x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!
جستجوی تحصیل در روسیه
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در روسیه در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در روسیه

پادکست تحصیل در روسیه

در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شما را با تحصیل در کشور روسیه، هزینه‌ها، دانشگاه‌های معتبر، نظام آموزشی آشنا سازیم و به‌طور کلی اطلاعات کاملی از شرایط تحصیلی در روسیه در اختیار شما قرار دهیم.

مقدمه

تحصیل در روسیه

افراد زیادی سالانه در سرار جهان به دلایل مختلف تصمیم به *مهاجرت* می‌گیرند. ویزای تحصیلی یکی از راه‌های مهاجرت به کشورهای مختلف به حساب می‌آید. دانشجویان زیادی در سراسر جهان براساس هدف، علاقه، شرایط مالی، رزومه تحصیلی تصمیم می‌گیرند تا در یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان تحصیل کنند. یکی از کشورهایی که امکانات عالی و شرایط علمی فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان فراهم کرده، کشور زیبا و منحصربه‌فرد روسیه است. از این رو بسیاری از دانشجویان تحصیل در روسیه را انتخاب می‌کنند.

روسیه که هشتمین اقتصاد دنیا را به دست آورده است توانسته با اقتصادی قدرتمند و پویا، دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر در دنیا و امکانات رفاهی مناسب برای دانشجویان فراهم کند و مردمی فرهیخته را پرورش دهد.

 

دولت روسیه برای اعطای بورسیه‌های دولتی، آزمون EGE را برگزار می‌کند و به افرادی که در این آزمون قبول می‌شوند، بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند. لازم به ذکر است که هر فرد در هر مقطع فقط یک‌بار می‌تواند از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کند.

تجربه تحصیل در روسیه چگونه است؟

روسیه به علت تحصیل عالی در تمامی علوم بسیار مشهور است. این کشور دارای 26 سایت معتبر از میراث جهانی یونسکو است. زبان و ادبیات روسیه جذاب‌ترین زبان در دنیا است. اگر کسی قصد دارد به یک دانشگاه ارزان ولی بسیار جذاب خارج از کشور برود می‌تواند روسیه را انتخاب کند. زندگی در یکی از شهرهای روسیه تجربه‌ای بی‌نظیر به همراه خواهد داشت و این تجربه به گونه‌ای است که می‌تواند یک عمر همراه ما باقی بماند.

شروع یک تجربه ناب در دانشگاه روسیه

دانشجویان کشورهای مختلف هر ساله برای تبادل فرهنگی و انتخاب رشته‌های تحصیلی خود به دانشگاه روسیه می‌روند. این کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین دانشجو را جذب می‌کند. زیرا بیشتر از 800 دانشگاه دارد. و با ارائه دادن آموزش بین‌المللی پذیرای هر نوع دانشجویی با هر فرهنگی است؛ هم‌چنین بعضی از موسسه‌های روسیه برای ترغیب دانشجویان انگیزه‌ها و اهداف بزرگی ارائه می‌دهند؛ بنابراین هر فرد می‌تواند با کمترین هزینه از آموزش بی‌نظیر دانشگاه‌های روسیه برخوردار شود. بعد از ثبت نام در دانشگاه زندگی در روسیه شروع خواهد شد و به عنوان دانشجوی بین‌المللی زندگی‌ مداوم در حال تغییر خواهد بود؛ زیرا زبان و فرهنگ غنی روسیه امکان تغییر مداوم را به افراد خواهد داد.

انتخاب یک دانشگاه خوب

یکی از تجربه‌های خوب تحصیل در روسیه انتخاب بهترین دانشگاه در این کشور است. لازم به ذکر است که در روسیه کارشناسی ارشد در 4 یا 5 سال کسب می‌شود. در کشور روسیه برنامه Erasmus وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است افراد قبل از مهاجرت از سایت‌های معتبر سوالات خود را درباره دانشگاه‌ها و رشته‌ تحصیلی خود بپرسند.

چندین تجربه عینی از تحصیل در روسیه

یکی از دانشجویان آمریکایی که تصمیم گرفته بود در کشور روسیه ادامه تحصیل دهد، طی مصاحبه‌ای در مورد تجربه خود صحبت کرده بود. او گفته بود که تجربه تحصیل در روسیه چالش برانگیز، زیبا و غیره منتظره بوده است؛ هم‌چنین گفته بود بنا به دلایلی روسیه را برای تحصیل خود انتخاب کردم؛ زیرا به فرهنگ و تاریخ روسیه بسیار علاقه‌مند هستم. هم‌چنین سفر به اروپا خیلی راحت‌تر از دیگر نقاط جهان است و کمتر پیش می‌آید کسی فرصت زندگی در روسیه را داشته باشد و به بهانه تحصیل می‌شد در این کشور زیبا برای مدت زمانی زندگی کنم.

یاد گرفتن زبان روسی

روسیه هشتمین زبان مجزا در دنیا است و  برای تحصیل در روسیه بهتر است که این زبان را فرا بگیرند؛ حداقل تا حدی که بتوانند با دیگران در ارتباط باشند و زندگی روزمره خود را بچرخانند؛ هنگامی‌که دانشجویان به این کشور سفر می‌کنند شاید چیز زیادی از زبان روسیه ندانند؛ اما بعد از گذشت چند ماه هنگامی‌که در محیط قرار بگیرند به راحتی می‌توانند تسلط بیشتری بر زبان روسیه داشته باشند.

بعضی از دانشگاه‌ها کلاس‌هایی برای پرورش زبان دانشجویان به صورت بین‌المللی ارائه می‌دهند. برای مثال دانشگاه HSE فراگیری زبان روسیه را جز برنامه‌های مقدماتی خود قرار می‌دهد؛ هم‌چنین در همین دانشگاه برای دانشجویان در سطح کارشناسی ارشد طیف گسترده‌ای از کلاس‌های آموزشی زبان روسیه به صورت پیشرفته ارائه می‌دهند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه بسیار ارزان‌تر از دیگر کشورهای جهان است؛ حتی در دانشگاهی مانند دانشگاه HSE می‌توان با 3200 تا 7800 دلار در هر سال به تحصیلات خود ادامه داد؛ هم‌چنین بورس‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی برای مهاجران در دسترس خواهد بود. هزینه زندگی بسیار زیاد نیست. می‌توان با مقدار پول متناسبی خوابگاه‌های دانشگاهی را تامین کرد؛ هم‌چنین هزینه حمل و نقل و گذرنامه و دیگر هزینه‌های زندگی برای دانشجویان ماهی بیشتر از 500 دلار دربر نخواهد گرفت.

دریافت مدرک تحصیلی معتبر

دانشجویانی که می‌خواهند در روسیه ادامه تحصیل دهند نگران مدرک خود نباشند؛ زیرا مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد به صورت بین‌المللی ارائه می‌شود. جامعه آموزشی بین‌المللی روسیه بر طبق برنامه‌های تثبیت شده جهانی ثبت شده است. شرایط تدریس و اعتبار دانشگاهی در روسیه نشان می‌دهند که 95 دانشگاه روسی در رده QS EECA 2018 و 24 دانشگاه دیگر این کشور در رده QS قرار دارند. دانشگاه HSE در روسیه 20 برنامه مضاعف خارجی را برای مدرک اروپایی فراهم می‌آورد، جدا از این‌که به دانشجویان مدرک مقطع تحصیلی آنها را خواهند داد، یک گواهی از سمت دانشگاه HSE به دانشجویان ارائه می‌شود.

سوالات متداول در مورد تحصیل در روسیه

برای هر فرد دانشجویی ممکن است سوالاتی پیش بیاید. کسانی که برای تحصیل به روسیه رفته‌اند با این موضوعات به خوبی آشنا هستند. بسیاری از دانشجویان روسیه به انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین می‌پیوندند و در آنجا می‌توانند با دانشجویان هم دوره‌ای خود و حتی با دانشجویان قبل از خود تبادل نظر داشته باشند.

در کل طبق نظر آنهایی که این تجربه را از سر گذرانده‌اند، سفر به روسیه حتی اگر برای تحصیل باشد یک سفر رمانتیک و به یاد ماندنی است. بهتر است که زبان این کشور را یاد بگیرند؛ زیرا تعداد کسانی‌که به انگلیسی صحبت می‌کنند بسیار کم هستند؛ هم‌چنین همان‌طور که گفته شد می‌توان در فیس بوک یا با روش‌های دیگر با دانشجویان قبل از خود صحبت کنند و سوالاتی را از آنها بپرسند مثلا:

 • برنامه زندگی در روسیه چگونه است و آنها چگونه خود را وفق دادند؟
 • برای تحصیلات خود چه سطحی از زبان روسی بدانند؟
 • شرایط وام دانشجویی چیست؟
وبلاگ Grass Route Adventures برای همین کار ساخته شده است تا دانشجویان جدید با قدیمی‌ها تبادل نظر داشته باشند و هر گاه سوالی برایشان پیش آمد بپرسند و از تجربیات آنها استفاده کنند.

مقاطع آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه یکی از نظام‌های آموزشی قوی در سطح جهانی به‌شمار می‌رود و از قدمت بالایی برخوردار است. آموزش‌های عالی در این کشور در مراکز دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود؛ همان‌طور که می‌دانید تحصیل در مراکز دولتی رایگان است.

 مراکز آموزش عالی روسیه به سه نوع تقسیم‌بندی می‌شوند:

 1. دانشگاه
 2. آکادمی 
 3. انستیتو
انستیتوها مراکزی هستند که به ارائه‌ی رشته‌های خاص می‌پردازند. 

انستیتوهای معروف روسیه عبارتند از:

 • انستیتو هواشناسی
 • انستیتو هوافضا
 • انستیتو معدن
 • انستیتو صنایع ماهی

2-دانشگاه‌ها مانند ایران هستند. مراکزی که دارای چند دانشکده هستند و رشته‌های متنوعی را ارائه می‌دهند؛ البته دانشگاه‌ها نیز ممکن است به ارائه‌ی گروه خاصی از رشته‌ها بپردازند؛ مثلا دانشگاه‌های علوم‌پزشکی، دانشگاه‌های فنی، دانشگاه‌های علوم انسانی یا دانشگاه‌ چاپ و انتشارات به ارائه‌ی رشته‌هایی در حوزه‌های مربوط به تخصصشان می‌پردازند. دانشگاه‌ها بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در روسیه هستند.

3-مراکز بعدی آکادمی‌ها هستند که در بخشی از آموزش به تربیت دانشجو و امور پژوهشی می‌پردازند.

در هیئت علمی این دسته از مراکز لازم است حداقل پنج نفر با مدارک تحصیلی آکادمیک عضو باشند. معمولاً سطح علمی آکادمی‌ها در بالاترین سطح نسبت به سایر مراکز آموزشی قرار دارد.

از مهم‌ترین آکادمی‌های روسیه می‌توان اشاره کرد به :

 • آکادمی پزشکی مسکو
 • آکادمی کشاورزی مسکو
 • آکادمی صنایع شیمی
 • آکادمی دریا
لازم به ذکر است برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه مسکو علی‌رغم این‌که جزء آکادمی‌ها محسوب نمی‌شوند، از سطح علمی بالایی برخوردارند.

لیسانس در روسیه

لیسانس در روسیه

اولین نکته‌ای که یک دانشجوی بین‌الملل برای درخواست پذیرش در روسیه باید بداند این است که دوره‌ی چهارساله‌ی لیسانس در این کشور به زبان روسی تدریس می‌شود و تسلط به این زبان از شرایط گرفتن پذیرش است. داشتن مدرک دیپلم شرط اصلی ورود به دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی است. پیش از ورود به دانشگاه متقاضیان باید در دوره‌ی پادفک شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون این دوره وارد دانشگاه شوند.

نکته‌ی جالب توجه این است که شما می‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین‌الملل برای تحصیل در تمام رشته‌ها در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرید.

شهرهای معروف روسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی، سن‌پترزبورگ و مسکو هستند.

مدارک مورد نیاز برای درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • شناسنامه،
 • مدارک تحصیلی قبلی،
 • گذرنامه،
 • عکس.

مراحلی که برای ثبت‌نام باید پشت سر بگذارند:

 1. ابتدا شما باید درخواست خود را به‌صورت اینترنتی ثبت کنید و پس از ترجمه‌ی مدارک به زبان روسی آن‌ها را به همراه یک برگ کپی رسمی به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهید.
 2. بهتر است پیش از ثبت‌نام شرایط دانشگاه‌های مورد نظر خود را بررسی کنید؛ چرا که ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به مدارک اضافه‌ای مانند رزومه یا نمونه کارهای شما نیاز داشته باشند.
 3. افراد متقاضی نگران زبان خود نباشند؛ چرا که کارمندان برای مراحل ثبت‌نام به زبان انگلیسی هم جوابگوی آنها خواهند بود؛ هم‌چنین کارکنان دانشگاه دعوت ویزا را به دانشجویان ارائه می‌دهند و برای اقامت با آنها صحبت خواهند کرد.

فوق لیسانس در روسیه

فوق لیسانس در روسیه

معمولاً دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند، به تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد در مسکو فکر می‌کنند.

هزینه‌های تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورها پایین‌تر است.

دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بالایی برخوردارند و دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد، می‌توانند به راحتی در مقطع دکترا پذیرش بگیرند.

بورسیه‌های تحصیلی این کشور برای دانشجویان ارشد بسیار گسترده‌تر از بورسیه‌های دانشجویان کارشناسی است. 

دروس ارائه شده در دوره‌ی فوق‌لیسانس به دو زبان روسی و انگلیسی است. دانشجویانی که متقاضی تحصیل به زبان انگلیسی هستند؛ لازم است تسلط کافی به این زبان داشته باشند؛ اما ارائه‌ی مدرک زبان الزامی نیست.

هزینه‌های تحصیل در بین دانشگاه‌های روسیه متفاوت است؛ اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که این هزینه‌ها نسبت به هزینه‌های دانشگاه‌های اروپایی بسیار کم‌تر است و در عین حال سطح علمی دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های اروپایی برابری می‌کند. 

مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد پس از دوسال آموزش و کارهای پژوهشی به دانشجویان اعطا می‌شود.  

شرایط مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی‌ارشد به شرح زیر است:

 • لازم است دانشجویان متقاضی مدرک لیسانس داشته باشند.
 • متقاضیان فرمی حاوی رشته‌ی تحصیلی مورد نظر و علایق تحصیلی خود پر کرده و ارسال می‌کنند.
 • مدارک دیپلم، لیسانس و سایر دوره‌های تحصیلی و افتخارات تحصیلی باید به زبان روسی ترجمه شوند و به همراه یک کپی رسمی ارسال شوند تا تأیید شود که دانشجو می‌تواند در مقطع فوق‌لیسانس تحصیل کند.
 • سایر مدارک شناسایی مانند ویزای دانشجویی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و عکس گذرنامه مورد نیاز است.
 • دانشجویان باید گواهی پزشکی تأیید سلامت و آزمایش HIV خون خود را به تأیید کنسولگری روسیه برسانند و تأییدیه را ارسال کنند.

دکترا در روسیه

دکترا در روسیه

کشور روسیه طی چند سال اخیر به علت بالا رفتن سطح علمی دانشگاه‌هایش و همچنین روابط بسیار خوبی که با ایران دارد، بسیار مورد تقاضای ایرانیان برای ادامه تحصیل قرار گرفته است.

از مزایای تحصیل دکترا در روسیه می‌توان اشاره کرد به:

 • به مورد تایید بودن دانشگاه‌های روسیه توسط ایران اشاره کرد.
 • اخذ ویزا از نکات بسیار مهمی است که در اخذ پذیرش تحصیلی بسیار مهم است؛ به دلیل روابط بسیار خوبی که بین ایران و روسیه وجود دارد، اخذ ویزا روسیه بسیار آسان است.
 • هزینه‌های پایین تحصیل دکترا در روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیاری از دانشجویان را  به سمت تحصیل در روسیه می‌کشاند.
 • سطح علمی دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های مطرح اروپایی یکسان است.

فهرست رشته‌های موجود در مقطع دکترا در روسیه به زبان انگلیسی به قرار زیر است:

 • خلبانی / هوافضا: مهندسی هوافضا، مهندسی هواپیما، مهندسی موشک، آویونیک، مدیریت فرودگاه، مدیریت هوافضا، فرودگاه و مدیریت پرواز.
 • رشته‌های پزشکی: پزشکی عمومی، اطفال، دندانپزشکی، داروسازی، بهداشت عمومی، پرستاری.
 • کامپیوتر / فناوری اطلاعات / مخابرات: مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ها، فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی سخت‌افزار و نرم‌افزار کامپیوتر، مخابرات، مهندسی مخابرات.
 • رشته‌های مهندسی: مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی الکترومکانیک، مهندسی مکانترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی نفت و گاز، مهندسی نفت، بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی معدن، زمین شناسی، زمین سنجی، برنامه ریزی و مدیریت زمین.
 • رشته‌های اقتصاد: اقتصاد، اقتصاد بین‌الملل، مدیریت بازرگانی، مدیریت، حسابداری و حسابرسی، بانکداری و امور مالی، روابط اقتصادی بین‌المللی، هتل‌داری و مدیریت گردشگری.

مدارس در روسیه

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در روسیه

تحصیل در مدارس ایرانی برای دانش‌آموزان مقیم خارج، از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق آمار ارائه شده از هر 15 هزار دانشجوی ایرانی مقیم خارج، 13 هزار نفر در مدارس ایرانی و بومی تحصیل می‌کنند.

این مدارس در اکثر کشورها وجود دارند. روسیه از این قاعده مستثنی نیست. مدارس بومی، بین‌المللی و بومی در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ قرار دارند و دانش‌آموزان می‌توانند به تحصیل در مقاطع مختلف و در رشته‌های مختلف بپردازند.

دانش‌آموزان ایرانی مقیم روسیه همچنین می‌توانند در مدارس روسی و کالج‌ها در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود به تحصیل بپردازند. روسیه جزء کشورهایی است که نظام آموزشی بسیار قوی دارد و دولت این کشور اهمیت زیادی به دانش‌آموزان و دانشجویان می‌دهد.

چنان‌چه می‌خواهید فرزند خود را برای تحصیل به روسیه بفرستید، لازم است تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهید.

 • سن فرزند شما،
 • شهری که می‌خواهد در آن تحصیل کند،
 • رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه‌ی او،
 • اقامت در خوابگاه یا آپارتمان و نوع مدرسه‌ (شبانه‌روزی یا روزانه) مواردی است که در زندگی فرزندان دور از والدین تأثیرگذار است.

اعتبار دانشگاه‌های روسیه

اعتبار دانشگاه های روسیه

به‌طور کلی کشور روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار است و جزء کشورهای پیشرفته‌ی جهان محسوب می‌شود. در آمارهای اخیر رنکینگ دانشگاه‌های جهان، دانشگاه‌های روسیه در رتبه‌های بالایی قرار گرفته‌اند که این امر نشان از بالا بودن سطح علمی و اعتبار این دانشگاه‌ها در سطح جهانی است.

روسیه از سال 2003 عضو سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا است و همین امر باعث برابری سیستم آموزشی این کشور با بسیاری از کشورهای اروپایی شده است. روسیه دارای 896 دانشگاه است که از این تعداد 530 دانشگاه جزء مراکز دولتی هستند. تعداد 97 دانشگاه از دانشگاه‌های روسیه در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.

نام دانشگاه رتبه‌ی جهانی رشته‌های برتر
*دانشگاه لومونوسوف* 84 رشته‌های ریاضیات، زبان شناسی، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناس،رشته‌ی علوم رایانه
دانشگاه سن پترزبورگ 234 رشته‌های تاریخ و باستان‌شناسی، ریاضیات، زبان‌های مدرن، فیزیک و ستاره‌شناس، زبان‌شناسی
دانشگاه نووسیبیرسک 231 رشته‌های فیزیک و ستاره‌شناسی، فلسفه

 

دانشگاه‌های کشور روسیه در رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی، پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی از کیفیت علمی و اعتبار بالایی برخوردارند. دانشگاه لومونوسف و دانشگاه ایالتی مسکو دو دانشگاه مطرح در ارائه‌ی این رشته‌ها هستند.

چاپ مقالات علمی در روسیه

چاپ مقالات علمی در روسیه

چاپ مقاله‌های علمی در همه‌ی دانشگاه‌های دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. ارائه‌ی مقاله باعث می‌شود شما رزومه‌ای قوی ارائه دهید و این امر در اخذ بورسیه کمک زیادی به شما خواهد کرد. ارائه‌ی مقاله در دوره‌های مختلف دانشجویی یک برگ برنده برای شما خواهد بود؛ چنان‌چه مقاله‌ی شما درباره‌ی موضوعی جدید باشد بیش از مقاله‌های دیگر مورد توجه افراد واقع خواهد شد.

ارائه‌ی مقاله‌های خوب توسط دانشجویان برای دانشگاه یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود و به همین دلیل تشویق‌هایی برای دانشجویان ارائه دهنده‌ی مقاله در نظر گرفته خواهد شد.

 

رشته‌های غیر پزشکی در روسیه

رشته های غیر پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه موقعیت‌های بسیار خوبی برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار برای شما فراهم می‌کند.

دانشگاه‌های این کشور علاوه‌بر این که از شرایط تحصیلی و سطح علمی خوبی در بین تمام نقاط جهان برخوردارند، هزینه‌های زیادی برای تحصیل در بر نمی‌گیرند؛ حتی شما می‌توانید با استفاده از ویزای تحصیلی پس از فارغ‌التحصیلی، ویزای کار و اقامت در روسیه بگیرید و شهروند روسیه محسوب شوید.

در این قسمت به ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی رشته‌های پرطرفداری مانند نفت، خلبانی، هنر، موسیقی، کامپیوتر، هوافضا، داروسازی، مهندسی، معماری، حقوق، مدیریت، توریسم، سینما، طراحی لباس، جواهر و... ارائه می‌دهیم.

اگر قسمت‌های قبلی مقاله را مطالعه کرده باشید، متوجه شده‌اید که روسیه دارای دانشگاه نفت و گاز است که جز دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران است. این دانشگاه با بهره‌گیری از استادان و مهندسان باتجربه و استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها دانشجویان خود را به مهندسینی خبره تبدیل می‌کند.

شما می‌توانید شاخه موردعلاقه‌ی خود را انتخاب کنید تا برنامه‌های متناسب با آن برای شما ارائه شود. برنامه‌های تحصیل شامل بهره‌برداری، استخراج نفت و گاز، حمل و نقل و حفاری است؛ بنابراین شما از سال سوم آموزش، گرایش خود را مشخص خواهید کرد.
 • رشته‌ خلبانی در دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ روسیه ارائه می‌شود. روسیه یکی از ابرقدرت‌های صنایع هوایی است و تحصیل خلبانی در این کشور موقعیت‌های بسیار عالی در آینده در اختیار شما قرار خواهد داد. در دانشگاه ایالتی هوافضای سن پترزبورگ رشته‌هایی مانند خلبانی هواپیما، مراقبت هواپیما، مهندسی فرودگاه و... ارائه می‌شود؛ همچنین شما می‌توانید در انستیتوهای موجود در روسیه به تحصیل در رشته‌ی خلبانی بپردازید.
 • رشته کامپیوتر از مدرن‌ترین رشته‌های عصر حاضر است که بازارکار آن در شاخه‌های مختلف وجود دارد. این رشته در روسیه مانند بسیاری از کشورها در دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌شود و اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها کار سختی نیست. دانشجویان ممتاز می‌توانند با اخذ بورسیه‌های تحصیلی با هزینه‌های کم‌تری به تحصیل در این رشته بپردازند. این رشته در دانشگاه‌های سن پترزبورگ، مسکو و دانشگاه‌های صنعتی ارائه می‌شود.
 • رشته مهندسی هوافضا یکی از رشته‌هایی است که در آکادمی‌ها و انستیتوهای تخصصی ارائه می‌شود. مسکو دارای یک دانشگاه اختصاصی برای این رشته و شاخه‌های مربوط به آن است و متخصصین حرفه‌ای در این زمینه تربیت می‌کند؛ همان‌طور که می‌دانید روسیه یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های تجهیزات هواپیمایی است.
 • رشته داروسازی پس از پزشکی و دندان‌پزشکی جزء رشته‌های پرطرفدار گروه تجربی قرار دارد. روسیه دارای دانشکده‌ی داروسازی است و دانشجویان را به‌صورت حرفه‌ای و تجربی با داروها و بیماری‌ها آشنا می‌کند. این رشته در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه می‌شود.
 • رشته مهندسی، بسیاری از ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در شاخه‌های مختلف مهندسی هستند که به دلیل شرایط سخت پذیرش دانشگاه‌های ایران موفق نمی‌شوند. روسیه یکی از کشورهایی است که شما در آن می‌توانید به راحتی در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود تحصیل کنید. شاخه‌های مهندسی در بسیاری از دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌شود؛ همچنین دانشجویان ممتاز رشته‌های مهندسی می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی و امکانات و تشویقاتی که دانشگاه برای آن‌ها در نظر می‌گیرد، استفاده کنند. 
 • رشته‌ی معماری در روسیه اصولی و کاربردی به هنرجویان آموزش داده می‌شود. آن‌ها در این رشته می‌آموزند چگونه با بهره‌گیری از دانش و مهارت با کم‌ترین هزینه، خانه‌ها و ساختمان‌هایی اصولی با ظاهر چشم‌گیر طراحی کنند. دانشگاه نووسیبیرسک در ارائه‌ی کارشناسی ارشد این رشته حرف اول را می‌زند و فارغ‌التحصیلان معماری این دانشگاه، متخصصین حرفه‌ای هستند.
 • دانشکده‌ی عالی مدیریت GSOM سن پترزبورگ یکی از بهترین مراکز برای تحصیل در رشته مدیریت است و فارغ‌التحصیلان از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار خواهند بود. دانشجویان رشته‌ی مدیریت، نه تنها آموزش‌های لازم در این رشته را کسب می‌کنند؛ بلکه تجاربی درباره‌ی حل مشکلات خاص مدیریتی در فضاهای مختلف را به دست می‌آورند. شاخه‌های مختلف مدیریت در روسیه ارائه ‌می‌شود که مدیریت بین‌الملل، مهم‌ترین گرایشی است که در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.
 • تحصیل در رشته‌های گردشگری در کشورهای توریستی بسیار موفق خواهد بود.
 • همان‌طور که گفتیم روسیه دارای انستیتو و آکادمی‌های تخصصی برای رشته‌های خاص است. شما می‌توانید در این مراکز به تحصیل در گرایش‌های مختلف هنر مانند موسیقی، سینما، طراحی لباس و... بپردازید. دانشجویان می‌توانند در تمام مقاطع در رشته‌های هنر در روسیه تحصیل کنند. دانشگاه سن‌‌پترزبورگ مهم‌ترین دانشگاه ارائه‌ دهنده‌ی شاخه‌های مختلف هنر است.
 • دانشگاه سن‌ پترزبورگ یکی از بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی گرایش‌های مختلف موسیقی است که میزان اطلاعات و اعتبار مدرک آن با بهترین دانشگاه‌های اروپا در این زمینه برابری می‌کند. در رشته‌ی موسیقی شما تمرینات شنوایی انجام می‌دهید، تئوری موسیقی می‌خوانید، با سازها آشنا می‌شوید و با هر آن‌چه لازم است از موسیقی بدانید، آشنا خواهید شد. دوره‌های فوق‌لیسانس موسیقی یک دوره‌ی پنج ساله است که گرایش‌های متنوعی نسبت به لیسانس دارد. موسیقی‌شناسی، آهنگ‌سازی، خوانندگی اپرا و... جزء گرایش‌های ارشد این رشته هستند. دوره‌ی دکترای موسیقی یک دوره‌ی سه ساله است و بیشتر وقت و تمرکز دانشجویان صرف ارائه‌ی پروژه و پایان‌نامه می‌شود. 

حقوق در کشور روسیه

کشور روسیه برای تحصیل در رشته حقوق بسیار مناسب است. دانشجویان این رشته در ضمن تحصیل می‌توانند مهارت‌های زیادی را فرا بگیرند. شرایط تحصیل در رشته حقوق کشور روسیه با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

حقوق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برای ورود به مقطع کارشناسی می‌توانید بعد از دیپلم، اقدام نمایید و نیازی به شرکت در آزمون سراسری نخواهد بود. برای ورود به کارشناسی‌ارشد حقوق در روسیه باید حتماً دارای مدرک کارشناسی حقوق باشید.

کارشناسی‌ارشد این رشته در روسیه در گرایش‌های مختلف از جمله:

 • حقوق مالی و اجرایی،
 • حقوق مدنی،
 • تاریخ قانونی،
 • حقوق بین‌الملل،
 • حقوق تجارت و کسب و کار،
 • تئوری حقوق،
 • حقوق کار،
 • حقوق جزا و جرم‌شناسی،
 • حقوق خانواده،
 • حقوق زمین،
 • حقوق محیط‌زیست،

هزینه تحصیل در روسیه با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی، گرایش، ملیت دانشجو و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه مبلغی حدود ۳۹۸۵۰۰ روبل است.

دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه لومونوسوف مسکو، دانشگاه ایرکوتسک از دانشگاه‌های حقوق روسیه هستند. زبان تحصیل در روسیه انگلیسی و روسی بوده و با توجه به توانایی ها و شرایط می‌توانید درخواست پذیرش دهید. هزینه زندگی در روسیه نسبتا پایین بوده و برای داشتن یک زندگی مرفه دانشجویی ماهانه مبلغی حدود 30000هزار روبل  نیاز دارید. هزینه خورد و خوراک در کشور روسیه برای دانشجو حدود 10000 هزار روبل در ماه است.

هزینه اجاره بها در روسیه گران بوده و بین 16 تا 50 هزار روبل در ماه اجاره‌ی خانه دانشجویی می‌شود؛ به همین سبب به دانشجویان توصیه می‌شود در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته باشند.

خلبانی در کشور روسیه

روسیه یکی از کشورهای رویایی برای علاقه‌مندان به هوانوردی و خلبانی محسوب می‌شود، کسانی‌که آرزوی خلبان شدن را در سر می‌پرورانند، این کشور می‌تواند یکی از مقاصد ایده‌آل برای آنان باشد. روسیه حدود 11 دانشگاه مجهز هوانوردی دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود می‌توانند در هر یک از این دانشگاه‌ها تحصیل نمایند. تحصیل خلبانی در این کشور مزیت‌هایی دارد که به علت همین مزیت‌ها، تحصیل در روسیه مورد توجه است.

در روسیه خلبانی با انواع هواپیماهای مسافربری، باربری و جنگنده آموزش داده می شود. دانش‌آموزان نخبه در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از بورسیه‌ی تحصیلی استفاده نمایند. روسیه بعد از پایان دوره خلبانی برای دانش آموختگان گواهینامه‌ای بین‌المللی صادر می‌کند که با این گواهینامه می‌توان در اقصی نقاط جهان استخدام شد. دانش‌آموختگان بعد از پایان دوره‌ی تحصیل در اسرع وقت به استخدام در آمده و امکانات زیادی در اختیار آنان قرار می‌گیرد، به عنوان مثال افرادی که در ایرفلوت استخدام می‌شوند از امکاناتی از جمله 70 روز مرخصی در سال، بلیط های هواپیمایی رایگان برای خلبان و اعضای درجه یک خانواده، هزینه‌ی رفت و آمد رایگان به محل زندگی و حقوق بالا بهره مند می‌شوند.

خلبانان روسیه از درآمد بالایی برخوردار هستند؛ به‌طوری که کمک خلبانان در هر ماه 150 هزار روبل دستمزد دارند و حقوق سر خلبانان از 300000 روبل در ماه آغاز می‌شود. هزینه تحصیل در رشته خلبانی در این کشور بسیار بالا بوده؛ به‌طوری که دانشجویان باید هر ترم حداقل 500 هزار روبل برای دروس عملی و 45 هزار روبل برای هر دوره کلاس تئوری شهریه پرداخت نمایند. افرادی که بورسیه دریافت می‌کنند، هزینه‌های لازم برای زندگی در روسیه را باید پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در روسیه خوشبختانه پایین بوده و در مقایسه با کشورهای آمریکایی و بسیاری از کشورهای اروپایی مانند سوئد و انگلستان زندگی مقرون به صرفه‌تر است. برای داشتن یک زندگی مرفه در روسیه نیاز به 800 دلار در ماه دارید. زندگی در خوابگاه و خانه‌های دانشجویی در روسیه بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. هزینه‌ی اجاره آپارتمان‌های یک خوابه در روسیه تقریبا ماهانه حدود 500 دلار است؛ به‌ همین سبب به دانشجویان توصیه می‌شود که خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب نمایند.

زبان تحصیل در روسیه برای رشته خلبانی انگلیسی است و شما با *اخذ مدرک زبان آیلتس*با نمره‌ی بالای 6 به شرط داشتن معدل بالا در دبیرستان و پیش‌دانشگاهی می‌توانید، برای پذیرش در دانشگاه اقدام نمایید.

آموزش خلبانی در این کشور شامل سه دوره:

 1. آماتور خلبانی،
 2. خلبانی تجاری،
 3. خلبانی خطوط هوایی.

برای خلبان شدن گذراندن هر سه دوره الزامی خواهد بود.

تست‌های پزشکی برای ورود به این رشته در روسیه بسیار سخت است و سلامت فیزیکی، جسمی و روانی فرد به‌طور دقیق سنجیده می‌شود.

تسهیلات دانشجویی در روسیه

خدمات بانکی دانشجویان روسیه

خدمات بانکی برای دانشجویان در روسیه

برای انجام تراکنش‌های بانکی لازم است پیش از سفر به روسیه از نحوه‌ی تراکنش‌های بین‌المللی مطلع شوید. احتمالا لازم است در یکی از بانک‌های روسیه افتتاح حساب کنید و تراکنش‌های بین‌المللی خود را به‌صورت اینترنتی یا حضوری انجام دهید.

همچنین با مشغول شدن به کار دانشجویی، نیاز به حسابی دارید که دستمزدتان واریز شود؛ پس از گذشت زمان و آشنا شدن با *شرایط زندگی در روسیه*می‌توانید از نحوه‌ی انجام خدمات بانکی و مالی در روسیه مطلع شوید.

ممکن است بانک‌های داخل کشور نیز خدماتی خاص برای برقراری ارتباط مالی با کشورهای دیگر ارائه دهند. برای مثال سامانه‌ی پی پول، سامانه‌ای است که برای انجام تراکنش‌های بانکی بین دو واحد پولی مختلف طراحی شده است. می‌توانید از بانک حساب خود در این مورد راهنمایی بگیرید.

تسهیلات درمانی دانشجویان روسیه

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در روسیه

بیمه و تسهیلات درمانی یکی از مهم‌ترین نیازهای دانشجویان بین‌المللی است. دانشجویان به بیمه‌ای نیاز دارند که حداقل شامل درمان‌های سرپایی و خدمات بستری در مراکز درمانی باشد. ارائه‌ی این خدمات ابتدایی برای دانشجویان خارجی با نشان دادن ویزا و یا کارت دانشجویی صورت می‌گیرد. ارائه‌ی کلیه خدمات اورژانسی پزشکی برای دانشجویان در روسیه رایگان است.

برخی از شرکت‌های بیمه دارای خدمات بیمه در محیط بین‌الملل هستند. برای استفاده از این بیمه‌ها لازم است، ابتدا هزینه‌های پزشکی را شخصاً پرداخت کنید و پس از بازگشت به کشور و ارائه‌ی مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها را از بیمه دریافت کنید؛ همچنین شما می‌توانید در بدو ورود به روسیه برای خود بیمه‌ی خصوصی خریداری کنید. 

خدمات بیمه‌ی دانشجویی در روسیه شامل:

 • مشاوره پزشکی 24 ساعته،
 • خدمات بازگشت مجدد به وطن دانشجو،
 • هزینه‌های اورژانسی پزشکی و دندانپزشکی،
 • درمان‌های سرپایی و بستری.
برای بهره‌مندی از خدمات پزشکی لازم است دفترچه‌ بیمه، کارت دانشجویی یا پاسپورت خود را ارائه دهید. 

کارت دانشجویی روسیه

امتیازات کارت دانشجویی در روسیه

دانشجویان بین‌المللی در روسیه می‌توانند از مزایا و تخفیفاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، استفاده کنند.

در ادامه به بیان چند مورد از تسهیلات ارائه شده می‌پردازیم:

 • دانشجویان خارجی می‌توانند از تخفیفات قابل توجه حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای این کار تنها کافی است که  کارت دانشجویی خود را نشان دهید و با پرداخت ۱۰۰۰ روپ ماهانه از خدمات نا‌محدود حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنید. با ارائه‌ی کارت دانشجویی می‌توانید تا سقف 50 درصد در سفرهای بین شهری در روسیه تخفیف بگیرید.
 • بازدید از اماکن عمومی مانند موزه‌ها و جاذبه‌های توریستی روسیه با ارائه‌ی کارت دانشجویی شامل تخفیف تا میزان زیادی خواهد شد. برای نمونه، شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌های ناچیز از گالری‌های Tretyakov یا موزه‌ی Pushkin بازدید کنید.
 • بسیاری از رویدادهای فرهنگی که در ماه می در در این کشور برگزار می‌شود، برای شما رایگان خواهد بود.
 • فروشگاه‌های مختلف روسیه به ویژه فروشگاه‌های پوشاک و کفش در دوره‌های مشخصی تخفیفاتی ویژه‌ی دانشجویان ارائه می‌دهند که شما با ارائه‌ی کارت دانشجویی می‌توانید با تخفیف خرید کنید.
بهتر است وقتی در شهرهای این کشور قدم می‌زنید، کارت دانشجویی خود را حتما به همراه داشته باشید؛ چرا که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف کاربرد داشته باشد.

خوابگاه در روسیه

خوابگاه در روسیه

خوابگاه‌های دولتی روسیه به دانشجویانی که موفق به اخذ بورس تحصیلی می‌شوند، تعلق می‌گیرد. سایر خوابگاه‌ها با هزینه‌های بسیار کم‌تر نسبت به اجاره‌بهای آپارتمان‌ها و منزل‌های دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند.

در روسیه انواع مختلفی از خوابگاه‌ها در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد:

 • مدل بلوکی
 • مدل راهرویی
 • مدل آپارتمانی
 1. خوابگاه‌های راهرویی در هر راهرو تعدادی اتاق قرار دارد و سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه در انتهای هر راهرو به صورت مشترک بین اتاق‌هاست.
 2. در خوابگاه‌های بلوکی، هر بخش دارای سرویس بهداشتی و امکانات مجزا است.
 3. هر واحد از خوابگاه‌های آپارتمانی دارای امکانات مستقل مانند آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی است.

بسیاری از دانشگاه‌ها هر سه نوع خوابگاه را ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند با توجه به تمایل و وضعیت مالی خود، خوابگاه مورد نظر را انتخاب کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه، دانشجویان بین‌المللی خود را در خوابگاه‌های هتل مانند، اسکان می‌دهند. محوطه‌ای در نزدیکی دانشگاه برای این دانشجویان ساخته و تجهیز می‌شود و در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

مجوز کار دانشجویی روسیه

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در روسیه

  کار دانشجویی در روسیه قوانین خاصی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد و درواقع کار با ویزای دانشجویی در روسیه ممنوع است؛ اما اگر دانشجو بتواند مجوز بگیرد و پس از موافقت دانشگاه و مسئولان پلیس مهاجرت، می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت به مدت 10 الی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شود.

 • دانشجویان لیسانس می‌توانند به مدت 10 ساعت در هفته کار کنند و در هر ساعت 8 تا 10 دلار درآمد داشته باشند که با این درآمد می‌توان از پس مخارج زندگی دانشجویی در روسیه برآمد.
 • دانشجویان فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی مجاز به کار 10 ساعت در هفته هستند.

باید توجه داشته باشید که در این کشور شما به هیچ‌وجه اجازه‌ی کار بدون مجوز را ندارید؛ چنان‌چه بدون مجوز حتی به چند نفر زبان آموزش دهید یا به کارهای ابتدایی خدمات کامپیوتری مانند نصب ویندوز بپردازید، بازخواست خواهید شد. 

دانشجویان در ایام تعطیلات می‌توانند به کارهایی مانند ترجمه‌های غیر رسمی یا لیدری تورهای ایرانی بپردازند و کسب درآمد کنند؛ چنان‌چه پلیس*مهاجرت به روسیه*متوجه شود که دانشجویی بدون مجوز مشغول به کار است، جریمه‌های مختلفی برای دانشگاه و دانشجو درنظر می‌گیرد. دانشجو برای همیشه از دانشگاه اخراج می‌شود و مثلا دانشجو به مدت 5 سال دیپورت خواهد شد و دانشگاه موظف به پرداخت جریمه می‌شود. 

مشاغل دانشجویی روسیه

مشاغل دانشجویی روسیه

قوانین کشور روسیه این اجازه را به دانشجویان خارجی می‌دهد که در حین تحصیل کار کنند.

دانشجویان می‌توانند با توجه به رشته‌ای که تحصیل می‌کنند به کار بپردازند. برای مثال دانشجویان رشته‌های پرستاری یا علوم آزمایشگاهی می‌توانند به عنوان کمک‌پزشک یا دستیار در مجموعه‌های درمانی مشغول به کار شوند.

به‌طور کلی دانشجویان نمی‌توانند در ارگان‌های دولتی مشغول به کار شوند و چنان‌چه بخواهند با توجه به تخصص و مدرکی که دارند کار کنند باید در آزمون‌های استخدامی شرکت کرده و با سایر شهروندان برای گرفتن این کارها رقابت کنند.

معادل سازی مدارک در روسیه

معادل سازی مدارک در روسیه

برای اخذ پذیرش ابتدا باید مدارک خود را ترجمه کنید.

برای ترجمه و معادل‌سازی باید مراحل زیر را طی کنید:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات باید دارای مهر تأیید مدرسه، آموزش و پرورش شهرستان و آموزش و پرورش استان باشد.
 • پس از گرفتن مهرها نیاز به تاییدیه تحصیلی دارید که می‌توانید آن را از دفاتر پیشخوان که این خدمات را ارائه می‌دهند، درخواست کنید.
 • حال نیاز است مدارک شما ترجمه شوند. بهتر است فرآیند ترجمه مدارک در کشور روسیه انجام بگیرد. ترجمه‌های صفحه اول پاسپورت، صفحه اول شناسنامه، دیپلم و ریزنمرات مدارکی هستند که باید ترجمه شوند.
 • مدارک شما ابتدا باید به تأیید وزارت علوم برسند و سپس به سفارت روسیه ارسال شده و تأیید شوند.
لازم است پیش از ارسال کامل مدارک، به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا چنان‌چه به مدرکی بیش از موارد گفته شده نیاز است، نسبت به تهیه و ارسال آن اقدام کنید.

آزمون‌های ورودی مقاطع مختلف در روسیه

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در روسیه

دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان پزشکی آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند. این آزمون‌ها معمولاً برای افرادی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند برگزار می‌شود. هر کدام از دانشگاه‌های این کشور دارای شرایط مختلفی برای پذیرش هستند.

دوره‌ی پادفک دوره‌ای است که برای آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌ها ارائه می‌شود؛ اما برای رشته‌های غیر از پزشکی آزمون‌های خاصی تعریف نشده است.

شرایط گرفتن پذیرش *پزشکی در روسیه* نسبت به بسیاری از کشورها ساده‌تر است و همین امر باعث شده است این کشور یکی از مقاصد اصلی دانشجویان پزشکی باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند، نیازی به ارائه‌ی مدارک زبان ندارند و تنها کافی‌ است در مصاحبه‌ای که از آن‌ها گرفته می‌شود، نمره‌ی قبولی کسب کنند. 

ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به سلیقه‌ی خود شرایط خاصی برای پذیرش در نظر بگیرند. شما می‌توانید با معرفی دانشگاه مورد نظر خود به مشاوران از شرایط پذیرش در این دانشگاه‌ها مطلع شوید.

شرکت در آزمون‌های بین المللی در روسیه

شرکت در آزمون های بین المللی در روسیه

یکی‌دیگر از کارهایی که می‌توانید برای تقویت رزومه‌ی کاری خود برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار در تمام نقاط جهان انجام دهید، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی مختلف هست. همه ساله در کشورهای مختلف آزمون‌های تخصصی در زمینه‌های مختلفی به صورت تئوری یا عملی برگزار می‌شود که میزان مهارت و دانش افراد در رشته‌ی مورد نظر را مشخص می‌کند. ارائه‌ی مدارک این آزمون‌ها و شرکت‌ در آن‌ها باعث افزایش توانایی و اطلاعات شما می‌شود و یک امتیاز مثبت محسوب می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین آزمون‌هایی که در سطح بین‌الملل برگزار می‌شود، آزمون‌های زبان‌های مختلف است. دانشجویان با داشتن مدارکی مانند مدرک بین‌المللی زبان روسی، می‌توانند رزومه‌ی خود را تا حد زیادی تقویت کنند.

آزمون‌های علمی و رقابت‌های مختلف به صورت انفرادی یا تیمی در کشور روسیه برگزار خواهد شد.

با کسب اطلاعات این مسابقات و آزمون‌ها و شرکت در آن‌ها هم می‌توانید میزان مهارت خود را بسنجید و تجربه کسب کنید و هم با کسب مقام از جوایز و تشویق‌های در نظر گرفته شده بهره‌مند شوید.‌

کنفرانس‌ها و جشن‌ها در روسیه

کنفرانس های علمی در روسیه

کنفرانس بین‌المللی روسیه یکی از کنفرانس‌هایی است که دانشجویان می‌توانند به آن مقاله ارسال کنند. این کنفرانس یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌هایی است که سالانه در کشور روسیه برگزار می‌شود. ‌

افراد می‌توانند مقالات خود در رشته‌های زیر به این کنفرانس ارسال کنند:

 • روانشناسی و علوم اجتماعی،
 • مهندسی برق و کامپیوتر،
 • فلسفه،
 • مهندسی نفت و مهندسی شیمی،
 • علوم کشاورزی و منابع طبیعی،
 • زبان شناسی،
 • علوم پایه،
 •  مهندسی،
 • دندانپزشکی و داروسازی.

در صورت اخذ تأییدیه از امتیازات بسیار خوبی مانند چاپ مقاله، اعطای گواهی رسمی پذیرش و... بهره‌مند شوند.

کنفرانس بین‌المللی میان روسیه و شرق در این کشور برگزار می‌شود. مقالات ارسال شده به این کنفرانس صرفا باید در رشته‌های هنر و علوم‌انسانی باشند.

برخی از محورهای تخصصی که در این کنفرانس از اهمیت زیادی برخوردارند، عبارتند از:

 • هنر به عنوان راهی برای درک و شناخت، 
 • فلسفه‌ی هنر در پیوند بین فرهنگ‌ها و تمدن‌ها،
 •  معماری ایرانی در روسیه

البته ممکن است کنفرانس‌های بین‌المللی در روسیه به صورت دوره‌ای برگزار شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از دانشگاه خود پرس‌وجو کنید. 
 

جشن های دانشگاه ها در روسیه

روسیه مانند بسیاری از کشورها، مناسبت‌هایی را گرامی می‌دارد و مردم به جشن و پایکوبی می‌پردازند. هر سال تحصیلی در روسیه از دو ترم تشکیل می‌شود.

در ادامه به معرفی جشن‌هایی که در کشور روسیه برگزار می‌شود می‌پردازیم:

 • جشن سال نو: جشن سال نوی میلادی، جشن محبوب مردم روسیه است. در این کشور مانند بسیاری از کشورها به تزئین درخت کریسمس می‌پردازند. بابا نوئل و نوه‌ی او، دخترک برفی، شخصیت‌های اصلی این جشن هستند. روزهای تعطیل نوروز در روسیه از یکم تا ششم ژانویه است.
 • کریسمس: فرا رسیدن سال نوی میلادی است که افراد در این روز مراسم کالادا انجام می‌دهند؛ لباس‌هایی با رنگ شاد می‌پوشند و آهنگ‌های شاد می‌نوازند. آن‌ها برای دید و بازدید به خانه‌ی همسایه‌ها می‌روند و عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند.
 • روز پاسداران میهن: این روز به روز مردان معروف است. در این روز کل پاسداران روسیه و در واقع تمامی مردان و پسران این کشور مورد احترام و تشویق قرار می‌گیرند و هدیه دریافت می‌کنند.
 • روز جهانی زنان: این روز به‌طور ویژه در روسیه برگزار می‌شود و جشن‌های زیادی برای تکریم مقام زنان گرفته می‌شود. در این روز بانوان به پاس ارائه‌ی عشق و دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن‌ها تکریم می‌شوند.
 • جشن بهار و کار: این جشن، بزرگداشت شورش کارگران امریکایی در اول ماه می است که در بسیاری از کشورها جشن گرفته می‌شود. برخی حزب‌های کمونسیت و سوسیالیست در بسیاری از کشورها با راهپیمایی این روز را به پایان می‌رسانند.
 • روز پیروزی: سالگرد پیروزی ارتش روسیه بر نازی‌های آلمان است. در این روز مردم آرامگاه‌های پاسداران روسیه را گل‌باران می‌کنند و به آن‌ها ادای احترام می‌نمایند.
 • روز روسیه: مجلس این کشور در دوازدهم ژوئن سال 1929 استقلال روسیه را اعلام کرد و این تاریخ به عنوان روز ملی روسیه نام‌گذاری شده و سالانه در این روز جشن‌هایی برگزار می‌شود.
 • روز وحدت ملی: این روز سالگرد بیرون راندن نیروهای لهستان از مسکو است. جشن‌های این روز به تازگی برگزار می‌شوند و به تازگی جزء تعطیلات رسمی شناخته می‌شود.

در تمام این جشن‌ها دانشگاه‌های دولتی و خصوصی روسیه برنامه‌های خاصی تدارک می‌بینند و در سطح شهر جشن و پایکوبی وجود دارد.

دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان فارغ‌التحصیل جشن‌هایی ویژه برگزار می‌کنند.

در این مقاله به‌طور کلی اطلاعاتی درباره‌ی شرایط تحصیل در روسیه بیان شد. درباره‌ی دانشگاه مسکو و دانشگاه سن پترزبورگ که دانشگاه‌های دو شهر معروف روسیه هستند اطلاعاتی کلی ارائه شد. شما می‌توانید به همراه مدارک خود به مشاورین مراجعه نمایید تا آن‌ها بتوانند به صورت تخصصی‌تر شما را راهنمایی کنند. با مشورت با یک فرد کاردان و با تجربه قدرت تصمیم‌گیری شما برای انتخاب مقصد تحصیلی، انتخاب رشته و دانشگاه افزایش خواهد یافت.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در روسیه

خطرات احتمالی برای دانشجویان در روسیه

روسیه یکی از مناطق امن است که درگیر چالش‌های سیاسی یا اجتماعی نیست. تنها موردی که ممکن است دانشجویان را دچار مشکل کند، دمای پایین و سرمای این کشور است؛ از آنجایی‌که دانشجویان به این سرما عادت ندارند؛ ممکن است دچار مشکل شوند.

گاهاً ممکن است برخی افراد کشورهای دیگر را مانند یک بهشت واقعی برای شما توصیف کنند و وقتی شما وارد این کشورها می‌شوید، خبری از آن امکانات و آن‌چه شنیده‌اید نباشد؛ به همین دلیل لازم است پیش از مسافرت کلیه‌ی شرایط را بررسی کنید تا غافل‌گیر نشوید. به مواردی مانند اعتبار مدرک دانشگاه در ایران، آموزش زبان، شرایط خوابگاه و.. پیش از سفر توجه ویژه داشته باشید. 

در کل می‌‌توان گفت روسیه دارای امنیت بالایی برای دانشجویان است و آن‌ها با خطر خاصی مواجه نخواهند شد. تنها کافی است درباره‌ی شرایط زندگی در روسیه با مطالعه‌ی مقالات و مشورت با افراد باتجربه اطلاعاتی کسب کنند تا راحت‌تر بتوانند با محیط جدید سازگار شوند.

مشاوره تحصیل در روسیه

جهت مهاجرت تحصیلی به اروپا و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط تحصیل در روسیه و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به اروپا و تحصیل در مدارس روسیه هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره تحصیل در روسیه
آخرین ویرایش: ‏1 روز پیش - 53,139 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در روسیه وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در روسیه وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در روسیه چگونه است؟

نظرات

سلام چطوری میتونم برای تخصص در دانشگاه سنپترزبورگ اقدام کنم ایا از طریق نماینده شما امکان پذیر هست

2019-02-18 11:49:01

سلام دوست عزیز: دانشگاه سنپترزبورگ دارای آزمون ورودی است و شما باید مدارک خود را معادل سازی کنید،بله تیم ما میتواند به شما برای تحصیل در این دانشگاه کمک کند،برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم GO2TR.

2019-10-23 09:28:50

سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم از،خدمتتون کدوم دانشگاه روسیه رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی در مقطع دکترا پذیرش داره ؟ ممنون میشم لطف بفرمائید

2019-03-09 10:25:44

باسلام و تبریک سال نو بنده 34 ساله و دانشجوی دکترای بیوتکنولوژی کشاورزی روزانه هستم. خواستم بیبینم چجور میشه داروسازی رفت دریکی از دانشگاه های معتبر،طوریکه آزمون خاصی نباشه. لطفا هزینه روهم بفرمائید. باتسکر

2019-03-21 08:31:57

سلام دوست عزیز، برای پاسخگویی به شما به اطلاعات دقیق تری از شما نیاز داریم.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. با تشکر تیم اعزام Go2tr

2020-06-06 07:46:31

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱