x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته دندانپزشکی در خارج

دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشکی به معنای پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات و بیماری های دهان، دندان، فک و لثه است. سلامت دندان و دهان می تواند بر سلامت کل بدن انسان تاثیر بگذارد. دندانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که با بیماری های دهان و دندان سر وکار دارد .بسیاری از مردم رشته دندانپزشکی را صرفا به عنوان معاینه دندان ها و درمان پوسیدگی های دندان می شناسند، اما این یک دیدگاه بسیار محدود از رشته دندانپزشکی است. دندانپزشکی بر تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها و اختلالات موجود در حفره دهان و ساختارهای مجاور آن متمرکز است. حفره دهان یک ناحیه جدا از بدن نیست و به همین دلیل، دندانپزشکی نقش مهمی را در تأمین سلامت عمومی افراد دارد. به عنوان مثال، ممکن است نشانه برخی از بیماری ها ابتدا در دهان و نواحی مجاور آن ظاهر شوند. از این رو، بررسی توده ها، زخم ها و تغییر رنگ در این مناطق می تواند به تشخیص انواع بیماری ها کمک کند. رشته دندانپزشکی شاخه های زیادی دارد.

به طور کلی 9 زمینه تخصصی در رشته دندانپزشکی وجود دارد:

 1. بهداشت عمومی دندانپزشکی
 2. آندودنتیکس (کانال های ریشه)
 3. آسیب شناسی دهان، فک و صورت
 4. رادیولوژی دهان، فک و صورت
 5. جراحی دهان، فک و صورت
 6. ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی
 7. دندانپزشکی کودکان
 8. پریودنتیکس (بیماری لثه)
 9. پروتزهای دندانی (ایمپلنت)

علم دندانپزشکی از گذشته تا کنون پیشرفت های زیادی داشته است. پیشرفت تحقیقات علمی در زمینه های علوم دندانپزشکی از جمله مهندسی ژنتیک، کشف پیوند بین بیماری های دهان و سیستمیک، تشخیص بزاق و کشف روش های جدید درمانی، دندانپزشکی را به حرفه ای هیجان انگیز و چالش برانگیز تبدیل کرده است. در واقع دندانپزشکان پزشکانی هستند که در بهداشت دهان و دندان تخصص دارند.

دندانپزشکی چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وظایف و مسئولیت های رشته دندانپزشکی عبارتند از:

 • تشخیص بیماری های دهان
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری
 • ایجاد برنامه های درمانی برای حفظ یا ترمیم سلامت دهان و دندان بیماران
 • تفسیر اشعه ایکس و آزمایش های تشخیصی
 • نظارت بر رشد و نمو دندان ها و فک
 • انجام عمل های جراحی روی دندان ها، استخوان ها و بافت های نرم حفره دهان

چرا دندانپزشکی؟

تحصیل در رشته دندانپزشکی مزایای زیادی دارد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند آینده تحصیلی و کاری درخشانی خواهند داشت. تحصیل در رشته دندانپزشکی می تواند درهای موفقیت را به روی شما باز کند. دندانپزشکی جزء رشته های محبوب دانشگاهی است. 9 زمینه تخصصی در رشته دندانپزشکی وجود دارد و دانشجویان می توانند تحصیلات خود را در یکی از این زمینه های تخصصی ادامه دهند و پس از چند سال تبدیل به یک دندانپزشک متخصص شوند. نیاز جامعه به وجود دندانپزشکان روز به روز در حال افزایش است و به همین دلیل فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی می توانند به سرعت در یکی از کلنیک های دندانپزشکی مشغول به کار شوند و از همان ابتدا درآمد بسیار خوبی کسب کنند. درآمد دندانپزشکان بسیار بالا است و متوسط درآمد حرفه دندانپزشکی از بسیاری از شغل های دیگر بیشتر است. هم چنین متخصصان دندانپزشکی نسبت به دندانپزشکان عمومی از درآمد بسیار بیشتری برخوردار هستند. از طرفی دندانپزشکی یک حرفه بین المللی است و کسانی که در این رشته تحصیل می کنند، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در هر کشوری مشغول به کار شوند.

چرا دندانپزشکی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دندانپزشکان در جامعه مورد احترام همگان هستند و از شخصیت اجتماعی و کاری بسیار خوبی برخوردارند و این یکی دیگر از مزیت های تحصیل در رشته دندانپزشکی خواهد بود. همچنین دندانپزشکان استقلال شغلی دارند و می توانند به تنهایی و مستقل کار کنند و نیازی ندارند تا از طرف یک کارفرما در شرکت یا موسسه ای استخدام شوند. به عبارتی دیگر آن ها رئیس خودشان هستند.

جایگاه دندانپزشکی

دندانپزشکی به دلیل نقشی که در حفظ و ارتقاء بهداشت دهان، دندان و سلامت عمومی بدن دارد، از جایگاه بسیار مهمی در جامعه برخوردار است. بهداشت دهان و دندان در سلامت عمومی، زیبایی و عزت نفس افراد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. از آن جایی که بیماری های مربوط به دهان و دندان می تواند نشانه ای از وجود بیماری های دیگر در بدن باشد، اهمیت رشته دندانپزشکی چندین برابر می شود. دندانپزشکان می توانند با بررسی دهان، دندان و لثه افراد به وجود بیماری های دیگر مانند دیابت پی ببرند.

جایگاه دندانپزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در گذشته افراد زیادی به دلیل بیماری های مربوط به دهان و دندان جان خود را از دست می دادند اما امروزه به دلیل پیشرفت علم دندانپزشکی این بیماری ها قابل درمان هستند و افراد می توانند با مراجعه به مراکز دندانپزشکی این بیماری ها را درمان کنند. علاوه بر جنبه درمانی، علم دندانپزشکی نقش بسیار مهمی را در زیبایی ظاهری افراد دارد. بسیاری از مردم به دلیل ناهنجاری های دندان و فک، اعتماد به نفس پایینی دارند و این اعتماد به نفس پایین زندگی آن ها را مختل کرده است. در اینجا رشته دندانپزشکی به کمک این افراد می آید و با اصلاح ناهنجاری های دندان و فک، نواقص ظاهری را برطرف می کند و زیبایی را به بیماران هدیه می دهد. به همین دلیل دندانپزشکان از محبوبیت بسیار بالایی در جامعه برخوردارند و علم دندانپزشکی هم جایگاه خود را در بین مردم پیدا کرده است. همه ما در صورت بروز هرگونه اختلال سلامتی، عفونت یا بیماری بحرانی در ناحیه دهان و دندان به دندانپزشک احتیاج داریم. امروزه ارزش علم دندانپزشکی نسبت به قبل افزایش یافته است و مردم در سراسر جهان ارزش علم دندانپزشکی را به خوبی درک کرده اند.

دانشگاه های برتر دندانپزشکی

دانشجویان بین المللی زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه های برتر دندانپزشکی هستند. تحصیل در دانشگاه های تراز اول جهان می تواند باعث موفقیت تحصیلی و کاری دانشجویان در آینده نزدیک شود. موسسه رتبه بندی دانشگاه های جهان QS هر ساله اسامی دانشگاه های برتر دندانپزشکی را معرفی می‌کند. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه های دندانپزشکی جهان بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 می پردازیم.

موسسه کارولینسکا (KI)

موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد مستقر است و برخی از دوره های علوم پزشکی و بهداشت را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می دهد. در سال 2019 موسسه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه در رشته دندانپزشکی شناخته شد. این موسسه به دلیل استفاده از روش های نوین تدریس و تحقیق در جهان شهرت دارد. اکثر مردم سوئد به زبان انگلیسی صحبت می کنند و این خود یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود. موسسه کارولینسکا تنها مرکز بزرگ تحقیقات دانشگاهی سوئد در زمینه علوم پزشکی است. برنامه دندانپزشکی در موسسه کارولینسکا به طور کامل به زبان سوئدی تدریس می شود. دوره دندانپزشکی یک دوره 5 ساله است و یکی از شرایط ورود، تسلط به زبان سوئدی و انگلیسی است. دوره آموزش زبان سوئدی در دانشگاه کارولینسکا برگزار نمی شود. متقاضیانی که به زبان سوئدی تسلط دارند می توانند در آزمون زبان TISUS شرکت کنند و مدرک زبان سوئدی خود را دریافت کنند. در این دانشگاه دوره تخصص ارتودنسی و اندودنتیکس به زبان انگلیسی ارائه می شود.

موسسه کارولینسکا (KI) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پروسه انتخاب و پذیرش دانشجویان برای برنامه دندانپزشکی در موسسه کارولینسکا بر اساس نمرات دوره دبیرستان داوطلب و آزمون استعداد تحصیلی سوئدی Högskoleprovet است. این آزمون فقط دو بار در سال و به زبان سوئدی برگزار می شود. داوطلبان باید علاوه بر داشتن نمرات بالا در دوره دبیرستان، نمره خوبی را در این آزمون کسب کنند.

 • آزمون: آزمون استعداد تحصیلی Högskoleprovet، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: تسلط به زبان های انگلیسی و سوئدی، زبان سوئدی معادل سطح 3 و زبان انگلیسی معادل سطح 6 دوره متوسطه در سوئد
 • هزینه تحصیل: 380 هزار کرون سوئد در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 آوریل

مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند ACTA

ACTA یک دانشکده دندانپزشکی مستقل است که توسط یک همکاری مشترک بین دانشگاه آمستردام و دانشگاه VU وریج آمستردام به وجود آمده است. ACTA قصد دارد به اجرای مأموریت های هر دو دانشگاه کمک کند. در  ACTA تحقیقات علمی صورت می پذیرد، برنامه های آموزشی دندانپزشکی برگزار می شود و در زمینه دندانپزشکی به بیماران خدمات درمانی ارائه می شود. در محافل بین المللی، ACTA در زمینه تدریس و تحقیق جایگاه ویژه ای دارد. این مرکز آموزشی و درمانی علاوه بر ارائه برنامه آموزشی دندانپزشکی عمومی، دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی را نیز ارائه می دهد. ACTA تقریباً 500 نیروی کار دارد و هرساله 800 دانشجو در برنامه دندانپزشکی آن ثبت نام می کنند. این مرکز همه روزه تقریبا به300 بیمار خدمات دندانپزشکی ارائه می دهد. مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند قادر به ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت عالی است. این مرکز در دوره کارشناسی ارشد یک برنامه آموزشی دندانپزشکی برگزار می کند. برنامه کارشناسی ارشد علوم بهداشت دهان و دندان یک برنامه سه ساله است که توسط مرکز علمی دندانپزشکی آمستردام (ACTA) ارائه می شود و دانشجویان این مرکز می توانند در یکی از زمینه های تخصصی اندودنتولوژی، پریودنتولوژی، پروتزهای دهانی و پروتزهای ایمپلنت و دندانپزشکی کودکان آموزش می بینند. دو برنامه آموزشی برای دوره تخصص دندانپزشکی در این مرکز ارائه می شود: تخصص جراحی دهان، فک و صورت و تخصص ارتودنسی.

مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند ACTA | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون ورودی دارد. مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: هلندی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: شهریه هر یک از برنامه های تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل به طور میانگین سالانه بین 12000 تا 23000 یورو است.
 • تاریخ ددلاین: 5 دسامبر

دانشگاه کینگزکالج لندن

کینگز کالج  لندن یکی از 25 دانشگاه برتر جهان و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های انگلستان است. کینگز بیش از 27600 دانشجو از 150 کشور جهان و حدود 6800 کارمند دارد. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه کینگز کالج لندن به همراه مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند، دومین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود. کینگز به دلیل سطح علمی بالا و انجام تحقیقات علمی پیشرفته شهرت زیادی دارد. رشته های علوم انسانی، حقوق، علوم پزشکی (مانند روانپزشکی، پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی) و علوم اجتماعی از جمله امور بین المللی در دانشگاه کینگز کالج لندن ارائه می‌شوند. این دانشگاه در بسیاری از پیشرفت هایی که زندگی مدرن را شکل داده اند، مانند کشف ساختار DNA و تحقیقاتی که منجر به توسعه رادیو، تلویزیون، تلفن های همراه و رادار شده است، نقش اساسی داشته است. دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصص های دندانپزشکی در این دانشگاه ارائه می شوند. دانشجویانی که می‌خواهند در دوره های دندانپزشکی کینگز کالج تحصیل کنند باید در آزمون ورودی UCAT شرکت کنند و در این آزمون نمره بسیار خوبی را کسب کنند.

دانشگاه کینگزکالج لندن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون ورودی UCAT، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 43500 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه هنگ کنگ

دانشگاه هنگ کنگ (HKU) قدیمی ترین موسسه آموزش عالی هنگ کنگ است که قدمتی بیش از صد سال دارد. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه هنگ کنگ چهارمین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود. بیش از 9000 دانشجوی بین المللی از 96 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هنگ کنگ جزء برترین دانشکده های دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود و تنها موسسه ای در هنگ کنگ است که دوره های تحصیلی دندانپزشکی را ارائه می دهد. این دانشکده در سال 1982 تأسیس شده و در بیمارستان دندانپزشکی پرنس فیلیپ در جزیره هنگ کنگ واقع شده است. دوره دندانپزشکی عمومی در این دانشگاه یک دوره 6 ساله است و دانشجویان می توانند پس از گذراندن این دوره تحصیلات خود را در یکی از تخصص های دندانپزشکی ادامه دهند.

دانشگاه هنگ کنگ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون SAT یا ACT برای دوره دندانپزشکی عمومی
 • زبان تحصیل: چینی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: دندانپزشکی عمومی 164000دلار هنگ کنگ در سال برای غیر بومی ها، تخصص ها بین 160000تا 540000 دلار هنگ کنگ در سال
 • تاریخ ددلاین: 20 نوامبر

دانشگاه میشیگان

دانشگاه میشیگان یکی از برجسته ترین دانشگاه های تحقیقاتی در ایالات متحده محسوب می شود که در سال 1817 تأسیس شده است. این دانشگاه حدود 45000 دانشجو دارد که دانشجویان کارشناسی حدود دو سوم از این تعداد را تشکیل می دهند. دانشگاه میشیگان به دلیل برخورداری از استانداردهای بالا در زمینه تحقیقات علمی مورد ستایش قرار گرفته است. رشته هایی که در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می شوند عبارتند از: رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی، STEM (علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات)، معماری، تجارت، پزشکی، قانون، داروسازی، پرستاری، کار اجتماعی، بهداشت عمومی و دندانپزشکی. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه میشیگان در رشته دندانپزشکی پنجمین دانشگاه برتر جهان است. داشتن یک مدرک کارشناسی برای شرکت در دوره دندانپزشکی عمومی الزامی است. دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصص های دندانپزشکی در این دانشگاه ارائه می شوند.

دوره های تخصص دندانپزشکی این دانشگاه عبارتند از: بهداشت دندان، اندودنتیکس (ریشه درمانی)، ارتودونسی، دندانپزشکی کودکان، پروتز های دندانی (پروستودانتیکس)، پریودانتیکس (لثه درمانی)، دندانپزشکی ترمیمی.

دانشگاه میشیگان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT)، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 53540 دلار تا 63961 دلار برای دوره دندانپزشکی عمومی
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر (برای دوره دندانپزشکی عمومی)، تاریخ ددلاین برای دوره های تخصص متغیر است.

دانشگاه گوتنبرگ

دانشگاه گوتنبرگ سوئد یکی از بهترین دانشگاه ها در زمینه آموزش دندانپزشکی است. دانشگاه گوتنبرگ یکی از بزرگترین دانشگاه های شمال اروپا است و بیش از 37000 دانشجو دارد. دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصص های ارتودنسی و پریودانتیکس (لثه درمانی) در این دانشگاه ارائه می شوند. هر سال 93 دانشجو در برنامه دندانپزشکی گوتنبرگ پذیرش می شوند. پذیرش در هر دو ترم پاییز و بهار انجام می شود. این برنامه به زبان سوئدی برگزار می شود. داوطلبان باید برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی دانشگاه میشیگان، تحصیلات متوسطه (دبیرستان) را با موفقیت به اتمام رسانده باشند و سابقه تحصیلی خوبی داشته باشند. داشتن مهارت در زبان انگلیسی و سوئدی الزامی است.

دانشگاه گوتنبرگ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون استعداد تحصیلی سوئد Högskoleprovet، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: سوئدی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 90 به بالا
 • هزینه تحصیل: 180000 کرون سوئد در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 ژانویه و 15 آوریل

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی در ایالت متحده آمریکا است. نام این دانشگاه همیشه در لیست برترین دانشگاه های جهان به چشم می خورد. رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد بسیار بالا است و به همین دلیل هر سال تعداد معدودی از داوطلبان موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می شوند. دوره های عمومی و تخصصی دندانپزشکی در دانشگاه هاروارد برگزار می‌شوند. دانشکده دندانپزشکی هاروارد یکی از بهترین دانشکده های دندانپزشکی در جهان است. داوطلبانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی دانشگاه هاروارد تحصیل کنند باید مدرک کارشناسی داشته باشند. دوره های تخصص دندانپزشکی که در دانشگاه هاروارد ارائه می شوند عبارتند از: بهداشت عمومی دندانپزشکی، اندودنتیکس (ریشه درمانی)، دندانپزشکی کودکان، ایمپلنتولوژی، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، جراحی دهان و فک و صورت، بیولوژی دهان، ارتودنسی، پریودانتیکس (لثه درمانی) و پروتزهای دندانی.

دانشگاه هاروارد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • آزمون: آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT)، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی
 • هزینه تحصیل: 59800 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 دسامبر

دانشگاه زوریخ (UZH)

دانشگاه زوریخ (UZH) در سال 1833 تاسیس شد و اکنون به عنوان بزرگترین دانشگاه سوئیس، دارای 26000 دانشجو است. این دانشگاه شامل هفت دانشکده است و بیش از 100 برنامه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد.

دانشگاه زوریخ (UZH) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

UZH عضو اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است و جزء معتبرترین موسسات تحقیقاتی اروپا است. دانشگاه زوریخ دارای شهرت ویژه ای در زمینه های پزشکی، ایمونولوژی، زیست شناسی، ژنتیک، دندانپزشکی و اقتصاد است. دوره های کارشناسی در این دانشگاه به طور عمده به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، اما اکثر دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. دانشگاه زوریخ پیوندهای فعالی را با جامعه برقرار می کند و اعتقاد دارد که دانش باید در اختیار عموم مردم قرار گیرد. در نتیجه، بسیاری از یافته های تحقیقاتی دانشگاه در قالب سخنرانی های عمومی در دسترس عموم قرار می‌گیرد. دانشگاه زوریخ با دانشگاه های دیگر در سوئیس از جمله انستیتوی فدرال فناوری سوئیس و همچنین دانشگاه های سراسر اروپا همکاری نزدیک دارد. هر سه پردیس دانشگاه در نزدیکی مرکز شهر واقع شده‌اند و با وسایل حمل و نقل عمومی به راحتی قابل دسترسی هستند. رشته دندانپزشکی عمومی در دانشگاه زوریخ در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود. دانشجویان پس از اتمام مقطع کارشناسی باید وارد مقطع کارشناسی ارشد شوند.

 • آزمون: ندارد.
 • زبان تحصیل: زبان آلمانی (سطح C1 یا بالاتر)
 • هزینه تحصیل: حدود 4000 تا 8000 فرانک در سال
 • تاریخ ددلاین: 30 آوریل (دوره ارشد) و 31 مارچ (دوره کارشناسی)

دانشگاه برن

دانشگاه برن یکی از دانشگاه های برتر سوئیس و جهان است. بر اساس رتبه بندی QS این دانشگاه جزء ده دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان به شمار می رود. دانشگاه برن شامل 8 دانشکده و 160 موسسه است. این دانشگاه بطور فعال در طیف گسترده ای از پروژه های تحقیقاتی اروپا و جهان شرکت می‌کند. تقریباً 100 سال است که رشته دندانپزشکی در این دانشگاه تدریس می شود. دانشگاه برن به عنوان یک مرکز ملی و بین المللی معتبر برای آموزش دانشجویان شناخته می شود. رشته دندانپزشکی در دانشگاه برن در دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود که تحصیل در این دو دوره جمعا پنج سال طول می کشد (سه سال دوره کارشناسی و دو سال دوره کارشناسی ارشد).

 • آزمون: ندارد.
 • زبان تحصیل: آلمانی (سطح C1 یا بالاتر)
 • هزینه تحصیل: حدود 4000 تا 8000 فرانک در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 فوریه

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو TMDU

دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی توکیو در بین دانشگاه های علوم پزشکی ژاپن و جهان بی‌نظیر است.

این دانشگاه دارای چهار سیستم آموزشی و تحقیقاتی است:

) علوم پزشکی و دندانپزشکی  2) علوم بهداشتی 3) علوم زیست پزشکی - بخش آموزش و 4) علوم زیست پزشکی - بخش تحقیقات. از نظر سازمانی، TMDU متشکل از بخش های زیر است:

چهار دانشکده (پزشکی ، دندانپزشکی ، علوم بهداشتی و علوم بهداشت دهان و دندان)، دانشکده کارشناسی ارشد علوم و علوم لیبرال، دو مؤسسه تحقیقاتی (زیست پزشکی و مهندسی زیستی، تحقیقات پزشکی)، یک بیمارستان آموزشی وابسته به دانشکده پزشکی، یک بیمارستان آموزشی متصل به دانشکده دندانپزشکی و یک دانشکده تکنسین دندانپزشکی.

دانشجویانی که قصد دارند در این دانشگاه تحصیل کنند باید به زبان ژاپنی مسلط باشند زیرا در دوره کارشناسی تمام دوره ها به زبان ژاپنی برگزار می‌شود. هم چنین داوطلبان باید در آزمون های ورودی دانشگاه های ژاپن شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون ها کسب کنند.

 • آزمون:
 1. امتحان اول، آزمون ورودی دانشگاه های ژاپن
 2. (EJU) امتحان دوم (آزمون پیشرفت تحصیلی)
 3. امتحان سوم (مصاحبه)
 • زبان تحصیل: ژاپنی
 • هزینه تحصیل: 535800 ین در سال
 • تاریخ ددلاین: 20 جولای، متغیر

 دانشگاه واشنگتن (UW)

دانشگاه واشنگتن (UW) یکی از دانشگاه های برتر جهان است. بر اساس رتبه بندی QS هم دانشگاه واشنگتن و هم دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی توکیو، رتبه دهم را در بین بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی جهان کسب کرده‌اند. دانشگاه واشنگتن یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است. این دانشگاه دارای بیش از 4200 دانشجو است. دانشکده ها و مدارس UW در هر سه ماه 1800 برنامه آموزشی در دوره کارشناسی ارائه می دهند. دانشگاه واشنگتن سالانه بیش از 12000 مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌کند. این دانشگاه یک دوره دندانپزشکی عمومی (DDS) را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. دانشجویان بین المللی باید برای شرکت در این دوره رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند. همچنین این داوطلبان باید در آزمون ورودی دندانپزشکی DAT شرکت کنند و نمره بسیار خوبی را در این آزمون کسب نمایند. دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی نیز در این دانشگاه برگزار می‌شوند.

برنامه های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی در این دانشگاه عبارتند از:

 1. کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MSD)
 2. برنامه تحصیلات تکمیلی در علوم بهداشت دهان و دندان (PhD / MS)
 3. برنامه فارغ التحصیلی اندودنتیکس
 4. آموزش پیشرفته در دندانپزشکی کودکان
 5. برنامه تحصیلات تکمیلی تخصص دهان
 6. برنامه فارغ التحصیلی ارتودنتیکس
 7. برنامه تحصیلات تکمیلی پریودانتیکس
 8. برنامه پروتز های دندانی
 9. برنامه رزیدنسی OMS
 10. برنامه رزیدنسی رادیولوژی دهان و دندان
 • آزمون: آزمون DAT، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 به بالا و تافل 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: 55000 دلار در سال
 •  تاریخ ددلاین: 15نوامبر، تاریخ ددلاین هر کدام از دوره ها ممکن است متفاوت باشد.

رشته های مرتبط

دندانپزشکی یکی از شاخه های علوم پزشکی محسوب می‌شود و به همین دلیل رشته های علوم پزشکی جزء رشته های مرتبط با دندانپزشکی محسوب می شوند. در کشورهایی مانند آمریکا دوره هایی به نام دوره پیش-دندانپزشکی وجود دارد و دانشجویان در این دوره ها در رشته هایی مانند بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی، علوم زیست شناسی، مهندسی زیست پزشکی، علوم زیست پزشکی، شیمی و علوم فیزیولوژیکی تحصیل می کنند. این رشته ارتباط نزدیکی با رشته دندانپزشکی دارند و تحصیل در یکی از این رشته ها دانشجویان را برای آموزش های دندانپزشکی آماده می سازد. همچنین رشته پزشکی و دندانپزشکی نیز با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. برای مثال یک دندانپزشک می تواند با بررسی دهان بیمار، بیماری های زیادی از جمله بیماری های عفونی و دیابت را تشخیص دهد و سپس بیمار را به یک پزشک متخصص معرفی کند. همچنین در برخی از دانشگاه ها دانشجویان پزشکی می توانند در رشته جراهی دهان، فک و صورت تخصص بگیرند و در این شاخه از دندانپزشکی متخصص شوند. به عبارت دیگر تخصص جراهی دهان، فک و صورت یک تخصص مشترک بین دو رشته پزشکی و دندانپزشکی است. رشته های دندانپزشکی و پزشکی در سال های اول تحصیل واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند و این خود نشان دهنده ارتباط نزدیک این دو رشته با یکدیگر است. همچنین هر دو رشته هدف مشترکی را دنبال می کنند و آن حفظ و ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه است.

درآمد ماهیانه

حرفه دندانپزشکی یکی از حرفه های مورد نیاز در تمام جوامع است و دندانپزشکان در سراسر جهان از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. میزان درآمد دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی متفاوت است و متخصصان از درآمد بسیار بیشتری برخوردار هستند. برای مثال درآمد یک دندانپزشک عمومی در آمریکا به طور میانگین 14653 دلار در ماه است. درآمد متخصص پروتز های دندانی 15950 دلار در ماه و درآمد ارتودنتیست ها به طور متوسط 18813 دلار در ماه است. همچنین درآمد جراهان دهان، فک و صورت ماهانه 20197 دلار خواهد بود. با توجه به درآمد های اعلام شده، مشخص می‌شود که برخی از متخصص ها درآمد بیشتری کسب می کنند. درآمد دندانپزشکان در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا هم متفاوت است. در آمریکا دندانپزشکان بیشترین درآمد را در ایالت‌های ماساچوست، ایندیانا، فلوریدا و نوادا دارند.

درآمد ماهیانه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

درآمد دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی در اکثر نقاط جهان از درآمد مشاغل دیگر بسیار بیشتر است. در ادامه به بررسی درآمد دندانپزشکان در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه می‌پردازیم.

 • نروژ: 15000 دلار در ماه
 • ایرلند: 12916 دلار در ماه
 • سوئیس: 10416 دلار در ماه
 • فرانسه: 9433 دلار درماه
 • هلند: 9433 دلار در ماه
 • انگلستان: 8916 دلار در ماه
 • کانادا: 8833 دلار در ماه
 • استرالیا: 8564 دلار در ماه
 • آلمان: 7500 دلار در ماه

آمار اعلام شده درآمد میانگین دندانپزشکان در سال 2019 میلادی را نشان می دهد. این درآمدها بسته به نوع تخصص دندانپزشکان می تواند متفاوت باشد. همچنین هر چقدر مهارت و سابقه کاری یک دندانپزشک بیشتر باشد، به همان نسبت درآمد آن دندانپزشک نیز بیشتر خواهد بود.

دندانپزشکی عمومی

دوره های تحصیلی زیاد و متنوعی در رشته دندانپزشکی وجود دارد. یکی از مهم ترین دوره های تحصیلی در این رشته، دوره دندانپزشکی عمومی است که تحصیل در این دوره معمولا پنج سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در دوره دندانپزشکی عمومی تحصیل می کنند، در پایان موفق به اخذ مدرک DDS یا DMD می شوند. این دو مدرک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بعضی از دانشگاه ها نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DDS (مخفف جراحی عمومی دندانپزشکی) گذاشته‌اند و بعضی از دانشگاه های دیگر نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DMD (مخفف دندانپزشکی عمومی) گذاشته‌اند. در حقیقت این دو مدرک فقط در نام با یکدیگر تفاوت دارند.

دندانپزشکی عمومی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برنامه درسی سال اول مبتنی بر اصول پزشکی است. در طی دو سال اول دانشجویان با ساختار و کارکرد‌های بدن انسان و روش های استفاده از ابزار و مواد دندانپزشکی آشنا می شوند. آن ها هم چنین مهارت های بالینی را در آزمایشگاه یاد می‌گیرند. در سال های ابتدایی آموزش دندانپزشکی عمومی، دانشجویان باید واحدهای زیست-پزشکی را بگذرانند. این واحد های درسی عبارتند از: آناتومی انسان، بیوشیمی، ژنتیک، ایمونولوژی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و میکروبیولوژی. همچنین دانشجویان در مباحث بالینی دندانپزشکی مانند اهمیت بزاق، پیری بافت، تغذیه و کنترل عفونت آموزش می‌بینند. در طول برنامه درسی، دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه اختلالات و بیماری های دهان و دندان را درمان کنند. در دو سال پایانی برنامه آموزشی، دانشجویان به طور مستقل به معالجه بیماران می پردازند.

دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری)

در برخی از کشور ها، دانشکده های دندانپزشکی دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای رشته دندانپزشکی ارائه می‌دهند. دوره های کارشناسی دندانپزشکی عبارتند از: کارشناسی جراحی دندانپزشکی (BDS) و کارشناسی دندانپزشکی (BDent). دانشجویانی که دوره کارشناسی دندانپزشکی را می‌گذرانند می‌توانند تحصیلات خود را  در مقطع ارشد و سپس دکتری ادامه دهند. برنامه های آموزشی دندانپزشکی بسیار متنوع هستند. هر دانشگاه ممکن است فقط تعدادی از دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه دهد. هر کدام از دوره ها اسامی متفاوتی دارند و منجر به اخذ یک مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می شوند.

دوره های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد علوم دندانپزشکی (MSD)
 • کارشناسی ارشد علوم پزشکی (MMSc)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MD)
 • کارشناسی ارشد جراحی دندانپزشکی (MDS)
 • کارشناسی ارشد علوم دندان (MDentSci)
 • دکتری دندانپزشکی بالینی (DClinDent)
 • دکتری علوم دندان (DDSc)
 • دکترای علوم دندانپزشکی (DScD)
 • دکتری علوم پزشکی (DMSc)
 • دکتری دندانپزشکی (DDent)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MS)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی بالینی (MCS)
 • کارشناس ارشد دندانپزشکی (MSM)
 • دکتری دندانپزشکی (PhD)

دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند باید دارای مدرک کارشناسی دندانپزشکی باشند، در غیر این صورت نمی توانند در هیچکدام از برنامه های کارشناسی ارشد دندانپزشکی شرکت کنند. تحصیل در این دوره ها منجر به اخذ مدرک تخصص نمی شود. این دوره ها باعث افزایش مهارت های بالینی دندانپزشکان می شود. دوره های کارشناسی ارشد دندانپزشکی معمولا یک یا دو ساله هستند. دوره های دکتری معمولا سه ساله هستند. در اکثر دانشگاه های جهان دوره کارشناسی ارشد و دکتری دندانپزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دوره تخصص دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی تخصص های زیادی را شامل می شود. این رشته شامل 9 تخصص اصلی است. دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی عمومی (DDS یا DMD) را دارند می توانند در دوره های تخصص دندانپزشکی شرکت کنند و در یکی از زمینه های تخصصی این رشته تبدیل به یک متخصص شوند. برنامه های آموزشی دوره تخصص دندانپزشکی شامل آموزش های بالینی بسیار تخصصی است و متخصصان دندانپزشکی پس از اتمام تحصیلات فقط می‌توانند در زمینه تخصصی خود فعالیت کنند. در ادامه به بررسی تخصص های دندانپزشکی و طول دوره تحصیلی آن ها می پردازیم.

بهداشت عمومی دندانپزشکی:

وظیفه این رشته تخصصی دندانپزشکی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مربوط به دهان و دندان است. تحصیل در این دوره تخصصی 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد.

ریشه‌درمانی یا آندودنتیکس:

تشخیص، پیشگیری و معالجه بیماری ها و آسیب های وارد شده به پالپ دندان و بافت های اطراف، ترمیم و پر کردن کانال های ریشه. تحصیل در این دوره تخصصی به مدت 2 تا 3 سال طول می‌کشد.

آسیب شناسی دهان، فک و صورت:

تحقیق، شناسایی و تشخیص بیماری های دهان، دندان و مناطق اطراف آن. تحصیل در این دوره تخصصی حدود 3 سال به طول می انجامد.

رادیولوژی دهان و فک و صورت:

تشخیص و مدیریت بیماری ها و اختلالات دهان با استفاده از اشعه ایکس و سایر روش های تصویربرداری. مدت زمان تحصیل در این دوره تخصصی 2 سال خواهد بود.

جراحی دهان، فک و صورت: تشخیص بیماری و انجام جراحی در نواحی دهان، فک و صورت. دوره تخصصی جراحی دهان، فک و صورت یکی از مهم ترین زمینه های تخصصی دندانپزشکی است و تحصیل در این دوره تخصصی 4 تا 8 سال به طول می‌انجامد.

ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی:

تشخیص، درمان و تصحیح بی نظمی های دندان و صورت. تحصیل در دوره ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد.

دندانپزشکی کودکان:

تشخیص، درمان و ارائه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان نوزادان و کودکان در دوران رشد. مدت زمان تحصیل در این دوره تخصصی 2 تا 3 سال است.

پریودنتیکس (تخصص بیماری های لثه):

تشخیص و درمان بیماری های بافت لثه و استخوان‌های پشتیبان دندان. تحصیل در دوره تخصصی پریودنتیکس 3 سال به طول می‌انجامد.

پروتزهای دندانی (ایمپلنت):

ترمیم دندان های طبیعی یا جایگزینی دندان های از دست رفته یا ساختارهای دهانی با دستگاه های مصنوعی مانند دندان مصنوعی. تحصیل در دوره پروتز های دندانی 3 سال به طول می‌انجامد.

گرایش ها و زیرمجموعه های رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی دارای گرایش های زیادی در دوره تخصص است. هر کدام از این گرایش ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. به طورکلی گرایش های رشته دندانپزشکی در دوره تخصص عبارتند از: بهداشت عمومی دندانپزشکی، آندودنتیکس (کانال های ریشه)، آسیب شناسی دهان، فک و صورت، رادیولوژی دهان، فک و صورت، جراحی دهان، فک و صورت، ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان، پریودنتیکس (بیماری لثه)، پروتزهای دندانی (ایمپلنت).

در ادامه به بررسی دقیق برخی از این گرایش ها می پردازیم.

بهداشت عمومی دندانپزشکی

بهداشت عمومی دندانپزشکی (DPH) گرایش و تخصصی از دندانپزشکی است که بر پیشگیری و کنترل بیماری های دندان، لثه و ارتقاء سلامت دهان و دندان از طریق برنامه های آموزشی تمرکز دارد. به عبارت دیگر، برخلاف دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان بهداشت عمومی بیماران را در مطب دندانپزشکی معالجه نمی کنند، آن ها آموزش های مربوط به بهداشت دهان و دندان را به افراد جامعه ارائه می دهند. روش های مختلفی برای ارائه آموزش های مربوط به بهداشت دهان و دندان وجود دارد. معروف ترین این روش ها مراجعه به مدارس برای نشان دادن روش صحیح مسواك زدن به کودکان است.

بهداشت عمومی دندانپزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان یک شاخه خاص از دندانپزشکی است که بر روی بهداشت دهان و دندان کودکان از بدو تولد تا بزرگسالی متمرکز است. دندانپزشک متخصص کودکان به طور هم زمان دندانپزشک و روانشناس است. به طور کلی دندانپزشک کودکان دو هدف را دنبال می کند: اولین و مهم ترین آن ها ، آموزش بهداشت دندان به کودکان است تا یاد بگیرند چگونه از دندان و لثه خود مراقبت کنند. همچنین از آن ها خواسته می شود تا این آموزش ها را در اختیار والدین خود قرار دهند. هدف دوم ارائه معالجات خاص دندانپزشکی برای کودکان است. مانند:

 • پیشگیری از بیماری های دهان (مانند دندان یا لثه)
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان مانند پاکسازی و درمان های فلوراید
 • تعیین برنامه های درمانی به منظور حفظ یا احیای سلامت دهان و دندان بیماران
 • ارزیابی آزمایش های تشخیصی
 • بررسی میزان ایمنی بیهوشی
 • نظارت بر رشد و نمو دندان ها و فک ها
 • تشخیص و درمان پوسیدگی دندان
 • رفع آسیب های دندانی، ریشه های شکسته و دندان های کشیده شده
 • جراحی دهان، فک و صورت

دندانپزشکی کودکان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از معروف ترین مراقبت های درمانی که توسط یک جراح دهان و دندان انجام می‌شود، کشیدن دندان عقل است. در این حالت دندانپزشکان عمومی ترجیح می‌دهند شما را به یک جراح دهان معرفی کنند زیرا استخراج نادرست دندان عقل ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد که ساختار صورت را درگیر کند. جراحی دهان، فک و صورت یکی از گرایش ها و تخصص های دندانپزشکی است که دندانپزشک را در شاخه های بسیاری از معالجات مختلف دندانپزشکی آموزش می دهد. این جراحان می توانند عمل پیوند استخوان را بعد از کشیدن دندان انجام دهند یا پایه ای برای کاشت دندان ایجاد کنند. همچنین جراحان دهان، در جراحی تروما صورت، جراحی اصلاح فک و کاشت دندان فعالیت دارند. جراحی دهان، فک و صورت به عنوان یک تخصص پزشکی و دندانپزشکی شناخته می شود. همچنین یک جراح دهان می‌تواند به دندانپزشک عمومی در مدیریت فوریت های پزشکی کمک کند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

یکی از نگرانی های دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های خارجی، زبان تحصیل است. دانشگاه‌های زیادی در اروپا و آسیا دوره دندانپزشکی عمومی را ارائه می دهند اما اکثر دانشجویان به دلیل مسلط نبودن به زبان های خارجی شانس خود را برای اخذ پذیرش و تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان را از دست می‌دهند. اکثر دانشگاه ها دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان تکلم آن کشور ارائه می دهند. اما دوره های تخصص دندانپزشکی معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. به عنوان مثال زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دوره دندانپزشکی عمومی، آلمانی است و دانشجویانی که می خواهند دوره دندانپزشکی عمومی را در یکی از دانشگاه های دولتی آلمان بگذرانند، باید به زبان آلمانی مسلط باشند.

بسیاری از دانشجویان به زبان انگلیسی تسلط دارند و وقت کافی برای یادگیری یک زبان جدید را ندارند. دانشگاه های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که دوره های دندانپزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه ساپینزا رم در کشور ایتالیا دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می کند. این دانشگاه در بین 30 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده در زمینه های علوم پزشکی و بهداشت است: دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده پزشکی و روانشناسی و دانشکده پزشکی و داروسازی. دانشجویان بین المللی می توانند در دوره دندانپزشکی عمومی دانشگاه ساپینزا به زبان انگلیسی تحصیل کنند و مدرک دندانپزشکی خود را از یکی از بهترین دانشگاه های اروپا و جهان کسب کنند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های دیگری مانند دانشگاه پیلسن در جمهوری چک و دانشگاه پوزنان لهستان دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند تا دانشجویان بین المللی با استعداد را از سراسر جهان جذب کنند. همچنین دانشگاه های ترکیه با اخذ شهریه بیشتر، برنامه های آموزشی دندانپزشکی  را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. داوطلبان با کمی جست و جو می توانند دانشگاه های زیادی را در سراسر اروپا و آسیا پیدا کنند که دوره های دندانپزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند.

امکان بورسیه شدن

دانشجویان بسیار زیادی نمی توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را در یک کشور خارجی تامین کنند. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی بسیار بالاست و دانشجویان بین المللی معمولا به دنبال بورسیه یا کمک هزینه های تحصیلی هستند. دانشگاه های زیادی در سراسر جهان برای جذب استعداد های برتر در رشته دندانپزشکی، بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای این رشته ارائه می دهند. اخذ بورسیه برای دوره دندانپزشکی عمومی بسیار مشکل است. برخی از بورسیه های رشته دندانپزشکی تنها قسمتی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهند اما بورسیه های کامل تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و زندگی یک دانشجوی دندانپزشکی را پوشش می دهند. رقابت سختی برای اخذ بورسیه دندانپزشکی در بین دانشجویان وجود دارد و تنها دانشجویانی که سابقه تحصیلی خوبی دارند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی می‌شوند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره بالا نیز می تواند شانس دانشجویان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی بالاتر ببرد.

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برخی دانشگاه ها برای دوره های تخصص دندانپزشکی نیز بورسیه های تحصیلی زیادی اعطا می‌کنند. داوطلبانی که می خواهند برای اخذ بورسیه دوره های تخصص دندانپزشکی اقدام کنند باید مدرک دکتری دندانپزشکی عمومی داشته باشند و از دانش زبانی بسیار خوبی برخوردار باشند. داشتن سابقه کاری در کلنیک های دندانپزشکی هم یک مزیت محسوب می شود. یکی از دانشگاه هایی که برای دوره های دندانپزشکی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته ، دانشگاه اوتاگو نیوزلند است. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است. نام این بورسیه، بورس تحصیلی دانشجویی دندانپزشکی Foo Chin است. این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی که در دوره کارشناسی ارشد جراحی دندانپزشکی (BDS) پذیرفته شده‌اند، تعلق می‌گیرد. این بورس تحصیلی مبلغی حدود 3000 دلار را برای یک سال به دانشجوی منتخب اعطا می‌کند. دانشجویان باید برای اخذ این بورسیه تحصیلی در مصاحبه شرکت کنند. همچنین برای اخذ بورسیه در دوره دندانپزشکی عمومی، بسیاری از دانشجویان باید در امتحانات ورودی دندانپزشکی دانشگاه‌ها شرکت کنند و در این آزمون ها نمره خوبی را کسب کنند و سپس برای اخذ بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند.

واحد های درسی مشترک

رشته دندانپزشکی یکی از شاخه های رشته علوم پزشکی است. به همین دلیل رشته دندانپزشکی و رشته‌های علوم پزشکی واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. برای مثال رشته دندانپزشکی و پزشکی در سال های اول واحد های درسی مشترکی دارند. حتی دانشجویان پزشکی می توانند تحصیلات خود را در دوره تخصص در رشته جراهی دهان، فک و صورت ادامه دهند. همچنین دروس علوم پایه مانند بیوشیمی نیز در بین رشته دندانپزشکی و دیگر رشته های علوم پزشکی یکسان هستند. رشته دندانپزشکی با رشته های پیرا پزشکی مانند پرستاری، هوشبری و ... نیز واحدهای درسی مشترکی دارد. داشتن واحد های درسی مشترک بین رشته های علوم پزشکی و دندانپزشکی نشانه ارتباط نزدیک این رشته ها با یکدیگر است.

واحد های درسی مشترک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

واحد های درسی یکسان بین رشته دندانپزشکی و رشته های علوم پزشکی عبارتند از: آسيب شناسي عمومي؛ آسيب شناسي عمومي نظري، آسيب شناسي عمومي عملي، آناتومي عمومي؛ آناتومي عمومي نظري، آناتومي عمومي عملی، انگل شناسي، ایمنی شناسی؛ ایمنی شناسی نظری، ایمنی شناسی عملی، بافت شناسی انسانی؛ بافت شناسی انسانی نظری، بافت شناسی انسانی عملی، بهداشت عمومی، بیوشیمی؛ بیوشیمی نظری، بیوشیمی عملی، روانشناسی عمومی، ژنتیک، فیزیک پزشکی، فیزیولوژی؛ فیزیولوژی نظری، فیزیولوژی عملی، میکروب شناسی؛ میکروب شناسی نظری، میکروب شناسی عملی، ویروس شناسی نظری و عملی، اخلاق پزشکی، بیماری های داخلی، روش تحقيق در علوم پزشكي.

آزمون های مرتبط با رشته دندانپزشکی

اکثر دانشگاه ها در سراسر جهان برای پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی، از نتایج آزمون‌های ورودی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید علاوه بر داشتن سابقه تحصیلی بسیار قوی، در آزمون های ورودی مربوط به رشته دندانپزشکی نمرات قابل قبولی کسب کنند. هر دانشگاهی آزمون ورودی خاصی را برای رشته دندانپزشکی در نظر گرفته است. در ادامه به بررسی برخی از آزمون های ورودی رشته دندانپزشکی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

آزمون DAT

اکثر دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در آزمون ورودی DAT شرکت کنند.

این آزمون توانایی علمی و ادراکی دانشجویان را ارزیابی می کند. آزمون DAT از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • علوم طبیعی (زیست شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی)
 • توانایی ادراکی ( توانایی حل مسئله)
 • درک مطلب (علوم دندانپزشکی و پایه)
 • استدلال کمی (مسائل ریاضی در جبر ، محاسبات عددی و غیره)

آزمون DAT یک آزمون چند گزینه ای کامپیوتری است و مدت زمان پاسخگویی به سوالات حدودا 4 ساعت خواهد بود. زبان این آزمون انگلیسی است و داوطلبانی که در این آزمون شرکت می‌کنند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. داوطلبان فقط می توانند هر 90 روز یک بار در این آزمون شرکت کنند و به طور کلی فقط سه بار می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، مگر اینکه مجوز ویژه ای از موسسه ADA دریافت کنند. داوطلبان باید برای شرکت در آزمون DAT، از موسسه ADA تأییدیه دریافت کنند. پس از دریافت تأییدیه برای شرکت در آزمون DAT، فقط به مدت 6 ماه برای مطالعه منابع درسی فرصت باقی خواهد ماند. داوطلبان قادر به تغییر و تمدید زمان آزمون یا دریافت وجه پرداختی خود نخواهند بود، بنابراین باید قبل از ثبت نام در آزمون DAT اطمینان حاصل کنند که آمادگی شرکت در این آزمون را دارند.

آزمون DAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 داوطلبانی که قصد دارند در یک دانشگاه دندانپزشکی کانادا تحصیل کنند، باید در آزمون DAT کانادایی که توسط انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود، شرکت کنند. بیشتر دانشکده های دندانپزشکی کانادا به DAT کانادایی احتیاج دارند، اما برخی از آنها DAT آمریکایی را نیز قبول می‌کنند. دانشکده‌های دندانپزشکی ایالات متحده علاوه بر DAT آمریکایی، DAT کانادا را نیز می‌پذیرند. هزینه فعلی شرکت در آزمون DAT، 415 دلار است که این هزینه شامل گزارش نمره رسمی به کلیه دانشگاه های مورد نظر داوطلب است.

آزمون ورودی UCAT

اکثر دانشگاه های انگلستان برای پذیرش و ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از آزمون UCAT استفاده می کنند. دانشجویانی که می خواهند در یکی از دانشگاه‌های انگلستان در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در این آزمون نمره خوبی را کسب کنند تا جزء واجدین شرایط برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باشند. این تست به دانشگاه ها کمک می کند تا توانایی‌های دواطلبان را ارزیابی کنند و بهترین و با استعداد ترین دانشجویان را برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی انتخاب کنند. آزمون UCAT یک آزمون چند گزینه ای است و دارای پنج بخش است.

آزمون ورودی UCAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بخش های مختلف این آزمون عبارتند از:

 • استدلال کلامی
 • توانایی تصمیم گیری
 • استدلال کمی
 • استدلال انتزاعی
 • داوری موقعیت

بخش اول یا همان بخش استدلال کلامی دارای 44 سوال است. داوطلبان باید در مدت زمان 22 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. بخش توانایی تصمیم گیری شامل 29 سوال و 32 دقیقه زمان پاسخگویی، بخش استدلال کمی شامل 36 سوال و 25 دقیقه زمان پاسخگویی، بخش استدلال انتزاعی دارای 55 سوال و 14 دقیقه زمان پاسخگویی و بخش داوری موقعیت شامل 69 سوال و 29 دقیقه زمان پاسخگویی خواهد بود. هزینه این تست برای داوطلبان غیراروپایی 115 پوند است.

آزمون ورودی استعداد تحصیلی سوئد (Högskoleprovet)

آزمون استعداد تحصیلی سوئد که به آن SweSAT یا Högskoleprovet هم می گویند یک آزمون ورودی استاندارد در سوئد است. داوطلبانی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند باید در آزمون استعداد تحصیلی سوئد شرکت نمایند و نمره بسیار خوبی را در این آزمون کسب کنند. برای شرکت در این آزمون هیچگونه محدودیتی در رابطه با تابعیت، وضعیت اقامت یا سن وجود ندارد. با این حال، این آزمون فقط به زبان سوئدی برگزار می شود، بنابراین مهم است که داوطلبان به زبان سوئدی مسلط باشند.

آزمون ورودی استعداد تحصیلی سوئد (Högskoleprovet) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه شرکت در آزمون استعداد تحصیلی سوئد 450 کرون است. این آزمون تنها دو بار در سال، یک بار در پاییز و یک بار در بهار برگزار می شود. نتایج آزمون به مدت 5 سال معتبر است. حدود یک سوم از افراد پذیرفته شده در دانشگاه های سوئد براساس نتایج آزمون SweSAT پذیرفته می‌شوند. این آزمون جمعا دارای 160 سوال است.

آزمون استعداد تحصیلی سوئد به دو بخش اصلی محاسباتی و کلامی تقسیم می شود. بخش محاسباتی نیز دارای چهار بخش است:

 • حل مسئله ریاضی
 • مقایسه های کمی (محاسباتی)
 • استدلال کمی (محاسباتی)
 • نمودارها، جداول و نقشه ها
 • بخش کلامی نیز به چهار قسمت تقسیم می شود:
 • واژگان (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب متون سوئدی
 • تکمیل جمله (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب (انگلیسی)

مجوز کار با مدرک

در برخی از کشورها دانشجویان دندانپزشکی باید پس از فارغ التحصیلی در آزمون های ارزیابی دندانپزشکی شرکت کنند تا مجوز فعالیت در رشته دندانپزشکی را دریافت کنند. برای مثال در کشور آمریکا دانشجویان دندانپزشکی باید پس از اتمام تحصیلات خود در آزمون شورای ملی دندانپزشکی ایالت متحده آمریکا (NBDE) شرکت کنند و در این آزمون قبول شوند. در غیر این صورت دندانپزشکان مجوز کار دریافت نمی کنند و اجازه ندارند در زمینه دندانپزشکی هیچگونه فعالیتی داشته باشند.

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

انجمن دندانپزشکی دانشجویان آمریكا نسخه های امتحاناتی را كه قبلاً منتشر شده است را به عنوان راهنمای مطالعه برای دانشجویان در فروشگاه اینترنتی خود قرار داده است. به طور کلی امتحان NBDE دارای دو بخش است.

NBDE I شامل 400 سوال چند گزینه ای است که بر علوم پایه تأکید دارد، مفاد امتحانی در بخش اول این آزمون شامل:

 1. آناتومی انسان، جنین شناسی و تاریخ شناسی
 2. بیوشیمی و فیزیولوژی
 3. میکروبیولوژی و آسیب شناسی
 4. آناتومی دندان و انسداد دندان

NBDE II به دو روز زمان نیاز دارد و روی مباحث بالینی دندانپزشکی تمرکز دارد:

 • آندودنتیکس
 • دندانپزشکی عملیاتی
 • جراحی دهان و فک و صورت،کنترل درد
 • تشخیص بیماری های دهان
 •  ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان
 • مدیریت بیمار، از جمله علوم رفتاری و بهداشت عمومی دندانپزشکی
 • پریودانتیکس یا لثه درمانی
 •  داروشناسی
 •  پروتزهای دندانی

داوطلبانی که در این امتحان قبول می‌شوند، مجوز کار دریافت می‌کنند و می‌توانند به عنوان یک دندانپزشک در کشور آمریکا مشغول به کار شوند.

در کشور کانادا هم دندانپزشکان برای دریافت مجوز و پراونه کاری باید در آزمون هایی که توسط شورای ملی دندانپزشکی کانادا (NDEB) برگزار می شوند، شرکت کنند. موسسه NDEB مسئولیت ارزیابی دندانپزشکان و تایید صلاحیت آن ها را برای فعالیت های دندانپزشکی بر عهده دارد. آزمون ارزیابی دندانپزشکان در کانادا به صورت کتبی برگزار می شود. این امتحان کتبی شامل دو برگه است که هر کدام از برگه ها دارای 150 سؤال چند گزینه ای هستند. یک بخش از آزمون کتبی دانش علوم پایه و بخش دیگر دانش علوم بالینی را مورد ارزیابی قرار می دهد. داوطلبان پس از قبولی در این آزمون می‌توانند مجوز کار دندانپزشکی را دریافت کنند و به عنوان یک دندانپزشک در کانادا فعالیت کنند.

رشته دندانپزشکی در کشورهای مختلف

دانشگاه های بسیاری در سراسر جهان در رشته دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرند. اما دانشجویان باید شرایط تحصیل و زندگی را در کشورهای مختلف بررسی کنند. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی بسیار بالاست و دانشجو باید علاوه بر پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی خود را نیز تامین کند. هزینه زندگی در بعضی از کشور ها بسیار بالا و در برخی دیگر مقرون به صرفه است. دانشجو باید با توجه به شرایط مالی و تحصیلی خود دانشگاه و کشور مورد نظرش را انتخاب کند. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی و هزینه زندگی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

دندانپزشکی در آلمان

هزینه تحصیل در کشور آلمان در تمام دانشگاه ها و تمام مقاطع تحصیلی رایگان است. یکی از مزیت‌های تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان رایگان بودن هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور است. از این رو داوطلبان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آلمان با یکدیگر رقابت می کنند. دانشگاه های آلمان جزء بهترین دانشگاه های جهان در زمینه آموزش و تحقیقات هستند. دانشکده های دندانپزشکی آلمان در سراسر جهان از شهرت بسیار زیادی برخوردار هستند. دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی خود را از یکی از دانشگاه های آلمان دریافت می کنند، می توانند در اکثر کشورهای پیشرفته جهان مشغول به کار شوند و به عنوان یک دندانپزشک فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنند زیرا مدارک دندانپزشکی دانشگاه‌های آلمان در سراسر جهان از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند.

دندانپزشکی در آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

علاوه بر رایگان بودن هزینه‌های تحصیل در آلمان، هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان نیز بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان 800 تا 900 یورو در ماه خواهد بود. هزینه زندگی در کشور آلمان نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار کمتر است.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 70 یورو در ماه

دندانپزشکی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته در رشته دندانپزشکی است و جزء کشورهایی است که دندانپزشکان در آن درآمد بسیار بالایی دارند. در سال 2019 اسامی چندین دانشگاه سوئد در لیست برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی جهان به چشم می خورد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه کارولیسنکا در سوئد برترین دانشگاه دندانپزشکی در جهان شناخته شد. دانشگاه های دندانپزشکی در سوئد به دلیل داشتن فضای آموزشی مطلوب و سطح علمی بالا دانشجویان بسیار زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جلب می‌کنند. رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد بسیار بالاست و تنها دانشجویان با استعداد و ممتاز موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های دندانپزشکی سوئد می شوند.

دندانپزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور سوئد جزء امن ترین کشورهای جهان است و مکان مناسبی برای تحصیل دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل و زندگی در سوئد بسیار مناسب است. به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در یکی از دانشگاه‌های سوئد 180 هزار کرون سوئد در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی در کشور سوئد معادل 8190 کرون در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور سوئد:

 • اجاره بهای خوابگاه: 3200 تا 5000  کرون در ماه
 • خورد و خوراک: 2300 کرون در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 780 کرون در ماه

دندانپزشکی در هلند

کشور هلند یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل است. هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های هلند اقدام می کنند. دانشگاه های هلند طیف گسترده ای از برنامه های آموزشی از جمله دوره های دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. بیش از 2100 برنامه آموزشی در دانشگاه های هلند بطور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود. همچنین 95٪ هلندی‌ها می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند، بنابراین برقراری ارتباط با مردم در زندگی روزانه بسیار آسان است. همچنین، در این کشور فرصت های تحصیلی و کاری زیادی برای دانشجویان دندانپزشکی وجود دارد. کشور هلند به دنبال جذب استعداد های جهانی در رشته دندانپزشکی است و به دانشجویان بین المللی این فرصت را می دهد تا پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال در کشور هلند حضور داشته باشند و در جست وجوی کار باشند. کشور هلند مکانی عالی برای زندگی است.

دندانپزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

براساس شاخص صلح جهانی 2018، هلند یکی از امن ترین کشورها در جهان است و جزء ده کشور مرفه و شاد جهان محسوب می‌شود. هزینه تحصیل و زندگی در هلند به طور قابل توجهی بسیار پایین تر از کشورهای انگلیسی زبان است. به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه هلند 12000 تا 23000 یورو در سال خواهد بود. هزینه زندگی در هلند نیز به طور میانگین700 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 تا 450 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 تا 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 80 یورو در ماه

دندانپزشکی در انگلستان

دانشگاه های انگلستان موفق شدند در رشته دندانپزشکی در رده بهترین دانشگاه های جهان قرار بگیرند. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه کینگز کالج لندن دومین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی بالا، در جهان شهرت و اعتبار زیادی دارد. تمام دانشگاه‌های دندانپزشکی انگلستان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند و هر ساله دانشجویان معدودی را در رشته دندانپزشکی جذب می کنند. بسیاری از دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های انگلستان در رشته دندانپزشکی تحصیل می کنند، می توانند در آینده پس از فارغ التحصیل شدن مجوز کار دریافت کنند و در انگلستان به عنوان یک دندانپزشک فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنند. دانشگاه های انگلستان شهریه نسبتا بالایی را برای رشته دندانپزشکی در نظر گرفته اند اما معمولا به دانشجویان خود کمک هزینه تحصیلی یا وام دانشجویی اعطا می کنند.

دندانپزشکی در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

میانگین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های انگلستان 43000 پوند در سال است. البته ممکن است شهریه دانشگاه های مختلف، متفاوت باشد. میانگین هزینه زندگی در کشور انگلستان 1000 پوند در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 150 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 60 پوند در ماه

دندانپزشکی در چین

دانشگاه هنگ کنگ در چین یکی از بهترین دانشگاه های دندانپزشکی در آسیا و جهان به شمار می‌رود. کشور چین دارای دانشگاه های دندانپزشکی بسیار معتبری است. دانشجویان بین المللی جمعیت بزرگی از دانشگاه های چین را تشکیل می دهند و این خود یک مزیت بزرگ محسوب می شود. رشته دندانپزشکی در چین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و فرصت های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی در انتظار فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود. بعضی از دانشگاه های چین دوره های تحصیلی دندانپزشکی را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. همچنین دانشگاه های این کشور کمک هزینه‌های مالی زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دندانپزشکی در چین | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف چین، متفاوت است. برای مثال هزینه سالانه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه هنگ کنگ 164000 دلار هنگ کنگ است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دیگر چین پایین تر خواهد بود. میانگین هزینه زندگی در چین 6000 تا 7000 یوآن در ماه است.

 جزئیات هزینه های زندگی در کشور چین:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1500 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 120 یوآن در ماه

دندانپزشکی در آمریکا

نام سه دانشگاه از کشور آمریکا در لیست 10 دانشگاه برتر دندانپزشکی جهان وجود دارد. دانشگاه های آمریکا دوره های آموزشی بسیار با کیفیتی را در رشته دندانپزشکی ارائه می دهند و به همین دلیل اسامی دانشگاه های آمریکا همیشه در لیست برترین دانشگاه های دندانپزشکی جهان به چشم می خورد. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف آمریکا، متفاوت است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مانند هاروارد بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی این کشور خواهد بود.

دندانپزشکی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اما اکثر دانشگاه های آمریکا داری بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی زیادی هستند. به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آمریکا 53000 تا 60000 دلار در سال است. هزینه زندگی در کشور آمریکا نسبتا بالا است. میانگین هزینه زندگی در آمریکا 2000 تا 3000 دلار در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 500 تا 700 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 200 تا 250 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 70 تا 100 دلار در ماه

دندانپزشکی در سوئیس

کشور سوئیس دارای دانشگاه های تراز اول در رشته دندانپزشکی است. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه‌های زوریخ و برن سوئیس به ترتیب رتبه هشتم و نهم را در بین دانشگاه های برتر دندانپزشکی جهان کسب کرده اند. کشور سوئیس یکی از کشوهای پیشرفته در علوم پزشکی و دندانپزشکی به شمار می‌رود. طبق یک گزارش، تقریباً 25٪ از جمعیت دانشجویی در سوئیس را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. این خبر بسیار خوبی برای دانشجویانی است که به تازگی وارد کشورسوئیس شده اند.

دندانپزشکی در سوئیس | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه تحصیل و زندگی در کشور سوئیس بسیار مناسب است. شهریه دانشگاه های سوئیس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین خواهد بود. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس در رشته دندانپزشکی حدود 4 تا 8 هزار  فرانک در سال است. هزینه زندگی یک دانشجو در این کشور به طور میانگین 1500 تا 2000 فرانک در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور سوئیس:

 • اجاره بها: 500 تا 900 فرانک در ماه
 • خورد و خوراک: 330 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 80 فرانک در ماه

دندانپزشکی در کانادا

کشور کانادا یکی از کشور های محبوب دانشجویان بین المللی برای تحصیل است. دانشجویانی که می‌خواهند در یکی از دانشگاه های کانادا در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در آزمون DAT کانادایی شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در این آزمون کسب نمایند. سیستم آموزشی دانشگاه های کانادا مانند سیستم آموزشی کشور آمریکا است. دانشجویان باید قبل از ورود به دوره دندانپزشکی، در یکی از رشته‌های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی داشته باشند.

دندانپزشکی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

افرادی که مدرک کارشناسی ندارند نمی‌توانند در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا در رشته دندانپزشکی 53000 دلار کانادا در سال خواهد بود. هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا به طور متوسط 1100 تا 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 تا 800 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 100 دلار در ماه

دندانپزشکی در ژاپن

ژاپن یکی از بهترین کشور های آسیایی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی محسوب می شود. بر اساس رتبه بندیQS دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو TMDU جزء ده دانشگاه برتر دندانپزشکی جهان است. دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصص های دندانپزشکی در دانشگاه های ژاپن با بالاترین کیفیت ارائه می شوند.

دندانپزشکی در ژاپن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره های تخصص دندانپزشکی در اکثر دانشگاه های ژاپن به زبان انگلیسی برگزار می شوند. شهریه دانشگاه های ژاپن نسبت به دانشگاه های آمریکایی و اروپایی ارزان است. شهریه رشته دندانپزشکی در دانشگاه های ژاپن 535800 ین در سال خواهد بود که تقریبا معادل 5500 دلار در سال می شود. با این حال دانشجویانی که از نظر مالی توان پرداخت شهریه را ندارند، می توانند از بورسیه ها و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه های ژاپن استفاده کنند. هزینه زندگی در کشور ژاپن برای دانشجویان بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی ماهانه 80000 ین خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور ژاپن:

 • اجاره بها خوابگاه: 22000 ین در ماه
 • خورد و خوراک: 35000 ین در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 10000 ین در ماه

دندانپزشکی در ترکیه

دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی، دانشگاه های ترکیه را انتخاب می‌کنند. ترکیه یک کشور توریستی محسوب می شود و دانشجویان می توانند علاوه بر تحصیل از جاذبه های گردشگری این کشور نیز دیدن کنند. دانشگاه های دندانپزشکی ترکیه از سطح آموزشی بسیار بالایی برخوردارند و دانشجویان می توانند از امکانات آموزشی این دانشگاه ها استفاده کنند. رشته دندانپزشکی در ترکیه از رشته های پرطرفدار است و دانشجویان زیادی برای ورود به دانشکده های دندانپزشکی با یکدیگر رقابت می‌کنند. برخی از دانشگاه های ترکیه دوره های دندانپزشکی عمومی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند اما شهریه دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند بالاتر خواهد بود.

دندانپزشکی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی ترکیه 1000 تا 2000 دلار در سال است. شهریه دانشگاه های خصوصی در ترکیه بسیار بالاتر خواهد بود. هزینه زندگی در کشور ترکیه ماهانه حدود 2000 تا 5000 لیر است. هزینه های زندگی دانشجویی تا حد زیادی بستگی به نوع زندگی یک دانشجو دارد.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: حدود 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 1000 تا 1500 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 180 لیر در ماه

کشورهای متقاضی کار برای رشته دندانپزشکی

در سراسر جهان نیاز به دندانپزشکان روز به روز در حال افزایش است. کشورهای زیادی در دنیا با کمبود دندانپزشک مواجه هستند و به همین دلیل این کشورها سعی دارند تا دندانپزشکان ماهر را از سراسر جهان جذب کنند. کمبود دندانپزشک می تواند صدمات جبران ناپذیری را به سلامت جامعه وارد کند. دندانپزشکان در پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان و همچنین ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه نقش مهمی دارند. کمبود دندانپزشک به معنی به خطر افتادن سلامت جامعه است. اکثر کشورهای پیشرفته جهان با کمبود شدید دندانپزشک مواجه هستند. یکی از این کشورها، ایالت متحده آمریکا است. چندین سال است که کشور آمریکا با کمبود شدید دندانپزشک مواجه است و در سال های اخیر این وضعیت وخیم تر نیز شده است. از این رو دانشگاه های آمریکا سعی کرده اند تا دانشجویان بین المللی بیشتری را در رشته دندانپزشکی جذب کنند و دندانپزشکان ماهر بین المللی را برای کار به کشور خود دعوت کنند. برخی از ایالت ها و شهر های کشور آمریکا بیشتر از مناطق دیگر با کمبود دندانپزشک روبرو هستند. مناطقی از آمریکا که با کمبود دندانپزشک مواجه هستند عبارتند از: فلوریدا، آریزونا، تگزاس، نیویورک، واشنگتن، تنسی، کارولینای شمالی، میسوری، پنسیلوانیا و اوهایو.

کشورهای متقاضی کار برای رشته دندانپزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 وزارت کار ایالات متحده آمریکا از رشد 19 درصدی فرصت های شغلی رشته دندانپزشکی در سال‌های 2016-2026 میلادی خبر داده است. وزارت کار آمریکا افزایش جمعیت سالمندان و گسترش تحقیقات جدید در رابطه با سلامت دهان و دندان را به عنوان دلایل افزایش تقاضا برای مراقبت های دندانپزشکی عنوان کرد. دندانپزشکان بین المللی می توانند از فرصت های شغلی موجود در کشور آمریکا استفاده کنند و در این کشور مشغول به کار شوند.

کشورهای متقاضی کار برای رشته دندانپزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هلند نیز یکی دیگر از کشورهایی است که با کمبود شدید دندانپزشک مواجه است. اکثر دانشجویان دندانپزشکی در هلند، دانشجویان بین المللی هستند و معمولا این دانشجویان پس از اتمام دوره 5 ساله تحصیل خود، کشور هلند را ترک می کنند. حدود 8670 دندانپزشک ثبت شده در کشور هلند خارجی هستند و عمدتا شهروند کشورهای آلمان، بلژیک، اسپانیا و پرتغال هستند. همچنین هر ساله در کشور هلند، حدود 300 دندانپزشک بازنشسته می شوند اما فقط 240 دانشجو از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل می شوند. به همین علت این کشور سعی می کند تا برای جبران کمبود دندانپزشک، از دندانپزشکان خارجی استفاده کند. این یک فرصت بی نظیر و استثنایی برای دانشجویان دندانپزشکی و دندانپزشکان خارجی است.

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در هر کشور متفاوت خواهد بود اما شرط اصلی برای اخذ پذیرش در این رشته داشتن سابقه تحصیلی بسیار خوب است. اگر قصد دارید از یکی از دانشگاه های دندانپزشکی آمریکا یا کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید باید ابتدا در یک رشته خاص مدرک کارشناسی دریافت کنید و به مدت سه یا چهار سال در دوره کارشناسی تحصیل کنید. داشتن مدرک کارشناسی از الزامات ورود به دانشکده دندانپزشکی است. سپس باید در آزمون DAT شرکت کنید و این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید. داشتن نمرات خوب در دوره کارشناسی و عملکرد قابل قبول در آزمون DAT شانس شما را برای اخذ پذیرش بیشتر می کند. همچنین نمره آزمون آیلتس یا تافل برای اکثر دانشگاه های آمریکا و کانادا مهم است. نمره بالای آیلتس یا تافل می تواند در پروسه اخذ پذیرش دانشجویان بسیار تاثیر گذار باشد.

اگر قصد دارید از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرید، باید در کنکور سراسر ایران در رشته دندانپزشکی قبول شوید و مدرک قبولی خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید. اگر در کنکور نتیجه دلخواه را کسب نکردید باید به مدت یک سال در یکی از کالج های آلمان تحصیل کنید. در طول این دوره یک ساله دروس پایه مانند زیست شناسی، شیمی و ... تدریس می شوند. پس از اتمام دوره یک ساله کالج باید برای شرکت در آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه های آلمان آماده شوید. در صورت قبولی در این آزمون، می توانید به طور رایگان در یکی از دانشگاه های دولتی آلمان در این رشته تحصیل کنید.

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی برای اخذ پذیرش در این رشته دانشجویان باید علاوه بر داشتن رزومه تحصیلی قوی، در آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت کنند و نتایج خوبی را در این آزمون ها کسب نمایند. داشتن مدرک زبان به اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی کمک می کند. همچنین برخی از دانشگاه ها برای ارزیابی بیشتر داوطلبان از آن ها می خواهند تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند. در جلسه مصاحبه علاوه براینکه دانش داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می دهند، نوع رفتار و ویژگی های شخصیتی آن ها را نیز بررسی می کنند. معمولا محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی وجود ندارد اما هر چه گپ تحصیلی (فاصله بین دوره های تحصیلی) کمتر باشد، احتمال اخذ پذیرش از دانشگاه های خارجی بیشتر می شود.

ویزا

ویزا تاییدیه ای است که در گذرنامه قرار می گیرد و به دارنده آن اجازه ورود، خروج یا اقامت در کشور مقصد را برای مدت زمانی مشخص اعطا می کند. رایج ترین نوع ویزا ویزای توریستی، دانشجویی، کار و حمل و نقل است. ویزای دانشجویی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به شخص صاحب ویزا اجازه می‌دهد در یک موسسه آموزشی خارجی مانند دانشگاه تحصیل کند. دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد: 1. ویزای دانشجویی کوتاه مدت 2. ویزای دانشجویی بلند مدت. ویزای دانشجویی کوتاه مدت فقط به مدت 6 ماه اعتبار دارد. بیشتر دانشجویان برای اخذ ویزای دانشجویی بلند مدت اقدام می‌کنند.

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد دارند در یک کشور خارجی تحصیلی کنند باید برای اخذ ویزای تحصیلی آن کشور اقدامات لازم را انجام دهند. دانشجویان بدون داشتن ویزا نمی توانند در دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کنند. شرایط و پروسه اخذ ویزا کمی پیچیده است و اخذ ویزای کشورهایی مانند آمریکا بسیار سخت است. اخذ ویزای کشور های اروپایی و آسیایی به مراتب آسان تر است. شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای هر کشور می تواند متفاوت باشد اما برخی از شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بین تمام کشورها مشترک هستند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. نامه پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 3. پاسپورت معتبر (حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد و در دو سال گذشته اخذ شده باشد.)
 4. دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 5. اثبات تمکن مالی
 6. مدرک زبان آیلتس یا تافل یا مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 7. مدارک تحصیلی دوره های قبلی
 8. قرارداد خوابگاه یا اجاره نامه محل سکونت
 9. گواهی عدم سوء پیشینه

 برای اخذ ویزای تحصیلی باید تمام مدارک ذکر شده را با دقت آماده کنید وهر چه سریع تر به صورت آنلاین وقت مصاحبه حضوری را تعیین کنید. به دلیل شلوغ بودن سفارت ها بهتر است هر چه زودتر وقت مصاحبه خود را تعیین کنید. در غیر این صورت ممکن است وقت مصاحبه به شما نرسد. باید تمام مدارک را در روز مصاحبه به کارمند کنسولگری یا سفارت تحویل دهید و به سوالات آن ها با صداقت پاسخ دهید. در صورت قبولی در مصاحبه باید مبلغی را به عنوان هزینه صدور ویزا پرداخت کنید. ممکن است هزینه صدور ویزای کشور های مختلف، متفاوت باشد.

وظایف دندانپزشکان

دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی هر کدام وظایف مربوط به خود را دارند. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارند باید با وظایف حرفه دندانپزشکی آشنا شوند. در ادامه به بررسی وظایف دندانپزشکان می پردازیم.

وظایف دندانپزشکان عمومی:

 • جدا کردن پوسیدگی دندان ها و پر کردن حفره های دندان
 • ترمیم کردن یا کشیدن دندان های شکسته شده و آسیب دیده
 • اصلاح مشکلات دندان های نیش
 • قرار دادن درزگیر ها یا مواد سفید کننده روی دندان ها
 • استفاده از داروی بیهوشی برای کنترل درد بیمار
 • تجویز داروهای آنتی بیوتیک در صورت نیاز
 • استفاده از اشعه ایکس برای بررسی مشکلات دندان ها، لثه ها، فک و مناطق اطراف آن
 • ارائه آموزش های لازم درباره چگونگی استفاده از نخ دندان، فلوراید و آموزش نحوه صحیح مسواک زدن
 • استفاده از تجهیزات دندانپزشکی برای تشخصیص و درمان بیماری ها.

تجهیزات دندانپزشکی عبارتند از: دستگاه های اشعه ایکس، مته ها، آینه های دهان، پروب ها، فورسپس، لیزرها، اسکنرهای دیجیتال و سایر فناوری های رایانه ای

ممکن است دانشجویان پس از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی تحصیلات خود را در یکی از تخصص‌های دندانپزشکی ادامه دهند. در ادامه وظایف هر کدام از متخصصان دندانپزشکی بررسی می‌شود.

متخصصان بهداشت عمومی: یک متخصص بهداشت عمومی باعث ارتقاء سلامت دهان و دندان در جامعه می‌شود. یک متخصص بهداشت عمومی بیشتر از آنکه بر روی معالجه بیماران در یک کلینیک دندانپزشکی تمرکز کند، به دنبال ارائه آموزش های صحیح به جامعه در زمینه مراقبت های بهداشتی دهان و دندان است. وظیفه یک متخصص بهداشت عمومی جمع آوری داده ها و اطلاعات مربوط به بهداشت دهان و دندان در جامعه و استفاده از این داده ها و آمارها برای حل مشکلات موجود در این حوزه است. کار متخصصان بهداشت عمومی بیشتر حالت آموزشی دارد. این متخصصان وظیفه دارند آموزش‌های لازم در رابطه با بهداشت دهان را در اختیار عموم قرار دهند.

آندودنتیست ها: وظیفه اصلی آندودنتیست ها درمان کانال های ریشه است. آندودنتیست ها در صورت لزوم عمل جراحی کانال ریشه را انجام می‌دهند. در این روش، خمیر داخلی نرم دندان با دقت برداشته می‌شود، پس از آن آندودنتیست سطح داخلی دندان را تمیز می‌کند و به آن شکل می دهد. پس از آماده کردن دندان، آن را با ماده مخصوصی پر می کند. این ماده هم از دندان محافظت می کند و هم حفره دندان را می‌پوشاند.

همچنین آندودنتیست ها می توانند علت دردهای ناخوشایند در ناحیه صورت، فک و دهان را تشخیص دهند و بیماران را درمان کنند. از دلایل عمده درد شدید در نواحی صورت، دهان و فک می توان به وجود عفونت، دندان ترک خورده یا وجود تومور در ناحیه دهان اشاره کرد. متخصص آندودنتیکس می‌تواند داروهای تسکین درد را طبق نیاز بیماران قبل یا بعد از عمل جراحی تجویز کند.

وظایف دندانپزشکان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رادیولوژیست های دهان، فک و صورت: رادیولوژیست های دهان، فک و صورت با استفاده از فناوری‌های تصویربرداری، بیماری های مربوط به سر و گردن را تشخیص می‌دهند. آن ها تصاویر حاصل از رادیوگرافی را مطالعه و تفسیر می‌کنند. رادیولوژیست های دهان، فک و صورت از ابزارهای تشخیصی مانند اشعه ایکس، سی تی (توموگرافی کامپیوتری)، MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) و PET (اسکنهای سر، گردن و فک)، برای تشخیص بیماری های مربوط به دهان، فک و صورت استفاده می کنند. رادیولوژیست ها معمولا پس از تشخیص بیماری، بیماران را به یک متخصص یا جراح دهان، فک و صورت معرفی می کنند تا آن ها اقدامات درمانی لازم را برای بیمار انجام دهند.

وظایف دندانپزشکان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جراحان دهان، فک و صورت: یک جراح دهان، فک و صورت در حقیقت ترکیبی از یک دندانپزشک و پزشک است. این جراحان به مدت 4 تا 8 سال آموزش دیده اند. جراحان دهان موظفند بیماری هایی را که در قسمت دهان، فک و صورت وجود دارند تشخیص دهد و در صورت لزوم عمل جراحی را بر روی بیماران انجام دهند. اختلالات و بیماری هایی که در دندانپزشکی نیاز به عمل جراحی دارند عبارتند از:

 • از بین بردن دندان های آسیب دیده و غیر قابل ترمیم
 • جراحی ترمیمی بعد از برداشتن تومورها از صورت، گردن ، فک یا دهان
 • اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • عفونت های حفره دهان، غدد بزاقی، فک و گردن
 • مخاط دهان مانند زخم های دهان
 • جراحی فک برای ترمیم مجدد فک (جراحی ارتوگناتیک)
 • ناهنجاری های ساختاری مربوط به دهان، گردن یا صورت
 • نقص های مادرزادی (شکاف در لب و کام و مشکلات رشد فک)
 • سرطان دهان (برداشتن بافت یا تومورهای بیوپسی)
 • آسيب هاي صورت شامل شكستگي صورت، شكستگي داخل دهان و استخوان هاي شكسته صورت
 • جراحی  زیبایی دندانپزشکی (مانند اصلاح فرم چانه و گونه)

پاتولوژیست های دهان و دندان: پاتولوژیست های دهان ، فک و صورت به درمان بیماری های دهان، فک و ساختارهای مرتبط با آن مانند غدد بزاقی، مفاصل گیجگاهی فکی، عضلات صورت و پوست دهلیزی (پوست اطراف دهان) می پردازند. دهان یک ارگان مهم با عملکردهای مختلف است. این ارگان همچنین مستعد انواع اختلالات پزشکی و دندانپزشکی نیز است. این تخصص از دندانپزشکی مربوط به تشخیص و بررسی دلایل و اثرات بیماری های مؤثر در ناحیه دهان، فک و صورت است. پاتولوژیست‌های دهان و دندان علاوه بر درمان اختلالات فک و صورت، به درمان اختلالات استخوانی (یعنی گوش ، بینی و گلو) نیز می‌پردازند.

ارتودنتیست ها: اولین کار ارتودنتیست ها، بررسی دقیق دندان ها، ماهیچه های فک و صورت بیمار است. آن ها مناطقی را که به خوبی با یکدیگر هماهنگ نیستند یا در هماهنگی با سایر ساختارها مشکل دارند، بررسی و شناسایی می کنند. ارتودونتیست ها با اعمال فشار بر روی دندان ها با بریس یا وسایل دیگر، دندان ها را صاف می کنند. وظیفه این متخصصان اصلاح بی نظمی دندان ها است. در حقیقت ارتودنتیست ها دندانپزشکان متخصصی هستند که از طریق اصلاح تراز دندان و هدایت رشد صحیح دندان ها می توانند لبخند بیماران خود را زیباتر کنند. وظایف اصلی ارتودنتیست ها شامل صاف کردن دندان ها و اصلاح نیش ها است. یک ارتودنتیست، مسئول شناسایی مشکلات مربوط به موقعیت قرار گرفتن دندان های بیماران را است.

وظایف دندانپزشکان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پریودنتیست ها: متخصصان پریودنتیست بر روی درمان بیماری ها و اختلالات مربوط به لثه تمرکز می‌کنند. این متخصصان طیف گسترده ای از مراقبت های درمانی را ارائه می دهند. پریودنتیست‌ها، بیماری های مربوط به لثه و اختلالات مربوط به استخوان های اطراف فک را درمان می کنند. قرار دادن ایمپلنت، تهیه برنامه درمانی و ارائه مراقبت های پیشگیرانه از وظایف اصلی پریودنتیست‌ها است. یکی دیگر از وظایف پریودنتیست ها درمان التهابات لثه خواهد بود. در اولین ملاقات، پریودنتیست معمولا تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار را به طور کامل بررسی می کند. برای این متخصصان مهم است که بدانند آیا بیمار داروهای خاصی مصرف می کند یا اینکه بیمار دارای بیماری هایی همچون بیماری قلبی و دیابتی است یا خیر، زیرا بیماری های مربوط به لثه ارتباط مستقیمی با سایر بیماری ها دارند.

متخصص دندانپزشکی کودکان: متخصصان دندانپزشکی کودکان، آموزش های لازم را در رابطه با چگونگی مسواک زدن و روش های مراقبت از دندان و لثه را به کودکان ارائه می دهند و از آن ها می‌خواهند تا این آموزش ها را به والدین خود نیز انتقال دهند. این متخصصان مسئولیت پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های مربوط به دهان و دندان را در کودکان (از سنین نوزادی تا سنین نوجوانی) دارند.

متخصص پروتزهای دندانی: وظیفه این متخصصان ترمیم دندان های آسیب دیده و جایگزینی دندان‌های پوسیده با دندان های مصنوعی است. به متخصصان پروتزهای دندانی لقب معمار دندان داده‌اند. این متخصصان وظیفه رفع نواقص ظاهری دندان ها و زیباسازی آن ها را بر عهده دارند.

مشاوره رشته دندانپزشکی در خارج