تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر سال‌هاست که رویای افراد زیادی از مردم دنیا شده است. بیشتر دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند تحصیل رایگان در دانشگاه‌های سطح بالا را تجربه کنند. کشور اتریش می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. در این مقاله، قصد داریم شرایط و تمام موضوعات مربوط به تحصیل در اتریش و زندگی در اتریش برای دانشجویان تمام مقاطع بررسی کنیم.

تحصیل در اتریش

تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان همیشه رویای بسیاری از افراد جویای علم و دانش بوده؛ اما یکی از بزرگترین مشکلات پیش‌روی دانشجویان، پرداخت شهریه‌های بالا در این دانشگاه‌هاست. اغلب دانشجویان تمایل دارند با پرداخت شهریه کم یا بدون پرداخت هزینه در این دانشگاه‌های معتبر تحصیل کنند. یکی از کشورهایی که می‌تواند این آرزو را برای شما برآورده کند، «اتریش» است.

یکی از دلایلی که امروزه باعث شده دانشجویان، اتریش را برای تحصیل انتخاب کنند، تحصیل رایگان در اتریش است. در واقع می‌توان گفت بورسیه تحصیلی در اتریش مفهومی ندارد؛ البته بسته به دانشگاهی که برای پذیرش انتخاب می‌کنید، یکسری امکانات و هزینه‌های تحصیلی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد که این کمک هزینه‌ها، عملا شهریه دانشگاه را به صفر می‌رساند. لازم به ذکر است بطور کلی، سالیانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو هزینه صرف دانشگاه می‌شود که این هزینه با توجه به رشته تحصیل شما متغیر است.

زبان تحصیل در کشور اتریش به صورت آلمانی و انگلیسی است؛ اما اگر قصد جدی برای تحصیل در اتریش دارید به شما توصیه می‌شود دوره‌های زبان آلمانی را گذرانده و سپس برای مهاجرت به اتریش اقدام نمایید؛ زیرا پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان اتریش بسیار پایین است و از طرفی برای زندگی و تحصیل در اتریش شما ملزم به یادگیری زبان آلمانی هستید.

اعزام دانشجو به اتریش

کشور اتریش با الگو قرار دادن کشور آلمان، قطب اقتصادی اروپا، آسایش، رفاه و امنیت را برای شهروندان خود ایجاد کرده است. دانشگاه‌های این کشور در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و افراد می‌توانند شرایط ایده‌آل تحصیل را در این کشور تجربه کنند. برای آشنایی هر چه بیشتر با قوانین تحصیل می‌توانید یک موسسه معتبر اعزام دانشجو به اتریش را انتخاب کنید.

شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اتریش، نیاز به مدرک زبان آلمانی در مقطع B2 و B3 دارید که نمره معادلش حدود ۶ تا ۶/۵ در آزمون آیلتس است.

کشور اتریش برای افرادی که مدارک خود را معادل‌سازی کرده و مدرک زبان و رزومه قوی ارائه می‌دهند (به خصوص هنرمندان)، ویزای تحصیلی خوبی را در نظر می‌گیرد.
یکی از تفاوت‌های بزرگی که در مقایسه کشور آلمان و اتریش وجود دارد، تمکن مالی است. شما برای دریافت ویزا تحصیلی آلمان نیاز دارید حدود ۹۰۰۰ یورو در حسابتان بلوکه کنید.

هزینه تحصیل در اتریش پایین بوده و هزینه هر ترم مبلغی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. نحوه پذیرش در اکثر دانشگاه‌های اتریش برحسب رزومه افراد بوده و افراد نیاز به آزمون ورودی ندارند. اما برخی از دانشگاه‌ها برای پذیرش در دوره دکترا، ممکن است آزمون‌های ورودی برگزار کنند. دانشجویان می‌توانند در دوران دانشجویی در اتریش مشغول به کار دانشجویی شده و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایند. سازمان‌های بین‌المللی متعدد در اتریش مانند سازمان ملل متحد در وین باعث شده فرصت‌های شغلی بسیار طلایی برای فارغ‌التحصیلان حقوق در اتریش فراهم کند.

نظام آموزشی اتریش

نظام آموزشی اتریش و آلمان تقریبا شبیه به هم عمل می‌کنند و نقاط مشترک بسیاری دارند. نظام آموزشی در اتریش نیز مانند اکثر کشورهای دنیا شامل مدارس و مراکز آموزشی دولتی و غیر دولتی است. تمامی کودکانی که در اتریش زندگی می‌کنند باید تحصیل کنند؛ اما ورود به دانشگاه برای تمام افراد الزامی نیست. از طرفی این مدارس دانش آموزان را برای ورود به بازار کار یا دانشگاه‌ها آماده می‌کند. همچنین زبان تحصیل در مدارس کشور اتریش به زبان آلمانی است.

مقاطع تحصیلی اتریش

دانش آموزان پس از به پایان رساندن دوره‌ی متوسطه می‌توانند برای آمادگی ورود به دانشگاه و شرکت در آزمون‌های ورودی وارد کالج‌ها شوند. همچنین دانشجویان بین‌المللی که موفق به معادل‌سازی مدارک خود برای تحصیل در اتریش نشده‌اند، باید یک دوره‌ی آموزشی در کالج‌های این کشور سپری کنند تا با مدرک دیپلم بتوانند وارد دانشگاه شوند.

دوره‌ی متوسطه‌ی دانش‌‌آموزان اتریشی در دو مرحله تقسیم‌بندی‌ می‌شوند. دوره‌ی اول که دانش‌آموزان از سن ده سالگی وارد آن می‌شوند و با توجه به استعداد و علاقه‌ی خود در آن‌ها تحصیل می‌کنند. پس از آن دانش آموزان وارد دوره‌ی دوم می‌شوند که از سن ۱۵ سالگی آغاز می‌شود و ۵ ساله است. در این‌جا دانش آموزان می‌توانند در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود در مدارس فنی، هنری و… تحصیل کنند. پس از گذراندن این دوره دانش آموزان می‌توانند وارد کالج‌ها شوند تا برای ورود به دانشگاه درس بخوانند یا وارد بازار کار شده و در حرفه‌ی مورد علاقه‌‌ی خود مشغول شوند.

مدارس اتریش

اگر دوست دارید فرزندان شما از سطح تحصیلی بالایی برخوردار شوند و در آینده بتوانند در دانشگاه‌های معتبر اتریش تحصیل کنند می‌توانید زمینه تحصیلات آن‌ها در مدارس بین‌المللی اتریش را فراهم کنید.

خیلی از ما ایرانیان به تحصیل فرزندانمان در رشته پزشکی علاقه‌مند هستیم. با تحصیل در مدارس اتریش فرزند شما می‌تواند تحصیل در رشته پزشکی در اروپا را به دست آورده و از یکی از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شود. با توجه به اینکه زبان رسمی اتریش، آلمانی است با تحصیل در مدارس اتریش، فرزند شما به این زبان مسلط شده و آزمون‌های ورودی دانشگاه را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.

شما به‌راحتی می‌توانید دبیرستان مناسب خود را در هر یک از شهرهای اتریش پیدا کنید و یا اگر کودک خردسال و مهدکودکی دارید مدارس ابتدایی و مهدهای مجهز را برای او انتخاب کنید. دولت اتریش میلیون‌ها یورو برای تجهیز مدارس در سطوح مختلف هزینه کرده است.

نه سال تحصیل در اتریش اجباری است که شامل ۴ سال ابتدایی، ۴ سال راهنمایی و یک سال آموزش گرامر است. ساعات کار مدارس از ۸ تا ۱۴ است. سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر شروع‌شده و تا ژوئیه ادامه دارد.

بعد از پایان دوره متوسطه، دوره دبیرستان آغاز می‌شود. دانش‌آموزانی که علاقه‌مند به رشته‌های عملی هستند وارد مؤسسات فنی و حرفه‌ای شده و بعد از پایان این دوره آزمون ورود به رشته‌های فنی و حرفه‌ای را خواهند داد. دانش‌آموزانی هم که به تحصیلات حرفه‌ای‌تری علاقه دارند می‌توانند وارد دبیرستان‌های با سطح بالا و رشته‌های نظری شده و بعد از پایان دبیرستان در آزمون ورودی دانشگاه یا کنکور سراسری شرکت کنند.

پذیرش لیسانس در اتریش

تحصیل در دوره‌ی کارشناسی اولین مقطع تحصیلات عالیه محسوب می‌شود و سه یا چهار سال طول می‌کشد. البته برای برخی از رشته‌ها دوره‌ی کارشناسی در کشور اتریش تا شش سال ممکن است به طول بیانجامد. 

دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم ۱۲ ساله‌ی ایران هستند با مشکلی برای معادل‌‌سازی مدارک مواجه نمی‌شوند، اما دانشجویانی که دیپلم آن‌ها ۱۱ ساله است، باید ابتدا دوره‌ی فوق دیپلم را در ایران سپری کنند یا پیش از دانشگاه در کالج‌های اتریش یک دوره‌ی آموزشی بگذرانند. تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی معمول است و درخواست‌های زیادی وجود دارد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دوره‌ی کارشناسی در اتریش شامل مدارک شناسایی و تحصیلی به صورت ترجمه شده و ویزای تحصیل در اتریش است.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مدارس و شرایط تحصیل در مدارس اتریش میتوانید در اینجا بخوانید:

پذیرش فوق لیسانس در اتریش

دوره‌ی کارشناسی ارشد نیز در اتریش به صورت رایگان ارائه می‌شود. دانشجویان یک سال پس از پایان تحصیل در اتریش می‌توانند در این کشور اقامت کنند و کار پیدا کنند. از آن جایی که سطح دانشگاه‌های اتریش از ایران بالاتر است، در برخی از رشته‌ها ممکن است مدرک کارشناسی دانشگاه‌های آزاد ایران مورد تأیید قرار نگیرد. در این مواقع دانشجویان باید یک سال بیشتر درس بخوانند و مدرک کارشناسی ارشد خود را به صورت پیوسته دریافت کنند. مدارک کارشناسی اکثر دانشگاه‌های دولتی ایران در اتریش مورد قبول است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اتریش در دوره‌ی کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • گواهی اشتغال به تحصیل: این گواهی باید از سوی وزارت علوم صادر شده باشد و به زبان آلمانی باشد و مورد تأیید کشور اتریش ترجمه شود.
 • گواهی عدم منع تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: این گواهی معمولاً دارای لوگو و مهر به زبان انگلیسی است. در صورتی که فاقد این موارد باشد، باید ترجمه شود.
 • کپی از صفحه اول پاسپورت یا شناسنامه‌ی ترجمه شده
 • تکمیل کردن فرم پذیرش اولیه دانشگاه مورد نظر
 • مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی
 • مدرک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات آن که به زبان آلمانی ترجمه شده است
 • مدرک تحصیلی کاردانی و ریز نمرات آن در صورتی که به صورت ناپیوسته تحصیل کرده اید، و باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشد
 • مدرک تحصیلی کارشناسی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی ترجمه شده است
 • ارائه رزومه کامل تحصیلی و کاری
 • توصیه نامه برای دانشگاه از حداقل دو استاد در دانشگاه‌های ایران
 • انگیزه نامه برای تحصیل در رشته مورد نظر در دانشگاه مربوطه در کشور اتریش

پذیرش دکترا در اتریش

برای اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه‌های اتریش، به طور معمول داوطلب باید در حال تحصیل در دانشگاه‌های آزاد و یا سراسری داخل کشور و یا کشور‌های دیگر باشد (البته در برخی موارد هم بدون اینکه فرد، دانشجو باشد هم می‌تواند برای مقطع دکترا در اتریش پذیرش گرفت). طول دوره دکترا در اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌های اتریش حدوداً ۵ ساله به طول می‌انجامد و زبان تدریس هم آلمانی یا انگلیسی (بسته به دانشگاه و رشته) است. هر سال تحصیلی شامل دو ترم است که ترم اول از ماه مارچ (اسفند ماه) شروع و ترم دوم هم از سپتامبر / اکتبر (مهر ماه) شروع می‌شود. دانشجویان خارجی باید پس از ثبت نام در دانشگاه و در صورتی که زبان تحصیلیشان آلمانی است، برای آموختن زبان آلمانی و دوره پیش دانشگاهی (Vorstudienlehrgang) ثبت نام کنند. طول این دوره بین ۳ ماه تا یک سال و نیم بسته به کیفیت تحصیل دانشجو می‌تواند متفاوت باشد.

شهریه دوره های دکترا در اتریش هم در حدود سالیانه ۳۸۰ یورو است که می‌بایست در ابتدای هر سال تحصیلی به دانشگاه پرداخت گردد. اما در بعضی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه صنعتی گراتس (TU-Graz) این شهریه را به دانشجویان ایرانی در صورتیکه حداقل ۹ واحد در ترم گذارنده باشند، برمی‌گردانند. 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دکترا در اتریش عبارتند از : 

 • کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه
 • دوازده قطعه عکس رنگی
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی
 • رزومه
 • بیانیه هدف (Statement of Purpose )
 • مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)
 • گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)
 • گواهی عدم منع تحصیل (N.O.C ) از دانشگاه محل تحصیل قبلی

کشور اتریش به دانشجویان دکترا در این کشور خدماتی ارایه می‌کند؛ این خدمات شامل : 

 • مشاوره رایگان
 • اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر در اتریش.
 • ارسال نامه پذیرش در کوتاهترین زمان به ایران.
 • اخذ ویزای تضمینی دانشجویی برای دانشجو و همراهان در شهر های مختلف اتریش
 • رزرو خوابگاه ، پانسیون و خانه دانشجویی متناسب با بودجه دانشجو.
 • عقد قرارداد اجاره خوابگاه و خانه و ارسال اصل اجاره نامه به ایران.
 • بیمه دانشجویی.
 • آموزش زبان آلمانی در اتریش.
 • انتقال واحدهای گذرانده شده دانشجو (معادل‌سازی) جهت کاهش مدت زمان تحصیل در اتریش
 • آشنا نمودن با نحوه زندگی در اتریش
 • آشنایی با محیط دانشگاه و حضور در کلاس‌ها
 • رزرو بلیط و هتل متناسب با بودجه دانشجو در شهرهای اتریش
 • استقبال دانشجو در فرودگاه
 • ترانسفر دانشجو و همراهان در اتریش
 • ارائه بسته ویژه هدیه (Gift Pack) به دانشجو و خانواده در فرودگاه اتریش
 • انتفال دانشجو از فرودگاه به هتل / خوابگاه و اسکان در هتل در دو کلاس عادی و VIP
 • افتتاح حساب بانکی و ارائه کارت های ویزا و مستر از معتبر ترین بانکهای اروپایی و اتریشی
 • تهیه سیم کارت
 • ثبت نام در دانشگاه محل تحصیل در اتریش
 • ثبت نام (Register) پلیس
 • خرید وسایل مورد نیاز منزل
 • آشنایی با مراکز خرید شهرهای وین، گراتس و
 • ثبت نام فرزندان در مدارس اتریشی و بین المللی
 • اخذ اجازه کار (AMS) در اتریش
 • معرفی و هدایت دانشجو به مراکز معتبر کاریابی جهت یافتن کار دانشجویی پاره وقت
 • خدمات اخذ گواهی‌نامه رانندگی و تمدید آن
 • اخذ گواهی‌نامه بین‌المللی
 • اخذ کارت دانشجویی بین‌المللی
 • انتقال ارز در کمتر از یک ساعت از ایران به اتریش و بالعکس
 • مشاوره افتتاح کسب و کار (Business) پس از فراغت از تحصیل و در حین تحصیل
 • برگزاری تورهای تفریحی یک روزه و چند روزه به دیگر نقاط اتریش و آلمان، ایتالیا، سوئیس، هلند، اسپانیا، چک، فرانسه، بلژیک، لهستان و انگلستان
 • مشاوره تخصصی خرید ماشین و املاک در اتریش
 • مشاوره تخصصی اخذ اقامت دائم اتریش و اروپا

هزینه تحصیل در اتریش

اتریش که در اروپای مرکزی واقع‌شده است، با تمرکز بر ارائه آموزش عالی باکیفیت، کشوری شگفت‌انگیز است. دانشگاه‌های اتریش به خوبی توسعه‌یافته‌اند و تجربه بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند. علاوه بر این، اتریش یک کشور زیبا، پیشرفته و فرهیخته است و فضای فرح‌بخش برای جوانان دانشجو مهیا کرده است. تعهد اتریش به دانشجویان بین‌المللی در هزینه‌های عادلانه تحصیل و افزایش در ثبت‌نام دانشجویان از زمان اصلاحات منعکس‌شده است. علاوه بر شانس تحصیل در مؤسسات آموزش عالی‌رتبه بندی شده در جهان، شما همچنین می‌توانید تحصیل به زبان آلمانی را انتخاب کنید. زبان آلمانی‌زبان اول 100 میلیون نفر در سراسر جهان است و پیوستن به این افراد فرصت‌های شغلی و تحصیلی بیشتری را فراهم می‌کند! اتریش دارای سابقه طولانی در آموزش عالی برجسته است، برخی از بهترین فیلسوفان، دانشمندان و نویسندگان اروپا در اینجا کار و زندگی کرده‌اند. به ویژه وین دارای یک سنت طولانی پیشرفت تحصیلی است. اینجاست که حلقه وین، یکی از مهم‌ترین جنبش‌های فلسفه از زمان یونان باستان، متولد شد. ۵ دانشگاه اتریش را در ۵۰۰ دانشگاه برتر جهانی QS 2019 پیدا خواهید کرد. بالاترین رتبه از این ۵ دانشگاه، دانشگاه وین است که در رتبه ۱۷۵ قرار دارد.

اعتبار دانشگاه‌های اتریش

همان‌طور که گفتیم کشور اتریش دارای تعدادی از دانشگاه‌های سطح بالا در جهان است و به همین دلیل این کشور از اعتبار علمی خوبی در سطح بین‌الملل برخوردار است. برای همین یک فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های کشور اتریش می‌تواند در بسیاری از کشورهای جهان جایگاه‌های خوبی به دست آورد.

دانشگاه‌های کشور اتریش در ارائه‌ی بسیاری از رشته‌ها به خصوص رشته‌های هنری، پزشکی و پیراپزشکی بسیار قوی عمل می‌کنند و همین امر باعث تربیت بهترین متخصصان و افزایش رتبه‌ی این دانشگاه‌ها در سطح جهانی شده است.

دانشگاه‌های وین، اینزوبروک، کارل فرانسیس و دانشگاه صنعتی وین از دانشگاه‌های این کشور هستند که در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. در قسمت‌های بعدی توضیحات بیشتری درباره‌ی این دانشگاه‌ها ارائه خواهیم داد.

آزمون‌های ورودی اتریش

با افزایش تقاضا برای ورود به دانشگاه‌های اتریش، برخی از رشته‌ها با آزمون ورودی دانشجو می‌پذیرند و متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها باید در آزمونی متناسب با رشته‌ی تحصیلی خود شرکت کنند؛ البته هنوز همه‌ی رشته‌ها آزمون ندارند.

اولین رشته‌هایی که در اتریش دارای آزمون‌ ورودی هستند، رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی است. شما باید دارای مدرک مرتبط با این رشته‌ها باشید تا بتوانید در آزمون ورودی شرکت کنید. تلاش شما باید برای این آزمون بسیار زیاد باشد؛ چرا که سهمیه دانشجویان اتریش و کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به دانشجویان سایر کشورها بیشتر است. همین امر باعث می‌شود رقابت بین دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا تنگاتنگ باشد.

رشته‌های هنری دانشگاه وین و سایر دانشگاه‌های اتریش دارای آزمون‌های ورودی تئوری و عملی هستند و دانشجویان باید نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها کسب کنند. همچنین دانشجویان رشته‌ی هنر باید به زبان آلمانی مسلط باشند، چرا که دوره‌های آموزش زبان پیش از دانشگاه برای آن‌ها وجود ندارد و در همان ابتدا باید در آزمون‌های ورودی که به زبان آلمانی برگزار می‌شود، نمره‌ی قبولی کسب کنند.

برخی دیگر از رشته‌ها تنها در برخی از دانشگاه‌ها دارای آزمون ورودی هستند. در هر ترم به تعداد این رشته‌ها اضافه می‌شود، چرا که تقاضا در هر سال افزایش می‌یابد و دانشگاه‌های اتریش در اکثر رشته‌ها تکمیل ظرفیت می‌شوند. در ادامه تعدادی از رشته‌های دارای آزمون ورودی را به شما معرفی می‌کنیم. زیست شناسی در مقطع لیسانس دانشگاه وین، گراس و اینسبورگ، روانشناسی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه وین، گراتس، اینسبورگ، سالزبورگ، علوم تغذیه در مقطع لیسانس دانشگاه وین، گراتس و اینسبورگ، علوم ورزشی در مقطع لیسانس دانشگاه وین، داروسازی در مقطع لیسانس دانشگاه وین، گراتس و اینسبورگ، دامپزشکی دانشگاه دامپزشکی وین، مدیریت بازرگانی و اقتصاد در مقطع لیسانس دانشگاه اقتصاد وین، علوم ارتباطات در مقطع لیسانس دانشگاه وین، مدیریت بازرگانی در مقطع لیسانس دانشگاه وین، مهندسی و علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس در کل اتریش، معماری در مقطع لیسانس دانشگاه گراتس و اینسبورگ نیاز به آزمون ورودی دارند.

نکته‌ای که در این باره قابل ذکر است این است که شما می‌توانید ابتدا در دوره‌های زبانی که پیش از دانشگاه برای شما ارائه می‌شود، شرکت کنید و سپس در آزمون‌های ورودی رشته‌ی مورد نظر خود شرکت کنید. چنانچه در آزمون ورودی قبول شوید، می‌توانید وارد دانشگاه شده و به تحصیل در اتریش بپردازید و در غیر این صورت، نمی‌توانید ویزای تحصیلی اتریش را دریافت کنید.

با شنیدن اسم آزمون‌های بین‌المللی همه‌ی ما ابتدا به یاد آزمون‌های زبان می‌افتیم و در واقع آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی هستند. با وجود این که ارائه‌ی مدارک این دسته از آزمون‌ها تنها برای ورود به برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها و تحصیل در اتریش مورد نیاز است، اما وجود مدرک این آزمون نیز مانند مقاله می‌تواند رزومه‌ی تحصیلی شما را تقویت کند.

پس از گذراندن چند ترم و تحصیل در اتریش متوجه می‌شوید که آزمون‌های بین‌المللی تنها در رشته‌های زبان ارائه نمی‌شوند. این آزمون‌ها به صورت تئوری، عملی و رقابتی نیز وجود دارند و در تمام رشته‌ها برگزار می‌شوند. شرکت در این آزمون‌ها تجربه‌ی کاری و دانش شما را افزایش می‌دهد و قبولی در آن‌ها یکی از تقویت کننده‌های رزومه‌ی تحصیلی شما خواهد بود. 

بورسیه تحصیلی در اتریش

.

بورسیه‌های تحصیلی کشور اتریش یکی از بهترین راهکارهایی هستند که می‌توانید برای مهاجرت و تحصیل در اتریش از آن‌ها استفاده کنید. البته از آن‌جایی که تحصیل در اتریش رایگان است، به طور کلی اعطای بورسیه تحصیلی منطقی نخواهد بود، با این حال دولت و دانشگاه‌های این کشور برای ترغیب دانشجویان به پیشرفت و درس خواندن دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی، بورسیه‌های تحصیلی برای کمک در تأمین امرار معاش را ارائه می‌دهند.

اما پیش از هرچیز باید شرایط لازم برای دریافت بورسیه‌ها را فراهم کنید. دانشجویانی که به زبان آلمانی مسلط هستند، نسبت به دانشجویان دیگر در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی اتریش قرار دارند. شما حتی می‌توانید برای چند بورسیه تحصیل در اتریش درخواست دهید. موسسات آموزشی غیر دولتی ممکن است به صورت مستقل به دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی ارائه دهند.

دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکترا که قصد دارند برای پایان نامه‌ی خود فعالیت‌های تحقیقاتی انجام دهند می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در موسسه تبادل علوم اتریش یا دانشگاه‌ها ، آرشیو ملی یا کتابخانه‌ی ملی اتریش استفاده کنند. برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی به مدارک شناسایی، ریزنمرات و معدل مدرک دوره‌ی تحصیلی قبلی، عکس، ویزای تحصیلی و گواهی عدم سوء پیشینه نیاز دارید. 

بورسیه تحصیلی فولبرایت

این بورسیه‌ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و به دانشجویان رشته‌های مدیریت، داروسازی، مهندسی مکانیک و چند رشته‌ی دیگر اعطا می‌شود و تا دو سال به دانشجو در تأمین هزینه‌های زندگی کمک می‌کند. 

بورسیه تحصیلی بنیاد جمهوری اتریش

 این بورسیه به تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع اعطا می‌شود. بورسیه‌ی بنیاد جمهوری برای فراهم کردن امکان تحصیل قشر کم درآمد جامعه ارائه می‌شود. همچنین دانشجویان بین‌المللی که از کشورهای در حال توسعه به اتریش سفر کرده‌اند و از امکانات مالی خوبی برخوردار نیستند، می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند؛ البته توجه کنید که به دلیل تقاضای بالا برای این بورسیه تحصیلی باید دارای معدل خوبی باشید و به زبان آلمانی مسلط باشید. 

رشته‌های غیر پزشکی در اتریش

متقاضیان تحصیل در اتریش برای رشته‌های متعددی درخواست می‌دهند. کشور اتریش در ارائه‌ی بسیاری از رشته‌ها دارای نقاط قوت است و فارغ‌التحصیلان برخی از رشته‌ها مانند هنر و موسیقی در سطح ببین‌ الملل دارای اعتبار خوبی هستند. در ادامه درباره‌ی برخی از رشته‌های پر طرفدار در کشور اتریش صحبت می‌کنیم.

رشته‌ی نفت یکی از رشته‌های پرطرفدار بین دانشجویان است و دانشگاه لئوبن اتریش از بهترین دانشگاه‌های نفتی اروپاست. در این دانشگاه شما صرفا یک دانشجو نیستید و به عنوان یک محقق مشغول به انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه‌های مختلف می‌کنید.

درباره‌ی رشته‌های هنر و موسیقی و دانشگاه‌های برتر اتریش در این زمینه در قسمت معرفی برترین دانشگاه‌های اتریش صحبت کرده‌ایم. کشور اتریش بهترین کشور برای تحصیل در رشته‌های هنری به خصوص موسیقی و سینما است. برنامه‌های آموزشی این مراکز شما را به یک هنرمند متخصص و حرفه‌ای در زمینه‌ی تحصیلیتان تبدیل می‌کند.

تحصیل در اتریش در رشته‌های مهندسی از رونق خوبی برخوردار است. شما می‌توانید در دانشگاه‌های فنی و دانشگاه‌های صنعتی این کشور در گرایش مهندسی مورد علاقه‌ی خود در تمام مقاطع تحصیل کنید.

رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر جزو پر متقاضی‌ترین رشته‌ها هستند و به همین دلیل دارای آزمون ورودی است. سطح علمی اتریش در ارائه‌ی این رشته‌ها بسیار بالاست و به‌همین‎دلیل شما می‌توانید به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای، مهندس شبکه یا یک متخصص در سایر گرایش‌های کامپیوتر تبدیل شوید.

رشته‌ی داروسازی در بین رشته‌های پرطرفدار برای متقاضیانی است که دارای دیپلم تجربی هستند. این رشته هم آزمون ورودی دارد و برای ورود به دانشگاه و تحصیل در اتریش به صورت رایگان، رقابت تنگاتنگی بین متقاضیان وجود دارد. رزومه‌ی تحصیلی قدرتمند شانس شما را برای پذیرش در این رشته افزایش خواهد داد.

رشته معماری در کشور اتریش جزو رشته‌های هنری محسوب می‌شود و در بهترین دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. معماری در کشور اتریش از دیرباز دارای رونق خوبی بوده است. دانشگاه صنعتی وین، دانشگاه هنرهای زیبا، آکادمی‌های معماری موجود در اتریش از بهترین مراکز برای تحصیل در رشته‌ی معماری در تمام مقاطع هستند.

تحصیل در رشته‌ی گردشگری در کشوری که دارای رونق گردشگری است  بسیار مهم است و باعث پیشرفت شما می‌شود. این یکی از ویژگی‌های مثبت تحصیل در رشته‌ی توریسم در اتریش است. هر چه متخصصان در این رشته افزایش پیدا کنند، می‌توانند این صنعت را در کشور خود رونق دهند و باعث کسب درآمد ملی شوند.

از دیگر رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های اتریش، رشته مدیریت است. این رشته نیاز به آزمون ورودی ندارد و در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه وین دارای سطح بالایی است. قبولی در این رشته مستلزم رزومه‌ی تحصیلی قوی است.برای قبولی در این رشته باید به زبان های آلمانی و انگلیسی مسلط باشید.

حقوق درکشور اتریش

کشور اتریش نیز از کشورهای مطرح در زمینه حقوق است. پذیرش در کشور اتریش در رشته حقوق بسیار سخت خواهد بود اما افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند و بتوانند مراحل پذیرش را پشت سر بگذارند بازار کار بسیار خوبی در انتظار آنان خواهد بود. در بین رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی، حقوق پر طرفدارترین رشته است. بازار کار این رشته در دنیای امروز پر رونق است و شما پس از فارغ التحصیلی می‌توانید در سطح بین الملل مشغول به کار شوید. رشته‌ی حقوق در برخی از دانشگاه‌ها دارای آزمون ورودی است و برای تحصیل در اتریش باید در این آزمون شرکت کنید.افراد پس از فارغ التحصیلی از رشته حقوق باید یک دوره کارآموزی پنج ساله را پشت سر بگذارنند. دوره کارآموزی ۵ ساله حقوق زمان بسیار زیادی است و بسیاری از افراد به همین دلیل از کار کردن در اتریش منصرف می شوند؛ اما بازار کار خوب و ایده آل آن باعث می‌شود بسیاری از افراد این سختی ها را پشت سر بگذارند.

رشته ی مهندسی مواد

اگر بخواهیم بین دانشگاه‌های مناسب برای تحصیل در رشته مهندسی مواد دانشگاهی را معرفی کنیم بی تردید به عنوان یکی از بهترین ها دانشگاه صنعتی وین را انتخاب خواهیم کرد. اکثر دانشجویان مشتاق به تحصیل در مهندسی مواد یا متالورژی در اتریش، بیشتر علاقه دارند که از این دانشگاه معتبر بتوانند پذیرش تحصیلی دریافت کنند.  این دانشگاه دومین دانشگاه کشور اتریش از لحاظ رتبه بندی موسسه معتبر QS می باشد و اخیرا برای سال ۲۰۲۰ در بین دانشگاه های دنیا رتبه ۱۹۲را به خود اختصاص داده است. بعد از دانشگاه صنعتی وین، دانشگاه صنعتی گراتس گزینه بعدی برای علاقه مندان تحصیل در رشته مهندسی مواد در اتریش می باشد. دانشگاه  گراتس در رتبه بندی QS برای سال ۲۰۲۰ چهارمین دانشگاه این کشور می‌باشد علاوه بر آن دانشگاه مونتان لئوبن نیز به عنوان دانشگاه مورد انتخابی رشته مهندسی مواد در کشور اتریش مناسب بوده و تحصیل در این دانشگاه بسیار ارزشمند می‌باشد.

خدمات دانشجویی اتریش

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان

خوشبختانه روابط بانکی بین ایران و اتریش بسیار قدرتمند است و دانشجویان به راحتی می‌توانند در اتریش تراکنش‌های بانکی خود را انجام دهند. برای افتتاح حساب در اتریش به پاسپورت و ویزای تحصیل در اتریش نیاز دارید. همچنین برخی از بانک‌ها دارای فرم ثبت نام هستند که در روزی که افتتاح حساب می‌کنید، می‌توانید آن را پر کنید.

برخی از بانک‌ها به مدرک پذیرش شما در دانشگاه‌ها نیاز دارند، به‌همین‌منظور بهتر است که این مدرک را همراه خود داشته باشید. دقت کنید در نزدیک‌ترین شعبه به محل سکونت خود افتتاح حساب نمایید؛ چرا که در کشورهای اروپایی بسیاری از خدمات از طریق مراجعه به شعب یا دستگاه‌های ATM ارائه می‌شود.

در بانک‌های اتریش مشاورانی برای راهنمایی شما وجود دارند. شما می‌توانید پیش از افتتاح حساب درباره‌ی خدمات، مالیات و سایر امکانات موجود در بانک‌ها اطلاعاتی کسب کنید. بانک‌های مختلف شرایط مختلفی را برای افتتاح حساب و اعطای تسهیلات بانکی ارائه می‌دهند و شما می‌توانید با بررسی شرایط بانکی، مناسب ترین بانک را برای افتتاح حساب انتخاب نمایید. البته بهتر است به اطلاعات ارائه شده توسط بانک‌ها اکتفا نکنید و از سایر دانشجویان، اساتید و آشنایان خود در این باره پرس و جو کنید.

خدمات بانکی در اتریش و همچنین تراکنش‌های بین المللی از طریق اینترنت و فکس امکان پذیر است و دانشجویان ایرانی از بابت تراکنش با ایران هیچ نگرانی ندارند.

 تسهیلات درمانی دانشجویان اتریش

یکی از اولویت‌ها پس از ورود به کشور اتریش، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن است. تمام دانشجویان رسمی و غیررسمی می‌توانند از خدمات بیمه‌ی تحصیلی در اتریش استفاده کنند. برای این که تحت پوشش بیمه در آیید باید مدارک مورد نیاز که شامل مدارک شناسایی، ویزای تحصیل در اتریش و فرم پذیرش خود را به دفاتر بیمه ارائه دهید. لازم به ذکر است که دانشجویان غیررسمی باید فرم ثبت نام زبان خود را ارائه دهند تا اثبات شود که مشغول به تحصیل هستند. همچنین شما باید مدرک ثبت نام خود را به صورت سالانه به شرکت‌های بیمه ارائه دهید تا بیمه‌ی شما را تمدید کنند. پس از اولین بار درخواست برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن، اداره‌ی بیمه آدرس محل اقامت شما را دریافت می‌کند و کارت بیمه‌ی شما را به وسیله‌ی پست برایتان را ارسال می‌نماید. نکته‌ی دیگری که درباره‌ی دانشجویان غیر رسمی باید ذکر شود این است که این دسته از دانشجویان تنها چهار ترم فرصت دارند که دوره‌ی زبان خود را به پایان برسانند و وارد دانشگاه شده و به دانشجوی رسمی تبدیل شوند. چنانچه دوره‌ی تحصیل زبان آن‌ها بیش از چهار ترم طول بکشد، مجبور به بیمه کردن خود از طریق شرکت‌های خصوصی بیمه خواهند بود.

بیمه‌ی سلامت دانشجویی اتریش شامل هزینه‌های ویزیت پزشک در مطب، هزینه‌های انجام آزمایشات، هزینه‌های فیزیوتراپی و رادیولوژی و هزینه‌های دارو می‌شود. همچنین در صورتی که دانشجو نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، تنها ملزم به پرداخت بخشی از هزینه است و مابقی آن توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود. 

امتیازات کارت دانشجویی اتریش

تخفیفات و خدماتی که با کارت دانشجویی ارائه می‌شوند، در تمام کشورها وجود دارد. این تخفیفات لزوماً وابسته به دانشگاه نیست و بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت دلخواه مدیریت آن‌ها به دانشجویان تخفیف می‌دهند.

دانشجویان می‌توانند با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود در رستوران‌ها، مکان‌های تفریحی و فروشگاه‌ها تخفیف بگیرند. البته کشور اتریش به این صورت نیست که با مراکز خاص قرارداد ببندد تا دانشجویان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین بازدید از تعدادی از موزه‌ها، مکان‌های تاریخی و… در اتریش رایگان است.

کشور اتریش از کشورهای عضو شینگن محسوب می‌شود و شما می‌توانید با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود در این کشورها از تخفیف استفاده کنید و با کاهش هزینه‌ها بتوانید به سفرهای تفریحی در دوران تحصیل خود بروید.

خوابگاه در اتریش

با وجود اینکه دانشگاه‌های اتریش تلاش زیادی برای تأمین آسایش و رفاه دانشجویان خود انجام می‌دهند؛ اما تعداد خوابگاه‌های موجود که توسط دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، از تعداد دانشجویان کم‌تر است و می‌توان گفت که برای گرفتن خوابگاه رقابت وجود دارد! به دلیل کمبود ظرفیت، قیمت خوابگاه در اتریش نسبت به سایر کشورها بیشتر است. خوابگاه‌های اتریش به صورت اتاق‌های یک نفره، دو نفره و حتی سوئیت‌های ویژه متأهلان ارائه می‌شوند. اجاره‌بهای خوابگاه‌ها متناسب با هزینه‌های خدمات‌رسانی، هزینه‌ی تمیز کردن اتاق و شارژ ساختمان محاسبه می‌شود و وابسته به متراژ و تعداد دانشجویان موجود در هر اتاق متفاوت است.

شما همچنین می‌توانید در آپارتمان‌هایی که در سطح شهرهای مختلف اتریش وجود دارد، زندگی کنید. از آن‌جایی که کشور اتریش دارای بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی است، ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از آن‌ها در نزدیکی دانشگاه ساخته می‌شوند که به راحتی می‌توان به دانشگاه رفت.

شما می‌توانید خانه یا خوابگاه مورد نظر خود را به صورت اینترنتی جست و جو کنید تا وقتی به کشور اتریش وارد شدید، محل سکونت داشته باشید. البته اگر نتوانستید خوابگاه رزرو کنید، نگران نباشید. می‌توانید با اقامت موقت در هتل‌ها و مهمان خانه‌ها، به دنبال آپارتمان مناسب خود بگردید.

کشور اتریش امکان ارائه‌ی لیست کامل خوابگاه‌ها یا آپارتمان‌های موجود برای دانشجویان به وسیله‌ی سامانه‌های مختلف را فراهم کرده است و شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. 

کار دانشجویی در اتریش

دانشجویان در کشور اتریش پس از دریافت ویزای تحصیل در اتریش و پذیرش در دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر اجازه‌ی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند. مجوز کار دانشجویی در اتریش دارای یک سال اعتبار است و پس از این مدت شما دوباره باید برای دریافت مجوز اقدام کنید. البته اگر خودتان شغل ایجاد کرده‌اید و در محل خاصی استخدام نشده‌اید، نیازی به مجوز کار ندارید و باید مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه پرداخت کنید. لازم است پیش از این که کار خود را آغاز کنید از هزینه‌ها و شرایط ایجاد خود اشتغالی آگاه باشید.

نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که شاید شما کار مناسب خود را در اتریش پیدا نکنید؛ پس بهتر است ابتدا به فکر هزینه‌ها و بودجه‌ی تحصیلی خود برای این کشور باشید. به‌طورکلی مدت زمانی در حدود دو تا سه ترم طول می‌کشد تا با محیط آشنا شوید و بفهمید که کجا می‌توانید دنبال کار بگردید.

همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند تا یک سال به جست و جوی کار در اتریش بگردند تا بتوانند اقامت دائم بگیرند و به‌عنوان یک شهروند کشور اتریش محسوب شوند. 

اگر بخواهیم به‌طورکلی شرایط کار حین تحصیل در اتریش را در نظر بگیریم، باید بیان کنیم که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از دانشجویان مقطع کاردانی یا کارشناسی موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود می‌شوند؛ البته این مسئله درباره‌ی شغل‌های عمومی مانند نگهداری از کودکان، کار در رستوران‌ها و کافه‌ها و مشاغلی از این قبیل صادق نیست.

کشور اتریش برای معرفی فرصت‌های شغلی به دانشجویان دارای سامانه‌ای مانند سامانه‌ی ارائه‌ی لیست خوابگاه‌ها است. شما می‌توانید با مراجعه به این سامانه از مشاغل مورد نیاز در شهر محل تحصیل خود آگاه شوید و شغل پاره وقت خود را پیدا کنید.

تسلط به زبان آلمانی یا انگلیسی به شما در یافتن کار کمک می‌کند. همچنین مهارت‌های خاص می‌تواند شما را به کار مورد علاقه‌تان پیوند دهد. این مهارت‌ها لزوماً نباید در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی خودتان باشند. دانشجویانی وجود دارند که به دلیل مهارت در آشپزی به کار در رستوران‌ها می‌پردازند و با وجود این که شغل پاره وقت دارند، می‌توانند تمام هزینه‌های تحصیل خود را تأمین کنند.

به فرصت‌های شغلی پیش رو تنها به چشم درآمد نگاه نکنید، سعی کنید شغلی را انتخاب کنید که جای پیشرفت داشته باشد تا امکان اقامت پس از فارغ‌التحصیلی را داشته باشید. اتریش کشوری است که در آن می‌توانید آینده‌ی خوبی برای خود بسازید و فرصت‌های خوبی برای خودتان به دست آورید.

رویداد های دانشجویی

چاپ مقالات علمی در اتریش و تاثیر آن

اگر توجه کرده باشید، در بسیاری از توضیحات مقاله و بیان نکات تحصیل در اتریش درباره‌ی رزومه‌ی تحصیلی قوی صحبت کردیم. این رزومه در روند ادامه تحصیل و کاریابی شما بسیار مورد اهمیت است و در واقع می‌تواند سرنوشت شما را تعیین کند. به‌همین‌دلیل هرچقدر برای اضافه کردن سوابق تحصیلی خود تلاش کنید، در واقع به آینده‌ی خود کمک کرده‌اید.

یکی از مهمترین مواردی که به تقویت رزومه‌ی شما کمک می‌کند، ارائه‌ی مقاله است. هرچه موضوعی که ارائه می‌دهید، جدیدتر باشد مقاله‌ی شما مورد استقبال بیشتری واقع می‌شود. مقاله‌ی تحصیلی به شما در دریافت بورسیه‌های تحصیلی کمک می‌کند و مورد تشویق و حمایت دانشگاه خود قرار می‌گیرید.

ارائه‌ی مقاله‌های قوی در مقاطع بالاتر می‌تواند برای شما فرصت‌های شغلی خوبی به دنبال داشته باشد. سوابق درخشان شما حتی می‌تواند به شما کمک کند که در دانشگاه محل تحصیل خود به تدریس بپردازید.

کنفرانس‌های علمی در اتریش

معمولا در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های سطح بالا هستند، کنفرانس‌های علمی بسیار زیادی برگزار می‌شود. تحصیل در اتریش باعث می‌شود شما هرچه بیشتر به ارائه‌ی مقاله و شرکت در کنفرانس‌های مختلف برای دستیابی به جایگاه شغلی موردعلاقه‌ی خود فکر کنید. کنفرانس‌های کشور اتریش در زمینه‌های مختلفی برگزار می‌شوند و شما می‌توانید اطلاعات برگزاری آن‌ها را از دانشگاه خود بگیرید. شرکت در این کنفرانس‌ها حتی می‌تواند شما را با افرادی آشنا کند که راه دستیابی به اهدافتان را برای شما هموار می‌کنند. کنفرانس‌های کشور اتریش در زمینه‌های مختلف علوم سلامت، علوم زیستی و کشاورزی، مهندسی، علوم پایه و علوم اجتماعی و انسانی برگزار می‌شوند. موضوعات این کنفرانس‌ها بسیار متنوع است و شاید در حین تحصیل در اتریش بتوانید در چند کنفرانس شرکت کنید.

جشن‌های دانشگاه‌ها در اتریش

تحصیل در اتریش می‌تواند یکی از پرخاطره‌ترین دوران زندگی شما باشد. شما در این کشور می‌توانید به سبک مردمانی با فرهنگ غنی و شاد زندگی کنید. در این کشور جشن‌ها و مناسبت‌های بسیار زیادی برگزار می‌شود و شما می‌توانید در شهر محل تحصیل خود در این مراسم شرکت کنید. در ادامه چند نمونه از این مراسم را به شما معرفی می‌کنیم.

اولین تعطیلات در کشورهای اروپایی تعطیلات سال نو است. همه ساله در روز سال نو در وین کنسرت ارکستر فیلارمونیک برگزار می‌شود. این کنسرت طرفداران زیادی دارد و بلیط آن از ماه‌های قبل از شروع سال نو به فروش می‌رسد.

اتریش کشور تفریحات زمستانی است. جشنواره‌ی وینرایسترام یکی از مراسم زمستانی است که در این کشور برگزار می‌شود. در این جشنواره مردم به اسکیت بازی روی یخ می‌پردازند. وسعت زمین اسکیت رو به روی تالار شهر وین حدود ۱۸۰۰ متر مربع است. در این جشنواره برنامه‌های هنری خاصی مانند اجرای گروه‌های موسیقی اجرا می‌شود.

در اکثر جشنواره‌هایی که در وین برگزار می‌شود، حضور گروه‌های موسیقی بسیار پررنگ است و شادی این جشن‌ها را دو چندان می‌کند. جشنواره‌ی وین هر ساله حدود پنج یا شش هفته در این شهر برگزار می‌شود. گروه‌های موسیقی، تئاتر، تئاترهای موزیکال و گروه‌های رقص در این جشنواره هنرنمایی می‌کنند و از سراسر جهان بازدیدکننده‌ها را به وین، پایتخت اتریش، می‌کشانند.

جشنواره‌ی جزیره‌ی دانوب یکی از بزرگترین جشنواره‌های موسیقی جهان است که همه ساله به مدت سه روز در جزیره‌ی دانوب برگزار می‌شود. شرکت در این جشنواره رایگان است و تعداد بسیار زیادی گردشگر خارجی برای تماشای این جشنواره وارد اتریش می‌شوند.

شب‌های طولانی در موضوعات مختلف نیز از دیگر مراسم موجود در اتریش هستند. برای مثال در شب طولانی موسیقی از ساعت هفت شب تا ساعاتی بعد از نیمه شب در همه‌ جای شهرهای اتریش صدای موسیقی به گوش می‌رسد. شب طولانی علوم، شب طولانی موزه و شب طولانی کلیساها نیز دارای همین روال هستند و مردم به این محل‌ها مراجعه می‌کنند.

مراسم‌های دیگری نیز در اتریش برگزار می‌شوند که می‌توان گفت همه‌ی آن‌ها حول رقص، موسیقی و شادمانی مردم می‌چرخند. برای همین می‌گوییم تحصیل در اتریش می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های زندگی شما باشد.

در پایان لیستی از روزهای عید و تعطیلات رسمی اتریش را برای شما بیان می‌کنیم: 

.

 • سال نو در روز اول ژانویه
 • روز سه پادشاه مقدس در روز ۶ ژانویه
 • ایسترن (عید پاک) در روزهای ۲۴ و ۲۵ مارس
 • روز جهانى کارگر در روز اول ماه می
 • پفینگستین در روزهاى ۱۴ و ۱۵ ماه می
 • دفن جسدحضرت مسیح در روز ۲۵ ماه می
 • روز ملى اتریش در روز۲۶ اکتبر
 • کریسمس در روز ۲۵ دسامبر
 • روز استفان‌ام (Stephan M)در روز ۲۶ دسامبر
در این روزها تمامی ادارات و دانشگاه‌ها تعطیل هستند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در اتریش

در ابتدای مقاله گفتیم که اتریش جزو کشورهایی است که در آن سطح زندگی و فرهنگ مردم بسیار بالا است و یکی از کشورهایی است که برای زندگی دانشجویی مناسب است. با توجه به این موضوعات، صحبت درباره‌ی خطرات برای دانشجویانی که مشغول تحصیل در اتریش هستند، بی‌فایده است و در واقع امنیت کامل برای آن‌ها برقرار است.

کشور اتریش دارای نظام اقتصادی قدرتمند و با ثباتی است که این امر امنیت مالی دانشجویان را تأمین می‌کند. جو اجتماعی و سیاسی این کشور نیز آرام است و مردم رضایتمندانه به کار و شغل خود می‌رسند. نیروهای امنیتی و پلیس به خوبی بر تمام شهرها و نقاط این کشور به خصوص شهرهای دارای دانشگاه نظارت دارند تا هیچ خطای احتمالی از کسی رخ ندهد. همچنین کشور اتریش دارای بهترین امکانات درمانی و پزشکی و خدمات بیمه است و دانشجویان در صورت بیماری تا بهبود کامل مورد حمایت واقع می‌شوند. همه‌ی این موارد در کنار هم امنیت شما در این کشور را تضمین می‌کند.

تنها نکته‌ای که باید مورد توجه شما قرار گیرد، بحث تأمین هزینه‌های زندگی در اتریش است. دانشگاه‌ها به صورت رایگان هستند و یا هزینه‌های کمی دریافت می‌کنند. اما باید بدانید که نمی‌توانید برای تأمین مخارج خود به صورت کامل روی کار پاره وقت دانشجویی حساب کنید و به یک منبع مالی در کشور خودتان نیاز دارید. کار پاره وقت می‌تواند هزینه‌های اضافی زندگی شما را تأمین کند.

مشاوره

جهت تحصیل در اتریش و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به اتریش اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.
ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.
آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد؟
افراد زیادی سالانه متقاضی تحصیل در کشور های اروپایی هستند. بی شک نام کشور اتریش همه را به سمت و سوی یک کشور گرانقیمت با جاذبه های توریستی عالی میبرد. اما برخلاف تصور عامه این کشور یکی از معدود کشورهای اروپایی است که ارائه دهنده ی تحصیل رایگان است. تحصیل رایگان در اتریش اولین گزینه برای مهاجرت بیشتر دانشجویان به این کشور است. بیشتر افراد آرزوی تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی را در سر می پرورانند. حال که امکان تحصیل رایگان در اتریش بدون ارائه ی مدرک زبان امکان پذیر نیست. شرایط بورسیه نیز در این کشور وجود دارد که پیش از اقدام باید به دقت بررسی شود.
آیا امکان کار در حین تحصیل در اتریش وجود دارد؟
اگر بخواهیم به طور کلی شرایط کار حین تحصیل در اتریش را در نظر بگیریم، باید بیان کنیم که دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از دانشجویان مقطع کاردانی یا کارشناسی موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود می‌شوند. البته این مسئله درباره‌ی شغل‌های عمومی مانند نگهداری از کودکان، کار در رستوران‌ها و کافه ها و مشاغلی از این قبیل صادق نیست. دانشجویان در کشور اتریش پس از دریافت ویزای تحصیل در اتریش و پذیرش در دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر اجازه‌ی 20 ساعت کار در هفته را دارند. مجوز کار دانشجویی در اتریش دارای یک سال اعتبار است و پس از این مدت شما دوباره باید برای دریافت مجوز اقدام کنید. البته اگر خودتان شغل ایجاد کرده‌اید و در محل خاصی استخدام نشده‌اید، نیازی به مجوز کار ندارید و باید مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه پرداخت کنید.
شرایط اقامت پس از تحصیل در اتریش چگونه است؟
نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این احتمال وجود دارد که ممکن است شما کار مناسب خود را در اتریش پیدا نکنید. پس بهتر است ابتدا به فکر هزینه‌ها و بودجه‌ی تحصیلی خود برای این کشور باشید. به طور کلی مدت زمانی در حدود دو تا سه ترم طول می‌کشد تا با محیط آشنا شوید و بفهمید که کجا می‌توانید دنبال کار بگردید. همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می‌توانند تا یک سال به جست و جوی کار در اتریش بگردند تا بتوانند اقامت دائم بگیرند و به عنوان یک شهروند کشور اتریش محسوب شوند.
شرایط اعزام دانشجو به اتریش چگونه است؟
در ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به اتریش باید بدانید که دانشگاه های این کشور به دو دسته تقسیم می شوند که شامل مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها است. لازم به ذکر است بدانید این مراکز مورد تایید وزارت علوم هستند. مراکز آموزش عالی در اتریش خود شامل کالج های تخصصی، دانشکده های هنرهای عالی و مدارس عالی فنی هستند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش می توانند با مدرک 12 ساله دیپلم یا پیش دانشگاهی می توانند برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور اقدام کنند. تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور اتریش با هزینه ی بسیار ناچیز امکان پذیر است. نکته‌ی دیگری که درباره‌ی تحصیل خارج از کشور اهمیت دارد؛ اطلاعاتی است که به دست می‌آورید. در سری مقالات، ما اطلاعاتی درباره‌ی تحصیل در کشورهای مختلف به شما ارائه می‌دهیم و می‌توانید اطلاعات کلی در زمینه‌ی تحصیل و زندگی در کشورهای خارجی به دست آورید. این مقاله در مورد تحصیل در کشور اتریش است. شایان ذکر است بدانید که تحصیل در کشور اتریش تقریبا رایگان است اما هزینه زندگی دانشجویی در اتریش یک موضوع مجزا است.
شرایط تحصیل در اتریش بدون نیاز به مدرک زبان چگونه است ؟
از دیگر مزایایی  تحصیل و اعزام دانشجو به اتریش امکان پذیرش بدون مدرک زبان است افراد می توانند زمانی به خاک اتریش وارد شده در دوره های زبان آلمانی شرکت کرده و با پشت سر گذاشت سه ترم دوره ی زبان به سطحی خواهند رسید که دروس را درک خواهند کرد. هزینه ی دوره های زبان آلمانی در اتریش برای هر ترم 350 یورو است. پس از آموزش زبان آلمانی افراد باید برای تعیین سطح در آزمون EPD شرکت کرده که این آزمون در ایران برگزار نمی شود. برخی از دانشگاه های اتریش برای پذیرش در کنار شرایط دیگر مصاحبه حضوری دارند که این مستلزم دانستن زبان در سطح بسیار بالا است.
هزینه زندگی و تحصیل در اتریش چگونه است ؟
یکی از مهم ترین سوالاتی که متقاضیان تحصیل و اعزام دانشجو به اتریش دارند میزان هزینه های زندگی در این کشور است. میانگین هزینه زندگی در اتریش در هرماه 700 تا 800 یورو برآورد شده است. این میزان شامل 200 تا 350 یورو برای هزینه ی خوابگاه و هزینه خورد و خوراک را نیز می توان به همین اندازه برآورد کرد. دانشجویان در طول تحصیل ملزم به خرید کتاب هایی نیز هستند که به شکل متوسط در طول سال هزینه ای حدود 180 یورو را در بر دارد. نکته ی قابل ذکر این است که دانشجویان پایه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش اجازه دراند 10 تا 20 ساعت در هفته را کار کنند. یکی دیگر از مزایایی تحصیل در اتریش این است با دریافت ویزای تحصیلی خانوده ی فرد نیز اجازه ی همراهی وی را داشته همچنین اجازه ی تحصیل رایگان برای همراهان نیز وجود دارد. این مورد یکی از مهم ترین مسائل در امکان تحصیل و اعزام دانشجو به اتریش است. از دیگر ویژگی های تحصیل در اتریش این است که فرد پس از پایان تحصیلات خود اجازه دارد شش ماه تا یکسال در این کشور اقامت داشته باشد و در جهت یافتن کار مناسب با رشته تحصیلی خود اقدام نماید. در صورت یافتن کار ویزای فرد تمدید شده و پس از سه سال کار و پرداخت مالیات شرایط دریافت اقامت در اتحادیه اروپا را دریافت خواهد کرد.
شرایط تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش به چه صورت است؟
افرادی وجود دارند که مدرک دیپلم یا فوق دیپلم دانشگاه های داخلی را دارند این افراد می توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور اقدام به تحصیل نمایند. امکان تحصیل برای این افراد در رشته هایی مانند جهانگردی، بیزنس و مدیریت وجود دارد. در این مورد ارائه ی مدرک آزمون آیلتس با نمره 5.5 الزامی است. لازم به ذکر است که بدانید تحصیل در این دانشگاه ها به علت خصوصی بودن آن ها مستلزم پرداخت شهریه است. افراد ملزم هستند که سالانه مبلغ 8000 تا 10000 یورو را پرداخت کنند. مزیت این دانشگاه ها این است که دوره هایی را به شکل تئوری و عملی برگزار کرده و فرد را برای ورود به بازار کار آماده خواهد کرد. نکته ی بسیار مهم در این جا باید بدانید که حدود 90 درصد دانشگاه های دنیا مدرک فوق دیپلم را به هیچ وجه قابل قبول نمی دانند. با انتخاب یک موسسه مناسب اعزام دانشجو به اتریش برای اخذ ویزای تحصیلی در این کشور اقدام کنید.
هزینه زندگی در اتریش چگونه است؟
هزینه زندگی در اتریش با توجه به نوع زندگی خودتان متغیر است اما ماهیانه به حدود 800 یورو هزینه احتیاج است و باید بدانید که روش هایی برای کاهش این هزینه وجود دارد برای مثال شما اجازه کار حین تحصیل در اتریش را دارید و دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته به کار در این کشور مشغول شوند.
تحصیل به زبان انگلیسی در اتریش چگونه است؟
در صورتی که بخواهید در این دانشگاه ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید گفت که کشور اتریش بر خلاف آلمان این اختیار را به شما می دهد اما در این صورت مقدار کمی به شهریه دانشگاه شما اضافه می شود.


19 دیدگاه برای “تحصیل در اتریش

 1. ناشناس گفته:

  میخواستم بدونم برای مقطع ابتدایی وتحصیل نوجوانان هم پذیرش دارید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  بله،گرفتن پذیرش تحصیلی سخت نیست اما گرفتن ویزا کمی مشکل است ما نیاز به بررسی شرایط شما داریم برای گرفتن راهنمایی های بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  Hi
  آیا معدل ۱۷و قبولی در کنکور قابل قبول است که در آزمون امتحانی شرکت کنیم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  قبولی در کنکور سراسری ایران رو فقط دانشگاه های آلمان قبول دارند.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

 3. ناشناس گفته:

  میشه شرایط متوسطه دوره راهنمایی رو اعلام کنید.

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  شهریه ی مدارس تا سالی 20 هزار یورو است و مدارکی که لازم دارید شامل برگه ی سلامت و واکسیناسیون، مدارک 3 سال آخر تحصیلی و پاسپورت می باشد.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

 4. ناشناس گفته:

  زبان تدریس در مقطع فوق لیسانس در اتریش چیست ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز.امکان تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی وجود دارد.برای دریافت مشاوره در این زمینه با مشاوران ما به شماره 02143000021 تماس بگیرید.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

 5. ناشناس گفته:

  آیا دانشکده فنی ارومیه مورد تایید اتریش هست؟
  موسسه آموزش عالی میعاد مهاباد که زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری هست چی ؟
  خیلی ممنون میشم جوابی کارشناسی و دقیق بفرمایید…

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،باید در سایت وزارت علوم اتریش بررسی کنید.با تشکر تیم اعزام GO2tr

 6. ناشناس گفته:

  با سلام
  اگر الان در حال تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه ازاد باشیم و قبل از اخذ لیسانس قصد ادامه تحصیل در اتریش داشته باشیم امکان داره و واحدهایی که تا الان پاس کردیم قابل قبول است رشته برق ازاد تهران مرکز هستم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،شانس این کار بسیار پایین است توصیه ما به شما اقدام برای مقطع ارشد است.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 7. ناشناس گفته:

  سلام دخترم ۹سالشه و دف نواز و تمبک نوازحرفه ای است و دو سالی هم هست که پیانو نوازی میکنم میخواستم بدونم می‌توانم برای دخترم پذیرش بگیرم تا در زمینه ی موسیقی تحصیل کنه؟؟؟؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای سن مورد نظر شما باید ثبت نام در مدارس موسیقی مرتبط صورت گیرد که هزینه آن بسیار بالا است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 021-43000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr.

 8. ناشناس گفته:

  سلام
  من ليسانس معماري از دانشگاه آزاد با معدل ١٧ به بالا دارم و واسه آزمون ايلتس دارم آماده ميشم ميخواستم بدونم مي تونم شرايط تحصيل رايگان داشته باشم؟ و اينكه آزمون ورودي هم داره؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،امکان تحصیل رایگان وجود دارد اما پذیرش تحصیلی در کشور اتریش شامل شرایط خاص خود است و شرایط شما باید مورد بررسی قرار بگیرد.برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 9. ناشناس گفته:

  بنده فارغ التحصیل از دانشگاه پیام نور تبریز هستم و الیاس هفت دارم و رشته ام کارشناسی ارشد آمار ریاضی بوده و زن و یک بچه ده ساله دارم جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری آمار از کدام دانشگاه میتونم پذیرش بگیرم و هزینه هام با خانواده ام چقدر میشه در سال و میتونم کار دانشجویی انجام بدم یا نه و خانمم میتونه ن

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: دانشگاه های اتریش فقط دانشگاه های دولتی را قبول می کنند. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدران شما تیم GO2TR.

 10. ناشناس گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید کارپاره وقت چقدر ازهزینه دانشجو را جبران میکند؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  شما در هفته 20 الی 30 ساعت اجازه ی کار دارید که برای هر ساعت 8 یورو به بالا می توانید درآمد داشته باشید.این مبلغ می تواند همه ی هزینه های شما را پوشش دهد اما بهتر است که پشتیوانه ی مالی داشته باشید.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم GO2TR.

 11. ناشناس گفته:

  نوع کاری که دانشجو میتواند بصورت پاره وقت انجام دهد چه می باشد؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  بستگی به حرفه و میزان تسلط شما در زبان انگلیسی و یا زبان آلمانی دارد.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرد.
  قدردان شما تیم GO2TR.

 12. ناشناس گفته:

  تا چه سنی ميشه برای ارشد اقدام کرد و.هزینه اش چقدره

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز: معمولا دانشجویان زیر 30 سال برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام میکنند. بیشتر دانشگاه های اتریش امکان تحصیل رایگان رو برای دانشجویان فراهم نمونده اند. برای اطلاعات بیشتر با شماره:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

 13. ناشناس گفته:

  هزینه هر سال تحصیل در اتریش چقدر میشود

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، هزینه تحصیل برای هر دانشگاه و هر رشته متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr.

 14. ناشناس گفته:

  سلام من کارشناسی میکروبیولوژی میخونم و ۲ سال دیگه که فارغ التحصیل شدم قصد مهاجرت به وین رو دارم البته همسرم دانشجو دکتری هستن و اونجا گرین کارت دارن و شهوند هستن دیپلم من معدل پایین دارم میخواستم ببینم نمیره دیپلم مهم هستش ؟ با توجه به اینکه مدرک آخر من کارشناسی هست

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، در حالت کلی برای ورود به مقطع ارشد معدل کارشناسی شما بررسی میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 15. ناشناس گفته:

  سلام من دانشجوی کارشناسی مترجمی آلمانی هستم آیا میتونم در ارشد اتریش پذیرش بگیرم در رشته روانشناسی یا ژنتیک یا رشته غیر مرتبط با آلمانی به زبان آلمانی

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، متاسفانه این امکان وجود ندارد. شما میتوانید برای ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با رشته ی لیسانس خود و یا رشته های شناور مشترک بین چند رشته اقدام نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 16. ناشناس گفته:

  وقت بخیر رشته معماری داخلی برای کاردانی رو راحت قبول میکنن?حتما باید ایلتس المانی داشته باشی???

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز برای تحصیل در کشور اتریش یا آلمان شما نیاز به ارائه مدرک B2آلمانی هستید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 17. انسیه گفته:

  سلام وقت بخیر،من دختری ۲۲ ساله هستم،دانشجوی کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت،با زبان آلمانی در حد a1 و زبان انگلیسی در حد متوسط،برادرم ساکن اتریش هستن،میدونم که باید مدرک زبان آلمانی b2 داشته باشم.معدل دیپلمم هم ۱۹ و خورده ای هستش.
  خواستم بدونم بهتره چه زمانی برای پذیرش اقدام کنم؟لیسانسم رو تموم کنم بعد؟

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   به طور کلی اخذ پدیرش در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به کارشناسی راحت تر می باشد زیرا مدارک قابل استناد تری برای رزومه ی تحصیلی شما وجود خواهد داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمایید.
   قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021