x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته پرستاری در خارج

پرستاری چیست؟

پرستاری چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

پرستاری از جمله شاخه‌­های علوم پزشکی محسوب می­‌گردد که وظیفه­‌ی آن مراقبت از بیماران خواهد بود. بنیانگذار حرف‌ه­ای این شغل Florence Nightingale است که در دهه­‌ی 1860، پرستاری را به صورت تحصیل و علم درآورد که افراد برخلاف گذشته، با طی کردن دروس و آموزش­‌های آکادمیک می‌­توانستند در این حرفه مشغول به کار شوند.  

همچنین به کمک تعریفی که از سمت مجمع پرستاران کانادا (C.N.A) ارائه شده است می­‌توان پرستاری را این گونه توصیف نمود حرفه­‌ی پرستاری متناسب با نیاز جامعه پدید آمده و ایده­ آل­‌هایی را در ارتباط با سلامت انسان در طول زندگی خود در نظر دارد. در واقع پرستاران در رشته‌­ی پرستاری تلاش به پیشبرد، حفظ و یا بازگردانی سلامت افراد و حتی پیشگیری از بروز بیماری­های مختلف و تسکین دادن دردها دارند.

پرستاری در تقسیم بندی­های علمی، هم ارز با دکتر یا پزشک قرار می­‌گیرد چرا که هم سبب می­‌شود تا تلاش­های دکتر و تجویزهای او به ثمر بنشیند و هم به دلیل اینکه بیشترین ارتباط را با بیمار در بیمارستان دارد، نحوه­ی برخورد او جلوه­ای از عملکرد بیمارستان است. در واقع پرستاری سبب می­‌شود تا تمامی تلاش­‌ها جهت بازگرداندن سلامتی افراد و بهبودی آنان نتیجه بخش باشد.

پرستاری در خارج در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری قابل تحصیل بوده که پس از گذراندن مدارج علمی می­توانند در بیمارستان­ ها، کلینیک­‌ها، پاراکلینیک دولتی و خصوصی و یا در دانشگاه­ ها مشغول به کار شوند. حتی پرستاری در بیمارستان به واحدهای مختلف اورژانس، اطفال، اتاق عمل، ICU، CCU و داخلی و جراحی تقسیم بندی می­‌گردد.

از جمله وظایفی که افراد در رشته­‌ی پرستاری آموزش می‌­بینند می­‌توان به ثبت دقیق اطلاعات بیمار، چک کردن منظم و مرتب وضعیت بیماران، کمک به تیم پزشکی، تزریق در زمان مناسب، استفاده از تجهیزات پزشکی در زمان مقرر، همکاری با بخش­‌های مختلف و کنترل دما، محیط فیزیکی، نور و صدا تا آرامش بیمار همیشه برقرار باشد.

در شغل پرستاری علاوه بر دارا بودن تجربه و دانش علمی، باید بتوانید در این حرفه ارتباط خوبی با افراد داشته و شنونده­ی مناسبی باشید، میل باطنی برای کمک به افراد در خود پرورش داده و در حین انجام کار قدرت ابتکار نیز داشته باشید، صبر کافی و مهارت مدیریتی نیز از الزامات است تا بتوانید با بیماران مهربان و دلسوز باشید.

چرا پرستاری؟

چرا پرستاری؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که می­‌دانیم وقتی سؤال چرایی در مورد رشته‌ای مانند پرستاری در خارج کشور در ذهن ما شکل می­‌گیرد در واقع به دنبال مزیت­‌ها و ویژگی­‌های رشته‌­ی مد نظر هستیم. در این قسمت به مزیت­‌های رشته­‌ی پرستاری در خارج کشور می­‌پردازیم:

 • پرستاری شغلی است که در آن افراد به معنای واقعی کلمه جان افراد را هر روز نجات می­‌دهند. هر روز بیماران را چک می‌­­کنند تا مطمئن شوند تمام نیازها و داروهای آن‌ها به موقع انجام می­گیرد. حتی طبق تحقیقاتی که 2 سال پیش صورت گرفت بسیاری از پرستاران در ابتدا شغل پرستاری را به صورت داوطلبانه انتخاب کرده­‌اند.
 • تمام دانشگاه­‌های سرتاسر دنیا حداقل یک مقطع تحصیلی از این رشته را ارائه می‌­دهند و به همین دلیل پرستاری از شغل‌­های بسیار محبوب دنیا شناخته می‌شود.
 • پرستاری از جمله شغل­‌ها و علومی است که امکان تحصیل از راه دور و کسب درجات علمی به صورت آنلاین برای آن از طریق برخی مؤسسات آموزش عالی در کشورهای خارجی امکان‌پذیر است زیرا افراد ممکن است به علت کار تمام وقت و... نتوانند به صورت حضوری به تحصیل بپردازند.
 • امکان گرفتن بورسیه­‌ی تحصیلی در پرستاری وجود دارد.
 • تقریبا می­توان اذعان داشت که در میان رشته­‌های مختلف پزشکی، پرستاری شغلی است که اشتغال در آن نسبتا سریع­تر رخ می­‌دهد.
 • به دلیل مواجه شدن با بیماران گوناگون که هر کدام شرایط خاص خود را دارند، تنوع در این رشته بسیار بالا بوده و افراد می‌­توانند با ابتکار و قدرت تصمیم گیری خود اقدام نمایند.
 • طبق تحقیقات صورت گرفته در سال 2017 توسط AMN، که هر چند سال یکبار اتفاق می­افتد، حدود 83\% افراد شاغل در پرستاری از حرفه­‌ی خود رضایت کامل داشتند.
 • طبق آمار گرفته شده توسط مؤسسه­‌ی گالوپ در انتهای سال 2018، ششمین شغل دنیا از حیث اعتبار، صداقت، احترام و ارزش کاری است. که برای شانزدهمین سال متوالی در رده­ی بهترین شغل­های جهان قرار می‌­گیرد.
 • به دلیل گستردگی علم پزشکی، به همان میزان علم پرستاری دارای گستردگی است چرا که هر جا پزشکی وجود دارد، پرستار نیز باید وجود داشته باشد، لذا پرستاران می‌­توانند طیف وسیعی از شغل­‌ها و گرایش­‌ها را متناسب با روحیات خود انتخاب نمایند.
 • طبق آماری که اعلام نموده­اند در کشور آمریکا تا سال 2020، حدود 880 هزار فرصت شغلی در زمینه‌­ی پرستاری ایجاد خواهد شد که با توجه به بازنشستگی حدود 1.1 میلیون نفر در این حرفه در سال­‌های بعد، فرصت­‌های شغلی بیشتری نیز انتظار می‌­رود.
 • حقوق رشته­‌ی پرستاری در خارج کشور عالی است و در زمره­ی شغل­ه‌ای پر درآمد قرار می گیرد.

این موارد از مهم­ترین دلایل چرایی رشته­‌ی پرستاری بودند.

جایگاه پرستاری

جایگاه پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

قطعا از دغدغه‌­های کسانی که می­‌خواهند در این رشته تحصیل کرده و سپس فارغ التحصیل شوند این است که آیا این رشته از جایگاه خوبی برخوردار است تا پس از تحصیل پرستاری در خارج، بتوانند خود نیز جایگاه خوبی پیدا کرده و درآمد کسب کنند یا خیر؟

همانطور که می‌دانیم به خاطر تقاضای زیاد نسبت به شغل پرستاری، ورودی دانشگاه‌­ها نیز افزایش یافته است که این اتفاق در سرتاسر جهان با سرعت زیاد در حال رخ دادن است. به طوریکه طبق آمار تنها در کشوری مانند آمریکا افزایش 15\% برای استخدام پرستار پیش بینی شده است که بیش از هر شغل دیگری در صنایع مختلف به شمار می رود.

همچنین مطابق آنچه که گفته شد تا سال 2020 حدود 880 هزار نیروی استخدامی جدید تنها در آمریکا مورد نیاز خواهد بود که با توجه به بازنشستگی افراد زیادی در پرستاری طی سال­‌های بعد، این میزان بیشتر نیز خواهد شد.

با توجه به افزایش جمعیت و افزایش نیاز به مراقبت از سلامت و پیشگیری از وقوع بیماری­‌ها، در سال­‌های آتی حدود 1.6 میلیون فرصت شغلی برای پرستاری ایجاد خواهد شد و حدود 700 هزار فرصت شغلی جدید که در اثر ایجاد شدن گرایش­‌های جدید در آن است به وجود خواهد آمد.

با توجه به وجود چنین مراقبتی در مناطق روستایی و حاشیه­‌ی شهرها و با توجه به قابلیت پرستاران در انجام 80\% از مراقبت‌های اولیه، انتظار استخدام و آینده­‌ی روشن برای پرستاری در این مناطق نیز وجود دارد که به خودی خود کمک به افزایش میزان استخدام خواهد نمود.

پیش بینی می‌­گردد که آینده­‌ی پرستاری شامل ایجاد گرایش‌­های جدید نیز باشد که تا سال 2024، حدود 53400 شغل جدید در سرتاسر جهان در زمینه­‌ی پرستاری به وجود خواهد آمد که خود این امر زمینه­‌ساز آینده­‌ی شغلی تضمین شده در این رشته خواهد بود

با توجه به نیاز جامعه­‌ی پزشکی به ثبت نمودن اطلاعات بیمار و پرونده­‌های آنان به کمک انفورماتیک، انتظار می­رود تا پرستارانی که متمایل به انجام چنین حرفه‌ای هستند نیز افزایش یافته و به تناسب آن، میزان ورودی دانشجویان مرتبط با آن به دانشگاه‌­ها در سرتاسر جهان افزایش یاب

لذا همانطور که مشاهده نمودی پرستاری از جایگاه بسیار بالایی در نزد مردم و جامعه­‌ی علمی برخوردار است و تضمین شغلی بسیار بالایی در سرتاسر جهان دارد.

دانشگاه­‌ های برتر رشته ­ی پرستاری

دانشگاه­‌ های برتر رشته ­ی پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هر ساله تعداد زیادی از افرادی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستند تمایل دارند تا با استفاده از یک نظام رتبه‌بندی بسیار معتبر، برترین دانشگاه‌های مرتبط با رشته­‌ی خود را بیابند و براساس آن بتوانند اقدامات لازم را برای پذیرش صورت دهند. در بین نظام­‌های مختلف رتبه بندی دانشگاه­‌ها به صورت سالانه، نظام رتبه بندی QS بسیار معتبر است که ما نیز در این قسمت به کمک آن لیستی از دانشگاه‌­های برتر رشته‌­ی پرستاری را در سال 2019 خدمت شما عزیزان معرفی می‌­کنیم.

رتبه

نام دانشگاه

1

University of Pennsylvania

2

King’s College London

3

The University of Manchester

4

John Hopkins University

5

University of Southampton

6

University of California, San Francisco

7

University of Washington, University of Toronto

8

Yale University

9

University of Technology Sydney

10

University of North Carolina, Chapel Hill

11

University of Michigan

12

Duke University

13

Karolinska Institute

14

McMaster University

15

The university of Sydney

16

Monash University

17

University of Pittsburgh

18

National University of Singapore

19

Columbia University

20

McGill University

21

The University of Queensland

22

University of Alberta

23

University of California, Los Angeles

24

The University of Edinburgh

25

The Chinese University of Hong Kong

26

University of Nottingham

27

Deakin University

28

National Taiwan University

29

New York University

30

The Hong Kong University

31

Griffith University

32

Emory University

33

Seoul National University

34

Queensland University of Technology

35

The University of Auckland

* نکته­‌ای که در مورد رده­‌ی هفتم وجود دارد این است که دانشگاه تورنتو از کانادا و واشنگتن از آمریکا مشترکا در رده­‌ی هفتم جهانی در رشته‌­ی پرستاری قرار دارند.

در اینجا به لیست 35 دانشگاه برتر رشته­‌ی پرستاری طبق نظام رتبه بندی QS اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که این دانشگاه­‌ها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبه بندی شده­‌اند. در زیر به این معیارها و درصد تأثیر هر یک اشاره می‌­کنیم:

 • اعتبار دانشگاه (40\%)
 • اعتبار افراد شاغل (10\%)
 • نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو (20\%)
 • میزان استناد هر عضو هیأت علمی (20\%)
 • تعداد عضو هیأت علمی بین المللی (5\%)
 • تعداد دانشجویان بین المللی (5\%)

رشته‌ ­های مرتبط با پرستاری

رشته‌ ­های مرتبط با پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که کم و بیش در جریان هستید برای شرکت در دوره‌­های آزمون تخصصی رشته‌­ی پرستاری شما حتما نیاز نیست تا در رشته­‌ی پرستاری تحصیل کرده باشید بلکه می‌­توانید طبق لیست اعلامی، از طریق رشته­‌های دیگر نیز وارد رشته­‌ی پرستاری گردید که به این رشته‌­ها اصطلاحا رشته­‌ی مجاز یا مرتبط گفته می­‌شود. دلیل انجام چنین کاری این است که پیشرفت سریع در پزشکی و نیاز به وجود این افراد در بخش­‌های مختلف آن و در نتیجه تغییرات زیاد در کتب علمی، سبب شده تا علوم مختلف کم کم از یکدیگر تفکیک شده تا بر حسب نیاز علاقه مندان به انتخاب بپردازند و در صورت علاقه بتوانند از رشته­‌ای وارد رشته­‌ی دیگر اما مرتبط گردند. لذا در این بخش فهرستی از رشته‌های مورد تأیید تقدیم شما دوستداران گرامی رشته­‌ی پرستاری می­‌گردد:

در مقطع کارشناسی ارشد، با توجه به اینکه مقطع کارشناسی گرایش خاصی وجود ندارد و تنها پرستاری عمومی است، مجاز هستید تا با مدرک لیسانس پرستاری عمومی در رشته­های مرتبط با آن در کارشناسی ارشد شرکت نمایید که شامل؛ روان پرستاری، پرستاری داخلی – خارجی، پرستاری سلامت جامعه، پرستاری کودکان، پرستاری نظامی، پرستاری مراقبت­‌های ویژه­‌ی نوزادان، پرستاری توانبخشی، پرستاری اورژانس، پرستاری مراقبت­‌های ویژه، پرستاری سالمندی و مدیریت پرستاری است. همچنین با دارا بودن مدارک فوق می‌توانید به عنوان رشته­ی مجاز در رشته‌­های مرتبطی مانند آناتومی، بافت شناسی و اپیدمیولوژی مقطع دکتری نیز شرکت کنید.

درآمد ماهیانه

خارج کشور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این بخش قصد داریم به بررسی میزان درآمد ماهیانه­‌ی فردی که در رشته­‌ی پرستاری فارغ التحصیل شده است بپردازیم و آن را با خارج از کشور مقایسه کنیم. درآمدها به صورت میانگین است.

داخل کشور

طبق مصوب‌ه­ای که شورای عالی از طرف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام شده است بسته به محل فعالیت پرستاران، میزان تخصص و یا مدرک تحصیلی و همچنین سابقه­­‌ی کار و نوع شیفت کاری، درآمد پرستاران در بیمارستان­‌های دولتی حداقل 2 میلیون تومان در ماه و بازه­ی درآمد پرستاری نیز به صورت کلی و با در نظر گرفتن فاکتورهای فوق به 6 تا 10 میلیون تومان در ماه نیز می­‌رسد.

خارج کشور

در خارج از کشور نیز میزان درآمد پرستاران به فاکتورهای مختلفی مانند کشور، شهر، دولتی یا خصوصی بودن محل کار، نوع فعالیت، میزان انجام کار در طی روز و همچنین مدرک دانشگاهی بستگی دارد. لذا در اینجا کشورهایی را مطرح خواهیم کرد که به ترتیب کمترین تا بیشترین میزان دستمزد سالانه را به افراد فارغ التحصیل پرستاری اعطا می‌­کنند.

نیوزیلند

نیوزیلند علاوه بر زبان تدریس پرستاری که به صورت انگلیسی است و مزیت برای دانشجویان بین المللی محسوب می­‌گردد، مکانی است که پرستاری درآمد بالایی دارد. سیستم درمانی این کشور مخلوطی از مؤسسات خصوصی و دولتی است و یکی از بهترین مکان­‌ها جهت کار است. دستمزد سالانه‌­ی پرستاری در این کشور 56318 دلار خواهد بود.

جمهوری ایرلند

یکی دیگر از کشورهایی که پرستاری را به انگلیسی نیز تدریس می­‌کنند و حقوق سالانه­‌ی عالی نیز پرداخت می­کنند. سیستم درمانی این کشور نیز ترکیبی از بخش‌­های خصوصی و دولتی بوده و به صورت میانگین سالانه 57663 دلار، پرستاران دریافت می­‌کنند.

سوئیس

از کشورهایی است که دستمزد رشته­‌ی پرستاری در آن بالا بوده و به صورت میانگین پرستاران 58041 دلار در سال دریافتی دارند. اما باید دو نکته را توجه داشته باشید که هم هزینه­‌های زندگی در سوئیس بالا بوده و هم باید به یکی از زبان­‌های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی بسته به شهری که در آن مشغول به کار خواهید شد تا حد قابل قبولی تسلط داشته باشید.

هلند

هلند از کشورهای بسیار موفق در زمینه­‌ی سلامت بوده و رشته­‌ی پرستاری در حدود 60253 دلار در سال به صورت میانگین برای فارغ التحصیلان خود درآمدزایی دارد.

نروژ

از کشورهای شمال اروپا که با دارا بودن جامعه­‌ای پیشرفته و شرایط زندگی عالی سبب شده تا پرستاران بتوانند در سال به صورت میانگین 66647 دلار درآمد داشته باشند.

استرالیا

استرالیا که در جنوب آن کشور نیوزیلند واقع شده است، در زمره­ی کشورهای مهاجر پذیر بوده و پرستاران ماهر می­توانند در سال به صورت میانگین 72271 دلار دریافت نمایند.

آمریکا

بسته به ایالت محل خدمت دستمزدها متفاوت است. معمولا به صورت میانگین حقوقی معادل با 74250 دلار در سال پرداختی حقوق به فارغ التحصیل پرستاری است در حالیکه در ایالت­هایی مانند مینه سوتا و نوادا این دستمزد سالانه به 93 هزار دلار در سال و در ایالت­های تگزاس و واشنگتن به 91 هزار دلار در سال نیز می‌­رسد.

ایسلند

ایسلند نیز از جمله کشورهایی است که در بین بهترین کشورهای موجود برای پرستاری است چرا که به راحتی می­‌توانید در سال به صورت میانگین 87635 دلار درآمد داشته باشید.

لوکزامبورگ

افرادی که در پرستاری تجربه‌­ی قابل قبولی داشته باشند می‌­توانند تا 105749 دلار نیز در سال داشته باشند و افراد تازه کار می­‌توانند با حقوق سالانه به صورت میانگین 60 هزار دلار در سال شروع کنند.

مقطع کارشناسی پرستاری

مقطع کارشناسی پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت سعی می­‌کنیم تا به طور خلاصه و مفید مقطع کارشناسی پرستاری را در خارج از کشور بیان نماییم که به شرح زیر است.

دوره­‌ی کارشناسی پرستاری در خارج از کشور حدود 4 سال به طول می­‌انجامد (زیرا اگر دوره­ی تمام وقت را انتخاب نکنید و به علت شاغل شدن دوره­‌ی پاره وقت را برگزینید، بیشتر طول خواهد کشید) و دانشجویان باید 120 واحد را پاس کنند که ممکن در برخی دانشگاه­‌ها مقداری کمتر یا بیشتر باشد.

قبل از اینکه به واحدهای درسی این مقطع از پرستاری بپردازیم لازم است با برخی از سخت­گیری­‌های این رشته‌ی تحصیلی در برخی کشورها آشنا گردید.

به عنوان مثال اگر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر انتقالی بگیرید، باید 34 ساعت درسی در تابستان به عنوان واحدهای پیشرفته­‌ی تحصیلی بگذرانید. طبق زمانبندی مشخص شده تمام واحدهای درسی را با حداقل نمره­‌ی C پاس کنید. همچنین حداقل GPA لازم برای قبولی در این مقطع نیز حدود 2.5 است (GPA معادل معدل در ایران بوده که از صفر تا 4 رتبه بندی می­‌گردد).

در سال اول تحصیلی پرستاری مقطع کارشناسی 31 واحد ارائه می‌­گردد که برخی از آنها عبارتست از: نگارش 1 و 2، زیست شناسی، شیمی، بافت شناسی 1 و 2، ریاضیات، منطق پرستاری، روانشناسی رفتار و اجتماعی پرستاری، پرستاری و ارتباطات، پیری و سلامتی، موضوعات بهداشت فرهنگی، بهبود تشخیص بالینی و غیره.

سال دوم تحصیلی 30 واحد ارائه می­گردد که عبارتند از: زیست‌شناسی، تغذیه، بافت شناسی پیشرفته، ارزیابی سلامت و آزمایشگاه، رشد و نمو انسانی، مفاهیم پرستاری حرف‌ه­ای، پاتوفیزیولوژی و غیره.

سال سوم تحصیلی نیز 27 واحد درسی ارائه می­گردد که برخی از آنها شامل؛ داروهای مؤثر در سلامت و بیماری، ایجاد و تحمل تغییرات در پرستاری، سیستم­های سلامت رقابتی در سطح بین الملل، مراقبت پرستاری از افراد کهنسال، پرستاری بیماران روانی، مدیریت بیماری و بیماری‌­های پیچیده، موضوعاتی پیرامون سلامت زنان و غیره است.

سال چهارم تحصیلی نیز 26 واحد ارائه می‌­شود که برخی از این دروس شامل؛ پرستاری از کودکان، پرستاری بیمارهای با عمل داخلی – خارجی، پرستاری کودکان تازه متولد شده، انفورماتیک در پرستاری، تحقیق در زمینه­‌ی پرستاری، مدیریت اوضاع و شرایط بیماران، پرستاری حرف‌ه­ای و مسائل آن و غیره است.

در انتهای دوره نیز چند واحد کارآموزی عملی باید گذرانده شود. همچنین برخی از دانشگاه­‌های دوره‌­های کارآموزی عملی طولانی مدتی دارند که پس از کسب نمره­‌ی لازم به همراه شرایط دیگر، مجوز ورود به مقطع بعدی را کسب می­‌کنند.

مقطع کارشناسی ارشد پرستاری

مقطع کارشناسی ارشد پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معمولا مدت زمانی که برای مقطع کارشناسی ارشد پرستاری طول می­‌کشد بسته به نوع دانشگاه و گرایش متفاوت است اما در اینجا سعی می­‌کنیم تا واحدهای کلی برای تمامی گرایشات و در واقع آن دسته از واحدهایی که مورد پذیرش دانشگاه‌­های برتر جهان بوده و در تمامی آن‌ها تدریس می­‌گردد را ذکر کنیم.

کارشناسی ارشد پرستاری حدود 2 سال طول می­‌کشد و مجموعا 33 واحد باید گذرانده شود که شامل 18 واحد تخصصی پرستاری و 15 واحد نیز مربوط به یکی از گرایش­‌ها در این مقطع است. البته باید اشاره نمود که در طی تحصیل 120 ساعت کارآموزی زیر نظر متخصص مربوط به گرایش خود نیز باید بگذرانند. و پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری باید 500 ساعت کارآموزی را پر کنند. لازم به ذکر است که بسته به کشور و نوع دانشگاه تعداد واحدها و ساعات کارآموزی می‌­تواند متفاوت باشد. در انتهای دوره‌­ی کارشناسی ارشد پرستاری نیز، دانشجویان باید بتوانند تحقیقی در زمینه­‌ی مرتبط انجام داده و از آن در قالب پایان نامه دفاع کنند.

18 واحد تخصصی پرستاری شامل 6 درس 3 واحدی در زمینه­هایی همچون اصول علمی پرستاری، اصول انفورماتیک و تکنولوژی مراقبت از سلامت، مقدمه‌­ای بر رهبری سازمانی در پرستاری، ارزیابی سلامت و ترویج آن در طول زندگی، نقش حرف‌ه­ای: ارتباطات و همکاری برای بهبود درمان بیمار و سیاست­‌ها و روش­‌های تشویقی برای سلامت هستند.

15 واحد نیز در زمینه­‌ی هر کدام از گرایش­‌های مربوطه خواهد بود به عنوان مثال اگر فردی گرایش دوره­‌ی آموزش پرستاری را انتخاب کرده باشد واحدهایی نظیر؛ برنامه­‌ی طراحی و ارزیابی آموزش پرستاری، نقش حرف‌ه­ای و مسئولیت پذیریِ مربی پرستار، استراتژی‌های آموزشی و فناوری اطلاعات برای مربی پرستار، برنامه­­‌ی آموزشی مراقبت از سلامت و... را باید بگذارند. و همینطور در مورد گرایش­هایی نظیر پرستاری اورژانس، پرستاری نظامی و... نیز واحدهای مخصوص هر یک تحت عنوان 15 واحد گرایشی گذرانده خواهند شد.

دکتری پرستاری

دکتری پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

تحصیل دوره­‌ی دکتری پرستاری حدود 4 سال طول می­‌کشد که البته بسته به نوع دانشگاه و کشور مقصد می­‌تواند متفاوت نیز باشد. افرادی که دارای مدرک فوق لیسانس پرستاری یا یکی از گرایش­های مربوطه­‌ی آن باشند می­توانند پس از گذراندن آزمون مربوطه و تأیید مدارک خود وارد این مقطع گردند.

دانشجویان دکتری پرستاری در خارج کشور معمولا 1 واحد پایه­‌ای به نام اصول و ضروریات مطالعه­‌ی دکتری در پرستاری را باید بگذرانند. سپس 46 واحد فوق تخصصی در مورد پرستاری را گذرانده و کسانی که در مقطع فوق لیسانس پرستاری کمتر از 500 ساعت کارآموزی گذرانده باشند بسته به نوع دانشگاه و قوانین آموزشی کشور مقصد، تا 6 واحد درسی در زمینه­‌ی تجربه­‌ی کاری باید بگذرانند.

در نهایت نیز انجام پروژه و تحقیق در مورد پرستاری است که هر ترم 3 واحد جهت تکمیل این پروژه ارائه می‌­گردد.

نکته

در برخی دانشگاه‌­ها تا 8 سال نیز به دانشجویان دکتری فرصت می­دهند تا مقطع دکتری پرستاری را به اتمام برسانند.

دروس فوق تخصصی که برای دانشجویان این مقطع ارائه می­‌گردد شامل:

5 واحد اصول علمی و نظریِ پرستاری، 5 واحد روش‌­هایی برای انجام پروژه­ی مبتنی بر شواهد، 5 واحد تغییر یافتن پرستاری و مراقبت از سلامت به کمک تکنولوژی، 5 واحد رهبری سیستمی و سازمانی در جهت بهبود کیفیت، 5 واحد بهترین شیوه­ها در تخصص­‌های پرستاری، 5 واحد اپیدمیولوژی و بهداشت جمعیت، 5 واحد شیوه­ی مبتنی بر شواهد 1: ارزیابی و طراحی، 5 واحد تشویق و سیاست مراقبت از سلامت، 3 واحد شیوه­ی مبتنی بر شواهد 2: برنامه ریزی و اجرا، 3 واحد شیوه­ی مبتنی بر شواهد 3: اجرا، ارزیابی و انتشار است.

گرایش­ ها و زیر مجموعه ­های پرستاری

گرایش­ ها و زیر مجموعه ­های پرستاری | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

معمولا دانشجویانی که وارد مقطع لیسانس در هر رشته­‌ا‌ی می­‌گردند از مهم­ترین چالش ­های ذهنی آنان، انتخاب گرایش متناسب با رشته‌­ی تحصیلی موجود است تا در مقطع فوق لیسانس انتخابی درست داشته باشند و حتی این چالش برای کسانی که قصد انتخاب یکی از گرایش­‌های پرستاری را داشته باشند نیز وجود دارد. نکته‌­ی مهم این است که تفاوت گرایش­‌های پرستاری با یکدیگر در حد چند واحد خواهد بود که این واحدها را در دروس اختیاری می‌توانند انتخاب کنند.

گرایش­‌های پرستاری که در مقطع فوق لیسانس وجود دارند و پس از فارغ التحصیلی در لیسانس می­‌توانید آن‌ها را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید شامل: اپیدمیولوژی، پرستاری مراقبت­های ویژه­ی نوزادان، آمار زیستی، پرستاری، پرستاری کودکان، آموزش بهداشت، پرستاری اورژانس، پرستاری بالغین، پرستاری افراد سالمند، پرستاری مراقبت­های ویژه، رفاه اجتماعی، علوم تغذیه، روان­ پرستاری ، علوم بهداشتی در تغذیه، کتابداری و اطلاع‌رسانی پزشکی، مدیریت توانبخشی، فیزیولوژی، علوم تشریحی، مدیریت خدمات بهداشت و درمان، اقتصاد بهداشت، بیوتکنولوژی پزشکی، ارگونومی، آموزش پزشکی، انفورماتیک پرستاری، انفورماتیک پزشکی، توسعه­‌ی بهداشت و درمان، سیاست­ گذاری و برنامه ریزی بهداشت و درمان هستند.

دوره­‌ی دکتری پرستاری نیز دارای گرایش­‌ها و زیرمجموعه­‌های خاص خود است که افراد فارغ التحصیل در زمینه­‌ی پرستاری قادر به انتخاب هر یک از آنها هستند. گرایشات مقطع دکتری پرستاری عبارتند از: پرستاری، آناتومی، بافت شناسی و اپیدمیولوژی، انفورماتیک و آموزش پرستاری و پزشکی.

همانطور که مشاهده نمودید تعداد گرایش‌­های پرستاری دارای تنوع بسیار زیادی است که مخصوصا این تنوع در دوره­‌ی فوق لیسانس قابل مشهود است. نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت خواهد بود این است که برخی از دانشگاه­‌های خارج کشور اجازه­‌ی تحصیل در دو گرایش و اعطای دو مدرک به دانشجویان بین المللی می‌­دهند که به ازای آن واحد اضافه­‌تری نیز هم در مقطع فوق لیسانس و هم دکتری ارائه خواهد شد.

با توجه به گستردگی زیاد گرایش‌­های پرستاری، فرصت معرفی هریک در این مقاله نمی‌­گنجد لذا ‌بسیار ضروری است تا افرادی که قصد ادامه­‌ی تحصیل در هر کدام از این گرایش‌­ها را دارند، حتما در مورد آن‌ها به طور کامل تحقیق نموده و پس از بررسی جوانب اقدام به انتخاب نمایند، چرا که هر گرایش روحیات خاص خود را می­‌طلبد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همیشه یکی از سؤالات رایج افرادی که قصد ادامه­ی تحصیل رشته­ی پرستاری در خارج کشور را دارند، زبان تحصیل این رشته در کشور مقصداست. برخی از کشورها به زبان رسمی خود، رشته­‌ی مورد نظر مانند پرستاری را تدریس می­‌کنند (سوئد و چین) و شما ملزم به شرکت در کلاس­‌های زبان برای فراگیری آن‌ها هستید و پس از اتمام دوره و قبولی، می­‌توانید در کلاس­‌های درسی رشته­ ی مد نظر شرکت نمایید.

با این وجود زبان تحصیل در اکثر دانشگاه­ های دنیا برای رشته­‌ی پرستاری، زبان انگلیسی است چرا که زبانی بین المللی محسوب می­‌گردد. در برخی از کشورها در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی برای شما امتیاز منفی لحاظ نخواهند کرد.

به عنوان مثال در کشور انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی IELTS داشته باشید. برای کشور انگلستان، جهت تحصیل در رشته­‌ی پرستاری در هر یک از دانشگاه‌های پذیرنده­ ی آن، نمره­ی قبولی IELTS، 7 مورد نیاز است و در صورت دارا نبودن این مدرک باید در دوره‌­های فشرده­ ی مربوطه شرکت نموده و در صورت کسب نمره­‌ی حداقلی، مجاز به شرکت در کلاس­‌های درسی خواهید شد.

در واقع به دلیل اینکه اکثر دانشگاه­ های بسیار معتبر دنیا در زمینه­ ی پرستاری، در آمریکا و انگلستان وجود دارند نگرانی بابت زبان تحصیلی به جز انگلیسی نخواهید داشت مگر اینکه مقصد دیگری را برای تحصیل به هر دلیلی انتخاب نمایید.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با توجه به گستردگی بسیار زیاد پرستاری در جوامع دنیا و کاربردهای بسیار وسیع آن، امکان بورسیه گرفتن در دانشگاه­‌های معتبر دنیا در این رشته بالا رفته است و حتی در برخی موارد دانشجویان می­‌توانند از تحصیل رایگان نیز بهره مند شوند.

به عنوان مثال در کشور استرالیا، در برخی از دانشگاه‌­ها شرایط اعطای بورسیه در صورت داشتن سن بالای 18 سال و بودن در بین دانشجویان ممتاز سبب می‌­شود تا به کمک بورسیه بخشی از هزینه‌های شهریه کسر شود یا حتی به گونه­‌ای باشد که نه تنها معاف از شهریه گردید بلکه بتوانید هزینه‌­های زندگی و... را نیز تأمین کنید. مدارک لازم نیز شامل معدل بالا، مقالات علمی معتبر، فارغ التحصیل دانشگاه‌­های معتبر، ثبت اختراع، آیلتس 6.5، عدم فاصله­­ ی تحصیلی بلند مدت و هر نوع کار تحقیقاتی حتی چاپ و ترجمه­‌ی کتاب.

انواع بورسیه­‌ی تحصیلی بخش­‌های دولتی استرالیا:

بورسیه­‌ی AAS

اعطا به تمامی دانشجویان – بیشتر مختص کارشناسی ارشد و دکتری – شامل شدن کل شهریه، هزینه­‌ی زندگی و بهداشت و درمان و همچنین سفر به کشور مبدأ

بورسیه­ ی اندور

مخصوص کارشناسی ارشد – دربرگیرنده­ی شهریه، سفر به کشور مبدأ - هزینه­ی اقامت، زندگی و بهداشت و درمان

بورسیه­ ی IPRS

برای تمامی دانشجویان به جز استرالیا و نیوزیلند – جهت پژوهش در استرالیا – تأمین کننده­‌ی هزینه­‌های شهریه و درمان

بورسیه­ ی پزشکی

بسته به نوع دانشگاه بسیار متفاوت است.

 انواع بورسیه­ ی تحصیلی بخش­ های خصوصی استرالیا:

بورسیه­‌ی دانشگاه ملی استرالیا

همه‌­ی دانشجویان در تمامی مقاطع

بورسیه­ ی آدلاید

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری – شامل هزینه­ی تحصیل، زندگی و درمان

بورسیه ­ی FIPRS

مختص کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه فیندرزِ آدلاید – شامل هزینه­های زندگی و سفر

بورسیه­ی لاتروب (AES)

مختص دانشجویان بجز دانشجویان بومی و نیوزیلند – مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه­ی MRS: تحقیقات در دانشگاه ملبورن مختص کارشناسی ارشد – شامل هزینه­های زندگی، سفر، درمان، زایمان

بورسیه ­ی مکواری

مختص دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد به جز افراد بومی و نیوزیلند

بورسیه­ ی دانشگاه موناش

دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد

واحدهای درسی

واحدهای درسی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مشاهده کردیم پرستاری جزء رشته‌­های پزشکی بوده و فارغ التحصیلان آن ارتباط تنگاتنگی با سایر رشته­‌های پزشکی دارند و به نوعی در هم گره خورده­اند. لذا شاهد هستیم که علاوه بر اشتراکاتی که بین گرایش­ های مختلف رشته­ ی پرستاری وجود دارد در بین سایر رشته­‌های پزشکی نیز تا حدی مشاهده می­‌گردد. همچنین به دلیل اینکه مقطع کارشناسی پرستاری گرایش خاصی ندارد و کلیه­‌ی گرایش­‌های مختلف آن از مقطع کارشناسی ارشد شروع می‌­گردد لذا از پایه با هم کاملا مشترک هستند اما در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری، واحدهای درسی مشترک را می‌توانیم مشاهده کنیم که در زیر به لیستی از آن‌ها می­پردازیم که با هر نوع گرایشی در پرستاری این دروس را مطالعه خواهید کرد:

 • مقدمه­ای بر روانشناسی: در این واحد درسی مقدمه­ای از رفتار ذهنی و مطالعه­ی فرایندهای روانشناختی مرور می­گردد و طیفی از موضوعاتی مانند روش شناسی تحقیق، عصب شناسی، نمو احساسات و حافظه، شخصیت، روانشناسی جامعه و اختلالات روانشناختی را پوشش می­دهد.
 • فیزیولوژی: مطالعه­ی بدن انسان همراه با عملکرد و ساختار آن بررسی می­گردد.
 • اصول پرستاری: شامل بررسی جنبه­ی عملی پرستاری و هر آنچه که شما نیاز دارید است. معمولا شبیه سازی­هایی از گفتگوها، نمایش­ها و پژوهش آزمایشگاهی را شامل می­گردد تا تجربه­ی شما را بالا ببرد.
 • میکروبیولوژی: به دلیل اینکه در این درس با علت بسیاری از بیماری­های افراد آشنا می­گردید. معمولا موضوعاتی مانند سیستم ایمنی، تجویز دارو و اثر آن بر روی بدن، انگل­های میزبان، کشت و شناسایی آنتی بیوتیکی و تست بیو شیمیایی است.
 • پیری شناسی: مطالعه­ی انسان­های بالغ مسن­تر و روش­های نگهداری و پرستاری از آنان است.
 • روانشناسی و سلامت ذهنی: سلامت ذهنی بخش اساسی تمامی گرایش­های پرستاری و واحد درسی مشترک بسیار حیاتی است. تمامی موضوعات پیش روی بیماران که در آن کودکان و بزرگسالان را تحت تأثیر قرار داده و مفاهیم مرتبط با آن از لحاظ عصب شناختی و تئوری­های روانی – اجتماعی بررسی می­گردند.
 • داروسازی: مطالعه­ی ساخت و تجویز داروهای مناسب برای تمامی سنین.
 • زنان و سلامت نوزاد: برخی از پرستاران به علت کار با زنان به خصوص در زمینه­ی مراقبت از نوزادان، این مبحث تدریس می­گردد تا با موضوعات آن آشنایی پیدا کنند.
 • مدیریت پرستاری: در زمینه­ی ایمنی بیمار و مدیریت اوضاع مباحثی پیرامون این موارد تدریس می­گردد.
 • اصول اخلاقی در پرستاری: جهت بهتر تصمیم گیری و رعایت اصول اخلاقی و ارتباط مؤثر.
 • پرستاری محیط پیرامون و جامعه: در زمینه­ی موضوعاتی مانند سلامت عمومی و محیط زیست جهانی.
 • اصول مراقبت هنگام انتقال: در مواقعی که بیمار باید از یک محل نگهداری به محلی دیگر انتقال پیدا کند یا نحوه­ی درمان تغییر پیدا کند، نیاز به اطلاع داشتن از یک­­سری اصول خواهد بود تا در ضمن آن از نحوه­ی اثر این تغییرات بر روی افراد، خانواده­ها و سلامت بیماران دانشی حاصل شود.
 • سلامت جمعیت: در برگیرنده­ی اطلاعات و فرایندها در سیستم­های مراقبت از سلامت پیچیده و تئوری­های اجتماعی – اقتصادی در سیستم سلامت عمومی است.
 • تئوری بالینی: بر روی پرستاری بالینی به صورت حرفه‌ای تمرکز دارد.
 • مطالعه­ی بالینی: مطالعه­ی بیمار در زمینه­های مختلف.

آزمون­های مرتبط با رشته­ی پرستاری (آزمون ورودی)

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف پرستاری، نیاز به گذراندن آزمون­های مختص آن و کسب نمره­ی قبولی دارید. در این قسمت به معرفی این آزمون­ها می­پردازیم:

 • آزمون ورودی مقطع کارشناسی:

معمولا برای ورود به مقطع لیسانس پرستاری، آزمون ورودی بین‌المللی خاصی وجود ندارد و هر دانشگاه بسته به ضوابط و قوانین خود ممکن است اقدام به برگزاری آزمون ورودی کرده و پس از کسب حداقل نمره­ی مورد نیاز، موفق به ورود در این دوره گردید ولی به عنوان مثال در کشور هند، که در حوزه­ی پزشکی بسیار موفق ظاهر شده، برای ورود به مقطع کارشناسی، آزمون­هایی از قبیل AIIMS، BHU، CG، CG Post Basic، CPNET، HPU، HPU Post Basic، JIPMER، LHMC، PPBNET، PMNET، NEIGRIHMS، PGIMER و RUHS را برگزار می­کند. برخی از دانشگاه­­ها نیز بدون انجام آزمون ورودی و تنها با در نظر گرفتن نمرات قبلی فرد زیست شناسی و شیمی پذیرش می­کنند.

 • آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد:

برای مقطع کارشناسی ارشد پرستاری، آزمون­های ورودی زیادی وجود دارند که بسته به نوع دانشگاه یک یا تعدادی از آنها طبق زمان اعلام شده هر ساله برگزار می­گردد و تنها کسانی که بتوانند نمره­ی قبولی را کسب کنند مجوز حضور برای مقطع بالاتر را کسب خواهند کرد. این آزمون­ها عبارتند از: CG، CMC، ILBS، KIMS، MGM CET، MMU و VBCH. آزمون­ها کاملا به صورت آنلاین بوده و نتیجه نیز به صورت آنلاین اعلام می­گردد. علاوه بر این آزمون­های تخصصی، آزمون زبان نیز برگزار می­گردد و این آزمون­ها مختص کشورهایی است که در این مقطع به جز زبان انگلیسی، به زبان رسمی کشور خود، مقطع کارشناسی ارشد پرستاری را تدریس کرده و دانشجو باید در آزمون زبان رسمی آن کشور نیز نمره­ی قبولی را بدست آورد.

 • آزمون ورودی مقطع دکتری:

برای ورود به مقطع دکتری علاوه بر آزمون­های GRE و تأیید صلاحیت، آزمون ورودی AIIMS PhD نیز برگزار می­شود که در صورت کسب نمره­ی حد نصاب می­توانید وارد مقطع دکتری پرستاری شوید. آزمون ورودی و تأیید ثبت نام شما در آن به منزله­ی تأیید شدن مدارک قبلی مورد نیاز شما است.

همچنین برخی کشورها مانند ژاپن، چین و سوئد آزمون­های خود را به زبان رسمی کشور خود برگزار می­کنند و شما قبل از ورود به این مقطع حداقل باید مدرک زبان کشور مورد نظر را در سطح B داشته باشید و این از ضروریات غیر قابل حذف برای ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته­ی پرستاری در این کشورها خواهد بود.

مجوز کار با مدرک (پس از اتمام تحصیل)

در بسیاری از کشورهای جهان شما قادر نخواهید بود تا تنها با داشتن مدرک رشته­ی پرستاری و حتی سایر رشته­ها، مستقیما در حوزه­ی مربوطه اشتغال یافته و مشغول به کار شوید. چرا که قبل از اشتغال یافتن و پس از ارسال مدارک لازم، باید مجوز کار را از سازمان مهندسی کشور مقصد دریافت نمایید. به عنوان مثال در کشورهای آمریکای شمالی مانند کانادا، صلاحیت کاری شما بسته به گرایش تحصیلی، توسط سازمان مسئول ارزیابی مدارک پرستاری در کانادا یا NNAS بررسی خواهد شد که برای آنها رده­ی دانشگاه محل تحصیل و رده­ی تحصیلاتی شما بسیار مهم و تأثیرگذار است. معمولا مدارکی که برای بررسی از شما درخواست می­کنند به شرح زیر خواهد بود:

 • اصل مدارک تحصیلی پس از دیپلم با ترجمه یا تنها نسخه­ی ترجمه شده­ی آن (حتما بررسی کنید که حداقل مدرک مورد نیاز برای اشتغال به پرستاری در کشور مقصد چیست در غیر این صورت بدون بررسی سایر مدارک، فورا مردود اعلام می‌گردید)
 • مدارک شناسایی معتبر مانند پاسپورت، عقدنامه، شناسنامه و...
 • مدارک مرتبط با عضویت در انجمن­های پرستاری کشور مبدأ
 • مدرک زبان آیلتس آکادمیک
 • مدارک مرتبط با سابقه­ی کاری در طی 10 سال اخیر

تمامی مدارک ارسالی شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی (اگر متقاضی کار در ایالت کبک کانادا باشید)

در نهایت نیز باید هزینه­ی بررسی مدارک که معادل 650 دلار کانادا است را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که برای اخذ مجوز کار در کشور مقصد، چه از قبل اقامت داشته باشید و چه تحت عنوان ویزای کاری اقدام نمایید، باید مجوز دریافت کنید و مراحل آن طی شود. پس از تأیید ارزیابی توسط NNAS، باید در انجمن پرستاران ایالت محل کار خود عضو شوید که بسته به هر ایالت روند و هزینه­ی خاص خود را دارد.

همچنین باید در یکی از کالج­های کانادا، بسته به ایالتی که در آن مشغول به کار خواهید شد، مجوز نیز دریافت کنید که این کالج معادل سازمان نظام پرستاری در ایران است. مثلا اگر مایل باشید تا در ایالت تورنتو کار کنید باید در College of Nurses Of Toronto ثبت نام کرده و در آزمون آن قبول گردید.

پرستاری در آمریکا

دانشگاه­های آمریکا با دارا بودن سطح آموزشی بسیار بالا و نظام‌مند، مراکز بسیار معتبر و امکانات بی نظیر سبب شده­اند تا علاوه بر رتبه­ی بسیار خوب، تقریبا انتخاب اول تمامی دانشجویان بین المللی در سرتاسر دنیا باشند. لذا از این بابت تمامی دانشجویان در مورد تحصیل رشته­ی پرستاری در این دانشگاه‌ها اطمینان خاطر خواهند داشت.

مقطع کارشناسی در دانشگاه­های آمریکا برای رشته­ی پرستاری، 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری نیز 4 سال خواهد بود که در تمامی دوره­ها زبان تدریس پرستاری، به انگلیسی است. که این مورد یکی از فاکتورهای اساسی و تأثیرگذار در زمینه­ی هزینه­ی تحصیل و البته زندگی به شمار می رود. مورد بعدی که در هزینه­ی زندگی در آمریکا تأثیرگذار خواهد بود شهر و منطقه­ی محل زندگی است که خود وابسته به محل دانشگاه است.

دانشگاه­های برتر آمریکا در رتبه بندی جهانی طبق نظام QS شامل؛ پنسیلوانیا، جان هاپکینز، کالیفرنیا (سانفرانسیسکو)، واشنگتن، یِیل، کارولینای شمالی، میشیگان، دوک، پیتزبورگ، کلمبیا، کالیفرنیا (LA)، نیویورک و اموری است. لذا مشاهده می­کنید که آمریکا در 35 رتبه­ی اول جهانی، دارای 13 دانشگاه برتر در زمینه­ی پرستاری است.

همانطور که گفته شد و دلیل آن نیز واضح و شفاف است، آمریکا انتخاب اول کلیه­ی دانشجویان بین المللی برای تحصیل خواهد بود که رشته­ی پرستاری نیز از این قاعده مستثنی نبوده ضمن اینکه فرصت­های شغلی عالی نیز پس از فراغت از تحصیل برای آنان وجود خواهد داشت. اما در کنار این مزیت بزرگ و در اختیار داشتن چنین سیستم آموزشی پیشرفته­ای، طبیعتا باید انتظار هزینه­های تحصیل و زندگی سنگینی نیز داشت.

هزینه­ی تحصیل پرستاری: همانطور که عنوان گردید هزینه­ی تحصیل برای هر فرد در رشته­ی پرستاری به فاکتورهای زیادی بستگی دارد به عنوان مثال اگر در دانشگاه­های دولتی آمریکا مشغول به تحصیل پرستاری شوید، متوجه خواهید شد که دو نوع شهریه وجود دارد، نوع اول برای افراد مقیم همان ایالت و نوع دوم برای هر فرد دیگری (یعنی خواه دانشجوی آمریکایی ایالت دیگر و خواه دانشجوی کشوری دیگر). دانشگاه­های خصوصی نیز به طور کلی شهریه برای تمامی انواع دانشجویان بومی و بین المللی یکسان بوده اما به مراتب گران­تر است.

هزینه­ی تحصیل برای دانشگاه دولتی و برای افراد بومی حدود 10230 دلار در سال و برای مابقی افراد حدود 26300 دلار در سال می­باشد. در حالی که برای دانشگاه­های خصوصی این مقدار به صورت میانگین به عدد 35830 دلار در سال می­رسد.

هزینه­ی زندگی: اگر هزینه­ی اتاق و غذا و خورد و خوراک داخل دانشگاه به همراه کارت دانشجویی را نیز محاسبه کنیم: برای دانشجویان بومی و غیر بومی در دانشگاه­های دولتی 11140 دلار در سال به مبلغ گفته شده اضافه می­گردد و در دانشگاه­های خصوصی حدود 12680 دلار در سال به مبلغ فوق الذکر افزوده می­شود.

هزینه­ی زندگی نیز بستگی شدید به سبک زندگی هر فرد و محل زندگی دارد. اگر بخواهیم هزینه­های حمل و نقل، خرید کتاب (1100 دلار در سال)، بیمه (هزار تا 1400 دلار در سال) و... را نیز به اعداد فوق اضافه کنیم برای یک دانشجوی بومی در حدود 26 هزار دلار در سال، برای دانشجویان غیر بومی نیز حدود 42 هزار دلار در سال خواهد شد که اگر در دانشگاه خصوصی سکونت داشته باشند می­تواند تا 53 هزار دلار در سال نیز برسد. یعنی به عبارتی هزینه­ی تحصیل و زندگی یک دانشجو در مقطع لیسانس تقریبا معادل مبالغ گفته شده خواهد شد. که برای مقطع فوق لیسانس می­تواند به 64 هزار دلار در سال و برای دکتری به 80 هزار دلار در سال نیز برسد.

البته ناگفته نماند که همیشه دانشگاه­های دولتی در آمریکا، هزینه­ی تحصیلی و زندگی کمتر از دانشگاه­ها یا مؤسسات خصوصی ندارند به عنوان مثال دانشگاه­های برتر پرستاری و نوع دولتی مانند پنسیلوانیا، هزینه­ی تحصیلی و زندگی در آنها مشابه دانشگاه­های خصوصی است.

به خاطر داشته باشید که اگر در لیست دانشجویان برتر و ممتاز قرار بگیرید، می­توانید از بورسیه­های تحصیلی کشور آمریکا نیز بهره مند شوید و بخشی از هزینه­های خود را جبران نمایید. البته در نظر داشته باشید که علاوه بر بورسیه، می­توانید به صورت هفتگی 10 تا 30 کار کنید و برای هر ساعت کار نیز حدود 15 دلار دریافت نمایید که این امر خود می­تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل را جبران نماید.

اینترنت ماهانه نیز مبلغی معادل 40 تا 60 دلار خواهد بود. خدمات تلفن نیز برای شما هزینه­ای معادل 50 دلار در ماه خواهد داشت. هزینه­ی آب، فاضلاب و زباله در آمریکا برای مسکن در اکثر موارد برای صاحب خانه است اما اگر بر عهده­ی شما باشد هزینه­ای در حدود 50 تا 80 دلار در ماه را متحمل خواهید شد.

پرستاری در انگلستان

امروزه تحصیل در کشورهای اروپایی به خصوص انگلستان و علی‌الخصوص در رشته­ی پرستاری طرفداران بسیار زیادی دارد که دانشجویان بین المللی در این زمینه اقدام می­نمایند. رشته­ی پرستاری در انگلستان جزء رشته­های رده بالا محسوب می­گردد و به زبان انگلیسی نیز تدریس می­شود. طی کردن رشته­ی پرستاری در انگلستان نیازمند زمانی معادل 3 سال و برخی موارد بیشتر در مقطع لیسانس بسته به دوره­ی کارآموزی، 1 سال در مقطع فوق لیسانس به همراه 500 ساعت کارآموزی و 3 تا 4 سال در مقطع دکتری است.

در رده بندی سال 2019 توسط نظام رتبه بندی QS، دانشگاه­های کالج دانشگاهی لندن، منچستر، ساوتهمپتون، ادینزبورگ و ناتینگهام در دسته­ی دانشگاه­های برتر دنیا در رشته­ی پرستاری قرار گرفته­اند. نمره­ی آیلتس برای ورود به این دانشگاه­ها نباید از 7 کمتر باشد و همچنین در مهارت­هایی مانند زیست شناسی، زمین شناسی و شیمی نباید کمتر از 6 کسب کنید.

همانطور که اطلاع دارید تحصیل هر رشته­ای در هر کشور خارجی، نیازمند تأمین هزینه­ی تحصیل و زندگی نیز هست و تخمین این مقادیر به فاکتورهای مختلفی از قبیل؛ کشور، شهر، نوع دانشگاه، بومی یا بین المللی بودن، سبک زندگی و تیپ شخصیتی بستگی دارد. لذا در این مطلب به بررسی هزینه­ی تحصیل در انگلستان می­پردازیم که با داشتن سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و مطرح در دنیا (داشتن 5 دانشگاه برتر طبق آخرین رتبه بندی دانشگاه­ها در بین 35 دانشگاه اول)، توانسته دانشجویان بین‌المللی زیادی را به سمت خود جذب کند و در نتیجه انتظار معقول، داشتن هزینه­ی تحصیل سنگین و همچنین هزینه­ی زندگی بالا خواهد بود.

هزینه­­ی تحصیل: در مقطع لیسانس هزینه­ی تحصیل پرستاری به علت اینکه جزء رشته­های پزشکی محسوب می­گردد بالاتر بوده و از 10 هزار پوند شروع شده و می­تواند به 38 هزار پوند نیز در سال برسد. به طور متوسط هزینه­ی تحصیل پرستاری در انگلستان حدود 22 هزار پوند در سال خواهد شد. همچنین در مقاطع بالاتر نیز هزینه­ها بسیار متفاوت است اما لازم است به یاد داشته باشید که طول دوره­های تحصیلی انگلستان نیز کوتاه­تر خواهد بود.

در مقطع فوق لیسانس پرستاری نیز شهریه­ی تحصیلی از 11 هزار پوند در سال شروع می­شود و به 32 هزار پوند در سال نیز می­رسد. که آزمایشگاه­ها برای تمامی مقاطع تحصیلی هزینه­ای بین 12 هزار پوند در سال تا 27 هزار پوند در سال هزینه در بردارد. و برای مقطع دکتری نیز از 15 هزار پوند در سال شروع می­شود و تا 40 هزار پوند در سال نیز می­­رسد که بستگی به فاکتورهای یاد شده دارد.

برای اخذ ویزای تحصیلی نیز حداقل باید هر ماه 1250 پوند در حساب بانکی خود داشته باشید. اکثر دانشجویان بین المللی در سال­های اول تحصیل خود در انگلستان ترجیح می­دهند تا در خوابگاه­های خود دانشگاه اقامت داشته باشند که خورد و خوراک را نیز شامل می­گردد و در حدود سالی 8100 پوند در سال هزینه در پی خواهد داشت. در حالیکه برای اجاره­­ی مسکن هزینه­ها حداقل از 125 پوند در هفته شروع می­شود که بستگی به ایالت و منطقه­ی مورد نظر دارد. که بهترین راه انتخاب چندین نفر هم خانه­ای است تا هزینه­ها تقسیم شوند.

هزینه­ی زندگی نیز شامل خورد و خوراک (اگر خودتان غذا تهیه کنید و به صورت خانگی میل کنید، هفته­ای 25 پوند برای آن باید در نظر بگیرید، در غیر این صورت تهیه­ی یک وعده غذا در رستوران به تنهایی 12 پوند هزینه در پی دارد)، تلفن خانگی (10 پوند در ماه)، موبایل (در صورت مصرف زیاد از موبایل حدود 5 پوند در هفته)، اینترنت پر سرعت DSL نیز حدود 5 پوند در هفته، پرداخت قبوض نیز حدود 10 پوند در هفته هزینه برای شما دارد، موارد مورد نیاز برای تحصیل مانند کتاب، دفتر و... که حدود 7 پوند در هفته نیاز خواهد داشت، حمل و نقل نیز می­توانید از تخفیف 30 درصدی دانشجویان بین المللی انگلستان استفاده کنید که هزینه­ی بسیار کمی خواهد شد. بیمه نیز در سال حدود 500 پوند هزینه در بر دارد. هزینه­­ی کارت دانشجویی نیز در رده­ی هزینه­ی شهریه محسوب می­گردد.

اگر برای شما هزینه­ی بالا مشکل چندانی محسوب نمی­گردد پس کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان، به شرط دارا بودن صلاحیت­های کافی بهترین گزینه هستند در غیر این صورت پیشنهاد می­کنیم تا در مورد تحصیل در این دو کشور تجدید نظر کنید. در هر مرحله­ای که هستید می­توانید از مؤسسه­ی مهاجرتی معتبر در زمینه­ی اعزام دانشجو نیز کمک بگیرید تا انتخاب و تصمیمی مطمئن اتخاذ کنید.

پرستاری در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای برجسته در زمینه­ی سیستم آموزشی است که در زمینه­ی مهاجرپذیری در زمینه­های مختلف به خصوص تحصیل بسیار معروف است. هر ساله سیل عظیمی از دانشجویان بین‌المللی راهی این کشور می­شوند تا در یکی از دانشگاه­های برتر این کشور به تحصیل مشغول شده و حتی پس از فارغ التحصیلی به دلیل داشتن فضای مناسب جهت کار، در این کشور اقامت بگیرند. برترین دانشگاه کانادا در زمینه­ی پرستاری، دانشگاه تورنتو است و پس از آن دانشگاه­های مک مستر، مک گیل و آلبرتا قرار دارند.  

دوره­های تحصیلی پرستاری در کشور کانادا به صورت: لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز بدون احتساب دوره­ی کسب مجوز کار 4 سال است. تمامی دوره­ها به زبان انگلیسی تدریس می­شوند به جز اینکه در دانشگاه شهر کبک مشغول به تحصیل باشد و در این صورت باید حداقل مدرک معتبر زبان فرانسوی در سطح B1 ارائه دهید.

اکنون که کامل با جو و فضای رشته­ی پرستاری در کانادا و دانشگاه­های آن آشنا شدید به دو مبحث بسیار مهم در مورد تحصیل در هر کشوری می­پردازیم: هزینه­ی تحصیل و هزینه­ی زندگی.

هزینه­ی تحصیل در کانادا بستگی به نوع برنامه­ی تحصیلی شما دارد که در واقع یکی از فاکتورهای اثرگذار بر میزان هزینه­ی تحصیل شما است. منظور از نوع برنامه یعنی تحصیل در پرستاری را به صورت تمام وقت مشغول شوید یا به صورت پاره وقت (پارت تایم). همچنین بسته به اینکه شهروند کانادا/اقامت دائم باشید یا یک دانشجوی بین الملل باشید هزینه­ی تحصیلی متفاوت خواهد بود. فاکتور سوم مقطع تحصیلی پرستاری است.

طبق گزارشات منتشر شده از سوی سازمان آمار کانادا، هزینه­ی شهریه­ی تحصیلی سال 2019 برای دانشجویان بومی در تمامی مقاطع 3.3\% و برای دانشجویان بین المللی 6.3\% افزایش یافته است.

طبق گزارشات منتشر شده میانگین هزینه­ی تحصیلی برای دانشجویان بین الملل در مقطع لیسانس پرستاری برای رشته­های پزشکی از قبیل پرستاری به حدود 30 هزار دلار کانادا در سال می­رسد. هزینه­ی تحصیلی برای دانشجویان بین الملل در مقطع فوق لیسانس پرستاری برای رشته­های پزشکی مانند پرستاری نیز به میزان 39 هزار دلار کانادا و برای مقطع دکتری پرستاری نیز اگر بتوانید بورسیه­ی تحصیلی دریافت نمایید بسیاری از هزینه­ها را پوشش خواهد داد در غیر این صورت هزینه­ها تا 50 هزار دلار کانادا در سال نیز خواهد رسید.

توجه داشته باشید که رشته­های پزشکی در تمامی نقاط دنیا هزینه­های تحصیلی گران­تری دارند.

هزینه­­های جانبی تحصیلی مانند بیمه، کارت دانشجویی، فارغ‌التحصیلی و خدمات دانشجویی نیز جداگانه بوده و برای دانشجویان کانادایی یا افراد با اقامت دائم به صورت تمام وقت حدود 452 دلار در هر ترم و برای پاره وقت نیز 254 دلار است. که هزینه­ی بیمه نیز برای نوع تمام وقت و پاره وقت 208 دلار در هر ترم خواهد بود.

هزینه­ی زندگی نیز شامل فاکتورهای متعددی است که به عنوان مثال برای تهیه­ی کتاب و متغیرها حدود 1500 تا 3 هزار دلار کانادا در هر سال، هزینه­ی حمل و نقل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است، اجاره­ی ماهانه حدود 1200 دلار کانادا در ماه هزینه در پی دارد (حدود 5 هزار تا 8 هزار دلار کانادا در سال) که بستگی شدید به شهر و منطقه­ی محل سکونت شما خواهد داشت.

اگر در دانشگاه سکونت داشته باشید هزینه­ی مسکن همراه با وعده­های غذایی حدود 12 هزار تا 15 هزار دلار کانادا در هر سال خواهد شد. هزینه­ی استفاده از اینترنت در داخل دانشگاه 395 دلار کانادا در سال و برای خارج از دانشگاه حدود 120 تا 440 دلار کانادا در سال هزینه در بر دارد. هزینه­ی تلفن همراه نیز برای داخل و خارج از دانشگاه مقدار ثابتی است و در حدود 600 دلار در کانادا در سال است هر چند بستگی شدید به میزان استفاده­ی شما خواهد داشت.

موارد دیگر نیز از قبیل لباس، تفریح و... نیز به سبک زندگی شما بستگی خواهد داشت و می­تواند از 800 دلار کانادا به بالا شروع گردد. هزینه­ی تأمین ویزای تحصیلی کانادا نیز 150 دلار کانادا هزینه در بر خواهد داشت و این در صورتی است که میزان تحصیل شما بیش از 6 ماه طول بکشد در غیر این صورت هزینه­ای پرداخت نخواهید کرد.

همانطور که اطلاع دارید کشور کانادا به کشوری مهاجرپذیر معروف بوده و در بین کشورهای اروپایی با ارزش تحصیلی و اعتبار کافی و در بین کشورهای آمریکایی، دارای ارزش بالایی برای تحصیل بوده و به نسبت نیز هزینه­ها معقول­تر است. همچنین پس از فراغت از تحصیل می­توانید از فرصت­های کاری زیاد پرستاری در این کشور نیز بهره مند گردید.

پرستاری در استرالیا

استرالیا توانسته در بین کشورهای اروپایی، در زمینه­­های علمی، چشم انداز طبیعی، کیفیت بالای زندگی و فرصت شغلی بسیار موفق ظاهر شود. این کشور با دارا بودن 40 دانشگاه دولتی، دو دانشگاه بین المللی و یک دانشگاه خصوصی می­تواند انواع تحصیلات و سطوح آموزشی را برای شما فراهم نماید. استرالیا در بین 35 دانشگاه برتر جهان در علم پرستاری، دانشگاه­های تکنولوژی سیدنی، سیدنی، موناش، کوئینزلند، دیکن، گریفیث و تکنولوژی کوئینزلند خود را مشاهده می­کند که نشان از عملکرد فوق العاده این کشور در زمینه­ی پزشکی به خصوص پرستاری دارد.

اما هنگامی که صحبت از هزینه­ی تحصیلی در استرالیا می­شود به خصوص در زمینه­ی پرستاری، به علت سطح آموزشی بالا و دانشگاه­های بسیار معتبر، تبدیل به یکی از کشورهای پر هزینه­ی اروپایی می­گردد. به طور متوسط هزینه­­ی سالانه­ی تحصیلی در این کشور بین 15 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا است. زبان تحصیل در دانشگاه­های استرالیا نیز انگلیسی با گویش استرالیایی خواهد بود.

معمولا دانشجویان رشته­ی پرستاری برای تحصیل در مقطع لیسانس، هزینه­ای بین 15 هزار دلار استرالیا تا 33 هزار دلار استرالیا می­پردازند. در مقطع فوق لیسانس پرستاری نیز هزینه­ای بین 20 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا و در مقطع دکتری پرستاری نیز هزینه­ای بین 14 هزار دلار استرالیا تا 37 هزار دلار استرالیا بابت تحصیل می­پردازند. علت وجود بازه­ی قیمتی برای هزینه­ی تحصیل در این کشور وابستگی این اعداد به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی است. ضمن اینکه در این شهریه­ها هزینه­ی خوابگاه و خورد و خوراک به همراه کارت دانشجویی نیز گنجانده شده است. بیمه­ نیز در استرالیا برای دانشجویان معادل 30 دلار استرالیا در ماه خواهد بود.

هزینه­ی زندگی در استرالیا نیز شامل فاکتورهای متعددی است که همانند هزینه­ی تحصیلی بستگی شدید به سبک زندگی و شهر مورد نظر دارد.

طبق آمار منتشر شده هر دانشجوی بین المللی برای کسب و تمدید ویزای دانشجویی خود در استرالیا باید 20 هزار دلار استرالیا در سال در حساب بانکی خود داشته باشد. اما این تنها هزینه­ی زندگی در این کشور نیست و عوامل دیگری نظیر مسکن، غذا، حمل و نقل، تفریحات و دیگر هزینه­ها نیز بررسی شوند.

مسکن بزرگ­ترین بخش هزینه­ای برای هر دانشجوی بین المللی است که در استرالیا زندگی خواهد کرد، و بخش­های زیادی برای اجاره وجود دارند در صورتی که مایل به سکونت در خوابگاه نباشید و یا اینکه فضای کافی برای اسکان شما در داخل دانشگاه وجود نداشته باشد.

به عنوان مثال در شهر سیدنی که دانشگاه با رتبه­ی جهانی نیز در پرستاری دارد، برای اجاره­ی مسکن 1 خوابه در مرکز شهر، هزینه­ای معادل 2700 دلار استرالیا در ماه باید پرداخت کنید که اگر در حومه­ی شهر قرار داشته باشد هزینه­ی آن کاهش یافته و به 1300 دلار استرالیا در ماه می­رسد. همین هزینه­ها برای شهر دیگر استرالیا نظیر ملبورن به ترتیب معادل 1800 و 1400 دلار استرالیا در ماه خواهد بود. اما اگر مایل باشید تا آپارتمانی سه خوابه اجاره کنید و به صورت اشتراکی با دانشجویان دیگر استفاده نمایید، هزینه­ی آن در مرکز شهر معادل2.688 دلار استرالیا در ماه و برای حومه­ی شهر معادل 2 هزار دلار استرالیا خواهد شد. و همین شرایط در شهر ملبورن به ترتیب معادل 3500 و 2100 دلار استرالیا در ماه است.

فاکتور مهم بعدی خورد و خوراک در استرالیا است که بهتر است به غذا پختن در خانه عادت کنید چرا که در غیر این صورت هزینه­های شما به شدت بالا خواهد رفت. هر وعده­ی غذایی برای هر نفر در یک رستوران ارزان در استرالیا حدود 20 دلار خرج خواهد داشت و این هزینه می­تواند تا 30 دلار نیز برسد.

اما اگر تصمیم بگیرید تا مواد غذایی را خودتان تهیه کنید با پیدا کردن سوپر مارکت­هایی ارزان می­توانید مواد خوراکی را با هزینه­ای حدود 100 تا 200 دلار استرالیا در هفته خریداری کنید.

هزینه­ی حمل و نقل نیز در استرالیا اگر در ACTION programme نام‌نویسی کرده باشید رایگان خواهد بود در غیر این صورت هزینه­ی حمل و نقل شما توسط دستگاه­های حمل و نقل عمومی حدود 30 تا 70 دلار استرالیا هزینه در بر خواهد داشت.

هزینه­ی کتاب، لوازم تحریر و دیگر موارد آموزشی نیز در سال بین 500 تا هزار دلار استرالیا هزینه در پی دارد.

اما شما گزینه­هایی نظیر کار هفتگی و همچنین انواع بورسیه را پیش روی خود دارید که با دریافت آنها می­توانید تا حد زیادی و یا کاملا هزینه­های تحصیلی و زندگی را پوشش دهید، زیرا کشور استرالیا از جمله کشورهای اروپایی است که بیشترین میزان انواع بورسیه­ی تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی دارا است.

پرستاری در سوئد

سوئد در بین کشورهای پیشرفته­ی اروپایی، در زمره­ی کشورهایی با سیستم آموزش عالی پیشرفته قرار دارد که بخش اعظم آن را دانشگاه­های خصوصی تشکیل می­دهند. هر ساله به تعداد افرادی که در زمینه­ی پرستاری خواهان تحصیل هستند افزوده می­شود و بسته به شرایط پذیرش، هر سال بیش از نیمی از آنان پذیرفته می­گردند. با توجه به مساحت و جمعیت، کشور سوئد تعداد قابل توجهی رشته­ی تحصیلی در تمامی مقاطع دارد که رشته­ی پرستاری از رشته­های سرآمد پزشکی در این کشور محسوب می­گردد. همچنین اکثر رشته­ها در این کشور به زبان انگلیسی تدریس می­شوند اما دارا بودن مدرک معتبر زبان سوئدی در سطح B1 بسیار ضروری است.

با توجه به اینکه کشور سوئد جمعیت بومی پایینی دارد، تعداد افراد پرستار فارغ التحصیل بومی این کشور کم خواهد بود که در نتیجه­ی آن شانس پذیرش دانشجویان بین المللی و اشتغال به کار پس از پایان تحصیل بالا می­رود.

برترین دانشگاه کشور سوئد و در زمره­ی برترین دانشگاه­های جهان در رشته­ی پرستاری، دانشگاه کارولینسکا واقع در شهر استکهلم است.

اکنون که با کشور سوئد به طور کامل آشنا شدیم لازم است تا به دو مبحث بسیار مهم هزینه­ی تحصیل و زندگی در این کشور بپردازیم تا بر اساس آن بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر شما قبل از تحصیل هر رشته­ای مانند پرستاری در کشور سوئد بتوانید شهروندی یا اقامت دائم این کشور را کسب کنید یا حتی اگر از قبل شهروند کشورهای عضو اتحادیه­ی اروپا یا EEA بوده باشید (کشورهای عضو EEA شامل کشورهای اتحادیه­ی اروپا همراه با ایسلند، لیختن­اشتاین و نروژ هستند) می­توانید کاملا از پرداخت شهریه­ی تحصیلی در تمامی مقاطع برخوردار شوید و تنها هزینه­ای که پرداخت خواهید کرد، هزینه­ی پذیرش در دانشگاه به مبلغ 100 یورو است.

اما اگر عضو هیچ یک از کشورهای فوق نباشید باید سالانه شهریه­ی تحصیلی خود را پرداخت نمایید که حدودا برای تمامی مقاطع تحصیلی یکسان بوده و در حدود 15 هزار یورو در سال برای رشته­های پزشکی از جمله پرستاری است.

در مقطع دکتری نیز با بورسیه شدن از سمت دولت مرکزی، می­توانید به رایگان در رشته­ی پرستاری به تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است که دوره­های لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 سال به طول می­انجامد. توجه داشته باشید که اگر در بدو ورود به کشور سوئد مدرک معتبر زبان سوئدی در سطح B1 ارائه ندهید ابتدا باید 1 سال در دوره­های زبان این کشور شرکت نمایید. همچنین شرکت در دوره­های کارآموزی و کارورزی که برای برخی دانشگاه­ها اجباری هستند نیز به این دوره­ی تحصیلی اضافه می‌گردد.

هزینه­های زندگی ماهانه برای دانش آموزان در سوئد مقداری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است، به این معنا که در ماه حدود 700 تا 1100 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. در زیر به بخشی از هزینه­های زندگی در سوئد در سه شهر این کشور نگاهی می­اندازیم:

گوتبورگ و استکهلم (پایتخت سوئد و محل دانشگاه کارولینسکا) هزینه­ی زندگی ماهانه­ای در حدود 1250 یورو در ماه را خواهد داشت. لینشوپینگ و لوند هزینه­ی زندگی ماهانه­ای در حدود 850 یورو دارند. و این هزینه در شهر اُپسالا بین 750 و 1200 یورو در ماه است.

نکته­ای که برای مسکن در کشور سوئد وجود دارد این است که نهایتا کشور سوئد می­تواند 28\% دانشجویان پذیرفته شده را در مورد خوابگاه تأمین کند و مابقی افراد ترجیح می­دهند تا به اجاره­ی مسکن بپردازند که با سلیقه و علایق خودشان نیز بیشتر نزدیک باشد. معمولا اجاره­ی مسکن در خانه­ای تک خوابه حدود 7.900 کرون در ماه، و برای خانه­ای دو خوابه 11.500 کرون در ماه است. در حالی که هزینه­ی مسکن در خوابگاه­های این کشور حدود 365 یورو در ماه است که بسته به نوع دانشگاه و شهر می­تواند متغیر باشد.

هزینه­ی خورد و خوراک نیز در ماه حدود 200 کرون است که بستگی به نوع عادات غذایی شما و محل خرید مواد اولیه­ی غذایی بستگی دارد. در صورتی که سفارش غذا از بیرون برای دو نفر می­تواند این مبلغ را تا 600 کرون نیز برساند.

هزینه­های حمل و نقل در سوئد نیز توسط دانشجویان بین المللی به کمک سرویس حمل و نقل عمومی انجام می­گیرد که برای هر دانشجویی مانند شما که در پرستاری تحصیل می­کنید حدود 30 تا 55 کرون هزینه در بر خواهد داشت. همچنین می­توانید مانند 27\% دانشجویان، با خرید دوچرخه­ای به مبلغ 110 یورو، از این وسیله برای حمل و نقل استفاده کنید.

هزینه­ی مازاد مانند بیمه نیز حدود 30 یورو در ماه است، کتاب و مسائل تحقیقاتی و دیگر موارد ضروری مانند کارت دانشجویی و... حدود 80 یورو در ماه است.

پرستاری در سنگاپور

با توجه به اهمیت خدمات پزشکی از جمله پرستاری در به ثمر رسیدن تلاش پزشکان برای بهبود حال بیماران، نیاز به افراد فارغ التحصیل پرستاری بسیار زیاد شده است به طوریکه در تمامی جهان شاهد چشم انداز­هایی در جهت افزایش فرصت شغلی پرستاری و تقسیم آن به گرایش­های جدیدتر هستیم. کشور سنگاپور نیز در زمینه­ی علوم پزشکی مانند پرستاری از کشورهای صاحب نامی همچون انگلستان و آمریکا چندان عقب نمانده است و توانسته دانشگاه ملی سنگاپور در زمره­ی برترین دانشگاه­های جهان در بین 35 دانشگاه برتر دنیا در زمینه­ی پرستاری قرار دهد.

زندگی و تحصیل در سنگاپور به نسبت کشورهای آسیایی دیگر پرهزینه­تر است اما نسبت به کشورهای اروپایی مانند انگلستان و کشور آمریکا کم هزینه­تر است. به همین دلیل در کنار سطح آموزشی بالا، سنگاپور به یکی از کشورهای موفق در زمینه­ی جذب دانشجویان بین المللی مشتاق پرستاری تبدیل شده است. زبان تحصیل در این کشور برای پرستاری و حتی تمامی رشته­ها به انگلیسی است.

در این قسمت به بررسی هزینه­های تحصیلی و هزینه­ی زندگی در سنگاپور می­پردازیم تا بهتر بتوانید برای تحصیل پرستاری در خارج کشور تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید.

هزینه­ی تحصیل در سنگاپور مانند رشته­های پزشکی و دندانپزشکی بسیار بیشتر از سایر رشته­ها خواهد بود اما مابقی رشته­ها تقریبا در یک محدوده­ی نزدیک به هم هستند. هزینه­ی تحصیلی برای دانشگاه ملی سنگاپور در مقطع لیسانس پرستاری حدود سالی 27 هزار دلار تا 40 هزار دلار سنگاپور است. که این دوره­ی تحصیلی 4 سال به طول می­انجامد. همچنین هزینه­ی تحصیلی فوق لیسانس پرستاری در این دانشگاه نیز حدود 18 تا 30 هزار دلار سنگاپور است که 2 سال طول خواهد کشید. مقطع دکتری پرستاری نیز در این دانشگاه با 4 سال تحصیلی حدود 32 هزار تا 60 هزار دلار سنگاپور خواهد بود.

دانشگاه نانیانگ سنگاپور نیز برای پرستاری در هر سال حدود 28 هزار دلار سنگاپور هزینه­ی شهریه دارد که این رقم تا 75 هزار دلار سنگاپور نیز می­­رسد که بستگی به مقطع تحصیلی خواهد داشت. توجه داشته باشید که این هزینه­ها شامل کارت دانشجویی نیز هست و برای خوابگاه معمولا ماهانه 200 تا 700 دلار سنگاپور دریافت می­گردد.

هزینه­ی زندگی نیز مقوله­ی بسیار مهم تحصیل در سنگاپور است که در زیر با ریز جزئیات بررسی خواهیم کرد ولی باید در نظر داشته باشید که باز هم هزینه­ی دقیق زندگی در این کشور بستگی شدید به سبک زندگی شما خواهد داشت و ارتباطی به رشته­ی شما ندارد.

هزینه­ی خورد و خوراک در سال در بهترین حالت 45 هزار دلار سنگاپور هزینه در بر خواهد داشت. در حالی که خرید غذا در بیرون برای یک وعده در یک منطقه­ی معمولی 12 دلار سنگاپور هزینه دارد. یک لیتر شیر 3 دلار سنگاپور، 12 عدد تخم مرغ 3 دلار سنگاپور، 1 کیلو سیب زمینی حدود 4 دلار سنگاپور، 500 گرم پنیر محلی حدود 14 دلار سنگاپور، 1 کیلوگرم سیب 3 دلار سنگاپور، نان برای دو نفر 2 دلار سنگاپور هزینه دارد.

اجاره­ی مسکن 85 متر مربعی در منطقه­ی لوکس با اثاثیه، حدود 6000 دلار سنگاپور هزینه دارد و برای منطقه­ای ارزان، 4500 دلار سنگاپور هزینه در بردارد. که در متراژهای پایین­تر مانند 45 متر مربعی با اثاثیه، تا 2300 دلار سنگاپور در منطقه­ای ارزان قیمت و تا 4200 دلار سنگاپور در منطقه­ی گران قیمت نیز می­رسد.

قبوض ماهانه حدود 110 دلار سنگاپور، اینترنت ماهانه با سرعت 8 مگابایت 36 دلار سنگاپور، یک جفت شلوار 93 دلار سنگاپور، یک جفت کفش 138 دلار سنگاپور، هزینه­ی بلیط ماهانه اتوبوس یا هر وسیله­ی نقلیه­ی عمومی دیگر حدود 120 دلار سنگاپور، بیمه­ی تحصیلی ماهانه 300 دلار سنگاپور، خرید لوازم پزشکی و بهداشتی مانند (یک باکس آنتی بیوتیک، 13 دلار سنگاپور، ویزیت سرپایی دکتر خصوصی 48 دلار سنگاپور، شامپوی سر 6 دلار سنگاپور، خمیر دندان 4 دلار سنگاپور، آرایشگاه 24 دلار سنگاپور)، بلیط دو نفره­ی سینما 25 دلار سنگاپور، عضویت 1 ماهه­ی بدنسازی 164 دلار سنگاپور و غیره.

بد نیست بدانید که هزینه­ی زندگی در سنگاپور 14\% ارزان­­تر از لندن و 12\% ارزان­تر از توکیو است ولی 98\% گران­تر از جاکارتا (پایتخت اندونزی) و 109\% گران­تر از کوالالامپور (پایتخت مالزی) است. با توجه به موارد گفته شده هزینه­ی تحصیل و زندگی در سنگاپور برای پرستاری نسبت به دیگر کشورهای آسیایی به نسبت گران­تر  است که شاید بخشی از آن به علت وجود سیستم آموزشی بهتر حداقل برای رشته­ی پرستاری در سال 2019 باشد. اما اکیدا توصیه می­گردد که هر سال وضعیت دانشگاه­ها از نظر رتبه بندی، شهریه و زندگی را بررسی کنید تا بتوانید انتخاب دقیق، و حتی دقیق­تری با کمک مؤسسه­ی مهاجرتی در زمینه­ی اعزام دانشجو داشته باشید.

پرستاری در چین

به دلیل اینکه کشور چین در چند سال اخیر سرمایه گذاری عظیمی در زمینه­ی آموزش انجام داده است و ارتباطات قابل قبول و گسترده­ای نیز در زمینه­های علمی با کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان ایجاد کرده است سبب شده این کشور به یکی از کشورهای قدرتمند در زمینه­ی آموزشی و علمی تبدیل گشته و بتواند سیل عظیمی از دانشجویان بین المللی را به سمت خود جذب کند. کشور چین در زمینه­ی پزشکی پیشرفت­های چشمگیری داشته به طوریکه توانسته در زمینه­ی پرستاری، دانشگاه هنگ کنگ را در رنکینگ بهترین دانشگاه­های دنیا داشته باشد.

کشور چین از نظر هزینه­های زندگی و تحصیل نیز مخارج قابل قبولی داشته و اکثر افراد می­توانند از پس این هزینه­ها بربیایند. مخصوصا وقتی این کشور را با سایر کشورهای جهان مانند انگلستان و آمریکا، حتی سنگاپور در آسیا مقایسه می­کنیم متوجه تفاوت فاحش این مقدار با کشور چین خواهیم شد.

توجه داشته باشید که برای ورود به کشور چین جهت تحصیل برخی رشته­ها، نیاز به یادگیری زبان چینی (ماندارین)، آشنایی کافی با این زبان را داشته باشید، لذا ملزم به شرکت در آزمون HSK بوده و از سقف نمره­ی 11، بسته به رشته­ی تحصیلی باید حداقل نمره­ای مابین 3 تا 8 را کسب کنید. اما نکته­ی خوب در مورد پرستاری این است که شما می­توانید با زبان انگلیسی نیز به تحصیل بپردازید (به شرط ارائه­ی نمره­ی قابل قبول تافل یا آیلتس)، به جز اینکه مایل باشید تا به زبان چینی به تحصیل بپردازید تا شهریه­ی کمتری را پرداخت کنید.

مقطع لیسانس پرستاری در کشور چین 4 سال طول می­کشد که در دانشگاه­های دولتی برای رشته­های پزشکی مانند پرستاری بین 24 هزار دلار آمریکا تا 50 هزار دلار آمریکا در سال، هزینه­ی تحصیلی خواهد بود که بسته به نوع دانشگاه و شهر آن دارد، البته باید توجه داشت که رشته­های پزشکی در هر کشوری، شهریه­ی بالاتری دارند.

البته کشوری مانند انگلستان در چین دانشگاه­های معتبری دارد که در آنها نیز می­توانید به تحصیل بپردازید که برای مقطع لیسانس پرستاری 12 هزار دلار در سال و برای مقطع فوق لیسانس پرستاری 13500 دلار و مقطع دکتری پرستاری نیز 15 هزار دلار آمریکا در سال پرداخت خواهید نمود.

اما در دانشگاه­های خصوصی شهریه­ی تحصیلی از 15 هزار دلار آمریکا در سال شروع می­گردد. که دانشگاه­های دولتی بسیار معتبر مانند هنگ کنگ و Peking، شهریه و هزینه­ی تحصیل به 17 هزار دلار در سال نیز می­رسد.

دانشگاه­هایی با رده­ی متوسط مانند بیجینگ و نانجینگ نیز شهریه­ی تحصیلی 5 هزار و 4 هزار دلار آمریکا در سال دارند. که این هزینه­ها برای تمامی مقاطع پرستاری است.

اگر مایل باشید تا ترم تابستانی پرستاری در کشور چین مشغول به تحصیل شوید و در خود دانشگاه­های چین باشید، هزینه­ی تحصیلی برای آن در دانشگاهی مانند سیچوان حدود 1200 دلار آمریکا، دانشگاه شانگهای 3600 دلار با زبان چینی و 11600 دلار آمریکا جهت تحصیل ترم تابستانی به زبان انگلیسی در این دانشگاه است.

اما اگر ترم تابستانی پرستاری در دانشگاه­های انگلستان و یا آمریکا واقع در این کشور بگذرانید، هزینه­ی تحصیلی این ترم برای دانشگاهی مانند USAC China: Chengdu حدود 5 هزار دلار آمریکا، دانشگاه CSA در Tsinghua حدود 2700 دلار آمریکا و در CIEE حدود 16 هزار دلار آمریکا خواهد بود. خوابگاه نیز شامل این شهریه­ها است.

هزینه­ی زندگی نیز دومین فاکتور بسیار مهم برای شما خواهد بود تا براساس آن بتوانید تصمیم بگیرید که قادر به زندگی کردن در چین خواهید بود یا خیر. هزینه­ی زندگی نیز ارتباطی به رشته­ی تحصیلی نداشته و به سبک زندگی و تیپ شخصیتی شما بستگی دارد. اگر خواهان زندگی در شهرهایی مانند بیجینگ یا شانگهای باشید، همانطور که اطلاع دارید این دو شهر از گران‌ترین شهرهای جهان برای زندگی محسوب می شوند و برای پوشش هزینه­های زندگی ماهانه­ی خود باید 1200 دلار در ماه و بین 800 تا 1200 دلار در ماه به ترتیب، هزینه نمایید.

اما اگر شهرهای مقرون به صرفه تر را برای زندگی انتخاب نمایید، گزینه­های بهتری نیز وجود دارند مانند شهرهای Tianjin، Jiangsu و Sichuan.

به عنوان مثال اماکن دانشجویی برای هزینه­ی مسکن نیاز به 150 تا 400 دلار در ماه نیاز خواهند داشت و یا اجاره­ی یک آپارتمان تک خوابه بسته به شهر، محله و امکانات آن مبلغی بین 300 تا 1000 دلار در ماه نیاز خواهد داشت. اما گزینه­ی محبوب در بین دانشجویان بین المللی مکان­هایی است که به صورت اشتراکی در آن اقامت دارند و هزینه­ای حدود 300 تا 460 دلار در ماه نیاز است.

هزینه­ی خورد و خوراک نیز ماهانه حدود 170 تا 200 دلار در ماه هزینه خواهد داشت. بسته به اینکه تعداد دفعات استفاده از فست فود به چه میزان باشد، در خانه غذا درست کنید یا خیر، از چه مکان­هایی خرید کنید و غیره. که اگر مکان­های اقتصادی را انتخاب نمایید و سبک زندگی ساده را برگزینید می­توانید این هزینه را تا حد زیادی کاهش دهید.

حمل و نقل نیز بسته به انتخاب شما متفاوت است به عنوان مثال تاکسی به ازای هر کیلومتر 3 یوان از شما دریافت خواهد نمود. اتوبوس­های شهری 2 یوان و مترو نیز 120 یوان در ماه برای حمل و نقل هزینه در بردارد. همچنین می­توانید از سرویس حمل و نقل دانشجویی نیز استفاده نموده و هزینه­ی حمل و نقل را به 15 دلار در ماه برسانید.

بیمه­ی پزشکی نیز حدود 60 دلار برای 6 ماه هزینه خواهد داشت. کارت دانشجویی نیز هزینه­ی مازادی نداشته و جزء هزینه­ی تحصیل محسوب می­گردد.

همچنین در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین المللی که در چین مشغول به تحصیل می­شوند، حتی رشته­ی پرستاری، به علت حضور بیش از 6 ماه در این کشور، باید اقدام به دریافت X-Visa نموده که هزینه­ای در حدود 74 پوند (هر پوند 1216 دلار آمریکا) در بر خواهد داشت.

پرستاری در تایوان

تایوان از کشورهای بسیار معروف در بین دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در قاره­ی آسیا، به خصوص در پرستاری است چرا که قاره­ی آسیا توانسته در رشته­ی پرستاری، و بین 10 کشور برتر دنیا در این رشته، تعداد قابل توجهی را نصیب خود سازد.

تایوان که به آن جمهوری چین نیز می­گویند، واقع در جنوب شرق آسیا است که با آب و هوا و اقلیم متفاوت و آسمان­ خراش­های بسیار بلند، و همچنین جنگل­ها و مناطق سرسبز انبوه، توانسته چشم اندازها و مکانی بسیار زیبا را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم سازد. کشور تایوان طی سیاست­های اخیر خود که توسط رئیس‌جمهور سای اینگ-وند اتخاذ گردیده، هدف خود را در آموزش، سطح تحصیلات و آموزش عالی همراه با هزینه­ی کم گذاشته­اند. ضمن اینکه خود کشور تایوان نیز برای زندگی، کشوری کم خرج است به همین دلیل برای تحصیل پرستاری در این کشور زحمت زیادی نخواهید داشت به خصوص وقتی با کشور آسیایی سنگاپور و کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان مقایسه گردد.

لازم به ذکر است که دور­ه­ی کارشناسی پرستاری، 4 سال، کارشناسی ارشد پرستاری 2 سال و دکتری پرستاری نیز 4 سال به طول می‌انجامد و زبان تحصیل نیز انگلیسی خواهد بود اما بهتر است برای راحتی بیشتر به زبان ماندارین تایوانی یا چینی تسلط کافی داشته باشید. همچنین دانشگاه برتر جهانی تایوان در زمینه­ی پرستاری، دانشگاه ملی تایوان است.

اکنون که با کشور زیبا و فوق العاده­ی تایوان آشنا شدید به بررسی هزینه­ی تحصیل و سپس هزینه­ی زندگی در این کشور برای رشته­ی پرستاری می­پردازیم.

هزینه­ی تحصیل پرستاری در کشور تایوان برای مقطع کارشناسی، حدود 62100 دلار تایوان تا 80 هزار دلار تایوان برای هر ترم است که بستگی به نوع دانشگاه محل تحصیل خواهد داشت. همین هزینه­ی تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس پرستاری حدود 62300 دلار تایوان تا 78500 دلار تایوان در هر ترم خواهد بود. و برای مقطع دکتری نیز در حدود 142 هزار دلار تایوان در هر ترم است. لازم به ذکر است که برای تبدیل این هزینه­ها به دلار آمریکا کافی است مبالغ گفته شده را تقسیم بر 30 کنید زیرا هر دلار آمریکا تقریبا 30 دلار تایوان است.

توجه داشته باشید که نحوه­ی پرداخت شهریه یا هزینه­ی تحصیلی در تایوان برای تمامی رشته­ها مقداری متفاوت از دانشگاه­های سراسر دنیا است. به طوریکه در رشته­ی پرستاری، دانشجویان برای دو سال اول در مقطع فوق لیسانس و دکتری کل شهریه را می­پردازند و در سال­های بعد، تنها شهریه­ی هر ترم را خواهند پرداخت.

هزینه­ی زندگی نیز در تایوان طبق آمار منتشر شده در سال 2019 به طور متوسط برای هر نفر ماهانه، 782 دلار آمریکا یا 24502 دلار تایوان است. شاخص هزینه­ی زندگی در تایپه (پایتخت تایوان)، 56.27\% بیشتر از تهران است. و در بین 377 شهر جهان برای زندگی، از نظر سنگینی مخارج در رتبه­ی 139 قرار دارد.

هزینه­ی خورد و خوراک در یک رستوران متوسط برای هر وعده حدود 12 دلار تایوان، خرید مواد غذایی از قبیل شیر 88 دلار تایوان، برنج هر کیلو 100 دلار تایوان، 12 عدد تخم مرغ 68 دلار تایوان، هر کیلو سیب 133 دلار تایوان، هر کیلو موز 55 دلار تایوان و غیره، حمل و نقل از طریق وسایل نقلیه­ی عمومی حدود 1280 دلار تایوان برای خرید بلیط ماهانه، تاکسی هر کیلومتر 25 دلار تایوان، قبض­های مربوط به خانه و موبایل مجموعا در ماه 3 هزار دلار تایوان، اجاره­ی مسکن در ماه در مرکز شهر و تک خوابه 13677 دلار تایوان و در خارج از شهر 8786 دلار تایوان است. خرید کتاب در هر ترم حدود 5 هزار تا 8 هزار دلار تایوان و بیمه­ نیز حدود 4500 دلار تایوان برای هر ترم خواهد بود. اگر خوابگاه داخل دانشگاه را انتخاب کنید همراه با وعده­های غذایی، برای هر ترم 6 هزار تا 10 هزار دلار تایوان هزینه در بر خواهد داشت.

علاوه بر هزینه­های تحصیلی و زندگی عالی در تایوان، در کنار سطح آموزشی و فرهنگی غنی و فوق العاده، مزیت دیگری که سبب جذب تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی به این کشور پیشرفته می­گردد، فرصت شغلی خوب حتی پس از 2 سال تحصیل در این کشور است. همچنین با وجود هزینه‌های  مقرون به صرفه، طبق سیاست­های جدید آموزشی این کشور، امکان اعطای بورسیه­ی تحصیلی نیز وجود خواهد داشت. لذا کشور تایوان در قاره­ی آسیا تبدیل به یکی از کشورهای مقصد در زمینه­ی تحصیل پرستاری برای طیف گسترده­ای از دانشجویان بین المللی شده است.

پرستاری در کره ­ی جنوبی

از زمان جدا شدن کره­ی جنوبی از بخش شمالی خود و پیشرفت­های قابل توجهی که در این زمینه توانست نصیب خود کند زمان زیادی نمی­گذرد، که در این مدت توانست در زمینه­های مختلف تکنولوژی، آموزش و گردشگری به درجات بسیار عالی برسد. سرمایه گذاری عظیم این کشور در بخش آموزش و تحقیق، که در صدر برنامه­های آتی این کشور قرار داشته و هم اکنون نیز قرار دارد سبب شده تا به یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و چهارمین کشور آسیایی موفق در زمینه­ی اقتصادی مبدل شود.

پیشرفت­ها و دستاوردهای گفته شده سبب شده تا هر ساله بیش از 130 هزار دانشجوی بین المللی روانه­ی این کشور شده که هدف‌گذاری آنها برای سال 2023 رسیدن به عدد 200 هزار دانشجوی بین المللی باشد. در زمینه­ی پرستاری نیز دانشگاه ملی سئول در کره­ی جنوبی در زمره­ی دانشگاه­های برتر جهان قرار دارد که اکثر رشته­ها در آن به زبان انگلیسی تدریس می­شوند اما داشتن مدرک B1 زبان کره­ای نیز از الزامات است.

دوره­های تحصیلی در کره­ی جنوبی به صورت 4 ساله در مقطع لیسانس، 2 ساله در فوق لیسانس و 4 ساله در مقطع دکتری برای پرستاری است.

با توجه به سیاست افزایش دانشجوی بین المللی توسط کره­ی جنوبی، نکته­ی مثبت در مورد هزینه­ی تحصیل در این کشور این است که شهریه­ی دانشجویان بومی و بین المللی یکسان است و تنها به نوع دانشگاه و رشته بستگی دارد. به عنوان مثال برای دانشگاه­های خصوصی، برای هر ترم مقطع کارشناسی پرستاری، شهریه­ای معادل 2100 تا 4300 پوند، کارشناسی ارشد پرستاری 2600 تا 5 هزار پوند و مقطع دکتری پرستاری نیز 4500 تا 6 هزار پوند دریافت می­گردد. اما این هزینه­ها برای دانشگاه­های دولتی مانند دانشگاه ملی سئول بسیار کمتر است به طوریکه برای مقطع کارشناسی پرستاری برای هر ترم 1400 تا 3200 پوند، کارشناسی ارشد پرستاری 1700 تا 3600 پوند و دکتری پرستاری 2100 تا 4 هزار پوند اخذ می­گردد.

طبق این طرح، در پردیس دانشجویی، مسکن در اختیار دانشجویان قرار داده شده که هزینه­ی آن 2 هزار دلار در ماه خواهد بود و هزینه­ی برنامه­ی غذایی نیز در این پردیس دانشجویی حدود 2 هزار دلار در ماه است. اگر اتاق خوابگاهی شما با 4 نفر به اشتراک گذاشته شود، در هر ترم 600 تا 900 دلار هزینه در بر خواهد داشت و اگر با 2 نفر به اشتراک گذاشته شود در هر ترم مبلغی در حدود 900 تا 1400 دلار در ترم پرداخت خواهید کرد. اما اگر مسکن به صورت شخصی اجاره گردد بین 280 دلار تا 700 دلار در ماه متغیر خواهد بود. که در برخی مواقع سپرده­ی امنیتی نیز باید گرو بگذارید که مبلغ آن نیز در حدود 3 هزار تا 5 هزار دلار آمریکا خواهد بود.

غذا نیز اگر مخارجی خارج از خوابگاه داشته باشد، یعنی هزینه­ی خوابگاه جدا از هزینه­ی غذا باشد، در ماه حدود 300 دلار صرف تأمین خورد و خوراک خواهد شد.

هزینه­ی حمل و نقل نیز در کره­ی جنوبی، هنگام تحصیل شما در پرستاری، معادل هر بلیط تک سفره برای وسیله­ی نقلیه­ی عمومی 1 دلار و خرید بلیط 1 ماه نیز 50 دلار خواهد بود. همچنین اگر شما مسلط به زبان کره­ای نباشید به ازای 10 هفته یادگیری دوره­ی زبان کره­ای، مبلغی بین 1300 دلار تا 1600 دلار آمریکا هزینه خواهید کرد. و اگر همین دوره را در طی 3 هفته به اتمام برسانید، مبلغی حدود 800 دلار پرداخت خواهید کرد.

بیمه­ی دانشجویی نیز طرحی اجباری بوده و شما هر ماه علاوه برهزینه­های تحصیلی باید هزینه­ی بیمه را نیز جداگانه پرداخت نمایید که معادل 20 دلار در ماه است.

اینترنت نیز از مقوله­های مهمی است که هر دانشجو به آن نیاز دارد و هزینه­ی آن جداگانه اخذ می­گردد و معادل 30 دلار در ماه خواهد بود. البته هزینه­ی تأمین کارت دانشجویی جزء هزینه­های شهریه­ی تحصیلی است.

به خاطر داشته باشید که حتما در زمان اخذ پذیرش برای دانشگاه‌های کره­ی جنوبی برای رشته­ی پرستاری از چند نکته­ی مهم اطمینان حاصل کرده باشید:

 • هزینه­ی خوابگاه شامل هزینه­ی خورد و خوراک می­شود؟
 • خوابگاه در اختیار شما قرار می­گیرد؟ به علت جمعیت زیاد دانشجویان بین المللی شاید امکان اسکان شما در خوابگاه‌های داخل دانشگاه نباشد و مجبور به اجاره­ی آپارتمان تک خوابه یا منازل به صورت اشتراکی گردید.

در بین دانشگاه­های موجود در آسیا، برای رشته­ی پرستاری، دانشگاه­های کره­ی جنوبی مانند دانشگاه ملی سئول، علاوه بر‌هزینه­های به نسبت متعادل­تر و همچنین مراکز آموزش عالی معتبر، گزینه­ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی است. قطعا اگر مبحث هزینه­ها بسیار مهم باشد، قطعا برای تحصیل پرستاری می­توانید دانشگاه ملی سئول کره­ی جنوبی را انتخاب نمایید که هم اعتبار لازم را برخوردار بوده و هم شهریه­ی سنگینی مانند کشورهای اروپایی و دانشگاه­های آمریکا ندارد.

پرستاری در ترکیه

سرانجام به تحصیل پرستاری در کشور ترکیه می­پردازیم که همانند موارد قبلی، ابتدا معرفی مختصری در مورد کشور ترکیه خواهیم داشت تا با علت تحصیل در ترکیه و مناسب بودن این کشور در این زمینه­ی تحصیلی آشنا شوید و پس از آن به ارائه­ی هزینه­های تحصیلی در هر مقطع و هزینه­ی زندگی خواهیم پرداخت.

کشور ترکیه با داشتن روابط خوب و مناسب با دیگر کشورهای غربی، سیستم اقتصادی رو به رشد و سیستم آموزشی بسیار مدرن سبب شده تا دانشگاه­های آن در زمره­ی دانشگاه­های برتر جهان قرار بگیرند و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته­های مهندسی مانند پرستاری باشد.

از بین دانشگاه­های معتبر این کشور، دانشگاه­های کوچ استانبول، دانشگاه حاجت تپه و استانبول نسبت به بقیه جهت تحصیل در پرستاری معتبرتر و مناسب­تر هستند. مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان مورد قبول بوده و شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی می­توانید از لحاظ اقتصادی و اجتماعی، هزینه­های کمتری را بپردازید.

دوره­های تحصیلی در ترکیه که بر هزینه­های تحصیل شما نیز اثرگذار هستند، برای رشته­ی پرستاری بدین صورت است که، مقطع لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 ساله خواهد بود. ضمن اینکه برای دوره­ی فوق لیسانس پرستاری در ترکیه، دوره­ای اضافه­تر نیز در نظر گرفته شده که به آن Hons گفته می­شود و در تمامی حوزه­ی پرستاری دانشجوی بین المللی جذب می­گردد.

مقطع تحصیلی کارشناسی در ترکیه بدین صورت است که، با توجه به تدریس دانشگاه­ها به زبان انگلیسی و ترکیه­ای آشنایی با زبان ترکی برای برخی از دانشگاه­ها الزامی است. با این حال اگر زبان ترکی را انتخاب کنید هزینه­ی کمتری را به نسبت زبان انگلیسی خواهید پرداخت. برای ورود به مقطع کارشناسی نیز، اگر خواهان زبان انگلیسی باشید باید در آزمون SAT شرکت کنید که 4 بار در سال برگزار شده و شما فرصت دارید در آن شرکت کنید و برای آن هزینه­ی جداگانه­ای تحت عنوان هزینه­ی تحصیل خواهید پرداخت ولی اگر زبان ترکی را انتخاب کنید باید در آزمون YÖS شرکت نمایید که این آزمون نیز هزینه­ی تحصیلی شما به حساب می­آید.

پس از ورود به مقطع کارشناسی و هزینه­های آزمون و ثبت نام، اگر در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل پرستاری گردید و زبان تحصیل انگلیسی باشد شهریه­ای معادل 450 تا 1500 دلار آمریکا در سال و اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه­ای مابین 150 تا 500 دلار آمریکا در سال را خواهید پرداخت. همچنین اگر دانشگاه مقطع کارشناسی شما خصوصی باشد، هزینه­ی تحصیلی بین 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال متغیر خواهد بود.

 در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری نیز مشابه کارشناسی است یعنی اگر در دانشگاه دولتی و با تدریس زبان انگلیسی مشغول به تحصیل گردید سالانه مبلغی حدود 600 تا 900 دلار آمریکا بابت هزینه­ی تحصیل متحمل خواهید شد که برای دانشگاه­های دولتی با تدریس به شکل زبان ترکی، به میزان 100 تا 200 دلار آمریکا کاهش می­یابد. همچنین مشابه با وضعیت کارشناسی اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل نمایید به طور میانگین باید هزینه­ای معادل 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال بپردازید که برای دانشگاه‌هایی که به ترکی تدریس نمایند می­تواند بسیار کمتر از این مقدار باشد.

تحصیل در مقطع دکتری پرستاری مقداری متفاوت از مقاطع دیگری آموزش عالی است. همچنین دانشگاه­هایی که در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریس کنند بسیار کم است ولی با این حال برای دانشجویان بین الملل هزینه­ی تحصیل در این مقطع بین 900 تا 1000 دلار آمریکا در سال خواهد بود که برای دانشجویان بومی بسیار کمتر است. همچنین برای هزینه­ی تحصیل در دانشگاه­های خصوصی این کشور نیز باید مبلغی معادل 10 هزار تا 25 هزار دلار آمریکا در سال هزینه کنید.

هزینه­های زندگی نیز همانطور که گفته شد تقریبا یکسان بوده و ماهانه مبلغی حدود 200 تا 500 دلار برای سکونت در منزل اجاره­ای هزینه کنید که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه­های تحصیلی به شمار می­آید که به صورت جداگانه، هر ماه مبلغی بین 30 تا 300 دلار آمریکا خواهد بود که بستگی به تعداد نفرات و تجهیزات هر اتاق دارد. هزینه­ی خورد و خوراک نیز در ترکیه تقریبا معادل 1100 دلار در هر ترم خواهد بود. بیمه­ی دانشجویی نیز هزینه­ای معادل 100 دلار در سال خواهد بود. هزینه­ی خرید کتاب نیز حدود 150 دلار آمریکا در هر ترم است. هزینه­ی رفت و آمد شما نیز بسیار پایین بوده و به نوعی ارزش محاسبه کردن را ندارد چرا که دانشجویان از تخفیف­های بسیار ویژه­ی حمل و نقل برخوردار هستند.

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و شرایط فوق العاده­ی آموزشی و معتبر بودن دانشگاه­ها و در نتیجه­ مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان، گزینه­ی بسیار خوبی محسوب می­گردد ضمن اینکه از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین با توجه به چشم انداز این کشور در مورد دانشجویان بین المللی، به نظر می­رسد که در آینده به انتخاب مناسب­تری نیز تبدیل گردد.

کشورهای متقاضی کار برای رشته­ی پرستاری

همیشه در زمینه­ی کشورهایی که متقاضی کار برای رشته­ی پرستاری هستند، این سؤال در ذهن فارغ التحصیلان پرستاری وجود دارد که در کدام کشورها شانس اشتغال بیشتری دارند، در واقع به دنبال این مورد هستند که کدامین کشورها شرایط اشتغال بهتری دارند. همانطور که شاید اطلاع داشته باشید مهاجرت به کشورهای خارجی در زمینه­ی Skilled Workers بهترین و راحت­ترین راه بوده است و هر ساله تعدادی از کشورها در زمینه­ی جذب نیروهای متخصص رشته­ی پرستاری پیشگام هستند.

یکی از کشورهای مقصد برای فارغ التحصیلان رشته­ی پرستاری لوکزامبورگ خواهد بود که به کوچکترین کشور مستقل قاره­ی سبز یا اروپا معروف است. در این کشور شما خواهید توانست به ازای 8 سال اول فعالیت 60 هزار دلار و در سال­های بعد، سالانه 125 هزار دلار درآمد داشته باشید. اما باید توجه داشته باشید که این کشور برای پرستارهای با تجربه و با مدرک تحصیلی بالا بسیار مناسب است.

کشور بسیار مناسب بعدی که متقاضی پرستاری است، آمریکا بوده که به صورت میانگین 75 هزار دلار در سال درآمد پرستاران است. با توجه به بازنشستگی بیش از 1 میلیون پرستار در سال­های آتی در این کشور و برنامه­ریزی اشتغال تعداد زیادی پرستار، این کشور مقصد خوبی جهت اخذ ویزای کاری و اشتغال خواهد بود.

کشور کانادا که به کشوری مهاجرپذیر معروف بوده و در زمینه­ی تحصیلی و شغلی هر سال پذیرای دانشجویان و دانش آموختگان بسیاری است. از مزیت شغل پرستاری در کانادا علاوه بر حقوق بالا، ساعت کاری نسبتا پایین در مقایسه با حقوق دریافتی است و از آنجایی که هر فردی که صلاحیت کافی را داشته باشد در این کشور می­تواند در بخش­های مختلف مشغول به کار شود، مانند بخش‌های مختلف بیمارستان­ها و کلینیک­ها برای پرستاری، هر سال تقاضای استخدام پرستاری در این کشور بالا خواهد بود.

آلمان نیز می­تواند مقصد هر فارغ التحصیلی در هر رشته­ی پرستاری باشد. بر اساس آخرین آماری که از سوی وزارت کار آلمان منتشر شده، نیاز شدید به نیروی کار متخصص در زمینه­ی پرستاری به خصوص افراد با تجربه­ی کافی وجود دارد که از سمت نیروی بومی قابل جبران نخواهد بود. همچنین با توجه به افزایش تعداد سالمندان نیز، نیروی متخصص پرستاری در این زمینه احساس می­شود و همه­ی این موارد سبب شده تا جذب نیروی خارجی در آلمان بسیار افزایش یابد.

روش ­های اخذ پذیرش

شیوه­ی اخذ پذیرش تحصیلی برای هر رشته­ای تقریبا برای کشورهای مختلف تا حد زیادی مشابه است. شیوه­های اخذ پذیرش پرستاری بسته به کشور و مقطع ورودی شما می­تواند مقداری متفاوت باشد لذا به صورت کلی اگر بخواهیم بیان نماییم معمولا بدین صورت است که شرط اول محدودیت سنی است که برای ورود به مقطع کارشناسی باید 18 سال تمام باشید. حداقل معدل برای دوره­های لیسانس و فوق لیسانس 16 و دکتری 18 است تا بتوانید در دانشگاه­های برتر پذیرش بگیرید.

سپس برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به صورت مدرک تحصیلی باید مدرک بین المللی تافل یا آیلتس با حداقل نمره­ی قبولی مد نظر کشور مقصد را ارائه دهید و اگر کشور مقصد شما در رشته­ی مد نظر به زبانی به جز انگلیسی نیز تدریس دارند باید مدرک بین المللی سطح B1 آن را نیز ارائه دهید که به عنوان مثال برای مهندسی برق کشورهای چین، کره­ی جنوبی، ترکیه و سوئد از این دسته بودند.

دارا بودن حداقل نمره­ی GPA که برای رشته­هایی مانند پرستاری بسیار الزامی بوده و حداقل میزان آن 3 است (GPA معادل سازی شده­ی معدل در ایران است که از بین 0 تا 4 رده بندی می­گردد). مدرک تحصیلی دبیرستان و ترجمه شده که برخی کشورها به ریز نمرات اکتفا می­کنند. توصیه نامه­ی اساتید و انگیزه­ نامه نیز از دیگر مواردی است که باید برای اخذ پذیرش ارسال نمایید.

برای ورود به مقطع لیسانس پرستاری باید نمرات آزمون RN شما به حد نصاب رسیده باشد. و در صورت تأیید تمامی مدارک فوق هزینه­ی پذیرش برای مقطع لیسانس را نیز باید پرداخت کنید که بسته به هر کشور و دانشگاه متفاوت بوده ولی معمولا بین 40 تا 100 دلار است.

برای مقطع فوق لیسانس پرستاری نیز برخی از دانشگاه­ها دوره­های pre-master تشکیل می­دهند که مازاد بر دوره­ی تحصیلی بوده و در انتها باید نمره­ی قبولی مد نظر دانشگاه را نیز کسب نمایید. همچنین در برخی دانشگاه­ها، پس از قبولی در کارشناسی ارشد باید دوره­ی کارآموزی نیز بگذارنید که معمولا 500 ساعت بوده و در انتها نیز باید تأییدیه­ی کارآموزی را از بیمارستان یا کلینیک محل خدمت ارائه دهید. نمره­ی GRE نیز برای اکثر دانشگاه­های دنیا بسیار حائز اهمیت است و حداقل نمره­ی قبولی نیز متفاوت خواهد بود. هزینه­ی پذیرش نیز متفاوت بوده ولی معمولا حدود 50 تا 80 دلار است.

توصیه نامه­ی اساتید مقطع لیسانس حداقل تا 2 نفر الزامی است. و ترجمه­ی مدارک مقاطع قبلی به زبان کشور مقصد و انگلیسی و یا تنها به زبان انگلیسی از ملزومات است.

برای مقطع دکتری پرستاری علاوه بر الزامی بودن ارائه­ی تمامی مدارک فوق، نیاز به ارائه­ی ترجمه­ی مدارک تحصیلی فوق لیسانس با حفظ شرایط فوق الذکر الزامی است. حداقل نمره­ی GPA در این مقطع برای پرستاری، 3.6 است. نمره­ی آیلتس حداقل 7.5 و یا تافل حداقل 76 برای نسخه­ی کاغذی و 60 برای نسخه­ی اینترنتی الزامی است. انگیزه نامه نیز باید مورد پذیرش هیأت علمی دانشگاه مقصد باشد. پرداخت حق پذیرش نیز در حدود 100 دلار است.

پرستاری در دنیا، از رشته­های بسیار آینده دار است و با تحصیل این رشته در خارج کشور، آینده­ای بسیار مطلوب و پردرآمد را می­توانید برای خود متصور شوید به صورتی که تقریبا فارغ‌التحصیلان پرستاری، در هر جای دنیا می­توانند مشغول به کار شوند.

ویزا

معمولا مراحل اخذ ویزا و مدارکی که برای ارسال و سپس تأیید مورد نیاز خواهد بود بسته به کشور و حتی رشته می­تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی کارهایی که باید انجام دهید به صورت زیر است:

در مرحله­ی اول باید نوبت مصاحبه در سفارت را تعیین کنید که امروزه تعیین وقت مصاحبه به صورت آنلاین بوده و با رفتن به سایت سفارت کشور مد نظر خود، وقت مصاحبه را تعیین خواهید کرد. پس از انجام مصاحبه، فرم درخواست برای ویزای تحصیلی را باید کامل کنید. در مرحله­ی بعدی باید پذیرش تحصیلی که از دانشگاه مد نظر کشور خود کسب نموده­اید را نیز ارائه دهید که در مرحله­ی قبلی مراحل کلی آن توضیح داده شد.  در مرحله­ی بعدی شما ملزم هستید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید زیرا برای کشور مقصد بسیار مهم است که مطمئن شود می­توانید تمامی هزینه­های تحصیل و زندگی را بپردازید (در این مقاله 10 کشور برتر رشته­ی پرستاری را به همراه هزینه­های تحصیل و زندگی نام بردیم).

پس از آن باید گواهی اتمام سه سال دوره­ی متوسطه را به همراه ترجمه­ی مورد نیاز بسته به کشور مقصد تحویل دهید. در مرحله­ی بعدی باید گواهی اتمام دوره­ی پیش دانشگاهی به همراه ترجمه­ی مورد نظر را ارائه کنید. سپس اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد باشید، باید مدارک مقطع کارشناسی پرستاری به همراه ترجمه ارائه دهید و اگر بخواهید برای مقطع دکتری اقدام نمایید باید گواهی اتمام دوره­ی کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری را به همراه ترجمه­ی مورد نظر ارائه کنید.

پس از تحویل این مدارک، نوبت به ارائه­ی پاسپورت، عکس و سپس مرحله­ی مهم دیگر که ارائه­ی مدرک در مورد داشتن دلایل کافی برای بازگشت به کشور است. باید بتوانید با مدرک این دلایل را ثابت کنید. مدرک هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه کنید. در نهایت نیز باید هزینه­ی صدور ویزای خود را پرداخت نمایید.

تنها توجه داشته باشید که اگر خواهان اخذ ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشید باید ویزای شینگن نیز دریافت نمایید. کشورهای عضو پیمان شینگن شامل؛ اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین هستند.

در بین کشورهای مختلف برای رشته­های گوناگون نیز اخذ ویزای انگلستان و آمریکا بسیار سخت و اخذ ویزای ترکیه راحت­تر است.

تحصیل رایگان پرستاری در خارج

در این قسمت به توضیح تحصیل رایگان در رشته­های مختلف و از جمله پرستاری که موضوع مورد بحث ما نیز هست می­پردازیم. عموما برخی از کشورهای اروپایی در دانشگاه­های دولتی خود، شرایطی را قائل شده­اند که به کمک آن امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است.

به عنوان مثال در کشورهایی نظیر آلمان و نروژ این امکان فراهم است. برای اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل رایگان در مقاطع مختلف پرستاری در این کشورها لازم است تا مدارکی مانند:

فرم درخواست تکمیل شده در دو نسخه، دو قطعه عکس، پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 3 ماهه، مدارکی مبنی بر اقامت شما در کشور مورد نظر، بیمه­ی دانشجویی حداکثر تا 30 هزار یورو، نامه­ای اثبات کننده­ی پذیرش شما از طرف دانشگاه مربوطه، اثبات مدارک تحصیلی به همراه ترجمه و اثبات تمکن مالی کافی از جانب شما ضروری است تا در هنگام مصاحبه در سفارت کشور مورد نظر ارائه دهید.

 

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته پرستاری در خارج
آخرین ویرایش: 2020-02-23 10:23:57 4,043