x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته تربیت بدنی

 واحدهای مربوط به روانشناسی یک سری دیگر از واحدهای درسی است که دانشجوی رشته تربیت‌بدنی برای آشنایی بیشتر با روح و ذهن انسان این واحدها را پاس می‌نماید. یک سری دیگر از واحدها مربوط به واحدهای علوم ورزشی است، که دانشجوی رشته تربیت‌بدنی این واحدها را به صورت عملی و تئوری پشت سر می‌گذارد با توجه به توضیحات ذکر شده می‌توان عنوان کرد که رشته تربیت‌بدنی تلفیقی از سه رشته علوم تربیتی روانشناسی و علوم ورزشی است.

مقدمه

رشته تربیت بدنی در خارج

همان‌ طور که بیان شد در رشته تربیت‌بدنی به صورت مفصل به علوم ورزشی پرداخته و بسیاری از رشته‌های ورزشی را در دانشگاه به صورت عملی آموزش می‌دهند. تربیت‌بدنی جزء رشته‌هایی محسوب می‌شود که نیاز هر کشور بوده و برای ارتقای سلامت یک جامعه به این رشته نیازمند هستیم.

شاید همه شما به خاطر داشته باشید که درس ورزش محبوب‌ترین درس در بین دانش‌آموزان یک مدرسه است و دانش‌آموزان در ساعت ورزش بهترین اوقات تحصیل خود را سپری می‌کنند، به همین سبب خیلی از افراد به رشته تربیت‌بدنی علاقه‌مند بوده و البته باید در نظر داشت که تحصیل در رشته تربیت‌بدنی نیازمند آمادگی جسمانی بالایی است. دانشجویان این رشته مهارت‌های زیادی یاد گرفته و می‌توانند به عنوان مربی و کمک مربی در بسیاری از باشگاه‌ها فعالیت نمایند. این رشته دارای گرایش‌های متنوعی بوده و می‌توان با تحصیل در گرایش‌های متنوع این رشته بازار کار خوبی برای خود رقم زد.

اطلاعات عمومی دانشجویان رشته تربیت‌بدنی نسبت به دانشجویان سایر رشته‌ها بالاتر بوده و در طی تحصیل خود دانشجویان در حد یک پزشکیار با سیستم بدنی انسان آشنا می‌شوند. رشته تربیت‌بدنی را به هیچ عنوان نباید یک رشته مفرح تلقی کرد؛ زیرا دانشجویان این رشته در طی روز گاهاً بیش از ۳ الی ۴ ساعت تمرینات بدنی سختی را پشت سر می‌گذارند. این رشته برای افرادی که عاشق ورزش کردن هستند و دوست دارند با رشته‌های مختلف ورزشی آشنا شوند یک رشته ایده‌آل محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های برتر 

رشته تربیت بدنی در خارج

دانشگاه‌های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی چون تعداد دانشجویان، نحوه پذیرش دانشجو، تعداد مقالات در ژورنال‌های علمی معتبر، کیفیت تدریس، امکانات آموزشی و آزمایشگاهی، کیفیت و سطح علمی اساتید و دیگر پارامتر‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. موسسات مختلف پارامترهای مختلفی را برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در نظر می‌گیرند؛ اما به همه رتبه‌بندی‌ها نمی‌شود اعتماد کرد. در بین موسسات مختلف که اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان نموده‌اند می‌توان به لیست کیواس، رتبه‌بندی شانگ‌های و رتبه‌بندی تایمزهایراجوکیشن اعتماد کرد. 

بر اساس لیست کیو اس بهترین دانشگاه‌ها در رشته تربیت‌بدنی را می‌توان به ترتیب :

 • دانشگاه لافبورو در انگلستان
 • کوئینزلند در استرالیا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بیرمینگام
 • دانشگاه فلوریدا
 • دانشگاه اوهایو
 • دانشگاه آلبرتا و دانشگاه باث نام برد.
 • دانشگاه ملی سئول
 • دانشگاه اکستر در انگلستان
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه داکین استرالیا از دیگر دانشگاه‌های برتر این رشته هستند که در رتبه‌های بعدی در لیست کیو اس قرار دارند.

تحصیلات تکمیلی

رشته تربیت بدنی در خارج

هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به دنبال تحصیل در رشته‌ی تربیت بدنی در خارج از کشور خودشون هستند. با توجه به شرایط موجود افراد زیادی به خصوص بانوان برای ادامه تحصیلات تکمیلی ایران را ترک می‌کنند. در ادامه به توضیح کامل چگونگی اخذ مدارک تحصیلی گوناگون در خارج از کشور می‌پردازیم

مقطع کارشناسی

رشته تربیت‌بدنی جزء رشته‌هایی است که به صورت نیمه متمرکز دانشجو در آن پذیرفته می‌شود. منظور از پذیرش نیمه متمرکز این است که دانشجو بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور اقدام به انتخاب رشته نموده سپس باید برای مصاحبه و سنجش آمادگی جسمانی به دانشگاه مراجعه نماید و پس از کسب امتیاز لازم در مصاحبه می‌تواند در این رشته مشغول به فعالیت شود. دانشجویان دختر برای ورود به مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی باید حداقل ۱۵۸ سانتی متر و دانشجویان پسر باید حداقل ۱۶۵ سانتی متر قد داشته باشند. اگر دانشجویان جزء قهرمانان ورزشی کشور باشند، برای آن‌ها برخی از شرایط مانند داشتن قد را لحاظ نکرده و پذیرش آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرد. در مصاحبه حضوری مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی آمادگی جسمانی فرد سنجیده می‌شود و آزمون دو و میدانی و انعطاف بدنی از دانشجو گرفته می‌شود.

دانشجو پس از موفقیت در مصاحبه حضوری به عنوان دانشجوی رشته تربیت‌بدنی شناخته شده و باید در یک دوره چهار ساله ۱۳۶ واحد درسی را پشت سر بگذارد.

از جمله دروس اصلی و تخصصی مقطع لیسانس تربیت‌بدنی می‌توان به:

 • آناتومی انسانی
 • زیست‌شناسی
 • تاریخ تربیت‌بدنی
 • آمادگی جسمانی
 • هندبال
 • بسکتبال
 • شنا
 • ژیمناستیک
 • تنیس
 • بدمینتون
 • دو و میدانی
 • حرکت‌شناسی
 • کمک‌های اولیه
 • فیزیولوژی انسانی
 • آسیب شناسی
 • رشد و تکامل حرکتی
 • مبانی روانی
 • بهداشت ورزشی
 •  بیومکانیک
 • والیبال
 • ورزش معلولین
 • نجات غریق
 • حرکت درمانی و حقوق ورزشی اشاره کرد.
دانشجویان اگر بتوانند در مقطع لیسانس تربیت‌بدنی یک رزومه قوی برای خود تهیه نمایند و مهارت‌های علمی و عملی خود را بالا ببرند و با معدل بالا در مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند برای ادامه تحصیل برای خارج از کشور اقدام نمایند، تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد تربیت‌بدنی در خارج از کشور می‌تواند شرایط کاری و تحصیلی ایده‌آلی را برای دانشجویان نخبه به وجود آورد.

مقطع کارشناسی‌ ارشد

رشته تربیت بدنی در خارج

مقطع کارشناسی‌ارشد تربیت‌بدنی در گرایش‌های مختلف در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، فیزیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های فیزیولوژی فعالیت بدنی محض، فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی، فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی، فیزیولوژی ورزشی کاربردی و تغذیه ورزشی ارائه می‌شود. دانشجویان در مقطع فوق‌لیسانس تربیت‌بدنی این گرایش‌ها از تاثیر ورزش بر بافت‌ها، سلول‌ها و اندام‌ها مطلع می‌شوند و می‌توانند در این زمینه تحقیقات گسترده‌تری انجام دهند. این گرایش‌ها تغییرات بدن را در اثر ورزش کردن را بررسی کرده. افرادی که علاقه‌مند به علم تمرین هستند، می‌توانند در این گرایش‌ها به تحصیل بپردازند .

یادگیری و کنترل حرکتی، آموزش تربیت‌بدنی و رشد حرکتی از گرایش‌های مقطع فوق‌لیسانس تربیت‌بدنی در زیر مجموعه رفتار حرکتی است. هدف این گرایش‌ها تربیت متخصصان متعهدی است که بتوانند به استعدادیابی ورزشی کمک کرده و از طرفی بتوانند نقاط ضعف و قوت ورزشکاران را در تیم‌های ورزشی شناسایی کرده و مهارت ورزشکاران را افزایش دهند. افرادی که در گرایش یادگیری و کنترل حرکتی تحصیل می‌نمایند می‌توانند به عنوان درمانگر در مراکز درمانی مشغول خدمت شده و به معلولین و جانبازان برای بهبود توانایی آن‌ها کمک نمایند.

آسیب‌شناسی ورزشی از دیگر گرایش‌های مقطع فوق لیسانس تربیت‌بدنی به شمار می‌رود که زیر مجموعه‌های آن‌ها شامل حرکات اصلاحی، امدادگر ورزشی و تربیت‌بدنی ویژه معلولین است. این گرایش از کارشناسی‌ارشد با کمک ورزش به درمان ناهنجاری‌های فیزیکی بدن پرداخته و ارتباط تنگاتنگی با رشته فیزیوتراپی دارد. افراد فارغ‌التحصیل این گرایش می‌توانند باشگاه حرکات اصلاحی را تاسیس نمایند.

روانشناسی ورزشی، مدیریت ورزشی و بیومکانیک ورزشی از گرایش‌های فوق لیسانس تربیت‌بدنی هستند.

دکترا

رشته تربیت بدنی در خارج

علاقه‌مندان به رشته تربیت‌بدنی قطعاً تمایل دارند که تا مقطع دکتری تربیت‌بدنی این رشته را ادامه دهند.  دکتری تربیت‌بدنی در گرایش‌های مختلف ارائه می‌شود که در ادامه مطلب گرایش‌های این رشته توضیح داده می‌شود.

یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های دکتری تربیت‌بدنی زیر مجموعه‌های فیزیولوژی ورزشی است؛ فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری در گرایش‌هایی چون فیزیولوژی ورزشی عصبی و عضلانی، فیزیولوژی ورزش قلب و عروق، بیوشیمی و متابولیسم ورزشی و فیزیولوژی ورزشی تنفسی ارائه می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند مشکلات عصبی و عضلانی را تحلیل کرده و برای آن‌ها راهکارهای درمانی ارائه دهند. همچنین فارغ‌التحصیلان می‌توانند به ورزشکاران نخبه و قهرمان کمک نمایند تا بتوانند قدرت و استقامت خود را بالا ببرند.  فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای  کلینیک‌های ورزشی برای مشکلات عصب و عضله مشاوره‌های درمانی دهند.

آسیب‌شناسی ورزشی از گرایش‌های پرطرفدار در مقطع دکتری تربیت‌بدنی است؛ بدون شک این گرایش باعث بالا بردن افزایش سلامت عمومی جامعه می‌شود. آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی در سه گرایش امدادگر ورزشی، تربیت‌بدنی ویژه معلولین و حرکات اصلاحی ارائه می‌شود. این گرایش از تربیت‌بدنی به پیشگیری و کنترل بسیاری از بیماری‌ها کمک شایانی می‌نماید به عنوان مثال افرادی که از آرتروز گردن و دست رنج می‌برند می‌توانند با استفاده از حرکات اصلاحی و با انجام ورزش‌های به خصوص آرتروز خود را کنترل نمایند و از عواقب وخیم آن جلوگیری نمایند. شاید مشاهده کرده باشید که بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای دچار آسیب‌های شدیدی می‌شوند که گاهی این آسیب‌ها جلوی فعالیت حرفه‌ای ورزشکاران را می‌گیرد؛ متخصصین آسیب‌های ورزشی به این ورزشکاران کمک کرده تا بتوانند بهبودی خود را به دست آورند و فعالیت حرفه‌ای خود را مجدداً شروع نمایند. فارغ‌التحصیلان آسیب‌های ورزشی می‌توانند کلینیک‌های ورزشی دایر کرده و به درمان ناهنجاری‌های ستون فقرات و ناهنجاری‌های اسکلتی و حرکتی بپردازند. مدیریت ورزشی از گرایش‌های مقطع دکتری تربیت‌بدنی است، که برای مدیریت استراتژیک ورزش کشور این رشته بسیار مورد نیاز است. مبانی و مباحث این گرایش از تربیت‌بدنی بیشتر بر روی اصول تجارت، بازاریابی و مدیریت اماکن ورزشی تاکید دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای مدیریت صحیح صنعت ورزش در کشور راهکارهایی را ارائه دهند. 

افراد زیادی علاقه‌مند هستند که مقطع دکتری رشته تربیت‌بدنی را در خارج از کشور ادامه دهند، برای این کار لازم است تا فارغ‌التحصیلان دارای یک رزومه قوی بوده و دارای یک یا چند مقاله آی اس آی باشند، کسب نمره بالا در تافل یا آیلتس، یا داشتن مدرک معتبر از دانشگاه‌های معتبر کشور از دیگر شروط اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع دکتری تربیت‌بدنی است. اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید به شما پیشنهاد می‌شود که برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید، زیرا اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد راحت‌تر از مقطع دکترا است.

جایگاه رشته تربیت‌بدنی

رشته تربیت بدنی در خارج

بدون شک هر جامعه که پیشرفته‌تر باشد به سلامتی انسان اهمیت بیشتری خواهد داد. به همین سبب هرچقدر جامعه به سوی پیشرفت حرکت نماید، رشته تربیت‌بدنی در آن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. در حال حاضر صنعت ورزش از پول‌ساز‌ترین و مهم‌ترین صنعت‌ها در جهان است، به همین سبب می‌توان بر روی رشته تربیت‌بدنی برای ترقی جامعه در اقتصاد، سلامت روانی و سلامت جسمانی و افزایش امید به زندگی و کاهش اعتیاد سرمایه‌گذاری کرد. اگر دولتی بخواهد با اعتیاد مبارزه کند و نرخ امید به زندگی و شادی را در جامعه افزایش دهد، سرمایه‌گذاری بر روی رشته تربیت‌بدنی و تربیت افراد متخصص و متعهد در این رشته یکی از بهترین و موثرترین راه‌های ممکن است.

 

متاسفانه رشته تربیت‌بدنی در ایران هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است؛ اما در کشورهای پیشرفته‌ی اروپایی و آمریکایی این رشته از جایگاه والایی برخوردار بوده و جزء مهم‌ترین و تاثیرگذارترین رشته‌ها در جامعه است. 
با وجود اینکه رشته تربیت‌بدنی هنوز به جایگاه واقعی خود در ایران نرسیده است، اما نسبت به بسیاری از رشته‌ها بازار کار و آینده کاری روشن‌تری دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مراکز ورزشی، آموزشی و درمانی مختلفی مشغول به کار شوند و فعالیت کنند.

رشته‌های مرتبط با تربیت‌بدنی

رشته تربیت بدنی در خارج

همانطور که قبلاً نیز بیان شد؛ رشته تربیت‌بدنی یک رشته میان رشته‌ای بوده به همین دلیل با بسیاری از رشته‌ها مرتبط است. رشته فیزیولوژی و آناتومی یکی از مرتبط ترین رشته‌ها با رشته تربیت‌بدنی هستند. چرا که دانشجویی که در حال تحصیل در این رشته است، باید به خوبی با آناتومی بدن و فیزیولوژی آشنایی داشته باشد از این رو این دو رشته بسیار با رشته تربیت‌بدنی مرتبط هستند.

رشته مدیریت ورزشی یکی از گرایش‌های پرطرفدار در رشته تربیت‌بدنی است، دانشجو در طی تحصیل با نحوه مدیریت اماکن ورزشی آشنا می‌شود از این رو رشته مدیریت را می‌توان یک رشته مرتبط با تربیت‌بدنی دانست.

 

همانطور که قبلا نیز توضیح داده شد، دانشجویان تربیت‌بدنی با سیستم بدنی انسان به خوبی آشنا شده و راه مقابله با بسیاری از امراض مانند دیابت چربی، کلسترول خون و فشار را از طریق ورزش آموزش دیده و واحدهایی مربوط به علوم تغذیه را نیز پاس می‌نمایند، از این رو این رشته یک رشته مرتبط با رشته پزشکی است.

دانشجویان رشته تربیت‌بدنی با حرکات اصلاحی و با آسیب‌های ورزشی نیز آشنا می‌شود. دانشجویان این رشته به خوبی با فیزیک بدن انسان  و تا حدودی با رفع نقایص بدن با استفاده از ورزش آشنا می‌شوند از این رو می‌توان این رشته را یک رشته مرتبط با فیزیوتراپی دانست.

رشته‌هایی چون روانشناسی، علوم تربیتی، جامعه شناسی و زیست‌شناسی از رشته های مرتبط با تربیت‌بدنی هستند.

گرایش‌ها و زیر مجموعه‌ها

رشته تربیت بدنی در خارج

رشته تربیت‌بدنی در مقطع کارشناسی‌‌ارشد در گرایش‌های فیزیولوژی ورزشی، مدیریت ورزشی، روانشناسی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی ارائه می‌شود.

در مقطع دکتری تربیت‌بدنی گرایش‌های نام برده مشاهده می‌شود که هر کدام از این گرایش‌ها خود به گرایش‌های متعددی تقسیم‌بندی می‌شود.

روانشناسی ورزشی یکی از گرایش‌های پرطرفدار در دکتری تربیت‌بدنی محسوب می‌شود، که در خصوص تاثیر ورزش بر روان انسان و اصول روانشناسی در حیطه ورزش بحث می‌کند. روان‌شناسی ورزشی برای درمان اضطراب افسردگی و سایر اختلالات روانی راهکارهای درمانی را از طریق ورزش ارائه می‌دهد؛ به عنوان مثال روان‌شناسی ورزشی بر تاثیر ورزش‌های هوازی بر درمان افسردگی بحث می‌کند . ورزش‌های هوازی در کاهش اضطراب و استرس افراد و کاهش علائم افسردگی بسیار موثر خواهد بود. در تیم‌های ورزشی از روانشناسان ورزشی برای تقویت روحیه ورزشکاران استفاده می‌نماید. بدیهی است که ورزشکاران برای مسابقات مهم جهانی و کشوری دچار فشار روانی نبوده و استرس زیادی را تحمل می‌کند روانشناسان ورزشی به کمک این افراد آمده و راهکارهایی را جهت کاهش استرس به آنها آموزش می‌دهند.

روانشناسی ورزشی برای کودکان ورزشکار بسیار موثر عمل کرده و باعث تقویت روحیه و کشف استعدادهای درونی آن‌ها می‌شود. تغذیه ورزشی از دیگر گرایش‌های پرطرفدار مقطع دکتری تربیت‌بدنی در زیر مجموعه فیزیولوژی ورزشی است. افرادی که در رشته تغذیه ورزشی تحصیل می‌نمایند، می‌توانند نوع تغذیه و میزان مواد دریافتی افراد ورزشکار در گروه‌های مختلف ورزشی را تعیین نمایند. همچنین افراد در خصوص نقش تغذیه بر توانایی افراد ورزشکار تحقیق می‌نمایند. متخصصین به کمک تغذیه می‌توانند عملکرد افراد ورزشکار را افزایش دهند.

افراد متخصص که در رشته تغذیه ورزشی تحصیل کرده باشند باید در تیم‌های حرفه‌ای ورزشی حضور داشته باشند و برای حفظ وزن و اندام افراد ورزشکار که در مسابقات جهانی و کشوری بسیار مهم است مشاوره دهند، زیرا افراد ورزشکار باید بتوانند بدون تغییر وزن عملکرد ورزشی خود را در سطح بالا نیز نگه دارند.

میانگین درآمد ماهیانه

رشته تربیت بدنی در خارج

برای بررسی میانگین درآمد ماهیانه رشته تربیت بدنی باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهد. در واقع نمی‌توان یک مبلغ مشخص را به عنوان میانگین درآمد ماهیانه رشته تربیت‌بدنی در نظر گرفت، پارامترهایی چون مهارت دانشجو در رشته‌های ورزشی، شهر محل سکونت، میزان سرمایه اولیه دانشجو برای شروع کار، نوع شغل که استخدامی باشد و یا از نوع آزاد باشد، نوع دانشگاه محل تحصیل از جمله پارامترهای موثر بر درآمد ماهیانه رشته است. به عنوان مثال اگر دانشجوی تربیت‌بدنی بعد از فارغ التحصیلی یک سرمایه اولیه برای شروع کار داشته باشد و دانشجو ساکن شهرهای بزرگ و پرجمعیت باشد می‌تواند به یک درآمد مطلوب برسد.

وضعیت کاری فارغ‌التحصیلان رشته تربیت‌بدنی در ایران متاسفانه خیلی ایده آل نیست، مگر اینکه دانشجوی تربیت‌بدنی در رشته ورزشی خاصی مهارت داشته باشد و دارای کارت مربیگری و داوری در یک یا چند رشته باشد، یا مثلا دانشجوی تربیت‌بدنی دارای ایده ناب باشد و بتواند این ایده را عملی کرده تا با یک سرمایه اولیه یک کار را شروع نماید.

رشته تربیت‌بدنی در دانشگاه‌های تربیت معلم، دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور ارائه می‌شود، دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های تربیت معلم بعد از فارغ‌التحصیلی بلافاصله جذب آموزش و پرورش شده به عنوان دبیر تربیت‌بدنی فعالیت می‌نمایند این دانشجویان همانند دیگر دبیران آموزش و پرورش از حقوق و مزایای خاصی برخوردار است.

اما دانشجویانی که دانشجوی دانشگاه تربیت معلم نیستند، پیدا کردن شغل برای آنها خیلی سخت بوده و اگر مهارت داشته باشند می‌توانند به عنوان مربی و داور در رشته‌های مختلف ورزشی در ارگان‌های دولتی فعالیت نمایند. میانگین درآمد این افراد ماهانه حدود سه تا سه و نیم میلیون تومان است.

اگر فارغ‌التحصیل رشته تربیت‌بدنی برای تاسیس اماکن ورزشی باشید، می‌توانید یک باشگاه تاسیس کرده به عنوان مربی و مشاور ورزشی در باشگاه خود به صورت تمام وقت فعالیت نمایید. اگر باشگاه ورزشی در شهرهای بزرگ تاسیس شوند میانگین درآمد این افراد ماهانه به بیش از ۵ میلیون تومان نیز می‌رسد.

اگر سرمایه اولیه برای تاسیس یک باشگاه را ندارید می‌توانید یک سرمایه گذار پیدا کرده و با او شریک شوید، و یا می‌توانید به باشگاه‌های مختلف ورزشی رفته و به عنوان مربی و مشاوره ورزشی به صورت پاره وقت یا تمام وقت در باشگاه فعالیت نمایید، با توجه به تعداد مراجعین به باشگاه‌ها درآمد شما می‌تواند متغیر باشد.

فارغ‌التحصیلان رشته تربیت‌بدنی می‌توانند به عنوان مشاور تغذیه ورزشکاران، کمک مشاور، روانشناس ورزشکاران، مشاور ورزشی، کمک مربی در تیم‌های ورزشی مشغول به فعالیت شوند. دانشجوی تربیت‌بدنی باید به این نکته توجه داشته باشد که بعد از فارغ‌التحصیلی نباید در انتظار استخدام ارگان‌های دولتی باشد، این دانشجویان باید بتوانند که  مهارت‌های خود را بالا برده تا بتوانند کار آفرینی نمایند.

با توجه به اینکه وضعیت کار برای فارغ‌التحصیلان رشته تربیت‌بدنی در ایران در وضعیت ایده آلی قرار ندارد اما وضعیت کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته در خارج از کشور بسیار ایده‌آل است به طوریکه رشته تربیت‌بدنی در کشورهای اروپایی و آمریکایی در صدر پول سازترین رشته‌های تحصیلی قرار دارد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته تربیت بدنی در خارج

زبان تحصیل در کشورهای مختلف با توجه به پارامترهای مختلف تعیین می‌شود، زبان رسمی کشور، میزان جذب دانشجو‌های بین‌المللی توسط یک کشور یا یک دانشگاه، ملیت اساتید یک دانشگاه، سطح علمی دانشگاه و نوع دانشگاه از این دست عوامل است.

رشته تربیت‌بدنی از آن دسته رشته‌هایی به شمار می‌رود که دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیشرفته رغبت زیادی از خود نشان می‌دهند.

کشورهایی چون دانمارک، نروژ، استرالیا، ایتالیا، آلمان، مالزی، کره جنوبی و اتریش جزء کشورهایی هستند که در صدر لیستی هستند که دانشجویان تربیت‌بدنی برای ادامه تحصیل در آن‌ها اقدام می‌نمایند.

یکی از دغدغه‌های دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها زبان تحصیل در آن کشور است. به همین دلیل به زبان تحصیل در برخی از کشورها اشاره می‌کنیم.

اگر می‌خواهید برای کشور دانمارک اقدام به اخذ بورسیه نمایید؛ باید بدانید که زبان تحصیل در این کشور به دو صورت دانمارکی و انگلیسی ارائه می‌شود؛ اگر بتوانید به زبان دانمارکی مسلط شوید می‌توانید از تسهیلات، تحصیل رایگان در این کشور استفاده نمایید. اگر قصد دارید که برای مقطع لیسانس اقدام نمایید، باید بدانید که مقطع لیسانس در این کشور صرفاً به زبان دانمارکی ارائه می‌شود.

کشور نروژ یکی دیگر از کشورهایی است که دانشجویان تربیت‌بدنی علاقه زیادی به ادامه تحصیل در آن دارند؛ زبان تحصیل در این کشور نروژی و انگلیسی بوده و اگر قصد دارید برای مقطع لیسانس در این کشور اقدام نمایید باید به زبان نروژی مسلط باشید، رشته‌های مدیریت ورزشی، مطالعات ورزشی هوازی، بیولوژی ورزشی، سلامت و مربی‌گری در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. زبان تحصیل در کشور ایتالیا به دو صورت ایتالیایی و انگلیسی است. کشور مالزی از دیگر کشورهای آسیایی محبوب برای دانشجویان تربیت‌بدنی است که خوشبختانه دانشگاه‌های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. زبان رسمی کشور مالزی مالاییایی بوده اما زبان تحصیل در این کشور انگلیسی است.

 بورسیه

رشته تربیت بدنی در خارج

دانشجویان نخبه در هر مقطع تحصیلی تمایل دارند که در بهترین دانشگاه‌های جهان ادامه تحصیل دهند و از تسهیلات و مزیت‌های تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی و آمریکایی بهره‌مند شوند، از آنجا که بسیاری از دانشجویان مراحل اخذ بورسیه تحصیلی را بسیار پیچیده و دشوار می‌دانند از اقدام برای آن صرف نظر می‌نمایند؛ در حالی که بسیاری از دانشجویان مستعد اگر از مراحل اخذ بورسیه به خوبی آگاهی داشته باشند می‌توانند بدون دردسر در بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل نمایند.

اتریش یکی از کشورهای مهاجر پذیر بوده که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی را در دانشگاه‌های خود جذب می‌نماید اگر قصد دارید برای مقطع لیسانس تربیت‌بدنی در کشور اتریش اقدام نمایید، باید بدانید که امکان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های اتریش با مدرک دیپلم امکان پذیر نخواهد بود، شما در ابتدا باید در کنکور سراسری ایران در رشته تربیت‌بدنی پذیرفته شده و بعد از گذراندن دو تا چهار ترم می‌توانید برای مقطع لیسانس تربیت‌بدنی دانشگاه‌های اتریش اقدام نمایید. اگر دارای مدرک کاردانی تربیت‌بدنی هستید نیز این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید برای مقطع لیسانس کشور اتریش اقدام نمایید. هزینه زندگی در اتریش نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی به صرفه‌تر بوده و اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی نسبت به اخذ ویزای دیگر کشورهای اروپایی راحت‌تر است.

کشور استرالیا از دیگر کشورهایی به شمار می‌رود که امکان بورسیه شدن برای رشته تربیت‌بدنی در آن امکان پذیر بوده اما می‌توان با یک مشاوره خوب، بورسیه تحصیلی این کشور را اخذ نمود. اگر شما جزء دانشجویان نخبه باشید و مدرک تحصیلی شما از دانشگاه‌های سراسری ایران باشد و به زبان انگلیسی مسلط باشید و بتوانید در آیلتس نمره بالای ۶ کسب نمایید، امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای شما بسیار بالا خواهد بود.

 امکان بورسیه شدن در رشته تربیت‌بدنی برای کشورهایی چون آلمان، کانادا، ایتالیا و استرالیا نیز امکان پذیر است. خوشبختانه اغلب کشورها این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ اگر قصد بورسیه شدن دارید به شما پیشنهاد می‌شود قبل از هر چیز در خصوص کشورها و هزینه تحصیل در آن‌ها تحقیق کرده و اگر لازم است زبانی غیر از انگلیسی فراگیرید و از دوران تحصیل خود در ایران اقدام به فراگیری زبان نمایید.

واحدهای درسی مشترک

با وجود اینکه رشته تربیت‌بدنی از گرایش‌های مختلف تشکیل شده است، فیزیولوژی انسانی، آناتومی انسان، روانشناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، آسیب‌شناسی ورزشی، مدیریت ورزشی، تاریخ تربیت‌بدنی از جمله واحد‌های درسی مشترک در بین تمامی گرایش‌های تربیت‌بدنی در مقطع کارشناسی است.

رشته تربیت‌بدنی ارتباط تنگاتنگی با رشته فیزیوتراپی داشته و بین این دو رشته واحدهای درسی مشترکی مشاهده می‌شود. ارگونومی، حرکت شناسی، بیومکانیک، فیزیولوژی انسان، آناتومی از واحدهای درسی مشترک بین این دو رشته هستند. کینزیولوژی واحد درسی مشترک بین رشته‌های فیزیوتراپی، بیومکانیک ورزشی و تربیت‌بدنی است. اصول و مبانی مدیریت از واحدهای درسی مشترک بین مدیریت ورزشی و سایر گرایش‌های مدیریت است. علم تمرین،بیومکانیک ورزشی، فیزیولوژی انسانی، آناتومی، آسیب‌شناسی ورزشی از واحدهای مشترک مهندسی ورزشی و تربیت‌بدنی است.   

آزمون‌های مرتبط

رشته تربیت بدنی در خارج

رشته تربیت‌بدنی جزء رشته‌هایی است که افراد برای تحصیل در آن باید دارای آمادگی جسمانی کاملی باشند، در واقع این رشته جزء رشته‌های خاص بوده که هر کسی نمی تواند در این رشته تحصیل نماید. به همین سبب در دانشگاه‌های ایران به صورت نیمه متمرکز اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته می‌نمایند. افرادی که مایل به تحصیل در رشته تربیت‌بدنی هستند، باید در کنکور سراسری یکی از رشته‌های نظری شرکت کرده و در فرم انتخاب رشته خود رشته تربیت‌بدنی را در اولویت‌های بالا انتخاب نمایند، اگر دانشجو دارای رتبه قابل قبولی باشد از او برای مصاحبه دعوت می‌شود. دانشجو اگر موفق به کسب امتیاز بالا در آزمون عملی تربیت‌بدنی شد می‌تواند در این رشته ادامه تحصیل دهد. پارامترهای مختلفی در آزمون عملی مورد سنجش قرار می‌گیرد. قد، وزن، انعطاف بدنی، سلامت کامل جسمی، سلامت کامل روانی، سرعت و استقامت فرد در آمادگی جسمانی از جمله این پارامترها است. افرادی که حائز مقام‌های جهانی، آسیایی و کشوری هستند در اولویت پذیرش قرار دارند. رشته تربیت‌بدنی در برخی از شهرها در هنرستان‌ها نیز ارائه می‌شود؛ برای ورود به هنرستان‌هایی که در آنها رشته تربیت‌بدنی تدریس می‌شود، دانش آموز باید در آزمون عملی شرکت نماید و در صورت کسب امتیاز لازم می‌تواند دانش آموز هنرستان تربیت بدنی شود.

برای شرکت در مقطع فوق لیسانس تربیت‌بدنی افراد باید فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی باشند. همچنین افرادی که قصد شرکت در آزمون دکتری تربیت‌بدنی را دارند باید در یکی از گرایش‌های ارشد تربیت‌بدنی فارغ‌التحصیل شده باشند. مقطع دکتری تربیت‌بدنی مانند تمامی مقاطع دکتری دیگر دارای مصاحبه است. افرادی که مقاله‌های متعدد در ژورنال‌های معتبر علمی چاپ کرده باشند و افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد دارای یک پایان نامه خوب و کاربردی باشند، و سطح زبان آن‌ها در حد بالا باشد و یا موفق به تالیف کتاب در زمینه تربیت‌بدنی شده باشند، شانس بیشتری برای قبولی در مصاحبه دکتری تربیت‌بدنی دارد.

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته تربیت‌بدنی در خارج از کشور را دارید، باید قبل از هر چیز در خصوص بهترین کشورها برای رشته تربیت‌بدنی تحقیق نمائید برای این کار می‌توانید از موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو کمک بگیرید. کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور هستند، برای ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه باید در آزمون ورودی شرکت نمایید، آزمون یوس و تومر از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه هستند. دانشگاه‌های ترکیه به صورت انگلیسی زبان و ترکی زبان ارائه می‌شوند، اگر قصد ورود به دانشگاه‌های انگلیسی زبان را دارید باید در آزمون یوس و اگر قصد ورود به دانشگاه‌های ترک زبان را دارید باید در آزمون تومر شرکت نمایید. سوالات آزمون تومر و یوس مربوط به سوالات هوش، ریاضی و زبان است؛ به همین سبب افرادی که قصد ورود به دانشگاه‌های ترکیه را دارند باید بتوانند نمره قبولی در این آزمون را کسب نمایند.

دانشگاه آنادولو یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه برای تحصیل در رشته تربیت‌بدنی است؛ این دانشگاه یک دانشگاه دو زبانه بوده و تدریس در آن به زبان انگلیسی و ترکی صورت می‌گیرد بنابراین لازم است برای ورود به این دانشگاه به زبان ترکی مسلط باشید؛ اما پیشنهاد می‌شود قبل از ورود به کشور ترکیه با زبان ترکی آشنایی پیدا کنید زیرا برای زندگی در این کشور به این زبان احتیاج خواهید داشت.

کشور ایتالیا از دیگر کشورهایی است که دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل در این کشور رغبت زیادی نشان می‌دهند، دانشجویان تربیت‌بدنی از این قاعده مستثنی نبوده و تعداد زیادی از این افراد برای دانشگاه‌های ایتالیا در رشته تربیت‌بدنی اقدام می‌نمایند. داشتن مدرک زبان با نمره بالا، داشتن یک رزومه خوب و قوی، داشتن مدرک مربی گری در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مقام در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مدرک رزمی کاری به شما کمک می‌کند که بتوانید در مقطع لیسانس بسیاری از کشورهای اروپایی اقدام نمایید. شما می‌توانید مدارک خود را به همراه یک رزومه قوی به دانشگاه‌های ایتالیا ارسال کرده و بعد از تایید مدارک در یک مصاحبه عملی شرکت کرده و پس از قبولی در مصاحبه عملی می‌توانید در رشته تربیت‌بدنی در ایتالیا تحصیل نمایید.

مجوز کار با مدرک

بدون شک دغدغه کار مهم‌ترین دغدغه زندگی هر شخص بعد از دوران فارغ‌التحصیلی از دانشگاه است. بدیهی است که افراد انتظار داشته باشند که پس از دوران فارغ‌التحصیلی دولت برای آن‌ها کارهای مرتبط با رشته را در نظر داشته باشد، اما متاسفانه دولت ایران زمینه‌های کاری گسترده و پردرآمدی را برای فارغ‌التحصیلان تربیت‌بدنی درنظر نداشته و بسیاری از فارغ‌التحصیلان به شغل‌های غیر مرتبط با رشته روی آورده و یا دوران طولانی را با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند. با این اوصاف بهتر است در نظر داشته باشید که اگر واقعاً علاقه‌مند به رشته خود بوده و دوست دارید در زمینه تحصیلی خود کار و فعالیت نمایید باید از استخدام شدن در ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی دست شسته و به دنبال مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل باشید.

اگر در گرایش حرکات اصلاحی دارای مدرک ارشد و دکتری هستید، می‌توانید اقدام به تاسیس کلینیک حرکات اصلاحی نماید. کلینیک حرکات اصلاحی یک موقعیت کاری ویژه برای شما به وجود آورده که می‌توانید در شهرهای بزرگ به درآمد مطلوبی برسید. می‌توانید با همکاری یک پزشک و شخصی که در زمینه ماساژ ورزشی تبحر دارد، اقدام به تاسیس یک مرکز ورزشی درمانی نموده و درآمدی مطلوب به دست آورید.

می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی در رشته تربیت‌بدنی اقدام به تاسیس باشگاه ورزشی نموده و خود به عنوان مربی ورزش به صورت تمام وقت در باشگاه خود فعالیت نمایید. اگر فارغ‌التحصیل گرایش روانشناسی ورزشی هستید باید بدانید که این رشته به سرعت در حال توسعه بوده و نیاز جامعه به این روانشناسان هر روز بیشتر می‌شود به همین سبب شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی در کلینیک‌های پزشکی ورزشی به عنوان مشاور مشغول به کار شده و یا مجوز تاسیس دفتر روانشناسی ورزشی را اخذ نمایید.

کشورهای متقاضی کار

رشته تربیت بدنی در خارج

وضعیت کار در رشته تربیت‌بدنی در کشور‌های پیشرفته چون فرانسه، انگلیس، آمریکا، چین، کره جنوبی، دانمارک، روسیه و غیره با کشور ایران بسیار متفاوت است؛ در حالی که بسیاری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته تربیت‌بدنی در ایران به دنبال کار می‌گردند و کاری مرتبط با رشته خود پیدا نمی‌کنند و یا در زمینه‌های غیر مرتبط مشغول فعالیت

هستند و یا با درآمدهای متوسط در باشگاه‌های ورزشی مشغول فعالیت هستند، فارغ‌التحصیلان رشته تربیت‌بدنی در کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مرتبط با رشته خود مشغول کار بوده و سطح درآمد آنها جزء درآمدهای بالای جامعه است.

همین مسئله سبب شده است تا بسیاری از فارغ‌التحصیلان و فعالان رشته تربیت‌بدنی درخواست ویزای کاری دهند و اقدام به مهاجرت نمایند. کشورهایی چون اتریش، کانادا، دانمارک، آلمان و استرالیا در رشته تربیت‌بدنی نیروی کار ماهر می‌پذیرند.

به عنوان مثال می‌توان در کشور اتریش به عنوان مربی تیم‌های ورزشی، مربی ورزش مدارس، مربی باشگاه‌ها مشغول به کار شد. می‌توان در کالج‌ها و مدارس علوم ورزشی به تدریس در رشته تربیت‌بدنی نیز مشغول شد. شاید با خود بگویید که می‌توان در ایران نیز در این مشاغل مشغول به کار شد اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در ایران این مشاغل جزء مشاغل

سطح متوسط بوده در حالی که در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی مشاغل نامبرده جزء سطح بالاترین مشاغل از نظر درآمد و از نظر جایگاه اجتماعی هستند.

کشور اتریش و کشور کانادا بر اساس سیستم امتیازبندی نیروی کار پذیرش می‌کنند شما باید بتوانید مهارت‌های خود را به خوبی نشان داده و از نظر سطح علمی بسیار بالا باشید داشتن سابقه کار در زمینه تربیت‌بدنی برای اخذ ویزای کار جز اولویت‌ها است. محدودیت سنی یکی دیگر از مواردی است که برای اخذ ویزای کار باید به آن دقت نمایید بهتر است سن شما زیر ۴۰ سال باشد حتی سن بالای ۳۶ سال به سختی می‌توانند موفق به اخذ ویزای کار شود.

کشور دانمارک

کشور دانمارک از ایده آل‌ترین کشور‌ها برای تحصیل در رشته تربیت‌بدنی است، دانشگاه کپنهاگ دانمارک و دانشگاه جنوبی دانمارک از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته تربیت‌بدنی در جهان محسوب می‌شوند. خوشبختانه کشور دانمارک عضو کشورهای شینگن بوده به طوریکه با اخذ ویزای دانمارک می‌توان به کشورهای عضو اتحادیه شینگن سفر نمود‌‌. هزینه زندگی در دانمارک تقریباً با هزینه زندگی در کشورهای سوئد  و آلمان هم سطح بوده و به طور میانگین برای هر فرد در ماه حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است. اگر بخواهید با تاکسی در شهر جا به جا شوید باید هزینه‌های گزافی را بپردازید زیرا بنزین در این کشور بسیار گران بوده و در نتیجه هزینه حمل و نقل با تاکسی گران است به همین سبب توصیه می‌شود که در این کشور برای حمل و نقل از دوچرخه و اتوبوس استفاده نمایید.

در صورتی که بخواهید برای حمل و نقل از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید هزینه جابجایی شما در ماه حدود ۴۰۰ کرون می‌شود.

اگر می‌خواهید از مزیت‌های تحصیل رایگان در دانمارک بهره‌مند شوید به شما پیشنهاد می‌شود که به زبان دانمارکی مسلط شوید، اما اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی در دانمارک تحصیل نمایید باید سالانه بین ۶ تا ۱۲ هزار یورو در سال را برای هزینه تحصیل در نظر بگیرید.

خوشبختانه امکان کار دانشجویی در دانمارک فراهم بوده و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در هفته ۱۰ تا ۲۰ ساعت به کار دانشجویی با حقوق ۸ تا ۱۰ یورو در هر ساعت بپردازند.

شما می‌توانید در دانمارک خودتان را بیمه درمانی نموده و حدود۲۵۰ کرون برای بیمه درمانی خود بپردازید.

هزینه اجاره بها در کشور دانمارک با توجه به شهر و نوع آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد، به صورت میانگین می‌توان مبلغ ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کرون را به عنوان مبلغ اجاره بها در دانمارک در نظر گرفت. هزینه خورد و خوراک در دانمارک ماهانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کرون و هزینه تلفن همراه ماهانه حدود ۴۰۰ کرون است.

 نروژ

کشور نروژ می‌تواند یکی از ایده آل‌ترین مقصد‌ها برای دانشجویان رشته تربیت‌بدنی باشد. دانشگاه علوم ورزشی در نروژ یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت‌بدنی است که در بسیاری از رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی در صدر لیست قرار دارد. دانشگاه‌های کشور نروژ از آموزش با کیفیتی برخوردار بوده و دوره کارشناسی درآن‌ها سه ساله، دوره کارشناسی ارشد دو ساله و دوره دکتری نیز سه ساله است. دانشجویان پس از اینکه وارد دانشگاه‌های نروژ شدند می‌‌توانند کار دانشجویی داشته و با ۲۰ ساعت کار در هفته بخشی از هزینه‌های زندگی در نروژ را تأمین نمایند؛ دانشجویان می‌توانند در تعطیلات بین دو ترم نیز به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

اگر می‌خواهید برای دوره کارشناسی تربیت‌بدنی در نروژ اقدام نمایید بدانید که باید دارای مدرک کاردانی تربیت‌بدنی باشید، یا در دوره کارشناسی در ایران قبول شده باشید و یک سال از تحصیل  شما در دانشگاه گذشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در نروژ به صورت رایگان بوده؛ و اگر دارای یک رزومه قوی باشید و بتوانید در آزمون آیلتس نمره ۶ را کسب نمایید؛ می‌توانید از تسهیلات، تحصیل رایگان در نروژ استفاده نمایید البته این را هم مد نظر داشته باشید که در هر نیمسال باید هزینه اندکی که بین ۳۲ تا ۶۴ یورو است را به دانشگاه پرداخت نمایید.

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نروژ را دارید سالانه حدود ۸ هزار تا ۹ هزار و ۵۰۰ یورو در سال را باید صرف هزینه تحصیل خود نمایید. مقطع کارشناسی در نروژ به زبان نروژی برگزار شده و شما می‌توانید بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه یک سال به صورت فشرده دوره زبان نروژی را گذارنده، بعد دوره لیسانس خود را شروع نمایید. لازم به ذکر است که دوره‌های زبان نروژی در دانشگاه‌های دولتی به صورت رایگان برگزار می‌شود.

هزینه اجاره منزل در نروژ نسبتاً بالا بوده و ماهانه حدود ۱۳۰۰ تا۲۰۰۰ یورو در ماه را باید برای اجاره‌ی منزل کنار بگذارید. هزینه زندگی در کشور نروژ برای هر فرد ماهانه حدود ۱۲۰۰ یورو است. دانشجویان در کشور نروژ از بیمه دولتی برخوردار بوده و می‌توانند خود را بیمه نمایند.

 استرالیا

دانشگاه داکین و دانشگاه کوئینزلند بدون شک بهترین دانشگاه‌های ورزشی جهان هستند که هر دو در کشور استرالیا واقع هستند؛ از این رو کشور استرالیا جزء بهترین کشورها برای نخبگان رشته تربیت‌بدنی در سراسر جهان است. اگر بتوانید از پس هزینه‌های زندگی در استرالیا بر بیایید به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا اقدام نمایید.

هزینه زندگی در استرالیا سالانه به ازای هر فرد حدود ۲۵ هزار دلار استرالیا است. در واقع می‌توان گفت هزینه زندگی یک دانشجو که شامل تلفن، حمل و نقل، تفریح، غذا، پوشاک و خوابگاه است در هر هفته تقریباً حدود ۴۰۰ دلار می‌شود.

دانشجویانی که به استرالیا مهاجرت می‌کنند حتماً خود را بیمه نمایند. هزینه بیمه برای هر دانشجو در سال حدود ۶۰۰ دلار خواهد بود. برای تحصیل در کشور استرالیا شما باید هزینه پرداخت نمایید این هزینه با توجه به دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین هزینه برای رشته‌های غیر پزشکی چیزی حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار در سال است. شما می‌توانید در استرالیا به کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول شوید و در صورتی که کار خود را به نحو احسن انجام دهید، می‌توانید اقدام به اخذ معرفی نامه برای مشاغل دیگر نمایید.

 انگلستان

کشور انگلستان همواره مورد توجه نخبگان سراسر جهان قرار گرفته و بهترین دانشگاه‌های جهان در انگلیس قرار دارد. دانشگاه لافبورو، لیورپول و بیرمنگام جزء بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت‌بدنی هستند که هر سه دانشگاه در کشور انگلستان قرار دارند.

در خصوص تحصیل در کشور انگلستان باید این نکته را مد نظر قرار دهید که امکان تحصیل رایگان در کشور انگلستان وجود نداشته و برای این که بتوانید از دانشگاه‌های کشور انگلستان بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایید؛ باید شرایط سختی را پشت سر بگذارید، مدرک معتبر از بهترین دانشگاه‌های سراسری ایران، کسب معدل بالای ۱7، نوشتن مقاله‌های isi، تالیف کتاب و ترجمه کتاب از جمله شرایطی است که می‌توانید از طریق آن کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایید. اگر حتی بتوانید از دانشگاه‌های انگلستان بورسیه دریافت نمایید باید بتوانید، از پس هزینه‌های گزاف زندگی در انگلیس بر بیایید در غیر این صورت موفق به اخذ ویزای انگلستان نخواهید شد.

دوره کارشناسی در انگلیس ۳ ساله، دوره کارشناسی ارشد یک ساله و دوره دکتری نیز سه ساله است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در انگلیس با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور میانگین می‌توان هزینه بین ۸ تا ۳۸ هزار پوند در سال  را برای این مقطع در نظر گرفت. هزینه دوره ارشد و دکتری نیز بین ۱۱ تا ۳۲ هزار پوند در سال خواهد بود. هزینه زندگی در انگلیس به ازای هر فرد دانشجو با احتساب هزینه خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل چیزی حدود۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ پوند برای هر نفر است. هزینه زندگی در انگلیس ۱۲۱ درصد گران‌تر از هزینه زندگی در ایران خواهد بود. اجاره بها در انگلیس برای یک سوئیت ۸۵ متری دانشجویی حدود ۵۵۰ تا ۶۵۰ پوند در ماه است. دانشجویان به محض ورود به کشور انگلیس باید خود را بیمه نمایند که هزینه بیمه برای هر فرد ۴۲ تا ۶۵ پوند در هر ماه خواهد بود.

 کانادا

کانادا همیشه مورد توجه‌ترین کشور برای کار، زندگی و ادامه تحصیل در جهان است. کشور کانادا برای دانشجویان رشته تربیت‌بدنی در سراسر جهان کشوری مناسب به شمار می‌رود. دانشگاه‌های کلگری و تورنتو بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته های علوم ورزشی هستند. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشور‌های دیگر کمتر است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارید باید بدانید که تورنتو جزء گران‌ترین شهرهای کانادا است. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا وجود داشته و در صورتی که بتوانید شرایط لازم را برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را اخذ نمایید می‌توانید از مزیت‌های تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شوید. در غیر این صورت می‌توانید به صورت آزاد به کانادا مهاجرت کرده و برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شهریه پرداخت نمایید. متاسفانه هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا بسیار بالا بوده و چیزی معادل ۱۲ هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا در سال است. هزینه زندگی در کانادا حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود. اگر قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را دارید سالانه ۳ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ دلار کانادا را باید برای هزینه اقامت در خوابگاه در نظر بگیرید. اگر قصد اجاره منزل را دارید باید بتوانید ماهانه حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه را برای اجاره بها کنار بگذارید. هزینه بیمه در کشور کانادا ۴۸۰ دلار در سال است.

 ایتالیا

یکی از مقاصد محبوب دانشجویان ایرانی کشور ایتالیا است. هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای جهان ارزان‌تر بوده و نسبت به بسیاری از کشورها چون انگلیس و آمریکا می‌توان راحت‌تر ویزا دریافت نمود، دانشگاه ورونای ایتالیا یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت‌بدنی است به همین سبب ایتالیا به یکی از مقاصد محبوب دانشجویان نخبه تربیت‌بدنی در ایران تبدیل شده است. هزینه تحصیل در ایتالیا با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا چیزی بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چیزی بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال خواهد بود.

هزینه زندگی در ایتالیا ماهانه حدود ۷۰۰ تا هزار یورو برای هر فرد است. برخی از دانشگاه‌های ایتالیا مانند دانشگاه پادوآ در صورتی که دانشجو دارای شرایط لازم باشد و به طور کامل بورسیه دریافت کرده باشد امتیاز اقامت در خوابگاه را به دست خواهد آورد. اما اگر امتیاز لازم برای اقامت در خوابگاه را بدست نیاورده‌اید اصلاً نگران نباشید شما می‌توانید در منزل‌های دانشجویی اقامت نمایید. هزینه اجاره بهای خوابگاه ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو و هزینه اجاره سوئیت دانشجویی ماهانه حدود ۴۰۰ یورو است.

شما می‌توانید از مزیت‌های خدمات درمانی در ایتالیا نیز استفاده نمایید، مبلغی حدود ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو پرداخت خواهید کرد و می‌توانید از خدمات درمانی از جمله درمان رایگان استفاده نمایید.

 بلژیک

بلژیک یکی از کشورهای مورد توجه در اتحادیه اروپا است که به سبب استانداردهای بالای زندگی و سطح بالای کیفیت آموزشی مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه کی یو لون در شهر لون و دانشگاه گنت از بهترین دانشگاه‌های تربیت‌بدنی در جهان هستند که از سطح بالای آموزشی برخوردار بوده و هزینه‌های تحصیل در آن‌ها نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های تراز اول جهان مناسب‌تر است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه کی یو لون حدود سه هزار یورو در سال و هزینه  تحصیل در دانشگاه گنت حدود ۲۸۰۰یورو  در سال خواهد بود، به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های بلژیک بیشتر از ۴ هزار و ۲۰۰یورو در سال نمی‌شود. هزینه زندگی در کشور بلژیک ماهانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو است. هزینه اجاره بها با توجه به نوع شهر و نوع آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور متوسط هزینه اجاره بهای آپارتمان دانشجویی۴۰۰ یورو در ماه و هزینه اقامت در خوابگاه ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت با سرعت ۸ مگابایت بر ثانیه در ماه حدود ۳۵ یورو است. هزینه‌های درمانی در کشور بلژیک بخشی از هزینه‌های شما است که باید از آن تا حدودی اطلاع داشته باشید، برای یک چکاپ کامل در بلژیک به مبلغی حدود ۲۵یورو نیاز خواهید داشت. هزینه درمان یک دوره سرماخوردگی حدود پنج یورو خواهد شد.

رشته تربیت‌بدنی در کره جنوبی

کره جنوبی از کشورهای پیشرفته آسیایی در سطح دنیا هستند که به دلیل اقتصاد قدرتمند، سطح بالای کیفیت آموزشی، تدریس به زبان انگلیسی، پیشرفت علمی چشمگیر مورد توجه دانشجویان نخبه بین المللی در سطح جهان قرار گرفته است.

دانشگاه ملی سئول در پایتخت کره جنوبی از بهترین دانشگاه‌های جهان است که خوشبختانه رشته تربیت‌بدنی در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، از همین رو بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در کره جنوبی از خود رغبت زیادی نشان می‌دهند. خوشبختانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کره جنوبی فراهم است. برای مقطع لیسانس نیز می‌توان برای ادامه تحصیل در رشته تربیت‌بدنی اقدام نمود. برای ورود به مقطع لیسانس در کره جنوبی باید در امتحان ورودی دانشگاه پذیرفته شوید. دوره لیسانس در کره جنوبی ۴ سال، دوره ارشد ۲ یا ۳ سال و دوره دکترا نیز سه ساله است. هزینه تحصیل برای مقطع لیسانس در دانشگاه‌های کره جنوبی برای رشته‌های غیرپزشکی ۴ تا ۵ هزار دلار در سال است و برای مقطع ارشد و دکتری برای رشته‌های غیر پزشکی ۶ هزار دلار در سال خواهد بود. هزینه خورد و خوراک در کشور کره جنوبی برای هر فرد ماهانه ۳۰۰ دلار و ۳۰ دلار هزینه اینترنت پرسرعت است. هزینه اجاره بها در کشور کره جنوبی از ۷۰۰ دلار در ماه است.

 ترکیه

کشور ترکیه از کشورهای آسیایی و مورد توجه دانشجویان ایرانی است. نزدیک بودن فرهنگ مردم ترکیه با مردم ایران و نزدیک بودن دین و اعتقادات آنها و سطح بالای کیفیت آموزشی از دلایل رغبت دانشجویان به ادامه تحصیل در ترکیه است. رشته تربیت‌بدنی و علوم ورزشی در کشور ترکیه از سطح بالایی برخوردار بوده دانشگاه‌های ترکیه از امکانات آموزشی بالایی در رشته علوم ورزشی برخوردار هستند، به همین سبب علاقه‌مندان به تربیت‌بدنی می‌توانند برای مقاطع لیسانس و بالاتر برای تحصیل در ترکیه اقدام نمایند. اگر قصد تحصیل در ترکیه به صورت رایگان را دارید باید بدانید که از امتیازات بالایی برخوردار باشید و دارای مهارت‌های بالا در این رشته باشید. داشتن مدرک مربی‌گری، داشتن مقام قهرمانی کشوری، جهانی و آسیایی تالیف کتاب و مقاله از جمله اقداماتی است که شما می‌توانید از طریق آن‌ها امتیاز تحصیل رایگان در ترکیه را به دست آورید. دانشگاه آناتولی یا آنادولو یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ترکیه است که در شهر اسکی در ۲۵۰ کیلومتری آنکارا و ۳۲۰کیلومتری استانبول واقع بوده و دانشگاهی سه زبانه است؛ زبان تدریس در آن ترکی، آلمانی و انگلیسی است. خوشبختانه دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و همچنین مدارک دانشگاه‌های ترکیه بین‌المللی بوده و در تمامی کشورهای جهان مورد تایید هستند از این رو شما می‌توانید بعد از اتمام تحصیل در ترکیه برای اخذ بورسیه تحصیلی کشورهای اروپایی و آمریکایی اقدام نمایید.

دانشگاه‌های کشور ترکیه با دانشگاه‌های مطرح جهان از جمله هاروارد در ارتباط بوده و همین مورد باعث بالا رفتن سطح کیفیت آموزش در دانشگاه‌های ترکیه شده است. شما می‌توانید بعد از ورود به ترکیه از بیمه دانشجویی استفاده کرده و برای تهیه دارو و درمان ۲۰ درصد مبلغ را خود شما پرداخت نمایید. بیمه سلامت دانشجویی در بسیاری از بیمارستان‌های ترکیه پذیرفته می‌شود.

هزینه زندگی در ترکیه ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه بوده و هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها با توجه به نوع دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی ۵ تا ۱۰ هزار لیر در هر ترم و در دانشگاه‌های خصوصی ۱۰ تا ۳۰ هزار لیر در هر ترم است. هزینه دانشگاه‌های دولتی مبلغ کمی بوده اما در صورت اخذ شرایط لازم می‌توانید از تحصیل رایگان در ترکیه بهره‌مند شوید. شما به راحتی می‌توانید در خوابگاه‌های دانشگاه‌های ترکیه اقامت نمایید.

 چین

کشور چین به دلیل پیشرفت قابل ملاحظه در تمام رشته‌های علمی، شهریه پایین دانشگاه‌ها و هزینه پایین زندگی مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است. تدریس در کشور چین به زبان انگلیسی و چینی صورت گرفته و در صورتی که دانشجو بخواهد به زبان چینی در کشور چین تحصیل نماید، باید در یک آزمون شرکت نموده و پس از کسب نمره قبولی می‌تواند در دانشگاه به زبان چینی تحصیل نماید. دانشگاه چینهوا در پکن یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته تربیت‌بدنی بوده که اقدام به پذیرش دانشجو در سطح بین‌المللی می‌نماید.

خوشبختانه امکان کار دانشجویی در کشور چین فراهم بوده و دانشجویان می‌توانند بخشی از هزینه زندگی خود را از این طریق تامین نمایند. هزینه زندگی برای هر فرد در کشور چین ماهانه حدود ۴۰۰ دلار است.

شهریه دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ هزار دلار در سال و در مقطع ارشد ۴ تا ۵ هزار دلار در سال و در مقطع دکترا ۵۰۰۰ دلار در سال است. دانشجویان می‌توانند از تسهیلات کارت دانشجویی در کشور چین استفاده‌های زیادی نمایند؛ به عنوان مثال فروشگاه‌ها و رستوران‌ها تخفیفات ویژه‌ای را برای دانشجویان در نظر می‌گیرند. امکان استفاده از بیمه سلامت در کشور چین وجود دارد و می‌توان با مبلغ مناسبی خود را بیمه سلامت نمود.

چگونگی اخذ ویزا

رشته تربیت بدنی در خارج

بدون شک مهم‌ترین مرحله مهاجرت تحصیلی اخذ ویزا است. بهتر است که برای اخذ ویزای کشور مورد نظر به یک موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و مشاوره اولیه را دریافت نمایید. پس از کسب مشاوره افراد موسسه مهاجرتی وقت سفارت را برای شما اخذ کرده و از شما می‌خواهند تا مدارک خود را تکمیل نمایید. بعد از تکمیل شدن مدارک، مدارک را به سفارت ارسال کرده و موسسه پیگیر مصاحبه شما می‌شود. برای موفقیت در مصاحبه لازم است از مشاوران موسسه مهاجرتی و از افرادی که موفق به اخذ ویزا شده‌اند کمک بخواهید.

وضعیت تملک، گردش حساب، تاریخچه سفر، تعداد مهرهای پاسپورت شما، هدف از تحصیل، انگیزه مهاجرت، مشخص بودن محل اقامت، رزرو بلیط از مهم‌ترین عواملی هستند که در موفقیت مصاحبه شما تاثیرگذار است. اگر جزء افرادی هستید که از توان علمی بالایی برخوردار هستند و به خوبی می‌توانند انگیزه تحصیل خود را بیان نمایند و به زبان انگلیسی مسلط هستید و می‌توانید با بیانی شیوا با فرد مصاحبه‌کننده صحبت نمایید، در اخذ ویزا موفق‌تر خواهید بود.

در خصوص روند اخذ ویزا باید این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام مصاحبه باید کاملاً صادق باشید گمان نکنید که با شعار دادن‌های الکی می‌توانید نظر فرد مصاحبه کننده را جلب نمایید، نیازی به اینکه بلیط خود را دریافت نمایید نیست هنگام مصاحبه رزرو داشتن بلیط کافی خواهد بود.

مهم‌ترین نکته در اخذ ویزا این است که شما بتوانید تمکن مالی خود را به اثبات برسانید، اثبات تمکن مالی از هر چیزی مهم‌تر بوده و مهم‌ترین دلیل برای ریجکت افراد است.
کشورهای انگلیس، آمریکا و بلژیک نسبت به کشورهای دیگر اخذ ویزای سخت‌تری دارند‌. با وجود تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا تقریباً غیرممکن است. مراحل اخذ ویزا برای کشورهای آلمان و فرانسه نیز سخت است، اما به نسبت کشورهای نامبرده کمی راحت‌تر خواهد بود. اخذ ویزای کشورهایی چون فنلاند، ایسلند، ترکیه، لهستان، یونان و مالزی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی راحت‌تر است.

چه افرادی می‌توانند در رشته تربیت‌بدنی موفق شوند؟

برای ورود به هر رشته‌ای لازم است تا فرد مطمئن شود که استعداد یک رشته تحصیلی را داشته و می‌تواند در آن موفق شود. صرف علاقه داشتن به یک حرفه یا یک رشته شرط ورود به آن نیست و فرد باید بتواند به درستی استعداد‌های خود را تشخیص داده و با آگاهی کامل وارد یک رشته تحصیلی شود. برخی از افراد به سبب دورنمایی که از رشته تربیت‌بدنی دارند، وارد رشته تربیت‌بدنی شده و به محض ورود به رشته تربیت‌بدنی متوجه می‌شوند که در آن رشته استعداد نداشته و یا آن رشته جذابیت‌های قبل را ندارد. اگر تصمیم گرفته‌اید که وارد رشته تربیت‌بدنی شوید باید با سختی‌های این رشته آشنا شوید و باید ببینید اصلا استعداد رشته  تربیت‌بدنی را دارید یا نه؟

رشته تربیت‌بدنی برای افرادی مناسب است که افراد پرکار و پرتلاشی هستند و از انعطاف بدنی بالایی برخوردارهستند،  واحدهای درسی ژیمناستیک در این رشته گنجانده شده است و افراد باید از انعطاف بدنی بالایی برای پاس کردن این واحدها برخوردار باشند.

افرادی که وارد رشته تربیت‌بدنی می‌شوند نباید دارای اضافه وزن بوده و باید وزن و قد آن‌ها ایده آل باشد. این نکته را مد نظر داشته باشید که دانشجویان رشته تربیت‌بدنی افرادی  بسیار کوشا بوده و ممکن است، تمام واحد‌های درسی آن‌ها به صورت عملی باشد و در هر تایم حداقل یک و نیم ساعت ورزش داشته باشند. اگر دارای حکم قهرمانی در رشته‌های مختلف ورزشی هستید، رشته تربیت‌بدنی می‌تواند برای شما یک رشته ایده آل باشد.

سختی‌های رشته تربیت‌بدنی

متاسفانه بسیاری از دانشجویان تربیت‌بدنی با این جمله در جامعه بسیار مواجه می‌شوند که تربیت‌بدنی یعنی تفریح!

در حالی که این تصور از رشته تربیت‌بدنی بسیار اشتباه بوده و دانشجویان تربیت‌بدنی در مقایسه با بسیاری از دانشجویان دیگر از توان فکری و ذهنی روانی و جسمی بالاتری برخوردار هستند، زیرا رشته تربیت‌بدنی از رشته‌هایی است که باید از جسم و جان روح و روان ذهن و مغز کار کشید و در واقع تمامی اندام‌های بدن با  رشته تربیت‌بدنی درگیر می‌شوند و در نتیجه فرد باید از استقامت بالایی برخوردار باشد.

دانشجویان رشته تربیت‌بدنی در مقطع لیسانس ۱۳۶ تا ۱۴۱ واحد درسی را پشت سر می‌گذارند که از بین این واحدها،۳۶ واحد عملی و بقیه واحد ها درس تئوری است. دروس  تئوری تربیت‌بدنی تقریبا شبیه دروس زیر شاخه پزشکی بوده و دانشجویان باید با سیستم بدنی انسان به خوبی آشنا شوند.

آناتومی انسانی، فیزیولوژی ورزشی، فیزیولوژی انسانی، حقوق ورزشی، زیست‌شناسی، بیوشیمی، فیزیک، بیو مکانیک ورزشی، حرکت درمانی، تاریخ  تربیت‌بدنی، بهداشت و ورزش، کمک‌های اولیه در ورزش، اصول و مبانی تربیت‌بدنی، مدیریت سازمان‌های ورزشی، تربیت‌بدنی در مدارس، زبان تخصصی، یادگیری حرکتی، روانشناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی در طول عمر، آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات  اصلاحی، فیزیوتراپی ورزشی و حرکت شناسی از جمله دروس تئوری تربیت‌بدنی هستند.

آب درمانی، کار با دستگاه، شنای تخصصی، والیبال تخصصی، بسکتبال تخصصی، کاراته، دو و میدانی، هندبال، ژیمناستیک تخصصی، کوهنوردی، فوتسال، شطرنج، بدمینتون، تنیس روی میز تخصصی، نجات غریق، گلف کشتی و وزنه برداری از جمله دروس عملی رشته تربیت‌بدنی هستند. ناگفته نماند که یک سری از این واحدهای عملی اختیاری بوده و دانشجو بر حسب استعداد و علاقه خود می‌تواند آن‌ها را انتخاب نماید برخی از واحدها مانند فوتبال نیز برای پسران در رشته تربیت‌بدنی ارائه می‌شود‌.

به همین سبب نباید به هیچ عنوان با تصور اینکه تربیت‌بدنی یک رشته تفریحی و آسان است وارد این رشته شد.

مزیت‌های رشته تربیت‌بدنی

رشته تربیت‌بدنی با وجود تمام سختی‌هایی که دارد اما مزیت‌های بی‌شماری در پی دارد و به سبب همین مزیت‌ها است که، کسانی وارد این رشته می‌شوند که علاقه قلبی زیادی به تربیت‌بدنی داشته باشند.

همانطور که قبلا نیز گفته شد دانشجویان تربیت‌بدنی رشته‌های ورزشی زیادی را در حد مربی‌گری مسلط می‌شوند، فرض کنید که بخواهید به طور همزمان رشته‌های والیبال، بسکتبال، شنا و ژیمناستیک را در باشگاه‌های خصوصی دنبال کنید، اول آنکه باید هزینه زیادی را برای یادگیری این رشته‌ها بپردازید دوما شاید وقت شما اجازه ندهد که چند رشته ورزشی را به طور همزمان دنبال کنید و سوم آن که دنبال کردن چند رشته ورزشی به صورت آزاد توصیه نمی‌شود زیرا اگر می‌خواهید فردی حرفه‌ای در این ورزش‌ها شوید باید یک رشته ورزشی را به صورت آزاد دنبال نمایید، اما قضیه برای دانشجویان رشته تربیت‌بدنی فرق می‌کند، دانشجویان رشته تربیت‌بدنی در طول تحصیل ۴ ساله خود در مقطع کارشناسی به چندین رشته ورزشی در حد مربی گری مسلط می‌شوند.

همان‌طور که می‌دانیم ورزش کردن مزیت‌های زیادی برای سلامت جسم و روان در پی دارد، بدون شک می‌توان فعال‌ترین دانشجویان یک دانشگاه را دانشجویان تربیت‌بدنی مثال زد، دانشجویان رشته‌های دیگر در طول ترم آزادی بیشتری داشته و در فصل امتحانات فشار روانی زیادی را تحمل می‌نمایند، اما دانشجویان رشته تربیت‌بدنی به سبب اینکه در طول ترم فعالیت‌های زیادی می‌کنند و ممکن است دروس آن‌ها سخت‌تر از دروس سایر رشته‌ها باشد اما راحت‌تر با فصل امتحانات کنار آمده و به دلیل روحیه بالایی که دارند، فشار روانی به مراتب بر روی آن‌ها کمتر است.

دانشجویان رشته تربیت‌بدنی از سلامت جسمی و روانی بیشتری برخوردار بوده و به دلیل تاثیر مستقیم ورزش بر سیستم عصبی انسان، بهتر از سایر دانشجویان می‌توانند مطالب درسی را درک نمایند. ورزش بر یادگیری، هوش و توان ذهنی تاثیر مستقیم داشته و باعث افزایش تعداد سلول‌های خاکستری مغز می‌شود، از این رو دانشجویان تربیت‌بدنی دارای ذهنی باز و خلاق نیز هستند.

دانشجویان رشته تربیت‌بدنی به دلیل اینکه نباید دارای اضافه وزن باشند و از طرفی در طول دوران تحصیل خود فعالیت زیادی می‌نمایند، نسبت به بقیه افراد جامعه از تناسب اندام بهتری برخوردار هستند. این نکته را مد نظر قرار دهید که اگر شما چند سال از وقت و عمر خود را صرف ورزش کردن نمایید، ورزش کردن برای شما به یک عادت روزانه تبدیل شده و کنار گذاشتن آن کار بسیار سختی است به همین سبب اکثر دانشجویان رشته تربیت‌بدنی بعد از فارغ‌التحصیلی همچنان ورزش را ادامه داده و سبک زندگی آن‌ها سبک زندگی سالم و ورزشی است.

ورزش بر اخلاق انسان تاثیر می‌گذارد، خصوصا اگر مثل دانشجویان رشته تربیت‌بدنی مدام در حال ورزش کردن باشید، دانشجویان در طول دوران تحصیل خود استقامت و صبر را به خوبی تمرین کرده و در نتیجه از آرامش روان بیشتری برخوردار هستند. امید است با اهمیت دادن به رشته تربیت‌بدنی در جامعه به ارتقای سلامت جسمی و روانی جامعه کمک نماییم؛ زیرا با صنعتی شدن جوامع افراد از ورزش فاصله گرفته و فاصله افراد از ورزش کردن باعث مشکلات جسمی و روانی شده است. اگر به رشته تربیت‌بدنی در جامعه اهمیت داده شود چه بسا آمار مبتلایان به بیماری‌های روانی و بیماری‌های جسمی مانند کلسترول، فشار خون، دیابت و اضافه وزن، کبد چرب کاهش پیدا نماید.

مشاوره پذیرش

رشته تربیت بدنی در خارج

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان و فارغ‌التحصیلان نخبه نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان است. اگر قصد مهاجرت و تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های جهان را دارید و می‌خواهید از امکانات آموزشی بی‌نظیر کشورهای پیشرفته استفاده نمایید، بهتر است که از یک موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو مشورت بگیرید. موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو با توجه به ظرفیت‌های شما بهترین دانشگاه را به شما معرفی می‌نماید. فرایند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر جهان مراحل پیچیده‌ای داشته و نیاز به وقت و انرژی زیادی دارد. شما باید وقت و انرژی زیادی صرف کنید تا بتوانید مناسب‌ترین کشور را با شرایط خود انتخاب کرده و در آن تحصیل نمایید، به همین سبب باید آگاهی بالایی در خصوص شرایط کشورها و دانشگاه‌های معتبر داشته باشید.

به طور خلاصه در ذیل روش‌های اخذ پذیرش در رشته تربیت‌بدنی را برای شما بیان می‌کنیم تا اگر قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارید با مراحل اخذ پذیرش به صورت کلی آشنایی داشته باشید.

انتخاب کشور، شهر و دانشگاه اولین مرحله از مراحل اخذ پذیرش در رشته تربیت‌بدنی است؛ در هنگام انتخاب کشور، شهر و دانشگاه باید اعتبار، هزینه تحصیل، امکان بورسیه تحصیلی، امکان اقامت، هزینه زندگی و آینده کاری یک کشور را مد نظر قرار دهید. بعد از این که کشور مناسب با شرایط خود را انتخاب کردید، باید با اساتید چند تا از معتبرترین دانشگاه‌های همان کشور که رشته مورد نظر شما در آن تدریس می‌شود تماس حاصل نمایید، ایمیل و مشخصات تمامی اساتید در صفحات سایت دانشگاه وجود داشته و شما می‌توانید به آدرس ایمیل اساتید، ایمیل زده و با آن‌ها مذاکره نمایید. همچنین می‌توانید وارد صفحه سایت دانشگاه شده و برای ادامه تحصیل در دانشگاه مورد نظر تقاضا دهید. در صورتی که تقاضای شما پذیرفته شد شما باید مدارک تحصیلی و سایر مدارک خود را ترجمه کرده و بعد از پر کردن تقاضانامه، پرداخت هزینه ثبت نام، مدارک خود را ارسال نمایید.

دقت نمایید که علاوه بر مدرک تحصیلی باید دارای مدرک بین‌المللی زبان نیز باشید. برخی از دانشگاه‌های کشورهای آلمان، فرانسه، اتریش، روسیه و اسپانیا ممکن است رشته مورد نظر شما را زبان انگلیسی تدریس نکنند، برخی از این دانشگاه‌ها در شرایط پذیرش خود داشتن مدرک زبان رسمی کشور را لحاظ ننموده‌اند، یعنی دانشجو می‌تواند با مدرک زبان انگلیسی اقدام به اخذ پذیرش کرده و بعد از پذیرش در دانشگاه مورد نظر در دوره‌های فشرده زبان در همان دانشگاه شرکت کرده و پس از یادگیری زبان رسمی همان کشور ادامه تحصیل را شروع نماید. برخی از دانشگاه‌های آلمان و فرانسه شرط ورود به دانشگاه را داشتن مدرک زبان آلمانی و فرانسوی می‌دانند به همین سبب لازم است تا قبل از فارغ‌التحصیلی و در حین تحصیل در خصوص مهاجرت تحصیلی تحقیقات لازم را به عمل آورید تا در صورت امکان بتوانید به زبان دیگری غیر از انگلیسی نیز مسلط شوید.

برخی از دانشگاه‌های آمریکا، کانادا و برخی از کشورهای دیگر برای ورود به دانشگاه آزمونGRE General را برگزار می‌نمایند، به همین سبب باید قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی در خصوص آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها اطلاعات لازم را به دست آورید؛ زیرا کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون ضروری است. 

برخی از دانشگاه‌ها برای تحصیل محدودیت سنی در نظر می‌گیرند، به عنوان مثال برای ورود به دانشگاه سئول در کره جنوبی برای مقطع لیسانس باید  زیر ۲۵ سال و برای مقطع ارشد و دکتری باید زیر ۴۰ سال سن داشته باشید. زمان پذیرش در دانشگاه‌ها نیز اکثراً در فصل پاییز و در فصل بهار است. اطلاع از تاریخ دقیق پذیرش دانشگاه‌ها می‌تواند در کسب بورسیه تحصیلی به شما کمک زیادی نماید. به عنوان مثال اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های چین را دارید بهترین زمان برای درخواست پذیرش ماه ژانویه تا اوایل آوریل خواهد بود.

 

مشاوره تحصیل در رشته تربیت بدنی
آخرین ویرایش: ‏3 هفته پیش - 18,968 نمایش

نظرات

سلام دکتری تربیت بدنی بورس کامل تحصیلی و خوابگاه داره ؟تمکن مالی چی چقد باید باشه برا ترکیه به لیر یا دلار

2020-02-15 10:35:45

سلام.آیا میشه در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کرد بعد اقدام به دریافت بورسیه کرد؟

2020-10-29 16:42:39

سلام دوست عزیز، بله میتونید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

2020-11-16 14:07:21

سلام دوست عزیز، بله میتونید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

2020-11-16 14:07:21

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱