تحصیل در روسیه

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شما را با تحصیل در این کشور، هزینه‌ها، دانشگاه‌های برتر روسیه و نظام آموزشی آن  آشنا سازیم و به‌طور کلی اطلاعات کاملی از شرایط تحصیلی در روسیه در اختیار شما قرار دهیم. تحصیل در کشور روسیه رویای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. این کشور یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل به شمار می‌رود.

مقدمه

ر

افراد زیادی سالانه در سرار جهان به دلایل مختلف تصمیم به *مهاجرت* می‌گیرند. ویزای تحصیلی یکی از راه‌های مهاجرت به کشورهای مختلف به حساب می‌آید. دانشجویان زیادی در سراسر جهان براساس هدف، علاقه، شرایط مالی، رزومه تحصیلی تصمیم می‌گیرند تا در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند. یکی از کشورهایی که امکانات عالی و شرایط علمی فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان فراهم کرده، کشور زیبا و منحصربه‌فرد روسیه است. از این رو بسیاری از دانشجویان تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند.

اعزام دانشجو به روسیه

روسیه، یکی از مهم‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است. با توجه به شرایط موجود موسسه حقوقی و مهاجرتی GO2TR برای اعزام دانشجو به روسیه بهترین شرایط را مهیا می‌کند.

دو شهر بزرگ روسیه مسکو و سن‌پترزبورگ هستند. درحالی‌که این دو شهر بزرگ آن برای دانشجویان بین‌المللی که امیدوار به تحصیل در روسیه هستند جذابیت‌های هیجان‌انگیزی دارند، فراموش کردن سایر مراکز شهری و شهرهایی در روسیه که به دانشجویان تحصیل در روسیه ارائه می‌دهند، اشتباه است. مقصدی مانند نیژنی نوگورود، چلیابینسک و تامبوف شمارا از غربی‌ترین مناطق روسیه بیرون خواهد کشید و نشانگر تنوع فرهنگ روسیه و فرصت‌های آن برای آموزش عالی در سراسر سرزمین گسترده جغرافیایی آن است.

بزرگ‌ترین کشور جهان، روسیه بیش از 17 میلیون کیلومترمربع از اروپا تا آسیا را در اختیار دارد و 776 دانشگاه آن برای دانشجویان بین‌المللی باز است!

سه نوع از مؤسسات آموزش عالی در روسیه

دانشگاه‌های روسیه طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها را در همه سطوح ارائه می‌دهند.

آکادمی‌ها تأكيد بيشتري را بر مهارت‌های پژوهشي و عملي دارند، كه معمولاً در زمينه هاي موضوعي خاصي چون هنر، معماري يا علوم اختصاص مي يابند. مؤسسات شعب مستقل از دانشگاهها یا آکادمی ها هستند که دوره های آموزشی حرفه ای را ارائه می‌دهند.

سیستم آموزش عالی در روسیه به خاطر دستاوردها و تأکیدات خود درزمینهٔ علم و فناوری مشهور است. بسیاری از دوره های ارائه شده در مؤسسات دارای بودجه دولتی در سراسر علوم متمرکز هستند، اما طیف گسترده‌ای از برنامه‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی نیز ارائه می‌شود!

در سال‌های اخیر، مؤسسات آموزش عالی خصوصی برای تکمیل این دوره های تحصیلی ظاهر شده اند و برنامه‌هایی را درزمینهٔ های دیگر مانند اقتصاد، تجارت و حقوق ارائه می‌دهند.

ساختارهای درجه در سیستم آموزش روسیه

درحالی‌که آموزش و پرورش در روسیه تا حد زیادی مبتنی بر اصول بولونیا است، آموزش در روسیه از برخی جهات متفاوت از سایر کشورها در اروپا است.

پس از اتمام تحصیلات متوسطه، دانشجویان می‌توانند دوره لیسانس و یا تخصصی را دنبال کنند و پس از آن دانشجو واجد شرایط برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است. مدارک لیسانس پس از چهار سال تحصیل تمام‌وقت در یک دانشگاه داده می‌شود. مدرکهای تخصصی پس از حداقل پنج سال تحصیل اعطا می‌شود و بیشتر درزمینهٔ آموزش عملی درزمینهٔ انتخاب شده دانش‌آموز متمرکز می‌شوند.

هر دو مدرک دانشجو را ملزم می‌کند که با موفقیت امتحانات را سپری کند و از پایان نامه خود دفاع کند. این مدرک در همه زمینه ها به جز پزشکی اعطا می‌شود. در رشته پزشکی مرحله اول تحصیلات شش سال ادامه دارد.

مدرک کارشناسی ارشد پس از دو سال تحصیل با یک سال اختصاص به پژوهش اعطا می‌شود که شامل تمرین و آمادگی برای دفاع از پایان نامه می‌شود.

دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند واجد شرایط ادامه تحصیل در مقطع دکترا هستند. تحصیلات تکمیلی در روسیه به دو بخش تقسیم می‌شود و برای تأیید جایگاه دانشجویان به‌عنوان یک دانشمند، دو درجه لازم است. تحصیلات تکمیلی فقط در دانشگاه یا مؤسسه علمی قابل‌پیگیری است. پس از اتمام موفقیت‌آمیز بخش اول تحصیلات تکمیلی، دانشجویان دارای مدرک علوم می‌شوند.

مدرک دکتری نهایی پس از یک دوره تحصیلی 2-4 ساله در دوره تحصیلات تکمیلی به دست می‌آید. سپس این گواهینامه به مدرک دکترا منتهی می‌شود. ازآنجاکه بین هر دو درجه 10 سال فاصله وجود دارد، مدارک تحصیلی نهایی دکترا اغلب به کاندیداهای علوم اعطا می‌شود پس‌ازآنکه به‌خوبی در حرفه خود مشغول تحصیل شدند.

سال تحصیلی روسیه

سال تحصیلی در روسیه به دو ترم تقسیم می‌شود. این برنامه برای همه دانشگاه‌ها الزامی است.

 • دوره اول از سپتامبر تا ژانویه،
 • دومی از فوریه تا ژوئن برگزار می‌شود.

ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه برای دانشجویان اکثر کشورهای خارجی موردنیاز است. روسیه عضو اتحادیه اروپا / EFTA نیست، بنابراین امتیاز ورود بدون ویزا به اتحادیه اروپا برای دانشجویان اروپایی اعمال نمی‌شود. استثناء این قانون برای اعضای اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) ساخته‌شده است که شامل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، اوکراین، آبخازیا، مولداوی، اوستیای جنوبی، تاجیکستان و ازبکستان است.

شما می‌توانید درخواست ویزای روسیه را پس از پذیرش در دانشگاه روسیه تا 45 روز قبل از ورود برنامه‌ریزی‌شده خود به روسیه، آغاز کنید. برنامه اعزام دانشجو به روسیه روند این پروسه را برای متقاضیان راحت‌تر می‌کند. پردازش ویزا معمولاً دو تا سه هفته طول می‌کشد و می‌توان آن را در سفارت محلی روسیه یا مرکز ویزا انجام داد.

ویزای دانشجویی روسی در ابتدا به مدت 90 روز و با امکان تمدید ویزا به مدت یک سال قابل‌استفاده است و سپس می‌توان آن را به‌طور مداوم در طول مدت تحصیل تمدید کرد.

مدارک لازم برای ویزاهای تحصیلی در روسیه

 • نامه دعوت رسمی از دانشگاه منتخب خود یا از GUVM (مدیر اصلی امور مهاجرت).
 • گذرنامه معتبر که حداقل از 18 ماه از زمان صدور ویزا معتبر باشد؛ و با حداقل دو صفحه خالی؛
 • گواهی‌ای که نشانگر وضعیت منفی HIV شما مربوط به بیشتر از 90 روز پیش نباشد.
 • فرم درخواست (این کار به‌صورت آنلاین انجام می‌شود) برای ارسال به سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا.
 • نامه رضایت والدین و تأییدشده توسط دفتر اسناد رسمی (اگر زیر 18 سال داشته باشید).

اطمینان حاصل کنید که ظرف مدت هفت روز از ورود خود به روسیه در دفتر محلی GUVM ورود خود را ثبت کنید. عدم انجام این کار می‌تواند منجر به جریمه یا در بعضی مواقع اخراج از روسیه شود. وقتی زمان رسیدن ویزای 90 روزه خود به ویزای یک‌ساله فرارسیدهاست، با دفتر بین‌المللی دانشگاه خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که تمام ابزارها، اطلاعات و اسناد را برای موفقیت روند کار، دارید.

تجربه تحصیل در روسیه

روسیه به علت تحصیل عالی در تمامی علوم بسیار مشهور است. این کشور دارای 26 سایت معتبر از میراث جهانی یونسکو است. زبان و ادبیات روسیه جذاب‌ترین زبان در دنیا است. اگر کسی قصد دارد به یک دانشگاه ارزان ولی بسیار جذاب خارج از کشور برود می‌تواند روسیه را انتخاب کند. زندگی در یکی از شهرهای روسیه تجربه‌ای بی‌نظیر به همراه خواهد داشت و این تجربه به گونه‌ای است که می‌تواند یک عمر همراه ما باقی بماند.

شروع یک تجربه ناب در دانشگاه روسیه

دانشجویان کشورهای مختلف هر ساله برای تبادل فرهنگی و انتخاب رشته‌های تحصیلی خود به دانشگاه روسیه می‌روند. این کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین دانشجو را جذب می‌کند. زیرا بیشتر از 800 دانشگاه دارد. و با ارائه دادن آموزش بین‌المللی پذیرای هر نوع دانشجویی با هر فرهنگی است؛ هم‌چنین بعضی از موسسه‌های روسیه برای ترغیب دانشجویان انگیزه‌ها و اهداف بزرگی ارائه می‌دهند؛ بنابراین هر فرد می‌تواند با کمترین هزینه از آموزش بی‌نظیر دانشگاه‌های روسیه برخوردار شود. بعد از ثبت نام در دانشگاه زندگی در روسیه شروع خواهد شد و به عنوان دانشجوی بین‌المللی زندگی‌ مداوم در حال تغییر خواهد بود؛ زیرا زبان و فرهنگ غنی روسیه امکان تغییر مداوم را به افراد خواهد داد.

انتخاب یک دانشگاه خوب

یکی از تجربه‌های خوب تحصیل در روسیه انتخاب بهترین دانشگاه در این کشور است. لازم به ذکر است که در روسیه کارشناسی ارشد در 4 یا 5 سال کسب می‌شود. در کشور روسیه برنامه Erasmus وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است افراد قبل از مهاجرت از سایت‌های معتبر سوالات خود را درباره دانشگاه‌ها و رشته‌ تحصیلی خود بپرسند.

چندین تجربه عینی از تحصیل در روسیه

یکی از دانشجویان آمریکایی که تصمیم گرفته بود در کشور روسیه ادامه تحصیل دهد، طی مصاحبه‌ای در مورد تجربه خود صحبت کرده بود. او گفته بود که تجربه تحصیل در روسیه چالش برانگیز، زیبا و غیره منتظره بوده است؛ هم‌چنین گفته بود بنا به دلایلی روسیه را برای تحصیل خود انتخاب کردم؛ زیرا به فرهنگ و تاریخ روسیه بسیار علاقه‌مند هستم. هم‌چنین سفر به اروپا خیلی راحت‌تر از دیگر نقاط جهان است و کمتر پیش می‌آید کسی فرصت زندگی در روسیه را داشته باشد و به بهانه تحصیل می‌شد در این کشور زیبا برای مدت زمانی زندگی کنم.

یاد گرفتن زبان روسی

روسیه هشتمین زبان مجزا در دنیا است و  برای تحصیل در روسیه بهتر است که این زبان را فرا بگیرند؛ حداقل تا حدی که بتوانند با دیگران در ارتباط باشند و زندگی روزمره خود را بچرخانند؛ هنگامی‌که دانشجویان به این کشور سفر می‌کنند شاید چیز زیادی از زبان روسیه ندانند؛ اما بعد از گذشت چند ماه هنگامی‌که در محیط قرار بگیرند به راحتی می‌توانند تسلط بیشتری بر زبان روسیه داشته باشند.

بعضی از دانشگاه‌ها کلاس‌هایی برای پرورش زبان دانشجویان به صورت بین‌المللی ارائه می‌دهند. برای مثال دانشگاه HSE فراگیری زبان روسیه را جز برنامه‌های مقدماتی خود قرار می‌دهد؛ هم‌چنین در همین دانشگاه برای دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد طیف گسترده‌ای از کلاس‌های آموزشی زبان روسیه به صورت پیشرفته ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه بسیار ارزان‌تر از دیگر کشورهای جهان است؛ حتی در دانشگاهی مانند دانشگاه HSE می‌توان با 3200 تا 7800 دلار در هر سال به تحصیلات خود ادامه داد؛ هم‌چنین بورس‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی برای مهاجران در دسترس خواهد بود. هزینه زندگی بسیار زیاد نیست. می‌توان با مقدار پول متناسبی خوابگاه‌های دانشگاهی را تامین کرد؛ هم‌چنین هزینه حمل و نقل و گذرنامه و دیگر هزینه‌های زندگی برای دانشجویان ماهی بیشتر از 500 دلار دربر نخواهد گرفت.

دریافت مدرک تحصیلی معتبر

دانشجویانی که می‌خواهند در روسیه ادامه تحصیل دهند نگران مدرک خود نباشند؛ زیرا مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد به صورت بین‌المللی ارائه می‌شود. جامعه آموزشی بین‌المللی روسیه بر طبق برنامه‌های تثبیت شده جهانی ثبت شده است. شرایط تدریس و اعتبار دانشگاهی در روسیه نشان می‌دهند که 95 دانشگاه روسی در رده QS EECA 2018 و 24 دانشگاه دیگر این کشور در رده QS قرار دارند. دانشگاه HSE در روسیه 20 برنامه مضاعف خارجی را برای مدرک اروپایی فراهم می‌آورد، جدا از این‌که به دانشجویان مدرک مقطع تحصیلی آنها را خواهند داد، یک گواهی از سمت دانشگاه HSE به دانشجویان ارائه می‌شود.

سوالات متداول در مورد تحصیل در روسیه

برای هر فرد دانشجویی ممکن است سوالاتی پیش بیاید. کسانی که برای تحصیل به روسیه رفته‌اند با این موضوعات به خوبی آشنا هستند. بسیاری از دانشجویان روسیه به انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین می‌پیوندند و در آنجا می‌توانند با دانشجویان هم دوره‌ای خود و حتی با دانشجویان قبل از خود تبادل نظر داشته باشند.

در کل طبق نظر آنهایی که این تجربه را از سر گذرانده‌اند، سفر به روسیه حتی اگر برای تحصیل باشد یک سفر رمانتیک و به یاد ماندنی است. بهتر است که زبان این کشور را یاد بگیرند؛ زیرا تعداد کسانی‌که به انگلیسی صحبت می‌کنند بسیار کم هستند؛ هم‌چنین همان‌طور که گفته شد می‌توان در فیس بوک یا با روش‌های دیگر با دانشجویان قبل از خود صحبت کنند و سوالاتی را از آنها بپرسند مثلا:

 • برنامه زندگی در روسیه چگونه است و آنها چگونه خود را وفق دادند؟
 • برای تحصیلات خود چه سطحی از زبان روسی بدانند؟
 • شرایط وام دانشجویی چیست؟
وبلاگ Grass Route Adventures برای همین کار ساخته شده است تا دانشجویان جدید با قدیمی‌ها تبادل نظر داشته باشند و هر گاه سوالی برایشان پیش آمد بپرسند و از تجربیات آنها استفاده کنند.

مقاطع آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه یکی از نظام‌های آموزشی قوی در سطح جهانی به‌شمار می‌رود و از قدمت بالایی برخوردار است. آموزش‌های عالی در این کشور در مراکز دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود؛ همان‌طور که می‌دانید تحصیل در مراکز دولتی رایگان است.

 تحصیل در روسیه

انستیتوها مراکزی هستند که به ارائه‌ی رشته‌های خاص می‌پردازند. 

انستیتوهای معروف روسیه عبارتند از:

 • انستیتو هواشناسی
 • انستیتو هوافضا
 • انستیتو معدن
 • انستیتو صنایع ماهی

2-دانشگاه‌ها مانند ایران هستند. مراکزی که دارای چند دانشکده هستند و رشته‌های متنوعی را ارائه می‌دهند؛ البته دانشگاه‌ها نیز ممکن است به ارائه‌ی گروه خاصی از رشته‌ها بپردازند؛ مثلا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، دانشگاه‌های فنی، دانشگاه‌های علوم انسانی یا دانشگاه‌ چاپ و انتشارات به ارائه‌ی رشته‌هایی در حوزه‌های مربوط به تخصصشان می‌پردازند. دانشگاه‌ها بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در روسیه هستند.

3-مراکز بعدی آکادمی‌ها هستند که در بخشی از آموزش به تربیت دانشجو و امور پژوهشی می‌پردازند.

در هیئت علمی این دسته از مراکز لازم است حداقل پنج نفر با مدارک تحصیلی آکادمیک عضو باشند. معمولاً سطح علمی آکادمی‌ها در بالاترین سطح نسبت به سایر مراکز آموزشی قرار دارد.

تحصیل در روسیه

لازم به ذکر است برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه مسکو علی‌رغم این‌که جزء آکادمی‌ها محسوب نمی‌شوند، از سطح علمی بالایی برخوردارند.

تحصیل لیسانس در روسیه

اولین نکته‌ای که یک دانشجوی بین‌الملل برای درخواست پذیرش در روسیه باید بداند این است که دوره‌ی چهارساله‌ی لیسانس در این کشور به زبان روسی تدریس می‌شود و تسلط به این زبان از شرایط گرفتن پذیرش است. داشتن مدرک دیپلم شرط اصلی ورود به دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی است. پیش از ورود به دانشگاه متقاضیان باید در دوره‌ی پادفک شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون این دوره وارد دانشگاه شوند.

نکته‌ی جالب توجه این است که شما می‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل برای تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرید.

شهرهای معروف روسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی، سن‌پترزبورگ و مسکو هستند.

تحصیل در روسیه

مراحلی که برای ثبت‌نام باید پشت سر بگذارند:

 1. ابتدا شما باید درخواست خود را به‌صورت اینترنتی ثبت کنید و پس از ترجمه‌ی مدارک به زبان روسی آن‌ها را به همراه یک برگ کپی رسمی به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید.
 2. بهتر است پیش از ثبت‌نام شرایط دانشگاه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید؛ چرا که ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به مدارک اضافه‌ای مانند رزومه یا نمونه کارهای شما نیاز داشته باشند.
 3. افراد متقاضی نگران زبان خود نباشند؛ چرا که کارمندان برای مراحل ثبت‌نام به زبان انگلیسی هم جوابگوی آنها خواهند بود؛ هم‌چنین کارکنان دانشگاه دعوت ویزا را به دانشجویان ارائه می‌دهند و برای اقامت با آنها صحبت خواهند کرد.

تحصیل فوق لیسانس در روسیه

معمولاً دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند، به تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در مسکو فکر می‌کنند.

هزینه‌های تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است.

دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بالایی برخوردارند و دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد، می‌توانند به راحتی در مقطع دکترا پذیرش بگیرند.

بورسیه‌های تحصیلی این کشور برای دانشجویان ارشد بسیار گسترده‌تر از بورسیه‌های دانشجویان کارشناسی است.

دروس ارائه شده در دوره‌ی فوق‌لیسانس به دو زبان روسی و انگلیسی است. دانشجویانی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستند؛ لازم است تسلط کافی به این زبان داشته باشند؛ اما ارائه‌ی مدرک زبان الزامی نیست.

هزینه‌های تحصیل در بین دانشگاه‌های روسیه متفاوت است؛ اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که این هزینه‌ها نسبت به هزینه‌های دانشگاه‌های اروپایی بسیار کم‌تر است و در عین حال سطح علمی دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های اروپایی برابری می‌کند.

مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد پس از دوسال آموزش و کارهای پژوهشی به دانشجویان اعطا می‌شود.

شرایط مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی‌ارشد به شرح زیر است:

 • لازم است دانشجویان متقاضی مدرک لیسانس داشته باشند.
 • متقاضیان فرمی حاوی رشته‌ی تحصیلی مورد نظر و علایق تحصیلی خود پر کرده و ارسال می‌کنند.
 • مدارک دیپلم، لیسانس و سایر دوره‌های تحصیلی و افتخارات تحصیلی باید به زبان روسی ترجمه شوند و به همراه یک کپی رسمی ارسال شوند تا تأیید شود که دانشجو می‌تواند در مقطع فوق‌لیسانس تحصیل کند.
 • سایر مدارک شناسایی مانند ویزای دانشجویی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و عکس گذرنامه مورد نیاز است.
 • دانشجویان باید گواهی پزشکی تأیید سلامت و آزمایش HIV خون خود را به تأیید کنسولگری روسیه برسانند و تأییدیه را ارسال کنند.

تحصیل دکترا در روسیه

کشور روسیه طی چند سال اخیر به علت بالا رفتن سطح علمی دانشگاه‌هایش و همچنین روابط بسیار خوبی که با ایران دارد، بسیار مورد تقاضای ایرانیان برای ادامه تحصیل قرار گرفته است.

تحصیل در روسیه

فهرست رشته‌های موجود در مقطع دکترا در روسیه به زبان انگلیسی به قرار زیر است:

 • خلبانی / هوافضا: مهندسی هوافضا، مهندسی هواپیما، مهندسی موشک، آویونیک، مدیریت فرودگاه، مدیریت هوافضا، فرودگاه و مدیریت پرواز.
 • رشته‌های پزشکی: پزشکی عمومی، اطفال، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری.
 • کامپیوتر / فناوری اطلاعات / مخابرات: مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ها، فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتر، مخابرات، مهندسی مخابرات.
 • رشته‌های مهندسی: مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی الکترومکانیک، مهندسی مکانترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی نفت و گاز، مهندسی نفت، بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی معدن، زمین شناسی، زمین سنجی، برنامه ریزی و مدیریت زمین.
 • رشته‌های اقتصاد: اقتصاد، اقتصاد بین‌الملل، مدیریت بازرگانی، مدیریت، حسابداری و حسابرسی، بانکداری و امور مالی، روابط اقتصادی بین‌المللی، هتل‌داری و مدیریت گردشگری.

مدارس روسیه

تحصیل در مدارس ایرانی برای دانش‌آموزان مقیم خارج، از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق آمار ارائه شده از هر 15 هزار دانشجوی ایرانی مقیم خارج، 13 هزار نفر در مدارس ایرانی و بومی تحصیل می‌کنند.

این مدارس در اکثر کشورها وجود دارند. روسیه از این قاعده مستثنی نیست. مدارس بومی، بین‌المللی و بومی در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارند و دانش‌آموزان می‌توانند به تحصیل در مقاطع مختلف و در رشته‌های مختلف بپردازند.

دانش‌آموزان ایرانی مقیم روسیه همچنین می‌توانند در مدارس روسی و کالج‌ها در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود به تحصیل بپردازند. روسیه جزء کشورهایی است که نظام آموزشی بسیار قوی دارد و دولت این کشور اهمیت زیادی به دانش‌آموزان و دانشجویان می‌دهد.

چنان‌چه می‌خواهید فرزند خود را برای تحصیل به روسیه بفرستید، لازم است تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهید.

 • سن فرزند شما،
 • شهری که می‌خواهد در آن تحصیل کند،
 • رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌ی او،
 • اقامت در خوابگاه یا آپارتمان و نوع مدرسه‌ (شبانه‌روزی یا روزانه) مواردی است که در زندگی فرزندان دور از والدین تأثیرگذار است.

اعتبار دانشگاه‌های روسیه

به‌طور کلی کشور روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار است و جزء کشورهای پیشرفته‌ی جهان محسوب می‌شود. در آمارهای اخیر رنکینگ دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های روسیه در رتبه‌های بالایی قرار گرفته‌اند که این امر نشان از بالا بودن سطح علمی و اعتبار این دانشگاه‌ها در سطح جهانی است.

روسیه از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا است و همین امر باعث برابری سیستم آموزشی این کشور با بسیاری از کشورهای اروپایی شده است. روسیه دارای 896 دانشگاه است که از این تعداد 530 دانشگاه جزء مراکز دولتی هستند. تعداد 97 دانشگاه از دانشگاه‌های روسیه در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

نام دانشگاه رتبه‌ی جهانی رشته‌های برتر
*دانشگاه لومونوسوف* 84 رشته‌های ریاضیات، زبان شناسی، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناس،رشته‌ی علوم رایانه
دانشگاه سن پترزبورگ 234 رشته‌های تاریخ و باستان‌شناسی، ریاضیات، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناس، زبان‌شناسی
دانشگاه نووسیبیرسک 231 رشته‌های فیزیک و ستاره‌شناسی، فلسفه

 

دانشگاه‌های کشور روسیه در رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی، پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی از کیفیت علمی و اعتبار بالایی برخوردارند. دانشگاه لومونوسف و دانشگاه ایالتی مسکو دو دانشگاه مطرح در ارائه‌ی این رشته‌ها هستند.

رشته‌های غیر پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه موقعیت‌های بسیار خوبی برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار برای شما فراهم می‌کند.

دانشگاه‌های این کشور علاوه‌بر این که از شرایط تحصیلی و سطح علمی خوبی در بین تمام نقاط جهان برخوردارند، هزینه‌های زیادی برای تحصیل در بر نمی‌گیرند؛ حتی شما می‌توانید با استفاده از ویزای تحصیلی پس از فارغ‌التحصیلی، ویزای کار و *اقامت روسیه* بگیرید و شهروند روسیه محسوب شوید.

در این قسمت به ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی رشته‌های پرطرفداری مانند نفت، خلبانی، هنر، موسیقی، کامپیوتر، هوافضا، داروسازی، مهندسی، معماری، حقوق، مدیریت، توریسم، سینما، طراحی لباس، جواهر و… ارائه می‌دهیم.

اگر قسمت‌های قبلی مقاله را مطالعه کرده باشید، متوجه شده‌اید که روسیه دارای دانشگاه نفت و گاز است که جز دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران است. این دانشگاه با بهره‌گیری از استادان و مهندسان باتجربه و استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها دانشجویان خود را به مهندسینی خبره تبدیل می‌کند.

شما می‌توانید شاخه موردعلاقه‌ی خود را انتخاب کنید تا برنامه‌های متناسب با آن برای شما ارائه شود. برنامه‌های تحصیل شامل بهره‌برداری، استخراج نفت و گاز، حمل و نقل و حفاری است؛ بنابراین شما از سال سوم آموزش، گرایش خود را مشخص خواهید کرد.
 • رشته‌ خلبانی در دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ روسیه ارائه می‌شود. روسیه یکی از ابرقدرت‌های صنایع هوایی است و تحصیل خلبانی در این کشور موقعیت‌های بسیار عالی در آینده در اختیار شما قرار خواهد داد. در دانشگاه ایالتی هوافضای سن پترزبورگ رشته‌هایی مانند خلبانی هواپیما، مراقبت هواپیما، مهندسی فرودگاه و… ارائه می‌شود؛ همچنین شما می‌توانید در انستیتوهای موجود در روسیه به تحصیل در رشته‌ی خلبانی بپردازید.
 • رشته کامپیوتر از مدرن‌ترین رشته‌های عصر حاضر است که بازارکار آن در شاخه‌های مختلف وجود دارد. این رشته در روسیه مانند بسیاری از کشورها در دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شود و اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها کار سختی نیست. دانشجویان ممتاز می‌توانند با اخذ بورسیه‌های تحصیلی با هزینه‌های کم‌تری به تحصیل در این رشته بپردازند. این رشته در دانشگاه‌های سن پترزبورگ، مسکو و دانشگاه‌های صنعتی ارائه می‌شود.
 • رشته مهندسی هوافضا یکی از رشته‌هایی است که در آکادمی‌ها و انستیتوهای تخصصی ارائه می‌شود. مسکو دارای یک دانشگاه اختصاصی برای این رشته و شاخه‌های مربوط به آن است و متخصصین حرفه‌ای در این زمینه تربیت می‌کند؛ همان‌طور که می‌دانید روسیه یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های تجهیزات هواپیمایی است.
 • رشته داروسازی پس از پزشکی و دندان‌پزشکی جزء رشته‌های پرطرفدار گروه تجربی قرار دارد. روسیه دارای دانشکده‌ی داروسازی است و دانشجویان را به‌صورت حرفه‌ای و تجربی با داروها و بیماری‌ها آشنا می‌کند. این رشته در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود.
 • رشته مهندسی، بسیاری از ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در شاخه‌های مختلف مهندسی هستند که به دلیل شرایط سخت پذیرش دانشگاه‌های ایران موفق نمی‌شوند. روسیه یکی از کشورهایی است که شما در آن می‌توانید به راحتی در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود تحصیل کنید. شاخه‌های مهندسی در بسیاری از دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌شود؛ همچنین دانشجویان ممتاز رشته‌های مهندسی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی و امکانات و تشویقاتی که دانشگاه برای آن‌ها در نظر می‌گیرد، استفاده کنند.
 • رشته‌ی معماری در روسیه اصولی و کاربردی به هنرجویان آموزش داده می‌شود. آن‌ها در این رشته می‌آموزند چگونه با بهره‌گیری از دانش و مهارت با کم‌ترین هزینه، خانه‌ها و ساختمان‌هایی اصولی با ظاهر چشم‌گیر طراحی کنند. دانشگاه نووسیبیرسک در ارائه‌ی کارشناسی ارشد این رشته حرف اول را می‌زند و فارغ‌التحصیلان معماری این دانشگاه، متخصصین حرفه‌ای هستند.
 • دانشکده‌ی عالی مدیریت GSOM سن پترزبورگ یکی از بهترین مراکز برای تحصیل در رشته مدیریت است و فارغ‌التحصیلان از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار خواهند بود. دانشجویان رشته‌ی مدیریت، نه تنها آموزش‌های لازم در این رشته را کسب می‌کنند؛ بلکه تجاربی درباره‌ی حل مشکلات خاص مدیریتی در فضاهای مختلف را به دست می‌آورند. شاخه‌های مختلف مدیریت در روسیه ارائه ‌می‌شود که مدیریت بین‌الملل، مهم‌ترین گرایشی است که در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.
 • تحصیل در رشته‌های گردشگری در کشورهای توریستی بسیار موفق خواهد بود.
 • همان‌طور که گفتیم روسیه دارای انستیتو و آکادمی‌های تخصصی برای رشته‌های خاص است. شما می‌توانید در این مراکز به تحصیل در گرایش‌های مختلف هنر مانند موسیقی، سینما، طراحی لباس و… بپردازید. دانشجویان می‌توانند در تمام مقاطع در رشته‌های هنر در روسیه تحصیل کنند. دانشگاه سن‌‌پترزبورگ مهم‌ترین دانشگاه ارائه‌ دهنده‌ی شاخه‌های مختلف هنر است.
 • دانشگاه سن‌ پترزبورگ یکی از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی گرایش‌های مختلف موسیقی است که میزان اطلاعات و اعتبار مدرک آن با بهترین دانشگاه‌های اروپا در این زمینه برابری می‌کند. در رشته‌ی موسیقی شما تمرینات شنوایی انجام می‌دهید، تئوری موسیقی می‌خوانید، با سازها آشنا می‌شوید و با هر آن‌چه لازم است از موسیقی بدانید، آشنا خواهید شد. دوره‌های فوق‌لیسانس موسیقی یک دوره‌ی پنج ساله است که گرایش‌های متنوعی نسبت به لیسانس دارد. موسیقی‌شناسی، آهنگ‌سازی، خوانندگی اپرا و… جزء گرایش‌های ارشد این رشته هستند. دوره‌ی دکترای موسیقی یک دوره‌ی سه ساله است و بیشتر وقت و تمرکز دانشجویان صرف ارائه‌ی پروژه و پایان‌نامه می‌شود. 

حقوق در کشور روسیه

کشور روسیه برای تحصیل در رشته حقوق بسیار مناسب است. دانشجویان این رشته در ضمن تحصیل می‌توانند مهارت‌های زیادی را فرا بگیرند. شرایط تحصیل در رشته حقوق کشور روسیه با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

حقوق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برای ورود به مقطع کارشناسی می‌توانید بعد از دیپلم، اقدام نمایید و نیازی به شرکت در آزمون سراسری نخواهد بود. برای ورود به کارشناسی‌ارشد حقوق در روسیه باید حتماً دارای مدرک کارشناسی حقوق باشید.

کارشناسی‌ارشد این رشته در روسیه در گرایش‌های مختلف از جمله:

 • حقوق مالی و اجرایی
 • حقوق مدنی
 • تاریخ قانونی
 • حقوق بین‌الملل
 • حقوق تجارت و کسب و کار
 • تئوری حقوق
 • حقوق کار
 • حقوق جزا و جرم‌شناسی
 • حقوق خانواده
 • حقوق زمین
 • حقوق محیط‌زیست

هزینه تحصیل در روسیه با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی، گرایش، ملیت دانشجو و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه مبلغی حدود ۳۹۸۵۰۰ روبل است.

دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه لومونوسوف مسکو، دانشگاه ایرکوتسک از دانشگاه‌های حقوق روسیه هستند. زبان تحصیل در روسیه انگلیسی و روسی بوده و با توجه به توانایی ها و شرایط می‌توانید درخواست پذیرش دهید. هزینه زندگی در روسیه نسبتا پایین بوده و برای داشتن یک زندگی مرفه دانشجویی ماهانه مبلغی حدود 30000هزار روبل  نیاز دارید. هزینه خورد و خوراک در کشور روسیه برای دانشجو حدود 10000 هزار روبل در ماه است.

هزینه اجاره بها در روسیه گران بوده و بین 16 تا 50 هزار روبل در ماه اجاره‌ی خانه دانشجویی می‌شود؛ به همین سبب به دانشجویان توصیه می‌شود در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشند.

خلبانی در کشور روسیه

روسیه یکی از کشورهای رویایی برای علاقه‌مندان به هوانوردی و خلبانی محسوب می‌شود، کسانی‌که آرزوی خلبان شدن را در سر می‌پرورانند، این کشور می‌تواند یکی از مقاصد ایده‌آل برای آنان باشد. روسیه حدود 11 دانشگاه مجهز هوانوردی دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود می‌توانند در هر یک از این دانشگاه‌ها تحصیل نمایند. تحصیل خلبانی در این کشور مزیت‌هایی دارد که به علت همین مزیت‌ها، تحصیل در روسیه مورد توجه است.

در روسیه خلبانی با انواع هواپیماهای مسافربری، باربری و جنگنده آموزش داده می شود. دانش‌آموزان نخبه در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از بورسیه‌ی تحصیلی استفاده نمایند. روسیه بعد از پایان دوره خلبانی برای دانش آموختگان گواهینامه‌ای بین‌المللی صادر می‌کند که با این گواهینامه می‌توان در اقصی نقاط جهان استخدام شد. دانش‌آموختگان بعد از پایان دوره‌ی تحصیل در اسرع وقت به استخدام در آمده و امکانات زیادی در اختیار آنان قرار می‌گیرد، به عنوان مثال افرادی که در ایرفلوت استخدام می‌شوند از امکاناتی از جمله 70 روز مرخصی در سال، بلیط های هواپیمایی رایگان برای خلبان و اعضای درجه یک خانواده، هزینه‌ی رفت و آمد رایگان به محل زندگی و حقوق بالا بهره مند می‌شوند.

خلبانان روسیه از درآمد بالایی برخوردار هستند؛ به‌طوری که کمک خلبانان در هر ماه 150 هزار روبل دستمزد دارند و حقوق سر خلبانان از 300000 روبل در ماه آغاز می‌شود. هزینه تحصیل در رشته خلبانی در این کشور بسیار بالا بوده؛ به‌طوری که دانشجویان باید هر ترم حداقل 500 هزار روبل برای دروس عملی و 45 هزار روبل برای هر دوره کلاس تئوری شهریه پرداخت نمایند. افرادی که بورسیه دریافت می‌کنند، هزینه‌های لازم برای زندگی در روسیه را باید پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در روسیه خوشبختانه پایین بوده و در مقایسه با کشورهای آمریکایی و بسیاری از کشورهای اروپایی مانند سوئد و انگلستان زندگی مقرون به صرفه‌تر است. برای داشتن یک زندگی مرفه در روسیه نیاز به 800 دلار در ماه دارید. زندگی در خوابگاه و خانه‌های دانشجویی در روسیه بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه‌ی اجاره آپارتمان‌های یک خوابه در روسیه تقریبا ماهانه حدود 500 دلار است؛ به‌ همین سبب به دانشجویان توصیه می‌شود که خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نمایند.

زبان تحصیل در روسیه برای رشته خلبانی انگلیسی است و شما با *اخذ مدرک زبان آیلتس*با نمره‌ی بالای 6 به شرط داشتن معدل بالا در دبیرستان و پیش‌دانشگاهی می‌توانید، برای پذیرش در دانشگاه اقدام نمایید.

آموزش خلبانی در این کشور شامل سه دوره:

 1. آماتور خلبانی
 2. خلبانی تجاری
 3. خلبانی خطوط هوایی

برای خلبان شدن گذراندن هر سه دوره الزامی خواهد بود.

تست‌های پزشکی برای ورود به این رشته در روسیه بسیار سخت است و سلامت فیزیکی، جسمی و روانی فرد به‌طور دقیق سنجیده می‌شود.

هزینه تحصیل در روسیه

کشور روسیه با جمعیت بسیار زیادی که دارد یکی از بزرگ‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. هم‌چنین برای تحصیل یکی از کشورهای بسیار پیشرفته محسوب می‌شود. و از آنجا که هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشورها به صرفه‌تر است، بنابراین سالانه دانشجوهای زیادی در این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند. در ادامه مطلب به مقدار هزینه‌هایی که دانشجویان باید بپردازند اشاره خواهیم کرد. خوانندگان باید توجه داشته باشند که این هزینه‌های به طور میانگین تخمین زده شده‌اند.

به طور کلی هزینه زندگی در روسیه به طور متوسط می تواند ماهی 300 تا 400 دلار باشد. البته این هزینه به طور میانگین برای تمامی شهرهای روسیه در نظر گرفته شده است. اما باید توجه داشت که هزینه شهرهای دیگر نسبت به مسکو می تواند کمتر باشد.

هزینه خورد و خوراک در روسیه

برای خورد و خوراک اگر به صورت هفتگی حساب شود به طور متوسط هر هفته باید 30 الی 40 دلار هزینه در نظر گرفت. اگر به طور ریزتر بخواهیم حساب کنیم باید گفت که می‌توان با پرداخت 20 دلار غذای سه وعده را فراهم کرد. البته این مقدار تنها برای غذا در نظر گرفته شده است. و هزینه یک لیوان نوشیدنی نیز نزدیک به 2 دلار می‌شود. هم‌چنین هزینه نوشیدنی‌های گرم نیز می‌تواند هر کدام 4 یا 5 دلار باشند.

هزینه حمل و نقل در روسیه

اگر دانشجویانی که در روسیه زندگی می‌کنند بخواهند با مترو رفت و آمد داشته باشند هزینه آن 9 الی 17 دلار در ماه است. و اگر بخواهند با اتوبوس رفت و آمد داشته باشند هزینه آن 1 یا 2 دلار با هزینه مترو تفاوت دارد. هم‌چنین نرخ بلیط قطار بدون در نظر گرفتن مسافت می‌تواند در هر ماه تا 55 سنت، هزینه داشته باشد.

هزینه سرگرمی برای دانشجویان در روسیه

اگر دانشجویان در روسیه بخواهند به سینما بروند باید برای هر بلیط 5 دلار بپردازند. و هزینه تئاتر و اپرا نیز می‌تواند در حدود 20 دلار هزینه داشته باشد. هم‌چنین هزینه موزه‌ها و گالری‌های هنری که برای هر بازدید از افراد مقدار پولی دریافت می‌کنند می‌تواند 10 دلار باشد.

هزینه پوشاک در روسیه

به علت آب و هوای سرد روسیه دانشجویان می‌توانند بیشتر از لباس‌های گرم استفاده کنند. اکثر افرادی که به روسیه سفر می‌کنند بهترین روش را در این می‌دانند که همراه خود لباس مورد نیاز را ببرند. زیرا با این کار می‌توان هزینه ‌های گزاف پوشاک را برای دیگر هزینه‌های دانشجویی و زندگی خرج کرد. و در این مورد صرفه‌جویی کرد. اما به طور کلی هزینه پوشاک و لباس در روسیه می‌تواند یکی از بیشترین هزینه‌های موجود در این کشور باشد.

هزینه خوابگاه

دانشجویان باید به طور مسلم در حین تحصیل در جایی زندگی کنند. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند متفاوت باشد. به این منظور که هزینه خوابگاه در یک دانشگاه با خوابگاه دانشگاه دیگر متفاوت است. اما به طور کلی طبق آمار گرفته شده میانگین هزینه خوابگاه‌های دانشجویی برای دانشجویان می‌تواند به طور سالانه 850 تا 2900 دلار باشد. البته باید در نظر داشت که گاهی به دانشجویان بورسیه تعلق می‌گیرد و از این طریق دانشجویان هزینه‌های کمتری خواهند پرداخت.

هزینه بیمه در روسیه

هر شخصی که وارد کشور روسیه می‌شود باید برای بیمه اقدام کند. زیرا این مورد یکی از الزامات اقامت در این کشور است. بنابراین دانشجویان نیز از این امر مستثنی نیستند. هزینه بیمه برای هر فرد 110 دلار در سال است، که دانشجویان موظف هستند آن را پرداخت کنند.

شهریه دانشگاه در روسیه

جدا از افرادی که بورسیه تحصیلی شامل آنها می‌شود بقیه دانشجویان باید به فکر شهریه دانشگاه خود باشند. اما هزینه دانشگاه نیز یکی از مواردی است که می‌تواند متفاوت باشد. زیرا رشته‌های تحصیلی با یکدیگر متفاوت هستند و بنابر همین مورد، شهریه دانشگاه‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارند. اما در کل برای دانشگاه‌های دولتی شهریه در هر سال 2 هزار دلار خواهد بود. و اگر دانشگاه غیر دولتی باشد شهریه می‌تواند در سال 3 یا 4 هزار دلار باشد. و تحصیل در بعضی از رشته‌های ویژه در دانشگاه‌های مشهور موجب شهریه‌ای با هزینه بالا یعنی 10 هزار در سال می‌شود.

هزینه اینترنت و موبایل در روسیه

یکی دیگر از هزینه‌هایی که برای هر دانشجو در روسیه وجود خواهد داشت هزینه اینترنت و موبایل است. زیرا موبایل و اینترنت یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباط است و بنابراین یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید برای هزینه آن مقدار معینی را در هر ماه کنار گذاشت. به طور متوسط هزینه موبایل و اینترنت در هر ماه می‌تواند 18 دلار باشد. البته این مقدار شامل حال افرادی خواهد شد که از اینترنت و موبایل برای تماس‌ها و موارد ضروری استفاده می‌کنند، و برای کسانی که بیشتر با موبایل سر و کار دارند، این هزینه می‌تواند تا 22 دلار نیز برود.

هزینه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در روسیه

هزینه مقاطع دانشگاهی نسبت به یکدیگر متفاوت است. جدا از این مطلب حتی هزینه دوره کارشناسی نیز با توجه به نوع رشته، و دانشگاه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی و با میانگین نسبی، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی می‌تواند 4500 دلار در هر سال باشد.

هم‌چنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به بالا رفتن مقطع تحصیلی طبیعتا هزینه بیشتری می‌طلبد. همانطور که برای دوره کارشناسی ذکر شد، در دوره کارشناسی ارشد نیز نوع دانشگاه انتخاب شده و نوع رشته می‌تواند بر روی هزینه سالانه دانشگاه تاثیر گذار باشد. طبق آمار گرفته شده هزینه تحصیل در روسیه برای دوره کارشناسی ارشد 3000 تا 5500 دلار در سال است.

اگر دانشجویان قصد داشته باشند در مقطع دکترا تحصیل کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که هر ساله دولت روسیه میزان قابل توجهی بورسیه برای دانشجویان در نظر می‌گیرد. اما کسانی که بورس تحصیلی شامل حالشان نشود باید برای دکترا، به طور میانگین، هر سال 6500 تا 7000 دلار بپردازند.

هزینه زندگی دانشجویی روسیه در نمای کلی

با توجه به هزینه‌های موجود در زندگی روسیه می‌توان چنین برآورد کرد که این کشور یکی از کشورهایی است که هزینه زندگی دانشجویی در آن به صرفه است. اما در کل و با وجود تمام هزینه‌های زندگی دانشجویی می‌توان نزدیک به 400 تا 500 دلار را برای کل هزینه‌ها در نظر گرفت. البته این مقدار جدا از پول بیمه و خوابگاه و هزینه‌های گزاف است.

آزمون‌های ورودی روسیه

تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان پزشکی آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. این آزمون‌ها معمولاً برای افرادی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند برگزار می‌شود. هر کدام از دانشگاه‌های این کشور دارای شرایط مختلفی برای پذیرش هستند.

دوره‌ی پادفک دوره‌ای است که برای آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها ارائه می‌شود؛ اما برای رشته‌های غیر از پزشکی آزمون‌های خاصی تعریف نشده است.

شرایط گرفتن پذیرش *پزشکی در روسیه* نسبت به بسیاری از کشورها ساده‌تر است و همین امر باعث شده است این کشور یکی از مقاصد اصلی دانشجویان پزشکی باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، نیازی به ارائه‌ی مدارک زبان ندارند و تنها کافی‌ است در مصاحبه‌ای که از آن‌ها گرفته می‌شود، نمره‌ی قبولی کسب کنند.

ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به سلیقه‌ی خود شرایط خاصی برای پذیرش در نظر بگیرند. شما می‌توانید با معرفی دانشگاه مورد نظر خود به مشاوران از شرایط پذیرش در این دانشگاه‌ها مطلع شوید.

شرکت در آزمون‌های بین المللی در روسیه

یکی‌دیگر از کارهایی که می‌توانید برای تقویت رزومه‌ی کاری خود برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار در تمام نقاط جهان انجام دهید، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مختلف هست. همه ساله در کشورهای مختلف آزمون‌های تخصصی در زمینه‌های مختلفی به صورت تئوری یا عملی برگزار می‌شود که میزان مهارت و دانش افراد در رشته‌ی مورد نظر را مشخص می‌کند. ارائه‌ی مدارک این آزمون‌ها و شرکت‌ در آن‌ها باعث افزایش توانایی و اطلاعات شما می‌شود و یک امتیاز مثبت محسوب می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی که در سطح بین‌الملل برگزار می‌شود، آزمون‌های زبان‌های مختلف است. دانشجویان با داشتن مدارکی مانند مدرک بین‌المللی زبان روسی، می‌توانند رزومه‌ی خود را تا حد زیادی تقویت کنند.

آزمون‌های علمی و رقابت‌های مختلف به صورت انفرادی یا تیمی در کشور روسیه برگزار خواهد شد.

با کسب اطلاعات این مسابقات و آزمون‌ها و شرکت در آن‌ها هم می‌توانید میزان مهارت خود را بسنجید و تجربه کسب کنید و هم با کسب مقام از جوایز و تشویق‌های در نظر گرفته شده بهره‌مند شوید.‌

چاپ مقالات علمی در روسیه

چاپ مقاله‌های علمی در همه‌ی دانشگاه‌های دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. ارائه‌ی مقاله باعث می‌شود شما رزومه‌ای قوی ارائه دهید و این امر در اخذ بورسیه کمک زیادی به شما خواهد کرد. ارائه‌ی مقاله در دوره‌های مختلف دانشجویی یک برگ برنده برای شما خواهد بود؛ چنان‌چه مقاله‌ی شما درباره‌ی موضوعی جدید باشد بیش از مقاله‌های دیگر مورد توجه افراد واقع خواهد شد.

ارائه‌ی مقاله‌های خوب توسط دانشجویان برای دانشگاه یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود و به همین دلیل تشویق‌هایی برای دانشجویان ارائه دهنده‌ی مقاله در نظر گرفته خواهد شد.

تسهیلات دانشجویی در روسیه

خدمات بانکی دانشجویان روسیه

برای انجام تراکنش‌های بانکی لازم است پیش از سفر به روسیه از نحوه‌ی تراکنش‌های بین‌المللی مطلع شوید. احتمالا لازم است در یکی از بانک‌های روسیه افتتاح حساب کنید و تراکنش‌های بین‌المللی خود را به‌صورت اینترنتی یا حضوری انجام دهید.

همچنین با مشغول شدن به کار دانشجویی، نیاز به حسابی دارید که دستمزدتان واریز شود؛ پس از گذشت زمان و آشنا شدن با *شرایط زندگی در روسیه*می‌توانید از نحوه‌ی انجام خدمات بانکی و مالی در روسیه مطلع شوید.

ممکن است بانک‌های داخل کشور نیز خدماتی خاص برای برقراری ارتباط مالی با کشورهای دیگر ارائه دهند. برای مثال سامانه‌ی پی پول، سامانه‌ای است که برای انجام تراکنش‌های بانکی بین دو واحد پولی مختلف طراحی شده است. می‌توانید از بانک حساب خود در این مورد راهنمایی بگیرید.

تسهیلات درمانی دانشجویان روسیه

بیمه و تسهیلات درمانی یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویان به بیمه‌ای نیاز دارند که حداقل شامل درمان‌های سرپایی و خدمات بستری در مراکز درمانی باشد. ارائه‌ی این خدمات ابتدایی برای دانشجویان خارجی با نشان دادن ویزا و یا کارت دانشجویی صورت می‌گیرد. ارائه‌ی کلیه خدمات اورژانسی پزشکی برای دانشجویان در روسیه رایگان است.

برخی از شرکت‌های بیمه دارای خدمات بیمه در محیط بین‌الملل هستند. برای استفاده از این بیمه‌ها لازم است، ابتدا هزینه‌های پزشکی را شخصاً پرداخت کنید و پس از بازگشت به کشور و ارائه‌ی مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها را از بیمه دریافت کنید؛ همچنین شما می‌توانید در بدو ورود به روسیه برای خود بیمه‌ی خصوصی خریداری کنید.

تحصیل در روسیه

برای بهره‌مندی از خدمات پزشکی لازم است دفترچه‌ بیمه، کارت دانشجویی یا پاسپورت خود را ارائه دهید. 

کارت دانشجویی روسیه

دانشجویان بین‌المللی در روسیه می‌توانند از مزایا و تخفیفاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، استفاده کنند.

در ادامه به بیان چند مورد از تسهیلات ارائه شده می‌پردازیم:

 • دانشجویان خارجی می‌توانند از تخفیفات قابل توجه حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای این کار تنها کافی است که  کارت دانشجویی خود را نشان دهید و با پرداخت ۱۰۰۰ روپ ماهانه از خدمات نا‌محدود حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید. با ارائه‌ی کارت دانشجویی می‌توانید تا سقف 50 درصد در سفرهای بین شهری در روسیه تخفیف بگیرید.
 • بازدید از اماکن عمومی مانند موزه‌ها و جاذبه‌های توریستی روسیه با ارائه‌ی کارت دانشجویی شامل تخفیف تا میزان زیادی خواهد شد. برای نمونه، شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌های ناچیز از گالری‌های Tretyakov یا موزه‌ی Pushkin بازدید کنید.
 • بسیاری از رویدادهای فرهنگی که در ماه می در در این کشور برگزار می‌شود، برای شما رایگان خواهد بود.
 • فروشگاه‌های مختلف روسیه به ویژه فروشگاه‌های پوشاک و کفش در دوره‌های مشخصی تخفیفاتی ویژه‌ی دانشجویان ارائه می‌دهند که شما با ارائه‌ی کارت دانشجویی می‌توانید با تخفیف خرید کنید.
بهتر است وقتی در شهرهای این کشور قدم می‌زنید، کارت دانشجویی خود را حتما به همراه داشته باشید؛ چرا که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف کاربرد داشته باشد.

خوابگاه در روسیه

خوابگاه‌های دولتی روسیه به دانشجویانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی می‌شوند، تعلق می‌گیرد. سایر خوابگاه‌ها با هزینه‌های بسیار کم‌تر نسبت به اجاره‌بهای آپارتمان‌ها و منزل‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

تحصیل در روسیه

بسیاری از دانشگاه‌ها هر سه نوع خوابگاه را ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند با توجه به تمایل و وضعیت مالی خود، خوابگاه مورد نظر را انتخاب کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه، دانشجویان بین‌المللی خود را در خوابگاه‌های هتل مانند، اسکان می‌دهند. محوطه‌ای در نزدیکی دانشگاه برای این دانشجویان ساخته و تجهیز می‌شود و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

کار دانشجویی روسیه

تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی در روسیه به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد تا کار شمارا با مطالعات شما تلفیق کنند. شما باید مجوز کار را از سرویس مهاجرت فدرال (FMS) دریافت کنید – مگر اینکه در طول تعطیلات یا در موسسه دانشگاهی خودکار کنید.-

مجوز شمارا ملزم به تحصیل تمام‌وقت در یک دانشگاه معتبر دولتی می‌کند. هزینه مجوز 3500 روبل (63 دلار) هزینه دارد، 1 سال اعتبار دارد و به‌طورکلی 10 روز طول می‌کشد از خدمات مهاجرتی فدرال منطقه‌ای صادر شود.

  کار دانشجویی در روسیه قوانین خاصی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد و درواقع کار با ویزای دانشجویی در روسیه ممنوع است؛ اما اگر دانشجو بتواند مجوز بگیرد و پس از موافقت دانشگاه و مسئولان پلیس مهاجرت، می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود.

 • دانشجویان لیسانس می‌توانند به مدت 10 ساعت در هفته کار کنند و در هر ساعت 8 تا 10 دلار درآمد داشته باشند که با این درآمد می‌توان از پس مخارج زندگی دانشجویی در روسیه برآمد.
 • دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی مجاز به کار 10 ساعت در هفته هستند.

باید توجه داشته باشید که در این کشور شما به هیچ‌وجه اجازه‌ی کار بدون مجوز را ندارید؛ چنان‌چه بدون مجوز حتی به چند نفر زبان آموزش دهید یا به کارهای ابتدایی خدمات کامپیوتری مانند نصب ویندوز بپردازید، بازخواست خواهید شد.

دانشجویان در ایام تعطیلات می‌توانند به کارهایی مانند ترجمه‌های غیر رسمی یا لیدری تورهای ایرانی بپردازند و کسب درآمد کنند؛ چنان‌چه پلیس مهاجرت به روسیه متوجه شود که دانشجویی بدون مجوز مشغول به کار است، جریمه‌های مختلفی برای دانشگاه و دانشجو درنظر می‌گیرد. دانشجو برای همیشه از دانشگاه اخراج می‌شود و مثلا دانشجو به مدت 5 سال دیپورت خواهد شد و دانشگاه موظف به پرداخت جریمه می‌شود. 

مشاغل دانشجویی روسیه

قوانین کشور روسیه این اجازه را به دانشجویان خارجی می‌دهد که در حین تحصیل کار کنند.

دانشجویان می‌توانند با توجه به رشته‌ای که تحصیل می‌کنند به کار بپردازند. برای مثال دانشجویان رشته‌های پرستاری یا علوم آزمایشگاهی می‌توانند به عنوان کمک‌پزشک یا دستیار در مجموعه‌های درمانی مشغول به کار شوند.

به‌طور کلی دانشجویان نمی‌توانند در ارگان‌های دولتی مشغول به کار شوند و چنان‌چه بخواهند با توجه به تخصص و مدرکی که دارند کار کنند باید در آزمون‌های استخدامی شرکت کرده و با سایر شهروندان برای گرفتن این کارها رقابت کنند.

معادل سازی مدارک در روسیه

برای اخذ پذیرش ابتدا باید مدارک خود را ترجمه کنید.

برای ترجمه و معادل‌سازی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات باید دارای مهر تأیید مدرسه، آموزش و پرورش شهرستان و آموزش و پرورش استان باشد.
 • پس از گرفتن مهرها نیاز به تاییدیه تحصیلی دارید که می‌توانید آن را از دفاتر پیشخوان که این خدمات را ارائه می‌دهند، درخواست کنید.
 • حال نیاز است مدارک شما ترجمه شوند. بهتر است فرآیند ترجمه مدارک در کشور روسیه انجام بگیرد. ترجمه‌های صفحه اول پاسپورت، صفحه اول شناسنامه، دیپلم و ریزنمرات مدارکی هستند که باید ترجمه شوند.
 • مدارک شما ابتدا باید به تأیید وزارت علوم برسند و سپس به سفارت روسیه ارسال شده و تأیید شوند.
لازم است پیش از ارسال کامل مدارک، به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا چنان‌چه به مدرکی بیش از موارد گفته شده نیاز است، نسبت به تهیه و ارسال آن اقدام کنید.

کنفرانس‌ها و جشن‌ها در روسیه

کنفرانس بین‌المللی روسیه یکی از کنفرانس‌هایی است که دانشجویان می‌توانند به آن مقاله ارسال کنند. این کنفرانس یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌هایی است که سالانه در کشور روسیه برگزار می‌شود. ‌

افراد می‌توانند مقالات خود در رشته‌های زیر به این کنفرانس ارسال کنند:

 • روانشناسی و علوم اجتماعی
 • مهندسی برق و کامپیوتر
 • فلسفه
 • مهندسی نفت و مهندسی شیمی
 • علوم کشاورزی و منابع طبیعی
 • زبان شناسی
 • علوم پایه
 •  مهندسی
 • دندانپزشکی و داروسازی

در صورت اخذ تأییدیه از امتیازات بسیار خوبی مانند چاپ مقاله، اعطای گواهی رسمی پذیرش و… بهره‌مند شوند.

کنفرانس بین‌المللی میان روسیه و شرق در این کشور برگزار می‌شود. مقالات ارسال شده به این کنفرانس صرفا باید در رشته‌های هنر و علوم‌انسانی باشند.

تحصیل در روسیه

البته ممکن است کنفرانس‌های بین‌المللی در روسیه به صورت دوره‌ای برگزار شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از دانشگاه خود پرس‌وجو کنید. 

روسیه مانند بسیاری از کشورها، مناسبت‌هایی را گرامی می‌دارد و مردم به جشن و پایکوبی می‌پردازند. هر سال تحصیلی در روسیه از دو ترم تشکیل می‌شود.

در ادامه به معرفی جشن‌هایی که در کشور روسیه برگزار می‌شود می‌پردازیم:

تحصیل در روسیه

 • جشن سال نو: جشن سال نوی میلادی، جشن محبوب مردم روسیه است. در این کشور مانند بسیاری از کشورها به تزئین درخت کریسمس می‌پردازند. بابا نوئل و نوه‌ی او، دخترک برفی، شخصیت‌های اصلی این جشن هستند. روزهای تعطیل نوروز در روسیه از یکم تا ششم ژانویه است.
 • کریسمس: فرا رسیدن سال نوی میلادی است که افراد در این روز مراسم کالادا انجام می‌دهند؛ لباس‌هایی با رنگ شاد می‌پوشند و آهنگ‌های شاد می‌نوازند. آن‌ها برای دید و بازدید به خانه‌ی همسایه‌ها می‌روند و عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند.
 • روز پاسداران میهن: این روز به روز مردان معروف است. در این روز کل پاسداران روسیه و در واقع تمامی مردان و پسران این کشور مورد احترام و تشویق قرار می‌گیرند و هدیه دریافت می‌کنند.
 • روز جهانی زنان: این روز به‌طور ویژه در روسیه برگزار می‌شود و جشن‌های زیادی برای تکریم مقام زنان گرفته می‌شود. در این روز بانوان به پاس ارائه‌ی عشق و دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن‌ها تکریم می‌شوند.
 • جشن بهار و کار: این جشن، بزرگداشت شورش کارگران امریکایی در اول ماه می است که در بسیاری از کشورها جشن گرفته می‌شود. برخی حزب‌های کمونسیت و سوسیالیست در بسیاری از کشورها با راهپیمایی این روز را به پایان می‌رسانند.
 • روز پیروزی: سالگرد پیروزی ارتش روسیه بر نازی‌های آلمان است. در این روز مردم آرامگاه‌های پاسداران روسیه را گل‌باران می‌کنند و به آن‌ها ادای احترام می‌نمایند.
 • روز روسیه: مجلس این کشور در دوازدهم ژوئن سال 1929 استقلال روسیه را اعلام کرد و این تاریخ به عنوان روز ملی روسیه نام‌گذاری شده و سالانه در این روز جشن‌هایی برگزار می‌شود.
 • روز وحدت ملی: این روز سالگرد بیرون راندن نیروهای لهستان از مسکو است. جشن‌های این روز به تازگی برگزار می‌شوند و به تازگی جزء تعطیلات رسمی شناخته می‌شود.

در تمام این جشن‌ها دانشگاه‌های دولتی و خصوصی روسیه برنامه‌های خاصی تدارک می‌بینند و در سطح شهر جشن و پایکوبی وجود دارد.

دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان فارغ‌التحصیل جشن‌هایی ویژه برگزار می‌کنند.

در این مقاله به‌طور کلی اطلاعاتی درباره‌ی شرایط تحصیل در روسیه بیان شد. درباره‌ی دانشگاه مسکو و دانشگاه سن پترزبورگ که دانشگاه‌های دو شهر معروف روسیه هستند اطلاعاتی کلی ارائه شد. شما می‌توانید به همراه مدارک خود به مشاورین مراجعه نمایید تا آن‌ها بتوانند به صورت تخصصی‌تر شما را راهنمایی کنند. با مشورت با یک فرد کاردان و با تجربه قدرت تصمیم‌گیری شما برای انتخاب مقصد تحصیلی، انتخاب رشته و دانشگاه افزایش خواهد یافت.

خطرات احتمالی دانشجویان در روسیه

روسیه یکی از مناطق امن است که درگیر چالش‌های سیاسی یا اجتماعی نیست. تنها موردی که ممکن است دانشجویان را دچار مشکل کند، دمای پایین و سرمای این کشور است؛ از آنجایی‌که دانشجویان به این سرما عادت ندارند؛ ممکن است دچار مشکل شوند.

گاهاً ممکن است برخی افراد کشورهای دیگر را مانند یک بهشت واقعی برای شما توصیف کنند و وقتی شما وارد این کشورها می‌شوید، خبری از آن امکانات و آن‌چه شنیده‌اید نباشد؛ به همین دلیل لازم است پیش از مسافرت کلیه‌ی شرایط را بررسی کنید تا غافل‌گیر نشوید. به مواردی مانند اعتبار مدرک دانشگاه در ایران، آموزش زبان، شرایط خوابگاه و.. پیش از سفر توجه ویژه داشته باشید.

در کل می‌‌توان گفت روسیه دارای امنیت بالایی برای دانشجویان است و آن‌ها با خطر خاصی مواجه نخواهند شد. تنها کافی است درباره‌ی شرایط زندگی در روسیه با مطالعه‌ی مقالات و مشورت با افراد باتجربه اطلاعاتی کسب کنند تا راحت‌تر بتوانند با محیط جدید سازگار شوند.

مشاوره

جهت مهاجرت تحصیلی به اروپا و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط تحصیل در روسیه و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به اروپا و تحصیل در مدارس روسیه هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
آیا امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود دارد؟
روسیه یکی از معدود کشور هاییست که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.تحصیل رایگان در روسیه به وسیله بورسیه تحصیلی فراهم است. بورسیه تحصیلی در روسیه به سه دسته دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی تقسیم می شود. برخلاف سال های گذشته کشور روسیه مقصد دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر دنیا شده است. امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان خارجی فراهم است.
آیا امکان کار در حین تحصیل در روسیه وجود دارد؟
در واقع کار با ویزای دانشجویی در روسیه ممنوع است و در صورتی که مجوز بگیرید و پس از موافقت دانشگاه و مسئولین پلیس مهاجرت، به صورت پاره وقت به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته می توانید مشغول به کار شوید. باید توجه داشته باشید که در کشور روسیه شما به هیچ‌ وجه اجازه‌ی کار بدون مجوز را ندارید. چنان‌چه بدون مجوز حتی به چند نفر زبان آموزش دهید یا به کارهای ابتدایی خدمات کامپیوتری مانند نصب ویندوز بپردازید، مورد بازخواست واقع خواهید شد. دانشجویان در ایام تعطیلات می‌توانند به کارهایی مانند ترجمه‌های غیر رسمی یا لیدری تورهای ایرانی بپردازند و کسب درآمد کنند. چنان‌چه پلیس مهاجرت روسیه متوجه شود که دانشجویی بدون مجوز مشغول به کار است، جریمه‌های مختلفی برای دانشگاه و دانشجو در نظر می‌گیرد. دانشجو برای همیشه از دانشگاه اخراج شده و موظف به پرداخت جریمه می‌شود.
شرایط اقامت پس از تحصیل در روسیه چگونه است؟
اقامت پس از تحصیل در روسیه بسیار سخت است و امکان پذیر نیست. روسیه دانشجویان را پس از تحصیل در کشور خود نگه نمی دارد و تنها برای دانشجویان مهندسی ممکن است این اتفاق بیافتد و تنها 18 ماه فرصت دارند تا اقامت خود را از اقامت تحصیلی به کاری تبدیل کنند. هرچند که این موضوع برای دانشجویان پزشکی امکان پذیر نیست. به طور کلی شرایط اقامت پس از تحصیل در روسیه بسیار سخت است .
شرایط اعزام دانشجو به روسیه چیست؟
شرایط اعزام دانشجو به روسیه، لازم به ذکر است که بدانید روسیه بزرگترین کشور جهان محسوب می شود. زبان رسمی این کشور روسی است. جالب است بدانید که علاوه بر مسیحیت مذاهب اسلام، بودایی، یهودیت نیز به رسمیت شناخته می شود. روسیه یک کشور بسیار زیبا با طبیعت منحصر به فردی است افراد می توانند با تحصیل در این کشور از موقعیت های توریستی در این کشور بهره مند شوند. اعزام دانشجو به روسیه و همچنین تحصیل برای دانشجویان ایرانی موقعیتی مناسب است علاوه بر اینکه هزینه ها بسیار پایین ومقرون به صرفه هستند، بعد مسافت نیز بسیار کوتاه است. از دیگر مزایایی اعزام دانشجو به کشور روسیه صدور ویزا در زمانی کوتاه تر نسبت به کشورهای اروپایی است. همچنین شما برای پذیرش در دانشگاه های این کشور نیاز به مدرک زبان نخواهید داشت.
شرایط پذیرش در روسیه چیست؟
همان طور که قبلا اشاره کردیم علاوه بر صدور ویزای در کوتاه مدت و همچنین عدم نیاز به مدرک زبان افراد می توانند بدون قبولی در کنکور سراسری با ارائه مدرک دیپلم تجربی یا ریاضی در کنار توانایی تامین مالی برای زندگی به مدت یکسال در روسیه می توانید از دانشگاه مورد نظرتان بگیرید. از نکات مهم و قابل ذکر در زمینه تحصیل در روسیه این است که تحصیل در دانشگاه های این کشور به صورت حضوری و تمام وقت برگزار می شود. همچنین تحصیل در روسیه به زبان های روسی، فرانسه و انگلیسی امکان پذیر است. به جز چند دانشگاه معدود و سطح بالا مانند رودون و لومونوسف دیگر دانشگاه ها شرط معدل برای دانشجویان تعیین نمی کنند. گرچه پذیرش در دانشگاه های روسیه مستلزم شرط سنی نیست اما برای دریافت ویزا افراد با سن کمتر موفق تر هستند.
هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟
می توانیم یکی از مهم ترین مزایایی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه را پایین تر بودن هزینه تحصیل و اسکان نسبت به کشورهای دیگر در نظر گرفت. البته این نکته را از یاد نبرید افراد متقاضی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه باید از تمکن مالی مورد نیاز برخوردار باشند زیرا در این کشور امکان تحصیل رایگان به معنای واقعی وجود ندارد. در واقع واژه تحصیل رایگان در روسیه تنها می توان به تعلق گرفتن بورسیه تحصیلی اطلاق می شود که شرایط آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.
شرایط بورسیه تحصیلی روسیه چیست؟
در ادامه بحث اعزام دانشجو به روسیه به بررسی بورسیه تحصیلی در روسیه خواهیم پرداخت. برخی از رشته ها وجود دارند که شامل بورسیه تحصیلی می شوند. اساتید و دانشگاه های این کشور برای حمایت از دانشجویان خارجی تمهیدات ویژه ای را ارائه می کنند. آنها حاضر هستند هزینه تحصیل را تا سقف 2000 دلار ساپورت کنند که البته در مورد رشته ها و دانشگاه های وضعیت متفاوت است. همچنین بورسیه تحصیلی در روسیه به دو قشر تعلق می گیرد که گزینه اول متعلق به دانش آموزان نخبه است که مدرک دیپلو و زبان مناسب نیز دارند، گزینه دوم مربوط به افرادی است که در مقطع دکترا تحصیل کرده و رزومه ی درخشانی دارند. البته این مورد شرایط ویژه ای مانند داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره 5/6 تا 7 است، همچنین داشتن معدل بالا و مکاتبه با اساتید و در کنار آن داشتن مقاله ی ISI از دیگر شرایط برای کسب بورسیه توسط این افراد است.
مزایای تحصیل در روسیه چیست؟
متقاضیان اعزام دانشجو به روسیه باید بدانند که تحصیل در این کشور در بیشتر رشته ها امکان پذیر است و دانشگاه های آن از اکثریت دانشگاه های آسیایی و برخی کشور های اروپایی برتر است. شما می توانید علاوه بر تحصیل در رشته های پزشکی در دوره های فنی و مهندسی شرکت کرده و همچنین دانشگاه های هنر و ادبیات روسی را فراموش نکنید به خاطر داشته باشید که یک چهارم از ادبیات جهان متعلق به کشور روسیه است. اگر متقاضی کار پس از تحصیل در این کشور هستید باید زبان روسی را فرا بگیرید. در صورتی که قصد بازگشت دارید باید بدانید به علت روابط خوب دو کشور بیشتر مدرک های دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم است.
پادفک چیست؟
در اکثر دانشگاه های روسیه، تدریس به زبان روسی است. به همین خاطر دانشجویان خارجی باید دوره زبان روسی را در یکی از دانشگاه‌های روسیه فرا بگیرند که به آن دوره پادفک می‌گویند. تحصیل در این دوره بین 4 تا 9 ماه زمان خواهد برد. هزینه دوره ی پادفک نسبت به دانشگاه و شهر متفاوت است اما بین 3 تا 7 هزار دلار است.


21 دیدگاه برای “تحصیل در روسیه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  با سلام خدمت کارشناسان محترم
  دانشجوی ترم اخر کارشناسی کامپیوتر که تا تیرماه فارغ التحصیل میشه میتونه با ارائه دادن ریز نمرات واحدهایی که گذرونده از دانشگاه های روسیه پذیرش بگیره و زمانی که مدرکش آماده شد برای ویزا به سفارت ارایه بده و از اول ترم پاییز در مقطع ارشد ادامه تحصیل بده.

  با تشکر فراوان

  پاسخ:
  برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما، هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱