تحصیل در فرانسه

فرانسه همواره یکی از مقاصد پر طرفدار برای تحصیل بوده است. چرا این کشور به این اندازه مورد توجه دانشجویان و دانش‌آموزان بوده است؟ تحصیل رایگان در این کشور به چه صورت است؟ استفاده از خدمات و کمک هزینه‌های دولتی در کشور فرانسه تحت چه شرایطی امکان‌پذیر است؟ امکان کار پس از تحصیل در این کشور وجود دارد؟ شرایط دریافت اقامت پس از تحصیل در این کشور به چه صورت است؟

شرایط مناسب کشور فرانسه برای دانشجویان و دانش آموزان، در کنار دانشگاه های برتر فرانسه، آن را به مقصد محبوبی برای متقاضیان تحصیل تبدیل کرده است. در ادامه مقاله تمام جزییات تحصیل در مقاطع مختلف در کشور فرانسه بررسی خواهد شد، با ما همراه باشید.

فرانسه در یک نگاه

کشور زیبای فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و یکی از کشورهای مطرح برای مهاجرت تحصیلی به‌خصوص در میان ایرانیان به شمار می رود. مهاجرت به فرانسه یکی از انتخاب‌های اصلی افرادی است که قصد تحصیل رایگان را در مقاطع مختلف دارند.

امکان داشتن تحصیل رایگان در فرانسه یکی از مزایای مهم این کشور برای تحصیل در اکثر مقاطع تحصیلی به شمار می‌رود. داشتن دانشگاه‌های باکیفیت، شهرهای دانشجویی و مزایای دیگر موجود در این کشور، آن را به یک مقصد ایده‌آل برای تحصیل تبدیل کرده‌است.
مهاجرت به فرانسه به خصوص در شهر‌های شمالی و مرکزی در سال ۲۰۱۹ با رشد خوبی همراه بوده است. میزان رضایت افراد در زمینه تحصیلی در شهر‌های مختلف فرانسه بسیار بالا اعلام شده است و شرایط درآمدزایی در این کشور نیز با رضایت بالایی دیده می‌شود.

ملزومات اخذ ویزای تحصیلی :

 • مدارک شناسایی
 • عکس مناسب و واضح مطابق با استاندارد عکس گذرنامه
 • کلیه مدارک تحصیلی به انضمام ریزنمرات (دیپلم، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و غیره)
 • کپی گذرنامه و مدارکی مبنی بر داشتن ویزا
 • رزومه تحصیلی و CV
 • کاورلتر
 • اثبات تمکن مالی (حداقل ۹هزار یورو)
 • ارائه مجوز پردیس فرانسه (کامپوس فرانس)

مزایای تحصیل در فرانسه:

تحصیل در کشور فرانسه، به دلیل داشتن دانشگاه‌های برتر و سیستم آموزشی قوی این کشور، بسیار مورد توجه است. برخورداری از ۱۴ دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی QS و امکان تحصیل رایگان در این کشور، از مزایای بسیار مهم تحصیل در کشور فرانسه به‌شمار می‌رود.

برای تحصیل رایگان در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسوی ضروری است. در صورت نداشتن دانش زبان فرانسوی، می‌توان برای کالج‌های زبان این کشور اقدام کرد. بر خلاف اکثر کشورها، دریافت ویزا برای کالج زبان فرانسوی معمولا بدون مشکل انجام پذیر است. از جمله شهر‌هایی که اخذ پذیرش در کالج‌های آن برای ایرانیان راحت است، استراسبورگ و لوتوس است. این شهر‌ها که با عنوان شهرهای دانشجویی شناخته می‌شوند، از نظر هزینه زندگی در حد متوسطی قرار دارند و زندگی در این شهر‌ها حداقل ۸۰۰ یورو هزینه ماهیانه خواهد داشت. استراسبورگ به مرز آلمان بسیار نزدیک است و هفتمین شهر بزرگ فرانسه محسوب می‌شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در حدفاصل ارتباطات بین‌المللی با قدمتی اروپایی، مشرف به رودخانه راین به این شهر اهمیت بی‌بدیل می‌بخشد.

لازم به ذکر است که دریافت راحت ویزای تحصیلی کالج‌های استراسبورگ سبب شده امروزه ایرانیان زیادی به فرانسه مهاجرت کنند.

هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه

هزینه‌های زندگی در فرانسه ، کاملا وابسته به شهری است که شخص در آن تحصیل می‌کند. شهرهای دانشجویی مانند استراتسبورگ، لوتوز و… هزینه‌های پایین زندگی را برای شخص فراهم می‌سازد اما شهرهایی مانند پاریس قطعا هزینه‌های بالاتری برای زندگی خواهد داشت.

بررسی جزئیات هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه

مدارس فرانسه

برای تحصیل کودکان در خارج از ایران ، امکان استفاده از مدارس ایرانی یا بین‌المللی برای افراد فراهم است. تحصیل به‌صورت رایگان در مدارس کشور فرانسه برای دانش‌آموزان فراهم است. در ادامه جزییات و هزینه‌های مدارس موجود در کشور فرانسه و شرایط تحصیل را بررسی می‌کنیم:

مدارس ایرانی در فرانسه

برای تحصیل کودکان ایرانی که آشنایی مناسبی با زبان کشور مقصد ندارند، یکی از بهترین گزینه‌ها تحصیل در مدارس ایرانی است. یکی از مدارس ایرانی مشهور در فرانسه در ادامه معرفی خواهدشد:

مدرسه سعدی ECOLE SAADI

این مدرسه تنها مدرسه ایرانی در کشور فرانسه بود که در سفارت ایران در پاریس به آموزش می‌پرداخت ولی درحال‌حاضر مدرسه سعدی فعالیتی ندارد. نکته قابل توجه درباره مدرسه سعدی این است که ممکن است مدارسی تحت همین نام برای ملیت‌های پاکستانی و افغانستانی در فرانسه باشند، ولی این مدارس هیچگونه ارتباطی با مدرسه ایرانی سعدی در سفارت ایران در فرانسه ندارند.

مدارس بین المللی در فرانسه

فرانسه دارای مدارس بین‌المللی بسیار زیاد با متدهای مختلف تدریس است. رنج شهریه‌ها و بازه سنی پذیرش هرکدام از این مدارس متفاوت است. بررسی جزئیات تدریس و شهریه مدارس موجود، در انتخاب بهترین مدرسه برای دانش آموزان تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت.

می‌توانید برای بررسی جزئیات مدارس بین‌المللی در فرانسه فایل زیر را دانلود نمایید:

مدارس فرانسه دانلود PDF شهریه مدارس فرانسه

ویزای همراه برای والدین

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند اغلب در سنین پایین‌تر از ۱۸ سال اقدام به مهاجرت می‌کنند. به همین دلیل خانواده‌ها تمایل دارند که همراه فرزند خود در فرانسه اقامت داشته باشند. دولت فرانسه این امکان را فراهم کرده‌است که والدین متناسب با سال‌های تحصیلی فرزندشان در فرانسه اقامت داشته باشند. ویزای همراه فرانسه که یک ویزای طولانی‌مدت است، بعد از پایان تحصیلات به پایان می‌رسد.

تحصیل در فرانسه

دانشگاه های فرانسه

کشور فرانسه ۱۴ دانشگاه با رتبه جهانی زیر ۵۰۰در رتبه‌بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۱ دارد.بیش از ۸۰ دانشگاه دولتی در فرانسه وجود دارد که بودجه دولتی دریافت می‌کنند و شهریه چندانی از دانشجویان نمی‌گیرند. زبان تدریس در دانشگاه‌های دولتی به زبان فرانسوی است و شامل رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می‌شود. از میان ۱۳ دانشگاه فرانسه که جوایزی دریافت کرده‌اند، چهار دانشگاه “گواهی رضایت عالی دانشجویی ” دریافت کرده‌اند و میانگین نمرات ۹از ۱۰ را کسب کرده‌اند.

دانشگاه های برتر فرانسه

در سال ۲۰۲۱ ، در کشور فرانسه ۲۷ دانشگاه در لیست مورد تایید وزارت بهداشت و ۱۱۴ دانشگاه در لیست مورد تایید وزارت علوم قرار گرفت. تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و دانشگاه های مورد تایید بهداشت در فرانسه این اطمینان را به شخص می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیلی خود، بتواند به کشور بازگشته و مدرک خود را بدون بروز مشکل معادل‌سازی نماید.

فرانسه همچنین به دلیل مشروعیت قوی مدارس تخصصی تجاری مشهور است. این‌ مدارس به دلیل تمرکز خاص موضوع در رده‌بندی جهانی در رده رتبه‌های برتر قرار نمی‌گیرند، اما از اعتبارات بین‌المللی گسترده‌ای برخوردار هستند. نمونه‌های قابل‌توجه شامل ESCP اروپا، دانشکده تجارت ESSEC، HEC پاریس و INSEAD.

در سال‌های اخیر متقاضیان از برنامه اعزام دانشجو به فرانسه بیشتر استقبال کرده‌اند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در فرانسه هستند میتوانندبا کمک و راهنمایی متخصصین مهاجرت موسسه مهاجرتی GO2TR  اقدام کنند.

کارشناسی در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل مقطع کارشناسی در کشور فرانسه، امکان تحصیل تقریبا رایگان در این مقطع است. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی در این کشور با هزینه بسیار کم و در حد رایگان انجام‌پذیر است. با داشتن مدرک زبان فرانسوی در حد b2 امکان شروع به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. در صورت نداشتن مدرک زبان فرانسوی، می توان برای کالج‌های زبان دولتی یا خصوصی در این کشور اقدام نمود. با شرکت در دوره‌های کالج زبان در این کشور، پس از گذراندن حدود یک سال و رساندن سطح زبان به سطح b2، امکان ورود به دانشگاه برای شخص فراهم می شود.

رنج شهریه سالانه در این کشور برای دانشگاه های برتر آن از ۱۰۰ یورو تا ۱۳ هزار یورو متفاوت است. معمولا تحصیل کارشناسی در این کشور ۴سال طول می‌کشد و محصلین این مقطع اجازه کار در حد ۲۰ساعت در هفته را حین تحصیل خواهند داشت.

هزینه شهریه چند مورد از دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی:

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه
1 دانشگاه PSL 52 2280 یورو
2 اِکول پلی‌تکنیک Ecole Polytechnique 61 15600 یورو
3 دانشگاه سوربون Sorbonne University 83 170 یورو
4 Sciences Po 242 10 الی 13 هزار یورو
5 دانشگاه پاریس Université de Paris 275 170 یورو

کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل در این مقطع در کشور فرانسه، نیاز به داشتن رزومه و مدرک زبان متناسب است. تحصیل در این مقطع نیز به زبان فرانسوی و انگلیسی امکان‌پذیر است که تحصیل به زبان فرانسوی رایگان است. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه، ارائه مدرک b2 زبان فرانسوی ضروری است. طول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور، به دو صورت یک ساله و دو ساله امکان پذیر است که سال اول با عنوان Master1 و سال دوم با عنوان Master2 شناخته می‌شود. رشته تحصیلی در دوره یک ساله تحصیل مقطع کارشناسی ارشد، حتما باید با رشته مقطع لیسانس شخص یکسان باشد. در صورت تحصیل کارشناسی ارشد به صورت دوساله، شخص امکان تغییر رشته را خواهد داشت. پس از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، امکان دریافت ویزای جستجوی کار یک ساله برای شخص فراهم می شود.

رنج شهریه دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، از ۲۰۰ یورو تا ۱۵ هزار یورو متفاوت است. امکان دریافت بورسیه برای این مقطع وجود دارد و  محصلین این مقطع اجازه کار در حد ۲۰ساعت در هفته را حین تحصیل خواهند داشت.

هزینه شهریه چند مورد از دانشگاه‌های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد:

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه
1 دانشگاه PSL Université PSL 52 6630 یورو
2 اِکول پلی‌تکنیک Ecole Polytechnique 61 7000- 15500 یورو
3 دانشگاه سوربون Sorbonne University 83 رایگان
4 CentraleSupélec 138 4 الی 19 هزار یورو
5 مدرسه نرمال عالی لیون École Normale Supérieure de Lyon 161 243 یورو

دکترا در فرانسه

کشور فرانسه با ۲۸۷۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی و با داشتن ۱۲% از جمعیت دانشجویی این کشور، رتبه چهارم را پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا در دنیا دارد. از این تعداد ۲۵۰۰۰ دانشجو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند. برای تحصیل دکترا در فرانسه داشتن سوابق تحصیلی و پژوهشی بسیار موردتوجه است. سوابق پژوهشی، شامل داشتن مقالات بین‌المللی و تحقیق های مرتبط با رشته و حوزه کاری استاد مورد نظر است.

در مقطع دکترا معمولا امکان دریافت بورسیه و فاند تحصیلی وجود دارد و موضوع پرداخت شهریه چندان مطرح نیست. تحصیل دکترا در فرانسه معمولا ۳ سال طول می‌کشد و رنج شهریه در مقطع دکترا زیر هزار یورو در سال است. هزینه شهریه در دانشگاه‌های برتر فرانسه در مقطع دکترا نیز مقدار بسیار کمی را شامل می‌شود.

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه
1 دانشگاه PSL Université PSL 52 243-380  یورو
2 اِکول پلی‌تکنیک Ecole Polytechnique 61 هزینه ثبت نام: 391 یورو
3 دانشگاه سوربون Sorbonne University 83 رایگان
4 CentraleSupélec 138 هزینه ثبت نام: 391 یورو
5 مدرسه نرمال عالی لیون École Normale Supérieure de Lyon 161 هزینه ثبت نام: 391 یورو

آزمون‌های ورودی فرانسه

اولین موردی که برای تحصیل در فرانسه باید حل شود، تسلط به زبان این کشور است. در دوره‌ی کارشناسی تمام دروس به زبان فرانسه ارائه می‌شوند و در مقاطع بالاتر نیز تعداد محدودی از دروس در تعدادی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بنابراین تسلط به زبان فرانسه در تحصیل در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی در فرانسه برای رشته‌های غیرپزشکی آزمون ورودی برگزار نمی‌شود؛ اما برای اطمینان بهتر است شرایط دانشگاه مقصد به طور اختصاصی بررسی شود.

البته دانشجویانی که قصد پذیرش گرفتن برای کارشناسی ارشد را دارند لازم است در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود شرکت کنند.

رشته‌های فنی و مهندسی برای قبولی باید حداقل نمره‌ زبان B1 و رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی باید حداقل نمره‌ی B2 کسب کنند.

متقاضیان ورود به رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. در واقع پس از ارائه‌ی مدارک و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان سال اول تحصیل را به انجام مطالعات پیش‌پزشکی و سلامت بگذرانند. پس از آن باید در آزمون ورودی شرکت کنند و درصورتی که نمره‌ی قبولی کسب کنند می‌توانند به طور رسمی تحصیلات پزشکی خود را آغاز نمایند.

برای بررسی دقیق تر تحصیل رشته‌های پزشکی در فرانسه مقاله زیر برای مطالعه پیشنهاد می‌شود.

تحصیل پزشکی در فرانسه

تسهیلات دانشجویی فرانسه

خدمات بانکی و مالی دانشجویان فرانسه

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود و دانشجویان می‌توانند با استفاده از حساب‌های مخصوص، با کشورهای دیگر تراکنش‌های مالی انجام دهند.

توصیه می‌کنیم پیش از خارج شدن از ایران، به بانک پشتیبان حساب خود مراجعه کنید و از امکاناتی که برای خدمات بانکی بین‌المللی مشتریان در نظر گرفته‌اند، مطلع شوید.

تسهیلات درمانی دانشجویان فرانسه

شرایط بیمه و هزینه‌های درمانی نیز از دیگر مسائلی است که تکلیف آن باید پیش از آغاز به تحصیل مشخص شود. در کشور فرانسه بیمه‌ عمومی وجود دارد که شامل ۷۰ درصد از هزینه‌های ویزیت پزشک و داروها می‌شود. یعنی ۷۰ درصد به صورت رایگان و با پرداخت هزینه‌ای به صورت ماهیانه، امکان دریافت بیمه ۱۰۰ درصدی وجود دارد.

البته شما هنگام مراجعه به پزشک باید تمام هزینه‌ها را پرداخت کنید و پس از مدتی شرکت بیمه مبلغ را طبق قرارداد به حساب شما واریز خواهد کرد. لازم به ذکر است که بیمه‌ عمومی تنها هزینه‌های درمانی در دندانپزشکی را قبول می‌کند و سایر هزینه‌ها به عهده‌ی خودتان است. شما برای این که تحت پوشش بیمه‌ عمومی قرار بگیرید، هیچ پولی پرداخت نخواهید کرد. این بیمه برای تمام افرادی که در فرانسه زندگی می‌کنند، رایگان است. تنها کافی است در روزهای اول اقامت خود با در دست داشتن مدارک خود مانند ویزای تحصیلی، به اداره‌های مربوط مراجعه کنید و تحت پوشش بیمه‌ عمومی قرار بگیرید.

بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند. شرکت‌های ارائه دهنده‌ این دسته از بیمه‌ها دارای بسته‌های متنوعی هستند که می‌توانید متناسب با نیازتان بسته را انتخاب کنید. این بسته‌ها بیشتر در هزینه‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی با یکدیگر متفاوتند. چنانچه شما تحت حمایت بیمه‌های تکمیلی باشید، سی درصد باقیمانده از هزینه‌ درمان خود را نیز دریافت خواهید کرد.

کارت دانشجویی فرانسه

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه‌بر این‌که دانشجو بودن شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید. برای مثال بسیاری از مراکز وجود دارند که می‌توانید با ارائه‌ کارت دانشجویی خود، از تخفیف‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. شما با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از برخی از مکان‌های تفریحی و تاریخی پاریس یا سایر شهرهای فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه‌ بسیار کم بازدید کنید.

همچنین ممکن است دانشگاه شما بلیط‌‌های تخفیف دار برای حمل‌ونقل به شما بدهد. دانشجویان با تهیه‌ کارت مخصوص می‌توانند از تخفیف خاصی در استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو و قطار استفاده کنند. 

فرانسه کشوری است که می‌تواند دانشجویان بسیار شادی داشته باشد! زندگی در فرانسه به درس محدود نمی‌شود؛ گردش در فرانسه می‌تواند بهترین تجربه برای دانشجویان این کشور باشد؛ به خصوص این‌ که می‌توانند با ارائه‌ کارت دانشجویی از تخفیفاتی نیز بهره‌مند شوند. دانشجویان فرانسه به راحتی و با هزینه‌های نه چندان زیاد می‌توانند به سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیز سفر کنند و از دوران تحصیل خود نهایت لذت را ببرند.

خوابگاه در فرانسه

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد.

خوابگاه‌های دانشجویی

اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌‌بهای خوابگاه‌ها در آن‌ها اسکان بیابند.

معمولاً همه‌ دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعاتی در این باره روی سایت خود قرار داده‌اند. برای کسب اطلاعات اختصاصی دانشگاه خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

اجاره بهای خوابگاه‌ها چیزی در حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ یورو  در ماه است و ممکن است اجاره یک تا دو ماه به صورت ودیعه در ابتدای اقامت از شما گرفته شود.

مسکن‌های دانشجویی

گزینه‌ دیگر پیش روی دانشجویان اجاره‌ مسکن دانشجویی است. در فرانسه افرادی هستند که قصد دارند خانه‌ خود را به دانشجویان اجاره دهند؛ مثلا افراد بازنشسته‌ای که دوست دارند در جوار دانشجویان پرجنب‌وجوش زندگی کنند. اجاره‌ خانه‌ها برای افرادی که به صورت موقت در فرانسه اقامت دارند، گزینه‌ بسیار خوبی است.

در فرانسه،  کلیه دانشجویان با هر ملیت، می‌توانند از کمک ویژه دولت برای هزینه مسکن بهره‌مند شوند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که چنین کمک‌هایی را اعمال می‌کند. 

دانشجویان خارجی می توانند همانند دانشجویان فرانسوی از این کمک‌ها که به منظور کاهش هزینه نسبتا بالای اجاره‌بها در فرانسه اختصاص یافته است، بهره‌مند شوند. این کمک بر مبنای میزان اجاره بها و درآمد دانشجو محاسبه می شود و برای استفاده از کمک هزینه مسکن  باید دارای سه شرط زیر باشید :

 • مسکن دراختیارتان باشد تا بتوانید نشانی خود و میزان اجاره بها را اعلام کنید.
 • حتما دارای بیمه اجتماعی اجباری دانشجویی باشید
 • دارای یک حساب بانکی در فرانسه باشید چرا که کمک هزینه هر ماه به حساب ذینفع واریز می‌شود.

در صورتی که با یک نفر یا بیشتر همخانه هستید، همگی می توانند از کمک هزینه اجاره استفاده کنند در صورتی که نام کلیه مستاجران در اجاره‌نامه قید شده باشد. هر مستاجر باید تقاضای جداگانه تنظیم کند. اما در مورد زوج‌ها تنظیم تنها یک تقاضانامه کافی است.

تقاضای کمک‌هزینه اجاره به صورت مستقیم و آنلاین در سایت اینترنتی صندوق کمک هزینه خانوادگی (CAF) ، قابل ثبت است.

مشاغل دانشجویی فرانسه

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی برای اقامت در فرانسه هستند می‌توانند در حین تحصیل، به انجام کار نیز بپردازند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را کسب کنند. کار حین تحصیل در فرانسه یکی از راه‌های کم کردن هزینه‌های زندگی است که دانشجویان می‌توانند به کارهای پاره‌وقتی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها و نگهداری از نوزادها و… بپردازند. همچنین دانشجویان می‌توانند با بستن قراردادهای موقت در مراکز آموزشی مشغول به کار شوند.

البته یک دانشجو تا زمانی می‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود. به همین دلیل کار در حین تحصیل دارای محدودیت زمانی است(۲۰ ساعت در هفته)؛ اما دانشجویان می‌توانند در تعطیلات خود به صورت تمام‌وقت کار کنند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند تا در یک کار تمام‌وقت استخدام شوند یا مشغول به انجام یک شغل در فرانسه شوند؛ در این‌صورت می‌توانند ویزای کاری دریافت کنند و تا مدتی که مشغول به کار هستند در فرانسه اقامت داشته باشند.

فرانسه دارای آژانس‌های کاریابی می‌باشد که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها و ثبت‌نام و ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی تجربه‌ها و مهارت‌هایتان در لیست بمانید تا در صورت پیدا شدن شغل مناسب شما، با شما تماس گرفته شود.

کنفرانس ها و جشن ها در فرانسه

کشور فرانسه همه ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ اروپا می‌باشد. این امر یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود چرا‌که می‌توانند با ارائه‌ مقاله فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند. کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات ارتباط از راه دور، مهندسی داده، کاتالیزور و مهندسی شیمی، حقوق و علوم سیاسی و فستیوال‌های فیلم و موسیقی از جمله برنامه‌هایی هستند که در سال اخیر در کشور فرانسه برگزار شده‌اند.

فرانسه کشوری است که جشن‌های ملی بسیاری دارد که این جشن‌ها در دانشگاه‌ها نیز گرامی داشته می‌شوند. دانشجویان می‌توانند علاوه‌بر استفاده از برنامه‌های دانشگاه به شهر محل تحصیل خود رفته و از جشن‌ها لذت ببرند.

اولین جشن در فرانسه جشن آغاز سال نوی میلادی است که اکثر ما درباره‌ مراسم‌ها و تعطیلات این جشن اطلاعاتی داریم.

پنج روز پس از جشن آغاز سال نو، جشن شاهان است. در این جشن علاوه بر پایکوبی مراسم‌ جالبی نیز اجرا می‌شود که شما نیز می‌توانید در کنار دوستان خود این مراسم را انجام دهید.

تعطیلات زمستانی مدارس به مدت دو هفته از ۶-۷ فوریه آغاز خواهد شد. این یک جشن برای دانش‌آموزان است.

جشن کارناوال یکی از جشن‌هایی است که مرکز آن شهر نیس در فرانسه است. این مراسم در روز عید پاک برگزار می‌شود. عید پاک نیز جشنی مذهبی است که همیشه در روز یکشنبه است و دوشنبه‌ی بعد از آن نیز یکی از تعطیلات رسمی در فرانسه است.

۱۴ژوئیه روز ملی فرانسه و تعطیل رسمی است. در این روز رژه‌ بزرگ نظامی در خیابان شانزه‌لیزه برگزار می‌شود.

اوت ماه تعطیلات تابستانی است که علاوه بر مراکز آموزشی بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و مغازه‌ها نیز به تعطیلات تابستانی می‌روند. همچنین روز ۱۵این ماه روز معراج حضرت مریم و تعطیل رسمی است.

جشن مردگان یکی دیگر از تعطیلات رسمی فرانسه می‌باشد. در این روز مردم به جشن و پایکوبی می‌پردازند و معتقدند ارواح عزیزانشان برای دیدار آن‌ها به خانه‌هایشان می‌آیند و برای همین هدایا و خوراکی‌های لذیذ روی یک میز می‌چینند و به شادمانی می‌پردازند.

در فرانسه فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شود که می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند؛ فستیوال فیلم، فستیوال موسیقی و فستیوال شکلات از فستیوال‌هایی هستند که در فرانسه برگزار می‌شوند.

بازار کار در فرانسه:

برای شروع به کار در کشور فرانسه، داشتن تخصص برای افراد ضروری است. منظور از تخصص، داشتن حداقل مدرک فوق لیسانس در رشته‌ای است که شخص تقاضای اشتغال در شغل مربوط به آن را دارد. کار در فرانسه و یافتن شغل در این کشور معمولا با تحصیل یک مقطع در این کشور ساده‌تر می شود.

بورسیه‌های تحصیلی فرانسه

یکی از نکات مهم برای تحصیل در هر کشوری، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های موجود برای تحصیل در آن کشور است. بورسیه های تحصیلی کشور فرانسه، جزو بورسیه‌های مناسب و مورد توجه برای تحصیل به شمار می‌روند. با وجود امکان تحصیل رایگان در این کشور، بورسیه‌های خوبی نیز در مقاطع مختلف برای دانشجویان ارائه می شود. تعدادی از بورسیه‌های مطرح این کشور عبارتند:

 • بورسیه عالی ایفل
 • بورسیه بنیاد گرنوبل
 • بورسیه بین المللی عالی آمپر مدرسه نرمال عالی لیون

برای آشنایی با تمام بورسیه‌های کشور فرانسه و بررسی جزئیات بورسیه‌های تحصیلی این کشور، مقاله زیر را برای شما تدارک دیده‌ایم:

بورسیه‌های تحصیلی فرانسه

ویزای همراه

کشور فرانسه از معدود کشورهاییست که همراه شخص، همزمان با خود شخص امکان درخواست ویزا را خواهد داشت و در صورت تائید این درخواست، همزمان با شخص امکان مهاجرت برای وی نیز فراهم می شود. ویزای همراه برای کشور فرانسه شامل همسر و فرزند زیر 18 سال می شود که اجازه کار و کسب درآمد در این کشور را نخواهند داشت. برای دریافت ویزای همراه،  ارائه تمکن مالی و گردش حساب، بسته به نسبت شخص و به ازای هر شخص، ضروری است.

جهت تحصیل در فرانسه و آشنایی با انواع مدارس و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به فرانسه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با متخصصین مهاجرت GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

تماس با ما
برای اعزام دانشجو به فرانسه نیازی به وکیل مهاجرتی است؟
بی شک بیشتر افراد در زمینه ی اعزام دانشجو به فرانسه اطلاعات لازم را نداشته و برای مرتفع کردن این نیاز بهتر است ابتدا به یک موسسه اعزام دانشجو معتبر و خوشنام مراجعه کنید. این موسسات با در خدمت داشتن افراد متخصص و حرفه ای در زمینه مهاجرت تحصیلی شرایط را مهاجرت به کشور مورد نظر شما به شکل قانونی توضیح می دهند.
هزینه تحصیل در اعزام دانشجو به فرانسه چقدر است؟
از آن جا که فرانسه یکی از کشورهای پیشرفته دنیا از لحاظ علمی و تکنولوژی است. افراد زیادی در سراسر دنیا و همچنین ایران متقاضی تحصیل در این کشور اروپایی هستند. از آنجا که نظام آموزشی فرانسه به گونه ای طراحی شده که امکان تحصیل رایگان و تحصیل با هزینه پایین وجود دارد، به همین دلیل فرانسه در سالهای اخیر مقصد بسیاری از افراد در سراسر جهان شده است.
امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد؟
در ادامه بحث اعزام دانشجو به فرانسه مهم ترین موضوع هزینه تحصیل و امکان تحصیل رایگان در این کشور است. از آن جا که فرانسه یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه تحصیل در آن بسیار پایین است متقاضیان زیادی برای تحصیل در این کشور وجود دارد. همان طور که می دانید فرانسه یکی از بنیانگذارن فرآیند بولونیا است. اما باید بدانید که امکان تحصیل رایگان در فرانسه تنها باکسب بورسیه میسر می شود.
مزیت تحصیل در فرانسه چیست ؟
فرانسه یکی از کشورهای پیشرفته در اروپا است و از لحاظ اقتصادی و تکنولوژی جزو قدرت های برتر دنیا است. یکی از مزایای تحصیل در کشور فرانسه عدم نیاز به مدرک زبان است. همچنین اجازه ی اقامت و کار و تحصیل از دیگر ویژگی های تحصیل در این کشور است. همچنین فرانسه یکی از مراکز توریستی بزرگ در دنیا است که سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر می کنند. در کنار آن می توانید از دوره های زبان در این کشور استفاده کنید. امکان تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسه نیز وجود دارد.
اقامت پس از تحصیل در فرانسه چگونه است؟
ممکن است شما جزو افراد متقاضی اعزام دانشجو به فرانسه باشید که بخواهید از این طریق اقامت خود را در این کشور بگیرند. شما می توانید پس از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک تحصیلات عالی فرانسه درخواست اقامت موقت کرده تا پس از اتمام تحصیلات به دنبال کسب و کار باشید. دانشجویان می توانند با استفاده از اخذ مجوز APS به مدت یک در کشور فرانسه اجازه اقامت گرفته می توانند در این زمان یک قرارداد نامحدود امضا کرده یا یک شرکت استارت آپ تاسیس کنید. کسب مدرک APS به شما مجوز کار و کسب اقامت 5 ساله و پس از گذشت این مدت زمان می توانید اقامت دائم بگیرید
نحوه اقدام برای بورسیه تحصیلی فرانسه چگونه است؟
شما با انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو مناسب می توانید از شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه آگاهی پیدا کنید. کشور فرانسه یکی از کشورهایی است که بورسیه های تحصیلی گوناگونی برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. از آن جا که فرانسه جزو محبوب ترین کشورها به عنوان محل تحصیل و مرکز مطالعاتی است، در همه ی اوقات تحصیل در این کشور مقرون به صرفه نیست. به خصوص در دانشگاه های خصوصی این کشور که هزینه تحصیل بسیار بالاست. اما تعداد زیاد بورسیه تحصیلی در زمینه های مختلف به دانشجویان اجازه می دهد تا امکان تحصیل رایگان در این کشور را داشته باشند. برخی از این بورسیه ها عبارتند از بورسیه تحصیلی ایفل که توسط وزارت خارجه فرانسه اجرا می شود این بورسیه بخش های زیادی را پوشش می دهد. ناگفته نماند که این بورسیه شامل دانشجویان برتر در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد می شود. بورسیه تحصیلی فرانسه برای دانشجویان بین المللی در زمینه علوم طبیعی و علوم انسانی است و 30 دانشجو را ساپورت می کند. تحصیل در این بورسیه رایگان است. Ampere بورس تحصیلی نخبگان در ENS de Lyon، بورس تحصیلی امیلی بوتی و..... همه بورسیه هایی هستند که برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده اند.
چه موقع به‌عنوان دانشجو در فرانسه باید هزینه شهریه را بپردازید؟
شما معمولاً باید کل شهریه سالانه را در ابتدای سال تحصیلی، یعنی سپتامبر، پرداخت کنید.
آیا بورسیه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد؟
بله و دولت فرانسه اعلام كرد كه در كنار شهریه جدید می‌توانند تعداد بورس‌های تحصیلی را افزایش دهند. ابزار رسمی CampusBourses، مروری بر بورس‌های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه ارائه می‌دهد.


2 دیدگاه برای “تحصیل در فرانسه

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام . من ۳۳ سالمه و كارشناسي ارشد مدیریت از دانشگاه تهران دارم ولی مدرک زبان فرانسه ندارم چطور می تونم به انگلیسی در دانشگاه های فرانسه برای مقطع دکتر یا ارشد شرکت کنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید حداقل نیازمندی های لازم برای تحصیل در این رشته را داشته باشید که شامل مقاله، فعالیت های پژوهشی، معدل بالا و مدرک زبان میباشد را داشته باشید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 2. Avatar
  حسین گفته:

  سلام وقتتون بخیر من ترکیه زندگی میکنم علاقه شدیدی دارم که بتونم تو یکی از اموزشگاهای اشپزی فرانسه ادامه کار بدم و تبدیل به اشپز حرفه ایی بشم چجوری میتونید کمکم کنید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  اول از همه باید برای گرفتن مدرک زبان و گذراندن دوره های بین المللی آشپزی در آنجا اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر با موسسه GO2TR به شماره 4300021-(021) تماس بگیرید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱