x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته داروسازی در خارج

داروسازی چیست؟

داروسازی در واقع بخشی از علم پزشکی محسوب می­گردد که هدف آن تولید، ساخت و بررسی وضعیت  تاثیر دارو در بدن موجودات زنده به خصوص انسان خواهد بود تا بتوان مقدار اثربخشی دارو را تخمین زده و مورد سنجش قرار داد و در نهایت بحران­های مربوط به بیماری را تا حد امکان در جامعه از بین برد.

در واقع در رشته­ی داروسازی فرد می­تواند ماده مؤثر یک ترکیب را شناسایی کرده و پس از آن فرموله کند یعنی آن را به فرمی تبدیل کند که برای بیمار قابل مصرف باشد مانند قرص، کپسول، شربت، تزریق، شیاف، زیر زبانی، جویدنی و غیره. در نهایت نیز در این رشته اثرات مصرف داروی مورد نظر در بدن بیمار و تأثیر آن بر روند پیشرفت بیماری یا حذف آن بررسی می­گردد.

لذا همانطور که متوجه شدید برخلاف تصور عموم ، رشته­ی داروسازی، برای فروش دارو نیست. و همچنین نباید این تصور را در ذهن پرورش داد که با ورود خود به این رشته و ساخت داروی جدید خواهید توانست به سرعت صاحب آزمایشگاه تخصصی و خصوصی گردید چرا که پیمودن مسیر در داروسازی نیازمند تلاش فراوان و تجربه­ی بسیار زیاد است.

داروسازی چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در رشته­‌ی داروسازی تلاش می­شود تا با ساخت داروی مناسب و با کیفیت و تجویز دقیق آن برای مصرف، کمک به رفع بیماری شود. به همین دلیل است که داروسازی در واقع تلفیقی از علوم پایه (فیزیک، شیمی و زیست شناسی) و بالینی است که مجموع این رشته‌­ها، رشته­‌ی داروسازی را تشکیل می­دهند تا به هدف نهایی دست پیدا کنند. همچنین همانطور که مشخص گردید به دلیل گستردگی رشته­‌ی داروسازی، منابع و محتوای لازم در مورد آن جنبه­‌ی تحلیلی و حفظی داشته و برای موفقیت در آن باید تلاش بسیار زیادی داشت.

با توجه به نکات گفته شده پیرامون رشته­‌ی داروسازی و در نظر گرفتن آنها، باید بتوانید به خوبی با افراد ارتباط برقرار کرده و خوش برخورد باشید چرا که علاوه بر کار در قسمت داروخانه، بخشی از این علم مربوط به دارو پزشکی و کار در بیمارستان خواهد بود که مستقیما نحوه­ی اثر دارو در بدن بیمار را بررسی کرده و باید با بیماران مرتبا در ارتباط باشید.

چرا داروسازی؟

در واقع وقتی صحبت از چرایی یک رشته می­کنیم، منظور مزایای این رشته است و مواردی که شاید سبب برتری این رشته نسبت به رشته­‌های رقیب شود. در مورد رشته­‌ی داروسازی نیز باید عرض کنیم که دارای یک­سری مزیت­‌هایی است که احتمالا برای شما شناخته شده نیستند. این مزیت­‌ها عبارتند از:

 • امکان کار در داروخانه در ضمن تحصیل وجود دارد.
 • تنها با داشتن مجوز تأسیس داروخانه و بدون حضور داشتن در آن می­توانید به کسب درآمد بپردازید.
 • گستره­ی شغلی وسیعی را داراست.
 • می­توانید در نقش یک مشاور برای پزشکان فعالیت کنید.
 • در سازمان­‌ها و مؤسسات دارویی به عنوان مدیر می­توانید مشغول به فعالیت شوید.
 • در تمامی شغل­‌هایی که با دارو مرتبط هستند مانند مراکز تولید دارو، شبکه‌­های بهداشتی می­توانید در نقش ناظر و مجری فعالیت داشته باشید.
 • به عنوان مسئول فنی می­توانید فعالیت کنید.

چرا داروسازی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

پس همانطور که مشاهده نمودید، علاوه بر طیف گسترده­‌ی فعالیت در این رشته و زود به نتیجه رسیدن تلاش شما، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌­ها نیز برای این رشته تقریبا هر ساله با شیب ملایمی رو به افزایش بوده است و به نوعی شانس شما برای قبولی نیز افزایش می­یابد. همچنین با توجه به اهمیت جامعه به پزشکان و داروسازان، سبب می­‌شود تا چرایی انتخاب رشته­‌ی داروسازی برای شما آسان­تر گردد و بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

جایگاه داروسازی

وقتی صحبت از جایگاه رشته­‌ی داروسازی می­‌شود باید هم در داخل و هم در خارج کشور آن را مورد بررسی قرار داد. در داخل کشور با وجود اهمیت و در اولویت قرار گرفتن کلیه­ی رشته­های علوم پزشکی که رشته­‌ی داروسازی نیز یکی از آنها به شمار می رود، اما در چند سال اخیر اگر توجه کرده باشیم اولین تصویر ذهنی هر فرد از رشته­‌ی داروسازی، تنها فروش دارو در داروخانه است در واقع باید اشاره نمود که متأسفانه جایگاه این رشته در داخل تا سطح فروشنده­‌ی دارو تقلیل پیدا کرده است.

جایگاه داروسازی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با توجه به اینکه اولین فرصت شغلی برای هر فرد فارغ التحصیل این رشته، تأسیس داروخانه است که متأسفانه در این زمینه هم جایگاه مناسبی برای آن وجود ندارد و عملا هزینه­­‌های سرسام آور و سود کم و مسائلی از این قبیل سبب شده تا روز به روز جایگاه آن ارزش واقعی خود را از دست بدهد.

اما با نگاهی به آمار و ارقام میزان مهاجرت داروسازان و فرصت­‌های شغلی بسیار زیاد برای این افراد حتی در کشورهای همسایه متوجه خواهیم شد که این رشته از جایگاه بسیار والایی برخوردار بوده و اکثر قریب به اتفاق افراد عملا نگرانی در مورد آن ندارند که در مبحث­‌های آتی بیشتر به این زمینه و جنبه­‌های مختلف آن خواهیم پرداخت.

دانشگاه‌­های برتر رشته‌­ی داروسازی (لیست QS)

هر ساله تعداد زیادی از افرادی که علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستند تمایل دارند تا با استفاده از یک نظام رتبه بندی بسیار معتبر، برترین دانشگاه­‌های مرتبط با رشته­‌ی خود را بیابند و براساس آن بتوانند اقدامات لازم را برای پذیرش صورت دهند. در بین نظام­های مختلف رتبه بندی دانشگاه­‌ها به صورت سالانه، نظام رتبه بندی QS بسیار معتبر است که ما نیز در این قسمت به کمک آن لیستی از دانشگاه­‌های برتر رشته­ی داروسازی را در سال 2019 خدمت شما عزیزان معرفی می­کنیم.

رتبه

نام دانشگاه

1

University of Oxford

2

Harvard University

3

Monash University

4

University of Toronto

5

University of California

6

University of Cambridge

7

UCL

8

University of Nottingham

9

Johns Hopkins University

10

University of North California

11

The University of Manchester

12

University of California, San Diego

13

National University of Singapore

14

King’s College London

15

Karolinska Institute

16

Yale University

17

ETH Zurich

18

Leiden University

19

The University of Sydney

20

The University of Tokyo

 

در اینجا به لیست 20 دانشگاه برتر رشته­ی داروسازی طبق نظام رتبه بندی QS اشاره کردیم. اما بد نیست بدانید که این دانشگاه­‌ها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبه بندی شده‌­اند. در زیر به این معیارها و درصد تأثیر هر یک اشاره می­کنیم:

 • اعتبار دانشگاه (40\%)
 • اعتبار افراد شاغل (10\%)
 • نسبت اعضای هیأت علمی به دانشجو (20\%)
 • میزان استناد هر عضو هیأت علمی (20\%)
 • تعداد عضو هیأت علمی بین المللی (5\%)
 • تعداد دانشجویان بین المللی (5\%)

رشته­‌های مرتبط با داروسازی

همانطور که کم و بیش در جریان هستید برای شرکت در دوره­‌های آزمون تخصصی رشته‌­ی داروسازی شما حتما نیاز نیست تا در رشته­‌ی داروسازی تحصیل کرده باشید بلکه می­توانید طبق لیست اعلامی، از طریق رشته­‌های دیگر نیز وارد رشته­ی داروسازی گردید که به این رشته­‌ها اصطلاحا رشته‌­ی مجاز گفته می­شود. در این بخش فهرستی از رشته­های مورد تأیید تقدیم شما دوستداران گرامی رشته‌­ی داروسازی می­گردد:

نام رشته

رشته­‌ی مجاز

کنترل دارو و فرآورده‌­های آرایشی – بهداشتی

دکتری عمومی داروسازی – کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

فارماسیوتیکس

دکتری عمومی داروسازی – کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

سم شناسی

دکتری عمومی داروسازی، پزشکی، دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی و کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، بیوشیمی، زیست شناسی سلولی مولکولی، ژنتیک، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، داروسازی، سم شناسی و داروشناسی و همچنین کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

داروسازی سنتی

دکتری عمومی داروسازی – کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

داروسازی هسته‌­ای

دکتری عمومی داروسازی – کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

بیوتکنولوژی دارویی

دکتری عمومی داروسازی و پزشکی، کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی دارویی، بیوتکنولوژی پزشکی، مهندسی شیمی، بیوشیمی، زیست شناسی، میکروبیولوژی، نانوتکنولوژی پزشکی و دارویی، بیوتکنولوژی میکروبی، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

اقتصاد و مدیریت دارو

دکتری عمومی در رشته‌­های داروسازی، پزشکی، دامپزشکی، کارشناسی ارشد در رشته‌­های ناپیوسته­‌ی اقتصاد، اقتصاد بهداشت، ارزیابی فناوری سلامت، مدیریت خدمات بهداشت و درمان، نظارت بر امور دارویی و کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

فارماکوگنوزی

کارشناسی ارشد فیتوشیمی و کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

شیمی دارویی

دکتری عمومی در داروسازی، کارشناسی ارشد در شیمی آلی، تجزیه و شیمی دارویی، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

داروسازی بالینی

دکتری عمومی داروسازی – کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته‌­ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

نانوفناوری دارویی

دکتری عمومی در داروسازی، پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد در نانوتکنولوژی، کلیه­‌ی گرایشات بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی پزشکی، سم شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی، بیوفیزیک، علوم تغذیه، علوم بهداشتی در تغذیه، ایمنی شناسی پزشکی، ژنتیک، مهندسی ژنتیک، زیست سلولی مولکولی، میکروبیولوژی، بیوفیزیک، ژنتیک، میکروبیولوژی پزشکی، کلیه­­ی گرایشات مهندسی پزشکی، ژنتیک انسانی، مهندسی پلیمر، بیو مواد و بیوانفورماتیک، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

زیست مواد دارویی

دکتری عمومی در داروسازی، پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، کلیه‌­ی گرایشات بیوتکنولوژی، نانوفناوری پزشکی، نانوفناوری دارویی، مهندسی پلیمر، زیست شناسی سلولی مولکولی، فیزیک پزشکی، بیوفیزیک، کلیه­‌ی گرایشات شیمی، بیوشیمی عمومی و بالینی، بیومکانیک، ایمونولوژی پزشکی، ژنتیک، شیمی آلی و پلیمر، مهندسی بافت، بیوتکنولوژی پزشکی، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی داروسازی و پزشکی، کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته­‌ی داروسازی به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی داروسازی

 

ذکر دو نکته در مورد این لیست الزامی است

 • به دلیل سخت گیری در رشته­‌های پزشکی، معمولا رشته­‌های مجاز برای آن‌ها در داخل و خارج کشور یکسان است.
 • شرط اصلی ورود به این رشته‌­ها قبولی با نمره­ی بین 130 تا 170 در بخش ریاضیات، اخذ نمره 400 از 800 در بخش واژه و همچنین قبولی با نمره 4 از 6 در بخش نوشتاری آزمون GRE خواهد بود.

درآمد ماهیانه­

در این بخش قصد داریم به بررسی میزان درآمد ماهیانه­‌ی فردی که در رشته‌­ی داروسازی فارغ التحصیل شده است بپردازیم و آن را با خارج از کشور مقایسه کنیم. درآمدها به صورت میانگین ارزیابی می شود.

داخل کشور

آن دسته از افرادی که در بخش­‌های دولتی استخدام شده باشند طبیعتا طبق قانون حقوق دریافت خواهند کرد اما میزان درآمد در بخش خصوصی به فاکتورهایی نظیر سطح تحصیلات، میزان تخصص، محل کار (داروخانه، بیمارستان، فروشگاه­‌های غذا و نوشیدنی)، سابقه و مهارت بستگی دارد. همچنین فاکتورهای غیر شخصی مانند موقعیت قرارگیری داروخانه، بزرگی و کوچکی شهر نیز دخیل هستند. معمولا اگر داروخانه برای خود فرد باشد حداقل 70 میلیون تومان در ماه، و اگر در داروخانه­‌ای مشغول به کار شوید درآمدی تا حدود 8 میلیون تومان در ماه نیز خواهید داشت.

خارج کشور

وضعیت به مراتب بهتر خواهد بود به طوریکه در کشوری مانند آمریکا متوسط درآمد سالانه 111,570 دلار، در استرالیا این درآمد به میزان 72,000 دلار می­رسد، در انگلستان نیز متوسط درآمد سالیانه به 33,500 تا 52,500 دلار می­رسد که مقدار ماهانه‌­ی آن طبق این آمار به راحتی قابل محاسبه است.

خارج کشور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط Modern Medicine Network، 25 شهر در کشورهای خارجی مشخص شدند که بیشترین میزان درآمد داروسازان فارغ التحصیل رشته­ی داروسازی از طریق آن حاصل می­گردد. در این لیست، El Paso, TX با کمترین میزان درآمد سالانه معادل 139,880 دلار در رتبه­ی 25ام و شهر Victoria با متوسط درآمد سالانه­ی 164,150 دلار در صدر این لیست قرار دارد. البته باید توجه داشته باشید که این اعداد و ارقام به معنای بهترین مکان برای زندگی شما به عنوان یک داروساز در خارج کشور نخواهد بود چرا که عوامل بسیاری در این قضیه دخیل هستند. اگر همین افراد در بیمارستان‌های این شهر مشغول به فعالیت باشند متوسط درآمد آنها حدود 124,900 دلار و اگر در فروشگاه­‌های غذا و نوشیدنی مشغول به کار شوند متوسط درآمد 125,850 دلار در سال خواهند داشت.

مقطع کارشناسی داروسازی

در این قسمت سعی می­کنیم تا به طور خلاصه و مفید مقطع کارشناسی داروسازی را در خارج از کشور بیان نماییم که به شرح زیر است.

مقطع کارشناسی رشته­‌ی داروسازی با دروس علوم پایه نظیر ریاضی، شیمی ، زیست و فیزیک شروع می­گردد و در کل در طی دوره­ی 4 ساله باید 120 واحد گذرانده شود.

44 واحد آن اصلی است که برخی از آنها عبارتند از؛ شیمی آلی 1 و 2، بیوشیمی برای علوم دارویی، ایمونولوژی، رده­‌های دارویی و مکانیسم‌­ها، کشف و پیشرفت دارویی 1 و 2، مسائل بهداشت جهانی و بین فرهنگی، اصول پاتوفیزیولوژی و عملکرد دارو، شکل­‌های مصرفی دارو 1 و 2، بیوشیمی برای علوم دارویی 2 و...

مقطع کارشناسی داروسازی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

59 تا 59 واحد آن شامل نیازمندی­‌های دروس اصلی است که برخی از آنها عبارتند از: اقتصاد، اصول زیست شناسی 1 و 2، مقدم‌ه­ای بر میکروبیولوژی، نقشه­‌ی انسان: آناتومی و فیزیولوژی 1 و 2، شیمی عمومی با دید زیستی و...

17 تا 18 واحد اختیاری که شامل دروسی مانند جهت گیری علوم دارویی 1 و 2 و غیره است.

تعداد واحدها برای هر ترم و دروس ارائه شده کاملا مشخص هستند و افراد داوطلب باید در برخی زمینه­‌ها مانند ارتباطات گفتاری، منطق کمّی، علوم 1 و 2، سواد اطلاعاتی و... پیش زمینه­‌هایی داشته باشند و در کنار دروس خود با شرکت در کلاس­‌های مربوطه آنان را تقویت سازند.

مقطع کارشناسی ارشد داروسازی

مقطع کارشناسی ارشد داروسازی در کشورهای خارجی بدین صورت است که شما در واقع با گذراندن این دوره، دوره‌­ی پیش دکترا را گذرانده باشید و پس از انجام تحقیق در زمینه­‌ی داروسازی و چاپ در مجلات معتبر، دوره­ی کارآموزی را نیز بگذرانید و سپس در آزمون مربوطه برای ورود به مقطع دکتری آماده شوید.

مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله است و مجموعا 62 واحد را باید بگذرانید. در هر ترم تعداد واحدها مشخص است به طور مثال در ترم 1 سال اول شما دروسی مانند اصول زیست شناسی 1 (4 واحد)، شیمی عمومی با دید زیست شناسی (5 واحد)، راهنمایی­‌های مشارکتی: مهارت­های بین فردی (3 واحد)، محاسبات کاربردی 1 (3 واحد) و جهت گیری داروسازی 1 (1) واحد را خواهید گذراند که مجموعا 16 واحد می­گردد.

ترم 2 نیز دروس اصول زیست شناسی 2 (4 واحد)، ترکیب سال اول (4 واحد)، محاسبات کاربردی 2 (3 واحد)، شیمی آلی (4 واحد).

مقطع کارشناسی ارشد داروسازی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در ترم 3 دروس نقشه­‌ی انسان: آناتومی و فیزیولوژی 1 (3 واحد)، شیمی آلی 2 (4 واحد)، فیزیک عمومی 1 (4 واحد)، شیوه­های آماری ابتدایی (3 واحد)، جهت گیری داروسازی 2 (1 واحد).

 در ترم آخر نیز دروسی از قبیل مقدمه­ای بر میکروبیولوژی (4 واحد)، نقشه­ی انسان: آناتومی و فیزیولوژی 2 (3 واحد)، بیوشیمی برای علوم دارویی (3 واحد)، ایمونولوژی (3 واحد) و اقتصاد نیز 3 واحد را خواهید گذراند.

دکتری داروسازی

مقطع دکتری در خارج از کشور نیز یک دوره­ی 3 ساله است که  در میانه­ باید در آزمون جامع شرکت کنید. پس از قبولی در آزمون جامع مجوز دفاع رساله­ی دکتری را پیدا خواهید کرد که باید زمینه­ی تحقیق شما کاملا جدید بوده و در ژورنال­های معتبر قابل چاپ باشد. دروس و تعداد واحدها در هر ترم کاملا مشخص است و شما ملزم به گذراندن تمامی آنها در موعد مقرر هستید.

دکتری داروسازی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

133 تا 137 واحد دروس اصلی آن است که در این بین 85 تا 89 واحد آموزشی است. آزمایشگاه حرفه­ای 1، 2، 3 و 4، مشاوره­ی بیمار و مهارت­های داروسازی، اصول پاتوفیزیولوژی و عملکرد دارو، دارو درمانی ترکیبی 1، 2 و 3، مقدمه­ای بر مراقبت بیمار محور، اشکال مصرفی دارو 1 و 2، سیستم­های مراقبت از سلامت، مقدمه­ای بر مطالعات موردی، محاسبات دارویی، اصول سینتیک دارویی، بیوشیمی برای علوم دارویی 2، مهارت آموزش نیمه حرفه‌ای 1، 2، 3 و 4، مدیریت سلامت جامعه و غیره.

48 واحد تجربی و 11 تا 15 واحد اختیاری نیز در ادامه باید بگذرانید.

جالب است بدانید که رشته­ی داروسازی در داخل کشور، به دو صورت دکترای پیوسته­ی عمومی و حرفه­ای است ولی در خارج از کشور تمامی مقاطع از یکدیگر جدا بوده و مجموع کل واحدها در داخل کشور 209 واحد ولی در خارج از کشور مجموع کل واحدها تا اتمام دکترا 330 واحد خواهد بود.

گرایش‌­ها و زیر مجموعه‌­های داروسازی

در حال حاضر که مشغول خواندن این متن هستید برای رشته­ی داروسازی 12 گرایش و زیر مجموعه وجود دارد که به شرح زیر است:

بیوتکنولوژی دارویی

در رشته­‌ی داروسازی، افراد فرصت آشنایی با علم بیوتکنولوژی را نیز پیدا کرده و در نتیجه می­توانند وارد حوزه­ی بیوتکنولوژی دارویی نیز بشوند. این گرایش بیشتر مناسب افرادی است که روحیه­ی تحقیق و پژوهش بالایی دارند. افراد فارغ‌التحصیل در این رشته قابلیت فعالیت در زمینه­هایی مانند تولید مواد اولیه­ی دارویی، تولید ماده­ی زیستی، کنترل زیستی داروها، استخراج مواد زیستی جدید از سلول­های جانوری، قارچ­ها، باکتری‌ها و دیگر میکروارگانیسم‌­ها را خواهند داشت.

نانوفناوری دارویی

یکی از بهترین گرایشات رشته­‌ی داروسازی است که در خارج از کشور تحت عنوان نانو مدیسین در دانشگاه­‌های برتر دنیا در حال تدریس است. فارغ التحصیلان دارای زمینه‌­های کاری همچون؛ تحقیق و کنترل کیفیت در مورد نانو بیو مواد، نانو داروها و...، آنالیز اثرات زیستی محصولات مختلف نانو دارویی، پژوهش و تولید کتابخانه­‌ای از نانو بیولیگاندها، بکارگیری نانو زیست فناوری برای کشف داروهای جدید و دارورسانی، اصلاح طراحی­ه‌ا و فرمولاسیون­ داروها به منظور افزایش اثرات و کاهش عارضه­‌های جانبی و... می‌­توانند فعالیت داشته باشند.

‌شیمی دارویی

‌شیمی دارویی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این رشته افراد به بررسی مکانیسم عملکرد داروهای مختلف می­پردازند که پس از فارغ التحصیلی می­‌توانند در زمینه­‌های مختلفی همچون تولید مواد اولیه برای داروها، طراحی و کنترل داروها، تعیین ساختار ماده مؤثر مواد دارویی به فعالیت مشغول شوند.

داروسازی هسته­‌ای

از گرایشات داروسازی با شانس قبولی بسیار سخت و کم، که در آن دانشمندان سعی در پژوهش، تولید و استفاده از رادیوداروها و رادیو ایزوتوپ­ها در علوم بالینی دارند. همچنین افراد قادر خواهند بود تا با دستگاه­های اندازه گیری کار کنند که اساس عملکرد آنها براساس پرتو است.

داروسازی بالینی

از محبوب­ترین گرایشات رشته­‌ی داروسازی است که تخصص اصلی این افراد کنترل دارویی مصرف افراد به خصوص در بیمارستان­‌ها خواهد بود. دکترهای معالج حتی از نوع فوق تخصص نیز در بیمارستان­‌های خارج کشور تحت نظر این افراد دارو تجویز می­کنند.

فارماکوگنوزی

این گرایش از رشته­‌ی داروسازی به خشک­ترین گرایش معروف است که در دانشگاه­‌های خارج کشور تا مرحله­‌ی فوق تخصص نیز می‌­توانید پیش بروید و به داروسازی گیاهی معروف است. افراد فارغ‌التحصیل در این رشته به بررسی داروهای گیاهی در زمینه­‌های فیتوشیمیایی، فیتو فارماسیوتیکال و فیتوتراپی می­پردازند.

فارماسیوتیکس

این گرایش به داروسازی صنعتی معروف بوده و رشته­‌ی دکتری این گرایش در خارج کشور به موضوعات مختلف آموزش و پژوهش در زمینه­‌های ساخت اشکال مختلف مصرفی دارو، کنترل دارو از نوع فیزیک و شیمیایی، میکروبی و فارماکوکینتیکی می­پردازند.

زیست مواد دارویی

زیست مواد دارویی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

این گرایش تا مقطع دکتری در خارج کشور وجود دارد و فارغ‌التحصیلان می­توانند به انجام فعالیت‌­ها به صورت آموزشی و پژوهشی در موضوعاتی همچون کنترل کیفیت مواد اولیه، تولید زیست مواد با نقش دارویی، غذا و تجهیزاتی که با زیست مواد سر و کار دارند و... بپردازند.

سم شناسی

هدف از این گرایش فارغ التحصیل نمودن افرادی است که می­توانند در مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه­‌های سم شناسی، پزشکی قانونی، آتش نشانی، مراکز اطلاع رسانی در مورد انواع داروها، سموم و کنترل غذا و دارو به فعالیت مشغول شوند.

کنترل دارو

هدف از این گرایش در خارج از کشور همانطور که از نام آن مشخص است، آموزش افراد برای انجام فعالیت­های مدیریتی، اجرایی، آموزش و پژوهش کنترل کیفیت دارو است.

داروسازی سنتی

این گرایش از داروسازی، طرفدار کمتری دارد و روی گیاهان سنتی با هدف بررسی اثرات زیستی آنها روی بدن تمرکز می­کند.

اقتصاد و مدیریت دارو

اقتصاد و مدیریت دارو | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

و اما آخرین گرایش یا زیر مجموعه­ی رشته­‌ی داروسازی را معرفی می­کنیم که طرفداران کمی دارد. افراد فارغ التحصیل باید بتوانند روش‌­هایی را بکار بگیرند که براساس آن‌ها ارزیابی اقتصادی و مدیریت درست مراقبت‌­های بهداشتی که به کمک داروها انجام می­شود را انجام دهند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

همیشه یکی از سؤالات رایج افرادی که قصد ادامه­ی تحصیل رشته­ی داروسازی در خارج کشور را دارند، زبان تحصیل این رشته در کشور مقصد خواهد بود. برخی از کشورها به زبان رسمی خود، رشته‌­ی مورد نظر مانند داروسازی را تدریس می­کنند و شما ملزم به شرکت در کلاس‌­های زبان برای فراگیری آنها هستید و پس از اتمام دوره و قبولی، می­توانید در کلاس‌های درسی رشته­‌ی مد نظر شرکت نمایید.

با این وجود زبان تحصیل در اکثر دانشگاه­‌های دنیا برای رشته­‌ی داروسازی ، زبان انگلیسی است چرا که زبانی بین المللی محسوب می­گردد. در برخی از کشورها در صورت نداشتن مدرک زبان انگلیسی برای شما امتیاز منفی لحاظ نخواهند کرد.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به عنوان مثال در کشور انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی شما حتما باید مدرک زبان انگلیسی IELTS داشته باشید. برای کشور انگلستان، جهت تحصیل در رشته­ی داروسازی در هر یک از دانشگاه‌های پذیرنده­‌ی آن، نمره­‌ی قبولی IELTS بین 5.5 تا 6.5 مورد نیاز است و در صورت دارا نبودن این مدرک باید در دوره‌­های فشرده‌­ی مربوطه شرکت نموده و در صورت کسب نمره­ی حداقلی، مجاز به شرکت در کلاس‌­های درسی خواهید شد.

در واقع در کشوری مانند انگلستان در زمینه‌­ی داروسازی، بعد از داشتن نمرات عالی در دروسی مانند ریاضیات، شیمی و زیست‌شناسی، زبان انگلیسی بسیار اهمیت دارد، لذا حتما این مورد را در مورد کشور مقصد خود بررسی نموده و جدی بگیرید.

امکان بورسیه شدن در رشته داروسازی و شرایط اخذ آن

امکان بورسیه شدن در رشته داروسازی و شرایط اخذ آن | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

طبق تجربه­‌ی سال­‌های اخیر، شانس افرادی که متقاضی تحصیل و اخذ بورسیه­‌ی داروسازی در دانشگاه‌­های خارج از کشور هستند، در بین رشته­‌های پزشکی و دندانپزشکی راحت­‌تر خواهد بود.

به عنوان مثال در کشور ایتالیا، به دلیل اجرای قانون حمایت از کشورهای ضعیف که مصوب سازمان ملل است، اکثر افراد متقاضی می­توانند به شکل رایگان و با دریافت بورسیه­ی تحصیلی، با شرط داشتن سنی بین 18 تا 35 سال، به فراگیری این علم بپردازند. تنها کافی است فیش حقوقی ولی فرد متقاضی یا کفیل او را به مسئولین مربوطه نشان دهند و پس از تأییدیه، از بورسیه­‌ی تحصیلی استفاده نمایند.

بورسیه شدن در کشور ایتالیا برای رشته­ای مانند داروسازی به دو صورت است:

 • بورسیه‌­ی دانشگاهی: در صورت تأیید رزومه، دانش و تسلط شخص، معدل و مقاله‌­های چاپ شده به وی بورسیه اعطا می­گردد. نکته‌­ی مورد توجه در مورد این نوع بورسیه این است که در مقطع لیسانس چنین بورسیه­ای به سختی داده می شود. مبلغ این بورس (فاند) برای مقطع دکتری 1200 یورو در ماه بوده که به مراتب نسبت به مقطع فوق لیسانس بالاتر بوده و احتمال دریافت آن نیز بیشتر است. برای مقطع کارشناسی ارشد بر حسب بودجه سه سطح بورسیه وجود دارد که نوع اول 1200 یورو بعلاوه­ی هزینه­ی شهریه، نوع دوم 5500 یورو بعلاوه­ی شهریه و نوع سوم نیز فقط شامل شهریه­ی دانشگاه خواهد بود.
 • بورسیه­ی استانی یا ایالتی: به این نوع بورسیه اصطلاحا DSU گفته می­شود و حدودا در هر مقطعی به همه­‌ی افراد داده می­شود. برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اگر متقاضی تحصیل در رشته­ی داروسازی باشید و بتوانید این بورسیه را دریافت کنید ماهانه بعلاوه‌­ی هزینه­‌ی شهریه 5000 یورو دریافت خواهید کرد و در مقطع دکتری نیز 8000 یورو همراه با هزینه­‌ی شهریه قابل دریافت است.

مدارکی که برای دریافت بورسیه در ایتالیا برای رشته‌­ی داروسازی نیاز دارید عبارتند از؛ شناسنامه­‌ی ترجمه شده متقاضی، گواهی فیش حقوقی سرپرست خانواده به صورت ترجمه شده، تکمیل فرم بورسیه به صورت آنلاین بین ماه‌­های آگوست تا سپتامبر، اجاره نامه­‌ی منزل به همراه ترجمه و در نهایت فیش حقوقی فردی که تحت تکفل او هستید بر حسب یورو و ترجمه شده.

واحدهای درسی

همانطور که تا الان مطالعه نمودید رشته­ی داروسازی در واقع تلفیقی از علوم پایه و علوم پزشکی یا بالینی است و حدود 12 زیر مجموعه یا گرایش مختلف دارد. گرایشات مختلف داروسازی به دلیل مشتق شدن از یک رشته­ی واحد طبیعتا باید دروس و واحدهای مشترک نیز داشته باشند. اگر دروس و واحدهای گذرانده شده در مقاطع تحصیلی مختلف رشته­‌ی داروسازی را به دو دسته­‌ی کلیِ گروه علوم پایه و بالینی تقسیم بندی کنیم دروس مشترک شامل موارد زیر خواهد بود:

بیوشیمی (جهت بررسی ساختار تمامی ماکرومولکول‌­های حیات در تمامی میکروارگانیسم­‌ها)، فیزیولوژی (با هدف بررسی عملکرد و نقش هر یک از دستگاه­‌های بدن)، شیمی آلی (با هدف فراگیری فرمول‌­های شیمیایی و ساختاری هر یک از مواد شیمیایی تولیدی)، علوم تشریح (با هدف درک و یادگیری عمیق آناتومی بدن انسان)، اصول خدمات بهداشتی درمانی، آمار حیاتی، شیمی تجزیه (با هدف شناسایی روش­‌های جدا سازی و آنالیزهای کمّی تک تک اجزای یک ماده)، میکروبیولوژی، انگل شناسی و قارچ شناسی (آشنایی با انواع ارگانیسم­‌های ایجاد کننده­‌ی بیماری و ساخت داروی مناسب و قوی بر ضد آن‌ها)، ایمونولوژی (بررسی دقیق سیستم ایمنی و ساخت دارویی متناسب با آن)، بافت شناسی (تجزیه و تحلیل و آنالیز بیماری­‌های مختلف مربوط به بافت‌­های مختلف و میزان اثربخشی داروها بر روی آنان)، اصول زیست شناسی، شیمی آلی و غیره.

آزمون­‌های مرتبط با رشته‌­­ی داروسازی

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف داروسازی، نیاز به گذراندن آزمون­‌های مختص آن و کسب نمره­ی قبولی دارید.

در این قسمت به معرفی این آزمون­‌ها می­پردازیم:

آزمون ورودی مقطع کارشناسی

معمولا برای ورود به مقطع لیسانس، آزمون ورودی بین المللی خاصی وجود ندارد و هر دانشگاه بسته به ضوابط و قوانین خود ممکن است اقدام به برگزاری آزمون ورودی کرده و پس از کسب حداقل نمره­ی مورد نیاز، موفق به ورود در این دوره گردید به عنوان مثال در کشور هند، از پیشگامان رشته­‌های پزشکی و زیست‌شناسی برای ورود به مقطع کارشناسی، آزمون­هایی از قبیل BITSAT، WBJEE، PCAT و TSEAMCET را برگزار می­کند.  برخی از دانشگاه‌‌­­ها نیز بدون انجام آزمون ورودی و تنها با در نظر گرفتن نمرات قبلی فرد مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک پذیرش می­کنند.

آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد

آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای مقطع کارشناسی ارشد، آزمون ورودی بین المللی GPAT وجود دارد که ابتدا در کشور هند برگزار می­‌شد اما بعدا تبدیل به آزمون بین المللی شد. افرادی که خواهان ورود به مقطع کارشناسی ارشد داروسازی باشند، باید بتوانند نمره­ی قبولی را به دست آورند. آزمون تماما به صورت آنلاین انجام می­شود. البته برخی از دانشگاه‌­ها بنابر قوانین و سخت­گیری‌­های خاص خود ممکن است آزمون‌­های جداگانه‌­ای نیز اتخاذ کنند که نتایج این دو آزمون با یکدیگر نقش تعیین کننده در قبولی فرد برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد را خواهد داشت.

آزمون ورودی مقطع دکتری

در مقطع دکتری برخی از دانشگاه­های سرتاسر دنیا به نمره­ی قبولی و البته بالای آزمون GPAT اکتفا کرده و پس از آن باید در مصاحبه­‌ها و جلسات گروهی مشاوره با اعضای هیأت علمی رشته­ی مربوطه نمره شفاهی و کتبی لازم را کسب کنید، در غیر این صورت حتی با وجود نمره­‌ی مناسب در آزمون GPAT نیز نخواهید توانست به این مقطع وارد شوید.

برخی از دانشگاه‌­ها نیز، علاوه بر مراحل گفته شده باید در آزمون­هایی مانند UP-CPMT، PMET و UPSEE pharmacy نمره­ی قبولی را کسب کنید. سپس از سد معیارهای خصوصی آن دانشگاه عبور کنید مانند کسب نمرات حداقلی در برخی دروس برای مقطع پیشین، مصاحبه­های ذکر شده و آزمون GPAT که آزمونی بین المللی است.

همچنین برخی کشورها مانند اتریش، ایتالیا و سوئد آزمون­های خود را به زبان رسمی کشور خود برگزار می­کنند و شما قبل از ورود به این مقطع حداقل باید مدرک زبان کشور مورد نظر را در سطح B داشته باشید و این از ضروریات غیر قابل حذف برای ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری رشته­‌ی داروسازی در این کشورها است.

مجوز کار با مدرک

در بسیاری از کشورهای اروپایی، برای برخی از حرفه­‌ها و شغل­‌ها، کنترل و سخت گیری خاصی قائل هستند و حتی شما با داشتن مدرک مربوطه نمی­‌توانید در کشور مقصد مستقیما به آن شغل وارد شوید زیرا باید مجوز رسمی کار با مدرک یا Authorization را از اتحادیه‌ی مربوطه دریافت نمایید.

برای دریافت مجوز کار با مدرک در مرحله­‌ی اول مدارک خود شامل؛ ارسال مدارک جهت ارزشیابی، ترجمه­ی مدرک دیپلم و ریز نمرات مدرک تحصیلی، ترجمه­‌ی رسمی سرفصل­‌ها، ترجمه ­ی رسمی گواهی­‌های کاری، CV یا رزومه­‌ی کاری و در نهایت نیز پرداخت هزینه بابت بررسی مدارک را ارسال کنید. اگر امکان معادل سازی وجود داشته باشد از شما درخواست ارسال مدارک تکمیلی می­‌کنند.

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این مرحله شما 3 سال وقت خواهید داشت تا مدارک قبولی دوره­‌ی آموزشی و زبان رسمی کشور مقصد خود را که حداقل در سطح B2 باشد ارسال نمایید.

شغل‌­هایی مانند داروسازی در داخل کشور پس از اتمام تحصیل، با گذراندن دوره­ی کارآموزی می­توانید مشغول به کار شوید اما در کشورهای خارجی باید از نهادهای دولتی مربوطه مجوز رسمی کار درخواست نمایید.

توجه داشته باشید که مدت 3 ساله برای برخی کشورهای اروپایی می­تواند متفاوت باشد اما در اکثریت موارد یکسان است و هر بار شما 3 دفعه فرصت خواهید داشت تا از تمامی دوره­ها و آزمون­های آن عبور کرده و مدرک خود را به عنوان مدرک تکمیلی ارسال نمایید.

داروسازی در انگلستان

امروزه تحصیل در کشورهای اروپایی به خصوص انگلستان و علی‌الخصوص در رشته­ی داروسازی طرفداران بسیار زیادی دارد که دانشجویان بین المللی در این زمینه اقدام می­نمایند. رشته­ی داروسازی در انگلستان جزء رشته­های رده بالا محسوب می­گردد و به زبان انگلیسی نیز تدریس می­شود. طی کردن رشته­ی داروسازی در انگلستان نیازمند سپری کردن 4 سال زمان است.

در رده بندی سال 2019 توسط نظام رتبه بندی QS، دانشگاه‌­های آکسفورد، کمبریج و ناتینگهام در دسته­ی دانشگاه­های برتر دنیا در رشته­‌ی داروسازی قرار گرفته­اند. نمره­ی آیلتس برای ورود به این دانشگاه­ها نباید از 5 کمتر باشد و همچنین در مهارت­هایی مانند سواد ریاضی، انگلیسی و شیمی نیز نباید کمتر از 6 کسب کنید.

داروسازی در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اما بد نیست کمی نیز در مورد هزینه‌­ی تحصیل و زندگی در انگلستان برای رشته­‌ی داروسازی بیشتر بدانید. هزینه­‌ی تحصیل در انگلستان شامل گذراندن تمامی دوره­ی تحصیلی است که دانش‌آموزان بر اساس امتحانات پایان دوره در مقطع دبیرستان وارد مقطع کارشناسی می­گردند. دوره­ی کارشناسی 3 سال بوده و پس از آن باید 1 سال pre-registration گذرانده شود تا فرد بتواند عضو جامعه‌­ی داروسازی RPSGB که سلطنتی بریتانیا است شود.

 پس از آن نیز باید هزینه‌ی تحصیل در دوره­ی کارشناسی ارشد داروسازی را بپردازند که 4 سال به طول می­انجامد و در 22 مدرسه قابل ارائه است. در نهایت نیز ورود به مقطع دکتری است. این دوره 3 ساله بوده و حدودا هزینه‌­ای بین 10 هزار پوند تا 15 هزار پوند باید بپردازید.

هزینه­‌ی تحصیل: در مجموع برای گذراندن دوره­‌های تحصیلی و به طور میانگین، هر سال مبلغی معادل 16 هزار تا 20 هزار پوند نیاز است و در شهر لندن حداقل 22 هزار پوند بابت هزینه­‌ی تحصیل باید پرداخته شود. همچنین هزینه­‌هایی که بابت دوره‌­های کنفرانس محور می­پردازید نیز جداگانه بوده و تا 38 هزار پوند در سال نیز می­رسد. از طرفی هزینه­‌های بین المللی در جهت برنامه­ی کلاسی نیز تا سقف 32 هزار پوند در سال بوده و چون رشته‌­ی داروسازی آزمایشگاه محور نیز است هزینه‌­ی میانگین سالانه 12 هزار تا 27 هزار پوند را متحمل خواهید شد.

داروسازی در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

قطعا تا به الان با دیدن این هزینه­‌ها شوکه شده­اید! انگلستان بخصوص شهر لندن آن هزینه‌­­های بسیار سنگینی در زمینه­‌ی زندگی و تحصیلات دارند اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که طول دوره­های تحصیلی دانشگاهی نیز کوتاه­تر است به عنوان مثال لیسانس 3 ساله و فوق لیسانس با در نظر گرفتن پایان نامه 1 ساله است.

هزینه­‌ی زندگی در انگلستان از نوع دانشجویی: هنگامی که شما جهت تحصیل در انگلستان اقامت می­گیرید، اگر مقیم شهر لندن نباشید، برای داشتن زندگی دانشجویی مناسب و با در نظر گرفتن مواردی همچون غذا و پوشاک،  رفت و آمد و کارت دانشجویی، حدودا 1015 پوند در ماه یا 12180 پوند در سال باید هزینه کنید ولی اگر مقیم شهر لندن باشید این هزینه­‌ها بالاتر رفته و به میزان حداقل 1265 پوند در ماه یا 15180 پوند در سال می­رسد.

هزینه‌ی مسکن در انگلستان: اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان در سال اول تحصیل خود، ترجیح می­دهند تا در خوابگاه ­های دانشجویی که در دانشگاه ها وجود دارند ساکن شوند. اکثر دانشگاه­‌های موجود در انگلستان نیز، خوابگاه و سالن­‌های سلف سرویس غذا به دانشجویان خود ارائه می­دهند. اما در سال‌­های بعد ترجیح می‌­دهند تا خانه­‌ی شخصی اجاره نمایند که بسته به شهر و منطقه‌­ی مورد نظر می­‌تواند بسیار متفاوت باشد.

از طرفی در مورد خدمات اجتماعی دانشجویان می­توانند از تخفیف‌های ویژه استفاده کنند. هنگامی که مدت زمان تحصیل شما از 6 ماه بگذرد، می­‌توانید از خدمات بهداشتی رایگان و بیمه نیز برخوردار شوید.

داروسازی در انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مطالعه نمودید هزینه­‌های تحصیل و زندگی در انگلستان بسیار بالا خواهد بود و کمتر کسی است که بتواند به عنوان دانشجوی بین المللی از پس هزینه ­های آن بر بیاید. اما باید بدانید که در نهایت به دلیل تحصیل نمودن در بهترین دانشگاه‌­های دنیا آینده­ی شغلی و رفاه زندگی شما تضمینی خواهد بود. با این وجود پیشنهاد می­گردد همانطور که در این مطلب به ریز جزئیات پرداخته شد، در مورد هر کشور دیگر یا رشته­‌ی دیگر به دقت تمامی جوانب را بررسی کرده و سپس اقدام به پذیرش نمایید. تحصیل در رشته­‌های پزشکی همانند داروسازی بسیار حساس بوده و نیازمند تلاش و سرمایه‌­ی فراوان است. در این قسمت سعی شد تا جزئیات کاملی خدمت شما عزیزان ارائه گردد تا بتوانید سرمایه گذاری مناسب و با دید رو به جلو داشته باشید. در این راه می­توانید از مؤسسه­‌ی مهاجرتی که در زمینه‌­ی اعزام دانشجو فعال هستند نیز کمک بگیرید تا تصمیم منطقی اتخاذ نمایید.

داروسازی در آمریکا

آمریکا از کشورهای توسعه یافته در جهان و پیشگام در تمامی علوم است که با دارا بودن 157 دانشگاه برتر جهان در خود، از قطب­ های پرورش دانشجو به حساب می­آید. در بین رشته­های مورد پذیرش، داروسازی بسیار محبوب بوده که فرصت­ های کاری بی­شماری در پی فارغ التحصیل شدن در این رشته به خصوص در کشور آمریکا نصیب خود خواهید کرد.

در بین دانشجویانی که در کشور آمریکا در رشته­ی داروسازی مشغول به مطالعه هستند، 10\% جمعیت آنان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می­دهند. طبق رده بندی اعلام شده در سال 2019 توسط نظام رتبه بندی QS، دو دانشگاه هاروارد و جان هاپکینز آمریکا در رده­ی بهترین دانشگاه­ های این کشور و در دنیا، در بین 20 دانشگاه برتر جهان، قرار دارند.

داروسازی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نکته­ای که در مورد تحصیل برای داروسازی در آمریکا وجود دارد کمبود کنونی داروسازی است که فرصت­های بی نظیر شغلی را برای افراد فراهم می­سازد. اما برای ورود به این رشته نباید نمره­ی آیلتس شما از 6 کمتر بوده و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی نیز از 16 کمتر باشد. البته خبر خوب این است که دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در داروسازی در این کشور، ملزم به قبولی در آزمون MCAT نیستند.

هنگامی که صحبت از هزینه­‌ی تحصیل در رشته­‌ای خاص در کشوری خاص می‌­گردد منظور تمامی هزینه­‌های تحصیل از دوره­ی کارشناسی تا دکتری و دوره­های تکمیلی و آزمایشگاه­‌های مربوطه است.

در برخی از دانشگاه­های آمریکا برای ورود به رشته­ی داروسازی نیازی به مدرک لیسانس ندارید و برای برخی دیگر مانند دو دانشگاه گفته شده باید دوره ­های فشرده­ی آمادگی جهت تحصیل در داروسازی را بگذرانید که محوریت این دوره­ ها، علوم و ریاضیات است. دوره­ی تحصیل 4 ساله بوده و پس از آن نیز یک دوره­ی عملی به مدت 1 سال باید سپری کنید. زبان تدریس هر رشته‌­ای نیز انگلیسی است.

داروسازی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هزینه­ی تحصیل: هزینه­ی تحصیل شما در رشته­ی داروسازی در کشور آمریکا، به دوره­هایی که باید بگذرانید و همچنین بومی و غیربومی بودن شما، دولتی و غیر دولتی بودن دانشگاه و تعداد کلاس­های جانبی بستگی دارد. به عنوان مثال برای کسانی که بومی آمریکا باشند جهت تحصیل در داروسازی باید هزینه­ای معادل 3 هزار تا 20500 دلار در سال بپردازند که این رقم برای شما که دانشجوی بین المللی محسوب می­گردید بسیار بالاتر رفته و چیزی در حدود 9950 تا 32800 دلار در سال خواهد بود. همچنین اگر دانشگاه محل تحصیل شما، دولتی نباشد باز بسته به بومی و غیر‌بومی بودن شما متفاوت بوده و در کل هزینه برای شما بسیار بیشتر است به عنوان مثال، دانشجوی بومی آمریکا بابت تحصیل داروسازی در دانشگاه خصوصی مبلغی بین 18700 تا 40000 دلار در سال می­پردازد و برای دانشجویان بین المللی نظیر شما این مبلغ بسیار بیشتر است.

هزینه­ی زندگی: پس از بررسی هزینه­های تحصیل به صورت میانگین در سال، به مبحث هزینه­ی زندگی در آمریکا بابت تحصیل در داروسازی می­پردازیم. لازم است بدانید که آمریکا جزء گران­ترین کشورهای جهان برای زندگی است لذا حتما باید از تمکن مالی بالایی برخوردار باشید. حدودا هر فرد برای تأمین مایحتاج زندگی خود، باید مبلغی حدود 3 هزار دلار در ماه بپردازد و برای اجاره­ی مسکن نیز حدودا 50\% گران­تر از داخل است.

البته شایان ذکر است که شما می­توانید بعد از یک سال تحصیلی با کار ضمن تحصیل بخشی از هزینه­‌های خود را تأمین کرده و همچنین با گرفتن وام و بورسیه نیز بخش دیگری از آن را جبران سازید. همچنین در ضمن تحصیل نیز از بیمه نیز برخوردار خواهید بود.

داروسازی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مطالعه نمودید هزینه‌­های تحصیل و زندگی در آمریکا نیز بسیار بالا بوده و شما به عنوان دانشجوی بین المللی بدون حمایت خانواده کار بسیار سختی در تأمین هزینه­‌ها خواهید داشت. اما باید بدانید که در نهایت به دلیل تحصیل نمودن در بهترین دانشگاه‌­های دنیا آینده­ی شغلی و رفاه زندگی شما تضمینی خواهد بود. با این وجود پیشنهاد می‌­گردد همانطور که در این مطلب به ریز جزئیات پرداخته شد، در مورد هر کشور دیگر یا رشته­‌ی دیگر به دقت تمامی جوانب را بررسی کرده و سپس اقدام به پذیرش نمایید. تحصیل در رشته‌­های پزشکی همانند داروسازی بسیار حساس بوده و نیازمند تلاش و سرمایه­ی فراوان است. در این قسمت سعی شد تا جزئیات کاملی خدمت شما عزیزان ارائه گردد تا بتوانید سرمایه گذاری مناسب و با دید رو به جلو داشته باشید. در این راه می­توانید از مؤسسه‌­ی مهاجرتی که در زمینه­‌ی اعزام دانشجو فعال هستند نیز کمک بگیرید تا تصمیم منطقی اتخاذ نمایید.

داروسازی در استرالیا

یکی از رشته­‌های پرطرفدار در بین دانشجویان استرالیا، رشته‌­ی داروسازی است و دانشگاه­‌هایی که در این زمینه در استرالیا فعالیت دارند و در دنیا معروف هستند، مدارکی بین المللی و معتبر به دانشجویان خود ارائه می­دهند. داروسازی به علت اینکه از زیر مجموعه و گرایشات علوم پزشکی است همواره بازار کار برای آن وجود داشته و در دنیا شیوه­ای مدرن برای درمان بیمار محسوب می­گردد.

اگر شما تحصیل داروسازی در استرالیا را انتخاب نموده­اید باید اذعان نمود که این رشته در استرالیا چشم انداز بسیار مناسبی داشته و بازار کار حتی برای افرادی با مدرک لیسانس نیز وجود دارد.

هزینه­ ی تحصیل و زندگی: هنگامی که صحبت از هزینه­ی تحصیل داروسازی در استرالیا می ­گردد یعنی کل دوران تحصیل شما از لیسانس تا دکتری است. و بسته به نوع شهر و دانشگاه این هزینه­ها می­تواند متفاوت باشد. دوره­ی لیسانس داروسازی در استرالیا 4 ساله است که برای ورود به آن باید از آزمون PCAT عبور کرده باشید. دانشگاه­ های برتر داروسازی در استرالیا شامل موناش و سیدنی است.

داروسازی در استرالیا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشگاه موناش برای لیسانس داروسازی طی یک دوره­ی 4 ساله شهریه­ی سالانه­ ای معادل 40000 دلار استرالیا از دانشجویان دریافت می­کند که هزینه­ی خوراک و خوابگاه، بیمه و رفت و آمد را نیز جداگانه باید بپردازید. دانشگاه سیدنی نیز در این زمینه شهریه­ای معادل 45000 دلار استرالیا در سال از دانشجویان دریافت می­کند.

برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز باید توجه داشته باشید که طول دوره­ی کارشناسی ارشد 2 سال بوده اما بسته به نوع واحد انتخابی شما و نوع دانشگاه هزینه­ ها متغیر است و حدودا مبلغی بین 20 هزار تا 30 هزار دلار استرالیا صرفا برای تحصیل پرداخت خواهید نمود ک به این مبلغ هزینه­ های خورد و خوراک و... را نیز اضافه کنید. برای دوره­ی دکتری نیز بین 3 تا 5 سال زمان نیاز خواهید داشت که هزینه ا­ی به طور میانگین 38 هزار دلار استرالیا صرفا برای تحصیل نیاز خواهید داشت که به این مبالغ نیز می ­توانید هزینه­ های خورد و خوراک و... را نیز اضافه نمایید.  

البته نگران نباشید بابت بیمه و هزینه­های جانبی خود می­توانید یک­سری کارهایی انجام دهید تا بخشی از هزینه­های شما پوشش داده شود. به عنوان مثال در کشور استرالیا به دانشجویان اجازه­ی کار به میزان 40 ساعت در هفته داده می­شود. همچنین امکان بورسیه شدن نیز وجود دارد که می توانید با استفاده از بورسیه‌ها بخشی از هزینه­ها را جبران سازید.

در برخی شرایط ممکن است شما قادر نباشید در دانشگاه­های برتر داروسازی در استرالیا تحصیل کنید، لذا در این بخش به شما اطلاعاتی در رابطه با میانگین هزینه ­های تحصیل در دیگر دانشگاه‌های این کشور می­دهیم که به این مبالغ هزینه­ های خورد و خوراک، زندگی، بیمه و رفت و آمد را که در بالا به آنها اشاره شد اضافه نمایید.

داروسازی در استرالیا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشگاه گریفیث استرالیا برای تحصیل در رشته­ی داروسازی هزینه­ ی سالیانه­ ای معادل 31000 دلار استرالیا از دانشجویان دریافت می­ کند که برای کارشناسی ارشد مقداری کمتر و برای دکتری تا 10 هزار دلار استرالیا می ­تواند بیشتر باشد.

دانشگاه جیمز کوک استرالیا بابت تحصیل در داروسازی سالیانه شهریه­ای معادل 34500 هزار دلار استرالیا دریافت می­نماید که هزینه­های فوق لیسانس و دکتری نیز طبق همان اصل گفته شده در مورد دانشگاه­های قبلی متغیر است.

این مبالغ برای دوره­ی لیسانس داروسازی در مورد دانشگاه نیوکاسل 33000 دلار استرالیا در سال، دانشگاه کوئینزلند معادل 41000 دلار استرالیا در سال، خواهد بود.

همانطور که مطالعه نمودید تحصیل داروسازی در استرالیا بسیار پرهزینه نبوده و می­توانید با کار هفتگی، بورسیه و حمایت خانواده به تأمین هزینه­ها بپردازید، ضمن اینکه زبان تحصیل نیز انگلیسی است. در نهایت نیز پس از طی دوره­های داروسازی و اخذ مدرک دکتری، آزمون مهارت سنجی از شما گرفته شده و در صورت قبولی می­توانید شغل­هایی با کیفیت بسیار بالایی داشته باشید و از این طریق درخواست شهروندی استرالیا را نیز ارسال نمایید. لذا هنگام تحصیل در این رشته در کشورهای مختلف تمامی جوانب را بررسی کنید از میزان اعتبار مدرک اعطا شده تا شرایط کاری و هزینه­های جانبی و تحصیلی اطلاع کسب کنید، تا بتوانید انتخاب درست و کاملی داشته باشید.

داروسازی در کانادا

حتما شنیده­اید که کشور کانادا به کشور فرهنگ ­های مختلف و مهاجرپذیر معروف است و سالیانه سیل عظیمی از دانشجویان در سرتاسر دنیا، برای تحصیل در داروسازی، یکی از مقاصد خود را کانادا در نظر می­گیرند. داروسازها در این کشور جایگاه­ بسیار بالایی دارند و در این زمینه مهارت و دانش عالی را نیز دریافت می­نمایند. هم اکنون در کانادا تعدادی معادل 43 هزار داروساز مشغول به فعالیت هستند که قسمت قابل توجهی از آنان مرتبط با دانشجویان بین المللی است.

داروسازی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اگر شما قصد تحصیل در کانادا را داشته باشید باید فاکتورهایی نظیر هزینه­ ی تحصیل، زندگی، رفت و آمد، بیمه و خورد و خوراک را در نظر بگیرید که تمامی این عوامل به میزان آزمون­ها، سال­های تحصیل، محل زندگی و نوع دانشگاه بستگی دارد که در نهایت هزینه­ ی سالانه­ی شما را مشخص می­کند.

برای ورود به مقطع کارشناسی داروسازی در کانادا علاوه بر نمرات بالا در دروسی مانند شیمی، زیست شناسی، زبان و ریاضی در دروس دبیرستان، باید آزمون بین المللی PCAT را نیز بگذرانید که خود این آزمون از مرحله­ی ثبت نام، بررسی، اعتراض و اعلام نتایج هزینه­‌های متفاوتی را برای شما تعیین می­کند.

رشته ­ی داروسازی نیز در کانادا در مقطع کارشناسی  4 ساله است و پس از آن می­توانید در دوره­ی 4 تا 6 ساله دکتری به صورت حرف ه­ای مشغول به کار شوید. زبان تحصیل در کشور کانادا برای داروسازی به جز ایالت کِبِک، که نیازمند تسلط بر زبان فرانسوی است، در بقیه‌­ی ایالت­ها زبان انگلیسی است که در هر دو صورت باید فرد مدرک تافل مربوطه را با سطح نمره­ی خوب ارائه دهد.

در بین دانشگاه­ های مختلف کانادا جهت تحصیل در داروسازی، دانشگاه تورنتو رتبه­ی بسیار عالی در سطح جهانی دارد که خود این امر سبب می­شود هزینه‌­ی تحصیل در این دانشگاه بالاتر از سایر دانشگا­ه ­ها باشد.

هزینه ­ی تحصیل و زندگی: تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به دیگر کشورهای امریکایی، یکی از گزینه­ های بسیار مناسب و مقرون به صرفه برای شما است. هزینه­ ی زندگی برای شما در سال نیز به جز هزینه­ ی مسکن، 11 هزار دلار کانادا خواهد بود که برای هزینه­ ی اجاره مسکن شخصی نیز 5250 دلار به این هزینه اضافه خواهد شد. دروس انتخابی شما نیز بسته به تعداد واحدی که انتخاب نمایید هزینه ­ای معادل 15 هزار تا 16 هزار دلار کانادا در بر خواهد داشت. هزینه­ ی کتاب، بیمه و رفت و آمد نیز مجموعا حدود 2 هزار دلار کانادا در سال خواهد بود.

معمولا اگر هزینه­ های تحصیل برای مقطع کارشناسی این رشته مبلغی معادل 33 هزار دلار کانادا شود، این مبلغ برای کارشناسی ارشد حدود 12 هزار دلار کانادا خواهد بود چرا که تعداد واحدها کمتر و طول دوره نیز 2 سال کمتر می­ باشد.

داروسازی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای مقطع دکتری نیز هزینه­ ی تحصیل به طور میانگین حدود 45 هزار دلار کانادا در سال خواهد بود. به مبالغ گفته شده، هزینه­ های اجاره­ی مسکن و بیمه را نیز باید اضافه کنید.

در کنار این هزینه ­ها می­توانید به فکر گرفتن بورسیه­ ی تحصیلی باشید تا بتوانید بخش قابل توجهی از آن را جبران سازید. همچنین کشور کانادا نیز اجازه­ی کار به دانشجویان خود می­ دهد. به صورتی که در روزهای تعطیل 20 ساعت و در روزهای غیر تعطیل بدون محدودیت و تمام وقت می‌­توانید مشغول به کار شوید.

همچنین خبر خوشحال کننده در مورد هزینه­ی تحصیل و زندگی در کانادا این است که برخی از ایالت­‌های این کشور، پس از پایان تحصیل، معافیت مالیاتی به دانشجویان اعطا نموده که به موجب آن تا 70\% هزینه­‌های پرداخت شده توسط شما عودت داده خواهد شد که هر ساله این دانشگاه­‌ها و ایالت­‌ها متفاوت بوده و شما ملزم به چک کردن آن هستید.

داروسازی در کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همچنین ذکر این نکته ضروری است که دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه این کشور برای رشته­‌ی داروسازی است و بالطبع هزینه­‌های گفته شده در مقایسه با آن می­تواند بیشتر باشد اما در دانشگاه‌های دیگر این کشور نیز می­توانید به تحصیل در این رشته بپردازید که شامل: دانشگاه لاوال با دارا بودن 2500 دانشجو بین المللی، دانشگاه ساسکاچوان با دارا بودن 20 هزار دانشجو و دانشگاه بریتیش کلمبیا که 200 هزار دانشجو در خود جای داده که از این تعداد 140 هزار دانشجو، بین المللی هستند.

با توجه به موارد گفته شده متوجه شدید که کانادا یکی از کشورهای بسیار عالی در زمینه­ی تحصیل در داروسازی است که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و هم با داشتن دانشگاه­‌های معتبر در خود، اطمینان خاطر بابت آینده­ی شغلی و زندگی در این کشور خواهید داشت.

داروسازی در سنگاپور

یکی از گزینه­‌های موجود برای تحصیل داروسازی، سنگاپور است که با وجود مساحت اندک و دانشجویان کمتر، در سال­‌های اخیر توانسته در رشته­‌های پزشکی از جمله داروسازی پیشرفت‌­ها و دستاوردهای بسیار زیادی را نصیب خود سازد. در مورد هزینه‌ی تحصیل در این کشور باید اشاره نمود که دانشگاه‌های آن صاحب نام بوده و دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه نانیانگ پیشگام در علوم پزشکی هستند. خود کشور سنگاپور نیز در زمره­ی بهترین شهرهای دانشجویی است.

در این کشور 34 دانشگاه مشغول به فعالیت هستند که دو دانشگاه نامبرده مخصوصا دانشگاه ملی سنگاپور بهترین گزینه برای تحصیل در داروسازی است که طول کل دوره نیز 5 بین 6 سال است. اما برای شما به عنوان دانشجوی بین المللی باید هزینه­‌هایی را نیز بابت تحصیل و زندگی بپردازید که بدون شک، با اطلاع یافتن از آن‌ها می‌­توانید در این زمینه بسیار بهتر تصمیم بگیرید. هزینه‌­ی تحصیل و زندگی در سنگاپور: با توجه به وجود اقتصاد قوی و کیفیت بالایی که در زمینه­ی زندگی وجود دارد، تحصیل در سنگاپور را به پرهزینه‌­ترین انتخاب در آسیا تبدیل نموده ولی با این حال در مقایسه با دانشگاه­‌های اروپایی و آمریکایی هزینه­‌های به مراتب پایین­تری را به خود اختصاص می­ دهد.

به طور متوسط هزینه­‌ی تحصیل در سنگاپور در سال، 14000 دلار سنگاپور (10 هزار دلار آمریکا) خواهد بود که بسته به نوع دانشگاه و برنامه‌­ی انتخابی متفاوت است. شهریه­ی سالانه برای دانشگاه ملی سنگاپور در مورد رشته­های پزشکی از جمله داروسازی به طور متوسط مبلغی معادل 15900 دلار سنگاپور (11350 دلار آمریکا) تا ماکزیمم 50800 دلار سنگاپور (35250 دلار آمریکا) خواهد شد که برای دوره­های مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در همین محدوده­‌ی قیمت قرار می­ گیرد.

داروسازی در سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

البته در کنار تحصیل خود، برنامه‌­های درسی نیز وجود دارند که کمک هزینه­‌های دولتی، نمی­تواند به آن تعلق بگیرد که این موارد نیز از 29 هزار دلار سنگاپور (20 هزار دلار آمریکا) شروع می‌گردد.

اما این هزینه­‌ها، تنها هزینه­‌های موجود برای شما به جهت تحصیل نخواهد بود، چرا که برای تحصیل نیاز به زندگی کردن در این کشور دارید که خود نیز هزینه­‌های جداگان‌ه­ای را شامل می­‌شود. هزینه­‌های زندگی در سنگاپور شامل موارد متعددی است که عبارتند از؛ هزینه­ی مسکن یا خوابگاه، مالیات، بیمه، رفت و آمد و خوراک. اگر این هزینه­‌ها را به مقادیر گفته شده در بالا اضافه کنیم، به تنهایی سالانه 36 هزار دلار سنگاپور (33 هزار دلار آمریکا) خواهد شد. 36 هزار دلار سنگاپور در جهت هزینه­‌های زندگی به تفکیک به شرح زیر می‌­باشد:

خوراک روزانه در دانشگاه ماهانه 400 تا 500 دلار سنگاپور، مسکن ماهانه 450 تا 950 دلار سنگاپور، حمل و نقل ماهانه حدود 90 تا 180 دلار سنگاپور، هزینه­های متفرقه شامل کتاب، بیمه و کارت دانشجویی حدود 400 تا 650 دلار سنگاپور در ماه و مابقی هزینه­ها نیز حدود 1500 تا 2000 دلار سنگاپور در ماه خواهد شد.

داروسازی در سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مشاهده نمودید هزینه­‌ها در آسیا بالا بوده ولی در مقایسه با کشورهایی که تا به الان عنوان شدند چندان بالا نبوده و رضایت بخش هستند. ضمن اینکه شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی برای تأمین بخشی از هزینه­‌های خود، می­توانید کار کنید و یا برخی شرکت­ها سالانه دانشجویان برتر و همچنین با توان مالی کمتر را انتخاب کرده و با عقد قرارداد 5 تا 6 ساله (متناسب با طول دوره­ی تحصیل)، متعهد می‌­گردید که برای این شرکت‌ها کار کنید و در عوض کمک هزینه­‌ی تحصیلی دریافت نمایید.

زبان تحصیل نیز در این کشور انگلیسی است که نیاز به مدرک تافل یا آیلتس خواهید داشت. برای ورود به مقطع کارشناسی باید هزینه­ ی آزمون تافل را که معادل 170 تا 220 دلار آمریکا یا آزمون آیلتس که حدود 170 دلار آمریکا است را نیز پرداخت نمایید. همچنین برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نیز هزینه‌­ی آزمون GRE با شما بوده که معادل 205 دلار آمریکا خواهد بود. تمامی این موارد را باید به هزینه­ی تحصیل در سنگاپور برای رشته­ی داروسازی اضافه کنید.

البته بورس تحصیلی می‌­تواند برای مقطع کارشناسی، 5000 دلار، کارشناسی ارشد 2000 و دکتری 3000 دلار آمریکا به صورت ماهانه به شما کمک کند پس می­تواند یکی از گزینه­های عالی جهت تأمین هزینه­های شما باشد.

داروسازی در سنگاپور | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مشاهده نمودید، کشور سنگاپور برای تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای مطرح و پیشرفته­‌ی دنیا هزینه­های به مراتب کمتری را شامل می­‌شود اما در قاره­ ی آسیا کشوری گران قیمت محسوب می‌­گردد. دانشگاه­‌های سنگاپور به خصوص دانشگاه ملی سنگاپور در زمینه­‌ی تحصیل داروسازی بسیار معتبر بوده و با توجه به پیشرفت چشمگیر سال­‌های اخیر این کشور، امید بسیار زیادی در زمینه­‌ی بازار کار و اعتبار مدرک برای آن وجود دارد.

داروسازی در سوئد

اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که برای تحصیل در داروسازی قصد مهاجرت به حوزه­‌ی اسکاندیناوی را داشته باشید، یقینا کشور سوئد در این زمینه بسیار گزینه­‌ی مناسبی است چرا که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان را در سرتاسر جهان به سمت خود فرا می­‌خواند، مخصوصا در زمینه­‌ی پزشکی، که این پدیده را مرهون نظام آموزشی بسیار منظم و پیشرفته­‌ی خود و امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم شده است. البته در برخی دانشگاه­‌های آن شما ملزم به داشتن مدرک زبان سوئدی حداقل در سطح B2 هستید. البته اگر مدرک زبان انگلیسی نیز نداشته باشید، کلاس­‌های این درس برای شما برگزار می‌­گردد.

هزینه‌­ی تحصیل و زندگی در کشور سوئد نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر وابسته به تعدادی فاکتورهای مهم است که مجموع آنها تعیین کننده میزان هزینه‌­ای است که شما به صورت سالانه پرداخت خواهید کرد. یکی از این فاکتورها طول دوره­ی تحصیل است که در کشور سوئد طولانی بوده و حدود 5 سال و نیم یا 11 ترم به طول می­‌انجامد. در این 5 سال، 18 ماه کارآموزی گنجانده شده که اجباری است و زیر نظر اداره­ی آموزش عالی کشور سوئد برگزار می‌گردد.

داروسازی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نوع دانشگاه و شهر مورد تحصیل شما نیز بر هزینه­‌ی تحصیل و زندگی اثر خواهند گذاشت که برجسته­‌ترین دانشگاه‌­های این کشور در زمینه­‌ی داروسازی، دانشگاه کارولینسکا و دانشگاه ملی استکهلم هستند. در درجات بعدی دانشگاه­‌های گوتنبرگ، مالمو، لوند، اوپسالا، لینکوپینگ، اومی و اُرِبرو خواهند بود.

هزینه‌­ی تحصیل و زندگی

همانطور که برای شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی مشخص نمودیم فاکتورهای مختلفی بر هزینه‌های مرتبط با تحصیل و زندگی در این کشور تأثیر می‌گذارند. اما به طور میانگین و تقریبی هزینه­ها را خدمت شما عزیزان عرض می­کنیم. کشور سوئد نسبت به کشورهای اروپایی که نسبتا درجه پایین محسوب می­‌گردند، هزینه­های تحصیل و زندگی به مراتب بهتری دارد و با وجود امکانات بسیار پیشرفته­ای که در اختیار شما قرار خواهد گرفت، معمولا از مقطع کارشناسی تا دکتری، در اکثریت دانشگاه­‌های آن، هزینه‌­ای معادل 13 هزار یورو تا 14 هزار یورو در سال پرداخت خواهید نمود. که این هزینه شامل هزینه­‌ی خوابگاه، بیمه و خوراک می شود. البته اگر دانشگاه شما خصوصی باشد و یا در بهترین دانشگاه داروسازی آن تحصیل کنید، این هزینه­‌ها افزایش می­‌یابد که اگر این هزینه را با کشورهای اروپایی دیگر مقایسه نمایید، بسیار کمتر خواهد بود.

در مورد هزینه­‌ی زندگی در کشور سوئد نیز، طبق ادعای سایت سفارت سوئد، در صورتی که فرد خواهان اجاره­ی مسکن نباشد و از خوابگاه استفاده کند و خوراک آن نیز از طریق سلف سرویس تأمین شود، ماهیانه 900 یورو باید بپردازید. لذا این هزینه صرف پوشاک و رفت و آمد شما، همراه با هزینه­‌ی کتاب خواهد شد. اما اگر مسکن اجاره کنید و غذای شما از دانشگاه نباشد این هزینه به 2 هزار یورو در ماه خواهد رسید.

با وجود هزینه­‌های گفته شده، شما به عنوان دانشجوی بین المللی رشته‌­ی داروسازی اجازه­ی کار کردن به صورت 20 ساعت در هفته را خواهید داشت که حقوقی معادل 12 یورو در ساعت نیز دریافت خواهید نمود. همچنین می‌­توانید کمک هزینه­‌ی تحصیلی نیز دریافت کنید تا بخش دیگری از هزینه‌­های تحصیل و زندگی شما را جبران سازد.

هزینه‌­ی تحصیل و زندگی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همچنین ضمن تحصیل در برخی از دانشگاه­‌های سوئد، تسلط به زبان سوئدی هم نیاز خواهد شد که باید در آزمونی به نام آزمون مهارت زبان سوئدی یا TISUS شرکت کنید که اگر این آزمون را در کشور سوئد بدهید، 1600 کرون سوئد و اگر در کشور دیگری باشید 2000 کرون سوئد باید بپردازید که این هزینه، به هزینه­‌های تحصیل شما اضافه می­‌گردد و از الزامات است. البته تفاوت این آزمون با آزمون کشورهای دیگر این است که هزینه­‌های جانبی از قبیل اعلام نتایج، بازرسی و آنلاین ندارد. نتیجه­‌ی آن به صورت مردود یا قبول صادر می­‌گردد.

همانطور که مطالعه نمودید، هزینه­‌ی تحصیل داروسازی در کشور سوئد، در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی به مراتب پایین­ تر است و این موضوع به هیچ وجه به معنای کیفیت پایین آموزشی و اعتبار پایین مدرک اعطا شده، نیست. هزینه­‌ی زندگی نیز در سوئد تنها با 20 ساعت کار هفتگی قابل پرداخت خواهد بود. برای تأمین هزینه­‌های تحصیل نیز می­توانید از طریق خانواده و بورسیه‌ی تحصیلی اقدام نمایید تا بخش زیادی از هزینه­‌ها جبران گردد. به طور کلی هزینه­‌ی تحصیل و زندگی در سوئد برای رشته­ی داروسازی در مقایسه با سایر رشته‌­های پزشکی کمتر و ورود به آن نیز آسان­‌تر است.

داروسازی در سوئیس

کشور سوئیس از جمله کشورهای قدرتمند از لحاظ آموزشی، رفاهی و امکاناتی محسوب می­‌گردد که امنیت بسیار بالایی نیز دارد. اکثر افراد که به قصد ادامه­‌ی تحصیل در داروسازی به این کشور مهاجرت می­‌کنند، ملاک­‌های فوق برای آن‌ها بسیار مهم است. اما قبل از اینکه به مبحث هزینه­‌های تحصیل و زندگی در این کشور برای رشته­‌ی داروسازی بپردازیم، بهتر است کمی با این کشور بیشتر آشنا گردید.

داروسازی در سوئیس | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

ارتقای کیفیت در آموزش، فرصت­‌های شغلی زیاد و دموکراسی از جمله مزیت­‌های تحصیل در کشور سوئیس هستند و همین امر سبب شده تا سالانه تعداد زیادی از افراد به این کشور مهاجرت کنند. سوئیس از کشورهای ثروتمند جهان بوده و با وجود هزینه‌­های سنگین تأمین مخارج، با درآمد کاری بسیار عالی سبب شده تا مردم آن به راحتی از پس هزینه برآمده و در چشم مردمان سایر کشورها بسیار ثروتمند به نظر برسند.

نکته­‌ی بسیار مهم در مورد تحصیل در سوئیس به خصوص داروسازی این است که اکثر دانشگاه­‌های آن مخصوصا در مقطع کارشناسی، به زبان آلمانی یا فرانسوی تدریس می­‌کنند و شما نیز باید به این دو زبان با ارائه­‌ی مدرک معتبر، مسلط باشید اما در مقاطع بعدی با تسلط بر زبان انگلیسی یا ایتالیایی، همچنین آلمانی و فرانسوی نیز مشکلی نخواهید داشت اما باید مدرک معتبر با آن را ارائه دهید و در صورت نداشتن این مدرک یا پذیرش نخواهید شد و یا اینکه باید هزینه­‌ی اضافی تحصیلی بابت گذراندن دوره‌های مربوطه پرداخت نمایید.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی

هزینه­‌ی تحصیلی در سوئیس بسته به نوع دانشگاه و شهر انتخابی متغیر است. معمولا دانشجویانی که مایل باشند در خوابگاه زندگی داشته باشند که رفت و آمد و خوراک آنان را نیز در بر خواهد گرفت باید ماهانه مبلغی معادل هزار فرانک سوئیس پرداخت نمایند. اگر خواهان اجاره­ی مسکن به صورت شخصی باشند باید در ماه مبلغی معادل 1200 فرانک سوئیس پرداخت کنند که همراه این هزینه­‌ها بیمه­ی تحصیلی و درمانی نیز اضافه می‌­شود و هزینه­‌ای بین 80 تا 100 فرانک سوئیس را به خود اختصاص می‌­دهد. اما باز هم در این مطلب هزینه­‌ی تحصیل و زندگی را به تفکیک مقطع تحصیلی بازگو می‌کنیم که برای داروسازی بین 5 تا 7 سال طول خواهد کشید.

تحصیل داروسازی در مقطع لیسانس با فرض دارا بودن مدرک سطح B1 برای زبان آلمانی یا فرانسوی (در نتیجه حذف هزینه­‌ی شرکت در کلاس و دوره­‌های زبان به مدت 1 سال)، بسته به دانشگاه و دولتی یا خصوصی بودن آن، هزینه­‌ی تحصیل 1500 تا 3500 فرانک سوئیس است. که به این هزینه‌­ها بیمه و رفت و آمد نیز اضافه می­‌گردد که ذکر شد.

تحصیل داروسازی در مقطع فوق لیسانس که به زبان­ه‌ا‌ی ایتالیایی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تدریس می‌­شوند، باز هم بسته به دانشگاه و خصوصی یا دولتی بودن آن، هزینه­‌ی تحصیل بین 2 هزار تا 8 هزار فرانک سوئیس خواهد شد.

تحصیل داروسازی در مقطع دکتری نیز به زبان­‌های فوق تدریس شده و باز هم بسته به دانشگاه و خصوصی یا دولتی بودن آن هزینه­‌ای بین 10 هزار تا 16 هزار فرانک سوئیس را به خود اختصاص می‌دهد.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

البته نیاز نیست نگران باشید چرا که بابت هزینه­‌های زندگی که مبلغی حدود 1600 تا 2500 فرانک سوئیس در ماه هزینه در بر خواهد داشت می‌­توانید با امتیازی که برای دانشجویان بین الملل بابت کار در حین تحصیل قائل شده­‌اند استفاده کرده و تنها با کار کردن به میزان 20 ساعت در هفته، از پس هزینه‌­های آن بربیایید.

هزینه­‌ی تحصیل نیز با دارا بودن بورسیه­‌ی تحصیلی که در مقطع دکتری بسیار سخت و در مقطع فوق لیسانس نسبتا آسان است بخش اعظمی از آن را جبران سازید.

دانشگاه برتر سوئیس در زمینه­‌ی داروسازی، دانشگاه ETH زوریخ است که در این زمینه، جزء دانشگاه­‌های برتر جهان نیز به شمار می رود که مدرک بسیار معتبر و سطح آموزشی بسیار بالایی نیز دارد. اگر سوئیس را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نموده­‌اید حتما تمامی جوانب آن که مهم­تر از همه، هزینه‌ی تحصیل و زندگی است را به طور کامل بررسی نموده و با قطعیت تصمیم بگیرید.

سوئیس با داشتن ویژگی­‌های گفته شده مانند امنیت، سیستم آموزشی با کیفیت، امکانات رفاهی و آموزشی بالا می­‌تواند در زمره‌­ی گزینه­‌های بسیار مناسب برای شما باشد که اگر بعد از اتمام تحصیل قصد بازگشت نیز داشته باشید 18 دانشگاه آن مورد تأیید وزارت علوم نیز هستند. همچنین در مقطع دکتری نیز می‌توانید با کار و بورسیه در این زمینه، حدود 2 هزار فرانک سوئیس در ماه درآمد کسب کنید که بخش قابل توجه‌ی از هزینه­‌ها را پوشش خواهد داد. همچنین سوئیس به دلیل عضویت در اتحادیه­‌ی اروپا، مدرک آن اعتبار دو چندانی پیدا می­‌کند و شاید تنها با گذراندن آزمون جانبی بتوانید به کشور دیگری انتقال پیدا کنید.

داروسازی در هلند

رشته­‌ی داروسازی در تمامی نقاط دنیا، رشته­‌ای بسیار باارزش و با آینده­‌ی کاری بسیار خوب به شمار می رود. در این کشور می­‌توانید از مقطع لیسانس تا دکتری در این رشته تحصیل نمایید که در هر مقطع با توجه به نوع دانشگاه هزینه­‌های تحصیل و زندگی متفاوت خواهد بود. در این کشور با وجود رسمی نبودن زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی، زبان تحصیل این کشور انگلیسی است و برخلاف کشورهای دیگر بسیار در سطح بالا و نظام‌مند است. همچنین از دیگر مزیت­‌هایی که می­‌توان به عنوان تحصیل در این کشور برشمرد این است که عملا با ورود به این کشور جهت تحصیل و اتمام آن، تا 90\% اخذ اقامت را نیز گذرانده‌­اید.

داروسازی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای ورود به مقطع لیسانس در این رشته در صورتی که کشورهایی به جز آمریکا، استرالیا، نیوزلند، کانادا، ایرلند، سنگاپور، انگلستان و آفریقای جنوبی، تحصیل کرده باشید باید حتما مدارکی نظیر: آیلتس بالای 6.5، تافل بالای 83 و مدرک کمبریج که در سطح C باشد را داشته باشید. اگر مدرک زبان ارائه ندهید بعدا نیز قابل ارائه بوده ضمن اینکه برگزاری کلاس زبان برای شما، به هزینه‌­های تحصیل افزوده خواهد شد.

دانشگاه­‌های مطرحی که شما می‌­توانید برای داروسازی انتخاب کرده و به تحصیل بپردازید به ترتیب؛ لیدن، اوترچ و گرونینگن هستند که هزینه­‌ی تحصیل متفاوتی خواهند داشت.

اکنون که با کشور هلند و جایگاه داروسازی در آن آشنا شدید و این مطالب توانست نظر شما را برای تحصیل در این کشور جلب نماید باید به سراغ بخش بسیار مهم بعدی یعنی هزینه­‌ی تحصیل و زندگی برویم. با ما همراه باشید.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی

هزینه­‌ی تحصیلی برای دانشگاه اوترچ در مقطع لیسانس، اگر جزء اتباع اروپایی باشید حدود 2376 یورو در سال خواهد بود در حالی که برای افراد غیر اروپایی و کسانی که خارج از اتحادیه­‌ی اروپا هستند این مبلغ بسیار فراتر بوده و به میزان 14372 یورو در سال می­‌رسد. لازم به ذکر است که اگر در این دانشگاه پذیرش بگیرید، با توجه به زندگی در شهر اوترچ نیز هزینه­‌ی زندگی متناسب با این شهر تعریف خواهد شد که البته باز هم بسته به سبک و روحیات زندگی هر فرد متغیر است اما برای داشتن زندگی نرمال در این شهر و پرداخت هزینه­‌های مسکن، رفت و آمد، خورد و خوراک و بیمه باید بین هزار تا 1600 یورو در ماه هزینه بپردازید.

اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه گرونینگن را در مقطع لیسانس داشته باشید، سالیانه 2083 یورو برای افراد اروپایی و 14600 یورو برای افراد غیر اروپایی هزینه‌­ی تحصیل در پی دارد. همچنین مشابه با شهر اوترچ، هزینه­‌های زندگی نیز تا حدود زیادی مشابه هستند.

از طرفی در صورت تحصیل در دانشگاه لیدن، هزینه­‌ها بالاتر بوده و حدود 2 هزار یورو در هر مورد تفاوت هزینه ایجاد می‌­کند که به دلیل موقعیت دانشگاه و امکانات آن است.

لازم به ذکر است که دوره­ی لیسانس 4 ساله است و می‌­توانید حدود 10 ساعت در هفته کار کنید تا بخشی از این هزینه­‌ها را جبران سازید. همچنین لازم به ذکر است که در مقاطع بعدی نیز هزینه‌­های زندگی ثابت هستند چرا که شهر محل تحصیل ثابت است و تغییر مقطع تحصیلی صرفا باعث تغییر در هزینه­‌های تحصیل خواهد شد. در هر صورت اگر هزینه­‌ی زندگی در این 3 شهر برای شما سنگین باشد می‌­توانید با زندگی در شهرهای کوچکتر و تحصیل در دانشگاه‌های آن‌ها، هزینه‌­ی زندگی را تا حدود 650 تا 850 یورو در ماه کاهش داده و با گرفتن کارت تخفیف، هزینه­‌های رفت و آمد را نیز تا حد زیادی تقلیل دهید.

در مقطع کارشناسی ارشد، شرایط ورود مقداری متفاوت خواهد بود که به شرح زیر است: آیلتس 6.5، مصاحبه­‌ی آنلاین در خصوص انگیزه­‌ی ورود وی به دانشگاه و ایده­‌های تحقیقاتی در آینده، 2 تا 3 معرفی نامه از اساتید، لیسانس معتبر در رشته­‌های ذکر شده توسط آنها و پر کردن کامل انگیزش نامه. همانطور که مشاهده می‌­کنید ورود به این مقطع بسیار رقابتی است و بالطبع هزینه­‌های تحصیل نیز بسیار بالا هستند به عنوان مثال در دانشگاه لیدن 21100 یورو در سال و در دانشگاه گرونینگن مبلغی حدود 16400 یورو در سال باید بپردازید.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بین مقطع کارشناسی ارشد و داروسازی نیز می­‌توانید در دوره­ی کوتاه مدت داروسازی نیز شرکت کنید که توسط دانشگاه­‌هایی مانند اوترچ، آمستردام و اراسموس برگزار می‌­گردد. به عنوان مثال دوره­ی فلوروسنس زمانی حدود 2 هفته طول می­‌کشد که هزینه‌­ی تحصیل آن حدود 1100 یورو است.

لازم به ذکر است که مقطع فوق لیسانس حدود 1 تا 2 سال طول می­کشد و شما مجاز به کار کردن حدود 20 ساعت در هفته هستید.

در مقطع دکتری نیز خبر خوب وجود بورسیه تحصیلی است که بین 2 هزار تا 3 هزار یورو در ماه خواهد بود و می­‌توانید در هفته نیز حدود 30 ساعت کار کنید. اما خبر بد این است که پذیرش در این مقطع بسیار سخت است. همچنین لازم است تا مدرک B2 زبان آلمانی را نیز داشته باشید که برای گذراندن دوره­ی آن نیز هزینه­‌ی مازاد دریافت می­‌گردد. و کل دوره­‌ی تحصیلی نیز 4 ساله است و شاید هر سال حدود 25 هزار یورو هزینه­‌ی تحصیل شما باشد.

داروسازی در ژاپن

اکنون پس از بررسی دانشگاه­‌های مختلف در سرتاسر جهان که اکثر قریب به اتفاق آنها به جز سنگاپور در قاره­ی اروپا و آمریکا حضور داشتند، به دومین کشور برتر جهان در قاره­ی آسیا یعنی ژاپن می­­‌رسیم که برای تحصیل در زمینه‌­های پزشکی مانند داروسازی گزینه­‌ی بسیار فوق العاده­ای است. همانند روال گذشته، قبل از پرداختن مستقیم به هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بهتر است به معرفی مختصری در مورد آن بپردازیم تا در صورت کسب رضایت شما جهت تحصیل در این کشور، به بررسی هزینه­‌ها بپردازیم.

ژاپن کشوری است که به استاندارد آموزشی بالا و پیشگام در زمینه­‌ی هنر، تکنولوژی و پژوهش مفتخر است. این کشور به خوبی پذیرای دانشجویان بین المللی بوده و هر سال 130 هزار دانشجوی بین المللی را وارد کشور خود می‌­سازد. اکثر دانشگاه­‌های ژاپن برنامه­‌های تحصیلی خود را در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌­دهند اما در مقطع کارشناسی ارشد باید به فراگیری زبان ژاپنی نیز بپردازید.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی

اکنون به ارائه­ی هزینه­‌های تحصیل و زندگی می‌­پردازیم که پس از مناسب بودن کشور مد نظر برای تحصیل و اقامت، دومین فاکتور بسیار مهم جهت تصمیم گیری تحصیلی برای شما محسوب می‌­گردد. بسته به اینکه در چه دانشگاه‌ی تحصیل کنید و در چه مقطعی حضور دارید هزینه‌­های تحصیل متفاوت خواهد بود. تحصیل در مقطع لیسانس به این صورت است که پس از ارسال مدارک مربوطه و ترجمه به دو زبان ژاپنی و انگلیسی که خود هزینه­‌های جداگانه‌­ای در بردارد، باید در آزمون ورودی آن موسوم به EJU شرکت کنید تا مهارت و دانش شما سنجیده شود که هزینه­‌ی آن هر ساله بین 7 هزار تا 13 هزار ین ژاپن متغیر هستند. دوره­ی تحصیل نیز 4 ساله است و به طور کلی دانشگاه برتر ژاپن در زمینه­‌ی داروسازی، دانشگاه توکیو است که پس از آن دانشگاه­‌های کیوشو، سوفیا و هوکایدو قرار دارند. هزینه­‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه از بین 500 هزار تا یک میلیون ین ژاپن در سال متغیر هستند که در این بین دانشگاه توکیو از همه گران­‌تر است. بیمه­‌ی‌ تحصیلی نیز در طی سال ثابت بوده و در هر مقطعی حدود 3 هزار ین ژاپن است.

همچنین موقع ثبت نام در هر مقطع نیز باید مبلغی حدود 300 هزار ین ژاپن پرداخت کنید. و هزینه­‌ی امتحانات نیز با شما بوده و هزینه­‌ای حدود 17 تا 30 هزار ین ژاپن در هر سال و در هر مقطع برای شما ایجاد می‌­گردد.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی نیز دوره­ای 2 ساله بوده که باز هم شما هزینه­‌ی پذیرش به میزان 300 هزار ین را خواهید داشت. حدود 17 تا 30 ین نیز بابت هزینه­های جانبی و امتحانات پرداخت خواهید نمود. 3 هزار ین نیز بابت بیمه­ی تحصیلی به دانشگاه پرداخت خواهید کرد. بابت شهریه‌­ی دانشگاه نیز مبلغی بین 535 هزار ین تا یک میلیون و 300 هزار ین ژاپن باید پرداخت نمایید.

تحصیل در مقطع دکتری نیز سه ساله بوده که همانند دوره­‌های قبلی هزینه­­‌های ثابت تحصیلی را خواهید داشت. هزینه­‌ی پذیرش در حدود 300 هزار ین، هزینه­ی امتحانات که به عنوان هزینه­ی جانبی از شما گرفته می­شود حدود 17 تا 30 هزار ین در سال خواهد بود. 3 هزار ین نیز هزینه­‌ی بیمه­‌ی تحصیلی شما در این کشور است. شهریه­‌ی دانشگاه نیز بسته به نوع دانشگاه و خصوصی یا دولتی بودن آن مبلغی بین 600 هزار ین ژاپن تا 1.5 میلیون ین ژاپن متغیر خواهد بود.

اما هزینه‌های زندگی بسته به مکانی که زندگی می‌­کنید متغیر است ولی اگر سبک یکسانی را در پیش بگیرید می­توان ادعا نمود هزینه­‌های زندگی شما با توجه به نرخ تورم نسبتا ثابت این کشور، در تمامی مقاطع یکسان خواهد بود و اختلاف زیادی نخواهند داشت. بدین ترتیب هزینه­‌ی زندگی در ژاپن که شامل رفت و آمد، خورد و خوراک، مسکن و کارت دانشجویی می­‌گردد. به طور متوسط هزینه­‌ی زندگی در ژاپن در ماه حدود 800 دلار آمریکا یا حدود 90 هزار ین ژاپن خواهد بود. اگر در مناطق روستایی زندگی کنید می­‌توانید هزینه­‌ها را به مقدار زیادی کاهش دهید. این مقدار هزینه، مسکن، غذا، رفت و آمد و کارت دانشجویی را شامل می­‌گردد.

هزینه­‌ی تحصیل و زندگی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

لازم به ذکر است: که شاید ژاپن در قاره­ی آسیا کشور نسبتا گرانی محسوب گردد، مخصوصا توکیو که هم دانشگاه آن برای تحصیل در داروسازی جزء برترین­‌های جهان محسوب می شود و هم هزینه­‌ی زندگی در آن بالا هست، اما نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی، هزینه­‌های تحصیل و زندگی به مراتب پایین­‌تری را متحمل خواهید شد که این مورد در کنار اعتبار و شهرت این کشور و دانشگاه­‌های آن، سبب شده تا گزینه­‌ی بسیار مناسبی باشد.

داروسازی در ترکیه

سرانجام به تحصیل داروسازی در کشور ترکیه می­‌پردازیم که همانند موارد قبلی، ابتدا معرفی مختصری در مورد کشور ترکیه خواهیم داشت تا با علت تحصیل در ترکیه و مناسب بودن این کشور در این زمینه­ی تحصیلی آشنا شوید و پس از آن به ارائه­‌ی هزینه‌های تحصیلی در هر مقطع و هزینه­ی زندگی خواهیم پرداخت.

کشور ترکیه با داشتن روابط خوب و مناسب با دیگر کشورهای غربی، سیستم اقتصادی رو به رشد و سیستم آموزشی بسیار مدرن سبب شده تا دانشگاه­‌های آن در زمره‌­ی دانشگاه­‌های برتر جهان قرار بگیرند و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته­‌های پزشکی مانند داروسازی باشد.

از بین دانشگاه­‌های معتبر این کشور، دو دانشگاه حاجت تپه و اژه نسبت به بقیه جهت تحصیل در داروسازی معتبرتر و مناسب­تر هستند. مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان مورد قبول بوده و شما به عنوان دانشجوی بین المللی می‌­توانید از لحاظ اقتصادی و اجتماعی، هزینه­‌های کمتری را بپردازید.

دوره­‌های تحصیلی در ترکیه که بر هزینه‌­های تحصیل شما نیز اثرگذار هستند، برای رشته‌­ی داروسازی بدین صورت است که، مقطع لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 2 سال و دکتری نیز 4 ساله خواهد بود.

داروسازی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مقطع تحصیلی کارشناسی در ترکیه بدین صورت است که، با توجه به تدریس دانشگاه‌­ها به زبان انگلیسی و ترکیه­ای آشنایی با زبان ترکی برای برخی از دانشگاه‌­ها الزامی است. با این حال اگر زبان ترکی را انتخاب کنید هزینه­‌ی کمتری را به نسبت زبان انگلیسی خواهید پرداخت. برای ورود به مقطع کارشناسی نیز، اگر خواهان زبان انگلیسی باشید باید در آزمون SAT شرکت کنید که 4 بار در سال برگزار شده و شما فرصت دارید در آن شرکت کنید و برای آن هزینه­ی جداگان‌ه­ای تحت عنوان هزینه‌­ی تحصیل خواهید پرداخت ولی اگر زبان ترکی را انتخاب کنید باید در آزمون YOS شرکت نمایید که این آزمون نیز هزینه­‌ی تحصیلی شما به حساب می­آید.

پس از ورود به مقطع کارشناسی و هزینه­‌های آزمون و ثبت نام، اگر در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل داروسازی گردید و زبان تحصیل انگلیسی باشد شهریه­‌ای معادل 500 تا 1800 دلار در سال و اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه­‌ای مابین 300 تا 800 دلار در سال را خواهید پرداخت. همچنین اگر دانشگاه مقطع کارشناسی شما خصوصی باشد، هزینه­‌ی تحصیلی بین 5 هزار تا 20 هزار دلار در سال متغیر خواهد بود!

 در مقطع کارشناسی ارشد داروسازی نیز مشابه کارشناسی است یعنی اگر در دانشگاه دولتی و با تدریس زبان انگلیسی مشغول به تحصیل گردید سالانه مبلغی حدود 500 یورو بابت هزینه‌­ی تحصیل متحمل خواهید شد که برای دانشگاه­‌های دولتی با تدریس به شکل زبان ترکی به نصف نیز کاهش می­‌یابد. همچنین مشابه با وضعیت کارشناسی اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل نمایید به طور میانگین باید هزینه­‌ای معادل 12550 یورو در سال بپردازید که برای دانشگاه­ه‌ایی که به ترکی تدریس نمایند می‌­تواند بسیار کمتر از این مقدار باشد.

داروسازی در ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

تحصیل در مقطع دکتری داروسازی مقداری متفاوت از مقاطع دیگری آموزش عالی است به طوریکه شما باید در آزمونی مشابه صلاحیت MPHIL انگلستان، ارزیابی گردید که هزینه­ی آن جداگانه محاسبه می­‌گردد. همچنین دانشگاه­‌هایی که در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریس کنند بسیار کم است ولی با این حال برای دانشجویان بین الملل هزینه‌­ی تحصیل در این مقطع بین 500 تا 800 یورو در سال خواهد بود که برای دانشجویان بومی بسیار کمتر است. همچنین برای هزینه­‌ی تحصیل در دانشگاه‌­های خصوصی این کشور نیز باید مبلغی معادل 5250 تا 17500 یورو در سال هزینه کنید.

هزینه‌­های زندگی نیز همانطور که گفته شد تقریبا یکسان بوده و ماهانه مبلغی حدود 200 تا 250 دلار برای سکونت در منزل اجاره­ای هزینه کنید که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه­‌های تحصیلی به شمار می­‌آید. هزینه­ی خورد و خوراک نیز در ترکیه تقریبا معادل 100 تا 150 دلار در ماه خواهد بود. بیمه­‌ی دانشجویی نیز هزینه­‌ای معادل 100 دلار در سال است. هزینه­ی رفت و آمد شما نیز بسیار پایین بوده و به نوعی ارزش محاسبه کردن را ندارد چرا که دانشجویان از تخفیف­‌های بسیار ویژه­ی حمل و نقل برخوردار هستند.

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی با ایران و شرایط فوق العاده­‌ی آموزشی و معتبر بودن دانشگاه­‌ها و در نتیجه­ مدارک اعطا شده توسط آنان در سرتاسر جهان، گزینه­‌ی بسیار خوبی محسوب می‌­گردد.

کشورهای متقاضی کار برای رشته‌­ی داروسازی

هنگامی که صحبت از کشورهای متقاضی کار برای رشته­‌ی خاصی مطرح می­‌گردد باید چند فاکتور را در نظر گرفت تا حتی بتوانید بدون توجه زیاد به آمار و ارقام، خود به نتیجه­‌ی منطقی برسید. یکی از این فاکتورها عامل جمعیت و پیشرفته بودن سیستم آموزشی است. معمولا در کشوری که جمعیت به نسبت کمتری داشته باشد و در عین حال سیستم آموزشی و کاری پیشرفت‌ه­ای را نیز دارا باشد، به دلیل وجود نیروی متخصص کم بومی، پذیرای خوبی برای نیروی متخصص بین المللی خواهد بود. فاکتور دوم برنامه­‌ها و سرمایه‌گذاری‌های این کشور در رشته­‌ی مد نظر است.

کشورهای متقاضی کار برای رشته‌­ی داروسازی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با توجه به فاکتورهای گفته شده دو کشوری را بررسی می­‌کنیم که میزان درخواست شغلی و استخدام برای داروسازی در آنها بالا است. آمریکا اولین کشور در این زمینه است که با وجود جمعیت زیاد، که البته اکثر آن‌ها بومی آمریکا نیستند، برنامه ریزی‌­ها و بودجه بندی‌­های این کشور برای فرصت شغلی داروسازی به شکلی است که تا انتهای سال 2020 رشد 25 درصدی خواهد داشت در صورتی که برای مشاغل دیگر رشد 14 درصدی برنامه ریزی شده است. کشور بعدی متقاضی کار و برتر در این زمینه کشور استرالیا بوده که هر دو فاکتور را شامل می‌­شود و زمینه­‌ی شغلی داروسازی رشد 30.6 درصدی را تجربه کرده است.

روش­‌ های اخذ پذیرش

شیوه‌­های اخذ پذیرش داروسازی نیز بسته به کشور و مقطع ورودی شما می­‌تواند متفاوت باشد لذا به صورت کلی اگر بخواهیم بیان نماییم معمولا بدین صورت است که شرط اول محدودیت سنی است که برای ورود به مقطع کارشناسی باید 18 سال تمام باشید. سپس برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی به صورت مدرک تحصیلی باید مدرک بین المللی تافل یا آیلتس با حداقل نمره‌­ی قبولی مد نظر کشور مقصد را ارائه دهید و اگر کشور مقصد شما در رشته­‌ی مد نظر به زبانی به جز انگلیسی نیز تدریس دارند باید مدرک بین‌المللی سطح B1 آن را نیز ارائه دهید که به عنوان مثال برای داروسازی کشورهای ژاپن، سوئیس و سوئد از این دسته بودند. آزمون GRE که ارائه­‌ی مدرک آن الزامی است. مدرک تحصیلی دبیرستان و ترجمه شده که برخی کشورها به ریز نمرات اکتفا می‌­کنند. توصیه نامه­‌ی اساتید و انگیزه­ نامه نیز از دیگر مواردی است که باید برای اخذ پذیرش ارسال نمایید.

برخی از دانشگاه­‌های کشورها برای ورود دوره­‌ها و پیش نیازهایی را برای دانشجویان در اخذ پذیرش اعمال می­‌کنند به عنوان مثال آزمون PCAT که آزمونی بین المللی است، آزمون EJU در ژاپن، آزمون SAT یا YOS در ترکیه، و همچنین آزمون­‌های صلاحیت سنجی و مهارت سنجی که در دوره­‌های مختلف و مقاطع مختلف برگزار می‌گردند.

روش­‌ های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همچنین شرط معدل نیز بسیار اهمیت دارد به صورتی که معدل شما در هر مقطع تا کارشناسی ارشد نباید پایین­‌تر از 16 باشد و برای دکتری باید حداقل 18 باشد.

روش دیگری که دانشجویان برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته­‌های مختلف انتخاب می‌­کنند، پذیرش به کمک بورسیه است که خود دو نوع اصلی را شامل می‌شود. در نوع اول دانشجوی بین المللی در ازای انجام کار تحقیقاتی یا تدریسی، مانند سنگاپور، اخذ پذیرش تحصیلی دریافت می­نماید و در نوع دوم که مخصوص دانشجویان برتر است، تحت عنوان جایزه، پذیرش دریافت می­کنند و می­توانند به تحصیل رایگان بپردازند.

  ویزا

معمولا مراحل اخذ ویزا و مدارکی که برای ارسال و سپس تأیید مورد نیاز است بسته به کشور و حتی رشته می­تواند متفاوت باشد اما به صورت کلی کارهایی که باید انجام دهید به صورت زیر است:

در مرحله­ی اول باید نوبت مصاحبه در سفارت را تعیین کنید که امروزه تعیین وقت مصاحبه به صورت آنلاین بوده و با رفتن به سایت سفارت کشور مد نظر خود، وقت مصاحبه را تعیین خواهید کرد. پس از انجام مصاحبه، فرم درخواست برای ویزای تحصیلی را باید کامل کنید. در مرحله­ی بعدی باید پذیرش تحصیلی که از دانشگاه مد نظر کشور خود کسب نموده­اید را نیز ارائه دهید که در مرحله­ی قبلی مراحل کلی آن توضیح داده شد.  در مرحله­ی بعدی شما ملزم هستید ثابت کنید که از تمکن مالی کافی برخوردار هستید زیرا برای کشور مقصد بسیار مهم است که مطمئن شود می­توانید تمامی هزینه­های تحصیل و زندگی را بپردازید (در این مقاله 10 کشور برتر رشته­ی داروسازی را به همراه هزینه­های تحصیل و زندگی نام بردیم).

پس از آن باید گواهی اتمام سه سال دوره­ی متوسطه را به همراه ترجمه­ی مورد نیاز بسته به کشور مقصد تحویل دهید. در مرحله­ی بعدی باید گواهی اتمام دوره­ی پیش دانشگاهی به همراه ترجمه­ی مورد نظر را ارائه کنید. سپس اگر خواهان اخذ ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد باشید، باید مقطع کارشناسی به همراه ترجمه ارائه دهید و اگر بخواهید برای مقطع دکتری اقدام نمایید باید گواهی اتمام دوره­ی کارشناسی و کارشناسی ارشد را به همراه ترجمه­ی مورد نظر ارائه کنید.

پس از تحویل این مدارک، نوبت به ارائه­ی پاسپورت، عکس و سپس مرحله­ی مهم دیگر که ارائه­ی مدرک در مورد داشتن دلایل کافی برای بازگشت به کشور است. باید بتوانید با مدرک این دلایل را ثابت کنید. مدرک هویتی خود مانند شناسنامه و کارت ملی را ارائه کنید. در نهایت نیز باید هزینه­ی صدور ویزای خود را پرداخت نمایید.

تنها توجه داشته باشید که اگر خواهان اخذ ویزا برای کشورهای عضو پیمان شینگن را داشته باشید باید ویزای شینگن نیز دریافت نمایید. کشورهای عضو پیمان شینگن شامل؛ اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین هستند.

در بین کشورهای مختلف برای رشته­های گوناگون نیز اخذ ویزای انگلستان بسیار سخت و اخذ ویزای ترکیه راحت­تر است.

تقسیم بندی شرایط تحصیل داروسازی در خارج کشور

شاید برای شما مهم باشد که بتوانید کشور مقصد تحصیلی خود را بر اساس تراز، محل و آزمون ورودی یا نبود آن و دیگر فاکتورها تقسیم بندی کنید. در این دسته بندی کشورها به این شکل تقسیم می‌­شوند:

 • کشورهایی که هزینه­‌ی تحصیل در آن‌­ها پایین است اما رتبه­‌ی علمی آن بالا است مانند ژاپن، آلمان، اتریش و ترکیه
 • کشورهایی که هزینه‌­ی تحصیل در آن‌ها بالا بوده و رتبه‌­ی علمی بالایی نیز دارند مانند انگلستان و آمریکا
 • کشورهایی که هزینه­‌ی تحصیل در آن‌ها بالا بوده و مدرک علمی چندان معتبری نیز ندارند مانند مالزی
 • کشورهایی که هزینه­‌ی تحصیل و اعتبار مدرک علمی در آن‌ها کم است به دلیل اینکه برخی از دانشگاه­‌های آن معتبر بوده و برخی دیگر نیز اعتبار چندانی ندارند مانند نروژ
 • کشورهایی که هزینه­‌ی تحصیل و اعتبار مدرک علمی در آن‌ها متوسط است مانند مجارستان

جمع بندی مطالب

در این مطلب تلاش کردیم تا به تمامی نکات پیرامون داروسازی در خارج کشور بپردازیم و بر این اساس تصمیم قاطع و بسیار مناسبی را اتخاذ نمایید. به یاد داشته باشید که در نظر گرفتن تمامی این موارد الزامی بوده و قابل حذف نیستند. همچنین در ذهن داشته باشید که هر سال برای کسب اطلاعات آپدیت شده می‌توانید با تماس با مؤسسه­­‌ی مهاجرتی که در زمینه­‌ی اعزام دانشجو فعالیت دارند، از آخرین اطلاعات آگاهی پیدا کنید.

 

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته داروسازی در خارج
آخرین ویرایش: 2020-01-31 19:14:16 8,571