دانشگاه های برتر ترکیه

در این مقاله در مورد شرایط تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، معرفی دانشگاه‌های برتر، بهترین دانشگاه‌های پزشکی، اخذ پذیرش و هزینه تحصیل و رتبه بندی دانشگاه‌های برتر ترکیه توضیحاتی ارائه خواهیم داد. ترکیه دانشگاه‌های بسیار زیادی دارد که برخی از آن‌ها یا از رتبه‌های بالایی برخوردارند و یا چون سیستم آموزشی‌شان زیرنظر دانشگاه‌های اروپا و آمریکاست و شعبه‌هایی از آن‌ها به حساب می‌آیند، در خاورمیانه و در قیاس با دانشگاه‌های کشورهای همسایه بسیار قوی‌تر و مدرکشان کاملا معتبر برای ارائه و ورود به دیگر نقاط دنیاست.

ترکیه کشوری است که به‌خاطر نزدیک بودن به ایران و البته به این دلیل که برای ورود به آن نیاز به ویزا نداریم، مورد توجه افراد بسیاری برای تحصیل واقع شده و زندگی در ترکیه و تحصیل در ترکیه و کار کردن در آن‌جا برای جوانان بسیار راحت و سودآور خواهد بود. توجه کنید که چون تقاضا برای مهاجرت به ترکیه زیاد است، موسسات زیادی برای منافع خودشان شما را به جهتی سوق می‌دهند که راه را دشوارتر می‌کند؛ اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که تا انتهای این مسیر بهترین و سریع‌ترین روش را جلوی پایتان بگذاریم. در ادامه با ما همراه باشید.

دانشگاه های برتر ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه

10 دانشگاه ترکیه در رتبه‌بندی QS World University Rankings® 2019 حضور دارند و 45 دانشگاه ترکیه در نسخه 2019 رتبه‌بندی دانشگاه QS: EECA ،حضور دارد.

اکثر این دانشگاه‌های برتر ترکیه در آنکارا یا استانبول ، دو شهر بزرگ ترکیه واقع‌شده‌اند:

 1. در آنکارا ، دانشگاه فنی خاورمیانه ، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه‌ هاجتپه را پیدا خواهید کرد (همه در 50 رتبه برتر قرار دارند)
 2. استانبول محل زندگی دانشگاه‌های بغازچیچی ، دانشگاه Koç ، دانشگاه Sabancı ، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول است – همه این‌ها در لیست 30 دانشگاه  برتر قرار می‌گیرند.

هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی در ترکیه با توافق‌نامه بولونیا مطابقت دارند که برنامه‌های تحصیلات تکمیلی را در سراسر اروپا ارائه می‌دهند و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه + اراسموس + که از تبادلات بین‌المللی دانشجویان پشتیبانی می‌کند شرکت می‌کنند. در جدیدترین نسخه رتبه‌بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS ، سیستم آموزش عالی ترکیه در رتبه 43 جهان قرار گرفت.

دوره‌های کاردانی در ترکیه دو سال طول می‌کشد، درحالی‌که دوره کارشناسی کامل به‌طورکلی چهار سال طول می‌کشد. به‌ویژه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی محبوب در ترکیه شامل MBA ، حقوق ، روابط بین‌الملل ، مدیریت مهندسی و محاسبات است. برخی از دانشگاه‌های ترکیه بر موضوعات خاصی مانند مدارس بازرگانی ، دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های مهندسی تمرکز دارند.

برخی از دانشگاه‌های ترکیه برای به دست آوردن جایگاه در برنامه انتخاب رشته خود ، شما را ملزم به شرکت در یک آزمون YÖS (آزمون ورودی ترکی) می‌کنند. ازآنجاکه ترکیه بخشی از روند بولونیا برای دانشگاه‌ها است، سایر مدارک اروپایی مانند لیسانس برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا پذیرفته می‌شوند.

دانشگاه‌های ترکیه دانشجویان را ملزم به اثبات توانایی زبان انگلیسی خود با نمره آزمون مانند TOEFL یا IELTS می‌کنند. دانشگاه‌ها ممکن است ترجیح دهند متقاضیان در کدام آزمون باید نمره مدنظر را کسب کنند؛ بنابراین همیشه دانشگاهی را که متقاضی آن هستید؛ بررسی کنید.

کلیه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در ترکیه نیاز به ویزا دارند. شما باید یک پیش درخواست را در وب‌سایت کنسولگری ترکیه تکمیل کنید؛ سپس می‌توانید در یک قرار ملاقات برای ترتیب ویزای خود شرکت کنید.

فهرست کامل دانشگاه‌های برتر در ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

دانشگاه کوچ

 • اولین دانشگاه ترکیه، دانشگاه کوچ  (Koç University) است. این دانشگاه در  رتبه بندی جهانی در رتبه 448 دنیا قرار گرفته است. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و تعداد محدودی از دروس به زبان ترکی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه رشته‌هایی مانند حقوق، اقتصاد، مدیریت و پرستاری ارائه می‌شوند. این دانشگاه دارای شرایط بورس دانشجویان است و 14 درصد از دانشجویان از بورس تحصیلی بهره‌مند می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه شامل علوم پایه، ادبیات، اقتصاد و مهندسی است.
  مشاهده اطلاعات کامل دانشگاه کوچ

دانشگاه بیلکنت

 • دانشگاه دوم ترکیه، دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) است. این دانشگاه خصوصی است و در شهر آنکارا در سال 1984 تأسیس شده است.دانشگاه بلیکنت در رتبه‌ بندی موسسه Qs در رده 456 دنیا قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشگاه بلیکنت دارای 9 دانشکده است؛ دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده مدیریت، دانشکده اقتصاد، دانشکده موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق تنها بخشی از این دانشکده‌ها هستند. همچنین رشته‌هایی اعم از حسابداری، روان‌شناسی و روابط بین‌الملل در این دانشگاه تدریس می‌شود.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه بیلکنت

دانشگاه سابانچی

 • دانشگاه سابانچی (Sabanci University) در رتبه‌ی سوم ترکیه و در رده  510-501 دنیا  قرار دارد. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و دارای سه دانشکده و یک مدرسه است که شامل دانشکده‌های هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده مدیریت و مدرسه‌ی زبان می‌شود.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه سابانچی

دانشگاه فنی خاورمیانه

 • دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) در جایگاه چهارم ترکیه و در رتبه 560-551 جهان قرار گرفته است. کلیه‌ی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه 45 رشته‌ی کارشناسی ارائه می‌شود. دانشگاه خاورمیانه دارای پنج دانشکده‌ی معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، فنی و مهندسی است.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه بغازیچی

 • دانشگاه بغازیچی (Bogaziçi Üniversitesi)در رتبه پنجم ترکیه و 580-571 دنیا قرار دارد. این دانشگاه یکی از مراکز قدیمی آموزش عالی در ترکیه است و تأسیس آن در سال 1863 بوده است. دانشکده‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی مهندسی در این دانشگاه وجود دارند و رشته‌های هنر، علوم مهندسی و علوم اجتماعی، مهم‌ترین رشته‌هایی هستند که در این دانشگاه تدریس می‌شوند.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه بغازیچی

دانشگاه فنی استانبول

 • دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) در رتبه‌ی ششم ترکیه و در رتبه‌بندی موسسه QS در رده  700-651 دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه بین‌المللی رتبه‌ی 108 در جهان در بین دانشگاه‌های فنی را دارد و جزء مراکز دولتی ترکیه محسوب می‌شود.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه آنکارا

 • دانشگاه آنکارا (Ankara University) در شماره‌ی هفتم لیست برترین دانشگاه‌های ترکیه و در رده 1000-801 دنیا قرار دارد. این دانشگاه از قدمت زیادی برخوردار است و در سال 19۴۶ ساخته شده است. ابتدا در دانشگاه آنکارا تنها رشته‌ی حقوق تدریس می‌شد؛ اما اکنون این دانشگاه شامل 15 دانشکده و 3 موسسه تحقیقاتی است. یکی از مهم‌ترین نقاطی که دانشجویان را به این دانشگاه جذب می‌کند، کتابخانه‌ی بسیار بزرگ آن است که میلیون‌ها کتاب در تمام زمینه‌ها را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه انکارا

دانشگاه قاضی

 • دانشگاه قاضی (Gazi University) هشتمین دانشگاه برتر ترکیه است و در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در رده 1000-801 قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا توسط آتاتورک و صرفا برای تربیت معلم بنا شد؛ اما امروزه تنوع رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه بسیار زیاد است. دانشگاه قاضی دارای 15 دانشکده، 9 مدرسه‌ی عالی و 26 مدرسه‌ی تحقیقات عالی است. این دانشگاه از ترکیب مراکز آموزشی آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا به وجود آمده است.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه قاضی

دانشگاه حاجت تپه

 • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) در شهر آنکارا، دانشگاه نهم ترکیه است که در رده‌بندی جهانی رتبه 1000-801 را کسب کرده است؛ البته باید بدانید که علوم پزشکی دانشگاه حاجت تپه از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است و مدرک آن جزء مدارک مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. این دانشگاه دارای 5 مرکز آموزشی است و دانشکده‌های اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم فضایی را در بر می‌گیرد. وسعت مجموعه‌ی آموزشی حاجت تپه به 6 میلیون متر مربع می‌رسد.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه استانبول 

 • دهمین دانشگاه، دانشگاه استانبول (Istanbul University) است که در رتبه 1000-801 دانشگاه‌های جهان قرار دارد. این دانشگاه یکی از مراکز آموزش عالی دولتی در ترکیه است. دانشگاه استانبول دارای 17 دانشکده و 5 دانشگاه پردیس است. این دانشگاه هرساله بیش از 60 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 80 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد می‌پذیرد که سهم بسزایی از این پذیرش به دانشجویان بین‌الملل اختصاص می‌یابد.
  مشاهده اطلاعات دانشگاه استانبول

دانشگاه بیلگی، دانشگاه باشکنت و دانشگاه میدل ایست و … هم از دیگر دانشگاه‌های خوب این کشورند که در دنیا شناخته شده‌اند و خروجی قوی و امکانات بی‌نظیر دارند.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه Hacettep

دانشگاه ‌هاچتپه که در آنکارا واقع‌شده است، ازنظر عملکرد علمی، رتبه برتر دانشگاه ترکیه را دارد. این دانشگاه با داشتن استانداردهای بین‌المللی بالا در بین دانشگاه‌های جهانی ترکیه در رتبه 4 قرار دارد.

به همین ترتیب ، دانشکده پزشکی آن در پارامترهای US News برای پزشکی بالینی امتیاز بالایی دارد. این رتبه 5 را در همکاری بین‌المللی پزشکی بالینی دارد که آن را به یک مدرسه عالی برای دانشجویان خارجی تبدیل می‌کند.

این دانشکده پزشکی در ترکیه در سال 1954 تأسیس شد و دو برنامه را ارائه می‌دهد. برنامه منظم MD  شش سال طول می‌کشد. از طرف دیگر ، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند یک MD-Ph.D مشترک را انتخاب کنند. دانشجویان می‌توانند پس از دو سال تحصیل در دانشکده پزشکی، در مقطع دکترا تحصیل کنند.

دکترای داوطلبان می‌توانند در زمینه‌های مختلف، ازجمله بیوشیمی، بیوفیزیک، زیست پزشکی و داروسازی، تخصص داشته باشند و به چند مورداشاره کنند. با توجه به ماهیت فشرده مطالعه ، MD-Ph.D. طی این دوره 8 سال طول می‌کشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک موسسه دولتی برجسته است که در پایتخت ترکیه در استانبول مستقر است. دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول در سال 1827 تأسیس شد (گرچه از قرن پانزدهم میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است) این دانشکده را به‌عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه تشخیص می‌دهد.

این دانشکده پزشکی در ترکیه به‌طور متوسط ​​310 دانشجو برای رشته پزشکی ترکی خود می‌پذیرد ، درحالی‌که فقط 60 متقاضی می‌توانند در برنامه پزشکی انگلیس ثبت‌نام کنند. این برنامه‌ها به‌طور موازی در پردیس Capa‌، جایی‌که بیمارستان تسهیلات پزشکی استانبول واقع‌شده است، آموزش داده می‌شوند.

طبق شاخص‌های US News ، وقتی صحبت از همکاری بین‌المللی است، برنامه جراحی آن در رتبه 7 قرار دارد. بسیاری از مشارکت‌های خارج از مدرسه این مدرسه ، ازجمله مشارکت M8 ، که با 25 دانشکده پزشکی در سراسر جهان در ارتباط است، این را نشان می‌دهد. این برنامه همچنین برنامه اراسموس را ارائه می‌دهد؛ جایی‌که دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های منتخب اروپا تحصیل کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا در سال 1946 تأسیس شد و به‌عنوان اولین دانشکده پزشکی ترکیه مشهور است. دانشجویان به‌طورمعمول تحصیلات پزشکی خود را در پردیس Sihhiye و کلینیک‌های خود را در بیمارستان Ibni Saha به پایان می‌رسانند.

دانشگاه آنکارا هر دو رشته پزشکی ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد. مورد دوم با این تفاوت که از فرهنگ تحقیق حمایت بیشتری می‌کند متفاوت است. به همین دلیل ، یو اس نیوز دانشگاه آنکارا را ازنظر شهرت تحقیق منطقه‌ای در شماره 27 قرار داده است.

دانشگاه آنکارا همچنین چندین برنامه بین‌المللی ازجمله برنامه‌های اراسموس و مولانا را برای دانشجویان پزشکی خود ارائه می‌دهد.

دانشگاه آنکارا بر اساس معیارهای خاص بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهد. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند برای پرداخت هزینه شهریه و محل اقامت خود، چند مورد را برای کار نیمه‌وقت نیز درخواست دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه اژه

دانشکده پزشکی دانشگاه اژه یک برنامه آموزشی مبتنی بر نتیجه ارائه می‌دهد که به نظر می‌رسد دانش‌آموز محور و جامعه مدار باشد. این مدرسه در سال 1955 تأسیس شد و در محوطه دانشگاه قدیمی نگهداری می‌شد تا اینکه در سال 1971 به بورنووا منتقل شد.

دستورالعمل‌ها بر اساس سه بخش دسته‌بندی می‌شوند:

 1.  یعنی علوم پایه پزشکی ،
 2. علوم پزشکی بالینی،
 3. علوم پزشکی جراحی

در حال حاضر ، دانشگاه Ege به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهانی در آسیا مورد ستایش قرارگرفته است. طبق اخبار US ، این کشور در بین مؤسسات مختلف ترکیه رتبه 16 را دارد. ظرفیت پزشکی بالینی آن یکی از بهترین‌های منطقه محسوب می‌شود و به همین ترتیب ازنظر همکاری بین‌المللی در رتبه یازدهم قرار دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه مرمره

مستقر در استانبول، دانشگاه مرمره یکی از مؤسسات دولتی شناخته‌شده در ترکیه است؛ همچنین یکی از قدیمی‌ترین‌ها است؛ زیرا در سال 1883 تأسیس شد. بااین‌وجود ، قبل از اینکه دانشگاه به‌عنوان مرمره شناخته  شود، مجبور به تغییر چندین نام شد.

دانشگاه مرمره دارای 14 پردیس گسترده در سراسر آسیا و اروپا در ترکیه است.

مانند اکثر دانشکده‌های پزشکی کشور ، دانشگاه مرمره کلاس‌های MD را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می‌دهد.

ازنظر علوم بهداشتی و زندگی، طبق رتبه‌بندی دانشگاه جهانی، ازنظر درآمد صنعت و استنادات تحقیقاتی، رتبه بالایی دارد. این دانشکده همچنین به دلیل تحقیقات پزشکی بالینی که دارای رتبه 65 در منطقه است ، مشهور است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه دوکوز ایلول یک موسسه نسبتاً جوان است و تنها در سال 1982 تأسیس‌شده است. اگرچه این‌چنین است، این دانشکده مستقر در ازمیر با 17 دانشکده خود ازجمله دانشکده های پزشکی معروف است.

دانشکده پزشکی همراه با سایر دانشکده‌های علوم پزشکی در دانشگاه İnciraltı مستقر است. فارغ از تولید دانش‌آموختگان برجسته، این دانشکده اولین دانشکده‌ای بود که در سال 1997 از روش یادگیری مبتنی بر مسئله استفاده کرد.

دانشجویان پزشکی در بیمارستان دانشگاه Dokuz Eylül که یکی از بهترین مراکز درمانی ترکیه محسوب می‌شود، از تجربه بالینی بهینه برخوردار می‌شوند. این مرکز همچنین دارای یک مرکز تحقیق و توسعه در کلاس جهانی است؛ جایی‌که دانش‌آموزان می‌توانند مسائل پزشکی فوری، مانند زیست‌شناسی سرطان، زیست‌شناسی مولکولی اختلالات ژنتیکی و درمان‌های سلولی عصر جدید را کشف کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ

یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی ترکیه، دانشکده پزشکی دانشگاه کوچ در سال 2008 تأسیس شد. دانشکده پزشکی در پردیس Topkapi ، در کنار بیمارستان دانشگاه و مراکز تحقیقاتی واقع‌شده است.

پذیرش در دانشگاه Koc کاملاً انتخابی است؛ زیرا فقط 60 دانشجو برای AY 2019-2020 پذیرفته شدند. در مقایسه با مدارس دیگر، برنامه درسی فقط به زبان انگلیسی تدریس می‌شود؛ بااین‌حال آموزش کنار تخت – خصوصاً در سال 4 – به زبان ترکی ارائه می‌شود.

به‌عنوان یکی از بهترین مؤسسات در ترکیه، دانشگاه Koc تمایز این را دارد که یکی از بهترین دانشگاه‌های جهانی در آسیا است. US News با محیط دانشجویی پسند خود دانشگاه Koc را در زمینه پزشکی بالینی به‌ویژه ازنظر همکاری بین‌المللی به رسمیت شناخته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه Gazi

Gazi University یک موسسه عمومی است که در شهر آنکارا واقع‌شده است. دانشکده پزشکی در سال 1979 تأسیس شد و تنها با 7 استاد و 100 دانشجو شروع به کار کرد. اکنون این دانشکده با 929 دانشگاهی و 2775 دانشجو به‌عنوان یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی کشور رشد کرده است.

دانشجویان پزشکی ابتدا با علوم پایه پزشکی که شامل آناتومی، فیزیولوژی، و بیوشیمی است، آموزش داده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها سپس به سمت علوم پزشکی بالینی پیش می‌روند؛ قبل از اینکه به علوم پزشکی جراحی بروند. دانش‌آموزان همچنین به انجام تحقیق تشویق می‌شوند و این بسیار به ارتقا شهرت تحقیقات منطقه‌ای مدرسه کمک کرده و آن را به یکی از بهترین دانشکده‌های پزشکی ترکیه تبدیل کرده است.

دانشجویان معمولاً دوره‌های کارآموزی بالینی خود را در همان بیمارستان دانشگاه Gazi می‌گذرانند که در سال 1986 تأسیس شد. این‌یکی از بهترین مراکز درمانی در کشور است که اولین بیمارستان دولتی است که دارای نشان تضمین کیفیت ISO است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه آکدنیز

دانشگاه آكدنيز كه در استان آنتاليا واقع‌شده است، يك موسسه مورد احترام در منطقه مديترانه غربي تركيه است. برنامه آموزشی آن، که توسط هاردن تهیه‌شده است، دانش‌آموز محور شناخته‌شده است؛ زیرا تمرکز زیادی بر حل مسئله و ادغام دارد.

دانشکده پزشکی که قبلاً تا سال 1981 بخشی از دانشگاه آنکارا بود، از روش‌های مختلف آموزشی استفاده می‌کند. آن‌ها شامل کلاس یا آمفی‌تئاتر، برنامه‌های آزمایشگاهی، آموزش مهارت، آموزش جامعه و تمرینات کلینیکی هستند.

دانشجویان پزشکی دانشگاه آکدنیز چرخش بالینی خود را در بیمارستان دانشگاه می‌گذرانند که ظرفیت تختخواب آن‌ها 775 است. در اینجا، دانشجویان پزشکی به‌طور متوسط ​​از 40000 مشتری بستری – و 800000 مشتری سرپایی مراقبت می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌سایت مراجعه نمایید.

 1. دانشکده پزشکی دانشگاه ارسیس

ما با دانشکده پزشکی دانشگاه Erciyes لیست بهترین مدارس پزشکی در ترکیه را به پایان می‌رسانیم. دانشگاه Erciyes در سال 1978 تأسیس‌شده و در شهر کایسری آناتولی واقع‌شده است. دانشکده پزشکی سه سال اول را برای دوره‌های تلفیقی اختصاص می‌دهد. این شامل دوره‌های اجباری شامل تاریخ، زبان ترکی و سایر زبان‌های خارجی است.

سال‌های 4-6 در بخش‌های پزشکی در طب داخلی، زنان و زایمان، کودکان و جراحی عمومی متمرکز است. با این برنامه آموزشی فشرده، دانشگاه توانسته است رهبران محترمی را نه‌تنها در بیمارستان‌ها بلکه در مراکز اجتماعی نیز تولید کند.

این دانشکده به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهانی در ترکیه به دلیل تبحر در پزشکی بالینی شناخته‌شده است. به همین ترتیب ، دانشگاه Erciyes همچنان پیشرو در تحقیقات پزشکی در منطقه است.

اخذ پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه

تعداد دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل در ترکیه انتخاب می‌کنند، شاهد افزایش چشمگیری بوده است. در حال حاضر ، حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که نشان‌دهنده اهمیت روزافزون این کشور به‌عنوان یک مقصد آموزش عالی است.

انگیزه‌های تحصیل در ترکیه شامل فرصت تحصیل نسبتاً ارزان و با کیفیت خوب، با فرصت برای بورسیه‌هایی است که همچنین کمک‌هزینه ماهیانه می‌پردازند، هزینه‌های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهد.

ترکیه در حال حاضر یک مقصد توریستی کاملاً تثبیت‌شده است و طبق گزارش Invest in Turkey در سال 2017 نزدیک به 40 میلیون گردشگر از اقصی نقاط جهان به این کشور سفرکرده‌اند و این دهمین مکان محبوب‌ترین تعطیلات است. دولت ترکیه مشتاق است این محبوبیت را با هدف 350،000 دانشجوی بین‌المللی در بازار بین‌المللی دانشجویی گسترش دهد.

روند درخواست برای دانشگاه‌های ترکیه کاملاً ساده است و معمولاً متقاضیان بین‌المللی باید دیپلم دبیرستان (برای درخواست کارشناسی) یا مدرک چهارساله از دانشگاه (برای درخواست کارشناسی ارشد) یا صلاحیت معادل در کشور خود را داشته باشند. روند پذیرش در هر درجه‌ای که انتخاب می‌کنید منحصربه‌فرد است؛ بااین‌حال ، برخی شرایط عمومی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

برای یک دانشجوی کارشناسی به‌طور متوسط ​​، این موارد عبارت‌اند از:

 • یک فرم درخواست کاملاً کامل شده
 • متن تحصیلی / مدرک فارغ‌التحصیلی
 • در صورت تحصیل به زبان انگلیسی ، نمره مهارت زبان انگلیسی
 • بیانیه شخصی
 • اثبات وجوه
 • اثبات پرداخت هزینه درخواست (معمولاً بین 35 تا 100 دلار آمریکا)

پرونده‌ها و هرگونه مدارک پشتیبان باید قبل از مهلت مقرر که معمولاً 1 آگوست است، ارسال شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه

دانشگاه های برتر ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه بین 3000 تا 19000 دلار بسته به اینکه این دانشگاه یک موسسه دولتی است یا خصوصی ، متغیر است. اگر زبان‌آموزشی برنامه انگلیسی باشد؛ ممکن است در دانشگاه‌های دولتی بیش از هزینه استاندارد خارج از کشور از شما کسر شود.

هزینه‌های زندگی در ترکیه از بیشتر کشورهای اروپای غربی ارزان‌تر است و توصیه می‌شود ماهانه بین 500 تا 600 دلار برای مواردی مانند محل اقامت، غذا و نوشیدنی و سرگرمی در دسترس داشته باشید.

هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است و بسته به برنامه متفاوت است. دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از مؤسسات خصوصی در ترکیه هستند؛ زیرا یک مدرک تحصیلات تکمیلی در یک دانشگاه دولتی ممکن است برای یک مدرک تحصیلات تکمیلی هزینه‌ای در حدود 300-800 دلار آمریکا داشته باشد. دانشگاه‌های خصوصی هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و حداکثر 20000 دلار از آن‌ها هزینه می‌گیرند.

در دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌های تحصیل به‌طورکلی برای برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی گران‌تر است؛ از 600-1500 دلار در سال متغیر است؛ درحالی‌که دوره‌های مشابه به زبان ترکی حدود 240-750 دلار است.

هزینه‌های زندگی در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً کم است ، تخمین زده می‌شود 400 تا 500 دلار در ماه برای تأمین هزینه‌های زندگی ازجمله محل اقامت نیاز باشد؛ هرچند که این به سبک زندگی و عادت‌های شما بستگی دارد همچنین برای تأمین هزینه‌های کتب دوره و هزینه‌های اداری به حدود 100 تا 150 دلار در هر ترم نیاز خواهید داشت.

برای تحصیل در ترکیه ، ابتدا باید در دوره‌ای از دانشگاه‌های ترکیه پذیرفته شوید و سپس در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه درخواست ویزای دانشجویی کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک کپی از نامه پذیرش شما از یک دانشگاه ترکیه
 • فرم تکمیل‌شده ویزای دانشجویی ترکیه (اخذشده از کنسولگری)
 • گذرنامه معتبر ، با تاریخ انقضا بیش از پایان اقامت برنامه‌ریزی‌شده شما در ترکیه
 • هزینه پردازش که بسته به ملیت شما متفاوت است
 • عکس‌هایی به اندازه گذرنامه از خودتان

به‌طورکلی از زمان ارائه درخواست تا دریافت ویزا حدوداً هشت هفته طول می‌کشد. پس از ورود به ترکیه ، باید ظرف یک ماه پس از ورود، برای اجازه اقامت نیز اقدام کنید. این کار را می‌توان در نزدیک‌ترین مقر پلیس انجام داد و مستلزم اثبات ثبت‌نام در دانشگاه‌های ترکیه، گذرنامه و ویزای دانشجویی ترکیه، عکس و هزینه است.

دانشجویان بین‌المللی در ترکیه مجاز به کار تا 24 ساعت در هفته هستند.

رتبه‌بندی بین‌المللی QS دانشگاه‌های ترکیه

این که در کدام دانشگاه به تحصیل در ترکیه بپردازید از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که شما پس از اخذ مدرک باید از مهارت‌ها و اطلاعات لازم برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک نیروی حرفه‌ای وارد بازار کار شوید. برای این منظور، ما بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال 2021 را بر اساس رتبه بندی موسسه QS به شما معرفی می‌کنیم و اطلاعات مختصری در این مورد به شما می‌دهیم.

نام دانشگاه رتبه جهانی رتبه در ترکیه
دانشگاه کوچ ۴۴۸ ۱
دانشگاه بیلکنت ۴۵۶ ۲
دانشگاه سابانچی ۵۱۰ ۳
دانشگاه فنی خاورمیانه ۵۶۰ ۴
دانشگاه بغازیچی ۵۸۰ ۵
دانشگاه فنی استانبول ۷۰۰ ۶
دانشگاه آنکارا ۸۰۱-۱۰۰۰ ۷
دانشگاه قاضی ۸۰۱-۱۰۰۰ ۸
دانشگاه حاجت تپه ۸۰۱-۱۰۰۰ ۹
دانشگاه استانبول ۸۰۱-۱۰۰۰ ۱۰

منابع

مشاوره

برای اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه‌های برتر ترکیه با مشاورین متخصص ما در GO2TR تماس بگیرید.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.
تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه مستلزم انجام چکاری است ؟
قبولی در امتحان ورودی دانشگاه YOS و داشتن مدرک زبان ترکی استامبولی تومر
مهمترین مزیت تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای ایرانی ها چیست ؟
عدم نیاز به صدور ویزا برای دانشجویان ایرانی
آزمون تومر مختص چه دانشگاه هایی است ؟
آزمون تومر به عنوان معتبرترین مدرک زبان ترکی است که به عنوان پیش نیاز ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه محسوب می شود.
آزمون YOS مختص پذیرش چه رشته هایی است ؟
متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی، حقوق، روانشناسی، مهندسی مکانیک و معماری دانشگاه های ترکیه باید در آزمون یوس شرکت کنند.


1 دیدگاه برای “دانشگاه های برتر ترکیه

 1. ناشناس گفته:

  ایا تحصیل پزشکی در دانشگاه های ترکیه رایگان هست؟ اگر بله کدوم دانشگاه ها با چه شرایطی؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بستگی به زبان تحصیل و معدل شما دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: تحصیل