سرمایه گذاری در آلمان

 خدمات اجتماعی، درمانی، تحصیلی آلمان در اروپا بسیار عالی است و کانون توجه مردم از سراسر دنیا برای مهاجرت می باشد. سرمایه گذاری یکی از طرق رسیدن به اقامت آلمان می باشد و جزییات حقوقی زیادی را شامل می شود. روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور آلمان، ویزای سرمایه گذاری در آلمان جهت اخذ اقامت در آلمان در این مقاله مورد ارزیابی و تحلیل قرار خواهد گرفت.

شروع سرمایه گذاری در آلمان

آلمان یک کشور اروپای غربی با چشم اندازی از جنگل‌ها، رودخانه‌ها، رشته کوه‌ها و سواحل دریای شمال است و بیش از 2 هزار سال تاریخ دارد. برلین، پایتخت آن، صحنه‌های هنری، دروازه براندنبورگ و بسیاری از بازماندگان مربوط به جنگ جهانی دوم است. مونیخ به خاطر اکتبرفست و سالن‌های آبجو سازی از جمله هافبروهاوس در قرن شانزدهم شناخته شده است و فرانکفورت، با آسمان خراش‌های خود، بانک مرکزی اروپا را در خود جای داده است. با بیش از ۳۷۵۰۰۰ کیلومتر مساحت، آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا است و جمعیت آن حدود ۸۳٫۲ میلیون نفر است.

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. اقتصاد این کشور توسط تولیدات صنعتی هدایت می‌شود و علاوه بر چین و ایالات متحده بیش از هر کشور دیگر صادرات انجام می‌دهد و مازاد تجارت آن به طور مداوم با چین رقابت می‌کند. این کشور همچنین ده‌ها نفر از ۵۰۰ شرکت بزرگ تجارت جهانی را در خود جای داده است که این کشور را به یک کشور مهم برای سرمایه گذاران بین المللی تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در آلمان

بزرگ‌ترین شرکتهای آلمان را می‌توان در شاخص DAX ۳۰ یافت که مشابه میانگین صنعتی داو جونز در ایالات متحده است. این شرکت شامل ۳۰ شرکت بزرگ آلمانی است که توسط بازار سرمایه در بورس اوراق بهادار فرانکفورت اداره می‌شود. این فهرست شامل برخی از برندهای خانگی مانند آدیداس AG، BASF SE، BMW AG، Bayer SE، زیمنس AG، MAN SE و بسیاری دیگر است.

آلمان همچنین دارای منابع طبیعی قابل توجهی از جمله اورانیوم، الوار، پتاس، نیکل، مس و گاز طبیعی است. در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر، این کشور یکی از بزرگترین تولید کنندگان توربین‌های بادی در جهان است. در سال ۲۰۱۹، انرژی‌های تجدیدپذیر با تبدیل شدن به زغال سنگ منبع اصلی انرژی آلمان شدند. آلمان قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ ۶۵٪ انرژی خود را از طریق منابع تجدیدپذیر تولید کند.

ساده‌ترین راه برای سرمایه گذاری در آلمان از طریق اوراق بهادار است. این اوراق بهادار را می‌توان در بورس اوراق بهادار ایالات متحده خریداری کرد و در معرض شرکت‌های مختلف مستقر در این کشور قرار دارد. ایالات متحده منبع اصلی سرمایه گذاری خارجی غیر اروپایی در آلمان است. سرمایه گذاری خارجی در آلمان عمدتاً از سایر کشورهای اروپایی، ایالات متحده و ژاپن نشات می‌گیرد.

آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، مقصد اصلی سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) است و با گذشت زمان سهام عظیمی از سرمایه گذاری مستقیم خارجی را جمع آوری کرده است. آلمان به طور مداوم توسط مشاورهای تجاری و سازمان ملل متحد (UNCTAD) به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد سرمایه گذاری بر اساس زیرساخت‌های قابل اعتماد، نیروی کار بسیار ماهر، جو اجتماعی مثبت، فضای قانونی پایدار و تحقیقات کلاس جهانی و توسعه شناخته می‌شود.

دولت سرمایه گذاری خارجی در آلمان از طریق مالیات نسبتاً کم، وام‌های مالی برای کارآفرینان و توسعه راه‌های سرمایه گذاری در این کشور، مدام سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در این کشور تشویق و حمایت می‌کند و به کارآفرینان و سرمایه گذاران اجازه دسترسی به بسیاری از امکانات از جمله مالکیت شرکت‌های خودشان را می‌دهد. تاجرانی که می‌خواهند در آلمان سرمایه گذاری کنند باید بدانند که این کشور با ۹۰ کشور معاهده‌های سرمایه گذاری دو جانبه (BIT) و توافق نامه مالیات مضاعف امضا کرده است.

سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان هیچ محدودیتی ندارد و قانون هیچ تفاوتی بین اتباع آلمانی و خارجی‌ها قائل نمی‌شود. آلمان بهترین مقصد سرمایه گذاری برای کسانی است که مایل به تأسیس شرکت هستند سیستم‌های قانونی، نظارتی و حسابداری آلمان پیچیده و سنگین هستند اما در عین حال شفاف و مطابق با هنجارهای بازارهای توسعه یافته هستند. مشاغل از آزادی قابل توجهی در یک محیط کاملاً منظم برخوردار هستند.

سرمایه گذاری در آلمان و استان‌ها

چهار شهر آلمان در ده شهر برتر اروپا برای سرمایه گذاری هستند که شهر برلین پس از لندن و پاریس سومین شهر و چهارمین فرانکفورت، پنجم مونیخ و نهم هامبورگ است. برلین اکثراً در رتبه بندی شهرهای برجسته در جذب سرمایه گذاری خارجی قرار می‌گیرد و بیشترین سرمایه گذاری‌های آن در حوضه املاک است. کپنهاگ با فرانکفورت در بخش املاک و مستغلات بین المللی بهترین سرمایه گذاران را در آلمان به خود اختصاص می‌دهند و نهایتاً مونیخ, که گران قیمت سرمایه گذاری در کل آلمان است اما همچنان یک بازار جذاب برای سرمایه گذاران و توسعه دهندگان باقی مانده است.

فرایبورگ بریسگائو تنها شهر آلمان است که در آن سرمایه گذاری در املاک و مستغلات به طور همزمان بیشترین بازده و کمترین خطر مواجهه با بازار را برای سرمایه گذاران دارد. شهرهای برلین، دوسلدورف، فرانکفورت، هامبورگ، کلن، مونیخ و اشتوتگار دارای بازارهای بزرگ و پرسودتری برای سرمایه گذاران بشمار می‌روند همچنین این شهرها بیشترین اهمیت ملی و بین المللی را در سراسر آلمان دارند. البته ریسک سرمایه گذاری در این شهرها بیشتر از دیگر شهرهای آلمان است. در مگدبورگ و همچنین بوخوم و دویسبورگ هزینهٔ سرمایه گاری بسیار کمتر از شهرهای دیگر است.

شهرهای بزرگ آلمان حجم فزاینده‌ای از سرمایه گذاری بین المللی را همیشه جذب می‌کنند. تا ده سال پیش، مونیخ مقصد برجسته سرمایه گذاری در املاک و مستغلات آلمان بود اما اکنون برلین، فرانکفورت و هامبورگ با آن هم رده هستند. HafenCity بین منطقه تجاری مرکزی هامبورگ و اسکله‌های Speicherstadt واقع شده است و مخلوطی از فضای اداری و مسکونی است و یکی از جذاب‌ترین شهرها برای سرمایه گذاران بین الملل است.

روش های سرمایه گذاری در آلمان

روش‌های متعددی برای سرمایه گذاری درآلمان وجود دارد ولی نکته حائز اهمیت این است که سرمایه گذاری شما باید برای آلمان مفید و به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر باشد. یکی از راه‌های سرمایه گذاری در آلمان شروع فعالیتهای فردی از جمله: (مغازه، فروشگاه، رستوران و ….) است. در صورتیکه شما در زمینه خاصی فعالیت می‌کنید و یا به شغل‌هایی از جمله: کافی شاپ، مغازه، مواد غذایی، پوشاک، رستوران، فرش فروشی و …. علاقمند هستید، می‌توانید کار خود را درآلمان شروع کنید. این نوع سرمایه گذاری نیازی به ثبت شرکت یا موسسه ندارد بلکه شما تنها با اخذ مجوزهای لازم در صنف مربوطه می‌توانید فعالیت فردی خود درآلمان را شروع کنید. شما پس از مدتی فعالیت در هریک از این صنف‌ها می‌توانید برای اقامت آلمان اقدام کنید.

سرمایه گذاری در آلمان عمدتاً در حوضه تولید و تجارت، امور مالی و بیمه، اطلاعات و ارتباطات، املاک و مستغلات معطوف است. در سال ۲۰۱۸، آلمان رکورد ۲،۶۲ پروژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی را ثبت کرد. شما می‌توانید از طریق خرید سهام در بازار بورس, خرید ملک, ثبت شرکت, خرید اوراق قرضه و پس انداز در بانک‌های آلمان سرمایه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که ماده بیست و یک- بند یک قانون اقامت آلمان، کسانی که قصد اقامت در آلمان از روشهای سرمایه گذاری را دارند، می‌بایستی یک توجیهی را برای پنج سال برای کسب و کار خود آماده کرده و به اداره بازرگانی آلمان ارائه دهند.

آلمان به دلیل نرخ بالای مالیاتش مشهور است. خبر بد برای سرمایه گذاران خارجی این است که کلیه سود سرمایه در آلمان تحت مالیات ۲۵٪ سرمایه گذاری قرار دارد به این معنی که اگر سود سهام خود را بدست آورید یا اگر پس از فروش سهام خود سود کسب کنید، ۲۵٪ از سود شما به اداره مالیات آلمان می‌رود.

سرمایه گذاری در آلمان از طریق ثبت شرکت

آلمان دارای یکی از برترین اقتصادها در اروپا و همچنین در جهان است. این کشور به عنوان یکی از برترین اقتصادهای جهان، سرمایه گذاران خارجی زیادی را به خود جلب می‌کند که قصد راه اندازی شرکت‌های جدید را دارند. آلمان در واقع از نظر سرمایه گذاری خارجی یکی از مقصدهای مطلوب در جهان است. نیروی کار یک مزیت برای سرمایه گذاران خارجی است که آماده راه اندازی یک شرکت در آلمان هستند، به ویژه از آنجا که کارمندان سهم مهمی در توسعه تجارت دارند. کیفیت زندگی و روابط کار پایدار برای کارمندان در آلمان از اهمیت بالایی برخوردار است. مزیت دیگر این است که سیستم تأمین اجتماعی از ساختار بسیار خوبی برخوردار است.

آلمان کشوری است که از سرمایه گذاران خارجی استقبال می‌کند و دولت آن از ایجاد مشاغل جدید حمایت می‌کند. سرمایه گذاران خارجی در آلمان برای افتتاح شرکت، درخواست مجوزها و پروانه‌های خاص از همان حقوق سرمایه گذاران بومی برخوردار هستند. تشکیل شرکت در آلمان یک روند ساده است اما به شرط تسلط به زبان آلمانی. برای ثبت شرکت در آلمان ابتدا باید نام شرکت را در سازمان ثبت تجارت آلمان رزرو کنید، سپس دستورالعمل و اساسنامه شرکت خود را تهیه و سرمایه سهام مورد نیاز را واریز کنید. پس از ارائه اسناد و دریافت گواهی ثبت شرکت، باید شرکت خود را اداره مالیات و تأمین اجتماعی آلمان ثبت نام کنید این فرآیند ممکن است دو هفته طول بکشد.

سرمایه گذاری در آلمان

سرمایه گذاری در آلمان از طریق خرید ملک

حتی اگر مقیم آلمان و اتحادیه اروپا نباشید می‌توانید در آلمان ملک خریداری کنید. با اینکه خرید ملک در آلمان نسبتاً کم است و حدود ۵۲٪ از جمعیت آلمان در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند، ثبات بازار ملک در این کشور آن را به یک گزینه جذاب برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است. خرید ملک می‌تواند سرمایه گذاری خوبی در آلمان باشد، خصوصاً اگر قصد دارید مدت طولانی در آلمان زندگی کنید.

در شهرهای بزرگ آلمان، بیشتر مردم در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند. خانه‌های ویلایی بیشتر در مناطق حومه شهر دیده می‌شوند هرچند ممکن است خانه‌های ویلایی در شهرهای بزرگ هم پیدا شوند اما احتمالاً بسیار گران هستند. هزینه خرید ملک در آلمان بسته به مناطق مختلف بسیار متفاوت است. به طور کلی، قیمت مسکن در ۱۰ سال گذشته به خصوص در شهرهای بزرگ به سرعت افزایش یافته است. نه تنها قیمت خانه، بلکه اجاره نیز به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. جدول زیر قیمت خرید هر متر مربع در برخی از شهرهای بزرگ آلمان را نشان می‌دهد:

هزینه به ازای هر متر مربع (یورو)

شهر

۴۳۰

برلین

۶۹۰

مونیخ

۳۴۴

فرانکفورت

۴۰۰

هامبورگ

۳۰۵

کلن

۳۵۵

اشتوتگار

۲۹۰

داسلدروف

۲۵۶

درسدن

۱۶۶

دورتموند

به یاد داشته باشید که با خرید ملک در آلمان نمی‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.

سرمایه گذاری در آلمان از طریق اوراق قرضه

برخی از سرمایه گذاران با خرید سهام و اوراق قرضه از کشورهای دیگر مانند آلمان به دنبال تنوع بخشیدن به سرمایه گذاری خود هستند. دولت فدرال در آلمان انواع اوراق قرضه را در طول سال صادر می‌کند که با ایمان کامل دولت آلمان پشتیبانی می‌شود. آلمان، مانند بسیاری از اروپا، از یورو استفاده می‌کند و اوراق قرضه آلمان با آن واحد پولی ارائه می‌شوند. مردم در ایالات متحده و سراسر جهان می‌توانند اوراق قرضه آلمان را از طریق کارگزاران سرمایه گذاری مجاز خریداری کنند.

برای خرید اوراق قرضه با دو یا سه شرکت سرمایه گذاری یا بانک تجاری در منطقه خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید با یک مشاور سرمایه گذاری صحبت کنند. معاملات اوراق قرضه برای دلالان سود زیادی ندارد و برخی از شرکت‌ها برای ایجاد درآمد اضافی از مشتریانی که فقط اوراق قرضه خریداری می‌کنند، هزینه حساب و کارمزد فعالیت حساب را می‌گیرند. دولت آلمان اوراق قرضه‌ای با سه ماه تا ۳۰ سال به سرمایه گذاران عرضه می‌کند. اوراق قرضه طولانی مدت ملزم به دریافت بازده بالاتری هستند.

اخذ اقامت توسط سرمایه گذاری در آلمان

آلمان از مهاجران تجاری استقبال می‌کند و به چنین افرادی مجوز اقامت ملی سه ساله و حق درخواست اقامت دائم و تابعیت نهایی را ارائه می‌دهد. این اقامت شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال نیز می‌شود. شما تنها با برنامه سرمایه گذاری اقامت آلمان را نمی‌توانید دریافت کنید، بخش ۲۱ قانون اقامت آلمان مقرر کرده است که اقامت سرمایه گذاران در آلمان تنها در صورت وجود کلیه موارد زیر امکان پذیر است:

 • سرمایه گذاری شما مورد نیاز این کشور یا بخشب از آن است
 • سرمایه گذاری شما تأثیر مثبتی بر اقتصاد این کشور دارد
 • به عنوان یک سرمایه گذار خارجی شما باید پول لازم برای کار خود را داشته و یا واجد شرایط دریافت وام مصوبه باشید

به عبارت دیگر، یک سرمایه گذار خارجی که فعالیت کارآفرینی انجام دهد و سرمایه گذاری مطابق با شرایط بالا باشد، حق دریافت اقامت را خواهد داشت. پس از اینکه سرمایه گذار موارد بالا را برآورده کرد باید با سرمایه گذاری اضافی ۱۰۰۰۰۰ یورو به مدت پنج سال، ملکی را به ارزش حداقل ۲۵۰،۰ یورو خریداری کند و در یک پروژه توسعه منطقه‌ای در حال انجام نقش داشته باشد. به عبارت دیگر، باید ۳۵۰۰۰۰ یورو سرمایه گذاری کند.

اگر شما و خانواده‌تان سطح زبان آلمانی B۱ را داشته باشید می‌توانید برای اقامت درخواست دهید. سرانجام، پس از هشت سال اقامت قانونی در آلمان، متقاضیان مجاز به درخواست تابعیت آلمان و اخذ پاسپورت آلمان هستند. گذرنامه آلمان اجازه ویزا ورود به ۱۸۸ کشور و کل اتحادیه اروپا را می‌دهد. ویزای آلمان را در این مقاله حتما مطالعه نمایید.

مزایای  رقابتی سرمایه گذاری در آلمان

از مزایای سرمایه گذاری در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلمان از نظر صادرات یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان را دارد. در سال ۲۰۱۹، تولید ناخالص داخلی این کشور به ۳٫۸۴۶ تریلیون دلار رسید.
 • سیاسیت های نیروی کار و مالیات آنها در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا، ساده و کمتر است. سیاست‌های مناسب تجاری برای شرکت‌های تجاری عمومی نیز مطلوب است.
 • فناوری پیشرفته در آلمان کار در بسیاری از بخشهای صنعتی را آسان می‌کند.
 • نیروی کار بسیار متخصص و تحصیل کرده که بیشتر آنها به عنوان زبان دوم انگلیسی هم صحبت می‌کنند بنابراین تقریباً موانع ارتباطی وجود ندارد.
 • آلمان سومین واردات بزرگ در اتحادیه اروپا را دارد، بنابراین تجارت یکی از مهمترین منابع درآمدزای این کشور است.
 • هیچگونه تبعیضی از نظر مالیات یا ثبت شرکت بین سرمایه گذاران ملی و خارجی وجود ندارد.
 • سیستم مالیات در آلمان در مقایسه با سایر سیستم‌های مالیات کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار رقابتی است.
 • فساد حداقل ممکن است و به نفع سرمایه گذاران خارجی است.
 • سرمایه گذاران خارجی که می‌خواهند در آلمان سرمایه گذاری کنند می‌توانند در آلمان شرکت خود را خریداری کرده و هیچ نگرانی بابت سلب مالکیت آن نداشته باشند.
 • سرمایه گذاران خارجی مجاز به داشتن سهام عمده در یک شرکت آلمانی هستند.


1 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در آلمان

 1. Avatar
  مهرداد زمانی گفته:

  مهاجرت و اخذ پاسپورت کانادا و یا آلمان

  پاسخ:
  سلام
  لطفا با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱