تحصیل در رشته پرستاری

پرستاری یکی از شاخه‌­های علوم پزشکی محسوب می­‌گردد که وظیفه آن‌ها مراقبت از بیماران است. بنیان‌‌گذار پرستاری نوین «فلورانس نایتینگل» «Florence Nightingale» است که در دهه­‌ «1860»، رشته پرستاری را به‌صورتِ تحصیل و علم درآورد که افراد برخلاف گذشته، با طی کردن دروس و آموزش­‌های آکادمیک می‌­توانستند در این حرفه مشغول‌به‌کار شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با رشته پرستاری در خارج با ما همراه باشید.

مقدمه

پرستاری چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به کمک تعریفی که از سمت مجمع پرستاران کانادا «C.N.A» یا «Canadian Nurses Association» ارائه شده است می‌توان پرستاری را این‌گونه توصیف نمود که حرفۀ پرستاری متناسب با نیاز جامعه پدید آمده است و ایدئال‌هایی را در ارتباط با سلامت انسان در طول زندگی خود در نظر دارد. در واقع پرستاران در این رشته تلاش به پیشبرد، حفظ و یا بازگردانی سلامت افراد و حتی پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف و تسکین دادن دردها دارند. پرستاری در تقسیم‌بندی‌های علمی، هم‌ارز با دکتر یا پزشک قرار می­‌گیرد چراکه هم سبب می­‌شود تا تلاش‌های دکتر و تجویزهای او به ثمر بنشیند و هم به‌دلیل اینکه بیش‌ترین ارتباط را با بیمار در بیمارستان دارد، نحوه­ برخورد او جلوه­‌ای از عملکرد بیمارستان است. در واقع پرستاری سبب می­‌شود تا تمامی تلاش­‌ها جهت بازگرداندن سلامتی افراد و بهبودی آنان نتیجه‌بخش باشد.

پرستاری در خارج از کشور در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری قابل تحصیل است که پس از گذراندن مدارج علمی می‌توانند در بیمارستان­‌ها، کلینیک­‌ها، پاراکلینیک دولتی و خصوصی و یا در دانشگاه­ ها مشغول‌به‌کار شوند. بهتر است بدانید پرستاری در بیمارستان به واحدهای مختلف اورژانس، اطفال، اتاق عمل، «ICU» و «CCU»، داخلی و جراحی تقسیم‌بندی می­‌گردد.

ازجمله وظایفی که افراد در رشته پرستاری آموزش می‌­بینند می­‌توان به ثبت دقیق اطلاعات بیمار، چک کردن منظم و مرتب وضعیت بیماران، کمک به تیم پزشکی، تزریق در زمان مناسب، استفاده از تجهیزات پزشکی در زمان مقرر، همکاری با بخش­‌های مختلف و کنترل دما، محیط فیزیکی، نور و صدا اشاره کرد.

پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به‌طورکلی با رشته پرستاری در خارج آشنا شوید؛ درصورتی‌که تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران مجرب و حاذق مؤسسه حقوقی «Go2TR» تماس حاصل فرمایید.

درباره رشته پرستاری

همان طور که می‌دانیم به خاطر تقاضای زیاد نسبت به شغل پرستاری، ورودی دانشگاه‌­ها نیز افزایش یافته است که این اتفاق در سرتاسر جهان با سرعت زیاد در حال رخ دادن است. به‌طوری‌که طبق آمار تنها در کشوری مانند آمریکا افزایش 15% برای استخدام پرستار پیش‌بینی شده است که بیش از هر شغل دیگری در صنایع مختلف به‌شمار می‌رود. همچنین مطابق آنچه که گفته شد تا سال 2020 حدود 880 هزار نیروی استخدامی جدید تنها در آمریکا موردنیاز خواهد بود که باتوجه‌به بازنشستگی افراد زیادی در حرفه پرستاری طی سال­‌های بعد، این میزان بیشتر نیز خواهد شد.

باتوجه‌به افزایش جمعیت و افزایش نیاز به مراقبت از سلامت و پیشگیری از وقوع بیماری­‌ها، در سال­‌های آتی حدود 1.6 میلیون فرصت شغلی برای پرستاری ایجاد خواهد شد و حدود 700 هزار فرصت شغلی جدید که در اثر ایجاد شدن گرایش­‌های جدید در آن است به وجود خواهد آمد.

باتوجه‌به وجود چنین مراقبتی در مناطق روستایی و حاشیه­‌ شهرها و باتوجه‌به قابلیت پرستاران در انجام 80% از مراقبت‌های اولیه، انتظار استخدام و آینده­‌ روشن برای پرستاری در این مناطق نیز وجود دارد که به خودی خود کمک به افزایش میزان استخدام خواهد نمود. پیش‌بینی می‌­گردد که آینده­‌ پرستاری شامل ایجاد گرایش‌­های جدید باشد که تا سال 2024، حدود 53400 شغل جدید در سرتاسر جهان درزمینۀ پرستاری به وجود خواهد آمد که خود این امر زمینه­‌ساز آینده­‌ شغلی تضمین شده در این رشته خواهد بود باتوجه‌به نیاز جامعه­‌ پزشکی به ثبت نمودن اطلاعات بیمار و پرونده­‌های آنان به کمک انفورماتیک، انتظار می‌رود تا پرستارانی که متمایل به انجام چنین حرفه‌ای هستند، افزایش یافته و به تناسب آن، میزان ورودی دانشجویان مرتبط با آن به دانشگاه‌­ها در سرتاسر جهان افزایش یابد.

لذا همان‌ طور که مشاهده نمودید پرستاری از جایگاه بسیار بالایی در نزد مردم و جامعه­ علمی برخوردار است و تضمین شغلی بسیار بالایی در سرتاسر جهان دارد.

مزایای رشته پرستاری

همان‌ طور که می­‌دانیم رشته پرستاری مزیت­‌ها و ویژگی­‌های بسیار زیادی دارد که در این قسمت به مزیت­‌های رشته پرستاری در خارج کشور می‌پردازیم:

 • امکان گرفتن بورسیه تحصیلی در پرستاری وجود دارد.
 • حقوق رشته پرستاری در خارج کشور عالی است و در زمره­ مشاغل پُردرآمد قرار می‌گیرد.
 • تقریبا می‌­توان اذعان داشت که در میان رشته­‌های مختلف پزشکی، پرستاری شغلی است که اشتغال در آن نسبتاً سریع‌­تر رخ می‌دهد.
 • تمام دانشگاه­‌های سرتاسر دنیا حداقل یک مقطع تحصیلی از این رشته را ارائه می‌­دهند و به همین دلیل پرستاری از شغل‌­های بسیار محبوب در تمام دنیا شناخته می‌شود.
 • به‌دلیل مواجه شدن با بیماران گوناگون که هر کدام شرایط خاص خود را دارند، تنوع در این رشته بسیار بالا بوده و افراد می‌توانند با ابتکار و قدرت تصمیم‌گیری خود اقدام نمایند.
 • طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2017 توسط «AMN» یا «AMN HEALTHCARE SERVICES INC» که هر چند سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، حدود «83%» افراد شاغل در پرستاری از حرفه خود رضایت کامل داشتند.
 • طبق آمار گرفته شده توسط مؤسسه­‌ گالوپ «Gallup» در انتهای سال 2018، ششمین شغل دنیا از حیث اعتبار، صداقت، احترام و ارزش کاری است. که برای شانزدهمین سال متوالی در رده بهترین شغل‌های جهان قرار گرفته است.
 • طبق آماری که اعلام نموده­‌اند در کشور آمریکا تا سال 2020، حدود 880 هزار فرصت شغلی درزمینۀ­ پرستاری ایجاد خواهد شد که باتوجه‌به بازنشستگی حدود 1.1 میلیون نفر در سال­‌های بعد در این حرفه فرصت­‌های شغلی بیشتری نیز انتظار می‌­رود.
 • به‌دلیل گستردگی علم پزشکی، به همان میزان علم پرستاری دارای گستردگی است چراکه هر جا پزشکی وجود دارد، پرستار نیز باید وجود داشته باشد، لذا پرستاران می‌­توانند طیف وسیعی از شغل­‌ها و گرایش­‌ها را متناسب با روحیات خود انتخاب نمایند.
 • پرستاری ازجمله شغل­‌ها و علومی است که امکان تحصیل از راه دور و کسب درجات علمی به‌صورتِ آنلاین برای آن از طریق برخی مؤسسات آموزش‌عالی در کشورهای خارجی امکان‌پذیر است؛ زیرا افراد ممکن است به‌علت کار تمام وقت و… ممکن است نتوانند به‌صورتِ حضوری به تحصیل بپردازند.
 • پرستاری شغلی است که در آن افراد به‌معنای واقعی کلمه جان افراد را هر روز نجات می­‌دهند. هر روز وضعیت بیماران را چک می‌کنند تا مطمئن شوند تمام نیازها و داروهای آن‌ها به موقع انجام می‌­گیرد. طبق تحقیقاتی که 2 سال پیش صورت گرفته است بسیاری از پرستاران در ابتدا شغل پرستاری را به‌صورتِ داوطلبانه انتخاب کرده­‌اند.

زبان تحصیل رشته پرستاری

همیشه یکی از سؤالات رایج افرادی که قصد ادامه‌تحصیل رشته پرستاری در خارج از کشور را دارند، زبان تحصیل این رشته در کشور مقصد است. برخی از کشورها به زبان رسمی خود، رشته موردِنظر مانند پرستاری را تدریس می‌کنند و شما ملزم به شرکت در کلاس‌های زبان برای فراگیری آن‌ها هستید و پس از اتمام دوره و قبولی، می‌توانید در کلاس‌های درسی رشته مدنظر شرکت نمایید.

به‌عنوانِ‌مثال در کشور انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی شما حتماً باید مدرک زبان انگلیسی «آزمون آیلتس» داشته باشید. برای کشور انگلستان، جهت تحصیل در رشته پرستاری در هریک از دانشگاه‌های پذیرنده­ آن، نمره قبولی «IELTS» نمره «7» موردنیاز است و در صورت دارا نبودن این مدرک باید در دوره‌­های فشرده­ مربوطه شرکت نموده و در صورت کسب نمره حداقلی، مجاز به شرکت در کلاس­‌های درسی خواهید شد.

در واقع به‌دلیل اینکه اکثر دانشگاه­‌های بسیار معتبر دنیا درزمینۀ پرستاری، در آمریکا و انگلستان وجود دارند نگرانی بابت زبان تحصیلی به‌جز انگلیسی نخواهید داشت مگر اینکه مقصد دیگری را برای تحصیل به هر دلیلی انتخاب نمایید.

دانشگاه­‌های برتر رشته پرستاری

هرساله تعداد زیادی از افرادی که علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور هستند تمایل دارند تا با استفاده از یک نظام رتبه‌بندی بسیار معتبر، برترین دانشگاه‌های مرتبط با رشته خود را بیابند و بر اساس آن بتوانند اقدامات لازم را برای پذیرش را انجام دهند. در بین نظام‌های مختلف رتبه‌بندی دانشگاه‌ها به‌صورتِ سالانه، نظام رتبه‌بندی «QS» بسیار معتبر است که ما نیز در این قسمت به کمک آن لیستی از دانشگاه‌های برتر رشته پرستاری را در سال «2019» خدمت شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

رتبه نام دانشگاه
1 University of Pennsylvania
2 King’s College London
3 The University of Manchester
4 John Hopkins University
5 University of Southampton
6 University of California, San Francisco
7 University of Washington, University of Toronto
8 Yale University
9 University of Technology Sydney
10 University of North Carolina, Chapel Hill
11 University of Michigan
12 Duke University
13 Karolinska Institute
14 McMaster University
15 The university of Sydney
16 Monash University
17 University of Pittsburgh
18 National University of Singapore
19 Columbia University
20 McGill University
21 The University of Queensland
22 University of Alberta
23 University of California, Los Angeles
24 The University of Edinburgh
25 The Chinese University of Hong Kong
26 University of Nottingham
27 Deakin University
28 National Taiwan University
29 New York University
30 The Hong Kong University
31 Griffith University
32 Emory University
33 Seoul National University
34 Queensland University of Technology
35 The University of Auckland

نکته­‌ای که درمورد رده­‌ هفتم وجود دارد این است که دانشگاه تورنتو از کانادا و واشنگتن از آمریکا به‌طور مشترک در رده­‌ هفتم جهانی در رشته پرستاری قرار دارند. در اینجا به لیست 35 دانشگاه برتر رشته پرستاری طبق نظام رتبه‌بندی «QS» اشاره کردیم؛ اما بد نیست بدانید که این دانشگاه­‌ها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبه‌بندی شده­‌اند. در زیر به این معیارها و درصد تأثیر هریک اشاره می‌­کنیم:

 • اعتبار دانشگاه «40%»
 • اعتبار افراد شاغل «10%»
 • تعداد دانشجویان بین‌الملل «5%»
 • تعداد عضو هیئت‌علمی بین‌الملل «5%»
 • میزان استناد هر عضو هیئت‌علمی «20%»
 • نسبت اعضای هیئت‌علمی به دانشجو «20%»

مقاطع تحصیلی در رشته پرستاری

در این قسمت سعی می‌کنیم تا به‌طور خلاصه و مفید مقاطع مختلف رشته پرستاری را در خارج از کشور بیان کنیم که به شرح زیر است.

مقطع کارشناسی پرستاری

دوره کارشناسی پرستاری در خارج از کشور حدود 4 سال به طول می­‌انجامد و دانشجویان باید 120 واحد را پاس کنند که ممکن است در برخی از دانشگاه­‌ها مقداری کمتر یا بیشتر باشد.

در سال اول تحصیلی پرستاری مقطع کارشناسی 31 واحد ارائه می‌­گردد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

نگارش 1 و 2، زیست‌شناسی، شیمی، بافت‌شناسی 1 و 2، ریاضیات، منطق پرستاری، روان‌شناسی رفتار و اجتماعی پرستاری، پرستاری و ارتباطات، پیری و سلامتی، موضوعات بهداشت فرهنگی، بهبود تشخیص بالینی و… است.

سال دوم تحصیلی 30 واحد ارائه می‌گردد که عبارت‌اند از:

زیست‌شناسی، تغذیه، بافت‌شناسی پیشرفته، ارزیابی سلامت و آزمایشگاه، رشد و نمو انسانی، مفاهیم پرستاری حرفه‌ای، پاتوفیزیولوژی و… است.

سال سوم تحصیلی 27 واحد درسی ارائه می‌گردد که عبارتند از:

داروهای مؤثر در سلامت و بیماری، ایجاد و تحمل تغییرات در پرستاری، سیستم­‌های سلامت رقابتی در سطح بین‌الملل، مراقبت پرستاری از افراد کهنسال، پرستاری بیماران روانی، مدیریت بیماری و بیماری‌­های پیچیده، موضوعاتی پیرامون سلامت زنان و… است.

سال چهارم تحصیلی نیز 26 واحد ارائه می‌­شود که عبارتند از:

پرستاری از کودکان، پرستاری بیمارهایی با عمل داخلی و خارجی، پرستاری کودکان تازه متولد شده، انفورماتیک در پرستاری، تحقیق درزمینۀ پرستاری، مدیریت اوضاع و شرایط بیماران، پرستاری حرفه‌ای و مسائل آن و… است.

در انتهای دوره چند واحد کارآموزی عملی باید گذرانده شود. همچنین برخی از دانشگاه­‌های دوره‌­های کارآموزی عملی طولانی مدتی دارند که دانشجویان پس از کسب نمره لازم به همراه شرایط دیگر، مجوز ورود به مقطع بعدی را کسب می­‌کنند.

مقطع کارشناسی‌ارشد پرستاری

کارشناسی‌ارشد پرستاری حدود 2 سال طول می‌کشد و مجموعاً 33 واحد باید گذرانده شود که شامل 18 واحد تخصصی پرستاری و 15 واحد نیز مربوط به یکی از گرایش‌ها در این مقطع است. البته باید اشاره نمود که در طی تحصیل 120 ساعت کارآموزی زیر نظر متخصص مربوط به گرایش خود نیز باید بگذرانند و پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد، جهت ادامه‌تحصیل در مقطع دکتری باید 500 ساعت کارآموزی را پر کنند. لازم به ذکر است که بسته به کشور و نوع دانشگاه تعداد واحدها و ساعات کارآموزی می‌تواند متفاوت باشد. در انتهای دوره کارشناسی‌ارشد پرستاری نیز، دانشجویان باید بتوانند تحقیقی درزمینهٔ مرتبط انجام داده و از آن در قالب پایان‌نامه دفاع کنند.

18 واحد تخصصی پرستاری شامل 6 درس 3 واحدی است که عبارتند از:

اصول علمی پرستاری، اصول انفورماتیک و تکنولوژی مراقبت از سلامت، مقدمه‌ای بر رهبری سازمانی در پرستاری، ارزیابی سلامت و ترویج آن در طول زندگی، نقش حرفه‌ای ارتباطات و همکاری برای بهبود درمان بیمار و سیاست‌ها و روش‌های تشویقی برای سلامت است.

15 واحد درزمینهٔ هرکدام از گرایش‌های مربوطه خواهد بود که عبارت‌اند از:

به‌عنوانِ‌مثال اگر فردی گرایش دوره آموزش پرستاری را انتخاب کرده باشد واحدهایی نظیر برنامه طراحی و ارزیابی آموزش پرستاری، نقش حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری مربی پرستار، استراتژی‌های آموزشی و فناوری اطلاعات برای مربی پرستار، برنامه‌ آموزشی مراقبت از سلامت و… را باید بگذارند. و همین‌طور درمورد گرایش‌هایی نظیر پرستاری اورژانس، پرستاری نظامی و… نیز واحدهای مخصوص هریک تحت عنوان 15 واحد گرایشی گذرانده خواهند شد.

دکتری پرستاری

تحصیل دوره دکتری پرستاری حدود 4 سال طول می‌کشد که البته بسته به نوع دانشگاه و کشور مقصد می‌تواند متفاوت باشد. افرادی که دارای مدرک فوق‌لیسانس پرستاری یا یکی از گرایش‌های مربوطه‌ آن باشند می‌توانند پس از گذراندن آزمون مربوطه و تأیید مدارک خود وارد این مقطع گردند. دانشجویان دکتری پرستاری در خارج کشور معمولاً 1 واحد پایه‌ای به نام اصول و ضروریات مطالعه‌ دکتری در پرستاری را باید بگذرانند.

سپس 46 واحد فوق تخصصی درمورد پرستاری را گذرانده و کسانی که در مقطع فوق‌لیسانس پرستاری کمتر از 500 ساعت کارآموزی گذرانده باشند بسته به نوع دانشگاه و قوانین آموزشی کشور مقصد، تا 6 واحد درسی درزمینهٔ تجربه‌ کاری باید بگذرانند. در نهایت نیز انجام پروژه و تحقیق درمورد پرستاری است که هر ترم 3 واحد جهت تکمیل این پروژه ارائه می‌گردد.

توجه داشته باشید که در برخی دانشگاه‌­ها تا 8 سال نیز به دانشجویان دکتری فرصت می‌­دهند تا مقطع دکتری پرستاری را به اتمام برسانند.

گرایش های رشته پرستاری

یکی از مهم‌ترین چالش‌های ذهنی دانشجویانی که وارد مقطع لیسانس می‌گردند، انتخاب گرایش متناسب با رشته تحصیلی موجود است تا در مقطع فوق لیسانس انتخابی درست داشته باشند. نکته مهم این است که تفاوت گرایش‌های پرستاری با یکدیگر در حد چند واحد است که می‌توانند این واحدها را در دروس اختیاری انتخاب کنند.

گرایش‌های پرستاری که در مقطع فوق‌لیسانس وجود دارند، عبارت‌اند از:

 • سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی بهداشت و درمان
 • مدیریت خدمات بهداشت و درمان
 • پرستاری مراقبت­‌های ویژه­ نوزادان
 • کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی
 • رفاه اجتماعی، علوم تغذیه
 • پرستاری مراقبت­‌های ویژه
 • توسعه­‌ بهداشت و درمان
 • علوم بهداشتی در تغذیه
 • پرستاری افراد سالمند
 • بیوتکنولوژی پزشکی
 • آمار زیستی پرستاری
 • انفورماتیک پرستاری
 • انفورماتیک پزشکی
 • مدیریت توان‌بخشی
 • پرستاری کودکان
 • آموزش بهداشت
 • پرستاری اورژانس
 • اقتصاد بهداشت
 • آموزش پزشکی
 • پرستاری بالغین
 • علوم تشریحی
 • روان­ پرستاری
 • فیزیولوژی
 • ارگونومی
 • اپیدمیولوژی
دوره دکتری پرستاری نیز دارای گرایش­‌ها و زیرمجموعه­‌های خاص خود است که افراد فارغ‌التحصیل درزمینۀ پرستاری قادر به انتخاب هریک از آن‌ها هستند.

گرایش‌های مقطع دکتری پرستاری عبارتند از:

 • آناتومی
 • بافت‌شناسی و اپیدمیولوژی
 • انفورماتیک و آموزش پرستاری و پزشکی

همان طور که مشاهده نمودید تعداد گرایش‌­های پرستاری دارای تنوع بسیار زیادی است که مخصوصاً این تنوع در دوره فوق لیسانس قابل مشهود است. نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت آن است که برخی از دانشگاه­‌های خارج کشور اجازه­‌ تحصیل در دو گرایش و اعطای دو مدرک به دانشجویان بین‌الملل می‌­دهند که به ازای آن واحد اضافه­‌تری نیز هم در مقطع فوق‌ لیسانس و هم دکتری ارائه خواهد شد.

باتوجه‌به گستردگی زیاد گرایش‌­های پرستاری، فرصت معرفی هریک از آن‌ها در این مقاله نمی‌­گنجد، لذا ‌بسیار ضروری است تا افرادی که قصد ادامه‌تحصیل در هرکدام از این گرایش‌­ها را دارند، حتماً درمورد آن‌ها به طور کامل تحقیق نموده و پس از بررسی جوانب اقدام به انتخاب نمایند، چراکه هر گرایش روحیات خاص خود را می­‌طلبد.

رشته‌های مرتبط با پرستاری

همان طور که کم‌وبیش در جریان هستید برای شرکت در دوره‌­های آزمون تخصصی رشته پرستاری شما حتماً نیاز نیست تا در رشته پرستاری تحصیل کرده باشید بلکه می‌­توانید طبق لیست اعلامی، از طریق رشته­‌های دیگر نیز وارد رشته پرستاری گردید که در اصطلاح به این رشته‌­ها، رشته مجاز یا مرتبط گفته می­‌شود.

دلیل انجام چنین کاری آن است که پیشرفت سریع در پزشکی و نیاز به وجود این افراد در بخش‌های مختلف آن و در نتیجه تغییرات زیاد در کتب علمی، سبب شده تا علوم مختلف کم‌کم از یکدیگر تفکیک شده تا بر حسب نیاز علاقه‌مندان به انتخاب بپردازند و در صورت علاقه بتوانند از رشته­‌ای وارد رشته دیگر اما مرتبط گردند.

در مقطع کارشناسی گرایش خاصی وجود ندارد و تنها پرستاری عمومی است. در مقطع کارشناسی‌ارشد مجاز هستید تا با مدرک لیسانس پرستاری عمومی در رشته‌های مرتبط با آن در کارشناسی‌ارشد شرکت نمایید که شامل موارد زیر است:

 • پرستاری مراقبت­‌های ویژه­‌ نوزادان
 • پرستاری مراقبت­‌های ویژه
 • پرستاری داخلی، خارجی
 • پرستاری سلامت جامعه
 • پرستاری توان‌بخشی
 • پرستاری سالمندان
 • مدیریت پرستاری
 • پرستاری اورژانس
 • پرستاری نظامی
 • پرستاری کودکان
 • روان پرستاری
همچنین با دارا بودن مدارک فوق می‌توانید به‌عنوانِ رشته مجاز در رشته‌­های مرتبطی مانند آناتومی «Anatomy»، بافت‌شناسی «Histology» و اپیدمیولوژی «Epidemiology» در مقطع دکتری نیز شرکت کنید.

آزمون‌های مرتبط با رشته پرستاری

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف پرستاری، نیاز به گذراندن آزمون‌های مختص آن و کسب نمره قبولی دارید. در این قسمت به معرفی این آزمون­‌ها می‌پردازیم:

آزمون ورودی مقطع کارشناسی

معمولاً برای ورود به مقطع لیسانس پرستاری، آزمون ورودی بین‌المللی خاصی وجود ندارد و هر دانشگاه بسته به ضوابط و قوانین خود ممکن است اقدام به برگزاری آزمون ورودی کرده و پس از کسب حداقل نمره موردنیاز، موفق به ورود در این دوره گردید ولی به‌عنوانِ‌مثال در کشور هند، که در حوزه­ پزشکی بسیار موفق ظاهر شده است، برای ورود به مقطع کارشناسی باید در آزمون‌هایی شرکت کنید که به شرح زیر است:

 • CG
 • CG Post Basic
 • HPU
 • HPU Post Basic
 • AIIMS
 • BHU
 • CPNET
 • JIPMER
 • LHMC
 • PPBNET
 • PMNET
 • NEIGRIHMS
 • PGIMER
 • RUHS

برخی از دانشگاه‌­­ها بدون انجام آزمون ورودی و تنها با در نظر گرفتن نمرات قبلی فرد در زیست‌شناسی و شیمی پذیرش می‌کنند.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی‌ارشد

برای مقطع کارشناسی‌ارشد پرستاری، آزمون‌های ورودی زیادی وجود دارند که بسته به نوع دانشگاه یک یا تعدادی از آن‌ها طبق زمان اعلام شده هرساله برگزار می‌گردد و تنها کسانی که بتوانند نمره قبولی را کسب کنند مجوز حضور برای مقطع بالاتر را کسب خواهند کرد. این آزمون‌ها عبارت‌اند از:

 • CG
 • CMC
 • ILBS
 • KIMS
 • MGM CET
 • MMU
 • VBCH

آزمون‌ها کاملا به‌صورتِ آنلاین است و نتیجه نیز به‌صورتِ آنلاین اعلام می‌گردد. علاوه بر این آزمون‌های تخصصی، آزمون زبان نیز برگزار می‌گردد و این آزمون‌ها مختص کشورهایی است که در این مقطع به‌جز زبان انگلیسی، به زبان رسمی کشور خود مقطع کارشناسی‌ارشد پرستاری را تدریس کرده و دانشجو باید در آزمون زبان رسمی آن کشور نیز نمره قبولی را به‌دست آورد.

آزمون ورودی مقطع دکتری

برای ورود به مقطع دکتری علاوه بر آزمون GRE و تأیید صلاحیت، آزمون ورودی «AIIMS PhD» نیز برگزار می‌­شود که در صورت کسب نمره حد نصاب می‌توانید وارد مقطع دکتری پرستاری شوید. آزمون ورودی و تأیید ثبت نام شما در آن به منزله­ تأیید شدن مدارک قبلی موردنیاز شما است. همچنین برخی کشورها مانند ژاپن، چین و سوئد آزمون‌های خود را به زبان رسمی کشور خود برگزار می­‌کنند و شما قبل از ورود به این مقطع حداقل باید مدرک زبان کشور موردِنظر را در سطح «B» داشته باشید و این از ضروریات غیر قابل حذف برای ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته پرستاری در این کشورها خواهد بود.

هزینه تحصیل در رشته پرستاری

شرایط زندگی و هزینه تحصیل در رشته پرستاری در هر کشور با کشور‌های دیگر متفاوت است. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی باید برای انتخاب یک دانشگاه شرایط تحصیل و زندگی در کشور موردنظر را بسنجند که در ادامه به بررسی تحصیل در رشته پرستاری در کشور‌های مختلف جهان پرداخته‌ایم.

پرستاری در آمریکا

مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آمریکا برای رشته پرستاری 4 سال، کارشناسی‌ارشد 2 سال و دکتری نیز 4 سال است که در تمامی دوره‌ها زبان تدریس پرستاری، به انگلیسی است که این مورد یکی از فاکتورهای اساسی و تأثیرگذار درزمینۀ هزینه تحصیل و البته زندگی به‌شمار می‌رود. مورد بعدی که در هزینه زندگی در آمریکا تأثیرگذار است شهر و منطقه­ محل زندگی است که خود وابسته به محل دانشگاه است.

دانشگاه‌های برتر آمریکا در رتبه‌بندی جهانی طبق نظام «QS» شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه پنسیلوانیا «University of Pennsylvania»
 • دانشگاه جانز هاپکینز «Johns Hopkins University»
 • دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو «University of California, San Francisco»
 • دانشگاه واشنگتن «University of Washington»
 • دانشگاه یِیل «Yale University»
 • دانشگاه کارولینای شمالی «North Carolina»
 • دانشگاه میشیگان «University of Michigan»
 • دانشگاه دوک «Duke University»
 • دانشگاه ایالتی پیتزبورگ «Pittsburg State University»
 • دانشگاه کلمبیا «Columbia University»
 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس «University of California, Los Angeles»
 • دانشگاه نیویورک «New York University»
 • دانشگاه اموری «Emory University»

لذا همان طور که مشاهده می­‌کنید آمریکا در 35 رتبه­ اول جهانی، دارای 13 دانشگاه برتر درزمینۀ پرستاری است.

همان طور که گفته شد و دلیل آن نیز واضح و شفاف است، آمریکا انتخاب اول کلیه­ دانشجویان بین‌الملل برای تحصیل است که رشته پرستاری نیز از این قاعده مستثنی نیست. ضمن اینکه فرصت­‌های شغلی عالی نیز پس از فراغت از تحصیل برای آنان وجود خواهد داشت؛ اما در کنار این مزیت بزرگ و در اختیار داشتن چنین سیستم آموزشی پیشرفته­‌ای، طبیعتاً باید انتظار هزینه‌­های تحصیل و زندگی سنگینی نیز داشت.

هزینه تحصیل پرستاری در آمریکا

هزینه تحصیل برای هر فرد در رشته پرستاری به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، به‌عنوانِ‌مثال اگر در دانشگاه‌های دولتی آمریکا مشغول‌به‌تحصیل پرستاری شوید متوجه خواهید شد که دو نوع شهریه وجود دارد که به شرح زیر است:

 • نوع اول برای افراد مقیم همان ایالت
 • نوع دوم برای هر فرد دیگری «یعنی خواه دانشجوی آمریکایی ایالت دیگر و خواه دانشجوی کشوری دیگر باشد»

دانشگاه‌های خصوصی نیز به طور کلی شهریه برای تمامی انواع دانشجویان بومی و بین‌الملل یکسان بوده اما به مراتب گران­تر است.

هزینه تحصیل در آمریکا در دانشگاه دولتی و برای افراد بومی حدود 10230 دلار در سال و برای مابقی افراد حدود 26300 دلار در سال است. در حالی که برای دانشگاه‌های خصوصی این مقدار به‌صورتِ میانگین به عدد 35830 دلار در سال می‌رسد. اگر هزینه اتاق و غذا و خورد‌وخوراک داخل دانشگاه به همراه کارت دانشجویی را نیز محاسبه کنیم برای دانشجویان بومی و غیر بومی در دانشگاه‌های دولتی 11140 دلار در سال به مبلغ گفته شده اضافه می‌گردد و در دانشگاه‌های خصوصی حدود 12680 دلار در سال به مبلغ فوق الذکر افزوده می‌شود.

هزینه زندگی نیز بستگی شدید به سبک زندگی هر فرد و محل زندگی دارد. اگر بخواهیم هزینه‌های حمل‌ونقل، خرید کتاب (1100 دلار در سال)، بیمه (هزار تا 1400 دلار در سال) و… را نیز به اعداد فوق اضافه کنیم برای یک دانشجوی بومی در حدود 26 هزار دلار در سال، برای دانشجویان غیر بومی نیز حدود 42 هزار دلار در سال خواهد شد که اگر در دانشگاه خصوصی سکونت داشته باشند می‌تواند تا 53 هزار دلار در سال نیز برسد.

یعنی به عبارتی هزینه تحصیل و زندگی یک دانشجو در مقطع لیسانس تقریبا معادل مبالغ گفته شده خواهد شد. که برای مقطع فوق لیسانس می‌تواند به 64 هزار دلار در سال و برای دکتری به 80 هزار دلار در سال نیز برسد.

به خاطر داشته باشید که اگر در لیست دانشجویان برتر و ممتاز قرار بگیرید، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی کشور آمریکا نیز بهره‌مند شوید و بخشی از هزینه‌های خود را جبران نمایید. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر بورسیه، می‌توانید به‌صورتِ هفتگی 10 تا 30 کار کنید و برای هر ساعت کار نیز حدود 15 دلار دریافت نمایید که این امر خود می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل را جبران نماید.

پرستاری در انگلستان

طی کردن رشته پرستاری در انگلستان نیازمند زمانی معادل 3 سال و برخی موارد بیشتر در مقطع لیسانس بسته به دوره کارآموزی، 1 سال در مقطع فوق لیسانس به همراه 500 ساعت کارآموزی و 3 تا 4 سال در مقطع دکتری است.

دانشگاه‌های برتر انگلستان در رتبه‌بندی جهانی طبق نظام «QS» شامل موارد زیر است:

 • کالج دانشگاهی لندن «University College London»
 • دانشگاه منچستر «The University of Manchester»
 • دانشگاه ساوت‌همپتون «University of Southampton»
 • دانشگاه ادینبرو «University of Edinburgh»
 • دانشگاه ناتینگهام «University of Nottingham»

نمره آیلتس برای ورود به این دانشگاه‌ها نباید از 7 کمتر باشد و همچنین در مهارت­‌هایی مانند زیست‌شناسی، زمین شناسی و شیمی نباید کمتر از 6 کسب کنید.

هزینه تحصیل پرستاری در انگلستان

در مقطع لیسانس هزینه تحصیل در انگلیس پرستاری به‌علت اینکه جزء رشته‌های پزشکی محسوب می‌گردد بالاتر بوده و از 10 هزار پوند شروع شده و می‌تواند به 38 هزار پوند نیز در سال برسد. به طور متوسط هزینه تحصیل پرستاری در انگلستان حدود 22 هزار پوند در سال خواهد شد. همچنین در مقاطع بالاتر نیز هزینه‌ها بسیار متفاوت است اما لازم است به یاد داشته باشید که طول دوره‌های تحصیلی انگلستان نیز کوتاه‌تر است.

در مقطع فوق لیسانس پرستاری نیز شهریه تحصیلی از 11 هزار پوند در سال شروع می‌شود و به 32 هزار پوند در سال نیز می‌رسد که آزمایشگاه‌ها برای تمامی مقاطع تحصیلی هزینه‌ای بین 12 هزار پوند در سال تا 27 هزار پوند در سال هزینه در بردارد. برای مقطع دکتری نیز از 15 هزار پوند در سال شروع می‌شود و تا 40 هزار پوند در سال نیز می‌رسد که بستگی به فاکتورهای یاد شده دارد.

هزینه زندگی در انگلیس نیز شامل خورد‌وخوراک «اگر خودتان غذا تهیه کنید و به‌صورتِ خانگی میل کنید، هفته‌ای 25 پوند برای آن باید در نظر بگیرید، در غیر این صورت تهیه یک وعده غذا در رستوران به تنهایی 12 پوند هزینه در پی دارد.» تلفن خانگی (10 پوند در ماه)، موبایل (در صورت مصرف زیاد از موبایل حدود 5 پوند در هفته)، اینترنت پر سرعت DSL نیز حدود 5 پوند در هفته، پرداخت قبوض نیز حدود 10 پوند در هفته هزینه برای شما دارد. موارد موردنیاز برای تحصیل مانند کتاب، دفتر و… که حدود 7 پوند در هفته نیاز خواهد داشت، حمل‌ونقل نیز می‌توانید از تخفیف 30 درصدی دانشجویان بین‌الملل انگلستان استفاده کنید که هزینه بسیار کمی خواهد شد. بیمه نیز در سال حدود 500 پوند هزینه در بر دارد. هزینه کارت دانشجویی نیز در رده هزینه شهریه محسوب می‌گردد.

پرستاری در کانادا

دوره‌های تحصیلی پرستاری در کشور کانادا به‌صورتِ زیر است:

لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز بدون احتساب دوره کسب مجوز کار 4 سال است. تمامی دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به‌جز اینکه در دانشگاه شهر کبک مشغول‌به‌تحصیل باشد و در این صورت باید حداقل مدرک معتبر زبان فرانسوی در سطح «B1» ارائه دهید.

اکنون که با جو و فضای رشته پرستاری در کانادا و دانشگاه‌های آن آشنا شدید به دو مبحث بسیار مهم درمورد تحصیل در هر کشوری می­پردازیم: هزینه تحصیل و هزینه زندگی

هزینه تحصیل در کانادا بستگی به نوع برنامه تحصیلی شما دارد که در ادامه کامل به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • یکی از فاکتورهای اثرگذار بر میزان هزینه تحصیل شما نوع برنامه تحصیلی شما است که منظور از نوع برنامه یعنی تحصیل در پرستاری را به‌صورتِ تمام وقت یا به‌صورتِ پاره وقت «پارت تایم» مشغول شوید.
 • همچنین بسته به اینکه شهروند کانادا یا اقامت دائم باشید یا یک دانشجوی بین‌الملل باشید هزینه تحصیلی متفاوت خواهد بود.
 • فاکتور سوم مقطع تحصیلی پرستاری است که طبق گزارشات منتشر شده از سوی سازمان آمار کانادا، هزینه شهریه تحصیلی سال 2019 برای دانشجویان بومی در تمامی مقاطع 3.3% و برای دانشجویان بین‌الملل 6.3% افزایش یافته است.

هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

طبق گزارشات منتشرشده میانگین هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل در مقطع لیسانس پرستاری برای رشته‌های پزشکی از قبیل پرستاری به حدود 30 هزار دلار کانادا در سال می‌رسد. هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل در مقطع فوق لیسانس پرستاری برای رشته‌های پزشکی مانند پرستاری نیز به میزان 39 هزار دلار کانادا و برای مقطع دکتری پرستاری نیز اگر بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت نمایید بسیاری از هزینه‌ها را پوشش خواهد داد در غیر این صورت هزینه‌ها تا 50 هزار دلار کانادا در سال نیز خواهد رسید.

توجه داشته باشید که رشته‌های پزشکی در تمامی نقاط دنیا هزینه‌های تحصیلی گران­‌تری دارند.

هزینه‌های جانبی تحصیلی مانند بیمه، کارت دانشجویی، فارغ‌التحصیلی و خدمات دانشجویی نیز جداگانه بوده و برای دانشجویان کانادایی یا افراد با اقامت دائم به‌صورتِ تمام وقت حدود 452 دلار در هر ترم و برای پاره وقت نیز 254 دلار است. که هزینه بیمه نیز برای نوع تمام وقت و پاره وقت 208 دلار در هر ترم خواهد بود. هزینه زندگی در کانادا نیز شامل فاکتورهای متعددی است که به‌عنوانِ‌مثال برای تهیه کتاب و متغیرها حدود 1500 تا 3 هزار دلار کانادا در هر سال، هزینه حمل‌ونقل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است، اجاره­ ماهانه حدود 1200 دلار کانادا در ماه هزینه در پی دارد (حدود 5 هزار تا 8 هزار دلار کانادا در سال) که بستگی شدید به شهر و منطقه محل سکونت شما خواهد داشت.

اگر در دانشگاه سکونت داشته باشید هزینه مسکن همراه با وعده‌های غذایی حدود 12 هزار تا 15 هزار دلار کانادا در هر سال خواهد شد. هزینه استفاده از اینترنت در داخل دانشگاه 395 دلار کانادا در سال و برای خارج از دانشگاه حدود 120 تا 440 دلار کانادا در سال هزینه در بر دارد. هزینه تلفن همراه نیز برای داخل و خارج از دانشگاه مقدار ثابتی است و در حدود 600 دلار در کانادا در سال است هر چند بستگی شدید به میزان استفاده­ شما خواهد داشت.

موارد دیگر نیز از قبیل لباس، تفریح و… نیز به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت و می‌تواند از 800 دلار کانادا به بالا شروع گردد. هزینه تأمین ویزای تحصیلی کانادا نیز 150 دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت و این در صورتی است که میزان تحصیل شما بیش از 6 ماه طول بکشد در غیر این صورت هزینه‌ای پرداخت نخواهید کرد.

پرستاری در استرالیا

استرالیا توانسته در بین کشورهای اروپایی، در زمینه‌های علمی، چشم‌انداز طبیعی، کیفیت بالای زندگی و فرصت شغلی بسیار موفق ظاهر شود. این کشور با دارا بودن 40 دانشگاه دولتی، دو دانشگاه بین‌الملل و یک دانشگاه خصوصی می‌تواند انواع تحصیلات و سطوح آموزشی را برای شما فراهم نماید. استرالیا در بین 35 دانشگاه برتر جهان در علم پرستاری، دانشگاه‌های تکنولوژی سیدنی، موناش، کوئینزلند، دیکن، گریفیث و تکنولوژی کوئینزلند را معرفی می‌­کند که نشان از عملکرد فوق‌العاده این کشور درزمینۀ پزشکی به خصوص پرستاری دارد.

هنگامی که صحبت از هزینه تحصیل در استرالیا می‌شود به خصوص درزمینۀ پرستاری، به‌علت سطح آموزشی بالا و دانشگاه‌های بسیار معتبر، تبدیل به یکی از کشورهای پر هزینه اروپایی می‌گردد. به طور متوسط هزینه سالانه تحصیلی در این کشور بین 15 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا است. زبان تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا نیز انگلیسی با گویش استرالیایی است.

هزینه تحصیل پرستاری در استرالیا

معمولاً دانشجویان رشته پرستاری برای تحصیل در مقطع لیسانس، هزینه‌ای بین 15 هزار دلار استرالیا تا 33 هزار دلار استرالیا می‌پردازند. در مقطع فوق لیسانس پرستاری نیز هزینه‌ای بین 20 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا و در مقطع دکتری پرستاری نیز هزینه‌ای بین 14 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا بابت تحصیل می‌پردازند. ضمن اینکه در این شهریه‌ها هزینه خوابگاه و خورد‌وخوراک به همراه کارت دانشجویی نیز گنجانده شده است. بیمه­ نیز در استرالیا برای دانشجویان معادل 30 دلار استرالیا در ماه خواهد بود.

هزینه زندگی در استرالیا نیز شامل فاکتورهای متعددی است که همانند هزینه تحصیلی بستگی شدید به سبک زندگی و شهر موردِنظر دارد. طبق آمار منتشر شده هر دانشجوی بین‌الملل برای کسب و تمدید ویزای دانشجویی خود در استرالیا باید 20 هزار دلار استرالیا در سال در حساب بانکی خود داشته باشد. اما این تنها هزینه زندگی در این کشور نیست و عوامل دیگری نظیر مسکن، غذا، حمل‌ونقل، تفریحات و دیگر هزینه‌ها نیز بررسی شوند.

برای اجاره­ مسکن 1 خوابه در مرکز شهر سیدنی، هزینه‌ای معادل 2700 دلار استرالیا در ماه باید پرداخت کنید که اگر در حومه شهر قرار داشته باشد هزینه آن کاهش یافته و به 1300 دلار استرالیا در ماه می‌رسد. همین هزینه‌ها برای شهرهای دیگر استرالیا نظیر ملبورن به ترتیب معادل 1800 و 1400 دلار استرالیا در ماه خواهد بود. اما اگر مایل باشید تا آپارتمانی سه خوابه اجاره کنید و به‌صورتِ اشتراکی با دانشجویان دیگر استفاده نمایید، هزینه آن در مرکز شهر معادل2.688 دلار استرالیا در ماه و برای حومه شهر معادل 2 هزار دلار استرالیا خواهد شد. و همین شرایط در شهر ملبورن به ترتیب معادل 3500 و 2100 دلار استرالیا در ماه است.

فاکتور مهم بعدی خورد‌وخوراک در استرالیا است که بهتر است به غذا پختن در خانه عادت کنید چراکه در غیر این صورت هزینه‌های شما به شدت بالا خواهد رفت. هر وعده­ غذایی برای هر نفر در یک رستوران ارزان در استرالیا حدود 20 دلار خرج خواهد داشت و این هزینه می‌تواند تا 30 دلار نیز برسد؛ اما اگر تصمیم بگیرید تا مواد غذایی را خودتان تهیه کنید با پیدا کردن سوپر مارکت‌هایی ارزان می‌توانید مواد خوراکی را با هزینه‌ای حدود 100 تا 200 دلار استرالیا در هفته خریداری کنید.

هزینه حمل‌ونقل نیز در استرالیا اگر در «ACTION programme» نام‌نویسی کرده باشید رایگان خواهد بود در غیر این صورت هزینه حمل‌ونقل شما توسط دستگاه­‌های حمل‌ونقل عمومی حدود 30 تا 70 دلار استرالیا هزینه در بر خواهد داشت. هزینه کتاب، لوازم تحریر و دیگر موارد آموزشی نیز در سال بین 500 تا هزار دلار استرالیا هزینه در پی دارد.

پرستاری در سوئد

سوئد در بین کشورهای پیشرفته اروپایی، در زمره کشورهایی با سیستم آموزش‌عالی پیشرفته قرار دارد که بخش اعظم آن را دانشگاه‌های خصوصی تشکیل می­دهند. هرساله به تعداد افرادی که درزمینۀ پرستاری خواهان تحصیل هستند افزوده می‌شود و بسته به شرایط پذیرش، بیش از نیمی از آنان پذیرفته می‌­گردند. باتوجه‌به مساحت و جمعیت، کشور سوئد تعداد قابل‌توجهی رشته تحصیلی در تمامی مقاطع دارد که رشته پرستاری از رشته‌های سرآمد پزشکی در این کشور محسوب می‌گردد. همچنین اکثر رشته‌ها در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما دارا بودن مدرک معتبر زبان سوئدی در سطح «B1» بسیار ضروری است.

باتوجه‌به اینکه کشور سوئد جمعیت بومی پایینی دارد، تعداد افراد پرستار فارغ‌التحصیل بومی این کشور کم خواهد بود که در نتیجه­ی آن شانس پذیرش دانشجویان بین‌الملل و اشتغال به کار پس از پایان تحصیل بالا می‌رود. برترین دانشگاه کشور سوئد و در زمره برترین دانشگاه‌های جهان در رشته پرستاری، دانشگاه کارولینسکا واقع در شهر استکهلم است.

هزینه تحصیل پرستاری در سوئد

اگر شما قبل از تحصیل هر رشته‌ای مانند پرستاری در کشور سوئد بتوانید شهروندی یا اقامت دائم این کشور را کسب کنید یا حتی اگر از قبل شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا «European Economic Area» بوده باشید، «کشورهای عضو EEA شامل کشورهای اتحادیه­ اروپا همراه با ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ هستند» می‌توانید کاملا از پرداخت شهریه تحصیل در سوئد در تمامی مقاطع برخوردار شوید و تنها هزینه‌ای که پرداخت خواهید کرد، هزینه پذیرش در دانشگاه به مبلغ 100 یورو است. اما اگر عضو هیچ یک از کشورهای فوق نباشید باید سالانه شهریه تحصیلی خود را پرداخت نمایید که حدودا برای تمامی مقاطع تحصیلی یکسان بوده و در حدود 15 هزار یورو در سال برای رشته‌های پزشکی ازجمله پرستاری است.

در مقطع دکتری نیز با بورسیه شدن از سمت دولت مرکزی، می‌توانید به رایگان در رشته پرستاری به تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است که دوره‌های لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 سال به طول می‌انجامد. توجه داشته باشید که اگر در بدو ورود به کشور سوئد مدرک معتبر زبان سوئدی در سطح B1 ارائه ندهید ابتدا باید 1 سال در دوره‌های زبان این کشور شرکت نمایید. همچنین شرکت در دوره‌های کارآموزی و کارورزی که برای برخی دانشگاه‌ها اجباری هستند نیز به این دوره تحصیلی اضافه می‌گردد.

هزینه‌های زندگی در سوئد مقداری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است، به این معنا که در ماه حدود 700 تا 1100 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. در زیر به بخشی از هزینه‌های زندگی در سوئد در سه شهر این کشور نگاهی می‌اندازیم:

گوتبورگ و استکهلم (پایتخت سوئد و محل دانشگاه کارولینسکا) هزینه زندگی ماهانه در حدود 1250 یورو در ماه را خواهد داشت. لینشوپینگ و لوند هزینه زندگی ماهانه در حدود 850 یورو دارند. و این هزینه در شهر اُپسالا بین 750 و 1200 یورو در ماه است.

نکته‌ای که برای مسکن در کشور سوئد وجود دارد این است که نهایتا کشور سوئد می‌تواند 28% دانشجویان پذیرفته شده را درمورد خوابگاه تأمین کند و مابقی افراد ترجیح می­دهند تا به اجاره­ مسکن بپردازند که با سلیقه و علایق خودشان نیز بیشتر نزدیک باشد. معمولاً اجاره مسکن در خانه تک خوابه حدود 7.900 کرون در ماه، و برای خانه دو خوابه 11.500 کرون در ماه است. در حالی که هزینه مسکن در خوابگاه‌های این کشور حدود 365 یورو در ماه است که بسته به نوع دانشگاه و شهر می‌تواند متغیر باشد. هزینه خورد‌وخوراک نیز در ماه حدود 200 کرون است که بستگی به نوع عادات غذایی شما و محل خرید مواد اولیه­ غذایی بستگی دارد. در صورتی که سفارش غذا از بیرون برای دو نفر می‌تواند این مبلغ را تا 600 کرون نیز برساند.

هزینه‌های حمل‌ونقل در سوئد نیز توسط دانشجویان بین‌الملل به کمک سرویس حمل‌ونقل عمومی انجام می­گیرد که برای هر دانشجویی مانند شما که در پرستاری تحصیل می­کنید حدود 30 تا 55 کرون هزینه در بر خواهد داشت. همچنین می‌توانید مانند 27% دانشجویان، با خرید دوچرخه‌­ای به مبلغ 110 یورو، از این وسیله برای حمل‌ونقل استفاده کنید. هزینه مازاد مانند بیمه نیز حدود 30 یورو در ماه است، کتاب و مسائل تحقیقاتی و دیگر موارد ضروری مانند کارت دانشجویی و… حدود 80 یورو در ماه است.

پرستاری در سنگاپور

باتوجه‌به اهمیت خدمات پزشکی ازجمله پرستاری در به ثمر رسیدن تلاش پزشکان برای بهبود حال بیماران، نیاز به افراد فارغ‌التحصیل پرستاری بسیار زیاد شده است به‌طوری‌که در تمامی جهان شاهد چشم انداز­هایی در جهت افزایش فرصت شغلی پرستاری و تقسیم آن به گرایش­های جدیدتر هستیم. کشور سنگاپور نیز درزمینۀ علوم پزشکی مانند پرستاری از کشورهای صاحب نامی همچون انگلستان و آمریکا چندان عقب نمانده است و توانسته دانشگاه ملی سنگاپور در زمره برترین دانشگاه‌های جهان در بین 35 دانشگاه برتر دنیا درزمینۀ پرستاری قرار دهد.

زندگی و تحصیل در سنگاپور به نسبت کشورهای آسیایی دیگر پرهزینه‌تر است اما نسبت به کشورهای اروپایی مانند انگلستان و کشور آمریکا کم‌هزینه‌تر است. به همین دلیل در کنار سطح آموزشی بالا، سنگاپور به یکی از کشورهای موفق درزمینۀ جذب دانشجویان بین‌الملل مشتاق پرستاری تبدیل شده است. زبان تحصیل در این کشور برای پرستاری و حتی تمامی رشته‌ها به انگلیسی است.

در این قسمت به بررسی هزینه‌های تحصیلی و هزینه زندگی در سنگاپور می­پردازیم تا بهتر بتوانید برای تحصیل پرستاری در خارج کشور تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید.

هزینه تحصیل در سنگاپور مانند رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بسیار بیشتر از سایر رشته‌ها خواهد بود اما مابقی رشته‌ها تقریبا در یک محدوده نزدیک به هم هستند. هزینه تحصیلی برای دانشگاه ملی سنگاپور در مقطع لیسانس پرستاری حدود سالی 27 هزار دلار تا 40 هزار دلار سنگاپور است. که این دوره تحصیلی 4 سال به طول می‌انجامد. همچنین هزینه تحصیلی فوق لیسانس پرستاری در این دانشگاه نیز حدود 18 تا 30 هزار دلار سنگاپور است که 2 سال طول خواهد کشید. مقطع دکتری پرستاری نیز در این دانشگاه با 4 سال تحصیلی حدود 32 هزار تا 60 هزار دلار سنگاپور خواهد بود.

دانشگاه نانیانگ سنگاپور نیز برای پرستاری در هر سال حدود 28 هزار دلار سنگاپور هزینه شهریه دارد که این رقم تا 75 هزار دلار سنگاپور نیز می‌رسد که بستگی به مقطع تحصیلی خواهد داشت. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها شامل کارت دانشجویی نیز هست و برای خوابگاه معمولاً ماهانه 200 تا 700 دلار سنگاپور دریافت می‌گردد.

هزینه زندگی در سنگاپور نیز مقوله بسیار مهم است که در زیر با ریز جزئیات بررسی خواهیم کرد ولی باید در نظر داشته باشید که باز هم هزینه دقیق زندگی در این کشور بستگی شدید به سبک زندگی شما خواهد داشت و ارتباطی به رشته شما ندارد.

هزینه خورد‌وخوراک در سال در بهترین حالت 45 هزار دلار سنگاپور هزینه در بر خواهد داشت. در حالی که خرید غذا در بیرون برای یک وعده در یک منطقه معمولی 12 دلار سنگاپور هزینه دارد. یک لیتر شیر 3 دلار سنگاپور، 12 عدد تخم مرغ 3 دلار سنگاپور، 1 کیلو سیب زمینی حدود 4 دلار سنگاپور، 500 گرم پنیر محلی حدود 14 دلار سنگاپور، 1 کیلوگرم سیب 3 دلار سنگاپور، نان برای دو نفر 2 دلار سنگاپور هزینه دارد.

اجاره مسکن 85 متر مربعی در منطقه لوکس با اثاثیه، حدود 6000 دلار سنگاپور هزینه دارد و برای منطقه‌ای ارزان، 4500 دلار سنگاپور هزینه در بردارد. که در متراژهای پایین­تر مانند 45 متر مربعی با اثاثیه، تا 2300 دلار سنگاپور در منطقه‌ای ارزان قیمت و تا 4200 دلار سنگاپور در منطقه گران قیمت نیز می‌رسد.

قبوض ماهانه حدود 110 دلار سنگاپور، اینترنت ماهانه با سرعت 8 مگابایت 36 دلار سنگاپور، یک جفت شلوار 93 دلار سنگاپور، یک جفت کفش 138 دلار سنگاپور، هزینه بلیط ماهانه اتوبوس یا هر وسیله­ نقلیه­ عمومی دیگر حدود 120 دلار سنگاپور، بیمه تحصیلی ماهانه 300 دلار سنگاپور، خرید لوازم پزشکی و بهداشتی مانند (یک باکس آنتی بیوتیک، 13 دلار سنگاپور، ویزیت سرپایی دکتر خصوصی 48 دلار سنگاپور، شامپوی سر 6 دلار سنگاپور، خمیر دندان 4 دلار سنگاپور، آرایشگاه 24 دلار سنگاپور)، بلیط دو نفره سینما 25 دلار سنگاپور، عضویت 1 ماهه­ی بدنسازی 164 دلار سنگاپور و غیره است. بد نیست بدانید که هزینه زندگی در سنگاپور 14% ارزان­­تر از لندن و 12% ارزان­تر از توکیو است ولی 98% گران­تر از جاکارتا (پایتخت اندونزی) و 109% گران­تر از کوالالامپور (پایتخت مالزی) است.

پرستاری در چین

کشور چین درزمینۀ پزشکی پیشرفت­‌های چشمگیری داشته به‌طوری‌که توانسته درزمینۀ پرستاری، دانشگاه هنگ کنگ را در رنکینگ بهترین دانشگاه‌های دنیا داشته باشد. کشور چین از نظر هزینه‌های زندگی و تحصیل نیز مخارج قابلِ‌قبول داشته و اکثر افراد می‌توانند از پس این هزینه‌ها بربیایند. مخصوصاً وقتی این کشور را با سایر کشورهای جهان مانند انگلستان و آمریکا، حتی سنگاپور در آسیا مقایسه می‌کنیم متوجه تفاوت فاحش این مقدار با کشور چین خواهیم شد.

توجه داشته باشید که برای ورود به کشور چین جهت تحصیل برخی رشته‌ها، نیاز به یادگیری زبان چینی (ماندارین)، آشنایی کافی با این زبان را داشته باشید، لذا ملزم به شرکت در آزمون «HSK» بوده و از سقف نمره 11، بسته به رشته تحصیلی باید حداقل نمره­ای مابین 3 تا 8 را کسب کنید. اما نکته خوب درمورد پرستاری این است که شما می‌توانید با زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید (به شرط ارائه نمره قابل قبول تافل یا آیلتس)، به‌جز اینکه مایل باشید تا به زبان چینی به تحصیل بپردازید تا شهریه کمتری را پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در چین در مقطع لیسانس پرستاری در کشور چین 4 سال طول می‌کشد که در دانشگاه‌های دولتی برای رشته‌های پزشکی مانند پرستاری بین 24 هزار دلار آمریکا تا 50 هزار دلار آمریکا در سال خواهد بود که بسته به نوع دانشگاه و شهر آن دارد، البته باید توجه داشت که رشته‌های پزشکی در هر کشوری، شهریه بالاتری دارند.

البته کشوری مانند انگلستان در چین دانشگاه‌های معتبری دارد که در آن‌ها نیز می‌توانید به تحصیل بپردازید که برای مقطع لیسانس پرستاری 12 هزار دلار در سال و برای مقطع فوق لیسانس پرستاری 13500 دلار و مقطع دکتری پرستاری نیز 15 هزار دلار آمریکا در سال پرداخت خواهید نمود. اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه تحصیلی از 15 هزار دلار آمریکا در سال شروع می‌گردد. که دانشگاه‌های دولتی بسیار معتبر مانند هنگ کنگ و Peking، شهریه و هزینه تحصیل به 17 هزار دلار در سال نیز می‌رسد. دانشگاه‌هایی با رده متوسط مانند بیجینگ و نانجینگ نیز شهریه تحصیلی 5 هزار و 4 هزار دلار آمریکا در سال دارند. که این هزینه‌ها برای تمامی مقاطع پرستاری است.

اگر مایل باشید تا ترم تابستانی پرستاری در کشور چین مشغول‌به‌تحصیل شوید و در خود دانشگاه‌های چین باشید، هزینه تحصیلی برای آن در دانشگاهی مانند سیچوان حدود 1200 دلار آمریکا، دانشگاه شانگهای 3600 دلار با زبان چینی و 11600 دلار آمریکا جهت تحصیل ترم تابستانی به زبان انگلیسی در این دانشگاه است. اما اگر ترم تابستانی پرستاری در دانشگاه‌های انگلستان و یا آمریکا واقع در این کشور بگذرانید، هزینه تحصیلی این ترم برای دانشگاهی مانند USAC China: Chengdu حدود 5 هزار دلار آمریکا، دانشگاه CSA در Tsinghua حدود 2700 دلار آمریکا و در CIEE حدود 16 هزار دلار آمریکا خواهد بود. خوابگاه نیز شامل این شهریه‌ها است.

هزینه زندگی در چین نیز دومین فاکتور بسیار مهم برای شما خواهد بود تا براساس آن بتوانید تصمیم بگیرید که قادر به زندگی کردن در چین خواهید بود یا خیر. هزینه زندگی نیز ارتباطی به رشته تحصیلی نداشته و به سبک زندگی و تیپ شخصیتی شما بستگی دارد. اگر خواهان زندگی در شهرهایی مانند بیجینگ یا شانگهای باشید، همان طور که اطلاع دارید این دو شهر از گران‌ترین شهرهای جهان برای زندگی محسوب می شوند و برای پوشش هزینه‌های زندگی ماهانه خود باید 1200 دلار در ماه و بین 800 تا 1200 دلار در ماه به ترتیب، هزینه نمایید.

اما اگر شهرهای مقرون به صرفه تر را برای زندگی انتخاب نمایید، گزینه‌های بهتری نیز وجود دارند مانند شهرهای Tianjin، Jiangsu و Sichuan. به‌عنوانِ‌مثال اماکن دانشجویی برای هزینه مسکن نیاز به 150 تا 400 دلار در ماه نیاز خواهند داشت و یا اجاره یک آپارتمان تک خوابه بسته به شهر، محله و امکانات آن مبلغی بین 300 تا 1000 دلار در ماه نیاز خواهد داشت. اما گزینه محبوب در بین دانشجویان بین‌الملل مکان‌هایی است که به‌صورتِ اشتراکی در آن اقامت دارند و هزینه‌ای حدود 300 تا 460 دلار در ماه نیاز است.

هزینه خورد‌وخوراک نیز ماهانه حدود 170 تا 200 دلار در ماه هزینه خواهد داشت. بسته به اینکه تعداد دفعات استفاده از فست فود به چه میزان باشد، در خانه غذا درست کنید یا خیر، از چه مکان‌هایی خرید کنید و غیره. که اگر مکان‌های اقتصادی را انتخاب نمایید و سبک زندگی ساده را برگزینید می‌توانید این هزینه را تا حد زیادی کاهش دهید. حمل‌ونقل نیز بسته به انتخاب شما متفاوت است به‌عنوانِ‌مثال تاکسی به ازای هر کیلومتر 3 یوان از شما دریافت خواهد نمود. اتوبوس‌های شهری 2 یوان و مترو نیز 120 یوان در ماه برای حمل‌ونقل هزینه در بردارد. همچنین می‌توانید از سرویس حمل‌ونقل دانشجویی نیز استفاده نموده و هزینه حمل‌ونقل را به 15 دلار در ماه برسانید. بیمه­ پزشکی نیز حدود 60 دلار برای 6 ماه هزینه خواهد داشت. کارت دانشجویی هزینه مازادی نداشته و جزء هزینه تحصیل محسوب می‌گردد.

همچنین در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین‌الملل که در چین مشغول‌به‌تحصیل می‌شوند، حتی رشته پرستاری، به‌علت حضور بیش از 6 ماه در این کشور، باید اقدام به دریافت «X-Visa» نموده که هزینه‌ای در حدود 74 پوند (هر پوند 1216 دلار آمریکا) را در بر خواهد داشت.

پرستاری در تایوان

تایوان از کشورهای بسیار معروف در بین دانشجویان بین‌الملل خواهان تحصیل در قاره­ آسیا، به خصوص در پرستاری است چراکه قاره­ آسیا توانسته در رشته پرستاری، و بین 10 کشور برتر دنیا در این رشته، تعداد قابل‌توجهی را نصیب خود سازد. لازم به ذکر است که دوره کارشناسی پرستاری، 4 سال، کارشناسی‌ارشد پرستاری 2 سال و دکتری پرستاری نیز 4 سال به طول می‌انجامد و زبان تحصیل نیز انگلیسی خواهد بود اما بهتر است برای راحتی بیشتر به زبان ماندارین تایوانی یا چینی تسلط کافی داشته باشید. همچنین دانشگاه برتر جهانی تایوان درزمینۀ پرستاری، دانشگاه ملی تایوان است.

هزینه تحصیل در تایوان برای رشته پرستار در مقطع کارشناسی، حدود 62100 دلار تایوان تا 80 هزار دلار تایوان برای هر ترم است که بستگی به نوع دانشگاه محل تحصیل خواهد داشت. همین هزینه تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس پرستاری حدود 62300 دلار تایوان تا 78500 دلار تایوان در هر ترم خواهد بود. و برای مقطع دکتری نیز در حدود 142 هزار دلار تایوان در هر ترم است. لازم به ذکر است که برای تبدیل این هزینه‌ها به دلار آمریکا کافی است مبالغ گفته شده را تقسیم بر 30 کنید زیرا هر دلار آمریکا تقریبا 30 دلار تایوان است.

توجه داشته باشید که نحوه­ پرداخت شهریه یا هزینه تحصیلی در تایوان برای تمامی رشته‌ها مقداری متفاوت از دانشگاه‌های سراسر دنیا است. به‌طوری‌که در رشته پرستاری، دانشجویان برای دو سال اول در مقطع فوق لیسانس و دکتری کل شهریه را می‌پردازند و در سال‌های بعد، تنها شهریه هر ترم را خواهند پرداخت.

هزینه زندگی در تایوان طبق آمار منتشر شده در سال 2019 به طور متوسط برای هر نفر ماهانه، 782 دلار آمریکا یا 24502 دلار تایوان است. شاخص هزینه زندگی در تایپه (پایتخت تایوان)، 56.27% بیشتر از تهران است. و در بین 377 شهر جهان برای زندگی، از نظر سنگینی مخارج در رتبه­ 139 قرار دارد.

هزینه خورد‌وخوراک در یک رستوران متوسط برای هر وعده حدود 12 دلار تایوان، خرید مواد غذایی از قبیل شیر 88 دلار تایوان، برنج هر کیلو 100 دلار تایوان، 12 عدد تخم مرغ 68 دلار تایوان، هر کیلو سیب 133 دلار تایوان، هر کیلو موز 55 دلار تایوان و غیره، حمل‌ونقل از طریق وسایل نقلیه­ عمومی حدود 1280 دلار تایوان برای خرید بلیط ماهانه، تاکسی هر کیلومتر 25 دلار تایوان، قبض‌های مربوط به خانه و موبایل مجموعا در ماه 3 هزار دلار تایوان، اجاره مسکن در ماه در مرکز شهر و تک خوابه 13677 دلار تایوان و در خارج از شهر 8786 دلار تایوان است. خرید کتاب در هر ترم حدود 5 هزار تا 8 هزار دلار تایوان و بیمه­ نیز حدود 4500 دلار تایوان برای هر ترم خواهد بود.

اگر خوابگاه داخل دانشگاه را انتخاب کنید همراه با وعده‌های غذایی، برای هر ترم 6 هزار تا 10 هزار دلار تایوان هزینه در بر خواهد داشت.

پرستاری در کره جنوبی

درزمینۀ پرستاری نیز دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی در زمره دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد که اکثر رشته‌ها در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند اما داشتن مدرک «B1» زبان کره‌ای نیز از الزامات است. دوره‌های تحصیلی در کره جنوبی به‌صورتِ 4 ساله در مقطع لیسانس، 2 ساله در فوق لیسانس و 4 ساله در مقطع دکتری برای پرستاری است.

باتوجه‌به سیاست افزایش دانشجوی بین‌الملل توسط کره جنوبی، نکته مثبت درمورد هزینه تحصیل در کره جنوبی این است که شهریه دانشجویان بومی و بین‌الملل یکسان است و تنها به نوع دانشگاه و رشته بستگی دارد. به‌عنوانِ‌مثال برای دانشگاه‌های خصوصی، برای هر ترم مقطع کارشناسی پرستاری، شهریه‌ای معادل 2100 تا 4300 پوند، کارشناسی‌ارشد پرستاری 2600 تا 5 هزار پوند و مقطع دکتری پرستاری نیز 4500 تا 6 هزار پوند دریافت می‌گردد.

اما این هزینه‌ها برای دانشگاه‌های دولتی مانند دانشگاه ملی سئول بسیار کمتر است؛ به‌طوری‌که برای مقطع کارشناسی پرستاری برای هر ترم 1400 تا 3200 پوند، کارشناسی‌ارشد پرستاری 1700 تا 3600 پوند و دکتری پرستاری 2100 تا 4 هزار پوند اخذ می‌گردد.

طبق این طرح، در پردیس دانشجویی، مسکن در اختیار دانشجویان قرار داده شده که هزینه آن 2 هزار دلار در ماه خواهد بود و هزینه برنامه غذایی نیز در این پردیس دانشجویی حدود 2 هزار دلار در ماه است. اگر اتاق خوابگاهی شما با 4 نفر به اشتراک گذاشته شود هزینه زندگی در کره جنوبی در هر ترم 600 تا 900 دلار هزینه در بر خواهد داشت و اگر با 2 نفر به اشتراک گذاشته شود در هر ترم مبلغی در حدود 900 تا 1400 دلار در ترم پرداخت خواهید کرد اما اگر مسکن به‌صورتِ شخصی اجاره گردد بین 280 دلار تا 700 دلار در ماه متغیر خواهد بود. که در برخی مواقع سپرده امنیتی نیز باید گرو بگذارید که مبلغ آن نیز در حدود 3 هزار تا 5 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

غذا نیز اگر مخارجی خارج از خوابگاه داشته باشد، یعنی هزینه خوابگاه جدا از هزینه غذا باشد، در ماه حدود 300 دلار صرف تأمین خورد‌وخوراک خواهد شد. هزینه حمل‌ونقل نیز در کره جنوبی، هنگام تحصیل شما در پرستاری، معادل هر بلیط تک سفره برای وسیله نقلیه عمومی 1 دلار و خرید بلیط 1 ماه نیز 50 دلار خواهد بود. همچنین اگر شما مسلط به زبان کره‌ای نباشید به ازای 10 هفته یادگیری دوره زبان کره‌ای، مبلغی بین 1300 دلار تا 1600 دلار آمریکا هزینه خواهید کرد. و اگر همین دوره را در طی 3 هفته به اتمام برسانید، مبلغی حدود 800 دلار پرداخت خواهید کرد.

بیمه دانشجویی نیز طرحی اجباری بوده و شما هر ماه علاوه برهزینه‌های تحصیلی باید هزینه بیمه را نیز جداگانه پرداخت نمایید که معادل 20 دلار در ماه است.

پرستاری در ترکیه

از بین دانشگاه‌های معتبر این کشور، دانشگاه‌های کوچ استانبول، دانشگاه حاجت تپه و استانبول نسبت به بقیه جهت تحصیل در پرستاری معتبرتر و مناسبت‌تر هستند. مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان مورد قبول بوده و شما به‌عنوانِ دانشجوی بین‌المللی می‌توانید از لحاظ اقتصادی و اجتماعی، هزینه‌های کمتری را بپردازید. دوره‌های تحصیلی در ترکیه که بر هزینه‌های تحصیل شما نیز اثرگذار هستند، برای رشته پرستاری بدین صورت است که، مقطع لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 ساله خواهد بود. ضمن اینکه برای دوره فوق لیسانس پرستاری در ترکیه، دوره‌ای اضافه‌­تر نیز در نظر گرفته شده که به آن «Hons» گفته می‌شود.

مقطع تحصیلی کارشناسی

باتوجه‌به تدریس دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی و ترکیه‌­ای آشنایی با زبان ترکی برای برخی از دانشگاه‌ها الزامی است. با این حال اگر زبان ترکی را انتخاب کنید هزینه کمتری را به نسبت زبان انگلیسی خواهید پرداخت. برای ورود به مقطع کارشناسی نیز، اگر خواهان زبان انگلیسی باشید باید در آزمون SAT شرکت کنید که 4 بار در سال برگزار شده و شما فرصت دارید در آن شرکت کنید و برای آن هزینه جداگانه‌­ای تحت عنوان هزینه تحصیل خواهید پرداخت ولی اگر زبان ترکی را انتخاب کنید باید در آزمون یوس «Yös exam» شرکت نمایید که این آزمون نیز هزینه تحصیلی شما به حساب می‌­آید.

پس از ورود به مقطع کارشناسی و هزینه‌های آزمون و ثبت نام، اگر در دانشگاه دولتی مشغول‌به‌تحصیل پرستاری گردید و زبان تحصیل انگلیسی باشد شهریه‌­ای معادل 450 تا 1500 دلار آمریکا در سال و اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه‌ای مابین 150 تا 500 دلار آمریکا در سال را خواهید پرداخت. همچنین اگر دانشگاه مقطع کارشناسی شما خصوصی باشد، هزینه تحصیل در ترکیه بین 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال متغیر خواهد بود.

مقطع کارشناسی‌ارشد

در مقطع کارشناسی‌ارشد پرستاری نیز مشابه کارشناسی است یعنی اگر در دانشگاه دولتی و با تدریس زبان انگلیسی مشغول‌به‌تحصیل گردید سالانه مبلغی حدود 600 تا 900 دلار آمریکا بابت هزینه تحصیل متحمل خواهید شد که برای دانشگاه‌های دولتی با تدریس به شکل زبان ترکی، به میزان 100 تا 200 دلار آمریکا کاهش می­یابد. همچنین مشابه با وضعیت کارشناسی اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل نمایید به طور میانگین باید هزینه‌ای معادل 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال بپردازید که برای دانشگاه‌هایی که به ترکی تدریس نمایند می‌تواند بسیار کمتر از این مقدار باشد.

مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری پرستاری مقداری متفاوت از مقاطع دیگری آموزش‌عالی است. همچنین دانشگاه‌هایی که در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریس کنند بسیار کم است ولی با این حال برای دانشجویان بین‌الملل هزینه تحصیل در این مقطع بین 900 تا 1000 دلار آمریکا در سال خواهد بود که برای دانشجویان بومی بسیار کمتر است. همچنین برای هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز باید مبلغی معادل 10 هزار تا 25 هزار دلار آمریکا در سال هزینه کنید.

هزینه‌های زندگی

 • هزینه زندگی در ترکیه ماهانه مبلغی حدود 200 تا 500 دلار برای سکونت در منزل اجاره‌ای است که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه‌های تحصیلی به‌شمار می‌آید که به‌صورتِ جداگانه، هر ماه مبلغی بین 30 تا 300 دلار آمریکا خواهد بود که بستگی به تعداد نفرات و تجهیزات هر اتاق دارد.
 • هزینه رفت و آمد شما نیز بسیار پایین است و به نوعی ارزش محاسبه کردن را ندارد چراکه دانشجویان از تخفیف‌های بسیار ویژه حمل‌ونقل برخوردار هستند.
 • هزینه خورد‌وخوراک نیز در ترکیه تقریبا معادل 1100 دلار در هر ترم است.
 • هزینه خرید کتاب نیز حدود 150 دلار آمریکا در هر ترم است.
 • بیمه دانشجویی نیز هزینه‌ای معادل 100 دلار در سال است.

اخذ پذیرش در رشته پرستاری

شیوه اخذ پذیرش تحصیلی برای هر رشته‌ای تقریباً برای کشورهای مختلف تا حد زیادی مشابه است. شیوه‌ اخذ پذیرش پرستاری بسته به کشور و مقطع ورودی شما می‌تواند مقداری متفاوت باشد؛ لذا به‌صورتِ کلی اگر بخواهیم بیان نماییم معمولاً بدین‌صورت است:

 • شرط اول محدودیت سنی است که برای ورود به مقطع کارشناسی باید 18 سال تمام باشید.
 • حداقل معدل برای دوره‌های لیسانس و فوق‌لیسانس 16 و دکتری 18 است تا بتوانید در دانشگاه‌های برتر پذیرش بگیرید.
 • برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به‌صورتِ مدرک تحصیلی باید مدرک بین‌المللی تافل «TOEFL» یا آیلتس با حداقل نمره قبولی مدنظر کشور مقصد را ارائه دهید و اگر کشور مقصد شما در رشته مدنظر به زبانی به‌جز انگلیسی نیز تدریس دارند باید مدرک بین‌الملل سطح «B1» آن را نیز ارائه دهید.
 • دارا بودن حداقل نمره «GPA» که برای رشته‌هایی مانند پرستاری بسیار الزامی است و حداقل میزان آن 3 است. «در واقع GPA معادل‌سازی شده‌ معدل در ایران است که از بین 0 تا 4 رده‌بندی می‌گردد»
 • مدرک تحصیلی دبیرستان و ترجمه‌شده که البته برخی از کشورها به ریزنمرات اکتفا می‌کنند.
 • توصیه نامه‌ اساتید و انگیزه نامه نیز از دیگر مواردی است که باید برای اخذ پذیرش ارسال نمایید.
 • برای ورود به مقطع لیسانس پرستاری باید نمرات آزمون «RN» شما به حد نصاب رسیده باشد و در صورت تأیید تمامی مدارک فوق هزینه پذیرش برای مقطع لیسانس را نیز باید پرداخت کنید که بسته به هر کشور و دانشگاه متفاوت است ولی معمولاً بین 40 تا 100 دلار است.

مقطع کارشناسی‌ارشد

 • برای مقطع فوق‌لیسانس پرستاری نیز برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های «Pre-Master» تشکیل می‌دهند که مازاد بر دوره‌ تحصیلی است و در انتها باید نمره قبولی مدنظر دانشگاه را نیز کسب نمایید.
 • همچنین در برخی دانشگاه‌ها، پس از قبولی در کارشناسی‌ارشد باید دوره‌ کارآموزی نیز بگذارید که معمولاً 500 ساعت است و در انتها نیز باید تأییدیه‌ کارآموزی را از بیمارستان یا کلینیک محل خدمت ارائه دهید.
 • توصیه نامه‌ اساتید مقطع لیسانس حداقل تا 2 نفر الزامی است و همچنین ترجمه‌ مدارک مقاطع قبلی به زبان کشور مقصد و انگلیسی و یا تنها به زبان انگلیسی از ملزومات است.
 • نمره «GRE» نیز برای اکثر دانشگاه‌های دنیا بسیار حائز اهمیت است و حداقل نمره قبولی نیز متفاوت خواهد بود.
 • هزینه پذیرش نیز متفاوت بوده ولی معمولاً حدود 50 تا 80 دلار است.

مقطع دکتری

 • برای مقطع دکتری پرستاری علاوه بر الزامی بودن ارائه‌ تمامی مدارک فوق، نیاز به ارائه‌ ترجمه‌ مدارک تحصیلی فوق‌لیسانس با حفظ شرایط فوق‌الذکر الزامی است.
 • حداقل نمره «GPA» در این مقطع برای پرستاری، 3.6 است. نمره آیلتس حداقل 7.5 و یا تافل حداقل 76 برای نسخه کاغذی و 60 برای نسخه اینترنتی الزامی است.
 • انگیزه نامه نیز باید موردپذیرش هیئت‌علمی دانشگاه مقصد باشد. پرداخت حق پذیرش نیز در حدود 100 دلار است.
پرستاری در تمام دنیا، از رشته‌های بسیار آینده دار است و با تحصیل این رشته در خارج از کشور، آینده­‌ای بسیار مطلوب و پردرآمد را می‌توانید برای خود متصور شوید به‌صورتِی که تقریبا فارغ‌التحصیلان پرستاری، در هر جای دنیا می‌توانند مشغول‌به‌کار شوند.

ویزا

معمولاًً مراحل اخذ ویزا و مدارکی که برای ارسال و سپس تأیید موردِنیاز است بسته به کشور و حتی رشته می‌تواند متفاوت باشد اما به‌صورتِ کلی کارهایی که باید انجام دهید به‌صورتِ زیر است:

 • در مرحله اول باید نوبت مصاحبه در سفارت را تعیین کنید که امروزه تعیین وقت مصاحبه به‌صورتِ آنلاین است و با رفتن به سایت سفارت کشور مدنظر خود، وقت مصاحبه را تعیین خواهید کرد
 • پس از انجام مصاحبه، فرم درخواست برای ویزای تحصیلی را باید کامل کنید.
 • در مرحله بعد باید پذیرش تحصیلی که از دانشگاه مدنظر کشور خود کسب نموده‌اید را نیز ارائه دهید که در مرحله قبلی مراحل کلی آن توضیح داده شده است.
 • در مرحله بعدی شما ملزم هستید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید زیرا برای کشور مقصد بسیار مهم است که مطمئن شود می‌توانید تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی را بپردازید. «در این مقاله 10 کشور برتر رشته پرستاری را به همراه هزینه‌های تحصیل و زندگی نام برده‌ایم.»
 • پس از آن باید گواهی اتمام سه سال دوره متوسطه را به همراه ترجمه موردِنیاز بسته به کشور مقصد تحویل دهید.
 • در مرحله بعدی باید گواهی اتمام دوره پیش‌دانشگاهی به همراه ترجمه‌ موردِنظر را ارائه کنید.
 • سپس اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی‌ارشد باشید، باید مقطع کارشناسی به همراه ترجمه ارائه دهید و اگر بخواهید برای مقطع دکتری اقدام نمایید باید گواهی اتمام دوره کارشناسی و کارشناسی‌ارشد را به همراه ترجمه‌ موردِنظر ارائه کنید.
 • پس از تحویل این مدارک، نوبت به ارائه پاسپورت، عکس است.
 • مرحله مهم دیگر که ارائه مدارک درمورد داشتن دلایل کافی برای بازگشت به کشور است. باید بتوانید با مدرک این دلایل را ثابت کنید.
 • مدارک هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه کنید و در نهایت نیز باید هزینه صدور ویزای خود را پرداخت نمایید.
تنها توجه داشته باشید که اگر خواهان اخذ ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشید باید ویزای شینگن «Schengen Visa» نیز دریافت نمایید.

بورسیه تحصیلی رشته پرستاری

باتوجه‌به گستردگی بسیار زیاد پرستاری در جوامع دنیا و کاربردهای بسیار وسیع آن، امکان بورسیه گرفتن در دانشگاه­‌های معتبر دنیا در این رشته بالا رفته است و حتی در برخی موارد دانشجویان می­‌توانند از تحصیل رایگان نیز بهره‌مند شوند. به‌عنوانِ‌مثال در کشور استرالیا، در برخی از دانشگاه‌­ها شرایط اعطای بورسیه در صورت داشتن سن بالای 18 سال و بودن در بین دانشجویان ممتاز سبب می‌­شود تا به کمک بورسیه بخشی از هزینه‌های شهریه کسر شود یا حتی به گونه­‌ای باشد که نه تنها معاف از شهریه گردید بلکه بتوانید هزینه‌­های زندگی و… را نیز تأمین کنید. مدارک لازم نیز شامل معدل بالا، مقالات علمی معتبر، فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر، ثبت اختراع، آیلتس 6.5، عدم فاصله­­ تحصیلی بلند مدت و هر نوع کار تحقیقاتی حتی چاپ و ترجمه­‌ کتاب است.

انواع بورسیه تحصیلی بخش­‌های دولتی استرالیا:

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های دولتی کشور استرالیا «Australia» به شرح زیر است:

بورسیه «AAS»

اعطا به تمامی دانشجویان « توجه داشته باشید که بیشتر مختص کارشناسی‌ارشد و دکتری است» و شامل کل هزینه شهریه، هزینه­‌ زندگی در استرالیا، بهداشت و درمان، همچنین سفر به کشور مبدأ است.

بورسیه اندور «Andre»

مخصوص دانشجویان کارشناسی‌ارشد است و دربرگیرنده شهریه، سفر به کشور مبدأ، هزینه اقامت، زندگی، بهداشت و درمان است.

بورسیه «IPRS»

برای تمامی دانشجویان به‌جز استرالیا و نیوزیلند، جهت پژوهش در استرالیا است که تأمین کننده­‌ هزینه­‌های شهریه و درمان دانشجویان است.

بورسیه پزشکی

بسته به نوع دانشگاه بسیار متفاوت است.

 انواع بورسیه تحصیلی بخش­ های خصوصی استرالیا:

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های خصوصی کشور استرالیا «Australia» به شرح زیر است:

بورسیه دانشگاه ملی استرالیا «The Australian National University»

شامل همه‌­ دانشجویان در تمامی مقاطع است.

بورسیه آدلاید «The University of Adelaide»

شامل مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری است که دربرگیرنده هزینه تحصیل، زندگی و درمان است.

بورسیه «FIPRS»

مختص کارشناسی‌ارشد و دکتری در دانشگاه فلیندرز «Flinders University» شهر آدلاید است که شامل هزینه‌های زندگی و سفر است.

بورسیه­ لاتروب «AES»

مختص دانشجویان به‌جز دانشجویان بومی و نیوزیلند در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری است.

بورسیه «MRS»

مختص تحقیقات در دانشگاه ملبورن در مقطع کارشناسی‌ارشد است که شامل هزینه‌های زندگی، سفر، درمان و زایمان است.

بورسیه مکواری «Macquarie»

مختص دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به‌جز افراد بومی و نیوزیلند است.

بورسیه دانشگاه موناش

مختص دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است.

کشورهای متقاضی کار رشته پرستاری

یکی از کشورهای مقصد برای فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری لوکزامبورگ است که به کوچک‌ترین کشور مستقل قاره سبز یا اروپا معروف است. در این کشور شما خواهید توانست به ازای 8 سال اول فعالیت 60 هزار دلار و در سال‌های بعد، سالانه 125 هزار دلار درآمد داشته باشید؛ اما باید توجه داشته باشید که این کشور برای پرستارهای باتجربه و با مدرک تحصیلی بالا بسیار مناسب است.

کشور بسیار مناسب بعدی که متقاضی پرستاری است، آمریکا است که به‌صورتِ میانگین 75 هزار دلار در سال درآمد پرستاران است. باتوجه‌به بازنشستگی بیش از 1 میلیون پرستار در سال‌های آتی در این کشور و برنامه‌ریزی اشتغال تعداد زیادی پرستار، این کشور مقصد خوبی جهت اخذ ویزای کاری و اشتغال خواهد بود.

کشور کانادا به کشوری مهاجرپذیر معروف است و هرساله درزمینهٔ تحصیلی و شغلی پذیرای دانشجویان و دانش‌آموختگان بسیاری است. از مزیت شغل پرستاری در کانادا علاوه بر حقوق بالا، ساعت کاری نسبتاً پایین در مقایسه با حقوق دریافتی است و ازآنجایی‌که هر فردی که صلاحیت کافی را داشته باشد در این کشور می‌تواند در بخش‌های مختلف مشغول‌به‌کار شود، مانند بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها برای پرستاری، هرساله تقاضای استخدام پرستاری در این کشور بالا است.

آلمان نیز می‌تواند مقصد هر فارغ‌التحصیلی در هر رشته پرستاری باشد. بر اساس آخرین آماری که از سوی وزارت کار آلمان منتشرشده، نیاز شدید به نیروی کار متخصص درزمینهٔ پرستاری به‌خصوص افراد با تجربه‌ کافی وجود دارد که از سمت نیروی بومی قابل جبران نخواهد بود.

همچنین باتوجه‌به افزایش تعداد سالمندان نیز، نیروی متخصص پرستاری در این زمینه احساس می‌شود و همه‌ این موارد سبب شده تا جذب نیروی خارجی در آلمان بسیار افزایش یابد.

درآمد کار در رشته پرستاری

در بسیاری از کشورهای جهان شما قادر نخواهید بود تا تنها با داشتن مدرک رشته پرستاری و حتی سایر رشته‌ها، مستقیما در حوزه­ مربوطه اشتغال یافته و مشغول‌به‌کار شوید، چراکه قبل از اشتغال یافتن و پس از ارسال مدارک لازم، باید مجوز کار را از کشور مقصد دریافت نمایید. به‌عنوانِ‌مثال در کشورهای آمریکای شمالی مانند کانادا، صلاحیت کاری شما بسته به گرایش تحصیلی، توسط سازمان مسئول ارزیابی مدارک پرستاری در کانادا یا «NNAS» بررسی خواهد شد که برای آن‌ها رده دانشگاه محل تحصیل و رده تحصیلاتی شما بسیار مهم و تأثیرگذار است.

معمولاً مدارکی که برای بررسی از شما درخواست می­‌کنند به شرح زیر است:

 • اصل مدارک تحصیلی پس از دیپلم با ترجمه یا تنها نسخه ترجمه‌شده «حتماً بررسی کنید که حداقل مدرک موردنیاز برای اشتغال به پرستاری در کشور مقصد چیست در غیر این صورت بدون بررسی سایر مدارک، فوراً مردود اعلام می‌گردد»
 • مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، عقدنامه، شناسنامه و…
 • مدارک مرتبط با عضویت در انجمن‌های پرستاری کشور مبدأ
 • مدارک مرتبط با سابقه کاری در طی 10 سال اخیر
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک

در این بخش قصد داریم به بررسی میزان درآمد ماهیانه فردی که در رشته پرستاری فارغ‌التحصیل شده است بپردازیم و آن را با خارج از کشور مقایسه کنیم، توجه داشته باشید که درآمدها به‌صورتِِ میانگین ارزیابی می‌شود.

داخل کشور

طبق مصوبه شورای عالی از طرف وزیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این‌طور اعلام شده است که بسته به محل فعالیت پرستاران، میزان تخصص و یا مدرک تحصیلی و همچنین سابقه کار و نوع شیفت کاری است. در بیمارستان‌های دولتی حداقل پرستاران 2 میلیون تومان در ماه است. توجه داشته باشید که بازه درآمد پرستاری به‌صورتِ کلی و با در نظر گرفتن فاکتورهای فوق به 6 تا 10 میلیون تومان در ماه نیز می‌رسد.

خارج کشور

در خارج از کشور نیز میزان درآمد پرستاران به فاکتورهای مختلفی مانند کشور، شهر، دولتی یا خصوصی بودن محل کار، نوع فعالیت، میزان انجام کار در طی روز و همچنین مدرک دانشگاهی بستگی دارد. لذا در این قسمت کشورهایی را مطرح خواهیم کرد که به ترتیب کمترین تا بیشترین میزان دستمزد سالانه را به افراد فارغ‌التحصیل پرستاری اعطا می‌­کنند.

نیوزیلند «New Zealand»

زبان تدریس و تحصیل در نیوزلند در رشته پرستاری به‌صورتِ انگلیسی است و یک مزیت برای دانشجویان بین‌الملل محسوب می­‌گردد، همچنین مکانی مناسب برای رشته پرستاری است زیرا در این کشور درآمد بالایی دارند. سیستم درمانی این کشور مخلوطی از مؤسسات خصوصی و دولتی است و یکی از بهترین مکان­‌ها جهت کار و تحصیل است. دستمزد سالانه پرستاری در این کشور 56318 دلار است.

جمهوری ایرلند «Ireland»

یکی دیگر از کشورهایی که پرستاری را به انگلیسی نیز تدریس می­‌کنند و حقوق سالانه عالی نیز پرداخت می­‌کنند کشور ایرلند است. سیستم درمانی این کشور نیز ترکیبی از بخش‌­های خصوصی و دولتی است که به‌صورتِ میانگین پرستاران سالانه 57663 دلار، دریافت می­‌کنند.

سوئیس «Switzerland»

سوئیس یکی دیگر از کشورهایی است که دستمزد رشته پرستاری در آن بالا است و به‌صورتِ میانگین پرستاران 58041 دلار در سال دریافتی دارند. اما باید دو نکته را توجه داشته باشید که هم هزینه­‌های زندگی در سوئیس بالا است و هم باید به یکی از زبان­‌های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی بسته به شهری که در آن مشغول‌به‌کار خواهید شد تا حد قابلِ‌قبول تسلط داشته باشید.

هلند «Netherlands»

هلند یکی از کشورهای بسیار موفق درزمینۀ سلامت است و رشته پرستاری در حدود 60253 دلار در سال به‌صورتِ میانگین برای فارغ‌التحصیلان خود درآمدزایی دارد.

نروژ «Norway»

از کشورهای شمال اروپا که با دارا بودن جامعه­‌ای پیشرفته و شرایط زندگی عالی سبب شده تا پرستاران بتوانند در سال به‌صورتِ میانگین 66647 دلار درآمد داشته باشند.

استرالیا «Australia»

استرالیا که در جنوب آن کشور نیوزیلند واقع شده است، در زمره کشورهای مهاجرپذیر قرار دارد و پرستاران ماهر می‌توانند در سال به‌صورتِ میانگین 72271 دلار دریافت نمایند.

ایالات متحده آمریکا «United States»

بسته به ایالت محل خدمت دستمزدها متفاوت است. معمولاً به‌صورتِ میانگین حقوقی معادل با 74250 دلار در سال پرداختی حقوق به فارغ‌التحصیل پرستاری است درحالی‌که در ایالت­‌هایی مانند مینه‌سوتا «Minnesota» و نيفادا «Nevada» این دستمزد سالانه به 93 هزار دلار در سال و در ایالت‌­های تگزاس «Texas» و واشینگتن، دی.سی «Washington, D.C.» به 91 هزار دلار در سال نیز می‌­رسد.

ایسلند «Iceland»

ایسلند ازجمله کشورهایی است که در بین بهترین کشورهای موجود برای پرستاری است چراکه به‌راحتی می­‌توانید در سال به‌صورتِ میانگین 87635 دلار درآمد داشته باشید.

لوکزامبورگ «Luxembourg»

افرادی که در پرستاری تجربه‌­ قابلِ‌قبولی داشته باشند می‌­توانند تا 105749 دلار نیز در سال داشته باشند و افراد تازه‌کار می­‌توانند با حقوق سالانه به‌صورتِ میانگین 60 هزار دلار در سال شروع کنند.

مشاوره پذیرش در رشته پرستاری

در این مقاله تلاش کردیم تا به تمامی نکات پیرامون رشته پرستاری در خارج از کشور بپردازیم و بر این اساس تصمیم قاطع و بسیار مناسبی را اتخاذ نمایید. به یاد داشته باشید که در نظر گرفتن تمامی این موارد الزامی است و قابل‌حذف نیستند. همچنین توجه داشته باشید که هرساله برای کسب اطلاعات آپدیت شده می‌توانید با تماس با مشاوران مجرب و حاذق مؤسسه مهاجرتی «GO2TR» که درزمینۀ اعزام دانشجو فعالیت دارند، از آخرین اطلاعات آگاهی پیدا کنید.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
آیا تحصیل پرستاری در خارج از کشور نیاز به مدرک زبان دارد ؟
بله. تحصیل در این رشته در خارج از کشور نیاز به مدرک آیلتس با نمره 7 دارد.
هزینه تحصیل در رشته پرستاری در خارج از کشور چگونه است ؟
هزینه های تحصیل در این رشته بسته به شهر و دانشگاه و طول دوره تحصیل متغیر است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱