france
کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-تحصیل در کشور فرانسه- go2tr

در بین مقصدهای مورد نظر دانشجویان برای مهاجرت‌ تحصیلی، کشورهای اروپایی با استقبال بیشتری نسبت به سایر کشورها رو به رو هستند. دلیل این امر شرایط زندگی در اروپا و سطح علمی بالا در دانشگاه‌های این قاره است. متأسفانه برخی از دانشجویان صرفاً به آن‌چه درباره‌ی این کشورها شنیده‌اند اعتماد می‌کنند و بعدها ممکن است پشیمان شوند. بهتر است پیش از این‌که به صورت قطعی در این باره تصمیم بگیرید، به بررسی و تحقیق و مطالعه درباره‌ی کشور مقصد بپردازید. همچنین پیشنهاد می‌شود تنها یک کشور را به عنوان مقصد در نظر نگیرید، چند کشور را انتخاب کنید و تمام جوانب و شرایط موجود را بررسی کنید. در این صورت شما موفق می‌شوید بهترین کشور برای تحصیل را انتخاب نمایید. 

کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است و در عین حال از قدرت اقتصادی خوبی برخوردار است؛ به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. در این مقاله به کنکاش و بررسی تمام شرایط تحصیل در این کشور می‌پردازیم تا اطلاعات شما در این باره افزایش پیدا کند.

دانشجویانی که قصد دارند در فرانسه تحصیل کنند باید بدانند که تحصیل و زندگی در فرانسه شامل هزینه‌های زیادی می‌شود و ممکن است دانشجویان با کمبودهایی مواجه شوند. 

تسلط به زبان فرانسه یکی از شروط تحصیل در این کشور است.

برای تحصیل رایگان فرانسه می‌توانید از شرایطی که دولت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد، استفاده کنید.

اعتبار دانشگاه‌های فرانسه نیز مانند سایر دانشگاه‌های اتحادیه‌ی اروپا دارای سطح بالایی است.  لازم است پیش از آغاز به تحصیل، اهداف آینده‌ی خود را تعیین کنید.

اولین موردی که برای تحصیل در فرانسه باید حل شود، تسلط به زبان این کشور است. به طور کلی در فرانسه برای رشته‌های غیرپزشکی آزمون ورودی برگزار نمی‌شود.

دوره‌های آموزش عالی در فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپا بر اساس لیسانس، مستر و دکترا است.

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است.

اجاره بهای خوابگاه‌ها چیزی در حدود 250 تا 350 یورو در ماه است و ممکن است شهریه‌ی یک تا دو ماه به صورت ودیعه در ابتدای اقامت از شما گرفته شود.

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه بر این که دانشجو بدون شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید.

همچنین ممکن است دانشگاه شما بلیط‌های تخفیف دار برای حمل و نقل به شما بدهد. دانشجویان با تهیه‌ی کارت مخصوص می‌توانند از تخفیف خاصی در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و قطار استفاده کنند.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند تا در یک کار تمام وقت استخدام شوند یا مشغول به انجام یک شغل در فرانسه شوند؛ در این صورت می‌توانند ویزای کاری دریافت کنند و تا مدتی که مشغول به کار هستند در فرانسه اقامت داشته باشند.

همان‌ طور که در قسمت قبل گفتیم، زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند.

برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید.

شرایط بیمه و هزینه‌های درمانی نیز از دیگر مسائلی است که تکلیف آن باید پیش از آغاز به تحصیل مشخص شود.

بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند.

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود.

وزارت علوم تعداد زیادی از مراکز آموزشی کشور فرانسه را تأیید می‌کند و آن‌ها در گروه‌های ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی می‌کند.

تحصیل در رشته‌های پزشکی و اعتبار مدرک رشته‌های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و... بیش از سایر رشته ها مورد اهمیت است.

در سازمان‌های آموزشی فرانسه کیفیت آموزش یکسان است. به طور کلی شما نمی‌توانید برای تحصیل در کشور فرانسه تعیین کنید که کدام دانشگاه در تدریس کدام رشته بهتر است. کیفیت آموزش در یک دانشگاه در پاریس با کیفیت آموزش در یک دانشگاه کوچک در یکی از شهرهای کوچک فرانسه برابری می‌کند.

ساختار نظام آموزشی این کشور بر دو پایه‌ی پایداری و پویایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 تعدادی از مدارس موجود در فرانسه به آموزش‌های حرفه‌ای و تکنولوژیک می‌پردازند.

دروس دوره‌ی لیسانس در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند.

 معمولاً دانشجویان پس از مقطع لیسانس و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وارد کشور فرانسه می‌شوند.

پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس مرسوم‌تر از پذیرش گرفتن در دوره‌ی لیسانس است و شرایط آن نیز ساده‌تر می‌باشد.

پس از اجرای تغییرات در روند پذیرش دانشجو که از سال 2015 اجرایی شده است، دانشجویان لزوماً باید از طریق وب سایت campus france اقدام به تشکیل پرونده‌ی تحصیلی کنند.

تحصیل دکترا در فرانسه بطور معمول در بازه سه الی چهار سال بطول می‌انجامد و شخصی که در این مقطع در حال تحصیل باشد معمولا دانشجو خطاب نمی‌شود و به عنوان یک محقق شناخته می‌شود. در این کشور بیش از ۳۰۰ دانشگاه موجود است که تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه را ارائه می‌دهند و با ۱۲۰۰ مرکز تحقیقاتی در ارتباط می‌باشند تا محققان را به اهداغ تحقیقاتی خود نزدیک نمایند.

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد.

تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت pcem، dcem و دکتری عمومی می‌شود.افرادی که به تحصیل پزشکی در فرانسه مشغول می‌شوند باید یک دوره‌ی نه ساله برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی سپری کنند. هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت PCEM، DCEM و دکتری عمومی می‌شود.دوره‌ی پزشکی عمومی علاوه بر درس‌های تئوری شامل یک دوره‌ی شش ماهه مجاورت و همکاری با یک پزشک نیز می‌شود که شما در این دوره یک رزیدنت محسوب می‌شوید.هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. 

رشته‌ی دندانپزشکی نیز مانند رشته‌ی پزشکی در فرانسه از سطح بالایی برخوردار است. این دوره نیز مانند دوره‌ی پزشکی به سه سیکل تقسیم‌ بندی می‌شود و پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند

دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد.سال اول بین دانشجوهای پزشکی و دندانپزشکی مشترک است. دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد. دوره‌ی دوم واحدهای تئوری مربوط به دندان‌پزشکی به همراه آموزش‌های لازم ارائه می‌شود. پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند.دانشجویان در سال آخر تحصیل می‌توانند دوره‌ی کارآموزی خود را به عنوان یک رزیدنت در کنار یک دندانپزشک بگذرانند. در این مقاله تحصیل دندانپزشکی به طور دقیق بررسی می‌شود و نیاز است برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه حتما به مشاور متخصص مراجعه کنید و از نحوه ازمون‌ها و هزینه زندگی   مطلع شوید البته فرانسه در زمینه تحصیل کمک هزینه تقبل می‌کند و کشور کم هزینه‌ای است. 

فرانسه تنها مقصد دانشجویان علاقمند به پزشکی و دندان‌پزشکی نیست. در این کشور بسیاری از رشته‌ها مانند شاخه‌های مهندسی، شاخه‌های هنر و علوم پایه نیز از اعتبار خوبی برخوردار است.

 البته نکته‌ای که درباره‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد این است که پیش از ثبت درخواست تحصیلی خود از اعتبار مدرک آن و تأیید آن از طرف وزارت علوم اطمینان حاصل کنید.

اتحادیه‌ی اروپا یکی از امن‌ترین مناطق جهان هستند. همه‌ی ما فرانسه را به عنوان یک کشور آرام و رویایی می‌شناسیم و این شناخت بی‌دلیل نیست. 

به طور کلی در تمام کشورهایی که ایران سفیر دارد، مدرسه‌های ایرانی نیز دیده می‌شود. فرانسه یکی از کشورهایی است که دارای مدارس بومی در تمام مقاطع تحصیلی است.

ارائه‌ی یک یا چند مقاله در زمینه‌های مختلف رزومه‌ی شما را قوی می‌کند و شانس شما برای گرفتن پذیرش در بهترین دانشگاه‌های فرانسه افزایش می‌یابد.

پیش از هرچیز توجه کنید که آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که شما باید برای اخذ پذیرش در آن‌ها شرکت کنید و مدرک آن را به همراه درخواست خود ارسال نمایید.

کشور فرانسه همه ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. این امر یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود چرا که می‌توانند با ارائه‌ی مقاله فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند.

تعطیلات زمستانی مدارس به مدت دو هفته از 14 فوریه آغاز خواهد شد. این یک جشن برای دانش‌آموزان است.