x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته مدیریت در خارج

مدیریت در خارج

هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته مدیریت به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان هستند. تحصیل در دانشگاه های برتر جهان می‌تواند در آینده حرفه ای و کاری دانشجویان تاثیر بسیار زیادی بگذارد. افرادی که مدرک دانشگاهی خود را از یک دانشگاه معتبر کسب کرده باشند بسیار راحت تر و سریع تر می‌توانند وارد جذب بازار کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. رشته مدیریت جزء رشته های محبوب در بین دانشجویان است و به همین دلیل دانشجویان بسیار زیادی از سراسر جهان به دنبال اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های مدیریت هستند. رقابت در بین دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های تراز اول جهان در رشته مدیریت بسیار زیاد است. موسسه های مهاجرتی و اعزام دانشجو می‌توانند به دانشجویان کمک کنند تا از یکی از دانشگاه های معتبر خارجی پذیرش بگیرند.

مدیریت چیست؟

به طور کلی مدیریت یعنی برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی، رهبری، ایجاد انگیزه و کنترل منابع انسانی، منابع مالی، فیزیکی و اطلاعاتی به شیوه ای کارآمد و موثر برای رسیدن به هدف یا اهدافی خاص.

هر جا مدیریت وجود دارد، یک هدف نیز وجود دارد. میزان موفقیت در رشته مدیریت معمولا با میزان دستیابی به اهداف اندازه گیری می‌شود. مدیریت رشته ای است که عموما افراد را برای برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل عملکردها و فرآیندهای یک شرکت یا سازمان آماده می کند. دروس این رشته شامل تئوری مدیریت، مدیریت و رفتار منابع انسانی، حسابداری و سایر روش های محاسباتی، سازماندهی و تولید، بازاریابی و تصمیم گیری های تجاری است. در مورد اصطلاح "مدیریت" نظرات مختلفی وجود دارد. مدیریت یک فعالیت هدفمند است. این چیزی است که تلاش ها و فعالیت های گروهی را برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده هدایت می‌کند. به طور کلی، "مدیریت" به چهار کارکرد کلی ذکر شده در زیر اشاره دارد.

مدیریت چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • برنامه ریزی، از جمله شناسایی اهداف، روش ها، منابع مورد نیاز برای انجام کارها، تعیین مسئولیت‌ها و تاریخ های انجام وظایف. برخی از نمونه های برنامه ریزی در رشته مدیریت عبارتند از: برنامه ریزی استراتژیک، برنامه ریزی شغلی، برنامه ریزی پروژه، برنامه ریزی کارکنان و برنامه‌ریزی تبلیغات.
 •  سازماندهی منابع برای دستیابی به اهداف با روشی بهینه و موثر. نمونه هایی از این دست شامل سازماندهی بخش های جدید یک موسسه یا سازمان، منابع انسانی، سیستم های اداری و سازماندهی مجدد مشاغل است.
 •  رهبری، از جمله تعیین مسیر کاری برای سازمان، گروه ها و افراد و همچنین متقاعد کردن کارکنان و کارمندان برای پیروی از آن مسیر. وظایف رهبری عبارتند از: ایجاد مسیر استراتژیک و روش‌های کارآمد برای مدیریت عملکرد یک سازمان.

 کنترل یا هماهنگی، از جمله کنترل و هماهنگی سیستم ها، فرآیندها و ساختارهای سازمان برای دستیابی به اهداف تعیین شده. پروسه کنترل و هماهنگی شامل جمع آوری مداوم بازخوردها و تنظیم سیستم‌ها، فرآیندها و ساختارها بر اساس این بازخورد ها، کنترل و نظارت بر منابع مالی، سیاست ها و رویه ها و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی است.

دیدگاه سنتی بر این باور است که "مدیریت" یعنی به ثمر رساندن کارها از طریق تلاش دیگران. با این حال، دیدگاه دیگری، کاملا جدا از دیدگاه سنتی، ادعا می کند که وظیفه مدیریت پشتیبانی از تلاش‌های کارمندان و کارکنان یک موسسه یا سازمان برای رسیدن به یک هدف واحد است.

برای اکثر کارمندان، اصطلاح "مدیریت" به معنای گروهی از افراد (مدیران یا هیئت رئیسه) است که در درجه اول مسئولیت تصمیم گیری در سازمان را بر عهده دارند. به طور کلی ، عبارت "مدیریت" ممکن است به همه یا هر یک از فعالیت های هیئت مدیره، مدیر اجرایی و یا مدیران برنامه اشاره داشته باشد.

مدیریت چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برخی از نویسندگان، استادان دانشگاه و مدیران بخش خصوصی ادعا می‌کنند که دیدگاه فوق کاملا منسوخ شده است و مدیریت باید بیشتر بر روی مهارت های رهبری تمرکز کند، به عنوان مثال، ایجاد یک چشم‌انداز کاری و تعیین اهداف، برقراری ارتباط بین چشم انداز کاری و اهداف تعیین شده و راهنمایی و هدایت کارکنان برای رسیدن به این اهداف و تحقق آنها. برخی ادعا می کنند که این دیدگاه تغییری در عملکردهای مدیریت ایجاد نکرده است، بلکه بر برخی از جنبه های مدیریت مانند رهبری تاکید بیشتری می‌کند. همه سازمان ها، مشاغل، ادارات دولتی و خصوصی به مدیریت احتیاج دارند، زیرا همگی در تلاش برای دستیابی به اهداف خود هستند.

مدیریت نوعی دانش فردی است که از بخش های مختلفی مانند روانشناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد و سایر آموزش های حرفه ای تشکیل شده است. این رشته دارای گرایش های متنوع و زیادی است و هرکدام از این گرایش ها در حوزه خاصی فعالیت می‌کنند. برخی از گرایش های رشته مدیریت عبارتنداز:

مدیریت چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدیریت‌ صنعتی، مدیریت‌ دولتی، مدیریت‌ بازرگانی، مدیریت‌ گردشگری، مدیریت سازمانی، مدیریت‌ امور گمرکی، مدیریت بازاریابی، مدیریت کسب و کار، مدیریت استراتژیک، مدیریت تکنولوژی، مدیریت بانکداری، مدیریت کار آفرینی، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت مالی، مدیریت اجرایی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت‌ بیمه.

چرا مدیریت؟

در دنیای امروز نیاز به مدیران مبتکر و نوآور در حال افزایش است. تمام سازمان ها و اداره ها برای پیشبرد کار های خود نیاز به یک مدیر مجرب و خبره دارند. رشته مدیریت می‌تواند با برنامه ریزی و سازماندهی امور باعث پیشرفت یک سازمان یا یک بخش مربوطه شود. به دلیل نیاز دنیای امروز به این رشته، افرادی که در یکی از گرایش های مدیریت تحصیل می‌کنند، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند و در یک شرکت، موسسه یا سازمان به عنوان مدیر یک بخش مشغول به کار شوند. هر کدام از گرایش های مدیریت دارای فرصت های شغلی بسیاری هستند و دانش آموختگان این رشته می‌توانند به راحتی از میان این فرصت های شغلی بسیار متنوع و زیاد، شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنند. داشتن انتخاب های زیاد در زمینه کاری یکی از مزیت های تحصیل در این رشته است. افرادی که دارای مدرک مدیریت هستند می‌توانند در کشور های مختلف کار پیدا کنند زیرا اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به دنبال جذب مدیران برجسته و ماهر هستند تا بتوانند با استفاده از مهارت و دانش این مدیران کسب و کار خود را گسترش دهند. بنابراین فرصت های شغلی بین المللی بسیاری برای دانشجویان این رشته وجود دارد.

چرا مدیریت؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همچنین رشته مدیریت دارای گرایش های بسیار زیادی است. هر کدام از این گرایش ها در حوزه خاصی فعالیت می‌کنند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از گرایش های این رشته تحصیل کنند. به عبارت دیگر دانشجویان در رشته مدیریت حق انتخاب دارند و می‌توانند از میان چندین گرایش مختلف، در گرایش مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوند.

افرادی که در یکی از حوزه ها وگرایش های مدیریت فعالیت می‌کنند از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. اکثر دانش آموختگان این رشته در سمت های مدیریتی شرکت ها و سازمان ها مشغول به کار می‌شوند و به همین دلیل حقوق و درآمد بسیار خوبی دارند. آمارها نشان می‌دهد که میانگین حقوق سالانه مدیران حوزه های مختلف از میانگین درآمد شغل های دیگر بسیار بالاتر است. بنابراین داشتن حقوق بالا نیز از دیگر مزیت های تحصیل در رشته مدیریت یا یکی از گرایش های آن محسوب می‌شود.

جایگاه رشته مدیریت

رشته مدیریت در سازماندهی امور و پیشبرد اهداف و برنامه های یک موسسه، شرکت، اداره، سازمان و ... نقش دارد. بدون وجود یک مدیر موفق هیچ سازمان یا شرکتی نمی تواند کار های خود را به درستی پیش ببرد و نیاز های جامعه را مطابق با اهداف تامین کند. در نبود یک مدیریت درست و منطقی هرج و مرج به وجود می آید و هیچ کار و تلاشی به ثمر نمی‌رسد.

جایگاه رشته مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در شرایط تجاری امروز، تاکید کافی بر اهمیت مدیریت صحیح در مشاغل نشده است. مدیریت دارای مفهوم پیچیده ای است و این رشته به همان سادگی که اکثر افراد فکر می‌کنند نیست. مطالعه در حوزه مدیریت برای هرکسی که می‌خواهد در یک محیط تجاری موفق باشد، ضروری است. بدون یک مدیریت کارآمد و موثر، مشاغل شکست می خورند و افراد شغل خود را از دست می‌دهند. مدیران مسئولیت دارند تا از عملکرد مؤثر فرآیندهای مختلف اطمینان حاصل کنند. برای این منظور، افراد در سمت های مدیریتی باید بتوانند اثربخشی کارکرد ها و فرآیند های مدیریتی را ارزیابی کنند. بنابراین مدیریت در ایجاد، حفظ و پیشرفت مشاغل نقش بسیار مهمی را دارد و از این رو مدیریت جایگاه بسیار مهمی در جامعه دارد، زیرا آینده کاری و حرفه ای افراد جامعه وابسته به یک مدیریت خوب است. مدیریت کارآمد منجر به تولید اقتصادی بهتر می‌شود و به نوبه خود به افزایش رفاه مردم کمک می‌کند. مدیریت خوب از هدر رفتن منابع کمیاب جلوگیری می‌کند و با برنامه ریزی دقیق انجام کارهای سخت را آسان تر می‌کند، کیفیت زندگی مردم را بهبود می‌بخشد، نرخ سود را افزایش می‌دهد که این امر برای تجارت بسیار مفید است و همچنین فرصت های شغلی زیادی را برای مردم جامعه به وجود می‌آورد. به همین دلیل رشته مدیریت از جایگاه بسیار خوبی در جامعه برخوردار است.

 دانشگاه های برتر مدیریت

تحصیل در برترین دانشگاه های جهان مزیت های بسیاری دارد. دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های تراز اول جهان با یکدیگر رقابت می‌کنند. تنها دانشجویان ممتاز و با استعداد موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر جهان می‌شوند. موسسه QS هر ساله دانشگاه های برتر جهان را بر اساس کیفیت آموزشی و درجه علمی رتبه بندی می‌کند. QS در سال 2019 اسامی برترین دانشگاه های جهان در رشته های علوم اجتماعی و مدیریت را معرفی کرده است. در ادامه به بررسی این دانشگاه ها می‌پردازیم.

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در ایالت متحده آمریکا محسوب می‌شود و سابقه آموزشی بسیار خوبی را در کارنامه حرفه ای خود دارد. این دانشگاه در سال 1636 تاسیس شده است و دارای بیش از 23000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف است. دانشگاه هاروارد یک دانشگاه خصوصی معتبر است و شرایط ورود به این دانشگاه بسیار سختگیرانه خواهد بود. دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه هاروارد تحصیل کنند باید رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند و همچنین در آزمون SAT یا ACT نمره بسیار خوبی کسب کنند و در جلسه مصاحبه حضوری نیز شرکت کنند. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه هاروارد موفق شده است در سال 2019 در رشته مدیریت رتبه نخست را بین دانشگاه‌های سراسر جهان کسب کند. دانشگاه هاروارد در مقطع کارشناسی ارشد دوره دو ساله MBA را ارائه می‌دهد. در دوره دکتری نیز رشته های مدیریت، مدیریت و حسابداری، سیاست سلامت (مدیریت) و مدیریت تکنولوژی و عملکرد ارائه می‌شوند.

 • آزمون: آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 109 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 73440 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 6 ژانویه (برای رشته MBA)

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE)

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن یکی از معتبر ترین کالج های کشور انگلستان به شمار می‌رود. LSE دومین دانشگاه برتر جهان در رشته مدیریت است و بیش از 40 برنامه کارشناسی و 140 برنامه تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد ارائه می‌دهد. دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردار است و هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشکده با یکدیگر رقابت می‌کنند. LSE دارای بیش از 10750 دانشجو از 140 کشور جهان است. این دانشکده هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان می‌پذیرد. LSE طيف گسترده اي از رشته هاي علوم اجتماعي را ارائه می دهد از جمله حسابداري، حقوق، علوم انسانی و مديريت.

دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته مدیریت و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته های مدیریت دولتی و MBA ارائه می‌دهد.

 • آزمون: مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 21570 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 ژانویه

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های ایالت متحده آمریکا محسوب می‌شود و در 35 مایلی جنوب سان فرانسیسکو و 20 مایلی شمال سان خوزه واقع شده است. استنفورد دارای 18 انیستیتوی تحقیقاتی و 7 دانشکده است. پردیس دانشگاه استنفورد یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاهی در ایالت متحده آمریکا است. دانشگاه استنفورد در سال 1885 برای ارتقاء رفاه عمومی و به نفع بشریت و تمدن تأسیس شد. دانشگاه استنفورد دارای 19 برنده جایزه نوبل در رشته های تحصیلی مختلف است. میزان پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در دانشگاه استنفورد تنها 5 درصد خواهد بود. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه استنفورد سومین دانشگاه برتر جهان در رشته مدیریت است. دوره مهندسی و علوم مدیریت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و دوره MBA در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه استنفورد ارائه می شوند و دانشجویانی که واجد شرایط هستند می توانند برای شرکت در این دوره های آموزشی ثبت نام کنند.

 • آزمون: GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 73062 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 12 سپتامبر، 9 ژانویه، 8 آوریل

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است و تاریخ تاسیس آن نامشخص است. نام دانشگاه آکسفورد همیشه در لیست برترین دانشگاه های جهان به چشم می خورد. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه آکسفورد چهارمین دانشگاه برتر جهان در رشته مدیریت است. به طور کلی در دانشگاه آکسفورد 22000 دانشجو در حال تحصیل هستند که حدود نیمی از آنها دانشجوی کارشناسی ارشد هستند. حدود 40 درصد از جمعیت دانشجویان آکسفورد را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه آکسفورد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یک چهارم از ساکنان شهر آکسفورد دانشجو هستند و جوان ترین جمعیت در کشور انگلستان را به این شهر اختصاص می‌دهند. تیم برنرز لی، استفان هاوکینگ و ریچارد داوکینز از متفکران و دانشمندان برجسته آکسفورد هستند. آکسفورد بسیاری از فارغ التحصیلان برجسته، از جمله 28 نخست وزیر انگلیس و بسیاری از مدیران دولتی در سراسر جهان را پرورش داده است. آکسفورد 48 رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. دوره های کارشناسی در آکسفورد معمولا سه ساله هستند. این دانشگاه دارای 39 دانشکده اصلی است. این دانشگاه رشته اقتصاد و مدیریت را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد. دوره های مدیریت بازرگانی (MBA)، استراتژی مالی، مدیریت برنامه، رهبری سازمانی نیز در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند.

 • آزمون: آزمون TSA برای مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 30030 پوند در سال برای مقطع کارشناسی
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه ماساچوست MIT

دانشگاه MIT در سال 1861 تاسیس شد و در ابتدا متشکل از یک جامعه دانشگاهی کوچک و محدود بود. امروز دانشگاه MIT دارای 1000 کارمند و بیش از 11000 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. دانشگاه ماساچوست یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است و به طور کلی 5 دانشکده دارد. تنها 8 درصد از دانشجویان موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه ماساچوست می‌شوند و رقابت زیادی بین دانشجویان برای ورود به این دانشگاه وجود دارد. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه MIT پنجمین دانشگاه برتر جهان در رشته مدیریت محسوب می‌شود. دانشگاه MIT به دلیل نوآوری و استفاده از روش های نوین آموزشی از جایگاه علمی بسیار بالایی برخورداراست و به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی جهان شناخته شده است. دانشگاه ماساچوست یک دانشکده مدیریت دارد و برخی از گرایش‌های مدیریت از جمله MBA در این دانشکده در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند.

 • آزمون: آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی، آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (تافل 90 به بالا، این دانشگاه مدرک آیلتس را نمی پذیرد.)
 • هزینه تحصیل:51520 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 30 نوامبر و 15 فوریه

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یک دانشگاه تحقیقاتی است که در 50 مایلی شمال لندن واقع شده است. دانشگاه کمبریج بیش از 19000 دانشجو از سراسر جهان دارد. این دانشگاه به 31 دانشگاه مستقل تقسیم می‌شود و یکی از بزرگترین دانشگاه های کشور انگلستان محسوب می‌شود. دانشجویان کمبریج 20 درصد از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دهند و بیشتر کالج های قدیمی در نزدیکی مرکز شهر واقع شده اند. این دانشگاه دارای بیش از 100 کتابخانه است و در مجموع حدود 15 میلیون جلد کتاب در این کتابخانه ها موجود است. این دانشگاه ریاضی دانان برجسته، دانشمندان، سیاستمداران، حقوقدانان، فیلسوفان، نویسندگان، بازیگران و سران کشورهای مختلف و حدود 98 برنده جایزه نوبل را پرورش داده است.

دانشگاه کمبریج | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

از این رو دانشجویان زیادی تمایل دارند در این دانشگاه تحصیل کنند. ورود به دانشگاه کمبریج کمی مشکل است و دانشجویان باید دارای رزومه تحصیلی قوی و دانش زبانی قابل قبول باشند. دانشگاه کمبریج در مقطع تحصیلات تکمیلی رشته های مدیریت، مطالعات مدیریتی، مدیریت تجارت، مدیریت بازرگانی، کارآفرینی، امور مالی، تجارت پایدار و مشاور املاک و مستغلات ارائه می‌دهد.

 • آزمون: آزمون GMAT یا GRE، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7.5 به بالا یا تافل 110 به بالا)
 • هزینه تحصیل: حدود 30222 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 9 سپتامبر، 28 اکتبر، 13 ژانویه (تاریخ ددلاین برای گرایش های مختلف، متفاوت است)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB)

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) یک دانشگاه دولتی به شمار می‌رود که در سال 1868 تاسیس شده است. این دانشگاه در زمینه تحقیقات علمی بسیار فعال است و محل استقرار برخی از مؤسسات تحقیقاتی مشهور جهان از جمله پژوهشگاه علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی است. در میان دانش آموختگان این دانشگاه 99 برنده جایزه نوبل، 23 برنده جایزه تورینگ و 14 برنده جایزه پولیتزر وجود دارند. این دانشگاه در اوایل دهه 1940، رشد علمی قابل ملاحظه ای داشت و پس از دانشگاه هاروارد به عنوان دومین دانشگاه برتر آمریکا شناخته شد. پردیس دانشگاه برکلی تقریبا 1232 هکتار از منطقه خلیج سان‌فرانسیسکو را در بر می‌گیرد و جزء بزرگترین پردیس های دانشگاهی در ایلت متحده آمریکا است. دانشگاه كالیفرنیا، بركلی دارای شش دانشكده است: دانشکده شیمی، دانشکده مهندسی، دانشکده طراحی محیط، دانشکده علوم و ادبیات، دانشکده منابع طبیعی و دانشکده بازرگانی هااس(Haas). بر اساس رتبه‌بندی QS دانشگاه برکلی جزء ده دانشگاه برتر در رشته مدیریت است. رشته مدیریت در مقاطع تحصیلی و گرایش های مختلف در دانشگاه برکلی ارائه می‌شوند.

 • آزمون: آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی، آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 90 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 43176 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 30 نوامبر

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است و جزء مشهورترین موسسات آموزش عالی آمریکا است. این دانشگاه در سال 1701 توسط انگلیسی ها در کشور آمریکا ساخته شده است. این دانشگاه از 14 دانشکده تشکیل شده است: دانشکده کارشناسی، دانشکده هنر و علوم ییل و 12 دانشکده حرفه ای دیگر. دانشگاه ییل به عنوان یكی از معتبرترین دانشگاه های آمریكا و جهان شناخته می‌شود و در سال 2019 به عنوان هشتمین دانشگاه برتر در رشته مدیریت معرفی شد. این دانشگاه بیش از 12000 دانشجو دارد و دانشجویان آن موفق به کسب افتخارات زیادی در زمینه های علمی و پژوهشی شده‌اند. اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه ییل آسان نیست. میزان پذیرش در مقطع کارشناسی این دانشگاه تنها 6.27 درصد است. حدود 10.5 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. رشته‌های MBA، تجارت جهانی و جامعه، ریسک سیستمی، مدیریت پیشرفته و مدیریت دارایی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ییل ارائه می‌شوند.

 • آزمون: آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی، آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 43230 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 10 سپتامبر، 7 ژانویه، 14 آوریل

 دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) یکی از بهترین دانشگاه های سنگاپور و جهان محسوب می‌شود که یک رویکرد جهانی و بین المللی برای آموزش و پژوهش دارد. بیش از 30000 دانشجو از 100 کشور مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه ملی سنگاپور جزء بهترین دانشگاه های آسیا به شمار می‌رود و از اعتبار علمی بسیار بالایی در سراسر جهان برخوردار است. دانشگاه ملی سنگاپور دارای چندین دانشکده مستقل در حوزه های علمی مختلف است. این دانشکده ها عبارتند از: دانشکده هنر و علوم اجتماعی، دانشکده حسابداری، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پزشکی، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم پایه و ...

 دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

NUS همچنین به دلیل ویژگی های برجسته آموزشی و وسعت برنامه های دانشگاهی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. انواع گرایش های مدیریت مانند مدیریت بازرگانی و مدیریت رفتار سازمانی در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند.

 • آزمون: مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل انگلیسی است. (آیلتس 6 به بالا یا تافل 85 به بالا)
 • هزینه تحصیل: کارشناسی 22000 تا 45000 دلار در سال – کارشناسی ارشد 22000 تا 35000 دلار در سال – دکتری 15000 تا 16000 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: متغیر

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه UCLA در ایالت کالیفرنیا و در شهر لس آنجلس واقع شده است و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایالت متحده آمریکا محسوب می‌شود. نام دانشگاه UCLA همیشه در لیست برترین دانشگاه های جهان به چشم می‌خورد. این دانشگاه به دلیل فراهم کردن محیط آموزشی مناسب و به کارگیری اساتید مجرب، دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به سوی خود جذب کرده است. دانشجویانی که قصد دارند در یکی از دوره های کارشناسی این دانشگاه تحصیل کنند باید نمره مناسبی را در یکی از آزمون های  SATیا ACT کسب کنند. رقابت زیادی بین دانشجویان برای اخذ پذیرش از این دانشگاه وجود دارد و تنها تعداد معدودی از دانشجویان موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه UCLA می‌شوند. رشته مدیریت و برخی از گرایش های آن مانند MBA ، بازاریابی، فروش، حسابداری، امور مالی و ... در این دانشگاه  در مقطع تحصیلات تکمیلی تدریس می‌شوند.

 • آزمون: آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 87 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 32374 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 2 اکتبر، 8 ژانویه، 16 آوریل

دانشگاه پنسیلوانیا (UPenn)

دانشگاه پنسیلوانیا یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی است که در شهر فیلادلفیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1740 توسط بنیامین فرانکلین که مشتاق ساخت دانشگاه برای آموزش نسل های آینده بود، تاسیس شده است. رقابت برای تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا، خصوصا در مقطع کارشناسی، بسیار شدید است. میزان پذیرش این دانشگاه برای دوره کارشناسی 9.3 درصد است و بیش از نیمی از این تعداد را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. همچنین زنان بیش از نیمی (54 درصد) از کل دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می‌دهند. رشته مدیریت و گرایش های آن مانند مدیریت فروش، مدیریت بازاریابی، مدیریت بازرگانی، MBA، مدیریت بهداشت و خدمات درمانی و مدیریت استراتژیک در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌شوند. بر اساس رتبه بندی QS هم دانشگاه پنسیلوانیا و هم دانشگاه UCLA رتبه دهم را در بین برترین دانشگاه های مدیریت جهان در سال 2019 کسب کرده‌اند.

 • آزمون: آزمون SAT یا ACT برای مقطع کارشناسی، آزمون GMAT یا GRE برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی (آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا)
 • هزینه تحصیل: 55584 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 5 ژانویه

رشته های مرتبط

رشته مدیریت دارای گرایش های متنوع زیادی است. این رشته با طیف گسترده‌ای از رشته های دیگر ارتباط نزدیک دارد. هر کدام از گرایش های رشته مدیریت با برخی از رشته ها ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم دارند. برخی از رشته های مرتبط با مدیریت عبارتند از: حسابداری، اقتصاد، کارآفرینی، بازاریابی، آمار و تجارت بین المللی. در ادامه به بررسی برخی از این رشته ها و ارتباط آن ها با رشته مدیریت می‌پردازیم.

حسابداری

حسابداری یک زبان تجاری است. ما می‌توانیم از این زبان برای برقراری ارتباط در معاملات مالی استفاده کنیم. حسابداری یک سیستم جامع و کامل برای جمع آوری، تحلیل و ارزیابی اطلاعات مالی است. با کمک فرآیند حسابداری می‌توان سود یا زیان کسب و کار را در یک تاریخ مشخص تعیین کرد. همچنین حسابداری به ما کمک می کند تا عملکرد کاری خود در گذشته را تحلیل کنیم و برای آینده کاری و حرفه‌ای خود دقیق تر برنامه ریزی کنیم. حسابداری به حفظ سوابق معاملات مالی یک شرکت یا سازمان کمک می‌کند. هدف اصلی حسابداری، جمع آوری داده های مالی و ثبت آن به صورت سیستماتیک برای به دست آوردن گزارش های مالی دقیق یک سازمان است. همچنین شرکت ها می‌توانند با کمک دانش حسابداری مقدار سود و زیان کسب و کار خود را در یک بازه زمانی خاص مشخص کنند. افرادی که در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند در حوزه های بازاریابی، قانون تجارت، مدیریت مالی و آمار آموزش می‌بینند و همچنین با قوانین و اخلاق حسابداری آشنا می‌شوند. برخی از واحد های درسی دوره حسابداری عبارتند از: حسابداری مالی، اصول مدیریت، مدیریت هزینه، حسابداری مالی، حسابداری مدیریتی، حسابداری هزینه، کنترل بودجه، حسابداری مالیاتی، مالیات بر درآمد، نظریه حسابداری، سیستم های حسابداری و ...

حسابداری | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته مدیریت و حسابداری با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارند. این دو رشته در دوره کارشناسی دارای دروس مشترک هستند. همچنین یک مدیر خوب تنها در صورت وجود یک حسابدار دقیق و ماهر می‌تواند یک بخش، شرکت و یا سازمان را به درستی مدیرت کند. حسابداری به مدیران کمک می‌کند تا در زمینه کاری و حرفه ای تصمیمات خوبی بگیرند. حسابداری درمورد هزینه کالاها و خدمات ارائه شده اطلاعات جامع و دقیقی را در اختیار مدیران می گذارد و به آن ها کمک می کند تا منطقی تر و درست تر تصمیم بگیرند.

 اقتصاد

اقتصاد جزء یکی از شاخه های علوم اجتماعی است که با تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات سروکار دارد. اقتصاد مطالعه چگونگی استفاده جوامع از منابع کمیاب برای تولید کالاهای با ارزش و توزیع آنها در بین افراد مختلف است. در پشت این تعریف دو ایده اصلی در اقتصاد وجود دارد: کالاها کمیاب هستند و جامعه باید از منابع خود به طور مؤثر و به بهترین شکل استفاده کند. در حقیقت اقتصاد مطالعه چگونگی تخصیص منابع کمیاب برای تولید، توزیع و مصرف است. دو نوع  اقتصاد وجود دارد: 1. اقتصاد خرد که تمرکز آن بر رفتار مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است. 2. اقتصاد کلان که اقتصادهای کلی را در مقیاس منطقه ای، ملی یا بین المللی بررسی می‌کند.

علم اقتصاد می‌تواند مشکلاتی که دولت ها، تجارت ها و انواع سازمان‌ها با آن روبرو هستند را شناسایی و حل کند. هدف نهایی علم اقتصاد بهبود شرایط زندگی افراد در زندگی روزمره است. مدیریت نقش بسیار مهمی را در پیشرفت اقتصادی یک جامعه دارد.

 اقتصاد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ارتباط رشته های مختلف با رشته مدیریت و گرایش های آن نشان دهنده گستردگی این رشته و اهمیت آن در جامعه است. رشته مدیریت می‌تواند در پیشرفت شرکت ها، سازمان ها، ادارات دولتی و به طور کلی در پیشرفت یک جامعه نقش اساسی داشته باشد.

آمار

آمار یک رشته علمی است که به جمع آوری، سازماندهی، تجزیه، تحلیل، نمایش و تفسیر داده ها می‌پردازد. آمار کاربرد‌های زیادی را در رشته های حقوق، پزشکی، تصمیم گیری دولت، امور مالی، حسابداری، مهندسی و مدیریت دارد. رشته آمار در حوزه امور مالی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آمار کلید اصلی تجارت، بازرگانی و درآمدزایی است. روش های آماری توصیفی و استنباطی جایگاه مهمی را در مدیریت بازرگانی و تجارت دارند. یک مدیر تولید به طور ایده آل از دانش آماری برای بهبود کیفیت کالا و افزایش سوددهی تجارت خود استفاده می‌کند. همچنین آمار، مدیران را قادر می‌سازد تا سریع تر و هوشمندانه تر  تصمیم گیری کنند.

درآمد ماهیانه

رشته مدیریت جزء رشته های پردرآمد محسوب می‌شود. دانشجویان گرایش های مختلف رشته مدیریت می توانند پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. بر اساس آمار منتشر شده درآمد و حقوق رشته مدیریت از متوسط درآمد رشته های دیگر بسیار بیشتر است. درآمد ماهیانه هر یک از گرایش های رشته مدیریت متفاوت است. همچنین میانگین درآمد مدیران در کشور‌های مختلف ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. درآمد و حقوق مدیران در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته بسیار بیشتر است و کشورهایی که با کمبود مدیران ماهر در گرایش های مختلف مواجه هستند حقوق بیشتری را به مدیران اختصاص می‌دهند. در ادامه به بررسی درآمد برخی از گرایش های مدیریتی در کشور آمریکا می‌پردازیم.

درآمد ماهیانه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • مدیران سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتری: درآمد و حقوق مدیران سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتر تا حد زیادی به میزان مهارت و سابقه کاری آن ها بستگی دارد. به طور کلی میزان درآمد مدیر سیستم‌های اطلاعاتی و کامپیوتری 10966 دلار در ماه (131600 دلار در سال) است.
 • مدیران تبلیغات و بازاریابی: یک مدیر تبلیغات به طور میانگین 119280 دلار در سال درآمد دارد. حقوق ماهیانه مدیران تبلیغات و بازاریابی 9940 دلار است.
 • . مدیریت سود و زیان: مدیرانی که مسئولیت ارزیابی و بررسی میزان سود و زیان یک شرکت یا سازمان را در یک پروژه خاص بر عهده دارند حقوق بسیار خوبی را از طرف کارفرمایان دریافت می‌کنند. میانگین حقوق ماهانه مدیران این رشته 8264 دلار است.
 • مدیران مالی: بعضی از مدیران مالی در بخش های دولتی و برخی دیگر در بخش های خصوصی مشغول به کار می‌شوند. درآمد میانگین یک مدیر مالی 10312 دلار در ماه است.
 • مدیران منابع انسانی: به عنوان مدیر منابع انسانی، یک شخص می تواند انتظار داشته باشد که در سال بین 89118 دلار تا 114074 دلار درآمد داشته باشد. میانگین حقوق ماهیانه مدیران منابع انسانی 8500 دلار است.
 • مدیران تولید صنعتی: میانگین حقوق برای شخصی که به عنوان مدیر تولید صنعتی مشغول به کار است، حدود 69159 دلار در سال است. بنابراین میانگین حقوق ماهیانه یک مدیر تولید صنعتی 5763 دلار است.
 • مدیریت خدمات بهداشتیو درمانی: میانگین حقوق برای یک مدیر خدمات بهداشتی و درمانی، بین 99481 و 125720 دلار در سال است. میانگین حقوق ماهیانه این مدیران 9500 دلار است.
 • مدیران املاک، مستغلات و انجمن های تجاری: این مدیران فعالیت های املاک مسکونی و تجاری را هدایت می‌کنند. حقوق متوسط سالانه این مدیران 163600 دلار و حقوق ماهیانه آن ها حدود 13633 است.
 • مدیران روابط عمومی: میانگین حقوق مدیران روابط عمومی در سال حدود 56770 دلار و در ماه حدود 4730 دلار است.
 • مدیران فروش: میانگین حقوق مدیران فروش 9480 دلار در ماه است. داشتن سابقه کاری در افزایش حقوق این مدیران تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • مدیران بازاریابی: مدیران بازریابی نیز از حقوق بسیار خوبی برخوردار هستند و میانگین حقوق یک مدیر بازاریابی 10416 دلار در ماه است.
 • مديران خدمات اجتماعي: بیشتر مدیران خدمات اجتماعی در حدود 58000 تا 97000 دلار در سال درآمد دارند. میانگین درآمد ماهیانه مدیران خدمات اجتماعی 5800 دلار در ماه است. این مدیران هرچه مدرک دانشگاهی بالاتر و سابقه کاری بیشتری داشته باشند، حقوق بیشتری نیز دریافت خواهند کرد.

مقطع کارشناسی مدیریت

مدیریت به معنی توانایی ایجاد هماهنگی بین اشخاص و منابع برای دستیابی به اهداف یک سازمان است. در دوره کارشناسی دانشجویان با اصطلاحات مهم، حقایق، مفاهیم، اصول، فنون تحلیلی و نظریه های مورد استفاده در مدیریت آشنا می‌شوند. در برخی از دانشگاه ها دانشجویان می‌توانند از همان ابتدا در یکی از گرایش های تخصصی رشته مدیریت تحصیل کنند و در بعضی از دانشگاه های دیگر دانشجویان ابتدا در رشته مدیریت تحصیل می‌کنند و سپس در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از گرایش های آن ادامه تحصیل می‌دهند. دوره کارشناسی رشته مدیریت معمولا چهار ساله است. دانشجویان در این دوره واحد های درسی متنوعی مانند رفتار سازمانی، بازاریابی، استراتژی های رهبری، سیستم‌های مدیریت اطلاعات، حسابداری مالی و ... را می‌گذرانند.

مقطع کارشناسی مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در دوره کارشناسی دانشجویان با نقش مدیران در برنامه ریزی و هدایت یک سازمان آشنا می‌شوند و در حوزه های حسابداری، مدیریت مالی، آمار، بازاریابی، استراتژی و سایر زمینه های مرتبط آموزش‌های لازم را می‌بینند. دوره کارشناسی مدیریت به دانشجویان پایه و اساس تجارت، امور مالی، اقتصاد و بازاریابی را آموزش می‌دهد. در مقطع کارشناسی، متداول ترین برنامه آموزشی رشته مدیریت، کارشناسی تجارت (B.Com) است. دوره های آموزشی متنوع و زیادی در مقطع کارشناسی رشته مدیریت وجود دارد. برخی از این دوره های آموزشی عبارتند از: کارشناسی مدیریت بازرگانی (BBA)، کارشناسی مدیریت صنعتی و کارشناسی مدیریت دولتی (BPA). دانشجویان پس از گذراندن یک دوره سه یا چهار ساله در یکی از این دوره های آموزشی مدرک کارشناسی خود را اخذ می‌کنند و می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از گرایش‌های مربوط به رشته مدیریت ادامه تحصیل دهند.

مقطع کارشناسی ارشد مدیریت

در مقطع کارشناسی ارشد، ممکن است دانشجویان تحصیلات خود را در یکی از زیر شاخه های اصلی مدیریت مانند کارآفرینی، منابع انسانی، تجارت بین المللی، رفتار سازمانی، مدیریت استراتژیک، حسابداری، امور مالی و..  ادامه دهند. مدیریت جهانی، مدیریت مراقبت های بهداشتی، مدیریت سرمایه‌گذاری، مدیریت املاک و مستغلات تنها تعدادی از شاخه ها و گرایش های مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد هستند. کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) محبوب ترین مدرک حرفه ای در سطح کارشناسی ارشد است. دوره آموزشی MBA در اکثر دانشگاه های معتبر جهان ارائه می‌شود. دوره MBA آموزش های بیشتری را در زمینه مدیریت و رهبری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و آنان را برای تبدیل شدن به مدیر موفق آماده می‌سازد. سایر مدارک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت عبارتند از: کارشناسی ارشد مدیریت (MM)، کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی (M.Sc.) و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی (MPA).

مقطع کارشناسی ارشد مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 دوره کارشناسی ارشد مدیریت معمولا دو ساله است. دانشجویان می‌توانند با توجه به استعداد و علاقه خود در یکی از گرایش های مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند. در ادامه به معرفی برخی از گرایش های مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌پردازیم.

 • دوره MBA
 • دوره مدیریت جهانگردی گرایش برنامه ریزی توسعه جهانگردی
 • دوره مدیریت جهانگردی گرایش بازاریابی جهانگردی
 • دوره مدیریت صنعتی گرایش مالی
 • دوره مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات
 • دوره مدیریت صنعتی گرایش تولید و عملیات
 • دوره مدیریت دولتی گرایش مدیریت سیستم های اطلاعات
 • دوره مدیریت دولتی گرایش مدیریت منابع انسانی
 • دوره مدیریت دولتی گرایش تشکیلات و روش ها
 • دوره مدیریت دولتی گرایش مدیریت مالی دولتی
 • دوره مدیریت دولتی گرایش مدیریت تحول
 • دوره مدیریت مالی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش تحول
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش مالی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش بازرگانی داخلی
 • دوره مدیریت بازرگانی گرایش بیمه

دکتری رشته مدیریت

دوره دکتری یک دوره پژوهشی است. به طور معمول تحصیل در دوره دکتری رشته مدیریت 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد. در دوره دکتری دانشجویان به صورت عمیق تر با مباحث مدیریتی در گرایش خود آشنا می‌شوند. دانشجویان موظفند در پایان سال تحصیلی دوره دکتری یک پایان نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند. موضوع پایان نامه حتما باید مرتبط با گرایش دانشجو در رشته مدیریت باشد. دانشجویان دکتری سال اول دوره آموزشی خود را با گذراندن یک سری از دوره های تخصصی شروع می‌کنند که شامل یک مرور کلی از تئوری ها و تحقیقات در حوزه مدیریت است. علاوه بر این، در طول سال تحصیلی سمینارهای زیادی در حوزه مدیریت توسط اساتید این رشته برگزار می‌شود و دانشجویان می‌توانند با شرکت در این سمینار ها سطح علمی خود را ارتقاء دهند.

دکتری رشته مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویان دوره دکتری رشته مدیریت باید بر روی یکی از موضوعات زیر کار کنند:

 • حسابداری
 • اقتصاد
 • دارایی، مالیه، سرمایه گذاری
 • علم مدیریت و عملیات
 • بازار یابی
 • رفتار سازمانی
 • استراتژی و کارآفرینی

 دانشجویان در دوره دکتری ملزم به گذراندن دوره های آموزشی مختلف هستند که شامل دوره‌های اصلی، دوره های تخصصی و دوره های اختیاری است. گذراندن دوره های تخصصی در هر گرایشی از مدیریت که دانشجو در آن تحصیل می‌کند، اجباری است. دکترای مدیریت بالاترین مدرک دانشگاهی است که در مطالعه علوم مدیریت اعطا می‌شود. معمولا افرادی که تمایل دارند در دانشگاه به عنوان استاد رشته مدیریت استخدام شوند، به دنبال اخذ مدرک دکتری مدیریت هستند. در دوره دکتری دانشجویان بیشتر وقت خود را به تحقیق و پژوهش در زمینه های مرتبط با گرایش تحصیلی خود می‌پردازند. رشته مدیریت در مقطع دکتری نیز دارای گرایش های زیادی است. در ادامه به معرفی برخی از گرایش های مدیریت در مقطع دکتری می‌پردازیم.

 • مدیریت دولتی – گرایش منابع انسانی
 • مدیریت دولتی- گرایش تصمیم گیری
 • مدیریت – گرایش تولید و عملیات
 • مدیریت – گرایش مالی
 • مدیریت – گرایش سیستم ها
 • دکترای حرفه ای مدیریت- گرایش تصمیم گیری و سیاست گذاری
 • مدیریت – گرایش بازاریابی
 • مدیریت – گرایش رسانه
 • مدیریت – گرایش رفتاری
 • مدیریت – گرایش تحقیق در عملیات
 • مدیریت – گرایش سیاستگذاری
 • مدیریت بازرگانی – گرایش سیاستگذاری بازرگانی
 • مدیریت دولتی- گرایش مدیریت رفتار سازمانی
 • مدیریت بازرگانی – گرایش بازاریابی
 • مدیریت دولتی – گرایش منابع انسانی

 

گرایش ها و زیرمجموعه های رشته مدیریت

رشته مدیریت دارای گرایش های فراوانی است. هر کدام از گرایش‌های رشته مدیریت نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارای زیرمجموعه هستند. گرایش های اصلی و مهم رشته مدیریت عبارتند از: مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت پروژه، مدیریت منابع انسانی، مدیریت اجرایی، مدیریت سرمایه گذاری، مدیریت اطلاعات، مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت ریسک، مدیریت دارایی، مدیریت رویداد، مدیریت املاک، مدیریت بحران، مدیریت امور مالی و...

گرایش ها و زیرمجموعه های رشته مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هر کدام از گرایش های مدیریت ممکن است خود دارای زیرمجموعه هایی مستقل باشند. در ادامه به بررسی برخی از گرایش ها و زیر مجموعه های این رشته می‌پردازیم.

مدیریت پروژه

وقتی بیشتر افراد به مدیریت پروژه فکر می کنند، ممکن است کلماتی مانند "برنامه ریزی"، "به روز رسانی پیشرفت" یا "به اشتراک گذاری اطلاعات" به ذهنشان خطور کند. مدیریت پروژه شامل برنامه‌ریزی، اجرا، کنترل و هماهنگی کار تیمی برای دستیابی به اهداف خاص در زمان مشخص است. چالش اصلی مدیریت پروژه دستیابی به کلیه اهداف پروژه در محدودیت های زمانی داده شده است. هدف از مدیریت پروژه تولید یک پروژه کامل مطابق با اهداف و خواسته های مشتری است. توسعه نرم افزار برای یک فرایند تجاری، ساخت یک ساختمان یا پل، تلاش امدادی پس از یک فاجعه طبیعی همگی نوعی پروژه هستند و نیاز به مدیریت دارند. مدیریت پروژه یعنی استفاده از دانش، مهارت ها، ابزارها و تکنیک‌ها برای تکمیل کردن و به پایان رساندن یک پروژه. فرآیندهای مدیریت پروژه در پنج گروه قرار می‌گیرند: ابتکار عمل، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و کنترل، به پایان رساندن پروژه. به طور کلی مدیریت پروژه عبارت است از تهیه یک طرح پروژه که متشکل از تعریف اهداف پروژه، چگونگی دستیابی به آن ها، شناسایی وظایف، تعیین منابع مورد نیاز و تعیین بودجه و جدول زمانی است.

مدیریت پروژه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک فرآیند شناسایی، ارزیابی و کنترل تهدیدها و خطرات برای سرمایه و سود یک سازمان یا شرکت است. این تهدیدات یا خطرات می‌تواند ناشی از طیف گسترده ای از منابع، از جمله بدهی‌های قانونی، خطاهای مدیریت استراتژیک، حوادث و بلایای طبیعی باشد. همه پروژه ها و برنامه ها ذاتا دارای ریسک هستند. مدیریت ریسک باید خطراتی را که ممکن است بر روند کاری شرکت یا پروژه تأثیر منفی بگذارد، شناسایی و تعریف کند. پس از شناسایی انواع خطرات و ریسک ها، احتمال وقوع این خطرات و همچنین پیامدهای آن را تعیین می‌کند.

مدیریت ریسک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مدیریت امور مالی

مدیریت امور مالی به معنای برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل فعالیت های مالی یک شرکت یا سازمان است. مدیریت مالی عموماً مربوط به تهیه، تخصیص و كنترل منابع مالی است. مدیریت مالی یک فعالیت حیاتی و اساسی در هر سازمانی است و یک روش ایده آل برای کنترل فعالیت های مالی یک سازمان مانند تهیه بودجه، استفاده از وجوه، ارزیابی ریسک و ... است.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشور های مختلف، متفاوت است. اما در برخی از کشور های اروپایی و آسیایی دانشگاه‌هایی هستند که دوره های آموزشی خود را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اکثر دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارجی را دارند به زبان انگلیسی مسلط هستند بنابراین تمایل دارند در کشور های انگلیسی زبان مانند آمریکا و انگلیس تحصیل کنند. اما باید بدانید که اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا و انگلیس مشکل خواهد بود و دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، بنابراین اگر شانس شما برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها بسیار پایین خواهد بود پس بهتر است علاوه بر این دانشگاه ها، دانشگاه های اروپایی و آسیایی را نیز مد نظر قرار دهید تا بتوانید شانس خود را برای اخذ پذیرش از یک دانشگاه معتبر بالا ببرید.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اکثر دانشگاه های جهان در مقطع کارشناسی برنامه های آموزشی خود را به زبان تکلم کشور خود برگزار می‌کنند. برای مثال در دانشگاه های کشور آلمان اکثر دوره های کارشناسی به زبان آلمانی ارائه می‌شوند اما در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری اکثر دوره های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. از طرفی دانشجویان می‌توانند در برخی از کشور ها مانند کشور ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنند. بعضی از دانشگاه های ترکیه برنامه های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. هزینه تحصیل در برنامه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند بیشتراست. دانشگاه ملی سنگاپور نیز دوره های مدیریت را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی برگزار می‌کند و دانشجویانی که تمایل دارند در دوره های تحصیلات تکمیلی مدیریت شرکت کنند می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه ملی سنگاپور اقدامات لازم را انجام دهند. دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه هایی که برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند.

امکان بورسیه شدن

بسیاری از دانشجویانی که توان پرداخت هزینه های سنگین تحصیل و زندگی در کشورهای دیگر را ندارند به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه های معتبر هستند. اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار مشکل است و تنها تعداد معدودی از داوطلبان موفق به اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی می‌شوند. اما شانس اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به مراتب بیشتر است. دانشجویان باید توجه داشته باشند که برخی از بورسیه ها تنها هزینه های تحصیل را پوشش می‌دهند و بعضی دیگر تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی را تحت پوشش قرار می‌دهند. دانشجویانی که تصمیم دارند در رشته مدیریت بورسیه بگیرند باید در ابتدا از دانش زبانی بسیار خوبی برخوردار باشند. داشتن مدرک آیلتس یا تافل با نمره بالا می‌تواند شانس شما را در اخذ بورسیه تحصیلی بالا ببرد. همچنین شرکت در آزمون GRE یا GMAT الزامی است. دانشجویانی که قصد دارند در مقاطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های خارجی بورسیه بگیرند باید در یکی از این دو آزمون شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در این آزمون ها کسب نمایند.

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های زیادی در سراسر جهان برای گرایش های مختلف مدیریت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه در نظر گرفته اند. به عنوان مثال موسسه بین المللی توسعه مدیریت IMD  در سوئیس برای دوره MBA بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد و مبلغ بورسیه 25000 فرانک سوئیس است. همچنین دانشکده بازرگانی هلند (BSN) نیز برای دوره تحصیلی MBA بورسیه تحصیلی کامل در نظر گرفته است. این بورسیه تنها به دانشجویان بین المللی مستعد تعلق می گیرد و تمام هزینه های تحصیل و زندگی آن ها را تحت پوشش قرار می‌دهد. موسسه DAAD آلمان نیز بورسیه هایی را برای رشته مدیریت بازرگانی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته است. این بورسیه هزینه‌های زندگی و هزینه های درمانی دانشجویان را تحت پوشش قرار می‌دهد. تنها دانشجویان مستعد از کشورهای در حال توسعه می توانند برای ثبت نام در این برنامه اقدام کنند.

واحد های درسی مشترک

همانطور که قبلا به آن اشاره شد رشته مدیریت دارای گرایش‌ها و شاخه های متنوعی است. تمام گرایش‌های رشته مدیریت واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند زیرا در نهایت تمام این گرایش‌ها زیرمجموعه یک رشته واحد هستند و بدیهی است که دارای واحد های درسی مشترکی باشند. همچنین بسیاری از گرایش‌های مدیریت مانند مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیرت منابع انسانی و ... رابطه بسیار نزدیکی را با یکدیگر دارند. تمام دانشجویان رشته مدیریت در گرایش های مختلف موظف هستند این واحد های درسی مشترک را مطالعه کنند. واحد های درسی مشترک گرایش های مختلف رشته مدیریت عبارتند از: مدیریت‌ منابع‌ انسانی‌، سیستم ‌های‌ اطلاعاتی‌ در مدیریت‌، اصول‌ حسابداری‌، تحقیق‌ در عملیات‌، ریاضیات‌ و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، روش‌ تحقیق‌ در مدیریت‌، آمار و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، کامپیوتر و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، حقوق‌ اساسی‌، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان‌، مبانی‌ سازمان‌ و مدیریت‌، مدیریت‌ رفتار سازمانی، بازاریابی‌ و مدیریت‌ بازار، بازاریابی‌ بین‌المللی‌، بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌، پروژه، توسعه‌ اقتصادی‌ و برنامه‌ریزی‌،‌ روانشناسی‌ عمومی‌، جامعه‌شناسی، حقوق‌ تجارت‌، اصول‌ بیمه‌، مدیریت‌ ریسک‌ و بیمه،‌  کامپیوتر و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، مدیریت‌ منابع‌ انسانی‌، حقوق‌ اداری،کنترل‌ پروژه،  حقوق‌ اساسی‌، کارآموزی و ...

واحد های درسی مشترک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هر کدام از این واحد های درسی در بین همه و یا برخی از گرایش های رشته مدیریت مشترک هستند. دانشجویان باید علاوه بر دروس اصلی و تخصصی گرایش خود، این واحد های درسی را نیز مطالعه کنند.

آزمون های مرتبط با رشته مدیریت

شرکت در آزمون SAT یا ACT برای اخذ پذیرش از برخی دانشگاه ها مانند دانشگاه های آمریکا و کانادا ضروری است. دانشجویانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی رشته مدیریت از این دانشگاه ها پذیرش بگیرند باید نمره قابل قبولی را در آزمون SAT یا ACT کسب کنند. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز دانشجویان باید در آزمون GRE یا GMAT شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون‌ها کسب نمایند. اکثر دانشگاه های معتبر جهان بر اساس نمره کسب شده در این آزمون ها دانشجویان را ارزیابی می‌کنند. در ادامه به بررسی هر یک از این آزمون ها می‌پردازیم.

آزمون SAT

SAT یک آزمون چند گزینه ای و کامپیوتری است. مدت زمان تعیین شده برای این آزمون حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه خواهد بود. در این آزمون مهارت های خواندن و نوشتن و مهارت های ریاضی داوطلب ارزیابی می‌شوند. هر چه نمره SAT بالاتر باشد، شانس اخذ پذیرش نیز بیشتر می‌شود.

آزمون ACT

آزمون ACT یک آزمون استاندارد است که دانش داوطلبان را در زمینه های مختلف ارزیابی می‌کند. به طور کلی این آزمون از پنج بخش تشکیل شده است؛ ریاضی، علوم، انگلیسی، خواندن و نوشتن. این آزمون معمولا چندین بار در سال برگزار می‌شود. کسب نمره بالا در این آزمون تاثیر بسیار زیادی را در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دارد.

آزمون ACT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون GRE

آزمون GRE به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود؛ بخش نوشتن تحلیلی که همیشه در ابتدا ارائه می‌شود. دو بخش دیگر بخش های مهارت کلامی و محاسباتی هستند که پس از بخش نوشتاری ارائه می‌شوند. آزمون GRE (آزمون تحصیلات تکمیلی) یک تست استاندارد است که برای پذیرش دانشجویان در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها در کشورهای مختلف به ویژه ایالات متحده استفاده می‌شود. سالانه بیش از 100000 متقاضی از 160 کشور جهان در این آزمون شرکت می‌کنند.

آزمون GMAT

آزمون GMAT یک آزمون استاندارد است و بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان در دوره MBA و دوره های مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نمره این آزمون را از دانشجویان تقاضا می‌کنند. به طور کلی این آزمون از چهار بخش اصلی تشکیل شده است: 1. نوشتن تحلیلی 2. استدلال یکپارچه 3. بخش محاسباتی 4. مهارت کلامی. دانشجویانی که در این آزمون نمره خوبی کسب کرده باشند، شانس بیشتری را در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر جهان خواهند داشت.

مجوز کار با مدرک

دانشجویان بین المللی پس از اتمام دوره تحصیلی و به پایان رسیدن اعتبار ویزای تحصیلی خود باید به کشورشان بازگردند و اجازه اقامت و یا کار در کشور محل تحصیل را ندارند. با این حال دانشجویان می‌توانند با تبدیل کردن ویزای تحصیلی به ویزای کاری برای مدت مشخصی در کشور محل تحصیل خود اقامت داشته باشند تا کار پیدا کنند و سپس مشغول به کار شوند. شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در هر کشوری متفاوت است.

در ادامه شرایط اخذ ویزای کار را در کشور های مختلف بررسی می‌کنیم:

آمریکا: ویزای F1 یکی ازرایج ترین ویزاهای دانشجویی آمریکا است. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن ویزای F1 می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی خود به مدت یک سال در کشور آمریکا حضور داشته باشند و کاری متناسب با رشته خود پیدا کنند. دانشجویانی که از طرف یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد کار داشته باشند می‌توانند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

انگلستان: انگلستان دارای دو نوع ویزای کاری است: 1. ویزای Tire 2  2. ویزای Tire 4

ویزای Tire 2 رایج ترین ویزای کاری در بین دانشجویان بین المللی انگلستان است. دانشجویانی که از طرف یک کارفرمای انگلیسی پیشنهاد کاری دارند می توانند این ویزا را اخذ کنند. حداقل حقوق شغل پیشنهادی باید 30000 دلار در سال باشد تا دانشجو بتواند هزینه زندگی خود در کشور انگلستان را تامین کند. مدت اعتبار ویزای Tire 2 پنج سال است.

ویزای Tire 4 تنها به فارغ التحصیل مقطع دکتری تعلق می‌گیرد. فارغ التحصیلانی که ویزا Tire 4 را دارند می‌توانند به مدت یک سال در کشور انگلستان اقامت داشته باشند و در جست و جوی کار باشند.

کانادا: دانشجویان بین المللی در کشور کانادا تا 90 روز پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند برای اخذ ویزای PGWPP اقدام کنند. داشتن پیشنهاد کاری برای اخذ این ویزا الزامی نیست. افرادی که ویزای PGWPP را دارند می‌توانند حداکثر به مدت سه سال در کشور کانادا اقامت داشته باشند.

استرالیا: افرادی که حداقل دو سال از تحصیلات دانشگاهی خود را در یکی از دانشگاه های استرالیا گذرانده باشند می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلات تکمیلی 485 اقدام کنند. این ویزا یک ویزای موقت است و از 18 ماه تا 4 سال اعتبار دارد.

آلمان: کشور آلمان نیز به دانشجویان بین المللی خود این اجازه را می‌دهد تا اعتبار ویزای تحصیلی خود را پس از فارغ التحصیلی به مدت 18 ماه افزایش دهند و در این مدت در جست و جوی کار باشند. این افراد باید پس از پیدا کردن شغل مورد نظر ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری بلندمدت تغییر دهند.

 رشته مدیریت در کشور های مختلف

هزینه تحصیل و زندگی در کشور های مختلف متفاوت است. دانشجویان باید علاوه بر هزینه تحصیل در رشته مدیریت، هزینه های زندگی در کشور مقصد را نیز در نظر بگیرند. هزینه تحصیل و زندگی در برخی از کشورها مانند کشور آمریکا بسیار بالا است. بنابراین دانشجویان باید با دقت شرایط تحصیل و زندگی در کشور های مختلف را بررسی کنند و در این میان بهترین گزینه را انتخاب کنند. در ادامه به بررسی هزینه های تحصیل در رشته مدیریت و هزینه زندگی در ده کشور جهان می‌پردازیم.

رشته مدیریت در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در ایالت ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت است. آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در حوزه آموزش محسوب می‌شود و دانشگاه های این کشور جزء برترین دانشگاه های جهان در رشته های تحصیلی مختلف هستند. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های آمریکا به طور میانگین 41000 تا 73000 دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آمریکا بسیار بیشتر از دانشگاه های دولتی آن خواهد بود. از طرفی هزینه های زندگی در آمریکا نیز برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است. البته دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار کنند تا بتوانند هزینه های زندگی و تحصیل خود را تا حدودی تامین کنند.

رشته مدیریت در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همچنین برخی از دانشگاه های آمریکا برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته اند و دانشجویان می‌توانند از این بورسیه های تحصیلی استفاده کنند. میانگین هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجوی بین المللی 1000 تا 2000 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 تا 1000 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

رشته مدیریت در کانادا

کشور کانادا جزء محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. کانادا کشوری امن برای تحصیل و زندگی است و به همین دلیل دانشجویان زیادی تمایل دارند در یکی از دانشگاه های کشور کانادا تحصیل کنند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبتا پایین تر از آمریکا است. اکثر دانشگاه های کانادا رشته مدیریت را در گرایش های مختلف ارائه می‌دهند. میانگین هزینه تحصیل رشته مدیریت در یکی از دانشگاه های کانادا 31000 دلار در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا حدود 1300 تا 1500 دلار در ماه است. هزینه زندگی تا حد زیادی بستگی به نوع زندگی دانشجو در کشور مقصد دارد.

رشته مدیریت در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 95 دلار در ماه

رشته مدیریت در انگلیس

کشور انگلستان دارای بهترین دانشگاه های جهان است. دانشگاه آکسفورد و کمبریج از دانشگاه‌های معروف و معتبر این کشور هستند. دانشجویان بسیاری در سراسر جهان آرزو دارند در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور انگلیس تحصیل کنند. رشته مدیریت و گرایش های آن در اکثر دانشگاه های انگلیس تدریس می‌شوند و دانشجویان می‌توانند برای اخذ پذیرش اقدام کنند. میانگین هزینه تحصیل رشته مدیریت در دانشگاه های انگلیس بین 21000 تا 31000 پوند در سال است. هزینه زندگی در کشور انگلستان برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد است. میانگین هزینه زندگی در انگلستان برای یک دانشجو حدود 900 تا 1000 پوند در ماه است.

رشته مدیریت در انگلیس | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 60 پوند در ماه

رشته مدیریت در سوئیس

کشور سوئیس یکی از امن ترین و شاد ترین کشور های جهان است. هزینه تحصیل و زندگی در کشور سوئیس در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر بسیار مقرون به صرفه است. دانشگاه های کشور سوئیس جزء برترین دانشگاه های جهان هستند و از کیفیت آموزشی و سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. رشته مدیریت و گرایش های آن در دانشگاه های سوئیس تدریس می‌شوند. به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های سوئیس 1200 تا 2000 فرانک سوئیس است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو معادل 1400 تا 2000 فرانک سوئیس در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در سوئیس:

 • اجاره بها: 500 تا 900 فرانک در ماه
 • خورد و خوراک: 350 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 78 فرانک در ماه

رشته مدیریت در آلمان

کشور آلمان یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل است زیرا دانشگاه های کشور آلمان شهریه ندارند و هزینه تحصیل در این کشور برای تمام دانشجویان رایگان است. رایگان بودن هزینه تحصیل در کشور آلمان باعث شده تا دانشجویان زیادی از سراسر جهان جذب دانشگاه های این کشور شوند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی در کشور آلمان تحصیل کنند و نگران پرداخت هزینه های تحصیل نباشند. علاوه بر رایگان بودن هزینه تحصیل دانشگاه های کشور آلمان، هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آلمان 850 تا 900 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 70 یورو در ماه

رشته مدیریت در فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. تحصیل در کشور فرانسه مزیت‌های زیادی دارد. شهریه مناسب یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه های فرانسه محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در فرانسه در مقایسه با کشورهای دیگری همچون آمریکا و انگلیس بسیار مناسب‌تر است. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های دولتی کشور فرانسه برای دانشجویان غیر اروپایی 2770 یورو در سال در مقطع کارشناسی، 3770 یورو در سال در مقطع کارشناسی ارشد و 380 یورو در سال در مقطع دکتری است.

رشته مدیریت در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در فرانسه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 400 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 51 یورو در ماه

رشته مدیریت در ایتالیا

تحصیل در کشور ایتالیا انتخاب بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی است. رشته مدیریت در اکثر دانشگاه های کشور ایتالیا ارائه می‌شود. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیایی است اما زبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است و دانشجویان باید برای شرکت در این دوره ها مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف ایتالیا متفاوت است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در این دانشگاه ها 1000 یورو در سال است اما شهریه برخی از دانشگاه های ایتالیا بسیار بالاتر از این مقدار خواهد بود. میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا 750 تا1450 یورو در ماه است.

رشته مدیریت در ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 تا 300 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 200 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 35 یورو در ماه

رشته مدیریت در ترکیه

ترکیه یکی از کشور های پیشرو در زمینه آموزش عالی محسوب می‌شود. هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. برخی از دانشگاه های ترکیه دوره های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و این برای دانشجویان بین المللی یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های دولتی بین 300 تا 1500 دلار در سال است. شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه بسیار بالاست و به بیش از 20000 دلار در سال می‌رسد. میانگین هزینه زندگی در کشور ترکیه 2000 تا 3000 لیر در ماه است.

رشته مدیریت در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 800 تا 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 180 لیر در ماه 

رشته مدیریت در سنگاپور

دانشگاه ملی سنگاپور جزء ده دانشگاه برتر رشته مدیریت است. دانشگاه ملی سنگاپور هر ساله رتبه بسیار خوبی را در بین دانشگاه های جهان کسب می‌کند و یکی از بهترین دانشگاه های آسیا و جهان محسوب می‌شود. زبان تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انگلیسی است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های سنگاپور بین 20000 تا 45000 دلار سنگاپور در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در ماه 1500 تا 2000 دلار سنگاپور در ماه است.

رشته مدیریت در سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جزئیات هزینه های زندگی در سنگاپور:

 • اجاره بها خوابگاه: 200 تا 700 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 تا 450 دلار در ماه
 • حمل و نقل: 100 دلار در ماه

رشته مدیریت در هلند

کشور هلند جزء بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان به شمار می‌رود. هلند مکان مناسبی برای زندگی، تحصیل و کار است. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. اکثر مردم این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان خارجی است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه های هلند 6000 تا 20000 یورو در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در هلند 700 تا 1500 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 تا 500 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170یورو در ماه
 • حمل و نقل: 30 تا 80 یورو در ماه

کشورهای متقاضی کار برای رشته مدیریت

رشته مدیریت در دنیای امروز به شدت مورد نیاز است. کشورهای زیادی در سراسر جهان به دنبال جذب مدیران ماهر و با استعداد در گرایش های مختلف هستند. برای مثال کشور های بسیار زیادی در رشته مدیریت پروژه با کمبود نیرو مواجه هستند و به همین دلیل به دنبال جذب مدیران پروژه ماهر از سراسر جهان هستند. میزان تقاضا برای مدیران پروژه در جهان رو به افزایش است و اکثر کشورها با کمبود مدیران با استعداد در این رشته مدیریتی مواجه هستند. بین نیاز به مدیران پروژه و تعداد افراد آموزش دیده برای ورود به این حرفه تفاوت زیادی وجود دارد. تعداد افراد آموزش دیده در رشته مدیریت پروژه بسیار کمتر از میزان نیاز جامعه است.

کشورهای متقاضی کار برای رشته مدیریت | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به عبارت دیگر باید افراد بیشتری در این رشته تحصیل کنند زیرا جامعه به مدیران پروژه بیشتری نیاز دارد.

عوامل مختلفی که باعث افزایش تقاضا برای مدیران پروژه شده است عبارتند از:

 1. افزایش مشاغلی که نیاز به تخصص در حوزه مدیریت پروژه دارند.
 2. باز نشسته شدن مدیران پروژه قدیمی.
 3. افزایش تقاضا برای مدیران پروژه در کشورهای در حال رشد مانند چین و هند.

این گزارش نشان دهنده اهمیت مدیریت پروژه در سازمان ها و شرکت های مختلف است. مدیران پروژه به سازمان ها کمک می‌کنند تا پروژه های خود را با موفقیت و به موقع به انجام برسانند. کشورهایی که بیشترین تقاضا را برای جذب مدیران پروژه دارند عبارتند از: چین، هند، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، آلمان، استرالیا، امارات متحده عربی، برزیل، انگلستان، کانادا و عربستان سعودی. به طور کلی در حال حاضر تقاضای زیادی برای جذب مدیران ماهر در ساسر جهان وجود دارد. تمام گرایش های مدیریت از جمله مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت دولتی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت اجرایی، مدیریت فروش و ... دارای تقاضای شغلی بسیار زیادی از سراسر جهان هستند. دانشجویان رشته مدیریت و مدیران ماهر می‌توانند از طریق کاریابی های بین المللی از فرصت های شغلی موجود در رشته مدیریت اطلاع پیدا کنند.

روش های اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی رشته مدیریت دانشجویان باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشند. همچنین دانشجویانی که قصد دارند در دوره کارشناسی مدیریت یکی از دانشگاه های ایالت متحده آمریکا تحصیل کنند باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند و در این آزمون ها نمره بسیار خوبی را کسب کنند. دانشگاه های آمریکا برای پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی، از نمره این آزمون ها برای ارزیابی دانشجویان استفاده می‌کنند. ممکن است از دانشجویان برای شرکت در مصاحبه حضوری نیز دعوت شود. همچنین دانشجویان بین المللی باید دوره متوسطه را با موفقیت و با معدل بالا پشت سر گذاشته باشند.  یکی دیگر از شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر، داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که برخی از دانشگاه ها فقط مدرک آیلتس و بعضی دیگر فقط مدرک تافل را می‌پذیرند. همچنین داوطلبان باید به تاریخ ددلاین دانشگاه های مورد نظر خود توجه داشته باشند. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه تاریخ ددلاین برنامه آموزشی موردنظر خود پیدا کنند و تا آن تاریخ تمام مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه ارسال کنند.

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته مدیریت دانشجویان باید در آزمون های GRE یا GMAT شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در یکی از این آزمون ها کسب نمایند. اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، دانشجویان متقاضی برای تحصیل در رشته مدیریت را بر اساس نمره GRE یا GMAT می‌سنجند. هر چه نمره داوطلبان در این آزمون‌ها بیشتر باشد شانس اخذ پذیرش آن ها نیز بیشتر خواهد بود. داشتن نمره بالا در آیلتس و تافل نیز می‌تواند به شما در اخذ پذیرش کمک کند. اکثر دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف محدودیت سنی ندارند اما اگر فاصله دوره های تحصیلی یک دانشجو زیاد باشد، ممکن است دانشجو در پروسه اخذ پذیرش با مشکلاتی رو به رو شود. اکثر دانشگاه ها پس از بررسی مدارک دانشجویان از آن ها برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. در جلسه مصاحبه ممکن است دانشجو یک بار دیگر مورد ارزیابی علمی قرار بگیرد. دانشگاه پس از بررسی مدارک و انجام مصاحبه نتیجه را متعاقبا به دانشجویان اعلام می‌کند.

ویزا

اکثر دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند در کشور های دیگر تحصیل کنند نیاز به ویزای تحصیلی دارند. دانشجویانی که شهروند یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا هستند می‌توانند بدون ویزا در هر یک از کشور های اتحادیه اروپا تحصیل کنند. اما دانشجویان دیگر باید برای تحصیل در کشورهای خارجی حتما ویزای تحصیلی داشته باشند، در غیر این صورت اجازه ورود به آن کشور را نخواهند داشت. اخذ ویزای برخی کشور ها مانند آمریکا برای ایرانیان بسیار سخت است. تنها افراد معدودی موفق به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا می‌شوند. اما اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی مانند ترکیه برای ایرانیان بسیار راحت است. ترکیه کشور دوست و همسایه ایران است و به همین دلیل پروسه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه پیچیده نخواهد بود و دانشجویان به راحتی می‌توانند با مراجعه به کنسولگری یا سفارت ترکیه و تحویل مدارک موردنیاز، ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنند.

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید ابتدا فرم درخواست ویزا را تکمیل کنند و سپس مدارک موردنیاز را به سفارت تحویل دهند و به صورت آنلاین وقت مصاحبه تعیین کنند. بهتر است چند هفته زودتر وقت مصاحبه را در سفارت تعیین کنید زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن تقاضا برای اخذ ویزا وقت مصاحبه کنسولگری یا سفارت پر شود. اخذ ویزای تحصیلی هر یک از کشورها شرایط خاص خود را دارد. اما شرایط عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی همه کشور یکسان است.

شرایط و مدارک عمومی مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عبارتند از:

 1. ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 2. پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل تا شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 3. دو قطعه عکس ( عکس ها باید در فرمت عکس پاسپورت باشند.)
 4. نامه پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 5. دانش زبانی (دانشجو باید به زبان کشود مقصد تسلط داشته باشد)
 6. اثبات تمکن مالی (دانشجویان باید ثابت کنند که می‌توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را در کشور مقصد تامین کنند.)

. اجاره نامه یا قرارداد خوابگاه (دانشجو باید ثابت کند که در کشور مقصد محلی را برای اقامت دارد.)

 1. مدارک تحصیلی دوره های قبلی (مانند مدرک، دیپلم، کارشناسی و ...)
 2. عدم سوء پیشینه
 3. معرفی پردرآمد ترین شغل های مدیریتی

دانشجویانی که در دوره های مدیریتی تحصیل می‌کنند آینده کاری و حرفه ای درخشانی خواهند داشت زیرا می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت وارد بازار کار شوند و درآمد بسیار خوبی کسب کنند. معمولا حقوق شغل های مدیریتی از میانگین حقوق مشاغل دیگر بالاتر است. در این قسمت پردرآمد ترین شغل های مدیرتی را معرفی خواهیم کرد.

مدیر اجرایی

مدیر اجرایی (مدیرعامل) عالی ترین مقام اجرایی در یک شرکت است که وظایف اساسی آن شامل تصمیم‌گیری های اصلی در شرکت ها، مدیریت عملکردها و منابع یک شرکت است. مدیرعامل توسط هیئت مدیره و سهامداران شرکت  انتخاب می‌شود. یک مدیر اجرایی چشم انداز و اهداف شرکت یا سازمان را تعریف می‌کند. مدیران اجرایی همچنین بر تصمیمات پرسنلی نظیر استخدام و اخراج کارمندان و همچنین جبران خسارت های وارده بر شرکت یا سازمان نظارت دارند. مدیریت قراردادها و مذاکرات و همچنین تجزیه و تحلیل داده ها برای اتخاذ بهترین تصمیمات تجاری از وظایف مدیران اجرایی است.

مدیر اجرایی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

میانگین حقوق مدیران اجرایی: 175110 دلار در سال

مدیر سیستم

 های رایانه ای و اطلاعاتی

مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی به عنوان مدیران فناوری اطلاعات (IT) یا مدیران پروژه IT نیز شناخته می‌شوند. مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی با برنامه ریزی، نصب، پیاده سازی، امنیت سیستم های رایانه ای را تامین می‌کنند. به طور کلی، مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی فعالیت‌های مربوط به رایانه را در یک شرکت یا سازمان پیاده سازی می‌کنند و بر این برنامه ها نظارت دارند.

مدیر سیستم | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وظایف مدیر سیستم های رایانه ای:

 1. ارزیابی عملکرد سیستم ها
 2. مشاوره با کاربران رایانه برای مشخص کردن نیازها و اطمینان از تأمین نیازهای کاربر یا نیازهای پروژه
 3. انتخاب و خرید سخت افزار و نرم افزار مناسب
 4. مدیریت بودجه IT
 5. اجرا و مدیریت مراحل امنیتی
 6. ارتقا برنامه ریزی
 7. آزمایش و اصلاح سیستم ها برای اطمینان از عملکرد مناسب آن ها
 8. مدیریت دسترسی به شبکه ایمن برای کاربران از راه دور
 9. آموزش کارمندان جدید

میانگین حقوق مدیران سیستم های رایانه ای و اطلاعاتی: 131600 دلار در سال

مدیران بازاریابی و فروش

مدیران بازاریابی و فروش وظیفه توسعه فرصت ها و برنامه های مختلف بازاریابی را بر عهده دارند. این مدیران باید بر عملکرد کارمندان بازاریابی نظارت داشته باشند. مدیران بازاریابی و فروش باید با مدیران بخش های دیگر نیز همکاری نزدیک داشته باشند. مدیران فروش و بازاریابی مسئول ارتقاء محصولات موجود در شرکت و همچنین معرفی محصولات جدید به بازار هستند. مدیران بازاریابی غالبا مسئولیت کلیه فعالیت های مربوط به بازاریابی یا فروش در یک بخش یا شرکت را بر عهده دارند.

مدیران بازاریابی و فروش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 وظایف مدیران بازاریابی و فروش:

 1. اجرای برنامه های بازاریابی
 2. پیشنهاد راه حل های بازاریابی برای تیم های توسعه
 3. مدیریت چرخه عمر محصول
 4. سازماندهی پوشش رسانه ای
 5. ارزیابی قابلیت های کارمندان

. توضیح و آموزش دانش و مهارت های بازاریابی به کارمندان

بررسی رویه های جدید بازاریابی

میانگین حقوق مدیران بازاریابی و فروش: 119280 دلار در سال

مدیران مالی

شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی، برای سودآوری به یک برنامه مالی منسجم نیاز دارند. مدیران مالی غالباً در صنایع بانکی و دارایی، مراقبت های بهداشتی و بیمه مشغول به کار هستند و همچنین ممکن است توسط شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی استخدام شوند. وظایف مدیران مالی شامل بررسی گزارش های مالی، نظارت بر حساب ها و تهیه گزارش از فعالیت های مالی شرکت یا سازمان است.

مدیران مالی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وظایف مدیران مالی

 1. جمع آوری، تهیه و تفسیر گزارش ها، بودجه ها، حساب ها و صورت های مالی
 2. طراحی برنامه های تجاری بلند مدت
 3. تحقیق در مورد قیمت گذاری رقبا تجاری
 4. کنترل درآمد و هزینه
 5. مدیریت بودجه
 6. توسعه و مدیریت سیستم های مالی
 7. مدل سازی برای کسب و کار و ارزیابی ریسک
 8. نظارت بر فعالیت کارمندان

میانگین حقوق مدیران مالی: 123750 دلار در سال

مدیر خرید

مدیر خرید مسئولیت خرید یا تأیید خرید کالاها و خدمات مورد نیاز شرکت را بر عهده دارد. مدیران خرید باید بهترین و با کیفیت ترین کالاها و تجهیزات را با مناسب ترین قیمت خریداری کنند.

مدیر خرید | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وظایف مدیران خرید

 1. همکاری با تهیه کنندگان، تولید کنندگان و بخش های داخلی
 2. حفاظت از بانک اطلاعاتی تأمین کنندگان
 3. ایجاد و حفظ روابط بین تأمین کنندگان و فروشندگان
 4. مذاکره برای قیمت گذاری کالاها
 5. بررسی و تجزیه و تحلیل هزینه های شرکت
 6. نظارت بر استخدام و آموزش کارمندان جدید
 7. پایبند بودن به قوانین شرکت یا سازمان

میانگین حقوق مدیر خرید: 112590 دلار در سال

مدیر منابع انسانی

مدیران منابع انسانی، وظایف اداری یک سازمان را برنامه ریزی و هدایت می‌کنند. آن ها بر استخدام کارمندان جدید نظارت می‌کنند، در مورد برنامه ریزی های استراتژیک با مدیران ارشد مشورت می‌کنند و به عنوان پیوندی مشترک بین مدیریت یک سازمان و کارمندان آن فعالیت می‌کنند. برخی از مدیران منابع انسانی بر همه جوانب منابع انسانی سازمان از جمله میزان سود و زیان شرکت نظارت دارند. مسئولیت های شغلی مدیر منابع انسانی با توجه به نیاز کلی شرکت یا سازمان متفاوت است.

مدیر منابع انسانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

میانگین حقوق مدیر منابع انسانی: 107910 دلار در سال

مدیر خدمات بهداشتی و درمانی

مدیر خدمات بهداشتی و درمانی وظیفه برنامه ریزی، هدایت یا هماهنگی خدمات درمانی و بهداشتی را در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز بهداشتی یا سازمان های مشابه بر عهده دارد. مدیران خدمات بهداشتی ممکن است در یک حوزه خاص مانند امور مالی، منابع انسانی یا مدیریت عمومی تخصص داشته باشند. مسئولیت های اصلی مدیران خدمات بهداشتی و درمانی شامل موارد زیر است:

 1. هدایت، هماهنگی و مدیریت منابع و خدمات بهداشتی و درمانی
 2. ارتباط با کارمندان بخش بهداشت و درمان، پزشکان و پرستاران
 3. توسعه خدمات و اجرای تغییرات در نوع ارائه خدمات در صورت لزوم
 4. استخدام کارمندان جدید
 5. شرکت در جلسات
 6. نوشتن گزارش
 7. مدیریت بودجه
 8. رسیدگی به شکایات یا مشکلات
 9. تضمین ارائه خدمات مطابق با استانداردهای ملی
 10. پیروی از مقررات

میانگین حقوق مدیر خدمات بهداشتی و درمانی: 94500 در سال

مدیر پروژه

مدیر پروژه شخصی است که مسئولیت برنامه ریزی، طراحی، اجرا، نظارت، کنترل و تعطیلی یک پروژه را بر عهده دارد. صنعت ساخت و ساز، پتروشیمی، معماری، فناوری اطلاعات و بسیاری از صنایع مختلف که محصول تولید می‌کنند و خدمات ارائه می‌دهند، به یک مدیر پروژه ماهر نیاز دارند. مدیر پروژه وظیفه تصمیم گیری های بزرگ و کوچک را در یک مجموعه بر عهده دارد. مدیران پروژه از نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند Microsoft Project برای سازماندهی وظایف و نیروی کار خود استفاده می‌کنند.

مدیر پروژه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

:وظایف مدیر پروژه عبارتند از

 1. برنامه ریزی و تعریف دامنه
 2. برنامه ریزی منابع
 3. تخمین زمان شروع و پایان یک پروژه
 4. برآورد هزینه
 5. تهیه بودجه
 6. تهیه مستندات
 7. طراحی نمودارها و برنامه ها
 8. تحلیل ریسک
 9. مدیریت خطرات و ریسک های احتمالی
 10. رهبری تیم و گروه
 11. تأثیرگذاری استراتژیک
 12. مشارکت در تجارت
 13. همکاری با فروشندگان
 14. کنترل کیفیت

میانگین حقوق مدیر پروژه: 99310 دلار در سال

مشاوره رشته مدیریت در خارج