x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در آلمان

مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود تا دانشجویان زیادی از ایران جذب تحصیل در آلمان  ‌شوند، مجانی بودن دانشگاه‌های این کشور است. البته این تنها نکته مثبت تحصیل در آلمان نیست و این کشور از سراسر جهان پذیرای دانشجوست و علت آن را می‌توان کیفیت بالای آموزشی دانست که این کشور ارائه می‌دهد. در واقع هر شخصی با انتخاب تحصیل در آلمان، وارد یک بازی برد برد شده که شامل مجانی بودن دانشگاه و کیفیت آموزشی فوق‌العاده است.

مقدمه

اگر بخواهیم به ویژگی‌های مثبت تحصیل در آلمان اشاره کنیم، علاوه بر مواردی که ذکر شد، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی در این کشور از مزایای بسیار بزرگ است. لازم است بدانید که تمدید ویزا به مدت پنج سال موجب اخذ اقامت دائم آلمان خواهد شد؛ یعنی اگر مدت زمان تحصیل شما پنج سال طول بکشد، اقامت دائم آلمان را هم بدست خواهید آورد و این برای افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، مزیت بسیار بزرگی است. مورد بعدی که قصد داریم به آن اشاره کنیم، حجم بالای دانشجویی است که آلمان سالانه می‌پذیرد و اگر قصد تحصیل به زبان آلمانی داشته باشید، تقریبا می‌توان گفت که امکان ندارد که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه نشوید. مزیت بعدی، امکان کار دانشجویی و پوشش همه یا بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو در آلمان است و در کنار آن، خدماتی که کارت دانشجویی در اختیار شما قرار می‌دهد، بخش اعظمی از دغدغه‌ها، مثل حمل‌و‌نقل، تخفیف در خرید کتاب، تخفیف در خرید بلیط تئاتر و سینما و کنسرت و ... را برای شخص رفع می‌کند.

برای پذیرش در مقطع لیسانس آلمان، ریزنمرات، درجه اهمیت بالایی دارند و حداقل مدرک B1 آلمانی نیاز است، که البته مدت زمانی که در صف سفارت هستید بهترین زمان برای دستیابی به این مدرک خواهد بود.

اما برای مقطع فوق لیسانس دست شما باز‌تر است و خیلی راحت‌تر هم می‌توانید پذیرش از دانشگاه‌های انگلیسی زبان بگیرید.

در هر دو حالت شما می‌توانید با داشتن مدرک B1 آلمانی اقدام کنید که زیاد هم کار سختی نیست، و بعد از آن یک سال را در کالج‌های دانشگاهی آلمان به تحصیل زبان بپردازید.

تحصیل در آلمان و اعزام دانشجو به آلمان جزو مهم‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است. آلمان، یکی از صنعتی‌ترین کشورهای اروپاست و ازاین‌رو موردتوجه نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف واقع شده است. صنعتی بودن این کشور باعث می‌شود که افراد بتوانند پس از فارغ‌‌التحصیلی در همین کشور کار کنند و اقامت دائم کسب کنند. عوامل دیگری وجود دارند که باعث می‌شوند تا افراد زیادی تحصیل در آلمان را انتخاب کنند که به بخشی از آن‌ها اشاره کردیم. کشور آلمان یکی از کشورهای قدرتمند اروپا که دارای یکی از قوی‌ترین و کارآمد‌ترین سیستم‌های آموزشی در سراسر دنیا است. اعزام دانشجو به آلمان یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های تحصیلات در سطح بین‌المللی در سراسر دنیا است. ممکن است شما به این امر واقف باشید که دانشگاه‌های آلمان، شرایط راحتی برای پذیرش دانشجو دارند؛ اما نکات ریزی وجود دارد که بدون رعایت ‌آن‌ها موفق نخواهید شد. راه حل این مشکل، مشاوره گرفتن از یک موسسه اعزام دانشجوی معتبر است تا بتوانید به راحتی از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش بگیرید.

 

نکات کلیدی اعزام دانشجو به آلمان

یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان تحصیل در آلمان زمان سفارت است. نوبت سفارت آلمان در ایران به دلیل حجم بالای درخواست‌ها به‌طور طبیعی حداقل 12ماه طول می‌کشد؛ اما افرادی که دارای نمره‌ی 4 آزمون testDaf و بالاتر هستند، می‌توانند این مدت زمان را به 1 ماه کاهش دهند؛ البته باید بدانید این زمان برای افرادی که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری را دارند، بسیار کمتر از 12 ماه خواهد بود. با این حساب بعضی افراد حتی به مدت دو سال در صف وقت سفارت باقی می‌مانند و در این موارد ما به آن‌ها راه جدیدی پیشنهاد می‌کنیم. این اشخاص می‌توانند با مراجعه به یکی از کشورهای ترکیه و یا مجارستان، ضمن گذراندن دوره‌ی زبان آلمانی از سفارت آلمان، در یکی از این کشور‌ها وقت بگیرند و با این کار علاوه بر این که می‌توانند در گرفتن زمان سفارت وقت کمتری را صرف کنند، تجربه زندگی در یک کشور خارجی، هم به خود افراد و هم به رزومه آن‌ها برای مصاحبه با سفارت کمک خواهد کرد؛ چرا که سفارت آلمان با دیدن سابقه افراد، برای مثال در زمینه‌ی تحصیل در ترکیه، امتیازات بهتری را برای آن‌ها در نظر خواهد گرفت.

بهترین روش مهاجرت

مشاوره تحصیل در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه‌های تحصیلی در همه‌ی کشورها برای تشویق دانشجویان وجود دارد و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در آلمان هشت موسسه وجود دارد که بخش عمده‌ای از فعالیت‌هایشان به حمایت مالی از دانشجویان بین‌المللی اختصاص می‌یابد. دانشجویان با تأمین شرایطی مانند معدل بالا، ارائه‌ی مقاله و شرکت در سمینارهای مورد نظر این موسسه‌ها می‌توانند شانس خود را برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی بالا ببرند. برخی از بورسیه‌های کشور آلمان نیز توسط وزارت آموزش و پژوهش اجتماعی آلمان تأمین می‌شوند. در ادامه  برخی از بورسیه‌های تحصیلی را معرفی می‌کنیم.

 1. بورسیه DAAD: این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود. امکانات این بورسیه بر اساس رشته و دانشگاه متفاوت است  اما هزینه تحصیل، هزینه زندگی، و حتی در مواردی هزینه سفر را شامل می‌شود. تمرکز این بورسیه برای مقطع دکتراست.
 2. بورسیه اراسموس: این بورسیه برای دانشجویان بین‌الملل در اتحادیه‌ی اروپا در نظر گرفته شده است و توسط کمیسیون اروپا تأمین می‌شود. این بورسیه برای کمک ‌هزینه در زندگی و تحصیل در اروپا داده می‌شود.
 3. بورسیه پزشکی در آلمان وجود دارد که در بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دانشجویان داده می‌شود. 

سه بورسیه‌ای که در بالا معرفی شدند، بورسیه‌های دولتی در آلمان هستند . در این کشور بورسیه‌های خصوصی نیز توسط موسساتی که درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، داده می‌شوند.

 1. بورسیه تحصیلی‌ هاینریش بل به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی‌ارشد و دکترا که در یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود. 
 2. بورسیه کنراد آدناور، بورسیه‌ای است که توسط بنیاد بورسیه به دانشجویان بین‌المللی کارشناسی‌ارشد و دکترا که سن آن‌ها کم‌تر از 30 سال باشد اعطا می‌شود. برای دریافت این بورسیه لازم است سطح علمی ‌شما از حد متوسط بالاتر باشد و در فعالیت‌های اجتماعی کشور خود شرکت کرده باشید.
 3. بورسیه تحصیلی Stipendium به دانشجویان بین‌المللی و بر اساس لیاقت آن‌ها داده می‌شود. برای کسب این بورسیه‌ها تنها استعداد شما و این که دانشجوی کشور آلمان باشید، مورد نظر است و ملیت و درآمد شما در این موضوع تأثیری ندارد.

ممکن است دانشگاه شما نیز بورسیه‌ها و کمک ‌هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان خود در نظر گرفته باشد که می‌توانید به صورت اینترنتی یا پرسش از مشاوران این موضوع را بررسی کنید. البته باید توجه داشته باشید که این بورسیه‌ها قادر به تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی شما خواهد بود و به مدت محدود به شما داده می‌شود. 

لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن

لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان مقصد محبوبی برای دانشجویان از سراسر جهان است که به دنبال اخذ مدرک کارشناسی هستند. دانشجویان بین‌المللی چند دلیل خوب برای تحصیل در آلمان دارند که از جمله می‌توان به ارتقای سطح آموزش عالی، موقعیت آن به عنوان یک کشور بسیار پیشرفته در زمینه فناوری، فرهنگ و تاریخ غنی و مناظر زیبا از حومه‌های زیبا تا شهرهای پویای او اشاره کرد.

رشته‌های تحصیلی مختلفی در آلمان وجود دارد و گزینه‌های تحصیلی جالبی توسط دانشگاه‌هایی با انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی تحصیلی ارائه می‌شود که شامل دوره‌های تمام وقت، نیمه‌وقت و مطالعات آنلاین است.

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته‌بندی شده و نيازی نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند:

۱ترجمه مدرک ديپلم و ريز نمرات آن

۲ترجمه مدرک پيش دانشگاهی و ريز نمرات آن

۳ترجمه مدرک ليسانس و ريز نمرات آن

۴ترجمه مدرک فوق ليسانس و ريز نمرات آن

۵کپی پاسپورت

۶کپی شناسنامه

۷۱۲ قطعه عکس رنگی ۴*۶

۸گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی

9کارنامه قبولي در کنکور سراسری

فوق لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن

فوق لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان همواره به عنوان “سرزمین ایده‌ها” نامیده می‌شود. کارشناسی‌ارشد در آلمان به معنی تحصیل در یکی از موفق‌ترین دانشگاه‌ها با هزینه‌ای مقرون به صرفه در اروپا است.

کارشناسی‌ارشد در آلمان به طور معمول دو سال طول می‌کشد، سال تحصیلی معمولا از ابتدای ماه اکتبر تا پایان سپتامبر سال بعد طول می‌کشد. سیستم آموزش عالی آلمان به عنوان یکی از بهترین‌ها در اروپا شناخته شده است.

رشته‌های کارشناسی ارشد در آلمان ممکن است به زبان‌های انگلیسی یا آلمانی ارائه شود. تعداد زیادی از برنامه‌ها به زبان انگلیسی ارائه شده است.

ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم و ریز نمرات آن، ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن، ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن در صورت وجود، ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن، کپی پاسپورت، گواهی زبان آلمانی در سطحB1  (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک تافل یا آیلتس( در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)، رزومه‌ی تحصیلی و انگیزه نامه از مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد است.

اعتبار دانشگاه‌های آلمان و انتقال به کشورهای دیگر

اعتبار دانشگاه‌های آلمان و انتقال به کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در دانشگاه‌های آلمان علاوه بر این‌ که امکان تحصیل رایگان در آن‌ها وجود دارد، اعتبارات علمی‌آن‌ها نیز در سطح بالایی قرار دارد و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در بازارهای جهانی مشغول به کار شوند. کشور آلمان عضو شنگن است و دانشگاه‌های ممتازی در سطح جهان دارد. در بسیاری از دانشگاه‌ها رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و به همین دلیل مدارک این دانشگاه‌ها در سطح بین‌الملل معتبر است. در بین دانشگاه‌های برتر آلمان، دانشگاه فنی مونیخ رتبه‌ی ۶۴ جهانی، دانشگاه‌هایلدبرگ رتبه‌ی ۶۸ جهانی و دانشگاه مونیخ رتبه‌ی ۶۶ جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. 

در قسمت‌های بعدی درباره‌ی دانشگاه‌های کشور آلمان توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

آزمون‌های ورودی آلمان

آزمون‌های ورودی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید یک دوره‌ی یک ساله را در کالج سپری کنند. در کالج‌ها آزمون‌های ورودی و آزمون‌های پایان دوره برگزار می‌شود. امتحان پایان دوره از دروسی است که شما طی دوره‌ی یک ساله می‌آموزید و با کسب نمره‌ی قبولی می‌توانید وارد دانشگاه شوید.

آزمون ورودی در برخی از کالج‌ها در دو بخش آلمانی و ریاضی و در برخی دیگر تنها در بخش آلمانی برگزار می‌شود. چنان‌چه شما موفق به کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها نشوید، لازم است دوره‌های زبان آلمانی را بگذرانید و دوباره در امتحان شرکت کنید. البته در برخی از رشته‌ها ممکن است سایر دروس مانند زیست شناسی نیز در این آزمون‌ها وجود داشته باشد. سوالات ریاضی موجود در آزمون‌ها ساده هستند و تا حدودی به دانش زبان آلمانی شما بستگی دارد تا بفهمید مسئله از شما چه می‌خواهد؛ پس دانش شما در زبان آلمانی یک گام مهم برای آغاز دوران تحصیلات شما محسوب می‌شود.

برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان برای پذیرش دانشجو آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. در این آزمون‌ها که در دانشگاه‌های مختلف به سبک‌های متفاوتی برگزار می‌شود، میزان استعداد و توانایی فرد و سطح دانش وی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کار دانشجویی آلمان

کار دانشجویی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند اجازه‌ی کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز 8 ساعت کار می‌کنند. دانشجو اگر ماهیانه تا 450 یورو حقوق داشته باشد  از مالیات معاف می‌شود، ولی اگر درآمد او در ماه از 450 یورو بیشتر شود، موظف است مالیات بپردازد. مالیاتی که دانشجویان موظف به پرداخت آن هستند زیاد نیست. در صورت درخواست دانشجو برای بازگشت مالیات در پایان هر سال، مالیات‌هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز می‌شود. تعطیلات رسمی‌آلمان مثل تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته‌ها به عنوان روزهای مجاز کاربه حساب نمی‌آیند . منظور این است که،  اگر فردی همه‌ی آخر هفته‌ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کند، جز 120 روز به حساب نمی‌آیند.

 حداقلدستمزد دانشجوها در آلمانبر اساس قانون، ساعتی 8.5 یورو است که اگر دانشجو با همین دستمزد هفته‌ای دو روز کار کند، می‌تواند 90 درصد الی 100 درصد همه هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را تامین کندزیرا یک زندگی دانشجویی با همه نیازهای مخصوص به خود، بین 550 الی 650 یورو ماهیانه است. برخی از شرکت‌ها هستند که مبالغ بالاتری از 8.5 یورو پرداخت می‌کنند و حتی دستمزد یک دانشجو ممکن است تا ساعتی 20 یورو هم برسد.

 

 

مشاغل دانشجویی آلمان

مشاغل دانشجویی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده‌تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکت‌ها نیز است. دانشجویان خارجی می‌توانند بدون داشتن اجازه‌ی کار در آلمان کار کنند. می‌توان ادعا کرد که اکثر دانشجویان آلمان، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، هزینه تحصیل خود را از طریق کار کنار تحصیل در آلمان تأمین می‌کنند. زیرا کار در آلمان برای دانشجویان فراهم است. از کار در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها تا کار در کتابخانه‌ی دانشگاه و یا کار برای اساتید و یا کار در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی، بسیاری از کارخانجات‌ها و شرکت‌ها هستند که با دانشگاه‌ها در ارتباط هستند  و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه‌های خود از دانشجویان استفاده کنند و آن‌ها را در رشته‌های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی، Werkstudent گفته می‌شود و تقریبا از ترم 3 لیسانس به بالا می‌توانید روی آن حساب باز کنید. البته به شرط اینکه دنبال آن باشید. هر چند این نوع کارها بیشتر برای رشته‌های فنی مهندسی فراهم می‌شود. 

در کل دانشجو نیروی کار ارزان‌تر و به صرفه‌ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کم‌تر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالت‌های خود به صورت رایگان رفت و آمد می‌کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده‌ای نیست و افرادی که برایتحصیل به کشور آلمان سفر می‌کنند، می‌توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی ‌در گرفتن کار دانشجویی دارد.

خوابگاه در آلمان

خوابگاه در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط اقامت و زندگی یکی از عواملی است که در انتخاب کشور و شهر محل تحصیل تأثیر بسیاری دارد. معمولاً شهرهایی که دارای دانشگاه‌های ممتاز هستند  از امکانات خوبی برای اقامت دانشجویان برخوردارند و کم‌تر پیش می‌آید که دانشجویی به دلیل مشکل در اقامت از تحصیل در  آلمان باز بماند.

سالن‌های اقامت دائم آلمان برای دانشجویان در تمام دانشگاه‌های کشور آلمان موجود هستند. این سالن‌ها مقرون به صرفه‌ترین اقامتگاه برای دانشجویان هستند. علیرغم ظرفیت بالای این سالن‌ها لازم است در اسرع وقت درخواست خود را برای رزرو ارسال کنید چرا که میزان تقاضا برای این اقامتگاه‌ها بسیار زیاد است. بهترین فضا در این مجتمع‌ها وجود یک اتاق در هر طبقه به همراه سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه است. 

چنان‌چه خصوصی بودن فضای اقامت برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است می‌توانید در آپارتمان‌های دانشجویی که در آن‌ها یک تا دو نفر زندگی  می‌کنند ساکن شوید. قیمت این آپارتمان‌ها نسبت به سالن‌های اقامتی بالاتر است. آپارتمان‌های اجاره‌ای به دو صورت مبله و بدون اثاثیه وجود دارند. آپارتمان‌های بدون اثاثیه اجاره ‌بهای کم‌تری دارند اما برای یک زندگی موقت دانشجویی توصیه نمی‌شوند. قیمت اجاره‌ی آپارتمان‌ها به کیفیت ساختمان و موقعیت آن بستگی دارد که شما می‌توانید با یک هم‌اتاقی هزینه‌های خود را تقسیم کنید. برای درخواست این آپارتمان‌ها می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید یا به آژانس‌های مسکن مراجعه کرده و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

نکته‌ای که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد این است که وضعیت اقامت شما باید پیش از مهاجرت به آلمان مشخص شود.

 

 

امتیازات کارت دانشجویی در آلمان

امتیازات کارت دانشجویی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمام کشورها امکانات و تخفیفات بسیاری برای دانشجویان وجود دارد. در این قسمت ما درباره‌ی راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها و استفاده از کارت دانشجویی در موقعیت‌های مختلف را برای شما بیان می‌کنیم اما دو نکته‌ی مهم را مورد توجه قرار دهید. اول این ‌که کارت دانشجویی خود را همیشه به همراه داشته باشید، چون ممکن است در جایی غیر منتظره بتوانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی دوم این‌که حتما درباره‌ی کارت‌های تخفیف و سایر راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها از دانشگاه خود سوال کنید. برای مثال برخی از دانشگاه‌ها کارت‌هایی را ارائه می‌دهند که با استفاده از آن می‌توانید از حمل و نقل عمومی‌ درون ‌شهری به صورت عمومی‌ استفاده کنید.

در کشور آلمان شما می‌توانید برای بازدید از مکان‌های گردشگری و تفریحات مختلف با استفاده از کارت دانشجویی تخفیف‌هایی دریافت کنید. همچنین برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها برای دانشجویان تخفیف‌هایی قائل می‌شوند که به شما در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

بیمه و تسهیلات درمانی دانشجویی آلمان

بیمه و تسهیلات درمانی دانشجویی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تمامی‌دانشجویان هنگام ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان موظف هستند، تحت پوشش بیمه‌های درمانی دانشجویی قرار گیرند. بدون قرارداد بیمه امکان ثبت نام در دانشگاه‌ها وجود ندارد. از نکات مهم و درخور توجه در خصوص انتخاب بیمه مناسب غیر دولتی آن است که شرکت‌های قابل اعتماد با تعرفه‌های مناسب و پوشش خدمات پزشکی متنوع را انتخاب نمود. گاهی برخی شرکت‌ها، قرارداد دانشجویانی را که در سال نخست بیمه، هزینه‌های پزشکی زیادی داشته‌اند، تمدید نمی‌کنند. لذا پیشنهاد می‌شود در صورتی که از ارائه خدمات شرکت بیمه خود مطمئن هستید، با ثبت قراردادی چندساله خیال خود را راحت نمایید. از سویی این قراردادها عموما با اطلاع رسانی یک ماهه قابل لغو هستند.

شرکت­‌های بیمه دولتی در آلمان موظف هستند، دانشجویان را تا پایان سی سالگی یا تا پایان چهاردهمین ترم تحصیلی در دانشگاه با تعرفه‌های دانشجویی بیمه کنند. اگر شما از سن سی سال گذشته‌اید یا در طول دوران تحصیل از  سن سی سالگی فراتر رفته‌اید  یا چهاردهمین ترم تحصیلی را تمام کرده‌اید و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اید، می‌­توانید با پرداخت تعرفه‌های گران‌­تر به قرارداد خود با شرکت بیمه ادامه دهید.

در میان شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خصوصی، شرکت یونیون که زیر مجموعه‌ی بیمه‌ی ویکتوریاست ، خدمات مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این شرکت در تمامی‌ مقاطع به ارائه خدمات می‌پردازد.
 
 

 

خدمات بانکی و مالی آلمان

خدمات بانکی و مالی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر در آلمان زندگی کنید و شاغل یا مشغول به تحصیل باشید، به حساب بانکی نیاز دارید که می­‌توانید در بانک‌های مختلف متناسب با شرایطی که ارائه می‌دهند، حساب باز کنید. کلیه بانک‌­ها دارای شعبه­‌های مختلف هستند. از بعضی بانک­‌ها نیز فقط می­‌توان به صورت اینترنتی استفاده کرد و شعبه‌های فیزیکی ندارند. معمولاً برای استفاده از حساب بانکی باید هزینه­ پرداخت شود اما غالباً  دانش ­آموزان و دانشجویان این هزینه را پرداخت نمی‌کنند. حساب­‌های بانکی انواع مختلفی دارند: برخی از حساب­‌های بانکی  امکان اضافه­ برداشت را ندارند از این گونه حساب­‌ها فقط می­توان مبلغی را برداشت کرد که به حساب ریخته شده است و در حساب موجود است اما در صورتی که حساب­ اعتباری داشته باشید، حتی اگر موجودی در حسابتان نداشته باشید، امکان اضافه ­برداشت را دارید. به عبارت دیگر بانک به اندازه مبلغ اضافه برداشت تا سقف مشخصی را به شما وام می­‌دهد و شما موظف هستید این مبلغ را به همراه بهره آن به بانک پس بدهید. باید توجه داشته باشید که نرخ بهره اضافه ­برداشت غالباً بسیار زیاد است. برخی از بانک‌های کشور آلمان برای دانشجویان امتیازات ویژه‌ای قائل شده‌اند که می‌توانید با مراجعه به سایت آن‌ها یا مراجعه‌ی حضوری پس از مهاجرت از شرایط آن آگاه شوید.

 افتتاح حساب بانکی در آلمان

در این بخش قصد داریم فرآیند افتتاح حساب در آلمان را به عنوان نمونه‌ای از یک کشور اروپایی با هم بررسی کنیم. مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در آلمان به شرح زیر است:

 •     پاسپورت
 •     کارت دانشجویی یا نامه ای از طرف دانشگاه
 •    ثبت نام در دانشگاه

جالب است بدانید تحصیل در بیش‌تر دانشگاه‌های آلمان رایگان است و نیازی به پرداخت شهریه نیست، با این حال برای اینکه دولت آلمان اطمینان حاصل کند که شما توانایی تامین هزینه‌های زندگی در این کشور را دارید از شما می‌خواهد یک حساب بانکی مسدود شده باز کنید. شما باید در این حساب مقداری پول بگذارید و تا مدت زمان مشخصی حق استفاده از آن را ندارید، این پول در واقع حکم تضمین را دارد و در بیش‌تر مواقع پس از رفتن به آلمان می‌توانید با روش‌هایی مقداری از پول خود را از حساب خارج کنید. برای افتتاح این حساب نیازی نیست حتما به صورت مستقیم به آلمان بروید، بلکه می‌توانید از طریق سفارت آلمان نسبت به افتتاح این حساب اقدام کنید. برای افتتاح این حساب باید اسناد زیر را به همراه خود به سفارت ببرید:

دو نسخه چاپ شده (پرینت گرفته شده) از فرم درخواست افتتاح حساب که از قبل موارد خواسته شده را پر کرده باشید، که البته بخش‌هایی که گفتیم باید خالی بگذارید تا در سفارت و در حضور کارمند سفارت تکمیل شود. پاسپورت و کپی رنگی از پاسپورت، شناسنامه به همراه کپی، دو عدد عکس پرسنلی تمام رخ، نامه پذیرش دانشگاه (ویزای دانشجویی) و ایمیلی که از طرف سفارت برای شما ارسال شده به همراه هزینه‌های تاییدیه و ثبت فرآیندهای افتتاح حساب. (هزینه‌ها چیزی حدود ۲۰ یورو می‌شود)

در نهایت پس از مراجعه‌ی حضوری به آلمان می‌توانید از کارمند بانک Eurocheque-Card یا EC Card دریافت کنید و به سادگی از حساب خود در آلمان استفاده کنید و کلیه خدمات بانکی و مالی خود را انجام دهید.

در این مطلب سعی کردیم همه‌ی اطلاعاتی که باید برای افتتاح حساب بانکی و انجام امور مالی در سایر کشورهای دنیا به عنوان دانشجو بدانید را برای شما بیان کنیم. می‌دانیم که انجام این امور به عنوان یک دانشجوی خارجی دشوار است و نیازمند به صبر و حوصله‌ی زیادی دارد، با این حال افتتاح حساب بانکی در یک کشور خارجی می‌تواند بخشی از هویت شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی باشد و نشان دهنده‌ی پذیرش شما از سوی جامعه به عنوان یک شهروند عادی است.

نظام آموزشی آلمان

نظام آموزشی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزشی در آلمان از کیفیت بالایی برخوردار است. این نظام برنامه‌های مشخصی برای آموزش از دوره‌های ابتدایی تا تحصیلات عالیه دارد. بخش‌های آموزشی هر ایالت به صورت مستقل اداره می‌شود اما همگی از استانداردهای ارائه شده توسط دولت آلمان پیروی می‌کنند.

برخی از مدارس در برخی ایالت‌ها برای پذیرش دانش‌آموزان شرط معدل قرار می‌دهند و چنان‌چه دانش‌آموزان از سطح معدل مورد نیاز برخوردار نباشند، می‌توانند با کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌های ورودی به تحصیل در این مدارس بپردازند.

چنان‌چه قصد دارید فرزند خود را برای تحصیلات پیش از دانشگاه به کشور آلمان بفرستید، بهتر است ابتدا مدارس مختلف و شرایط تحصیل در ایالت‌های مختلف را در نظر بگیرید. نوع مدرسه‌ای که قصد دارید فرزندتان در آن تحصیل کند را مشخص کنید و از محل اقامت وی اطمینان حاصل کنید. توصیه می‌شود فرزندان نوجوان خود را به تنهایی برای تحصیل به کشورهای خارجی نفرستید.

 

 

دکترا در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن

دکترا در آلمان و شرایط اخذ پذیرش آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آلمان با داشتن حدود 4000 هزار فارغ‌التحصیل در سال که دوره‌ی دکترای خود را در این کشور به پایان می‌رسانند، یکی از محبوب‌ترین کشورهای تحصیلی در خارج از کشور است. به‌ واسطه‌ی حضور 43 دانشگاه شاخص آلمانی در بین 800 دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی مشهور QS در سال 2016/2015، شمار زیادی از دانشگاه‌های آلمان از شهرت بین‌المللی بالایی برخوردار شدند. تحصیل دکترا در آلمان معمولا بی‌نیاز از پرداخت هزینه تحصیلی است و بیش از یک‌چهارم داوطلبان دکترا در این کشور، از کمک‌هزینه‌های تحصیلی همگانی بهره‌مند می‌شوند.

۱- دکترای فردی

این یک روش سنتی بوده که هنوز هم متداول‌ترین شیوه اخذ دکترا محسوب می‌شود. شما در حین تحصیل در دوره‌ی دکترا در کشور آلمان، مقاله یا رساله‌ی خود را تحت نظارت یک پروفسور آماده می‌کنید اما عمدتاً باید به‌طور مستقل روی پروژه‌ی خود کار کنید. مدت‌ زمان فرایند فارغ‌التحصیلی در مقطع دکترا متغیر است اما عموماً از سه تا پنج سال طول می‌کشد. این بازه‌ی زمانی، انعطاف‌پذیری بالایی را به ارمغان می‌آورد اما درعین‌حال مستلزم حد بالایی از نوآوریِ و مسئولیت‌پذیری شخصی است. شما برای اخذ مدرک دکترای خود، محدود به انجام امور پژوهشی‌تان صرفاً در یک دانشگاه نیستید؛ بلکه می‌توانید یک پروژه را در یک سازمان پژوهشی غیردانشگاهی یا در یک شرکت آلمانی در بخش صنعت انجام دهید.

2- Structured PhD programs

این شیوه شامل یک گروه از دانشجویان مقطع دکتراست که از سوی گروهی از اساتید راهنما، راهنمایی می‌شوند. بیش از 700 طرح با این ویژگی در آلمان وجود دارد که بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود. این روش با روش دکترای انفرادی متفاوت است زیرا پروپوزال تحقیقی دانشجویان باید در قالب یک طرح منسجم با یکدیگر تناسب و ارتباط داشته باشد، در حالی که روش انفرادی برای طرح‌های تحقیقی شخصی، ساختار آزادانه‌تر و منعطف‌تری دارند.

دانشگاه‌های زیادی در کشور آلمان، ارائه‌دهنده‌ دوره‌ی دکترا هستند. موسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) پایگاه داده‌ای را ارائه می‌کند که می‌توانید جهت جستجوی برنامه‌ی مناسب دکترا از آن استفاده کنید. 

 

.

مدت تحصیل پزشکی عمومی آلمان

مدت تحصیل پزشکی عمومی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره‌های آموزش پزشکی عمومی حداقل به 6 سال زمان نیاز خواهد داشت و بعد از اتمام این مدت که ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، 3 ماه زمان هم برای تکمیل مدارک و شرکت در آزمون دولتی پزشکی در کشور آلمان (Ärztliche Prüfung) وقت خواهید داشت. موفقیت در این آزمون به منزله مجوز رسمی شما برای برنامه تمرین پزشکی در کشور آلمان (Approbation) یا همان طرح و کارآموزی خواهد بود.

مطالعات پزشکی در کشور آلمان به مراحل زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • مرحله اول مطالعات پزشکی در کشور آلمان مرحله قبل از بالینی است.
  • این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان حدود 4 ترم (2 سال) طول می‌کشد و شما در این 4 ترم با اصول کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا خواهید شد. شما در آزمون آزمایش مجوز پزشکی در کشور آلمان به دانستن دقیق این مفاهیم نیاز خواهید داشت.
 • مرحله دوم آموزش پزشکی در کشور آلمان مرحله بالینی است.
  • این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان که فاز اصلی مطالعه در آن نیز محسوب می‌شود شامل 6 ترم ( 3 سال) خواهد بود که در آن موضوعات اصلی پزشکی آموزش داده خواهد شد و شما در سمینارها، دوره‌های آموزشی مختلف و سخنرانی‌ها و کارآموزی در این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان شرکت خواهید کرد.
 • مرحله سوم آموزش پزشکی در کشور آلمان 1 سال عملی است.
  • مرحله اصلی آموزش بالینی است که بعد از اتمام 3 سال آموزش‌های تئوری بوده و 1 سال به طول می‌انجامد. در این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان شما با جنبه‌های عملی جراحی‌ها، طب داخلی و البته برخی موضوعات انتخابی آشنا خواهید شد. این فاز آموزش پزشکی در کشور آلمان نقش آماده سازی شما در حرفه آینده شما را ایفا خواهد کرد.
 • مرحله نهایی آموزش پزشکی در کشور آلمان شرکت در آزمون دولتی خواهد بود.
  • در مرحله آخر آموزش پزشکی در کشور آلمان که آخرین مرحله پزشکی عمومی است شما در یک آزمون دولتی و یک معاینه استاندارد ملی شرکت خواهید کرد. پس از موفقیت در این آزمون و معاینه استاندارد شما می‌توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست بدهید و به عنوان یک پزشک عمومی معتبر شروع به کار نمایید.

اکثر برنامه‌های پزشکی مربوط به مدرک پزشکی عمومی ، در این کشور به زبان آلمانی اجرا می‌شوند؛ بنابراین شما برای آموزش پزشکی در کشور آلمان نیاز به داشتن دانش زبان قوی خواهید داشت. در کشور آلمان برنامه‌هایی هم به جای پزشکی عمومی با مدارک لیسانس و فوق لیسانس نیز تعریف می‌شوند که به زبان انگلیسی انجام می‌گیرند.

رشته‌های غیر پزشکی آلمان

رشته‌های غیر پزشکی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان بسیاری برای رشته‌های غیر پزشکی وارد دانشگاه‌های کشور آلمان می‌شوند که در ادامه به معرفی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

دانشجویانی که رشته علوم رایانه‌ای را برای لیسانس درآلمان انتخاب می‌کنند، بسیاری از فرصت‌های حرفه‌ای در صنعت و همچنین امکانات برای کار در آلمان و خارج از کشور را تجربه خواهند کرد. برنامه‌های کارشناسی علوم کامپیوتر در آلمان، اصول و مبانی ریاضی برای محاسبات را مورد بررسی قرار می‌دهددر آلمان، این رشته جزء محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی  بین دانشجویان بومی‌ و بین‌المللی است. این رشته در دانشگاه‌های مونیخ، دانشگاه تکنولوژی برلین، دانشگاه‌ هامبولت برلین و... ارائه می‌شود.

دانشگاه هنر شهر برلین یکی ار دانشگاه‌هایی‌ است که در آن می‌توانید در گرایش‌های مختلف هنر از جمله موسیقی، سینما، معماری و... تحصیل کنید. این دانشگاه شامل دانشکده‌های هنرهای تجسمی، دانشکده هنرهای نمایشی، دانشکده طراحی و دانشکده موسیقی است. دانشگاه هنر برلین معروف‌ترین مرکز برای تحصیل هنر است. برای تحصیل در این دانشگاه مدارک دوره‌ی متوسطه و مدرک Abitur آلمان مورد نیاز است. دانشجویان رشته‌هایی مانند معماری و مهندسی صدا با ارائه مدرک  Abitur می‌توانند پذیرش بگیرند. برای دوره‌های طراحی و ارتباط تصویری مدرک Abitur ارائه گردد .اما بدون ارائه مدرک نیز دانشجویان در صورت داشتن شرایط و استعداد‌های خاص پذیرفته می‌شوند. 

دانشگاه هنر اشتوتگارت نیز از دیگر مراکزی است که می‌توانید به تحصیل هنر در آن بپردازید.

دوره‌های مدیریت و تحصیل در آلمان  می‌توان در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان طی کرد. رشته‌ی مدیریت در آلمان از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار است. در طی سال اول کارشناسی، دانشجویان مجموعه‌ای از ماژول‌های اصلی را پوشش می‌دهند ومبانی و دستورالعمل‌های پیشرفته موضوعات عمومی‌را یاد می‌گیرند. دانش‌آموزانی که دارای مدرک کارشناسی غیر مرتبط هستند، باید در سال اول کارشناسی، پیش نیازها را مطالعه کنند.

تحصیل در زیر شاخه‌های گروه هتل داری و توریسم کی از جذاب‌ترین گزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است . دانشجویانی که این رشته‌ها را انتخاب می‌کنند وارد این صنعت جذاب می‌شوند و جوانب مختلف هتل‌داری، توریسم و مهمان‌نوازی و مدیریت و برگزاری نمایشگاه، همایش، کنفرانس و … با موضوعیت علمی، تجاری یا سیاسی و یا حتی برگزاری رویدادهای فرهنگی و سنتی را می‌آموزند. دروس ارائه شده در این دوره‌ها شامل مفاهیم پایه‌ی مدیریتی در صنعت توریسم، رویدادها و هتل‌داری می‌شود که عموماً به صورت عملی و انجام پروژه‌های گروهی آموزش داده می‌شوند.

رشته داروسازی مانند دیگر زیر مجموعه‌های پزشکی، رشته محبوبی به حساب می‌آید  و آلمان کشور مناسبی برای تحصیل در رشته داروسازی در اتحادیه اروپا به حساب می‌آید؛ زیرا تحصیل در رشته داروسازی در این کشور رایگان است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در رشته داروسازی باید قبل از اقدام برای پذیرش در این رشته باید مدرک زبان آلمانی را در کشور خود اخد نمایند و پس از دوره زبان آلمانی و اخذ مدرک B2 و ارائه مدارک مورد نیاز دیگر می‌توانند برای پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه آلمان اقدام کنند.

علوم تغذیه در کشور آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورهای قاره اروپا است و مورد توجه بسیاری از نخبگان ایرانی قرار گرفته است. شما پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه می‌توانید به مدت ۱۸ ماه در آلمان اقامت داشته باشید و پس از پیدا کردن کار و کار کردن به مدت سه سال در آلمان اقامت دائم خود را دریافت نمایید. زبان تدریس در کشور آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی بوده اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید بهتر است که زبان آلمانی را فرا گرفته باشید زیرا اکثر رشته‌های مقطع لیسانس در آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود داشته و تنها ۳۵۰ یورو را در هر ترم باید به عنوان شهریه دانشگاه بپردازید. یکی از مزیت‌های خوب تحصیل در کشور آلمان این است که شما می‌توانید به مدت یک الی دو ترم مهمان دانشگاه‌های برتر آمریکا کانادا و استرالیا شوید. هزینه زندگی در کشور آلمان با توجه به شهر و سبک زندگی می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی ایالت بایرن و مونیخ جزو گران‌ترین شهرهای اروپا بوده هزینه زندگی در این دو شهر بسیار بالاتر از سایر شهرهای آلمان است. به طور میانگین می‌توان هزینه حدود ۷۲۰ یورو در ماه را هزینه زندگی در آلمان دانست. رشته علوم تغذیه نیز از رشته‌هایی با بازار کار مطلوب در آلمان است. دانشگاه گیسن آلمان در ایالت هسن و دانشگاه گوتنبرگ آلمان جزو دانشگاه‌هایی هستند که رشته علوم تغذیه را ارائه می‌دهند.

حقوق در کشور آلمان

به دلیل مزیت‌های زیادی که کشورآلمان برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است، تحصیل در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفته است. امکان تحصیل رایگان در رشته حقوق در کشور آلمان وجود داشته و می‌توان با هزینه‌های اندک در مقاطع تحصیلی بالا ادامه تحصیل داد. با توجه به مقطع تحصیلی، شرایط تحصیل در آلمان می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را برای مقطع کارشناسی دارید بهتر است بدانید که شرط ورود به این کشور برای مقطع لیسانس داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطحB2  است. ضمن اینکه دانشجو باید در کنکور سراسری دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده باشد تا بتواند برای مقطع لیسانس مهاجرت نماید. امکان تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد و برای تحصیل رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی باید برای مقاطع ارشد و دکترا اقدام نمود.

یکی از مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که پس از اتمام تحصیل می‌توانید به مدت یک سال‌ و نیم اقامت داشته باشید و در صورت پیدا کردن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر داده و از این طریق می‌توانید اقامت کشور آلمان را به دست آورید.

بعد از پذیرش در دانشگاه‌های آلمان می‌توانید به انجمن صنفی کار دانشجویان مراجعه کرده و با ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را از این طریق تامین نمایید. کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های شما را به راحتی پوشش داده و زندگی در آلمان را برای شما راحت‌تر می‌کند. با داشتن ویزای آلمان می‌توانید به کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا مسافرت نمایید. برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا تسلط به زبان انگلیسی کافی بوده و با داشتن نمره ۶ و نیم در آیلتس و سایر شرایط می‌توانید بورسیه دریافت نمایید. بعد از ورود به کشور آلمان می‌توانید با پرداخت ۲۰ تا ۱۳۵ یورو در هر ماه خود را بیمه نمایید و از این  بیمه در تمام  کشورهای اروپایی استفاده نمایید. برای داشتن یک زندگی دانشجویی تقریباً راحت در آلمان به مبلغی حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه نیاز دارید. هزینه مسکن در آلمان مبلغ بین 500 تا 1500 یورو است. البته این تفاوت قیمت به شهر زندگی و نوع مسکن وابسته خواهد بود. زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی بسیار به صرفه‌تر بوده و هزینه آن در ماه کمتر از ۲۰۰ یورو است. هزینه خورد و خوراک و هزینه زندگی روزمره در آلمان مبلغی حدود ۳۰۰ یورو در ماه خواهد بود.  برای حمل و نقل به صرفه می‌توانید از کارت حمل و نقل استفاده نمایید، هزینه حمل و نقل در هر ماه 70 یورو است.

مهندسی مواد در کشور آلمان

تحصیل در آلمان علاوه بر مزیت‌های علمی فرصت یافتن تجربه و شغل مناسب را برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند. تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای بورسیه‌های DAAD برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اقدام می‌کنند.

طیف گسترده‌ای از برنامه‌های درسی که به زبان‌های انگلیسی و آلمانی تدریس می‌شود به محققان DAAD ارائه می‌شود. این بورس تحصیلی مختص دوره مقطع کارشناسی‌ارشد است.

مدت زمان دوره تحصیل تحت پوشش بورسیه DAAD بین 12 تا 36 ماه است.

بورسیه تحصیلی DAAD و مزایای آن:

 • حمایت از هزینه‌های زندگی، کمک هزینه بیمه درمانی و برخی از کمک هزینه‌های مسافرت.
 • کمک هزینه ماهیانه 750 یورو به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعطا می‌شود.
 • دانشجویان دوره دکترا هر ماه 1000 یورو اعتبار دریافت می‌کنند.
 • هم کارشناسی ارشد و هم دانشجویان دوره دکترا از بیمه و پوشش درمانی برخوردار می‌شوند.
 • آموزش رایگان در دانشگاه‌های آلمان
 • اسکان رایگان در خوابگاه دانشگاه

از میان دانشگاه‌های معروف برای تحصیل در رشته مهندسی مواد در آلمان می‌توان به دانشگاه صنعتی فرایبورگ اشاره کرد که در شهر فرایبورگ آلمان واقع شده است و به عنوان قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه در زمینه صنعت مهندسی مواد شناخته می‌شود.

امکان تحصیل رایگان در کشور آلمان وجود داشته و ضمن تحصیل نیز می‌توانید؛ در آلمان مشغول به کار دانشجویی شده و بخشی از هزینه‌های خود را تامین نمایید. هزینه‌های زندگی در آلمان با توجه به نوع شهر می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان بیش از 9500 یورو در سال است.

هنرهای اسلامی در آلمان

آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در جهان است. کشور آلمان شرایط بسیار منحصر به فردی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است. دانشگاه‌های آلمان سطح علمی بسیار بالایی دارند و جزء بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند. یکی از مزیت‌های تحصیل در آلمان رایگان بودن هزینه تحصیل در این کشور است. در واقع امکان تحصیل رایگان فقط در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ گونه شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کنند و تمام خدمات آموزشی خود را به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می‌دهند. به دلیل رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان، هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. برخی از دانشگاه‌های آلمان رشته هنرهای اسلامی و رشته‌های مرتبط با آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. دانشجویانی که قصد دارند برای مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند باید به زبان آلمانی مسلط باشند زیرا در دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان آلمانی است. اکثر دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان مقطع کارشناسی کلاس‌های آموزش زبان آلمانی را برگزار می‌کنند و دانشجویان می‌توانند برای یادگیری زبان آلمانی در این کلاس‌ها شرکت کنند. در اکثر دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری زبان انگلیسی است.

علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان، هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی بین‌المللی حدود 800 تا 1000 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

ادبیات انگلیسی در آلمان

آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اروپا و جهان است. کشور آلمان دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی بسیار زیادی است. هدف اصلی دانشگاه‌های آلمان دسترسی همه افراد جامعه به دانش است. دانشگاه‌های آلمان جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند و درجه علمی بسیار بالایی دارند. یکی از بهترین مزیت‌های تحصیل در آلمان رایگان بودن هزینه تحصیل در این کشور است. در واقع امکان تحصیل رایگان تنها در دانشگاه‌های کشور آلمان وجود دارد. دانشگاه‌های دولتی آلمان هیچ گونه شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی کنند و دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان و بدون پرداخت شهریه سالانه در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل شوند. به دلیل رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، رقابت بسیار زیادی در بین دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. دانشگاه‌های آلمان برنامه‌های آموزشی خود را با بالاترین کیفیت آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. بسیاری از دانشگاه‌های آلمان رشته ادبیات انگلیسی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. در دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان آلمانی و اغلب در مقاطع تحصیلات تکمیلی زبان تحصیل، زبان انگلیسی است. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل، هزینه زندگی در آلمان نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان:

  • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
  • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
  • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

هنر های نمایشی در آلمان

هزینه زندگی و تحصیل در آلمان بسیار پایین است. دانشگاه‌های دولتی آلمان معمولا شهریه نمی‌گیرند و تنها هرترم مبلغ اندکی که حدود 300 تا 400 یورو است را برای ثبت نام و انجام کارهای اداری از دانشجو اخذ می‌کنند. بیشتر موسسات آموزشی در آلمان دولتی هستند. آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌های خصوصی آلمان سالانه حداکثر 20 هزار یورو شهریه می‌گیرند. ماهانه حدود 165 یورو برای خرید مواد غذایی خرج می‌شود. هزینه حمل و نقل هم به طور میانگین 82 یورو در ماه خواهد بود. همچنین باید حدود 80 یورو برای بیمه درمانی هزینه کنید. موسسه DAAD هر ساله برای دانشجویان بین‌المللی بورس و کمک هزینه تحصیلی فراهم می‌کند تا دانشجویان مستعد بتوانند به صورت رایگان و یا با کمترین هزینه در آلمان تحصیل کنند. حداقل هزینه زندگی در آلمان ۶۰۰ یورو است.

رشته ژنتیک در کشور آلمان

آلمان یکی از کشورهای پر متقاضی برای دانشجویانی است که قصد دارند در رشته ژنتیک خصوصا ژنتیک پزشکی ادامه تحصیل دهند.خوشبختانه آلمان یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده  و دانشجویان با اخذ بورسیه تحصیلی می‌توانند به صورت رایگان در یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان به تحصیل در رشته ژنتیک بپردازند. داشتن یک رزومه قوی، معدل بالا در دوره کارشناسی و کارشناسی‌ارشد، تکمیل فرم درخواست، نوشتن نامه انگیزه طبق اصول نامه نویسی انگلیسی، ضمیمه کردن مدارک تحصیلی تمامی دوره‌ها به زبان انگلیسی،  رونوشت‌های انگلیسی کل دوره کاری و سوابق کاری، مدارک ترجمه شده به زبان انگلیسی و آلمانی از مدارک و شرایطی است که برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته ژنتیک پزشکی برای دانشگاه‌های آلمان باید تهیه کنید.

از بهترین دانشگاه‌های آلمان برای تحصیل در رشته ژنتیک پزشکی هستند. زبان تحصیل در کشور آلمان به صورت آلمانی و انگلیسی است؛ اما زبان اصلی زبان آلمانی بوده و دانشجویانی که می‌خواهند برای دوره دکترا و ارشد در دانشگاه‌های آلمان اقدام نمایند بهتر است که مسلط به زبان آلمانی باشند و مدرک زبان آلمانی را به همراه مدارک اصلی نیز ارسال نمایند؛ دقت داشته باشید که تعداد کمی از دانشگاه‌های آلمان در دوره دکتری و ارشد ژنتیک پزشکی به زبان انگلیسی تدریس انجام می‌دهند به همین سبب مسلط بودن به زبان آلمانی باعث می‌شود که شما بتوانید راحت‌تر پذیرش بگیرید.

با وجود اینکه هزینه تحصیل در آلمان به صورت رایگان است اما نباید از هزینه‌های یک زندگی دانشجویی غافل بود، به همین سبب یکی از شرایط اخذ ویزای آلمان این است که ثابت کنید که می‌توانید سالانه مبلغ ۱۱ هزار دلار را تامین نمایید و یا برای پرداخت هزینه‌های زندگی حدود ۸۹۰ دلار در ماه می‌توانید تامین نمایید.

داشتن بیمه دانشجویی یکی دیگر از شروط اخذ ویزای آلمان است.

با توجه  به نوع شهری که در آن زندگی می‌کنید هزینه زندگی می‌تواند در آلمان متغیر باشد؛ مثلا اگر شهر مونیخ را برای زندگی انتخاب کرده باشید سالانه باید بتوانید 14 هزار دلار را تامین نمایید. برای یک زندگی متوسط دانشجویی باید بتوانید سالانه حدود 11 هزار دلار را تامین کنید.

هزینه‌ی اقامت یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در آلمان است، اگر از محل‌های اقامت دانشجویی استفاده نمایید، ماهانه باید حدود 300 دلار اجاره بها پرداخت نمایید.

دانشگاه پوتسدام آلمان نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح برای رشته ژنتیک محسوب می‌شود.

معماری در آلمان

کشور آلمان بهترین دانشگاه‌های معماری جهان را دارد. تحصیل در رشته معماری در اکثر دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. به همین دلیل دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اقدام می‌کنند. از این رو رقابت سختی بین دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. زبان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در مقطع کارشناسی عمدتا آلمانی و در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری زبان تحصیل عمدتا انگلیسی است. هزینه تحصیل رشته معماری در دانشگاه‌های خصوصی آلمان بسیار بالا است و در برخی از دانشگاه‌های خصوصی حدود 30000 یورو در سال است. علاوه بر رایگان بودن تحصیل در دانشگاه دولتی، هزینه زندگی در آلمان هم بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. هزینه زندگی در آلمان به طور میانگین 10200 یورو در سال است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

رشته جغرافیا در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است زیرا تنها در دانشگاه‌های کشور آلمان امکان تحصیل رایگان وجود دارد. در واقع دانشگاه‌های دولتی آلمان از دانشجویان هیچگونه شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند و هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان است. به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان با یکدیگر به رقابت می پردازند. دانشگاه‌های آلمان جزو برترین دانشگاه‌های جهان هستند و سطح علمی بسیار بالایی دارند. در دانشگاه‌های آلمان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان آلمانی و در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری زبان تحصیل، زبان انگلیسی است. اکثر دانشگاه‌های آلمان رشته جغرافیا و گرایش‌های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان، هزینه زندگی در آلمان نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجوی بین‌المللی حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان:

  • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
  • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
  • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

رشته مدیریت در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است زیرا دانشگاه‌های کشور آلمان شهریه ندارند و هزینه تحصیل در این کشور برای تمام دانشجویان رایگان است. رایگان بودن هزینه تحصیل در کشور آلمان باعث شده تا دانشجویان زیادی از سراسر جهان جذب دانشگاه‌های این کشور شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی در کشور آلمان تحصیل کنند و نگران پرداخت هزینه‌های تحصیل نباشند. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل دانشگاه‌های کشور آلمان، هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان 850 تا 900 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 70 یورو در ماه

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آلمان

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان یکی از کشورهای مناسب برای زندگی است. با این حال باید در انتخاب بهترین ایالت دقت کنید. معمولاً در شهرهایی که دانشگاه بین‌المللی دارند، امکانات مختلفی برای دانشجویان ارائه می‌شود. برای این‌ که بتوانید در آلمان زندگی آرامی‌ را تجربه کنید، باید به عواملی نظیر شهر محل سکونت، محله‌ی سکونت و میزان هزینه‌های زندگی خود توجه کنید. در واقع باید سعی کنید که این عوامل را پیش از مهاجرت بررسی کنید تا در حین اقامت با مشکل مواجه نشوید.

آلمان یکی از معدود کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند با انجام مشاغل دانشجویی هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل و زندگی دانشجویی را فراهم کنند؛ از این رو مورد استقبال بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان قرار گرفته است.

آلمان کشوری است که از لحاظ اقتصادی بسیار قدرتمند و از لحاظ سیاسی آرام است و این دو عامل از ایجاد اغتشاش و خطر برای زندگی دانشجویی پیشگیری می‌کنند.

مدارس آلمان

مدارس آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از زمانی که مدارس بین‌المللی در آلمان در کنار مدارس دولتی فعالیت خود را آغاز کردند، رشد مهاجران تحصیلی به آلمان بیشتر شد. استانداردهای تحصیلی برای مدارس آلمان توسعه مشخصی یافت. مدارس بین‌المللی درصدد هستند که یادگیری زبان آلمانی را به بهترین نحو در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. برنامه درسی در مدارس خصوصی آلمان با طرح درس مخصوص دنبال می‌شود. آلمان در لیست کشورهایی قرار دارد که مطالعات خارج از کلاس درس و فوق‌برنامه را بسیار مدنظر قرار می‌دهد. خوشبختانه امتیازبندی سیستم تحصیلی در آلمان به روز و قابل قبول است.

درباره مدارس آلمان

در مدارس آلمان استاندارد بالای تحصیلی دیده می‌شود. مدارس بین‌المللی یک تجربه بی‌نظیر از تجارب و علم جدید محسوب می‌شود. پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان در بهترین شرایط تحصیلی رشد کنند و به خواست دل خود برسند. در این میان مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های بسیار ارزشمند است و البته که کشورهای اروپایی به خصوص آلمان یک مقصد معتبر تحصیلی محسوب می‌شود. سؤال مهم اینکه چرا مدارس آلمان برای تحصیل مناسب و پرطرفدار هستند؟

اولین و مهم‌ترین دلیل برای انتخاب مدارس آلمان برنامه درسی کاملاً معتبر است. در مدارس بین‌المللی آلمان برنامه‌های درسی مطالعاتی به صورت دقیق و پایدار حفظ شده است. در واقع مقامات رسمی ملی و بین‌المللی استانداردهای تحصیلی در این مدارس را سنجیده‌اند.

دومین دلیل یک تجربه بین‌المللی عالی است! حتماً می‌پرسید چرا؟ می‌دانیم که مدارس بین‌المللی متشکل از دانش‌آموزان از سراسر دنیا هستند و این موضوع یک فرصت عالی برای فرزندان شما خواهد بود تا با زبان و فرهنگ‌های خارجی آشنا شوند.

رویکرد تدریس "یک به یک" در مدارس بین‌المللی آلمان بسیار دیده می‌شود که قطعاً برای شما هم جالب خواهد بود. فکر می‌کنید سیستم تدریس یک به یک به چه موضوعی اشاره دارد؟ اگر حتی یک دوره کوتاه هم در مدارس دولتی تحصیل کرده باشید، می‌بینید که در هر کلاس درس تعداد زیادی دانش‌آموز مشغول تحصیل هستند و جمعیت بیش از حد سبب می‌شود کیفیت تحصیل کاهش یابد. در مدارس آلمان این موضوع دیده نمی‌شود به طوری که معلم با تعداد کمی دانش‌آموز در ارتباط است. برخی از مدارس بین‌المللی در آلمان هستند که یک معلم برای یک دانش‌آموز در نظر می‌گیرد ( البته که گران قیمت است!). از این رو سیستم تحصیلی یک به یک در مدارس بین‌المللی آلمان دیده می‌شود. تحصیل در رشته عکاسی در اروپا در برخی از مدارس خصوصی آلمان وجود دارد.

چهارمین دلیل برای انتخاب مدارس آلمان، فعالیت‌های فوق برنامه خارج از کلاس است. در مدارس دولتی، فعالیت خارج از برنامه درسی به ندرت دیده می‌شود. برنامه خارج از کلاس درس به غنی‌سازی دانش‌آموز بسیار کمک می‌کند. مهارت‌های جدید معاشرتی نیز در این راستا فراهم شده است و خوشبختانه مدارس بین‌المللی در آلمان این موضوع را به دقت پوشش داده‌اند. وکیل مهاجرت به اروپا مشاوره‌های خوبی در مورد هر یک از مدارس در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مدارس بین المللی آلمان اینجا را کلیک کنید.

مراحل درخواست تحصیل در مدارس آلمان

یک سری شرایط برای ورود فرزندانتان به یک مدرسه بین‌المللی در آلمان وجود دارد که با هم بررسی می­کنیم.

نیاز است متقاضی تحصیل در آلمان شناسنامه معتبر داشته باشد. اعتبار گذرنامه فرد مورد سنجش قرار می‌گیرد. افراد باید سابقه پزشکی ارائه دهند تا مشخص شود بیماری جسمی و روحی ندارند ( در صورت داشتن بیماری خاص، دقت ویژه برای مهیا بودن روند درمان در آلمان و فراهم ساختن داروی مورد نظر برای شخص مبذول می‌شود).

نامه توصیه معلم ، نامه‌ای با ساختار مشخص ( هر مدرسه قالب نامه مخصوص به خود دارد) است که توسط مدرسه مورد نظر صادر می‌شود. در نامه شرایط پذیرش و نوع پذیرش شخص متقاضی، اعم از بورس و غیر بورس، شرایط اسکان، بررسی هزینه‌ها و ... قید شده است. دقت داشته باشید که شرایط ورود به هر مدرسه با مدرسه دیگر فرق دارد، سیاست‌های داخلی مدارس در ابتدای هر سال یا هر چند سال تغییر می‌کند به این ترتیب اطلاعات دقیق توسط سایت مدرسه مورد نظر اعلام می‌شود. آلمان بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌آید.

مدارس بین‌المللی در آلمان مهلت ثبت‌نام یا تقاضا اعلام می‌کنند. شخص متقاضی طبق زمان اعلام شده اجازه دارد ثبت‌نام انجام دهد. در برخی مدارس رقابت بسیار شدیدی وجود داشته و قطعاً شرایط جذب نیز سخت‌تر است. راه‌های مهاجرت به اروپا بر اساس موقعیت متقاضی متفاوت است.

بهترین مدارس بین‌المللی آلمان

مدرسه بین‌المللی مونیخ

مدرسه بین‌المللی مونیخ در سال 1966 تأسیس شد و یک مدرسه جهانی مستقل و غیرانتفاعی به شمار می‌آید. این مدرسه از سال 1980 به طور رسمی مجوز IBO کسب کرد. ( IBO مجوز رسمی وزارت آموزش و پرورش شناخته شده که توسط شورای مدارس بین‌المللی از اعتبار بالایی برخوردار است).زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی است و سنین 4 الی 18 سال را می‌پذیرد. در این مدرسه معلمان بومی انگلیسی زبان فعالیت می‌کنند. اندازه کلاس‌ها حداقل و حداکثر، 20 تا 23 دانش‌آموز اعلام شده است و شامل امکاناتی مانند فعالیت‌های فوق‌برنامه و همین‌طور خدمات مربوط به سرویس حمل و نقل است. طبق آمار اعلام شده از سوی مدرسه، 65 ملیت متنوع تاکنون در آن تحصیل کرده‌اند و نسبت دانشجویان محلی به بین‌المللی 70 به 30 است. فعالیت‌های خارج از کلاس شامل هنر، ورزش‌های غیررقابتی، باشگاه‌های مربوط به رقص، کلاس‌های نقاشی و همین‌طور دوره‌های فیلم‌برداری و عکاسی است. در این مدرسه آشپزی و گروه‌های شطرنج نیز فعالیت دارند. اخذ اقامت اروپا از طریق تحصیل به شکل دائم فراهم نیست و در اتمام تحصیل شخص باید به کشور خود بازگردد یا به دنبال ویزای دیگری باشد.

دبیرستان اوبر منزینگر

برنامه تحصیلی دبیرستان اوبر منزینگر طبق ساختار نظام آموزشی آلمان است و زبان‌های آموزشی نیز انگلیسی و آلمانی اعلام شده است. رده سنی پذیرش در مدرسه اوبر منزینگر بین 10 الی 18 سالگی اعلام شده است. تمایز اوبر منزینگر با سایر مدارس آلمان این است که تحصیل در این مدرسه دقیقاً طبق مهارت و استعداد دانش‌آموز است. به زبانی ساده‌تر دانش‌آموز می‌تواند استعداد خود را در موقعیت مختلف مورد ارزیابی قرار دهد و موردی که پیشرفت بیشتری در آن دارد را انتخاب کند. زمان شروع مدرسه 8:15 دقیقه صبح و زمان پایان 15:50 دقیقه است. سایت مدرسه تا ساعت 5 عصر باز است و فعالیت‌های فوق‌برنامه تحت نظارت مدرسه صورت می‌گیرد. فعالیت‌های فوق‌برنامه شامل کلاس‌های شطرنج، بسکتبال، دوره‌های غواصی، باشگاه‌های رقص و ورزش‌های مخصوص نیز فراهم شده است. مدرسه اوبر منزینگر دارای یک غذاخوری با دو سرآشپز است و دو نوع غذای گیاهی و گوشتی بسته به انتخاب دانش‌آموز سرو می‌شود. توجه کنید سرویس حمل و نقل در دبیرستان اوبر منزینگر راه‌اندازی نشده است.

مدرسه بین‌المللی دو زبانه مونیخ

مدرسه بین‌المللی دو زبانه مونیخ ، به همراه مهدکودک خود (پردیس بین‌المللی کودکان) یک مدرسه روزانه بسیار عالی محسوب می‌شود. این مدرسه در سال 2012 به عنوان یک مدرسه جهانی لقب گرفت. مدارس جهانی توسط سازمان بین‌المللی کارشناسی بین‌المللی مورد تأیید هستند. فصل مشترک همه مدارس عضو IBO تعهد به کیفیت، چالش‌های تحصیلی مثبت و تمرکز به استعداد دانش‌آموزان است. حداکثر تعداد دانش‌آموزان در هر کلاس 25 نفر است. ارزیابی برای ورود به این مدرسه شامل مهارت زبان، استانداردهای تحصیلی که توسط مدرسه در نظر گرفته می‌شود، مهارت‌های اجتماعی و میزان پشتکار دانش‌آموز است. زمان شروع مدرسه از 9 صبح تا 16 عصر اعلام شده است. پس از ساعت 16 بعدازظهر فعالیت‌های تفریحی جذاب فراهم شده است. مدرسه دارای سرویس ناهارخوری، سالن تربیت‌بدنی، تجهیزات بازی و تفریح است. زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی و آلمانی است و رده سنی 6 الی 10 سال پذیرش می‌شود.

مدرسه اروپایی مونیخ

مدرسه اروپایی مونیخ یکی از 14 مدرسه در سیستم مدارس اروپایی است که به طور قانونی به عنوان مؤسسات رسمی آموزشی شناخته می‌شود و به طور مشترک توسط دولت‌های اتحادیه اروپا نظارت می‌شود. مأموریت آن تهیه آموزش چندزبانه و چند فرهنگی برای دانش‌آموزان مهدکودک ، مقطع ابتدایی و متوسطه است.


مدرسه اروپایی مونیخ باهدف ارائه آموزش عالی اروپایی باکیفیت بالا به دانش‌آموزان خود در محیطی که در آن رفاه همه اعضای جامعه مدرسه فراهم باشد، شناخته و توسعه‌یافته است.

مدرسه اروپایی مونیخ با داشتن رایانه ، دسترسی سریع به اینترنت ، تابلوهای سفید تعاملی ، پروژکتورها ، مواد آموزشی دیجیتال و سیستم‌های صفحه نمایش اطلاعات ، به توسعه سریع فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات پاسخ می‌دهد. کلاس‌های اضافی برای زبان‌های مادری، ایرلندی، مالتی، فنلاندی و سوئدی نیز در این مدرسه فراهم شده است.

مطابق با استانداردهای تحصیلی اروپا، دانش‌آموزان مدرسه اروپایی مونیخ به سه دسته تقسیم می‌شوند و پذیرش نیز اولویت‌بندی مخصوص به خود دارد.

 • دسته اول فرزندان کارمندان دفتر ثبت اختراعات اروپا در مونیخ هستند که می‌توانند معاف از مالیات تحصیل خود را دنبال کنند.
 • دسته دوم کودکان تحت پوشش قراردادهای مخصوص دانشگاه هستند، این گروه بر اساس تعهدات مدرسه مورد حمایت قرار می‌گیرند.
 • دسته سوم مربوط به دانش‌آموزان بین‌المللی هستند که بر اساس سطح علمی ارزیابی می‌شوند.

تقاضانامه ثبت‌نام دانش‌آموزان دسته سوم حداکثر تا 31 ماه می هر سال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

زمان شروع مدرسه برای گروه مهدکودک 8:15، برای بخش ابتدای 8:15 و برای دوره متوسطه 8:20 صبح اعلام شده است. مدرسه دارای فضای سرو ناهار است و فعالیت‌های ورزشی مربوط به فوتبال، کوهنوردی و ... را شامل می‌شود.

مدرسه ISF Internatinal Frankfurt Rhein-Main

ISF Internatinal Frankfurt Rhein-Main یک مدرسه خصوصی و روزانه است که از مهدکودک تا کلاس 12 را شامل می‌شود و زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی اعلام شده است. در این مدرسه یک برنامه عالی فشرده انگلیسی در سه سطح ارائه می‌شود. کلاس زبان‌های آلمانی و فرانسوی و اسپانیایی نیز شامل موارد تحصیل در این مدرسه است. کلیه کلاس‌های درس 1 تا 12 شامل تخته سفید تعاملی هستند. دانش‌آموزان کلاس 1 تا 9 از لباس‌های یکسان( یونیفرم مخصوص) استفاده می‌کنند. از کلاس 10 به بالا استاندارد تعیین لباس متفاوت است. آزمون تشخیص زبان انگلیسی و ارزیابی سطح ریاضیات به عنوان ارزیابی ورودی محسوب می‌شود. دانش‌آموز بر اساس نمره کسب کرده می‌تواند سطح تحصیلی خود را مشخص سازد.  ISF Internatinal Frankfurt Rhein-Main تنها مدرسه در آلمان است که به دانش‌آموزان کلاس‌های 11 و 12 دو حق انتخاب برای اخذ دیپلم می‌دهد. دو نوع دیپلم IB و APP وجود دارد که متقاضیان خارجی اغلب برنامه بین‌المللی دیپلم APP را انتخاب می‌کنند.

نظام آموزشی مدارس آلمان

در آلمان همه کودکان از سن 6 تا 7 سالگی باید وارد مدرسه شوند و حداقل تا کلاس نهم را به صورت اجباری آموزش ببینند و تحصیل کنند. این قاعده برای کودکان و نوجوانان پناهنده نیز به صورت یکسان اجرا می‌شود. هر کودکی که شش سال یا بیشتر سن داشته باشد پس از ورود به آلمان باید در اولین فرصت در مدرسه ثبت‌نام کند. هر یک از ایالت‌های آلمان دارای مقررات آموزشی متفاوتی هستند. والدینی که فرزندان خود را به مدرسه نمی‌فرستند مشمول جریمه‌های سنگینی می‌شوند.

سیستم نمره بندی در مدارس آلمان از 1 تا 6 است. به طوری که بهترین درجه متعلق به 1 و بدترین نمره نیز به 6 متعلق است. برای هر درس، دانش‌آموزان امتیاز یا نمره مربوط به آن درس را دریافت می‌کند. والدین اغلب از طریق ارزیابی نمرات وضعیت فرزندان خود را می‌سنجند. در اکثر مدارس ابتدایی آلمان در دو سال اول مدرسه نمرات خاصی درج نشده و یک ارزیابی به صورت توضیحی از سوی معلم دریافت می‌شود.

اگر فرزند شما به زبان آلمانی آشنایی کمتری دارد در ابتدا باید در کلاس‌های ویژه شرکت کند و زبان یاد بگیرد و با فرهنگ آلمانی آشنا شود. نامی که برای این کلاس‌ها در نظر گرفته می‌شود ubergangsklassen است. در این کلاس‌ها فرزند شما برای ورود به مدارس عادی آلمان آماده می‌شود در واقع بر اساس سن فرزند شما، یک سری مهارت‌های زبان مورد آموزش قرار می‌گیرد.

در آلمان مدارس خصوصی نیز در کنار مدارس دولتی فعالیت می‌کنند. سازمان‌دهی مدارس خصوصی اغلب توسط شرکت‌های خصوصی و یا یک سری انجمن‌های خاص صورت می‌گیرد. روش تدریس در مدارس خصوصی آلمان خاص است و البته که هزینه‌های هنگفتی را شامل می‌شود. در صورتی که کودک دارای شرایط خاص با نیازهای ویژه (معلولیت) باشد شرایطی در نظر گرفته شده است تا تحصیل برای وی به­ درستی صورت بگیرد. مدارس تخصصی آلمان نیز برای کودکانی که دارای نیازهای آموزشی خاصی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم آموزش آلمان از بسیاری جهات با سایر کشورها متفاوت است، اما دانش‌آموزانی با عملکرد بالا تربیت می‌کند. اکثریت قریب به اتفاق دانش‌آموزان آلمانی در مدارس دولتی شرکت می‌کنند. کل سیستم آموزش و پرورش آلمان، از جمله دانشگاه‌ها، در دسترس فرزندان مهاجران هستند. البته واقعیت این است که این کلاس‌ها به زبان آلمانی برگزار می‌شود که معمولاً برای مبتدیان مدرسه درست است اما با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها، مشکل بیشتر و بیشتر می‌شود اما بسیاری از مدارس خصوصی نیز وجود دارد که در این زمینه به شخص کمک می‌کند.  آموزش و پرورش تابعی از ایالت‌های فدرال است و تفاوت‌هایی از ایالت به ایالت وجود دارد و برخی تعمیم‌ها نیز ممکن است.

انواع مدارس در آلمان و شرایط هر یک

کودکان سه تا شش ساله، ممکن است در مهدکودک ثبت‌نام کنند. پس از آن، مدرسه به مدت نه یا ده سال اجباری است. از کلاس‌های 1 تا 4 کودک در دبستان ( Grundschule ) شرکت می‌کنند، جایی که موضوعات تدریس شده برای همه یکسان است. بعد از کلاس 4، طبق توانایی علمی و خواسته خانواده‌های خود از هم جدا می‌شوند و در یکی از سه نوع مختلف مدرسهHauptschule ، Realschule  یا Gymnasium  شرکت می‌کنند.  معلمان دانش‌آموزان خود را بر اساس مواردی مانند پیشرفت تحصیلی ، اعتماد به نفس و توانایی کار مستقل به یک مدرسه خاص هدایت می‌کنند. با این وجود، در بیشتر ایالت‌ها، والدین حرف آخر را در مورد مدرسه خود می­زنند. تحصیل در مقطع دبیرستان در اروپا به خصوص کشور آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مدارس متوسطه

Hauptschule  شامل کلاس 5 تا 9 است، اما آموزش با سرعت کندتر و با برخی از دوره‌های فنی و حرفه‌ای همراه است. این امر منجر به ثبت‌نام نیمه وقت در یک آموزشگاه حرفه‌ای می‌شود که همراه با آموزش کارآموزی تا سن 18 سالگی است.

مدرسه راهنمایی

Realschule  (شامل کلاس 5 تا 10 در بیشتر ایالت‌ها) منجر به تحصیل در دوره حرفه‌ای بالاتر است.

مدرس تربیت‌بدنی

مدرسه تربیت‌بدنی منجر به اخذ دیپلم به نام  نمی‌شود اما دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه و یا برای یک اعتبار علمی و حرفه‌ای دوگانه آماده می‌­شوند. برنامه درسی از مدرسه به مدرسه متفاوت است، اما به طور کلی شامل زبان آلمانی، ریاضیات، علوم کامپیوتر، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، جغرافیا، هنر (و همچنین صنایع‌دستی و طراحی)، موسیقی، تاریخ، فلسفه، شهروندان، مطالعات اجتماعی و چندین زبان خارجی است. در سال­‌های اخیر بسیاری از ایالت‌ها برنامه درسی را تغییر داده‌اند تا دانش‌آموزان بتوانند دیپلم را در پایان کلاس دوازدهم دریافت کنند. سایر کشورها در حال تصمیم‌گیری در این زمینه هستند اما ممکن است هنوز به کلاس سیزدهم احتیاج داشته باشد.

دانش‌آموزان آلمانی در مدارس دولتی معمولاً صبح‌ها به مدرسه می‌روند. کلاس‌ها به‌طور معمول بین ساعت 7:30 و 8:15 صبح شروع می‌شوند و می‌توانند بین 12 ظهر تا 1:30 بعد از ظهر به پایان برسند. زمان حضور در کلاس به طور معمول 45 دقیقه طول می‌کشد و فاصله کوتاهی بین آن‌ها وجود دارد.

 

سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است و به طور معمول از اواسط تا پایان آگوست آغاز می‌شود. دوره تعطیلات طولانی‌تر در کریسمس و تابستان وجود دارد. استراحت کوتاه‌تر در مناسبت عید پاک و در پاییز است. در تعطیلات عمومی مدارس فعالیت نمی‌کنند. تعطیلات کریسمس معمولاً 2 هفته و استراحت تابستان حدود 6 هفته است.

مدارس مختلفی برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه به نام‌های Sonderschule  یا Förderschule  وجود دارد. بسته به نیاز فرد و در دسترس بودن مدرسه، دانش‌آموز می‌تواند در یکی از مدارس ویژه شرکت کند. این مدارس دارای معلمان متخصص و آموزش دیده هستند.

مدارس خصوصی

در آلمان انواع مختلفی از مدارس خصوصی وجود دارد. این مدارس معمولاً شهریه دریافت می‌کنند و ممکن است در پایان تحصیل دوره‌های متنوعی را که منجر به Abitur  آلمان و همچنین سایر دیپلم‌ها و گواهینامه‌ها می‌شود، ارائه دهند.

مدرسه شبانه‌روزی

INTERNAT   لقب مدارس شبانه‌روزی آلمان است. چند صد نفر از آن‌ها در آلمان انواع برنامه‌های مطالعاتی را ارائه می‌دهند. اکثر آن‌ها Abitur  را ارائه می‌دهند و ممکن است دوره‌های تخصصی دیگری را نیز در موضوعات مختلف و یا فعالیت‌های خاص ارائه دهند. ورزش‌های انترنا ، موسیقی انترنا و همچنین انترات وجود دارد که در زمینه‌های دیگر تخصص دارند. همچنین چندین مدرسه شبانه‌روزی مجزا برای پسران و دختران وجود دارد.

مدارس بین‌المللی

چندین مدرسه بین‌المللی در آلمان و به طور معمول دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند که منجر به IBO  یا دیپلم یا گواهی دیگری می‌شود و این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا به کالج یا دانشگاه راه یابند.

مدارس دوره‌ای

بسیاری از مدارس خصوصی پروتستان و کاتولیک وجود دارند که Abitur  استاندارد آلمانی را ارائه می‌دهند.

آموزش در خانه

تحصیلات خانگی در آلمان غیرقانونی است. این قانون که دانش‌آموزان را به شرکت در مدارس دولتی یا مدارس خصوصی مصوب می‌کند، با وجود چالش‌هایی که برای آن وجود دارد، تأیید شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به لینک منبع مراجعه کنید.

پیگیری

مدارس آلمان تنوع زیادی دارند این موضوع سبب شده تا رویکرد تحصیلی کمی پیچیده‌تر باشد، کاه تنظیم مدارک آسان نیست، گاه برخی از مدارس تغییراتی در فضای تحصیلی خود شکل می‌دهند که کمی گیج‌کننده است. پیگیری روند تحصیل در آلمان سبب می‌شود ویزای اروپا از نوع تحصیلی آسان‌تر در اختیار شما قرار بگیرد و البته که مشاوره در این زمینه باید واقعی، دقیق، به روز و منصفانه باشد.

هزینه تحصیل در مدارس آلمان

در اینجا برخی از بهترین مدارس بین‌المللی در آلمان و میانگین هزینه آن‌ها قید شده است:

 هزینه‌ها تقریبی هستند و بسته به زمان ثبت‌نام، نوع ثبت‌نام، ملیت متقاضی ثبت‌نام، سطح سواد و امتیاز فرد می‌تواند کمتر یا بیشتر هم باشد.

مدرسه بین‌المللی مونیخ

 • متوسط ​​هزینه سالانه (نمرات 1 تا 8): 15400 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (نمرات 9 تا 12): 19،700 یورو

مدرسه بین‌المللی براندنبورگ برلین

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 15،500 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 9 تا 12): 18200 یورو

مدرسه بین‌المللی فرانکفورت

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 21800 یورو

دانشکده بین‌المللی اشتوتگارت

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 15400 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 9 تا 12): 17،000 یورو

مدرسه بین‌المللی لایپزیگ

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 4500 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 9 تا 12): 10،000 یورو

مدرسه بین‌المللی بن

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 5،000 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 9 تا 12): 9000 یورو

دانشکده بین‌المللی برمن

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 12200 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 9 تا 12): 16200 یورو

مدرسه بین‌المللی هانوفر

 • متوسط ​​هزینه سالانه (درجه 1 تا 8): 13،000 یورو
 • متوسط ​​هزینه سالیانه (درجه 9 تا 12): 14،500 یورو

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی به اروپا و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط تحصیل در آلمان و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به اروپا و تحصیل در مدارس آلمان هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

 

چاپ مقالات علمی در آلمان

چاپ مقالات علمی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آلمان دارای مجله‌های مختلفی برای چاپ مقالات در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی، مذهبی و... است . از طرفی ارائه‌ی مقاله‌ی علمی‌تأثیر بسیار زیادی در پذیرش دانشجویان به خصوص در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا دارد. چنان‌چه در حین تحصیل در آلمان، مقاله‌ی خود را ارائه دهید می‌توانید از امتیازات مختلفی در این زمینه بهره‌مند شوید. مقاله‌ی ارائه شده در صورت برخورداری از سطح کیفیت و استانداردهای لازم علمی ‌برای مولف و دانشگاه اعتبار خوبی به ارمغان می‌آورد و از این رو تمامی‌ دانشگاه‌ها در کشور آلمان امتیازات ویژه‌ای برای مولفان در نظر می‌گیرند.

لازم به ذکر است که هرچه رزومه‌ی تحصیلی شما قوی‌تر باشد، علاوه بر موفقیت در زمینه‌ی ادامه تحصیل، در یافتن شغل مناسب به شما کمک خواهد کرد.

 شما همچنین می‌توانید با کمک اساتید راهنما با شرکت‌های تحقیقاتی مختلف قرارداد ببندید و در ازای تألیف مقاله پول دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که در پایان به احتمال زیاد، مقاله به نام شما نخواهد بود.

 

 

شرکت در آزمون‌های بین‌المللی

شرکت در آزمون‌های بین‌المللی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی در همه‌ی کشورهای جهان آزمون‌های زبان است. در آلمان هم این آزمون بسیار مهم است. داشتن نمره‌ی بالا در آزمون‌های بین‌المللی یک نقطه‌ی قوت در رزومه‌ی تحصیلی شما محسوب می‌شود. در هر سال آزمون‌های بین‌المللی و رقابت‌های مختلفی در زمینه‌های مختلف در کشور آلمان برگزار می‌شود که شما می‌توانید با شرکت در آن‌ها سطح دانش و توانایی خود را افزایش دهید و چنان چه موفق به کسب مقام شوید، از امتیازات خوبی بهره‌مند گردید.

از آن‌جایی که این رقابت‌ها به صورت ثابت برگزار نمی‌شوند، ممکن است در هر سال برخی از آن‌ها در آلمان باشند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم نام دقیق این آزمون‌ها و رقابت‌ها را برای شما بیان کنیم. بهتر است این دسته از موضوعات را از طریق فراخوان‌های دانشکده پیگیری کنید.

 

 

کنفرانس‌های علمی

کنفرانس‌های علمی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

علاوه بر رقابتهای مختلف در کشور آلمان کنفرانس‌های متنوعی در رشته‌های متعدد برگزار می‌شود. این کنفرانس‌ها می‌توانند موقعیت خوبی برای ارائه‌ی مقاله و پژوهش شما باشند. کنفرانس‌های علمی‌ نیز مانند رقابت‌های بین‌المللی به صورت گردشی برگزار می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توانیم لیست خاصی از کنفرانس‌های برگزار شده در کشور آلمان ارائه دهیم؛ اما برخی از نمونه کنفرانس‌های بین‌المللی که اخیرا در این کشور برگزار شده‌اند عبارتند از؛

کنفرانس بین‌المللی مطالعات شهری و فراشهری، کنفرانس کامپیوتر و گفتار، کنفرانس سیستم‌های انرژی آینده و...

 در واقع این کنفرانس‌ها موضوعات مختلفی در تمام زمینه‌ها را پوشش می‌دهند. می‌توانید از طریق فراخوان‌های دانشگاه یا به صورت آنلاین از کنفرانس‌هایی که در کشور آلمان برگزار می‌شوند، اطلاعاتی کسب کنید.
 
 

جشن‌های دانشگاه‌ها

جشن‌های دانشگاه‌ها | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از دلایل توریستی بودن کشور آلمان برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های مختلف در روزهای مختلف سال است. این جشن‌ها یکی از بهترین تفریحات برای دانشجویان بین‌الملل محسوب می‌شوند. ممکن است جشن در خود دانشگاه برگزار شود یا در سطح شهر بین عموم مردم باشد. این روزها لزوماً تعطیل‌رسمی ‌نیستند اما مردم مراسم‌ها را برگزار می‌کنند. در ادامه برخی از این جشن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

فاشینگ
 
جشنی که در آن مردم، لباس دلقک‌ها را می‌پوشند و ماسک می‌زنند و یا گریم می‌کنند و در خیابان شادی‌کنان آواز می‌خوانند، این جشن در مونیخ و کلن دیدنی‌تر برگزار می‌شود. این جشن در ماه فوریه برگزار می‌شود.

هامبورگر دْم
 
بزرگ‌ترین فستیوال برگزار شده در شمال آلمان است. یک جور شهربازی سیار که در این فصل برپا می‌شود و شامل انواع و اقسام تفریحات و وسایل سرگرمی ‌است که تمام مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

کیلر وْخه
 
این جشن در واقع یک مسابقه‌ی قایق‌های بادبانی است که هر سال در ژوئیه و در شهر کیِل برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی باخ
 
در این جشنواره ساخته‌های باخ موسیقیدان گران‌قدر کلاسیک، توسط گروه‌های موسیقی آماتور و حرفه‌ای دوباره‌نوازی می‌شوند. برگزاری آن هر سال در لایپزیگ و در روز معراج عیسی مسیح صورت می‌گیرد.

اکتْبرفست
 
در این جشنواره به طور متوسط سالیانه ٥ میلیون نفر شرکت می‌کنند. اکتبرفست یک جشنواره‌ی فرهنگی هم هست، و بخش مهمی‌از فرهنگ باواریایی (باواریا یکی از ایالات آلمان است) را بازتاب می‌دهد. در این جشن انواع غذاها و تنقلات آلمانی سرو می‌شوند. مدت برگزاری آن هم هجده روز است.

جشنواره‌هایی مانند جشنواره‌ی فیلم برلین نیز در آلمان برگزار می‌شود. همچنین همه ساله در اکتبر بزرگ‌ترین نمایشگاه کتاب اروپا در فرانکفورت برگزار می‌شود.

جشن‌های فارغ‌التحصیلی عضو جدا نشدنی دوران دانشجویی هستند. این جشن‌ها به بهترین نحو ممکن برای دانشجویان آلمان برگزار می‌شود و یکی از پر خاطره‌ترین جشن‌ها برای دانشجویان این کشور به حساب می‌آید.

معادل سازی مدارک در آلمان

معادل سازی مدارک در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موارد زیادی برای اخذ پذیرش و ارزیابی مدارک در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. این‌که مدرک شما در چه مقطعی است و در کدام دانشگاه درس خوانده‌اید، معدل شما در چه سطحی است، در نظام جدید تحصیل کرده‌اید یا نظام قدیم و... همگی از موارد تأثیرگذار در این زمینه‌ هستند.

برای نمونه دانشجویانی که یک سال در دانشگاه تحصیل کرده‌اند می‌توانند بدون گذراندن دوره‌ی یک ساله‌ی کالج وارد دانشگاه شوند. موسسه‌ی DAAD مربوط به امور دانشجویان بین‌الملل است و یکی از وظایف آن بررسی و اعتبار سنجی مدارک متقاضیان تحصیل در آلمان است. شما می‌توانید مدارک خود را به صورت آنلاین برای این موسسه ارسال کنید تا اعتبارسنجی صورت بگیرد. 

مدارک شما باید پیش از ارسال ترجمه شوند و دارای کپی‌های معتبر و مهر دانشگاه‌های مربوطه باشند. دقت کنید که کمبودی در مدارک وجود نداشته باشد تا روند درخواست تحصیل شما با تأخیر مواجه نشود.

 

 

آخرین ویرایش: 2020-07-07 10:08:08 167,210

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در آلمان وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان چگونه است؟

نظرات

چه قدر طول میکشه تا برای پزشکی تو المان اقامت تحصیلی بگیریم

2019-02-05 08:49:54

سلام دوست عزیز: برای پزشکی در آلمان ابتدا باید در دوره های foundation شرکت کنید که دوره های یک ساله است و بعد از یک سال وارد course اصلی میشوید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های :02143000021 تماس بگیرید قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 10:40:03

برای بورسیه داروسازی چه کنیم

2019-02-07 17:47:49

سلام دوست عزیز: تحصیل در آلمان رایگان است و نیاز به بورسیه ندارد، شما باید برای ورود به دوره های داروسازی یک سال در دوره ی foundation شرکت کنید و پس از آن وارد course اصلی شوید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های :02143000021 تماس بگیرید قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 11:31:38

بورسیه دندون پزشکی چیکار کنم؟؟؟!

2019-02-10 13:35:21

سلام دوست عزیز: تحصیل در آلمان رایگان است و نیاز به بورسیه ندارد، شما باید برای ورود به دوره های دندانپزشکی یک سال در دوره ی foundation شرکت کنید و پس از آن وارد course اصلی شوید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های :02143000021 تماس بگیرید قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 11:03:53

طريق شامل شدن يا ثبت نام در بورس رايگان المان در مقطع ليسانس چي طوري است؟

2019-02-12 04:07:35

سلام دوست عزیز: تحصیل در کشور آلمان رایگان است و بورسیه ای که شما در رابطش صحبت میکنید گرفتن حقوق از دولت آلمان است، که گرفتنش راحت نیست و نیاز به رزومه ی قوی دارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 10:56:06

در مورد پذيرش رشته ميكروبيولوژي كه شاخه اي از رشته ي پزشكي است اطلاعاتي مي خواستم

2019-02-13 12:18:40

سلام دوست عزیز.دریافت پذیرش به شرایط شما بستگی دارد.برای دریافت اطلاعات با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما با توجه به شرایطتان شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR

2020-05-28 10:17:10

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها