turkey
کشور ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو - زندگی در کشور ترکیه -go2tr

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخشی از این کشور در خاورمیانه و بخشی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان قرار دارد. پایتخت این کشور آنکارا است ، زبان مردم ترکیه، ترکی استانبولی است و زبان نوشتاری آن‌ها لاتین است. این کشور دارای 80 میلیون نفر جمعیت است. مذهب مردم در این کشور اسلام است. شرایط نسبتاً خوب زندگی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن باعث شده هر ساله عده زیادی از مردم دنیا به این کشور مهاجرت کنند. این کشور به دلیل شرایط زندگی مناسب، مهاجران زیادی (به­ ویژه ایرانیان) را به خود جذب می­کند. شرایط مطلوب اقتصادی این کشور باعث شده تا مردم از سطح رفاهی نسبتاً خوب برخوردار باشند و اختلاف طبقاتی چندانی نداشته باشند. عدم اختلاف طبقاتی در ترکیه، باعث ارتقاء سطح فرهنگ مردم شده و ارتقاء سطح فرهنگ مردم باعث به وجود آمدن امنیت و آرامشی نسبی در سطح کشور شده است. و همۀ این اوضاع بهانه­ای برای ترغیب بسیاری از مردم جهان برای مهاجرت به این کشور شده است. 

امروزه ایرانیانی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند، یا بازنشستگانی هستند که در این کشور اقدام به ثبت شرکت نموده­اند؛ یا دانشجویانی هستندکه برای ادامۀ تحصیل در ترکیه به این کشور مهاجرت کرده­ اند و یا کارگرانی که با دریافت حقوق کارگری در این کشور، زندگی به مراتب با کیفیت­تری نسبت به زندگی در کشور خود دارند. 

یکی از مسائل مهمی که در مهاجرت به ترکیه باید به آن توجه کرد، فراگیری زبان ترکی است. زبان مردم این کشور، ترکی استانبولی است و کسانی که به این کشور مهاجرت می­کنند باید علاوه بر زبان انگلیسی، بتوانند زبان ترکی را هم خوب یاد بگیرند و صحبت کنند، چرا که مردم ترکیه حتی با مهاجران هم با زبان ترکی صحبت می­کنند.

شهرهای مهم ترکیه استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر و قونیه است.حداقل حقوق، مربوط به حقوق کارگران است و منظور، پایین­ ترین دستمزدی است که کارفرما در قبال کار کارگر می­ دهد. در ترکیه میزان حداقل حقوقی که در سال 2018 برای کارگران ترکیه اعلام شد، ۱600 لیرترک است.

میانگین درآمد در هر کشور، سنجشی برای رفاه مالی مردمان آن کشور است. منظور از میانگین درآمد، قدرت خرید مردم یک کشور در قبال رفع ضروریات زندگی است.

برای پیدا کردن کار در ترکیه می ­توان با گرفتن ویزای کار این کشور اقدام کرد. اما اخذ ویزای کار ترکیه مانند هر کار دیگری مراحل خاص خود را دارد.

با توجه به این که هزینه­‌های زندگی در هر جامعه­‌ای بستگی دارد به خود فرد و همچنین اجتماعی که در آن زندگی می­‌کند، میانگین هزینه‌ی ماهانه‌ی زندگی در ترکیه می تواند متفاوت باشد.

رای کسانی که به کشور دیگری مهاجرت می­‌کنند، واجب است هزینه‌­های ضروری یا اساسی زندگی را بدانند. دانستن قیمت برخی کالاهای اساسی در استانبول، که یکی از شهرهای مهم ترکیه است می تواند به شما کمک کند.

مهم‌ترین منابع درآمد مردم ترکیه نساجی است. طبق دسته­‌بندی سازمان سیا، کشور ترکیه در رده کشورهای توسعه­‌ یافته قرار گرفته ‌است.

از مهم‌­ترین مسائل برای کسانی که به کشوری مهاجرت می­‌کنند، امنیت مالی و اقتصادی در آن کشور است. بنابراین لازم است تحقیقات لازم در این باره را انجام دهند و اطلاعات جامعی در مورد وضعیت اقتصادی و امنیت مالی در آن کشور را داشته باشند.

داشتن امنیت از ضروریات برای تمام افراد یک جامعه است. این امر چه برای افرادی که اهل همان کشور باشند و چه مقیم آن‌جا؛ دارای اهمیت است.

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور برای شخص و خانواده­‌اش، با گذراندن مراحل مختلفی امکان پذیر است و با دو روش کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌شود. گاهی فرد می تواند خانواده اش را با خود همراه کند.

طبق قوانین ترکیه، تنها ازدواج‌­های رسمی به رسمیت شناخته می‌­شود. ازدواج­‌های دیگر در این کشور، مرسوم نیست و ازدواج مذهبی (از طریق روحانیون ) تنها پس از انجام قوانین ازدواج رسمی امکان­ پذیر است.

لبته این را هم بدانید که هزینه‌ی اجاره خانه در ترکیه به اقتضای شهری که در آن زندگی می­‌کنید، متفاوت است. برای مثال هزینه اجاره‌ سالانه‌ی خوابگاه­ تک نفره در استانبول که دارای امکانات اینترنت، نظافت، رستوران باشد حدود 7000 لیر است.

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول۲000 لیر است. گران‌ترین شهر ترکیه استانبول و گران ترین منطقه‌ی استانبول بشیکتاش است که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در این منطقه 8000 لیر است.

از مزایای ثبت شرکت در ترکیه می توان به اخذ اقامت و افتتاح حساب بانکی بین المللی اشاره کرد. سالانه تعداد زیادی از مردم با هدف شروع یک زندگی جدید و یا شروع یک شغل جدیدبه کشور ترکیه می‌روند.

ویزاهای کشور ترکیه شامل: ویزای توریستی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای دانشجویی، ویزای کاری، ویزای تحقیقاتی برای کشف و استخراج آثار باستانی، ویزا با اهداف درمانی، ویزا برای حمل و نقل و... است.

در کشور ترکیه برای گرفتن هر یک از این اقامت­‌ها: اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت توریستی و اقامت از طریق خرید ملک، اخذ بیمه سلامت امری اجباری است.

بانک‌های هر کشور تحت نظارت بانک مرکزی آن کشور کار می‌کنند. در ترکیه بانک‌هایی از کشورهای مختلف شعبه داشته و این که سرمایه گذار اصلی، کدام کشور باشد تعیین می‌کند که درباره ایرانیان چه قوانینی دارند.


کسانی که کارت اقامت کشور ترکیه را دارند با داشتن موجودی حساب بانکی، به راحتی می­‌توانند به کشورهای زیادی سفر کنند.

مردم ایران و ترکیه تشابهات فرهنگی زیادی دارند، به ­طوری که اشتراکات این دو کشور بیشتر از تفاوت­‌های آن‌هاست. خونگرمی، مهربانی و مهمان دوستی و علاقه‌ی آنان به هدیه دادن و گرفتن بسیار شبیه ایرانیان است.

تعطیلات رسمی در کشور ترکیه شنبه و یکشنبه است که تعطیلات آن‌ها در مورد کارکنان متفاوت است. مبنای تقویم ترکیه، سال میلادی است و مناسبت‌ها و اعیاد و آغاز سال نو و جشن های ملی نیز تعطیل رسمی است. 

حکومت ترکیه به صورت لائیکاست ولی بسیاری از مردم ترکیه به دین اسلاممعتقد هستند. به طور کلی حق انتخاب دین در ترکیه آزاد است. 

غواصی در دریای مدیترانه، رافتینگ در آنتالیا، تور کشتی استانبول، پارک آبی و آکوا لند، بالن سواری در کاپادوکیا، اماکن تاریخی استانبول، کاخ توپکاپی و ایا صوفیه تنها بخشی از تفریحات در ترکیه هستند.

سیستم حمل و نقل درون شهری ترکیه بسیار با کیفیتاست. سیستم‌های حمل و نقل درون­ شهری ترکیه شامل: اتوبوس، مینی‌­بوس، دلموس، مترو، متروبوس، تراموا، قایق و کشتی بخار است.

روابط دوستانه در ترکیه بسیار مهم است. ترک‌ها برای دوست و حفظ رابطه با دوستان ارزش زیادی قائل هستند. مهمان‌نوازی ترک­ ها زبانزد خاص و عام است. آن‌ها عاشق مهمان و مهمانی هستند. آن‌ها شب‌نشینی­ های با شکوهی دارند و دوست ندارند مهمانشان زود از خانه آن‌ها برود.

در کشور ترکیه هنر در انواع مختلفی به چشم می خورد و همه شاخه های آن دیده می شود. از سینما و تلویزیون گرفته تا طراحی لباس با کیفیت بالا رواج دارد.

 دولت ترکیه باید سلامت ذهنی و جسمی شهروندان ترکیه را با هر سنی توسعه دهد و مردم را به ورزش کردن تشویق کند و از ورزشکاران موفق حمایت کند.

مردم کشور ترکیه هم مانند خیلی از مردم دنیا به برخی خرافات معتقد هستند. چشم نظر و به چوب زدن نمونه ای از این موارد هستند.

همواره در مورد هر قوم و ملیتی شایعات وجود داشته، مردم ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیستند.

حمل این ماده غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است. همچنین در این کشور مصرف مشروبات الکلی در خیابان ممنوع  است. استعمال دخانیات هم در تمام اماکن عمومی سربسته ممنوع است.

عدم داشتن اطلاعات کافی و آشنا نبودن با رسم و رسوم رایج در این کشور می‌تواند باعث افتادن در دام افراد کلاهبردار و سودجو شود.

ایران و ترکیه به دلیل آن‌که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌­اند، دارای تشابهات فرهنگی و اعتقادی هستند و از این حیث قوانین مربوط به هر دو کشور نیز شباهت ها و تفاوت­‌های زیادی با هم دارد.

کسانی که دارای گواهینامه رانندگی ایران هستند، بعد از ورود به ترکیه برای اخذ گواهینامه باید از طریق ترجمه رسمی گواهینامه خود از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه اقدام کنند.

برای هر فردی در ترکیه لازم و ضروریست که آدرس سفارت خانه ها و کنسولگری های کشور مقصد را بداند. سفارتخانه های ایران در ترکیه در شهر های آنکارا و ارزروم قرار دارند.

نوع پوشش مردم ترکیه در نقاط مختلف این کشور متنوع است به طوری که پوشش مردم در شرق این کشور به علت مجاورت با کشورهای آسیایی محافظه کارانه‌تر و در مناطق غربی، پوشش مردم به فرهنگ اروپایی نزدیک­تر است.

ترکیه در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان قرار گرفته و از این جهت دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است. همچنین وضعیت آب و هوای مدیترانه‌­ای ترکیه باعث شده که دارای شرایط جوی کاملا معتدلی باشد.

یکی از عواملی که باعث شد غذاهای ترکی در تمام دنیا معروف شوند، ویژگی­ های فرهنگ عثمانی است. محبوبیت غذاهای ترکی تا حدودی ناشی از استفاده زیاد ترک‌ها از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون است.