سوالات پرتکرار درباره پاسپورت

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

پاسپورت یا گذرنامه، نوعی مدرک شناسایی است که شهروندان با کمک آن اجازه سفر به خارج از کشور را دارند. پاسپورت از سوی دولت‌ها برای شهروندان صادر می‌شود تا به‌وسیله آن هویت و ملیت شخص صاحب پاسپورت، برای سفرهای بین‌المللی تأیید شود. گذرنامه‌ها در اغلب کشورهای دنیا شکل و ماهیتی یکسان دارند. سؤالات پرتکرار زیادی درباره پاسپورت یا گذرنامه مطرح می‌شود که اغلب اوقات، پاسخ‌های واضح و روشنی دارند.

به همین جهت ما در این مطلب از مجموعه «GO2TR» قصد داریم به این سوالات بپردازیم. چنانچه مشتاق کسب اطلاعات در این زمینه هستید ما را تا پایان محتوا همراهی بفرمایید.

پاسپورت چیست؟

سوالات پرتکرار درباره پاسپورت و پاسپورت چیست؟
کاربرد پاسپورت

پاسپورت یا گذرنامه دفترچه‌ای کوچک است که حاوی اطلاعاتی مثل: نام و نام‌خانودگی، محل تولد، تاریخ تولد، تاریخ صدور، شماره گذرنامه، تاریخ انقضا، امضا و عکس صاحب پاسپورت است. دولت‌ها پاسپورت را برای شهروندان خود صادر می‌کنند.

چه کسانی به پاسپورت نیاز دارند؟

افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت به خارج از کشور خود را داشته باشند، نیازمند دریافت پاسپورت هستند. قوانین کشورهای مختلف در مورد دریافت پاسپورت با یکدیگر متفاوت است. به‌عنوان مثال: براساس قانون گذرنامه ایران هر شهروند ایرانی که قصد خروج از ایران را داشته باشد، در ابتدا نیازمند دریافت گذرنامه یا همان پاسپورت است. طبق قوانین گذرنامه ایران شخصی که صاحب پاسپورت است، می‌تواند با اخذ ویزا به کشورهای مختلف سفر کند. مگر اینکه دولت سفر و یا ورود به کشوری را محدود یا ممنوع کرده باشد.

اعتبار پاسپورت به چه معناست؟

سوالات پرتکرار در مورد پاسپورت و اعتبار آن
مدت اعتبار پاسپورت در کشورهای مختلف

پاسپورت هر کشوری تا زمان مشخصی دارای اعتبار است و پس از آن باید تمدید یا تعویض شود. به‌عنوان مثال؛ پاسپورت هر شخص ایرانی از تاریخ صدور تا پنج سال اعتبار دارد و پس از آن در صورت نیاز، متقاضی می‌تواند پاسپورت خود را تا پنج سال دیگر تمدید کند.

ارزش پاسپورت چیست؟

ارزش پاسپورت کشورهای مختلف به‌طور معمول، براساس تعداد کشورهایی که اجازه سفر بدون نیاز به ویزا را به دارنده آن پاسپورت می‌دهند مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال، در حال حاضر با کمک پاسپورت کشور ایران می‌توان به ۶ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا، به ۳۱ کشور با ویزا در بدو ورود و ۱۶۱ کشور با اخذ ویزا سفر کرد. همچنین با پاسپورت کشوری مثل مکزیک می‌توان به ۵۱ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا، ۴۱ کشور با ویزا هنگام ورود و ۱۰۶ کشور با اخذ ویزا سفر کرد.

ارزش پاسپورت برخی از کشورها را براساس گزارش وب‌سایت passportindex در جدول زیر مشاهده کنید.

پاسپورت کشورهاتعداد کشورهایی که بدون نیاز به ویزا می‌توان به آن سفر کرد.تعداد کشورهایی که با ویزا هنگام ورود می‌توان به آن سفر کرد.تعداد کشورهایی که برای سفر به آن‎‌ها به اخذ ویزا نیاز دارد.
دومینیکا۴۹۳۲۱۱۷
سنت کیتس و نویس۵۹۳۱۱۰۸
مالتا۹۸۳۲۶۸
آلمان۹۹۳۶۶۳
اسپانیا۹۸۳۶۶۴
فنلاند۹۸۳۶۶۴
سویس۹۵۳۹۶۴
سوئد۹۹۳۴۶۵
اتریش۹۸۳۵۶۸
ایتالیا۹۸۳۵۶۵

ارزش پاسپورت‌های مذکور در‌حال‌حاضر به خاطر شیوع  بیماری کرونا نسبت به سال‌های قبل کاهش پیدا کرده است. با حل این معضل جهانی به احتمال زیاد ارزش پاسپورت‌ کشورها و امکان سفر با آن‌ها افزایش خواهد یافت.

پاسپورت دوم چیست؟

سوالات پرتکرار درباره پاسپورت  و امکان دریافت پاسپورت دوم
پاسپورت دوم

افرادی که موفق به دریافت تابعیت مضاعف یا تابعیت دوگانه می‌شوند، می‌توانند پس از مدتی مشخص و تحت قوانین خاصی برای دریافت پاسپورت دوم اقدام کنند و از مزایای آن بهره‌مند شود. البته این نکته را نباید فراموش کرد که امکان اخذ پاسپورت دوم تنها در کشورهایی که تابعیت دوگانه را می‌پذیرند، وجود دارد.

پاسپورت دوم چه ارزشی دارد؟

سوالات پرتکرار درباره پاسپورت و ارزش پاسپورت
ارزش پاسپورت

داشتن پاسپورت دوم به فرد این امکان را می‌دهد تا به کشورهای بیشتری دسترسی داشته باشد. دریافت پاسپورت دوم با روش‌های مختلف مثل؛ سرمایه‌گذاری، تحصیل، کار، ازدواج، تولد و غیره انجام می‌گیرد. ارزش پاسپورت دوم همه کشورها با یکدیگر برابر نیست. به‌عنوان مثال ارزش پاسپورت مکزیک بیشتر از پاسپورت دومینیکا است. چرا که با کمک پاسپورت مکزیک می‌توان به ۵۱ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کرد و با پاسپورت کشوری مثل دومینیکا می‌توان به ۴۹ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کرد.

مخاطب گرامی کیفیت کشورهایی که با کمک پاسپورت دوم به آن‌ها دسترسی خواهید داشت، نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اعتبار پاسپورت به هنگام سفر باید چه مدت باشد؟

اغلب پاسپورت‌ها پس از مدتی نیازمند تمدید اعتبار هستند. به‌طور معمول پاسپورت‌ها باید حداقل شش ماه از شروع تاریخ سفر شما اعتبار داشته باشند. چرا‌که در صورت منقضی شدن اعتبار گذرنامه، در هنگام مسافرت ممکن است کشور مقصد به شما اجازه ورود ندهد. در نتیجه دچار مشکل می‌شوید. بنابراین قبل از شروع سفر، حتما باید قوانین دولت کشور مقصد خود را چک کنید و از مدت زمان لازم برای اعتبار پاسپورت خود مطمئن شوید. هر کشور برای مدت اعتبار پاسپورت مسافرها، شرایط و قوانین مختص خود را دارد.

آیا امکان لغو پاسپورت وجود دارد؟

بله، امکان لغو پاسپورت وجود دارد. به‌طور‌کلی به چند دلیل اصلی پاسپورت لغو می‌شود. در صورتی که هر کدام از دلایل زیر در مورد شما صادق باشد، امکان لغو گذرنامه شما وجود دارد.

  1. تابعیت خود را از دست دهید.
  2. برای ارتکاب به جرم خاصی مورد اتهام باشید.
  3. اطلاعات نادرستی را در مورد خود به هنگام درخواست گذرنامه، ارائه داده باشید.

انواع پاسپورت کدامند؟

سوالات پرتکرار درباره پاسپورت و انواع آن
انواع پاسپورت

پاسپورت انواع مختلف دارد. هر کدام از آن‌ها کاربرد خود را داشته و برای اشخاص مختلف صادر می‌شود. تعدادی از مهم‌ترین انواع پاسپورت عبارت‌اند از:

  • پاسپورت رسمی
  • پاسپورت اضطراری
  • پاسپورت خانوادگی
  • پاسپورت دیپلماتیک
  • پاسپورت جمعی

سوالات پرتکرار در مورد پاسپورت

منبع:
passportindex

4 دیدگاه برای “سوالات پرتکرار درباره پاسپورت

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021