۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

دانشگاه های برتر روسیه

در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، معرفی دانشگاه‌های برتر، بهترین دانشگاه‌های پزشکی، اخذ پذیرش و هزینه تحصیل و رتبه بندی دانشگاه‌های برتر روسیه توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

روسیه سابقه طولانی در تحقیقات و آموزش آکادمیک با کیفیت بالا دارد. هرساله دانشجویان بیشتری به این کشور مهیج جذب می‌شوند. دانشگاه‌های برتر در روسیه توانسته‌اند نظر مثبت متقاضیان بین‌المللی را به خود جلب کنند.

روسیه در کنار سایر کشورهای برجام، در حال رشد سریع در دنیا، مشتاق بین‌المللی کردن سیستم آموزش عالی خود است و درحال‌توسعه سرمایه‌گذاری در دانشگاه‌های خود و گسترش حمایت از متقاضیان بین‌المللی است. آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های QS World، بالاترین رتبه در موسسه آموزشی روسیه متعلق به دانشگاه دولتی مسکو است که دارای رتبه 114 در جهان است. هدف یک برنامه جدید دولتی این است که پنج دانشگاه روسیه را به رتبه 100 بین‌المللی تا سال 2020 برساند، اما چه عواملی مانع از پیشرفت بهتر مؤسسات آموزشی روسیه در رتبه‌بندی می‌شود؟

در ماه سپتامبر، رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه جهانی QS برای سال 2014 منتشر شد که شامل 21 دانشگاه روسیه بود - شش دانشگاه بیشتر از سال 2013. سه دانشگاه روسیه برای اولین بار در لیست رتبه‌بندی جای گرفتند: موسسه فیزیک مهندسی مسکو (481-490)، دانشگاه دولتی تحقیقات ملی ساراتوف (650-601) و دانشگاه ملی علوم و فناوری MISIS (701).

روسیه تحصیلات با کیفیت بالا را در مؤسسات مشهور جهان ارائه می‌دهد و به‌سرعت در حال بین‌المللی کردن بخش دانشگاه خود است. ده ها دانشگاه روسیه برنامه‌های تحصیلی متنوعی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشگاه های برتر روسیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه

 روسیه بیشتر خدمات آموزشی تنظیم کننده آموزش را از طریق وزارت آموزش‌وپرورش و علوم ارائه می‌دهد. مقامات منطقه‌ای آموزش‌وپرورش را در حوزه‌های قضایی خود در چارچوب غالب قوانین فدرال تنظیم می‌کنند. هزینه‌های روسیه برای آموزش از 2.7٪ تولید ناخالص داخلی در سال 2005 به 3.8٪ در سال 2013 افزایش‌یافته است؛ اما همچنان زیر میانگین OECD یعنی 5.2٪ است. فساد در دانشگاه‌های روسیه معمول است، دانشجویان برای گذراندن یک امتحان اغلب مجبور به پرداخت رشوه هستند.

قبل از 1990 دوره آموزش مدارس در اتحاد جماهیر شوروی 10 سال به طول انجامید؛ اما در پایان سال 1990 یک دوره 11 ساله به‌طور رسمی آغاز به کار کرد. تحصیل در مدارس متوسطه دولتی رایگان است.

اولین تحصیلات عالی (سطح دانشگاه) با رزرو رایگان است. تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان با پرداخت کامل حقوق ثبت‌نام می‌کنند. دانش‌آموزان دختر و پسر در همه مراحل تحصیل سهم مساوی دارند، به‌جز در آموزش عالی که زنان با 57٪ پیشرو هستند.

برآورد سال 2015 آژانس اطلاعات مرکزی ایالات‌متحده، میزان سواد در روسیه را 99.7٪ (99.7٪ برای مردان، 99.6٪ برای زنان) اعلام کرده است. طبق برآورد سال 2016 OECD، 54٪ از بزرگ‌سالان روسیه (افراد 25 تا 64 ساله) به تحصیلات عالی رسیده‌اند و این دومین مرتبه از بالاترین میزان تحصیلات عالی در بین 35 کشور عضو OECD است.

47.7٪ تحصیلات متوسطه را گذرانده‌اند (دوره 11 ساله کامل). 5/26 درصد دوره راهنمایی (9 سال) و 1/8 درصد تحصیلات ابتدایی (حداقل 4 سال) را گذرانده‌اند. بالاترین میزان تحصیلات عالی (24.7٪) در زنان 35 تا 39 ساله ثبت‌شده است (در مقایسه با مردان 5.5٪ 19.5٪).

در مقایسه با سایر کشورهای OECD، روسیه دارای کوچک‌ترین اندازه کلاس و کوتاه‌ترین ساعت آموزش در سال است.

در سال 2014 واحد اطلاعات پیرسون / اکونومیست میزان تحصیلات روسیه را به‌عنوان 8th بهترین در اروپا و سیزدهمین بهترین در جهان رتبه‌بندی کرد. موفقیت تحصیلی روسیه به‌عنوان 21 مین در جهان و مهارت‌های شناختی دانش‌آموزان به‌عنوان 9 امین بالاترین سطح قرار داد.

در سال 2015، OECD مهارت‌های علوم ریاضی و دانشجویی دانشجویان روسی را به‌عنوان سی و چهارمین در جهان، بین سوئد و ایسلند قرار داد.

در سال 2016، شرکت آمریکایی بلومبرگ، تحصیلات عالیه روسیه را به‌عنوان سومین در جهان ارزیابی کرد و درصد فارغ‌التحصیلان دبیرستانی را که برای تحصیل در دانشگاه می‌روند، فارغ‌التحصیلان سالانه علوم و مهندسی را به‌عنوان درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه و علوم اندازه‌گیری کرد و فارغ‌التحصیلان مهندسی به‌عنوان درصدی از نیروی کار چشم‌گیر بودند.

در سال 2014 روسیه به‌عنوان ششمین مقصد محبوب دانشجویان خارجی رتبه‌بندی شد.

جوزف استیگلیتز، اقتصاددان ارشد پیشین بانک جهانی، اظهار داشت که یکی از موارد خوبی که روسیه از دوران اتحاد جماهیر شوروی به ارث برد، "سطح بالای تحصیلات، به‌ویژه در زمینه‌های فنی بسیار مهم برای اقتصاد جدید است.

فهرست کامل دانشگاه‌های برتر در روسیه

دانشگاه های برتر روسیه

طی دهه گذشته یا بیشتر، تحصیلات عالیه در روسیه با تغییر 390 میلیارد روبل (6.7 میلیارد دلار آمریکا) بین سال‌های 2011 تا 2015 برای به‌روزرسانی امکانات و تجهیزات فنی در دانشگاه‌های روسیه و بهبود آموزش برای کادر آموزشی، تغییر چشمگیری داشته است.

بعلاوه، در سال 2003، روسیه به روند بولونیا پیوست و متعهد شد سیستم خود را با اکثر کشورهای دیگر اروپا مطابقت دهد. این بدان معنی است که بسیاری از دانشگاه‌های روسیه اکنون بین یک مدرک لیسانس چهارساله و یک دوره 5 ساله تخصصی گزینه‌ای را انتخاب می‌کنند. سیستم آموزش عالی روسیه در اولین دوره رتبه‌بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS در رتبه 26 جهان قرار گرفت.

برای کشف 10 رتبه برتر امسال در روسیه، همراه با اطلاعات در مورد نقاط قوت هر یک از مؤسسات در آخرین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS بر اساس موضوع، ادامه مطلب را بخوانید.

۱- دانشگاه دولتی مسکو (Moscow State University)

 • رتبه کشور 1
 • رتبه جهانی 123

دانشگاه دولتی مسکو در سال 1755 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محیط شهری کلان‌شهر بزرگ مسکو واقع‌شده است (جمعیت بیش از 5000000 ساکن). به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه دولتی مسکو (MSU) یک موسسه آموزش عالی روسی با تحصیلات تکمیلی بزرگ (دامنه ثبت‌نام uniRank: 25،000-29،999 دانشجو) است.

دانشگاه دولتی مسکو (MSU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی شناخته‌شده مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیلی می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 265 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. MSU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی ازجمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۲- دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی (National Research University Higher School of Economics)

 • رتبه کشور 2
 • رتبه جهانی 264

دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی در سال 1992 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری کلان‌شهر بزرگ مسکو واقع‌شده است (جمعیت بیش از 5000000 ساکن).

این موسسه همچنین دارای پردیس‌های شعبه در مکان‌های زیر است:

 •  سن‌پترزبورگ،
 • نیژنی نووگورود،
 • پرم.

که رسماً توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه علوم تحقیقات (HSE) یک موسسه آموزش عالی روسیه با تحصیلات تکمیلی بسیار وسیع است (دامنه ثبت‌نام uniRank: 30،000-34،999 دانشجو).

دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی (HSE) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسیه 27 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

HSE همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر آکادمیک ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۳- دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ ( Petersburg State University)

 • رتبه کشور 3
 • رتبه جهانی 304

دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ در سال 1724 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در کلان‌شهر بزرگ سن‌پترزبورگ واقع‌شده است (جمعیت بیش از 5000000 ساکن). رسماً توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ (SPSU) یک موسسه آموزش عالی روسیه با تحصیلات تکمیلی بزرگ (دامنه ثبت‌نام uniRank: 20،000-24،999 دانشجو) است.

دانشگاه ایالتی سن‌پترزبورگ (SPSU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مدارک کارشناسی در چندین زمینه تحصیلی می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 296 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

SPSU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی ازجمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۴- آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه (Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration)

 • رتبه کشور 4
 • رتبه جهانی 397

آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه در سال 1977 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محیط شهری کلان‌شهر بزرگ مسکو واقع‌شده است (جمعیت بیش از 5000000 ساکن).

آکادمی اقتصاد ملی و مدیریت عمومی ریاست جمهوری روسیه (RANEPA) که به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه شناخته‌شده است، یک موسسه آموزش عالی روسی با تحصیلات تکمیلی بسیار گسترده است (دامنه ثبت‌نام uniRank: بیش از 45000 دانشجو).

آکادمی اقتصاد ملی و اداره عمومی ریاست جمهوری روسیه (RANEPA) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 43 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان است.

دامنه میزان پذیرش 0-10 making است که این سازمان آموزش عالی روسیه را به یک موسسه انتخابی تبدیل می‌کند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

RANEPA همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر آکادمیک ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۵- دانشگاه فدرال کازان (Kazan Federal University)

 • رتبه کشور 5
 • رتبه جهانی 423

دانشگاه فدرال کازان که در سال 1804 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در مناطق شهری کلان‌شهر کازان (محدوده جمعیتی از 1،000،000 تا 5،000،000 ساکن) جمهوری تاتارستان واقع‌شده است. این موسسه همچنین دارای یک واحد شعبه در Naberezhnye Chelny و Yelabuga است.

رسماً توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه فدرال کازان (KFU) یک موسسه آموزش عالی روسی تحصیلات تکمیلی بسیار وسیع است (دامنه ثبت‌نام uniRank: بیش از 45000 دانشجو). دانشگاه فدرال کازان (KFU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیلی می‌شود.

این موسسه آموزش عالی روسی 215 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام  کنند.

KFU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر آکادمیک ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های تبادل، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۶- دانشگاه فدرال اورال (Ural Federal University)

 • رتبه کشور 6
 • رتبه جهانی 486

دانشگاه فدرال اورال در سال 1920 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری کلان‌شهر یکاترینبورگ (محدوده جمعیتی از 1،000،000-5،000،000 سکنه)، منطقه اسوردلوفسک واقع‌شده است. به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه فدرال اورال (UrFU) یک موسسه آموزش عالی روسیه با تحصیلات تکمیلی بسیار گسترده است (دامنه ثبت‌نام uniRank: 40،000-44،999 دانشجو).

دانشگاه فدرال اورال (UrFU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 100 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است.

دامنه میزان پذیرش 40-50٪ است که این سازمان آموزش عالی روسیه را به یک موسسه متوسط ​​انتخابی تبدیل می‌کند. متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط درخواست ثبت‌نام هستند.

UrFU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر آکادمیک ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۷- دانشگاه دولتی تومسک (Tomsk State University)

 • رتبه کشور 7
 • رتبه جهانی 547

دانشگاه دولتی تومسک در سال 1878 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری شهر بزرگ تومسک (محدوده جمعیتی 500000-1،000،000 نفر)، منطقه تومسک واقع‌شده است. به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه دولتی تومسک (TSU) یک موسسه آموزش عالی روسی با تحصیلات عالی (10،000-14،999 دانشجو) است.

دانشگاه ایالتی تومسک (TSU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع پیش لیسانس (به‌عنوان مثال گواهینامه‌ها، دیپلم‌ها، کاردانی یا بنیاد)، لیسانس، مدرک کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود.

این موسسه آموزش عالی روسی 142 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط درخواست ثبت‌نام هستند.

TSU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی ازجمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۸- دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک (Tomsk Polytechnic University)

 • رتبه 8 کشور
 • رتبه جهانی 615

دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک در سال 1896 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری شهر بزرگ تومسک (محدوده جمعیتی 500000-1،000،000 ساکن)، استان تومسک واقع‌شده است. به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه شناخته‌شده است، دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک (TPU) یک موسسه آموزش عالی روسیه با تحصیلات تکمیلی بزرگ (دامنه ثبت‌نام uniRank: 10،000-14،999 دانشجو) است.

دانشگاه پلی‌تکنیک تومسک (TPU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی مانند مقاطع پیش لیسانس (به‌عنوان مثال گواهینامه‌ها، دیپلم‌ها، کاردانی یا بنیاد)، لیسانس، مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود.

این موسسه آموزش عالی روسی 124 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان است. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

TPU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیر آکادمیک ازجمله کتابخانه، امکانات ورزشی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۹- دانشگاه ITMO (ITMO University)

 • رتبه کشور 9
 • رتبه جهانی 679

دانشگاه ITMO در سال 1900 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در محوطه شهری کلان‌شهر بزرگ سن‌پترزبورگ واقع‌شده است (جمعیت بیش از 5،000،000 ساکن). به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه ITMO (ITMO) یک موسسه آموزش عالی روسی بزرگ (محدوده ثبت‌نام uniRank: 10،000-14،999 دانشجو) است.

دانشگاه ITMO (ITMO) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک آموزش عالی رسمی شناخته‌شده مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 120 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی و سوابق تحصیلی و نمرات گذشته دانشجویان است.

دامنه میزان پذیرش 10-20٪ است که این سازمان آموزش عالی روسیه را به‌عنوان موسسه‌ای انتخابی انتخاب می‌کند. متقاضیان بین‌المللی واجد شرایط درخواست ثبت‌نام هستند.

ITMO همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

۱۰- دانشگاه فدرال سیبری (Siberian Federal University)

 • رتبه 10 کشور
 • رتبه جهانی 736

دانشگاه فدرال سیبری در سال 2006 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی عمومی غیرانتفاعی است که در مناطق شهری کلان‌شهر کراسنویارسک (محدوده جمعیتی از 1،000،000 تا 5،000،000 ساکن)، منطقه کراسنویارسک واقع‌شده است. به‌طور رسمی توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته‌شده است، دانشگاه فدرال سیبری (SibFU) یک موسسه آموزش عالی روسیه با تحصیلات تکمیلی بزرگ (دامنه ثبت‌نام uniRank: 25،000-29،999 دانشجو) است.

دانشگاه فدرال سیبری (SibFU) دوره‌ها و برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد که منجر به مدارک رسمی آموزش عالی شناخته‌شده مانند مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا در چندین زمینه تحصیل می‌شود. این موسسه آموزش عالی روسی 14 ساله دارای یک سیاست پذیرش انتخابی بر اساس آزمون‌های ورودی است. دامنه میزان پذیرش 30-40٪ است که این سازمان آموزش عالی روسیه را به یک موسسه بسیار انتخابی تبدیل می‌کند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند.

SibFU همچنین چندین امکان و خدمات دانشگاهی و غیردانشگاهی ازجمله کتابخانه، مسکن، امکانات ورزشی، کمک‌های مالی و یا بورسیه تحصیلی، تحصیل در خارج از کشور و برنامه‌های مبادله، دوره‌های آنلاین و فرصت‌های آموزش از راه دور و همچنین خدمات اداری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه

دانشگاه های برتر روسیه

دانشگاه‌های برتر دولتی پزشکی در روسیه عبارت‌اند از:

 • دانشگاه علوم پزشکی سیبری
 • دانشگاه فدرال خاور دور
 • دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو
 • دانشگاه فدرال جنوبی
 • دانشگاه فدرال کازان
 • پیروگوف دانشگاه ملی علوم تحقیقات روسیه
 • دانشگاه علوم پزشکی ایالتی کوبان

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه

برای تکمیل مراحل پذیرش در هر دانشگاه فدراسیون روسیه پنج مرحله وجود دارد:

 • مرحله 1: نحوه درخواست

دانشجویان می‌توانند به‌صورت آنلاین اقدام کنند. پس از مطالعه اطلاعات کامل وب‌سایت در مورد هزینه‌های تحصیل در روسیه، ابتدا باید دوره را انتخاب کنید.

پس از انتخاب دوره، باید اسناد زیر را از طریق ایمیل برای دانشگاه ارسال کنید:

 • فرم درخواست پرشده است
 • کپی گذرنامه یا شناسه بین‌المللی. (حداقل دو سال معتبر است)
 • کپی گواهی دبیرستان (با جزئیات موضوع)

پس از بررسی اسناد مکتوب فوق، در موردپذیرش یا رد به شما اطلاع خواهند داد. اگر پذیرفته شوید، نامه تأیید پذیرش شما را در یک روز کاری صادر خواهند کرد.

 • مرحله 2: چگونه نامه دعوت‌نامه دریافت کنیم؟
 • فرم درخواست پرشده
 • کپی گذرنامه بین‌المللی (حداقل دو سال معتبر)
 • کپی گواهی مدرسه (همراه با جزئیات موضوع)
 • هزینه دعوت‌نامه 400 دلار آمریکا
 • هزینه پیک 100 دلار آمریکا

می‌توانید اسناد را از طریق ایمیل یا از طریق نمابر برای دانشگاه ارسال کنید. لطفاً توجه داشته باشید که اسناد باید به‌درستی اسکن شوند و باید کاملاً خوانا باشند.

دعوت‌نامه‌ها توسط وزارت امور خارجه ایالتی صادر می‌شود و صدور دعوت‌نامه 35-40 روز زمان می‌برد.

پس از دریافت مدارک و پرداخت، نامه دعوت‌نامه اصلی، نامه تأیید پذیرش و نامه پشتیبانی ویزا را توسط پست برای شما ارسال می‌شود.

 • مرحله 3: ویزا

دانشجو باید پس از گرفتن نامه دعوت‌نامه خود از مرکز آموزش روسیه، با نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود تماس بگیرد.

شرایط عمومی ویزا به شرح زیر است:

 • دعوت‌نامه اصلی
 • گذرنامه اصلی بین‌المللی (حداقل دو سال معتبر)
 • گواهی دبیرستان (باید قانونی شود)
 • گواهی پزشکی عدم وجود ایدز / HIV (باید قانونی شود)
 • 2 عکس با اندازه گذرنامه (3.5 4.5 4.5)

P.S.: در بعضی از کشورها سفارت فدراسیون روسیه مستلزم قانونی شدن اسناد از بخش‌های خاص است.

P.S: در برخی از کشورهای خاص سفارت روسیه به برخی از مدارک اضافی نیاز دارد.

 • مرحله 4: ورود

پس از گرفتن ویزا از سفارت یا کنسولگری روسیه، دانشجویان باید اطلاعات مربوط به پرواز وی را با تاریخ و زمان ورود به دانشگاه اطلاع دهند.

یکی از آن نمایندگان دانشگاه دانشجو را در فرودگاه پذیرش می‌کند.

در صورت عدم اطلاع دانشجو از ورود خود، توسط مقامات مهاجرت روسیه به کشور خود بازگردانده می‌شود.

 • مرحله 5: پذیرش و شروع کلاس‌ها

هر دانشجو باید همراه با مجموعه کامل اسناد و رسید کامل هزینه‌های سال اول باشد.

ثبت‌نام هر دانشجو در دانشگاه طی سه روز کاری اول پس از ورود به قلمرو فدراسیون روسیه اجباری است.

پس از ورود به روسیه، دانشجو باید بسته کامل مدارک و هزینه‌های سال اول را همان‌طور که در نامه تأیید پذیرش نوشته شده است، ارائه دهد. کارکنان دفتر بین‌الملل تمام تشریفات را به اتمام می‌رسانند تا بتوانید کلاس‌های خود را در طی 4-5 روز کاری شروع کنید. دفتر بین‌الملل همچنین ویزا را از وزارت کشور تمدید می‌کند.

هم خارجی‌ها و هم شهروندان روسی می‌توانند با هزینه دولت روسیه یا به‌صورت خصوصی در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنند. تحصیل با بودجه فدراسیون روسیه سه گزینه برای ثبت‌نام در مکان‌های بودجه دولتی وجود دارد.

داوطلبان می‌توانند:

 1. برنده یکی از مسابقات آکادمیک برگزار شده در روسیه یا خارج از کشور شوند.
 2. قبولی در امتحانات دولتی یا امتحانات ورودی؛
 3. انتخاب رقابتی برای بورس تحصیلی دولتی (سهمیه) را پشت سر بگذارید.

دانشجویان با بودجه شخصی اگر آن‌ها بودجه شخصی خود را برای تحصیل داشته باشند، متقاضیان می‌توانند یک موسسه آموزشی را انتخاب کرده و با نمایندگان آن ارتباط برقرار کنند. دانشگاه‌ها معمولاً درخواست می‌کنند که یک برنامه اولیه را از طریق ایمیل ارسال کنند و با داشتن اسناد مناسب از آن پشتیبانی کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر روسیه

دانشگاه های برتر روسیه

هزینه تحصیل در روسیه نه‌تنها در مقایسه با دانشگاه‌های اروپا با کیفیت آموزشی که این دانشگاه ارائه می‌دهد، بسیار ارزان است. علاوه بر آن، 22 دانشگاه از کشور روسیه در دانشگاه‌های جهانی رده‌بندی 2016-2017 QS رتبه‌بندی شده‌اند.

حداقل شهریه‌ای که توسط وزارت آموزش‌وپرورش تعیین می‌شود، نمی‌تواند کمتر از مبلغ سرمایه‌گذاری شده در آموزش‌وپرورش برای هر دانش‌آموز توسط دولت باشد. هزینه‌ها در حالت کلی در مقاطع تحصیلی متفاوت با صورت زیر است:

به‌طورکلی برای مقطع لیسانس در کشور روسیه، 67.000 روبل (1203 دلار) تا 380.000 روبل (6.824 دلار) در سال باید در نظر گرفته شود.

 • برای مقصد پزشکی از 68.000 روبل (1.221 دلار) تا 430.000 روبل (6076 دلار) در سال هزینه تخلیه شده است.
 • دوره کارشناسی ارشد با 82000 روبل (1.473 دلار) تا 450.000 روبل (8082 دلار) در سال شروع می‌شود.
 • دوره‌های تحصیلات تکمیلی از 72.000 روبل (1293 دلار) تا 250.000 روبل (4490 دلار) در سال شهریه دارد.
 • دانشگاه‌های روسیه دوره مقدماتی را نیز ارائه می‌دهد که به‌منظور آموزش کارآموزان در مورد سنت‌ها و سبک زندگی روسی طراحی‌شده‌اند. متوسط ​​هزینه یک دوره آموزشی 120.000 روبل (2155 دلار آمریکا) می‌توانید باشید.

رتبه‌بندی بین‌المللی QS دانشگاه‌های روسیه

برای بسیاری از دانشگاه‌های روسیه رتبه‌بندی بین‌المللی هنوز یک موضوع جدید است. بااین‌وجود در ده سال گذشته دانشگاه‌ها و دولت کشور - پس از چند بار تردید و تلاش برای ایجاد رتبه‌بندی بین‌المللی خود - تصمیم گرفته‌اند که طبق قوانین بین‌المللی بازی کنند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های QS World یکی از معتبرترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی در دنیا است. این رتبه‌بندی توسط شرکت مشاور انگلیسی Quacquarelli Symonds در سال 2004 تهیه‌شده است. سالانه بیش از 2500 دانشگاه جهان ارزیابی می‌شوند. این رتبه‌بندی 500 دانشگاه برتر جهان و همچنین دانشگاه‌ها را بر اساس رشته‌های فردی رتبه‌بندی می‌کند.

دانشگاه‌های جدید روسیه در لیست امسال به لطف برنامه 5-100 فدرال پشتیبانی دانشگاه که شامل مشارکت 15 دانشگاه روسیه است، در رتبه‌بندی قرار گرفتند. هدف آن بود که پنج دانشگاه روسیه تا سال 2020 در 100 رتبه برتر بین‌المللی قرار بگیرند.

بااین‌وجود، علی‌رغم دستاوردهای کمی، هیچ‌یک از دانشگاه‌های روسیه به 100 دانشگاه معتبر راه پیدا نکردند. بهترین نتیجه توسط قدیمی‌ترین دانشگاه روسیه، دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو (MGU) به دست آمد که به مقام 114 در رتبه‌بندی QS اختصاص یافت. سؤال این است - چه چیزی مانع ورود دانشگاه‌های روسیه به 100 دانشگاه برتر می‌شود؟

اولین نتیجه‌گیری که ممکن است یک خواننده با توجه به حضور نسبتاً ضعیف روسیه در رتبه‌بندی QS انجام دهد، این است که آموزش روسیه از کیفیت قابل‌توجهی پایین‌تر از آن است که در کشورهای غربی موجود است. بااین‌حال نمایندگان مؤسسات آموزشی روسیه که RBTH با آن‌ها مصاحبه کرده این مسئله را انکار می‌کنند و می‌گویند مشکل اساساً مربوط به ارزیابی دقیق رتبه‌بندی‌ها و مطابقت این معیارها با سیستم آموزشی روسیه است.

اکثر دانشگاه‌های روسیه (تقریباً 80 درصد) فقط در سال 2011 به سیستم کارشناسی ارشد روی آوردند. این بدان معنی است که اولین موج دانشجویان لیسانس که به دوره کارشناسی ارشد و سپس دوره‌های دکترا ادامه می‌دهند، فقط در سال‌های 2015-2016 ظاهر می‌شوند.

مدرسه عالی اقتصاد (VShE) در مسکو در زمینه کسب درآمد از خدمات آموزشی بسیار موفق بوده است. این دانشگاه، یکی از رهبران شناخته‌شده آموزش بشردوستانه در روسیه امروز، 25 سال پیش تأسیس شد و با تعداد زیادی مکان کامل هزینه می‌شود و طبق مدل آموزشی غربی کار می‌کند. بااین‌وجود VShE به لطف حمایت مالی مستحکم از کشور، بسیاری از مکان‌های یارانه‌ای را نیز ارائه می‌دهد.

بااین‌وجود، VShE نسبتاً 501-550 ام در رتبه‌بندی QS را به خود اختصاص داده است. به گفته مدیر علمی موسسه آموزش VShE ایساک فرومین، رتبه پایین به این دلیل است که VShE یک دانشگاه تخصصی است، درحالی‌که رتبه‌بندی کلی QS دانشگاه‌های جامعی را شامل می‌شود که شامل دانشکده‌های پزشکی، علوم طبیعی و علوم دقیق است.

عدم تسلط عمومی به زبان انگلیسی برای دانشگاه‌های روسیه نیز بسیار مهم است. دانشگاه‌های روسیه به‌ویژه در زبان انگلیسی بسیار ضعیف در اینترنت نمایش داده می‌شوند، به همین دلیل به دست آوردن اطلاعات لازم برای ارزیابی رتبه بسیار دشوار است.

دانشگاه‌های روسیه ویژگی‌های دیگری دارند که مانع از افزایش سریع رتبه‌های بین‌المللی می‌شوند. طبیعت بسته دانشگاه‌های فنی که میراث دوران اتحاد جماهیر شوروی است، یکی از این عوامل است. آناتولی الکساندروف، رئیس دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو (322 در رتبه‌بندی QS) می‌گوید: "باومن یک دانشگاه فضایی دفاعی است، بنابراین رتبه‌بندی بین‌المللی نمی‌تواند ما را ارزیابی کند."

رنکینگ 100 دانشگاه برتر در روسیه

رتبه 

دانشگاه 

شهر / ایالت

1

Moscow State University

Moscow

2

National Research University Higher School of Economics

Moscow ...

3

St. Petersburg State University

Saint Petersburg

4

Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration

Moscow

5

Kazan Federal University

Kazan ...

6

Ural Federal University

Yekaterinburg

7

Tomsk State University

Tomsk

8

Tomsk Polytechnic University

Tomsk

9

ITMO University

Saint Petersburg

10

Siberian Federal University

Krasnoyarsk

11

Novosibirsk State University

Novosibirsk

12

Peter the Great St.Petersburg Polytechnic University

Saint Petersburg

13

Belgorod State University

Belgorod

14

South Ural State University

Chelyabinsk ...

15

Moscow Institute of Physics and Technology

Moscow ...

16

Saratov State University

Saratov ...

17

RUDN University

Moscow

18

Bauman Moscow State Technical University

Moscow ...

19

Finance Academy under the Government of the Russian Federation

Moscow

20

Lobachevsky State University of Nizhni Novgorod

Nizhny Novgorod ...

21

Moscow State Institute of International Relations

Moscow ...

22

National Research Nuclear University MEPI

Moscow

23

Voronezh State University

Voronezh ...

24

Plekhanov Russian University of Economics

Moscow ...

25

Far Eastern Federal University

Vladivostok ...

26

Altai State University

Barnaul

27

Moscow State Pedagogical University

Moscow

28

Moscow Medical Academy

Moscow

29

Ogarev Mordovia State University

Saransk ...

30

Herzen State Pedagogical University of Russia

Saint Petersburg

31

Southern Federal University

Rostov-on-Don ...

32

Northern Arctic Federal University

Arkhangelsk ...

33

Novosibirsk State Technical University

Novosibirsk

34

Russian State University for the Humanities

Moscow

35

Russian State University of Oil and Gas

Moscow

36

North-Eastern Federal University

Yakutsk

37

Samara National Research University

Samara

38

National University of Science and Technology "MISIS"

Moscow ...

39

Perm State University

Perm

40

Tver State University

Tver

41

Irkutsk State University

Irkutsk

42

St. Petersburg State University of Economics

Saint Petersburg

43

Syktyvkar State University

Syktyvkar ...

44

Tyumen Industrial University

Tyumen

45

Moscow Aviation Institute

Moscow ...

46

University of Tyumen

Tyumen ...

47

Kuban State University

Krasnodar

48

Orenburg State University

Orenburg

49

Moscow City Teachers' Training University

Moscow ...

50

Pacific National University

Khabarovsk

51

Penza State University

Penza

52

Ural State Pedagogical University

Yekaterinburg ...

53

Perm State Technical University

Perm ...

54

Tomsk State University of Control Systems and Radioelectronics

Tomsk

55

Russian State Social University

Moscow ...

56

Immanuel Kant Baltic Federal University

Kaliningrad

57

Novosibirsk State Pedagogical University

Novosibirsk

58

Synergy University

Moscow ...

59

Vladivostok State University of Economics and Service

Vladivostok ...

60

Bashkir State University

Ufa

61

Russian National Research Medical University

Moscow

62

Moscow Technical University - MIREA

Moscow

63

Petrozavodsk State University

Petrozavodsk ...

64

Ulyanovsk State University

Ulyanovsk

65

Russian State University of Physical Culture, Sport and Tourism

Moscow

66

Tomsk State Pedagogical University

Tomsk

67

Chelyabinsk State University

Chelyabinsk

68

Yaroslavl State University

Yaroslavl

69

Samara State Technical University

Samara

70

Moscow Polytech

Moscow

71

Tambov State Technical University

Tambov

72

Don State Technical University

Rostov-on-Don ...

73

Volgograd State Technical University

Volgograd

74

Vyatka State University

Kirov

75

Togliatti State University

Togliatti ...

76

Ivanovo State Power University

Ivanovo

77

Kemerovo State University

Kemerovo ...

78

North Caucasus Federal University

Stavropol

79

Vladimir State University for the Humanities

Vladimir

80

Saint Petersburg State Electrotechnical University

Saint Petersburg

81

North-Western State Medical University

Saint Petersburg

82

Ufa State Aviation Technical University

Ufa

83

Tula State University

Tula

84

Volgograd State Socio-Pedagogical University

Volgograd

85

Russian State Agricultural University

Moscow

86

The Bonch-Bruevich St. Petersburg State University of Telecommunications

Saint Petersburg ...

87

Altai State Pedagogical Academy

Barnaul

88

Udmurt State University

Izhevsk ...

89

Irkutsk National Research Technical University

Irkutsk ...

90

Omsk State Pedagogical University

Omsk ...

91

Moscow Tchaikovsky Conservatory

Moscow

92

N.R.U. Moscow Power Engineering Institute

Moscow ...

93

Ural State University of Economics

Yekaterinburg

94

Magnitogorsk State Technical University

Magnitogorsk

95

Moscow State University of Civil Engineering

Moscow

96

Novgorod State University

Veliky Novgorod

97

Saint-Petersburg Mining University

Saint Petersburg

98

Kutafin Moscow State Law University

Moscow

99

Kabardino-Balkarian State University

Nalchik

100

Voronezh State Technical University

Voronezh ...

منابع

 

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه با مشاورین متخصص ما در GO2TR تماس بگیرید.

مشاوره دانشگاه های برتر روسیه
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 4,098 نمایش

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط