ویزای ترکیه

 

ترکیه کشوری اوراسیایی است که سه طرف به دریا راه دارد و در شرق با کشور ایران همسایه است. ترکیه، به‌دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش، یکی از مهم‌ترین مقصدهای شهروندان ایرانی برای گردش، تجارت، کار و تحصیل است. مسافران ایرانی که به قصد گردش و تفریح به ترکیه سفر می‌کنند، نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تنها با داشتن پاسپورت به این کشور سفر کنند. تنها با داشتن پاسپورت در این کشور به‌ قصد گردشگری، می‌توان تا مدت ۹۰ روز بدون اخذ اقامت موقت ترکیه در این کشور حضور داشت. بعد از مدت ۹۰ روز باید به دریافت ویزای ترکیه اقدام کرد و برای درخواست ویزا، مراجعه به سفارت این کشور لازم است.

عکس اینفوگرافی ترکیه.

ویزای ترکیه

مطابق قانون حقوق اتباع بیگانه و حمایت بین‌المللی، اتباع خارجی که مایل به ورود به ترکیه هستند. باید سند مسافرتی (مانند ویزا، ویزای الکترونیکی، معافیت ویزا یا اجازه اقامت) با تاریخ انقضای حداقل ۶۰ روز پس از مدت اقامت داشته باشند.

 • برای ورود به ترکیه به مدت ۹۰ روز اقامت، خارجی‌ها باید یک سند مسافرتی معتبر با حداقل ۶۰ روز دیگر اعتبار داشته باشند. که بالغ‌ بر ۱۵۰ روز (۹۰ روز + ۶۰ روز) اعتبار در زمان ورود باید تاریخ انقضا داشته است.
 • برای ورود به ترکیه به مدت ۳۰ روز اقامت، خارجی‌ها باید یک سند مسافرتی معتبر با حداقل ۶۰ روز دیگر اعتبار داشته باشند، که بالغ‌بر ۹۰ روز (۳۰ روز + ۶۰ روز) اعتبار در زمان ورود باید تاریخ انقضا داشته است.

مطابق توافق‌نامه‌های بین‌المللی و مفاد قانونی ویژه، دسته‌های زیر از این بند معاف هستند:

شهروندان کشورهایی که مطابق با موافقت‌نامه اروپایی در مقررات حاکم بر حرکت افراد بین کشورهای عضو شورای اروپا مجاز به ورود به کشور با شناسنامه ملی خود هستند. این کشور‌ها عبارتند از:

 • آلمان
 • بلژیک
 • فرانسه
 • جورجی
 • هلند،
 • اسپانیا
 • سوئیس
 • ایتالیا
 • جمهوری قبرس ترکیه
 • لیختن‌ اشتاین
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • پرتغال
 • یونان

شهروندان کشورهایی که دارای گذرنامه‌ی منقضی شده‌اند اما برای مدت معینی گذرنامه‌شان معتبر تلقی می‌شوند.

  • آلمان: گذرنامه‌ها در سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • بلژیک: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • فرانسه: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • اسپانیا: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • سوئیس: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • لوکزامبورگ: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • پرتغال: گذرنامه‌ها در ۵ سال گذشته منقضی شده‌اند.
  • بلغارستان: گذرنامه معمولی معتبر
  • دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، ویژه و رسمی
 بازدیدکنندگانی که از ویزای ورود معاف نیستند، باید ویزای خود را دریافت کرده یا قرار ملاقات با دفاتر کنسولی ترکیه را از طریق سیستم پیش درخواست ویزای ترکیه ترتیب دهند. در کشورهایی که ترکیه نمایندگی کنسولی ندارد، می‌توانند برای قرار ملاقات با نزدیک‌ترین دفتر کنسولی معتبر ترکیه از برنامه آنلاین استفاده کنند.
برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است در اثر تأخیر در پردازش ایجاد شود، توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی‌ شده برای ویزا اقدام کنید.

نکاتی مهم قبل از درخواست ویزای ترکیه:

افراد زیر بدون نیاز به اخذ ویزای دانشجویی مجوز اقامت در ترکیه را دارند: خارجی‌هایی که به‌واسطه دعوت‌نامه‌ها وارد ترکیه می‌شوند. دانشگاه‌های تحت نظارت هیئت عالی آموزش عالی ترکیه برای تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری که به‌ موجب برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجو، برنامه‌های فرهنگی و همچنین تحت برنامه‌های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا است.

 • در مواردی که درخواست‌ها رد می‌شوند، هزینه ویزا قابل ‌استرداد نیست.
 • کلیه متقاضیان ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند که در مدت اقامت در ترکیه معتبر است.
 • مدت اقامت توسط ویزا یا معافیت ویزا نمی‌تواند در هر ۱۸۰ روز از ۹۰ روز تجاوز کند. به عبارتی مدت اعتبار ویزا ۱۸۰ روز است ولی افراد دارنده ویزا فقط مجاز هستند ۹۰ روز در ترکیه اقامت کنند.
 • دفاتر کنسولی ترکیه می‌توانند ویزای خود را با حداکثر مدت اقامت ۹۰ روز صادر کنند. اتباع خارجی که مایل به ماندن بیش از ۹۰ روز در ترکیه هستند، برای تمدید اقامت خود باید برای دریافت “اجازه اقامت کوتاه‌مدت” در اداره امور استان اداره مهاجرت اقدام کنند.
 • اجازه اقامت افراد خارجی در صورت ماندن در ترکیه بیش از ۱۲۰ روز در طول سال امکان‌پذیر نیست.
 • برای مسافرانی که دارای مدارک سفر سازمان ملل متحد هستند، معافیت ویزا برای مدت اقامت ۹۰ روزه در ۱۸۰ روز گذشته می‌توانند، در صورت مراجعه به ترکیه به درخواست رسمی خود شخص امکان‌پذیر است.
 • دارندگان اسناد مسافرتی سازمان ملل متحد از ویزای ورود معاف هستند و ممکن است بدون توجه به هدف بازدیدشان، در مدت ۱۸۰ روز گذشته ۹۰ روز در ترکیه بمانند. مقررات ویزای عمومی برای دارندگان سند مسافرتی سازمان ملل متحد مطابق مقررات مشخص‌شده با توجه به کشور مبدأ آن‌ها اعمال می‌شود.
 • درخواست ویزا برای سفر به‌جز اهداف توریستی یا تجاری (کار یا تحصیل و غیره) نیاز به اخذ ویزا از طریق نمایندگی‌های ترکیه در خارج از کشور دارد.
 • متقاضی زیر ۱۸ سال در صورت تحویل اسناد مربوط به شرایط طلاق والدین به مصوبات کتبی رسمی به والدی که سرپرست اوست، نیاز دارد.
 • برای خارجیانی که مایل به ورود به ترکیه از طریق بندرهای دریایی با اهداف توریستی هستند، ممکن است مجوز ورود بدون ویزای آن‌ها توسط استانداری‌های محلی صادر شود. مجوز بازدید کنندگان حداکثر ۷۲ ساعت اعتبار دارد و فقط برای اهداف گشت‌وگذار در مجاورت بندرهای دریایی که در آن کشور واردشده‌اند معتبر هستند.

انواع ویزای ترکیه

ویزای توریستی

ویزای توریستی

دعوت‌نامه برای درخواست ویزای توریستی، باید شامل شماره شناسه TR فرد دعوت‌شده، هویت واضح، لیست مدعوین، آدرس دائمی، شماره تماس، طول و هدف اقامت و ارتباط با متقاضی باشد. در نامه بیان‌شده اگر طرف دعوت‌کننده یک سازمان یا یک شرکت باشد، به گواهی ثبت مالیات سازمان نیاز خواهد بود و دعوت‌کننده باید بتواند تا حد لازم تامین کننده هزینه‌های حضور مهمان باشد و مشخص کند در کجا از او پذیرایی می‌کند. اتباع خارجی درخواست‌های خود را برای اجازه کار از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت یا ملیت خود ارائه می‌دهند. برای کار در ترکیه و برای دریافت مجوز کار به نزدیک‌ترین دفتر کنسولی یا سفارت ترکیه مراجعه کنید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه‌ای از طرف کارفرما و سایر مدارک باید طی ده روز کاری پس از درخواست شما توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال شود. برنامه‌ها حداکثر ظرف مدت سی روز توسط MLSS نهایی می‌شوند. درست پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار)، شما باید طی یک ماه در اداره پلیس محلی ثبت‌نام کنید تا اجازه اقامت لازم را به دست آورید.

مجوز کار به خارجی‌هایی که توسط وزارت اقتصاد در مناطق آزاد کشور ترکیه کار می‌کنند، اعطا می‌شود تا در واحدهای تحت نظارت وزارت فرهنگ و جهانگردی توسط وزارت یادشده مشغول به کار شوند.

ویزای کارورزی یا معافیت اجازه کار

طبق مصوبه شماره ۴۸۱۷ برای متقاضیان کارآموزی خصوصی، خارج از مفاد مندرج در ماده ۵۵ “معافیت اجازه کار” عنوان آئین‌نامه اجرای قانون در مورد مجوزهای کار خارجی‌ها باید از وزارت کار و تأمین اجتماعی مجوز کار دریافت کنند. ماده ۵۵ آئین‌نامه اجرای قانون در مورد جواز کار بیگانگان شماره ۴۸۱۷ در مورد تنظیم معافیت اجازه کار، میزان و مدت‌زمانی که افراد خارجی از اجازه کار معاف هستند، بیان‌شده است. کسانی که شرایط زیر را رعایت می‌کنند، نیازی به اجازه کار ندارند.

 1. افراد معاف از ویزای کار طبق توافق‌های دوجانبه یا چندجانبه که ترکیه به عنوان طرف امضا کننده در آن قرار دارد.
 2. اتباع خارجی که اقامت دائم در خارج از کشور دارند و مایل به بازدید موقت از ترکیه با هدف مطالعات علمی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای مدت‌زمانی کوتاه‌تر از یک ماه و با هدف فعالیت‌های ورزشی برای مدت کم‌تر از چهار ماه هستند.
 3. به منظور آموزش در استفاده از کالاها و خدمات صادرشده یا وارد شده به ترکیه. با این شرط که طی یک سال مدت‌ زمان ورود به ترکیه بیشتر از سه ماه است.
 4.  افراد خارجی كه به مؤسسات دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی مراجعه می‌کنند تا با تأیید وضعیت خود از طریق اسناد، اطلاعات و رفتارهای خوب خود را ارتقا دهند.
 5.  افرادی که به مقامات ترکیه اطلاع داده‌اند که در مدت‌ زمانی که بیش از شش ماه، خدمات و مشارکت‌های مهمی در زمینه‌های فرهنگی و فناوری و زمینه‌های آموزشی ارائه خواهند داد.
 6.  افرادی که تحت برنامه‌های مرکز آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) به ترکیه سفر می‌کنند.
 7.  افراد خارجی می‌توانند در چهارچوب برنامه‌های بین‌المللی کارآموزان که توسط هیئت آموزش عالی، وزارت کشور و وزارت امور خارجه مجوز گرفته‌اند، به آموزش بپردازند.
 8.  خارجی‌هایی که نماینده راهنمای تور هستند و به‌شرط این که مدت قرارداد از ۸ ماه تجاوز نکند به ترکیه می‌آیند.
 9.  طول دوره قراردادهای سایر ورزشکاران، مربیان، بازیکنان فوتبال که درخواست‌های آن‌ها توسط فدراسیون فوتبال ترکیه یا اداره کل جوانان ورزش تأیید می‌شود.
 10.  کارشناسان خارجی شاغل در پروژه‌هایی که در محدوده برنامه‌های همکاری مالی ترکیه و اتحادیه اروپا انجام می‌شوند، نیازی به اخذ ویزا کار در دوره تصدی خود ندارند.

ویزای تحصیلی

افرادی که متقاضی تحصیل در ترکیه هستند، باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی کنند. در صورتی که فرد این ویزا را نداشته باشد، امکان تحصیل و اقامت در ترکیه را نخواهد داشت. جهت اخذ ویزای تحصیلی باید از سفارت ترکیه در کشور مبدا اقدام گردد.

 

اختصاص روزنامه‌نگاران

 

 اعضای مطبوعات بین‌المللی که مایل به بازدید موقت هستند و نمی‌خواهند در یک دفتر به‌طور دائم مشغول به کار شوند، نیازی به دریافت “ویزای خبری برای مطبوعات” ندارند. در این صورت، اخذ ویزای توریستی کافی خواهد بود. در صورت نیاز، اعضای مطبوعات خارجی که برای مدت کوتاهی می‌آیند، می‌توانند کارت مطبوعاتی موقت توسط اداره کل مطبوعات و اطلاعات دریافت کنند. این کارت برای اقامت آن‌ها در ترکیه معتبر است.

 

کارت مطبوعات موقت می‌تواند برای مدت حداکثر سه ماه صادر شود و در صورت لزوم برای سه ماه دیگر تمدید شود. اعضای مطبوعاتی که مجوز اقامت کوتاه‌مدت را دریافت می‌کنند، علاوه بر این نیازی به اجازه کار ندارند.

ویزای تور لیدر

نمایندگان خارجی اپراتورهای تور تا هشت ماه از دریافت ویزای کار برای وظایف خود معاف هستند. اجازه اقامت لیدرهای تور از سوی اداره مهاجرت استان (به‌عنوان نمایندگان اپراتورهای تور)، طبق مقررات تنظیم شده برای بازدیدهای توریستی انجام می‌شود.

ویزای حمل‌ونقل

 

در صورت ارائه مدارك موردنیاز، به خارجی‌هایی كه متقاضی ویزا برای حمل‌ونقل هستند، می‌توانند یك ویزای ورود چند باره معتبر برای یك سال ارائه دهند.

 • این کارکنان برای بنیادهای مذهبی خارجی منصوب ‌شده‌اند.
 • پرسنلی که به‌طور رسمی در بنیادهای مذهبی خارجی در ترکیه مشغول به کار هستند، اجازه کار آن‌ها در چارچوب شرایط استثنایی است.
 •  اتباع خارجی که برای فیلم مستند فیلم‌برداری می‌کنند، تحقیقاتی را انجام می‌دهند یا یک کاوش باستان‌شناسی انجام می‌دهند، باید از قبل توسط مقامات ترکیه مجوز ویژه بگیرند.
 • متقاضیانی که به قصد فیلم‌برداری مستند به کشور ترکیه می‌روند، باید از وزارت فرهنگ و گردشگری، مدیرکل سینما و استانداری استان مجوز بگیرند.
 •  می‌توان مستقیماً برای تحقیقات علمی، ضبط آهنگ صوتی، فیلم‌برداری مستند و عکس‌برداری با موضوع باستانی، تاریخی، زمین‌شناسی، جامعه‌شناسی و طبیعی در ترکیه، در زمین، هوا، در محل، به مؤسسات مربوطه مراجعه کرد.

سیستم درخواست ویزای الکترونیکی در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۳ توسط وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه راه‌اندازی شد. این سیستم به بازدیدکنندگان ترکیه اجازه می‌دهد تا در سه دقیقه، ویزاهای الکترونیکی خود را به‌صورت آنلاین دریافت کنند. از تاریخ 29 اکتبر 2018، ترکیه با ورود به فرودگاه‌های بین‌المللی خود، صدور ویزای مسافرتی را متوقف کرد. کلیه بازدیدکنندگانی که موظف به ویزای سفر هستند ازجمله شهروندان ایالات‌متحده، کانادا، انگلیس، استرالیا و غیره هم‌اکنون باید قبل از ورود به ترکیه ویزای سفر (ویزای الکترونیکی) را دریافت کنند.

 

این سیاست فقط در مورد ویزاهای توریستی و تجاری اعمال می‌شود. اگر برای اهداف کار یا تحصیل به کشور ترکیه سفر می‌کنید، بازهم نیاز به گرفتن ویزای برچسب از سفارت ترکیه یا یکی از دفاتر کنسولی آن‌ها هستید. اگر تابعیت دوگانه دارید، باید به‌عنوان شهروند گذرنامه مورد نظر خود استفاده کنید. درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه ساده و ارزان است.

 • شما می‌توانید قبل از تاریخ ورود به ترکیه به ویزای الکترونیکی اقدام کنید.
 • توصیه می‌شود حداقل ۴۸ ساعت قبل برای ویزای الکترونیکی اقدام کنید.
 • ویزای الکترونیکی شما ۱۸۰ روز اعتبار دارد. بااین‌حال، فقط ۹۰ روز می‌توانید بمانید.
 • به دست آوردن e-Visa در همه‌جا بااتصال به اینترنت امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند ویزای خود را پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد هویت، گذرنامه و تاریخ سفر خود دریافت کنند و هزینه ویزا را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند.
 • توجه داشته باشید که ویزای الکترونیکی فقط زمانی معتبر است که هدف از سفر، گردشگری یا تجارت باشد. برای اهداف دیگری مانند کار و مطالعه، ویزاها توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ترکیه داده می‌شوند.
 • عبارت گذرنامه‌های رسمی گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، ویژه و رسمی را شامل می‌شود.
 • هزینه ویزاهای الکترونیکی به‌دست‌آمده از طریق وب‌سایت کمتر از هزینه ویزاهای به‌دست‌آمده هنگام ورود به فرودگاه‌های ترکیه است. اطلاعات مربوط به هزینه ویزا را می‌توان در وب‌سایت وزارت امور خارجه یافت.
 • در صورت داشتن ویزای معتبر، نیازی به اجازه اقامت تا ۹۰ روز ندارید. از طرف دیگر، اتباع خارجی که اقامت، کار یا تحصیل در ترکیه را دارند، باید پس از ورود به ترکیه، صرف‌نظر از اعتبار ویزای، خود را به نزدیک‌ترین اداره پلیس محلی ثبت کنند.

شما باید همه این موارد را بدون در نظر گرفتن ویزایی که نیاز دارید تهیه کنید، علاوه بر هرگونه الزامات و مدارک خاصی که برای آن ویزای خاص ذکرشده باشد.

 

نشانی سفارت

سفارت ترکیه در تهران

نشانی: تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۰۲۱۳۵۹۵۱۱۰۰، نمابر: ۳۳۱۱۷۹۲۸، وب‌سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد

نشانی: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک ۴۵

تلفن: ۰۵۱۳۷۶۴۵۱۵۰، نمابر: ۳۷۶۲۰۰۳۱، وب‌سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در تبریز

نشانی: تبریز، کوی ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه هما فر، کوچه فرهنگیان، پلاک ۸

تلفن: ۰۴۱۳۳۷۱۸۸۲، نمابر: ۳۳۳۲۴۹۰۷، وب‌سایت: tebriz.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در ارومیه

نشانی: ارومیه، خیابان شهید دکتر بهشتی، پلاک ۳۰

تلفن: ۰۴۴۳۳۴۷۸۷۷۰، نمابر: ۳۳۴۶۹۵۹۵، وب‌سایت: urumiye.bk.mfa.gov.tr

مشاوره

برای اخذ ویزای ترکیه لازم است که حتما از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر تمایل به اخذ این ویزا و یا هرگونه سوال در همین رابطه دارید با متخصصان مهاجرت در گو تو تی آر تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای آگاهی بیشتر در مورد انواع ویزا، با موسسه ما تماس بگیرید.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طبقه‌بندی: آرشیو ویزا
برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱