austria
کشور اتریش

تحصیل در اتریش

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-تحصیل در کشور اتریش- go2tr

شما چگونه مقصد خود را برای تحصیل در خارج از کشور انتخاب می‌کنید؟ ملاک‌های انتخاب شما چیست؟ رشته‌‌ی تحصیلی شما در دانشگاه‌های کدام کشور ارائه می‌شوند؟ همه‌ی این ها و هر آنچه در ذهن شما وجود دارد باید مورد توجه قرار گیرند. برای این که بهترین کشور را برای تحصیل انتخاب کنید؛ توصیه می‌کنیم که یک لیست از کشورهای مورد نظر خود به همراه نقاط ضعف و نقاط قوت خود تهیه کنید. این لیست به شما کمک می‌کند در تصمیم گیری خود راحت تر عمل کنید و بتوانید به طور همزمان همه‌ی فاکتورهای لازم را در نظر بگیرید. 

نکته‌ی دیگری که درباره‌ی تحصیل خارج از کشور اهمیت دارد؛ اطلاعاتی است که به دست می‌آورید. در سری مقالات، ما اطلاعاتی درباره‌ی تحصیل در کشورهای مختلف به شما ارائه می‌دهیم و می‌توانید اطلاعات کلی در زمینه‌ی تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی به دست آورید. این مقاله در مورد تحصیل در کشور اتریش است. 

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. وین پایتخت اتریش است. فرهنگ غنی و سطح زندگی بالای مردم این کشور باعث شده است تا نام آن همواره در بین کشورهای مرفه جهان دیده شود. تعدادی از دانشگاه‌هایی که در رده بندی‌هایی جهانی در سطوح بالا قرار دارند، در کشور اتریش واقع شده‌اند. همچنین شهرهای اتریش جزو بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی محسوب می‌شوند. شما می‌توانید در دانشگاه‌های اتریش با هزینه‌ی کم تحصیل کنید، علاوه بر آن نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارید. همه‌ی این عوامل باعث می‌شود که کشور اتریش به عنوان یک مقصد تحصیلی مورد توجه بسیاری از دانشجویان واقع شود.

تحصیل رایگان در اتریش، از آنجا که کشور اتریش یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است. به همین دلیل سالانه افراد زیادی سودای تحصیل و زندگی را در کشور اتریش در سر می پرورانند.

برای اطلاع متقاضیان تحصیل رایگان در اتریش باید اذعان کرد که دانشگاه های اتریش تقریبا رایگان هستند.

با توجه به اینکه دانشگاه های این کشور جزو 100 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند دانشجویان بین المللی می توانند به راحتی در این کشور به تحصیل خود ادامه دهند.

تحصیل رایگان در اتریش

افراد زیادی سالانه متقاضی تحصیل در کشور های اروپایی هستند. بی شک نام کشور اتریش همه را به سمت و سوی یک کشور گرانقیمت با جاذبه های توریستی عالی می اندازد. اما برخلاف تصور عامه این کشور یکی از معدود کشورهای اروپایی است که ارائه دهنده ی تحصیل رایگان است.

تحصیل رایگان در اتریش اولین گزینه برای مهاجرت بیشتر دانشجویان به این کشور است. بیشتر افراد آرزوی تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی را در سر می پرورانند. حال که امکان تحصیل رایگان در اتریش بدون ارائه ی مدرک زبان امکان پذیر است.

بورسیه‌های تحصیلی کشور اتریش یکی از بهترین راهکارهایی هستند که می‌توانید برای مهاجرت و تحصیل در اتریش از آن‌ها استفاده کنید. البته از آن‌جایی که تحصیل در اتریش رایگان است، به طور کلی اعطای بورسیه تحصیلی منطقی نخواهد بود، با این حال دولت و دانشگاه‌های این کشور برای ترغیب دانشجویان به پیشرفت و درس خواندن دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی، بورسیه‌های تحصیلی برای کمک در تأمین امرار معاش را ارائه می‌دهند.

همانطور که گفتیم کشور اتریش دارای تعدادی از دانشگاه‌های سطح بالا در جهان است و به همین دلیل این کشور از اعتبار علمی خوبی در سطح بین الملل برخوردار است. برای همین یک فارغ التحصیل از دانشگاه‌های کشور اتریش می‌تواند در بسیاری از کشورهای جهان جایگاه‌های خوبی به دست آورد.

با افزایش تقاضا برای ورود به دانشگاه‌های اتریش برخی از رشته‌ها با آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرند و متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها باید در آزمونی متناسب با رشته‌ی تحصیلی خود شرکت کنند. البته هنوز همه‌ی رشته‌ها آزمون ندارند.

اولین رشته‌هایی که در اتریش دارای آزمون‌ ورودی هستند، رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی است. شما باید دارای مدرک مرتبط با این رشته‌ها باشید تا بتوانید در آزمون ورودی شرکت کنید.

اگر پیگیر اخباری که درباره‌ی تحصیلات خارج از کشور به گوش می‌رسد، بوده باشید، حتما اطلاع پیدا کرده‌اید که پذیرش دانشجویان با مدارک دانشگاه آزاد ایران در اتریش با مشکل مواجه شده است. این مشکل به این دلیل به وجود آمده است که برخی از افراد با مدرک جعلی اقدام به پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های اتریش کرده‌اند. البته با وجود اینکه سختگیری‌های بیشتری در این زمینه اعمال می‌شود، همچنان شما می‌توانید با مدرک دانشگاه آزاد به تحصیل در اتریش بپردازید. 

با وجود اینکه دانشگاه‌های اتریش تلاش زیادی برای تأمین آسایش و رفاه دانشجویان خود انجام می‌دهند، اما تعداد خوابگاه‌های موجود که توسط دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، از تعداد دانشجویان کم‌تر است و می‌توان گفت برای گرفتن خوابگاه نیز رقابت وجود دارد! به دلیل کمبود ظرفیت، قیمت خوابگاه در اتریش نسبت به سایر کشورها بیشتر است.

تخفیفات و خدماتی که با کارت دانشجویی ارائه می‌شوند در تمام کشورها وجود دارد. این تخفیفات لزوماً وابسته به دانشگاه نیست و بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت دلخواه مدیریت آن‌ها به دانشجویان تخفیف می‌دهند.

دانشجویان می‌توانند با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود در رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و فروشگاه‌ها تخفیف بگیرند. البته کشور اتریش به این صورت نیست که با مراکز خاص قرارداد ببندد تا دانشجویان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.

اگر بخواهیم به طور کلی شرایط کار حین تحصیل در اتریش را در نظر بگیریم، باید بیان کنیم که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از دانشجویان مقطع کاردانی یا کارشناسی موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود می‌شوند. البته این مسئله درباره‌ی شغل‌های عمومی مانند نگهداری از کودکان، کار در رستوران‌ها و کافه ها و مشاغلی از این قبیل صادق نیست.

دانشجویان در کشور اتریش پس از دریافت ویزای تحصیل در اتریش و پذیرش در دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر اجازه‌ی 20 ساعت کار در هفته را دارند. مجوز کار دانشجویی در اتریش دارای یک سال اعتبار است و پس از این مدت شما دوباره باید برای دریافت مجوز اقدام کنید. البته اگر خودتان شغل ایجاد کرده‌اید و در محل خاصی استخدام نشده‌اید، نیازی به مجوز کار ندارید و باید مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه پرداخت کنید.

یکی از اولویت‌ها پس از ورود به کشور اتریش، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن است. تمام دانشجویان رسمی و غیر رسمی می‌توانند از خدمات بیمه‌ی تحصیلی در اتریش استفاده کنند. برای این که تحت پوشش بیمه در آیید باید مدارک مورد نیاز که شامل مدارک شناسایی، ویزای تحصیل در اتریش و فرم پذیرش خود را به دفاتر بیمه ارائه دهید. لازم به ذکر است که دانشجویان غیر رسمی نیز باید فرم ثبت نام زبان خود را ارائه دهید تا اثبات شود شما مشغول به تحصیل هستید.

خوشبختانه روابط بانکی بین ایران و اتریش بسیار قدرتمند است و دانشجویان به راحتی می‌توانند در اتریش تراکنش‌های بانکی خود را انجام دهند. برای افتتاح حساب در اتریش به پاسپورت و ویزای تحصیل در اتریش نیاز دارید. همچنین برخی از بانک‌ها دارای فرم ثبت نام هستند که در روزی که افتتاح حساب می‌کنید، می‌توانید آن را پر کنید. برخی از بانک‌ها به مدرک پذیرش شما در دانشگاه‌ها نیز نیاز دارند، به همین منظور بهتر است این مدرک را نیز همراه خود داشته باشید.

همانطور که گفتیم دانشگاه‌های اتریش از اعتبار خوبی برخوردار هستند و امکان تحصیل رایگان در آن‌ها وجود دارد. همچنین از آن‌جایی که روابط ایران و اتریش دوستانه است، کشور اتریش به یکی از مناسب‌ترین مقصدها برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است. دانشگاه‌های اتریشی که توسط وزارت علوم ایران تأیید شده اند در یک دسته قرار می‌گیرند و در واقع شما دانشگاهی که دارای کیفیت پایین تحصیلی باشد و در گروه ضعیف قرار گیرد، پیدا نمی‌کنید.

تعداد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت نسبت به دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم کم‌تر است. دلیل این امر عدم ارائه‌ی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی در برخی از دانشگاه‌های اتریش است. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در کشور اتریش را برای شما بیان می‌کنیم. 

  • University of Vienna
  • Johannes Kepler University of Linz
  • Med University Vienna
  • Med University Graz

دانشگاه‌های کشور اتریش در رتبه‌بندی‌های مختلف و بر اساس ملاک‌های مختلف در رده‌های بالای جهانی واقع می‌شوند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه‌های کشور اتریش را به شما ارائه می‌دهیم.

دانشگاه وین

اولین دانشگاه در کشور اتریش دانشگاه وین است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه آلمانی‌زبان اروپا محسوب می‌شود و بیش از 180 رشته‌ی تحصیلی در مقاطع مختلف را ارائه‌ می‌دهد.

تمامی کودکانی که در اتریش زندگی می‌کنند باید تحصیل کنند، اما ورود به دانشگاه برای تمام افراد الزامی نیست. از طرفی این مدارس دانش آموزان را برای ورود به بازار کار یا دانشگاه‌ها آماده می‌کند.

تحصیل در دوره‌ی کارشناسی اولین مقطع تحصیلات عالیه محسوب می‌شود و سه یا چهار سال طول می‌کشد. 

البته برای برخی از رشته‌ها دوره‌ی کارشناسی در کشور اتریش تا شش سال نیز ممکن است به طول بیانجامد. 

دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم 12 ساله‌ی ایران هستند با مشکلی برای معادل‌ سازی مدارک مواجه نمی‌شوند، اما دانشجویانی که دیپلم آن‌ها 11 ساله است، باید ابتدا دوره‌ی فوق دیپلم را در ایران سپری کنند یا پیش از دانشگاه در کالج‌های اتریش یک دوره‌ی آموزشی بگذرانند.

دوره‌ی کارشناسی ارشد نیز در اتریش به صورت رایگان ارائه می‌شود. دانشجویان یک سال پس از پایان تحصیل در اتریش می‌توانند در این کشور اقامت کنند و کار پیدا کنند. از آن جایی که سطح دانشگاه‌های اتریش از ایران بالاتر است، در برخی از رشته‌ها ممکن است مدرک کارشناسی دانشگاه‌های آزاد ایران مورد تأیید قرار نگیرد. در این مواقع دانشجویان باید یک سال بیشتر درس بخوانند و مدرک کارشناسی ارشد خود را به صورت پیوسته دریافت کنند. مدارک کارشناسی اکثر دانشگاه‌های دولتی ایران در اتریش مورد قبول است. 

برای اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه‌های اتریش، به طور معمول داوطلب باید در حال تحصیل در دانشگاه‌های آزاد و یا سراسری داخل کشور و یا کشور‌های دیگر باشد (البته در برخی موارد هم بدون اینکه فرد، دانشجو باشد هم می‌تواند برای مقطع دکترا پذیرش گرفت). طول دوره دکترا در اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌های اتریش حدوداً ۵ ساله به طول می‌انجامد و زبان تدریس هم آلمانی یا انگلیسی (بسته به دانشگاه و رشته) است.

دانشگاه‌هایی که رشته‌ی پزشکی را ارائه می‌‌دهند دارای کیفیت بسیار بالای علمی هستند و مطابق با استانداردهای جهانی به ارائه‌ی رشته‌ی پزشکی می‌پردازند.مدارس و دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش در آن واحد علاوه بر اینکه یک دانشگاه و مرکز آموزش پزشکی در کشور اتریش هستند، بیمارستان دانشگاهی نیز می‌باشند.. پزشکی در کشور اتریش یک شغل بسیار پر درآمد محسوب می‌شود. پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی های پزشکی در کشور اتریش چشمگیر بوده است و مردم این کشور در اکثر موارد، برای درمان و دریافت خدمات پزشکی نیازی به مراجعه و سفر به کشورهای دیگر را ندارند.تحصیل در رشته پزشکی در کشور اتریش معمولا به زبان آلمانی صورت می‌گیرد و دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش پس از کشور آلمان، دومین جایگاه دانشگاه های آلمانی زبان را در دنیا دارا می‌باشند.تعداد دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش محدود می‌باشد.این دانشگاه های پزشکی در کشور اتریش از جایگاه علمی خوبی در دنیا برخوردار بوده و تقریبا می‌توان 4 دانشگاه پزشکی این کشور را همیشه در رتبه های بالای جهانی مشاهده کرد.

دوره‌ی دندانپزشکی عمومی به زبان آلمانی ارائه می‌شود. البته شما می‌توانید در دانشگاه‌های غیردولتی دوره‌هایی به زبان انگلیسی نیز پیدا کنید.شرایط تحصیل دندانپزشکی شبیه به پزشکی است و برای تحصیل در اتریش و در این رشته باید در آزمون ورودی قبول شوید.. از لحاظ کیفیت ارائه‌ی رشته‌ی دندانپزشکی، اتریش در بین 100 کشور برتر جهان قرار دارد. باید پیش از آغاز به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی، اعتبار مدرک آن‌ها در ایران و تأیید یا عدم تأیید آن‌ها توسط وزارت علوم را بررسی کنید.

 مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش در رشته‌ی دندانپزشکی عبارتند از؛

  • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به صورت ترجمه شده و به همراه ریز نمرات آن‌ها (دانشجویانی که دارای معدل بالای 16 هستند، از شانس بیشتری برای اخذ پذیرش تحصیل در اتریش برخوردارند).
  • مدرک قبولی در آزمون ورودی رشته‌ی دندانپزشکی
  • و...
  • که در این مقاله بررسی می‌شود
  • همچنین این امکان وجود دارد که برخی از دانشگاه‌ها به گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت دانشجو نیاز داشته باشند.

متقاضیان تحصیل در اتریش برای رشته‌های متعددی درخواست می‌دهند. کشور اتریش در ارائه‌ی بسیاری از رشته‌ها دارای نقاط قوت است و فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌ها مانند هنر و موسیقی در سطح ببین‌ الملل دارای اعتبار خوبی هستند. در ادامه درباره‌ی برخی از رشته‌های پر طرفدار در کشور اتریش صحبت می‌کنیم.

در ابتدای مقاله گفتیم که اتریش جزو کشورهایی است که در آن سطح زندگی و فرهنگ مردم بسیار بالا است و یکی از کشورهایی است که برای زندگی دانشجویی مناسب است. با توجه به این موضوعات، صحبت درباره‌ی خطرات برای دانشجویانی که مشغول تحصیل در اتریش هستند، بی فایده است و در واقع امنیت کامل برای آن‌ها برقرار است.

روابط بین المللی ایران و اتریش بسیار دوستانه است و به همین دلیل در کشور اتریش مدارس ایرانی برای تحصیل ایرانیان مقیم این کشور وجود دارد. البته ایرانیان می‌توانند در مدارس اتریشی نیز تحصیل کنند. اما برخی از والدین اصرار دارند که فرزندشان تحت فرهنگ ایران مورد آموزش قرار گیرد.

اگر توجه کرده باشید، در بسیاری از توضیحات مقاله و بیان نکات تحصیل در اتریش درباره‌ی رزومه‌ی تحصیلی قوی صحبت کردیم. این رزومه در روند ادامه تحصیل و کاریابی شما بسیار مورد اهمیت است و در واقع می‌تواند سرنوشت شما را تعیین کند. به همین دلیل هر قدر برای اضافه کردن سوابق تحصیلی خود تلاش کنید، در واقع به آینده‌ی خود کمک کرده‌اید.

با شنیدن اسم آزمون‌های بین المللی همه‌ی ما ابتدا به یاد آزمون‌های زبان می‌افتیم و در واقع آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین المللی هستند. با وجود این که ارائه‌ی مدارک این دسته از آزمون‌ها تنها برای ورود به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها و تحصیل در اتریش مورد نیاز است، اما وجود مدرک این آزمون نیز مانند مقاله می‌تواند رزومه‌ی تحصیلی شما را تقویت کند.

معمولا در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های سطح بالا هستند، کنفرانس‌های علمی بسیار زیادی برگزار می‌شود. تحصیل در اتریش باعث می‌شود شما هرچه بیشتر به ارائه‌ی مقاله و شرکت در کنفرانس‌های مختلف برای دستیابی به جایگاه شغلی موردعلاقه‌ی خود فکر کنید. کنفرانس‌های کشور اتریش در زمینه‌های مختلفی برگزار می‌شوند و شما می‌توانید اطلاعات برگزاری آن‌ها را از دانشگاه خود بگیرید.

تحصیل در اتریش می‌تواند یکی از پرخاطره‌ترین دوران زندگی شما باشد. شما در این کشور می‌توانید به سبک مردمانی با فرهنگ غنی و شاد زندگی کنید. در این کشور جشن‌ها و مناسبت‌های بسیار زیادی برگزار می‌شود و شما می‌توانید در شهر محل تحصیل خود در این مراسم شرکت کنید. در ادامه چند نمونه از این مراسم را به شما معرفی می‌کنیم.

مطالب مرتبط

میخواستم بدونم برای مقطع ابتدایی وتحصیل نوجوانان هم پذیرش دارید

2019-02-05 17:02:00

سلام دوست عزیز: بله،گرفتن پذیرش تحصیلی سخت نیست اما گرفتن ویزا کمی مشکل است ما نیاز به بررسی شرایط شما داریم برای گرفتن راهنمایی های بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 01:20:50

Hi آیا معدل ۱۷و قبولی در کنکور قابل قبول است که در آزمون امتحانی شرکت کنیم؟

2019-02-09 12:55:52

سلام دوست عزیز: قبولی در کنکور سراسری ایران رو فقط دانشگاه های آلمان قبول دارند. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-07-24 02:15:33

میشه شرایط متوسطه دوره راهنمایی رو اعلام کنید.

2019-02-09 12:57:09

سلام دوست عزیز: شهریه ی مدارس تا سالی 20 هزار یورو است و مدارکی که لازم دارید شامل برگه ی سلامت و واکسیناسیون، مدارک 3 سال آخر تحصیلی و پاسپورت می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-07-24 02:08:46

زبان تدریس در مقطع فوق لیسانس در اتریش چیست ؟

2019-02-15 15:12:38

سلام دخترم ۹سالشه و دف نواز و تمبک نوازحرفه ای است و دو سالی هم هست که پیانو نوازی میکنم میخواستم بدونم می‌توانم برای دخترم پذیرش بگیرم تا در زمینه ی موسیقی تحصیل کنه؟؟؟؟؟

2019-03-09 00:02:09

سلام دخترم ۹سالشه و دف نواز و تمبک نوازحرفه ای است و دو سالی هم هست که پیانو نوازی میکنم میخواستم بدونم می‌توانم برای دخترم پذیرش بگیرم تا در زمینه ی موسیقی تحصیل کنه؟؟؟؟؟

2019-03-09 00:02:10

سلام من ليسانس معماري از دانشگاه آزاد با معدل ١٧ به بالا دارم و واسه آزمون ايلتس دارم آماده ميشم ميخواستم بدونم مي تونم شرايط تحصيل رايگان داشته باشم؟ و اينكه آزمون ورودي هم داره؟

2019-04-23 10:01:25