uk
کشور انگلیس

تحصیل در انگلیس

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo

تحصیل در انگلیس رویای بسیاری از دانشجویانی است که قصد دارند خارج از کشور تحصیل کنند. این رویا خیلی هم دور از دسترس نیست. اما توصیه می‌کنیم مقصد خود را بر اساس رویاهایتان انتخاب نکنید! بررسی منطقی تمام شرایط و جوانب تحصیل و زندگی در کشور مقصد می‌تواند سختی‌ها را کاهش دهد و باعث داشتن یک زندگی ایده‌آل در خارج از کشور شود. در این مقاله تحصیل در انگلیس را به طور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم و در مورد تمامی جوانب زندگی و تحصیل در این کشور اطلاعاتی ارائه شده است. مطالعه‌ی این مقاله به تصمیم‌‌گیری شما در مورد انگلیس کمک خواهد کرد؛ اما نکته‌ای که وجود دارد کلی بودن مقاله‌ی تحصیل در انگلیس است. شما می‌توانید شرایط خود را به یک مشاور حرفه‌ای و با تجربه در میان بگذارید تا به طور اختصاصی بررسی شود؛ آنگاه می‌توانید به طور قطعی درباره‌ی این کشور تصمیم بگیرید. یکی از راهکارهایی که در تسهیل تصمیم‌‌گیری به شما کمک می‌کند این است که یک لیست از تمام کشورهایی که به عنوان مقصد در نظر دارید، تهیه کنید؛ تمام نقاط مثبت و منفی تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف را یادداشت کنید. این اطلاعات جمع‌‌آوری شده باعث افزایش تمرکز شما و ارتقای قدرت تصمیم‌گیری خواهند شد. 

اولین چیزی که دانشجویان مهاجر به آن فکر می‌کنند، کاهش هزینه‌های تحصیل و حتی تحصیل رایگان در کشور مقصد است. باید بگوییم که امکان تحصیل کاملاً رایگان در کشور انگلیس وجود ندارد. البته دولت و دانشگاه‌های کشورانگلیس به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در انگلیس را دارند و واجد شرایط اعلام شده هستند، کمک هزینه‌‌های دانشجویی متنوعی اعطا می‌کند که در قسمت بعدی اطلاعات بیشتری درباره‌ی این بورسیه‌ها ارائه خواهیم داد. 

کمک هزینه تحصیلی gates cambridge 

این کمک هزینه به متقاضیان مستعد در تمام رشته‌ها و از تمام کشورهای خارجی تعلق می‌گیرد.این دانشجویان باید به شکل تمام وقت در هر یک از مقاطع تحصیلی و در رشته‌های ارائه شده در دانشگاه cambridge  تحصیل کنند تا بتوانند از این بورسیه‌ استفاده کنند.

اعتبار یک دانشگاه در سطح بین الملل در انتخاب آن دانشگاه برای تحصیل از اهمیت زیادی برخوردار است. کشور انگلیس از کشورهایی است که بسیاری از دانشگاه‌های آن در سطح جهانی از اعتبار خوبی برخوردارند.

رتبه‌بندی‌ها براساس کیفیت معیارهایی خاص در سطح بین‌الملل انجام می‌شود. با استفاده از این رتبه‌بندی‌ها دانشجویان می‌توانند از کیفیت و سطح علمی دانشگاه مورد نظر خود نسبت به دانشگاه‌های سراسر جهان مطلع شوند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور انگلیس را دارند برای ورود به این دانشگاه‌ها امتحانات A- Level شرکت کنند. کسب نمره‌ی قبولی در این امتحان لازمه‌ی ورود به دانشگاه‌های این کشور است. نمره‌ی بالا در این آزمون شانس قبولی شما را در رشته‌های پر تقاضا افزایش می‌دهد. دانشجویان می‌توانند پیش از ورود به دانشگاه در دوره‌هایA-level شرکت کنند؛طول این دوره معمولاً دو ساله است و به منزله‌ی دوره‌ی پیش دانشگاهی است.

دارندگان دیپلم بسیاری از کشورها باید نمره‌ی قبولی در آزمون A-level را کسب کنند.راه دومی که وجود دارد این است که دانش‌آموزان‌ سال‌هاي‌ آخر كالج‌ها و دبيرستان‌هاي‌ جامع‌ فرم‌های مخصوص را پر کنند و پس از ارجا به‌ مركز گزينش‌ دانشگاهي، پذیرش خود را دریافت نمایند.

 

نحوه‌ی اقامت در دانشگاه از دیگر مواردی است که در اولویت تحصیل در انگلیس قرار دارد و پس از مشخص شدن شهر و دانشگاه محل تحصیل باید درمورد آن تصمیم گیری کرد.

برخی از خوابگاه‌های انگلیس متعلق به خود دانشگاه هستند و توسط دانشگاه یا دانشکده‌های مربوطه اداره می‌شوند.دسته‌ی دیگر از خوابگاه‌ها متعلق به یک شرکت خصوصی هستند.

هنگام تحصیل در انگلیس شما می‌توانید در بسیاری از مراکز از تخفیفات خوبی بهره‌مند شوید. اویسترکارت یک بلیت الکترونیکی است که در لندن، هزینه‌های استفاده از قطار، مترو و اتوبوس را کاهش خواهد داد. دانشجویان بین‌المللی با تهیه این کارت می‌توانند بیش از ۳۰درصد در هزینه‌های رفت‌وآمدشان صرفه‌جویی کنند.

در انگلیس شغلی که به عنوان کار دانشجویی شناخته شود، وجود ندارد. دانشجویان می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مختلف در تمامی بخش‌ها مشغول به کار شوند. بعضی از مشاغل رونق بیشتری برای دانشجویان دارند و برای آن‌ها مناسب‌تر هستند؛ مانند کار در فروشگاه ها، رستوران ها و بارها. ممکن است بتوانید در موقعیت‌‌های شغلی پاره وقت دانشجویی در داخل دانشگاه خودتان مشغول شوید.

برای تحصیل در انگلیس نیز مانند تمام کشورها نیاز دارید تحت پوشش یک بیمه‌ی درمانی معتبر قرار بگیرید. سیستم مراقبت بهداشتی دولتی در کشور انگلیس یا سرویس ملی بهداشت (NHS  ) نام دارد.

در بیمه‌ی سازمان NHS، خدمات درمانی که توسط پزشک خانواده و یا پزشک عمومی ارائه می‌شود رایگان است. علاوه بر آن کلیه‌ی خدمات درمانی اورژانسی نیز برای تمام افراد صرف نظر از نحوه‌ی اقامت آن‌ها در انگلیس رایگان است.

برای مدیریت مسائل مالی حین تحصیل در انگلیس باید یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های معتبر این کشور داشته باشید تا بتوانید تراکنش انجام دهید و از خدمات بانکی بهره‌مند شوید. برخی از بانک‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که پیش از ورود به انگلیس در آن‌ها افتتاح حساب کنید. اما دانشجویان معمولاً پس از ورود به انگلیس و با بررسی شرایط بانک‌های مختلف، در بانک مورد نظرشان حساب باز می‌کنند.

برخی از بانک‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که پیش از ورود به انگلیس در آن‌ها افتتاح حساب کنید. اما دانشجویان معمولاً پس از ورود به انگلیس و با بررسی شرایط بانک‌های مختلف، در بانک مورد نظرشان حساب باز می‌کنند. افتتاح حساب از یک روز تا دو هفته زمان می‌برد؛ به همین دلیل توصیه می‌شود هنگام ورود به انگلیس به اندازه‌ی کافی پول نقد همراه خود داشته باشید.

وزارت علوم کشور ایران لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود در انگلیس ارائه داده است. دانشگاه‌های نامبرده در این لیست در سه دسته‌ی ممتاز، خوب و متوسط جای می‌گیرند. دانشگاه‌های گروه ممتاز در لیست وزارت علوم عبارتند از:

 Birbeck College, University of London Heriot-watt University Cardiff University Cranfield University Durham University Imperial College London Goldsmiths, University of London King’s College London (University of London) Lancaster

چنانچه پس از پایان تحصیلات خود قصد دارید برای ورود به بازار کار به ایران بازگردید، لازم است از دانشگاه‌های مورد تأیید در ایران اطلاع داشته باشید. دانشگاه‌های کشور انگلیس دارای اعتبار خوبی در سطح بین‌الملل به خصوص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی هستند. در ادامه لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران را برای شما آماده کرده‌ایم.

  • King’s College London
  • UCL (University College London)
  • University of Birmingham

دانشگاه کمبریج دارای رتبه اول در بین دانشگاه‌های کشور انگلیس است. این دانشگاه در رتبه بندی qs در دنیا در جایگاه ششم قرار گرفته است. دانشگاه کمبریج در سال 1209 تاسیس شد و یکی از اولین دانشگاه‌های جهان است.این دانشگاه در حال حاضر حدود 19000 دانشجو در مقاطع مختلف رشته‌های مختلف و با گرایش‌های متنوع دارد.

نظام آموزشی انگلیس با ایران بسیار متفاوت است. دانش‌آموزان انگلیسی می‌توانند در مدارس دولتی، مدارس غیر‌انتفاعی و به روش تحصیل در منزل به یادگیری بپردازند. والدین می‌توانند روش تحصیل فرزندشان را وابسته به شرایط انتخاب کنند.

مقاطع تحصیلی انگلیس به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود؛ تحصیلات پیش از دبستان، مقطع ابتدایی، متوسطه و دانشگاه. همه‌ی دانش‌آموزان موظف‌اند تحصیلات خود را تا سن 18 سالگی ادامه دهند

مدت زمان این دوره در برخی از رشته‌های مورد نظر دانشجویان بین المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در انگلیس را دارند، سه سال است. البته بعضی از رشته‌های کارشناسی، مانند علوم و برخی از شاخه‌های مهندسی ممکن است تا چهار سال زمان ببرد.  دوره‌ی کارشناسی در کشور انگلیس شامل ترکیبی از سمینارها، کارگاه‌های آموزشی و کلاس‌های تئوری است.

اولین مدرکی که باید جهت پذیرش در دوره‌های کارشناسی ارشد در انگلیس ارائه دهید؛ مدرک دوره کارشناسی به صورت ترجمه شده است. ممکن است مدرک کارشناسی شما در کشور انگلیس معتبر نباشد. نگران نباشید؛ شما می‌توانید با گذراندن یک دوره یا چند واحد تحصیلی مدرک خود را به سادگی معادل‌سازی کنید و از آن برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد استفاده کنید.

تحصیل دکترا سه ساله ‌می‌باشد.  در مقایسه با سیستم امریکایی، هم در هزینه و هم در زمان بسیار به نفع دانشجویان می‌باشد.

معمولا بین ۳ تا ۶ سال (فول تایم یا پارت تایم) به طول می انجامد که در برخی رشته‌ها به دلیل پیچیدگی بیشتر ممکن است بجای ۳سال تا۴ سال به طول انجامد. معمولا کار روی یک پروژه اکادمیک می‌باشد.

 

تحصیل پزشکی در انگلیس یکی از پر رقابت‌ترین و پر تقاضاترین دوره‌های آموزشی در این کشور است.در هر سال تحصیلی تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در دانشکده‌های پزشکی انگلیس پذیرفته می‌شوند. چرا که این کشور می‌تواند از شما یک پزشک حاذق بسازد. ارائه‌ی رشته‌ی پزشکی مطابق با استانداردهای جهانی است و از روش‌های نوین برای آموزش دانشجوها استفاده می‌شود. دانشجویان برای پذیرش در دوره‌ی پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند و در صورتی که موفق به کسب نمره‌ی قبولی نشوند، باید در دوره‌های مربوطه شرکت کنند تا برای ورود به دانشگاه آماده شوند. در کشور انگلیس از تجهیزات پیشرفته برای تدریس این رشته استفاده می‌شود.اگر از سطح علمی و نمرات خوبی برخوردار باشید، می‌توانید به دریافت بورسیه‌های تحصیلی از سال سوم تحصیل خود امیدوار باشید. اگر شما یک دانش‌اموز نمونه و با انگیزه برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی هستید، انتخاب انگلیس به عنوان مقصد تحصیلی بسیار مناسب است. تحصیل در انگلیس در رشته‌ی پزشکی شش سال طول می‌کشد.

 

 

در هر سال تحصیلی هزاران دانش‌آموز بین المللی برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی در انگلیس پذیرفته می‌شوند. البته تنها افرادی که از صمیم قلب به این رشته علاقمندند و دارای نمره‌های خوب و استعداد در این زمینه می‌باشند، می‌توانند با موفقیت دوره‌ی دندان‌پزشکی در انگلیس را به پایان برسانند. دانشجویان برای پذیرش گرفتن در دانشگاه‌ها و مدارس دندانپزشکی باید ازمون‌های ورودی که پیش از این درباره‌ی آن‌ها توضیح دادیم را با موفقیت بگذرانند.در این مصاحبه میزان علاقه و پشتکار دانشجویان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی سنجیده می‌شود.مصاحبه‌ی حضوری یا آنلاین انجام می‌دهند و پس از قبولی در آن دانشجو می‌تواند تحصیلات خود را آغاز کند. این مصاحبه کاملاً دقیق است و کلیه‌ی پیشینه تحصیلی و کاری متقاضی را به همراه مدارک گذشته‌ی او مورد بررسی قرار می‌دهد.دروس پیش نیازدوره‌ی دندانپزشکی در انگلیس توسط کالج‌هایی که برای این منظور در نظر گرفته شده‌اند، ارائه می‌شود.

 

 

پس از گذراندن دوره تحصیلی 6ساله‌ی پزشکی رقابت بر سر تخصص‌های پزشکی آغاز می‌شود. برای این که موفق شوید در تخصص مورد علاقه‌ی خود قبول شوید، باید دو برابر میزان تلاش خود برای پذیرش گرفتن در دوره‌ی پزشکی عمومی تلاش کنید.

 تحصیل تخصص پزشکی ممکن است تا 7 سال طول بکشد. در پایان این دوره شما یک پزشک حرفه‌ای و با اعتبار در سطح بین الملل خواهید بود و گواهی CCT (Certificate of Completion Training)برای شما صادر می‌شود

شرایط پذیرش گرفتن در تخصص دندانپزشکی نیز به اندازه‌ی تخصص پزشکی رقابتی است و تلاش بی‌وقفه‌ی شما را می‌طلبد.دانشجویان تخصص دندانپزشکی می‌توانند در گرایش‌های مختلفی تحصیلات خود را ادامه دهند. این گرایش‌ها عبارتند از:

• متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت 
 • 
متخصص درمان ریشه 
 • 
متخصص ارتودنسی
 • 
متخصص اطفال
 • 
متخصص رادیولوژی دهان فک و صورت

رشته‌های دیگری نیز برای تحصیل در انگلیس پرطرفدار هستند که در ادامه توضیحات مختصری درباره‌ی آن‌ها ارائه می‌دهیم:

رشته‌ی مهندسی نفت در بهترین دانشگاه‌ها در مقاطع بالا ارائه می‌شود. برای تحصیل در این رشته مدرک کارشناسی در رشته شیمی مکانیک و زمین شناسی به همراه مدرک زبان مورد نیاز است.

رشته طراحی مد و مدلینگ که یکی از پرطرفدارترین رشته‌های روز دنیا است با کیفیت خوبی دردانشکده‌های طراحی مد و مدلینگ انگلیس در زمینه‌های طراحی مد و مدلینگ ارائه می‌شود.

این که بخواهیم درباره‌ی خطراتی که زندگی در انگلیس برای شما دارد، صحبت کنیم باعث می‌شود که این قسمت از مقاله بدون مطلب باقی بماند.

خطرات احتمالی زندگی در انگلیس مانند زندگی در تمام کشورهای دیگر است. یکی از بزرگترین مشکلاتی که مهاجران با آن مواجه می‌شوند، تنهایی است. البته این مشکل برای دانشجویان به سبب روابط گسترده با سایرین بسیار کم‌تر است؛ اما در هر صورت دوری از خانواده آسان نیست.

بسیاری از ایرانیان مقیم انگلیس خواستار تحصیل فرزندانشان در مدارس بومی و ایرانی هستند. در لندن و سایر شهرهای بزرگ کشور انگلیس مدارس ایرانی وجود دارد که ضمن رعایت استانداردهای نظام آموزشی انگلیس، فرهنگ ایرانی را نیز به دانش‌آموزان می‌آموزند. این مدارس در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارند و دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌ها یا بازار کار آماده می‌کنند.

تأثیر چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی در ادامه‌ی روند تحصیل بر کسی پوشیده نیست. دلیل این تأثیر و اهمیت این است که مقاله دلیلی بر اثبات بالا بودن سواد علمی و تجربه‌ی شما در رشته‌ی تحصیلی است. به همین دلیل است که در موقعیت‌های شغلی بالاتر، در رقابت بین افراد فردی با رزومه‌ی قوی‌تر موفق می‌شود. 

همان‌طور که پیش از این گفتیم ارائه‌ی یک رزومه‌ی قوی برای پذیرش تحصیل در انگلیس، یک عامل تأثیرگذار و تعیین کننده است. فاکتورهای زیادی وجود دارند که شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید رزومه‌ی تحصیلی خود را کامل‌تر و قوی‌تر کنید. مقاله، معدل بالا و سوابق کاری از این فاکتورها هستند. 

آزمون‌ها و رقابت‌های بین‌المللی نیز از عواملی هستند که وجود آن‌ها در رزومه‌ی شما خالی از لطف نیست.

با وجود این که افرادی که مشغول به تحصیل در انگلیس هستند، می‌توانند مقالات خود را به تمام کنفرانس‌های بین‌المللی ارسال کنند؛ اما کنفرانس‌هایی که در انگلیس برگزار می‌شوند، شانس آن‌ها را افزایش می‌دهد. البته منظور از این شانس این نیست که افراد از سهمیه‌ی خاصی بهره‌مند می‌شوند. اگر یک کنفرانس در کشور انگلیس برگزار شود، شما می‌توانید به ارائه‌ی حضوری مقاله‌ی خود بپردازید و با کارفرمایان و اساتید بزرگ رشته‌ی خود آشنا شوید.

کشور انگلیس دارای تعطیلات رسمی و جشن‌های بسیاری است که شرکت در آن‌ها برای بسیاری از دانشجویان جذاب است. این جشن‌ها گاهاً توسط دانشگاه برگزار می‌شود. دانشجویان می‌توانند در مراسم‌هایی که در سطح شهر برگزار می‌شود، شرکت کنند.

در انگلیس تعطیلات مناسبتی نیز وجود دارد که معمولاً مربوط به خاندان سلطنتی می‌شود.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی دانشجویان و کسانی که می‌خواهند برای آینده تحصیلی خود تصمیم بگیرند‌، انتخاب دانشگاه و انتخاب رشته می‌باشند. دانشگاه آکسفورد یکی از خوش‌نام‌ترین و مشهور‌ترین دانشگاه‌ها در سرتاسر جهان می‌باشد که به دلیل ارائه آموزش با کیفیتی بی‌نظیر به همراه جدید‌ترین متد‌ها به عنوان یکی از آرزوهای هر فردی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل است در نظر گرفته می‌شود.

اگر شما از جمله کسانی هستید که آرزوی تحصیل در آکسفورد را در سر می‌پرورانید و نمی‌دانید که چگونه می‌توانید به این آرزوی زیبا و شگفت‌انگیز دست پیدا نمایید، کافیست در این مقاله همراه ما باشید تا تمام نکاتی که شما نیاز دارید تا در رابطه با دانشگاه آکسفورد در انگلیس و رشته‌های که در این دانشگاه به صورت کلی تدریس می‌شود را دریابید و در نهایت راه رسیدن به آرزوهای خود را بیابید.

دانشگاه آکسفورد در شهر آکسفورد کشور انگلستان واقع شده است. این دانشگاه از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه های انگلیسی زبانان محسوب می‌شود‌. قدمت و اعتبار علمی این دانشگاه سبب شده تا به یکی از مشهور‌ترین دانشگاه‌ها در سراسر دنیا تبدیل شود‌. ‌

مطالب مرتبط

سلام هزینه ویزای تحصیلی انگلستان چقده

2019-02-14 10:57:56

ساام ازمون ست چطور ؟ از طريق اون نميشه رفت انگيليس؟

2019-02-14 13:03:51

سلام دوست عزیز: آزمون SAT یک آزمون بین المللی است که شامل 2 بخش ریاضیات و زبان انگلیسی میشه،متسفانه این آزمون در ایران برگزار نمیشود و باید برای شرکت در آن به کشوری مانند ترکیه سفر کنید. قبولی در آزمون SAT مستلزم شرکت در دوره های کالج می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

2019-08-08 05:28:49

سلام من دانش آموز سال دهم در رشته انسانی هستم وتاحالا تمام معدل هام بیست بوده.میتونم بعد از گرفتن مدرک دیپلمم دررشته حقوق وبرای کارشناسی در انگلستان اقدام کنم؟البته با هزینه خیلی کم...

2019-02-19 03:48:54

سلام من دانش آموز پایه هشتم هستم .ونمراتم خوب بوده.می تونم در رشته تجربی در دبیرستا نهای لندن درس بخونم.

2019-02-24 09:44:39

سلام رشته های فنی مهندسی رو هم میگیره

2019-02-25 04:57:17

من پرستار هستم دوسال سابق کار دارم .چی جوری میتونم مهاجرت کنم ب انگلیس و پرستار باشم اونجا

2019-02-27 10:56:30

من پرستار هستم دوسال سابق کار دارم .چی جوری میتونم مهاجرت کنم ب انگلیس و پرستار باشم اونجا

2019-02-27 10:56:37

سلام من لیسانس عمران دارم از دانشگاه آزاد با معدل 13یا14آیا من هم میتونم مدرکمو معادل سازی کنم و بورسیه انگلستان بشم و ادامه تحصیل بدم تو رشته پزشکی

2019-03-01 15:11:50