x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی جزء رشته‌های محبوب با درآمد بسیار بالا در بین دانشجویان در سراسر جهان به شمار می‌رود. شرایط تحصیل در این رشته در بهترین دانشگاه‌های جهان فراهم شده است. برای ورود به دانشگاه‌های برتر در رشته دندان پزشکی نیاز است که در آزمون ورودی شرکت نمایید. این رشته، شاخه‌های زیادی دارد که براساس علاقه و توانایی خود تصمیم می‌گیرید در کدام یک از شاخه‌ها تحصیل نمایید. درادامه به طور مفصل به رشته دندانپزشکی می‌پردازیم.

مقدمه

رشته دندانپزشکی

رشته دندانپرشکی جزء رشته‌های بسیار سخت اما پرطرفدار در جهان است. کسانی که می‌خواهند در آینده به عنوان یک دندان پزشک فعالیت کنند راه بسیار دشواری را پیشرو دارند. برای ورود به این رشته بسیار مهم است که با گرایش‌ها و رشته‌های مختلف، دانشگاه‌های برتر و شرایط کلی تحصیل در این رشته آشنا شوید؛ زیرا بسیاری از دانشجویان با سختی‌ها و هزینه‌های بسیار زیاد وارد رشته دندانپزشکی می‌شوند؛ اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که این رشته بسیار سخت است یا علاقه‌ای به آن ندارند و مسیر خود را اشتباه رفته‌اند؛ از این رو از ابتدا به طور کامل در مورد این رشته تحقیق کنید و مطمئن شوید که حاضر هستید تمام سختی‌های این مسیر طولانی با هزینه‌های زیادی را که دارد، بپذیرید. در ادامه به طور کامل با این رشته آشنا می‌شویم.

درباره دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی به معنای پیشگیری، تشخیص و درمان اختلالات و بیماری‌های دهان، دندان، فک و لثه است. سلامت دندان و دهان می‌تواند بر سلامت کل بدن انسان تاثیر بگذارد. دندانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که با بیماری‌های دهان و دندان سروکار دارد. بسیاری از مردم رشته دندانپزشکی را صرفا به عنوان معاینه دندان‌ها و درمان پوسیدگی‌های دندان می‌شناسند؛ اما این یک دیدگاه بسیار محدود از رشته دندانپزشکی است. دندان‌پزشکی بر تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و اختلالات موجود در حفره دهان و ساختارهای مجاور آن متمرکز است. حفره دهان یک ناحیه جدا از بدن نیست و به‌ همین‌ دلیل، دندانپزشکی نقش مهمی را در تأمین سلامت عمومی افراد دارد. به عنوان مثال، ممکن است نشانه برخی از بیماری‌ها ابتدا در دهان و نواحی مجاور آن ظاهر شوند. از این رو، بررسی توده‌ها، زخم‌ها و تغییر رنگ در این مناطق می‌تواند به تشخیص انواع بیماری‌ها کمک کند. رشته دندانپزشکی شاخه‌های زیادی دارد.

به طور کلی 9 زمینه تخصصی در رشته دندانپزشکی وجود دارد:

 1. بهداشت عمومی دندانپزشکی
 2. آندودنتیکس (کانال های ریشه)
 3. آسیب شناسی دهان، فک و صورت
 4. رادیولوژی دهان، فک و صورت
 5. جراحی دهان، فک و صورت
 6. ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی
 7. دندانپزشکی کودکان
 8. پریودنتیکس (بیماری لثه)
 9. پروتزهای دندانی (ایمپلنت)

علم دندان‌پزشکی از گذشته تا کنون پیشرفت‌های زیادی داشته است. پیشرفت تحقیقات علمی در زمینه‌های علوم دندانپزشکی از جمله مهندسی ژنتیک، کشف پیوند بین بیماری‌های دهان و سیستمیک، تشخیص بزاق و کشف روش‌های جدید درمانی، دندانپزشکی را به حرفه‌ای هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیز تبدیل کرده است. در واقع دندانپزشکان، پزشکانی هستند که در بهداشت دهان و دندان تخصص دارند.

وظایف و مسئولیت‌های رشته دندانپزشکی عبارتند از:

 • تشخیص بیماری‌های دهان
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری
 • ایجاد برنامه‌های درمانی برای حفظ یا ترمیم سلامت دهان و دندان بیماران
 • تفسیر اشعه ایکس و آزمایش‌های تشخیصی
 • نظارت بر رشد و نمو دندان‌ها و فک
 • انجام عمل‌های جراحی روی دندان‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های نرم حفره دهان

گرایش‌ها و زیر مجموعه‌های رشته دندان‌پزشکی

در ادامه به بررسی برخی از گرایش‌ها و زیر مجموعه‌های این رشته می‌پردازیم.

بهداشت عمومی دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

بهداشت عمومی دندان‌پزشکی (DPH) گرایش و تخصصی از دندانپزشکی است که بر پیشگیری و کنترل بیماری‌های دندان، لثه و ارتقاء سلامت دهان و دندان از طریق برنامه‌های آموزشی تمرکز دارد؛ به‌عبارت دیگر، برخلاف دندانپزشکان عمومی، دندانپزشکان بهداشت عمومی، بیماران را در مطب دندانپزشکی معالجه نمی‌کنند، آن‌ها آموزش‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان را به افراد جامعه ارائه می‌دهند. روش‌های مختلفی برای ارائه آموزش‌های مربوط به بهداشت دهان و دندان وجود دارد. معروف‌ترین این روش‌ها مراجعه به مدارس برای نشان دادن روش صحیح مسواك زدن به کودکان است.

دندانپزشکی کودکان

رشته دندانپزشکی

دندانپزشکی کودکان یک شاخه خاص از دندان‌پزشکی است که بر روی بهداشت دهان و دندان کودکان از بدو تولد تا بزرگسالی متمرکز است. دندانپزشک متخصص کودکان به طور هم زمان دندانپزشک و روانشناس است. به طور کلی دندانپزشک کودکان دو هدف را دنبال می‌کند: اولین و مهم‌ترین آن‌ها، آموزش بهداشت دندان به کودکان است تا یاد بگیرند چگونه از دندان و لثه خود مراقبت کنند. همچنین از آن‌ها خواسته می‌شود تا این آموزش‌ها را در اختیار والدین خود قرار دهند. هدف دوم ارائه معالجات خاص دندانپزشکی برای کودکان است. مانند:

 • پیشگیری از بیماری‌های دهان(مانند دندان یا لثه)
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان مانند پاکسازی و درمان‌های فلوراید
 • تعیین برنامه‌های درمانی به منظور حفظ یا احیای سلامت دهان و دندان بیماران
 • ارزیابی آزمایش‌های تشخیصی
 • بررسی میزان ایمنی بیهوشی
 • نظارت بر رشد و نمو دندان‌ها و فک‌ها
 • تشخیص و درمان پوسیدگی دندان
 • رفع آسیب‌های دندانی، ریشه‌های شکسته و دندان‌های کشیده شده
 • جراحی دهان، فک و صورت

از معروف‌ترین مراقبت‌های درمانی که توسط یک جراح دهان و دندان انجام می‌شود، کشیدن دندان عقل است. در این حالت دندانپزشکان عمومی ترجیح می‌دهند شما را به یک جراح دهان معرفی کنند؛ زیرا استخراج نادرست دندان عقل ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد که ساختار صورت را درگیر کند. جراحی دهان، فک و صورت یکی از گرایش‌ها و تخصص‌های دندانپزشکی است که دندانپزشک را در شاخه‌های بسیاری از معالجات مختلف دندانپزشکی آموزش می‌دهد. این جراحان می‌توانند عمل پیوند استخوان را بعد از کشیدن دندان انجام دهند یا پایه‌ای برای کاشت دندان ایجاد کنند. همچنین جراحان دهان، در جراحی ترومای صورت، جراحی اصلاح فک و کاشت دندان فعالیت دارند.

جراحی دهان، فک و صورت به عنوان یک تخصص پزشکی و دندانپزشکی شناخته می‌شود؛ همچنین یک جراح دهان می‌تواند به دندانپزشک عمومی در مدیریت فوریت‌های پزشکی کمک کند.

رشته‌های مرتبط با دندان پزشکی

دندانپزشکی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود و به همین دلیل رشته‌های علوم پزشکی جزء رشته‌های مرتبط با دندان‌پزشکی محسوب می‌شوند. در کشورهایی مانند آمریکا دوره‌هایی به نام دوره پیش-دندانپزشکی وجود دارد و دانشجویان در این دوره‌ها در رشته‌هایی مانند بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی، علوم زیست‌شناسی، مهندسی زیست‌پزشکی، علوم زیست‌پزشکی، شیمی و علوم فیزیولوژیکی تحصیل می‌کنند. این رشته‌ها ارتباط نزدیکی با رشته دندانپزشکی دارند و تحصیل در یکی از این رشته‌ها، دانشجویان را برای آموزش‌های دندانپزشکی آماده می‌سازد. همچنین رشته پزشکی و دندانپزشکی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. برای مثال یک دندانپزشک می‌تواند با بررسی دهان بیمار، بیماری‌های زیادی از جمله بیماری‌های عفونی و دیابت را تشخیص دهد و سپس بیمار را به یک پزشک متخصص معرفی کند؛ همچنین در برخی از دانشگاه‌ها، دانشجویان پزشکی می‌توانند در رشته جراهی دهان، فک و صورت تخصص بگیرند و در این شاخه از دندانپزشکی متخصص شوند؛ به عبارت دیگر تخصص جراهی دهان، فک و صورت یک تخصص مشترک بین دو رشته پزشکی و دندانپزشکی است.

رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در سال‌های اول تحصیل واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر دارند و این خود نشان دهنده ارتباط نزدیک این دو رشته با یکدیگر است؛ همچنین هر دو رشته هدف مشترکی را دنبال می‌کنند و آن حفظ و ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه است.

واحد‌های درسی مشترک

رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی یکی از شاخه‌های رشته علوم پزشکی است؛ به همین دلیل رشته دندانپزشکی و رشته‌های علوم پزشکی واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. برای مثال رشته دندانپزشکی و پزشکی در سال‌های اول واحد‌های درسی مشترکی دارند. حتی دانشجویان پزشکی می‌توانند تحصیلات خود را در دوره تخصص در رشته جراهی دهان، فک و صورت ادامه دهند؛ همچنین دروس علوم پایه مانند بیوشیمی در بین رشته دندانپزشکی و دیگر رشته‌های علوم پزشکی یکسان هستند. رشته دندانپزشکی با رشته‌های پیرا پزشکی مانند پرستاری، هوشبری و ...  واحدهای درسی مشترکی دارد. داشتن واحد‌های درسی مشترک بین رشته‌های علوم پزشکی و دندانپزشکی نشانه ارتباط نزدیک این رشته‌ها با یکدیگر است.

واحد‌های درسی یکسان بین رشته دندانپزشکی و رشته‌های علوم پزشکی عبارتند از: آسيب‌شناسي عمومي، آسيب‌شناسي عمومي نظري، آسيب‌شناسي عمومي عملي، آناتومي عمومي، آناتومي عمومي نظري، آناتومي عمومي عملی، انگل‌شناسي، ایمنی‌شناسی، ایمنی‌شناسی نظری، ایمنی‌شناسی عملی، بافت‌شناسی انسانی، بافت‌شناسی انسانی نظری، بافت‌شناسی انسانی عملی، بهداشت عمومی، بیوشیمی، بیوشیمی نظری، بیوشیمی عملی، روانشناسی عمومی، ژنتیک، فیزیک پزشکی، فیزیولوژی، فیزیولوژی نظری، فیزیولوژی عملی، میکروب‌شناسی، میکروب‌شناسی نظری، میکروب‌شناسی عملی، ویروس‌شناسی نظری و عملی، اخلاق پزشکی، بیماری‌های داخلی، روش تحقيق در علوم پزشكي.

به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالب زیر را مطالعه کنید.

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

دانشجویان بین‌المللی زیادی متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی هستند. تحصیل در دانشگاه‌های تراز اول جهان می‌تواند باعث موفقیت تحصیلی و کاری دانشجویان در آینده نزدیک شود. موسسه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS هر ساله اسامی دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی را معرفی می‌کند. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی جهان بر اساس رتبه بندی QS در سال 2020می‌پردازیم. برای مشاهده وب‌سایت QS (اینجا) را کلیک کنید.

 

دانشگاه کینگزکالج لندن

کینگز کالج  لندن یکی از 25 دانشگاه برتر جهان و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های انگلستان است. کینگز بیش از 27600 دانشجو از 150 کشور جهان و حدود 6800 کارمند دارد. بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه کینگز کالج لندن به همراه مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند، دومین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود. کینگز به دلیل سطح علمی بالا و انجام تحقیقات علمی پیشرفته شهرت زیادی دارد. رشته‌های علوم انسانی، حقوق، علوم پزشکی (مانند روانپزشکی، پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی) و علوم اجتماعی از جمله امور بین‌المللی در دانشگاه کینگز کالج لندن ارائه می‌شوند. این دانشگاه در بسیاری از پیشرفت‌هایی که زندگی مدرن را شکل داده‌اند؛ مانند کشف ساختار DNA و تحقیقاتی که منجر به توسعه رادیو، تلویزیون، تلفن‌های همراه و رادار شده است، نقش اساسی داشته است. دوره‌های دندانپزشکی عمومی و تخصص‌های دندانپزشکی در این دانشگاه ارائه می‌شوند. دانشجویانی که می‌خواهند در دوره‌های دندانپزشکی کینگز کالج تحصیل کنند باید در آزمون ورودی UCAT شرکت کنند و در این آزمون نمره بسیار خوبی را کسب کنند. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: آزمون ورودی UCAT، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، (آزمون آیلتس) 7 یا تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 43500 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند ACTA

ACTA یک دانشکده دندان‌پزشکی مستقل است که توسط یک همکاری مشترک بین دانشگاه آمستردام و دانشگاه VU وریج آمستردام به وجود آمده است. ACTA قصد دارد به اجرای مأموریت‌های هر دو دانشگاه کمک کند. در ACTA تحقیقات علمی صورت می‌پذیرد، برنامه‌های آموزشی دندانپزشکی برگزار می‌شود و در زمینه دندانپزشکی به بیماران، خدمات درمانی ارائه می‌شود. در محافل بین‌المللی، ACTA در زمینه تدریس و تحقیق جایگاه ویژه‌ای دارد. این مرکز آموزشی و درمانی علاوه‌بر ارائه برنامه آموزشی دندانپزشکی عمومی، دوره‌های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. ACTA تقریباً 500 نیروی کار دارد و هرساله 800 دانشجو در برنامه دندانپزشکی آن ثبت‌نام می‌کنند. این مرکز همه روزه تقریبا به 300 بیمار، خدمات دندانپزشکی ارائه می‌دهد. مرکز آکادمیک دندانپزشکی هلند قادر به ارائه برنامه‌های آموزشی با کیفیت عالی است. این مرکز در دوره کارشناسی ارشد یک برنامه آموزشی دندانپزشکی برگزار می‌کند. برنامه کارشناسی ارشد علوم بهداشت دهان و دندان یک برنامه سه ساله است که توسط مرکز علمی دندانپزشکی آمستردام (ACTA) ارائه می‌شود و دانشجویان این مرکز می‌توانند در یکی از زمینه‌های تخصصی اندودنتولوژی، پریودنتولوژی، پروتزهای دهانی و پروتزهای ایمپلنت و دندانپزشکی کودکان آموزش می‌بینند. دو برنامه آموزشی برای دوره تخصص دندانپزشکی در این مرکز ارائه می‌شود: تخصص جراحی دهان، فک و صورت و تخصص ارتودنسی. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: آزمون ورودی دارد. مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: هلندی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا (آزمون تافل) 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: شهریه هر یک از برنامه‌های تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل به طور میانگین سالانه بین 12000 تا 23000 یورو است.
 • تاریخ ددلاین: 5 دسامبر

دانشگاه میشیگان

دانشگاه میشیگان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در ایالات‌متحده محسوب می‌شود که در سال 1817 تأسیس شده است. این دانشگاه حدود 45000 دانشجو دارد که دانشجویان کارشناسی حدود دو سوم از این تعداد را تشکیل می‌دهند. دانشگاه میشیگان به دلیل برخورداری از استانداردهای بالا در زمینه تحقیقات علمی مورد ستایش قرار گرفته است. رشته‌هایی که در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند عبارتند از: رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)، معماری، تجارت، پزشکی، قانون، داروسازی، پرستاری، کار اجتماعی، بهداشت عمومی و دندانپزشکی. بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه میشیگان در رشته دندانپزشکی، پنجمین دانشگاه برتر جهان است. داشتن یک مدرک کارشناسی برای شرکت در دوره دندانپزشکی عمومی الزامی است. دوره‌های دندانپزشکی عمومی و تخصص‌های دندانپزشکی در این دانشگاه ارائه می‌شوند.

دوره‌های تخصص دندانپزشکی این دانشگاه عبارتند از: بهداشت دندان، اندودنتیکس (ریشه درمانی)، ارتودونسی، دندانپزشکی کودکان، پروتز‌های دندانی (پروستودانتیکس)، پریودانتیکس (لثه درمانی)، دندانپزشکی ترمیمی. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT)، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 53540 دلار تا 63961 دلار برای دوره دندانپزشکی عمومی
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر (برای دوره دندانپزشکی عمومی)، تاریخ ددلاین برای دوره‌های تخصص متغیر است.

دانشگاه هنگ کنگ

دانشگاه هنگ کنگ (HKU) قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی هنگ کنگ است که قدمتی بیش از صد سال دارد. بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه هنگ کنگ چهارمین دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود. بیش از 9000 دانشجوی بین‌المللی از 96 کشور جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه هنگ کنگ جزء برترین دانشکده‌های دندانپزشکی در جهان محسوب می‌شود و تنها موسسه‌ای در هنگ کنگ است که دوره‌های تحصیلی دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. این دانشکده در سال 1982 تأسیس شده و در بیمارستان دندانپزشکی پرنس فیلیپ در جزیره هنگ کنگ واقع شده است. دوره دندانپزشکی عمومی در این دانشگاه یک دوره 6 ساله است و دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن این دوره، تحصیلات خود را در یکی از تخصص‌های دندانپزشکی ادامه دهند. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: (آزمون SAT) یا ACT برای دوره دندانپزشکی عمومی
 • زبان تحصیل: چینی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: دندانپزشکی عمومی 164000دلار هنگ کنگ در سال برای غیر بومی‌ها، تخصص‌ها بین 160000تا 540000 دلار هنگ کنگ در سال
 • تاریخ ددلاین: 20 نوامبر

دانشگاه هاروارد

(دانشگاه هاروارد) یک دانشگاه خصوصی در ایالات‌متحده آمریکا است. نام این دانشگاه همیشه در لیست برترین دانشگاه‌های جهان به چشم می‌خورد. رقابت برای اخذ پذیرش از دانشگاه هاروارد بسیار بالا است و به همین دلیل هر سال تعداد معدودی از داوطلبان موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند. دوره‌های عمومی و تخصصی دندانپزشکی در دانشگاه هاروارد برگزار می‌شوند. دانشکده دندانپزشکی هاروارد یکی از بهترین دانشکده‌های دندانپزشکی در جهان است. داوطلبانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی دانشگاه هاروارد تحصیل کنند باید مدرک کارشناسی داشته باشند. دوره‌های تخصص دندانپزشکی که در دانشگاه هاروارد ارائه می‌شوند عبارتند از: بهداشت عمومی دندانپزشکی، اندودنتیکس (ریشه درمانی)، دندانپزشکی کودکان، ایمپلنتولوژی، آسیب‌شناسی دهان و فک و صورت، جراحی دهان و فک و صورت، بیولوژی دهان، ارتودنسی، پریودانتیکس (لثه درمانی) و پروتزهای دندانی.

 • آزمون: آزمون پذیرش دندانپزشکی (DAT)، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی
 • هزینه تحصیل: 59800 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 دسامبر

دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو TMDU

دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی توکیو در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی ژاپن و جهان بی‌نظیر است.

این دانشگاه دارای چهار سیستم آموزشی و تحقیقاتی است:

 1.  علوم پزشکی و دندانپزشکی
 2.   علوم بهداشتی
 3. علوم زیست‌پزشکی - بخش آموزش
 4. علوم زیست‌پزشکی - بخش تحقیقات.

از نظر سازمانی، TMDU متشکل از بخش‌های زیر است:

چهار دانشکده (پزشکی، دندانپزشکی، علوم بهداشتی و علوم بهداشت دهان و دندان)، دانشکده کارشناسی ارشد علوم و علوم لیبرال، دو مؤسسه تحقیقاتی (زیست‌پزشکی و مهندسی‌زیستی، تحقیقات پزشکی)، یک بیمارستان آموزشی وابسته به دانشکده پزشکی، یک بیمارستان آموزشی متصل به دانشکده دندانپزشکی و یک دانشکده تکنسین دندانپزشکی.

دانشجویانی که قصد دارند در این دانشگاه تحصیل کنند باید به زبان ژاپنی مسلط باشند؛ زیرا در دوره کارشناسی تمام دوره‌ها به زبان ژاپنی برگزار می‌شود؛ همچنین داوطلبان باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ژاپن شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون‌ها کسب کنند.

 • آزمون
 1. امتحان اول، آزمون ورودی دانشگاه‌های ژاپن
 2. (EJU) امتحان دوم (آزمون پیشرفت تحصیلی)
 3. امتحان سوم (مصاحبه)
 • زبان تحصیل: ژاپنی
 • هزینه تحصیل: 535800 ین در سال
 • تاریخ ددلاین: 20 جولای، متغیر

دانشگاه گوتنبرگ

دانشگاه گوتنبرگ سوئد یکی از بهترین دانشگاه‌ها در زمینه آموزش دندانپزشکی است. دانشگاه گوتنبرگ یکی از بزرگترین دانشگاه‌های شمال اروپا است و بیش از 37000 دانشجو دارد. دوره‌های دندانپزشکی عمومی و تخصص‌های ارتودنسی و پریودانتیکس (لثه درمانی) در این دانشگاه ارائه می‌شوند. هر سال 93 دانشجو در برنامه دندانپزشکی گوتنبرگ پذیرش می‌شوند. پذیرش در هر دو ترم پاییز و بهار انجام می‌شود. این برنامه به زبان سوئدی برگزار می‌شود. داوطلبان باید برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی این دانشگاه، تحصیلات متوسطه (دبیرستان) را با موفقیت به اتمام رسانده باشند و سابقه تحصیلی خوبی داشته باشند. داشتن مهارت در زبان انگلیسی و سوئدی الزامی است. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: آزمون استعداد تحصیلی سوئد Högskoleprovet، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: سوئدی و انگلیسی، آیلتس 6.5 یا تافل 90 به بالا
 • هزینه تحصیل: 180000 کرون سوئد در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 ژانویه و 15 آوریل

موسسه کارولینسکا (KI)

موسسه کارولینسکا در استکهلم سوئد مستقر است و برخی از دوره‌های علوم پزشکی و بهداشت را برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. در سال 2019 موسسه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه در رشته دندانپزشکی شناخته شد. این موسسه به دلیل استفاده از روش‌های نوین تدریس و تحقیق در جهان شهرت دارد. اکثر مردم سوئد به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و این خود یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. موسسه کارولینسکا تنها مرکز بزرگ تحقیقات دانشگاهی سوئد در زمینه علوم پزشکی است. برنامه دندانپزشکی در موسسه کارولینسکا به طور کامل به زبان سوئدی تدریس می‌شود. دوره دندان‌پزشکی یک دوره 5 ساله است و یکی از شرایط ورود، تسلط به زبان سوئدی و انگلیسی است. دوره آموزش زبان سوئدی در دانشگاه کارولینسکا برگزار نمی‌شود. متقاضیانی که به زبان سوئدی تسلط دارند می‌توانند در آزمون زبان TISUS شرکت کنند و مدرک زبان سوئدی خود را دریافت کنند. در این دانشگاه دوره تخصص ارتودنسی و اندودنتیکس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

پروسه انتخاب و پذیرش دانشجویان برای برنامه دندانپزشکی در موسسه کارولینسکا بر اساس نمرات دوره دبیرستان داوطلب و آزمون استعداد تحصیلی سوئدی Högskoleprovet است. این آزمون فقط دو بار در سال و به زبان سوئدی برگزار می‌شود. داوطلبان باید علاوه‌بر داشتن نمرات بالا در دوره دبیرستان، نمره خوبی را در این آزمون کسب کنند.

 • آزمون: آزمون استعداد تحصیلی Högskoleprovet، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: تسلط به زبان‌های انگلیسی و سوئدی، زبان سوئدی معادل سطح 3 و زبان انگلیسی معادل سطح 6 دوره متوسطه در سوئد
 • هزینه تحصیل: 380 هزار کرون سوئد در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 آوریل

دانشگاه برن

دانشگاه برن یکی از دانشگاه‌های برتر سوئیس و جهان است. بر اساس رتبه‌بندی QS این دانشگاه جزء ده دانشگاه برتر دندانپزشکی در جهان به شمار می‌رود. دانشگاه برن شامل 8 دانشکده و 160 موسسه است. این دانشگاه به‌طور فعال در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های تحقیقاتی اروپا و جهان شرکت می‌کند. تقریباً 100 سال است که رشته دندانپزشکی در این دانشگاه تدریس می‌شود. دانشگاه برن به عنوان یک مرکز ملی و بین‌المللی معتبر برای آموزش دانشجویان شناخته می‌شود. رشته دندانپزشکی در دانشگاه برن در دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود که تحصیل در این دو دوره جمعا پنج سال طول می‌کشد (سه سال دوره کارشناسی و دو سال دوره کارشناسی ارشد). برای مشاهده وب‌سایت این دانشگاه (اینجا) را کلیک کنید.

 • آزمون: ندارد.
 • زبان تحصیل: آلمانی (سطح C1 یا بالاتر)
 • هزینه تحصیل: حدود 4000 تا 8000 فرانک در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 فوریه

آزمون‌های رشته دندانپزشکی

اکثر دانشگاه‌ها در سراسر جهان برای پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی، از نتایج آزمون‌های ورودی برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند. دانشجویانی که قصد دارند در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید علاوه‌بر داشتن سابقه تحصیلی بسیار قوی، در آزمون‌های ورودی مربوط به رشته دندانپزشکی نمرات قابل قبولی کسب کنند. هر دانشگاهی آزمون ورودی خاصی را برای رشته دندانپزشکی در نظر گرفته است. در ادامه به بررسی برخی از آزمون‌های ورودی رشته دندانپزشکی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

آزمون DAT

اکثر دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در آزمون ورودی (DAT) شرکت کنند.

این آزمون توانایی علمی و ادراکی دانشجویان را ارزیابی می‌کند.

آزمون DAT از چهار بخش اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • علوم طبیعی (زیست‌شناسی، شیمی عمومی و شیمی آلی)
 • توانایی ادراکی ( توانایی حل مسئله)
 • درک مطلب (علوم دندانپزشکی و پایه)
 • استدلال کمی (مسائل ریاضی در جبر، محاسبات عددی و غیره)

رشته دندانپزشکی

آزمون DAT یک آزمون چند گزینه‌ای کامپیوتری است و مدت زمان پاسخگویی به سوالات حدودا 4 ساعت خواهد بود. زبان این آزمون انگلیسی است و داوطلبانی که در این آزمون شرکت می‌کنند باید به زبان انگلیسی مسلط باشند. داوطلبان فقط می‌توانند هر 90 روز یک بار در این آزمون شرکت کنند و به‌طور کلی فقط سه بار می‌توانند در این آزمون شرکت کنند؛ مگر اینکه مجوز ویژه‌ای از موسسه ADA دریافت کنند. داوطلبان باید برای شرکت در آزمون DAT، از موسسه ADA تأییدیه دریافت کنند؛ پس از دریافت تأییدیه برای شرکت در آزمون DAT، فقط به مدت 6 ماه برای مطالعه منابع درسی فرصت باقی خواهد ماند. داوطلبان قادر به تغییر و تمدید زمان آزمون یا دریافت وجه پرداختی خود نخواهند بود؛ بنابراین باید قبل از ثبت‌نام در آزمون DAT اطمینان حاصل کنند که آمادگی شرکت در این آزمون را دارند.

 داوطلبانی که قصد دارند در یک دانشگاه دندانپزشکی کانادا تحصیل کنند باید در آزمون DAT کانادایی که توسط انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود، شرکت کنند. بیشتر دانشکده‌های دندانپزشکی کانادا به DAT کانادایی احتیاج دارند؛ اما برخی از آنها DAT آمریکایی را قبول می‌کنند.

دانشکده‌های دندانپزشکی ایالات متحده علاوه‌بر DAT آمریکایی، DAT کانادا را می‌پذیرند. هزینه فعلی شرکت در آزمون DAT، 415 دلار است که این هزینه شامل گزارش نمره رسمی به کلیه دانشگاه‌های مورد نظر داوطلب است.

آزمون ورودی UCAT

رشته دندانپزشکی

اکثر دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش و ارزیابی متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی از (آزمون UCAT) استفاده می‌کنند. دانشجویانی که می‌خواهند در یکی از دانشگاه‌های انگلستان در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند باید در این آزمون نمره خوبی را کسب کنند تا جزء واجدین شرایط برای تحصیل در رشته دندانپزشکی باشند. این تست به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا توانایی‌های دواطلبان را ارزیابی کنند و بهترین و با استعداد‌ترین دانشجویان را برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی انتخاب کنند. آزمون UCAT یک آزمون چند گزینه‌ای است و دارای پنج بخش است.

بخش‌های مختلف این آزمون عبارتند از:

 • استدلال کلامی
 • توانایی تصمیم‌گیری
 • استدلال کمی
 • استدلال انتزاعی
 • داوری موقعیت

بخش اول یا همان بخش استدلال کلامی دارای 44 سوال است. داوطلبان باید در مدت زمان 22 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. بخش توانایی تصمیم‌گیری شامل 29 سوال و 32 دقیقه زمان پاسخگویی، بخش استدلال کمی شامل 36 سوال و 25 دقیقه زمان پاسخگویی، بخش استدلال انتزاعی دارای 55 سوال و 14 دقیقه زمان پاسخگویی و بخش داوری موقعیت شامل 69 سوال و 29 دقیقه زمان پاسخگویی خواهد بود. هزینه این تست برای داوطلبان غیراروپایی 115 پوند است.

آزمون ورودی استعداد تحصیلی سوئد

رشته دندانپزشکی

آزمون استعداد تحصیلی سوئد که به آن SweSAT یا Högskoleprovet هم می‌گویند، یک آزمون ورودی استاندارد در سوئد است. داوطلبانی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند باید در آزمون استعداد تحصیلی سوئد شرکت نمایند و نمره بسیار خوبی را در این آزمون کسب کنند. برای شرکت در این آزمون هیچگونه محدودیتی در رابطه با تابعیت، وضعیت اقامت یا سن وجود ندارد؛ با این حال این آزمون فقط به زبان سوئدی برگزار می‌شود؛ بنابراین مهم است که داوطلبان به زبان سوئدی مسلط باشند.

هزینه شرکت در آزمون استعداد تحصیلی سوئد 450 کرون است. این آزمون تنها دو بار در سال، یک بار در پاییز و یک بار در بهار برگزار می‌شود. نتایج آزمون به مدت 5 سال معتبر است. حدود یک سوم از افراد پذیرفته شده در دانشگاه‌های سوئد براساس نتایج آزمون SweSAT پذیرفته می‌شوند. این آزمون جمعا دارای 160 سوال است. آزمون استعداد تحصیلی سوئد به دو بخش اصلی محاسباتی و کلامی تقسیم می‌شود.

بخش محاسباتی دارای چهار بخش است:

 • حل مسئله ریاضی
 • مقایسه‌های کمی (محاسباتی)
 • استدلال کمی (محاسباتی)
 • نمودارها، جداول و نقشه‌ها
 • بخش کلامی به چهار قسمت تقسیم می‌شود:
 • واژگان (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب متون سوئدی
 • تکمیل جمله (به زبان سوئدی)
 • درک مطلب (انگلیسی)

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته دندانپزشکی

یکی از نگرانی‌های دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، زبان تحصیل است. دانشگاه‌های زیادی در اروپا و آسیا دوره دندانپزشکی عمومی را ارائه می‌دهند؛ اما اکثر دانشجویان به دلیل مسلط نبودن به زبان‌های خارجی شانس خود را برای اخذ پذیرش و تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان را از دست می‌دهند. اکثر دانشگاه‌ها دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان تکلم آن کشور ارائه می‌دهند؛ اما دوره‌های تخصص دندانپزشکی معمولا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. به عنوان مثال زبان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان برای دوره دندانپزشکی عمومی، آلمانی است و دانشجویانی که می‌خواهند دوره دندانپزشکی عمومی را در یکی از دانشگاه‌های دولتی آلمان بگذرانند باید به زبان آلمانی مسلط باشند.

بسیاری از دانشجویان به زبان انگلیسی تسلط دارند و وقت کافی برای یادگیری یک زبان جدید را ندارند. دانشگاه‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که دوره‌های دندانپزشکی را برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال دانشگاه ساپینزا رم در کشور ایتالیا دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کند. این دانشگاه در بین 30 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی ایتالیا است. این دانشگاه دارای 3 دانشکده در زمینه‌های علوم پزشکی و بهداشت است: دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده پزشکی و روانشناسی و دانشکده پزشکی و داروسازی. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در دوره دندانپزشکی عمومی دانشگاه ساپینزا به زبان انگلیسی تحصیل کنند و مدرک دندانپزشکی خود را از یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان کسب کنند.

دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه پیلسن در جمهوری چک و دانشگاه پوزنان لهستان دوره دندانپزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند تا دانشجویان بین‌المللی با استعداد را از سراسر جهان جذب کنند.

دانشگاه‌های ترکیه با اخذ شهریه بیشتر، برنامه‌های آموزشی دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. داوطلبان با کمی جست‌و‌جو می‌توانند دانشگاه‌های زیادی را در سراسر اروپا و آسیا پیدا کنند که دوره‌های دندانپزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

درآمد ماهیانه رشته دندانپزشکی

حرفه دندانپزشکی یکی از حرفه‌های مورد نیاز در تمام جوامع است و دندانپزشکان در سراسر جهان از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. میزان درآمد دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندان‌پزشکی متفاوت است و متخصصان از درآمد بسیار بیشتری برخوردار هستند. برای مثال درآمد یک دندانپزشک عمومی در آمریکا به طور میانگین 14653 دلار در ماه است. درآمد متخصص پروتز‌های دندانی 15950 دلار در ماه و درآمد ارتودنتیست‌ها به طور متوسط 18813 دلار در ماه است؛ همچنین درآمد جراهان دهان، فک و صورت ماهانه 20197 دلار خواهد بود؛ با توجه به درآمد‌های اعلام شده، مشخص می‌شود که برخی از متخصص‌ها درآمد بیشتری کسب می‌کنند. درآمد دندانپزشکان در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا هم متفاوت است. در آمریکا دندانپزشکان بیشترین درآمد را در ایالت‌های ماساچوست، ایندیانا، فلوریدا و نوادا دارند.

رشته دندانپزشکی

درآمد دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی در اکثر نقاط جهان از درآمد مشاغل دیگر بسیار بیشتر است. در ادامه به بررسی درآمد دندانپزشکان در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه می‌پردازیم.

 • نروژ: 15000 دلار در ماه
 • ایرلند: 12916 دلار در ماه
 • سوئیس: 10416 دلار در ماه
 • فرانسه: 9433 دلار درماه
 • هلند: 9433 دلار در ماه
 • انگلستان: 8916 دلار در ماه
 • کانادا: 8833 دلار در ماه
 • استرالیا: 8564 دلار در ماه
 • آلمان: 7500 دلار در ماه
آمار اعلام شده درآمد میانگین دندانپزشکان در سال 2019 میلادی را نشان می‌دهد. این درآمدها بسته به نوع تخصص دندانپزشکان می‌تواند متفاوت باشد. همچنین هر چقدر مهارت و سابقه کاری یک دندانپزشک بیشتر باشد، به همان نسبت درآمد آن دندانپزشک بیشتر خواهد بود.

دندان‌پزشکی عمومی

رشته دندانپزشکی

دوره‌های تحصیلی زیاد و متنوعی در رشته دندانپزشکی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین دوره‌های تحصیلی در این رشته، دوره دندانپزشکی عمومی است که تحصیل در این دوره معمولا پنج سال به طول می‌انجامد. دانشجویانی که در دوره دندانپزشکی عمومی تحصیل می‌کنند، در پایان موفق به اخذ مدرک DDS یا DMD می‌شوند. این دو مدرک هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بعضی از دانشگاه‌ها نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DDS (مخفف جراحی عمومی دندانپزشکی) گذاشته‌اند و بعضی از دانشگاه‌های دیگر نام مدرک دوره دندانپزشکی عمومی خود را DMD (مخفف دندانپزشکی عمومی) گذاشته‌اند. در حقیقت این دو مدرک فقط در نام با یکدیگر تفاوت دارند.

برنامه درسی سال اول مبتنی بر اصول پزشکی است. در طی دو سال اول دانشجویان با ساختار و کارکرد‌های بدن انسان و روش‌های استفاده از ابزار و مواد دندان‌پزشکی آشنا می‌شوند. آن‌ها هم چنین مهارت‌های بالینی را در آزمایشگاه یاد می‌گیرند. در سال‌های ابتدایی آموزش دندانپزشکی عمومی، دانشجویان باید واحدهای زیست-پزشکی را بگذرانند. این واحد‌های درسی عبارتند از: آناتومی انسان، بیوشیمی، ژنتیک، ایمونولوژی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و میکروبیولوژی؛ همچنین دانشجویان در مباحث بالینی دندان‌پزشکی مانند اهمیت بزاق، پیری بافت، تغذیه و کنترل عفونت آموزش می‌بینند. در طول برنامه درسی، دانشجویان یاد می‌گیرند که چگونه اختلالات و بیماری‌های دهان و دندان را درمان کنند. در دو سال پایانی برنامه آموزشی، دانشجویان به طور مستقل به معالجه بیماران می‌پردازند.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری)

رشته دندانپزشکی

در برخی از کشورها، دانشکده‌های دندانپزشکی دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای رشته دندانپزشکی ارائه می‌دهند. دوره‌های کارشناسی دندان‌پزشکی عبارتند از: کارشناسی جراحی دندانپزشکی (BDS) و کارشناسی دندانپزشکی (BDent). دانشجویانی که دوره کارشناسی دندانپزشکی را می‌گذرانند می‌توانند تحصیلات خود را  در مقطع ارشد و سپس دکتری ادامه دهند. برنامه‌های آموزشی دندانپزشکی بسیار متنوع هستند. هر دانشگاه ممکن است فقط تعدادی از دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را ارائه دهد. هر کدام از دوره‌ها اسامی متفاوتی دارند و منجر به اخذ یک مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری می‌شوند.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی دندانپزشکی عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد علوم دندانپزشکی (MSD)
 • کارشناسی ارشد علوم پزشکی (MMSc)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MD)
 • کارشناسی ارشد جراحی دندانپزشکی (MDS)
 • کارشناسی ارشد علوم دندان (MDentSci)
 • دکتری دندانپزشکی بالینی (DClinDent)
 • دکتری علوم دندان (DDSc)
 • دکترای علوم دندانپزشکی (DScD)
 • دکتری علوم پزشکی (DMSc)
 • دکتری دندانپزشکی (DDent)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی (MS)
 • کارشناسی ارشد دندانپزشکی بالینی (MCS)
 • کارشناس ارشد دندانپزشکی (MSM)
 • دکتری دندانپزشکی (PhD)

داوطلبانی که قصد دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند باید دارای مدرک کارشناسی دندانپزشکی باشند؛ در غیر این صورت نمی‌توانند در هیچکدام از برنامه‌های کارشناسی ارشد دندانپزشکی شرکت کنند. تحصیل در این دوره‌ها منجر به اخذ مدرک تخصص نمی‌شود. این دوره‌ها باعث افزایش مهارت‌های بالینی دندان‌پزشکان می‌شود. دوره‌های کارشناسی ارشد دندانپزشکی معمولا یک یا دو ساله هستند. دوره‌های دکتری معمولا سه ساله هستند.

در اکثر دانشگاه‌های جهان دوره کارشناسی ارشد و دکتری دندانپزشکی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دوره تخصص دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی تخصص‌های زیادی را شامل می‌شود. این رشته شامل 9 تخصص اصلی است. دانشجویانی که مدرک دندانپزشکی عمومی (DDS یا DMD) را دارند می‌توانند در دوره‌های تخصص دندانپزشکی شرکت کنند و در یکی از زمینه‌های تخصصی این رشته تبدیل به یک متخصص شوند. برنامه‌های آموزشی دوره تخصص دندانپزشکی شامل آموزش‌های بالینی بسیار تخصصی است و متخصصان دندانپزشکی پس از اتمام تحصیلات فقط می‌توانند در زمینه تخصصی خود فعالیت کنند. در ادامه به بررسی تخصص‌های دندانپزشکی و طول دوره تحصیلی آن‌ها می‌پردازیم.

بهداشت عمومی دندانپزشکی

وظیفه این رشته تخصصی دندانپزشکی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مربوط به دهان و دندان است. تحصیل در این دوره تخصصی 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد.

ریشه‌درمانی یا آندودنتیکس

تشخیص، پیشگیری و معالجه بیماری‌ها و آسیب‌های وارد شده به پالپ دندان و بافت‌های اطراف، ترمیم و پر کردن کانال‌های ریشه. تحصیل در این دوره تخصصی به مدت 2 تا 3 سال طول می‌کشد.

آسیب شناسی دهان، فک و صورت

تحقیق، شناسایی و تشخیص بیماری‌های دهان، دندان و مناطق اطراف آن. تحصیل در این دوره تخصصی حدود 3 سال به طول می‌انجامد.

رادیولوژی دهان و فک و صورت

تشخیص و مدیریت بیماری‌ها و اختلالات دهان با استفاده از اشعه ایکس و سایر روش‌های تصویربرداری. مدت زمان تحصیل در این دوره تخصصی 2 سال خواهد بود. جراحی دهان، فک و صورت: تشخیص بیماری و انجام جراحی در نواحی دهان، فک و صورت. دوره تخصصی جراحی دهان، فک و صورت یکی از مهم‌ترین زمینه‌های تخصصی دندانپزشکی است و تحصیل در این دوره تخصصی 4 تا 8 سال به طول می‌انجامد.

ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی

تشخیص، درمان و تصحیح بی نظمی‌های دندان و صورت. تحصیل در دوره ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد.

دندانپزشکی کودکان

تشخیص، درمان و ارائه مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان نوزادان و کودکان در دوران رشد. مدت زمان تحصیل در این دوره تخصصی 2 تا 3 سال است.

پریودنتیکس (تخصص بیماری‌های لثه)

تشخیص و درمان بیماری‌های بافت لثه و استخوان‌های پشتیبان دندان. تحصیل در دوره تخصصی پریودنتیکس 3 سال به طول می‌انجامد.

پروتزهای دندانی (ایمپلنت)

ترمیم دندان‌های طبیعی یا جایگزینی دندان‌های از دست رفته یا ساختارهای دهانی با دستگاه‌های مصنوعی مانند دندان مصنوعی. تحصیل در دوره پروتز‌های دندانی 3 سال به طول می‌انجامد.

کشورهای برتر در رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

در سراسر جهان نیاز به دندانپزشکان روز به روز در حال افزایش است. کشورهای زیادی در دنیا با کمبود دندانپزشک مواجه هستند و به همین دلیل این کشورها سعی دارند تا دندانپزشکان ماهر را از سراسر جهان جذب کنند. کمبود دندانپزشک می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به سلامت جامعه وارد کند. دندانپزشکان در پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان و همچنین ارتقاء بهداشت و سلامت جامعه نقش مهمی دارند. کمبود دندانپزشک به معنی به خطر افتادن سلامت جامعه است. اکثر کشورهای پیشرفته جهان با کمبود شدید دندانپزشک مواجه هستند.

یکی از این کشورها، ایالت متحده آمریکا است. چندین سال است که کشور آمریکا با کمبود شدید دندانپزشک مواجه است و در سال‌های اخیر این وضعیت وخیم‌تر شده است؛ از این رو دانشگاه‌های آمریکا سعی کرده‌اند تا دانشجویان بین‌المللی بیشتری را در رشته دندانپزشکی جذب کنند و دندانپزشکان ماهر بین‌المللی را برای کار به کشور خود دعوت کنند. برخی از ایالت‌ها و شهر‌های کشور آمریکا بیشتر از مناطق دیگر با کمبود دندانپزشک روبرو هستند.

مناطقی از آمریکا که با کمبود دندانپزشک مواجه هستند عبارتند از:

 • فلوریدا
 • آریزونا
 • تگزاس
 • نیویورک
 • واشنگتن
 • تنسی
 • کارولینای شمالی
 • میسوری،
 • پنسیلوانیا و اوهایو.
وزارت کار ایالات متحده آمریکا از رشد 19 درصدی فرصت‌های شغلی رشته دندانپزشکی در سال‌های 2016-2026 میلادی خبر داده است. وزارت کار آمریکا افزایش جمعیت سالمندان و گسترش تحقیقات جدید در رابطه با سلامت دهان و دندان را به عنوان دلایل افزایش تقاضا برای مراقبت‌های دندانپزشکی عنوان کرد. دندان‌پزشکان بین‌المللی می‌توانند از فرصت‌های شغلی موجود در کشور آمریکا استفاده کنند و در این کشور مشغول به کار شوند.

هلند یکی دیگر از کشورهایی است که با کمبود شدید دندانپزشک مواجه است. اکثر دانشجویان دندانپزشکی در هلند، دانشجویان بین‌المللی هستند و معمولا این دانشجویان پس از اتمام دوره 5 ساله تحصیل خود، کشور هلند را ترک می‌کنند. حدود 8670 دندانپزشک ثبت شده در کشور هلند خارجی هستند و عمدتا شهروند کشورهای آلمان، بلژیک، اسپانیا و پرتغال هستند. همچنین هر ساله در کشور هلند، حدود 300 دندانپزشک بازنشسته می‌شوند؛ اما فقط 240 دانشجو از دانشکده دندانپزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. به همین علت این کشور سعی می‌کند تا برای جبران کمبود دندانپزشک، از دندانپزشکان خارجی استفاده کند. این یک فرصت بی‌نظیر و استثنایی برای دانشجویان دندانپزشکی و دندانپزشکان خارجی است.

رشته دندانپزشکی در کشورهای مختلف

دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان در رشته دندانپزشکی دانشجو می‌پذیرند؛ اما دانشجویان باید شرایط تحصیل و زندگی را در کشورهای مختلف بررسی کنند. هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی بسیار بالاست و دانشجو باید علاوه‌بر پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی خود را تامین کند. هزینه زندگی در بعضی از کشور‌ها بسیار بالا و در برخی دیگر مقرون‌به‌صرفه است. دانشجو باید با توجه به شرایط مالی و تحصیلی خود، دانشگاه و کشور مورد نظرش را انتخاب کند.

برای اطلاعات کامل‌تر به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید.

روش های اخذ پذیرش دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

روش‌های اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در هر کشور متفاوت خواهد بود؛ اما شرط اصلی برای اخذ پذیرش در این رشته داشتن سابقه تحصیلی بسیار خوب است؛ اگر قصد دارید از یکی از دانشگاه‌های دندانپزشکی آمریکا یا کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید باید ابتدا در یک رشته خاص مدرک کارشناسی دریافت کنید و به مدت سه یا چهار سال در دوره کارشناسی تحصیل کنید. داشتن مدرک کارشناسی از الزامات ورود به دانشکده دندانپزشکی است؛ سپس باید در آزمون DAT شرکت کنید و این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارید. داشتن نمرات خوب در دوره کارشناسی و عملکرد قابل قبول در آزمون DAT شانس شما را برای اخذ پذیرش بیشتر می‌کند؛ همچنین نمره آزمون آیلتس یا تافل برای اکثر دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مهم است. نمره بالای آیلتس یا تافل می‌تواند در پروسه اخذ پذیرش دانشجویان بسیار تاثیر‌گذار باشد.

اگر قصد دارید از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرید باید در کنکور سراسر ایران در رشته دندانپزشکی قبول شوید و مدرک قبولی خود را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید؛ اگر در کنکور نتیجه دلخواه را کسب نکردید باید به مدت یک سال در یکی از کالج‌های آلمان تحصیل کنید. در طول این دوره یک ساله دروس پایه مانند زیست‌شناسی، شیمی و ... تدریس می‌شوند؛ پس از اتمام دوره یک ساله کالج باید برای شرکت در آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه‌های آلمان آماده شوید؛ در صورت قبولی در این آزمون، می‌توانید به طور رایگان در یکی از دانشگاه‌های دولتی آلمان در این رشته تحصیل کنید.

به‌طور کلی برای اخذ پذیرش در این رشته دانشجویان باید علاوه‌بر داشتن رزومه تحصیلی قوی، در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند و نتایج خوبی را در این آزمون‌ها کسب نمایند. داشتن مدرک زبان به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی کمک می‌کند؛ همچنین برخی از دانشگاه‌ها برای ارزیابی بیشتر داوطلبان از آن‌ها می‌خواهند تا در مصاحبه حضوری شرکت کنند. در جلسه مصاحبه علاوه‌بر اینکه دانش داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، نوع رفتار و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را بررسی می‌کنند.

معمولا محدودیت سنی خاصی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی وجود ندارد؛ اما هر چه گپ تحصیلی (فاصله بین دوره‌های تحصیلی) کمتر باشد احتمال اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی بیشتر می‌شود.

مجوز کار با مدرک

رشته دندانپزشکی

در برخی از کشورها دانشجویان دندانپزشکی باید پس از فارغ‌التحصیلی در آزمون‌های ارزیابی دندانپزشکی شرکت کنند تا مجوز فعالیت در رشته دندانپزشکی را دریافت کنند.

برای مثال در (کشور آمریکا)دانشجویان دندانپزشکی باید پس از اتمام تحصیلات خود در آزمون شورای ملی دندانپزشکی ایالت‌متحده آمریکا (NBDE) شرکت کنند و در این آزمون قبول شوند؛ در غیر این صورت دندانپزشکان مجوز کار دریافت نمی‌کنند و اجازه ندارند در زمینه دندانپزشکی هیچگونه فعالیتی داشته باشند. انجمن دندانپزشکی دانشجویان آمریكا نسخه‌های امتحاناتی را كه قبلاً منتشر شده است را به عنوان راهنمای مطالعه برای دانشجویان در فروشگاه اینترنتی خود قرار داده است. به طور کلی امتحان NBDE دارای دو بخش است.

NBDE I شامل 400 سوال چند گزینه‌ای است که بر علوم پایه تأکید دارد، مفاد امتحانی در بخش اول این آزمون شامل:

 1. آناتومی انسان، جنین‌شناسی و تاریخ‌شناسی
 2. بیوشیمی و فیزیولوژی
 3. میکروبیولوژی و آسیب‌شناسی
 4. آناتومی دندان و انسداد دندان

NBDE II به دو روز زمان نیاز دارد و روی مباحث بالینی دندانپزشکی تمرکز دارد:

 • آندودنتیکس
 • دندانپزشکی عملیاتی
 • جراحی دهان و فک و صورت، کنترل درد
 • تشخیص بیماری‌های دهان
 •  ارتودنسی و دندانپزشکی کودکان
 • مدیریت بیمار، از جمله علوم رفتاری و بهداشت عمومی دندانپزشکی
 • پریودانتیکس یا لثه درمانی
 •  داروشناسی
 •  پروتزهای دندانی

داوطلبانی که در این امتحان قبول می‌شوند، مجوز کار دریافت می‌کنند و می‌توانند به عنوان یک دندانپزشک در کشور آمریکا مشغول به کار شوند.

در کشور کانادا هم دندانپزشکان برای دریافت مجوز و پراونه کاری باید در آزمون‌هایی که توسط شورای ملی دندانپزشکی کانادا (NDEB) برگزار می‌شوند، شرکت کنند. موسسه NDEB مسئولیت ارزیابی دندانپزشکان و تایید صلاحیت آن‌ها را برای فعالیت‌های دندانپزشکی بر عهده دارد. آزمون ارزیابی دندانپزشکان در کانادا به صورت کتبی برگزار می‌شود. این امتحان کتبی شامل دو برگه است که هر کدام از برگه‌ها دارای 150 سؤال چند گزینه‌ای هستند. یک بخش از آزمون کتبی دانش علوم پایه و بخش دیگر دانش علوم بالینی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. داوطلبان پس از قبولی در این آزمون می‌توانند مجوز کار دندانپزشکی را دریافت کنند و به عنوان یک دندانپزشک در کانادا فعالیت کنند.

ویزا

رشته دندانپزشکی

ویزا تاییدیه‌ای است که در گذرنامه قرار می‌گیرد و به دارنده آن اجازه ورود، خروج یا اقامت در کشور مقصد را برای مدت زمانی مشخص اعطا می‌کند. رایج‌ترین نوع ویزا، ویزای توریستی، دانشجویی، کار و حمل و نقل است. ویزای دانشجویی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به شخص صاحب ویزا اجازه می‌دهد در یک موسسه آموزشی خارجی مانند دانشگاه تحصیل کند. دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد: 1. ویزای دانشجویی کوتاه مدت 2. ویزای دانشجویی بلند مدت. ویزای دانشجویی کوتاه مدت فقط به مدت 6 ماه اعتبار دارد. بیشتر دانشجویان برای اخذ ویزای دانشجویی بلند مدت اقدام می‌کنند.

دانشجویانی که قصد دارند در یک کشور خارجی تحصیلی کنند باید برای اخذ ویزای تحصیلی آن کشور اقدامات لازم را انجام دهند. دانشجویان بدون داشتن ویزا نمی‌توانند در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کنند. شرایط و پروسه اخذ ویزا کمی پیچیده است و اخذ ویزای کشورهایی مانند آمریکا بسیار سخت است. اخذ ویزای کشور‌های اروپایی و آسیایی به مراتب آسان‌تر است. شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای هر کشور می‌تواند متفاوت باشد؛ اما برخی از شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی بین تمام کشورها مشترک هستند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. نامه پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 3. پاسپورت معتبر (حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد و در دو سال گذشته اخذ شده باشد.)
 4. دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 5. اثبات تمکن مالی
 6. مدرک زبان آیلتس یا تافل یا مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 7. مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی
 8. قرارداد خوابگاه یا اجاره‌نامه محل سکونت
 9. گواهی عدم سوء پیشینه

 برای اخذ ویزای تحصیلی باید تمام مدارک ذکر شده را با دقت آماده کنید وهر چه سریع‌تر به‌صورت آنلاین وقت مصاحبه حضوری را تعیین کنید؛ به دلیل شلوغ بودن سفارت‌ها بهتر است هر چه زودتر وقت مصاحبه خود را تعیین کنید. در غیر این صورت ممکن است وقت مصاحبه به شما نرسد باید تمام مدارک را در روز مصاحبه به کارمند کنسولگری یا سفارت تحویل دهید و به سوالات آن‌ها با صداقت پاسخ دهید. در صورت قبولی در مصاحبه باید مبلغی را به عنوان هزینه صدور ویزا پرداخت کنید. ممکن است هزینه صدور ویزای کشور‌های مختلف، متفاوت باشد.

جهت کسب اطلاعات و دریافت مشاوره تخصصی درزمینۀ  تحصیل و ویزا‌ها، می‌توانید با مشاورین ما در go2tr تماس حاصل فرمایید.

وظایف دندان‌پزشکان

رشته دندانپزشکی

دندانپزشکان عمومی و متخصصان دندانپزشکی هر کدام وظایف مربوط به خود را دارند. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته دندانپزشکی را دارند باید با وظایف حرفه دندانپزشکی آشنا شوند. در ادامه به بررسی وظایف دندانپزشکان می‌پردازیم.

وظایف دندانپزشکان عمومی

 • جدا کردن پوسیدگی دندان‌ها و پر کردن حفره‌های دندان
 • ترمیم کردن یا کشیدن دندان‌های شکسته شده و آسیب دیده
 • اصلاح مشکلات دندان‌های نیش
 • قرار دادن درزگیرها یا مواد سفید کننده روی دندان‌ها
 • استفاده از داروی بیهوشی برای کنترل درد بیمار
 • تجویز داروهای آنتی بیوتیک در صورت نیاز
 • استفاده از اشعه ایکس برای بررسی مشکلات دندان‌ها، لثه‌ها، فک و مناطق اطراف آن
 • ارائه آموزش‌های لازم درباره چگونگی استفاده از نخ دندان، فلوراید و آموزش نحوه صحیح مسواک زدن
 • استفاده از تجهیزات دندانپزشکی برای تشخصیص و درمان بیماری‌ها.

تجهیزات دندانپزشکی عبارتند از: دستگاه‌های اشعه ایکس، مته‌ها، آینه‌های دهان، پروب‌ها، فورسپس، لیزرها، اسکنرهای دیجیتال و سایر فناوری‌های رایانه‌ای ممکن است دانشجویان پس از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی تحصیلات خود را در یکی از تخصص‌های دندانپزشکی ادامه دهند. در ادامه وظایف هر کدام از متخصصان دندانپزشکی بررسی می‌شود.

متخصصان بهداشت عمومی

یک متخصص بهداشت عمومی باعث ارتقاء سلامت دهان و دندان در جامعه می‌شود. یک متخصص بهداشت عمومی بیشتر از آنکه بر روی معالجه بیماران در یک کلینیک دندانپزشکی تمرکز کند، به دنبال ارائه آموزش‌های صحیح به جامعه در زمینه مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان است. وظیفه یک متخصص بهداشت عمومی جمع آوری داده‌ها و اطلاعات مربوط به بهداشت دهان و دندان در جامعه و استفاده از این داده‌ها و آمارها برای حل مشکلات موجود در این حوزه است. کار متخصصان بهداشت عمومی بیشتر حالت آموزشی دارد. این متخصصان وظیفه دارند آموزش‌های لازم در رابطه با بهداشت دهان را در اختیار عموم قرار دهند.

آندودنتیست‌ها

وظیفه اصلی آندودنتیست‌ها درمان کانال‌های ریشه است. آندودنتیست‌ها در صورت لزوم عمل جراحی کانال ریشه را انجام می‌دهند؛ در این روش، خمیر داخلی نرم دندان با دقت برداشته می‌شود؛ پس از آن آندودنتیست سطح داخلی دندان را تمیز می‌کند و به آن شکل می‌دهد. پس از آماده کردن دندان، آن را با ماده مخصوصی پر می‌کند. این ماده هم از دندان محافظت می‌کند و هم حفره دندان را می‌پوشاند. همچنین آندودنتیست‌ها می‌توانند علت دردهای ناخوشایند در ناحیه صورت، فک و دهان را تشخیص دهند و بیماران را درمان کنند. از دلایل عمده درد شدید در نواحی صورت، دهان و فک می‌توان به وجود عفونت، دندان ترک خورده یا وجود تومور در ناحیه دهان اشاره کرد. متخصص آندودنتیکس می‌تواند داروهای تسکین درد را طبق نیاز بیماران قبل یا بعد از عمل جراحی تجویز کند.

رادیولوژیست‌های دهان، فک و صورت: رادیولوژیست‌های دهان، فک و صورت با استفاده از فناوری‌های تصویربرداری، بیماری‌های مربوط به سر و گردن را تشخیص می‌دهند. آن‌ها تصاویر حاصل از رادیوگرافی را مطالعه و تفسیر می‌کنند. رادیولوژیست‌های دهان، فک و صورت از ابزارهای تشخیصی مانند اشعه ایکس، سی‌تی (توموگرافی کامپیوتری)، MRI (تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی) و PET (اسکنهای سر، گردن و فک)، برای تشخیص بیماری‌های مربوط به دهان، فک و صورت استفاده می‌کنند. رادیولوژیست‌ها معمولا پس از تشخیص بیماری، بیماران را به یک متخصص یا جراح دهان، فک و صورت معرفی می‌کنند تا آن‌ها اقدامات درمانی لازم را برای بیمار انجام دهند.

جراحان دهان، فک و صورت: یک جراح دهان، فک و صورت در حقیقت ترکیبی از یک دندانپزشک و پزشک است. این جراحان به مدت 4 تا 8 سال آموزش دیده‌اند. جراحان دهان موظفند بیماری‌هایی را که در قسمت دهان، فک و صورت وجود دارند، تشخیص دهند و در صورت لزوم عمل جراحی را بر روی بیماران انجام دهند. اختلالات و بیماری‌هایی که در دندانپزشکی نیاز به عمل جراحی دارند عبارتند از:

 • از بین بردن دندان‌های آسیب دیده و غیر قابل ترمیم
 • جراحی ترمیمی بعد از برداشتن تومورها از صورت، گردن ، فک یا دهان
 • اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
 • عفونت‌های حفره دهان، غدد بزاقی، فک و گردن
 • مخاط دهان مانند زخم‌های دهان
 • جراحی فک برای ترمیم مجدد فک (جراحی ارتوگناتیک)
 • ناهنجاری‌های ساختاری مربوط به دهان، گردن یا صورت
 • نقص‌های مادرزادی (شکاف در لب و کام و مشکلات رشد فک)
 • سرطان دهان (برداشتن بافت یا تومورهای بیوپسی)
 • آسيب‌هاي صورت شامل شكستگي صورت، شكستگي داخل دهان و استخوان هاي شكسته صورت
 • جراحی  زیبایی دندانپزشکی (مانند اصلاح فرم چانه و گونه)

پاتولوژیست‌های دهان و دندان

پاتولوژیست‌های دهان ، فک و صورت به درمان بیماری‌های دهان، فک و ساختارهای مرتبط با آن مانند غدد بزاقی، مفاصل گیجگاهی فکی، عضلات صورت و پوست دهلیزی (پوست اطراف دهان) می‌پردازند. دهان یک ارگان مهم با عملکردهای مختلف است. این ارگان همچنین مستعد انواع اختلالات پزشکی و دندان‌پزشکی است. این تخصص از دندانپزشکی مربوط به تشخیص و بررسی دلایل و اثرات بیماری‌های مؤثر در ناحیه دهان، فک و صورت است. پاتولوژیست‌های دهان و دندان علاوه‌بر درمان اختلالات فک و صورت، به درمان اختلالات استخوانی (یعنی گوش، بینی و گلو) می‌پردازند.

ارتودنتیست‌ها

اولین کار ارتودنتیست‌ها، بررسی دقیق دندان‌ها، ماهیچه‌های فک و صورت بیمار است. آن‌ها مناطقی را که به خوبی با یکدیگر هماهنگ نیستند یا در هماهنگی با سایر ساختارها مشکل دارند، بررسی و شناسایی می‌کنند. ارتودونتیست‌ها با اعمال فشار بر روی دندان‌ها با بریس یا وسایل دیگر، دندان‌ها را صاف می‌کنند. وظیفه این متخصصان اصلاح بی‌نظمی دندان‌ها است. در حقیقت ارتودنتیست‌ها دندان‌پزشکان متخصصی هستند که از طریق اصلاح تراز دندان و هدایت رشد صحیح دندان‌ها می‌توانند لبخند بیماران خود را زیباتر کنند. وظایف اصلی ارتودنتیست‌ها شامل صاف کردن دندان‌ها و اصلاح نیش‌ها است. یک ارتودنتیست، مسئول شناسایی مشکلات مربوط به موقعیت قرار گرفتن دندان‌های بیماران است.

پریودنتیست‌ها

متخصصان پریودنتیست بر روی درمان بیماری‌ها و اختلالات مربوط به لثه تمرکز می‌کنند. این متخصصان طیف گسترده‌ای از مراقبت‌های درمانی را ارائه می‌دهند. پریودنتیست‌ها، بیماری‌های مربوط به لثه و اختلالات مربوط به استخوان‌های اطراف فک را درمان می‌کنند. قرار دادن ایمپلنت، تهیه برنامه درمانی و ارائه مراقبت‌های پیشگیرانه از وظایف اصلی پریودنتیست‌ها است. یکی دیگر از وظایف پریودنتیست‌ها درمان التهابات لثه خواهد بود. در اولین ملاقات، پریودنتیست معمولا تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار را به‌طور کامل بررسی می‌کند. برای این متخصصان مهم است که بدانند آیا بیمار داروهای خاصی مصرف می‌کند یا اینکه بیمار دارای بیماری‌هایی همچون بیماری قلبی و دیابتی است یا خیر، زیرا بیماری‌های مربوط به لثه ارتباط مستقیمی با سایر بیماری‌ها دارند.

مشاوره

جهت مشاوره و پذیرش رشته دندان‌پزشکی با مشاوران متخصص ما در go2tr تماس حاصل فرمایید تا شما را در مورد این رشته به‌طور کامل راهنمایی نمایند.

مشاوره تحصیل در رشته دندانپزشکی
آخرین ویرایش: ‏2 هفته پیش - 21,302 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان بورسیه شدن در این رشته وجود دارد؟

گرایش ها و زیرمجموعه های رشته دندانپزشکی چیست؟

تخصص پروتزهای دندانی چیست؟

نظرات

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱