مهاجرت به روسیه

مهاجرت به روسیه برای کسانی که قصد ادامه‌ تحصیل و یا گرفتن اقامت روسیه را داشته باشند، یک انتخاب کاملاً بی‌نظیر است. شهر مسکو، پایتخت روسیه، از نظر داشتن مؤسسات معتبر علمی‌ پژوهشی در وضعیت بسیار خوبی قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که کشور روسیه در زمینه جذب و صدور ویزای روسیه برای تحصیل به دانشجویان ایرانی بسیار مشتاق است و روش‌های بسیاری برای اخذ اقامت این کشور پیش روی مهاجران قرار دارد.

مقدمه

کشور روسیه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است که هرساله افراد زیادی از سرتاسر نقاط دنیا متقاضی اخذ اقامت این کشور هستند. کشور روسیه با اقتصاد قدرتمند و بسیار غنی که دارد، سطح رفاه و راحتی نسبتاً بالایی به همراه امکانات و امنیت اجتماعی بسیار خوبی را برای شهروندان خود فراهم کرده است. تمام این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا متقاضیان زیادی از راه‌های مختلف نسبت به اخذ اقامت روسیه اقدام کنند.

در این مقاله، با ما همراه باشید تا تمامی راه‌های به‌روز و قوانین اقامتی کشور روسیه را برای شما عزیزان، مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

روش های مهاجرت به روسیه

برای مهاجرت به روسیه، می‌توانید از طریق روش‌های مختلف اقدام نمایید که به شرح زیر است:
 • روش اول ویزای توریستی است که برای دید و بازدید از اقوام و همینطور گشت و گذار در شهرهای مختلف این کشور صادر می‌شود. این ویزا برای کسانی که قصد دارند در تایم کم وارد کشور و از آن خارج شوند، گزینه خوبی است.
 • روش دوم مهاجرت به روسیه از طریق ویزای کاری است که خود شامل دسته بندی‌های مختلفی است، ویزای کار یک ساله، سه ساله ارائه می‌شود.
 • ویزای تجاری و سرمایه نیز از دیگر روش‌های مهاجرت به روسیه محسوب می‌شود که در این روش افراد می‌بایست سعی کنند از نظر مالی در وضعیت مطلوبی باشند.
 • همینطور روش‌های دیگر مانند تحصیل در روسیه، ازدواج با فرد روسی و یا تولد نیز می‌تواند در زیر مجموعه‌های مهاجرت به روسیه محسوب شود.

یک نکته را به دقت توجه نمایید وقتی صحبت از مهاجرت به روسیه است، یعنی در ابتدا اقامت در وضعیت موقت قرار دارد و به این معنی نیست که فرد به محض ورود اقامت دائم این کشور را اخذ می‌نماید. شما با مهاجرت به روسیه تا زمانی که در لیست اقامت موقت قرار دارید، از حقوق شهروندی برخوردار نخواهید بود.  در این میان یک سری تبصره‌های درمانی و بهداشتی وجود دارد که در ادامه مقاله بررسی می‌شود.

در ویزای تحصیلی آنچه بسیار مهم است مدارک تحصیلی قبلی شما و برای ویزای کاری سابقه کاری و تخصص است. هزینه‌هایی که برای اخذ ویزای این کشور در نظر گرفته می‌شود، با هم فرق دارد و با توجه به هدف مهاجرت به روسیه تعیین می‌شود.

شرایط کلی مهاجرت به کشور روسیه

روسیه کشوری ثروتمند و مرفه اروپایی است که امکانات و امنیت اجتماعی آن زبانزد همسایگانش است. چشم‌اندازهای بسیار وسیعی از سطح زندگی در این کشور وجود دارد که در کمتر کشوری مشابه آن را می‌توان یافت. روسیه درزمینۀ‌های مختلفی نظیر اقتصاد، علم و فناوری و امکاناتی همچون هزینه‌های مناسب تحصیل و موارد مشابه، شرایط بسیار ایدئالی را برای مهاجران فراهم کرده است؛ ازاین‌رو، هرساله افراد بسیاری با اهداف مختلف متقاضی مهاجرت به روسیه هستند.

روسیه یکی از کشورهایی است که اخیراً به‌دلیل نزدیکی آن به کشور ایران مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این مقاله، شرایط کلی و عمومی مهاجرت به این کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم.مهاجرت شرایط خاص به روسیه

مهاجرت پناهندگی به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی یکی از روش‌های پر ریسک محسوب می‌شود و شرایط خاص و ویژه‌ای را می‌طلبد. در هر صورت پیشنهاد ما، روش‌های دیگر مهاجرت به روسیه است. شما در روش پناهندگی باید درخواست خود را در خارج از این کشور و یا در مرزهای آن ارائه دهید.

به طور کلی برای واضح‌تر شدن قوانین مهاجرت به روسیه از طریق پناهندگی، این روش را به دو مرحله تقسیم کرده‌ایم. مرحله اول به این شکل است که فرد باید به سوالاتی که به شکل آنلاین پرسیده می‌شود پاسخ دهد و در صورتی که تأیید صورت گرفته در مرحله دوم گواهی پناهندگی صادر می‌شود. حال اگر فرد در این کشور ۵ سال اقامت داشته باشد، می‌تواند برای اقامت دائم درخواست دهد.

در نظر داشته باشید که ما مسیر قانونی پناهندگی به روسیه از طریق روسیه را اعلام کرده‌ایم، اگر فرد بخواهد از روش‌های غیر قانونی این مسیر را دنبال نماید باید در نظر داشته باشد که خطرهای جانی و مالی وسیعی انتظار وی را می‌کشد. عموماً این روش برای کسانی که از کشور مبدأ خود رانده شده‌اند، انتخاب می‌شود. افرادی که در کشور مبدأ در معرض خطرات جانی وسیعی هستند و چاره‌ای به جز پناهندگی ندارند این روش را انتخاب می‌کنند.

روسیه به طور کلی در زمینه پناهندگی قدرت متوسطی را در نظر گرفته و آنطور که باید در این زمینه پذیرش بالا ندارد و همچنین این روش توصیه نمی‌شود.

مهاجرت به روسیه از طریق شرایط خاص

از دیگر روش‌های مهاجرت به روسیه، شرایط خاص است. برای‌مثال، اگر فردی قصد داشته باشد که برای دوره درمان خود وارد این کشور شود، می‌بایست به همراه پزشک خود اقدام به اخذ ویزای اضطراری نماید؛ به این ترتیب، روند ارائه ویزا به او سریع‌تر خواهد بود. این نوع ویزا موقت است و پس از پایان طول درمان، فرد، باید به کشور خود باز گردد.

در صورتی که شما در مسابقات هنری و یا ورزشی شرکت کرده باشید، می‌توانید مهاجرت به روسیه داشته باشید و باید از ویزای شرایط خاص استفاده نمایید. عموماً، ویزای کارآفرینی، در این دست از ویزا قرار دارد. این ویزا، برای کسانی که طرح‌های کارآفرینی قابل قبولی دارند، ارائه می‌شود و به طور کلی هدف اصلی در این نوع مهاجرت، ایجاد فضای شغلی برای مردم روسیه و همینطور توجیه اقتصادی برای کشور است. این ویزا، عمدتا، از نظر هزینه و زمان زودتر و ارزان‌تر از سایر ویزاها صادر می‌شود و سختگیری کمتری برای آن دیده می‌شود.

مهاجرت توریستی به روسیه

روسیه بسیار زیباست و هر ساله افراد زیادی این کشور را برای سفر انتخاب می‌کنند. ویزای توریستی روسیه برای متقاضیانی صادر می‌شود که قصد گشت و گذار در این کشور را دارند. اعتبار این ویزا یا یک ماه است یا دوهفته ای و به دو صورت یک بار و یا دو بار ورود صادر می‌شود.

مدارک لازم برای مهاجرت توریستی به روسیه شامل تکمیل فرم درخواست ویزا به زبان انگلیسی که این فرم باید به شکل آنلاین ارسال شود.

بلیت رفت و برگشت که اهمیت بالایی دارد و نشان می‌دهد که شما قصد بازگشت دارید، این بلیت باید در وضعیت قطعی شده قرار بگیرد. گذرنامه معتبر با اعتبار ۶ ماهه و دو برگ سفید، یک قطعه عکس سه در چهار به همراه بیمه مسافرتی.

در نظر داشته باشید که آنچه در اخذ ویزای توریستی این کشور اهمیت دارد اثبات بازگشت شما است. یعنی باید مدرکی وجود داشته باشد که ثابت کند شما می‌خواهید به کشور خود باز گردید و علاقه‌ای به ماندن در روسیه ندارید.

مثلاً اگر کارمند هستید، می‌توانید از مدارک کاری خود استفاده نمایید تا مشخص شود که زمان کمی برای تفریح دارید و باید سریع به کار خود بازگردید. افرادی که دانشجو هستند، می‌توانند از مدارک دانشجویی برای اثبات این امر استفاده نمایند. در نظر داشته باشید که در روز مصاحبه از شما سوالاتی پرسیده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که می‌خواهید به کشور خود بازگردید یا خیر بهتر است به این سوالات شفاف پاسخ دهید.

مهاجرت به روسیه از طریق همراه

در روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه، تحصیل در روسیه و کاری به روسیه شرایط ویزای همراه فراهم شده است. به طوری که مهاجرت به روسیه از طریق کار، همراه فرد نیاز به پرداخت مالیات ندارد. در نظر داشته باشید به طور کلی در مهاجرت به روسیه ازروش سرمایه‌گذاری فرد می‌تواند پس از ۶ ماه همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را همراه نماید.

در روش تحصیلی فرد می‌تواند یک نفر از اعضای خانواده درجه یک ( پدر، مادر، برادر و خواهر) به مدت مشخصی همراه خود ببرد.

یک موضوع که در خصوص ویزای همراه وجود دارد و باید به شکل دقیق و صحیح بررسی شود، از این قرار است که اگر فرزند از بیماری خاصی رنج می‌برد و یا نیاز به داروی خاصی دارد باید گواهی و نامه‌ای وجود داشته باشد که نشان دهد از نظر مالی مشکلی نبوده و همینطور شرایط درمان وی در روسیه فراهم شده است. در غیر این صورت این فرد واجد شرایط ویزای همراه نخواهد بود.

در نظر داشته باشید که ویزای همراه برای روسیه خوشبختانه به نسبت سایر کشورها از سخت گیری‌های کمتری برخوردار است و این رویه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. همسر فردی که از طریق ویزای همراه وارد این کشور شده است، تا زمان تعیین شده از سوی دولت اجازه کار ندارد اما فرزندان می‌توانند از خدمات تحصیلی استفاده نمایند.

مهاجرت کاری روسیه

در لیست روش‌های مهاجرت به روسیه، مهاجرت کاری اصلی‌ترین روش به شمار می‌آید. با داشتن ویزای کاری می‌توانید سال‌های سال بدون اینکه از کشور خارج شوید، در روسیه بمانید. داشتن ویزای کار این کشور به این معنی است که  همسر و فرزند شما نیز می‌توانند ویزای همراه بگیرند و در کنار شما زندگی کنند.

ویزای کار این کشور مولتی است. به طور کلی مهاجرت به روسیه از طریق کار دو گزینه دارد. گزینه اول ویزای کاری یک ساله است که به دفعات قابل تمدید است. این ویزا قابلیت تبدیل شدن به پاسپورت و تابعیت روسیه را ندارد. این ویزا سه ماه زمان برای آماده شدن نیاز دارد. فرد اصلی باید در آزمون زبان روسی شرکت نماید. این آزمون بسیار ساده است ( ما نامش را فرمالیته می گذاریم).

نوع دوم ویزای کار سه ساله روسیه است که به دفعات تمدید می‌شود و برای تمدید نیاز به خروج از کشور ندارید. این ویزا در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت خواهد شد. یک ماه زمان در صورتی که مدارک کامل باشد فراهم شده است. این ویزا نیاز به آزمون زبان ندارد.

برای اخذ ویزای کاری این کشور آنچه بسیار دشوار است، یافتن شغل است که اگر افراد از نظر تخصص در وضعیت خوبی باشند، می‌توانند به سادگی به شغل مورد نظر دست یابند.

وقتی ویزای کاری سه‌ساله روسیه را اخذ نمودید، ۶ ماه بعد می‌توانید برای اقامت دائم درخواست نمایید که نیاز به پراپیسکا و همینطور پرداخت هزینه درخواست دارید. پس از ۵ سال می‌توانید در ظرف شش ماه تابعیت روسیه را اخذ نمایید. برای اخذ تابعیت این کشور باید پراپیسکا، حضور در روسیه حداقل شش ماه در سال و همینطور تمدید اقامت برای بار دوم داشته باشید.

پراپیسکا: آدرس رسمی محل اقامت فرد است که به شکل یک مهر در داخل پاسپورت وی زده می‌شود. این آدرس باید مورد تأیید قرار بگیرد.کاریابی در روسیه باید به دقت صورت بگیرد.

مهاجرت تحصیلی‌ به روسیه

در صورتی که افراد قصد ادامه تحصیل به زبان روسی در روسیه را داشته باشند، پس از انتخاب رشته تحصیلی و همینطور دانشگاه مقصد می‌بایست ترجمه رسمی مدارک خود را نیز تهیه نمایند.

در نظر داشته باشید که برای پذیرش در دانشگاه نیاز به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات دارید. نیاز است که آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی شما به همراه ریز نمرات ارائه شود. هر فرد باید صفحه مشخصات پاسپورت و همینطور شناسنامه خود را ارائه دهد. به طور کلی یک پروسه ۴۵ الی ۶۰ روزه نیاز است تا این مسیر به طور دقیق طی شود.

در مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل ، یک دوره پادفک نیز وجود دارد که شامل دو ترم تحصیلی است که این دوره به زبان روسی برگزار می‌شود.

پذیرش در دانشگاه‌های روسیه به طور کلی ۲ ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک مورد نیاز تخمین زده شده است.

افرادی که می‌خواهند مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل داشته باشند، باید بالای ۱۷ سال سن داشته باشند. سقف سنی برای تحصیل در روسیه وجود ندارد. ارائه گواهی مالی تنها در مبلغ مشخص، که مبلغ بالایی هم نیست باید ارائه شود.

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه نیاز است در آزمون‌های ورودی شرکت نمایید، این آزمون‌ها بسیار آسان است و قابل قیاس با کنکور در ایران نیست. در این آزمون بیشتر وضعیت اطلاعات عمومی افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که شما از دسته افرادی که فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه الف ممتاز وزارت علوم هستید، مدرک تحصیلی شما بدون مشکل مورد تایید قرار گرفته و در ایران تأیید می‌شود. در صورتی که در لیست گروه ب یعنی خوب قرار داشته باشید، نیاز است که رزومه خوبی ارائه دهید.

مهاجرت به روسیه از طریق تولد

اقامت روسیه روش‌های مختلفی دارد که یکی از این روش‌ها تولد است. یکی از این روش‌ها می‌تواند تولد فرزند و یا به سرپرستی گرفتن یک کودک روسی باشد. سیستم خون و خاک دو سیستم قابل قبول در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت محسوب می‌شود. در روسیه اگر فرزند دارای پدر و یا مادر روسی باشد، بدون در نظر گرفتن کشور تولد وی، تابعیت فرزند روسی می‌شود. پس در روسیه سیستم خون مطرح است.

حال اگر پدر و مادر فرزند، روسی نباشند و فرزند در کشور روسیه به دنیا آید در صورتی که کشور محل تولد کودک به وی تابعیت ندهد، دولت روسیه با در نظر گرفتن یک سری شرایط به سادگی می‌تواند به او تابعیت بدهد. (این روند تبصره‌های مخصوص به خود را دارد)

اخذ اقامت از طریق پذیرش سرپرستی یک کودک، از دیگر روش‌های مهاجرت به روسیه محسوب می‌شود که البته قوانین خاص مربوط به خود را دارد. به عنوان مثال مادر یا پدر از نظر مالی باید در وضعیت بسیار خوبی قرار بگیرند، سلامت جسمی و روحی، میزان مسئولیت پذیری و سایر ویژگی والد، بارها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این روند باید به تأیید دو کشور مبدأ و مقصد برسد.

در صورتی که والدین تابعیت نداشته باشند و کودک در کشور روسیه متولد نشود، اخذ اقامت روسیه برای وی بسیار دشوار است در صورتی که فرزند در روسیه به دنیا آمده باشد و به مدت 5 سال در این کشور زندگی کند، می‌تواند از حقوق شهروندی استفاده نماید.

مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج

لطفا این بخش را با دقت بخوانید تا به طور دقیق متوجه شوید که مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج به چه صورتی فراهم شده است. یک موضوع را از یاد نبرید که شما برای مهاجرت به روسیه با هر هدفی نیاز به اخذ ویزا دارید. اگر شما قصد مهاجرت به روسیه را دارید و هدف اصلی شما ازدواج با یک شهروند روس است می توانید اقامت این کشور را اخذ نمایید بنابراین مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج صحت دارد. فرقی نمی‌کند مرد یا زن روسی باشد. ازدواج باید در شرایط واقعی صورت بگیرد و همچنین طولانی مدت باشد. هدف اصلی در این مسیر ازدواج و به دنبال آن مهاجرت است.

توجه داشته باشید که شما با هدف مهاجرت به روسیه نمی‌توانید به سراغ روش ازدواج موقت بروید.

فرض ما بر این است که همه چیز در بستر استاندارد پیش می‌رود. در صورتی که مدارک لازم را تحویل دهید، پس از حدود ۹ ماه می‌توانید اقامت موقت «RVP» اخذ نمایید. این مجوز ۳ سال اعتبار دارد و به صورت یک مهر داخل پاسپورت شما ثبت می‌شود. شما می‌توانید پس از گذشت یک سال اقامت موقت، درخواست خود برای اقامت دائم را به ثبت برسانید و اگر همه چیز درست باشد بین ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز است که اقامت دائم شما ارائه شود. شما پس از اخذ اقامت دائم نیاز است که درخواست تابعیت صادر نمایید و در صورتی که از شرایط لازم و کافی برخوردار باشید اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

در نظر داشته باشید که کل پروسه مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج ۴ سال زمان را به خود اختصاص می‌دهد. در صورتی که در طول این مدت صاحب فرزند شوید، پروسه آسان‌تر پیش می‌رود. در نظر داشته باشید که در طول مدت ۴ سال شرایط واقعی بودن زندگی شما بارها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شما پیش از اقدام باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد در زمان ازدواج مجرد هستید.

افرادی که متأهل هستند و یا در شرف طلاق هستند تا بسته نشدن پرونده قبلی خود، نمی‌توانند مهاجرت به روسیه از طریق ازدواج را انتخاب کنند.

مهاجرت سرمایه گذاری به روسیه

مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه‌گذاری یکی از بهترین روش‌های موجود محسوب می‌شود. ما برای این ادعا دلیل محکمی داریم در ابتدا بررسی می‌کنیم که مهاجرت به روسیه به چه شکلی امکان‌پذیر است. شما برای سرمایه‌گذاری در این کشور باید یک طرح تولیدی خوب داشته باشید. دقت نمایید که طرح تولید شامل واردات، صادرات و دلالی (واسطه گری) نمی‌شود. سپس می‌بایست بر روی طرح تولیدی خود مجوز اخذ نمایید و به این ترتیب شرکت ثبت نمایید. ثبت شرکت در روسیه در لیست مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد.

حال باید در شرکت تأسیس شده بین ۱۰ الی ۱۰۰ درصد سهام به شما تعلق بگیرد و سود سهام سالیانه نیز ده میلیون روبل در نظر گرفته شود. در نظر داشته باشید که در مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری، باید در طول یک سال حداقل دو میلیون روبل مالیات پرداخت نمایید.

حال اگر این مسیر به شکل صحیح دنبال شود، می‌توانید اقامت دائم روسیه را اخذ کرده و پس از ۳ سال پاسپورت روسیه (تابعیت) این کشور را اخذ نمایید. روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور روسیه متفاوت است و ما یک نمونه را در این بخش بررسی کردیم. در نظر داشته باشید که خرید خانه در روسیه و گرفتن اقامت به خودی خود صورت نمی‌گیرد و اقامت روسیه با اجاره خانه تنها یک روش کمک کننده خواهد بود. هزینه اقامت در روسیه متغیر است.

راه اندازی کسب و کار در روسیه از طریق ثبت شرکت محدود، یک گزینه بسیار عالی محسوب می‌شود و می‌تواند به نتیجه خوب برسد. در نظر داشته باشید که در این روش به طور کلی آنچه اهمیت دارد، میزان بودجه اولیه فرد با توجه به طرح تولیدی ایجاد شده است.

راحت‌ترین روش مهاجرت به روسیه

ما منظور از راحت‌ترین روش مهاجرت به روسیه را به دو بخش راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین تقسیم می‌کنیم تا ارزیابی برای شما آسان‌تر باشد.

در نظر داشته باشید که به طور کلی همیشه راحت‌ترین روش مهاجرت به یک کشور پیشرفته، ویزای توریستی است. این روش به نوبه خود در لیست روش‌های ارزان قیمت نیز قرار می‌گیرد. پس ما برای روسیه، مهاجرت توریستی را ارزان‌ترین می‌دانیم زیرا در این روش فرد نیاز به گردش مالی بالا ندارد همچنین نیاز به مدارک و سوابق کاری و مدارک دیگر نخواهد داشت.

از طرفی عده‌ای این روش را راحت نمی‌دانند. در نظر داشته باشید که شما برای ورود به روسیه باید دعوت نامه داشته باشید، البته این گزینه در قوانین مدارک لازم دیده نمی‌شود، اما بدون داشتن دعوت‌نامه کار شما کمی سخت می‌شود. بنابراین انتخاب راحت‌ترین روش بستگی به شرایط شما دارد.

فرض کنید شما مدارک تحصیلی کاملی دارید و از نظر کاری نیز در وضعیت مطلوب قرار دارید، به این ترتیب هرچه میزان تحصیلات شما بالاتر باشد، ورود به روسیه به منظور کار برای شما آسان‌تر خواهد بود. حال اگر فردی در یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرفته شده باشد به سادگی می‌تواند از طریق گواهی که از سوی دانشگاه ارائه شده است، ویزای تحصیلی اخذ نماید. افرادی که از نظر بودجه در وضعیت مطلوبی هستند، بهترین و راحت‌ترین روش مهاجرت به روسیه را ویزای سرمایه گذاری در نظر می‌گیرند.

میزان رضایت مهاجران به روسیه

ما میزان رضایت مهاجرت به روسیه را به چند دسته تقسیم کرده‌ایم که بررسی برای فرد متقاضی پیش از هر نوع اقدامی آسان‌تر باشد. اگر شما تصمیم به مهاجرت به روسیه دارید و هدف اصلی شما کار و درآمدزایی در این کشور است، باید بدانید که میزان رضایت افرادی که پیش از شما مهاجرت کرده‌اند و البته از تخصص کاری بالایی برخوردار بوده‌اند، بیش از ۸۷ درصد است. حال نظرسنجی در بین افرادی که از نظر تخصص در وضعیت ضعیف و یا متوسط هستند نیز قرار داده‌ایم و مشخص شده است که در حدود ۵۰ الی ۶۰ درصد از افرادی که مهاجرت به روسیه با هدف کار را انتخاب کرده‌اند به هدف خود دست یافته‌اند.

مهاجرت به روسیه با هدف تحصیل به طوری که فرد بخواهد از ابتدا یعنی از پایه اول تحصیلی در این کشور باشد، با رضایت ۱۰۰ درصد همراه است و این رقم بسیار شگفت‌انگیز است. در واقع کودکانی که دوران تحصیلی دبستان و پس از آن را در روسیه گذرانده‌اند به سادگی به نتیجه دلخواه رسیده‌اند. همچنین ورود به بازار کار این افراد بسیار آسان بوده است. سیستم‌های آموزشی روسیه بی‌نظیر است و در جهان حرف زیادی برای گفتن دارد.

مهاجرت به روسیه با هدف سرمایه‌گذاری نیز با رضایت بالای ۹۱ درصد همراه است و این کشور برای کسانی که قصد ارائه گردش مالی عالی به دولت دارند را مورد پذیرش قرار می‌دهد. عموماً ویزای سرمایه‌گذاری روسیه به نسبت سایر ویزاها راحت‌تر صادر می‌شود و مشکلی از این دست دیده نمی‌شود. مهاجرت به روسیه برای کسانی که به قصد پناهنده شدن این کشور را انتخاب کرده‌اند، عموماً با راندمان پذیرش متغیری همراه است. شرایط اقامت در روسیه، مهاجرت به روسیه، کار و… در صورتی که به شکل صحیح دنبال شود، نتیجه بخش خواهد بود. کار در روسیه به پارامترهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه مقاله در این مورد صحبت می‌شود.

آمار مهاجران به روسیه

آمار کلی در زمینه مهاجرت به روسیه وجود دارد که قطعاً بررسی آن خالی از لطف نیست. در سال ۲۰۰۵ در حدود صد و نود میلیون نفر که چیزی در حدود ۳٪ از جمعیت جهان است، کشورهای پیشرفته به خصوص روسیه را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند. این انتخاب هرگز اتفاقی نخواهد بود. این آمار را در طی سال‌های طولانی تا به امروز مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۲۵۰ میلیون نفر رسیده است و این نشان می‌دهد که به نسبت سال‌های قبل رشد ۵۱٪ دیده می‌شود. این آمار برای سال ۲۰۱۸ نیز با رشد ۳۱ درصدی همراه است. این موضوع خود شامل سه بخش‌بندی مختلف می‌شود.

در ابتدا باید بدانیم که مهاجرت به روسیه و یا هر کشور دیگری دو دلیل دارد:

 1. رانده شدن
 2. جذب شدن

روسیه در هر دو پارت توانسته موفق ظاهر شود. رانده شدن به معنی وجود جنگ و ناامنی در کشور مبداً است که به نوعی سبب می‌شود فرد تصمیم به مهاجرت بگیرد و در این زمینه نیز به نتیجه دلخواه برسد. روش دوم نیز برای کسانی است که به عنوان مثال از درجه تحصیلی بالایی برخوردار هستند، اما در یافتن شغل و کسب درآمد در کشور خود به مشکل برخورده‌اند ( این نمونه در حال حاضر در کشورمان ایران بسیار دیده می‌شود). در هر صورت روسیه توانسته با پتانسیل درآمدزایی بالای خود، بهترین نتایج را در زمینه مهاجرت اتباع خارجی به ثبت برساند.

مهاجرپذیری روسیه

وقتی به لیست کشورهای مهاجرپذیر دقت کنیم، متوجه می‌شویم که روسیه نیز دقیقا در همین لیست قرار گرفته و جایگاه خوبی دارد. در مجموع در طی سال‌های گذشته، روسیه رتبه‌های متفاوتی در زمینه مهاجرپذیری داشته است که در سطح جهان رتبه ۱۹ و برای ایرانیان رتبه ۴ را دارد. یعنی ایرانیان روسیه را چهارمین کشور مناسب برای مهاجرت می‌دانند که رقم جالبی است. در نظر داشته باشید که برای این موضوع سه دلیل مطرح است. اگر دقت کنید، مقاطع ارشد و دکترا در روسیه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود که بسیار عالی است.

دلیل دوم مهاجرپذیر بودن روسیه و وجود شغل و درآمدزایی استاندارد است. برای این امر نظرسنجی انجام شد و در طی این نظرسنجی متوجه شدیم که روسیه از دسته کشورهایی است که برای ایرانیان با سواد که دارای تخصص فنی هستند می‌تواند یک انتخاب خوب باشد. دلیل سوم نیز فرهنگ بالای مردم این کشور است. روس‌ها نژاد پرست هستن و تا حدی نگاهشان به مردم کشور‌های آسیای میانه از بالا به پایین هست. زندگی در این کشور آرام است و درجه مهاجرپذیری روسیه در سال ۲۰۱۸ رشد ۵ درصدی داشته است. به طور کلی حقوق شهروندی و شرایط زندگی در روسیه برای ایرانیان نرمال و رو به پیشرفت در نظر گرفته شده است.

شهرهای مهاجر پذیر روسیه

در این بخش می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا بهترین و پرطرفدارترین شهرهای روسیه را شناسایی نمایید. مسکو، پایتخت کشور روسیه، یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود که از نظر وسعت، بسیار بزرگ است. در سال ۲۰۱۸، در حدود ۶۱ درصد از مهاجران، این شهر را برای زندگی و مهاجرت انتخاب کرده‌اند. یکی از دلایل بسیار مهم برای این انتخاب، فضای تحصیلی و دانشگاهی بی‌نظیر در آن است. موسسات علمی، ورزشی و آموزشی در این شهر بسیار عالی است. ورزشکاران عموماً مسکو را بهترین شهر روسیه می‌دانند.

سن پترزبورگ، دومین شهر مهاجرپذیر روسیه محسوب می‌شود. این شهر، در شمال غربی روسیه قرار دارد و علت مهاجرپذیر بودن آن، آب و هوای بی‌نظیر است. این شهر، مهد جنبش‌های هنری و فرهنگی محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید که در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۸ درصد از مهاجران، سن پترزبورگ را انتخاب کرده‌اند.

شهر نیژنینووگورود، از شهرهای معروف روسیه است؛ اما، از نظر مهاجر در وضعیت ضعیفی قرار دارد. این شهر از نظر هزینه گران است و عموماً قشر خاصی می‌توانند آن را برای زندگی انتخاب نمایند.

اخذ پاسپورت روسیه

در بررسی قدرتمندترین پاسپورت دنیا، پاسپورت کشور روسیه در ردۀ چهلم قرار دارد.

صدور مجوز اقامت دائمی روسیه و گذرنامه‌های روسیه بر عهدۀ اداره امور مهاجرت روسیه است. مهاجران، پس از یک سال زندگی در روسیه، می‌توانند جهت دریافت اقامت دائم و پذیرفته شدن به عنوان شهروند روس اقدام نمایند. برای به دست آوردن شهروندی روسیه، باید یک اقامت موقت قانونی در روسیه گرفته شود.

مجوز اقامت دائم روسیه، راهی است برای اخذ شهروندی در این کشور؛ هرچند که مقیمان دائم و شهروندان روسیه، هر دو، از حقوق مشترکی برخوردارند.

برای مثال، برخی از حقوق مشترک ساکنان دائم و شهروندان روسیه:

مجوز اقامت دائم روسیه، دو ماه قبل از پایان آن تمدید می‌شود. چنان‌چه مجوز اقامت دائم روسیه از شما گرفته شود، باید ظرف مدت حداکثر ۱۵ روز روسیه را ترک نمایید.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت روسیه:

 • چهار قطعه عکس
 • آدرس محل اقامت
 • گواهی پزشکی تأیید سلامت
 • گذرنامه یا شناسه معتبر
 • اثبات داشتن درآمد کافی برای امرار معاش خود و خانواده
 • اثبات مهارت در زبان روسی، شناخت تاریخ روسیه و مبانی فدراسیون روسیه

اخذ اقامت روسیه

انواع ویزا و اقامت در روسیه بحثی است که در این مطلب به آن پرداخته می‌شود. در تمام کشورهای دنیا ویزاهای گوناگونی وجود دارد که بر اساس نیاز مسافران صادر می‌گردد. برای گرفتن انواع ویزاها باید مراحل قانونی را طی کنید و در آخر موفق به دریافت ویزای اقامت در روسیه می‌گردید. روسیه، کشور دوست و همسایه ایران است. به‌تازگی، موج جدید و بسیاری برای مهاجرت به این کشور به راه افتاده است. چندین راه و روش برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. به‌طورکلی دو نوع اقامت موقت و دائم در روسیه وجود دارد.

برای آشنایی با انواع ویزا و اقامت در روسیه با ما همراه باشید.

پاسپورت موقت روسیه

ویزای موقت روسیه و یا ویزای TRP به مهاجرانی تعلق می‌گیرد که قصد اقامت موقت در این کشور را دارند. اعتبار این ویزا حدود ۳ سال است و شما می‌توانید تنها در محلی که برایتان مشخص شده است اقامت داشته باشید. برای اخذ این ویزا باید حدود ۶ ماه تلاش کنید.

 پاسپورت دائم روسیه

افرادی که دارای ویزای موقت هستند، می‌توانند بعد از گذشت حدود ۱ سال اقدام به گرفتن ویزای دائم روسیه نمایند؛ البته شرایط سخت‌تری برای گرفتن این ویزا وجود دارد و قبل از اخذ آن، باید تمام مراحل را با موفقیت به پایان برسانید. به این نکته توجه داشته باشید، درصورتی‌که به مدت ۶ ماه از خاک روسیه خارج شوید، ویزای شما باطل خواهد شد و باید دوباره اقدام به گرفتن پاسپورت نمایید.

با ثبت شرکت ویزای روسیه را اخذ نمایید

شما می‌توانید با ثبت شرکت در روسیه، اقامت آن را اخذ کنید. اگر در ایران صاحب شرکتی هستید می‌توانید با انتقال آن کشور روسیه شرکت را به ثبت برسانید. برای این کار لازم نیست که حتماً با یک شهروند روسی شریک باشید. یک ایرانی به‌تنهایی می‌تواند شرکت رسمی در روسیه داشته باشد. تنها محدودیت برای افرادی که شرکت به ثبت می‌رسانند این است که در ابتدای کار به مدت سه ماه نمی‌توانند مدیرعامل شرکت باشند. باید برای مدت سه ماه، یک مدیر عامل روس را وارد کار سازید و بعد از صدور مجوزهای لازم خودتان می‌توانید به‌راحتی مدیریت شرکت را به‌دست بگیرید. یکی از انواع ویزا و اقامت در روسیه این مورد است.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

یکی از انواع ویزا و اقامت در روسیه این مورد است. شما می‌توانید از طریق ازدواج با اتباع روسی اقامت موقت این کشور را به دست آورید. تقریباً بعد از ۴ سال می‌توانید اقامت دائم را دریافت نمایید. درصورتی‌که در این میان فرزندی به دنیا آید و یا ملکی توسط اتباع ایرانی خریداری شود گرفتن اقامت دائم راحت‌تر خواهد شد. به‌تازگی در روسیه قوانینی وضع گشته است که به مردان خارجی که با دختران روس ازدواج می‌کنند امکانات و تسهیلات خوبی فراهم می‌آورند. از انواع ویزا و اقامت در روسیه ازدواج با اتباع روس است.

ویزای تحصیلی روسیه راهی خوب برای مهاجرت

از انواع ویزا و اقامت در روسیه می‌توان به مهاجرت تحصیلی اشاره نمود. مهاجرت تحصیلی برای جوانان جذابیت خاصی دارد. روسیه با دارا بودن دانشگاه‌های خوب و معتبر، مقصدی عالی برای مهاجرت تحصیلی است. با ارائه مدارک و ارسال درخواست برای دانشگاه، می‌توانید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایید. اگر انواع ویزا و اقامت در روسیه را بررسی نماییم، خواهیم دید که ویزای تحصیلی بهترین روش برای مهاجرت است.

گرفتن ویزای این کشور برای ایرانیان بسیار راحت‌تر از سایر کشورها است. هرساله، دانشجویان زیادی، برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، از ایران به روسیه مهاجرت می‌کنند. با تسلط داشتن به دو زبان انگلیسی و روسی می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. این کشور در حوزه علم و تکنولوژی جایگاه خوبی را داراست. مهاجرت تحصیلی در روسیه انتخاب خوبی برای مهاجرت به خارج از کشور است.

هزينه تحصیل در روسیه دانشگاه پاولوف روسیه به شرح زیر است:

 • پزشكي به زبان روسي سالانه: ٥٣٠٠ دلار
 • پزشكي به زبان انگليسي سالانه: ٥٥٠٠ دلار
 • دندان به زبان روسي سالانه: ٥٥٠٠ دلار
 • هزينه پادفك سالانه: ٢٥٠٠ دلار
 • هزينه خوابگاه سالانه: ١٠٠٠ دلار
 • هزينه بيمه سالانه: ٢٠٠ دلار
بهترین روش مهاجرت به روسیه چیست؟
پیشنهاد مشاورین مهاجرتی ما روش تحصیلی است.برای ورود به دانشگاه‌های روسیه نیاز است در آزمون‌های ورودی شرکت نمایید، این آزمون‌ها بسیار آسان است و قابل قیاس با کنکور در ایران نیست. در این آزمون بیشتر وضعیت اطلاعات عمومی افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد.
در صورت تولد فرزند اقامت روسیه به وی تعلق می گیرد؟
سیستم خون و خاک دو سیستم قابل قبول در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت محسوب می‌شود. در صورتی که فرزند در روسیه به دنیا آمده باشد و به مدت 5 سال در این کشور زندگی کند، می‌تواند از حقوق شهروندی استفاده نماید.
در صورت ازدواج با یک فرد روس مهاجرت به روسیه چگونه است؟
در صورتی که مدارک لازم را تحویل دهید، پس از حدود 9 ماه می‌توانید اقامت موقت اخذ نمایید (RVP). این مجوز 3 سال اعتبار دارد و به صورت یک مهر داخل پاسپورت شما ثبت می‌شود.


9 دیدگاه برای “مهاجرت به روسیه

 1. ناشناس گفته:

  شرایط مهاجرت واسه ازدواج در روسیه؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز.با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما در این زمینه شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام
  كيس مناسب زندگى را جهت ازدواج چگونه پيدا كنيم در شرايطي كه حود ايران هستم ؟
  ايا لازمه ابتدا به روسيه رفته أنجا انتخاب شود ؟ صمناً تحصيل در مقطع دكترا شرايط سنى دارد ؟
  متشكرم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  معمولا این کار از طریق سایتهای غیر اخلاقی انجام می شود و اصلا پیشنهاد نمیکنیم
  میتوانید برای راهنمایی بیشتر با تیم متخصص ما تماس بگیرید: 02143000021
  قدردان شما تیم اعزام GO2TR

 3. ناشناس گفته:

  خيلي خفنه سايتتون! در مورد همه چي اطلاعات دادين!! ديگه لازم نيست در به در تو سايتاي مختلف بگردم! واقعا ممنونم!

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  از لطف شما سپاسگزاریم
  قدردان شما
  تیم اعزام GO2TR

 4. ناشناس گفته:

  با سلام بنده میخوام توریستی به هائیتی سفر کنم و از انجا درخواست ویزا دومنیکن را بکنم
  ایا به بنده ویزا میدهند و شدنیست و چه مدارکی احتیاج هست

  پاسخ:
  برای اطلاع از رویه ویزاهای توریستی با داخلی 8 مجموعه تماس بگیرید.
  021-42956(داخلی 8)
  تیم اعزام GO2TR

 5. ناشناس گفته:

  در رو سیه چه کار هایی درآمد خوبی دارن که اگه خواستیم بریم بدونیم

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،در کشور روسیه درآمدی رشته های پزشکی و برخی رشته های مهندسی مثل مهندسی IT به نسبت بقیه شغل ها درآمد بیشتری دارند.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 6. ناشناس گفته:

  سوال من این هستش که مگه واحد پولشون روبل نیست..روبل هم خیلی ارزون هست..چرا سایتها قیمتارو با دلارو یورو محاسبه میکنن؟؟؟؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، روبل واحد مالی بسیار کوچکی است به همین علت از واحد های ارزی دیگر برای بیان هزینه ها استفاده میشود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 7. Mohsen گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من 19سالمه و قصد دارم تا 10سال دیگه از طریق ازدواج به روسیه مهاجرت کنم. میخواستم بدونم برای دریافت اقامت دائم باید در ایران خدمت سربازی رو گذرونده باشیم؟

  • امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   برای کسب اقامت دائم نیازی به مدرک پایان خدمت نیست اما در صورتی که می خواهید مجدد به ایران برگردید نیاز دارید که خدمت خود را گذرانده باشید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو مهاجرت
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس