x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در سوئد

تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد چه شرایطی دارد؟ کشور سوئد جزو ده کشور برتر دنیا در زمینه ی رفاه و امنیت اجتماعی است. یکی از مزایایی زندگی در این کشور این است که بیشتر مردم سوئد به زبان انگلیسی آشنایی داشته و مهاجران از این رو دچار مشکل نخواهند بود.

سیستم آموزشی کشور سوئد بسیار قوی و مطلوب است از این رو تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد بسیار پرطرفدار است. تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. برای بررسی موقعیت و آشنایی با قوانین این کشور قبل از اقدام با یک موسسه اعزام دانشجو معتبر مشورت کنید.

بهترین روش مهاجرت

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در سوئد وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در سوئد وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئد چگونه است؟

هزینه تحصیل در سوئد چگونه است؟

هزینه زندگی در سوئد چقدر است؟

شرایط تحصیل در سوئد چگونه است؟

شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در سوئد چگونه است؟

مزایایی تحصیل در سوئد چیست؟

مشاوره تحصیل در سوئد
فهرست

تحصیل رایگان در سوئد

تحصیل رایگان در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR شرایط تحصیل رایگان در سوئد چگونه است؟ آیا تحصیل رایگان در سوئد امکان پذیر است. تا قبل از سال 2011 تحصیل رایگان در سوئد امکان پذیر بود. اما با تغییر قوانین دانشجویانی که ملیت آن ها خارج از اتحادیه ی اروپا هستند ملزم به پرداخت هزینه شده اند. سوئد یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی است که جزو ده کشور برتر دنیا از نظر امنیت و شرایط اجتماعی است. از همین رو افراد زیادی در سراسر دنیا تمایل به زندگی و تحصیل در این کشور پیشرفته را دارند.

بورسیه تحصیلی در سوئد

بورسیه تحصیلی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جالب است بدانید که بورسیه‌های تحصیلی کشور سوئد انواع مختلفی دارند و هرکدام به ساکنان یک کشور تعلق می‌گیرند. متأسفانه بورسیه‌های ارائه شده برای کشور ایران محدود است و با چند کشور دیگر مشترک می‌باشد. موسسه‌ی بورس‌های دولتی سوئد یک بورسیه برای اهالی کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته است که کشور ایران نیز جزو آن‌ها است. این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در تمام رشته‌ها اعطا می‌شود. این بورسیه شامل کمک هزینه زندگی ماهیانه  9000 کرون سوئد (حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان)، پرداخت شهریه‌ی دانشگاه، بیمه‌ی دانشجویی رایگان، پرداخت هزینه سفر به مبلغ  15000 کرون سوئد(حدود هفت میلیون و پانصد هزار تومان) است. 

دانشگاه‌های کشور سوئد نیز به ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز یا افرادی که شرایط خاصی دارند، می‌پردازند. شما می‌توانید با پرس و جو درباره‌ی شرایط اخذ بورسیه‌های منحصر به دانشگاه‌های این کشور، شانس دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی را برای خود افزایش دهید. 

اعتبار دانشگاه های سوئد و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های سوئد و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 اصلی‌ترین سرمايه کشور سوئد نيروهای انسانی تحصيل کرده و متخصص در این کشور است؛ سیستم حکومتی کشور سوئد سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در بخش آموزش و تربیت نیروهای حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف انجام داده است.

حاصل این سرمایه‌‌گذاری‌ها و تلاش‌های کشور سوئد این است که نظام آموزشی و دانشگاه‌های این کشوردارای سطح بالای علمی به همراه انواع امکانات رفاهی و آموزشی می‌باشد. بر اساس رتبه‌بندی سازمان یونیورسیتات 21 در سال 2013 نظام آموزشی سوئد در رده‌ی دوم بهترین نظام آموزشی جهان و بعد از نظام آموزشی کشور آمریکا قرار گرفت. سازمان یونیورسیتات این رتبه‌بندی را با توجه به منابع و محیط آموزشی، ارتباطات و خروجی نظام آموزشی ارائه داده است. 

در رتبه‌‌بندی معروف QS نیز، حدود ده دانشگاه از کشور سوئد در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند که در قسمت‌های بعدی به معرفی این دانشگاه‌ها و امکانات موجود در آن‌ها می‌پردازیم.

تمامی این مطالب نشان از کیفیت بالای آموزشی کشور سوئد و اعتبار دانشگاه‌های این کشور در سطح جهانی می‌باشد. شما با تحصیل در این کشور می‌توانید در نقاط مختلف جهان به عنوان یک نیروی حرفه‌ای و با درآمد خوب مشغول به کار شوید.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در سوئد

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل در کشور سوئد در رشته‌های غیر پزشکی نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست. شما باید شرایط دیگری برای تحصیل در این کشور داشته باشید که مدارک و شرایط مورد نیاز در هر مقطع متفاوت است. با ادامه‌ی مطالعه‌ی مقاله، می‌توانید درباره‌ی این شرایط اطلاعاتی به دست آورید. 

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، پیرا پزشکی و دندان‌پزشکی را دارند نیز در برخی از دانشگاه‌های کشور سوئد باید در آزمون ورودی شرکت کنند. 

برای پذیرش در هر رشته در دانشگاه‌های مختلف کشور سوئد، ممکن است شرایط متفاوتی وجود داشته باشد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم به اطلاعات کلی ارائه شده اکتفا نکنید و سایت دانشگاه مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید. 

 

معادل سازی مدارک در سوئد

معادل سازی مدارک در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای اخذ پذیرش در هر مقطع تحصیلی در کشور سوئد، لازم است مدرک پایان دوره و ریزنمرات و معدل خود را به دانشگاه‌ها ارائه دهید. شورای دانشگاه‌ها و مدارس عالی سوئد UHR مسئول ارزیابی مدارک تحصیلی شما می‌باشد.ارزیابی مدارک تحصیلی برابر با دریافت مدرک تحصیلی سوئدی نیست اما به شما اجازه‌ی ورود به دانشگاه و تحصیل در مقاطع بالاتر داده می‌شود. البته شما پیش از این که مدارک شما توسط شورای UHR بررسی شود، لازم است هنگام ثبت درخواست پذیرش مدارک خود را در سایت  Antagning.se آپلود کنید تا از سوی آن‌ها ارزیابی شود و سپس به UHR ارسال شود و آن‌ها تأییدیه‌ی نهایی را ارائه کنند. 

قابلیت دیگری که در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد این است که شما می‌توانید واحدهای باقیمانده از هر مقطع تحصیل دانشگاهی خود را در دانشگاه‌های این کشور بگذرانید. برای این کار لازم است با دانشگاه مورد نظر در این باره مکاتبه داشته باشید و شرایط لازم را فراهم کنید.

پیش از ارسال مدارک خود باید اقداماتی را انجام دهید. ما این پروسه را برای شما شرح می‌دهیم. اولین گام ترجمه‌ی مدارک تحصیلی و شناسایی  به زبان سوئدی است. البته افرادی که پیش از این مدارک خود را به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و یا زبان‌های اسکاندیناوی ترجمه کرده‌اند یا مدرک آن‌ها از دانشگاه‌های این کشورهاست؛ نیازی به ارائه‌ی ترجمه‌ی سوئدی ندارند. دقت کنید که ترجمه‌ی مدارک خود را به یک مترجم رسمی بسپارید تا دچار مشکلاتی از قبیل غیر قابل قبول بودن ترجمه‌ی مدرک مواجه نشوید. 

پس از آن باید اقدامات لازم را برای گرفتن ویزای اقامت تحصیلی در کشور سوئد انجام دهید. در گام سوم می‌توانید مدارک خود را به همراه درخواست پذیرش، انگیزه نامه و... برای دانشگاه‌ و یا دانشگاه‌های مورد نظر خود در کشور سوئد ارسال کنید.

خوابگاه در سوئد

خوابگاه در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیدا کردن محل اسکان در سوئد ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. شما باید اطلاعات خود را در اختیار آژانس‌های مسکن یا دانشگاه قرار دهید و درخواست خود را برای گرفتن محل اقامت ثبت کنید. مدتی باید منتظر بمانید تا اطلاعات شما بررسی و محل اقامت در اختیارتان قرار گیرد. در شهرهای کوچکتر نسبت به شهرهای بزرگتر سوئد، واحدهای آپارتمانی بیشتری در دسترس است. در شهرهای گوتنبرگ ، لوند ، و اوپسالا اغلب دانشجویان برای یافتن مسکن مناسب باید در صف‌های انتظار باشند بهتر است همزمان با درخواست پذیرش در دانشگاه، درخواست خوابگاه خود را نیز ثبت کنید. 

شما می‌توانید انتخاب کنید که در خوابگاه‌ها یا آپارتمان‌های سوئد اقامت کنید. معمولاً دانشجویان بین‌‌المللی خوابگاه‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند. خوابگاه‌ها شامل هزینه‌های کم‌تری هستند و افراد می‌توانند راحت‌تر با دیگر دانشجویان آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند. اتاق‌های خوابگاه‌ها به صورت تک نفره یا اشتراکی وجود دارند. خوابگاه‌های دارای امکانات مشترکی مانند آشپزخانه، سالن مطالعه و سرویس‌های بهداشتی می‌باشند. برخی از آن‌ها نیز دارای امکانات ویژه‌ای مانند باشگاه‌های ورزشی و... هستند. 

در کشور سوئد مرکز خاصی وجود ندارد که به شما برای یافتن آپارتمان کمک کند. هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. در این کشور دانشجویان زیادی به دنبال هم‌خانه هستند. شما پس از مدتی تحصیل ممکن است با آن‌ها آشنا شوید و برای ترم‌های بعدی با آن‌ها به صورت اشتراکی آپارتمان اجاره نمایید.

در کل توجه کنید که هزینه ی زندگی و اقامت دانشجویان در کشور سوئد کمی بیشتر از دیگر کشور های اروپایی است. درصورتی که دانشجو به تنهایی قصد زندگی در این کشور را داشته باشد باید حدود 500 یورو در ماه پرداخت نماید، این هزینه برای دانشجویانی که با همسر و فرزند خود زندگی در این کشور را  برگزیده اند به 600 یورو در ماه می رسد. هزینه ی اقامت دانشجویان در خوابگاه های کشور سوئد، حدود 365 یورو در ماه میباشد. اقامت دانشجویان در خوابگاه هایی که از سوی دانشگاه های این کشور به تایید رسیده اند کمی مشکل بوده و تنها 28 درصد از دانشجویان می توانند در خوابگاه های این کشور که از طرف دانشگاه ها تایید شده به اقامت بپردازند.

امتیازات کارت دانشجویی در سوئد

امتیازات کارت دانشجویی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معمولاً در کشورهای مختلف امکانات و خدمات در برخی از مراکز و موسسات با هزینه‌های کم‌تر ارائه می‌شود. برای این منظور می‌توانید از دانشگاه خود اطلاعاتی کسب کنید. البته بهتر است همیشه کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید، چرا که ممکن است موفق شوید از فروشگاهی که فکرش را نمی‌کنید، تخفیف بگیرید. 

یکی از راه‌های گرفتن تخفیف عضویت در studentlund است. با عضویت در این باشگاه، شما یک کارت دریافت می‌کنید و می‌توانید با ارائه‌ی آن در برخی از مراکز خاص تخفیف بگیرید. این تخفیف‌ها در کافه‌ها، رستوران‌ها، بلیط‌های مسافرتی، خرید کتاب و برخی از مغازه‌ها وجود دارند. شما با استفاده از این عضویت می‌توانید در خرید وسایلی مانند تلفن همراه و لپ تاپ نیز تا حدی از هزینه‌ها بکاهید. 

بسیاری از دانشجویان برای رفت و آمد از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا دوچرخه استفاده می‌کنند که این مورد نیز راه خوبی برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگی در کشور سوئد است.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از این که درباره‌ی مشاغل دانشجویی صحبت کنیم؛ لازم است بدانید پیدا کردن کار در ماه‌های اولیه‌ی اقامت در این کشور بسیار دشوار است و تعداد انگشت شماری از دانشجویان بدو ورود به سوئد موفق به پیدا کردن کار شده‌اند. بنابراین پیشنهاد می‌شود بودجه‌ی مالی خود را برای یک سال اول تحصیل در کشور سوئد تأمین کنید و سپس اقدام به سفر نمایید. برخی از دانشجویان که دارای تخصص‌های پزشکی، پرستاری، مهندسی کامپیوتر و برنامه‌نویسی نرم افزار، مهندسی شبکه، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مخابرات، مهندسی صنایع و یا تخصص تدریس در رشته‌ی خاصی می‌باشند، می‌توانند بهتر و سریع‌تر شغلی برای خود بیابند. 

یکی از بهترین موقعیت‌ها برای کاریابی در کشور سوئد نمایشگاه‌هایی است کهشرکت‌های چند ملیتی سوئدی مانند ولوو، IKEA ، بانک‌های بزرگ ملی، کارفرمایان بخش دولتی و شرکت‌های دیگر برای جذب نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف نمایشگاه اشتغال برگزار می‌کنند تا هم نیازهای این شرکت‌ها به اطلاع مردم برسد و هم فرصت آشنایی متخصصان با کارآفرینان و مدیران فراهم شود. 

نکته‌ای که باید بدانید این است که اداره کار سوئد هیچ گونه خدمات کاریابی و یا بیمه‌ بیکاری به دانشجویان ارائه نمی‌دهد و نباید به امید پیدا کردن کار دولتی باشید. البته شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت اداره کار سوئد از فرصت‌های شغلی و نیازمندی‌های شهر محل تحصیل خود اطلاع پیدا کنید. 

گاهی اوقات دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌ی خود را در شرکت‌هایی که در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی آن‌ها فعالیت می‌کنند ارائه دهند. این کار علاوه بر این که در دوران دانشجویی برای آن‌ها درآمد دارد و نمره‌ی مورد نیاز را کسب می‌کنند؛ می‌تواند زمینه‌ساز فعالیت دائمی آن‌ها در شرکت‌ها شود. 

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در سوئد

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همه‌ی دانشجویان در تمام مقاطع و با هر زبانی که تحصیل می‌کنند، چه انگلیسی و چه سوئدی مجاز به کار 20 ساعت در طول هفته هستند و حتی بدون داشتن شماره‌ی پرسنلی می‌توانند به دنبال اشتغال و تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل خود باشند. البته باید بدانید که کار پاره وقت دانشجویی قادر به تأمین تمام هزینه‌های زندگی شما در کشور سوئد نیست و شما همچنان به یک پشتوانه‌ی مالی نیاز دارید. کار پاره وقت می‌تواند پاسخگوی هزینه‌های اضافه یا تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی شما باشد. 

چنانچه قصد انجام کار در یک موقعیت تخصصی و با درآمد خوب را دارید، لازم است به زبان سوئدی مسلط باشید. مدرک تحصیلی شما نیز در این باره اهمیت دارد. 

پیدا کردن کار دانشجویی در سوئد و اشتغال به آن در دوران تحصیل، اقامت دائم و اشتغال دائمی شما را تضمین نمی‌کند. تنها چیزی که می‌تواند اشتغال دائمی شما را تضمین کند، مهارت و حرفه‌ای بودن شما در جایگاهی است که فعالیت می‌کنید.

 

 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در سوئد

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در سوئد نیز مانند تمام کشورها پیش از شروع دوره‌ی تحصیل خود تحت پوشش بیمه‌ی عمومی دانشجویی قرار بگیرند و در این قاعده هیچ استثنایی وجود ندارد. کشور سوئد دارای بیمارستان‌های مجهز و تیم درمانی حرفه‌ای است که می‌توانند به زبان‌های سوئدی یا انگلیسی صحبت کنند. هنگام زندگی از سوئد خاطر شما از بابت خدمات درمانی ارائه شده آسوده است. 

دانشجویانی که دوره‌ی تحصیل آن‌ها بیش از یک سال به طول می‌انجامد؛ یک شماره‌ی پرسنلی دریافت می‌کنند. این شماره‌ی پرسنلی به منزله‌ی آن است که شما نیز باید مانند تمام شهروندان سوئد از خدمات بهداشتی و پرداخت هزینه بیمارستانی بهره‌مند شوید.

اگر مجوز اقامت تحصیلی یک دانشجو برای دوره‌ی کمتر از یک ساله معتبر باشد، سازمان‌های مربوطه به او کد پرسنلی نمی‌دهند و نمی‌تواند مانند سایر دانشجویان از خدمات بیمه‌ و درمان بهره‌مند شود. البته دانشگاه‌ها برای این دسته از دانشجویان نیز تدابیری اندیشیده‌اند. این دسته از دانشجویان تحت پوشش بیمه‌ی درمانی از طریق طرح آژانس بیمه دولت سوئد ( Kammarkollegiet ) قرار می‌گیرند.

دانشجویانی که برای تحصیل خود شهریه پرداخت می‌کنند و دانشجویانی که دارای بورسیه‌های تحصیلی هستند، تحت پوشش بیمه‌ی FAS plus قرار می‌گیرند. این بیمه موارد بسیاری را شامل می‌شود؛ هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی اضطراری در صورت بیماری یا حادثه، درمان‌های اورژانسی دندان ( تسکین درد و عفونت ، پر کردن موقت دندان)، هزینه‌ی سفر به کشور متقاضی در صورت بیماری جدی یا جراحت گسترده یا مرگ و میر، خسارت یا زیان به دارایی‌ها در سوئد از جمله‌ی خدمات ارائه شده توسط این بیمه هستند. لازم به ذکر است که شما تنها در صورتی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرید که با بیمه‌ی دیگری قرارداد نبسته باشید.

شما همچنین می‌توانید پیش از سفر به سوئد از طریق سازمان تأمین اجتماعی کشور و سفارت سوئد، یک بیمه‌ی درمانی برای خود داشته باشید. این بیمه باعث می‌شود شما از لحظه‌ی ورود به کشور سوئد تحت پوشش قرار بگیرید و مجبور به پرداخت هزینه‌های درمان به صورت آزاد نشوید. هزینه‌های درمانی آزاد در کشور سوئد بسیار بالاست. پس از اقامت در سوئد و طی کردن ماه‌های اولیه‌ی تحصیل می‌توانید با شرکت بیمه‌ای که شرایط متناسب برای شما ارائه می‌دهد، قرارداد ببندید. 

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در سوئد

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

عموماً بانک‌های ایران امکان تراکنش با بانک‌های سایر کشورهای جهان را دارند. این تراکنش‌ها از طریق مراجعه به بانک‌ها یا به وسیله‌ی تلفن همراه و به صورت آنلاین امکان پذیر است. پیش از ورود به سوئد نمی‌توانید حساب بانکی باز کنید و لازم است پول نقد همراه خود داشته باشید. دقت کنید که پول‌های خود را به صورت کاملاً امن نگهداری نمایید. پس از ورود به کشور سوئد، افتتاح حساب بانکی باید جزو اولویت‌های شما باشد. بانک‌های مختلف امکانات، تسهیلات و تعرفه‌های مختلفی برای انجام تراکنش‌ها و خدمات بانکی و مالی در نظر می‌گیرند. با بررسی شرایط همه‌ی بانک‌ها می‌توانید در بانکی حساب باز کنید که استفاده از خدمات آن به نفع شما است. 

چنانچه قصد افتتاح حساب در این کشور را دارید باید گذرنامه و اجازه اقامت و قرارداد استخدام و برای دانشجویان برگه پذیرش دانشگاه و کدملی سوئدی و کارت شناسایی ملی به همراه داشته باشید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وزارت علوم ایران لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود در کشورهای مختلف ارائه‌ می‌دهد که دانشگاه‌ها را در سه دسته‌ی دانشگاه‌های ممتاز، دانشگاه‌های خوب و دانشگاه‌های متوسط تقسیم‌بندی می‌کند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سوئد

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

وزارت بهداشت نیز لیستی مانند وزارت بهداشت ارائه داده است، با این تفاوت که لیست وزارت بهداشت دانشگاه‌ها را تقسیم‌بندی نکرده است.

دانشگاه های برتر در سوئد

دانشگاه های برتر در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

لیستی که ارائه دادیم با توجه به ملاک‌هایی مانند سطح علمی، کیفیت زندگی در شهر دانشگاه و امکانات آموزشی و... تهیه شده بود.

نظام آموزشی سوئد

نظام آموزشی سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همان طور که پیش از این گفتیم نظام آموزشی کشور سوئد جزو برترین نظام‌های آموزشی جهان است. اما چرا نظام آموزشی این کشور تا این حد پیشرفته است؟ تحصیلات پیش دانشگاهی در کشور سوئد به صورت رسمی‌ از ۷ سالگی شروع می‌شود و تا ۱۹ سالگی ادامه پیدا می‌کند. مدت تحصیل در دبیرستان ۳ سال است. پس از آن دانش‌آموزان کشور سوئد در صورت علاقمندی می‌توانند وارد دانشگاه شوند. آن‌ها پس از پایان دوره‌ی دبیرستان به قدری مهارت دارند که بتوانند وارد بازار کار شوند. دانشجویان سوئدی این امکان را دارند که پیش از شروع به تحصیل در مقطع لیسانس، برای تحصیل کارشناسی ارشد به صورت پیوسته درخواست بدهند. با این درخواست آن‌ها به طور پیوسته دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد را می‌گذرانند.یکی از علل موفقیت نظام آموزشی سوئد این است که مراکز آموزشی در این کشور دانشجویان را تشویق می‌کنند که روی نقاط قوت و استعدادهای خود کار کنند تا به موفقیت برسند. در این کشور هیچ رشته و تخصصی بر دیگری ارجحیت ندارد و به استعداد افراد در تمام زمینه‌ها احترام گذاشته می‌شود. این امرباعث شکوفایی خلاقیت و پیشرفت چشمگیر دانشجویان می‌شود. سیستم آموزشی در سوئد دانش آموز محور است و استاد خود را بالاتر از دانشجو نمی‌داند. در مراکز آموزشی سوئد همه‌ی افراد در حال یادگیری و پرورش استعدادهای خود هستند.موسسات آموزشی در سوئد دارای محیطی جذاب می‌باشند. در مراکز آموزشی شما آزادید فکر کنید، راهکار ارائه دهید و مستلزم پیروی از یک روش خاص نیستید. در تمام مقاطع آموزشی در این کشور تأکید بسیاری بر انجام کار گروهی وجود دارد. با تمرکز قوی بر همکاری شما مهارت‌های ارزشمندی به دست می‌آورید که در طول زندگی کاری و غیرکاری شما بسیار مفید خواهد بود. در این کشور شما آموزش می‌بینید که بازیکن یک تیم باشید و با همکاری سایر هم‌ تیمی‌های خود به پیروزی برسید.

کودکان 1تا 6 سال دوره  پیش دبستانی

از سن 7تا 16 سال دبستان و راهنمایی که اجباریست 

از 16 سالگی به مدت 3 سال تا اخذ دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی زمان میبرد که اختیاریست 

17 رشته تحصیلی برای انتخاب وجود دارد و دوره های آماده سازی هم وجود دارد که در صورت تمایل میتوانید انتخاب نمایید برای آمادگی تحصیل در دانشگاه و مهارت آموزی برای بازار کار 

دروس اجباری در همه رشته ها در دانشگاه وجود دارد اما خود افراد هم میتوانند اختیاری دروسی را بگذرانند که به آن احساس نیاز میکنند

لیسانس در سوئد و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در سوئد

لیسانس در سوئد و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور سوئد از دانشجویان بین‌المللی در تمامی رشته‌های مقطع لیسانس مانند مهندسی، حقوق، هنر، و …پذیرش انجام می‌دهد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئد باید شرایط خاصی را تأمین کنید و مدارک مورد نیاز را به همراه درخواست به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید. دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی را دارند باید دارای حداقل معدل باشند. لازم به ذکر است معدل 16 و بالاتر در شانس موفقیت شما برای اخذ پذیرش موثر است؛ چرا که رقابت شدیدی از سوی دانشجویان کشورهای مختلف برای اخذ پذیرش در سوئد وجود دارد و رزومه‌ی قوی و معدل بالا شما را پیشتاز این رقابت می‌کند. رشته‌های مختلف در مقطع لیسانس در کشور سوئد به زبان سوئدی و انگلیسی ارائه می‌شوند. ارائه‌ی مدرک زبان نیز از دیگر شرایط پذیرش گرفتن در کشور سوئد است. اگر رشته‌ی مورد نظر در دانشگاه مورد نظر شما به زبان سوئدی ارائه شود، مستلزم پیوست مدرک زبان سوئدی به درخواست خود هستید. البته از آنجایی که دریافت مدرک زبان سوئدی آسان نیست و در کشور ما موسساتی که این زبان را در سطح بالا ارائه دهند، وجود ندارد؛ می‌توانید از راه‌های دیگری اقدام به گرفتن پذیرش کنید. شما می‌توانید برای گذراندن دوره‌ی زبان سوئدی از کالج‌های زبان موجود در کشور سوئد پذیرش بگیرید؛ با این کار علاوه بر دریافت مدرک مورد نیاز و تسلط بر زبان سوئدی می‌توانید راحت‌تر وارد دانشگاه‌های دولتی ممتاز کشور سوئد شوید. لازم به ذکر است که گذراندن این دوره‌ی شش ماهه کمی پر هزینه می‌باشد که البته نسبت به امکانات و امتیازاتی که از آن بهره‌مند می‌شوید، به صرفه است.

فوق لیسانس در سوئد و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در سوئد

فوق لیسانس در سوئد و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در سوئد در مقطع ارشد در تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی و سوئدی موجود است. البته این قانون کلی تمامی کشورهاست که تحصیل در مقطع ارشد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان رسمی آن کشور،هردو،ارائه شود.در صورت ادامهتحصیل به زبان انگلیسیآیلتس 6.5 و در صورت ادامه تحصیل به زبان سوئدی حتما مدرک زبان سوئدی نیاز است.که از آنجا که اخذ مدرک زبان سوئدی بسیار سخت می‌باشد،این عزیزان می‌توانند ابتدا جهت کالج زبان سوئدی اقدام کرده و بعد از اتمام کالج ،درخواست ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور را بدهد.

البته باید خاطر نشان کرد که شرط زبان فقط یکی از شرایط ادامه تحصیل در این کشور در مقطع ارشد می‌باشد.شرط دیگر آن داشتن حداقل معدل 14 به بالا،آن هم از دانشگاه‌های آزاد یا سراسری است. حال با داشتن این شرایط و پشت سر گذاشتن این مراحل، در صورت پذیرش از دانشگاه‌های سوئد برای فرد متقاضی در دانشگاه‌های این کشور و اخذ ویزا این کشور،با پرداخت سالیانه 10000 تا 12000 یورو می‌توانند در این کشور به تحصیل ادامه دهند. درست است که این هزینه تا حدودی بالاست اما خب این عزیزان، حین تحصیل، اجازه 20 ساعت در هفته کار کردن را دارند. این بازه زمانی کار تمامی هزینه تحصیل را ساپورت نمی‌کند اما می‌تواند از لحاظ مالی کمکی به دانشجویان عزیز باشد. البته این عزیزان بعد از اتمام تحصیلشان طی 6 ماه بازه زمانی که بهشان فرجه داده می شود‌که کار پیدا کنند، می‌توانند با توجه به مدرکی که از دانشگاه این کشور اخذ کردند، کار مناسب و عالی پیدا کنند و بعد از لحاظ مالی کاملا ساپورت شوند.

دکترا در سوئد و شرایط اخذ پذیرش دکترا در سوئد

دکترا در سوئد و شرایط اخذ پذیرش دکترا در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سوئد کشوری عالی در زمینه مهاجرت تحصیلی است.  دانشگاه های سوئد دارای سابقه ای طولانی و موفق و با اعتبار بسیار خوبی هستند، که این رشد از قرن پانزدهم میلادی در دانشگاه لندز و دانشگاه اوپسالا آغاز شده است.  همچنین در خصوص شرایط تحصیل دکترا در سوئد می‌توان بیان نمود که امروزه هر دو دانشگاه  لندز و اوپسالا همواره در لیست یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارند، همان گونه که موسسه کارولینسکا استکهلم  (Karolinska Institute) در این لیست قرار گرفته است. هر سه دانشگاه به عنوان مراکز برتر در زمینه پزشکی و مرتبط با آن شناخته شده اند . در مجموع کشور سوئد برای تحصیل دکترا در سوئد بیش از پنجاه دانشگاه و کالج دانشگاهی را با خروجی تحقیقاتی فوق العاده عالی در زمینه های علوم طبیعی و تکنولوژی ارائه می نماید.

دانشگاه های سوئد برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد علاوه بر پروسه تجدیدنظر بین المللی، تعداد زیادی از فراگیران بزرگسال را جذب می کنند و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان زن هستند. این ویژگی ها سوئد را با یک فرهنگ تحقیق انعطاف پذیر و متنوع تبدیل کرده و از سایرین متمایز می کند.

کنترل کیفیت آموزش و تحقیقات سوئدی ها بیشتر توسط دولت تأمین می شود که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در آموزش و ۴ درصد در تحقیقات به تنهایی سرمایه گذاری می کند. این باعث می شود سوئد، کشور برتر در خصوص تحصیل دکتری در سوئد و در اتحادیه اروپا برای بودجه تحقیقاتی باشد .

مجوز ها در تحصیل دکترا در سوئد به صورت سالیانه اعطا می شوند و تمدید می شوند، مگر اینکه مدت مطالعه مورد نظر کمتر از یک سال باشد . بنابراین دانشجویان Ph.D  باید برای ارائه مجوز اقامت خود سالانه مجوز های مالی و یا حمایت مالی خود را ارائه دهند.

تحصیل پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از گذراندن این دوره دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کنند و پس از کسب نمره‌ی قبولی وارد دوره‌ی تخصص شوند.تحصیل پزشکی در سوئد در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد دارای برنامه‌ریزی مشابه است. تحصیل پزشکی در سوئدحدود 5 سال زمان می‌برد که از این مدت 18 ماه آن به صورت کارآموزی اجباری در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد. دوره‌ی کارآموزی دانشجویان پزشکی در سوئد با نظارت کامل اداره آموزش عالی و با رعایت تمام استانداردهای لازم برای پرورش پزشکان حاذق برگزار می‌شود. تحصیل پزشکی در سوئد نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگریکی از زمان‌برترین دوره‌های تحصیلی این کشور است. مطالعات اولیه در این بخش بر درس‌هایی مانند زیست شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست شناسی متمرکز می‌شود.س از گذراندن این دوره دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کنند و پس از کسب نمره‌ی قبولی وارد دوره‌ی تخصص شوند.د. یک دانشجوی پزشکی علاوه بر تحصیل به صورت تئوری، مهارت‌های عملی و نیز روش برخورد با بیمار را یاد می‌گیرد.

 

تحصیل دندانپزشکی در سوئد

تحصیل دندانپزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سوئد یکی از پر طرفدارترین مقصدها برای متقاضیان تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی می‌باشد. بدون مدرک زبان می‌توانند در کالج‌های زبان کشور سوئد تحصیل کنند. تحصیل دندانپزشکی در سوئد، حدود 5 سال تحصیل تمام وقت زمان می‌گیرد که هجده ماه از این دوره به کارآموزی دانشجویان اختصاص می‌یابد.دانشگاه‌های دندانپزشکی سوئد معمولاً در ترم‌های بهار و پاییز به پذیرش دانشجو می‌پردازند. امکان تحصیل دندانپزشکی در بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در کشور سوئد عبارتند از؛

  • مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم و ریز نمرات به صورت ترجمه و تایید شده توسط نهادهای مربوطه در کشور مبدأ.
  • داشتن مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی. 
  • یک سری کپی برابر اصل از ترجمه شناسنامه و پاسپورت متقاضی که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
  • رزومه‌ی کاری و تحصیلی دانشجو به صورت ترجمه شده به زبان سوئدی
  • انجام آزمایش‌های پزشکی و داشتن گواهی سلامت.
  • و...

 

تخصص پزشکی در سوئد و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در سوئد

تخصص پزشکی در سوئد و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همان طور که گفتیم تحصیل پزشکی در سوئد به دو بخش عمومی و تخصص تقسیم می‌شود. در بخش دوم تحصیلپزشکی دانشجویان با انواع بیماری‌ها  و علل ابتلا به آن‌ها و راهکارهای موجود برای درمان بیماری‌ها آشنا می‌شوند. با توجه به این مطالب موضوعات درسی اصلی در بخش دوم پزشکی عمومی بیشتر حول محورهای آسیب شناسی، عفونت، میکروب شناسی، اختلالات پوستی، جراحی، مغز و اعصاب و … می‌باشد. پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات و قبولی در آزمون پایان دوره، دانشجویان می‌توانند به طبابت تخصصی مشغول شوند.

در دوره‌ی تخصص پزشکی شما می‌توانید دوره‌های کارآموزی و حتی کار نیمه وقت را در زمینه‌هایی که مربوط به تحصیلات پیشرفته شما هستند، انجام دهید.

پزشکان متخصص تربیت شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد از اعتبار خوبی در سطح بین‌المللی برخوردارند. شما می‌توانید پس از پایان دوره‌ی تحصیلات خود در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران مشغول به کار شوید.

تخصص دندانپزشکی در سوئد و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در سوئد

تخصص دندانپزشکی در سوئد و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تخصص دندانپزشکی در کشور سوئدطی یک دوره‌ی آموزشی در گرایش‌های مختلف ارتودنسی، پریودنتولوژی و بیماری‌های دندان و دهان ارائه می‌شود. در مدت آموزش تخصص دندانپزشکی، دانشجویان دوره‌های جراحی دندان، دوره‌های بالینی دندان و علوم پزشکی را سپری می‌کنند. دوره‌های آموزشی تخصصدندانپزشکی نیزبه زبان انگلیسی ارائه می‌شود و مستلزم ارائه مدرک زبان آیلتس  با نمره‌ی حداقلی 7 یا  مدرک تافل می‌باشد. 

برنامه آموزش تکنسین دندانپزشکی در سوئدیک دوره‌ی سه ساله است که به صورت تحصیل تمام وقت سپری می‌شود. دانشجویان در آزمایشگاه‌های مجهز دندانپزشکی که در دانشگاه‌های ممتاز وجود دارد، این دوره را به پایان می‌رسانند.

رشته های غیر پزشکی در سوئد

رشته های غیر پزشکی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اما رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی تنها رشته‌های مورد استقبال در کشورهای سوئد نیستند. بسیاری از رشته‌هایی که دانشجویان ایرانی علاقه به تحصیل در آن‌ها دارند نیز در کشور سوئد ارائه می‌شود. در ادامه توضیحاتی درباره‌ی این رشته‌های ارائه می‌دهیم.

تحصیل در رشته‌ی خلبانی از کودکی آرزوی بسیاری از افراد است. در سوئد دوره‌های پرواز ارائه می‌شود. شما می‌توانید دروس تئوری خود را به دو صورت حضوری یا مجازی بگذرانید. با تحصیل در مدارس پرواز کشور سوئد در ابتدای دوره‌ی تحصیلی درک و شناخت بهتری از فلسفه خطوط هوایی و شیوه‌های عملیاتی استاندارد به دانش آموزان می‌دهند. 

دانشگاه هنر سوئد و دانشگاه انستیتو رویال سوئد یکی از بهترین مراکز برای تحصیل دانشجویان در گرایش‌های مختلف هنر هستند. هر دوی این مراکز در استکهلم واقع شده‌اند. در کشور سوئد، دانشگاه‌های دیگری نیز رشته‌های هنری را ارائه می‌‌دهند. دانشگاه konsfact هنر سوئد نیز از دیگر مراکز است. شما در این دانشگاه‌ها می‌توانید به تحصیل گرایش‌های مختلف مانند موسیقی، سینما و... بپردازید.

استکهلم دارای بهترین و معتبرترین مراکز جهانی برای تحصیل در رشته‌های مهندسی است. درباره‌ی موسسه‌ی فنی مهندسی استکهلم صحبت کردیم. در کشور سوئد با کیفیت‌ترین دوره‌های مهندسی ارائه می‌شود. مهندسان کشور سوئد به گونه‌ای تربیت می‌شوند که دارای تمام مهارت‌ها و دانش لازم برای ورود به بازار کار هستند. همچنین دانشگاه‌های معتبر مهندسی این کشور در سال‌های اخیر نسبت به پذیرش دانشجویان بین‌المللی استقبال خوبی نشان داده‌اند. در این دانشگاه‌ها گرایش‌های مختلف مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر و مهندسی هوافضا و... ارائه می‌شود. 

رشته‌ی معماری نیز در کشور سوئد از رونق خوبی برخوردار است. علاوه بر این که رشته‌ی معماری در برخی از دانشگاه‌های هنر سوئد در تمام مقاطع ارائه می‌شود، دانشکده‌ی معماری نیز در استکهلم وجود دارد که به صورت تخصصی به ارائه‌ی رشته‌ی معماری و موضوعات مختلف آن می‌پردازد.

داروسازی پس از پزشکی و دندانپزشکی جزو پرطرفدارترین رشته‌هایی است که دانش‌آموزان تجربی قصد تحصیل در آن را دارند. شرایط پذیرش در رشته‌ی داروسازی نیز مانند سایر رشته‌هاست و رزومه‌ی قوی‌تر شانس پذیرش بیشتر برای شما دارد. مقاطع بالاتر رشته‌ی داروسازی نیز در کشور سوئد ارائه می‌شود. برای اخذ مدرک در این رشته شما ملزم به گذراندن درس‌هایی مانند شیمی دارویی، سم شناسی، فارماکولوژی و... هستید.

دانشجویان می‌توانند به تحصیل در رشته‌ی حقوق در کشور سوئد بپردازند. سیستم حقوقی و آموزشی حقوق سوئد به گونه‌ای است که افراد تربیت شده در این سیستم می‌توانند در سطح بین‌الملل مشغول به کار شوند. برایتحصیل در رشته حقوق، باید مدرک لیسانس (LLB) یا کارشناسی ارشد حقوق (LLM) داشته باشید. دروسی مانند قوانین مالیات بین‌المللی شرکت‌ها، قوانین دریایی، قوانین اروپایی و... از دروسی است که دانشجویان حقوق سوئد باید بگذرانند.

رشته‌ی گردشگری از رشته‌هایی است که اخیراً مورد توجه بسیاری از افراد واقع شده است؛ چرا که صنعت توریسم می‌تواند یکی از عوامل مهم در کسب درآمد برای کشورها باشد. رشته‌ی گردشگری در سوئد تحت عنوان توریسم پایدار ارائه می‌شود. در این رشته دانشجویان درباره‌ی طبیعت، جاذبه‌های مدرن و سنتی و.... اطلاعاتی به دست می‌آورند. دانشجویان در مقاطع بالاتر این رشته می‌توانند به تقویت صنعت گردشگری در کشور بپردازند.

سوئد و ایتالیا قدرتمندترین کشورهای جهان در مد و طراحی لباس هستند و تحصیل در رشته‌ی طراحی در این کشورها از شما یک متخصص خبره می‌سازد. این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌شود. شما در حین تحصیل می‌توانید با تمامی کمپانی‌های بزرگ طراحی در سوئد مانند H and M   همکاری داشته باشید و در صورت حرفه‌ای بودن به اشتغال دائم در این کمپانی‌ها بپردازیدتحصیل در سوئد در رشته طراحی لباس مبتنی بر نیازهای روز جامعه است و برنامه‌های آموزشی بین تمام دانشگاه‌های این کشور مشترک است.

از جمله پرکاربردترین و پرسود ترین رشته های تحصیلی در کشور سوئد میتوان به رشته های مطالعات انسانی، روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی، هنر های نمایشی، علوم اجتماعی، مطالعات تکنولوژی، توریسم و ... اشاره کرد

علوم تغذیه در کشور سوئد

کشور سوئد از کشورهای اروپایی مطرح با کیفیت بالای زندگی می‌باشد؛ امکان کار دانشجویی، امکان کار بعد از تحصیل، بورسیه های تحصیلی، دادن کمک هزینه های زندگی به دانشجویان از دلایل رغبت دانشجویان به تحصیل در کشور سوئد می‌باشد. امکان تحصیل رایگان در کشور سوئد وجود داشته و زبان تحصیل در کشور سوئد انگلیسی می باشد. هزینه زندگی در کشور سوئد با توجه به شهر می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین هزینه زندگی در کشور سوئد ماهیانه ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد. شهر گوتنبرگ و استکهلم که از شهرهای بزرگ کشور سوئد می‌باشد، هزینه زندگی بیشتری دارند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ سوئد ۱۲۰۰ یورو در ماه می‌باشد. چهل درصد از هزینه‌های زندگی صرف اجاره محل اقامت می‌شود. دانشگاه کارولینسکای سوئد از دانشگاه های مطرح این کشور برای رشته علوم تغذیه می باشد؛ امکان اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در این دانشگاه وجود داشته؛ دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند علاوه بر پوشش کامل شهریه کمک هزینه سفر و زندگی نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

 مهندسی مواد در کشور سوئد

انواع بورس های تحصیلی کشور سوئد برای رشته های مهندسی چون مهندسی مواد

 دانشگاه صنعتی چالمرز در سوئد، برنامه بورسیه تحصیلی Chalmers IPOET برای دانشجویان آینده و شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA ارائه می دهد که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه سوئد ملزم به پرداخت شهریه هستند. این برنامه بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی را پوشش می دهد و به میزان 50٪ و 75٪ مبلغ پرداختی شهریه را کاهش می‌دهد.

بورسیه های دانشگاه Halmstad

هر ساله ، دانشگاه Halmstad بورسیه های تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا / EEA در هر رشته تحصیلی ارائه می دهد. بورسیه دانشگاه Halmstad  25% یا 50% شهریه را پوشش می دهد و این درصد از شهریه دانشجوی بورس شده کسر می‌شود.

امکان تحصیل در دانشگاه های سوئد در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس با پرداخت شهریه ممکن بوده و امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری به صورت رایگان فراهم می باشد. هزینه تحصیل با توجه به رشته و نوع دانشگاه می تواند متفاوت باشد، اما مبلغ شهریه در مقطع ارشد بین 8 هزار تا 18 هزار یورو می باشد. هزینه زندگی در کشور سوئد ماهانه مبلغی بین 700 تا 900 یورو برای یک دانشجوی مجرد می‌باشد.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در سوئد

خطرات احتمالی برای دانشجویان در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کشور سوئد جزو کشورهایی است که دارای بالاترین امکانات رفاهی می‌باشد و شهرهایی در سوئد وجود دارد که درصد زیادی از جمعیت آن‌ها را دانشجویان تشکیل می‌‌دهند و بسیاری از آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند.

کشور سوئد از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز دارای جو آرامی است و از ثبات خوبی برخوردار است. این موضوع امنیت تحصیلی، شغلی و زندگی در کشور سوئد را نه تنها برای افراد جامعه‌ی خود، بلکه برای تمام مهاجران کاری و تحصیلی فراهم می‌کند. 

تنها نکته‌ی منفی درباره‌ی سوئد هزینه‌های زندگی در این کشور است. البته این هزینه‌ها در سطح سایر کشورهای اروپایی مانند انگلستان است. این موضوع تنها چیزی است که ممکن است شما را دچار مشکل کند، که آن هم با پیش‌بینی هزینه‌ها و بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی دقیق قابل حل است. 

شما در سوئد می‌توانید با افراد بسیاری آشنا شوید، موقعیت‌های شغلی خوبی برای خود فراهم کنید و علاوه بر این که تحصیلات خود را ادامه می‌دهید، راهکارهای زندگی و برخوردهای اجتماعی را بیاموزید.

با توجه به نکات گفته شده می‌توان دریافت که در سیستم آموزشی سوئد، شما روش‌ها و آموزش‌هایی می‌بینید که در هیچ کجای دنیا به این صورت ارائه نمی‌شوند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در سوئد

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمام کشورهایی که ایران دارای سفارت می‌باشد مدارس ایرانی وجود دارند. بسیاری از والدین علاقمندند فرزندانشان در مدارس ایرانی تحصیل کنند. در شهرهای مختلف سوئد مانند استکهلم و گوتمبرگ مدارس ایرانی وجود دارد. این مدارس در عین این که تحت نظارت مستقیم آموزش و پرورش سوئد قرار دارند و رویکردهای آموزشی آن‌ها را پیاده‌سازی می‌کنند، می‌توانند به فرزند شما آداب و فرهنگ ایرانی را نیز آموزش دهند.

 مدارس ایرانی در سوئد در تمام مقاطع از جمله ابتدایی و متوسطه وجود دارد و دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌ها یا بازار کار آماده می‌کنند. 

چنانچه قصد دارید فرزند خود را به تنهایی برای تحصیل به سوئد بفرستید؛ باید درباره‌ی همه چیز پیش بینی‌های لازم را انجام دهید. این که می‌خواهید فرزندتان در کدام شهر و در چه مدرسه‌ای تحصیل کند. در خوابگاه اقامت کند یا منزل استیجاری داشته باشد و بسیاری از عوامل دیگر باید مشخص شوند.

کودکان 1تا 6 سال دوره  پیش دبستانی

از سن 7تا 16 سال دبستان و راهنمایی که اجباریست 

از 16 سالگی به مدت 3 سال تا اخذ دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی زمان میبرد که اختیاریست 

17 رشته تحصیلی برای انتخاب وجود دارد و دوره های آماده سازی هم وجود دارد که در صورت تمایل میتوانید انتخاب نمایید برای آمادگی تحصیل در دانشگاه و مهارت آموزی برای بازار کار 

دروس اجباری در همه رشته ها در دانشگاه وجود دارد اما خود افراد هم میتوانند اختیاری دروسی را بگذرانند که به آن احساس نیاز میکنند

چاپ مقالات علمی در سوئد و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در سوئد و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

چاپ مقالات علمی در تمام دانشگاه‌های کشور سوئد و به ویژه دانشگاه‌های ممتاز از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود مقاله در رزومه‌ی کاری شما علاوه بر این که امکان پذیرش در مقاطع بالاتر و در بهترین دانشگاه‌های جهان را مهیا می‌کند، باعث می‌شود که بتوانید یک شغل مناسب پیدا کنید. همچنین با ارائه‌ و چاپ مقاله در مجلات علمی معتبر، راه شما برای گرفتن بورس تحصیلی دانشگاه و سایر کمک هزینه‌های تحصیلی هموار خواهد شد.

از آن‌ جایی که ارائه‌ی مقاله توسط شما امتیازاتی برای دانشگاه محل تحصیلتان نیز خواهد داشت، دانشگاه معمولاً تشویق‌هایی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. حتی این تشویق‌ها ممکن است در پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب یا کاهش هزینه‌های تحصیل شما نقش داشته باشد. 

شرکت در آزمون های بین المللی در سوئد

شرکت در آزمون های بین المللی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون‌های زبان که برای ورود به دانشگاه‌های سوئد الزامی هستند، مهمترین آزمون‌های بین‌المللی محسوب می‌شوند. وجود مدرک این آزمون‌ها نیز یک نقطه‌ی مثبت رزومه‌ی کاری شما محسوب می‌شود. 

علاوه بر آزمون‌های زبان، آزمون‌ها و رقابت‌های دیگری در سطح بین‌الملل و در زمینه‌های مختلف به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود که شرکت و به دنبال آن کسب مقام در آن‌ها خالی از لطف نیست. شرکت در این آزمون‌ها سطح علمی و تجربه‌ی شما را افزایش می‌دهد و در صورت کسب مقام در آن‌ها می‌توانید از تشویقاتی که در نظر گرفته شده است استفاده کنید. در ضمن وجود مقام در آزمون‌های بین‌المللی نیز می‌تواند یکی از برگ برنده‌های شما در رزومه‌ی تحصیلی باشد.

کنفرانس های علمی در سوئد

کنفرانس های علمی در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برگزاری کنفرانس در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های ممتاز در سطح جهانی می‌باشند، بسیار متداول است. نکته‌ای که در این باره وجود دارد، فرصتی است که این کنفرانس‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند. در کشور سوئد کنفرانس‌های بسیاری در بازه‌های زمانی مختلف برگزار می‌شود. برخی از این کنفرانس‌ها بین‌المللی هستند. در بسیاری از این کنفرانس‌ها شما می‌توانید مقالات خود و ایده‌هایی درباره‌ی موضوع کنفرانس را ارائه دهید. چنانچه ایده‌ی شما با استقبال کارآفرینان یا اساتید یا هیئت داوران کنفرانس رو به رو شود، می‌توانید آینده‌ی شغلی خوبی برای خود به دست آورید. همچنین شرکت در این دسته از کنفرانس‌ها، راه شما را برای گرفتن پذیرش در مقاطع بالاتر هموار خواهد کرد. سعی کنید از زمان تمام کنفرانس‌های برگزار شده در محدوده‌ی رشته‌ی خود اطلاع داشته باشید. معمولاً دانشگاه‌ها اطلاعیه‌های کنفرانس را به دانشجویان اعلام می‌کنند. اگر دانشگاه یا شهر شما میزبان یک کنفرانس باشد، بهترین فرصت در اختیارتان قرار گرفته است.

جشن های دانشگاه ها در سوئد

جشن های دانشگاه ها در سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بدیهی است که در جوامع صنعتی مانند سوئد کم‌تر پیش می‌اید که افراد به بزرگداشت مراسم یا آدابی که از قدیم برای آن‌ها به یادگار مانده است، بپردازند. اما همچنان نمادهایی از سنت‌های کهن و نیاکان مردم این کشور در بین زندگی اجتماعی آن‌ها وجود دارد و این نشان از فرهنگ غنی سوئد است. سوئدی ها برای فصول چهارگانه سال رسوم سنتی زیبایی دارند که برخی از آن‌ها به صورت جشن‌هایی گرامی داشته می‌شوند. این جشن‌ها ممکن است در دانشگاه‌ها یا در سطح شهر برگزار شوند که با استقبال دانشجویان بین‌المللی مواجه خواهند شد. در فصل بهار دختر بچه‌ها پنج شنبه قبل از عید پاک، روسری و دامن بلند می‌پوشند و چهره‌های خود را رنگ آمیزی می‌کنند. این فرشته‌های کوچک به شکل جادوگرانعید پاک به منازل مردم می‌روند و با دادن خبر عید و کارت‌های عید پاک، از مردم هدیه دریافت می‌کنند. شاخه کوچکی از درخت توس رنگ آمیزی شده همراه با تخم مرغ‌های پر از شکلات و شیرینی عید پاک از نمادهایی است که از سوی نیاکان به سوئدی‌های امروزه به ارث رسیده است. پس از عید پاک نیزشب والپورگیس مناسبت دیگری است که مانند عید پاک، مراسمی سنتی است که از گذشته باقی مانده است. در شب سی‌ام ماه آوریل، انبوه مردم به این مناسبت لباس‌های سنتی می‌پوشند و به تپه‌های نزدیکی شهرهای محل زندگیشان می‌روند. سپس آتش روشن می‌کنند و به جشن و پایکوبی و خواندن سرودهایی می‌پردازند. این جشن به مناسبت ورود بهار به سوئد است.جشن نیمه تابستان سوئدی‌ها در نزدیکترین جمعه به 24 ژوئن برگزار می‌شود. در این جشن نیز مانند عید پاک نماد‌هایی وجود دارد. افراد با برافراشتن شاخه‌ی درخت توس، این مراسم را آغاز می‌کنند و کل روز جمعه‌ی خود را به جشن و پایکوبی و شادمانی می‌پردازند. مراسم خوردنگوشت غازو سوپ مخصوص در روز دهم ماه نوامبر هم از سنت‌های پائیزی مردم سوئد است. این جشن به خاطر باوری قدیمی‌ است که بیان می‌کند غازها در این روز در چاق‌ترین حالت ممکن خود هستند. البته در قسمت‌های بندری و نزدیک به دریا در کشور سوئد، مردم به جای غاز میگو می‌خورند.در زمستان، مردم سوئدعید سنت لویزارا سیزدهم ماه دسامبر جشن می‌گیرند که طولانی‌ترین شب سال و معادل شب یلدای ایرانی است. این جشن می‌تواند برای دانشجویان ایرانی خاطرات وطن را زنده کند. بامداد سیزدهم دسامبر دوشیزه جوان منزل بیدار می‌شود، لباس سپید و تاجی مزین به شمع‌های روشن می‌پوشد و به خواندن سرودهای این جشن می‌پردازد. پس از بیدار شدن اهالی منزل، دوشیزه‌ی جوان با قهوه و شیرینی از آن‌ها پذیرایی می‌کند. این مراسم اوایل روز نیز در اماکن عمومی ادامه می‌یابد. 

دانشگاه لوند سوئد

دانشگاه لوند سوئد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه لوند سوئد یک فرصت تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در کشور سوئد محسوب می‌شود. دانشگاه در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس شد و یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کشور سوئد بشمار می‌رود که همواره جزو برترین دانشگاه‌های جهان رتبه‌بندی می‌شود. دانشگاه در شهر لوند واقع در جنوب کشور سوئد قرار داشته و نزدیک کشورهای دانمارک و آلمان است. دانشگاه لوند دارای سایت‌های مختلفی در شهرهای مالمو و هلسینبورگ است. دانشگاه دارای بیش از 28۰۰۰ دانشجو در هر ترم است که حدود ۳۰۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و بیش از ۷۰۰۰ کارمند و پرسنل موجود در دانشگاه آنرا تبدیل به یکی از بزرگترین موسسات آموزشی و تحقیقاتی در منطقه اسکاندیناوی نموده است. دانشگاه لوند دارای برنامه‌های آموزشی متعددی است که بیش از ۳۰۰ مدرک دانشگاهی و بیش از 1۰۰۰ دوره آموزشی برگزار می‌نماید. دانشگاه در حوزه‌های مختلفی مانند اقتصاد، هنر، علوم انسانی، نظریه شناسی، حقوق، موسیقی و تئاتر، پزشکی، علوم پایه و علوم اجتماعی فعالیت داشته و برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی برگزار می‌کند.

آخرین ویرایش: 2019-03-05 12:58:20 13,964