sweden
کشور سوئد

تحصیل در سوئد

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو - تحصیل در کشور سوئد - go2tr

افراد با اهداف مختلف برای تحصیل به کشورهای خارجی می‌روند. یکی از عواملی که در بین تمام افراد مشترک است؛ افزایش کیفیت زندگی در کشورهای خارجی است. برای تصمیم قطعی درباره‌ی مقصد تحصیلی خود لازم است اطلاعات کاملی از کشورها به دست آورید و با مقایسه‌ی بین آن‌ها بهترین کشور را انتخاب کنید. سوئد کشوری است که از نظر رفاهی دارای امکانات زیادی است و دائماً نام کشور سوئد در بین آمارهایی که از کشورهای مرفه جهان ارائه می‌شود، وجود دارد. این رفاه در تمام جوانب زندگی اجتماعی وجود دارد. اگر هزینه‌های زندگی بالاست؛ متناسب با درآمد مردم است و کسی به سختی امورات خود را نمی‌گذراند. دانشگاه‌های کشور سوئد نیز سطح علمی بالایی دارند و نام آن‌ها در بین برترین دانشگاه‌های جهانی به چشم می‌خورد. در این مقاله قصد داریم تحصیل در کشور سوئد را زیر ذره‌بین خود قرار دهیم و تمام جوانب کار، تحصیل و زندگی در این کشور را به طور کلی بررسی کنیم.

شرایط تحصیل رایگان در سوئد چگونه است؟ آیا تحصیل رایگان در سوئد امکان پذیر است. تا قبل از سال 2011 تحصیل رایگان در سوئد امکان پذیر بود. اما با تغییر قوانین دانشجویانی که ملیت آن ها خارج از اتحادیه ی اروپا هستند ملزم به پرداخت هزینه شده اند. سوئد یکی از کشورهای شبه جزیره اسکاندیناوی است که جزو ده کشور برتر دنیا از نظر امنیت و شرایط اجتماعی است. از همین رو افراد زیادی در سراسر دنیا تمایل به زندگی و تحصیل در این کشور پیشرفته را دارند.

دانشگاه‌های کشور سوئد نیز به ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز یا افرادی که شرایط خاصی دارند، می‌پردازند.

اصلی‌ترین سرمايه کشور سوئد نيروهای انسانی تحصيل کرده و متخصص در این کشور است؛ سیستم حکومتی کشور سوئد سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در بخش آموزش و تربیت نیروهای حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف انجام داده است.

برای تحصیل در کشور سوئد در رشته‌های غیر پزشکی نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

قابلیت دیگری که در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد این است که شما می‌توانید واحدهای باقیمانده از هر مقطع تحصیل دانشگاهی خود را در دانشگاه‌های این کشور بگذرانید. برای این کار لازم است با دانشگاه مورد نظر در این باره مکاتبه داشته باشید و شرایط لازم را فراهم کنید.

شما می‌توانید انتخاب کنید که در خوابگاه‌ها یا آپارتمان‌های سوئد اقامت کنید. معمولاً دانشجویان بین‌‌المللی خوابگاه‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

بسیاری از دانشجویان برای رفت و آمد از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا دوچرخه استفاده می‌کنند که این مورد نیز راه خوبی برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگی در کشور سوئد است.

گاهی اوقات دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌ی خود را در شرکت‌هایی که در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی آن‌ها فعالیت می‌کنند ارائه دهند.

پیدا کردن کار دانشجویی در سوئد و اشتغال به آن در دوران تحصیل، اقامت دائم و اشتغال دائمی شما را تضمین نمی‌کند.

شما همچنین می‌توانید پیش از سفر به سوئد از طریق سازمان تأمین اجتماعی کشور و سفارت سوئد، یک بیمه‌ی درمانی برای خود داشته باشید.

عموماً بانک‌های ایران امکان تراکنش با بانک‌های سایر کشورهای جهان را دارند. این تراکنش‌ها از طریق مراجعه به بانک‌ها یا به وسیله‌ی تلفن همراه و به صورت آنلاین امکان پذیر است.

وزارت علوم ایران لیستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود در کشورهای مختلف ارائه‌ می‌دهد که دانشگاه‌ها را در سه دسته‌ی دانشگاه‌های ممتاز، دانشگاه‌های خوب و دانشگاه‌های متوسط تقسیم‌بندی می‌کند.

وزارت بهداشت نیز لیستی مانند وزارت بهداشت ارائه داده است، با این تفاوت که لیست وزارت بهداشت دانشگاه‌ها را تقسیم‌بندی نکرده است.

لیستی که ارائه دادیم با توجه به ملاک‌هایی مانند سطح علمی، کیفیت زندگی در شهر دانشگاه و امکانات آموزشی و... تهیه شده بود.

در این کشور شما آموزش می‌بینید که بازیکن یک تیم باشید و با همکاری سایر هم‌ تیمی‌های خود به پیروزی برسید.

البته از آنجایی که دریافت مدرک زبان سوئدی آسان نیست و در کشور ما موسساتی که این زبان را در سطح بالا ارائه دهند، وجود ندارد؛ می‌توانید از راه‌های دیگری اقدام به گرفتن پذیرش کنید.

البته باید خاطر نشان کرد که شرط زبان فقط یکی از شرایط ادامه تحصیل در این کشور در مقطع ارشد می‌باشد.شرط دیگر آن داشتن حداقل معدل 14 به بالا،آن هم از دانشگاه‌های آزاد یا سراسری است. 

سوئد کشوری عالی در زمینه مهاجرت تحصیلی است.  دانشگاه های سوئد دارای سابقه ای طولانی و موفق و با اعتبار بسیار خوبی هستند، که این رشد از قرن پانزدهم میلادی در دانشگاه لندز و دانشگاه اوپسالا آغاز شده است.  همچنین در خصوص شرایط تحصیل دکترا در سوئد می‌توان بیان نمود که امروزه هر دو دانشگاه  لندز و اوپسالا همواره در لیست یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارند، همان گونه که موسسه کارولینسکا استکهلم  (Karolinska Institute) در این لیست قرار گرفته است. هر سه دانشگاه به عنوان مراکز برتر در زمینه پزشکی و مرتبط با آن شناخته شده اند . در مجموع کشور سوئد برای تحصیل دکترا در سوئد بیش از پنجاه دانشگاه و کالج دانشگاهی را با خروجی تحقیقاتی فوق العاده عالی در زمینه های علوم طبیعی و تکنولوژی ارائه می نماید.

دانشگاه های سوئد برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد علاوه بر پروسه تجدیدنظر بین المللی، تعداد زیادی از فراگیران بزرگسال را جذب می کنند و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان زن هستند. این ویژگی ها سوئد را با یک فرهنگ تحقیق انعطاف پذیر و متنوع تبدیل کرده و از سایرین متمایز می کند.

کنترل کیفیت آموزش و تحقیقات سوئدی ها بیشتر توسط دولت تأمین می شود که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در آموزش و ۴ درصد در تحقیقات به تنهایی سرمایه گذاری می کند. این باعث می شود سوئد، کشور برتر در خصوص تحصیل دکتری در سوئد و در اتحادیه اروپا برای بودجه تحقیقاتی باشد .

مجوز ها در تحصیل دکترا در سوئد به صورت سالیانه اعطا می شوند و تمدید می شوند، مگر اینکه مدت مطالعه مورد نظر کمتر از یک سال باشد . بنابراین دانشجویان Ph.D  باید برای ارائه مجوز اقامت خود سالانه مجوز های مالی و یا حمایت مالی خود را ارائه دهند.

پس از گذراندن این دوره دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کنند و پس از کسب نمره‌ی قبولی وارد دوره‌ی تخصص شوند.تحصیل پزشکی در سوئد در اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد دارای برنامه‌ریزی مشابه است. تحصیل پزشکی در سوئدحدود 5 سال زمان می‌برد که از این مدت 18 ماه آن به صورت کارآموزی اجباری در درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه‌ها اختصاص می‌یابد. دوره‌ی کارآموزی دانشجویان پزشکی در سوئد با نظارت کامل اداره آموزش عالی و با رعایت تمام استانداردهای لازم برای پرورش پزشکان حاذق برگزار می‌شود. تحصیل پزشکی در سوئد نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگریکی از زمان‌برترین دوره‌های تحصیلی این کشور است. مطالعات اولیه در این بخش بر درس‌هایی مانند زیست شناسی سلولی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک و زیست شناسی متمرکز می‌شود.س از گذراندن این دوره دانشجویان باید در آزمون پایانی شرکت کنند و پس از کسب نمره‌ی قبولی وارد دوره‌ی تخصص شوند.د. یک دانشجوی پزشکی علاوه بر تحصیل به صورت تئوری، مهارت‌های عملی و نیز روش برخورد با بیمار را یاد می‌گیرد.

سوئد یکی از پر طرفدارترین مقصدها برای متقاضیان تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی می‌باشد. بدون مدرک زبان می‌توانند در کالج‌های زبان کشور سوئد تحصیل کنند. تحصیل دندانپزشکی در سوئد، حدود 5 سال تحصیل تمام وقت زمان می‌گیرد که هجده ماه از این دوره به کارآموزی دانشجویان اختصاص می‌یابد.دانشگاه‌های دندانپزشکی سوئد معمولاً در ترم‌های بهار و پاییز به پذیرش دانشجو می‌پردازند. امکان تحصیل دندانپزشکی در بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی در کشور سوئد عبارتند از؛

  • مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام قدیم و ریز نمرات به صورت ترجمه و تایید شده توسط نهادهای مربوطه در کشور مبدأ.
  • داشتن مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی. 
  • یک سری کپی برابر اصل از ترجمه شناسنامه و پاسپورت متقاضی که حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.
  • رزومه‌ی کاری و تحصیلی دانشجو به صورت ترجمه شده به زبان سوئدی
  • انجام آزمایش‌های پزشکی و داشتن گواهی سلامت.
  • و...

 

پزشکان متخصص تربیت شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد از اعتبار خوبی در سطح بین‌المللی برخوردارند. شما می‌توانید پس از پایان دوره‌ی تحصیلات خود در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران مشغول به کار شوید.

تخصص دندانپزشکی در کشور سوئدطی یک دوره‌ی آموزشی در گرایش‌های مختلف ارتودنسی، پریودنتولوژی و بیماری‌های دندان و دهان ارائه می‌شود.

رشته‌ی گردشگری از رشته‌هایی است که اخیراً مورد توجه بسیاری از افراد واقع شده است؛ چرا که صنعت توریسم می‌تواند یکی از عوامل مهم در کسب درآمد برای کشورها باشد.

با توجه به نکات گفته شده می‌توان دریافت که در سیستم آموزشی سوئد، شما روش‌ها و آموزش‌هایی می‌بینید که در هیچ کجای دنیا به این صورت ارائه نمی‌شوند.

چنانچه قصد دارید فرزند خود را به تنهایی برای تحصیل به سوئد بفرستید؛ باید درباره‌ی همه چیز پیش بینی‌های لازم را انجام دهید.

از آن‌ جایی که ارائه‌ی مقاله توسط شما امتیازاتی برای دانشگاه محل تحصیلتان نیز خواهد داشت، دانشگاه معمولاً تشویق‌هایی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد.

علاوه بر آزمون‌های زبان، آزمون‌ها و رقابت‌های دیگری در سطح بین‌الملل و در زمینه‌های مختلف به صورت تئوری و عملی برگزار می‌شود که شرکت و به دنبال آن کسب مقام در آن‌ها خالی از لطف نیست.

برگزاری کنفرانس در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های ممتاز در سطح جهانی می‌باشند، بسیار متداول است.

این مراسم اوایل روز نیز در اماکن عمومی ادامه می‌یابد.

مطالب مرتبط

سلام من لیسانس معماری با معدل۱۳.۵۵ دارم از دانشگاه آزاد آیا امکان ادامه تحصیل من در دانشگاه های سوئد هست

2019-07-25 15:57:48

سلام دوست عزیز: متاسفانه ما اطلاعاتی دقیقی از شرایط شما نداریم اما اگر وقفه ی تحصیلی ندارید و مجرد هستید میتوانیم شانس شما را برای تحصیل در این کشور امتحان کنیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-07-27 05:43:19

سلام من آمریکا به دنیا اومدم و شناسنامشم دارم ولی تحصیلاتم ایران بوده و امسال کنکور دادم ولی می خوام اصل و کل تحصیلاتم رو در سوئد انجام بدم خالمم سوئد زندگی میکنه میشه در این مورد راهنماييم کنید که چیکار می تونم بکنم؟ در رشته پرمی و ... می خوام تحصیل کنم .19 ساله هستم

2019-08-22 15:20:13

سلام دوست عزیز: برای راهنمایی شما باید شرایطتان به طور کامل بررسی شود،برای ارتباط با مشاورین ما میتوانید با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR

2019-08-24 05:59:07