خرید ملک در ترکیه

مقدمه

مقدمه

کشور ترکیه با داشتن آب‌وهوای مناسب و جاذبه‌های گردشگری همواره از سالیان قبل موردتوجه مردم کشورمان برای مسافرت و مهاجرت بوده است. بسیاری از شهروندان ایرانی برای کار، زندگی و تحصیل به ترکیه مسافرت می‌کنند. اقتصاد پویا و تولیدات گسترده درزمینهٔ منسوجات و لوازم‌خانگی نیز سبب شده است بسیاری از تاجران ایرانی برای واردات کالا از ترکیه به ایران، مکرراً به این کشور سفر کنند.

خرید ملک در ترکیه از سوی خارجی‌ها ازجمله مواردی بوده است که مورد توجه دولت ترکیه قرارگرفته است. افراد خارجی و توریست‌ها با پرداخت مبلغ مشخصی می‌توانند در ترکیه ملک خریداری کرده و اقامت موقت این کشور را به دست بیاورند. همچنین هم‌وطنانی که هرساله چندین بار برای گردش و تجارت به ترکیه مسافرت می‌کنند با خرید ملک دیگر مجبور نیستند هر بار هزینه هتل و اقامت داشته باشند و پس از مدتی نیز می‌توانند اقامت ترکیه را نیز کسب کنند.

کشور ترکیه در تلاش است تا به اتحادیه اروپا بپیوندد. این امر باعث می‌شود علاوه برافزایش قیمت مسکن، تردد به دیگر کشورهای اروپایی برای شهروندان ترکیه آسان‌تر شود.

اما قیمت خانه در ترکیه چقدر است؟ قوانین مربوط به خرید خانه چیست، چگونه می‌توان با خرید ملک در ترکیه اقامت کسب کرد؟ جواب این سؤالات را می‌توانید بامطالعه ادامه مطلب به دست آورید.

 خرید ملک در ترکیه

 خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه به‌عنوان یک کشور توریستی، سالانه درآمد بالایی از جذب توریست و مسافر کسب می‌کند. این کشور با وضع قوانینی به خارجیان این اجازه را می‌دهد با خرید خانه در محدوده‌های تعیین‌شده اقامت این کشور را به دست بیاورند.

محدوده خرید ملک در ترکیه مشخص‌شده است. افراد خارجی حق خرید ملک در اطراف شهرها و مناطق روستایی را ندارند. همچنین خرید خانهِ در مناطق نظامی ممنوع است. اجاره خانه در ترکیه نیز می‌تواند منجر به اقامت موقت در این کشور شود.

در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران بین‌المللی مخصوصاً از خاورمیانه علاقه دارند خانه‌ها و ویلاهای مدرن را در شهرهای توریستی ترکیه ازجمله آنتالیا، بدروم و فتحه را خریداری کنند تا در مواقع تعطیلات برای تفریح به این کشور سفر کنند. ناگفته نماند اقتصاد و ارزش پول ترکیه دستخوش تغییرات زیادی شده است و بسیاری از کارشناسان معتقدند سرمایه‌گذاری درزمینهٔ ملک در ترکیه ممکن است چندان سودآور نباشد.

در سال 2020 قوانین مربوط به خرید ملک در ترکیه تغییرات زیادی داشته است. میزان سرمایه‌گذاری در املاک حداقل 250 هزار دلار آمریکا است. چندین سال قبل این مبلغ در حدود یک‌میلیون دلار آمریکا بود که کاهش قابل‌توجهی داشته است و این زمینه را برای بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری آماده کرده است.

خریدار ملک باید تا 3 سال ملک خود را حفظ کند تا بتواند اقامت ترکیه را به دست آورد. افرادی که میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش داده و 500 هزار دلار آمریکا ملک بخرند قوانین بالا شامل حال آن‌ها نمی‌شود. همچنین سرمایه‌گذاری در بانک‌های ترکیه به مبلغ 500 هزار دلار آمریکا نیز می‌تواند منجر به اخذ قامت از کشور ترکیه شود.

بنابراین می‌توان گفت قوانین خرید ملک در ترکیه به شرح ذیل است:

 • خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا
 • نگهداری ملک و عدم فروش آن به مدت 3 سال
 • ارائه مدارک شناسایی و پاسپورت معتبر
 • پرداخت مالیات و ارائه مدارک آن به اداره مهاجرت ترکیه
 • ارائه برگه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و خرید ملک و درخواست اقامت
 • ارائه 2 قطعه عکس

چه کسانی واجد شرایط خرید ملک در ترکیه هستند؟

طبق قوانین ترکیه، کلیه افراد از تمام کشورهای خارجی (به‌جز چک، اسلواکی، بلژیک و قبرس) می‌توانند در ترکیه ملک خریداری کنند. شهروندان کشورهای ایالات‌متحده، کانادا، کشورهای آسیایی و اروپایی جز این افراد هستند. شهروندان ایرانی نیز می‌توانند در ترکیه ملک خریداری کرده و درخواست اقامت داشته باشند.

در هنگام خرید ملک در ترکیه بهتر است از محدودیت‌های دولت ترکیه و قوانین آگاهی کامل داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که زمین خریداری‌شده در ترکیه خالی باشد فرد می‌تواند تا دو سال اقدام به سرمایه‌گذاری و ساخت پروژه در آنجا کند. شرایط راه‌اندازی پروژه نیز باید از طریق مراجع مربوطه استعلام شده و رعایت شود.

مراحل خرید ملک در ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک متقاضی ابتدا باید گذرنامه خود را ترجمه کرده و در اختیار داشته باشد. این قانون برای بالا بردن ضریب امنیتی در معاملات از سوی دولت ترکیه اجباری شده است. همچنین فرد با داشتن مترجم رسمی و همچنین کمک گرفتن از وکیل خبره در طول انجام معامله می‌تواند از هرگونه ضرر و زیان جلوگیری کند. بعد از انتخاب ملک و تعیین طبقه، مساحت و دیگر مشخصات، وکیل با تنظیم یک سند و الصاق عکس خریدار به آن، درج مشخصات ملک، امضای خریدار، واریز پول به‌حساب فروشنده دیگر مراحل خرید ملک را تسریع می‌کند. این سند که به آن Tapu گفته می‌شود ضریب امنیت معاملات در ترکیه را بالابرده و از هرگونه تقلب و کلاه‌برداری جلوگیری می‌کند.

بعد از مراحل بالا خریدار باید یک حساب بانکی در ترکیه افتتاح کند و معمولاً 3 درصد از هزینه ملک برای مالیات و تمبر از سوی اداره مالیات ترکیه اخذ می‌گردد. افتتاح حساب از قوانین خرید ملک در ترکیه است و بعد از پرداخت مالیات یک پلاک ثبتی به ملک تعلق می‌گیرد که برای ادامه روند قانونی خرید الزامی است.

خرید ملک در ترکیه و استانداردهای سرمایه‌گذاری در ترکیه

خرید ملک در همه جای دنیا به‌عنوان نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. خرید ملک در ترکیه به‌عنوان یک کشور آسیایی- اروپایی علاوه بر اینکه می‌تواند منجر به اخذ اقامت در این کشور شود به‌نوعی سرمایه‌گذاری برای شما محسوب می‌شود؛ اما قبل از سرمایه‌گذاری در کشور خارجی علاوه بر مشورت با وکلای مجرب و کارشناسان خبره باید به نکات دیگری نیز توجه کرد.

یکی از این نکات درصد مصادره اموال در آن کشور است. این معیار مشخص‌کننده میزان امنیت مالی برای سرمایه‌گذاران خارجی است. به‌عبارت‌دیگر با توجه به اوضاع سیاسی و ثبات اقتصادی کشور موردنظر، در صورت بروز هرگونه بحران تا چه حدی مالکیت شما از امنیت برخوردار بوده و اموال شما مصادره نخواهد شد.

میزان درصد مصادره اموال در سراسر جهان بین 1 تا 7 است. هر چه این عدد کمتر باشد میزان اطمینان برای سرمایه‌گذاری بیشتر است. رقم مصادره اموال در ترکیه 5 است که این میزان ثبات نسبی و نه‌چندان رضایت‌بخش کشور ترکیه را نشان می‌دهد.

همچنین در سال‌های گذشته با وقوع کودتا در کشور ترکیه ثبات سیاسی در این کشور دست‌خوش نوسانات زیادی شد و افراد زیادی دستگیر و زندانی شدند. همچنین کشور ترکیه شاهد نوسانات زیادی در قیمت ارز بود که باعث شد ارزش پول ملی این کشور تا حد زیادی کم شود.

به‌طورکلی از سال 2016 میزان سرمایه‌گذاری خارجی مخصوصاً سرمایه‌گذاری کشورهای اروپایی در ترکیه کم شده و عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره شد ازجمله علت‌های آن است.

قیمت ملک در ترکیه

از میان شهرهای ترکیه استانبول یکی از گران‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه است. قیمت خانه در استانبول در حدود 3961 لیر است. بعدازآن آنکارا که دومین شهر بزرگ ترکیه است باقیمتی در حدود 1861 لیر. منطقه Kankaya در آنکارا از منطق اعیان‌نشین است که بیشتر افراد سیاسی در این منطقه زندگی می‌کنند. ازمیر و آنتالیا نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

قیمت زمین و ملک در ترکیه با توجه به تورم موجود در کشور ما از وضعیت بهتری برخوردار بوده و مناسب‌تر است. در حال حاضر قیمت ملک به‌طور متوسط در حدود 9.5 میلیون تومان است. البته در مناطق اعیان‌نشین و گران‌قیمت مانند بشیکتاش قیمت تا متری 120 میلیون تومان هم می‌رسد. منطقه سریر در رتبه دوم قرارگرفته و قیمتی در حدود 12 هزار لیر دارد. جزیره Bozcaada در رتبه سوم و منطقه باکرکوی با قیمتی معادل 8 هزار لیر در هر مترمربع در جایگاه چهارم قیمت‌ها قرار دارد.

در شهر توریستی ازمیر نیز منطقه چشمه که کاملاً ساحلی و توریستی است قیمت هر متر از خانه در حدود 9 هزار لیر و در منطقه نارلی دره قیمت هر مترمربع 5 هزار لیر است.

استان مولا ترکیه که منطقه توریستی بدروم در آن قرار دارد قیمت هر مترمربع آن.8 هزار لیر است و جایگاه نخست را از آن خود کرده است. بعدازآن منطقه Datca با قیمت در حدود 4.558 لیر و منطقه مارماریس با قیمتی در حدود 4300 لیر در جایگاه سوم قرار دارد.

آنتالیا یکی از مهم‌ترین و پر رفت‌وآمد ترین شهرهای ترکیه است. این شهر زیبا در مناطقی مانند Kas قیمتی در حدود 5 هزار لیر، شهر Camardi در حدود 4 هزار لیر و منطقه Yalova که استخرهای طبیعی آن شهرت جهانی دارد با قیمت 3300 لیر به فروش می‌رسد.

بااین‌حال خرید در مناطقی مانند بیلیکدوز استانبول با قیمتی در حدود 6.5 میلیون تومان و یا شهرهای دیگر ترکیه مانند آنکارا با قیمتی در حدود 4 تا 5 میلیون تومان می‌تواند خرید به‌صرفه‌تر و ارزانی برای شما باشد.

در تعیین قیمت در ترکیه و محل‌ها و شهرهای مختلف آن عوامل مختلفی دخالت دارند. نوع خانه، تعداد طبقات، محله و جمعیت آن ازجمله عوامل تعین کننده قیمت هستند. مناطق توریستی و خوش آب‌وهوا برای همه افراد ازجمله خارجی‌ها و مردم ترکیه موقعیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند. نزدیکی به مناطق تفریحی، دسترسی به وسایل نقلیه عمومی از دیگر عوامل تأثیرگذار برای خرید ملک هستند. مناطقی از سواحل ازمیر، مولا، آنتالیا و استانبول از تاپترین مناطق برای خرید خانه هستند.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت در ترکیه اجاره خانه است. این نوع اقامت موقت بوده و توریستی است. در طول اقامت فرد حق کار و تحصیل در ترکیه را نداشته و طبق قانون جدید در ترکیه این اقامت موقت، یک‌ساله است. اقامت موقت قابل تمدید نبوده و باید از اقامت قبلی حداقل یک سال گذشته باشد.

خرید ملک در ترکیه از سوی خارجی‌ها ازجمله مواردی بوده است که مور توجه دولت ترکیه قرارگرفته است. افراد خارجی و توریست‌ها با پرداخت مبلغ مشخصی می‌توانند در ترکیه ملک خریداری کرده و اقامت موقت این کشور را به دست بیاورند. همچنین هم‌وطنانی که هرساله چندین بار برای گردش و تجارت به ترکیه مسافرت می‌کنند با خرید ملک دیگر مجبور نیستند هر بار هزینه هتل و اقامت داشته باشند و پس از مدتی نیز می‌توانند اقامت ترکیه را نیز کسب کنند.

برای اقامت در کشور ترکیه لازم است که افراد مهاجر 184 روز در این کشور اقامت داشته باشند و در طول این مدت اقدام به اجاره خانه کنند. راه‌های دیگری نیز وجود دارد اما بهترین و سریع‌ترین راه همین اجاره کردن خانه است. بعد از هشت سال اقامت در این کشور می‌توانند به صورت نامحدود در کشور ترکیه زندگی کنند. البته لازم به ذکر است در مدت این 8 سال نباید از سمت دولت هیچ کمک اجتماعی دریافت کنند و هیچ گونه مشکل قضایی نداشته باشند.

افراد مهاجر باید بدانند که روابطشان را با دولت ترکیه مشخص کنند. مشکلاتی از قبیل محکومیت و بیماری‌های جدی و دامنه گیر نداشته باشند و به راحتی بتوانند کسب درآمد کنند و درگیر مشکلات مالی نیز نباشند. هم‌چنین برای مصاحبه اقامت در کشور ترکیه بهتر است با زبان ترکی صحبت کنند. برای اقامت در ترکیه باید حتما اجازه اقامت را دریافت کنند که این اجازه دارای شرایط زیر است.

1_ هر فرد باید گواهی ثبت نام از حفاظت بین‌المللی داشته باشد.

2_ شناسنامه افراد باید یکی از این برچسب‌ها را داشته باشد: متقاضی وضعیت بین‌المللی، وضعیت حفاظت بین‌المللی، بی‌تابعیتی.

3_ داشتن اجازه کار معتبر از سوی دولت ترکیه

انواع اجازه اقامت

بسته به نوع ویزا و هدف افراد مهاجر اقامت‌های مختلفی وجود دارد که شامل: تحقیقات علمی، ایجاد ارتباط تجاری، شرکت در برنامه آموزشی، برای گردشگری، برای اقامت دائم و شهروندی.

برای اقامت راحت‌تر می‌توان از روش اجاره خانه اقدام کرد

برای کسانی که قصد دارند در کشور ترکیه اقامت بگیرند بهتر است حتما به فکر اجاره کردن خانه باشند چون در این صورت راحت‌تر به آنها اقامت داده می‌شود. اگر افراد مهاجر بخواهند در کشور ترکیه نیز شروع به کار کنند شش ماه بعد از اقامتشان مثل شهروندان ترکیه هم خانه اجاره‌ای دارند و هم می‌توانند کار کنند.

جدیدا در کشور ترکیه قوانینی وضع شده برای مهاجرانی که به ترکیه سفر می‌کنند و قصد دارند خانه اجاره کنند. بیشتر از 192 کشور ملی که در سطح بین‌المللی و جهانی می‌خواهند با گذرنامه قانونی وارد کشور ترکیه شوند و اقامت کنند، تحت قوانین جدید خارجی‌ها که قانونی بین‌المللی است حمایت می‌شوند. شماره حمایت بین المللی 6458 است که برای مسافرت و اقامت و زندگی در کشور ترکیه برای مهاجران تصویب شده است.

قوانین اجاره خانه در ترکیه

در قوانین ترکیه حقوق صاحب خانه در شماره 6098 برای مستاجران تعیین شده است و به شرح زیر است.

صاحب خانه در ترکیه به هیچ وجه حق ندارد تا موقع تمام شدن قرارداد مستاجر را از خانه بیرون کند. و اگر یک ماه قبل از اینکه مهلت قرارداد تمام شود صاحب خانه به مستاجر تذکر خالی کردن خانه را ندهد به طور خودکار یک سال دیگر قرارداد تمدید می شود. جدا از اینکه به طور خودکار تمدید می شود بلکه شرایط ذکر شده درون قرارداد به طور نامحدود خواهد بود. برای اقامت در کشور ترکیه و اجاره کردن خانه در این کشور باید شخصا حضور داشته باشید و به صورت حضوری قرارداد را امضا کنید.

هزینه اجاره خانه برای مهاجران

معمولا برای مهاجرانی که در ترکیه خانه اجاره می کنند اجاره خانه در هر ماه 700 لیر به بالا است. کسانی از طریق اجاره خانه اقامت ترکیه را گرفته‌اند ارزان‌ترین راه را پیش گرفته‌اند.

تخفیف در اجاره دادن خانه و حقوق مستاجر و صاحب خانه

زمانی که مستاجر بخواهد که صاحب خانه، خانه را بازسازی کند باید هزینه‌ای در این خصوص به صاحب خانه بدهد. اگر درخواست ترمیم خانه را نداشته باشد می‌تواند از صاحب خانه درخواست تخفیف کند. البته لازم به ذکر است نوسازی خانه و وسیله‌های داخل خانه وظیفه صاحب خانه است اما اگر مستاجر بخواهد تغییراتی مختلفی به وجود بیاورد خود موظف است هزینه کند. مستاجر می‌تواند و این حق قانونی را دارد که خانه را به شخص دیگری اجاره دهد. البته به شرط اینکه شخص سوم هم قوانین قرارداد را رعایت کند.

سپرده اجاره در کشور ترکیه

هنگامی که مستاجر می‌خواهد خانه را ترک کند همانطور که در روز اول خانه را تحویل گرفته باید همانطور آن را تحویل بدهد. در این صورت می‌تواند سپرده‌ای را که داده از صاحب خانه پس بگیرد. البته سپرد‌ه‌ها نباید بیشتر از حداکثر اجاره خانه در سه ماه باشند.

تعهدهای مستاجران خارجی

یکی از معیارهای مهم برای مستاجران پرداخت منظم اجاره خانه است. در غیر این صورت اگر مستاجر طبق قرارداد اجاره را پرداخت نکند صاحب خانه می‌تواند قرارداد را فسخ کند. باید برای اجاره خانه ویلایی یا آپارتمان حتما از طریق مشاور املاک و مستغلات اقدام کرد چون در این صورت حس امنیت بیشتری خواهند داشت. و لازم به ذکر است باید 2 درصد از اجاره را به نماینده مستغلات پرداخت کنند.

 خرید خانه در ترکیه

 خرید خانه در ترکیه

شاید شما هم ازجمله افرادی هستید که در سال چندین مرتبه به ترکیه سفر می‌کنید، کشور ترکیه با داشتن آب‌وهوای خوب و جاذبه‌های فراوان امکان اخذ اقامت برای مردم دیگر کشورها ازجمله ایران را فراهم کرده است. خرید املاک مشخص‌شده از سوی دولت ترکیه در مناطق تعیین‌شده یکی از راه‌های اخذ اقامت در این کشور است. به‌عنوان‌مثال خرید خانه در مناطق روستایی، نظامی و امنیتی برای اتباع خارجی ممنوع است و در مناطق شهری نیز درصد مشخصی برای متقاضیان در نظر گرفته‌شده است.

دولت ترکیه علاوه بر این‌ها قوانین دیگری برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک را در نظر گرفته است که برای انجام یک معامله مناسب و سودآور بهتر است قبل از خرید خانه با دفاتر مشاوره درزمینهٔ مهاجرت و یا دفاتر حقوقی تماس بگیرید تا یک معامله مطمئن و درست را انجام دهید. برای اطلاع از قیمت خرید خانه در ترکیه نیز می توان از موتورهای جستجوگر استفاده کرد. بیشتر بنگاه های معاملاتی سایت معرفی املاک دارند که می توان از خانه هایی که برای فروش می گذارند دیدن کرد.

قوانین خرید خانه در ترکیه و اخذ اقامت

 دولت ترکیه با وضع قوانین امکان خرید خانه برای اکثر اتباع کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی، کانادا، آمریکای جنوبی، آسیا و من‌جمله ایران را فراهم کرده است. در حال حاضر امکان خرید ملک در بسیاری از شهرهای ترکیه وجود دارد. شهرهای استانبول، بدروم، آنتالیا و … که سالانه میزبان تعداد زیادی توریست از سراسر جهان هستند. طبق قوانین جدید مربوط به سال 2020 هر فرد خارجی با خرید ملکی به ارزش 250000 هزار دلار می‌تواند نسبت به گرفتن اقامت ترکیه اقدام کند. طبق قوانین ملک خریداری‌شده باید تا 3 سال حفظ‌شده و فروخته نشود. البته اگر میزان سرمایه‌گذاری در حدود 500 هزار دلار آمریکا باشد، از این قانون مستثنا خواهد بود. همچنین سرمایه‌گذاری 500 هزار دلار آمریکا در بانک‌های ترکیه نیز می‌تواند منجر به اقامت ترکیه شود.

برای خرید خانه ابتدا خانه را مورد بازدید قرار دهید و با توجه به موقعیت و قرارگیری در برج‌ها و میزان تجهیزات ملک، سن بنا و … .میزان بودجه خود اقدام به خرید خانه کنید. پس از انتقال سند به نام شما به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک اقامت یک‌ساله به شما داده می‌شود. در صورت حفظ ملک موردنظر اقامت شما تمدید خواهد شد.

البته طبق قوانین ترکیه شما با اجاره خانه نیز می‌توانید اقامت موقت در ترکیه را به دست آورید. این اقامت توریستی بوده و قابل تمدید نیست، مگر اینکه به ویزای تحصیل و یا کاری تبدیل شود.

طبق قوانین شش‌دانگ خانه باید به نام متقاضی و یا هریک از اعضای خانواده باشد و اخذ اقامت باعث می‌شود که فرد بتواند به همراه اعضا (زیر 18 سال) خانواده به ترکیه مهاجرت کند و در آنجا زندگی کند. اگر فرزند شما بالای 18 سال دارد (بدون مشکل سربازی) با شریک شدن در سند خانه می‌تواند اقامت بگیرد.

اگر اقامت شما تا 3 سال تمدید شود و شما هرسال حداقل 11 ماه در ترکیه زندگی کنید می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید. درصورتی‌که 5 سال از اقامت دائم شما گذشته و شما هرسال 11 ماه در ترکیه حضورداشته باشید می‌توانید تابعیت (پاسپورت) این کشور را به دست آورید. البته برای تمدید اقامت موقت حضور 2 هفته در سال کافی است.

برای اشتغال بعد از گرفتن اقامت دو راه برای شما وجود دارد: 1- بعد از استخدام توسط کارفرمای ترک و بیمه شدن مدارک استخدام خود را به اداره کار ترکیه برده و مشغول به کار شوید.2- ثبت شرکت و ارائه مدارک شرکت به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه برای اخذ موجز و شروع کار شرکت.

مراحل اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه

مراحل اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه

 • اولین اقدام برای خرید ملک افتتاح حساب بانکی در ترکیه است. این کار الزامی است زیرا مبلغ خرید ملک از طریق بانک به حساب فروشنده واریز می‌شود.
 • مرحله بعد بازدید از ملک موردنظر است. بهتر است برای بازدید از یک مشاور مجرب و مترجم کمک بگیرید تا بتوانید ملک مناسب خود را انتخاب کنید. معمولاً قیمت اعلامی توسط کارشناس دولت با قیمت واقعی چندان تفاوتی ندارد و معمولاً دلالان در این زمینه نقشی ندارند.
 • بعد از انتخاب ملک مبلغ پیش‌پرداخت را واریز کرده و بعد از انتقال سند مابقی مبلغ واریز می‌شود. سند رسمی بعد از یک ماه به شما داده می‌شود و شما می‌توانید با سند و دیگر مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کنید.
 • بعد از پاسخ به چند سؤال و تشکیل پرونده کارت اقامت یک‌ساله و گاهی دوساله برای شما صادر و ارسال می‌شود. تا زمانی ملک در تملک شماست اقامت شما تمدید می‌گردد. خوب است بدانید شما می‌توانید با خرید ملک در ترکیه اقدام به اجاره دادن خانه خود کنید که با توجه به مبلغ اجاره خانه در ترکیه می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی برای شما باشد.

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه

 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر و کپی آن
 • افتتاح حساب بانکی و انتقال مبلغ خرید خانه به آن
 • اخذ ثبت سند مخصوص خرید اتباع خارجی

قیمت خانه در ترکیه

قیمت خانه در ترکیه

یکی از راهکارهای اخذ اقامت در برخی از کشورهای آسیایی و اروپایی خرید خانه در آن کشور است. یکی از این کشورها ترکیه است که با داشتن جاذبه‌های توریستی، تفریحی و همچنین تجاری در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از مردم ایران قرارگرفته است. ضمن اینکه ایران و ترکیه ازنظر فرهنگی و مذهبی مشترکات زیادی دارند، نزدیک بودن ترکیه به ایران باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری و خرید خانه در ترکیه به گزینه مناسبی برای افراد مختلف تبدیل شود. پاسپورت ترکیه نیز در رتبه‌بندی جهانی در جایگاه 39 قرار دارد و شما با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به کشورهای زیادی سفر کنید. در حال حاضر نیز کشور ترکیه تلاش زیادی می‌کند که عضو اتحادیه اروپا شده و به حوزه شینگن بپیوندد.

قیمت خانه در ترکیه چقدر است؟

خرید ملک در ترکیه محدودیتی ندارد و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند تا هر مبلغی که تمکن مالی دارند ملک خریداری کنند. اگر شما قصد خرید خانه معمولی و کوچک را دارید باید در حدود 150 هزار لیر ترکیه هزینه کنید که با توجه به قیمت لیر در حدود 350 میلیون تومان خواهد شد. شهر استانبول یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک است. آپارتمان‌های سر به فلک کشیده و محله‌های اشرافی و اعیانی مانند بشیکتاش که قیمت ملک در آنجا تا متری 25 تا 120 میلیون تومان نیز می‌رسد. شهرهای آنکارا، ازمیر و آنتالیا در مرتبه بعدی قرار می‌گیرند. شهرهای آنالیا و مارماریس نیز ازجمله شهرهایی هستند که قیمت ملک در آنجا مناسب بوده و در ضمن دارای طبیعت زیبا و دور از هیاهو و شلوغی محیط شهری هستند.

اگر قصد خرید خانه در برج‌های جدید و نوساز دارید باید مبلغ بیشتری بپردازید اما مزیت که این املاک دارند داشتن انواع امکانات تفریحی، سونا، استخر و نزدیکی به امکانات شهری است. ضمن اینکه خانه‌های ارزان معمولاً در بافت قدیمی و بومی شهر قرار دارند و برای کسانی که به‌تازگی به ترکیه مهاجرت کرده‌اند زندگی در بافت بومی و محلی و کنار آمدن با تفاوت‌های فرهنگی ممکن است کمی دشوار باشد.

خرید آپارتمان در ترکیه

بر اساس تابعیت برای خرید آپارتمان در ترکیه، اتباع بیگانه برای خرید ملک در هر جای ترکیه به‌جز مناطق نظامی، آزاد هستند. شرایط تابعیت برای اتباع خارجی که یک‌خانه در ترکیه خریداری می‌کنند، از سپتامبر سال 2018، 250 هزار دلار خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، اتباع خارجی می‌توانند با 250 هزار دلار در ترکیه املاک و مستغلات خریداری کنند و خانواده‌های آن‌ها می‌توانند بلافاصله شهروند ترکیه شوند. داشتن یک ملک در ترکیه که کشوری است که بخش املاک و مستغلات و ساخت‌وسازها پررونق است، یک روش سرمایه‌گذاری بسیار خوب است. دروازه‌های تابعیت برای خارجیانی که خانه‌ای در ترکیه خریداری می‌کنند، باز است. فروش خانه در ترکیه امکان‌پذیر است.

درباره خریدوفروش آپارتمان در ترکیه

این روزها ترکیه به دلیل پل ارتباطی بین اروپا و آسیا مورد توجه مهاجران قرار گرفته است. استانبول به‌عنوان بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه برای خرید خانه و سرمایه‌گذاری مهم‌ترین هدف برای خارجی‌ها است. بازار املاک و مستغلات ترکیه مخصوصاً در استانبول که قطب مالی و فرهنگی این کشور است، این روزها بسیار پررونق است. با حرکت بیشتر مردم به این شهر پرزرق‌وبرق، ارزش اموال همچنان در سال‌های آینده رو به افزایش است. ازآنجاکه استانبول یکی از پرسودترین بازارها برای خرید ملک است، شرکت‌های ساختمانی با یکدیگر رقابت می‌کنند تا برخی از لوکس‌ترین آپارتمان‌های مسکونی را برای خریداران بالقوه بسازند. خریدوفروش آپارتمان به یکی از پردرآمدترین سرمایه‌گذاری‌ها تبدیل شده است. با خرید آپارتمان در ترکیه به‌آسانی می‌توان اقامت کشور ترکیه را اخذ کرد. همچنین بعد از سه سال می‌توان آپارتمان را فروخت.

خریداران ملک در استانبول که به دنبال آپارتمان مناسب هستند باید خود را برای سفر به گرداب شلوغ‌ترین و جامع‌ترین بازار و املاک ترکیه آماده سازند. شما می‌توانید آپارتمان دو خوابه در حاشیه شهر انتخاب کنید و هزینه مناسب‌تری پرداخت کنید و یا آپارتمانی در مرکز شهر با یک اتاق خواب را بررسی کنید. شرایط بررسی خانه‌های قدیمی نیز برای شما فراهم شده است. همین‌طور برخی از آپارتمان ها در مدل دوبلکس طراحی شده‌اند.

اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه

به دست آوردن اجازه اقامت برای اشخاص خارجی که املاک را در ترکیه خریداری می‌کنند، آسان است با خرید خانه در استانبول به راحتی می‌توان شهروندی ترکیه را اخذ کرد. شهروندی برای خرید خانه برای خارجی‌هایی است که حداقل 250 هزار دلار در املاک و مستغلات در ترکیه خریداری کنند. متقاضی با خرید خانه می‌تواند خود و خانواده‌اش در مدت شش ماه حق تابعیت ترکیه را دریافت کنند. به‌عبارت‌دیگر، شما می‌توانید با خرید ملک در ترکیه، یک سرمایه‌گذاری سودآور داشته باشید و شهروند ترکیه شوید. با خرید آپارتمان در ترکیه می‌توان آن را اجاره داد و یا بعد از مدتی اقدام به فروش آن کرد؛ اما طبق قانون کشور ترکیه بعد از خرید آپارتمان و اخذ اقامت این کشور تا سه سال نمی‌توان ملک خود را فروخت.

علاوه بر این، شما می‌توانید با خرید ملک برای 650 هزار لیر ترکیه و بیشتر، 3 سال اجازه اقامت برای خود و خانواده دریافت کنید و درصورتی‌که به مدت 5 سال در ترکیه بدون وقفه زندگی کنید در ملکی که دارید، حق درخواست تابعیت ترکیه را خواهید داشت.

در مدت 5 سال، شما می‌توانید تنها 1 سال در خارج از ترکیه بمانید، هدف در اینجا این است که بیگانگان در ترکیه زندگی کنند.

افراد خارجی که در استانبول ملک خریداری می‌کنند می‌توانند اجازه اقامت را دریافت کنند به شرط آنکه اقامت آن‌ها در دوره‌های معینی تمدید شود، آن‌ها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده‌های خود را دارند. با استفاده از این اجازه اقامت، کودکان خارجی می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند. اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت هستند، گرفتن مجوز کار برای شرکت‌ها آسان است.

قیمت آپارتمان در ترکیه

خرید آپارتمان در ترکیه محدودیتی ندارد و سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند تا هر مبلغی که تمکن مالی دارند ملک خریداری کنند. اگر شما قصد خرید اپارتمان معمولی و کوچک را دارید باید در حدود 150 هزار لیر ترکیه هزینه کنید که با توجه به قیمت لیر در حدود 350 میلیون تومان خواهد شد. شهر استانبول یکی از گران‌قیمت‌ترین شهرهای ترکیه برای خرید ملک است. آپارتمان‌های سر به فلک کشیده و محله‌های اشرافی و اعیانی مانند بشیکتاش که قیمت آپارتمان در آنجا تا متری 25 تا 120 میلیون تومان نیز می‌رسد. شهرهای آنکارا، ازمیر و آنتالیا در مرتبه بعدی قرار می‌گیرند. شهرهای آنالیا و مارماریس نیز ازجمله شهرهایی هستند که قیمت ملک در آنجا مناسب بوده و در ضمن دارای طبیعت زیبا و دور از هیاهو و شلوغی محیط شهری هستند.

اگر قصد خرید خانه در برج‌های جدید و نوساز دارید باید مبلغ بیشتری بپردازید اما مزیت که این املاک دارند داشتن انواع امکانات تفریحی، سونا، استخر و نزدیکی به امکانات شهری است. ضمن اینکه خانه‌های ارزان معمولاً در بافت قدیمی و بومی شهر قرار دارند و برای کسانی که به‌تازگی به ترکیه مهاجرت کرده‌اند زندگی در بافت بومی و محلی و کنار آمدن با تفاوت‌های فرهنگی ممکن است کمی دشوار باشد.

محدودیت در خرید آپارتمان در ترکیه برای خارجی‌ها چیست؟

مطابق قانون مربوطه، محدودیت‌های زیر برای خرید آپارتمان توسط خارجی‌ها اعمال می‌شود:

 • یک تبعه خارجی می‌تواند در کل حداکثر 30 هکتار املاک در ترکیه بخرد.
 • یک تبعه خارجی نمی‌تواند در مناطق ممنوعه نظامی و مناطق امنیتی ملک بخرد. اجاره ملک در این مناطق فقط با اجازه ویژه امکان‌پذیر است.
 • اشخاص حقیقی خارجی می‌توانند تا 10٪ از کل مساحت ولسوالی که مالکیت خصوصی در آن قرار دارد، ملک خریداری کنند.
 • املاکی که توسط مراجع قانونی تعیین‌شده است که مطابق با هدف خرید مورد استفاده قرار نگیرند و املاکی که در مدت 2 سال به وزارت محیط‌زیست و شهرسازی ابلاغ نشده‌اند اگرچه برای ساخت‌وساز خریداری شده‌اند ممکن است مجوز آن باطل شود.

در مورد شرکت‌های دارای حقوقی که مطابق با قوانین در کشورهای خود تأسیس‌شده‌اند محدودیت‌های فوق‌الذکر اعمال نمی‌شود.

خرید مغازه در ترکیه

سرمایه‌گذاران خارجی بسیار به این علاقه‌مند هستند که در ترکیه شروع به کسب‌وکار کنند و خصوصاً اینکه بتوانند فروشگاه یا مغازه‌ای را برای خود دایر کنند. شما با خریدن مغازه‌ای در ترکیه می‌توانید با فروش هر نوع جنسی، کسب‌وکار خود را داشته باشید. لازم است که بدانید که دولت در سال 2015 قانونی را در این خصوص تصویب کرده است مغازه خرده‌فروشی که توسط خارجیان باز می‌شود می‌تواند شامل هر نوع جنسی که در ترکیه موجود است، باشد. این آیین نامه شامل بیشتر محصولات اعم از پارچه فروشی، محصولاتی که سریع به فروش می‌رسند، الکترونیک و حتی مواد غذایی است. هم‌چنین همه‌ی مغازه‌هایی که در ترکیه محصولی را به فروش می‌رسانند باید با یک سیستم درباره اطلاعات الکترونیکی به نام PERBIS ثبت بشوند.

اجاره مغازه در ترکیه

کشور ترکیه دارای مغازه‌هایی با نام‌های تجاری مشهوری مانند مک دونالد، KFC و میگروس هستند که به دیگران اجاره داده می‌شوند. شما قبل از خرید مغازه‌ می‌توانید یکی از این مغازه‌ها را اجاره بگیرید تا با روند کار آشنا می‌شوید. در صورت اجاره با صاحب مغازه توافق‌نامه‌ای در خصوص شرایط اجاره امضا می‌کنید و بعد از به دست آوردن توافق‌نامه می‌توانید از مغازه خود به عنوان شغل پردرآمد استفاده کنید. درصورتی‌که شما از این مغازه رضایت داشته باشید می‌توانید از آن برای یکی از چندین شرایط تابعیت استفاده کنید.

انواع مغازه‌هایی که در ترکیه می‌توان باز کرد

ترکیه از دو کلان شهر و سایر شهرهای کوچک‌تری ساخته شده است. به همین دلیل است موقعی که شما می‌خواهید یک مغازه را راه‌اندازی کنید گزینه‌های متنوعی در اختیار دارید. البته مقدار هزینه‌ای که برای اجازه مغازه‌ای می‌کنید و در کل مبلغی که برای سرمایه گذاری در این کار گذاشته‌اید بسیار اهمیت دارد؛ اما رایج‌ترین مغازه‌هایی که در ترکیه دایر می‌شوند شامل گزینه‌های زیر هستند

 • مالکیت اختصاصی، این نوع اشتغال مربوط به کارهای دست ساز هستند
 • فروشگاه‌ها و مغازه‌های مواد غذایی
 • فروشگاه‌های زنجیره‌ای
 • سوپر مارکت

این گزینه‌ها برای کسانی است که خواهان مغازه‌ای در مرکز خرید ترکیه هستند و تمامی این گزینه‌ها در مرکز شهر می‌توان بسیار پردرآمد باشند. شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید در هر کدام از این مغازه‌ها شرایط برای کسب‌وکار سودمند وجود خواهد داشت.

خرده‌فروشی در ترکیه

کسانی که درصدد افتتاح مغازه در ترکیه هستند بهتر است بدانند شرایط برای آن‌ها از سال 2016 بسیار مطلوب شده است زیرا به علت سرمایه گذاری‌های کلان در این زمینه و رشد بسیار خوبی که خرده‌فروشی در ترکیه داشته، راه را برای کسب‌وکار آسان کرده است. هم‌چنین آمار در این مورد نشان داده است که در طی این چند سال اخیر در ترکیه 5%28 درآمد خرده فروشان افزایش یافته است و پیش‌بینی‌هایی که در این زمینه شغلی شده است نشان داده که بیشترین درصد سود برای خرده‌فروشی‌ها در سال‌های آینده وجود دارد.

ثبت حقوقی مغازه در ترکیه

بعد از خرید مغازه شما نیاز به ثبت شرکت دارید تا در این صورت موفق به اخذ اقامت شوید. شرایط خرید ملک تجاری پیچیده‌تر از خرید ملک مسکونی است. بعضی از خریداران ملک تجاری و سرمایه‌گذاران تصور می‌کنند که شرایط خریدن یک فروشگاه یا مغازه آسان‌تر از یک خانه است. در حقیقت ملک تجاری هر چیزی است غیر از زمین کشاورزی و ملک مسکونی و این ملک تجاری می‌تواند رستوران، کافه، سوپرمارکت، پارکینگ و… باشد.

اگر شما خواهان خریدن یک مغازه در ترکیه هستید مشاوران حرفه‌ای ما می‌توانند راه‌کارهای آن را در اختیارتان قرار دهند. از آنجایی که آیین جدیدی برای خرده‌فروشی‌ها ثبت شده است قطعاً مقررات خاصی هم درزمینهٔ تخفیف و هزینه و دیگر شرایط وجود دارد درصورتی‌که شما تصمیم به باز کردن مغازه در ترکیه گرفتید می‌توانید با موسسه حقوقی go2tr تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

اخذ وام در ترکیه

گرفتن وام در ترکیه به منظور خرید ملک تجاری شاید برای خارجی‌ها کمی مشکل باشد؛ زیرا این کار حتی در چند سال گذشته نیز برای خود مردم ترکیه کاری بسیار دشوار بود؛ اما در حال حاضر بانک‌ها می‌توانند به ساکنین ترکیه 60% وام می‌دهند. البته امید بسیاری است که در سال‌های آینده به خارجی‌ها نیز وامی در خصوص خرید ملک تجاری داده شود؛ اما در این صورت نیز شما تنها می‌توانید 30% از ارزش دارایی وام بگیرید.

مزایای خریدن ملک تجاری در ترکیه

یکی از مهم‌ترین مزایای خرید مغازه در ترکیه اخذ اقامت این کشور است. شما به عنوان کسی که می‌خواهید در ترکیه در مغازه‌ای کار کنید و آن را اجاره بگیرید لازم نیست نگران اجازه زیاد آن باشید. اگر شما یک وام برای مسکن دریافت کرده باشید می‌توانید از این وام برای ملک تجاری نیز بهره ببرید پس به شما این اطمینان را می‌دهیم که با گذشت زمان تجارت شما نیز رشد زیادی خواهد داشت؛ اما باید به خاطر بسپارید که مکان همان اندازه که برای ملک مسکونی اهمیت دارد برای تجاری دوچندان می‌شود. به عنوان مثال یک فروشگاه در خیابان اصلی می‌تواند ده برابر از مغازه‌ای در خیابان فرعی سودآورتر باشد.

مشاوره

جهت خرید خانه در ترکیه و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت در این کشور و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: ملک
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱