x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

ویزای ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است. بخش کوچکی از تراکیه در منطقه بالکان (در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و در شرق با کشور ایران همسایه است.

مقدمه

به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه یکی از مهم‌ترین مقصدهای شهروندان ایرانی برای گردش، تجارت و تحصیل است. مسافران ایرانی که به‌قصد گردش و تفریح به ترکیه سفر می‌کنند، نیاز به دریافت ویزا ندارند و می‌توانند تنها با داشتن پاسپورتِ 6 ماهه به این کشور سفر کنند.

تنها با داشتن پاسپورت در این کشور به‌قصد گردشگری، می‌توان تا مدت 90 روز بدون اخذ ویزای توریستی ترکیه در این کشور حضور داشت، بعد از مدت 90 روز باید به دریافت ویزای ترکیه اقدام کرد و برای درخواست ویزا مراجعه به سفارت این کشور لازم است.

 

درباره ویزای ترکیه

مطابق ماده b7.1 قانون "حقوق اتباع بیگانه و حمایت بین‌المللی" شماره 6458، اتباع خارجی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید یک سند مسافرتی (گذرنامه) با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از "مدت اقامت" داشته باشند. سند مسافرتی مانند ویزا، ویزای الکترونیکی، معافیت ویزا یا اجازه اقامت.

مثال الف

برای ورود به ترکیه به مدت 90 روز اقامت، خارجی‌ها باید یک سند مسافرتی معتبر با حداقل 60 روز دیگر اعتبار داشته باشند که بالغ‌بر 150 روز (90 روز + 60 روز) اعتبار در زمان ورود باید تاریخ انقضا داشته باشد.

مثال ب

برای ورود به ترکیه به مدت 30 روزه اقامت، خارجی‌ها باید یک سند مسافرتی معتبر با حداقل 60 روز دیگر اعتبار داشته باشند که بالغ‌بر 90 روز (30 روز + 60 روز) اعتبار در زمان ورود باید تاریخ انقضا داشته باشد.

مطابق توافق‌نامه‌های بین‌المللی و مفاد قانونی ویژه، دسته‌های زیر از این بند معاف هستند:

 • شهروندان کشورهایی که مطابق با "موافقت‌نامه اروپایی در مقررات حاکم بر حرکت افراد بین کشورهای عضو شورای اروپا مجاز به ورود به کشور با شناسنامه ملی خود هستند". ( آلمان- بلژیک- فرانسه- جورجی- هلند- اسپانیا- سوئیس- ایتالیا- جمهوری قبرس ترکیه- لیختن‌اشتاین- لوکزامبورگ- مالت- پرتغال- یونان)
 • شهروندان کشورهایی که دارای گذرنامه‌ی منقضی شده‌اند اما برای مدت معینی معتبر تلقی می‌شوند.
 1. آلمان - گذرنامه‌ها در سال گذشته منقضی شده‌اند / شناسه در سال گذشته منقضی شده است.
 2. بلژیک - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 3. فرانسه - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 4.  اسپانیا - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 5. سوئیس - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 6. لوکزامبورگ - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 7. پرتغال - گذرنامه‌ها در 5 سال گذشته منقضی شده‌اند.
 8. بلغارستان - گذرنامه معمولی معتبر
 •  دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، ویژه و رسمی
 بازدیدکنندگانی که از ویزای ورود معاف نیستند، باید ویزای خود را دریافت کرده یا قرار ملاقات با دفاتر کنسولی ترکیه را از طریق سیستم پیش درخواست ویزای ترکیه ترتیب دهند. در کشورهایی که ترکیه نمایندگی کنسولی ندارد، می‌توانند برای قرار ملاقات با نزدیک‌ترین دفتر کنسولی معتبر ترکیه از برنامه آنلاین نیز استفاده کنند.
برای جلوگیری از ناراحتی‌هایی که ممکن است در اثر تأخیر در پردازش ایجاد شود، توصیه می‌شود حداقل یک ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده برای ویزا اقدام کنید.
 • - ویزاهای ارسال‌شده به بیگانگان تضمین‌کننده حقوق مطلق ورود به ترکیه نیست.
 • - در مواردی که درخواست‌ها رد می‌شوند، هزینه ویزا قابل‌استرداد نیست.
 • - کلیه متقاضیان ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند که در مدت اقامت در ترکیه معتبر باشد.
 • - مدت اقامت توسط ویزا یا معافیت ویزا نمی‌تواند در هر 180 روز از 90 روز تجاوز کند. تنظیم 90 روز اقامت در 180 روز گذشته برای کلیه خارجیانی که به ترکیه سفر می‌کنند الزام‌آور است.
 • - در کلیه انواع درخواست ویزا، دفاتر کنسولی ترکیه می‌توانند ویزای خود را با حداکثر مدت اقامت 90 روز صادر کنند. اتباع خارجی که مایل به ماندن بیش از 90 روز در ترکیه هستند، برای تمدید اقامت خود باید برای دریافت "اجازه اقامت کوتاه‌مدت" در اداره امور استان اداره مهاجرت اقدام کنند.
 • - اجازه اقامت بیگانگان در صورت ماندن در ترکیه بیش از 120 روز در طول سال امکان‌پذیر نیست.
 • - برای مسافرانی که دارای مدارک سفر سازمان ملل متحد هستند، معافیت ویزا برای مدت اقامت 90 روزه در 180 روز گذشته می‌توانند در صورت مراجعه به ترکیه به درخواست رسمی خود شخص امکان‌پذیر است.
 • - دارندگان اسناد مسافرتی سازمان ملل متحد از ویزای ورود معاف هستند و ممکن است بدون توجه به هدف بازدیدشان، در مدت 180 روز گذشته 90 روز در ترکیه بمانند. مقررات ویزای عمومی برای دارندگان سند مسافرتی سازمان ملل متحد مطابق مقررات مشخص‌شده با توجه به کشور مبدأ آن‌ها اعمال می‌شود.
 • - درخواست ویزا برای سفر به‌جز اهداف توریستی یا تجاری (کار یا تحصیل و غیره) نیاز به اخذ ویزا از طریق نمایندگی‌های ترکیه در خارج از کشور دارد.
 • - هر متقاضی زیر 18 سال باید هر دوالدین مصوبات کتبی رسمی ارائه دهد.
 • - متقاضی زیر 18 سال در صورت تحویل اسناد مربوط به شرایط طلاق والدین به مصوبات کتبی رسمی والدی که تحت حضانت اوست، نیاز دارد.
 • - افراد زیر بدون نیاز به اخذ ویزای دانشجویی مجوز اقامت در ترکیه را دارند: خارجی‌هایی که به‌واسطه دعوت‌نامه‌ها وارد ترکیه می‌شوند. دانشگاه‌های تحت نظارت هیئت عالی آموزش عالی ترکیه برای تحصیل در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دکترا به‌موجب برنامه‌های بین‌المللی تبادل دانشجو، برنامه‌های فرهنگی و همچنین تحت برنامه‌های آموزش و جوانان اتحادیه اروپا.
 • - برای خارجیانی که مایل به ورود به ترکیه از طریق بندرها دریایی با اهداف توریستی هستند، ممکن است مجوز ورود بدون ویزای آن‌ها توسط استانداری‌های محلی صادر شود. مجوز بازدید کندگان حداکثر 72 ساعت اعتبار دارد و فقط برای اهداف گشت‌وگذار در مجاورت بندرها دریایی که در آن کشور واردشده‌اند معتبر هستند.

انواع ویزا

 • ویزای گردشگر / بازرگان
 •  ویزای رسمی
 •  ویزای آموزش
 •  ویزای کار
 •  ویزاهای دیگر

ویزای توریستی

 در صورت ارسال دعوت‌نامه برای درخواست ویزای توریستی، باید شامل شماره شناسه TR فرد دعوت‌شده، هویت واضح، لیست مدعوین، آدرس دائمی، شماره تماس، طول و هدف اقامت و ارتباط با متقاضی باشد. در نامه بیان‌شده اگر طرف دعوت‌کننده یک سازمان یا یک شرکت باشد، به گواهی ثبت مالیات سازمان نیاز خواهد بود. در درخواست دعوت‌نامه نیز لازم است شخص دعوت‌کننده / مرجع تعهد دهد که برای تأمین هزینه‌های اقامت و مسؤولیت خود تأمین شود. متقاضی ملزم به پرداخت پاداش کافی و یا منظم است.

 اتباع خارجی درخواست‌های خود را برای اجازه کار از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت یا ملیت خود ارائه می‌دهند.

 برای کار در ترکیه، باید برای دریافت مجوز کار ویزا به نزدیک‌ترین دفتر کنسولی یا سفارت ترکیه مراجعه کنید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه‌ای از طرف کارفرمای شما اسناد لازم برای درخواست شما هستند. سایر مدارک باید طی ده روز کاری پس از درخواست شما توسط کارفرمای شما به وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه ارسال شود.

 برنامه‌های اجازه کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی منعقد می‌شوند. مجوزهای کار با مجوزهای اقامت برابر است؛ بنابراین، در صورت تأیید مجوز کار از سوی وزارت، به اتباع خارجی کنسولگری ترکیه مبلغ ویزای ورود، هزینه صدور گواهینامه کار و هزینه اقامت را دریافت می‌کنید. ازآنجاکه مجوز کار جایگزین اجازه اقامت در ترکیه صادرشده فقط برای ورودی و حداکثر 90 روز قابل‌استفاده است.

 متقاضی می‌تواند لیست اسناد لازم را در آدرس وب‌سایت پیدا کند. برنامه‌ها حداکثر ظرف مدت سی روز توسط MLSS نهایی می‌شوند. درست پس از ورود به ترکیه (قبل از شروع کار)، شما باید در یک ماه در اداره پلیس محلی ثبت‌نام کنید تا اجازه اقامت لازم را به دست آورید.

مجوز کار به خارجیانی که توسط وزارت اقتصاد در مناطق آزاد کشور ترکیه کار می‌کنند، اعطا می‌شود تا در واحدهای تحت نظارت وزارت فرهنگ و جهانگردی توسط وزارت یادشده مشغول به کار شوند.

ویزای کارورزی / معافیت اجازه کار

 1. متقاضیان طبق مصوبه شماره 4817 برای متقاضیان کارآموزی خصوصی، خارج از مفاد مندرج در ماده 55 "معافیت اجازه کار" عنوان آئین‌نامه اجرای قانون در مورد مجوزهای کار خارجی‌ها باید از وزارت کار و تأمین اجتماعی مجوز کار دریافت کنند.
 2. ماده 55 آئین‌نامه اجرای قانون در مورد جواز کار بیگانگان شماره 4817 در مورد تنظیم معافیت اجازه کار، میزان و مدت‌زمانی که بیگانگان از اجازه کار معاف هستند، بیان‌شده است. کسانی که شرایط زیر را رعایت می‌کنند، نیازی به اجازه کار ندارند.
 3. افراد معاف از ویزای کار طبق توافق‌های دوجانبه یا چندجانبه که ترکیه به‌عنوان طرف امضاکننده در آن قرار دارد.
 4. اتباع خارجی که اقامت دائم در خارج از کشور دارند و مایل به بازدید موقت از ترکیه باهدف مطالعات علمی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری برای مدت‌زمانی کوتاه‌تر از یک ماه و باهدف فعالیت‌های ورزشی برای مدت کمتر از چهار ماه هستند.
 5. به‌منظور آموزش در استفاده از کالاها و خدمات صادرشده یا واردشده به ترکیه، با این شرط که در طی یک سال مدت‌زمان ورود به ترکیه بیشتر از سه ماه نباشد.
 6.  سرگرمی، مجری و غیره مسئول در نمایشگاه و سیرک‌های که می‌خواهند فعالیت‌هایی را در خارج از مرزهای مؤسسات جهانگردی دارای مجوز انجام دهند و به‌شرط آنکه از تاریخ ورود به ترکیه بیشتر از شش ماه نباشد و مدارک لازم را ارائه دهد.
 7. مشروط بر اینكه از دو سال تجاوز نكند و به مدت تحصیل نیز محدود شود، افراد خارجی كه به همراه مؤسسات دانشگاه‌ها به مؤسسات و سازمان‌های دولتی مراجعه می‌کنند تا با تأیید وضعیت خود از طریق اسناد، اطلاعات و رفتارهای خوب خود را ارتقا دهند.
 8.  افرادی که به مقامات ترکیه اطلاع داده‌اند که در مدت‌زمانی که بیش از شش ماه نباشد، خدمات و مشارکت‌های مهمی درزمینهٔ های فرهنگی و فناوری و زمینه‌های آموزشی ارائه خواهند داد.
 9.  افرادی که تحت برنامه‌های مرکز آموزش و جوانان اتحادیه اروپا (آژانس ملی) به ترکیه سفر می‌کنند.
 10.  بیگانگان می‌توانند در چهارچوب برنامه‌های بین‌المللی کارآموزان که توسط هیئت آموزش عالی، وزارت کشور وزارت امور خارجه مجازات شده‌اند، به آموزش بپردازند.
 11.  خارجیانی که نماینده راهنمای تور هستند به‌شرط اینکه مدت قرارداد از 8 ماه تجاوز نکند به ترکیه می‌آیند.
 12.  در طول قراردادهای سایر ورزشکاران، مربیان، بازیکنان فوتبال که درخواست‌های آن‌ها توسط فدراسیون فوتبال ترکیه یا اداره کل جوانان ورزش تأیید می‌شود.
 13.  کارشناسان خارجی شاغل در پروژه‌هایی که در محدوده برنامه‌های همکاری مالی ترکیه و اتحادیه اروپا انجام می‌شوند، نیازی به اخذ ویزای کار در دوره تصدی خود ندارند.
 14. در ماده 55 قانون کشور ترکیه، اجازه اقامت بیگانگان به ترکیه آمده است به‌عنوان مجوز اقامت "کوتاه‌مدت" توسط اداره كل استان مهاجرت داده می‌شود. مدت معافیت نمی‌تواند تمدید شود، خارجیان تحت این ماده فقط می‌توانند از قوانین معافیت استفاده كنند. یک‌بار در طی یک سال تقویم. ولی لازم است که از تاریخ انقضاء اجازه اقامت اعطاشده به بیگانگان با همان هدف برای گذراندن این حق، سه ماه گذشته باشد در صورت نیاز به کار طولانی‌تر. خارج از مجاز معافیت، خارجی باید از طریق وزارت کار و تأمین اجتماعی ویزا کار دریافت کند.

اختصاص روزنامه‌نگاران

 بدون آنکه در یک دفتر دائم در ترکیه منصوب شوید، اعضای مطبوعات بین‌المللی که مایل به بازدید موقت هستند، موظف به دریافت "ویزای خبری برای مطبوعات" نیستند. در این صورت، اخذ ویزای توریستی کافی خواهد بود. در صورت نیاز، اعضای مطبوعات خارجی که برای مدت کوتاهی می‌آیند، می‌توانند کارت مطبوعاتی موقت توسط اداره کل مطبوعات و اطلاعات دریافت کنند و این کارت برای اقامت آن‌ها در ترکیه معتبر است.

 

 

کارت مطبوعات موقت می‌تواند برای مدت حداکثر سه ماه صادر شود و در صورت لزوم برای سه ماه دیگر تمدید شود. اعضای مطبوعاتی که مجوز اقامت کوتاه‌مدت را دریافت می‌کنند، علاوه بر این، نیازی به اجازه کار ندارند.

ویزا لیدر تور

نمایندگان خارجی اپراتورهای تور تا هشت ماه از دریافت ویزای کار برای وظایف خود معاف هستند. اجازه اقامت لیدرهای تور از سوی اداره مهاجرت استان به‌عنوان نمایندگان اپراتورهای تور طبق مقررات تنظیم شده برای بازدیدهای توریستی انجام می‌شود.

ویزا حمل‌ونقل

 در صورت ارائه مدارك موردنیاز، به خارجیانی كه متقاضی ویزا برای حمل‌ونقل هستند می‌توانند یك ویزای ورود چندگانه معتبر برای یك سال ارائه دهند.

 • این کارکنان برای بنیادهای مذهبی خارجی منصوب‌شده
 • پرسنلی که به‌طور رسمی در بنیادهای مذهبی خارجی در ترکیه مشغول به کار هستند - اجازه کار آن‌ها در چارچوب شرایط استثنایی است.
 • کاوش‌های باستان‌شناسی، اکتشاف، ویزاهای هدف مستند
 •  اتباع خارجی که برای فیلم مستند فیلم‌برداری می‌کنند، تحقیقاتی را انجام می‌دهند یا یک کاوش باستان‌شناسی انجام می‌دهند، باید از قبل توسط مقامات ترکیه مجوز ویژه بگیرند.
 •  لازم است فرد با اخذ ویزای مربوطه از طریق نمایندگان
 • متقاضیانی که به‌قصد فیلم‌برداری مستند به کشور ترکیه می‌روند، باید از وزارت فرهنگ و گردشگری، مدیرکل سینما و استانداری استان مجوز بگیرند.
 •  می‌توان مستقیماً برای تحقیقات علمی، ضبط آهنگ صوتی، فیلم‌برداری مستند و فیلم، عکس‌برداری با موضوع باستانی، تاریخی، زمین‌شناسی، جامعه‌شناسی و طبیعی در ترکیه، در زمین، هوا، در محل، به مؤسسات مربوطه مراجعه کرد.

برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید.

 سیستم درخواست ویزا الکترونیکی در تاریخ 17 آوریل 2013 توسط وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه راه‌اندازی شد. این سیستم به بازدیدکنندگان به ترکیه اجازه می‌دهد تا در سه دقیقه، ویزاهای الکترونیکی خود را به‌صورت آنلاین دریافت کنند. از تاریخ 29 اکتبر 2018، ترکیه با ورود به فرودگاه‌های بین‌المللی خود، صدور ویزای مسافرتی را متوقف کرد. کلیه بازدیدکنندگانی که موظف به ویزای سفر هستند، ازجمله شهروندان ایالات‌متحده، کانادا، انگلیس، استرالیا و غیره، هم‌اکنون باید قبل از ورود به ترکیه ویزای سفر (ویزای الکترونیکی) را دریافت کنند.

این سیاست فقط در مورد ویزاهای توریستی و تجاری اعمال می‌شود. اگر برای اهداف کار یا تحصیل به کشور ترکیه سفر می‌کنید، بازهم نیاز به گرفتن ویزای برچسب از سفارت ترکیه یا یکی از دفاتر کنسولی آن‌ها هستید. اگر تابعیت دوگانه دارید، باید به‌عنوان شهروند گذرنامه موردنظر خود استفاده کنید. درخواست ویزای الکترونیکی ترکیه ساده و ارزان است.

 • شما می‌توانید قبل از تاریخ ورود به ترکیه به ویزای الکترونیکی اقدام کنید.
 • توصیه می‌شود حداقل 48 ساعت قبل برای ویزای الکترونیکی اقدام کنید.
 • ویزای الکترونیکی شما 180 روز اعتبار دارد. بااین‌حال، فقط 90 روز می‌توانید بمانید.
 • به دست آوردن e-Visa در همه‌جا بااتصال به اینترنت امکان‌پذیر است. متقاضیان می‌توانند ویزای خود را پس از تکمیل اطلاعات لازم در مورد هویت، گذرنامه و تاریخ سفر خود دریافت کنند و هزینه ویزا را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند.
 • توجه داشته باشید که ویزای الکترونیکی فقط زمانی معتبر است که هدف از سفر، گردشگری یا تجارت باشد. برای اهداف دیگری مانند کار و مطالعه، ویزاها توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ترکیه داده می‌شوند.
 • عبارت "گذرنامه‌های رسمی" گذرنامه‌های دیپلماتیک، خدماتی، ویژه و رسمی را شامل می‌شود.
 • هزینه ویزاهای الکترونیکی به‌دست‌آمده از طریق وب‌سایت کمتر از هزینه ویزاهای به‌دست‌آمده هنگام ورود به فرودگاه‌های ترکیه است. اطلاعات مربوط به هزینه ویزا را می‌توان در وب‌سایت وزارت امور خارجه یافت.
 • در صورت داشتن ویزای معتبر، نیازی به اجازه اقامت تا 90 روز ندارید. از طرف دیگر، اتباع خارجی که اقامت، کار یا تحصیل در ترکیه را دارند، باید پس از ورود به ترکیه، صرف‌نظر از اعتبار ویزای خود، خود را به نزدیک‌ترین اداره پلیس محلی ثبت کنند.

برای اطلاعات بیشتر به این سایت  مراجعه کنید.

نشانی سفارت

سفارت ترکیه در تهران

نشانی: تهران، خیابان فردوسی، پلاک ۳۳۷ / صندوق پستی: ۱۱۳۶۵-۸۷۵۸

تلفن: ۰۲۱۳۵۹۵۱۱۰۰، نمابر: ۳۳۱۱۷۹۲۸، وب‌سایت: tehran.emb.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در مشهد

نشانی: مشهد، بلوار سجاد، خیابان گلایل، پلاک ۴۵

تلفن: ۰۵۱۳۷۶۴۵۱۵۰، نمابر: ۳۷۶۲۰۰۳۱، وب‌سایت: meshed.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در تبریز

نشانی: تبریز، کوی ولیعصر، خیابان فروغی، فلکه هما فر، کوچه فرهنگیان، پلاک ۸

تلفن: ۰۴۱۳۳۷۱۸۸۲، نمابر: ۳۳۳۲۴۹۰۷، وب‌سایت: tebriz.bk.mfa.gov.tr

کنسولگری ترکیه در ارومیه

نشانی: ارومیه، خیابان شهید دکتر بهشتی، پلاک ۳۰

تلفن: ۰۴۴۳۳۴۷۸۷۷۰، نمابر: ۳۳۴۶۹۵۹۵، وب‌سایت: urumiye.bk.mfa.gov.tr

مشاوره

برای اخذ ویزای کانادا لازم است که حتما از یک متخصص کمک بگیرید، تا در انجام همه‌ی مراحل به درست ترین روش ممکن عمل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که، اگر تمایل به اخذ این ویزا و یا هرگونه سوال در همین رابطه دارید با مشاورین ما در گو تو تی آر تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

شما باید همه این موارد را بدون در نظر گرفتن ویزایی که نیاز دارید تهیه کنید، علاوه بر هرگونه الزامات و مدارک خاصی که برای آن ویزای خاص ذکرشده باشد.

ویزا

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره ویزای ترکیه
آخرین ویرایش: 2020-04-29 10:59:38 396