x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته تربیت بدنی در خارج

  تربیت بدنی چیست؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رشته تربیت بدنی جزء رشته های پرطرفدار در ایران و جهان است. دوستداران ورزش و سلامتی به این رشته علاقه زیادی دارند. تربیت بدنی جزء رشته های میان‌ رشته‌ای بوده بدین معنی که چندین علوم مختلف را این رشته دربر می‌گیرد. دانشجویی که در رشته تربیت بدنی تحصیل می کند یکسری از دروس مربوط به رشته علوم تربیتی را گذرانده و و برای تربیت افراد در رشته تربیت بدنی آماده می‌شود. واحد های مربوط به علوم تربیتی به دانشجوی این رشته کمک می‌کند تا بتواند به نحو صحیح آموزش دهد و بتواند واکنش ها را به درستی تحلیل نماید. واحدهای مربوط به روانشناسی یک سری دیگر از واحدهای درسی است؛ که دانشجوی رشته تربیت بدنی برای آشنایی بیشتر با روح و ذهن انسان این واحدها را پاس می‌نماید. یک سری دیگر از واحدها مربوط به واحدهای علوم ورزشی است، که دانشجوی رشته تربیت بدنی این واحدها را به صورت عملی و تئوری پشت سر می‌گذارد با توجه به توضیحات ذکر شده می‌توان عنوان کرد که رشته تربیت بدنی تلفیقی از سه رشته علوم تربیتی روانشناسی و علوم ورزشی است.

رشته تربیت بدنی به صورت اصولی و منظم به نحوه تربیت جسم و جان انسان پرداخته و به نحوه آماده سازی جسم و جان، راه‌های سالم نگه داشتن بدن، راه های حفظ انعطاف بدن به صورت اصولی می‌پردازد. یک فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی باید از انعطاف بدنی بالایی برخوردار باشد و با تمامی رشته‌های ورزشی تا حدودی آشنا باشد. دانشجویان این رشته رشته‌هایی چون ژیمناستیک، دو و میدانی، والیبال، بسکتبال، ایروبیک و انواع شنا را دردانشگاه آموخته و به این رشته ها به صورت عملی مسلط می‌شوند.

دانشجویان این رشته با تاریخچه رشته‌های ورزشی و قوانین رشته‌های ورزشی آشنایی پیدا کرده و اطلاعات آنها در خصوص ورزش و سلامتی بالا می‌رود.

چرا تربیت بدنی؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که بیان شد در رشته تربیت بدنی به صورت مفصل به علوم ورزشی پرداخته و بسیاری از رشته‌های ورزشی را در دانشگاه به صورت عملی آموزش می‌دهند. تربیت بدنی جزء رشته‌هایی محسوب می‌شودکه نیاز هر کشور بوده و برای ارتقای سلامت یک جامعه به این رشته نیازمند هستیم. رشته تربیت بدنی فقط به تربیت جسم یک نفر نپرداخته و در این رشته سلامت روحی و روانی و اصول اخلاقی نیز مطرح می‌شود به همین سبب رشته تربیت بدنی برای ارتقای سلامت جسمی و روانی یک جامعه مورد نیاز است.

شاید همه شما به خاطر داشته باشید که درس ورزش محبوب ترین درس در بین دانش آموزان یک مدرسه است و دانش آموزان در ساعت ورزش بهترین اوقات تحصیل خود را سپری می‌کند، به همین سبب خیلی از افراد به رشته تربیت بدنی علاقه مند بوده و البته باید در نظر داشت که تحصیل در رشته تربیت بدنی نیازمند آمادگی جسمانی بالایی است. دانشجویان این رشته مهارت‌های زیادی یاد گرفته و می‌توانند به عنوان مربی و کمک مربی در بسیاری از باشگاه‌ها فعالیت نمایند. این رشته دارای گرایش های متنوعی بوده و می‌توان با تحصیل در گرایش‌های متنوع این رشته بازار کار خوبی برای خود رقم زد.

اطلاعات عمومی دانشجویان رشته تربیت بدنی نسبت به دانشجویان سایر رشته‌ها بالاتر بوده و در طی تحصیل خود دانشجویان در حد یک پزشکیار با سیستم بدنی انسان آشنا می‌شوند. رشته تربیت بدنی را به هیچ عنوان نباید یک رشته مفرح تلقی کرد؛ زیرا دانشجویان این رشته در طی روز گاهاً بیش از ۳ الی ۴ ساعت تمرینات بدنی سختی را پشت سر می‌گذارند. این رشته برای افرادی که عاشق ورزش کردن هستند و دوست دارند با رشته‌های مختلف ورزشی آشنا شوند یک رشته ایده آل محسوب می‌شود.

جایگاه رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بدون شک هر جامعه که پیشرفته تر باشد به سلامتی انسان اهمیت بیشتری خواهد داد. به همین سبب هرچقدر جامعه به سوی پیشرفت حرکت نماید، رشته تربیت بدنی در آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهد شد. در حال حاضر صنعت ورزش از پول ساز‌ترین و مهم ترین صنعت‌ها در جهان است، به همین سبب می‌توان بر روی رشته تربیت بدنی برای ترقی جامعه در اقتصاد، سلامت روانی و سلامت جسمانی و افزایش امید به زندگی و کاهش اعتیاد سرمایه‌گذاری کرد. اگر دولتی بخواهد با اعتیاد مبارزه کند و نرخ امید به زندگی و شادی را در جامعه اش افزایش دهد، سرمایه گذاری بر روی رشته تربیت بدنی و تربیت افراد متخصص و متعهد در این رشته یکی از بهترین و موثرترین راه‌های ممکن است.

متاسفانه رشته تربیت بدنی در ایران هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است؛ اما در کشورهای پیشرفته‌ی اروپایی و آمریکایی این رشته از جایگاه والایی برخوردار بوده و جزء مهم ترین و تاثیرگذارترین رشته‌ها در جامعه است. 

با وجود اینکه رشته تربیت بدنی هنوز به جایگاه واقعی خود در ایران نرسیده است، اما نسبت به بسیاری از رشته‌ها بازار کار و آینده کاری روشن تری دارد. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز ورزشی، آموزشی و درمانی مختلفی مشغول به کار و فعالیت شوند.

دانشگاه های برتر تربیت بدنی بر اساس لیست کیو اس

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشگاه‌های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی چون تعداد دانشجویان، نحوه پذیرش دانشجو، تعداد مقالات در ژورنال‌های علمی معتبر، کیفیت تدریس، امکانات آموزشی و آزمایشگاهی، کیفیت و سطح علمی اساتید و دیگر پارامتر‌ها طبقه بندی می‌شوند. موسسات مختلف پارامترهای مختلفی را برای رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در نظر می‌گیرند؛ اما به همه رتبه بندی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد. در بین موسسات مختلف که اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه های جهان نموده‌اند می‌توان به لیست کیواس، رتبه بندی شانگهای و رتبه بندی تایمز هایر اجوکیشن اعتماد کرد. 

بر اساس لیست کیو اس بهترین دانشگاه‌ها در رشته تربیت بدنی را می‌توان به ترتیب دانشگاه لافبورو در انگلستان، کوئینزلند در استرالیا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه سیدنی، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بیرمینگام، دانشگاه فلوریدا، دانشگاه اوهایو، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه باث را نام برد. دانشگاه ملی سئول، دانشگاه اکستر در انگلستان، دانشگاه میشیگان، دانشگاه داکین استرالیا، نیز از دیگر دانشگاه‌های برتر این رشته هستند که در رتبه‌های بعدی در لیست کیو اس مشاهده می‌شود.

به ترتیب دانشگاه‌های میشیگان، تورنتو، چینهوآ، نورث وسترن، دانشگاه واشنگتن از برترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت بدنی براساس لیست تایمز هایر اجوکیشن است.

دانشگاه های کپنهاگ دانمارک، دانشگاه علوم ورزشی نروژ، دانشگاه دآکین استرالیا، دانشگاه لافبورو انگلستان، دانشگاه کوئینزلند استرالیا، دانشگاه جنوبی دانمارک، کلگری کانادا، دانشگاه ورونای ایتالیا، دانشگاه لیورپول انگلستان، دانشگاه گنت بلژیک از بهترین دانشگاه‌های جهان در تربیت بدنی در رتبه بندی شانگهای محسوب می‌شود.

رشته های مرتبط با تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که قبلاً نیز بیان شد؛ رشته تربیت بدنی یک رشته میان رشته‌ای بوده به همین دلیل با بسیاری از رشته‌ها مرتبط است. رشته فیزیولوژی و آناتومی یکی از مرتبط ترین رشته‌ها با رشته تربیت بدنی هستند. چرا که دانشجویی که در حال تحصیل در این رشته است، باید به خوبی با آناتومی بدن و فیزیولوژی آشنایی داشته باشد از این رو این دو رشته بسیار با رشته تربیت بدنی مرتبط هستند.

رشته مدیریت ورزشی یکی از گرایش های پرطرفدار در رشته تربیت بدنی است، دانشجو در طی تحصیل با نحوه مدیریت اماکن ورزشی آشنا می‌شود از این رو رشته مدیریت را می‌توان یک رشته مرتبط با تربیت بدنی دانست.

همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد، دانشجویان تربیت بدنی با سیستم بدنی انسان به خوبی آشنا شده و راه مقابله با بسیاری از امراض مانند دیابت چربی، کلسترول خون و فشار را از طریق ورزش آموزش دیده و واحد هایی مربوط به علوم تغذیه را نیز پاس می نمایند، از این رو این رشته یک رشته مرتبط با رشته پزشکی است.

دانشجویان رشته تربیت بدنی با حرکات اصلاحی آشنا شده و با آسیب های ورزشی نیز آشنا می‌شود. دانشجویان این رشته به خوبی با فیزیک بدن انسان آشنا شده و تا حدودی با رفع نقایص بدن با استفاده از ورزش آشنا می‌شود از این رو می توان این رشته را یک رشته مرتبط با فیزیوتراپی دانست.

رشته‌هایی چون روانشناسی، علوم تربیتی، جامعه شناسی و زیست‌شناسی از رشته های مرتبط با تربیت بدنی هستند.

میانگین درآمد ماهیانه

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای بررسی میانگین درآمد ماهیانه رشته تربیت بدنی باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار داد. در واقع نمی‌توان یک مبلغ مشخص را به عنوان میانگین درآمد ماهیانه رشته تربیت بدنی در نظر گرفت، پارامترهایی چون مهارت دانشجو در رشته‌های ورزشی، شهر محل سکونت، میزان سرمایه اولیه دانشجو برای شروع کار، نوع شغل که استخدامی باشد و یا از نوع آزاد باشد، نوع دانشگاه محل تحصیل از جمله پارامتر های موثر بر درآمد ماهیانه رشته است. به عنوان مثال اگر دانشجوی تربیت بدنی بعد از فارغ التحصیلی یک سرمایه اولیه برای شروع کار داشته باشد و دانشجو ساکن شهرهای بزرگ و پرجمعیت باشد می‌تواند به یک درآمد مطلوب برسد.

وضعیت کاری فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در ایران متاسفانه خیلی ایده آل نیست، مگر اینکه دانشجوی تربیت بدنی در رشته ورزشی خاصی مهارت داشته باشد و دارای کارت مربیگری و داوری در یک یا چند رشته باشد، یا مثلا دانشجوی تربیت بدنی دارای ایده ناب باشد و بتواند این ایده را عملی کرده و بتواند با یک سرمایه اولیه یک کار را شروع نماید.

رشته تربیت بدنی در دانشگاه های تربیت معلم، دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور ارائه می‌شود، دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های تربیت معلم بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله جذب آموزش و پرورش شده به عنوان دبیر تربیت بدنی فعالیت می‌نمایند این دانشجویان همانند دیگر دبیران آموزش و پرورش از حقوق و مزایای خاصی برخوردار است.

اما دانشجویانی که دانشجوی دانشگاه تربیت معلم نیستند پیدا کردن شغل برای آنها خیلی سخت بوده و اگر مهارت داشته باشند می‌توانند به عنوان مربی و داور در رشته‌های مختلف ورزشی در ارگان‌های دولتی فعالیت نمایند. میانگین درآمد این افراد ماهانه حدود سه تا سه و نیم میلیون تومان است.

اگر فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی برای تاسیس اماکن ورزشی داشته باشد، می‌تواند یک باشگاه تاسیس کرده به عنوان مربی و مشاور ورزشی در باشگاه خود به صورت تمام وقت فعالیت نماید. اگر باشگاه ورزشی در شهرهای بزرگ تاسیس شوند میانگین درآمد این افراد ماهانه به بیش از ۵ میلیون تومان نیز می‌رسد.

اگر سرمایه اولیه برای تاسیس یک باشگاه را ندارید می‌توانید یک سرمایه گذار پیدا کرده و با او شریک شوید، و یا می‌توانید به باشگاه‌های مختلف ورزشی رفته و به عنوان مربی و مشاوره ورزشی به صورت پاره وقت یا تمام وقت در باشگاه فعالیت نمایید، با توجه به تعداد مراجعین به باشگاه‌ها درآمد شما می‌تواند متغیر باشد.

فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند به عنوان مشاور تغذیه ورزشکاران، کمک مشاور، روانشناس ورزشکاران، مشاور ورزشی، کمک مربی در تیم‌های ورزشی مشغول به فعالیت شوند.

دانشجوی تربیت بدنی باید به این نکته توجه داشته باشد که بعد از فارغ التحصیلی نباید در انتظار استخدام ارگان‌های دولتی باشد، این دانشجویان باید بتوانند که  مهارت‌های خود را بالا برده تا بتوانند کار آفرینی نمایند.

با توجه به اینکه وضعیت کار برای فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در ایران در وضعیت ایده آلی قرار ندارد اما وضعیت کار برای فارغ التحصیلان این رشته در خارج از کشور بسیار ایده‌آل است به طوریکه رشته تربیت بدنی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در صدر پول ساز ترین رشته‌های تحصیلی قرار دارد.

مقطع کارشناسی تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رشته تربیت بدنی جزء رشته هایی است که به صورت نیمه متمرکز دانشجو در آن پذیرفته می‌شود. منظور از پذیرش نیمه متمرکز این است که دانشجو بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور اقدام به انتخاب رشته نموده سپس باید برای مصاحبه و سنجش آمادگی جسمانی به دانشگاه مراجعه نموده و پس از کسب امتیاز لازم در مصاحبه می‌تواند در این رشته مشغول به فعالیت شود. دانشجویان دختر برای ورود به مقطع کارشناسی تربیت بدنی باید حداقل ۱۵۸ سانتی متر و دانشجویان پسر باید حداقل ۱۶۵ سانتی متر قد داشته باشند. اگر دانشجویان جزء قهرمانان ورزشی کشور باشند، برای آنها برخی از شرایط مانند داشتن قد را لحاظ نکرده و پذیرش آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرد. در مصاحبه حضوری مقطع کارشناسی تربیت بدنی آمادگی جسمانی فرد سنجیده می‌شود و آزمون دو و میدانی و انعطاف بدنی از دانشجو گرفته می‌شود.

دانشجو پس از موفقیت در مصاحبه حضوری به عنوان دانشجوی رشته تربیت بدنی شناخته شده و باید در یک دوره چهار ساله ۱۳۶ واحد درسی را پشت سر بگذارد.

از جمله دروس اصلی و تخصصی مقطع لیسانس تربیت بدنی می‌توان به آناتومی انسانی، زیست شناسی، تاریخ تربیت بدنی، آمادگی جسمانی، هندبال، بسکتبال، شنا، ژیمناستیک، تنیس، بدمینتون، دو و میدانی، حرکت شناسی، کمک های اولیه، فیزیولوژی انسانی، آسیب شناسی، رشد و تکامل حرکتی، مبانی روانی،  بهداشت ورزشی،  بیومکانیک، والیبال، ورزش معلولین، نجات غریق، حرکت درمانی و حقوق ورزشی اشاره کرد.

دانشجویان اگر بتوانند در مقطع لیسانس تربیت بدنی یک رزومه قوی برای خود تهیه نمایند و مهارت‌های علمی و عملی خود را بالا ببرند و با معدل بالا در مقطع کارشناسی تربیت بدنی فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند برای ادامه تحصیل برای خارج از کشور اقدام نمایند، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی در خارج از کشور می‌تواند شرایط کاری و تحصیلی ایده‌آلی را برای دانشجویان نخبه به وجود آورد.

مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی در گرایش‌های مختلف در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، که برخی از پر طرفدار‌ترین گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی را بررسی خواهیم کرد.

فیزیولوژی ورزشی که از گرایش‌های مقطع کارشناسی تربیت بدنی است در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های فیزیولوژی فعالیت بدنی محض، فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی، فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی، فیزیولوژی ورزشی کاربردی و تغذیه ورزشی ارائه می‌شود. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس تربیت بدنی این گرایش‌ها از تاثیر ورزش بر بافت ها، سلول ها و اندام ها مطلع می‌شوند و می‌توانند در این زمینه تحقیقات گسترده‌تری انجام دهند. این گرایش ها تغییرات بدن در اثر ورزش کردن را بررسی کرده و همچنین عملکرد ورزشی افراد را بررسی می‌نمایند. افرادی که علاقه مند به علم تمرین هستند، می‌توانند در این گرایش ها به تحصیل بپردازند زیرا اساس علم تمرین فیزیولوژی ورزشی است.

یادگیری و کنترل حرکتی، آموزش تربیت بدنی و رشد حرکتی از گرایش های مقطع فوق لیسانس تربیت بدنی در زیر مجموعه رفتار حرکتی است. هدف این گرایش ها تربیت متخصصین متعهدی است که بتوانند به استعدادیابی ورزشی کمک کرده و از طرفی بتوانند نقاط ضعف و قوت ورزشکاران را در تیم‌های ورزشی شناسایی کرده و مهارت ورزشکاران را افزایش دهند. افرادی که در گرایش یادگیری و کنترل حرکتی تحصیل می‌نمایند می‌توانند به عنوان کاردرمانگر در مراکز درمانی مشغول خدمت شده و به معلولین و جانبازان برای بهبود توانایی آنها کمک نمایند.

آسیب شناسی ورزشی از دیگر گرایش های مقطع فوق لیسانس تربیت بدنی به شمار می‌رود که زیر مجموعه‌های آنها شامل حرکات اصلاحی، امدادگر ورزشی و تربیت بدنی ویژه معلولین است. این گرایش از کارشناسی ارشد با کمک ورزش به درمان ناهنجاری‌های فیزیکی بدن پرداخته و ارتباط تنگاتنگی با رشته فیزیوتراپی دارد. افراد فارغ التحصیل این گرایش می‌توانند باشگاه حرکات اصلاحی را تاسیس نمایند.

روانشناسی ورزشی، مدیریت ورزشی و بیومکانیک ورزشی از گرایش‌های فوق لیسانس تربیت بدنی هستند.

دکتری تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

علاقه مندان به رشته تربیت بدنی قطعاً تمایل دارند که تا مقطع دکتری تربیت بدنی این رشته را ادامه دهند.  دکتری تربیت بدنی در گرایش‌های مختلف ارائه می‌شود که در ادامه مطلب گرایش‌های این رشته توضیح داده می‌شود.

یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های دکتری تربیت بدنی زیر مجموعه‌های فیزیولوژی ورزشی است؛ فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری در گرایش هایی چون فیزیولوژی ورزشی عصبی و عضلانی، فیزیولوژی ورزش قلب و عروق، بیوشیمی و متابولیسم ورزشی و فیزیولوژی ورزشی تنفسی ارائه می‌شود. فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند مشکلات عصبی و عضلانی را تحلیل کرده و برای آنها راهکارهای درمانی ارائه دهند. همچنین فارغ‌التحصیلان می‌توانند به ورزشکاران نخبه و قهرمان کمک نمایند تا بتوانند قدرت و استقامت خود را بالا ببرند.  همچنین فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای کلینیک های ورزشی برنامه ریزی کرده و در کلینیک های ورزشی برای مشکلات عصب و عضله مشاوره‌های درمانی دهند.

آسیب شناسی ورزشی یکی دیگر از گرایش های پرطرفدار در مقطع دکتری تربیت بدنی است؛ بدون شک این گرایش باعث بالا بردن افزایش سلامت عمومی جامعه می‌شود. آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی در سه گرایش امدادگر ورزشی، تربیت بدنی ویژه معلولین و حرکات اصلاحی ارائه می‌شود. این گرایش از تربیت بدنی به پیشگیری و کنترل بسیاری از بیماری‌ها کمک شایانی می‌نماید به عنوان مثال افرادی که از آرتروز گردن و دست رنج می‌برند می‌توانند با استفاده از حرکات اصلاحی و با انجام ورزش‌های به خصوص آرتروز خود را کنترل نمایند و از عواقب وخیم آن جلوگیری نمایند. شاید مشاهده کرده باشید که بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای دچار آسیب های شدیدی می‌شوند که گاهی این آسیب ها جلوی فعالیت حرفه‌ای ورزشکاران را می‌گیرد؛ متخصصین آسیب های ورزشی به این ورزشکاران کمک کرده تا بتوانند بهبودی خود را به دست آورده و فعالیت حرفه‌ای خود را مجدداً شروع نمایند. فارغ التحصیلان آسیب های ورزشی می توانند کلینیک های ورزشی دایر کرده و به درمان ناهنجاری‌های ستون فقرات و ناهنجاریهای اسکلتی و حرکتی بپردازند. مدیریت ورزشی از گرایش های مقطع دکتری تربیت بدنی است که برای مدیریت استراتژیک ورزش کشور این رشته بسیار مورد نیاز است. مبانی و مباحث این گرایش از تربیت بدنی بیشتر بر روی اصول تجارت، بازاریابی و مدیریت اماکن ورزشی تاکید دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای مدیریت صحیح صنعت ورزش در کشور راهکارهایی را ارائه دهند. برای پیشرفت ورزش کشور و حل مشکلات سازمان های ورزشی در یک کشور باید فارغ‌التحصیلان متخصص و متعهد در رشته مدیریت ورزشی تربیت کرد.

افراد زیادی علاقه مند هستند که مقطع دکتری رشته تربیت بدنی را در خارج از کشور ادامه دهند، برای این کار لازم است تا فارغ التحصیلان دارای یک رزومه قوی بوده و دارای یک یا چند مقاله آی اس آی باشند، کسب نمره بالا در تافل یا آیلتس، یا داشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های معتبر کشور از دیگر شروط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری تربیت بدنی است. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید به شما پیشنهاد می‌شود که برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید، زیرا اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد راحت تر از مقطع دکترا است.

گرایش ها و زیر مجموعه های تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی، روانشناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی و حرکات اصلاحی ارائه می‌شود.

در مقطع دکتری تربیت بدنی گرایش‌های نام برده مشاهده می‌شود که هر کدام از این گرایش ها خود به گرایش های متعددی تقسیم‌بندی می‌شود.

روانشناسی ورزشی یکی از گرایش های پرطرفدار در دکتری تربیت بدنی محسوب می‌شود که در خصوص تاثیر ورزش بر روان انسان و اصول روانشناسی در حیطه ورزش بحث می‌کند. روانشناسی ورزشی برای درمان اضطراب افسردگی و سایر اختلالات روانی راهکارهای درمانی را از طریق ورزش ارائه می‌دهد؛ به عنوان مثال روانشناسی ورزشی بر تاثیر ورزش های هوازی بر درمان افسردگی بحث می‌کند و اذعان می‌دارد که ورزش های هوازی در کاهش اضطراب و استرس افراد و کاهش علائم افسردگی بسیار موثر خواهد بود. در تیم‌های ورزشی از روانشناسان ورزشی برای تقویت روحیه ورزشکاران استفاده می نماید. بدیهی است که ورزشکاران برای مسابقات مهم جهانی و کشوری دچار فشار روانی نبوده و استرس زیادی را تحمل می‌کند روانشناسان ورزشی به کمک این افراد آمده و راهکارهایی را جهت کاهش استرس به آنها آموزش می‌دهند.

روانشناسی ورزشی برای کودکان ورزشکار بسیار موثر عمل کرده و باعث تقویت روحیه و کشف استعدادهای درونی آنها می‌شود.

تغذیه ورزشی از دیگر گرایش های پرطرفدار مقطع دکتری تربیت بدنی در زیر مجموعه فیزیولوژی ورزشی است. افرادی که در رشته تغذیه ورزشی تحصیل می‌نمایند، می‌توانند نوع تغذیه و میزان مواد دریافتی افراد ورزشکار در گروه‌های مختلف ورزشی را تعیین نمایند. همچنین افراد در خصوص نقش تغذیه بر توانایی افراد ورزشکار تحقیق می‌نمایند. متخصصین به کمک تغذیه می‌توانند عملکرد افراد ورزشکار را افزایش دهند. افراد متخصص که در رشته تغذیه ورزشی تحصیل کرده باشند باید در تیم‌های حرفه‌ای ورزشی حضور داشته باشند و برای حفظ وزن و اندام افراد ورزشکار که در مسابقات جهانی و کشوری بسیار مهم است مشاوره دهند، زیرا افراد ورزشکار باید بتوانند بدون تغییر وزن عملکرد ورزشی خود را در سطح بالا نیز نگه دارند.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زبان تحصیل در کشورهای مختلف با توجه به پارامترهای مختلف تعیین می‌شود، زبان رسمی کشور، میزان جذب دانشجو‌های بین‌المللی توسط یک کشور یا یک دانشگاه، ملیت اساتید یک دانشگاه، سطح علمی دانشگاه و نوع دانشگاه از این دست عوامل است.

رشته تربیت بدنی از آن دست رشته هایی به شمار می‌رود که دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیشرفته رغبت زیادی از خود نشان می‌دهند.

کشور هایی چون دانمارک، نروژ، استرالیا، ایتالیا، آلمان، مالزی، کره جنوبی و اتریش جزء کشورهایی هستند که در صدر لیستی هستند که دانشجویان تربیت بدنی برای ادامه تحصیل در آنها اقدام می‌نمایند.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها زبان تحصیل در آن کشور است. به همین دلیل به زبان تحصیل در برخی از کشورها اشاره می‌کنیم.

اگر می خواهید برای کشور دانمارک اقدام به اخذ بورسیه نمایید؛ باید بدانید که زبان تحصیل در این کشور به دو صورت دانمارکی و انگلیسی ارائه می‌شود؛ اگر بتوانید به زبان دانمارکی مسلط شوید می‌توانید از تسهیلات تحصیل رایگان در این کشور استفاده نمایید. اگر قصد دارید که برای مقطع لیسانس اقدام نمایید، باید بدانید که مقطع لیسانس در این کشور صرفاً به زبان دانمارکی ارائه می‌شود.

کشور نروژ یکی دیگر از کشورهایی است که دانشجویان تربیت بدنی علاقه زیادی به ادامه تحصیل در آن دارند؛ زبان تحصیل در این کشور نروژی و انگلیسی بوده و اگر قصد دارید برای مقطع لیسانس در این کشور اقدام نمایید باید به زبان نروژی مسلط باشید، رشته های مدیریت ورزشی، مطالعات ورزشی هوازی، بیولوژی ورزشی، سلامت و مربی گری در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. زبان تحصیل در کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی است. کشور مالزی از دیگر کشورهای آسیایی محبوب برای دانشجویان تربیت بدنی است که خوشبختانه دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. زبان رسمی کشور مالزی مالاییایی بوده اما زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است.

امکان بورسیه شدن

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشجویان نخبه در هر مقطع تحصیلی تمایل دارند که در بهترین دانشگاه‌های جهان ادامه تحصیل دهند و از تسهیلات و مزیت های تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی و آمریکایی بهره‌مند شوند، از آنجا که بسیاری از دانشجویان مراحل اخذ بورسیه تحصیلی را بسیار پیچیده و دشوار می‌دانند از اقدام برای آن صرف نظر می‌نمایند؛ در حالی که بسیاری از دانشجویان مستعد اگر از مراحل اخذ بورسیه به خوبی آگاهی داشته باشند می‌توانند بدون دردسر در بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل نمایند.

اتریش یکی از کشور های مهاجر پذیر بوده که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را در دانشگاه های خود جذب می‌نماید اگر قصد دارید برای مقطع لیسانس تربیت بدنی در کشور اتریش اقدام نمایید، باید بدانید که امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش با مدرک دیپلم امکان پذیر نخواهد بود، شما در ابتدا باید در کنکور سراسری ایران در رشته تربیت‌بدنی پذیرفته شده و بعد از گذراندن دو تا چهار ترم می‌توانید برای مقطع لیسانس تربیت بدنی دانشگاه های اتریش اقدام نمایید. اگر دارای مدرک کاردانی تربیت بدنی هستید نیز این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید برای مقطع لیسانس کشور اتریش اقدام نمایید. هزینه زندگی در اتریش نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی به صرفه تر بوده و اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی نسبت به اخذ ویزای دیگر کشورهای اروپایی راحت تر است.

کشور استرالیا از دیگر کشورهایی به شمار می‌شود که امکان بورسیه شدن برای رشته تربیت بدنی در آن امکان پذیر بوده اما می توان با یک مشاوره خوب، بورسیه تحصیلی این کشور را اخذ نمود. اگر شما جزء دانشجویان نخبه باشید و مدرک تحصیلی شما از دانشگاه های سراسری ایران باشد و به زبان انگلیسی مسلط باشید و بتوانید در آیلتس نمره بالای ۶ کسب نمایید، امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای شما بسیار بالا خواهد بود. امکان بورسیه شدن در رشته تربیت بدنی برای کشورهایی چون آلمان، کانادا، ایتالیا و استرالیا نیز امکان پذیر است. خوشبختانه اغلب کشور ها این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ اگر قصد بورسیه شدن دارید به شما پیشنهاد می‌شود قبل از هر چیز در خصوص کشورها و هزینه تحصیل در آنها تحقیق کرده و اگر لازم است زبانی غیر از انگلیسی فراگیرید و از دوران تحصیل خود در ایران اقدام به فراگیری زبان نمایید.

واحد های درسی مشترک

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با وجود اینکه رشته تربیت بدنی از گرایش های مختلف تشکیل شده است اما وجود واحد های درسی مشترک در بین این گرایش ها مشاهده می‌شود، فیزیولوژی انسانی، آناتومی انسان، روانشناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، آسیب شناسی ورزشی، مدیریت ورزشی، تاریخ تربیت بدنی از جمله واحد های درسی مشترک در بین تمامی گرایش های تربیت بدنی در مقطع کارشناسی است. واحد‌های درسی روش تحقیق در علوم ورزشی، آمار زیستی ویژه فعالیت ورزشی، فیزیولوژی انسانی پیشرفته ویژه فعالیت ورزشی از جمله دروس پایه مشترک در کلیه گرایش های کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی است.

روانشناسی ورزشی واحد درسی مشترک بین ارشد رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی است.  واحد درسی ارگونومی ورزشی واحد درسی مشترک بین بیومکانیک ورزشی و آسیب شناسی ورزشی است.

رشته تربیت بدنی ارتباط تنگاتنگی با رشته فیزیوتراپی داشته و بین این دو رشته واحدهای درسی مشترکی مشاهده می‌شود. ارگونومی، حرکت شناسی، بیومکانیک، فیزیولوژی انسان، آناتومی از واحدهای درسی مشترک بین این دو رشته هستند.

 کینزیولوژی واحد درسی مشترک بین رشته‌های فیزیوتراپی، بیومکانیک ورزشی و تربیت بدنی است.

اصول و مبانی مدیریت از واحدهای درسی مشترک بین مدیریت ورزشی و سایر گرایش های مدیریت است.

علم تمرین،بیومکانیک ورزشی، فیزیولوژی انسانی، آناتومی، آسیب شناسی ورزشی از واحدهای مشترک مهندسی ورزشی و تربیت بدنی است.   

آزمون های مرتبط با رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رشته تربیت بدنی جزء رشته هایی است که افراد برای تحصیل در آن باید دارای آمادگی جسمانی کاملی باشند، در واقع این رشته جزء رشته‌های خاص بوده که هر کسی نمی تواند در این رشته تحصیل نماید. به همین سبب در دانشگاه های ایران به صورت نیمه متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته می‌نمایند. افرادی که مایل به تحصیل در رشته تربیت بدنی هستند باید در کنکور سراسری یکی از رشته‌های نظری شرکت کرده و در فرم انتخاب رشته خود رشته تربیت بدنی را در اولویت‌های بالا انتخاب نمایند، اگر دانشجو دارای رتبه قابل قبولی باشد از او برای مصاحبه دعوت می‌شود. دانشجو اگر موفق به کسب امتیاز بالا در آزمون عملی تربیت بدنی شد می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل دهد. پارامترهای مختلفی در آزمون عملی مورد سنجش قرار می‌گیرد. قد، وزن، انعطاف بدنی، سلامت کامل جسمی، سلامت کامل روانی، سرعت و استقامت فرد در آمادگی جسمانی از جمله این پارامتر ها است. افرادی که حائز مقام‌های جهانی، آسیایی و کشوری هستند در اولویت پذیرش قرار دارند. رشته تربیت بدنی در برخی از شهرها در هنرستان‌ها نیز ارائه می‌شود؛ برای ورود به هنرستان هایی که در آنها رشته تربیت بدنی تدریس می‌شود، دانش آموز باید در آزمون عملی شرکت نماید و در صورت کسب امتیاز لازم می‌تواند دانش آموز هنرستان تربیت بدنی شود.

برای شرکت در مقطع فوق لیسانس تربیت بدنی افراد باید فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی تربیت بدنی باشند. همچنین افرادی که قصد شرکت در آزمون دکتری تربیت بدنی را دارند باید در یکی از گرایش های ارشد تربیت بدنی فارغ التحصیل شده باشند. مقطع دکتری تربیت بدنی مانند تمامی مقاطع دکتری دیگر دارای مصاحبه است. افرادی که مقاله های متعدد در ژورنال های معتبر علمی چاپ کرده باشند و افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد دارای یک پایان نامه خوب و کاربردی باشند، و سطح زبان آنها در حد بالا باشد و یا موفق به تالیف کتاب در زمینه تربیت بدنی شده باشند، شانس بیشتری برای قبولی در مصاحبه دکتری تربیت بدنی دارد.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی در خارج از کشور را دارید باید قبل از هر چیز در خصوص بهترین کشور ها برای رشته تربیت بدنی تحقیق نمائید برای این کار می‌توانید از موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو کمک بگیرید. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در رشته تربیت بدنی در کشور ترکیه هستند، برای ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت نمایید، آزمون یوس و تومر از آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه هستند. دانشگاه‌های ترکیه به صورت انگلیسی زبان و ترکی زبان ارائه می‌شوند، اگر قصد ورود به دانشگاه های انگلیسی زبان را دارید باید در آزمون یوس و اگر قصد ورود به دانشگاه‌های ترک زبان را دارید باید در آزمون تومر شرکت نمایید. سوالات آزمون تومر و یوس مربوط به سوالات هوش، ریاضی و زبان است؛ به همین سبب افرادی که قصد ورود به دانشگاه های ترکیه را دارند باید بتوانند نمره قبولی در این آزمون را کسب نمایند.

دانشگاه آنادولو یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته تربیت بدنی است؛ این دانشگاه یک دانشگاه دو زبانه بوده و تدریس در آن به زبان انگلیسی و ترکی صورت می‌گیرد بنابراین لازم است برای ورود به این دانشگاه به زبان ترکی مسلط باشید؛ اما پیشنهاد می شود قبل از ورود به کشور ترکیه با زبان ترکی آشنایی پیدا کنید زیرا برای زندگی در این کشور به این زبان احتیاج خواهید داشت.

گمان نکنید که برای ورود به رشته تربیت بدنی در ترکیه قبولی در آزمون یوس و تومر کافی خواهد بود؛ شما باید در آزمون عملی شرکت کرده و در خصوص رشته تربیت بدنی در مصاحبه سوالات تخصصی از شما پرسیده خواهد شد شما در صورتی که در آزمون عملی موفق شوید و بتوانید به سوالات تخصصی مصاحبه کنندگان پاسخ دهید می‌توانید در رشته تربیت بدنی در ترکیه در مقطع لیسانس تحصیل نمایید.

کشور ایتالیا از دیگر کشورهایی است که دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل در این کشور رغبت زیادی نشان می‌دهند، دانشجویان تربیت بدنی از این قاعده مستثنی نبوده و تعداد زیادی از این افراد برای دانشگاه‌های ایتالیا در رشته تربیت بدنی اقدام می‌نمایند. داشتن مدرک زبان با نمره بالا، داشتن یک رزومه خوب و قوی، داشتن مدرک مربی گری در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مقام در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مدرک رزمی کاری به شما کمک می‌کند که بتوانید در مقطع لیسانس بسیاری از کشورهای اروپایی اقدام نمایید. شما می‌توانید مدارک خود را به همراه یک رزومه قوی به دانشگاه‌های ایتالیا ارسال کرده و بعد از تایید مدارک در یک مصاحبه عملی شرکت کرده و پس از قبولی در مصاحبه عملی می‌توانید در رشته تربیت بدنی در ایتالیا تحصیل نمایید.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بدون شک دغدغه کار مهم ترین دغدغه زندگی هر شخص بعد از دوران فارغ التحصیلی از دانشگاه است. بدیهی است که افراد انتظار داشته باشند که پس از دوران فارغ التحصیلی دولت برای آنها کارهای مرتبط با رشته را در نظر داشته باشد، اما متاسفانه دولت ایران زمینه های کاری گسترده و پردرآمدی را برای فارغ التحصیلان تربیت بدنی درنظر نداشته و بسیاری از فارغ التحصیلان به شغل های غیر مرتبط با رشته روی آورده و یا دوران طولانی را با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند. با این اوصاف بهتر است در نظر داشته باشید که اگر واقعاً علاقه‌مند به رشته خود بوده و دوست دارید در زمینه تحصیلی خود کار و فعالیت نمایید باید از استخدام شدن در ارگان‌ها و سازمانهای دولتی دست شسته و به دنبال مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل باشید.

اگر در گرایش حرکات اصلاحی دارای مدرک ارشد و دکتری هستید، می‌توانید اقدام به تاسیس کلینیک حرکات اصلاحی نماید. کلینیک حرکات اصلاحی یک موقعیت کاری ویژه برای شما به وجود آورده که می‌توانید در شهرهای بزرگ به درآمد مطلوبی برسید. می‌توانید با همکاری یک پزشک و شخصی که در زمینه ماساژ ورزشی تبحر دارد، اقدام به تاسیس یک مرکز ورزشی درمانی نموده و درآمدی مطلوب به دست آورید.

می‌توانید پس از فارغ التحصیلی در رشته تربیت بدنی اقدام به تاسیس باشگاه ورزشی نموده و خود به عنوان مربی ورزش به صورت تمام وقت در باشگاه خود فعالیت نمایید. اگر فارغ‌التحصیل گرایش روانشناسی ورزشی هستید باید بدانید که این رشته به سرعت در حال توسعه بوده و نیاز جامعه به این روانشناسان هر روز بیشتر می شود به همین سبب شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی در کلینیک های پزشکی ورزشی به عنوان مشاور مشغول به کار شده و یا مجوز تاسیس دفتر روانشناسی ورزشی را اخذ نمایید.

تربیت بدنی در کشور دانمارک

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشور دانمارک از ایده آل ترین کشور‌ها برای تحصیل در رشته تربیت بدنی است، دانشگاه کپنهاگ دانمارک و دانشگاه جنوبی دانمارک از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در رشته تربیت بدنی در جهان محسوب می‌شوند. خوشبختانه کشور دانمارک عضو کشورهای شینگن بوده به طوریکه با اخذ ویزای دانمارک می‌توان به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر نمود‌‌. هزینه زندگی در دانمارک تقریباً با هزینه زندگی در کشورهای سوئد  و آلمان هم سطح بوده و به طور میانگین برای هر فرد در ماه حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است. اگر بخواهید با تاکسی در شهر جا به جا شوید باید هزینه های گزافی را بپردازید زیرا بنزین در این کشور بسیار گران بوده و در نتیجه هزینه حمل و نقل با تاکسی گران است به همین سبب توصیه می‌شود که در این کشور برای حمل و نقل از دوچرخه و اتوبوس استفاده نمایید.

در صورتی که بخواهید برای حمل و نقل از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید هزینه جابجایی شما در ماه حدود ۴۰۰ کرون می‌شود.

اگر می خواهید از مزیت های تحصیل رایگان در دانمارک بهره‌مند شوید به شما پیشنهاد می‌شود که به زبان دانمارکی مسلط شوید، اما اگر می خواهید به زبان انگلیسی در دانمارک تحصیل نمایید باید سالانه بین ۶ تا ۱۲ هزار یورو در سال را برای هزینه تحصیل در نظر بگیرید.

خوشبختانه امکان کار دانشجویی در دانمارک فراهم بوده و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در هفته ۱۰ تا ۲۰ ساعت به کار دانشجویی با حقوق ۸ تا ۱۰ یورو در هر ساعت بپردازند.

خوشبختانه می‌توانید در دانمارک خودتان را بیمه درمانی نموده و حدود۲۵۰ کرون برای بیمه درمانی خود بپردازید.

هزینه اجاره بها در کشور دانمارک با توجه به شهر و نوع آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد، به صورت میانگین می‌توان مبلغ ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کرون را به عنوان مبلغ اجاره بها در دانمارک در نظر گرفت. هزینه خورد و خوراک در دانمارک ماهانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کرون و هزینه تلفن همراه ماهانه حدود ۴۰۰ کرون است.

تربیت بدنی در نروژ

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشور نروژ می‌تواند یکی از ایده آل ترین مقصد‌ها برای دانشجویان رشته تربیت بدنی باشد. دانشگاه علوم ورزشی در نروژ یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت بدنی است که در بسیاری از رتبه بندی‌های معتبر جهانی در صدر لیست قرار دارد. دانشگاه‌های کشور نروژ از آموزش با کیفیتی برخوردار بوده و دوره کارشناسی درآنها سه ساله، دوره کارشناسی ارشد دو ساله و دوره دکتری نیز سه ساله است. دانشجویان پس از اینکه وارد دانشگاه‌های نروژ شدند می‌‌توانند کار دانشجویی برداشته و با ۲۰ ساعت کار در هفته بخشی از هزینه های زندگی در نروژ را تأمین نمایند؛ دانشجویان می‌توانند در تعطیلات بین دو ترم نیز به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

اگر می خواهید برای دوره کارشناسی تربیت بدنی در نروژ اقدام نمایید بدانید که باید دارای مدرک کاردانی تربیت بدنی باشید، یا در دوره کارشناسی در ایران قبول شده باشید و یک سال از تحصیل  شما در دانشگاه گذشته باشد. تحصیل در دانشگاه های دولتی در نروژ به صورت رایگان بوده؛ و اگر دارای یک رزومه قوی باشید و بتوانید در آزمون آیلتس نمره ۶ را کسب نمایید؛ می‌توانید از تسهیلات تحصیل رایگان در نروژ استفاده نمایید البته این را هم مد نظر داشته باشید که در هر نیمسال باید هزینه اندکی که بین 32 تا ۶۴ یورو است را به دانشگاه پرداخت نمایید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نروژ را دارید سالانه حدود ۸ هزار تا ۹ هزار و ۵۰۰ یورو در سال را باید صرف هزینه تحصیل خود نمایید. مقطع کارشناسی در نروژ به زبان نروژی برگزار شده و شما می‌توانید بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه یک سال به صورت فشرده دوره زبان نروژی را گذارنده بعد دوره لیسانس خود را شروع نمایید. لازم به ذکر است که دوره های زبان نروژی در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان برگزار می‌شود.

هزینه اجاره منزل در نروژ نسبتاً بالا بوده و ماهانه حدود ۱۳۰۰ تا۲۰۰۰ یورو در ماه را باید برای اجاره ی منزل کنار بگذارید. هزینه زندگی در کشور نروژ برای هر فرد ماهانه حدود ۱۲۰۰ یورو است.

دانشجویان در کشور نروژ از بیمه دولتی برخوردار بوده و می‌توانند خود را بیمه نمایند.

رشته تربیت بدنی در استرالیا

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشگاه داکین و دانشگاه کوئینزلند بدون شک بهترین دانشگاه‌های ورزشی جهان هستند که هر دو در کشور استرالیا واقع هستند؛ از این رو کشور استرالیا جزء بهترین کشورها برای نخبگان رشته تربیت بدنی در سراسر جهان است. اگر بتوانید از پس هزینه های زندگی در استرالیا بر بیایید به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام نمایید.

هزینه زندگی در استرالیا سالانه به ازای هر فرد حدود ۲۵ هزار دلار استرالیا است. در واقع می‌توان گفت هزینه زندگی یک دانشجو که شامل تلفن، حمل و نقل، تفریح، غذا، پوشاک و خوابگاه است در هر هفته تقریباً حدود ۴۰۰ دلار می‌شود.

دانشجویانی که به استرالیا مهاجرت می‌کنند حتماً خود را بیمه نمایند. هزینه بیمه برای هر دانشجو در سال حدود ۶۰۰ دلار خواهد بود. برای تحصیل در کشور استرالیا شما باید هزینه پرداخت نمایید این هزینه با توجه به دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین هزینه برای رشته‌های غیر پزشکی چیزی حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار در سال است. شما می‌توانید در استرالیا به کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول شوید و در صورتی که کار خود را به نحو احسن انجام دهید، می‌توانید اقدام به اخذ معرفی نامه برای مشاغل دیگر نمایید.

تربیت بدنی در انگلستان

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشور انگلستان همواره مورد توجه نخبگان سراسر جهان قرار گرفته و بهترین دانشگاه های جهان در انگلیس قرار دارد. دانشگاه لافبورو، لیورپول و بیرمنگام جزء بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت بدنی هستند که هر سه دانشگاه در کشور انگلستان قرار دارند.

در خصوص تحصیل در کشور انگلستان باید این نکته را مد نظر قرار دهید که امکان تحصیل رایگان در کشور انگلستان وجود نداشته و برای این که بتوانید از دانشگاه‌های کشور انگلستان بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایید؛ باید شرایط سختی را پشت سر بگذارید، مدرک معتبر از بهترین دانشگاه های سراسری ایران، کسب معدل بالای ۱7، نوشتن مقاله‌های isi، تالیف کتاب و ترجمه کتاب از جمله شرایطی است که می‌توانید از طریق آن کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایید. اگر حتی بتوانید از دانشگاه‌های انگلستان بورسیه دریافت نمایید باید بتوانید از پس هزینه های گزاف زندگی در انگلیس بر بیایید در غیر این صورت موفق به اخذ ویزای انگلستان نخواهید شد.

دوره کارشناسی در انگلیس ۳ ساله، دوره کارشناسی ارشد یک ساله و دوره دکتری نیز سه ساله است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در انگلیس با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین می‌توان هزینه بین ۸ تا ۳۸ هزار پوند در سال  را برای این مقطع در نظر گرفت. هزینه دوره ارشد و دکتری نیز بین ۱۱ تا ۳۲ هزار پوند در سال خواهد بود. هزینه زندگی در انگلیس به ازای هر فرد دانشجو با احتساب هزینه خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل چیزی حدود۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ پوند برای هر نفر است. هزینه زندگی در انگلیس ۱۲۱ درصد گران تر از هزینه زندگی در ایران خواهد بود. اجاره بها در انگلیس برای یک سوئیت ۸۵ متری دانشجویی حدود ۵۵۰ تا ۶۵۰ پوند در ماه است. دانشجویان به محض ورود به کشور انگلیس باید خود را بیمه نمایند که هزینه بیمه برای هر فرد ۴۲ تا ۶۵ پوند در هر ماه خواهد بود.

رشته تربیت بدنی در کانادا

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کانادا همیشه مورد توجه ترین کشور برای کار، زندگی و ادامه تحصیل در جهان است. کشور کانادا برای دانشجویان رشته تربیت بدنی در سراسر جهان کشوری مناسب به شمار می‌رود. دانشگاه‌های کلگری و تورنتو بهترین دانشگاه های جهان در رشته های علوم ورزشی هستند. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشور های دیگر کمتر است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارید باید بدانید که تورنتو جزء گران ترین شهرهای کانادا است. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا وجود داشته و در صورتی که بتوانید شرایط لازم را برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را اخذ نمایید می‌توانید از مزیت‌های تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شوید. در غیر این صورت می توانید به صورت آزاد به کانادا مهاجرت کرده و برای تحصیل در دانشگاه های کانادا شهریه پرداخت نمایید. متاسفانه هزینه های دانشگاه های کانادا بسیار بالا بوده و چیزی معادل ۱۲ هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا در سال است. هزینه زندگی در کانادا حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود. اگر قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را دارید سالانه ۳ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ دلار کانادا را باید برای هزینه اقامت در خوابگاه در نظر بگیرید. اگر قصد اجاره منزل را دارید باید بتوانید ماهانه حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه را برای اجاره بها کنار بگذارید. هزینه بیمه در کشور کانادا ۴۸۰ دلار در سال است.

رشته تربیت بدنی در کشور ایتالیا

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی کشور ایتالیا است. هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای جهان ارزان تر بوده و نسبت به بسیاری از کشورها چون انگلیس و آمریکا می توان راحت تر ویزا دریافت نمود، دانشگاه ورونای ایتالیا یکی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته تربیت بدنی است به همین سبب ایتالیا به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان نخبه تربیت بدنی در ایران تبدیل شده است. هزینه تحصیل در ایتالیا با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا چیزی بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی چیزی بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در ایتالیا ماهانه حدود ۷۰۰ تا هزار یورو برای هر فرد است. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند دانشگاه پادوآ در صورتی که دانشجو دارای شرایط لازم باشد و به طور کامل بورسیه دریافت کرده باشد امتیاز اقامت در خوابگاه را به دست خواهد آورد. اما اگر امتیاز لازم برای اقامت در خوابگاه را بدست نیاورده‌اید اصلاً نگران نباشید شما می‌توانید در منزل‌های دانشجویی اقامت نمایید. هزینه اجاره بهای خوابگاه ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو و هزینه اجاره سوئیت دانشجویی ماهانه حدود ۴۰۰ یورو است.

شما می توانید از مزیت های خدمات درمانی در ایتالیا نیز استفاده نمایید، مبلغی حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو پرداخت خواهید کرد و می‌توانید از مزیت های خدمات درمانی از جمله درمان رایگان استفاده نمایید.

رشته تربیت بدنی در کشور بلژیک

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بلژیک یکی از کشورهای مورد توجه در اتحادیه اروپا است که به سبب استانداردهای بالای زندگی و سطح بالای کیفیت آموزشی مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه کی یو لون در شهر لون و دانشگاه گنت از بهترین دانشگاه های تربیت بدنی در جهان هستند که از سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و هزینه‌های تحصیل در آنها نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های تراز اول جهان مناسب تر است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه کی یو لون حدود سه هزار یورو در سال و هزینه  تحصیل در دانشگاه گنت حدود ۲۸۰۰یورو  در سال خواهد بود، به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های بلژیک بیشتر از ۴ هزار و ۲۰۰یورو در سال نمی‌شود. هزینه زندگی در کشور بلژیک ماهانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو است. هزینه اجاره بها با توجه به نوع شهر و نوع آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور متوسط هزینه اجاره بهای آپارتمان دانشجویی۴۰۰ یورو در ماه و هزینه اقامت در خوابگاه ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت با سرعت ۸ مگابایت بر ثانیه در ماه حدود ۳۵ یورو می شود. هزینه های درمانی در کشور بلژیک بخشی از هزینه‌های شما است که باید از آن تا حدودی اطلاع داشته باشید، برای یک چکاپ کامل در بلژیک به مبلغی حدود ۲۵یورو نیاز خواهید داشت. هزینه درمان یک دوره سرماخوردگی حدود پنج یورو خواهد شد.

رشته تربیت بدنی در کره جنوبی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کره جنوبی از کشورهای پیشرفته آسیایی در سطح دنیا هستند که به دلیل اقتصاد قدرتمند، سطح بالای کیفیت آموزشی، تدریس به زبان انگلیسی، پیشرفت علمی چشمگیر مورد توجه دانشجویان نخبه بین المللی در سطح جهان قرار گرفته است.

دانشگاه ملی سئول در پایتخت کره جنوبی از بهترین دانشگاه‌های جهان است که خوشبختانه رشته تربیت بدنی در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، از همین رو بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در کره جنوبی از خود رغبت زیادی نشان می‌دهند. خوشبختانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کره جنوبی فراهم است. برای مقطع لیسانس نیز می توان برای ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی اقدام نمود. برای ورود به مقطع لیسانس در کره جنوبی باید در امتحان ورودی دانشگاه پذیرفته شوید. دوره لیسانس در کره جنوبی ۴ سال، دوره ارشد ۲ یا ۳ سال و دوره دکترا نیز سه ساله است. هزینه تحصیل برای مقطع لیسانس در دانشگاه‌های کره جنوبی برای رشته های غیرپزشکی ۴ تا ۵ هزار دلار در سال است و برای مقطع ارشد و دکتری برای رشته های غیر پزشکی ۶ هزار دلار در سال خواهد بود. هزینه خورد و خوراک در کشور کره جنوبی برای هر فرد ماهانه ۳۰۰ دلار و ۳۰ دلار هزینه اینترنت پرسرعت است. هزینه اجاره بها در کشور کره جنوبی از ۷۰۰ دلار در ماه شروع می‌شود.

رشته تربیت بدنی در کشور ترکیه

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشور ترکیه از کشورهای آسیایی و مورد توجه دانشجویان ایرانی است. نزدیک بودن فرهنگ مردم ترکیه با مردم ایران و نزدیک بودن دین و اعتقادات آنها و سطح بالای کیفیت آموزشی از دلایل رغبت دانشجویان به ادامه تحصیل در ترکیه است. رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در کشور ترکیه از سطح بالایی برخوردار بوده دانشگاه های ترکیه از امکانات آموزشی بالایی در رشته علوم ورزشی برخوردار هستند به همین سبب علاقه‌مندان به تربیت بدنی می‌توانند برای مقاطع لیسانس و بالاتر برای تحصیل در ترکیه اقدام نمایند. اگر قصد تحصیل در ترکیه به صورت رایگان را دارید باید بدانید که باید از امتیازات بالایی برخوردار باشید و دارای مهارت های بالا در این رشته باشید. داشتن مدرک مربی گری، داشتن مقام قهرمانی کشوری، جهانی و آسیایی تالیف کتاب و مقاله از جمله اقداماتی است که شما می‌توانید از طریق آنها امتیاز تحصیل رایگان در ترکیه را به دست آورید. دانشگاه آناتولی یا آنادولو یکی از مهم ترین دانشگاه های ترکیه است که در شهر اسکی در ۲۵۰ کیلومتری آنکارا و ۳۲۰کیلومتری استانبول واقع بوده و دانشگاهی سه زبانه است؛ زبان تدریس در آن ترکی، آلمانی و انگلیسی است. خوشبختانه دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و همچنین مدارک دانشگاه های ترکیه بین المللی بوده و در تمامی کشورهای جهان مورد تایید هستند از این رو شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیل در ترکیه برای اخذ بورسیه تحصیلی کشورهای اروپایی و آمریکایی اقدام نمایید.

دانشگاه های کشور ترکیه با دانشگاه های مطرح جهان از جمله هاروارد در ارتباط بوده و همین مورد باعث بالا رفتن سطح کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ترکیه شده است.

شما می توانید بعد از ورود به ترکیه از بیمه دانشجویی استفاده کرده و برای تهیه دارو و درمان ۲۰ درصد مبلغ را خود شما پرداخت نمایید. بیمه سلامت دانشجویی در بسیاری از بیمارستان های ترکیه پذیرفته می‌شود.

هزینه زندگی در ترکیه ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه بوده و هزینه تحصیل در دانشگاه ها با توجه به نوع دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی ۵ تا ۱۰ هزار لیر در هر ترم و در دانشگاه‌های خصوصی ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر در هر ترم است. هزینه دانشگاه های دولتی مبلغ کمی بوده اما در صورت اخذ شرایط لازم می توانید از تحصیل رایگان در ترکیه بهره مند شوید.

شما به راحتی می توانید در خوابگاه‌های دانشگاه های ترکیه اقامت نمایید.

رشته تربیت بدنی در کشور چین

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

کشور چین به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه در تمام رشته‌های علمی، شهریه پایین دانشگاه‌ها و هزینه پایین زندگی مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. تدریس در کشور چین به زبان انگلیسی و چینی صورت گرفته و در صورتی که دانشجو بخواهد به زبان چینی در کشور چین تحصیل نماید، باید در یک آزمون شرکت نموده و پس از کسب نمره قبولی می‌تواند در دانشگاه به زبان چینی تحصیل نماید. دانشگاه چینهوا در پکن یکی از بهترین دانشگاه های جهان در رشته تربیت بدنی بوده که اقدام به پذیرش دانشجو در سطح بین المللی می‌نماید.

خوشبختانه امکان کار دانشجویی در کشور چین فراهم بوده و دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه زندگی خود را از این طریق تامین نمایند.

هزینه زندگی برای هر فرد در کشور چین ماهانه حدود ۴۰۰ دلار است.

شهریه دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ هزار دلار در سال و در مقطع ارشد ۴ تا ۵ هزار دلار در سال و در مقطع دکترا ۵۰۰۰ دلار در سال است. دانشجویان می توانند از تسهیلات کارت دانشجویی در کشور چین استفاده های زیادی نمایند؛ به عنوان مثال فروشگاه‌ها و رستوران‌ها تخفیفات ویژه ای را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. امکان استفاده از بیمه سلامت در کشور چین وجود دارد و می توان با مبلغ مناسبی خود را بیمه سلامت نمود.

کشورهای متقاضی کار برای رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

وضعیت کار در رشته تربیت بدنی در کشور‌های پیشرفته چون فرانسه، انگلیس، آمریکا، چین، کره جنوبی، دانمارک، روسیه و غیره با کشور ایران بسیار متفاوت است؛ در حالی که بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در ایران به دنبال کار می‌گردند و کاری مرتبط با رشته خود پیدا نمی‌کنند و یا در زمینه های غیر مرتبط مشغول فعالیت هستند و یا با درآمد های متوسط در باشگاه های ورزشی مشغول فعالیت هستند، فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در کشورهای پیشرفته در زمینه های مرتبط با رشته خود مشغول کار بوده و سطح درآمد آنها جزء درآمدهای بالای جامعه است.

همین مسئله سبب شده است تا بسیاری از فارغ التحصیلان و فعالان رشته تربیت بدنی درخواست ویزای کاری دهند و اقدام به مهاجرت نمایند.

کشورهایی چون اتریش، کانادا، دانمارک، آلمان و استرالیا در رشته تربیت بدنی نیروی کار ماهر می‌پذیرند.

به عنوان مثال می توان در کشور اتریش به عنوان مربی تیم‌های ورزشی، مربی ورزش مدارس، مربی باشگاه ها مشغول به کار شد. می‌توان در کالج ها و مدارس علوم ورزشی به تدریس در رشته تربیت بدنی نیز مشغول شد. شاید با خود بگویید که می توان در ایران نیز در این مشاغل مشغول به کار شد اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در ایران این مشاغل جزء مشاغل سطح متوسط بوده در حالی که در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی مشاغل نامبرده جزء سطح بالاترین مشاغل از نظر درآمد و از نظر جایگاه اجتماعی هستند.

کشور اتریش و کشور کانادا بر اساس سیستم امتیاز بندی نیروی کار پذیرش می‌کنند شما باید بتوانید مهارت های خود را به خوبی نشان داده و از نظر سطح علمی بسیار بالا باشید داشتن سابقه کار در زمینه تربیت بدنی برای اخذ ویزای کار جز اولویت ها است.

محدودیت سنی یکی دیگر از مواردی است که برای اخذ ویزای کار باید به آن دقت نمایید بهتر است سن شما زیر ۴۰ سال باشد حتی سن بالای ۳۶ سال به سختی می‌توانند موفق به اخذ ویزای کار شود.

روش های اخذ پذیرش

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان و فارغ التحصیلان نخبه نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان است. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های جهان را دارید و می خواهید از امکانات آموزشی بی نظیر کشورهای پیشرفته استفاده نمایید، بهتر است که از یک موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مشورت بگیرید. موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو با توجه به ظرفیت های شما بهترین دانشگاه را به شما معرفی می‌نماید. فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان مراحل پیچیده‌ای داشته و نیاز به وقت و انرژی زیادی دارد. شما باید وقت و انرژی زیادی صرف کنید تا بتوانید مناسب ترین کشور را با شرایط خود انتخاب کرده و در آن تحصیل نمایید، به همین سبب باید آگاهی بالایی در خصوص شرایط کشورها و دانشگاه‌های معتبر داشته باشید.

به طور خلاصه در ذیل روش های اخذ پذیرش در رشته تربیت بدنی را برای شما بیان می کنیم تا اگر قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارید با مراحل اخذ پذیرش به صورت کلی آشنایی داشته باشید.

انتخاب کشور، شهر و دانشگاه اولین مرحله از مراحل اخذ پذیرش در رشته تربیت بدنی است؛ در هنگام انتخاب کشور، شهر و دانشگاه باید اعتبار، هزینه تحصیل، امکان بورسیه تحصیلی، امکان اقامت، هزینه زندگی و آینده کاری یک کشور را مد نظر قرار دهید. بعد از این که کشور مناسب با شرایط خود را انتخاب کردید، باید با اساتید چند تا از معتبرترین دانشگاه‌های همان کشور که رشته مورد نظر شما در آن تدریس می‌شود تماس حاصل نمایید، ایمیل و مشخصات تمامی اساتید در صفحات سایت دانشگاه وجود داشته و شما می‌توانید به آدرس ایمیل اساتید، ایمیل زده و با آنها مذاکره نمایید. همچنین می‌توانید وارد صفحه سایت دانشگاه شده و برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر تقاضا دهید. در صورتی که تقاضای شما پذیرفته شد شما باید مدارک تحصیلی و سایر مدارک خود را ترجمه کرده و بعد از پر کردن تقاضانامه، پرداخت هزینه ثبت نام، مدارک خود را ارسال نمایید.

دقت نمایید که علاوه بر مدرک تحصیلی باید دارای مدرک بین‌المللی زبان نیز باشید. برخی از دانشگاه‌های کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، روسیه و اسپانیا ممکن است رشته مورد نظر شما را زبان انگلیسی تدریس نکنند، برخی از این دانشگاه‌ها در شرایط پذیرش خود داشتن مدرک زبان رسمی کشور را لحاظ ننموده‌اند، یعنی دانشجو می‌تواند با مدرک زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش کرده و بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر در دوره های فشرده زبان در همان دانشگاه شرکت کرده و پس از یادگیری زبان رسمی همان کشور ادامه تحصیل را شروع نماید. برخی از دانشگاه های آلمان و فرانسه شرط ورود به دانشگاه را داشتن مدرک زبان آلمانی و فرانسوی می‌دانند به همین سبب لازم است تا قبل از فارغ التحصیلی و در حین تحصیل در خصوص مهاجرت تحصیلی تحقیقات لازم را به عمل آورید تا در صورت امکان بتوانید به زبان دیگری غیر از انگلیسی نیز مسلط شوید.

برخی از دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و برخی از کشورهای دیگر برای ورود به دانشگاه آزمونGRE General را برگزار می‌نمایند، به همین سبب باید قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی در خصوص آزمون های ورودی دانشگاه ها اطلاعات لازم را به دست آورید؛ زیرا کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون ضروری است. 

برخی از دانشگاه ها برای تحصیل محدودیت سنی در نظر می‌گیرند، به عنوان مثال برای ورود به دانشگاه سئول در کره جنوبی برای مقطع لیسانس باید  زیر ۲۵ سال و برای مقطع ارشد و دکتری باید زیر ۴۰ سال سن داشته باشید. زمان پذیرش در دانشگاه ها نیز اکثراً در فصل پاییز و در فصل بهار است اطلاع از تاریخ دقیق پذیرش دانشگاه ها می‌تواند در کسب بورسیه تحصیلی به شما کمک زیادی نماید. به عنوان مثال اگر قصد تحصیل در دانشگاه های چین را دارید بهترین زمان برای درخواست پذیرش ماه ژانویه تا اوایل آوریل خواهد بود.

چگونگی اخذ ویزا

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بدون شک مهم ترین مرحله مهاجرت تحصیلی اخذ ویزا است. بهتر است که برای اخذ ویزای کشور مورد نظر به یک موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و مشاوره اولیه را دریافت نمایید. پس از کسب مشاوره افراد موسسه مهاجرتی وقت سفارت را برای شما اخذ کرده و از شما می‌خواهند تا مدارک خود را تکمیل نمایید. بعد از تکمیل شدن مدارک، مدارک را به سفارت ارسال کرده و موسسه پیگیر مصاحبه شما می‌شود. برای موفقیت در مصاحبه لازم است از مشاوران موسسه مهاجرتی و از افرادی که موفق به اخذ ویزا شده‌اند کمک بخواهید.

وضعیت تملک، گردش حساب، تاریخچه سفر، تعداد مهرهای پاسپورت شما، هدف از تحصیل، انگیزه مهاجرت، مشخص بودن محل اقامت، رزرو بلیط از مهم‌ترین عواملی هستند که در موفقیت مصاحبه شما تاثیرگذار است. اگر جزء افرادی هستید که از توان علمی بالایی برخوردار هستند و به خوبی می توانند انگیزه تحصیل خود را بیان نمایند و به زبان انگلیسی مسلط هستید و می‌توانید با بیانی شیوا با فرد مصاحبه‌کننده صحبت نمایید، در اخذ ویزا موفق تر خواهید بود.

در خصوص روند اخذ ویزا باید این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام مصاحبه باید کاملاً صادق باشید گمان نکنید که با شعار دادن های الکی می‌توانید نظر فرد مصاحبه کننده را جلب نمایید، نیازی به اینکه بلیط خود را دریافت نمایید نیست هنگام مصاحبه رزرو داشتن بلیط کافی خواهد بود.

مهم ترین نکته در اخذ ویزا این است که شما بتوانید تمکن مالی خود را به اثبات برسانید، اثبات تمکن مالی از هر چیزی مهم تر بوده و مهم ترین دلیل برای ریجکت افراد است.

کشورهای انگلیس، آمریکا و بلژیک نسبت به کشورهای دیگر اخذ ویزای سخت‌تری دارند‌. با وجود تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران تحصیل در دانشگاه های انگلیس و آمریکا تقریباً غیرممکن است. مراحل اخذ ویزا برای کشورهای آلمان و فرانسه نیز سخت است، اما به نسبت کشورهای نامبرده کمی راحت تر خواهد بود.

اخذ ویزای کشورهایی چون فنلاند، ایسلند، ترکیه، لهستان، یونان و مالزی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی راحت تر است.

چه افرادی می توانند در رشته تربیت بدنی موفق شوند؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای ورود به هر رشته‌ای لازم است تا فرد مطمئن شود که استعداد یک رشته تحصیلی را داشته و می تواند در آن موفق شود. صرف علاقه داشتن به یک حرفه یا یک رشته شرط ورود به آن نیست و فرد باید بتواند به درستی استعداد‌های خود را تشخیص داده و با آگاهی کامل وارد یک رشته تحصیلی شود. برخی از افراد به سبب دورنمایی که از رشته تربیت بدنی دارند وارد رشته تربیت بدنی شده و به محض ورود به رشته تربیت بدنی متوجه می‌شوند که در آن رشته استعداد نداشته و یا آن رشته جذابیت های قبل را ندارد. اگر تصمیم گرفته‌اید که وارد رشته تربیت بدنی شوید باید با سختی‌های این رشته آشنا شوید و باید ببینید اصلا استعداد رشته  تربیت بدنی را دارید یا نه؟

رشته تربیت بدنی برای افرادی مناسب است که افراد پرکار و پرتلاشی باشند و از انعطاف بدنی بالایی برخوردار باشند،  واحدهای درسی ژیمناستیک در این رشته گنجانده شده است و افراد باید از انعطاف بدنی بالایی برای پاس کردن این واحدها برخوردار باشند.

افرادی که وارد رشته تربیت بدنی می شوند نباید دارای اضافه وزن بوده و باید وزن و قد آن ها ایده آل باشد.

این نکته را مد نظر داشته باشید که دانشجویان رشته تربیت بدنی افرادی  بسیار کوشا بوده و ممکن است در روز تمام واحد‌های درسی آنها به صورت عملی باشد و در هر تایم حداقل یک و نیم ساعت ورزش داشته باشند.

اگر دارای حکم قهرمانی در رشته های مختلف ورزشی هستید رشته  تربیت بدنی می تواند برای شما یک رشته ایده آل باشد.

سختی های رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

متاسفانه بسیاری از دانشجویان تربیت بدنی با این جمله در جامعه بسیار مواجه می‌شوند که تربیت بدنی یعنی تفریح!

در حالی که این تصور از رشته تربیت بدنی بسیار اشتباه بوده و دانشجویان تربیت بدنی در مقایسه با بسیاری از دانشجویان دیگر از توان فکری و ذهنی روانی و جسمی بالاتری برخوردار هستند، زیرا رشته تربیت بدنی از رشته‌هایی است که هم باید از جسم و جان روح و روان ذهن و مغز کار کشید و در واقع تمامی اندام های بدن با  رشته تربیت بدنی درگیر می‌شوند و در نتیجه فرد باید از استقامت بالایی برخوردار باشد.

دانشجویان رشته تربیت بدنی در مقطع لیسانس ۱۳۶ تا ۱۴۱ واحد درسی را پشت سر می‌گذارند که از بین این واحدها،۳۶ واحد عملی و بقیه واحد ها درس تئوری است. دروس  تئوری تربیت بدنی تقریبا شبیه دروس زیر شاخه پزشکی بوده و دانشجویان باید با سیستم بدنی انسان به خوبی آشنا شوند.

آناتومی انسانی، فیزیولوژی ورزشی، فیزیولوژی انسانی، حقوق ورزشی، زیست شناسی، بیوشیمی، فیزیک، بیو مکانیک ورزشی، حرکت درمانی، تاریخ  تربیت بدنی، بهداشت و ورزش، کمک‌های اولیه در ورزش، اصول و مبانی تربیت بدنی، مدیریت سازمان‌های ورزشی، تربیت بدنی در مدارس، زبان تخصصی، یادگیری حرکتی، روانشناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی در طول عمر، آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات  اصلاحی، فیزیوتراپی ورزشی و حرکت شناسی از جمله دروس تئوری تربیت بدنی هستند.

آب درمانی، کار با دستگاه، شنای تخصصی، والیبال تخصصی، بسکتبال تخصصی، کاراته، دو و میدانی، هندبال، ژیمناستیک تخصصی، کوهنوردی، فوتسال، شطرنج، بدمینتون، تنیس روی میز تخصصی، نجات غریق، گلف کشتی و وزنه برداری از جمله دروس عملی رشته تربیت بدنی هستند ناگفته نماند که یک سری از این واحدهای عملی اختیاری بوده و دانشجو بر حسب استعداد و علاقه خود می تواند آنها را انتخاب نماید برخی از واحدها مانند فوتبال نیز برای پسران رشته تربیت بدنی ارائه می‌شود‌.

به همین سبب نباید به هیچ عنوان با تصور اینکه تربیت بدنی یک رشته تفریحی و آسان است وارد این رشته شد.

رشد و تکامل حرکتی در تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

یکی از واحدهای درسی جذاب رشته تربیت بدنی رشد و تکامل حرکتی است. دانشجویان در این واحد درسی با تغییر رفتار حرکتی انسان از دوران جنینی تا دوران کهنسالی آشنا می‌شوند. مراحل رشد و نمو جنین، استخوان سازی جنین، شرح کامل دستگاه حرکتی بدن در دوران جنینی، رشد و تکامل انسان در دوران کودکی در این واحد درسی به خوبی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

هدف از این واحد درسی این است که اگر فارغ التحصیلان در آینده به عنوان مربی مدیر در رشته های ورزشی مشغول به کار شدن باید بتوانند بر حسب تغییرات رفتار حرکتی انسان در طول دوران زندگی و برحسب رشد و تکامل سیستم حرکتی انسان برنامه‌ریزی نمایند.

دانشجویان در این واحد درسی با عملکرد حرکتی و شکل حرکتی به خوبی آشنا شده و در نتیجه می‌توانند با دلیل تغییرات رفتار حرکتی انسان در دوران آشنا شوند، این واحد درسی دیده وسیعی به دانشجویان رشته تربیت‌بدنی داده و باعث می‌شود آنها بتوانند به خوبی در خصوص ورزش و تربیت بدنی کودکان نوجوانان و جوانان برنامه ریزی نمایند، بالطبع برنامه ریزی صحیح در ورزش باعث می‌شود تا افراد بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند و یا حتی بتوانند از آسیب های دوران کهنسالی در سیستم حرکتی جلوگیری نمایند.

حرکت شناسی ورزشی چیست؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آیا تا به حال مشاهده کرده اید که در هنگام نرمش کردن کدام یک از عضلات، استخوان ها و مفصل های شما درگیر می‌شود؟ آیا از تاثیر حرکات بر ستون فقرات استخوان ها عضلات و مفاصل خود آگاه هستید؟

آیا می دانید که حرکت دادن هر اندام قوانین و اصول خاص خود را داشته و اگر از قوانین و اصول خاص هر اندام، در هنگام کار و ورزش استفاده نکنید در آینده ممکن است دچار مشکلات استخوانی عضلانی و مفصلی شوید؟

پاسخ تمامی این سوالات را فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی می‌توانند به شما ارائه دهند، زیرا دانشجویان رشته تربیت بدنی در طول تحصیل خود واحد حرکت شناسی را پاس نموده و در این درس مهم با تمامی اندام‌های بدن به خوبی آشنا می‌شوند. در درس حرکت شناسی  دانشجویان می‌آموزند که هر اندام از چه استخوان هایی تشکیل شده است و عضلات موثر بر استخوان ها و اندام ها چه عضلاتی هستند. در درس حرکت شناسی انواع حرکت‌های مفید و مضر برای هر اندام به صورت جداگانه تشریح شده   و وضعیت ماهیچه ها و استخوان هایی را که در حرکت درگیر می‌شوند را به خوبی شرح می دهد.

حرکت شناسی یا کینزیولوژی در رشته‌هایی چون فیزیوتراپی، کاردرمانی، مهندسی پزشکی، ارتوپدی، علوم ورزشی و علوم تمرین کاربرد دارد. واحد درسی حرکت شناسی تلفیقی از علوم آناتومی، فیزیولوژی، بیومکانیک مفصل شناسی و اسکلت شناسی است.

رابطه رشته فیزیک با رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شاید  نام واژه ی بیومکانیک به گوشتان خورده باشد و در نتیجه برایتان جالب باشد که بدانید بیومکانیک چیست؟ واحد درسی بیومکانیک قوانین فیزیکی حاکم بر سیستم های بیولوژیکی را تشریح می‌کند. این واحد درسی در تمامی مقاطع در رشته تربیت بدنی حضور داشته و رشته تربیت بدنی را با علم فیزیک پیوند می‌دهد.

در واقع بیومکانیک ورزشی به اصول مکانیکی حاکم بر قوانین ورزشی بحث می‌کند این موضوع را با یک مثال برایتان تشریح می‌کنیم فرض کنید دانشجویان رشته تربیت بدنی بخواهند با کمک فارغ التحصیلان رشته مهندسی مکانیک یک وسیله خلاق را برای بدنسازی طراحی نمایند، به همین سبب دانشجویان باید تا حدودی با اصول علم مکانیک و قوانین فیزیکی آشنایی داشته باشند. علم فیزیک تقریباً بر تمامی جنبه های طبیعت مسلط است، در ورزش شنا مباحث مربوط به شناوری، تعادل و نیروی حرکت، نقش نیروی جاذبه بر حرکت از جمله مباحث فیزیکی در تربیت بدنی است. اگر دانشجویان رشته تربیت بدنی به خوبی قوانین فیزیکی را درک نمایند، کار با دستگاه های ورزشی را بهتر آموزش دیده و نحوه صحیح کار کردن با دستگاه را بهتر به خاطر می سپارند.

مزیت های رشته تربیت بدنی

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

رشته تربیت بدنی با وجود تمام سختی هایی که دارد اما مزیت‌های بی شماری در پی دارد و به سبب همین مزیت ها است که کسانی وارد این رشته می‌شوند که علاقه قلبی زیادی به تربیت بدنی داشته باشند.

همانطور که قبلا نیز گفته شد دانشجویان تربیت بدنی رشته‌های ورزشی زیادی را در حد مربی گری مسلط می‌شوند، فرض کنید که بخواهید به طور همزمان رشته های والیبال، بسکتبال، شنا و ژیمناستیک را در باشگاه‌های خصوصی دنبال کنید، اول آنکه باید هزینه زیادی را برای یادگیری این رشته ها بپردازید دوما شاید وقت شما اجازه ندهد که چند رشته ورزشی را به طور همزمان دنبال کنید و سوم آن که دنبال کردن چند رشته ورزشی به صورت آزاد توصیه نمی‌شود زیرا اگر می‌خواهید فردی حرفه‌ای در این ورزش ها شوید باید یک رشته ورزشی را به صورت آزاد دنبال نمایید، اما قضیه برای دانشجویان رشته تربیت بدنی فرق می‌کند، دانشجویان رشته تربیت بدنی در طول تحصیل ۴ ساله خود در مقطع کارشناسی به چندین رشته ورزشی در حد مربی گری مسلط می‌شوند.

همان طور که می دانیم ورزش کردن مزیت های زیادی برای سلامت جسم و روان در پی دارد، بدون شک می‌توان فعال ترین دانشجویان یک دانشگاه را دانشجویان تربیت بدنی مثال زد، دانشجویان رشته های دیگر در طول ترم آزادی بیشتری داشته و در فصل امتحانات فشار روانی زیادی را تحمل می‌نمایند، اما دانشجویان رشته تربیت بدنی به سبب اینکه در طول ترم فعالیت‌های زیادی می‌کنند و ممکن است دروس آن ها سخت تر از دروس سایر رشته‌ها باشد اما راحت تر با فصل امتحانات کنار آمده و به دلیل روحیه بالایی که دارند، فشار روانی به مراتب بر روی آنها کمتر است.

دانشجویان رشته تربیت بدنی از سلامت جسمی و روانی بیشتری برخوردار بوده و به دلیل تاثیر مستقیم ورزش بر سیستم عصبی انسان، بهتر از سایر دانشجویان می‌توانند مطالب درسی را درک نمایند. ورزش بر یادگیری، هوش و توان ذهنی تاثیر مستقیم داشته و باعث افزایش تعداد سلول های خاکستری مغز می‌شود، از این رو دانشجویان تربیت بدنی دارای ذهنی باز و خلاق نیز هستند.

دانشجویان رشته تربیت بدنی به دلیل اینکه نباید دارای اضافه وزن باشند و از طرفی در طول دوران تحصیل خود فعالیت زیادی می‌نمایند، نسبت به بقیه افراد جامعه از تناسب اندام بهتری برخوردار هستند. این نکته را مد نظر قرار دهید که اگر شما چند سال از وقت و عمر خود را صرف ورزش کردن نمایید، ورزش کردن برای شما به یک عادت روزانه تبدیل شده و کنار گذاشتن آن کار بسیار سختی است به همین سبب اکثر دانشجویان رشته تربیت بدنی بعد از فارغ التحصیلی همچنان ورزش را ادامه داده و سبک زندگی آنها سبک زندگی سالم و ورزشی است.

ورزش بر اخلاق انسان تاثیر می‌گذارد، خصوصا اگر مثل دانشجویان رشته تربیت بدنی مدام در حال ورزش کردن باشید، دانشجویان در طول دوران تحصیل خود استقامت و صبر را به خوبی تمرین کرده و در نتیجه از آرامش روان بیشتری برخوردار هستند. امید است با اهمیت دادن به رشته تربیت بدنی در جامعه به ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه کمک نماییم؛ زیرا با صنعتی شدن جوامع افراد از ورزش فاصله گرفته و فاصله افراد از ورزش کردن باعث مشکلات جسمی و روانی عدیده‌ای شده است. اگر به رشته تربیت بدنی در جامعه اهمیت داده شود چه بسا آمار مبتلایان به بیماری های روانی و بیماری های جسمی مانند کلسترول، فشار خون، دیابت و اضافه وزن، کبد چرب کاهش پیدا نماید.

چگونه در رشته تربیت بدنی کارافرینی کنیم؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

متاسفانه شرایط کاری برای بسیاری از رشته‌های دانشگاهی از جمله رشته تربیت بدنی در ایران اصلا مناسب نیست، به همین سبب بسیاری از دانشجویان به فکر مهاجرت به کشورهای خارجی و فکر گرفتن اقامت کشورها را می نمایند. اما همه افراد به هر دلیلی از جمله دلایل مالی، وابستگی به خانواده و اقوام و دلایل عاطفی نمی توانند مهاجرت نمایند؛ به نظر شما تکلیف این افراد چیست؟ اکثر افراد در اینگونه مواقع دست به کارهایی می‌زنند که غیر مرتبط با رشته تحصیلی آنها است واز سر اجبار وارد حوزه کاری غیر مرتبط می‌شوند. به همین سبب بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که این افراد به فکر کار آفرینی باشند و سرمایه‌ای هر چند اندک را برای کارآفرینی به دست آورده و اقدام به خلق شغل نمایند. شاید برای شما سوال باشد که چگونه می توان در رشته تربیت بدنی دست به کار آفرینی زد ما در این مطلب به شما در خصوص کارآفرینی در رشته تربیت بدنی ایده‌هایی ارائه می دهیم، امید است که با به کارگیری این ایده ها قدمی در کاهش آمار بیکاری فارغ‌التحصیلان تربیت بدنی برداشته شود.

راه اندازی باشگاه

شاید از نظر شما راه اندازی باشگاه یک ایده نو و ناب نبوده اما منظور ما یک باشگاه ورزشی معمول نیست، با کمی خلاقیت می‌توان باشگاه‌های ورزشی را تاسیس کرد که با باشگاه‌های ورزشی معمولی سطح شهر کمی تفاوت داشته باشد، آنگاه متوجه خواهید شد که شما می‌توانید بیش از سایر باشگاه‌ها درآمد داشته باشید و حتی می‌توانید چندین نفر را استخدام کرده و از این که در حوزه خود مشغول به کار می‌شوید لذت کامل را ببرید. یک باشگاه ورزشی تاسیس نموده و در آن خدماتی را ارائه دهید که سایر باشگاه های ورزشی این خدمات را ارائه نمی دهند، به عنوان مثال می توانید قسمتی از باشگاه خود را تبدیل به یک گلخانه کوچک کرده و قسمت گلخانه باشگاه را مخصوص مشاوره های ورزشی در زمینه روان شناسی، تغذیه، سلامت و تناسب اندام قرار دهید. به عنوان مثال می‌توانید از کارشناسان ارشد رشته تربیت بدنی استفاده کرده و به افرادی که دارای تناسب اندام نیستند در زمینه روانی، تغذیه و سلامت مشاوره دهید. می توانید از دستگاه های ورزشی پیشرفته استفاده کرده و نحوه صحیح کار با دستگاه را آموزش دهید. باشگاه ورزشی شما می تواند علاوه بر باشگاه یک محل آموزشی مناسب نیز باشد به عنوان مثال می‌توانید با یک متخصص پزشکی ورزشی صحبت کرده و یک رویداد را در باشگاه خود برگزار نموده و ورزش های مخصوص به افرادی که دچار ناهنجاری‌های اسکلتی هستند را آموزش دهید.

طراحی و تولید وسایل ورزشی

شما با کمک یک فیزیوتراپیست و یک مهندس مکانیک می‌توانید وسایل ورزشی خلاقانه تولید کرده و آنها را به فروش برسانید.

طراحی لباس ها و کفش های ورزشی

شما می‌توانید با تولید کنندگان موفق کفش همکاری کرده و مناسب ورزش های پر طرفدار مانند کوهنوردی، دو و میدانی صخره نوردی و غیره کفش ورزشی تولید نمایید.

همچنین با کمک طراحان لباس می‌توانید خط تولید لباس‌های ورزشی را راه اندازی کنید.

 

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته تربیت بدنی در خارج
آخرین ویرایش: 2020-02-27 06:18:21 5,953