x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!
جستجوی تحصیل در سوئد
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در سوئد در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در سوئد

تحصیل در کشور سوئد ، هزینه تحصیل در سوئد ، شرایط تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم ، هزینه تحصیل در سوئد در مقطع دبیرستان و مهاجرت تحصیلی به سوئد در این مقاله مورد بررسی علمی قرار خواهد گرفت.

مقدمه 

کشور سوئد با وجود اینکه جزو گران‌ترین کشورهای دنیاست، اما در صدر کشورهای برتر دنیا در زمینه‌ی رفاه و امنیت اجتماعی قرار دارد. این کشور در حوزه شینگن واقع شده و برای ورود به آن باید ویزای شینگن دریافت کنید و البته با این ویزا می‌توانید به تمامی کشورهای حوزه شینگن بی‌دغدغه و سریع سفر کنید. یکی از مزایای زندگی در این کشور این است که بیشتر مردم سوئد به زبان انگلیسی آشنایی دارند و مهاجران و محصلان ازاین‌رو دچار مشکل نخواهند بود. مردم این کشور تعصب خاصی بر روی زبان سوئدی ندارند.

تنها بخشی که الزاما باید به زبان سوئدی مسلط باشند، کادر درمانی هستند که باید بتوانند با بیماران به زبان خودشان مکالمه نمایند. چنانچه به زبان انگلیسی تسلط دارید بهتر است زودتر برای پذیرش اقدام کنید تا زودتر وارد سوئد شوید و بعد در آنجا به کالج زبان سوئدی بروید و در واقع از زمانتان به خوبی استفاده کنید و معطل یادگیری زبان سوئدی در ایران نشوید.

سیستم آموزشی کشور سوئد بسیار قوی و مطلوب است؛ از این رو تحصیل و اعزام دانشجو به سوئد بسیار پرطرفدار است. تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است. تا سال 2013 امکان تحصیل رایگان وجود داشت؛ اما اکنون باید شهریه پرداخت کنید؛ علی‌الخصوص اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی و نه سوئدی تحصیل کنید. تحصیل در رشته‌های علوم پایه مثل شیمی و فیزیک و همین‌طور رشته‌های فنی و مهندسی در این کشور بسیار پرسود و کارآمد خواهد بود.

برای ورود دانشجویان ایرانی در مقاطع بالا به این کشور نیازی نیست که ابتدا به کشور دیگری بروند و از آنجا منتظر باشند و برای پذیرش سوئد اقدام نمایند؛ اما در مواردی برای دانشجویان لیسانس از ایران این روش توصیه می‌گردد که مثلا به کشوری ارزان و اروپایی مثل مجارستان بروند و از آن جا شرایط را برای مهاجرت سریع تر و بی دردسر به سوئد آماده کنند. هزینه‌های زندگی در این کشور به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر بالاست و شما باید با برنامه‌ریزی مالی دقیق پیش بروید.

توجه کنید که در این کشور قدرت در دست خانم‌هاست و انجمن‌های مرتبط با زنان و سازمان‌های تحت نظارت خانم‌ها بسیار زیاد است و استقلال آن‌ها همواره مسئله‌ای مهم است؛ بنابراین اگر خانم مجردی که وقفه تحصیلی در دوران تحصیلش نداشته باشد و بخواهد به این کشور برای تحصیل برود احتمالا پذیرش سریع و آسانی خواهد داشت و به شدت مورد حمایت واقع میشود. 

مقاطع آموزشی سوئد

همان طور که پیش از این گفتیم نظام آموزشی کشور سوئد جزو برترین نظام‌های آموزشی جهان است. اما چرا نظام آموزشی این کشور تا این حد پیشرفته است؟ تحصیلات پیش دانشگاهی در کشور سوئد به صورت رسمی‌ از ۷ سالگی شروع می‌شود و تا ۱۹ سالگی ادامه پیدا می‌کند. مدت تحصیل در دبیرستان ۳ سال است. پس از آن دانش‌آموزان کشور سوئد در صورت علاقمندی می‌توانند وارد دانشگاه شوند. آن‌ها پس از پایان دوره‌ی دبیرستان به قدری مهارت دارند که بتوانند وارد بازار کار شوند. دانشجویان سوئدی این امکان را دارند که پیش از شروع به تحصیل در مقطع لیسانس، برای تحصیل کارشناسی ارشد به صورت پیوسته درخواست بدهند. با این درخواست آن‌ها به طور پیوسته دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد را می‌گذرانند.یکی از علل موفقیت نظام آموزشی سوئد این است که مراکز آموزشی در این کشور دانشجویان را تشویق می‌کنند که روی نقاط قوت و استعدادهای خود کار کنند تا به موفقیت برسند. در این کشور هیچ رشته و تخصصی بر دیگری ارجحیت ندارد و به استعداد افراد در تمام زمینه‌ها احترام گذاشته می‌شود. این امرباعث شکوفایی خلاقیت و پیشرفت چشمگیر دانشجویان می‌شود. سیستم آموزشی در سوئد دانش آموز محور است و استاد خود را بالاتر از دانشجو نمی‌داند. در مراکز آموزشی سوئد همه‌ی افراد در حال یادگیری و پرورش استعدادهای خود هستند. موسسات آموزشی در سوئد دارای محیطی جذاب می‌باشند. در مراکز آموزشی شما آزادید فکر کنید، راهکار ارائه دهید و مستلزم پیروی از یک روش خاص نیستید. در تمام مقاطع آموزشی در این کشور تأکید بسیاری بر انجام کار گروهی وجود دارد. با تمرکز قوی بر همکاری شما مهارت‌های ارزشمندی به دست می‌آورید که در طول زندگی کاری و غیرکاری شما بسیار مفید خواهد بود. در این کشور شما آموزش می‌بینید که بازیکن یک تیم باشید و با همکاری سایر هم‌ تیمی‌های خود به پیروزی برسید.

مدارس سوئد

بسیاری از والدین ایرانی در کشور سوئد علاقه مند هستند که فرزندانشان در مدارس ایرانی تحصیل کنند. در تمام کشورهایی که در ایران سفارت دارند، مدارس ایرانی هم وجود دارد. در شهرهای مختلف سوئد مانند استکهلم و گوتنبرگ مدارس ایرانی وجود دارد. این مدارس در عین حال که تحت نظارت مستقیم آموزش و پرورش سوئد قرار دارند و رویکردهای آموزشی آن‌ها را پیاده‌سازی می‌کنند؛ می‌توانند به فرزند شما آداب و فرهنگ ایرانی را نیز آموزش دهند. مدارس ایرانی در سوئد در تمام مقاطع از جمله ابتدایی و متوسطه وجود دارند و دانش‌آموزان را برای ورود به دانشگاه‌ها یا بازار کار آماده می‌کنند. 

چنانچه قصد دارید فرزند خود را به تنهایی برای تحصیل به کشور سوئد بفرستید؛ باید درباره‌ی همه چیز پیش بینی‌های لازم را انجام دهید؛ مثلا این که می‌خواهید فرزندتان در کدام شهر و در چه مدرسه‌ای تحصیل کند و یا در خوابگاه اقامت کند یا منزل استیجاری داشته باشد و بسیاری از عوامل دیگر.

 • کودکان 1تا 6 سال دوره  پیش دبستانی را می‌گذرانند
 • از سن 7تا 16 سال دبستان و راهنمایی است که اجباری است 
 • از 16 سالگی، مدت 3 سال تا اخذ دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی زمان می‌برد که اختیاری است 
 • 17 رشته تحصیلی برای انتخاب وجود دارد و دوره های آماده سازی هم وجود دارد که در صورت تمایل میتوانید در دوره ها برای آمادگی تحصیل در دانشگاه و مهارت آموزی برای بازار کار شرکت کنید.
 • دروس اجباری در همه رشته ها در دانشگاه وجود دارد؛ اما خود افراد هم میتوانند به طور اختیاری دروسی را بگذرانند که به آن احساس نیاز میکنند.

لیسانس در سوئد 

کشور سوئد، از دانشجویان بین‌المللی در تمامی رشته‌های مقطع لیسانس مانند مهندسی، حقوق، هنر، و …پذیرش انجام می‌دهد.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سوئد باید شرایط خاصی را تأمین کنید و مدارک مورد نیاز را به همراه درخواست به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.

دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی را دارند، باید دارای حداقل معدل باشند. لازم به ذکر است معدل 16 و بالاتر در شانس موفقیت شما برای اخذ پذیرش موثر است؛ چرا که رقابت شدیدی از سوی دانشجویان کشورهای مختلف برای اخذ پذیرش در سوئد وجود دارد و رزومه‌ی قوی و معدل بالا، شما را پیشتاز این رقابت می‌کند.

رشته‌های مختلف در مقطع لیسانس در کشور سوئد به زبان سوئدی و انگلیسی ارائه می‌شوند. ارائه‌ی مدرک زبان نیز از دیگر شرایط پذیرش گرفتن در کشور سوئد است. اگر رشته‌ی مورد نظر در دانشگاه مورد نظر شما به زبان سوئدی ارائه شود، مستلزم پیوست مدرک زبان سوئدی به درخواست خود هستید. البته از آنجایی که دریافت مدرک زبان سوئدی آسان نیست و در کشور ما موسساتی که این زبان را در سطح بالا ارائه دهند، وجود ندارد؛ می‌توانید از راه‌های دیگری اقدام به گرفتن پذیرش کنید. شما می‌توانید برای گذراندن دوره‌ی زبان سوئدی از کالج‌های زبان موجود در کشور سوئد پذیرش بگیرید؛ با این کار علاوه بر دریافت مدرک مورد نیاز و تسلط بر زبان سوئدی، می‌توانید راحت‌تر وارد دانشگاه‌های دولتی ممتاز کشور سوئد شوید.

لازم به ذکر است که گذراندن این دوره‌ی شش ماهه کمی پر هزینه می‌باشد که البته نسبت به امکانات و امتیازاتی که از آن بهره‌مند می‌شوید، به صرفه است.

فوق لیسانس در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع ارشد در تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی و سوئدی موجود است. البته این قانون کلی تمامی کشورهاست که تحصیل در مقطع ارشد هم به زبان انگلیسی و هم به زبان رسمی آن کشور ارائه شود.در صورت ادامه تحصیل به زبان انگلیسی، آیلتس 6.5 و در صورت ادامه تحصیل به زبان سوئدی، مدرک زبان سوئدی نیاز است. از آنجا که اخذ مدرک زبان سوئدی بسیار سخت است؛ این عزیزان می‌توانند ابتدا جهت کالج زبان سوئدی اقدام کرده و بعد از اتمام کالج، درخواست ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور را بدهند.

البته باید خاطر نشان کرد که شرط زبان فقط یکی از شرایط ادامه تحصیل در این کشور در مقطع ارشد است. شرط دیگر آن داشتن حداقل معدل 14 به بالا، آن هم از دانشگاه‌های آزاد یا سراسری است. حال با داشتن این شرایط و پشت سر گذاشتن این مراحل، در صورت پذیرش از دانشگاه‌های سوئد برای فرد متقاضی در دانشگاه‌های این کشور و اخذ ویزای این کشور،با پرداخت سالیانه 10000 تا 12000 یورو می‌توانند در این کشور به تحصیل ادامه دهند. درست است که این هزینه تا حدودی بالاست؛ اما خب این عزیزان، حین تحصیل، اجازه حدودا 20 ساعت در هفته کار کردن را دارند. این بازه زمانی برای کار، تمامی هزینه تحصیل را ساپورت نمی‌کند اما می‌تواند از لحاظ مالی کمکی به دانشجویان عزیز باشد.

البته این عزیزان، بعد از اتمام تحصیلشان، 6 ماه زمان بهشان داده می شود‌ که کار پیدا کنند و می‌توانند با توجه به مدرکی که از دانشگاه این کشور اخذ کردند؛ کار مناسب و عالی پیدا کنند و از لحاظ مالی کاملا ساپورت شوند.

دکترا در سوئد

سوئد کشوری عالی در زمینه مهاجرت تحصیلی است.  دانشگاه های سوئد دارای سابقه ای طولانی و موفق و با اعتبار بسیار خوبی هستند، که این رشد از قرن پانزدهم میلادی در دانشگاه لندز و دانشگاه اوپسالا آغاز شده است.  همچنین در خصوص شرایط تحصیل دکترا در سوئد می‌توان بیان نمود که امروزه هر دو دانشگاه  لندز و اوپسالا همواره در لیست یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارند؛ همان گونه که موسسه کارولینسکا استکهلم  (Karolinska Institute) در این لیست قرار گرفته است. هر سه دانشگاه به عنوان مراکز برتر در زمینه پزشکی و مرتبط با آن شناخته شده اند. در مجموع کشور سوئد برای تحصیل دکترا در سوئد بیش از پنجاه دانشگاه و کالج دانشگاهی را با خروجی تحقیقاتی فوق العاده عالی در زمینه های علوم طبیعی و تکنولوژی ارائه می نماید.

دانشگاه های سوئد برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد علاوه بر پروسه تجدیدنظر بین المللی، تعداد زیادی از فراگیران بزرگسال را جذب می کنند و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان زن هستند. کنترل کیفیت آموزش و تحقیقات سوئدی ها بیشتر توسط دولت تأمین می شود که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در آموزش و ۴ درصد در تحقیقات به تنهایی سرمایه گذاری می کند. این باعث می شود، سوئد، کشور برتر در خصوص تحصیل دکتری و در اتحادیه اروپا برای بودجه تحقیقاتی باشد .

مجوز ها در تحصیل دکترا در سوئد به صورت سالیانه اعطا می شوند و تمدید می شوند، مگر اینکه مدت مطالعه مورد نظر کمتر از یک سال باشد . بنابراین دانشجویان Ph.D  باید برای ارائه مجوز اقامت خود سالانه مجوز های مالی و یا حمایت مالی خود را ارائه دهند.

اعتبار دانشگاه های سوئد

 اصلی‌ترین سرمايه کشور سوئد، نيروهای انسانی تحصيل کرده و متخصص در این کشور است. سیستم حکومتی کشور سوئد، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در بخش آموزش و تربیت نیروهای حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف انجام داده است.حاصل این سرمایه‌‌گذاری‌ها و تلاش‌های کشور سوئد، این است که نظام آموزشی و دانشگاه‌های این کشور، دارای سطح بالای علمی به همراه انواع امکانات رفاهی و آموزشی است. بر اساس رتبه‌بندی سازمان یونیورسیتات 21 در سال 2013 نظام آموزشی سوئد در رده‌ی دوم بهترین نظام آموزشی جهان و بعد از نظام آموزشی کشور آمریکا قرار گرفت. سازمان یونیورسیتات این رتبه‌بندی را با توجه به منابع و محیط آموزشی، ارتباطات و خروجی نظام آموزشی ارائه داده است. 

در رتبه‌‌بندی معروف QS نیز، حدود ده دانشگاه از کشور سوئد در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند که در قسمت‌های بعدی به معرفی این دانشگاه‌ها و امکانات موجود در آن‌ها می‌پردازیم.

معرفی دانشگاه های برتر سوئد

بسیاری از دانشگاههای برتر دنیا در سوئد واقع شده اند. تعداد زیادی از برندگان نوبل در دانشگاه های سوئد تحصیل کرده اند. بر اساس توافقاتی که در سال ۲۰۰۷ بین اکثر کشورهای اروپائی حاصل گردید دانشگاه ها سیستم و رویه آموزشی واحدی را تصویب نمودند که در دانشگاه های اروپا از جمله در مراکز آموزشی سوئد اجرا میگردد. بنا بر این شخصی که در دانشگاههای سوئد تحصیل می کند و مهاجرت به سوئد از طریق تحصیلی داشته اند می تواند برای ادامه تحصیل به دانشگاه های دیگر اروپائی رفته و دوره تحصیل خود را به اتمام برساند. تعدادی از دانشگاههای برتر سوئد در جدول ذیل ذکر گردیده است.

دانشگاه رتبه جهانی
Karolinska institute 41
Lund university 96
Uppsala university 102
Stockholm university 175
University of gothenburg 186

مدارک لازم برای ورود به دانشگاه‌های این کشور

 • آیلتس حداقل 6 که نمره های هر بخش بالای 5.5 باشد و یا مدرک زبان سوئدی در سطحی که برای دانشگاه مورد نظر اعلام شده.
 • تمکن مالی برای یک سال اول (هزینه زندگی در حدود 8500 یورو برای یکسال + شهریه سال اول دانشگاه)؛ توجه کنید که مبلغ شهریه به طور سالیانه بین 4000 یورو تا 20000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف متغیر است و عمدتا بین 8000 تا 12000 یورو در سال تخمین زده شده.
 • معدل مقاطع قبلی که عمدتا باید بالای 15 باشد و البته هرچه از این نمره معدلتان بالاتر باشد شانس پذیرش شما بین همه متقاضیان بیشتر است.
 • مقاله isi معتبر با ایمپکت فکتور بالا (حداقل 2 تا)؛ البته با یک مقاله هم می‌توان موفق به اخذ پذیرش شد و این در صورتیست که بقیه فاکتورها را به بهترین نحو داشته باشید.
 • داشتن مدرک gre یا gmat در مقاطع بالا به اخذ پذیرش شما کمک شایانی میکند و به ندرت داشتنش الزامیست. داشتن این مدارک دروازه ای برای ورود شما به کانادا و آمریکا خواهد بود.

چاپ مقالات علمی در سوئد و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در تمام دانشگاه‌های کشور سوئد و به ویژه دانشگاه‌های ممتاز از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود مقاله در رزومه‌ی کاری شما علاوه بر این که امکان پذیرش در مقاطع بالاتر و در بهترین دانشگاه‌های جهان را مهیا می‌کند؛ باعث می‌شود که بتوانید یک شغل مناسب پیدا کنید و همچنین با ارائه‌ و چاپ مقاله در مجلات علمی معتبر، راه شما برای گرفتن بورس تحصیلی دانشگاه و سایر کمک هزینه‌های تحصیلی هموارتر خواهد شد.

از آن‌ جایی که ارائه‌ی مقاله توسط شما امتیازاتی برای دانشگاه محل تحصیلتان نیز خواهد داشت؛ دانشگاه معمولاً تشویق‌هایی را برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. حتی این تشویق‌ها ممکن است در پیدا کردن یک فرصت شغلی مناسب و یا کاهش هزینه‌های تحصیل شما نقش داشته باشد. 

رشته های غیر پزشکی در سوئد

رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی، تنها رشته‌های مورد استقبال در کشورهای سوئد نیستند. بسیاری از رشته‌هایی که دانشجویان ایرانی علاقه به تحصیل در آن‌ها دارند نیز در کشور سوئد ارائه می‌شود. در ادامه توضیحاتی درباره‌ی این رشته‌ها ارائه می‌دهیم.

تحصیل در رشته‌ی خلبانی از کودکی آرزوی بسیاری از افراد است. در سوئد دوره‌های پرواز ارائه می‌شود. شما می‌توانید دروس تئوری خود را به دو صورت حضوری یا مجازی بگذرانید. با تحصیل در مدارس پرواز کشور سوئد، در ابتدای دوره‌ی تحصیلی، درک و شناخت بهتری از فلسفه خطوط هوایی و شیوه‌های عملیاتی استاندارد به دانش آموزان می‌دهند. 

دانشگاه هنر سوئد و دانشگاه انستیتو رویال سوئد از بهترین مراکز برای تحصیل دانشجویان در گرایش‌های مختلف هنر هستند. هر دوی این مراکز در استکهلم واقع شده‌اند. در کشور سوئد، دانشگاه‌های دیگری هم هستند که رشته‌های هنری را ارائه می‌‌دهند. دانشگاه konsfact هنر سوئد، از دیگر مراکز است. شما در این دانشگاه‌ها می‌توانید به تحصیل گرایش‌های مختلف مانند موسیقی، سینما و... بپردازید.

استکهلم دارای بهترین و معتبرترین مراکز جهانی برای تحصیل در رشته‌های مهندسی است. درباره‌ی موسسه‌ی فنی مهندسی استکهلم صحبت کردیم. در کشور سوئد با کیفیت‌ترین دوره‌های مهندسی ارائه می‌شود. مهندسان کشور سوئد به گونه‌ای تربیت می‌شوند که دارای تمام مهارت‌ها و دانش لازم برای ورود به بازار کار هستند. همچنین دانشگاه‌های معتبر مهندسی این کشور در سال‌های اخیر نسبت به پذیرش دانشجویان بین‌المللی استقبال خوبی نشان داده‌اند. در این دانشگاه‌ها گرایش‌های مختلف مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر و مهندسی هوافضا و... ارائه می‌شود. 

رشته‌ی معماری نیز در کشور سوئد از رونق خوبی برخوردار است. علاوه بر این که رشته‌ی معماری در برخی از دانشگاه‌های هنر سوئد در تمام مقاطع ارائه می‌شود؛ دانشکده‌ی معماری نیز در استکهلم وجود دارد که به صورت تخصصی به ارائه‌ی رشته‌ی معماری و موضوعات مختلف آن می‌پردازد.

داروسازی، پس از پزشکی و دندانپزشکی، جزو پرطرفدارترین رشته‌هایی است که دانش‌آموزان تجربی قصد تحصیل در آن را دارند. شرایط پذیرش در رشته‌ی داروسازی نیز مانند سایر رشته‌هاست و رزومه‌ی قوی‌تر، شانس پذیرش بیشتری برای شما دارد. مقاطع بالاتر رشته‌ی داروسازی، در کشور سوئد ارائه می‌شود. برای اخذ مدرک در این رشته شما ملزم به گذراندن درس‌هایی مانند شیمی دارویی، سم شناسی، فارماکولوژی و... هستید.

دانشجویان می‌توانند به تحصیل در رشته‌ی حقوق در کشور سوئد بپردازند. سیستم حقوقی و آموزشی رشته حقوق در سوئد به گونه‌ای است که افراد تربیت شده در این سیستم می‌توانند در سطح بین‌الملل مشغول به کار شوند. برای تحصیل در رشته حقوق، باید مدرک لیسانس (LLB) یا کارشناسی ارشد حقوق (LLM) داشته باشید. دروسی مانند قوانین مالیات بین‌المللی شرکت‌ها، قوانین دریایی، قوانین اروپایی و... از دروسی است که دانشجویان حقوق سوئد باید بگذرانند.

رشته‌ی گردشگری از رشته‌هایی است که اخیراً مورد توجه بسیاری از افراد واقع شده است؛ چرا که صنعت توریسم می‌تواند یکی از عوامل مهم در کسب درآمد برای کشورها باشد. رشته‌ی گردشگری در سوئد تحت عنوان توریسم پایدار ارائه می‌شود. در این رشته دانشجویان درباره‌ی طبیعت، جاذبه‌های مدرن و سنتی و.... اطلاعاتی به دست می‌آورند. دانشجویان در مقاطع بالاتر این رشته می‌توانند به تقویت صنعت گردشگری در کشور بپردازند.

سوئد و ایتالیا قدرتمندترین کشورهای جهان در مد و طراحی لباس هستند و تحصیل در رشته‌ی طراحی در این کشورها از شما یک متخصص خبره می‌سازد. این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا ارائه می‌شود. شما در حین تحصیل می‌توانید با تمامی کمپانی‌های بزرگ طراحی در سوئد مانند H&M   همکاری داشته باشید و در صورت حرفه‌ای بودن به اشتغال دائم در این کمپانی‌ها بپردازیدتحصیل در سوئد در رشته طراحی لباس مبتنی بر نیازهای روز جامعه است و برنامه‌های آموزشی بین تمام دانشگاه‌های این کشور مشترک است.

از جمله پرکاربردترین و پرسود ترین رشته های تحصیلی در کشور سوئد میتوان به رشته های مطالعات انسانی، روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی، هنر های نمایشی، علوم اجتماعی، مطالعات تکنولوژی، توریسم و ... اشاره کرد

تخصص دندانپزشکی در سوئد

تخصص دندانپزشکی در کشور سوئد، طی یک دوره‌ی آموزشی در گرایش‌های مختلف ارتودنسی، پریودنتولوژی و بیماری‌های دندان و دهان ارائه می‌شود. در مدت آموزش تخصص دندانپزشکی، دانشجویان، دوره‌های جراحی دندان، دوره‌های بالینی دندان و علوم پزشکی را سپری می‌کنند. دوره‌های آموزشی تخصص دندانپزشکی نیزبه زبان انگلیسی ارائه می‌شود و مستلزم ارائه مدرک زبان آیلتس  با نمره‌ی حداقلی 7 یا  مدرک تافل است. 

برنامه آموزش تکنسین دندانپزشکی در سوئد، یک دوره‌ی سه ساله است که به صورت تحصیل تمام وقت سپری می‌شود. دانشجویان در آزمایشگاه‌های مجهز دندانپزشکی که در دانشگاه‌های ممتاز وجود دارد، این دوره را به پایان می‌رسانند.

تخصص پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد به دو بخش عمومی و تخصص تقسیم می‌شود. در بخش دوم تحصیل پزشکی، دانشجویان با انواع بیماری‌ها و علل ابتلا به آن‌ها و راهکارهای موجود برای درمان بیماری‌ها آشنا می‌شوند. با توجه به این مطالب، موضوعات درسی اصلی در بخش دوم پزشکی عمومی، بیشتر حول محورهای آسیب شناسی، عفونت، میکروب شناسی، اختلالات پوستی، جراحی، مغز و اعصاب و … است. پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات و قبولی در آزمون پایان دوره، دانشجویان می‌توانند به طبابت تخصصی مشغول شوند.

در دوره‌ی تخصص پزشکی شما می‌توانید دوره‌های کارآموزی و حتی کار نیمه وقت را در زمینه‌هایی که مربوط به تحصیلات پیشرفته شما هستند، انجام دهید.

پزشکان متخصص تربیت شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سوئد از اعتبار خوبی در سطح بین‌المللی برخوردارند. شما می‌توانید پس از پایان دوره‌ی تحصیلات خود در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران مشغول به کار شوید.

بورسیه تحصیلی در سوئد

جالب است بدانید که بورسیه‌های تحصیلی کشور سوئد انواع مختلفی دارند و هرکدام به ساکنان یک کشور تعلق می‌گیرند. متأسفانه بورسیه‌های ارائه‌شده برای کشور ایران محدود است و با چند کشور دیگر مشترک است. موسسه‌ی بورس‌های دولتی سوئد، یک بورسیه برای اهالی کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته است که کشور ایران جزو آن‌ها است. این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در تمام رشته‌ها اعطا می‌شود. این بورسیه شامل کمک هزینه زندگی ماهیانه9000 کرون سوئد (حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان)، پرداخت شهریه‌ی دانشگاه، بیمه‌ی دانشجویی رایگان، پرداخت هزینه سفر به مبلغ  15000 کرون سوئد(حدود هفت میلیون و پانصد هزار تومان) است.

بورسیه‌های اراسموس و آی‌اس‌دی‌بی (بانک اسلامی) و گیتس فوندیشن برای ایرانیانی که در کشورهایی مثل سوئد تحصیل می کنند قابل استفاده خواهد بود که هر کدام شرایط خاص خود را دارد و به هرکسی تعلق نمی گیرد.

برای تحصیل در این کشور بهتر است از روش پذیرش با نمرات و رزومه عالی استفاده کنید. اجازه کار دانشجویی در این کشور دارید و خدمات درمانی شما هم با بیمه دانشجویی‌تان ارزان می‌شود. در واقع اگر برای ورود به این کشور، موفق به اخذ بورسیه هم نشدید؛ امکانات رفاهی و امنیتی و قدرت اقتصادی و جذب نیروی کار در این کشور به شما کمک خواهد کرد. در صورتیکه در حین تحصیل در این کشور دچار مشکل مالی شوید؛ می توانید همانجا تقاضای کمک هزینه کنید. از ایران برای سوئد بورسیه گرفتن فقط در شرایطی آسان است که رزومه و مدارک شما چشمگیر باشد. در مقطع دکتری هم که می‌توانید در استخدام دانشگاه و دستیار استاد باشید و ماهی 1200 یورو دریافت نمایید و فرصتی برای کارکردن در محیط خارج از دانشگاه ندارید. چنانچه شما با داشتن مقالات معتبر isi  میخواهید در مقطع ارشد تحصیل کنید هم امکان استخدام و دریافت حقوق از دانشگاه برایتان وجود دارد.

دانشگاه‌های کشور سوئد، به ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز یا افرادی که شرایط خاصی دارند می‌پردازند. شما می‌توانید با پرس و جو درباره‌ی شرایط اخذ بورسیه‌های منحصر به دانشگاه‌های این کشور، شانس دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی را برای خود افزایش دهید. 

تسهیلات دانشجویی سوئد

خدمات بانکی و مالی دانشجویان سوئد

 • عموماً بانک‌های ایران، امکان تراکنش با بانک‌های سایر کشورهای جهان را دارند. این تراکنش‌ها از طریق مراجعه به بانک‌ها یا به وسیله‌ی تلفن همراه و به صورت آنلاین امکان پذیر است.
 • پیش از ورود به سوئد نمی‌توانید حساب بانکی باز کنید و لازم است پول نقد همراه خود داشته باشید.
 • دقت کنید که پول‌های خود را به صورت کاملاً امن نگهداری نمایید.
 • پس از ورود به کشور سوئد، افتتاح حساب بانکی باید جزو اولویت‌های شما باشد.
 • بانک‌های مختلف امکانات، تسهیلات و تعرفه‌های مختلفی برای انجام تراکنش‌ها و خدمات بانکی و مالی در نظر می‌گیرند.
 • با بررسی شرایط همه‌ی بانک‌ها می‌توانید در بانکی حساب باز کنید که استفاده از خدمات آن به نفع شما است. 
 • چنانچه قصد افتتاح حساب در این کشور را دارید، باید گذرنامه و اجازه اقامت و قرارداد استخدام و برای دانشجویان برگه پذیرش دانشگاه و کد ملی سوئدی و کارت شناسایی ملی به همراه داشته باشید.

 تسهیلات درمانی دانشجویان سوئد

افراد می توانند در سوئد، مانند تمام کشورها، پیش از شروع دوره‌ی تحصیل خود، تحت پوشش بیمه‌ی عمومی دانشجویی قرار بگیرند و در این قاعده هیچ استثنایی وجود ندارد. کشور سوئد دارای بیمارستان‌های مجهز و تیم درمانی حرفه‌ای است که می‌توانند به زبان‌های سوئدی یا انگلیسی صحبت کنند. هنگام زندگی در سوئد، خاطر شما از بابت خدمات درمانی ارائه شده آسوده است. 

دانشجویانی که دوره‌ی تحصیل آن‌ها بیش از یک سال به طول می‌انجامد؛ یک شماره‌ی پرسنلی دریافت می‌کنند. این شماره‌ی پرسنلی به منزله‌ی آن است که باید مانند تمام شهروندان سوئد از خدمات بهداشتی و پرداخت هزینه بیمارستانی بهره‌مند شوند.

اگر مجوز اقامت تحصیلی یک دانشجو برای دوره‌ی کمتر از یک ساله معتبر باشد؛ سازمان‌های مربوطه به او کد پرسنلی نمی‌دهند و نمی‌تواند مانند سایر دانشجویان از خدمات بیمه‌ و درمان بهره‌مند شوند. البته دانشگاه‌ها برای این دسته از دانشجویان نیز تدابیری اندیشیده‌اند. این دسته از دانشجویان تحت پوشش بیمه‌ی درمانی از طریق طرح آژانس بیمه دولت سوئد ( Kammarkollegiet ) قرار می‌گیرند.

دانشجویانی که برای تحصیل خود شهریه پرداخت می‌کنند و دانشجویانی که دارای بورسیه‌های تحصیلی هستند، تحت پوشش بیمه‌ی FAS plusقرار می‌گیرند. این بیمه موارد بسیاری را شامل می‌شود؛ هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی اضطراری در صورت بیماری یا حادثه، درمان‌های اورژانسی دندان ( تسکین درد و عفونت ، پر کردن موقت دندان)، هزینه‌ی سفر به کشور متقاضی در صورت بیماری جدی یا جراحت گسترده یا مرگ و میر، خسارت یا زیان به دارایی‌ها در سوئد از جمله‌ی خدمات ارائه شده توسط این بیمه هستند. لازم به ذکر است که شما تنها در صورتی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرید که با بیمه‌ی دیگری قرارداد نبسته باشید.

شما همچنین می‌توانید پیش از سفر به سوئد، از طریق سازمان تأمین اجتماعی کشور و سفارت سوئد، یک بیمه‌ی درمانی برای خود داشته باشید. این بیمه باعث می‌شود شما از لحظه‌ی ورود به کشور سوئد تحت پوشش قرار بگیرید و مجبور به پرداخت هزینه‌های درمان به صورت آزاد نشوید. هزینه‌های درمانی آزاد در کشور سوئد بسیار بالاست. پس از اقامت در سوئد و طی کردن ماه‌های اولیه‌ی تحصیل، می‌توانید با شرکت بیمه‌ای که شرایط متناسب برای شما ارائه می‌دهد، قرارداد ببندید. 

کارت دانشجویی سوئد

معمولاً در کشورهای مختلف امکانات و خدمات در برخی از مراکز و موسسات با هزینه‌های کم‌تر ارائه می‌شود. برای این منظور می‌توانید از دانشگاه خود اطلاعاتی کسب کنید. البته بهتر است همیشه کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید، چرا که ممکن است موفق شوید از فروشگاهی که فکرش را نمی‌کنید، تخفیف بگیرید. 

یکی از راه‌های گرفتن تخفیف عضویت در studentlund است. با عضویت در این باشگاه، شما یک کارت دریافت می‌کنید و می‌توانید با ارائه‌ی آن در برخی از مراکز خاص تخفیف بگیرید. این تخفیف‌ها در کافه‌ها، رستوران‌ها، بلیط‌های مسافرتی، خرید کتاب و برخی از مغازه‌ها وجود دارند. شما با استفاده از این عضویت، می‌توانید در خرید وسایلی مانند تلفن همراه و لپ تاپ نیز تا حدی از هزینه‌ها بکاهید. 

بسیاری از دانشجویان برای رفت و آمد از وسایل نقلیه‌ی عمومی یا دوچرخه استفاده می‌کنند که این مورد نیز راه خوبی برای صرفه جویی در هزینه‌های زندگی در کشور سوئد است.

خوابگاه در سوئد

پیدا کردن محل اسکان در سوئد ممکن است مدت زیادی طول بکشد. شما باید اطلاعات خود را در اختیار آژانس‌های مسکن یا دانشگاه قرار دهید و درخواست خود را برای گرفتن محل اقامت ثبت کنید. مدتی باید منتظر بمانید تا اطلاعات شما بررسی و محل اقامت در اختیارتان قرار گیرد. در شهرهای کوچکتر نسبت به شهرهای بزرگتر سوئد، واحدهای آپارتمانی بیشتری در دسترس است. در شهرهای گوتنبرگ، لوند، و اوپسالا اغلب دانشجویان برای یافتن مسکن مناسب باید در صف‌های انتظار باشند بهتر است همزمان با درخواست پذیرش در دانشگاه، درخواست خوابگاه خود را نیز ثبت کنید. 

شما می‌توانید انتخاب کنید که در خوابگاه‌ها یا آپارتمان‌های سوئد اقامت کنید. معمولاً دانشجویان بین‌‌المللی خوابگاه‌ها را برای اقامت انتخاب می‌کنند. خوابگاه‌ها شامل هزینه‌های کم‌تری هستند و افراد می‌توانند راحت‌تر با دیگر دانشجویان آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند. اتاق‌های خوابگاه‌ها به صورت تک نفره یا اشتراکی وجود دارند. خوابگاه‌های دارای امکانات مشترکی مانند آشپزخانه، سالن مطالعه و سرویس‌های بهداشتی می‌باشند. برخی از آن‌ها نیز دارای امکانات ویژه‌ای مانند باشگاه‌های ورزشی و... هستند. 

در کشور سوئد مرکز خاصی وجود ندارد که به شما برای یافتن آپارتمان کمک کند. هزینه‌ی اجاره‌ی آپارتمان در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. در این کشور دانشجویان زیادی به دنبال هم‌خانه هستند. شما پس از مدتی تحصیل ممکن است با آن‌ها آشنا شوید و برای ترم‌های بعدی با آن‌ها به صورت اشتراکی آپارتمان اجاره نمایید.

در کل توجه کنید که هزینه ی زندگی و اقامت دانشجویان در کشور سوئد کمی بیشتر از دیگر کشور های اروپایی است. درصورتی که دانشجو به تنهایی قصد زندگی در این کشور را داشته باشد باید حدود 500 یورو در ماه پرداخت نماید، این هزینه برای دانشجویانی که با همسر و فرزند خود زندگی در این کشور را  برگزیده اند به 600 یورو در ماه می رسد. هزینه ی اقامت دانشجویان در خوابگاه های کشور سوئد، حدود 365 یورو در ماه میباشد. اقامت دانشجویان در خوابگاه هایی که از سوی دانشگاه های این کشور به تایید رسیده اند کمی مشکل بوده و تنها 28 درصد از دانشجویان می توانند در خوابگاه های این کشور که از طرف دانشگاه ها تایید شده به اقامت بپردازند.

شما با پرداخت هزینه ای در حدود ماهی 200 یورو(حداقل) می توانید از خوابگاه‌های محوطه کمپ دانشگاه و یا محل‌های اقامتی و اسکان دانشجویی نزدیک به دانشگاه استفاده کنید. این مبلغ برای خوابگاه‌هایی گزارش شده که امکانات محدود دارد و چند نفر با هم از این امکانات مشترک استفاده می کنند.

مجوز کار دانشجویی سوئد

همه‌ی دانشجویان در تمام مقاطع و با هر زبانی که تحصیل می‌کنند، چه انگلیسی و چه سوئدی بدون داشتن شماره‌ی پرسنلی می‌توانند به دنبال اشتغال و تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل خود باشند. البته باید بدانید که کار پاره وقت دانشجویی قادر به تأمین تمام هزینه‌های زندگی شما در کشور سوئد نیست و شما همچنان به یک پشتوانه‌ی مالی نیاز دارید. کار پاره وقت می‌تواند پاسخگوی هزینه‌های اضافه یا تنها بخشی از هزینه‌های تحصیلی شما باشد.  چنانچه قصد انجام کار در یک موقعیت تخصصی و با درآمد خوب را دارید، لازم است به زبان سوئدی مسلط باشید. مدرک تحصیلی شما در این باره اهمیت دارد. 

پیدا کردن کار دانشجویی در سوئد و اشتغال به آن در دوران تحصیل، اقامت دائم و اشتغال دائمی شما را تضمین نمی‌کند. تنها چیزی که می‌تواند اشتغال دائمی شما را تضمین کند، مهارت و حرفه‌ای بودن شما در جایگاهی است که فعالیت می‌کنید.

از آنجا که این کشور برای زندگی به نسبت بعضی کشورها گران‌تر است و ماهانه، حدود 800 یورو، هزینه زندگی یک دانشجو است؛ اجازه کار دانشجویی برای دانشجویان لیسانس 19 ساعت در هفته و برای فوق لیسانس 21 تا 24 ساعت است که درآمدشان تقریبا 70تا80درصد از هزینه های ماهانه‌شان را پوشش می‌دهد. افرادی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند در استخدام استاد و دانشگاه هستند و در آمدی متناسب با هزینه زندگی ( 1200 یورو ماهیانه) دارند و اجازه و زمان کار در خارج از دانشگاه را ندارند.

 در ذیل نمودار مربوط به نرخ بیکاری در سوئد را ملاحظه می فرمائید:

مشاغل دانشجویی سوئد

پیش از این که درباره‌ی مشاغل دانشجویی صحبت کنیم لازم است بدانید پیدا کردن کار در ماه‌های اولیه‌ی اقامت در این کشور بسیار دشوار است و تعداد انگشت‌شماری از دانشجویان بدو ورود به سوئد موفق به پیدا کردن کار شده‌اند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود بودجه‌ی مالی خود را برای یک سال اول تحصیل در کشور سوئد تأمین کنید و سپس اقدام به سفر نمایید. برخی از دانشجویان که دارای تخصص‌های پزشکی، پرستاری، مهندسی کامپیوتر و برنامه‌نویسی نرم افزار، مهندسی شبکه، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مخابرات، مهندسی صنایع و یا تخصص تدریس در رشته‌ی خاصی می‌باشند، می‌توانند بهتر و سریع‌تر شغلی برای خود بیابند. 

یکی از بهترین موقعیت‌ها برای کاریابی در کشور سوئد نمایشگاه‌هایی است که شرکت‌های چند ملیتی سوئدی مانند ولوو، IKEA ، بانک‌های بزرگ ملی، کارفرمایان بخش دولتی و شرکت‌های دیگر برای جذب نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف نمایشگاه اشتغال برگزار می‌کنند تا هم نیازهای این شرکت‌ها به اطلاع مردم برسد و هم فرصت آشنایی متخصصان با کارآفرینان و مدیران فراهم شود. 

نکته‌ای که باید بدانید این است که اداره کار سوئد هیچ گونه خدمات کاریابی و یا بیمه‌ بیکاری به دانشجویان ارائه نمی‌دهد و نباید به امید پیدا کردن کار دولتی باشید؛ البته شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اداره کار سوئد از فرصت‌های شغلی و نیازمندی‌های شهر محل تحصیل خود اطلاع پیدا کنید. 

گاهی اوقات دانشجویان می‌توانند پایان‌نامه‌ی خود را در شرکت‌هایی که در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی آن‌ها فعالیت می‌کنند ارائه دهند. این کار علاوه بر این که در دوران دانشجویی برای آن‌ها درآمد دارد و نمره‌ی مورد نیاز را کسب می‌کنند؛ می‌تواند زمینه‌ساز فعالیت دائمی آن‌ها در شرکت‌ها شود. 

معادل سازی مدارک در سوئد

برای اخذ پذیرش در هر مقطع تحصیلی در کشور سوئد، لازم است مدرک پایان دوره و ریزنمرات و معدل خود را به دانشگاه‌ها ارائه دهید. شورای دانشگاه‌ها و مدارس عالی سوئد UHR مسئول ارزیابی مدارک تحصیلی شما است. ارزیابی مدارک تحصیلی برابر با دریافت مدرک تحصیلی سوئدی نیست؛ اما به شما اجازه‌ی ورود به دانشگاه و تحصیل در مقاطع بالاتر داده می‌شود. البته شما پیش از این که مدارک شما توسط شورای UHR بررسی شود، لازم است هنگام ثبت درخواست پذیرش مدارک خود را در سایت  Antagning.se آپلود کنید تا از سوی آن‌ها ارزیابی شود و سپس به UHR ارسال شود و آن‌ها تأییدیه‌ی نهایی را ارائه کنند. 

قابلیت دیگری که در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد این است که شما می‌توانید واحدهای باقیمانده از هر مقطع تحصیل دانشگاهی خود را در دانشگاه‌های این کشور بگذرانید. برای این کار لازم است با دانشگاه مورد نظر در این باره مکاتبه داشته باشید و شرایط لازم را فراهم کنید.

پیش از ارسال مدارک خود باید اقداماتی را انجام دهید. ما این پروسه را برای شما شرح می‌دهیم. اولین گام ترجمه‌ی مدارک تحصیلی و شناسایی  به زبان سوئدی است. البته افرادی که پیش از این مدارک خود را به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و یا زبان‌های اسکاندیناوی ترجمه کرده‌اند یا مدرک آن‌ها از دانشگاه‌های این کشورهاست؛ نیازی به ارائه‌ی ترجمه‌ی سوئدی ندارند. دقت کنید که ترجمه‌ی مدارک خود را به یک مترجم رسمی بسپارید تا دچار مشکلاتی از قبیل غیر قابل قبول بودن ترجمه‌ی مدرک مواجه نشوید. پس از آن باید اقدامات لازم را برای گرفتن ویزای اقامت تحصیلی در کشور سوئد انجام دهید.

در گام سوم می‌توانید مدارک خود را به همراه درخواست پذیرش، انگیزه نامه و... برای دانشگاه‌ و یا دانشگاه‌های مورد نظر خود در کشور سوئد ارسال کنید.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در سوئد

برای تحصیل در کشور سوئد، در رشته‌های غیر پزشکی، نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست. شما باید شرایط دیگری برای تحصیل در این کشور داشته باشید که مدارک و شرایط مورد نیاز در هر مقطع متفاوت است. با ادامه‌ مطالعه‌ مقاله، می‌توانید درباره‌ این شرایط اطلاعاتی به دست آورید. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، پیرا پزشکی و دندان‌پزشکی را دارند، در برخی از دانشگاه‌های کشور سوئد باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

برای پذیرش در هر رشته در دانشگاه‌های مختلف کشور سوئد، ممکن است شرایط متفاوتی وجود داشته باشد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم به اطلاعات کلی ارائه شده اکتفا نکنید و سایت دانشگاه مورد نظر خود را به دقت بررسی کنید.

آزمون‌های زبان که برای ورود به دانشگاه‌های سوئد الزامی هستند، مهمترین آزمون‌های بین‌المللی محسوب می‌شوند. وجود مدرک این آزمون‌ها نیز یک نقطه‌ی مثبت در رزومه‌ی کاری شما محسوب می‌شود. برای ورود به دانشگاه های این کشور آیلتس 6 به بالا ملاک است که هیچ مهارتی زیر 5.5 نباشد. آزمون زبان سوئدی و تحصیل در آن قبل از ورود به آن کشور و در ایران نزدیک به 3 سال به طول می انجامد و بهتر است جهت هدر نرفتن زمان با زبان انگلیسی به سوئد بروید و در آنجا به کالج زبان سوئدی وارد شوید. علاوه بر آزمون‌های زبان، آزمون‌ها و رقابت‌های دیگری در سطح بین‌الملل و در زمینه‌های مختلف، به صورت تئوری و عملی، برگزار می‌شود که شرکت و به دنبال آن کسب مقام در آن‌ها خالی از لطف نیست. شرکت در این آزمون‌ها سطح علمی و تجربه‌ی شما را افزایش می‌دهد و در صورت کسب مقام در آن‌ها می‌توانید از تشویقاتی که در نظر گرفته شده است استفاده کنید. در ضمن وجود مقام در آزمون‌های بین‌المللی نیز می‌تواند یکی از برگ برنده‌های شما در رزومه‌ی تحصیلی باشد. داشتن gre و gmat  به شما کمک میکند تا پذیرش سریع و آسان داشته باشید و به کانادا و آمریکا برای تحصیل مقطع بعدی وارد شوید؛ ولی عمدتا از شروط اصلی ورود به دانشگاه های سوئد نیست.

کنفرانس ها و جشن ها در سوئد

 نمادهایی از سنت‌های کهن و نیاکان مردم سوئد در بین زندگی اجتماعی آن‌ها وجود دارد و این نشان از فرهنگ غنی سوئد است. سوئدی ها برای فصول چهارگانه سال، رسوم سنتی زیبایی دارند که برخی از آن‌ها به صورت جشن‌هایی گرامی داشته می‌شوند. این جشن‌ها ممکن است در دانشگاه‌ها یا در سطح شهر برگزار شوند که با استقبال دانشجویان بین‌المللی مواجه خواهند شد.

در فصل بهار، دختر بچه‌ها، پنج شنبه قبل از عید پاک، روسری و دامن بلند می‌پوشند و چهره‌های خود را رنگ آمیزی می‌کنند. این فرشته‌های کوچک به شکل جادوگران عید پاک به منازل مردم می‌روند و با دادن خبر عید و کارت‌های عید پاک، از مردم هدیه دریافت می‌کنند. شاخه کوچکی از درخت توس رنگ آمیزی شده همراه با تخم مرغ‌های پر از شکلات و شیرینی عید پاک از نمادهایی است که از سوی نیاکان به سوئدی‌های امروزی به ارث رسیده است.

پس از عید پاک نیزشب والپورگیس مناسبت دیگری است که مانند عید پاک، مراسمی سنتی است که از گذشته باقی مانده است. در شب سی‌ام ماه آوریل، انبوه مردم به این مناسبت، لباس‌های سنتی می‌پوشند و به تپه‌های نزدیکی شهرهای محل زندگیشان می‌روند. سپس آتش روشن می‌کنند و به جشن و پایکوبی و خواندن سرودهایی می‌پردازند. این جشن به مناسبت ورود بهار به سوئد است.

جشن نیمه تابستان سوئدی‌ها در نزدیکترین جمعه به 24 ژوئن برگزار می‌شود. در این جشن نیز مانند عید پاک نماد‌هایی وجود دارد. افراد با برافراشتن شاخه‌ی درخت توس، این مراسم را آغاز می‌کنند و کل روز جمعه‌ی خود را به جشن و پایکوبی و شادمانی می‌پردازند.

مراسم خوردن گوشت غازو سوپ مخصوص در روز دهم ماه نوامبر، از سنت‌های پائیزی مردم سوئد است. این جشن به خاطر باوری قدیمی‌ است که بیان می‌کند غازها در این روز در چاق‌ترین حالت ممکن خود هستند. البته در قسمت‌های بندری و نزدیک به دریا در کشور سوئد، مردم به جای غاز، میگو می‌خورند.

در زمستان، مردم سوئد عید سنت لویزا را سیزدهم ماه دسامبر جشن می‌گیرند که طولانی‌ترین شب سال و معادل شب یلدای ایرانی است. این جشن می‌تواند برای دانشجویان ایرانی خاطرات وطن را زنده کند. بامداد سیزدهم دسامبر دوشیزه جوان منزل بیدار می‌شود، لباس سپید و تاجی مزین به شمع‌های روشن می‌پوشد و به خواندن سرودهای این جشن می‌پردازد. پس از بیدار شدن اهالی منزل، دوشیزه‌ی جوان با قهوه و شیرینی از آن‌ها پذیرایی می‌کند. این مراسم، اوایل روز در اماکن عمومی ادامه می‌یابد. 

کنفرانس های علمی در سوئد

برگزاری کنفرانس در کشورهایی که دارای دانشگاه‌های ممتاز در سطح جهانی هستند، بسیار متداول است. نکته‌ای که در این باره وجود دارد، فرصتی است که این کنفرانس‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند. در کشور سوئد کنفرانس‌های بسیاری در بازه‌های زمانی مختلف برگزار می‌شود. برخی از این کنفرانس‌ها بین‌المللی هستند. در بسیاری از این کنفرانس‌ها شما می‌توانید مقالات خود و ایده‌هایی درباره‌ی موضوع کنفرانس را ارائه دهید. چنانچه ایده‌ی شما با استقبال کارآفرینان یا اساتید یا هیئت داوران کنفرانس رو به رو شود، می‌توانید آینده‌ی شغلی خوبی برای خود به دست آورید. همچنین شرکت در این دسته از کنفرانس‌ها، راه شما را برای گرفتن پذیرش در مقاطع بالاتر هموار خواهد کرد. سعی کنید از زمان تمام کنفرانس‌های برگزار شده در محدوده‌ی رشته‌ی خود اطلاع داشته باشید. معمولاً دانشگاه‌ها، اطلاعیه‌های کنفرانس را به دانشجویان اعلام می‌کنند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در سوئد

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، کشور سوئد جزو کشورهایی است که دارای بالاترین امکانات رفاهی می‌باشد و شهرهایی در سوئد وجود دارد که درصد زیادی از جمعیت آن‌ها را دانشجویان تشکیل می‌‌دهند و بسیاری از آن‌ها، دانشجویان بین‌المللی هستند.

کشور سوئد از نظر اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز دارای جو آرامی است و از ثبات خوبی برخوردار است. این موضوع امنیت تحصیلی، شغلی و زندگی در کشور سوئد را نه تنها برای افراد جامعه‌ی خود، بلکه برای تمام مهاجران کاری و تحصیلی فراهم می‌کند. تنها نکته‌ی منفی درباره‌ی سوئد هزینه‌های زندگی در این کشور است. البته این هزینه‌ها هم سطح با سایر کشورهای اروپایی مانند انگلستان است. این موضوع تنها چیزی است که ممکن است شما را دچار مشکل کند، که آن هم با پیش‌بینی هزینه‌ها و بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی دقیق قابل حل است.  شما در سوئد می‌توانید با افراد بسیاری آشنا شوید، موقعیت‌های شغلی خوبی برای خود فراهم کنید و علاوه بر این که تحصیلات خود را ادامه می‌دهید، راهکارهای زندگی و برخوردهای اجتماعی را بیاموزید. با توجه به نکات گفته شده می‌توان دریافت که در سیستم آموزشی سوئد، شما روش‌ها و آموزش‌هایی می‌بینید که در هیچ کجای دنیا به این صورت ارائه نمی‌شوند.

مشاوره

جهت تحصیل در سوئد و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به سوئد اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره تحصیل در سوئد
آخرین ویرایش: ‏1 روز پیش - 22,541 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در سوئد وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئد چگونه است؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در سوئد وجود دارد؟

نظرات

سلام . یه سوال . من دیپلمم ریاضی است و مدرک پیش دانشگاهی‌ام تجربی حالا خواستم ببینم اگر بخوام در یکی از رشته های پزشکی یا پیرا پزشکی در خارج از کشور ادامه تحصل بدم ایا امکان داره یا خیر ؟؟اگر امکان نداشته باشه ایا میشه یک سال در کالج اونجا درس خواند و بعد وارد دانشگاه در رشته دلخواهمون بشیم ؟؟

2019-07-20 18:15:56

سلام دوست عزیز، این مورد به کشور و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد اما در کشور هایی هم که این امکان را فراهم میکنند شما باید یک دوره آمادگی برای آزمون مربوطه بگذرانید. برای کسب اطلات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 021-43000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr.

2020-05-31 06:22:10

سلام من لیسانس معماری با معدل۱۳.۵۵ دارم از دانشگاه آزاد آیا امکان ادامه تحصیل من در دانشگاه های سوئد هست

2019-07-25 22:57:48

سلام دوست عزیز: متاسفانه ما اطلاعاتی دقیقی از شرایط شما نداریم اما اگر وقفه ی تحصیلی ندارید و مجرد هستید میتوانیم شانس شما را برای تحصیل در این کشور امتحان کنیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-27 12:43:19

سلام دوست عزیز: متاسفانه ما اطلاعاتی دقیقی از شرایط شما نداریم اما اگر وقفه ی تحصیلی ندارید و مجرد هستید میتوانیم شانس شما را برای تحصیل در این کشور امتحان کنیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-27 12:43:19

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021