تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های علوم پزشکی است. دانشجویان بسیار زیادی تمایل دارند در یکی از برترین دانشگاه‌های جهان در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کنند و مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان اخذ کنند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان رشته علوم آزمایشگاهی را با بالاترین کیفیت آموزشی ارائه می‌دهند. تحصیل در این دانشگاه‌های برتر مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اکثر داوطلبانی که قصد دارند در یکی از دانشگاه‌های خارجی در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کنند، با شرایط اخذ پذیرش آشنایی ندارند. این افراد می‌توانند با مراجعه به یک موسسه مهاجرتی یا اعزام دانشجوی معتبر با شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر خارجی آشنا شوند.

ما در این مقاله از موسسه مهاجرتی GO2TR به معرفی و بررسی رشته علوم آزمایشگاهی در خارج می‌پردازیم.

علوم آزمایشگاهی چیست؟

علوم آزمایشگاهی چیست؟

علوم آزمایشگاهی جزء یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین رشته‌های علوم پزشکی است. علوم آزمایشگاهی نقش مهمی در تشخیص و درمان انواع بیماری‌ها دارد. متخصصان علوم آزمایشگاهی، آزمایش‌های پیچیده‌‌ای را با استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهند. تقریبا 70٪ از تصمیمات پزشکی از قبیل ارزیابی، تشخیص و درمان بیماری ها براساس تفسیر نتایج آزمایشگاه است. کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی نتایج آزمایش را تفسیر و تحلیل می‌کنند و سپس نتایج را به پزشکان یا سایر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌دهند. علوم آزمایشگاهی، که همچنین با عنوان علوم آزمایشگاه بالینی یا علوم آزمایشگاه پزشکی نیز شناخته می‌شود، اطلاعات و خدمات آزمایشگاهی مورد نیاز برای تشخیص و درمان انواع بیماری ها را ارائه می‌دهد. کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی انواع تست های آزمایشگاهی را انجام می‌دهند، از کیفیت نتایج آزمایش اطمینان می‌یابند، نتایج آزمایش ها را توضیح می‌دهند، روش های جدید در علوم آزمایشگاهی را ارزیابی می‌کنند و اثربخشی آزمایش ها را بررسی می‌کنند. نمونه آزمایش هایی که توسط کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی بالینی انجام می‌شود عبارتند از:

 • تشخیص سلول های غیرطبیعی که باعث سرطان خون می‌شوند
 • تجزیه و تحلیل فعالیت آنزیم قلبی منتشر شده طی سکته قلبی – سایپرز
 • شناسایی نوع باکتریهای ایجاد کننده عفونت
 • تشخیص نشانگرهای DNA برای بیماری های ژنتیکی

علم تشخیص مولکولی یک حوزه تخصصی از علوم آزمایشگاهی است که از روش‌ها و تکنیک‌های حساس و خاص برای شناسایی نشانگرهای زیستی در ابتدایی‌ترین سطح استفاده می‌کند. آزمایش‌های تشخیصی مولکولی به طور فزاینده ای در بسیاری از حوزه‌های اصلی پزشکی از جمله اختلالات ژنتیکی، بیماری‌های عفونی، سرطان، فارماکوژنتیک و آزمایش تشخیص هویت به کار می‌رود. متخصصان علوم آزمایشگاهی، خون، ادرار، بافت و سایر نمونه‌های بدن را در آزمایشگاه تجزیه و تحلیل می‌کنند و نتایج آزمایش را به پزشک معالج انتقال می‌دهند. به‌طور کلی رشته علوم آزمایشگاهی پس از رشته‌های پزشکی و پرستاری مهم‌ترین نقش را در ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی دارد.

چرا علوم آزمایشگاهی؟

چرا علوم آزمایشگاهی؟

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از محبوب ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان است. این رشته دارای دروس نظری و عملی است و دانشجویان بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه‌ها صرف تحقیق و پژوهش می‌کنند؛ ازاین‌رو تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است زیرا دانشجویان دائما در حال ارزیابی و بررسی روش‌ها و متدهای مورد استفاده در آزمایشگاه هستند و حتی گاهی موارد ناشناخته‌ای را در آزمایشگاه کشف می‌کنند. بسیاری از افراد کار در آزمایشگاه را دوست دارند و به همین دلیل رشته علوم آزمایشگاهی را به عنوان رشته تحصیلی خود در دانشگاه انتخاب می‌کنند. همچنین رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، گرایش‌ها و زیرشاخه های بسیار متنوعی دارد و دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از این گرایش‌ها ادامه تحصیل دهند.

دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت وارد بازار کار شوند زیرا میزان تقاضا برای این رشته بسیار زیاد است و موقعیت‌های شغلی مناسبی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در سراسر جهان وجود دارد. کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی می‌توانند در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، کلینیک ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز بهداشت عمومی، مراکز دامپزشکی و دانشگاه‌ها استخدام و مشغول به کار شوند. افرادی که دارای مدرک دکتری در رشته علوم آزمایشگاهی و یا یکی از گرایش‌های آن مانند ایمنی‌شناسی هستند می‌توانند آزمایشگاه تاسیس کنند و به صورت مستقل کار کنند. کارشناسان و متخصصان رشته علوم آزمایشگاهی در سراسر جهان از حقوق و درآمد بسیار بالایی برخودار هستند و میانگین درآمد آن‌ها از بسیاری از مشاغل دیگر بیشتر است؛ بنابراین انتخاب رشته علوم آزمایشگاهی به عنوان رشته تحصیلی، انتخابی هوشمندانه محسوب می‌شود.

جایگاه علوم آزمایشگاهی

جایگاه علوم آزمایشگاهی

یکی از مهم‌ترین رشته های علوم پزشکی، رشته علوم آزمایشگاهی است. کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی نقش بسیار مهمی در تشخیص و درمان بیماری ها دارند. آن ها مسئول انجام آزمایش بر روی نمونه ها و گزارش نتایج این آزمایش‌ها به پزشکان هستند. پزشکان با توجه به نتایج آزمایش‌ها بیماری‌ها را تشخیص می‌دهند و از روش درمانی خاصی برای درمان آن بیماری استفاده می‌کنند. یک اشتباه در آزمایش می‌تواند منجر به تشخیص اشتباه بیماری یا حتی منجر به مرگ یک بیمار شود؛ بنابراین رشته علوم آزمایشگاهی دارای اهمیت بسیار زیادی است و می‌تواند باعث نجات زندگی یک فرد شود. کارشناسان علوم آزمایشگاهی با استفاده از تجهیزات پیشرفته مانند میکروسکوپ آزمایش های پیچیده ای را بر روی نمونه‌های بیمار انجام می‌دهند. اطلاعات موجود در این آزمایش ها نقش مهمی در شناسایی و درمان انواع بیماری‌ها مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، دیابت و … دارد. تخمین زده می‌شود 60 تا 70 درصد از کلیه تصمیمات مربوط به تشخیص، معالجه، بستری و ترخیص از بیمارستان براساس نتایج آزمایش هایی است که کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی انجام می‌دهند.

 کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی در تشخیص و نظارت بر روند بیماری و همچنین نظارت بر اثربخشی درمان با پزشکان و تکنسین‌های آزمایشگاه‌های پزشکی همکاری می‌کنند. این افراد در ارتقاء مراقبت های بهداشتی، پیشگیری و کنترل بیماری نقش بسیار مهمی دارند. آن‌ها همچنین افرادی هستند که با همکاری با سازمان هایی مانند CDC و WHO، نقش اصلی را در تهیه واکسن و درمان بیماری های همه گیر و خطرناک ایفا می‌کنند. از این رو رشته علوم آزمایشگاهی دارای جایگاه بسیار مهمی در جامعه است.

دانشگاه‌های برتر این رشته

دانشگاه های برتر این رشته

نشریه QS یکی از معتبرترین منابع برای رتبه بندی دانشگاه‌های جهان است. QS هرساله اسامی برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مختلف را اعلام می‌کند. دانشگاه‌ها معمولا بر اساس تراز علمی دانشگاه، کیفیت خدمات آموزشی ارائه شده، سطح علمی اساتید، تعداد کار های تحقیقاتی و پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه و بسیاری از موارد دیگر رتبه‌بندی می‌شوند.

نشریه QS تا کنون اسامی بهترین دانشگاه‌ها در رشته علوم آزمایشگاهی را معرفی نکرده است؛ اما برخی از سایت‌ها و منابع خبری معتبر اسامی بعضی از بهترین دانشگاه‌هایی که رشته علوم آزمایشگاهی را ارائه می‌دهند، معرفی کرده‌اند. در ادامه به بررسی و معرفی برخی از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم.

دانشگاه ایالتی میشیگان

دانشگاه ایالتی میشیگان (MSU) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در ایالت میشیگان است که در سال 1855 تأسیس شده است. دانشگاه میشیگان یکی از دانشگاه های معتبر و پیشرو در ایالت متحده آمریکا است. در ابتدا این دانشگاه به عنوان دانشکده کشاورزی تاسیس شده بود و یکی از اولین موسسات آموزش عالی در آمریکا بود که رشته کشاورزی را به صورت علمی آموزش می داد. دانشگاه میشیگان یکی از بزرگترین دانشگاه‌های ایالت متحده امریکا است و حدود 19،600هکتار مساحت دارد. دانشگاه ایالتی میشیگان دارای 566 ساختمان، از جمله 110 ساختمان دانشگاهی است که میزبان 17 کالج اعطای مدرک است. محبوب ترین رشته‌ها در دانشگاه میشیگان رشته‌های تجارت، ارتباطات و زیست‌شناسی هستند. حدود 65٪ از دانشجویان تازه وارد کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند و کلیه دانشجویان از جمله دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی هستند. دانشگاه میشیگان یکی از دانشگاه‌های برتر تحقیقاتی جهان است و دارای اساتید برجسته ای در رشته های تحصیلی مختلف است. این دانشگاه رشته علوم آزمایشگاهی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. همچنین در دانشگاه میشیگان برخی از گرایش های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند. دوره های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی که در دانشگاه ایالتی میشیگان ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • کارشناسی‌ارشد بیوشیمی و بیولوژی مولکولی
 • دکتری بیوشیمی و بیولوژی مولکولی
 • کارشناسی ارشد تحقیقات آزمایشگاهی در فارماکولوژی و سم شناسی
 • کارشناسی ارشد فارماکولوژی یکپارچه (برنامه آنلاین)
 • کارشناسی‌ارشد میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی
 • دکتری تخصصی میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی
 • کارشناسی ارشد فارماکولوژی و سم‌شناسی (برنامه آنلاین)
 • دکتری تخصصی فارماکولوژی و سم‌شناسی
 • کارشناسی‌ارشد فیزیولوژی
 • دکتری فیزیولوژی

آزمون

شرکت در آزمون GRE برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

35628 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر، 1 فوریه

دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل

دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در ایالت متحده آمریکا است. این دانشگاه برای اولین بار در سال 1795 ثبت نام دانشجویان را آغاز کرد. دانشگاه کارولینای شمالی یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های دولتی ایالات متحده است و حدود 729 هکتار مساحت دارد. در سال 1952، کارولینای شمالی بیمارستان خود را، با نام مراقبت‌های بهداشتی UNC، برای انجام تحقیقات و درمان افتتاح کرد و از آن زمان در زمینه مراقبت از سرطان تخصص دارد. دانشگاه کارولینای شمالی یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی درآمریکا و جهان است. اخذ پذیرش از این دانشگاه مشکل است زیرا میزان پذیرش دانشگاه کارولینای شمالی تنها 24% است. رشته‌های محبوب در دانشگاه کارولینای شمالی رشته‌های ارتباطات، زیست شناسی و روانشناسی هستند. دانشگاه کارولینای شمالی-چاپل هیل، که اغلب به آن UNC گفته می‌شود، طیف گسترده‌ای از خدمات آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته علوم آزمایشگاهی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد؛ همچنین این دانشگاه برخی از رشته‌ها و گرایش‌های مرتبط با علوم آزمایشگاهی را در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. این رشته ها عبارتند از: علوم بیولوژی و زیست پزشکی، زیست شناسی سلولی و فیزیولوژی، ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی، سیاست‌گذاری و مدیریت بهداشت، میکروبیولوژی و ایمونولوژی، سم‌شناسی.

آزمون: ندارد. داوطلبان باید قبل از ورود به دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی، دروس پیش نیاز این رشته را در یک کالج یا دانشگاه معتبر گذرانده باشند. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

36222 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه

دانشگاه آیووا

دانشگاه آیووا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در ایالت متحده آمریکا است که در سال 1847 تأسیس شده است. دانشگاه آیووا حدود 1730 هکتار مساحت دارد. این دانشگاه جزو قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در آمریکا است و در کنار رودخانه زیبا آیووا در شهر آیووا، یکی از محبوب ترین شهرهای دانشگاهی آمریکا واقع شده است. این دانشگاه به دلیل برنامه‌های آموزشی خود در حوزه مراقبت های بهداشتی و حقوق شهرت بسیار زیادی دارد. دانشگاه آیووا یکی از اعضای انجمن دانشگاه‌های آمریکا است. دانشگاه آیووا برنامه‌های آموزشی بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد. این دانشگاه دارای بیمارستان‌ها و درمانگاه های مجهزی است. دانشگاه آیووا امکانات آموزشی منحصر به فردی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. در دانشگاه آیووا مراکز تحقیقاتی بسیار زیادی وجود دارد، به همین دلیل میزان فعالیت تحقیقاتی دانشگاه آیووا بسیار بالاست و این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در آمریکا و جهان محسوب می‌شود. دانشگاه آیووا دارای 12 دانشکده است و بیش از 200 رشته را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی در دانشگاه آیووا ارائه می‌شود. همچنین در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برخی از رشته ها و گرایش‌های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی ارائه می‌شوند. این رشته‌ها و گرایش‌ها عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد بهداشت و فیزیولوژی انسان
 • دکتری بهداشت و فیزیولوژی انسان
 • کارشناسی ارشد مدیریت و سیاست های بهداشتی
 • دکتری مدیریت و سیاست‌های بهداشتی
 • کارشناسی ارشد سم شناسی انسانی
 • دکتری سم‌شناسی انسانی
 • کارشناسی ارشد ایمونولوژی
 • دکتری ایمونولوژی
 • کارشناسی ارشد میکروبیولوژی
 • دکتری میکروبیولوژی
 • کارشناسی ارشد فیزیولوژی مولکولی و بیوفیزیک
 • دکتری فیزیولوژی مولکولی و بیوفیزیک
 • کارشناسی ارشد بهداشت حرفه ای و محیطی
 • دکتری بهداشت حرفه ای و محیطی
 • کارشناسی ارشد فارماکولوژی
 • دکتری فارماکولوژی

آزمون

ندارد. داوطلبان باید قبل از ورود به دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی، دروس پیش نیاز این رشته را در یک کالج یا دانشگاه معتبر گذرانده باشند. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 81 به بالا

هزینه تحصیل

31568 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 می و 1 دسامبر

دانشگاه یوتا

دانشگاه یوتا یک موسسه دولتی در ایالت متحده آمریکا است که در سال 1850 تأسیس شده است. این دانشگاه حدود 1،535 هکتار مساحت دارد. در دانشگاه یوتا بیش از 100 رشته در مقطع کارشناسی و بیش از 92 برنامه تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند. دانشگاه یوتا یکی از بهترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در آمریکا است. برنامه‌های آموزشی ارائه شده در این دانشگاه بسیار متنوع هستند. سیستم مراقبت های بهداشتی این دانشگاه شامل چهار بیمارستان از جمله بیمارستان دانشگاه یوتا و موسسه سرطان هانتسمن به همراه دوازده کلینیک و مراکز تخصصی مانند مرکز چشم موران است. دانشگاه یوتا برنامه‌های آموزشی خود را در 17 دانشکده و مدرسه برگزار می‌کند. این دانشکده‌ها و مدارس عبارتند از: دانشکده معماری و برنامه ریزی، دانشکده تجارت دیوید اچلز، مدرسه تحولات فرهنگی و اجتماعی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده بهداشت، دانشکده علوم انسانی، دانشکده معادن و علوم زمین، دانشکده پرستاری، دانشکده حقوق S.J. Quinney، دانشکده داروسازی، دانشکده علوم، دانشکده علوم اجتماعی و رفتاری، دانشکده کار اجتماعی. در هر کدام از این دانشکده‌ها رشته های متنوعی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود. دانشگاه یوتا رشته علوم آزمایشگاهی را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. برخی دیگر از دوره های آموزشی مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی که در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در این دانشگاه ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • دکتری بیوشیمی
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی
 • دکتری بهداشت عمومی
 • کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی
 • دکتری ژنتیک انسانی
 • دکتری میکروبیولوژی و ایمونولوژی

آزمون

ندارد. داوطلبان باید قبل از ورود به دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی، دروس پیش‌نیاز این رشته را در یک کالج یا دانشگاه معتبر گذرانده باشند. برای اخذ پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی شرکت در آزمون GRE توصیه می‌شود. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 80 به بالا

هزینه تحصیل

30345 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 نوامبر، 1 فوریه، 1 آوریل (متغیر)

دانشگاه تنسی

دانشگاه تنسی یک دانشگاه دولتی معتبر با رتبه علمی بالا در آمریکا است که در سال 1794 تاسیس شده است. این دانشگاه در ناکسویل، تنسی واقع شده است و حدود 600 هکتار مساحت دارد. بیش از 28000 دانشجو که تعداد زیادی از آن ها دانشجویان بین‌المللی هستند در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه تنسی دارای یک مرکز پزشکی است، که توسط سیستم بهداشتی دانشگاه و با وابستگی به دانشکده تحصیلات تکمیلی پزشکی دانشگاه تنسی اداره می‌شود. دانشگاه تنسی دارای رتبه علمی بسیار خوبی است. برنامه های آموزشی دانشگاه تنسی دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی هستند. این دانشگاه از وجود اساتید بسیار برجسته ای در رشته های تحصیلی مختلف برخوردار است. دانشگاه تنسی رشته های بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی در دانشگاه تنسی ارائه می‌شود؛ همچنین برخی از دوره‌های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ارائه می‌شوند. برخی از این دوره‌ها عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی مولکولی
 • دکتری بیوشیمی و زیست شناسی سلولی مولکولی
 • کارشناسی ارشد میکروبیولوژی
 • دکتری میکروبیولوژی
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی
 • دکتری بهداشت عمومی

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد. شرکت در آزمون GRE برای اخذ پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی توصیه می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 70 به بالا

هزینه تحصیل

31,454 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 ژوئن، 15 اکتبر، 15مارچ

دانشگاه ورمونت

دانشگاه ورمونت یک موسسه دولتی است که در سال 1791 تأسیس شده است. دانشگاه ورمونت یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های ایالات متحده است. دانشگاه ورمونت شامل هفت مدرسه کارشناسی، کالج تحصیلات تکمیلی و کالج پزشکی است. برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ورمونت از طریق دانشکده کشاورزی و علوم زندگی، دانشکده هنر و علوم، دانشکده آموزش و خدمات اجتماعی، دانشکده مهندسی و علوم ریاضی، دانشکده پزشکی، دانشکده پرستاری و علوم بهداشتی، دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده بازرگانی گروسمن و دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی روبنشتاین ارائه می‌شوند. دانشگاه ورمونت جزء دانشگاه‌های دولتی برتر ایالت متحده آمریکا است. دانشگاه ورمونت برنامه های آموزشی متنوعی را در رشته های تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرد. در دانشگاه ورمونت رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. همچنین این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی برخی از دوره‌های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی را نیز ارائه می‌دهد. این دوره‌ها عبارتند از:

 • دکتری بیوشیمی
 • دکتری علوم سلولی مولکولی و زیست پزشکی
 • کارشناسی ارشد میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

43,690 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه (متغیر)

دانشگاه آریزونا

دانشگاه آریزونا یک دانشگاه دولتی در ایالت متحده آمریکا است که در سال 1885 تأسیس شده است. این دانشگاه در شهر توسان ،ایالت آریزونا واقع شده است. دانشگاه آریزونا یکی از اعضای منتخب انجمن دانشگاه های آمریکاست. دانشگاه آریزونا یک موسسه آموزشی و تحقیقاتی معتبر است و دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در پروژه‌های تحقیقاتی این دانشگاه شرکت کنند. محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه رشته‌های روانشناسی، فیزیولوژی و ارتباطات گفتاری هستند. این دانشگاه بورسیه‌ها و کمک های مالی متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهد، از جمله چندین بورس تحصیلی بر اساس شایستگی تحصیلی، مانند جایزه معتبر UA Flinn Scholars که سالانه 17000 دلار بودجه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه آریزونا از ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه خود استقبال می‌کنند. تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی از 138 کشور مختلف جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه آریزونا طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته علوم ازمایشگاهی را در مقطع کارشناسی ارائه نمی‌دهد اما بسیاری از گرایش ها و دوره های تحصیلی مرتبط با علوم آزمایشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه ارائه می‌شوند. برخی از این دوره‌ها عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد حرفه ای علوم زیستی کاربردی- علوم آزمایشگاهی تشخیصی
 • کارشناسی ارشد حرفه ای علوم زیستی کاربردی- علوم آزمایشگاهی پزشکی و تشخیصی
 • کارشناسی ارشد فارماکولوژی پزشکی
 • کارشناسی ارشد بیوشیمی
 • دکتری بیوشیمی
 • کارشناسی ارشد حرفه ای علوم زیستی کاربردی -میکروبیولوژی پزشکی و ایمونولوژی
 • دکتری علوم بهداشت محیط
 • دکتری ایمونوبیولوژی
 • کارشناسی ارشد بهداشت عمومی
 • کارشناسی ارشد علوم فیزیولوژی
 • دکتری فیزیولوژی

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد. شرکت در آزمون GRE برای اخذ پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی توصیه می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

36,366 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 می (متغیر)

دانشگاه فنی انتاریو

دانشگاه فنی انتاریو که قبلا با نام مؤسسه فناوری دانشگاه انتاریو شناخته می‌شد یک موسسه دولتی تحقیق و آموزش عالی در کانادا است که در شهر اوشوا، استان انتاریو واقع شده است. نام این دانشگاه در سال 2019 به دانشگاه فنی کانادا تغییر یافت. این دانشگاه به انجمن بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا، انجمن کتابخانه‌های تحقیقاتی کانادا و دفتر آموزش بین‌المللی کانادا وابسته است و با آن‌ها همکاری دارد. دانشگاه فنی انتاریو یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است و رتبه علمی بسیار خوبی دارد. پردیس اصلی دانشگاه شامل ساختمان‌های بی‌شماری است که دارای امکانات آموزشی منحصر به فرد، اقامتگاه ها، اماکن تفریحی، امکانات پشتیبانی دانشجویی و … هستند؛ همچنین این دانشگاه دارای امکانات تحقیقاتی ویژه‌ای است از قبیل 80 آزمایشگاه تخصصی. كتابخانه‌هاي دانشگاه فنی انتاریو داراي مجموعه‌ای از ژورنال‌ها، كتاب‌ها، پايگاه‌های اطلاعاتي و منابع دیگر است كه برای معلمان و دانش‌آموزان قابل دسترسي هستند. دانشگاه فنی انتاریو با شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی همکاری می‌کند و از این رو تعداد زیادی فرصت‌های تحقیقاتی و کارآموزی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. ساختار دانشگاهی دانشگاه فنی انتاریو به هفت دانشکده طبقه‌بندی شده است که هر یک دارای بخش های مختلفی هستند. این دانشگاه برنامه‌های آموزشی و حرفه‌ای بسیار متنوعی را در زمینه های تجارت، علمی، آموزشی، علوم انسانی، علوم بهداشتی، فناوری اطلاعات و علوم اجتماعی ارائه می‌دهد. این دانشگاه رشته علوم آزمایشگاهی را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد.

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 83 به بالا

هزینه تحصیل

21,935 دلار کانادا در سال

تاریخ ددلاین

31 ژانویه (متغیر)

دانشگاه رودآیلند

دانشگاه رود آیلند در سال 1892 در ایالت متحده آمریکا تأسیس شده است. پردیس اصلی دانشگاه رود آیلند در دهکده کینگستون و سه پردیس کوچک‌تر آن در بخش‌های مختلف ایالت واقع شده‌اند. این دانشگاه بزرگترین و اصلی ترین موسسه تحقیقات عمومی در ایالت رودآیلند است. دانشگاه رود آیلند بیش از 100 برنامه کارشناسی و 80 دوره کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته‌های تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. اخذ پذیرش از این دانشگاه مشکل است و تنها داوطلبانی که سابقه تحصیلی خوبی دارند موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه رودآیلند می‌شوند. این دانشگاه دارای 9 دانشکده است: دانشکده هنر و علوم، دانشکده آموزش، دانشکده مدیریت تجارت، دانشکده مهندسی، دانشکده محیط زیست و علوم زندگی، دانشکده علوم و خدمات انسانی، دانشکده پرستاری، دانشکده داروسازی و دانشکده اقیانوس شناسی. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از برنامه های آموزشی را در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد. دانشگاه رود آیلند رشته علوم آزمایشگاهی رادر مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. این دانشگاه همچنین در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه برخی از دوره‌های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی را ارائه می‌دهد. این دوره‌ها عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد علوم بیولوژیکی و زیست محیطی
 • دکتری علوم بیولوژیکی و زیست محیطی
 • کارشناسی ارشد مدیریت بهداشت و درمان

آزمون

ندارد. مصاحبه دارد. شرکت در آزمون GRE برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توصیه می‌شود.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 79 به بالا

هزینه تحصیل

31,686 دلار در سال

تاریخ ددلاین

1 فوریه (متغیر)

دانشگاه گریفیث

دانشگاه گریفیت یکی از شناخته شده ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در کوئینزلند، استرالیا است. این دانشگاه در سال 1971 تأسیس شد اما در سال 1975 فعالیت خود را آغاز کرد. گریفیت اولین و مهمترین دانشگاهی است که رشته‌های علوم زیست محیطی و مطالعات آسیایی را در استرالیا ارائه داد. این دانشگاه نام خود را از سر ساموئل واکر گریفیث که شخصیت برجسته استرالیا است، گرفته است. وی پیش از این رئیس دادگستری استرالیا بوده و نقش مهمی در تنظیم قانون اساسی استرالیا ایفا کرده است. همه ساله بیش از 44000 دانشجو از دانشگاه گریفیت در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته ها و تخصص های مختلف پذیرش می‌گیرند. این دانشگاه دوره هایی را در رشته های مختلف مانند تجارت، جرم‌شناسی و حقوق، محیط زیست، برنامه ریزی و معماری، علوم‌انسانی، موسیقی، زبان، بهداشت ارائه می‌دهد. اولین پردیس دانشگاه گریفیت، دانشگاه ناتان بود که در ابتدا تنها 451 دانشجو داشت؛ اما با گذشت زمان، دانشگاه شکوفا شد و پردیس‌هایی را در سرتاسر استرالیا تأسیس کرد. در حال حاضر این دانشگاه دارای شش پردیس اصلی است که در سه شهر گسترش یافته‌اند. دانشگاه گریفیت رشته علوم آزمایشگاهی را در مقطع کارشناسی ارئه می‌دهد.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

32000 دلار استرالیا در سال

تاریخ ددلاین

31 ژانویه، 3 ژوئن، 30 سپتامبر (متغیر)

رشته های مرتبط با علوم آزمایشگاهی

رشته های مرتبط با علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی با بسیاری از رشته ها ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد. رشته علوم آزمایشگاهی با اکثر رشته‌هایی که زیرشاخه علوم پزشکی و بهداشت هستند ارتباط نزدیکی دارد و با بسیاری از این رشته ها واحد های درسی مشترک دارد. برخی از رشته های مرتبط با علوم آزمایشگاهی عبارتند از: بیوشیمی، زیست‌شناسی سلولی مولکولی، بهداشت عمومی، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و بسیاری از رشته های دیگر.

 در ادامه برخی از رشته‌های مرتبط با رشته علوم آزمایشگاهی را بررسی می‌کنیم.

بیوشیمی

بیوشیمی شاخه‌ای از علم است که فرآیندهای شیمیایی در موجودات زنده را بررسی می‌کند. بیوشیمی یک علم مبتنی بر آزمایشگاه است و ترکیبی از رشته های زیست شناسی و شیمی است. هنگامی که دانشمندان، زیست شناسی را با شیمیایی آلی و معدنی ترکیب کردند، بیوشیمی به عنوان یک رشته جداگانه ظهور کرد. متخصصان بیوشیمی با استفاده از دانش و فنون شیمیایی مشکلات بیولوژیکی را درک و حل می‌کنند. بیوشیمی بر روی فرآیندهای رخ داده در سطح مولکولی متمرکز است. در این رشته نحوه ارتباط سلول‌ها با یکدیگر موردبررسی است؛ به عنوان مثال هنگام رشد یا مبارزه با بیماری تحت نظر قرار گرفته می‌شود. رشته بیوشیمی کاربرد علم شیمی در مطالعه فرآیندهای بیولوژیکی در سطح سلول و مولکول است. بیوشیمی طیف وسیعی از رشته های علمی از جمله ژنتیک، میکروبیولوژی، علوم آزمایشگاهی و پزشکی را در بر می‌گیرد.

بهداشت عمومی

بهداشت عمومی علم محافظت و بهبود سلامت مردم و جوامع است. به طور کلی، بهداشت عمومی نگران حفظ سلامت جامعه است. بهداشت عمومی به عنوان علمی برای محافظت از ایمنی و بهبود سلامت جوامع از طریق آموزش، سیاست گذاری و تحقیقات در زمینه روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف تعریف شده است. هدف علم بهداشت عمومی جلوگیری از ابتلا به بیماری، افزایش طول عمر و ارتقاء سلامت افراد جامعه است. رشته بهداشت عمومی با بسیاری از رشته‌های دیگر مانند زیست‌شناسی، روانشناسی و علوم آزمایشگاهی ارتباط دارد.

میکروبیولوژی

میکروبیولوژی مطالعه کلیه موجودات زنده بسیار کوچکی است که تنها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند. این موجودات شامل باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، پریون‌ها، تک‌یاخته‌ها و جلبک‌ها هستند که در مجموع به عنوان “میکروب” شناخته می‌شوند. میکروب‌ها نقش بسیار مهمی را در چرخه حیات دارند و به روش‌های مختلفی قابل استفاده هستند. برای مثال میکروب‌ها نقش مهمی را در ساخت داروها و واکسن‌ها، تولید سوخت‌های زیستی، فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی ایفا می‌کنند. میکروبیولوژیست‌ها، میکروب‌ها را مورد مطالعه قرار می‌‌دهند و برخی از مهم‌ترین اکتشافاتی که در جامعه مدرن به وجود آمده است ناشی از تحقیقات میکروبیولوژیست‌های مشهور مانند فلمینگ (کاشف پنی سیلین) است. میکروبیولوژی حوزه علمی گسترده‌ای است که شامل باکتری‌شناسی، ویروس‌شناسی، قارچ‌شناسی، فیزیولوژی، انگل شناسی و سایر شاخه‌های زیست‌شناسی است.

درآمد ماهیانه

درآمد ماهیانه

رشته علوم آزمایشگاهی جزء رشته‌های پردرآمد است.  کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در بیمارستان ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. میزان درآمد یک کارشناس یا متخصص علوم آزمایشگاهی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. یکی از عوامل تعیین کننده میزان حقوق کارشناسان و متخصصان این رشته سطح تحصیلات آکادمیک آن‌ها است. کارشناسانی که دارای مدرک تحصیلی بالاتری هستند از درآمد بیشتری برخوردار خواهند بود. داشتن تجربه و سابقه کاری تاثیر زیادی بر میزان درآمد کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی می‌گذارد. کارشناسانی که دارای سابقه کاری بیشتری هستند، درآمد و حقوق بالاتری دارند. همچنین میزان درآمد کارشناسان این رشته تا حدود زیادی بستگی به گرایش و تخصص آن‌ها دارد. میزان درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در کشورهای مختلف، متفاوت است اما در اکثر کشورهای جهان کارشناسان این رشته دارای درآمد و حقوق بسیار بالایی هستند. در سال 2020 میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در ایالت متحده آمریکا حدود 6000 دلار در ماه (72522 دلار در سال) تخمین زده شده است.

میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در انگلستان حدود 2500 پوند در ماه (30000 پوند در سال) است. میزان درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در کشور کانادا 7458 دلار کانادا در ماه (89500 دلار کانادا در سال) است. یک کارشناس علوم آزمایشگاهی در استرالیا به‌طور متوسط حدود 6453 دلار در ماه (77445 دلار استرالیا در سال) درآمد دارد. در کشور فرانسه میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی 4600 یورو در ماه (56000 یورو در سال) است. در ایتالیا میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی حدود 2700 یورو در ماه (33000 یورو در سال) است. میانگین درآمد کارشناسان علوم آزمایشگاهی در آلمان 3689 یورو در ماه (44276 یورو در سال) است. به‌طور کلی کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی در اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه از درآمد خوبی برخوردار هستند.

کارشناسی علوم آزمایشگاهی

کارشناسی علوم آزمایشگاهی

دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی یک دوره 3 یا 4 ساله است. دانشجویان در دوره کارشناسی با مفاهیم و مباحث اصلی رشته این رشته آشنا می‌شوند. در این دوره دانشجویان دانش و مهارت‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک کارشناس یا متخصص در این رشته کسب می‌کنند. در دوره لیسانس علوم آزمایشگاهی دانشجویان با نحوه تفسیر نتایج آزمایش‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین در این دوره دانشجویان به مطالعه انواع بیماری‌ها و اعلائم بیماری‌های مختلف می‌پردازند. آن‌ها در این دوره با چگونگی کار در آزمایشگاه و همچنین نحوه استفاده از وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته آشنا می‌شوند. معمولا در سال اول دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی دانشجویان دروسی از قبیل فیزیک عمومی، شیمی عمومی، زیست شناسی عمومی، آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه زیست‌شناسی عمومی را مطالعه می‌کنند. در سال‌های بعد دانشجویان باید به مطالعه دروس تخصصی‌تری از قبیل ویروس شناسی پزشکی، ایمنی‌شناسی پزشکی، باکتری‌شناسی، سم شناسی و خون شناسی بپردازند. در دوره کارشناسی دانشجویان یاد می‌گیرند چگونه در آزمایشگاه مایعات بدن، بافت ها و سلول ها و سایر نمونه‌ها را بررسی و تحلیل کنند و به طور کلی با نحوه کار در آزمایشگاه آشنا می‌شوند. در پایان دوره دانشجویان قادر به انجام آزمایشات بالینی و تحلیل و گزارش نتایج آزمایش خواهند بود. در دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی دانشجویان مهارت‌های لازم برای موفقیت در حرفه علوم آزمایشگاهی را فرا می‌گیرند.

کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی

کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی

دوره کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی یک دوره دو یا سه ساله است. در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان دانش و مهارت‌های خود را در این رشته گسترش می‌دهند و به صورت تخصصی تر این رشته را دنبال می‌کنند. در دوره فوق لیسانس دانشجویان به صورتی عمیق تر با مباحثی از قبیل شیمی بالینی، خون شناسی / هموستاز، میکروب شناسی بالینی، بیماری‌های عفونی، ایمونولوژی، پیوند، خدمات انتقال خون و روش‌های نوظهور در علوم آزمایشگاهی بالینی آشنا می‌شوند. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های بسیار متنوعی است. برخی از این گرایش ها عبارتند از: فیزیولوژی، بیوشیمی بالینی، زیست فناوری پزشکی، ژنتیک انسانی، ایمنی شناسی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)، قارچ شناسی پزشکی، میکروب شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، انگل‌شناسی. دانشجویان می‌توانند با توجه به علاقه خود یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کنند؛ البته برخی از دانشگاه‌ها رشته علوم آزمایشگاهی را به صورت مستقل و بدون تمرکز بر گرایش خاصی ارائه می‌دهند، اما در اکثر دانشگاه‌ها این رشته دارای گرایش‌های متنوعی است.

در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان بیشتر وقت خود را در آزمایشگاه‌ها به تحقیق و پژوهش می‌پردازند. مقطع کارشناسی ارشد علوم ازمایشگاهی دارای دروس عملی بسیار زیاد و متنوعی است و دانشجویان باید در این دروس عملکرد خوبی داشته باشند. دانشجویان موظفند در پایان دوره تحصیلی یک پایان‌نامه در زمینه رشته علوم آزمایشگاهی ارائه دهند و از پایان نامه خود دفاع کنند. دوره کارشناسی دانشجویان را برای ایفای نقش های مدیریتی در آزمایشگاه‌ها و صنعت مراقبت‌های بهداشتی آماده می‌کند.

دکتری علوم آزمایشگاهی

دکتری علوم آزمایشگاهی

دوره دکتری علوم آزمایشگاهی یک دوره سه تا پنج ساله است. رشته علوم آزمایشگاهی در دوره دکتری دارای گرایش های بسیار متنوعی است و دانشجویان می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. برخی از گرایش‌های این رشته در دوره دکتری عبارتند از: انگل‌شناسی پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، باکتری‌شناسی پزشکی، بیوشیمی بالینی، خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون، زیست فناوری پزشکی، ژنتیک پزشکی، سیاست گذاری سلامت، فارماکولوژی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، سم شناسی، میکروبیولوژی، ایمونولوژی، هیستوپاتولوژی و سیتوپاتولوژی.

دانشجویان با توجه به گرایش انتخابی خود در دوره دکتری علوم آزمایشگاهی، آموزش های لازم را دریافت می‌کنند. هر کدام از گرایش های دوره دکتری دارای برنامه های آموزشی متفاوت و منحصر به فردی هستند. دانشجویان در این دوره‌ها با مباحث مهم و مفاهیم اساسی گرایش خود آشنا می‌شوند و دانش و مهارت‌های مرتبط با گرایش تحصیلی خود را فرا می‌گیرند. در دوره دکتری دانشجویان بیشتر وقت خود را صرف تحقیق و پژوهش می‌کنند. در این دوره دانشجویان در آزمایشگاه‌ها نمونه‌های آزمایش مانند خون و بافت مورد بررسی قرار می‌دهند. در مقطع دکتری دانشجویان با نحوه مدیریت آزمایشگاه‌های پزشکی نیز آشنا می‌شوند. در سال اول دوره دکتری علوم آزمایشگاهی دانشجویان واحدهای درسی نظری مرتبط با گرایش خود را مطالعه می‌کنند و سپس در سال های بعد به طور مرتب در آزمایشگاه‌ها فعالیت می‌کنند تا تجربه لازم برای کار در آزمایشگاه‌ها را کسب کنند.

دانشجویان دوره دکتری موظفند در پایان دوره تحصیلی یک پایان‌نامه ارائه دهند و در مقابل اساتید از پایان‌نامه خود دفاع کنند. افرادی که موفق به اخذ مدرک دکتری در یکی از گرایش های رشته علوم آزمایشگاهی می‌شوند، می‌توانند آزمایشگاه پزشکی تاسیس کنند. همچنین این افراد می‌توانند استاد دانشگاه شوند و در دانشگاه‌های مختلف دروس مرتبط با رشته خود را تدریس کنند.

گرایش ها و زیرمجموعه های علوم آزمایشگاهی

گرایش ها و زیرمجموعه های علوم آزمایشگاهی

رشته علوم آزمایشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای گرایش ها و زیرمجموعه‌های بسیار زیاد و متنوعی است. برخی از گرایش ها و زیر مجموعه‌های رشته علوم آزمایشگاهی عبارتند از: بیوشیمی بالینی، هماتولوژی (خون‌شناسی)، انعقاد، میکروبیولوژی، باکتری‌شناسی، سم‌شناسی، ویروس‌شناسی، انگل شناسی، قارچ‌شناسی، ایمونولوژی، ایمونوهماتولوژی (بانک خون)، هیستوپاتولوژی، بافت سازگاری، سیتوپاتولوژی، ژنتیک، سیتوژنتیک، فیزیولوژی. در ادامه برخی از این گرایش‌ها و تخصص‌ها را بررسی می‌کنیم.

هماتولوژی (خون شناسی)

به مطالعه خون، اندام های خون ساز و بیماری‌های خونی هماتولوژی گفته می‌شود. خون شناسی یا هماتولوژی مربوط به درمان اختلالات خونی، از جمله انواع هموفیلی، لوسمی، لنفوم و آنمی سلول است. هماتولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که به فیزیولوژی، آسیب‌شناسی، اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بسیاری از اختلالات مرتبط با خون می‌پردازد. هماتولوژیست‌ها عمدتا روی اندام‌های لنفاوی و مغز استخوان تمرکز دارند و  اختلالات و بیماری های خون را درمان می‌کند. هماتولوژیست اندام‌هایی را که توسط سلول های خونی تغذیه می‌شوند از جمله غدد لنفاوی، طحال، تیموس و بافت لنفاوی را درمان می‌کند. اگرچه هماتولوژیست ها با متخصصان مختلف پزشکی و جراحی همکاری می‌کنند، اما در اکثر مواقع خونشناسی با انکولوژی مرتبط است. هماتولوژیست ها و انکولوژیست ها برای مراقبت از بزرگسالان و کودکان مبتلا به سرطان خون و مغز استخوان از جمله سرطان خون و لنفوم با یکدیگر همکاری می‌کنند.

ایمونولوژی

ایمونولوژی مطالعه سیستم ایمنی بدن و شاخه بسیار مهمی از علوم پزشکی و بیولوژیکی است. ایمونولوژی شاخه‌ای از علوم زیست پزشکی است که مطالعه ساختار و عملکرد سیستم ایمنی بدن در تمام ارگان‌ها را در بر می‌گیرد. سیستم ایمنی بدن از طریق خطوط مختلف دفاعی از بدن انسان در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. ایمونولوژی بر سیستم دفاعی داخلی بدن تمرکز دارد. اگر سیستم ایمنی بدن آنطور که باید عمل نکند، می‌تواند منجر به بیماری‌هایی از جمله خودایمنی، حساسیت و سرطان شود. بسیاری از ایمونولوژیست ها در آزمایشگاه ها، در دانشگاه‌ها یا صنعت خصوصی (به عنوان مثال در صنعت داروسازی) فعالیت می‌کنند.

فیزیولوژی

فیزیولوژی شاخه‌ای از زیست‌شناسی است که مربوط به عملکرد اندام‌ها و نحوه عملکرد اندام‌ها در بدن برای پاسخ به چالش‌ها است. فیزیولوژی مطالعه چگونگی عملکرد بدن انسان است. علم فیزیولوژی با مطالعات تحقیقاتی انجام شده در آزمایشگاه‌ها در ارتباط است. برخی از فیزیولوژیست‌ها پروتئین‌ها یا سلول های منفرد را مطالعه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از فیزیولوژیست‌ها ممکن است در مورد چگونگی تعامل سلول‌ها برای ایجاد بافت، اندام و سیستم‌هایی در بدن تحقیقاتی را در آزمایشگاه‌ها انجام دهند.

هیستوپاتولوژی

هیستوپاتولوژی بررسی میکروسکوپی بافت های بیولوژیکی برای مشاهده ظاهر سلول ها و بافت های بیمار است. هیستوپاتولوژی به طور معمول شامل بیوپسی است، این روش شامل گرفتن نمونه کوچکی از بافت است که معمولا توسط یک آسیب شناس انجام می‌شود. بافت شناسی مطالعه بافت ها و ساختار آن ها است. ساختار هر بافت ارتباط مستقیمی با عملکرد آن دارد، بنابراین بافت‌شناسی مربوط به آناتومی و فیزیولوژی است. هیستوپاتولوژی می‌تواند در تشخیص و در تعیین شدت و پیشرفت یک بیماری بسیار مفید باشد.

سیتوپاتولوژی

سیتوپاتولوژی استفاده از تکنیک های تخصصی تشخیصی برای بررسی سلول‌های جدا شده از بافت ها به منظور تعیین علت و ماهیت یک بیماری است. سیتوپاتولوژی بیماری ها را در سطح سلولی مورد مطالعه قرار می‌دهد. در سیتوپاتولوژی نمونه‌های سلولی ممکن است در طی آزمایشات تشخیصی مانند برونکوسکوپی و سیستوسکوپی جمع آوری شوند و سپس مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند. سیتوپاتولوژی نقش مهمی را در تشخیص بیماری‌های سرطان، تومورهای خوش خیم و برخی از بیماری‌های عفونی دارد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

برای دانشجویان بین‌المللی زبان تحصیل یکی از عوامل مهم در انتخاب دانشگاه و مقصد تحصیلی است. اکثر دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی تسلط دارند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند از دانشگاه یکی از کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا و انگلستان پذیرش تحصیلی بگیرند و به همین دلیل فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپا و آسیا را از دست می‌دهند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که بسیاری از کشورهای غیر انگلیسی زبان، برنامه‌های آموزشی خود را در دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. معمولا در اکثر دانشگاه‌های جهان زبان تحصیل در مقطع کارشناسی مطابق زبان رسمی آن کشور است و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عموما زبان انگلیسی است. برای مثال در دانشگاه‌های فرانسه زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان فرانسوی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل اغلب زبان انگلیسی است. برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه‌های ترکیه در مقطع کارشناسی بعضی از برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ اما هزینه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، بیشتر است. دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند در اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان به زبان انگلیسی تحصیل کنند و نیازی ندارند یک زبان خارجی جدید را یاد بگیرند.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن

هزینه تحصیل و زندگی در کشور های خارجی بسیار بالا است و اکثر دانشجویان بین‌المللی توانایی پرداخت چنین هزینه‌های سنگینی را ندارند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر هستند. هرساله بسیاری از دانشگاه ها، موسسات آموزشی و تحقیقاتی به دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از این بورسیه‌ها فقط بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهند و برخی دیگر از بورسیه ها تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهند. داوطلبانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه‌های خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند باید نمرات و معدل بسیار بالایی در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند. داشتن یک سابقه تحصیلی خوب نقش مهمی را در اخذ بورسیه تحصیلی دارد. داوطلبان باید بدانند که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار مشکل است زیرا دانشگاه‌های معدودی برای مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند.

دانشجویانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی از یک دانشگاه معتبر خارجی بورسیه تحصیلی اخذ کنند باید ریزنمرات و معدل بالایی در مقطع کارشناسی داشته باشند. همچنین داوطلبانی که تصمیم دارند برای مقطع دکتری در این رشته از یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی بورسیه تحصیلی بگیرند باید سابقه تحصیلی درخشانی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته باشند. داشتن مقالات علمی مانند مقاله ISI نیز می‌تواند به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر کمک کند. داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا مانند مدرک زبان آیلتس یا تافل می‌تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را برای دانشجو چند برابر کند. دانشگاه‌های بسیار زیادی برای رشته علوم آزمایشگاهی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند. برای مثال دانشگاه اوتاگو نیوزلند به دانشجویان بین‌المللی دوره کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. این بورسیه تحصیلی سالانه مبلغ 15000 دلار نیوزلند را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است و همچنین هزینه شهریه یک سال تحصیلی دانشجویان بین‌المللی را در بر می‌گیرد.

واحدهای درسی مشترک

واحدهای درسی مشترک

رشته علوم آزمایشگاهی با بسیاری از رشته‌های حوزه علوم پزشکی ارتباط نزدیک دارد. این رشته با بسیاری از رشته‌های مرتبط مانند رشته‌های زیست‌شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی و … ارتباط مستقیم دارد. این رشته‌ها دارای واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر هستند. دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی باید علاوه بر مطالعه دروس تخصصی خود، برخی از دروس مشترک با رشته های دیگر مانند دروس شیمی عمومی و زیست‌شناسی عمومی را مطالعه کنند تا دانش خود را در حوزه‌های علمی دیگر نیز ارتقاء دهند.

برخی از دروس مشترک رشته علوم آزمایشگاهی با دیگر رشته های علوم پزشکی عبارتند از:

زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، آزمایشگاه بافت شناسی، فیزیک عمومی، آزمایشگاه فیزیک عمومی، فیزیولوژی نظری و فیزیولوژی عملی، بافت شناسی نظری، فیزیک حیاتی، شیمی عمومی و آزمایشگاه شیمی عمومی، بیوشیمی عمومی، آزمایشگاه بیوشیمی عمومی، بهداشت عمومی و اپیدمیولوژی، روانشناسی عمومی، آناتومی نظری، آناتومی عملی، آمار حیاتی، بیوشیمی پزشکی و آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی، اصول ایمنی و حفاظت در آزمایشگاه، خون شناسی و آزمایشگاه خون شناسی، میکروب شناسی عمومی و آزمایشگاه میکروب شناسی عمومی، اصول فنی و نگهداری تجهیزات آزمایشگاهی، انگل شناسی (کرم ها) و آزمایشگاه انگل شناسی، ایمونوهماتولوژی و آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی، ایمنی شناسی پزشکی و آزمایشگاه ایمنی شناسی پزشکی، هورمون شناسی و آزمایشگاه هورمون شناسی، ویروس شناسی پزشکی و آزمایشگاه ویروس شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی و آزمایشگاه قارچ شناسی پزشکی، انگل شناسی (تک یاخته و حشره شناسی پزشکی) و آزمایشگاه انگل شناسی، آسیب شناسی عمومی و آزمایشگاه آسیب شناسی عملی، اصول مدیریت و قوانین آزمایشگاه، روش های کنترل کیفی در آزمایشگاه های بالینی، باکتری شناسی پزشکی و آزمایشگاه باکتری شناسی پزشکی، فارماکولوژی، آشنایی با بیماری های داخلی، سم شناسی و آزمایشگاه سم شناسی، ژنتیک پزشکی.

آزمون های مرتبط با رشته

آزمون های مرتبط با رشته

بسیاری از دانشگاه‌های معتبر خارجی برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف آزمون ورودی برگزار می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها آزمون ورودی مختص به خود را دارند و برخی دیگر از دانشگاه‌ها از یک آزمون واحد برای ارزیابی داوطلبان استفاده می‌کنند. برای مثال اکثر دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی از آزمون SAT یا ACT استفاده می‌کنند. همچنین اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، نتایج آزمون GRE را ملاک ارزیابی داوطلبان قرار می‌دهند.

 در ادامه هر یک از این آزمون‌ها را معرفی و بررسی می‌کنیم.

آزمون SAT

آزمون SAT یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی است. این آزمون به‌طور کلی از سه بخش تشکیل شده است: 1. خواندن و نوشتن 2. ریاضیات 3. مقاله نویسی. پاسخ به سوالات بخش مقاله‌نویسی کاملا اختیاری است. بخش خواندن و نوشتن شامل شامل سوالات درک مطلب، گرامر، معنی لغات و مواردی از این قبیل است. بخش ریاضی شامل مباحثی از قبیل جبر، هندسه، آمار و … است. در بخش مقاله نویسی دانشجویان باید درباره موضوعی خاص یک مقاله کوتاه بنویسند. داوطلبان برای پاسخ به سوالات آزمون SAT، 3 ساعت و 45 دقیقه زمان دارند.

آزمون ACT

آزمون ACT یکی دیگر از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی است. داوطلبان می‌توانند به اختیار خود در یکی از آزمون های SAT یا ACT شرکت کنند زیرا هیچکدام از این آزمون ها بر دیگری برتری ندارند و دانشگاه‌های آمریکا نتایج هر دو آزمون را معتبر می‌دانند. آزمون ACT از پنج بخش تشکیل شده است: ریاضی، خواندن، انگلیسی، علوم و بخش نوشتاری. در بخش ریاضی داوطلبان باید به سوالاتی در مباحث جبر، آمار، هندسه و … پاسخ دهند. بخش خواندن شامل سوالات درک مطلب است. بخش انگلیسی شامل سوالات گرامر و معنی لغت است. بخش علوم شامل سوالاتی در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک و … است. در بخش نوشتاری از داوطلبان خواسته می‌شود تا درباره یک موضوع خاص یک مقاله کوتاه بنویسند. پاسخ به بخش نوشتاری اختیاری است. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون ACT حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه است.

آزمون GRE

آزمون GRE برای ارزیابی دانش و مهارت داوطلبان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری طراحی شده است. آزمون GRE یک آزمون استاندارد تحصیلات تکمیلی است. این آزمون دارای سه بخش اصلی است:  1. استدلال کمی 2. استدلال کلامی 3. مهارت نوشتاری. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از نتایج آزمون GRE برای ارزیابی داوطلبان استفاده می‌کنند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات آزمون GRE سه ساعت و چهل و پنج دقیقه است.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک

اکثر دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیلی در کشور محل تحصیل خود حضور داشته باشند و در آن کشور مشغول به کار شوند؛ اما دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند بدون داشتن مجوز کار یا ویزای کاری در یک کشور خارجی مشغول به کار شوند و بنابراین دانشجویان بین‌المللی باید پس از فارغ‌التحصیلی اقدامات لازم برای اخذ مجوز کار با مدرک یا ویزای کاری را انجام دهند. شرایط اخذ ویزا یا مجوز کاری برای دانشجویان بین المللی در کشورهای مختلف متفاوت است. در ادامه شرایط اقامت دانشجویان بین المللی پس از فارغ‌التحصیلی و اخذ مجوز کار با مدرک را در چند کشور مختلف بررسی می‌کنیم.

آمریکا

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه های آمریکا تحصیل می‌کنند دارای ویزای F1 هستند. دانشجویانی که ویزای F1 دارند می‌توانند به مدت یک سال پس از فارغ‌التحصیلی در کشور آمریکا بمانند و در این مدت در جست و جوی کار باشند. افرادی که از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کار داشته باشند می‌توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

انگلستان

انگلستان دو نوع ویزای تحصیلی دارد: ویزای Tier2 و ویزای  Tier4.  معمولا دانشجویان بین‌المللی در انگلستان دارای ویزای Tier2 هستند. ویزای Tier2 به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد که تا مدت 4 ماه پس از فارغ التحصیلی در کشور انگلستان حضور داشته باشند تا بتوانند کاری مناسب پیدا کنند. پیش بینی می‌شود که در آینده نزدیک مدت حضور دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی از 4 ماه به 2 سال افزایش یابد. افرادی که بتوانند در این مدت کاری مناسب پیدا کنند و از طرف یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند می‌توانند ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

ویزای  Tier4 برای دانشجویان دوره دکتری در انگلستان است. معمولا دانشجویان بین‌المللی دوره دکتری که در دانشگاه‌های انگلستان تحصیل می‌کنند دارای ویزای  Tier4 هستند. این ویزا به فارغ‌التحصیلان دوره دکتری در رشته‌های مختلف این اجازه را می‌دهد تا به مدت یک سال پس از فارغ‌التحصیلی در کشور انگلستان حضور داشته باشند. این افراد می‌توانند در صورت پیدا کردن کاری مناسب ویزای کاری خود را اخذ نمایند.

کانادا

دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های کانادا تحصیل می‌کنند تا 90 روز پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند برای اخذ مجوز PGWP اقدام کنند. PGWP یک مجوز کار پس از تحصیل در کانادا است. مدت اعتبار PGWP بین 8 ماه تا 3 سال است. اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی هنگام تحصیل در کانادا (به نام PGWP) به نوع و طول دوره تحصیلی بستگی دارد. مجوز کار PGWP معمولا متناسب با مدت زمان تحصیل دانشجو در کانادا صادر می‌شود. حداکثر مدت زمان اجازه کار سه سال است. تجربه کاری که فارغ‌التحصیلان در این مدت به دست می‌آورند ممکن است به آن‌ها در واجد شرایط بودن برای اخذ اقامت دائم کانادا کمک کند.

آلمان

دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های آلمان تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی مدت اقامت خود در آلمان را به مدت 18 ماه افزایش دهند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در صورت پیدا کردن کاری مناسب ویزای کاری خود را اخذ کنند.

استرالیا

دانشجویان بین‌المللی که حداقل به مدت دو سال در یکی از دانشگاه‌های معتبر استرالیا تحصیل کرده باشند می‌توانند برای اخذ ویزای 485  اقدام کنند. فارغ‌التحصیلانی که داری ویزای 485 هستند می‌توانند به مدت 18 ماه تا 4 سال در کشور استرالیا حضور داشته باشند. این افراد در این مدت اجازه کار دارند و می‌توانند در صورت پیدا کردن شغلی مناسب در استرالیا مشغول به کار شوند.

علوم آزمایشگاهی در کشورهای مختلف

علوم آزمایشگاهی در کشورهای مختلف

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یک دانشگاه خارجی معتبر در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. انتخاب مقصد تحصیلی یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین انتخاب‌های یک دانشجو است. دانشجویان باید موارد و نکات زیادی را در انتخاب مقصد تحصیلی خود در نظر بگیرند. هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند آمریکا و انگلستان بسیار بالا است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی نمی‌توانند هزینه تحصیل و زندگی در چنین کشورهایی را تامین کنند. از طرفی شرایط تحصیل و زندگی در برخی از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی و آسیایی بهتر و مناسب تر است. شهریه اکثر دانشگاه‌ها در اروپا و آسیا بسیار مناسب‌تر از شهریه دانشگاه‌ها در کشورهایی مانند آمریکا است. دانشجویان باید شرایط تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف را به خوبی و با دقت بررسی کنند تا بتوانند بهترین مقصد تحصیلی را برای خود انتخاب کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان رشته علوم آزمایشگاهی را ارائه می‌دهند و دانشجویان می‌توانند برای تحصیل در این رشته از یکی از این دانشگاه‌ها پذیرش اخذ کنند.

در ادامه به بررسی شرایط زندگی و تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

علوم آزمایشگاهی در آمریکا

ایالت متحده آمریکا دارای بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف است. دانشگاه‌های این کشور در سراسر جهان دارای آوازه و اعتبار هستند. هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. دانشگاه های آمریکا بهترین برنامه‌های آموزشی را در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بسیار مشکل است زیرا میزان پذیرش اکثر دانشگاه‌های این کشور پایین و محدود است. رشته علوم آزمایشگاهی در بسیاری از دانشگاه های آمریکا با کیفیت آموزشی بالا ارائه می‌شود. در دانشگاه‌های آمریکا معمولا دانشجویان باید قبل از ورود به دوره کارشناسی در این رشته، دروس پیش نیاز این رشته را در یک کالج یا دانشگاه معتبر بگذرانند و پس از کسب نمره قابل قبول در این دروس می‌توانند برای تحصیل در دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی از دانشگاه‌ها پذیرش بگیرند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور امریکا بسیار بالا است. اکثر دانشگاه‌های این کشور شهریه بسیار سنگینی دارند و اکثر دانشجویان بین المللی توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. البته برخی از دانشگاه‌های امریکا به دانشجویان مستعد بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند و داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی درخشانی هستند می‌توانند از این بورسیه ها استفاده کنند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های امریکا 50000 دلار در سال است. البته شهریه دانشگاه های دولتی آمریکا مناسب‌تر است و شهریه اکثر این دانشگاه‌ها حدود 30000 دلار در سال است. هزینه زندگی دانشجو تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد. به‌طور میانگین هزینه زندگی دانشجویی در امریکا 1000 تا 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا:

 • اجاره بهای خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه‌های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

علوم آزمایشگاهی در انگلستان

انگلستان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در جهان است. این کشور دارای دانشگاه های برتر و معتبر بسیار زیادی است. در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان همیشه نام تعدادی از دانشگاه‌های انگلستان در رتبه های برتر به چشم می‌خورد. انگلستان دارای بیش از 130 دانشگاه معتبر است که دوره های آموزشی متنوعی را در رشته‌های مختلف برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهند. انگلستان همیشه از ورود دانشجویان بین‌المللی به دانشگاه‌های کشور خود استقبال می‌کند. دانشگاه‌های انگلستان از اعتبار بین المللی چشمگیری برخوردار هستند. طول دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های انگلستان کوتاه‌تر است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان محسوب می‌شود؛ زیرا دوره تحصیلی کوتاه تر به معنی فارغ‌التحصیلی سریع‌تر و صرفه‌جویی در هزینه‌های تحصیل و زندگی است. برای مثال در اکثر دانشگاه‌های جهان تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال به طول می‌انجامد اما دوره کارشناسی در دانشگاه‌های انگلستان یک دوره سه ساله است. یکی دیگر از مزیت‌های تحصیل در انگلستان تنوع فرهنگی است. دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی در دانشگاه‌های انگلستان مشغول تحصیل هستند و شما می‌توانید با بیش از 200،000 دانشجو بین المللی در این کشور در ارتباط باشید. به‌طور کلی انگلستان مکان جالبی برای تحصیل و زندگی است. انگلستان مملو از مکان های دیدنی تاریخی، جشنواره‌های معروف موسیقی، غذاهای بسیار متنوع و رویدادهای شگفت انگیز است تا شما را در طول مدت تحصیل سرگرم کند. بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان بالا است. به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته علوم ازمایشگاهی در دانشگاه‌های انگلستان حدود 25000 پوند در سال است؛ همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو بین‌المللی در کشور انگلستان حدود 800 تا 1000 پوند در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

علوم آزمایشگاهی در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در بین دانشجویان بین‌المللی است. کانادا به دلیل داشتن موقعیت‌های تحصیلی و کاری منحصر به فرد مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. اکثر دانشجویان بین المللی که از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل می‌شوند، تمایل دارند پس از اتمام دوره تحصیلی خود در این کشور مشغول به کار شوند و سپس اقامت دائم کانادا را اخذ کنند. کشور کانادا یک کشور چند ملیتی است و به همین دلیل دانشجویان بین المللی در این کشور احساس غریبی نمی‌کنند و می‌توانند سریع‌تر به زندگی در محیط جدید عادت کنند. کانادا دارای دانشگاه‌های معتبر و تراز اول بسیار زیادی است و اکثر این دانشگاه‌ها رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های کانادا دارای اساتید برجسته‌ای در رشته‌های مختلف هستند و برنامه‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه‌های این کشور از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار هستند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا بسیار مناسب تر است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا در رشته علوم آزمایشگاهی حدود 30000 دلار کانادا در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

علوم آزمایشگاهی در استرالیا

استرالیا سومین مقصد تحصیلی محبوب در جهان است. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان در کشور استرالیا واقع شده‌اند. دانشگاه‌های استرالیا دارای بالاترین استانداردهای آموزشی هستند. هر ساله بسیاری از دانشجویان جهان استرالیا را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های استرالیا برنامه‌های آموزشی خود را با بالاترین کیفیت ارائه می‌دهند و از دانشجویان خود در طول دوره تحصیلی حمایت و پشتیبانی می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های استرالیا دارای واحد پشتیبانی بین‌المللی دانشجویی هستند. مدارك دانشگاه‌های استراليا توسط شركت ها و ساير موسسات آموزشي در سراسر دنيا شناخته شده و بسيار ارزشمند هستند. دانشگاه‌های استرالیا، رشته‌ها و دوره‌های آموزشی متنوعی را ارائه می‌دهند. رشته علوم آزمایشگاهی نیز در بسیاری از دانشگاه های استرالیا در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود. استرالیا مکانی عالی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش است. در دانشگاه‌های این کشور فرصت های پژوهشی زیادی برای دانشجویان و متخصصان در رشته های مختلف وجود دارد. هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا نسبت‌به دیگر کشورهای انگلیسی زبان مانند امریکا و انگلستان مناسب تر است. میانگین هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه های استرالیا حدود 30000 دلار استرالیا در سال است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در استرالیا 1300 تا 1500 دلار استرالیا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در استرالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 500 تا 700 دلار استرالیا در ماه
 • خورد و خوراک: 500 دلار استرالیا در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 150 تا 200 دلار استرالیا در ماه

علوم آزمایشگاهی در فرانسه

فرانسه یکی از بهترین مقاصد تحصیلی در اروپا و جهان است. این کشور دارای موسسات آموزشی و دانشگاه‌های معتبر بسیار زیادی است. دانشگاه‌های فرانسه شرایط تحصیلی بسیار مناسبی را برای دانشجویان خود فراهم کرده‌اند. دانشگاه‌های فرانسه از سراسر جهان در رشته های تحصیلی مختلف دانشجو می‌پذیرد. تعداد دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های بین المللی تحصیل می‌کنند بسیار زیاد است. دانشگاه‌های فرانسه بهترین امکانات آموزشی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. دانشگاه‌های این کشور مجهز به آخرین امکانات آموزشی و تحقیقاتی هستند و دانشجویان به راحتی به این امکانات دسترسی دارند. رشته علوم آزمایشگاهی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه های فرانسه است. این رشته در اکثر دانشگاه های فرانسه ارائه می‌شود. زبان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی زبان فرانسوی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی 2770 یورو در سال، در مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو در سال و در مقطع دکتری 380 یورو در سال است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور فرانسه حدود 1000 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در فرانسه:

 • اجاره بهای خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 30 یورو در ماه

علوم آزمایشگاهی در ایتالیا

کشور ایتالیا دارای قدیمی ترین دانشگاه‌های جهان است و به همین دلیل دانشگاه‌های ایتالیا سابقه ای طولانی در ارائه خدمات اموزشی دارند. ایتالیا دارای فرهنگ بسیار غنی است و مردم این کشور از دانشجویان بین‌المللی به گرمی استقبال می‌کنند. دانشگاه‌های ایتالیا به دلیل بهره‌مندی از اساتید برجسته، ارائه برنامه های آموزشی باکیفیت و مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی از رتبه علمی بسیار خوبی برخوردار هستند. اکثر دانشگاه های معتبر ایتالیا رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های ایتالیا داری امکانات آموزشی منحصر به فردی هستند و دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی می‌توانند از این امکانات استفاده کنند. در دانشگاه های ایتالیا زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان ایتالیایی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل عموما انگلیسی است. برخی از دانشگاه های ایتالیا دوره های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا بسیار مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه‌های ایتالیا حدود 4000 یورو در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا تقریبا 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا:

 • اجاره بهای خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 25 تا 35 یورو در ماه

علوم آزمایشگاهی در آلمان

آلمان چهارمین مقصد تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین‌المللی در جهان است. دانشگاه های آلمان برنامه‌های آموزشی بسیار با کیفیتی را در رشته‌های تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های آلمان دارای ارزش و اعتباری بین المللی هستند. یکی از بزرگترین مزیت های تحصیل در آلمان، رایگان بودن هزینه تحصیل در این کشور است. در واقع تنها در دانشگاه های دولتی آلمان امکان تحصیل رایگان وجود دارد. دانشگاه های دولتی آلمان هیچ گونه هزینه‌ای را بابت شهریه از دانشجویان اخذ نمی‌کنند و دانشجویان می‌توانند به صورت رایگان در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند. هر ساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بسیاری از دانشگاه های آلمان رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان است. داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند باید به زبان آلمانی مسلط باشند؛ زیرا زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی زبان آلمانی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، زبان انگلیسی است. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان، هزینه زندگی در آلمان بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آلمان حدود 800 تا 1000 یورو در ماه است.

 • جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان:
 • اجاره بهای خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

علوم آزمایشگاهی در هلند

هلند یک مقصد تحصیلی شناخته‌شده در اروپا و جهان محسوب می‌شود. کشور هلند یکی از امن ترین کشورهای جهان است و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا است به همین دلیل هلند یک مقصد تحصیلی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌‌شود. دانشگاه‌های هلند جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند با یکدیگر رقابت می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های هلند رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. در دانشگاه های هلند زبان تحصیل در مقطع کارشناسی، زبان هلندی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، اغلب انگلیسی است. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی تسلط دارند و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شوند. دانشجویان می‌توانند به راحتی با مردم هلند ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره خود را انجام دهند. کشور هلند یکی از شادترین کشورهای جهان هستند و تجربه تحصیل و زندگی در هلند یک تجربه جذاب برای دانشجویان خواهد بود. هزینه تحصیل و زندگی در هلند نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند 20000 یورو در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کشور هلند بین 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

علوم آزمایشگاهی در چین

کشور چین یکی از برترین مقاصد تحصیلی در آسیا است. هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی چین را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. چین دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی است. دانشگاه های چین طیف گسترده ای از برنامه‌های آموزشی را در رشته های تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. برنامه‌های آموزشی ارائه شده در دانشگاه های چین از کیفیت آموزشی بسیار خوبی برخوردار هستند. بسیاری از دانشگاه‌های چین رشته علوم آزمایشگاهی را ارائه می‌دهند. داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه‌های چین تحصیل کنند باید به زبان چینی مسلط باشند. در دانشگاه‌های چین، زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان چینی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری عموما انگلیسی است. هزینه تحصیل و زندگی در چین نسبت به کشورهایی مانند آمریکا بسیار مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های چین 50000 یوآن چین در سال خواهد بود. همچنین میانگین هزینه زندگی در چین نیز 5000 تا 7000 یوآن چین در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در چین:

 • اجاره بهای خوابگاه: 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

علوم آزمایشگاهی در ترکیه

در چند سال اخیر تعداد دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های ترکیه به طرز چشمگیری افزیش پیدا کرده است. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل داشتن برنامه های آموزشی باکیفیت و شهریه مناسب، مورد توجه دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان قرار گرفته‌اند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه رشته علوم آزمایشگاهی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته های محبوب در دانشگاه‌های ترکیه است. زبان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی زبان ترکی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی زبان تحصیل اغلب زبان انگلیسی است. بعضی از دانشگاه های ترکیه برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند بیشتر است. میانگین هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در دانشگاه های دولتی ترکیه حدود 2900 تا 8700 لیر در سال است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه نیز 1500 تا 2000 لیر در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در ترکیه:

 • اجاره بهای خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از مهم ترین و کاربردی‌ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان است. کارشناسان و متخصصان این رشته در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی و تحقیقاتی فعالیت می‌کنند. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه جهان به دنبال جذب کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی هستند. در سراسر جهان برای فارغ التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی موقعیت‌های شغلی بسیار زیاد و متنوعی وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود که موقعیت‌های شغلی کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی از سال 2018 تا 2028 حدود 11 درصد رشد کند. کشورهای زیادی در جهان با کمبود نیروی کار در این رشته مواجه هستند. یکی از دلایل کمبود نیروی متخصص در این رشته بازنشسته شدن متخصصان این رشته است. همچنین تعداد افراد آموزش دیده برای ورود به این حرفه بسیار کم است و به همین دلیل بسیاری از کشورها سعی دارند کارشناسان و متخصصان با تجربه و ماهر در رشته علوم آزمایشگاهی را از کشورهای دیگر جذب و استخدام کنند. برخی از کشورهایی که با کمبود نیروی متخصص در این رشته مواجه هستند عبارتند از: آمریکا، کانادا، انگلستان، سوئیس، هلند، آلمان، ژاپن، چین، امارات و عربستان.

فارغ‌التحصیلان رشته علوم آزمایشگاهی و همچنین کارشناسان و متخصصان این رشته می‌توانند از طریق مراجعه به سایت‌های کاریابی بین‌المللی و یا موسسه‌های مهاجرتی از موقعیت‌های شغلی مرتبط با رشته خود مطلع شوند.

روش‌های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان تحصیل کنند و به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است اما به طور کلی داوطلبانی که داری سوابق تحصیلی درخشانی هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر خواهند داشت. داوطلبانی که قصد دارند برای دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی از یک دانشگاه خارجی پذیرش تحصیلی اخذ کنند باید ریزنمرات و معدل خوبی در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند. معمولا معدل 16 به بالا جزء معدل های خوب محسوب می‌شد. البته برخی از دانشگاه‌ها معدل پایین تر از 16 را نیز قبول می‌کنند. داوطلبانی که دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیلی دارند. معمولا دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شرایط سنی در نظر گرفته‌اند. مناسب ترین سن برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی سنین بین 18 تا 22 سال است.

دانشجویانی که قصد دارند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی از یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی پذیرش بگیرند باید دارای مدرک کارشناسی در این رشته یا یکی از رشته های مرتبط با آن باشند. همچنین این دانشجویان باید دارای ریزنمرات و معدل خوبی در مقطع کارشناسی باشند. دانشجویانی که تصمیم دارند برای مقطع دکتری در رشته علوم آزمایشگاهی از یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان پذیرش بگیرند باید دارای ریزنمرات و معدل بالایی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باشند. دانشجویانی که دارای مقالات علمی معتبر هستند شانس بیشتری برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر دارند. معمولا دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شرایط سنی خاصی را در نظر نگرفته‌اند. داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل نیز می‌تواند شانس دانشجو را برای اخذ پذیرش تحصیلی بیشتر کند. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه‌ها فقط مدرک آیلتس و برخی دیگر فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک تحصیلی قبول دارند.

ویزا

ویزا

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کشورهای خارجی به ویزای تحصیلی نیاز دارند. دانشجویان بین المللی بدون داشتن ویزای تحصیلی اجازوه ورود به یک کشور دیگر یا تحصیل در یک دانشگاه خارجی را ندارند. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند در یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهند باید در ابتدا ویزای تحصیلی آن کشور را اخذ کنند. برای شهروندان ایرانی اخذ ویزای تحصیلی برخی از کشورها مانند آمریکا بسیار مشکل است و اخذ ویزای برخی از کشورهای دیگر مانند کشورهای اروپایی و آسیایی آسان تر خواهد بود. به طور کلی دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. اکثر دانشجویان ویزای تحصیلی بلند مدت را اخذ می‌نمایند. ویزای تحصیلی کوتاه مدت مناسب آن دسته از دانشجویانی است که باید برای انجام کارهای ثبت نام و پذیرش به صورت حضوری به دانشگاه موردنظر مراجعه کنند. متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید به کنسولگری یا سفارت کشور مورد نظر خود مراجعه کنند و  مدارک مورد نیاز را به کارمند کنسولگری یا سفارت تحویل دهند. معمولا شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف مشابه و یکسان است. برخی از شرایط و مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • ارائه پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه نامه پذیرش از طرف یک دانشگاه معتبر
 • ارائه مدرک زبان
 • عدم سوء پیشینه

بهتر است متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی چند هفته زودتر از زمان سفر خود، از کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر وقت مصاحبه بگیرند زیرا ممکن است به دلیل زیاد بودن تقاضا برای اخذ ویزا، وقت مصاحبه به سرعت پر شود و متقاضی نتواند در موعد مقرر در جلسه مصاحبه حاضر شود و  ویزای تحصیلی خود را اخذ کند.

وظایف کارشناس علوم آزمایشگاهی

وظایف کارشناس علوم آزمایشگاهی

کارشناس یا متخصص علوم آزمایشگاهی دارای وظایف متعددی است. یک کارشناس یا متخصص علوم آزمایشگاهی برای کمک به تشخیص، معالجه و یا پیشگیری از بیماری‌ها، آزمایش هایی را بر روی مایعات بدن، بافت ها و نمونه سلول‌ها انجام می‌دهد. آن‌ها همچنین اثربخشی روش‌های درمانی را ارزیابی می‌کنند. کارشناسان و متخصصان آزمایشگاه پزشکی از ابزار دقیق زیست پزشکی مانند میکروسکوپ و رایانه برای مطالعه نمونه‌های به‌ دست آمده از بدن انسان استفاده می‌کنند. آن ها همچنین به عنوان تکنسین های پزشکی، تکنسین های آزمایشگاه پزشکی، دانشمندان آزمایشگاه پزشکی یا دانشمندان آزمایشگاه بالینی شناخته می‌شوند. برخی از وظایف و مسئولیت های کارشناس علوم آزمایشگاهی عبارتند از:

 • تجزیه و تحلیل ناهنجاری‌ها یا بیماری‌ها
 • تنظیم، نگهداری، کالیبراسیون و استریل تجهیزات آزمایشگاه پزشکی
 • ارزیابی نتایج آزمایش و تهیه گزارش برای پزشکان
 • تجزیه و تحلیل ادرار، خون یا نمونه های دیگر
 • شناسایی عوامل عفونی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها
 • تجزیه و تحلیل خون برای تشخیص اختلالات مانند لوسمی، هموفیلی و نقص سیستم ایمنی بدن
چرا متقاضیان خارج از کشور را برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی انتخاب می کنند ؟
دلیل اصلی این انتخاب وجود سیستم آموزشی بسیار با کیفیت، چه از لحاظ سطح علمی و آموزشی و چه از لحاظ زیر ساخت ها و امکانات علمی در حوزه علوم آزمایشگاهی است.
هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در خارج چقدر است ؟
شهریه دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی با توجه به دولتی وخصوصی بودن دانشگاه، سطح کیفیت آموزشی دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است.


7 thoughts on “تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی

 1. ناشناس گفته:

  بسیار مفید و جامع بود مطالبتون
  خیلی ممنون

  پاسخ:
  قدردان شما هستیم.
  هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام
  من با لیسانس میکروبیولوژی از علوم تحقیقات و داشتن همه مدارک دیگر (زبان و مقاله و……) میتونم هماتولوژی در کانادا واسه ارشد و دکتری اپلای کنم؟؟؟؟ یا کلا از میکروبیولوژی نمیشه هماتولوژی تو کانادا خوند؟؟؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بله در صورت داشتن شرایط لازم امکان ادامه تحصیل در این مقاطع را خواهید داشت.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 3. mrka گفته:

  سلام خسته نباشید اول اینکه درباره دانشگاه هایی که عنوان کردید درباره اینکه هماتولوژی ارائه میکنند یا نه چیزی نگفتید
  دوم اینکه با در نظر گرفتن استقرار دانشگاهایی مثله هاروارد استنفورد ماساچوست و … در ایالت های ثروتمند تر پیشنهاد شما باز دانشگاه های عنوان شده در بالاست
  بحث قیاس نیست فقط جهت اطلاع پرسیدم

  • محمد برزگر گفته:

   سوال منم همین است .گویا به هماتولوژی کمتر از ایمونو توجه میشه در صورتی که در ایران برعکس این است .

   و اینکه اصلا ما که علوم آزمایشگاهی هستیم واقعا میتونیم توی زیرشاخه ی پاتولوژی ادامه بدیم ؟

   • امیرعلی مقدم گفته:

    سلام دوست عزیز
    این که شما بتوانید در زیر شاخه های پاتولوژی مشغول به تحصیل شوید یا خیر تا حد زیادی بستگی به دانشگاه مقصد شما دارد اما به طور کلی غیر ممکن نیست.
    برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمایید.
    قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 4. پژمان گفته:

  این مقاله عمدتا برای ویزای تحصیلی بود من میخوام بدونم با کارشناسی علوم ازمایشگاهی کدوم کشورها برای کار شرایط بهتری دارند؟؟

  • بهناز گفته:

   سلام دوست عزیز روزتون بخیر،
   شما برای کار در رشته علوم آزمایشگاهی بایستی آفر کاری از مقصد مورد نظر داشته باشید و یا از طریق تحصیل وارد شهر مورد علاقتون شده و بعد از اتمام تحصیل ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.
   پیشنهاد میکنم جهت دریافت مشاوره تخصصی با موسسه تماس بگیرید : 021 43000 021
   ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید