موسسه اعزام دانشجو - دانشگاه های برتر در ترکیه - go2tr
turkey
کشور ترکیه

دانشگاه های برتر در ترکیه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو - دانشگاه های برتر در ترکیه - go2tr

رنکینگ دانشگاه های ترکیه 2019

این که در کدام دانشگاه به تحصیل در ترکیه بپردازید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که شما پس از اخذ مدرک باید از مهارت‌ها و اطلاعات لازم برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک نیروی حرفه‌ای وارد بازار کار شوید. برای این منظور، ما بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال 2019 را بر اساس رتبه بندی موسسه QS به شما معرفی می‌کنیم و اطلاعات مختصری در این مورد به شما می‌دهیم.

  • اولین دانشگاه ترکیه، دانشگاه کوچ  (Koç University) است. این دانشگاه در  رتبه بندی جهانی در رتبه 448 دنیا قرار گرفته است. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و تعداد محدودی از دروس نیز به زبان ترکی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه رشته‌هایی مانند حقوق، اقتصاد، مدیریت و پرستاری ارائه می‌شوند. این دانشگاه دارای شرایط بورس دانشجویان است و 14 درصد از دانشجویان از بورس تحصیلی بهره‌مند می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه شامل علوم پایه، ادبیات، اقتصاد و مهندسی است.
  • دانشگاه دوم ترکیه، دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) است. این دانشگاه خصوصی است و در شهر آنکارا در سال 1984 تأسیس شده است.دانشگاه بلیکنت در رتبه‌ بندی موسسه Qs در رده 456 دنیا قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشگاه بلیکنت دارای 9 دانشکده است؛ دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده مدیریت، دانشکده اقتصاد، دانشکده موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق تنها بخشی از این دانشکده‌ها هستند. همچنین رشته‌هایی اعم از حسابداری، روانشناسی و روابط بین الملل در این دانشگاه تدریس می‌شود.
  • دانشگاه سابانجی (Sabanci University) در رتبه‌ی سوم ترکیه و در رده  510-501 دنیا  قرار دارد. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و دارای سه دانشکده و یک مدرسه است که شامل دانشکده‌های هنر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی، دانشکده مدیریت و مدرسه‌ی زبان می‌شود.  
  • دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) در جایگاه چهارم ترکیه و در رتبه 560-551 جهان قرار گرفته است. کلیه‌ی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه 45 رشته‌ی کارشناسی ارائه می‌شود. دانشگاه خاور میانه دارای پنج دانشکده‌ی معماری، علوم پایه، اقتصاد، علوم مدیریتی، فنی و مهندسی است.
  • دانشگاه بغازیچی (Bogaziçi Üniversitesi)در رتبه پنجم ترکیه 580-571 دنیا قرار دارد. این دانشگاه یکی از مراکز قدیمی آموزش عالی در ترکیه است و تأسیس آن در سال 1863 اتفاق افتاده است. دانشکده‌های ادبیات، علوم پایه، اقتصاد و فنی مهندسی در این دانشگاه وجود دارند و رشته‌های هنر، علوم مهندسی و علوم اجتماعی، مهم‌ترین رشته‌هایی هستند که در این دانشگاه تدریس می‌شوند.
  • دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) در رتبه‌ی ششم ترکیه و در رتبه بندی موسسه QS در رده  700-651 دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه بین المللی رتبه‌ی 108 در جهان در بین دانشگاه‌های فنی را دارد و جزء مراکز دولتی ترکیه محسوب می‌شود.
  • دانشگاه آنکارا (Ankara University)، در شماره‌ی هفتم لیست برترین دانشگاه‌های ترکیه و نیز در رده 1000-801 دنیا قرار دارد. این دانشگاه نیز از قدمت زیادی برخوردار است و در سال 19۴۶ ساخته شده است. در ابتدا در دانشگاه آنکارا تنها رشته‌ی حقوق تدریس می‌شد، اما اکنون این دانشگاه شامل 15 دانشکده و 3 موسسه تحقیقاتی است. یکی از مهم ترین نقاطی که دانشجویان را به این دانشگاه جذب می‌کند کتابخانه‌ی بسیار بزرگ آن است که میلیون‌ها کتاب در تمام زمینه‌ها را به صورت اینترنتی در اختیار دانشجویان قرار داده است.
  • دانشگاه قاضی (Gazi University) نیز هشتمین دانشگاه برتر ترکیه می باشد و در رتبه بندی دانشگاه های جهان در رده 1000-801 قرار دارد. این دانشگاه در ابتدا توسط آتاتورک و صرفا برای تربیت معلم بنا شد، اما امروزه تنوع رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه بسیار زیاد است. دانشگاه قاضی دارای 15 دانشکده، 9 مدرسه‌ی عالی و 26 مدرسه‌ی تحقیقات عالی است. این دانشگاه از ترکیب مراکز آموزشی آکادمی مهندسی و کشاورزی بلو، آکادمی اقتصاد و بازرگانی، کالج فنی، کالج فنی دختران و آکادمی مهندسی و کشاورزی آنکارا به وجود آمده است.
  • دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University) در شهر آنکارا، دانشگاه نهم ترکیه است که در رده بندی جهانی رتبه 1000-801 را کسب کرده است. البته باید بدانید که علوم پزشکی دانشگاه حاجت تپه از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است و مدرک آن جزء مدارک مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. این دانشگاه دارای 5 مرکز آموزشی است و دانشکده‌های اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم فضایی را در بر می‌گیرد. وسعت مجموعه‌ی آموزشی حاجت تپه به 6 میلیون متر مربع می‌رسد.
  • دهمین دانشگاه، دانشگاه استانبول (Istanbul University) است که در رتبه 1000-801 دانشگاه های جهان قرار دارد. این دانشگاه نیز یکی از مراکز آموزش عالی دولتی در ترکیه است. دانشگاه استانبول دارای 17 دانشکده و 5 دانشگاه پردیس است. این دانشگاه هر ساله بیش از 60 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 80 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می‌پذیرد که سهم به سزایی از این پذیرش به دانشجویان بین الملل اختصاص می‌یابد.

 

عزت بایسال (Izzet Baysal) در سال 1907 در بولو متولد شد. او دوران ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رساند و در مقطع کارشناسی در آکادمی هنرهای زیبای استانبول تحصیل و به عنوان یک معمار فارغ التحصیل شد.

در این مطلب سعی داریم با Bilkent  که بهترین دانشگاه حال حاضر ترکیه است بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

دانشگاه Afyon Kocatepe (افیون) در سال 1992 تأسیس شد و در سال تحصیلی 93- 92 به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

اگر به دنبال مهاجرت تحصیلی به ترکیه هستید، بی شک برای انتخاب دانشگاه مناسب نیاز به مشاوره دارید.

دانشگاه Çanakkale Onsekiz Mart یکی از دانشگاه‌های دولتی استان چاناک قلعه‌ی ترکیه است. این دانشگاه از امکانات علمی و آموزشی بسیار خوبی برخوردار است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به بیمارستان آموزشی اشاره کرد که یکی از بهترین بیمارستان‌های تحقیقاتی این منطقه است و خدمات پزشکی بسیار خوبی را با هزینه‌ی کم ارائه می‌کند.

دانشگاه Suleyman Demirel یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور ترکیه است که در شهر اسپارتا واقع شده است. این دانشگاه با دارا بودن امکانات علمی و رفاهی بسیار، دانشجویان بسیاری را از سرتا سر دنیا برای ادامه تحصیل، به خود جذب می‌کند.

زبان آموزشی در بیش تر رشته‌های این دانشگاه ترکی و انگلیسی است لذا متقاضیان باید به این دو زبان تسلط نسبی داشته باشند.

ذکر این نکته ضروری ست که این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست ولی از رنکینگ خوبی در سطح بین‌المللی برخوردار است.

به طور کلی دانشگاه Suleyman Demirel برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در کشور ترکیه و شهر زیبای اسپارتا، گزینه ی مناسبی است.

دانشگاه Cukurova یکی از دانشگاه‌های دولتی و معتبر ترکیه است که در شهر آدنا واقع شده است.

دانشگاه Dokuz Eylül مورد تایید وزارت علوم است و جزو دانشگاه‌های متوسط و معتبر ترکیه به حساب می‌آید. ایرانیان بسیاری به علت توافق‌های بین المللی این دانشگاه با بهترین دانشگاه‌های اروپایی، Dokuz Eylül را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

دانشگاه Ege یکی از مراکز آموزشی متوسط ترکیه است که به علت تنوع رشته‌ها،  دانشجویان بسیاری را از سرتاسر جهان به خود جذب می‌کند.

لازم به ذکر است که دانشگاه قاضی بورس های مختلفی برای کمک مالی به دانشجویان در دوران تحصیل در نظر گرفته است که برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کسب حداقل معدل 75 از 100 ضروری ست.

دانشگاه Gaziantep دارای رتبه‌ی 2549 در میان بهترین دانشگاه های جهان در سال 2018 است و همچنین رتبه‌ی 36 در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه را دارد.

- دانشگاه آتاتورک

در سال 1957 در شهر ارزروم ترکیه تاسیس شد.

دانشگاه آتیلیم یکی از دانشگاههای خصوصی آنکارا ی ترکیه است؛ که از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست اما بر طبق شرایطی مدرک فارغ التحصیلان را می‌پذیرد به همین دلیل یکی از مقاصد مهم اعزام دانشجو به ترکیه است.

دانشگاه فنی Yıldız یکی از بهترین دانشگاه‌های دولتی ترکیه در رشته‌های مهندسی مثل معماری، عمران، برق و مکانیک است. از آن جایی که این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه های فنی مدرن ترکیه به حساب می‌آید نزد علاقه مندان به رشته ی مهندسی از محبوبیت زیادی برخوردار است.

دانشگاه فنی Yıldız در بشیکتاشِ استانبول واقع شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است.

بنابراین اگر مایل به ادامه تحصیل در کشور ترکیه و یکی از دانشگاه های فنی معتبر ترکیه هستید، دانشگاه فنی Yıldız می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این دانشگاه از امکانات بی نظیر علمی و رفاهی برخوردار است و مورد تایید وزارت علوم ایران است بنابراین از لحاظ اعتبار مدرک در کشورمان به مشکلی برنمی‌خورید.

توجه داشته باشد از آن جایی که زبان آموزشی در دانشگاه Yıldız، ترکی و انگلیسی است قبل از پذیرش در این دانشگاه،  نسبت به تقویت این دو زبان اقدام کنید.

دانشگاه پاموک قلعه یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه است که به دلیل امکانات بسیار مناسب علمی و رفاهی علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

زبان آموزشی در بیش‌تر رشته های این دانشگاه، ترکی است به همین خاطر توصیه می‌کنیم به این زبان تسلط کامل داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

در هر صورت اگر قصد ادامه تحصیل و زندگی در ترکیه را دارید دانشگاه پاموک قلعه می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

دانشگاه تراکیا در شهر ادیرنه ی ترکیه واقع شده است و از امکانات علمی و رفاهی بسیار خوبی برخوردار است. این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست ولی به علت رنکینگ خوب جهانی افراد بسیاری را به مهاجرت تحصیلی به ترکیه وادار می‌کند.

انستیتو تکنولوژی ازمیر یکی از دانشگاه های تمام انگلیسی ترکیه در زمینه ی رشته های مهندسی و علوم است. این ویژگی و امکانات تحقیقاتی گسترده، دانشجویان خارجی بسیاری را برای ادامه تحصیل در ترکیه راهی این دانشگاه می‌کند.

با این حال؛ ذکر این نکته ضروری‌ است که انستیتو تکنولوژی ازمیر مورد تائید وزارت علوم ایران نیست پس ممکن است از لحاظ اعتبار مدرک در ایران دچار مشکل شود ولی دانشگاه ایده‌آلی برای کار و زندگی در ترکیه است.

دانشگاه جمهوریت ترکیه یکی از بهترین دانشگاه های دولتی شهر سیواس ترکیه است. این دانشگاه با داشتن امکانات آموزشی و رفاهی دانشجویان بسیاری را از سرتاسر دنیا و ترکیه به خود جذب می‌کند.

زبان آموزشی در دانشگاه جمهوریت، ترکی است و این دانشگاه در حال حاضر مورد تائید وزارت علوم ایران نیست.

در هر حال دانشگاه جمهوریت می‌تواند یکی از مکان های ایده‌آل برای اعزام دانشجو به ترکیه باشد.

دانشگاه دجله یکی از دانشگاه های دولتی شهر دیاربکر در شرق ترکیه است. این دانشگاه از امکانات علمی و رفاهی خوبی برخوردار است. با این حال از نظر وزارت علوم ایران معتبر نیست.

اما یکی از بهترین دانشگاه های شرق این کشور برای اعزام دانشجو به ترکیه است.

دانشگاه فرات یکی از بهترین دانشگاه های دولتی شرق ترکیه است که در رشته هایی مانند دامپزشکی آوازه ای جهانی دارد. این دانشگاه در شهر Elazığ ترکیه واقع شده است و هرساله دانشجویان بسیاری را از سرتاسر ترکیه و کشورهای دور و نزدیک به خود جذب می کند.

از آنجایی که دانشگاه فرات بخشی از برنامه ی اراسموس است به تبادل دانشجو و مدرس با مطرح ترین دانشگاه های اروپایی می پردازد و به همین دلیل در سال های اخیر از لحاظ کیفی رشد بسیار مطلوبی داشته است.

در این مطلب سعی کردیم همه چیز درباره ی این دانشگاه و شرایط ادامه تحصیل در آن را، در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم در صورت انتخاب دانشگاه فرات برای ادامه تحصیل اوقات خوشی را در آن سپری کنید.

دانشگاه کانکایا یکی از دانشگاه های خصوصی خوب ترکیه است که در آنکارا پایتخت این کشور واقع شده است. در این مطلب سعی کردیم همه ی نکاتی که باید قبل از پذیرش در این دانشگاه بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

در آخر ذکر این نکته ضروری ست که شهریه ی دانشگاه های خصوصی در ترکیه بالاتر از دانشگاه های دولتی ست ولی تسهیلاتی نظیر بورس‌های تحصیلی توسط این دانشگاه ها ارائه می شود.

به طور کلی دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه های نسبتا خوب و معتبر ترکیه است که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت است و در نزدیکی استانبول واقع شده است.

این دانشگاه دولتی علاوه بر دارا بودن امکانات علمی، امکانات رفاهی بسیار مناسبی دارد و دوران تحصیل شیرینی را برای دانشجویان رقم می زند.یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه مامارا ارتباطات گسترده ی بین المللی است که امکان همکاری با بهترین دانشگاه های اروپایی را برای دانشجویان فراهم می کند.

بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های دولتی و معتبر ترکیه را دارید، می توانید به دانشگاه مارمارا به عنوان یک گزینه ی جدی فکر کنید.

دانشگاه مصطفی کمال یکی از دانشگاه های دولتی نسبتاً خوب استان ختای است. این دانشگاه از امکانات علمی و رفاهی نسبتاً خوبی برخوردار است و می تواند برای افرادی که مایل به ادامه تحصیل در ترکیه هستند، مناسب باشد.

دانشگاه یوزونجوییل یکی از دانشگاه های خصوصی شرق ترکیه است که در شهر وان واقع شده است. یوزونجوییل از جمله دانشگاه های خصوصی است که امکانات علمی، آموزشی و رفاهی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

در آخر ذکر این نکته ضروری ست که شهریه ی دانشگاه های خصوصی از دانشگاه های دولتی گران تر است ولی این دانشگاه‌ها تسهیلات ویژه ای مانند بورس های تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می دهند.

دانشگاه ارجیس در شهر قیصریه‌ی ترکیه واقع شده است و یکی از 50 دانشگاه برتر این کشور به حساب می‌آید، هرچند این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست ولی بسیاری از افراد علاقه مند به زندگی و کار در کشور ترکیه این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

دانشگاه استانبول ترکیه یکی از دانشگاه‌های دولتی معتبر این کشور به حساب می‌آید

دانشگاه آکدنیز یکی از دانشگاه‌های خصوصی غرب ترکیه است و در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به جذب دانشجو می‌کند.
 
یکی از ویژگی‌های دانشگاه آکدنیز شرکت در برنامه‌های تبادل دانشجو است که به این دانشگاه اجازه می‌دهد با برترین دانشگاه‌های دنیا به تبادل دانشجو بپردازد. از جمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به اراسموس اشاره کرد.
 
دانشگاه آکدنیز با فراهم کردن امکانات رفاهی و تفریحی در کنار امکانات آموزشی، امکان زندگی راحت و شیرین را برای دانشجویان فراهم می‌کند. با این همه دانشگاه آکدنیز هنوز مورد تائید وزارت علوم و بهداشت ایران نیست.
 
در این مقاله سعی کردیم همه‌ی اطلاعاتی که برای مهاجرت به کشور ترکیه و تحصیل در دانشگاه آکدنیز نیاز داشتید را در اختیار شما قرار دهیمامیدواریم با تحقیق بیش‌تر در این زمینه بتوانید بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را از میان دانشگاه‌های کشور ترکیه داشته باشید.

دانشگاه آنادولو (anadolu universitesi) یکی از دانشگاه‌های پیشرو ترکیه در شهر اسکی شهیر در 230 کیلومتری استانبول واقع شده است. این دانشگاه بیش از 501 هزار دانشجو و در حدود 2 هزار استاد و هییت علمی دارد.

دانشگاه آنکارا با رنکینگ خوب جهانی، یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه و خاورمیانه است. این دانشگاه بزرگ هرساله افراد بسیاری را پرورش می‌دهد که هرکدام از آن‌ها در رشته و حوزه‌ی کاری خود بهترین هستند.

بسیاری از ایرانیان با مهاجرت تحصیلی به ترکیه در دانشگاه آنکارا تحصیل می‌کنند. 

ذکر این نکته ضروری ست ، از آنجایی که زبان آموزشی در دانشگاه آنکارا، ترکی است پس متقاضیان خارجی باید زبان ترکی خود را تقویت و در آزمون‌های مربوط شرکت کنند.

پس اگر قصد تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه را دارید، دانشگاه آنکارا می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

دانشگاه اولوداغ در شهر بورسا ی ترکیه واقع شده است و با ارائه امکانات مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی، هنری و... دانشجویان بسیاری را از سرتاسر کشور ترکیه و جهان به خود جذب کرده است. این دانشگاه با هدف تربیت نیروی متخصص در زمینه‌های متفاوت به وجود آمده است و همه ی تلاش خود را برای تحقق این هدف می‌کند.

از جمله امکانات ویژه‌ی دانشگاه اولوداغ امکان تبادل اساتید و دانشجویان با برترین دانشگاه‌های اروپایی است. امکانی که سطح علمی دانشگاه را به طرز شگفت انگیزی افزایش داده است.

زبان آموزشی در دانشگاه اولوداغ، ترکی است بنابراین تسلط بر این زبان برای کلیه‌ی دانشجویان بین المللی اجباری ست. با این همه مدرک دانشگاه اولوداغ مورد تائید وزارت علوم ایران نیست ولی در کشور ترکیه از اعتبار بسیار خوبی برخوردار است.

در این مطلب سعی کردیم همه ی آنچه که باید قبل از پذیرش در این دانشگاه بدانید را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید با آگاهی کامل درباره ی مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور ترکیه تصمیم بگیرید.

دانشگاه اینونو در شهر مالاتیا واقع شده است و یکی از بهترین دانشگاه‌های شرق ترکیه در رشته‌های پزشکی است. این دانشگاه از امکانات علمی خوبی مانند مرکز درمانی Turgut Ozal، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و... برخوردار است.

از جمله امکانات رفاهی این دانشگاه می‌توان به خوابگاه ها، امکانات ورزشی، کتابخانه، رستوران‌ها و سالن‌های غذا خوری و... اشاره کرد.

بنابراین دانشگاه اینونو مالاتیا انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی ست که مایل به ادامه تحصیل و یا اعزام دانشجو به ترکیه هستند.

دانشگاه باشکنت آنکارا یکی از دانشگاه‌های ترک زبان و خصوصی ترکیه است که در رشته‌های پزشکی بسیار مشهور است و از امکانات بسیاری برخوردار است که از جمله ی آن‌ها می‌توان به بیمارستان بسیار مجهز این دانشگاه در آنکارا اشاره کرد.

در این مطلب سعی کردیم تمام اطلاعات لازم درباره ی دانشگاه باشکنت را در اختیار کسانی که برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه و یکی از دانشگاه های خصوصی نزدیک به استانبول را دارید و اعتبار مدرک آن از لحاظ وزارت علوم اهمیت چندانی برای شما ندارد، دانشگاه دوغوش می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

دانشگاه ساکاریا یکی از دانشگاه های برتر ترکیه است که در نزدیکی شهر استانبول واقع شده. این دانشگاه در پذیرش دانشجویان بین‌المللی به ویژه از کشورهای همسایه نظیر ایران، سابقه‌ای طولانی دارد.

زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی و انگلیسی است بنابراین تسلط به این زبان ها برای همه‌ی دانشجویان الزامی است.

در هر صورت این دانشگاه می‌تواند انتخاب مناسبی برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه باشد.

دانشگاه سلجوق یکی از دانشگاه‌های مطرح کشور ترکیه است که در شهر تاریخی قونیه واقع شده است و به علت رشته های پزشکی و پیراپزشکی بسیار معروف است. این دانشگاه از امکانات علمی و رفاهی بسیار مطلوبی برخوردار است و دوران تحصیلی شیرینی را برای دانشجویان به وجود می‌آورد. دانشگاه سلجوق، هرساله برنامه هایی در زمینه ی شناخت مولانا؛ شاعر بزرگ ایرانی برگزار می‌کند.

این دانشگاه در ترکیه کاملاً معتبر است ولی مورد تائید وزارت علوم ایران نیست، بنابراین اگر صرفاً قصد تحصیل در کشور ترکیه و کار در ایران را دارید، تحصیل در این دانشگاه را توصیه نمی‌کنیم اما اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه را دارید، این دانشگاه می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد.

دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر پس از دانشگاه آنادولو، بهترین دانشگاه دولتی ترکیه است. این دانشگاه با دارا بودن دانشکده ها، مدارس و مراکز تحقیقاتی گوناگون،همواره دانشجویان بسیاری را از سرتاسر ترکیه به خود جذب می‌کند. همچنین از طریق برنامه های تبادل دانشجو، دانشجویان بین‌المللی زیادی در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند.

در پایان باید گفت اگر قصد ادامه تحصیل دریکی از دانشگاه‌های دولتی شمال ترکیه را دارید و اعتبار مدرک آن از نظر وزارت علوم ایران، اهمیت چندانی برای شما ندارد، دانشگاه عثمان قاضی اسکی شهیر می‌تواند یکی از گزینه های خوب شما باشد.


دانشگاه عدنان مندرس یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه در شهر آیدین منطقه‌ی اژه است. زبان آموزشی در این دانشگاه، ترکی است ولی از آن جایی که امکانات علمی و رفاهی نسبتاً خوبی دارد، افراد بسیاری از سرتاسر ترکیه و کشور های همسایه مایل به ادامه تحصیل در این دانشگاه هستند.

امیدواریم این مطلب برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند مفید باشد و بتواند آن ها را در انتخاب دانشگاه مناسب یاری کند.


دانشگاه فنی استانبول، یکی از دانشگاه های بین المللی دولتی ترکیه است که در حومه ی استانبول قرار دارد.

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های فنی و مهندسی جهان است. همه ساله دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا به منظور تحصیل در رشته های معماری، عمران و... به ITU مراجعه می‌کنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد ITU  ارتباط  با دانشگاه‌های آمریکا است به همین علت دانشجویان می توانند بعضی از واحد‌های تحصیلی خود را در معتبرترین دانشگاه های همکار بگذرانند.

همه ی این ویژگی ها باعث شده فارغ التحصیلان این دانشگاه جایگاه بسیار خوبی در بازار کار داشته باشند.

پس اگر دوست دارید در یکی از دانشگاه های بین المللی و دولتی ترکیه تحصیل کنید، همین حالا برای تحصیل در دانشگاه فنی استانبول اقدام کنید.

دانشگاه فنی کارادنیز ( KTU ) یکی از دانشگاه های معتبر و قدیمی ترکیه است که در ترابزون قرار دارد. این دانشگاه اولین دانشگاه تأسیس شده در شهری به غیر از آنکارا و استانبول است.

رشته های فنی KTU بسیار مشهور است و به دلیل امکانات خوب، طرفداران بسیاری دارد.

دانشگاه کارادنیز امکانات رفاهی زیادی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد، برای مثال خوابگاه، امکانات علمی و ورزشی و فرهنگی و...

این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت است و از جمله ی دانشگاه های نسبتا خوب ترکیه به حساب می آید.

به طور کلی از مایل به ادامه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه فنی کارادنیز هستید باید به هر دو زبان انگلیسی و ترکی مسلط باشید.

این دانشگاه می تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که تحصیل در شهری به غیر از آنکارا و استانبول را ترجیح می‌دهند.


دانشگاه قوجاایلی یکی از دانشگاه های دولتی شرق ترکیه است که از امکانات علمی و آموزشی نسبتاً خوبی برخوردار است و دانشجویان بسیاری را به خود جذب می کند و یکی از دانشگاه‌های پرطرفدار برای اعزام دانشجو به ترکیه است.

با این همه این دانشگاه هنوز مورد تائید وزارت علوم ایران نیست و از لحاظ اعتبار مدرک در کشورمان ممکن است دردسرساز شود.

در این مطلب سعی کردیم همه ی آنچه که برای ادامه تحصیل در ترکیه و دانشگاه قوجاایلی نیاز داشتید را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم مهاجرت تحصیلی بی‌دردسری به این کشور داشته باشید.


دانشگاه هنرهای زیبا معمارسینان یکی از اولین دانشگاه های هنر ترکیه است که در نزدیکی شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه در زمینه ی پرورش چهره های شاخص هنری تبحر ویژه‌ای دارد و یکی از بهترین دانشگاه های هنر است.

بسیاری از ایرانیان علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته های هنری برای پذیرش در دانشگاه معمار سینان اقدام می کنند که تنها تعداد کمی از آن ها در آزمون عملی پذیرفته می شوند، بنابراین علاقه و مهارت در رشته ی هنری مورد نظر را در اولویت قرار دهید تا در آزمون مهارت این دانشگاه دچار مشکل نشوید.

زبان آموزشی در دانشگاه معمار سینان، ترکی ست و تسلط نسبی به زبان ترکی الزامی ست.

به طور کلی دانشگاه معمار سینان از لحاظ رشته های هنری یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه به حساب می آید و از نظر ایران هم مورد تایید است. علاقه مندان به رشته های هنری می‌توانند به دانشگاه هنرهای زیبا معمار سینان به عنوان یک گزینه ی جدی نگاه کنند.

دانشگاه یدی تپه ترکیه یکی از دانشگاه های خصوصی استانبول است که ادعا می کند یکی از 27 دانشگاه بزرگ ترکیه است. اگر قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارید و اعتبار مدرک آن اهمیت چندانی برای شما ندارد، دانشگاه یدی تپه ترکیه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman یکی از مهم ترین دانشگاه های دولتی استان موغلا است که دانشجویان بسیاری از کشور ترکیه و سرتاسر دنیا به خود جذب می کند.

در این مطلب سعی کردیم همه ی مطالبی که برای ادامه تحصیل در ترکیه و دانشگاه Muğla Sıtkı Koçman را در اختیار شما قرار دهیم.

دانشگاه فنی خاورمیانه یا همان METU از سطح علمی بسیار بالایی در میان دانشگاه‌های منطقه و جهان برخوردار است و با پذیرش دانشجویان خارجی از بیش از 92 کشور، محل بسیار خوبی برای تبادلات علمی و فرهنگی است.

همچنین این دانشگاه با برخورداری از پردیس دانشگاهی کامل، همه ی امکانات رفاهی و علمی را به صورت یک جا در خود جای داده است.

پس اگر به دنبال یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان با رنکینگ خوب جهانی، در میان کشور های همسایه هستید، دانشگاه فنی خاورمیانه و امکانات بی نظیر علمی و رفاهی آن بهترین انتخاب برای شماست.

پس فرصت پیوستن به این دانشگاه را از دست ندهید.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های مهاجرتی اقدام به اعزام دانشجو به ترکیه می کنند و بسیاری از ایرانیان مایل به ادامه تحصیل در ترکیه هستند. در این مطلب به معرفی Ondokuz Mayıs یکی از دانشگاه های دولتی شهر سامسون پرداختیم.

دانشگاه Ondokuz Mayıs با ارائه‌ی خدمات علمی و رفاهی بسیار زیاد به دانشجویان امکان تحصیل با کیفیتی را فراهم کرده است. با این همه از آنجایی که این دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران نیست می تواند برای کسانی که قصد استفاده از مدرکشان را در کشور ایران دارد دردسرساز شود.

در هر حال اگر قصد تحصیل، زندگی و کار در کشور ترکیه را دارید می توانید به دانشگاه Ondokuz Mayıs به عنوان یک گزینه جدی فکر کنید.


دانشگاه Sabanci یکی از دانشگاه های کوچک و پیشگام در رشته های مختلف به ویژه علوم اجتماعی در ترکیه است . از آنجایی که این دانشگاه از رنکینگ جهانی خوبی برخوردار است، بسیار از افراد ترجیح می دهند دانشگاه Sabanci را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

علاوه بر این Sabanci تهسیلات و بورس های مختلفی در اختیار دانشجویان کوشا و نخبه قرار می دهد و همین امر هزینه های دوران تحصیل را برای بسیاری از دانشجویان کم می کند. این بورس شامل بورس تحصیلی، هزینه های خوابگاه، غذا، پژوهش های علمی و... می شود.

بنابراین دانشگاه Sabanci می تواند یکی از دانشگاه های خوب و مورد تایید وزارت بهداشت برای ادامه  تحصیل در ترکیه باشد.

دانشگاه Koç یکی از مطرح ترین دانشگاه های ترکیه است. این دانشگاه نوپا در رده بندی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در جایگاه خوب قرار می‌گیرد.

هرچند هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه های خصوصی ترکیه بالاست، با این حال به علت امکانات علمی بالا و پیشگام بودن در رشته‌هایی مثل پزشکی و علوم انسانی، ایرانیان بسیاری با مهاجرت به ترکیه، این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

دانشگاه بیلگی یکی از دانشگاه های خصوصی استانبول است. این دانشگاه از امکانات بسیار زیادی برخوردار است که از جمله ی آن ها می توان به کتابخانه ها، آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی این دانشگاه اشاره کرد.

زبان آموزشی در دانشگاه بیلگی استانبول، ترکی است؛ بنابراین تسلط به این زبان برای همه ی دانشجویان خارجی الزامی ست.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه و تحصیل در یکی از دانشگاه های خصوصی استانبول را دارید و اعتبار مدرک آن از نظر وزارت علوم ایران برایتان از اهمیت چندانی برخوردار نیست، دانشگاه بیلگی استانبول می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.