۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

جستجوی تحصیل در فرانسه
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در فرانسه در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در فرانسه

پادکست تحصیل در فرانسه

در این مقاله به بررسی تمام شرایط تحصیل در فرانسه به همراه اطلاعات کامل بورسیه ها و دانشگاه های معتبر این کشور می‌پردازیم. همچنین به موضوعاتی مانند شهریه ها و هزینه های تحصیل در فرانسه پرداخته می شود. 

مقدمه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه می‌تواند از روش‌های مناسب مهاجرتی محسوب شود. در نظر داشته باشید که فرانسه به طور کلی در لیست کشورهای دشوار از نظر صدور ویزا قرار دارد و نیاز است که مدارک لازم در این زمینه به خوبی فراهم شود. این که کدام کشور برای مهاجرت تحصیلی گزینه‌ مناسبی است باید  اعتبار مدرک، سطح کیفی دانشگاه‌ها، شرایط زندگی و... بررسی شوند تا شما بتوانید تصمیم صحیحی در این باره اتخاذ کنید. فرانسه می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. در این مقاله قصد داریم شرایط و تمام موضوعات مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور برای دانشجویان تمام مقاطع بررسی کنیم.

میزان رضایت افراد در زمینه تحصیلی در شهرهای مختلف فرانسه بیش از 90 درصد اعلام شده است. سرویس‌های پزشکی و خدمات بهداشتی در این کشور نیز رتبه بالای 89 درصد از رضایت را به خود اختصاص داده است. کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است و در عین حال از قدرت اقتصادی خوبی برخوردار است؛ به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. 

شرایط تحصیل در فرانسه ۲۰۲۰

از جمله شهر‌هایی که اخذ پذیرش در کالج‌های آن برای ایرانیان راحت است استراسبورگ و لوتوس است، که این شهر‌ها از نظر هزینه زندگی در حد متوسطی قرار دارند و شما برای زندگی در این شهر‌ها حداقل به 800 یورو ماهیانه نیاز دارید. استراسبورک به مرز آلمان بسیار نزدیک است و هفتمین شهر بزرگ فرانسه محسوب می‌شود؛ موقعیت جغرافیایی این شهر در حدفاصل ارتباطات بین المللی با قدمتی اروپایی، مشرف به رودخانه راین به این شهر اهمیت بی بدیل می‌بخشد. با توجه به تمامی این خصوصیات شهر استراسبورگ به عنوان مرکز قانون گذاری اروپا برگذیده شده است. این شهر قریب 48000 دانشجو دارد که 39000 تن از آن ها در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند.

لازم به ذکر است که دریافت راحت ویزای تحصیلی کالج‌های استراسبورک سبب شده امروزه ایرانیان زیادی به فرانسه مهاجرت کنند.

مهاجرت به فرانسه به خصوص در شهر‌های شمالی و مرکزی در سال 2019 با رشد خوبی همراه بوده و میزان رضایت افراد در زمینه تحصیلی در شهر‌های مختلف فرانسه بیش از 90% اعلام شده است و شرایط درآمدزایی در این کشور نیز با رضایت بالایی دیده می‌شود، اگر بتوانید بعد از تحصیل به مدت 5 سال در این کشور مشغول به کار شوید، می‌توانید به اقامت این کشور برسید. افرادی که قصد دارند به منظور تحصیل در فرانسه وارد این کشور شوند، می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزا همراه به شکل همزمان اخذ نمایند.

اعزام دانشجو به فرانسه

دانشجویان بین‌المللی فرانسه را مکان مناسبی برای تجربه تحصیل در خارج از کشور می‌دانند. تقریباً 7000 دانشجو در مورد تجربه تحصیل در خارج از کشور در بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی جهان از تجربیات دانشجویی بین‌المللی، STeXX.eu اظهارنظر کردند. به‌طورکلی، فرانسه میانگین نمره 8.3 از 10 را دریافت کرده است که به‌طور قابل‌توجهی بالاتر از نمره خود در سال 2013 است.

در این سال‌های اخیر متقاضیان از برنامه اعزام دانشجو به فرانسه بیشتر استقبال کرده‌اند. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در فرانسه هستند بهتر است از طریق برنامه اعزام دانشجو به فرانسه توسط موسسه مهاجرتی GO2TR  اقدام کنند. از میان 13 دانشگاه فرانسه که جوایزی دریافت کرده‌اند، چهار دانشگاه "گواهی رضایت عالی دانشجویی " دریافت کرده‌اند و میانگین نمرات 9 از 10 را کسب کرده‌اند.

برنامه اعزام دانشجو به فرانسه

فرانسه ازنظر تحرک بین‌المللی یکی از جذاب‌ترین کشورها است. این کشور پس از ایالات‌متحده، انگلستان و استرالیا چهارمین مقصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. این کشور محبوب‌ترین کشور غیر انگلیسی‌زبان است. در سال 2018 حدود 325000 دانشجویی بین‌المللی برای تحصیل، فرانسه را انتخاب کردند و این تعداد سالانه در حال افزایش است.

طبق گزارش دانشجویی که درباره تحصیل در فرانسه، این کشور یک تجربه عالی تحصیل در چند فرهنگ ارائه می‌دهد و فرهنگ‌هایی را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد. دانش‌آموختگان از شهرهای زیبا، توسعه‌یافته و تنوع بسیار زیاد زندگی اجتماعی در دسترس قدردانی می‌کنند. برداشت در مورد فرهنگ فرانسه وزندگی در شهر ازنظر متوسط ​​مثبت‌تر از میانگین اروپایی بود. حتی شهرهای کوچک‌تر فرانسه فرصت‌هایی را برای فعالیت‌های تفریحی دانشجویی فراهم کردند.

وضعیت دانشجو در پاریس

دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می‌کردند، از شهرت بین‌المللی دانشگاه‌های خود و استانداردهای بالای دانشگاهی به‌طورکلی راضی بودند. دانشگاه‌های فرانسه فرصت‌های خوبی را برای انجام تحقیقات در امکانات مدرن و ارائه طیف گسترده‌ای از موضوعات تحصیلی فراهم می‌کنند. بیشتر کلاس‌ها به زبان فرانسوی برگزار می‌شود، اما برخی از دوره‌ها وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند

فرصت‌های آموزش عالی در فرانسه

فرانسه دارای شبکه‌ای در حدود 3،900 موسسه آموزشی دولتی و خصوصی است، ازجمله:

 • گروه‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات؛
 • دانشگاه‌ها و مؤسسات مشابه؛
 • مدارس تحصیلات تکمیلی؛
 • دانشکده‌های مهندسی؛
 • مدارس تجاری و مدیریت؛
 • مدارس هنر و معماری؛
 • مدارس و مؤسسات خصوصی در همه زمینه‌های تحصیلی.

مقاطع آموزشی فرانسه

ساختار نظام آموزشی این کشور بر دو پایه‌ی پایداری و پویایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کشور فرانسه در حال حاضر دارای سیزده میلیون محصل است. دوره‌های تحصیلی در فرانسه شامل آموزش پیش دبستانی، دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه، دوره‌ی لیسانس، دوره‌ی فوق لیسانس، دکترا و... می‌باشد. البته بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه پس از لیسانس دوره‌ای تحت عنوان دوره‌ی مستر را ارائه می‌دهند و پس از آن دانشجویان می‌توانند وارد مقطع فوق لیسانس شوند.

تعدادی از مدارس موجود در فرانسه به آموزش‌های حرفه‌ای و تکنولوژیک می‌پردازند. دانش‌آموزان این کشور به کمک مشاوران تحصیلی رشته‌ی خود را انتخاب می‌کنند. بسیاری از آنان در مقطع متوسطه از شاخه‌ی عمومی تحصیلات جدا شده و به فراگیری رشته‌ای خاص و مهارت‌های مربوط به آن می‌پردازند. در فرانسه 83 دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه‌ها دارای رشته‌های متنوعی با گرایش‌های مختلف هستند.

نمی‌توان گفت که نظام آموزش عالی در کشور فرانسه یک نظام بدون نقص است. مشکلاتی اعم از عدم توانایی در اعطای کمک هزینه‌های مفید تحصیلی به دانشجویان وجود دارد؛ این مشکلات به این دلیل به وجود آمده است که اعطای این کمک هزینه‌ها به ارگان‌های مختلفی واگذار شده است و به همین دلیل میزان نظارت و نظم در این بخش کاهش یافته است؛ البته دولت فرانسه در صدد حل این مشکل برآمده است و به مرور زمان وظیفه‌ی اعطای بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به یک سازمان مشخص سپرده می‌شود.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که تنها 40 درصد از جوانان فرانسه پس از پایان دوره‌ی متوسطه وارد دانشگاه می‌شوند و از این تعداد تنها 69 درصد آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند. از این رو دانشگاه‌های فرانسه به ارائه‌ی گروه‌های متنوع از رشته‌های مختلف پرداخته است و همچنین به پذیرش دانشجوهای بین‌الملل می‌پردازد.

یک گروه از مراکز آموزشی فرانسه موسسه‌‌های فنی دانشگاهی هستند و به ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی و فنی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. این موسسات علاوه بر این که به دانشگاه‌ها مربوط هستند، در ارتباط نزدیک با صنایع و تجارت نیز می‌باشند و دانشجویان بخشی از دوران تحصیل خود را به عنوان کارآموز به کسب تجربه‌ در زمینه‌ی تحصیلی خود سپری می‌کنند. 

مدارس فرانسه

فرانسه یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اروپایی است که در غرب آن قرار دارد. پایتخت آن شهر پاریس و زبان رسمی مردم فرانسوی است. این کشور یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپایی است که هرساله تعداد زیادی از مردم جهان برای گردش، مهاجرت و زندگی به آنجا سفر می‌کنند.

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که قصد مهاجرت به فرانسه را داشته باشید و دوست دارید فرزندتان را برای تحصیل به کشور فرانسه بفرستید. در این مقاله درباره سیستم آموزشی فرانسه، انواع مدارس و دانشگاه‌های آن صحبت خواهیم کرد.

دانشگاه‌های دولتی فرانسه

بیش از 80 دانشگاه دولتی در فرانسه وجود دارد که بودجه دولتی دریافت می‌کنند و شهریه چندانی از دانشجویان نمی‌گیرند. زبان تدریس در دانشگاه‌ها به زبان فرانسوی است و شامل رشته‌های فنی و مهندسی، پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می‌شود.

دانشگاه‌های فرانسه دارای رتبه‌های بالای بین‌المللی هستند. برخی از بهترین دانشگاه‌های فرانسه که برای دانش آموزان بین‌المللی مناسب هستند شامل:

تحصیل در مدارس فرانسه برای دانش آموزان ایرانی

اگر شما علاقه‌مند هستید که به فرانسه مهاجرت کنید و در نظر دارید که فرزند شما در فرانسه به تحصیلات خود ادامه دهد می‌توانید در تمامی مقاطع از پیش‌دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان ثبت‌نام کنید.

تدریس در مدارس دولتی به زبان فرانسه بوده و در مدارس بین‌المللی به چند زبان فرانسه و انگلیسی انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید فرزند خود را در مدارس شبانه‌روزی ثبت‌نام کنید که در این صورت باید هزینه‌های خوابگاه، تغذیه و ...را نیز مدنظر داشته باشید. هزینه سالانه این مدارس بین 4000 تا 12000 یورو در سال است و مدارسی همچون چولت، الیورون، ردز و نانت از بهترین مدارس شبانه‌روزی فرانسه هستند.

تحصیل رایگان در مدارس فرانسه

فرانسه نیز مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته این امکان را فراهم کرده است که دانش آموزان بااستعداد بتوانند از بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. البته این بورسیه‌ها فقط شامل هزینه‌های تحصیلی شده و هزینه‌های اقامت و زندگی را در برنمی‌گیرد.

ویزای همراه والدین

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند اغلب سن پایین‌تر از 18 سال دارند و خانواده تمایل دارند که همراه فرزند خود در فرانسه اقامت داشته باشند. دولت فرانسه این امکان را فراهم کرده است که والدین متناسب با سال‌های تحصیلی فرزندشان در فرانسه اقامت داشته باشند. این ویزای طولانی‌مدت بعد از پایان تحصیلات به پایان می‌رسد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش‌آموزی از فرانسه

تحصیل در فرانسه

بعد از تحقیق و بررسی و انتخاب مدرسه مناسب و تسلط نسبی به زبان فرانسه ابتدا باید با مدرسه موردنظر مکاتبه کنید تا پذیرش یا دعوت‌نامه را از مسئولین مدرسه اخذ کنید. بعد از دریافت نامه پذیرش به همراه مدارک ذیل به سفارت فرانسه مراجعه کرده تا ویزای دانش‌آموزی برای شما صادر شود.

 • گذرنامه دانش‌آموز
 • اجازه‌نامه کتبی والدین برای تحصیل
 • ترجمه ریزنمرات سال‌های قبل
 • عکس مناسب
 • گذرنامه والدین برای اخذ ویزای همراه
 • ارائه مدرک تسلط به زبان فرانسه

لیسانس در فرانسه

اعزام دانشجو به فرانسه در مقاطع مختلفی صورت می‌گیرد. مقطع کارشناسی ازجمله دوره‌هایی است که با اقبال گسترده  دانشجویان جهانی روبرو است، اما اخذ پذیرش در این مقطع در کشور فرانسه با سختی های خاص خود نیز همراه است و الزامات خاصی را می‌طلبد. تحصیل در مقطع کارشناسی می‌تواند در رشته‌های گوناگونی انجام پذیرد که برخی از آن‌ها به شرح ذیل است:

 • داروسازی
 • جغرافیا
 • تاریخ هنر
 • زبانشناسی
 • جامعه شناسی
 • فرهنگ اروپایی و مدیترانه
 • فن آوری ارتباطات
 • فناوری اطلاعات
 • مطالعات فرانسوی
 • مدیریت بازرگانی بین‌المللی
 • مطالعات فیلم
 • ارتباطات جهانی
 • دارایی
 • مالیه
 • سرمایه گذاری
 • امور مالی بین‌المللی
 • مطالعات ادبی
 • هنرهای خلاقانه
 • روانشناسی
 • اقتصاد بین‌المللی
 • سیاست بین‌الملل و تطبیقی

این رشته‌ها از رشته‌های بسیار محبوب دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در فرانسه است. تحصیل در مقطع لیسانس در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور نیاز به دانش زبان فرانسه تا سطح B1  دارد، اما معمولاً اخذ پذیرش به‌صورت مستقیم و برای دانشجویان جهانی در این مقطع با دشواری همراه است. افرادی که فاقد دانش زبان فرانسه هستند می‌توانند برای دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان اقدام کنند که نیازمند مدرک آیلتس یا تافل است. ارائه دیپلم 12 ساله نیز الزامی است.  افرادی که در این مقطع مشغول به تحصیل هستند اجازه کار پاره‌وقت دارند و می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته کار کنند.

فوق لیسانس در فرانسه

اعزام دانشجو به فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد نیز الزامات و نیازمندی‌های خاص خود را می‌طلبد. این مقطع 2 ساله بوده و متشکل از Master1 و Master2 است. افرادی که تمایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه را دارند باید آخرین مدرک تحصیلی خود یعنی لیسانس را ارائه کنند و درصورتی‌که تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه را داشته باشند ارائه مدرک زبان فرانسه تا سطح B2 عموماً لازم است. اما برای افرادی که تمایل دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند این امکان نیز فراهم‌شده است تا دانشجویان جهانی تحصیلات خود را در رشته‌های متنوع به زبان انگلیسی تجربه نمایند که البته به‌تناسب نیازمندی هر دانشگاه ارائه مدرک آیلتس یا تافل الزامی است. افراد عموماً با داشتن  مدرک 6 آیلتس و مدرک لیسانس و ریزنمرات می‌توانند برای این مقطع اقدام کنند.

پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس مرسوم‌تر از پذیرش گرفتن در دوره‌ی لیسانس است و شرایط آن نیز ساده‌تر می‌باشد. چنان‌چه دارای معدل بالا و رزومه‌ی قوی باشید می‌توانید به سادگی از بهترین دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. از آن‌جایی که دروس مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می‌شوند، ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی برای برخی از دانشگاه‌ها الزامی است. از طرفی تسلط بر زبان فرانسه برای تحصیل و اقامت در این کشور به شدت توصیه می‌شود، چون سطح دانش مردم فرانسه در زبان انگلیسی در وضعیت مناسبی قرار ندارد! 

پس از اجرای تغییرات در روند پذیرش دانشجو که از سال 2015 اجرایی شده است، دانشجویان لزوماً باید از طریق وب سایت campus france اقدام به تشکیل پرونده‌ی تحصیلی کنند. برای پذیرش گرفتن در این دوره نیز زمان ارسال درخواست از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از اوایل آذر ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سال بعد ارسال شود. هر چه زمان ارسال درخواست شما زودتر باشد، با مشکلات کم‌تری رو به رو خواهید شد و احتمال اخذ پذیرش افزایش می‌یابد. زمان پاسخ به درخواست‌ها معمولاً از خرداد تا مرداد است و در سایت campus france اعلام می‌شود.

دوره‌ی فوق لیسانس دو سال طول می‌کشد و در برخی از دانشگاه‌های فرانسه این دوره به دو قسمت مستر یک و مستر دو تقسیم بندی می‌شود. دوره‌ی مستر دو خود به دو گرایش Recherche و  Professionnel تقسیم‌بندی می‌شود که تنها دانشجویان گرایش اول می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند.

دکترا در فرانسه 

تحصیل دکترا در فرانسه بطور معمول در بازه سه الی چهار سال بطول می‌انجامد و شخصی که در این مقطع در حال تحصیل باشد معمولا دانشجو خطاب نمی‌شود و به عنوان یک محقق شناخته می‌شود. در این کشور بیش از ۳۰۰ دانشگاه موجود است که تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه را ارائه می‌دهند و با ۱۲۰۰ مرکز تحقیقاتی در ارتباط می‌باشند تا محققان را به اهداغ تحقیقاتی خود نزدیک نمایند. مراکز پرورش دانشجویان دکتری تحت حمایت دانشگاه ها است و این همکاری در ادامه راه تحقیقات نیز ادامه خواهد داشت.

در ارتباط با اخذ مدرک دکتری یکی از موارد بسیار مورد اهمیت ارائه مقالات بین المللی با ارزش علمی بالا میباشند. نظام آموزشی فرانسه در سطح بالای علمی قرار دارد و از این رو تحصیل در کشور فرانسه ، مخصوصا تحصیل دکترا در فرانسه نیاز به پشتکار بسیار زیاد متقاضی دکتری در فرانسه دارد.نکته قابل توجه در این کشور برنده شدن ۴ جایزه نوبل است و این نشانه سطح یالای علمی این کشور است. تحصیل دکترا در فرانسه با توجه به شهریه بسیار پایین در مقطع دکتری برای بسیاری از متقاضیان بسیار جذاب است.

کشور فرانسه با ۲۸۷۰۰۰ دانشجوی بین المللی و با داشتن ۱۲% از جمعیت دانشجویی این کشور، رتبه چهارم را پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا در دنیا دارد. از این تعداد ۲۵۰۰۰ دانشجو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند. بیشتر متقاضیان از اروپا است اما سایر کشور ها مانند؛ مراکش، چین، الجزیره، تونس و سنگال نیز دانشجواین فراوانی در فرانسه دارند. در دانشگاه‌های دولتی هزینه دانشگاه و بیمه اجتماعی و اقامتی برای تمامی دانشجویان یکسان است. بطور معمول این دانشگاه ها قرارداد‌های همکاری بسیاری به موسسات تحقیقاتی چه در این کشور و چه در دیگر کشور‌ها را دارند.  

از زمان تصویب فرایند بولونیا در سال 1999 دکترا سومین درجه علمی تصویب‌شده است که معمولاً پس از یک مدرک کارشناسی ارشد (یا یک دوره معادل «چرخه دوم») تکمیل می‌شود و برای دانشجویانی است که توانایی لازم را برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی مستقل را دارند.

دانشگاه‌ها پروژه‌های تحقیقاتی خاص خود را با همکاری آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مرتبط و دیگر مراکز برای ارائه آموزش دکترا ارائه می‌دهند. مقطع دکترا در دانشگاه‌های اتریش شامل شش‌ترم برای یک دوره 3 ساله استاندارد است و دو ترم تحقیق در سال است و شما معمولاً 3 الی 4 سال به‌عنوان یک دانشجو تمام‌وقت در فرانسه می‌گذرانید.

در طول تحصیلات دکترا متقاضی نیاز به انجام دوره‌های تحقیقاتی دارد که شامل جلسات آموزشی و درس گروهی‌های مربوط به پروژه است. این دوره‌ها به مدت 150 ساعت در طول دوره دکترا بستگی دارد. البته تحصیل در مقطع دکترا نیازمند داشتن سوپروایزر (استاد راهنما) است.

اعتبار دانشگاه های فرانسه

اعتبار دانشگاه‌های فرانسه نیز مانند سایر دانشگاه‌های اتحادیه‌ی اروپا دارای سطح بالایی است. 31 موسسه و دانشگاه در کشور فرانسه وجود دارد که در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. مدرک بسیاری از دانشگاه‌های این کشور از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار است و شما با اخذ این مدارک می‌توانید در سطح بین‌الملل مشغول به کار یا ادامه‌ تحصیل شوید.

چنانچه قصد دارید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات به ایران بازگردید، لازم است مطمئن شوید که مدرک شما توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت تأیید می‌شود.

لازم است پیش از آغاز به تحصیل، اهداف آینده‌ی خود را تعیین کنید. قصد ادامه تحصیل دارید، قصد اشتغال و کسب اقامت در فرانسه را دارید یا می‌خواهید به ایران بازگردید. این موارد کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری کنید که اعتبار مدرک در دانشگاه‌های فرانسه چقدر برای شما اهمیت دارد. 

در رتبه‌ بندی‌های مختلف، ملاک‌های متنوعی در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل در این رتبه‌بندی‌ها دانشگاه‌ها در جایگاه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که معمولاً دانشگاه‌های نمونه در رنک‌بندی‌ QS دارای جایگاه‌های خوبی هستند. دانشگاه اکول نرمال سوپریور اولین دانشگاه فرانسه است که در محله‌ی لاتین پاریس قرار دارد و دارای رتبه‌ی 43 جهانی می‌باشد. در قسمت‌های بعدی مقاله برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه و دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

پیشنهاد می کنیم اگر قصد تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های فرانسه را دارید ویدیو زیر را تماشا کنید.

دانشگاه‌های فرانسه ازلحاظ تحقیقات و تدریس شهرت بالایی دارند. مؤسساتی مانند olecole Polytechnique یا Science Po مرتباً از بین بهترین دانشگاه‌های اروپا و جهان رتبه‌های بالایی را کسب می‌کنند.

علاوه بر 35 دانشگاه فرانسه که در رده‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS به نمایش درآمده‌اند، فرانسه همچنین به دلیل مشروعیت قوی مدارس تخصصی تجاری مشهور است. این‌ها به دلیل تمرکز خاص موضوع در رده‌بندی کلی قرار نمی‌گیرند، اما بااین‌وجود از اعتبارات بین‌المللی گسترده‌ای برخوردار می‌شوند. نمونه‌های قابل‌توجه شامل ESCP اروپا، دانشکده تجارت ESSEC، HEC پاریس و INSEAD.

بر اساس رتبه‌بندی جهانی ۲۰۲۰ بهترین دانشگاه‌های فرانسه (به همراه رتبه جهانی و سطح‌بندی وزارت علوم) به شرح زیر هستند:

 1. دانشگاه PSL (53)
 2. دانشگاه اکول پلی‌تکنیک (۶۰ | گروه الف)
 3. دانشگاه سوربن (۷۷ | | الف)
 4. دانشگاه سنترال سوپلک (۱۳۹)
 5. دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون (۱۶۰ | الف)
 6. دانشگاه تلکام پاریس‌تک (۲۲۴ | الف)
 7. دانشگاه ساینس‌پو (۲۴۲ | الف) صرفاً در رشته‌های اقتصاد، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی
 8. دانشگاه اکول دپونتس پاریس‌تک (۲۵۰ | الف)
 9. دانشگاه پاریس (۲۵۳)
 10. دانشگاه پاریس سود (۲۶۲ | الف)
 11. دانشگاه پاریس ۱ (پانتئون سوربن) (۳۰۵ | الف)
 12. دانشگاه اکول نرمال سوپریور کشان (۳۱۲ | الف)
 13. دانشگاه گرونوبل آلپ (۳۵۱ | الف)
 14. دانشگاه استراسبورگ (۳۷۹ | الف)
 15. دانشگاه بوردو (۴۵۸)
 16. دانشگاه اکس مارسی (۴۹۱ | الف)
 17. دناشگاه مونپلیه (۴۹۸)
 18. مؤسسه ملی علوم کاربردی لیون (۵۱۰-۵۰۱)
 19. دانشگاه پل ساباتیه تولوز ۳ (۵۲۰-۵۱۱)
 20. دانشگاه پاریس ۲ (پانتئون- آسا) (۵۳۱-۵۰۴ | الف)
 21. دانشگاه کوت دازرور (۶۰۰-۵۹۱ | ب)
 22. دانشگاه لیون ۱ کلود برنارد (۷۰۰-۶۵۱ | الف)
 23. دانشگاه لیل (۷۰۵-۷۰۱)
 24. دانشگاه لورین (۸۰۰-۷۵۱ | الف)
 25. دانشگاه نانت (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 26. دانشگاه پوآتیه (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 27. دانشگاه رن ۱ (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 28. دانشگاه لیون ۲ لومیر (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 29. دانشگاه پل والری مونتپولیه ۳ (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 30. دانشگاه تولوز ۱ کپیتال (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)
 31. دانشگاه تولوز ۲ میرال (۱۰۰۰-۸۰۱ | الف)

برترین دانشگاه های فرانسه 2021

برترین دانشگاه های فرانسه به همراه رنکینگ جهانی آنها در جدول زیر آمده است.

دانشگاه رنکیگ جهانی
(Paris Sciences et Lettres Research University (PSL 50
(Ecole Polytechnique (ParisTech 65
Sorbonne University 70
CentraleSupélec 137
École Normale Supérieure de Lyon 153

آزمون های ورودی فرانسه

اولین موردی که برای تحصیل در فرانسه باید حل شود، تسلط به زبان این کشور است. در دوره‌ی کارشناسی تمام دروس به زبان فرانسه ارائه می‌شوند و در مقاطع بالاتر نیز تعداد محدودی از دروس در تعدادی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بنابراین تسلط به زبان فرانسه در تحصیل در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی در فرانسه برای رشته‌های غیرپزشکی آزمون ورودی برگزار نمی‌شود؛ اما برای اطمینان بهتر است شرایط دانشگاه مقصد را به طور اختصاصی بررسی نمایید. البته دانشجویانی که قصد پذیرش گرفتن برای کارشناسی ارشد را دارند لازم است در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود شرکت کنند.

رشته‌های فنی و مهندسی برای قبولی باید حداقل نمره‌ی B1 و رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی باید حداقل نمره‌ی B2 کسب کنند.

متقاضیان ورود به رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. در واقع پس از ارائه‌ی مدارک و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان سال اول تحصیل را به انجام مطالعات پیش پزشکی و سلامت بگذرانند. پس از آن باید در آزمون ورودی شرکت کنند و در صورتی که نمره‌ی قبولی کسب کنند می‌توانند به طور رسمی تحصیلات پزشکی خود را آغاز نمایند.

یکی دیگر از اقداماتی که برای تقویت رزومه‌ی شما مفید است، شرکت و کسب مقام در آزمون‌های بین‌المللی مختلف در زمینه‌های مختلف است. پیش از هرچیز توجه کنید که آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که شما باید برای اخذ پذیرش در آن‌ها شرکت کنید و مدرک آن را به همراه درخواست خود ارسال نمایید.

پس از آن می‌توانید از طریق سایت‌های علمی تحقیقاتی در زمینه‌ی رشته‌ی خود از زمان آزمون‌ها و رقابت‌های عملی بین‌المللی مطلع شوید و با شرکت و کسب مقام در آن‌ها علاوه بر کسب تجربه، یک امتیاز مثبت در کارنامه‌ی خود ثبت کنید.

رشته های غیر پزشکی در فرانسه

تحصیل در فرانسه

فرانسه تنها مقصد دانشجویان علاقمند به پزشکی و دندان‌پزشکی نیست. در این کشور بسیاری از رشته‌ها مانند شاخه‌های مهندسی، شاخه‌های هنر و علوم پایه نیز از اعتبار خوبی برخوردار است. در ادامه توضیحاتی درباره‌ی برخی از رشته‌ها ارائه می‌شود.

درکشور فرانسه چهار دانشگاه انسرب، انگرز، اورلینز و فری برگ رشته‌ی نفت را ارائه می‌دهند که از اعتبارات خوبی در سطح جهانی برخوردار است. همچنین دانشجویان ممتاز این رشته می‌توانند در همین کشور مشغول به کار شده و اقامت دائم بگیرند.

شما می‌توانید در دانشگاه ملی هوانوردی فرانسه به تحصیل در رشته‌ی خلبانی بپردازید. در این دانشکده کلیه رشته‌های مربوط ارائه می‌شوند. خلبانی و هوافضا از پر طرفدارترین رشته‌های این دانشگاه هستند.

کشور فرانسه یکی از بهترین محل‌ها برای تحصیل در رشته‌های مختلف هنری می‌باشد. در این کشور انواع هنرها مانند موسیقی، معماری، سینما، طراحی لباس و جواهر و... رواج دارد و دانشکده‌های آموزشی این رشته‌ها نیز از رونق بسیار خوبی برخوردارند.

انواع زمینه‌های رشته‌های مهندسی مانند عمران، کامپیوتر، برنامه نویسی و... نیز در دانشگاه‌های بسیاری در این کشور ارائه می‌شود. البته نکته‌ای که درباره‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد این است که پیش از ثبت درخواست تحصیلی خود از اعتبار مدرک آن و تأیید آن از طرف وزارت علوم اطمینان حاصل کنید.

رشته هنرهای نمایشی و گرایش های آن در فرانسه از جایگاه بسیار بالایی برخوردار هستند. کالج ها و دانشگاه های بسیاری رشته های هنرهای نمایشی را در فرانسه تدریس می‌کنند. هزینه زندگی در فرانسه بسیار بالاست اما بسیاری از دوستداران هنر رویای تحصیل در فرانسه را در سر دارند. وجود اساتید و هنرمندان بزرگ در دانشگاه های فرانسه، باعث پیشرفت هنرهای نمایشی در این کشور شده است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی  دولتی در فرانسه حدود 190 یورو، در مقطع کارشناسی ارشد دولتی 260 یورو و در مقطع دکترا نیز 396 یورو در سال خواهد بود. هزینه خورد و خوراک در فرانسه برای یک فرد به طور معمول 200 تا 300 یورو در ماه است. بلیط اتوبوس و مترو حدود 1 الی7/1 یورو خواهد بود. هزینه زندگی در ماه حداقل  ۵۰۰ یورو است.

 • رشته ژنتیک در کشور فرانسه
 • معماری در فرانسه

هر ساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشته معماری دانشگاه‌های فرانسه را انتخاب می کنند. رشته معماری در فرانسه از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. کشور فرانسه دارای بناهای دیدنی با معماری های شگفت انگیز است. از این رو دانشجویان معماری می توانند با مشاهده ساختمان‌ها و بناها بر دانش معماری خود بیفزایند.

زبان تحصیل در کشور فرانسه در مقطع کارشناسی فرانسوی و در مقاطع ارشد و دکتری عمدتا انگلیسی است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه برای دانشجویان غیر اروپایی بیشتر خواهد بود. هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه‌های دولتی فرانسه بدین گونه است: مقطع کارشناسی 2770 یورو در سال - مقطع کارشناسی 3770 یورو در سال - مقطع دکتری 380 یورو در سال

بورسیه تحصیلی در فرانسه

تحصیل در فرانسه

برای تحصیل رایگان فرانسه می‌توانید از شرایطی که دولت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد، استفاده کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز تحت شرایط خاص و تنها برای رشته‌های مشخصی برنامه‌هایی مانند بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند و تخفیفاتی در هزینه‌های آموزشی برای آن‌ها قائل می‌شوند که در ادامه درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کنیم.

 • دانشگاه تکنولوژی فرانسه دوره‌ی کارشناسی بیومکانیک و بیوتکنیک را در دو سال ارائه می‌دهد که هزینه‌ی تحصیل برای هر سال چیزی حدود 250 یورو می‌باشد. 
 • دانشگاه اقتصاد پاریس نیز در مقطع کارشناسی ارشد و با هدف تربیت تبدیل دانشجویان به کارشناسانی حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی، توسعه و ارزیابی سیاست‌ها تخفیف‌هایی در دوره‌های آموزشی خود ارائه می‌دهد. به این صورت که این دوره‌ها دو سال زمان می‌برد و هزینه‌ برای هر سال 250 یورو در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشگاه لیون از دیگر دانشگاه‌هایی است که برای دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد. دانشگاه لیون برای دانشجویان ممتازی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، بورسیه‌ای به مبلغ هشتصد یورو در هر ماه و برای یک سال تحصیلی در نظر گرفته است.
 • بورسیه تحصیلی موسسه گرنوبل به دانشجویانی که پروژه یا پژوهش خاصی به دانشگاه ارائه می‌دهند، اعطا می‌شود. مبلغ این بورسیه پنج هزار یورو برای هر ترم است.
 • دانشگاه علوم پو به محصلان ممتاز این دانشگاه تعلق می‌گیرد. این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. مبلغ آن برای دانشجویان کارشناسی سه هزار تا دوازده هزار یورو و برای دانشجویان فوق لیسانس نیز مبلغی بالغ بر 5 هزار تا 16 هزار یورو در نظر گرفته شده است. این بورسیه به دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به فرانسه آمده‌‌اند تعلق می‌گیرد.

علاوه بر دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی دیگری نیز برای تحصیل در فرانسه وجود دارد که در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • بورسیه‌ی ایل دو فرانسه نیز از دیگر بورسیه‌های در نظر گرفته شده توسط دولت این کشور است. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی که سن آن‌ها بالای 30 سال است، ارائه می‌شود. کمک‌ هزینه‌ی تحصیلی این بورسیه ده هزار یورو برای یک سال تحصیلی (ده ماه) می‌باشد و افراد با استفاده از این بورسیه می‌توانند در دانشگاه‌های شهر پاریس تحصیل کنند.
 • اولین بورسیه، بورسیه‌ی تحصیلی ایفل است. این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است. افرادی که در مقطع فوق لیسانس این بورسیه را کسب می‌کنند، 1100 یورو کمک هزینه‌ی تحصیلی و دانشجویان دکترا 1400 یورو کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت می‌کنند. همچنین دانشجویانی که در اخذ این بورسیه موفق شده‌اند، می‌توانند از تخفیفاتی برای سفرهای بازگشت به وطن، سفرهای تفریحی و خدمات درمانی استفاده کنند. بورسیه‌ی ایفل از طرف وزارت خارجه‌ی فرانسه به دانشجویان بین‌الملل پرداخت می‌شود.
 • بورسیه‌ای موسوم به بورسیه‌ی ANS lion برای دانشجوهای ممتاز بین‌الملل در نظر گرفته می‌شود. مبلغ این بورسیه هزار یورو برای یک سال تحصیلی است و به دانشجویان رشته‌های علوم، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی اعطا می‌شود.
 • بورسیه‌ی Insead از دیگر بورسیه‌های فرانسه است که بر اساس شایستگی، ملیت، جنسیت، رزومه‌ی قوی، حوزه‌های مطالعات قبلی و... به دانشجویان داده می‌شود. مبلغ این بورسیه چیزی بین پنج هزار تا بیست و پنج هزار یورو در سال است.
بورسیه‌ی دیگری دقیقا با شرایط بورسیه‌ی Insead وجود دارد. این بورسیه صرفاً در اختیار دانشجویان رشته‌ی MBA قرار می‌گیرد. مبلغ و شرایط اعطای بورسیه عیناً مانند قبل می‌باشد.

چاپ مقالات علمی در فرانسه

ارائه‌ی مقالات علمی به خصوص در زمینه‌های نوین در همه‌ی نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. مقاله‌های علمی علاوه بر این که امتیاز بسیار بزرگی در رزومه‌ی تحصیلی دانشجویان محسوب می‌شوند، در رتبه‌ی علمی دانشگاه نیز تأثیر دارند و اساتید راهنمای دانشجویان ارائه دهنده‌ی مقاله نیز از امتیازاتی برخوردار می‌شوند.

ارائه‌ی یک یا چند مقاله در زمینه‌های مختلف رزومه‌ی شما را قوی می‌کند و شانس شما برای گرفتن پذیرش در بهترین دانشگاه‌های فرانسه افزایش می‌یابد. از طرفی اگر دانشجوی فرانسه باشید و مقاله ارائه دهید نیز می‌توانید از تشویق‌هایی که دانشگاه برای شما در نظر می‌گیرد، استفاده کنید. 

تسهیلات دانشجویی فرانسه

کنفرانس ها و جشن ها در فرانسه

فرانسه کشوری است که جشن‌های ملی بسیاری دارد که این جشن‌ها در دانشگاه‌ها نیز گرامی داشته می‌شوند. دانشجویان می‌توانند علاوه بر استفاده از برنامه‌های دانشگاه به شهر محل تحصیل خود رفته و از جشن‌ها لذت ببرند.

اولین جشن در فرانسه جشن آغاز سال نوی میلادی است که اکثر ما درباره‌ی مراسم‌ها و تعطیلات این جشن اطلاعاتی داریم.

پنج روز پس از جشن آغاز سال نو، جشن شاهان است. در این جشن علاوه بر پایکوبی مراسم‌ جالبی نیز اجرا می‌شود که شما نیز می‌توانید در کنار دوستان خود این مراسم را انجام دهید.

تعطیلات زمستانی مدارس به مدت دو هفته از 14 فوریه آغاز خواهد شد. این یک جشن برای دانش‌آموزان است.

جشن کارناوال یکی از جشن‌هایی است که مرکز آن شهر نیس در فرانسه است. این مراسم در روز عید پاک برگزار می‌شود. عید پاک نیز جشنی مذهبی است که همیشه در روز یکشنبه است و دوشنبه‌ی بعد از آن نیز یکی از تعطیلات رسمی در فرانسه است.

14 ژوئیه روز ملی فرانسه و تعطیل رسمی است. در این روز رژه‌ی بزرگ نظامی در خیابان شانزه‌لیزه برگزار می‌شود. 

اوت ماه تعطیلات تابستانی است که علاوه بر مراکز آموزشی بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و مغازه‌ها نیز به تعطیلات تابستانی می‌روند. همچنین روز 15 این ماه روز معراج حضرت مریم و تعطیل رسمی است.

جشن مردگان یکی دیگر از تعطیلات رسمی فرانسه می‌باشد. در این روز مردم به جشن و پایکوبی می‌پردازند و معتقدند ارواح عزیزانشان برای دیدار آن‌ها به خانه‌هایشان می‌آیند و برای همین هدایا و خوراکی‌های لذیذ روی یک میز می‌چینند و به شادمانی می‌پردازند.

کشور فرانسه همه ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. این امر یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود چرا که می‌توانند با ارائه‌ی مقاله فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند. کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات ارتباط از راه دور، مهندسی داده، کاتالیزور و مهندسی شیمی، حقوق و علوم سیاسی و فستیوال‌های فیلم و موسیقی از جمله برنامه‌هایی هستند که در سال اخیر در کشور فرانسه برگزار شده‌اند.

خدمات بانکی و مالی دانشجویان فرانسه

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود و دانشجویان می‌توانند با استفاده از حساب‌های مخصوص، با کشورهای دیگر تراکنش‌های مالی انجام دهند. امروزه برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی نیاز نیست حتما به بانک‌ها مراجعه کنید و می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه مانند پی‌پال خدمات بانکی و مالی خود را انجام دهید.

توصیه می‌کنیم پیش از خارج شدن از ایران، به بانک پشتیبان حساب خود مراجعه کنید و از امکاناتی که برای خدمات بانکی بین‌المللی مشتریان در نظر گرفته‌اند، مطلع شوید.

تسهیلات درمانی دانشجویان فرانسه

شرایط بیمه و هزینه‌های درمانی نیز از دیگر مسائلی است که تکلیف آن باید پیش از آغاز به تحصیل مشخص شود. در کشور فرانسه بیمه‌ی عمومی وجود دارد که شامل 70 درصد از هزینه‌های ویزیت پزشک و داروها می‌شود. یعنی ۷۰ درصد به صورت رایگان و با پرداخت ماهیانه ۱۰.۷ یورو ماهیانه بیمه ۱۰۰ درصدی می شود.

البته شما هنگام مراجعه به پزشک باید تمام هزینه‌ها را پرداخت کنید و پس از مدتی شرکت بیمه مبلغ را طبق قرارداد به حساب شما واریز خواهد کرد. لازم به ذکر است که بیمه‌ی عمومی تنها هزینه‌های درمانی در دندانپزشکی را قبول می‌کند و سایر هزینه‌ها به عهده‌ی خودتان است. شما برای این که تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید، هیچ پولی پرداخت نخواهید کرد. این بیمه برای تمام افرادی که در فرانسه زندگی می‌کنند، رایگان است. تنها کافی است در روزهای اول اقامت خود با در دست داشتن مدارک خود مانند ویزای تحصیلی، به اداره‌های مربوط مراجعه کنید و تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید.

بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند. شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این دسته از بیمه‌ها دارای بسته‌های متنوعی هستند که می‌توانید متناسب با نیازتان بسته را انتخاب کنید. این بسته‌ها بیشتر در هزینه‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی با یکدیگر متفاوتند. چنان‌چه شما تحت حمایت بیمه‌های تکمیلی باشید، سی درصد باقیمانده از هزینه‌ی درمان خود را نیز دریافت خواهید کرد.

در واقع ابتدا شما هزینه‌ی پزشک را پرداخت می‌کنید؛ پس از طی شدن روند قانونی، بیمه‌ی عمومی هفتاد درصد از مبلغ درمان را به حساب شما واریز خواهد داد و شما رسیدی دریافت خواهید کرد. این رسید را به شرکت ارائه دهنده‌ی بیمه‌ی تکمیلی خود ارسال می‌کنید و پس از تأیید رسید، سی درصد باقیمانده‌ی هزینه از طرف بیمه‌ی تکمیلی عودت خواهد شد. 

کارت دانشجویی فرانسه

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه بر این که دانشجو بدون شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید. برای مثال بسیاری از مراکز وجود دارند که می‌توانید با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود، از تخفیفات آن ها بهره‌مند شوید. شما با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از برخی از مکان‌های تفریحی و تاریخی پاریس یا سایر شهرهای فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه‌ی بسیار کم بازدید کنید. 

همچنین ممکن است دانشگاه شما بلیط‌های تخفیف دار برای حمل و نقل به شما بدهد. دانشجویان با تهیه‌ی کارت مخصوص می‌توانند از تخفیف خاصی در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و قطار استفاده کنند. 

فرانسه کشوری است که می‌تواند دانشجویان بسیار شادی داشته باشد! زندگی در فرانسه به درس محدود نمی‌شود؛ گردش در فرانسه می‌تواند بهترین تجربه برای دانشجویان این کشور باشد؛ به خصوص این‌ که می‌توانند با ارائه‌ی کارت دانشجویی از تخفیفاتی نیز بهره‌مند شوند. دانشجویان فرانسه به راحتی و با هزینه‌های نه چندان زیاد می‌توانند به سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیز سفر کنند و از دوران تحصیل خود نهایت لذت را ببرند. 

در فرانسه فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شود که می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند؛ فستیوال فیلم، فستیوال موسیقی و فستیوال شکلات از فستیوال‌هایی هستند که در فرانسه برگزار می‌شوند.

خوابگاه در فرانسه

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد. اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌الملل خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌ بهای خوابگاه‌ها در آن‌ها اسکان بیابند.

معمولاً همه‌ی دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعاتی در این باره روی سایت خود قرار داده‌اند. برای کسب اطلاعات اختصاصی دانشگاه خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

اجاره بهای خوابگاه‌ها چیزی در حدود 250 تا 350 یورو در ماه است و ممکن است شهریه‌ی یک تا دو ماه به صورت ودیعه در ابتدای اقامت از شما گرفته شود.

گزینه‌ی دیگر پیش روی دانشجویان اجاره‌ی مسکن دانشجویی است. در فرانسه افرادی هستند که قصد دارند خانه‌ی خود را به دانشجویان اجاره دهند؛ مثلا افراد بازنشسته‌ای که دوست دارند در جوار دانشجویان پر جنب و جوش زندگی کنند. اجاره‌ی خانه‌ها برای افرادی که به صورت موقت در فرانسه اقامت دارند، گزینه‌ی بسیار خوبی است. در فرانسه،  کلیه دانشجویان با هر ملیت، می‌توانند از کمک ویژه دولت برای هزینه مسکن بهره‌مند شوند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که چنین کمک‌هایی را اعمال می‌کند. 

دانشجویان خارجی می توانند همسان دانشجویان فرانسوی از این کمک ها که به منظور کاهش هزینه نسبتا بالای اجاره بها در فرانسه اختصاص یافته است، بهره مند شوند. این کمک بر مبنای میزان اجاره بها و درآمد دانشجو محاسبه می شود بنا بر این به صورت اتوماتیک به همه تعلق نمی گیرد و میزان آن هم مورد به مورد محاسبه می گردد. 

برای استفاده از کمک هزینه مسکن  باید دارای سه شرط زیرباشید :

 • مسکن دراختیارتان باشد تا بتوانید نشانی خود و میزان اجاره بها را اعلام کنید.
 • حتما دارای بیمه اجتماعی اجباری دانشجویی باشید
 • دارای یک حساب بانکی در فرانسه باشید چرا که کمک هزینه هر ماه به حساب ذینفع واریز می‌شود. 

در صورتی که با یک نفر یا بیشتر همخانه هستید، همگی می توانند از کمک هزینه اجاره استفاده کنند در صورتی که نام کلیه مستاجران در اجاره نامه قید شده باشد. هر مستاجر باید تقاضای جداگانه تنظیم کند. اما در مورد زوج ها تنظیم تنها یک تقاضانامه کافی است. 

تقاضای کمک هزینه اجاره به صورت مستقیم و آنلاین در سایت اینترنتی صندوق کمک هزینه خانوادگی (CAF) ،  ظرف سه ماه پس از نقل مکان به مسکن مورد نظرانجام می شود.

مجوز کار دانشجویی فرانسه

همان‌ طور که در قسمت قبل گفتیم، زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. البته برای کار در دوران تعطیلات محدودیتی وجود ندارد و امکان اشتغال تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.

برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصاً به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز کارت دانشجویی عبارتند از؛ گذرنامه، ویزا یا اجازه‌ نامه‌ی اقامت، کارت دانشجویی دوران تحصیل جاری، تأیید وابستگی مرکز علمی خود به سازمان تأمین اجتماعی فرانسه، قرارداد کاری و نوع پیشه، پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی و فرم درخواست کار پر شده توسط متقاضی. لازم به ذکر است که در قرارداد کاری ارائه شده لازم است ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان کار، آدرس محل کار و ساعات کاری در طول روز مشخص شده باشد.

دانشجویان دوره ی کارآموزی به عنوان کارمند محسوب نمی‌شوند؛ اما به کارآموزانی که دوره‌ی آن‌ها بیش از دو ماه زمان می‌گیرد و کار دانشجویان مرتبط با رشته‌ی تحصیلی آن‌ها است، باید حقوق پرداخت شود. البته در برخی از شرکت‌های فرانسوی کارآموزانی که موفق به کسب تجربه‌های با ارزش می‌شوند و به یک نیروی کار حرفه‌ای تبدیل می‌شوند را به عنوان نیروی دائمی استخدام می‌کند و این افراد پس از پایان دوره‌ی تحصیل به عنوان کارمند در فرانسه اقامت می‌کنند. 

اطلاعات دوره‌های کارآموزی معمولاً توسط مراکز آموزشی مربوط یا مراکز کاریابی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد؛ بنابراین اگر تمایل به شرکت در این دوره‌ها دارید، می‌توانید از طریق دانشگاه خود پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

مشاغل دانشجویی فرانسه

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی برای اقامت در فرانسه هستند می‌توانند در حین تحصیل، به انجام کار نیز بپردازند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را کسب کنند. دانشجویان می‌توانند به کارهای پاره وقتی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها و نگهداری از نوزادها و... بپردازند. همچنین دانشجویان می‌توانند با بستن قراردادهای موقت در مراکز آموزشی مشغول به کار شوند.

البته یک دانشجو تا زمانی می‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود. به همین دلیل کار در حین تحصیل دارای محدودیت زمانی است؛ اما دانشجویان می‌توانند در تعطیلات خود به صورت تمام وقت کار کنند. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند تا در یک کار تمام وقت استخدام شوند یا مشغول به انجام یک شغل در فرانسه شوند؛ در این صورت می‌توانند ویزای کاری دریافت کنند و تا مدتی که مشغول به کار هستند در فرانسه اقامت داشته باشند.

فرانسه دارای آژانس‌های کاریابی می‌باشد که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها و ثبت نام و ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی تجربه‌ها و مهارت‌هایتان در لیست بمانید تا در صورت پیدا شدن شغل مناسب شما، با شما تماس گرفته شود.

جست و جو در اینترنت نیز می‌تواند در یافتن کار پاره وقت دانشجویی به شما کمک کند. شما می‌توانید به کارهای نظیر تولید محتوا، ترجمه و طراحی سایت به صورت مجازی مشغول به کار شوید. از محاسن مشاغل اینترنتی این است که شما در محل اقامت خود به انجام کار می‌پردازید و می‌توانید از سایر کشورها مانند ایران کار پذیرش نمایید.

معادل سازی مدارک در فرانسه

دوره‌های آموزش عالی در فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپا بر اساس لیسانس، مستر و دکترا است. این سیستم کمک می‌کند که انتقال دانشجو بین تمام کشورهای اتحادیه‌ی اروپا ساده‌تر انجام شود و از طرفی پذیرش دانشجویان سایر مناطق جهان نیز به همین روش صورت می‌گیرد.

جالب است بدانید که در فرانسه چیزی تحت عنوان معادل ‌سازی مدارک تحصیلی وجود ندارد. هر موسسه یا دانشگاه برای پذیرش دانشجو طبق امکانات و شرایطی که برای رشته‌های مختلف دارد، معیارهایی را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد. اما ارائه‌ی مدارکی مانند مقالات، تزهای ارشد و دکترا و مدارک زبان می‌تواند در افزایش احتمال پذیرش شما موثر باشد.

ارتباط گرفتن با اساتید یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در تسریع روند پذیرش شما کمک‌ کننده باشد. در واقع شما با استاد راهنما درباره‌ی موضوع پروژه یا تز دوره‌ی تحصیلی قبلی خود صحبت می‌کنید و او راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد. همچنین اساتید راهنما توصیه نامه‌ای به شما می‌دهند که آن‌ را به همراه انگیزه‌ نامه و سایر افتخارات علمی هنگام ثبت نام پیوست می‌کنید. چنان‌چه موفق به پیدا کردن اساتید مربوطه نشدید، می‌توانید با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کنید و خلاصه‌ای از مقالات یا پروژه‌ی خود ارائه دهید، آن‌ها اساتیدی که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند را معرفی خواهند کرد.

هزینه تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه حداقل ماهانه 600 یورو است.اما برای دانشجویان مزایایی قایل هستند مثل رستوران و خوابگاه که این باعث کاهش هزینه می شود.هزینه های تحصیلی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی در اکثر رشته ها بین 2 الی 4 هزار یورو در سال است.دانشجویان بین المللی در کشور فرانسه در هر هفته حدود ۲۰ ساعت اجازه کار قانونی دارد.به دلیل هزینه های بالای زندگی برای دانشجویان در فرانسه معمولا دانشجویان برای گذراندن دوره دکترا تخصصی و فوق دکترا اقدام به تحصیل در فرانسه می نمایند.متقاضی تحصیل رایگان در فرانسه، امکان همراه بردن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را با ویزای دانشجویی فرانسه دارد. متوسط بودجه لازم برای زندگی در هریک از شهرهای فرانسه به شرح زیر است:

 • پاریس: بین 1050 و 1200 یورو در ماه
 • نیس: بین 700 تا 920 یورو در ماه
 • لیون، نانت،بوردو یا تولوز: بین 650 و 900-850 یورو در ماه
 • برای سایر شهرهای فرانسه می توانید با مبلغی کمتر از 600 یورو در ماه زندگی کنید.

از پاییز 2019، دانشجویان بین‌المللی باید شهریه بیشتری را در دانشگاه‌های فرانسه بپردازند. این روند یک تغییر شدید از یک سیستم شهریه کاملاً رایگان است تا جایی که دانشجویان باید حدود 200 یورو در سال بپردازند. درعین‌حال، سه برابر بورس تحصیلی با حمایت دولت برای دانشجویان خارجی وجود خواهد داشت. مؤسسات بخش خصوصی در تعیین هزینه‌های موردنظر خود آزاد هستند. در بخش دولتی هزینه‌ها ممکن است بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی متفاوت باشد (Grands établissements). در راهنمای ما، تمام اطلاعات مربوط به شهریه در دانشگاه‌های فرانسه را جمع‌آوری کرده‌ایم.

هزینه‌های تحصیل در بخش دولتی

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سالانه توسط وزارت آموزش تعیین می‌شود. در سال 2018، هزینه‌های زیر برای دانشجویان تابعیت اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس، با شروع سال تحصیلی 2019/20، توسط دولت تعیین شد.

 • در مقطع کارشناسی 170 یورو در سال
 • تحصیلات تکمیلی 243 یورو در سال
 • دکترا 380 یورو در سال

این هزینه‌ها همچنین برای اتباع کانادایی که اقامت قانونی کبک دارند اعمال می‌شود. از اتباع سایر کشورها شهریه به مبلغ زیر دریافت می‌شود:

 • در مقطع کارشناسی 2،770 یورو در سال
 • تحصیلات تکمیلی سالانه 3،770 یورو
 • دکترای 3،770 یورو در سال

با این حال، اتباع غیراروپایی اگر قبل از شروع تحصیل در فرانسه یا اتحادیه اروپا اقامت قانونی داشته باشند، از این هزینه‌های بالاتر معاف می‌شوند.

دانشگاه‌های غیردولتی

از سال 2007 دانشگاه‌های زیادی وضعیت خودمختاری را دربگرفتند. دانشگاه‌های آزاد توانایی تعیین برخی از شهریه‌ها را دارند. درحالی‌که هزینه‌های دوره کارشناسی در سطح تعیین‌شده توسط وزارت آموزش و پرورش محدود می‌شود، تحصیلات فوق‌لیسانس و دکترا می‌تواند توسط دانشگاه‌ها آزادانه تعیین شود. دانشگاه پاریس-دوفین یکی از اولین دانشگاه‌هایی بود که افزایش قابل‌توجهی در شهریه کارشناسی ارشد خود را در سال 2010 تصویب کرد هزینه‌ها از هزینه‌های استاندارد ملی آن زمان 210 یورو به 4000 یورو (برای درآمد خانواده بالاتر از 80،000 یورو) افزایش یافت در سال 2013، 90٪ از دانشگاه‌های فرانسه وضعیت خودمختاری را انتخاب کرده‌اند.

مؤسسات آموزش عالی

مؤسسات آموزش عالی (که به آن‌ها Grands établissements نیز گفته می‌شود) با دانشگاه‌ها متفاوت هستند زیرا پذیرش بر اساس آزمون‌های ورودی است. هزینه‌های این مؤسسات دولتی بالاتر از دانشگاه‌ها است اما در مقایسه با دانشگاه‌های آزاد همچنان شهریه پایین است. 60 موسسه آموزش عالی در فرانسه وجود دارد. این هزینه‌ها از 450 یورو تا 1100 یورو در سال است.

هزینه‌های تکمیلی

از سال 1993، دانشگاه‌ها همچنین ممکن است هزینه‌های تکمیلی مشخصی را که مربوط به نوع خاصی از مطالعات است مشخص کنند. چنین هزینه‌هایی ممکن است شامل سهمی در هزینه‌های تجهیزات ویژه باشد.

اگرچه بخشی از هزینه‌های تحصیل، دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه‌های تأمین اجتماعی حدود 200 یورو در سال است.

آیا می‌توانید در فرانسه به صورت رایگان تحصیل کنید؟

بله - اگر شهروند یا مقیم دائم یکی از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (منطقه اقتصادی اروپا) یا سوئیس هستید. EEA شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) و همچنین ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ است. اگرچه با این وجود نیز تحصیل در فرانسه کاملاً "رایگان" نیست، اما فقط هنگام تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مبلغ بسیار کمی از شما دریافت می‌شود.

با این حال، اگر تابعیت یک کشور EEA یا سوئیس را ندارید، یا از قبل مقیم دائمی فرانسه نیستید، مجبور به پرداخت شهریه بالاتر در فرانسه هستید. البته نباید فراموش کرد که شما باید شهریه بیشتری را در یک دانشگاه خصوصی بپردازید.

چه کسی برای تحصیل در فرانسه باید شهریه پرداخت کند؟

در صورتی که دانشجویان تابعیت کشورهایی که بخشی از EEA یا سوئیس نیستند، مجبور به پرداخت شهریه بالاتر می‌باشند. EEA شامل تمام کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین ایسلند، لیختن‌اشتاین و نروژ است.

همه دانشجویان بین‌المللی دیگر باید شهریه بیشتری بپردازند. به‌عنوان‌مثال، اگر اهل آفریقا یا آسیا هستید، شهریه شما بیشتر از دانشجویان فرانسوی خواهد بود.

هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟

شهریه دانشگاه‌های دولتی توسط دولت فرانسه تعیین می‌شود و در کل کشور یکسان است.

 • اگر شما یک شهروند یا ساکن دائمی یک کشور در منطقه EEA باشید، چیز زیادی تغییر نکرده است - با این وجود شهریه کمتری از شما دریافت می‌شود:
 • 170 یورو در سال برای برنامه‌های لیسانس،
 • 243 یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد،
 • 601 یورو در سال در دوره‌های مهندسی در مؤسسات خاص،
 • 380 یورو در سال برای برنامه‌های دکترا (PhD).

با این حال، برای سایر دانشجویان بین‌المللی اکنون مقادیر بالاتری برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت می‌شود. هزینه‌های جدید تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی، از سپتامبر 2019، عبارت‌اند از:

 • 2،770 یورو در سال برای برنامه‌های لیسانس،
 • 3،770 یورو در سال برای برنامه‌های کارشناسی ارشد،
 • 380 یورو در سال برای برنامه‌های دکترا (PhD) - همان مقدار برای اروپایی‌ها.

توجه داشته باشید که مقادیر فوق فقط مربوط به دانشگاه‌های دولتی است. هزینه شهریه در دانشگاه‌های خصوصی می‌تواند بیشتر باشد. میزان آن‌ها به‌طورکلی از 3000 تا 20000 یورو در سال است.

آیا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌شده است؟

بله و دولت فرانسه اعلام کرد که آن‌ها علاوه بر شهریه‌های جدید بالاتر، بورس تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی نیز افزایش می‌دهند. ابزار رسمی CampusBourses نمای کلی از بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در فرانسه را ارائه می‌دهد.

چه زمانی باید هزینه شهریه دانشجویی در فرانسه را پرداخت کنید؟

شما معمولاً باید کل شهریه سالانه را در ابتدای یک سال تحصیلی یعنی شهریور پرداخت کنید.

آیا نیاز به پرداخت ویزای دانشجویی فرانسه دارید؟

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، ممکن است به ویزای VLS-TS (étudiant) نیاز داشته باشید. این ویزا نه‌تنها به شما اجازه زندگی و تحصیل در فرانسه را می‌دهد، بلکه همچنین می‌توانید تا 964 ساعت در سال (20 ساعت در هفته) کار کنید و در کشورهای منطقه شینگن آزادانه سفر کنید - این یک فرصت عالی برای گشت و گذار در اروپا است.

هنگام درخواست ویزای VLS-TS، باید 99 یورو پرداخت کنید. این مبلغ پس از اخذ پذیرش دانشگاه شما، پرداخت می‌شود. شما قبل از سفر به فرانسه برای تحصیل به ویزا نیاز خواهید داشت. پس از ورود به فرانسه، باید ویزا را ظرف 3 ماه تأیید کنید. هزینه آن 60 یورو دیگر است.

تأثیر زبان تحصیلی بر هزینه‌های دانشجویی

درگذشته دانشجویان برای شرکت در دانشگاه‌های فرانسه نیاز به صحبت به زبان فرانسه داشتند. با این وجود دیگر لزومی بر این مورد وجود ندارد، زیرا بسیاری از برنامه‌های تحصیل در هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. دانشجویانی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند، بسته به سطح مدرک و برنامه تحصیلی، معمولاً چند صد دلار در سال پرداخت می‌کنند. طی این سال‌ها، فرانسه مدل شهریه رایگان خود را تغییر داده و برخی از دانشجویان اتحادیه اروپا شهریه خود را بر اساس درآمد خانواده پرداخت می‌کنند. تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های فرانسه نشان‌دهنده‌ی تدریس به دانشجویان بین‌المللی است. همیشه دانشجویان بین‌المللی نسبت به دانشجویان فرانسوی هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند.

چنین تغییراتی ممکن است درنهایت بر میزان پرداخت دانشجویان بین‌المللی برای حضور در دانشگاه‌های فرانسه تأثیر بگذارد. دولت فرانسه در تلاش است افزایش قابل‌توجه قیمت دانشجویان را که از فرانسه یا اتحادیه اروپا نیستند، افزایش دهد.

در اکتبر 2019، شورای قانون اساسی فرانسه قانونی را تصویب کرد که می‌توانست شهریه سالانه را برای مقطع کارشناسی به 2،770 یورو (3،065 دلار) و برای دوره کارشناسی ارشد به 3،770 یورو (4170 دلار) برساند. مشخص نیست که آیا دولت به نبرد خود برای افزایش شهریه دانشجویان بین‌المللی ادامه خواهد داد یا خیر، اما هم دانشجویان و هم دانشگاه‌های فرانسه متعهد شده‌اند که در دادگاه‌ها علیه این‌گونه اقدامات مبارزه کنند.

هزینه ماهیانه زندگی در فرانسه

زندگی دانشجویی در فرانسه لازم نیست گران باشد. حتی در شهرهایی مانند بوردو، لیون یا تولوز نیز می‌توانید با 850 تا 1000 یورو در ماه ازجمله محل اقامت دریافت کنید. این برای سطح اروپا هنوز متوسط ​​است. در برخی از شهرهای کوچک‌تر ممکن است هزینه کمتری نیز داشته باشید. اما استثناء پاریس، پایتخت است وزندگی در آنجا گران است.

شهریه دانشگاه‌های پیشرو در فرانسه از پایین‌ترین سطح جهان است. سالانه به‌طور متوسط ​​کمتر از 1000 دلار در سال برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی هزینه‌بردار است.

شهریه دانشگاه در مقطع لیسانس 2500 تا 3000 یورو
شهریه دانشگاه در مقطع فوق لیسانس 3500 تا 4000 یورو
شهریه دانشگاه در مقطع دکترا 3500 تا 4000 یورو
شهریه خوابگاه دانشگاه بین 150 تا 300 یورو بسته به مکان
آپارتمان مرکز شهر 650 یورو
آپارتمان اطراف شهر 500 یورو
سایر هزینه ها 400 یورو

بورس تحصیلی و کمک هزینه فرانسه 2020

برای دانشجویان بین الملل، بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه های فرانسه توسط وزارت امور خارجه فرانسه یا سفارت این کشور ارائه می شود.اکثر کمک های مالی براساس نیاز مالی به دانشجویان کمتر از 28 سال اعطا می شوند.مبلغ اعطا شده به عنوان کمک هزینه تحصیلی براساس معیارهای اجتماعی بین 1606 تا 4600 یورو در سال متغیر است.در عین حال کسانیکه واجد شرایط دریافت کمک مالی هستند، شامل معافیت  یا کاهش هزینه ی پوشش بیمه می شوند.

بورس‌های تحصیلی برای دانشجویانی که منابع لازم برای تحصیل در فرانسه ندارند در دسترس است. در سال 2019، بیش از 10،000 بورس تحصیلی و کارآموزی دولت فرانسه توسط سفارتخانه‌ها اعطا شد. آن‌ها به دریافت‌کنندگان حق دریافت شهریه رایگان در فرانسه را می‌دهند. تقاضاها را می‌توان به بخش سفارتخانه مربوطه ارسال کرد.

14000 معافیت شهریه، توسط سفارتخانه‌ها، به‌عنوان بخشی از اصلاح هزینه شهریه در اختیار دانشجویان غیراروپایی است. مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند با مؤسسات خارجی توافق‌نامه‌های دوجانبه منعقد كنند كه به دانشجویان بین‌المللی این امکان را می‌دهد كه هزینه‌های مشابه دانشجویان اروپایی را بپردازند. این توافق‌نامه‌ها باید متقابل باشند.

مدارس و دانشگاه‌ها نیز بر اساس استراتژی‌های بین‌المللی خود معافیت شهریه اعطا می‌کنند، مشروط بر اینکه دریافت‌کنندگان بیش از 10٪ از کل دانشجویان ثبت‌نام نشده را داشته باشند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در فرانسه

اتحادیه‌ی اروپا یکی از امن‌ترین مناطق جهان هستند. همه‌ی ما فرانسه را به عنوان یک کشور آرام و رویایی می‌شناسیم و این شناخت بی‌دلیل نیست. دانشجویان بسیاری از اتحادیه‌ی اروپا و سایر کشورهای جهان برای تحصیل به فرانسه می‌آیند. چنان‌چه به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم، کشور فرانسه محلی کم خطر برای زندگی است. اما ممکن است دانشجویان با مشکلات اختصاصی مانند عدم توانایی تأمین هزینه رو به رو شوند که برای پیشگیری لازم است دانشجویان به این نکته توجه کنند که زندگی در فرانسه کم هزینه نیست و پیش از سفر به این کشور باید میزان هزینه‌ها را تخمین بزنند و محل اسکان خود را مشخص کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

مشاوره

جهت تحصیل در فرانسه و آشنایی با انواع مدارس و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به فرانسه اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره تحصیل در فرانسه
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 42,365 نمایش

سوالات متداول

امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد؟

مزیت تحصیل در فرانسه چیست ؟

هزینه تحصیل در اعزام دانشجو به فرانسه چقدر است؟

نظرات

سلام . من ۳۳ سالمه و كارشناسي ارشد مدیریت از دانشگاه تهران دارم ولی مدرک زبان فرانسه ندارم چطور می تونم به انگلیسی در دانشگاه های فرانسه برای مقطع دکتر یا ارشد شرکت کنم؟

2020-12-23 13:47:15

سلام دوست عزیز، برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید حداقل نیازمندی های لازم برای تحصیل در این رشته را داشته باشید که شامل مقاله، فعالیت های پژوهشی، معدل بالا و مدرک زبان میباشد را داشته باشید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

سهند یوسفی - 2020-12-26 06:52:52

سلام دوست عزیز، برای تحصیل در مقطع دکتری شما باید حداقل نیازمندی های لازم برای تحصیل در این رشته را داشته باشید که شامل مقاله، فعالیت های پژوهشی، معدل بالا و مدرک زبان میباشد را داشته باشید.برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

سهند یوسفی - 2020-12-26 06:52:52

سلام وقتتون بخیر من ترکیه زندگی میکنم علاقه شدیدی دارم که بتونم تو یکی از اموزشگاهای اشپزی فرانسه ادامه کار بدم و تبدیل به اشپز حرفه ایی بشم چجوری میتونید کمکم کنید

حسین - 2021-01-27 15:03:32

سلام دوست عزیز، اول از همه باید برای گرفتن مدرک زبان و گذراندن دوره های بین المللی آشپزی در آنجا اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر با موسسه GO2TR به شماره 4300021-(021) تماس بگیرید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR

امیرحسین حسینی - 2021-01-31 10:29:14

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط