x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و اعزام دانشجو به آلمان جزو مهمترین مقاصد مهاجرت تحصیلی است. آلمان یکی از صنعتی‌ترین کشورهای اروپاست و از این رو مورد توجه نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف واقع شده است. صنعتی بودن این کشور باعث می‌شود که افراد بتوانند پس از فارغ‌ التحصیلی نیز در همین کشور کار کنند و اقامت دائم کسب کنند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند افراد زیادی تحصیل در آلمان را انتخاب کنند. در ادامه‌ی مقاله هر یک از جنبه‌های مختلف تحصیل در کشور آلمان را زیر ذره ‌بین قرار می‌دهیم.کشور آلمان یکی از کشورهای قدرتمند اروپا که دارای یکی از قوی ترین و کارآمد ترین سیستم های آموزشی در سراسر دنیا است. اعزام دانشجو به آلمان یکی از پرطرفدارترین گزینه های تحصیلات در سطح بین المللی در سراسر دنیا است. ممکن است شما نیز به این امر واقف باشید که دانشگاه های آلمان شرایط پیچیده ای برای پذیرش دانشجو دارند راه حل این مشکل مشاوره گرفتن از یک موسسه اعزام دانشجو معتبر است تا بتوانید به راحتی از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش بگیرید.

بهترین روش مهاجرت

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در آلمان وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در آلمان وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در آلمان چگونه است؟

هزینه تحصیل و اعزام دانشجو به آلمان چقدر است؟

اخذ بورسیه تحصیلی چگونه است؟

مزایای اعزام دانشجو به آلمان چیست؟

روش های تامین هزینه زندگی در آلمان چگونه است؟

مشاوره تحصیل در آلمان
فهرست

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان در آلمان، آلمان صنعتی ترین کشور اروپا و با عنوان قلب اروپا قلمداد می شود. یکی از گزینه های تحصیل رایگان در اروپا کشور آلمان است که این شرایط را ایجاد کرده است.  آلمان یکی از معدود کشورهایی است که سیاست تحصیل رایگان را دنبال می کند.آلمان به علت به وجود آوردن تحصیل رایگان از مقطع کارشناسی مقصد دانشجویان زیادی در سالهای اخیر شده است. کشور آلمان پس از ایالات متحده، کانادا، استرالیا مقصد مناسبی برای دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان است.

برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل رایگان در آلمان با ما همراه باشید اولین گام برای تحصیل رایگان در آلمان این است که شما یک دانشگاه مناسب انتخاب کنید. از بین 17000 رشته ای که توسط دانشگاه های برتر آلمان ارائه می شود، 88 رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود. البته این بدین معنی نیست که تا انتهای تحصیل زبان تدریس انگلیسی باشد معمولا پس از گذشت دو ترم دروس به زبان آلمانی تدریس می شود.

 

بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه‌های تحصیلی در همه‌ی کشورها برای تشویق دانشجویان وجود دارد و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در آلمان هشت موسسه وجود دارد که بخش عمده‌ای از فعالیت‌هایشان به حمایت مالی از دانشجویان بین المللی اختصاص می‌یابد. دانشجویان با تأمین شرایطی مانند معدل بالا، ارائه‌ی مقاله و شرکت در سمینارهای مورد نظر این موسسه‌ها می‌توانند شانس خود را برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی بالا ببرند. برخی از بورسیه‌های کشور آلمان نیز توسط وزارت آموزش و پژوهش اجتماعی آلمان تأمین می‌شوند. در ادامه  برخی از بورسیه‌های تحصیلی را معرفی می‌کنیم.

بورسیه DAAD: این بورسیه به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود.

بورسیه اراسموس: این بورسیه برای دانشجویان بین الملل در اتحادیه‌ی اروپا در نظر گرفته شده است و توسط کمیسیون اروپا تأمین می‌شود. این بورسیه برای کمک ‌هزینه در زندگی و تحصیل در اروپا داده می‌شود.

بورسیه پزشکی در آلمان وجود دارد که در بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دانشجویان داده می‌شود. 

سه بورسیه‌ای که در بالا معرفی شدند، بورسیه‌های دولتی در آلمان هستند . در این کشور بورسیه‌های خصوصی نیز توسط موسساتی که درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، داده می‌شوند.

بورسیه تحصیلی‌هاینریش بل به دانشجویان بین المللی در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا که در یکی از دانشگاه‌های معتبر آلمان تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود. 

بورسیه کنراد آدناور، بورسیه‌ای است که توسط بنیاد بورسیه به دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکترا که سن آن‌ها کم‌تر از 30 سال باشد اعطا می‌شود. برای دریافت این بورسیه لازم است سطح علمی‌شما از حد متوسط بالاتر باشد و در فعالیت‌های اجتماعی کشور خود شرکت کرده باشید.

بورسیه تحصیلی Stipendium به دانشجویان بین المللی و بر اساس لیاقت آن‌ها داده می‌شود. برای کسب این بورسیه‌ها تنها استعداد شما و این که دانشجوی کشور آلمان باشید، مورد نظر است و ملیت و درآمد شما در این موضوع تأثیری ندارد.

ممکن است دانشگاه شما نیز بورسیه‌ها و کمک ‌هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان خود در نظر گرفته باشد که می‌توانید به صورت اینترنتی یا پرسش از مشاوران این موضوع را بررسی کنید. البته باید توجه داشته باشید که این بورسیه‌ها قادر به تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی شما خواهد بود و به مدت محدود به شما داده می‌شود. 

اعتبار دانشگاه های آلمان و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های آلمان و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در دانشگاه‌های آلمان علاوه بر این‌ که امکان تحصیل رایگان در آن‌ها وجود دارد، اعتبارات علمی‌آن‌ها نیز در سطح بالایی قرار دارد و فارغ التحصیلان می‌توانند در بازارهای جهانی مشغول به کار شوند. کشور آلمان عضو شنگن می‌باشد و دانشگاه‌های ممتازی در سطح جهان دارد. در بسیاری از دانشگاه‌ها رشته‌های مختلف به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و به همین دلیل مدارک این دانشگاه‌ها در سطح بین الملل معتبر است. در بین دانشگاه‌های برتر آلمان، دانشگاه فنی مونیخ رتبه‌ی ۶۴ جهانی، دانشگاه‌هایلدبرگ رتبه‌ی ۶۸ جهانی و دانشگاه مونیخ رتبه‌ی ۶۶ جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. 

در قسمت‌های بعدی درباره‌ی دانشگاه‌های کشور آلمان توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آلمان

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید یک دوره‌ی یک ساله را در کالج سپری کنند. در کالج‌ها آزمون‌های ورودی و آزمون‌های پایان دوره برگزار می‌شود. امتحان پایان دوره از دروسی است که شما طی دوره‌ی یک ساله می‌آموزید و با کسب نمره‌ی قبولی می‌توانید وارد دانشگاه شوید.

آزمون ورودی در برخی از کالج‌ها در دو بخش آلمانی و ریاضی و در برخی دیگر تنها در بخش آلمانی برگزار می‌شود. چنان‌چه شما موفق به کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها نشوید، لازم است دوره‌های زبان آلمانی را بگذرانید و دوباره در امتحان شرکت کنید. البته در برخی از رشته‌ها ممکن است سایر دروس مانند زیست شناسی نیز در این آزمون‌ها وجود داشته باشد. سوالات ریاضی موجود در آزمون‌ها ساده هستند و تا حدودی به دانش زبان آلمانی شما بستگی دارد تا بفهمید مسئله از شما چه می‌خواهد؛ پس دانش شما در زبان آلمانی یک گام مهم برای آغاز دوران تحصیلات شما محسوب می‌شود.

برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی آلمان برای پذیرش دانشجو آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. در این آزمون‌ها که در دانشگاه‌های مختلف به سبک‌های متفاوتی برگزار می‌شود، میزان استعداد و توانایی فرد و سطح دانش وی برای تحصیل در رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معادل سازی مدارک در آلمان

معادل سازی مدارک در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موارد زیادی برای اخذ پذیرش و ارزیابی مدارک در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد. این‌که مدرک شما در چه مقطعی است و در کدام دانشگاه درس خوانده‌اید، معدل شما در چه سطحی است، در نظام جدید تحصیل کرده‌اید یا نظام قدیم و... همگی از موارد تأثیرگذار در این زمینه‌ هستند.

برای نمونه دانشجویانی که یک سال در دانشگاه تحصیل کرده‌اند می‌توانند بدون گذراندن دوره‌ی یک ساله‌ی کالج وارد دانشگاه شوند. موسسه‌ی DAAD مربوط به امور دانشجویان بین الملل است و یکی از وظایف آن بررسی و اعتبار سنجی مدارک متقاضیان تحصیل در آلمان است. شما می‌توانید مدارک خود را به صورت آنلاین برای این موسسه ارسال کنید تا اعتبارسنجی صورت بگیرد. 

مدارک شما باید پیش از ارسال ترجمه شوند و دارای کپی‌های معتبر و مهر دانشگاه‌های مربوطه باشند. دقت کنید که کمبودی در مدارک وجود نداشته باشد تا روند درخواست تحصیل شما با تأخیر مواجه نشود.

 

 

خوابگاه در آلمان

خوابگاه در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط اقامت و زندگی یکی از عواملی است که در انتخاب کشور و شهر محل تحصیل تأثیر بسیاری دارد. معمولاً شهرهایی که دارای دانشگاه‌های ممتاز هستند  از امکانات خوبی برای اقامت دانشجویان برخوردارند و کم‌تر پیش می‌آید که دانشجویی به دلیل مشکل در اقامت از تحصیل در  آلمان باز بماند.

سالن‌های اقامت دائم آلمان برای دانشجویان در تمام دانشگاه‌های کشور آلمان موجود هستند. این سالن‌ها مقرون به صرفه‌ترین اقامتگاه برای دانشجویان هستند. علیرغم ظرفیت بالای این سالن‌ها لازم است در اسرع وقت درخواست خود را برای رزرو ارسال کنید چرا که میزان تقاضا برای این اقامتگاه‌ها بسیار زیاد است. بهترین فضا در این مجتمع‌ها وجود یک اتاق در هر طبقه به همراه سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه است. 

چنان‌چه خصوصی بودن فضای اقامت برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است می‌توانید در آپارتمان‌های دانشجویی که در آن‌ها یک تا دو نفر زندگی  می‌کنند ساکن شوید. قیمت این آپارتمان‌ها نسبت به سالن‌های اقامتی بالاتر است. آپارتمان‌های اجاره‌ای به دو صورت مبله و بدون اثاثیه وجود دارند. آپارتمان‌های بدون اثاثیه اجاره ‌بهای کم‌تری دارند اما برای یک زندگی موقت دانشجویی توصیه نمی‌شوند. قیمت اجاره‌ی آپارتمان‌ها به کیفیت ساختمان و موقعیت آن بستگی دارد که شما می‌توانید با یک هم‌اتاقی هزینه‌های خود را تقسیم کنید. برای درخواست این آپارتمان‌ها می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید یا به آژانس‌های مسکن مراجعه کرده و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

نکته‌ای که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد این است که وضعیت اقامت شما باید پیش از مهاجرت به آلمان مشخص شود.

 

 

امتیازات کارت دانشجویی در آلمان

امتیازات کارت دانشجویی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمام کشورها امکانات و تخفیفات بسیاری برای دانشجویان وجود دارد. در این قسمت ما درباره‌ی راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها و استفاده از کارت دانشجویی در موقعیت‌های مختلف را برای شما بیان می‌کنیم اما دو نکته‌ی مهم را مورد توجه قرار دهید. اول این ‌که کارت دانشجویی خود را همیشه به همراه داشته باشید، چون ممکن است در جایی غیر منتظره بتوانید از آن استفاده کنید. نکته‌ی دوم این‌که حتما درباره‌ی کارت‌های تخفیف و سایر راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها از دانشگاه خود سوال کنید. برای مثال برخی از دانشگاه‌ها کارت‌هایی را ارائه می‌دهند که با استفاده از آن می‌توانید از حمل و نقل عمومی‌درون‌شهری به صورت عمومی‌استفاده کنید.

در کشور آلمان شما می‌توانید برای بازدید از مکان‌های گردشگری و تفریحات مختلف با استفاده از کارت دانشجویی تخفیف‌هایی دریافت کنید. همچنین برخی از رستوران‌ها و فروشگاه‌ها برای دانشجویان تخفیف‌هایی قائل می‌شوند که به شما در پس‌انداز و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکت‌ها نیز است. دانشجویان خارجی می‌توانند بدون داشتن اجازه ی کار در آلمان کار کنند. می‌توان ادعا کرد که اکثر دانشجویان آلمان، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، هزینه تحصیل خود را از طریق کار کنار تحصیل در آلمان تأمین می‌کنند. زیرا کار در آلمان برای دانشجویان فراهم است. از کار در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها تا کار در کتابخانه‌ی دانشگاه و یا کار برای اساتید و یا کار در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی. بسیاری از کارخانجات ها و شرکت‌ها هستند که با دانشگاه‌ها در ارتباط هستند  و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه‌های خود از دانشجویان استفاده کنند و آنها را در رشته‌های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی، Werkstudent گفته می‌شود و تقریبا از ترم 3 لیسانس به بالا می‌توانید روی آن حساب باز کنید. البته به شرط اینکه دنبال آن باشید. هر چند این نوع کارها بیشتر برای رشته‌های فنی مهندسی فراهم می‌شود. 

در کل دانشجو نیروی کار ارزان تر و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کم‌تر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالت‌های خود به صورت رایگان رفت و آمد می‌کنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برایتحصیل به کشور آلمان سفر می کنند، می‌توانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی‌در گرفتن کار دانشجویی دارد.
 
 

 

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند اجازه ی کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می‌توانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز 8 ساعت کار می کنند. دانشجو اگر ماهیانه تا 450 یورو حقوق داشته باشد  از مالیات معاف می‌شود، ولی اگر درآمد او در ماه از 450 یورو بیشتر شود، موظف است مالیات بپردازد. مالیاتی که دانشجویان موظف به پرداخت آن هستند زیاد نیست. در صورت درخواست دانشجو برای بازگشت مالیات در پایان هر سال، مالیات‌هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز می‌شود. تعطیلات رسمی‌آلمان مثل تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته‌ها به عنوان روزهای مجاز کاربه حساب نمی آیند . منظور این است که،  اگر فردی همه ی آخر هفته‌ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کند، جز 120 روز به حساب نمی‌آیند.

 حداقلدستمزد دانشجوها در آلمانبر اساس قانون، ساعتی 8.5 یورو است که اگر دانشجو با همین دستمزد هفته ای دو روز کار کند، میتواند 90 درصد الی 100 درصد همه هزینه‌های یک زندگی دانشجویی را تامین کندزیرا یک زندگی دانشجویی با همه نیازهای مخصوص به خود، بین 550 الی 650 یورو ماهیانه است. برخی از شرکت‌ها هستند که مبالغ بالاتری از 8.5 یورو پرداخت می کنند و حتی دستمزد یک دانشجو ممکن است تا ساعتی 20 یورو هم برسد.

 

 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آلمان

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تمامی‌دانشجویان هنگام ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان موظف هستند تحت پوشش بیمه‌های درمانی دانشجویی قرار گیرند. بدون قرارداد بیمه امکان ثبت نام در دانشگاه‌ها وجود ندارد. از نکات مهم و درخور توجه در خصوص انتخاب بیمه مناسب غیر دولتی آن است که شرکت‌های قابل اعتماد با تعرفه‌های مناسب و پوشش خدمات پزشکی متنوع را انتخاب نمود. گاهی برخی شرکت‌ها، قرارداد دانشجویانی را که در سال نخست بیمه، هزینه‌های پزشکی زیادی داشته‌اند، تمدید نمی‌کنند. لذا پیشنهاد می‌شود در صورتی که از ارائه خدمات شرکت بیمه خود مطمئن هستید با ثبت قراردادی چندساله، خیال خود را راحت نمایید. از سویی این قراردادها عموما با اطلاع رسانی یک ماهه قابل لغو هستند.

شرکت­‌های بیمه دولتی در آلمان موظف هستند، دانشجویان را تا پایان سی سالگی یا تا پایان چهاردهمین ترم تحصیلی در دانشگاه با تعرفه‌های دانشجویی بیمه کنند. اگر شما از سن سی سال گذشته اید یا در طول دوران تحصیل از  سن سی سالگی فراتر رفته اید  یا چهاردهمین ترم تحصیلی را تمام کرده اید و هنوز فارغ التحصیل نشده اید، می­توانید با پرداخت تعرفه‌های گران­تر به قرارداد خود با شرکت بیمه ادامه دهید.

در میان شرکت‌های ارائه دهنده بیمه خصوصی، شرکت یونیون که زیر مجموعه‌ی بیمه‌ی ویکتوریاست ، خدمات مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهد. این شرکت در تمامی‌مقاطع به ارائه خدمات می‌پردازد.
 
 

 

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آلمان

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اگر در آلمان زندگی کنید و شاغل یا مشغول به تحصیل باشید، به حساب بانکی نیاز دارید که می­توانید در بانک‌های مختلف متناسب با شرایطی که ارائه می‌دهند، حساب باز کنید. کلیه بانک‌­ها دارای شعبه­‌های مختلف هستند. از بعضی بانک­‌ها نیز فقط می­‌توان به صورت اینترنتی استفاده کرد و شعبه‌های فیزیکی ندارند. معمولاً برای استفاده از حساب بانکی باید هزینه­ پرداخت شود اما غالباً  دانش ­آموزان و دانشجویان این هزینه را پرداخت نمی کنند. حساب­‌های بانکی انواع مختلفی دارند: برخی از حساب­‌های بانکی  امکان اضافه­ برداشت را ندارند از این گونه حساب­‌ها فقط می­توان مبلغی را برداشت کرد که به حساب ریخته شده است و در حساب موجود است اما در صورتی که حساب­ اعتباری داشته باشید، حتی اگر موجودی در حسابتان نداشته باشید، امکان اضافه ­برداشت را دارید. به عبارت دیگر بانک به اندازه مبلغ اضافه برداشت تا سقف مشخصی را به شما وام می­‌دهد و شما موظف هستید این مبلغ را به همراه بهره آن به بانک پس بدهید. باید توجه داشته باشید که نرخ بهره اضافه ­برداشت غالباً بسیار زیاد است. برخی از بانک‌های کشور آلمان برای دانشجویان امتیازات ویژه‌ای قائل شده‌اند که می‌توانید با مراجعه به سایت آن‌ها یا مراجعه‌ی حضوری پس از مهاجرت از شرایط آن آگاه شوید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آلمان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جالب است بدانید بر خلاف سایر کشورها که دانشگاه‌هایشان در دسته‌های متعددی با کیفیت‌های گوناگون قرار می‌گیرد، دانشگاه‌های کشور آلمان تنها در دو دسته‌ی ممتاز و خوب قرار می‌گیرند که این امر نشانی از کیفیت سطح علمی‌دانشگاه‌های این کشور است. در ادامه نام دانشگاه‌هایی که در این دو گرو جای می‌گیرند را بیان می‌کنیم.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در لیست جدید از سوی وزارت بهداشت ایران منتشر شده است ، ۳۴ دانشگاه از کشور آلمان مورد تایید قرار گرفته اند  که در ذیل اسامی‌ دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در آلمان در سال  ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹را بیان کرده‌ایم . این لیست ارائه شده  بر اساس سیستم‌های رتبه بندی qs ، تایمز‌هایر و شانگهای و بررسی‌های وزارت بهداشت تهیه شده است و هر ساله مورد بازبینی نیز قرار می‌گیرد.

دانشگاه های برتر در آلمان

دانشگاه های برتر در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در این قسمت اطلاعاتی درباره‌ی رتبه بندی جهانی  qs پیرامون بهترین دانشگاه‌های آلمان در سال 2018 را به شما ارائه می‌دهیم. باید به این نکته توجه کرد که ۴۵ دانشگاه دراین رتبه بندی جزء دانشگاه‌های کشور آلمان هستند و همچنین باید ذکر کرد که دو دانشگاه از این دانشگاه‌ها، تازه تاسیس شده اند.

نظام آموزشی آلمان

نظام آموزشی آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزشی در آلمان از کیفیت بالایی برخوردار است. این نظام برنامه‌های مشخصی برای آموزش از دوره‌های ابتدایی تا تحصیلات عالیه دارد. بخش‌های آموزشی هر ایالت به صورت مستقل اداره می‌شود اما همگی از استانداردهای ارائه شده توسط دولت آلمان پیروی می‌کنند.

برخی از مدارس در برخی ایالت‌ها برای پذیرش دانش‌آموزان شرط معدل قرار می‌دهند و چنان‌چه دانش‌آموزان از سطح معدل مورد نیاز برخوردار نباشند، می‌توانند با کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌های ورودی به تحصیل در این مدارس بپردازند.

چنان‌چه قصد دارید فرزند خود را برای تحصیلات پیش از دانشگاه به کشور آلمان بفرستید، بهتر است ابتدا مدارس مختلف و شرایط تحصیل در ایالت‌های مختلف را در نظر بگیرید. نوع مدرسه‌ای که قصد دارید فرزندتان در آن تحصیل کند را مشخص کنید و از محل اقامت وی اطمینان حاصل کنید. توصیه می‌شود فرزندان نوجوان خود را به تنهایی برای تحصیل به کشورهای خارجی نفرستید.

 

 

لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آلمان

لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان مقصد محبوبی برای دانشجویان از سراسر جهان است که به دنبال اخذ مدرک کارشناسی هستند. دانشجویان بین المللی چند دلیل خوب برای تحصیل در آلمان دارند که از جمله می‌توان به ارتقای سطح آموزش عالی، موقعیت آن به عنوان یک کشور بسیار پیشرفته در زمینه فناوری، فرهنگ و تاریخ غنی و مناظر زیبا از حومه‌های زیبا تا شهرهای پویای او اشاره کرد.

رشته‌های تحصیلی مختلفی در آلمان وجود دارد و گزینه‌های تحصیلی جالبی توسط دانشگاه‌هایی با انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی تحصیلی ارائه می‌شود که شامل دوره‌های تمام وقت، نیمه‌وقت و مطالعات آنلاین می‌باشد.

مدارک زير با توجه به شرايط متقاضيان دسته بندی شده و نيازی نيست که همه متقاضيان کليه مدارک را جهت اخذ پذيرش داشته باشند:

۱ترجمه مدرک ديپلم و ريز نمرات آن

۲ترجمه مدرک پيش دانشگاهی و ريز نمرات آن

۳ترجمه مدرک ليسانس و ريز نمرات آن

۴ترجمه مدرک فوق ليسانس و ريز نمرات آن

۵کپی پاسپورت

۶کپی شناسنامه

۷۱۲ قطعه عکس رنگی ۴*۶

۸گواهی زبان آلمانی یا انگلیسی

9کارنامه قبولي در کنکور سراسری

فوق لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آلمان

فوق لیسانس در آلمان و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان همواره به عنوان “سرزمین ایده‌ها” نامیده می‌شود. کارشناسی ارشد در آلمان به معنی تحصیل در یکی از موفق‌ترین دانشگاه‌ها با هزینه‌ای مقرون به صرفه در اروپا است.

کارشناسی ارشد در آلمان به طور معمول دو سال طول می‌کشد، سال تحصیلی معمولا از ابتدای ماه اکتبر تا پایان سپتامبر سال بعد طول می‌کشد. سیستم آموزش عالی آلمان به عنوان یکی از بهترین‌ها در اروپا شناخته شده است.

رشته‌های کارشناسی ارشد در آلمان ممکن است به زبان‌های انگلیسی یا آلمانی ارائه شود. تعداد زیادی از برنامه‌ها به زبان انگلیسی ارائه شده است.

ترجمه گواهی پایان دوره دیپلم و ریز نمرات آن، ترجمه گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن، ترجمه مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن در صورت وجود، ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن، کپی پاسپورت، گواهی زبان آلمانی در سطحB1  (در صورت تحصیل به زبان آلمانی) و یا مدرک تافل یا آیلتس( در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)، رزومه ی تحصیلی و انگیزه نامه از مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است.

دکترا در آلمان و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آلمان

دکترا در آلمان و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آلمان با داشتن حدود 4000 هزار فارغ‌التحصیل در سال که دوره‌ی دکترای خود را در این کشور به پایان می‌رسانند، یکی از محبوب‌ترین کشورهاتحصیلی در خارج از کشور است. به‌ واسطه‌ی حضور 43 دانشگاه شاخص آلمانی در بین 800 دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی مشهور QS در سال 2016/2015، شمار زیادی از دانشگاه‌های آلمان از شهرت بین‌المللی بالایی برخوردار شدند. تحصیل دکترا در آلمان معمولا بی‌نیاز از پرداخت هزینه تحصیلی است و بیش از یک‌چهارم داوطلبان دکترا در این کشور، از کمک‌هزینه‌های تحصیلی همگانی بهره‌مند می‌شوند.

۱- دکترای فردی

این یک روش سنتی بوده که هنوز هم متداول‌ترین شیوه اخذ دکترا محسوب می‌شود. شما در حین تحصیل در دوره‌ی دکترا در کشور آلمان، تز یا رساله‌ی خود را تحت نظارت یک پروفسور آماده می‌کنید اما عمدتاً باید به‌طور مستقل روی پروژه‌ی خود کار کنید. مدت‌زمان فرایند فارغ‌التحصیلی در مقطع دکترا متغیر است اما عموماً از سه تا پنج سال طول می‌کشد. این بازه‌ی زمانی، انعطاف‌پذیری بالایی را به ارمغان می‌آورد اما درعین‌حال مستلزم حد بالایی از نوآوریِ و مسئولیت‌پذیری شخصی می‌باشد. شما برای اخذ مدرک دکترای خود، محدود به انجام امور پژوهشی‌تان صرفاً در یک دانشگاه نیستید؛ بلکه می‌توانید یک پروژه را در یک سازمان پژوهشی غیردانشگاهی یا در یک شرکت آلمانی در بخش صنعت انجام دهید.

2- Structured PhD programs

این شیوه شامل یک گروه از دانشجویان مقطع دکتراست که از سوی گروهی از اساتید راهنما، راهنمایی می‌شوند. بیش از 700 طرح با این ویژگی در آلمان وجود دارد که بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی انجام می‌شود. این روش با روش دکترای انفرادی متفاوت است زیرا پروپوزال تحقیقی دانشجویان باید در قالب یک طرح منسجم با یکدیگر تناسب و ارتباط داشته باشد، در حالی که روش انفرادی برای طرح‌های تحقیقی شخصی، ساختار آزادانه‌تر و منعطف‌تری دارند.

دانشگاه‌های زیادی در کشور آلمان، ارائه‌دهنده‌ دوره‌ی دکترا هستند. موسسه تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) پایگاه داده‌ای را ارائه می‌کند که می‌توانید جهت جستجوی برنامه‌ی مناسب دکترا از آن استفاده کنید. 

 

.

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

داشتن مهارت‌های زبان آلمانی خوب ضروری است. در غیر این صورت شما برای دنبال کردن سخنرانی‌ها در آلمان یا گفتگو با بیماران آلمانی در مرحله‌ی عملی دچار مشکل خواهید شد. شما باید در یک آزمون زبان قبول شوید تا نشان دهد که شما در سطح مورد نیاز از مهارت در زبان آلمانی هستیدپزشکی یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در دنیا است. که دانشجویان علاقه زیادی برای تحصیل در گرایش های مختلف آن دارند. تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان، دارای ضوابط و مقررات خاصی است که این مقررات برای دانشجویان کشورهای مختلفی که برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان اقدام می‌نمایند، متفاوت است. تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان می‌تواند برای شما یک امتیاز بزرگ و مثبت باشد اما کافی نخواهد بوددانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان می‌توانند از کمک هزینه های مالی مختلفی نیز که توسط مراکز دولتی و خصوصی در این کشور ارائه می‌شود، برخوردار شوند..

تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

زمان شروع تحصیلی در رشته پزشکی ودندانپزشکی فقط یک بار در سال و ان هم در ماه سپتامبر است. تحصیل در دندانپزشکی و عموماً رشته‌هایی از این دست همراه با ورودی یا کنکور هستند، امتحان ورودی دندانپزشکی این کشور به زبان آلمانی است و معمولاً زبان آلمانی از موارد امتحانی است.احتمالا یکی از بزرگترین و بهترین مقاصد درمانی و پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای مختلف و مخصوصا کشورهای در حال توسعه آلمان باشد. در این میان سیاست ها و مقررات وزارت بهداشت و درمان کشور آلمان نیز در این امر بی تاثیر نبوده است. واحدهای لازم برای اتمام دوره دندانپزشکی در کشور آلمان که برای همه دانشگاه های دولتی این کشور تقریبا یکسان است، بسیار واحدهای کامل و جامعی می‌باشند که همه بخش های دندانپزشکی در آن‌ها دیده شده است.می‌توانید در رشته دندانپزشکی در کشور آلمان فارغ التحصیل شده و برای کار و طبابت در این رشته در کشور آلمان اقدام نمایید.

رشته های غیر پزشکی در آلمان

رشته های غیر پزشکی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان بسیاری برای رشته‌های غیر پزشکی وارد دانشگاه‌های کشور آلمان می‌شوند که در ادامه به معرفی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

دانشجویانی که رشته علوم رایانه ای را برای لیسانس درآلمان انتخاب می‌کنند، بسیاری از فرصت‌های حرفه ای در صنعت و همچنین امکانات برای کار در آلمان و خارج از کشور را تجربه خواهند کرد. برنامه‌های کارشناسی علوم کامپیوتر در آلمان، اصول و مبانی ریاضی برای محاسبات را مورد بررسی قرار می‌دهددر آلمان، این رشته جزء محبوب ترین رشته‌های تحصیلی  بین دانشجویان بومی‌ و بین المللی است. این رشته در دانشگاه‌های مونیخ، دانشگاه تکنولوژی برلین، دانشگاه‌ هامبولت برلین و... ارائه می‌شود.

دانشگاه هنر شهر برلین یکی ار دانشگاه‌هایی‌ است که در آن می‌توانید در گرایش‌های مختلف هنر از جمله موسیقی، سینما، معماری و... تحصیل کنید. این دانشگاه شامل دانشکده‌های هنرهای تجسمی، دانشکده هنرهای نمایشی، دانشکده طراحی و دانشکده موسیقی است. دانشگاه هنر برلین معروف‌ترین مرکز برای تحصیل هنر است.برای تحصیل در این دانشگاه مدارک دوره‌ی متوسطه و مدرک Abitur آلمان مورد نیاز است. دانشجویان رشته‌هایی مانند معماری و مهندسی صدا با ارائه مدرک  Abitur می توانند پذیرش بگیرند. برای دوره‌های طراحی و ارتباط تصویری مدرک Abitur ارائه گردد .اما بدون ارائه مدرک نیز دانشجویان در صورت داشتن شرایط و استعداد‌های خاص پذیرفته می‌شوند. 

دانشگاه هنر اشتوتگارت نیز از دیگر مراکزی است که می‌توانید به تحصیل هنر در آن بپردازید.

دوره‌های مدیریت و تحصیل در آلمان  می‌توان در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان طی کرد. رشته‌ی مدیریت در آلمان از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار است. در طی سال اول کارشناسی، دانشجویان مجموعه‌ای از ماژول‌های اصلی را پوشش می‌دهند ومبانی و دستورالعمل‌های پیشرفته موضوعات عمومی‌را یاد می‌گیرند .دانش‌آموزانی که دارای مدرک کارشناسی غیر مرتبط هستند ، باید در سال اول کارشناسی ، پیش نیازها را مطالعه کنند.

تحصیل در زیر شاخه‌های گروه هتل داری و توریسم کی از جذابترین گزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است . دانشجویانی که این رشته‌ها را انتخاب می‌کنند وارد این صنعت جذاب می‌شوند و جوانب مختلف هتلداری، توریسم و مهمان‌نوازی و مدیریت و برگزاری نمایشگاه، همایش، کنفرانس و … با موضوعیت علمی، تجاری یا سیاسی و یا حتی برگزاری رویدادهای فرهنگی و سنتی را می‌آموزند. دروس ارائه شده در این دوره‌ها شامل مفاهیم پایه‌ی مدیریتی در صنعت توریسم، رویدادها و هتلداری می‌شود که عموماً به صورت عملی و انجام پروژه‌های گروهی آموزش داده می‌شوند.

رشته داروسازی مانند دیگر زیر مجموعه‌های پزشکی، رشته محبوبی به حساب می آید  و آلمان کشور مناسبی برای تحصیل در رشته داروسازی در اتحادیه اروپا به حساب می‌آید؛ زیرا تحصیل در رشته داروسازی در این کشور رایگان است. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در رشته داروسازی باید قبل از اقدام برای پذیرش در این رشته باید مدرک زبان آلمانی را در کشور خود اخد نمایندو پس از دوره زبان آلمانی و اخذ مدرک B2 و ارائه مدارک مورد نیاز دیگر می‌توانند برای پذیرش رشته داروسازی در دانشگاه آلمان اقدام کنند.
 
 
 

 

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آلمان

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آلمان یکی از کشورهای مناسب برای زندگی است. با این حال باید در انتخاب بهترین ایالت دقت کنید. معمولاً در شهرهایی که دانشگاه بین المللی دارند، امکانات مختلفی برای دانشجویان ارائه می‌شود. برای این‌ که بتوانید در آلمان زندگی آرامی‌ را تجربه کنید باید به عواملی نظیر شهر محل سکونت، محله‌ی سکونت و میزان هزینه‌های زندگی خود توجه کنید. در واقع باید سعی کنید  این عوامل را پیش از مهاجرت بررسی کنید تا در حین اقامت با مشکل مواجه نشوید.

آلمان یکی از معدود کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند با انجام مشاغل دانشجویی هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل و زندگی دانشجویی را فراهم کنند؛ از این رو مورد استقبال بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان قرار گرفته است.

آلمان کشوری است که از لحاظ اقتصادی بسیار قدرتمند و از لحاظ سیاسی آرام است و این دو عامل از ایجاد اغتشاش و خطر برای زندگی دانشجویی پیشگیری می‌کنند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آلمان

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدارس ایرانی و بومی ‌در ایالات مختلف آلمان وجود دارند که دانش‌آموزان ایرانی مقیم آلمان می‌توانند در مقاطع مختلف در آن‌ها به تحصیل بپردازند. بسیاری از والدین تمایل دارند، فرزندشان در مدرسه‌ای ایرانی و بومی‌تحصیل کند تا از فرهنگ کشور خودمان دور نماند.

این مدارس در محله‌های مختلف در بسیاری از شهرهای آلمان وجود دارند که می‌توانید با جست و جو و بررسی بهترین مدارس را برای فرزندتان پیدا کنید.

در دوره‌ی متوسطه نیز رشته‌های مختلف تئوری و عملی در دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها تدریس می‌شود. مدرسه‌های ایرانی می‌توانند پا به پای مدرسه‌های آلمانی دانش‌آموزان را برای ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی و دانشگاه‌ها آماده کنند.

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهید سطح علمی‌ مدرسه و فرهنگ دانش‌آموزانی که در آن تحصیل می‌کنند، است. امروزه، مدرسه‌ی محل تحصیل در سطح یادگیری دانشجو و امکان قبولی وی در آزمون‌های مختلف تأثیر زیادی دارد. اگر فرزند شما در سنین حساس نوجوانی است، در نظر گرفتن این موارد از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است.
 
 

چاپ مقالات علمی در آلمان و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در آلمان و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آلمان دارای مجله‌های مختلفی برای چاپ مقالات در زمینه‌های مختلف علمی، پژوهشی، مذهبی و... است . از طرفی ارائه‌ی مقاله‌ی علمی‌تأثیر بسیار زیادی در پذیرش دانشجویان به خصوص در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا دارد. چنان‌چه در حین تحصیل در آلمان، مقاله‌ی خود را ارائه دهید می‌توانید از امتیازات مختلفی در این زمینه بهره‌مند شوید. مقاله‌ی ارائه شده در صورت برخورداری از سطح کیفیت و استانداردهای لازم علمی‌برای مولف و دانشگاه اعتبار خوبی به ارمغان می‌آورد و از این رو تمامی‌دانشگاه‌ها در کشور آلمان امتیازات ویژه‌ای برای مولفان در نظر می‌گیرند.

لازم به ذکر است که هرچه رزومه‌ی تحصیلی شما قوی‌تر باشد، علاوه بر موفقیت در زمینه‌ی ادامه تحصیل، در یافتن شغل مناسب نیز به شما کمک خواهد کرد.

 شما همچنین می‌توانید با کمک اساتید راهنما با شرکت‌های تحقیقاتی مختلف قرارداد ببندید و در ازای تألیف مقاله پول دریافت کنید. البته لازم به ذکر است که در پایان به احتمال زیاد، مقاله به نام شما نخواهد بود.

 

 

شرکت در آزمون های بین المللی در آلمان

شرکت در آزمون های بین المللی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مهم‌ترین آزمون‌های بین المللی در همه‌ی کشورهای جهان آزمون‌های زبان است. در آلمان هم این آزمون بسایر مهم است . داشتن نمره‌ی بالا در آزمون‌های بین المللی یک نقطه‌ی قوت در رزومه‌ی تحصیلی شما محسوب می‌شود. در هر سال آزمون‌های بین المللی و رقابت‌های مختلفی در زمینه‌های مختلف در کشور آلمان برگزار می‌شود که شما می‌توانید با شرکت در آن‌ها سطح دانش و توانایی خود را افزایش دهید و چنان چه موفق به کسب مقام شوید، از امتیازات خوبی بهره‌مند گردید.

از آن‌جایی که این رقابت‌ها به صورت ثابت برگزار نمی‌شوند، ممکن است در هر سال برخی از آن‌ها در آلمان باشند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم نام دقیق این آزمون‌ها و رقابت‌ها را برای شما بیان کنیم. بهتر است این دسته از موضوعات را از طریق فراخوان‌های دانشکده پیگیری کنید.

 

 

کنفرانس های علمی در آلمان

کنفرانس های علمی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

علاوه بر رقابتهای مختلف در کشور آلمان کنفرانس‌های متنوعی در رشته‌های متعدد برگزار می‌شود. این کنفرانس‌ها می‌توانند موقعیت خوبی برای ارائه‌ی مقاله و پژوهش شما باشند. کنفرانس‌های علمی‌نیز مانند رقابت‌های بین المللی به صورت گردشی برگزار می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توانیم لیست خاصی از کنفرانس‌های برگزار شده در کشور آلمان ارائه دهیم. اما برخی از نمونه کنفرانس‌های بین المللی که اخیرا در این کشور برگزار شده‌اند عبارتند از؛ کنفرانس بین المللی مطالعات شهری و فراشهری، کنفرانس کامپیوتر و گفتار، کنفرانس سیستم‌های انرژی آینده و... است. در واقع این کنفرانس‌ها موضوعات مختلفی در تمام زمینه‌ها را پوشش می‌دهند. می‌توانید از طریق فراخوان‌های دانشگاه یا به صورت آنلاین از کنفرانس‌هایی که در کشور آلمان برگزار می‌شوند، اطلاعاتی کسب کنید.
 
 

جشن های دانشگاه ها در آلمان

جشن های دانشگاه ها در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از دلایل توریستی بودن کشور آلمان برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های مختلف در روزهای مختلف سال است. این جشن‌ها یکی از بهترین تفریحات برای دانشجویان بین الملل محسوب می‌شوند. ممکن است جشن در خود دانشگاه برگزار شود یا در سطح شهر بین عموم مردم باشد. این روزها لزوماً تعطیل رسمی‌نیستند اما مردم مراسم‌ها را برگزار می‌کنند. در ادامه برخی از این جشن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

فاشینگ
 
جشنی که در آن مردم، لباس دلقک‌ها را می‌پوشند و ماسک می‌زنند و یا گریم می‌کنند و در خیابان شادی‌کنان آواز می‌خوانند، این جشن در مونیخ و کلن دیدنی‌تر برگزار می‌شود. این جشن در ماه فوریه برگزار می‌شود.

هامبورگر دْم
 
بزرگ‌ترین فستیوال برگزار شده در شمال آلمان است. یک جور شهربازی سیار که در این فصل برپا می‌شود و شامل انواع و اقسام تفریحات و وسایل سرگرمی‌می‌شود که تمام مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند!

کیلر وْخه
 
این جشن در واقع یک مسابقه‌ی قایق‌های بادبانی است که هر سال در ژوئیه و در شهر کیِل برگزار می‌شود.

جشنواره‌ی باخ
 
در این جشنواره ساخته‌های باخ موسیقیدان گرانقدر کلاسیک، توسط گروه‌های موسیقی آماتور و حرفه‌ای دوباره‌نوازی می‌شوند. برگزاری آن هر سال در لایپزیگ و در روز معراج عیسی مسیح صورت می‌گیرد.

اکتْبرفست
 
در این جشنواره به طور متوسط سالیانه ٥ میلیون نفر شرکت می‌کنند. اکتبرفست یک جشنواره‌ی فرهنگی هم هست، و بخش مهمی‌از فرهنگ باواریایی (باواریا یکی از ایالات آلمان است) را بازتاب می‌دهد. در این جشن انواع غذاها و تنقلات آلمانی سرو می‌شوند. مدت برگزاری آن هم هجده روز است.

جشنواره‌هایی مانند جشنواره‌ی فیلم برلین نیز در آلمان برگزار می‌شود. همچنین همه ساله در اکتبر بزرگترین نمایشگاه کتاب اروپا در فرانکفورت برگزار می‌شود.

جشن‌های فارغ التحصیلی نیز عضو جدا نشدنی دوران دانشجویی می‌باشند. این جشن‌ها به بهترین نحو ممکن برای دانشجویان آلمان برگزار می‌شود و یکی از پر خاطره‌ترین جشن‌ها برای دانشجویان این کشور به حساب می‌آید.

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در آلمان

طول مدت تحصیل پزشکی عمومی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اکثر برنامه های پزشکی مربوط به مدرک پزشکی عمومی ، در این کشور به زبان آلمانی اجرا می‌شوند؛ بنابراین شما برای آموزش پزشکی در کشور آلمان نیاز به داشتن دانش زبان قوی خواهید داشت. در کشور آلمان برنامه هایی هم به جای پزشکی عمومی با مدارک لیسانس و فوق لیسانس نیز تعریف می‌شوند که به زبان انگلیسی انجام می‌گیرند.

ساختار درجه پزشکی در کشور آلمان

دوره های آموزش پزشکی عمومی حداقل به 6 سال زمان نیاز خواهد داشت و بعد از اتمام این مدت که ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، 3 ماه زمان هم برای تکمیل مدارک و شرکت در آزمون دولتی پزشکی در کشور آلمان (Ärztliche Prüfung) وقت خواهید داشت. موفقیت در این آزمون به منزله مجوز رسمی شما برای برنامه تمرین پزشکی در کشور آلمان (Approbation) یا همان طرح و کارآموزی خواهد بود. مطالعات پزشکی در کشور آلمان به مراحل زیر تقسیم بندی می‌شود:

 

 • مرحله اول مطالعات پزشکی در کشور آلمان مرحله قبل از بالینی است.
  • این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان حدود 4 ترم (2 سال) طول می‌کشد و شما در این 4 ترم با اصول کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا خواهید شد. شما در آزمون آزمایش مجوز پزشکی در کشور آلمان به دانستن دقیق این مفاهیم نیاز خواهید داشت.
 • مرحله دوم آموزش پزشکی در کشور آلمان مرحله بالینی است.
  • این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان که فاز اصلی مطالعه در آن نیز محسوب می‌شود شامل 6 ترم ( 3 سال) خواهد بود که در آن موضوعات اصلی پزشکی آموزش داده خواهد شد و شما در سمینارها، دوره های آموزشی مختلف و سخنرانی ها و کارآموزی در این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان شرکت خواهید کرد.
 • مرحله سوم آموزش پزشکی در کشور آلمان 1 سال عملی است.
  • مرحله اصلی آموزش بالینی می باشد که بعد از اتمام 3 سال آموزش های تئوری بوده و 1 سال نیز به طول می‌انجامد. در این مرحله از آموزش پزشکی در کشور آلمان شما با جنبه های عملی جراحی ها، طب داخلی و البته برخی موضوعات انتخابی آشنا خواهید شد. این فاز آموزش پزشکی در کشور آلمان نقش آماده سازی شما در حرفه آینده شما را ایفا خواهد کرد.
 • مرحله نهایی آموزش پزشکی در کشور آلمان شرکت در آزمون دولتی خواهد بود.
  • در مرحله آخر آموزش پزشکی در کشور آلمان که آخرین مرحله پزشکی عمومی می‌باشد شما در یک آزمون دولتی و یک معاینه استاندارد ملی شرکت خواهید کرد. پس از موفقیت در این آزمون و معاینه استاندارد شما می‌توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست بدهید و به عنوان یک پزشک عمومی معتبر شروع به کار نمایید.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ دانشگاهی با قدمت طولانی در مرکز شهر مونیخ آلمان است. دانشگاه یکی از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی اروپا بشمار رفته و در سال ۱۴۷۲ میلادی تاسیس شد. از زمان راه‌اندازی دانشگاه، دانشجویان زیادی از سراسر کشورهای جهان در این مرکز مشغول تحصیل و فعالیت‌های علمی بوده و به عنوان افرادی پیشرو در علوم مختلف در جهان مطرح شده‌اند. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ بیش از ۵۰۰ سال فعالیت علمی و تحقیقاتی داشته و متعهد به ارائه دوره‌های آموزشی استاندارد و با بالاترین کیفیت است. دوک لودویگ نهم فرمانروای باواریا اولین دانشگاه را در مرکز سرزمین باواریا راه‌اندازی نمود. در مراسم افتتاحیه دانشگاه که در ۲۶ جون سال ۱۴۷۲ میلادی برگزار شد افراد مهمی همچون دکتر مارتین مایر نیز حضور داشتند. دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ دارای تعداد ۱۸ دانشکده است و نام آن در سال ۱۸۰۲ میلادی به لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ تغییر نام یافت. دانشگاه همواره جزو دانشگاه‌های پیشرو تحقیقاتی در اروپا و جهان محسوب و رتبه‌های جهانی را از آن خود کرده است.