x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در بلژیک

دلایل زیادی دارد که دانشجویان بین المللی قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور بلژیک را دارند. برترین دانشگاه های جهان در کشور بلژیک قرار دارند. این کشور، فرصت های عالی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند تا بتوانند علاوه بر لذت بردن از مناظر طبیعی و  زیبایی های شهر در یک محیط آرام به تحصیل خود مشغول شوند. پایتخت کشور بلژیک یعنی شهر بروکسل از نظر ارتباطات بین المللی در سطح عالی قرار دارد. کشور بلژیک در یک منطقه اروپایی قرار دارد و واحد پول این کشور یورو است. ادامه تحصیل در تمام رشته‌های دانشگاهی در مقطع لیسانس تا دکتری برای دانشجویان علاقه مند امکان پذیر است.

 افرادی که به کشور بلژیک سفر می‌کنند و قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این کشور را دارند باید مدارک خود را به دانشگاه تحویل دهند و همچنین بتوانند از عهده مخارج زندگی دانشجویی برآیند. دانشگاه‌های کشور بلژیک نیز مانند سایر دانشگاه‌های جهان، شهریه ثبت نام در هر ترم تحصیلی از دانشجویان دریافت می کند. برخی از این هزینه ها ممکن است از نظر دانشجویان بین المللی زیاد باشد اما اعتبار دانشگاه های این کشور ارزش بیشتری دارد.

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره تحصیل در بلژیک
فهرست

تحصیل رایگان در بلژیک

تحصیل رایگان در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان در کشور بلژیک به معنای دریافت بورسیه تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های در یک مقطع ویژه است. دانشگاه‌های کشور بلژیک همکاری های متعددی را با سازمان های مختلف برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی امضا کرده‌اند. دانشگاه های کشور بلژیک در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و بورسیه های تحصیلی معتبر را به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد.بورسیه‌های تحصیلی که برای دانشجویان در نظرگرفته می‌شود از نظر قیمت،متفاوت هستند.


 
 

بورسیه تحصیلی در بلژیک

بورسیه تحصیلی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

*بورسیه تحصیلی دولت بلژیک برای دانشجویان بین المللی

VLIR-UOS Training and Masters Scholarships

بورسیه تحصیلیVLIR-UOS Training and Masters،یکی از برنامه‌های دولت بلژیک است که بورسیه مشخصی را برای دانشجویان بین المللی که از کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین به بلژیک سفر می‌کنند مورد حمایت مالی خود قرار می‌دهد. کمک هزینه این بورسیه تحصیلی شامل شهریه دانشگاه، هزینه های اقامت، هزینه‌های سفر و هزینه های زندگی دانشجویی است.بورسیه تحصیلی به دانشجویان دوره لیسانس داده می‌شود.

**بورسیه دولت فلاندرز برای دانشجویان مقطع لیسانس ویژه دانشجویان بین المللی

Government of Flanders Master Mind Scholarships for International Students

دولت فلاندرز،یک برنامه مدون و منظم برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه داده است.بورسیه تحصیلی دولت فلاندرز با تعداد ۳۵ بورسیه تحصیلی توانسته است در سال تحصیلی حدود 7500 یورورا به دانشجویان به عنوان بورسیه تحصیلی اعطا کند.بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در دوره لیسانس در نظر گرفته شده است.

**بورسیه تحصیلی برای دوره دکتری در کشور بلژیک

Ghent University Doctoral Scholarships for Candidates from Developing Countries

بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان دوره دکتری در دانشگاه‌های کشور بلژیک است.

**بورسیه کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی در دوره کارشناسی ارشد

[email protected] Scholarships for International Students

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد درکشور بلژیک ارائه می‌شود.

**بورسیه تحصیلی برای مطالعات و برنامه های حقوق بشر در کشور بلژیک

VLIR-UOS ITP Scholarships for Sustainable Development and Human Rights Law Postgraduate Programme

این بورسیه تحصیلی به مطالعات آموزشی اختصاص دارد

**بورسیه تحصیلی برای دوره های دکتری

IRO PhD Scholarships for Developing Countries at K.U. Leuven University

این بورسیه تحصیلی برای دریافت مدرک دکتری از دانشگاه‌های کشور بلژیک در نظرگرفته شده است.

**بورسیه تحصیلی ARES Scholarships

بورسیه تحصیلیARESبرای مدرک دانشگاهی لیسانس و همچنین دوره‌های آموزشی در نظر گرفته می‌شود.

**بورسیه تحصیلی VLIR-UOS Training Scholarships

بورسیه مخصوص دوره‌های مطالعاتی درکشور بلژیک

**بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus Scholarships

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی ادامه تحصیل در دوره لیسانس و دوره دکتری در نظر گرفته شده است. همچنین با این بورسیه تحصیلی دانشجویان می‌توانند در کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل شوند.

اعتبار دانشگاه های بلژیک و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های بلژیک و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سطح علمی دانشگاه‌های کشور بلژیک به قدری پیشرفته است که این دانشگاه‌ها به عنوان بهترین مراکز علمی در اروپا شناخته می شوند. همانطور که در قسمت های قبلی بیان کردیم، دانشگاه های کشور بلژیک در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. مدرک صادر شده از دانشگاه‌های بلژیک از لیسانس تا دکتری از اعتبار لازم در کشورهای اروپایی برخوردارند اما سایر دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند بهتر است قبل از ورود به کشور بلژیک یا پذیرش در دانشگاه مورد نظر از اعتبار مدرک دانشگاهی درکشور خود اطلاع پیدا کنند.لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه‌های کشور بلژیک به زبان انگلیسی و هلندی انجام می شود و در برخی موارد نیز مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در بلژیک

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور بلژیک باید در آزمون ورودی شرکت کنند. البته منبع معتبری از نوع آزمون های اجرا شده در کشور بلژیک در دست نیست و به نظر می‌رسد هر یک از دانشگاه‌ها در بخش فلاندرز یابخش های آموزش های فرانسوی و آلمانی به طور مجزا، آزمون هایی را برای سنجش دانشجویان برگزار کنند.

معادل سازی مدارک در بلژیک

معادل سازی مدارک در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معادل سازی مدارک در کشور بلژیک به این معنا است که اگر دانشجویان بین‌المللی قصد ورود به یکی از دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند، به ویژه برای ورود به مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکتری این امر رعایت می شود. مدارک سال های تحصیلی قبلی دانشجو از نظر اعتبار و همچنین تعداد واحدهای گذرانده شده توسط کمیته دانشگاهی بررسی می شود؛ اگر دانشجویان از نظر واحدهای استاندارد کمبود داشته باشند باید مدرک دانشگاهی آنها معادل سازی شود؛ به این مفهوم که تعدادی از واحدهای درسی را برای ورود به دوره بالاتر باید بگذرانند. همچنین دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور بلژیک فارغ التحصیل می‌شوند و قصد کار در کشور خود را دارند باید مدرک دانشگاهی آنها با مدرک مورد تایید وزارت علوم کشور خودشان معادل سازی شود.

خوابگاه در بلژیک

خوابگاه در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور بلژیک خوابگاه های مجهز با امکانات کامل رفاهی برای زندگی دانشجویی را در اختیاردانشجویان عزیز قرار می دهند.بنابراین دانشجویان بین المللی با اطمینان خاطر می توانند از خوابگاه‌های دانشجویی کشور بلژیک استفاده کنند. درخوابگاه‌های دانشجویی این کشور، دانشجویان مختلفی مشغول به تحصیل هستند که به زبان‌های مختلف صحبتمی کنند،بنا بر این تسلط به زبان انگلیسی یا هلندی یک امتیاز برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود.هزینه سکونت در خوابگاه‌های دانشگاهی در این کشور به ازای هر ترم تحصیلی متغیر خواهد بود. هزینه سکونت در خوابگاه دانشجویی در کشور بلژیک بر اساس امکانات اتاق، تعداد تخت و همچنین دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه متفاوت است. افرادی که از تمکن مالی برخوردار باشند می‌توانند در محل دانشگاه آپارتمان دانشجویی اجاره کنند. تمام امکانات رفاهی نظیر سرویس های بهداشتی و حمام، اتاق مطالعه،اتاق نشیمن،فضای استراحت و تفریح و همچنین خدمات اینترنت برای دانشجویان فراهم است. 

به دلیل این که هزینه‌های زندگی دانشجویی در کشور بلژیک ممکن است در هر سال تغییر کند و چیزی بیشتر از ۸ هزار یورو در سال باشد، پیشنهاد می‌کنیم دانشجویان بین المللی از خوابگاه‌های مجهز دانشگاه‌ها استفاده کنند. برخی منابعهزینه دانشجویی در کشور بلژیک به۴۰۰ یورو در هر ماه است. اگر دانشجویانقصد داشته باشند به صورت خصوصی، یک اتاق اجاره کنند باید چیزی بیش از۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو درمان و حداکثر ۱۱۰۰ یورو در ماه برای هزینه سکونت خود بپردازند. البته مشاغل دانشجویی به صورت پاره وقت نیمه وقت نیز در این حالت به کمک دانشجویان می‌آید.

امتیازات کارت دانشجویی در بلژیک

امتیازات کارت دانشجویی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کارت دانشجویی  برای دانشجویان بلژیک به عنوان  یک امتیاز برای استفاده از خدمات تخفیف  است.دانشجویان می توانند با استفاده از این کارت ها در مکان های عمومی مانند رستوران ها ، موزه ها، وسایل حمل و نقل عمومی از این کارت ها استفاده کنند.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

گشت و گذار در فضای اینترنت و بررسی آگهی‌های تبلیغاتی بهترین راهکار برای یافتن شغل مورد نظر دانشجویان این کشور است که قصد دارند به کار نیمه وقت در کشور بلژیک به کار مشغول شوند. افراد متقاضی کار دانشجویی باید مدارکی نظیر پاسپورت، ویزای تحصیلی و کارت دانشجویی به همراه داشته باشند. پس از یافتن شغل مورد نظر در هر یک از شهرهای بلژیک، باید حتماً قرارداد کار امضا کنند. نمونه ای از مشاغل دانشجویی عبارت است از کار در رستوران و کافه، تدریس خصوصی، کار در فروشگاه های مواد غذایی، صندوق دار و غیره است.



کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در بلژیک

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مشاغل دانشجویی معمولاً فرصت‌های کاری پاره وقت یا نیمه وقت هستند که به افرادی داده می‌شود که در یکی از دانشگاه‌های بلژیک مشغول به تحصیل خواهند بود. دانشجویان بنا بر تعداد ساعات کاری مجاز خود می‌توانند ۱۰ تا ۳۰ ساعت در طول هفته را به کار مشغول شوند.مشاغل دانشجویی نه تنها گزینه ای جذاب برای زندگی دانشجویی به شمار می‌رود بلکه یک فرصت ایده آل برای آموزش کسب مهارت های جدید و ارتقای مهارت‌های شغلی مرتبط با حرفه خود دانشجو است. راهکارهای زیادی وجود دارد که دانشجویان درکشور بلژیک بتوانند شغل پاره وقت نیمه وقت برای خود پیدا کنند.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در بلژیک

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

استفاده از خدمات بیمه دانشجویی در کشور بلژیک،مستلزم پرداخت هزینه سالانه برای بیمه است. بیمه دانشجویی برای تحصیل در بلژیک ضروری است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می کنند باید پس از ورود به دانشگاه در ابتدای سال تحصیلی، هزینه بیمه سالانه را پرداخت کنند. خدمات درمانی با ارائه کارت دانشجویی در این کشور امکان پذیر است.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در بلژیک

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان در کشور بلژیک باید برای تسهیل امور پرداخت هزینه های زندگی و شهریه های دانشگاه و خوابگاه، یک حساب بانکی افتتاح کنند. با استفاده از یک حساب بانکی در طول مدت تحصیل، دانشجویان می‌توانند در زمان مورد نیاز از تسهیلات بانکی برای دریافت وام دانشجویی استفاده کنند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور بلژیک با رتبه بسیار خوب:

 • Katholieke Universiteite leuven (catholic University of Leuven)
 • Rijksuniversiteitte Gent (State University of Ghent)
 • Universite de Liege (State University of Liege)
 • Universite Antwerpen (university of Antwep) UA
 • Virje universiteit Brussel (VUB)
 • free University of Brussels (ULB)

 

دانشگاه های کشور بلژیک با رتبه خوب:

 • Katholieke universiteit Brusslel (Catholic University of Brussels)
 • Faculte Universitaire Des Sciences Agronomiques De Gembloux (Faculty of Agricultural Sciences of Gembloux)
 • Limburgs Universitair Centrum (University Center of Limburg)
 • Fondation Universitaire Luxembourgeoise (Luxembourg University Foundation Arlon)
 • Faculte Universitaire Catholique De Mons (Catholic University Faculty of Mons)
 • Faculte Polytechnique De Mons (polytechnical Faculty of Mons)
 • Universite De Mons - Hainaut (University of Mons- Hainaut)
 • Facultes Universitaires Notre - Dame De La Paix (University of Namur)
 • Facultes Universitaires Saint - Louis (University Faculties Saint - Louis)

 

دانشگاه های کشور بلژیک با رتبه متوسط (در مقطع کارشناسی ارشد):

 

 • Europese Hogeschool Brussel (EHSAL)
 • Hogeschool Voor Wetenschapen Kunst (De Nayer Institute)
 • Universitet Hasselt
 • Vlerick (Leuven Gent) Management School
 • Hogeschool 'Sint-Lukas' Brussel

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در بلژیک

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آمار در سال 2020 به ثبت رسیده است:

 • KU Leuven
 • University Catholique de Louvain(UCL)
 • Ghent University
 • University Libre de Bruxelles
 • University of Antwerp
 • University de Liege
 • Vrije Universiteit Brussel(VUB)
 • Hasselt University

چشم انداز و رتبه علمی بسیاری از دانشگاه‌های کشور بلژیک در سطح جهانی موجب شده است این دانشگاه‌ها در نظر دانشجویان بین المللی به طور قوی جلوه کنند. طبق رتبه بندی جهانی که در سال های اخیر از دانشگاه‌های بلژیک انجام شده است، این دانشگاه‌ها جزء۳۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. همان طور که در قسمت های قبلی بیان شد،تحصیلات دانشگاهی در کشور بلژیک به سه گروه فلندیش (جامعه هلندی)،فرانسوی و آلمانی تقسیم‌بندی می‌شود. تمام دروس دانشگاهی به زبان‌های هلندی،فرانسه و آلمانی در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند، اما با توجه به اینکه تعداد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه های بلژیک زیاد هستند، عموماً دروس به صورت دائم به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. موسسات آموزشی کشور بلژیک شامل کالج ها و دانشگاه ها هستند. دوره لیسانس در کشور بلژیک معمولا۳ تا ۴ سال و کارشناسی ارشد حدود دو سال طول خواهد کشید.

دانشگاه های برتر در بلژیک

دانشگاه های برتر در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سطح علمی دانشگاه‌ های کشور بلژیک به قدری پیشرفته است که این دانشگاه‌ ها به عنوان بهترین مراکز علمی در اروپا شناخته می شوند.

دانشگاه های کشور بلژیک با رتبه بسیار خوب:

 • Katholieke Universiteite leuven (catholic University of Leuven)
 • Rijksuniversiteitte Gent (State University of Ghent)
 • Universite de Liege (State University of Liege)
 • Universite Antwerpen (university of Antwep) UA
 • Virje universiteit Brussel (VUB)
 • free University of Brussels (ULB)

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در کشور بلژیک

آمار در سال 2019 به ثبت رسیده است:

 • KU Leuven
 • University Catholique de Louvain(UCL)
 • Ghent University
 • University Libre de Bruxelles
 • University of Antwerp
 • University de Liege
 • Vrije Universiteit Brussel(VUB)
 • Hasselt University

چشم انداز و رتبه علمی بسیاری از دانشگاه‌های کشور بلژیک در سطح جهانی موجب شده است این دانشگاه ها در نظر دانشجویان بین المللی به طور قوی جلوه کنند. طبق رتبه بندی جهانی که در سال های اخیر از دانشگاه‌های بلژیک انجام شده است، این دانشگاه‌ها جزء ۳۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

نظام آموزشی بلژیک

نظام آموزشی بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

نظام آموزشی در کشور بلژیک به سه گروه نظام فرانسوی، آلمانی و فلانیش تقسیم بندی می شود. منظور از فلانیش، ساکنین منطقه فلاندرز در بلژیک هستند. هر یک از این جوامع به صورت شخصی دارای سیستم های مدرسه ای هستند. برخی از مدارس در کشور بلژیک به صورت خصوصی اداره می شوند و برخی دیگر تحت نظارت کمیته های تخصصی قرار دارند. آموزش ها در دوره ابتدایی در کشور بلژیک اجباری هستند. این کشور تحت حمایت کلیسای کاتولیک قرار دارند.

در نظام آموزشی کشور بلژیک آموزش های پایه ای عبارت است از آموزش در دوره پیش از دبستان و آموزش در دوره ابتدایی. کودکانی که در دوره پیش از دبستان، آموزش می بینند کمتر از ۶ سال دارند و دانش آموزان دوره ابتدایی دارای سن ۶ تا ۱۲ سال هستند. دوره دوم آموزش در مدارس کشور بلژیک برای دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال ارائه می‌شود. عمدتاً این دوره را با نام دوره اول دبیرستانمی‌شناسیم. ادامه تحصیل در دوره دبیرستان به آموزش سنین ۱۸ سال اختصاص دارد و دوره دوم دبیرستان نام دارد. مقطع تحصیلی در نظام آموزشی کشور بلژیک تحصیل در دانشگاه های کشور است.

در نظام آموزشی کشور بلژیک تحصیل در دوره ابتدایی به سه پایه کلاس اول و دوم،پایه کلاس سوم و چهارم و پایه کلاس پنجم و ششم تقسیم بندی می‌شود. زمان تحصیل در مدارس ابتدایی این کشور از ساعت هشت و نیم صبح آغاز شده و تا حدود ۳ و نیم عصر ادامه دارد. دانش‌آموزان از ساعت ۱۲ تا یک و نیم،وقت ناهار دارند. همچنین روزهای چهارشنبه، شنبه و یکشنبه بعدازظهر دانش آموزان تعطیل هستند. در مدارس کشور بلژیک در زمان صبح،دانش آموزانا غلب مهارت‌های خواندنی،نوشتاری و اصول ریاضیات را می‌آموزند و در بعد از ظهر به آموزش دروس زیست شناسی،موسیقی،تاریخ و فرهنگ اختصاص دارد.همچنین بخشی از آموزش‌ها در مدارس کشور بلژیک به فعالیت‌های دانش آموزان اختصاص دارد.

در نظام آموزشی کشور بلژیک دانش‌آموزان دوره دبیرستان،دروسی نظیر اقتصاد،ریاضیات،علوم زیست شناسی،زبان خارجی،زبان انگلیسی یا زبان آلمانی را می‌آموزند.دانش آموزان این دوره برای ورود به دوره‌های دانشگاهی آماده می‌شوند. با توجه به نظام آموزشی که درکشور بلژیک وجود دارد آموزش های بالاتر به سه دسته آموزش ها در جامعه فلانیش، آموزش های فرانسوی و آموزشهای آلمانی تقسیم بندی می شوند.

آخرین دوره تحصیلی در نظام آموزشی کشور بلژیک،دانشگاه‌ها هستند.دانشگاه‌ها به حوزه‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند.این دانشگاه‌ها عموماً شامل دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی، دانشکده هنر، دانشکده علوم پایه و مهندسی، دانشگاه های علوم مدیریت تقسیم بندی می‌شوند. همچنین برای دانشجویان، بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته می شود. ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور بلژیک از مقطع لیسانس تا دکتری نیز ادامه دارد.


لیسانس در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در بلژیک

لیسانس در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در دوره لیسانس در کشور بلژیک حدود ۳ تا ۴ سال طول خواهد کشید. هزینه‌های تحصیلی در این دوره چندان زیاد نیستند و دانشجویانی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی باشند می توانند هزینه های تحصیلی خود را تامین کنند. ادامه تحصیل در رشته های دانشگاهی قابل ارائه شده در دانشگاه‌های کشور بلژیک که شامل چهار گرایش علوم پایه و علوم انسانی، مهندسی و هنر امکان پذیر است. دانشجویان برای ورود به دوره دکتری پزشکی و دندانپزشکی نیز پس از دریافت مدرک دیپلم می توانند تقاضای خود را برای دانشگاه‌های مورد نظر ارائه دهند. برای ورود به دوره لیسانس در کشور بلژیک، دانشجو باید در آزمون ورودی شرکت کرده و مدارکینظیرمدارک هویتی،پاسپورت،ویزای تحصیلی،گواهی تمکن مالی،مدرک دیپلم و ریزنمرات سال‌های قبل،گواهی سلامت،گواهی عدم سوءپیشینه،مدرک معتبر زبان را به دانشگاه ارائه دهد

فوق لیسانس در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در بلژیک

فوق لیسانس در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ادامه تحصیل در دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس دررشته‌های مختلف امکانپذیر است.دانشجویان که واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی باشند می‌توانند درخواست خود را مبنی بر دریافت بورسیه به سازمان ارائه دهنده بورس تحصیلی ارائه دهند. هزینه های بورسیه های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد در کشور بلژیک متفاوت است. بورسیه های تحصیلی علاوه بر تامین شهریه‌های دانشگاهی، هزینه های زندگی دانشجویی را نیز تحت حمایت قرار می دهد.

طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور دو سال است. دانشجویان برای ثبت نام در دوره کارشناسی ارشد در کشور باید مدرک لیسانس داشته باشند. همچنین مدرک معتبر زبان،ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، پاسپورت، مدارک هویتی، گواهی نامه تمکن مالی، نمرات سال‌های قبل و معرفی‌نامه از اساتید برای ثبت نام در مقطع فوق لیسانس الزامی است. ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس در این کشور به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

دکترا در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش دکترا در بلژیک

دکترا در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش دکترا در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مقطع دکتری در کشور بلژیک یکی از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است. طول دوره تحصیل در دوره دکتری در این کشور چهار سال است. برای ورود به مقطع دکتری، دانشجویان باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس در دست داشته باشند. مدرک معتبر زبان انگلیسی به همراه مدارک هویتی، ویزای تحصیلی، پاسپورت و گواهی تمکن مالی نیز باید فراهم شوند. به دلیل اینکه کشور بلژیک، یک کشور چند زبانه به شمار می‌رود، تسلط دانشجویان دوره دکتری علاوه بر زبان انگلیسی به زبان‌های فرانسه و آلمانی، یک امتیاز برای آنها محسوب می‌شود. اگر قصد ادامه تحصیل در دوره دکترای کشور بلژیک را دارید، ابتدا اطلاعات لازم را در مورد دانشگاه مورد نظر خود به دست آورید و توجه کنید که در آن، دروس دانشگاهی به چه زبانی تدریس می‌شود.

بورسیه های تحصیلی بیشماری برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دوره دکتری در کشور بلژیک ارائه می‌شوند. طبق این بورسیه های تحصیلی، دانشجویان می‌توانند بورسیه تا مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو را دریافت کنند. همچنین دانشجویان دوره دکترا می توانند تا حدود ۳۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شوند. به این ترتیب تامین هزینه های زندگی خود را به راحتی در اختیار خواهند گرفت. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان حدود ۲۰ ساعت در هفته کار می کنند و در مقطع لیسانس مدت زمان کار دانشجویی ۱۰ ساعت در هفته است.

تحصیل پزشکی در بلژیک

تحصیل پزشکی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی در کشور بلژیک طرفداران خود را دارد و در حال حاضر دانشگاه‌ها و کالج‌های آموزش عالی رشته پزشکی را برای علاقمندان ارائه می دهند. دانشجویان متقاضی ورود به رشته‌های پزشکی در کشور بلژیک باید مدرک دیپلم داشته باشند و معدل آنها بالا باشد.همچنین نمرات کسب شده در سال‌های دبیرستان در دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی باید در حد بسیار عالی باشد. دانشجویان متقاضی ورود به رشته پزشکی باید در یک آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده و حد نصاب نمره لازم را به دست آورند. همچنین دانشجویان باید مدرک معتبر زبان آیلتس را داشته باشند. اگردانشجویان،مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا را داشته باشند، بهتر است که در دوره های آموزش زبان فرانسوی، آلمانی و هلندی نیز شرکت کنند، چرا که در سال‌های آخر تحصیل در رشته پزشکی قطعاً به آن نیاز پیدا خواهند کرد. مهم ترین دانشگاه های کشور بلژیک که رشته پزشکی را ارائه می دهند به این صورت هستند:

 • دانشگاه کاتولیکلوان
 • دانشگاه گنت
 • دانشگاه آنتورپ
 • دانشگاه آزاد بروکسل
 • دانشگاه لیژه

 

 • Facultés universitaires Notre-Dame de la Paix – Faculty of Medicine
 • Katholieke Universiteit Leuven – Faculty of Medicine
 • Université Catholique de Louvain – Faculty of Medicine and Dental Sciences
 • Université de Liège – Faculty of Medicine
 • Université de Mons – Faculty of Medicine
 • Université Libre de Bruxelles – Faculty of Medicine
 • Universiteit Antwerpen – Faculty of Medicine
 • Universiteit Gent – Faculty of Medicine and Health Sciences
 • Universiteit Hasselt – Faculty of Medicine
 • Vrije Universiteit Brussel – Faculty of Medicine and Pharmacy

 

تحصیل دندانپزشکی در بلژیک

تحصیل دندانپزشکی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته دندانپزشکی، متقاضیان زیادی در کشور بلژیک دارد. ادامه تحصیل در این رشته نیز مانند تحصیل در رشته پزشکی شامل دریافت مدرک زبان معتبر و همچنین در اختیار داشتن مدرک دیپلم و کسب حد نصاب نمره در آزمون ورودی دانشگاه است. دانشجویان متقاضی ورود به رشته دندانپزشکی باید مدارس شخصی، مدرک دیپلم، گواهی سلامت پزشکی، گواهی تمکن مالی و ویزای تحصیلی را به همراه داشته باشند. لازم است دانشجویان علاوه بر زبان انگلیسی به زبان هلندی فرانسوی و آلمانی نیز تسلط نسبی داشته باشند. مهم ترین دانشگاه های کشور بلژیک که رشته دندانپزشکی را ارائه می دهند به این صورت هستند:

 

 • Catholic University of Leuven
 • Ghent University
 • University Catholique of Louvain
 • Université Libre de Bruxelles
 • University of Antwerp
 • Free University of Brussels
 • University of Liège

تخصص پزشکی در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در بلژیک

تخصص پزشکی در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تخصص  پزشکی  در کالج ها و دانشگاه های کشور بلژیک مانند سایر دانشگاه های جهان عبارت است از جراحی عمومی،علوم ژنتیک،بهداشت،علوم تغذیه،بهداشت دهان و دندان،جراحی فک و دندان،متخصص کودکان،زنان و زایمان جراحی مغز و اعصاب، استخوان و ... .

تخصص دندانپزشکی در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در بلژیک

تخصص دندانپزشکی در بلژیک و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای گرفتن تخصص دندانپزشکی در کشور بلژیک باید حتما مدارک دوره های قبل را اخذ کرده باشید. همچنین باید بتوانید در آزمون ECTS امتیاز 180 را گرفته باشید. و شما باید موارد کنسرسیوم AFEPA را رعایت کنید به این معنا که هر درس مربوطه را در زمان مقرر تکمیل کنید. و باید در زبان انگلیسی و زبان های دیگر صلاحیت بالایی داشته باشید.

رشته های غیر پزشکی در بلژیک

رشته های غیر پزشکی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره های غیر پزشکی در دانشگاه های بلژیک:

 • Administration Studies مدیریت
 • Art Studies هنر
 • Aviation هواپیمایی
 • Business Studies کسب و کار
 • Economic Studies اقتصاد
 • Engineering Studies مهندسی
 • Humanities Studies منابع انساسی
 • Journalism and Mass Communication خبرنگاری و ارتباطات
 • Languages زبان خارجی
 • Management Studies مدیریت
 • Social Sciencesعلوم اجتماعی
 • Architecture Studiesمعماری 
 • Construction ساخت و ساز
 • Cosmetology Studies زیبایی و آرایشی 
 • Design Studies طراحی
 • Education آموزش
 • Energy Studies انرژی
 • Environmental Studies محیط زیست
 • Fashion مد
 • Food and Beverage Studies غذا و نوشیدنی
 • General Studies عمومی
 • Law Studies حقوق
 • Life Sciences علوم زندگی
 • Life Skills مهارت های زندگی
 • Marketing Studies بازاریابی
 • Natural Sciences علوم طبیعی
 • Performing Arts هنرهای اجرایی
 • Professional Studies مطالعات حرفه ای
 • Sport ورزش
 • Technology Studies فناوری


خطرات احتمالی برای دانشجویان در بلژیک

خطرات احتمالی برای دانشجویان در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از نظر شرایط، محدودیت ها و سختی های ادامه تحصیل در کشور بلژیک، منبع معتبری در دست نیست اما به هر حال ممکن است برخی از مراکز در اعطا کردن بورس تحصیلی به دانشجویان بین المللی دارای محدودیت هایی باشند. شرایط زندگی دانشجویی در کشور بلژیک بسیار عالی است و البته دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان مسلمان و دانشجویان ایرانی به دقت باید به مسائل سیاسی و امنیتی در هنگام تحصیل دقت داشته باشند تا برای آنها مشکلی پیش نیاید.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در بلژیک

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدارس شهر بروکسل

 • ACE of Brussels
 • Brussels American School
 • British School of Brussels
 • Collège Saint-Michel d'Etterbeek
 • European School of Brussels I
 • European School of Brussels II
 • European School of Brussels III
 • European School of Brussels IV
 • La Futaie
 • International School of Brussels
 • Institut Saint-André
 • International School of Flanders - ISF Waterloo
 • International School of Flanders - ISF Tervuren
 • Le Karenberg
 • La Sapinière
 • St John Berchmans College

 

مدارس اروپایی شهر بروکسل، رتبه های I, II, III and IV

 • European School of Brussels I: Avenue du Vert Chasseur 461180 Brussels | +32 (0)2 373 86 11
 • European School of Brussels II: Avenue Oscar Jespers, 751200 Brussels | +32 (0)2 774 22 24
 • European School of Brussels III: Boulevard du Triomphe 1351050 Brussels | +32 (0)2 629 47 00
 • European School of Brussels IV: Drève Sainte-Anne, 861020 Brussels | +32 (0)2 340 1394

فهرست مدارس اروپایی Mol

**مدارس بین المللی فرانسوی

 • ISF International Schools

 • The Antwerp International School

 • Montgomery International School (Ecole Internationale Montgomery)

 • St. John’s International School

 • International School Ghent

 • International School of Leuven

 • Brussels American School

 • SHAPE International School

 

**مدارس بین المللی بریتانیایی

 • Da Vinci International School

 • DY Patil International School

 • BEPS International Schools

 • British Junior Academy of Brussels

 • British School of Brussels

 • British International School of Brussels

**مدارس خاص در بلژیک

 • Agnes School

 • Brussels International Catholic School

 • Internationale Deutsche Schule Brüssel

 • Scandinavian School of Brussels

چاپ مقالات علمی در بلژیک و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در بلژیک و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

چاپ مقالات علمی در ژورنال های بین المللی یا مجلات داخلی در کشور بلژیک یکی از بزرگ ترین امتیازاتی است که هر دانشجو باید در طول دوره تحصیلی خود برای آن اقدام کند. شرکت در کنفرانس ها و همایش ها، بهترین فرصت برای چاپ مقالات علمی است. این کار باعث می شود سابقه علمی دانشجو، ارتقا پیدا کند.

شرکت در آزمون های بین المللی در بلژیک

شرکت در آزمون های بین المللی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور بلژیک در دانشگاه های بعضی از شهرهای این کشور برای ورود به دانشگاه آزمون هایی برگزار می شود که این آزمون ها برای همه شرکت کنندگان خارجی یا داخلی یکسان است ولی این آزمون ها برای همه رشته ها نخواهد بود فقط برخی از رشته های تحصیلی مثل هنر  و مهندسی را شامل می شود.

کنفرانس های علمی در بلژیک

کنفرانس های علمی در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور بلژیک یک کشور اروپایی با جمعیت جوان و یک اقتصاد در حال رشد است این کشور به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کشور مدرن است به همین دلیل یک برنامه ریزی اساسی برای اجرای پلتفرم های علمی و اقتصادی در این کشور ارائه شده است.با سرمایه‌گذاری بیشتر در زمینه‌های علمی تحقیق و توسعه،این کشور می‌تواند نیاز بخش فناوری اجتماعی مباحث بهداشتی،امنیتی،علمی و اقتصادی را برطرف سازد. بر همین اساس برگزاری سمینارها،کارگاه‌ها و دوره‌های بین المللی و تبادل نظر میان کارشناسان کشورهای مختلف لازم و ضروری است.

کنفرانس های علمی و همایش های مختلفی در کشور بلژیک برگزار می شوند که همه آنها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. کنفرانس هایی در حوزه علوم و فناوری، داروسازی، تجارت و کسب و کار، علوم پزشکی،اقتصاد، علوم پایه و زمین شناسی، محیط زیست، علوم درمانی، حوزه های مدیریت و ... در کشور بلژیک برگزار می شود.نمونه هایی از این همایش ها به صورت زیر معرفی می شوند:

 • کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم اجتماعی

 • کنفرانس بین المللی پزشکی،علوم سلامت و خدمات درمانی

 • کنفرانس بین المللی علوم پایه،مهندسی و تکنولوژی

 • کنفرانس بین المللی غذا و مکمل های غذایی

 • کنفرانس بین المللی تولیدات، علوم غذایی و ایمنی آنها

 • کنفرانس بین المللی مواد،روش‌های شیمیایی و مهندسی نفت و پتروشیمی

 • کنفرانس بین‌ المللی علوم مواد و نانو تکنولوژی

 • کنفرانس بین المللی فناوری‌های لیزری،علوم اپتیکوفوتونیک

 • کنفرانس بین المللی صنایع غذایی وکشاورزی

 • کنفرانس بین المللی میکروبیولوژی

 • کنفرانس بین المللی داروسازی و قوانین دارو

 • کنفرانس بین المللی حسابداری و سرمایه‌گذاری

 • کنفرانس بین المللی مهندسی شیمی و بیوشیمی

 • کنفرانس بین المللی آموزش و علوم یادگیری الکترونیکی

 • کنفرانس بین المللی اقتصاد و مدیریت مطالعات اجتماعی

 • کنفرانس بین المللی محیط زیست و علوم طبیعی

 • کنفرانس بین المللی علوم پزشکی

 • کنفرانس بین المللی پیشرفت‌های نوین در علوم مهندسی وفناوری

 • کنفرانس بین المللی انرژی،وسایل نقلیه و تجهیزات حمل و نقل

 • کنفرانس بین‌المللی جراحی مغز و نخاع

 • کنفرانس بین المللی محیط زیست وشیمی

 • کنفرانس بین المللی کشاورزی و علوم بیولوژی

 • کنفرانس بین المللی مدیریت کسب وکار علوم ارتباطات

 • کنفرانس بین المللی علوم نانو،نانو تکنولوژی و پیشرفت‌هایی در علم مواد

 • کنفرانس بین المللی انتقال حرارت و جریان سیال

 • کنفرانس بین المللی ریاضیات محض و کاربردی

 • کنفرانس بین المللی مهندسی مکانیک و هوا فضا

 • کنفرانس بین المللی شیمی معدنی و شیمی آلی

 • کنفرانس بین المللی مهندسی و معماری و عمران

 • کنفرانس بین المللی مهندسی خودرو،رباتیک و مهندسی کنترل

 • کنفرانس بین‌المللی تحقیقات کلینیکی

 • کنفرانس بین المللی پیشرفته‌ایی در علوم درمان،دارویی،علوم پرستاری و مامایی

 • کنفرانس بین المللی زیبایی و پوست

 • کنفرانس بین المللی سلامت دهان و دندان

 • کنفرانس بین المللی کمبودهای ایمنی

 • کنفرانس بین المللی معتبر در حوزه علوم مغز و عصب شناسی

 • کنفرانس بین المللی با موضوعات توسعه آموزش علوم در اکادمی های جهان

 • کنفرانس بین المللی زبان،ادبیات و فرهنگ

 • کنفرانس بین المللی معدن،مهندسی معدن،مهندسی متالورژی و مواد

 • کنفرانس بین المللی سیاست،حقوق،قانون

جشن های دانشگاه ها در بلژیک

جشن های دانشگاه ها در بلژیک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مراسم ویژه آغاز سال تحصیلی برای دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه در دانشگاه‌های کشور بلژیک برگزار می‌شود. هم چنین جشن فارغ التحصیلی برای فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشجویی در دانشگاه برگزار می شوند. برخی از جشن های بومی محلی مربوط به آداب و رسوم مردم کشور بلژیک نیز در دانشگاه‌ها طی مراسم مختلف برگزار می‌شود و البته ممکن است برخی از همایش‌ها و کنفرانس ها نیز همراه با مراسم افتتاحیه و اختتامیه در دانشگاه‌های کشور بلژیک ارائه شوند.

آخرین ویرایش: 2020-01-05 13:07:53 4,859