املاک در خارج

کدام کشور را برای خرید ملک انتخاب می کنی؟

پیشنهادهای سرمایه‌گذاری

یکی از راهکارهای اخذ اقامت برای مهاجرت به بسیاری از کشورها خرید ملک، زمین، سهام و یا اوراق قرضه است. بسیاری از مشاوران و وکلای مهاجرت معتقدند این روش یکی از آسان‌ترین روش‌های اخذ اقامت دائمی از کشور مقصد است که درعین‌حال می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری سودآور برای شما نیز باشد. اگر از تمکن مالی کافی برخوردار هستید و قصد اقامت در کشور دیگری را نیز دارید می‌توانید از این طریق اقدام کنید. 

شرایط خرید ملک در خارج

اگر به دنبال مکانی برای زندگی،  سرمایه‌گذاری و یا راهی برای تقویت استراتژی مالیاتی خود هستید، گرفتن اقامت دوم آسان با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات ارزان مطمئناً می‌تواند برای شما سودمند باشد. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای گرفتن اجازه اقامت است. شما نیازی به یافتن شغل، ثبت‌نام در مدرسه و یا صبر کردن تا زمان بازنشستگی ندارید. می‌توانید اقامت خود را در طی چند ماه صرفاً با خرید یک آپارتمان به دست آورید.

بیشتر کشورها در چند سال گذشته با یک بحران اقتصادی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند، اکنون آن‌ها به دنبال گزینه‌ای برای بهتر شدن اقتصاد کشور هستند. یکی از بهترین راه‌حل‌های ارائه‌شده، شهروندی توسط برنامه سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یا کمک دولت برای جذب سرمایه‌گذاران از سراسر جهان است. در عوض، این کشورها نوید آینده بهتری را برای سرمایه‌گذار می‌دهند.

از بهترین کشورهایی که شهروندی را با برنامه خرید ملک ارائه می‌دهند عبارت‌اند از:

 •  جزایر کاراییب: آنتیگوا و باربودا: در دریای شرقی کارائیب در مرز با اقیانوس اطلس واقع‌شده است. آنتیگوا و باربودا یک کشور مشترک‌المنافع و عضو سازمان‌های بین‌المللی هستند. اقتصاد آنتیگوا و باربودا برای جذب سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کنند، به گردشگری متکی است. این برنامه ایجادشده است تا افراد بتوانند املاک و مستغلات را با استفاده از برنامه سرمایه‌گذاری خریداری کنند و این شامل خرید ملک خصوصی مصوب دولت است که دارای ارزش حداقل 400000 دلار آمریکا (یک خانواده) یا سرمایه‌گذاری مشترک که حداقل200000 دلار آمریکا (دو خانواده ) ارزش داشته باشد. سرمایه‌گذار می‌تواند پس از 4 ماه گذرنامه آنتیگوا و باربودا را به دست آورد و همچنین به 150 کشور دیگر رایگان سفر کند.
 • سنت کیتس و نوویس: جزیره‌ای در دریای کارائیب، غرب آنتیگوا و باربودا و شرق جزایر ویرجین آمریکا و با جمعیتی حدود ۵۲٬۰۰۰ نفر پایتخت آن باستر است. حکومت آن پادشاهی و زبان رسمی آن انگلیسی است. اقتصاد سنت کیتس و نوویس به کشاورزی و گردشگری وابسته است. از طریق برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با خرید یک ملک مصوب در سنت کیتس و نوویس توسط دولت می‌توان عنوان شهروندی را دریافت کرد. اگر هزینه‌ی حداقل 400000 دلار (یک خانواده) نداشته باشد می‌توانید یک سرمایه‌گذاری مشترک (دو خانواده) انجام دهید که برای هرکدام تقریبا 200000 دلار دربر خواهد داشت. گذرنامه آنتیگوا و باربودا اجازه ورود بدون ویزا به بیش از 150 کشور را صادر می‌کند. علاوه بر این با عنوان شهروندی سنت کیتس و نوویس، ویزای ایالات‌متحده و کانادا به مدت 10 سال داده می‌شود.
 • سنت لوسیا: سنت لوسیا در قسمت شرقی دریای کارائیب واقع‌شده است. این کشور بخشی از منطقه مشترک‌المنافع و عضو سازمان ملل است. اقتصاد سنت لوسیا مبتنی بر کشاورزی و گردشگری است. ازآنجاکه این کشور به گردشگری وابسته است، از طریق شهروندی توسط برنامه سرمایه‌گذاری که حاوی برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است با خرید ملک با هزینه حداقل 300000 دلار امکان‌پذیر است. سنت لویسا فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاران از سراسر جهان به وجود آورده. سرمایه‌گذار می‌تواند گذرنامه سنت لوسیا را پس از 3 ماه اخذ کند و از این طریق آزادی سفر به 120 کشور بدون ویزا ازجمله چین و روسیه را خواهد داشت.
 • دومینیکا: دریکی از جزایر بین کارائیب و دریای آتلانتیک قرار دارد، دومینیکا به دلیل رشد اقتصادی خود به توریسم و ​​جهانگردی اعتماد می‌کند. دومینیکا دارای تابعیت از یک برنامه سرمایه‌گذاری است که به سرمایه‌گذاران از اقصی نقاط جهان اجازه می‌دهد در این کشور سرمایه‌گذاری کنند و شامل یک برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد یک ملک مصوب توسط دولت خریداری کند که هزینه آن نیز کمتر از 200000 دلار نباشد. سرمایه‌گذار برای اخذ گذرنامه دومینیکا 6 ماه طول می‌کشد، همچنین صاحب‌ملک در دومنیکا می‌تواند بدون ویزا به 119 کشور جهان که شامل سوئیس، هنگ‌کنگ، سنگاپور است سفر کند.
 • گرنادا: گرنادا در جزایر غربی دریای کارائیب واقع‌شده است. اقتصاد آن عمدتاً مبتنی بر جهانگردی و کشاورزی است. این کشور عضو منطقه مشترک‌المنافع و اتحادیه اروپا است. این برنامه همچنین شامل یک برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است که به سرمایه‌گذاران از سراسر جهان اجازه می‌دهد تا در آن سرمایه‌گذاری کنند. روند اخذ گذرنامه گرنادا 5 ماه طول می‌کشد و دارنده گذرنامه حق ورود به 127 کشور ازجمله اتحادیه اروپا، چین و روسیه را دارد.

کشورهای اروپایی

 • مالت: واقع در دریای مدیترانه است و اقتصاد آن به بخش گردشگری و تجارت بستگی دارد. این کشور یکی از کشورهایی است که دارای سیستم‌های اقتصای پایدار است و اقتصاد پررونق آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب می‌کند. این برنامه شامل برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، با خرید ملک حداقل از 320،000 یورو یا اجاره ملک با اجاره سالانه حداقل از 16،000 یورو  اقامت در مالت امکان پذیر است. گذرنامه مالت اجازه ورود به 183 مقصد را در سرتاسر جهان می‌دهد.
 • پرتغال: پرتغال این فرصت را برای افرادی که علاقه‌مند به زندگی در این کشور هستند، فراهم کرده تا از طریق برنامه ویزا طلایی تابعیت خود را به دست آورند. پرتغال متنوع‌ترین اقتصاد را در سراسر جهان دارد. وضعیت اقتصادی این کشور به خدمات، صنایع، کشاورزی و غیره وابسته است. پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع‌شده است که از شمال و شرق با اسپانیا و از جنوب با اقیانوس اطلس هم‌مرز است. کشور پرتغال گزینه سرمایه‌گذاری را برای افراد علاقه‌مند به اخذ تابعیت کشور پرتغال و زندگی در آنجا را از طریق برنامه ویزا گلدن آسان کرده است. به این معنی که از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات حداقل از 500،000 یورو یا سرمایه‌گذاری در املاکی که نیاز به بازسازی حداقل 350،000 یورو می‌توان حق شهروندی پرتغال را به دست آورد. البته سرمایه‌گذار می‌تواند بعد از 5 سال اقامت دائم و تابعیت پرتغال را به دست آورد و گذرنامه پرتغالی به افراد امکان ورود به 186 مقصد را می‌دهد.
 • خرید ملک در اسپانیا: اسپانیا در جنوب غربی اروپا واقع‌شده و مکانی مناسب برای جذب سرمایه‌گذاران از سراسر جهان است. علاقه بین‌المللی به املاک اسپانیا هنوز هم برای کسانی که می‌خواهند اقامت بگیرند و یا سرمایه‌گذاری کنند، زیاد است. در اسپانیا یکی از هر پنج‌خانه خریداری‌شده توسط یک خارجی است. اسپانیا یک برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات دارد که از طریق آن می‌توان تابعیت اسپانیا را از طریق برنامه‌های معروف به ویزای طلایی به دست آورد. طبق این برنامه به سرمایه‌گذار اجازه داده می‌شود تا از طریق سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به اقامت اسپانیا دست پیدا کنند. برای برخورداری از این برنامه باید حداقل 500000 یورو ملک خریداری کرد. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات بخشی جدایی‌ناپذیر از اقتصاد دولتی این کشور است.
 • قبرس: یکی از بزرگ‌ترین جزایر جهان است. این جزیره بزرگ سومین جزیره بزرگ در منطقه مدیترانه است. این کشور در مسیر تجارت بین قاره اروپا، قاره آسیا و قاره آفریقا واقع‌شده است. تابعیت قبرس را می‌توان از طریق دو نوع برنامه به دست آورد: از طریق برنامه اقامت دائم و گزینه برنامه شهروندی با سرمایه‌گذاری در یک ملک با ارزش حداقل 2 میلیون یورو یا با سرمایه‌گذاری در املاک تجاری با حداقل 2.5 میلیون یورو، یا برای برنامه اقامت دائم با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات با ارزش حداقل 300،000 یورو می‌توان اقدام کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گذرنامه قبرس این است که به شما امکان می‌دهد به 173 مقصد در سرتاسر جهان وارد شوید.
 • خرید ملک در یونان: واقع در بخش جنوبی قاره اروپا در جنوب غربی شبه‌جزیره بالکان واقع است. یونان به‌عنوان آفتابی‌ترین کشور اروپا شناخته‌شده است، جایی که سالانه بیش از 250 روز آفتابی دارد، مکانی است که گردشگران را به خود جلب می‌کند. سرمایه‌گذاران در سراسر جهان، خواهان به دست آوردن اقامت دائم معروف به ویزا طلایی یا همان ویزای گلدن یونان هستند. سرمایه‌گذار می‌تواند تابعیت یونان را از طریق برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات کسب کند و اجازه ورود به 183 مقصد را به دست آورد. با سرمایه‌گذاری با سرمایه‌گذاری در یک ملک یا گروهی از املاک و مستغلات در یونان (کاشانه، خانه، با ارزش حداقل 250 هزار یورو اقامت دائم یونان را داشته باشند و بعد از 5 سال تابعیت یونان را به دست آورند.
 • خرید ملک ترکیه: در خاورمیانه قرار دارد. این کشور بخشی از آن در قاره آسیا واقع است و بخش دیگر در قاره اروپا است. افراد زیادی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ترکیه و زندگی در آن هستند. برنامه سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در سال 2018 در ترکیه راه‌اندازی شد که به افراد و خانواده‌های آن‌ها که مایل به زندگی و کار در ترکیه هستند این امکان را فراهم کرد که در مدت 6 ماه تابعیت ترکیه را از طریق یک برنامه سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به دست آورند. این برنامه با سرمایه‌گذاری در خرید املاکی که ارزش آن‌ها حداقل 250 هزار لیر ترکیه باشد امکان‌پذیر است. در ترکیه سرمایه‌گذار می‌تواند ملک خریداری‌شده را پس از 3 سال بفروشد.

نکات مهم خرید ملک برای اخذ اقامت

نکات مهم خرید ملک برای اخذ اقامت

خرید ملک در کشورهای خارجی شاید در ابتدا آسان به نظر بیاید اما خوب است بدانید برای انجام یک معامله سودآور و درست بهتر است نکات زیر را مدنظر داشته باشید. آیا کشور مقصد شما با خرید ملک اقامت می‌دهد؟ این سؤال مهم ترین سؤال شما خواهد بود. برخی از کشورها ازجمله آلمان، انگلستان، کانادا قوانین خرید ملک برای دریافت اقامت را ندارند. پس در گام اول شما از این مسئله باید مطمئن شوید و با مشاوران و وکلای مهاجرت در این زمینه مشورت کنید. نکته بعدی پاسخ به این سؤال است آیا به ایرانیان از طریق خرید ملک اقامت داده می‌شود و یا خیر.

کشورهای مناسب برای خرید ملک و اخذ اقامت

در حال حاضر در ایران و در بسیاری از کشورها خرید ملک، زمین و … یکی از مطمئن‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری است. پس شما در هرکجای دنیا اگر ملک مناسبی را پیدا کردید حتماً برای سرمایه‌گذاری آن را خریداری کنید. در خرید ملک برای اخذ اقامت، توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور مقصد بسیار حائز اهمیت است. به‌عنوان‌مثال کشور ترکیه که در حال حاضر با خرید ملک اقامت می‌دهد و موردتوجه مردم ایران نیز قرارگرفته است، متأسفانه مانند کشور خودمان دارای اقتصاد آشفته و نوسانات قیمت ارز است. به همین دلیل گزینه مناسبی برای خرید ملک نیست.

کشورهای اروپایی که از طریق خرید ملک اقامت می‌دهند نیز دارای قوانین و جزییات متفاوتی هستند. به‌عنوان‌مثال شما بعد از خرید خانه و اخذ اقامت می‌توانید همسر و فرزندان، پدر و مادر و حتی پدر و مادر همسرتان را نیز با خود همراه کرده و به آن کشور برای زندگی ببرید. در اکثر کشورهای اروپایی شما پس از 5 سال می‌توانید اقامت دائم و پاسپورت آن کشور را به دست آورید. نکته دیگری که باید در خرید ملک به آن توجه شود برخورد کشور مقصد با سرمایه‌گذاران خارجی است. بررسی کشور ازنظر قوانین و حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی که به آن National Treatment گفته می‌شود از وضع مناسب‌تری برخوردار هستند. این مسئله بسیار مهم است که به‌عنوان‌مثال در یک درگیری قضایی و حقوقی بین فرد سرمایه‌گذار خارجی و فرد حقیقی و یا حقوقی بومی، قانون به چه شکل از سرمایه‌گذار حمایت خواهد کرد؟ آیا کاملاً بی‌طرف برخورد می‌کند و یا جانب‌دارانه. این نکته در جلب اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی بسیار اهمیت دارد.

از دیگر مسائلی که در خرید ملک باید به آن توجه شور نرخ مصادره اموال است که عدد آن در بازه 1 تا 7 قرار می‌گیرد. نرخ مصادره اموال درواقع محفوظ ماندن مالکیت و امنیت آن در شرایط مختلف را نشان می هد. به‌عنوان‌مثال کشورهایی مانند افغانستان، عراق، بولیوی و … دارای نرخ مصادره اموال 7 هستند که این رقم به‌خوبی عدم امنیت سرمایه‌گذاری درزمینهٔ ملک را نشان می‌دهد. خوب است بدانید در اکثر کشورهای اروپایی نرخ مصادره اموال 1 است که این نشان‌دهنده وجود زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در این کشورها است.

نرخ مصادره اموال در کشور امارات که در این سال‌ها بسیار موردتوجه مردم ما قرارگرفته 2 و در کشور چین 5 است.

مراحل خرید ملک در خارج

یکی از شرایط اولیه تمکن مالی است که باید به اثبات برسد. مبلغ لازم برای خرید ملک و اخذ اقامت باید برای مدت 3 ماه بر روی حساب کوتاه‌مدت فرد باشد. شرط بعدی سن افراد است. اغلب کشورها سرمایه‌گذاران زیر سن قانونی 18 سال را برای سرمایه‌گذاری نمی‌پذیرند. خوب است بدانید اکثر کشورها شرط تسلط زبانی را ندارند اما بهتر است فردی که قصد مهاجرت دارد حتماً زبان کشور مقصد را برای خواندن و صحبت کردن یاد بگیرد.

معمولاً در اقدام اولیه لازم است شما با اخذ ویزای توریستی به کشور موردنظر سفر کرده و از وکیل خود بخواهید تا با بررسی املاک مناسب و مبلغ موردنظر شما، ملکی را برای شما خریداری کند. برای این کار باید به وکیل خود برای خرید ملک وکالت بدهید و به کشور بازگردید. پس از ارسال مدارک ملک می‌توانید با ارائه آن به سفارت کشور مقصد مدارک لازم برای اخذ اقامت طولانی‌مدت را به دست آورده و به آنجا سفر کنید. داشتن تجربه کاری مناسب و آشنایی با زمینه اقتصادی و حرفه‌ای برای ادامه زندگی و اقامت در آنجا می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.

چه کشورهایی از طریق خرید ملک به شما اقامت می‌دهند؟

 • دبی: کشور امارات و شهر دبی در سال‌های اخیر مقصد بسیاری از مردم ایران برای خرید ملک و سرمایه‌گذاری درزمینهٔ های مختلف بوده است. شما با مبلغی در حدود 270 هزار دلار می‌توانید درزمینهٔ خرید املاک و با داشتن مبلغ 20 هزار دلار در کسب و کار سرمایه‌گذاری کنید. ویزای طلایی با خرید ملک به شما داده می‌شود.
 • اسپانیا: ازجمله کشورهای اروپایی است که با خرید ملک به شما اقامت می‌دهد. شما با خرید ملکی به ارزش حداقل 500 هزار یورو می‌توانید اقامت این کشور را به دست آورید. این کشور جز کشورهای حوزه شینگن است.
 • پرتقال: شما با خرید ملک در این کشور اروپایی در حدود قیمت 250 تا 500 هزار یورو می‌توانید اقامت دائم این کشور را به دست آورید. رشد روزافزون قیمت مسکن در پرتقال یکی از مزایای این اقدام است. در ضمن این کشور جز کشورهای حوزه شینگن است و زندگی، تحصیل و مسافرت در حوزه شینگن نیز از مزیت‌های دیگر این کشور است.
 • قبرس: قبرس یک کشور اروپایی و عضو اتحادیه اروپاست که برای خرید ملک مبلغ بالای 2 تا 2/ 5 میلیون یورو را در نظر گرفته است. برای اقامت در این کشور نیاز به آشنایی با زبان ندارید و به‌راحتی می‌توانید تابعیت قبرس و اتحادیه اروپا را بدون اقامت طولانی‌مدت و آزمون، به دست آورید.
 • یونان: از دیگر کشورهای اروپایی که برای اقامت شما باید ملکی به ارزش 250 هزار یورو را در آنجا خریداری کنید. پس از 6 ماه اقامت یونان به شما داده می‌شود اما به دلیل شرایط بد اقتصادی اجازه کار در مشاغل موجود را ندارید مگر اینکه خودتان شغلی را ایجاد کنید. این کشور عضو شینگن است و سفر و تحصیل و دیگر مزایای شینگن را برای شما فراهم می‌کند.
 • سوئیس: برای اخذ اقامت در این کشور باید مبلغ در حدود یک میلیون دلار را برای ملک و یا کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کنید و بعد از 12 سال می‌توانید از حقوق شهروندی برخوردار شوید.
 • بلژیک: بلژیک نیز ازجمله کشورهای اروپایی است که با خرید ملک به شما اقامت می‌دهد. این کشور دارای قوانین آسان در این زمینه است و به شما ویزای طلایی و اقامت بعد از 5 سال را ارائه می‌دهد.

از دیگر کشورهای اروپایی می‌توان به لهستان، مجارستان، ایرلند، بلغارستان، مالت، موناکو و ایتالیا اشاره کرد که با خرید ملک می‌توان در آنجا سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت کرد. کلمبیا، برزیل، دومینیکن، فیجی و پاناما نیز ازجمله جزایر و کشورهای آمریکای شمالی هستند که با خرید ملک می‌توانید اقامت آنجا را به دست آورید.

مشاوره

جهت مهاجرت و خرید ملک و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان خرید ملک هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: ملک
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱