x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در فرانسه

در بین مقصدهای مورد نظر دانشجویان برای مهاجرت‌ تحصیلی، کشورهای اروپایی با استقبال بیشتری نسبت به سایر کشورها رو به رو هستند. دلیل این امر شرایط زندگی در اروپا و سطح علمی بالا در دانشگاه‌های این قاره است. متأسفانه برخی از دانشجویان صرفاً به آن‌چه درباره‌ی این کشورها شنیده‌اند اعتماد می‌کنند و بعدها ممکن است پشیمان شوند. بهتر است پیش از این‌که به صورت قطعی در این باره تصمیم بگیرید، به بررسی و تحقیق و مطالعه درباره‌ی کشور مقصد بپردازید. همچنین پیشنهاد می‌شود تنها یک کشور را به عنوان مقصد در نظر نگیرید، چند کشور را انتخاب کنید و تمام جوانب و شرایط موجود را بررسی کنید. در این صورت شما موفق می‌شوید بهترین کشور برای تحصیل را انتخاب نمایید. کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است و در عین حال از قدرت اقتصادی خوبی برخوردار است؛ به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. در این مقاله به کنکاش و بررسی تمام شرایط تحصیل در این کشور می‌پردازیم تا اطلاعات شما در این باره افزایش پیدا کند.

ممکن است شما جزو افرادی باشید که به دنبال کسب اطلاعات در رابطه با اعزام دانشجو به فرانسه باشید. شرایط تحصیل در فرانسه چگونه است؟ هزینه تحصیل در فرانسه همه این ها پرسش هایی است که در زمان اعزام دانشجو به فرانسه پیش خواهد آمد. برای اطلاعات بیشتر سعی کرده ایم این موضوعات را به شکل مختصر بررسی کنیم.

بهترین روش مهاجرت

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در فرانسه وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در فرانسه چگونه است؟

برای اعزام دانشجو به فرانسه نیازی به وکیل مهاجرتی است؟

هزینه تحصیل در اعزام دانشجو به فرانسه چقدر است؟

شرایط عمومی اعزام دانشجو به فرانسه چیست؟

امکان تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد؟

مزیت تحصیل در فرانسه چیست ؟

 اقامت پس از تحصیل در فرانسه چگونه است؟

هزینه زندگی و اعزام دانشجو به فرانسه چقدر است؟

نحوه اقدام برای بورسیه تحصیلی فرانسه چگونه است؟

مشاوره تحصیل در فرانسه
فهرست

تحصیل رایگان در فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه چیست؟ با توجه به اینکه مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی یکی از راحت ترین راه ها و کم هزینه ترین آن ها به شمار می آید.

 افراد زیادی وجود دارند که علاقه مند هستند تحصیلات عالیه خود را در کشورهای پیشرفته و در دانشگاه های معتبر بگذرانند. فرانسه یکی از قدرتمندترین و مهم ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

یکی دیگر از ویژگی های کشور فرانسه قطب توریستی بودن آن در جهان است. سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای دیدن اماکن تفریحی و توریستی این کشور زیبا راهی آن جا می شوند.

مردم فرانسه با وجود اینکه اکثریت مسیحی هستند ولی آزادی مذهبی در این کشور وجود دارد شای یکی از دلایل علاقه به تحصیل در فرانسه همین باشد.

در کنار آن حضور افراد مشهور و رعایت حقوق بشر و استاندارد های بالای زندگی را نیز اضافه کنید.

برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با ما همراه باشید

بورسیه تحصیلی در فرانسه

بورسیه تحصیلی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای تحصیل رایگان فرانسه می‌توانید از شرایطی که دولت این کشور برای دانشجویان بین‌المللی در نظر می‌گیرد، استفاده کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز تحت شرایط خاص و تنها برای رشته‌های مشخصی برنامه‌هایی مانند بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند و تخفیفاتی در هزینه‌های آموزشی برای آن‌ها قائل می‌شوند که در ادامه درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌کنیم.

دانشگاه تکنولوژی فرانسه دوره‌ی کارشناسی بیومکانیک و بیوتکنیک را در دو سال ارائه می‌دهد که هزینه‌ی تحصیل برای هر سال چیزی حدود 250 یورو می‌باشد. 

دانشگاه اقتصاد پاریس نیز در مقطع کارشناسی ارشد و با هدف تربیت تبدیل دانشجویان به کارشناسانی حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی، توسعه و ارزیابی سیاست‌ها تخفیف‌هایی در دوره‌های آموزشی خود ارائه می‌دهد. به این صورت که این دوره‌ها دو سال زمان می‌برد و هزینه‌ برای هر سال 250 یورو در نظر گرفته می‌شود.

دانشگاه لیون از دیگر دانشگاه‌هایی است که برای دانشجویان خود بورسیه‌های تحصیلی در نظر می‌گیرد. دانشگاه لیون برای دانشجویان ممتازی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، بورسیه‌ای به مبلغ هشتصد یورو در هر ماه و برای یک سال تحصیلی در نظر گرفته است.

بورسیه تحصیلی موسسه گرنوبل به دانشجویانی که پروژه یا پژوهش خاصی به دانشگاه ارائه می‌دهند، اعطا می‌شود. مبلغ این بورسیه پنج هزار یورو برای هر ترم است.

دانشگاه علوم پو به محصلان ممتاز این دانشگاه تعلق می‌گیرد. این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. مبلغ آن برای دانشجویان کارشناسی سه هزار تا دوازده هزار یورو و برای دانشجویان فوق لیسانس نیز مبلغی بالغ بر پنج هزار تا شانزده هزار یورو در نظر گرفته شده است. این بورسیه به دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به فرانسه آمده‌‌اند تعلق می‌گیرد.

علاوه بر دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی دیگری نیز برای تحصیل در فرانسه وجود دارد.

اولین بورسیه، بورسیه‌ی تحصیلی ایفل است. این بورسیه برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است. افرادی که در مقطع فوق لیسانس این بورسیه را کسب می‌کنند، 1100 یورو کمک هزینه‌ی تحصیلی و دانشجویان دکترا 1400 یورو کمک هزینه‌ی تحصیلی دریافت می‌کنند. همچنین دانشجویانی که در اخذ این بورسیه موفق شده‌اند، می‌توانند از تخفیفاتی برای سفرهای بازگشت به وطن، سفرهای تفریحی و خدمات درمانی استفاده کنند. بورسیه‌ی ایفل از طرف وزارت خارجه‌ی فرانسه به دانشجویان بین‌الملل پرداخت می‌شود.

بورسیه‌ی ایل دو فرانسه نیز از دیگر بورسیه‌های در نظر گرفته شده توسط دولت این کشور است. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی که سن آن‌ها بالای 30 سال است، ارائه می‌شود. کمک‌ هزینه‌ی تحصیلی این بورسیه ده هزار یورو برای یک سال تحصیلی (ده ماه) می‌باشد و افراد با استفاده از این بورسیه می‌توانند در دانشگاه‌های شهر پاریس تحصیل کنند.

بورسیه‌ای موسوم به بورسیه‌ی ای ان اس لیون برای دانشجوهای ممتاز بین‌الملل در نظر گرفته می‌شود. مبلغ این بورسیه هزار یورو برای یک سال تحصیلی است و به دانشجویان رشته‌های علوم، هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی اعطا می‌شود.

بورسیه‌ی Insead از دیگر بورسیه‌های فرانسه است که بر اساس شایستگی، ملیت، جنسیت، رزومه‌ی قوی، حوزه‌های مطالعات قبلی و... به دانشجویان داده می‌شود. مبلغ این بورسیه چیزی بین پنج هزار تا بیست و پنج هزار یورو در سال است.

بورسیه‌ی دیگری دقیقا با شرایط بورسیه‌ی Insead وجود دارد. این بورسیه صرفاً در اختیار دانشجویان رشته‌ی MBA قرار می‌گیرد. مبلغ و شرایط اعطای بورسیه عیناً مانند قبل می‌باشد.

اعتبار دانشگاه های فرانسه و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های فرانسه و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اعتبار دانشگاه‌های فرانسه نیز مانند سایر دانشگاه‌های اتحادیه‌ی اروپا دارای سطح بالایی است. 31 موسسه و دانشگاه در کشور فرانسه وجود دارد که در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. مدرک بسیاری از دانشگاه‌های این کشور از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار است و شما با اخذ این مدارک می‌توانید در سطح بین‌الملل مشغول به کار یا ادامه‌ تحصیل شوید. چنان‌چه قصد دارید پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات به ایران بازگردید، لازم است مطمئن شوید که مدرک شما توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت تأیید می‌شود. 

لازم است پیش از آغاز به تحصیل، اهداف آینده‌ی خود را تعیین کنید. قصد ادامه تحصیل دارید، قصد اشتغال و کسب اقامت در فرانسه را دارید یا می‌خواهید به ایران بازگردید. این موارد کمک می‌کنند تا تصمیم‌گیری کنید که اعتبار مدرک در دانشگاه‌های فرانسه چقدر برای شما اهمیت دارد. 

در رتبه‌ بندی‌های مختلف، ملاک‌های متنوعی در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل در این رتبه‌بندی‌ها دانشگاه‌ها در جایگاه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که معمولاً دانشگاه‌های نمونه در اکثر این رنک‌بندی‌ها دارای جایگاه‌های خوبی هستند. دانشگاه اکول نرمال سوپریور اولین دانشگاه فرانسه است که در محله‌ی لاتین پاریس قرار دارد و دارای رتبه‌ی 43 جهانی می‌باشد. در قسمت‌های بعدی مقاله برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه و دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در فرانسه

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اولین موردی که برای تحصیل در فرانسه باید حل شود، تسلط به زبان این کشور است. در دوره‌ی کارشناسی تمام دروس به زبان فرانسه ارائه می‌شوند و در مقاطع بالاتر نیز تعداد محدودی از دروس در تعدادی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. بنابراین تسلط به زبان فرانسه در تحصیل در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور کلی در فرانسه برای رشته‌های غیرپزشکی آزمون ورودی برگزار نمی‌شود؛ اما برای اطمینان بهتر است شرایط دانشگاه مقصد را به طور اختصاصی بررسی نمایید. البته دانشجویانی که قصد

پذیرش  

رفتن برای کارشناسی ارشد را دارند لازم است در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود شرکت کنند. رشته‌های فنی و مهندسی برای قبولی باید حداقل نمره‌ی B1 و رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی باید حداقل نمره‌ی B2 کسب کنند.

اما متقاضیان ورود به رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. در واقع پس از ارائه‌ی مدارک و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان سال اول تحصیل را به انجام مطالعات پیش پزشکی و سلامت بگذرانند. پس از آن باید در آزمون ورودی شرکت کنند و در صورتی که نمره‌ی قبولی کسب کنند می‌توانند به طور رسمی تحصیلات پزشکی خود را آغاز نمایند.

معادل سازی مدارک در فرانسه

معادل سازی مدارک در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره‌های آموزش عالی در فرانسه مانند دیگر کشورهای اروپا بر اساس لیسانس، مستر و دکترا است. این سیستم کمک می‌کند که انتقال دانشجو بین تمام کشورهای اتحادیه‌ی اروپا ساده‌تر انجام شود و از طرفی پذیرش دانشجویان سایر مناطق جهان نیز به همین روش صورت می‌گیرد.

مدرک لیسانس پس از گذراندن سه سال تحصیلی یا 180 واحد به دانشجویان اعطا می‌شود. در دوره‌ی مستر دانشجویان دو سال تحصیلی و 120 واحد را می‌گذرانند و مدرک دکترا نیز پس از گذراندن هشت نیم‌سال تحصیلی ارائه می‌شود.

جالب است بدانید که در فرانسه چیزی تحت عنوان معادل ‌سازی مدارک تحصیلی وجود ندارد. هر موسسه یا دانشگاه برای پذیرش دانشجو طبق امکانات و شرایطی که برای رشته‌های مختلف دارد، معیارهایی را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد. اما ارائه‌ی مدارکی مانند مقالات، تزهای ارشد و دکترا و مدارک زبان می‌تواند در افزایش احتمال پذیرش شما موثر باشد.

ارتباط گرفتن با اساتید یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند در تسریع روند پذیرش شما کمک‌ کننده باشد. در واقع شما با استاد راهنما درباره‌ی موضوع پروژه یا تز دوره‌ی تحصیلی قبلی خود صحبت می‌کنید و او راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد. همچنین اساتید راهنما توصیه نامه‌ای به شما می‌دهند که آن‌ را به همراه انگیزه‌ نامه و سایر افتخارات علمی هنگام ثبت نام پیوست می‌کنید. چنان‌چه موفق به پیدا کردن اساتید مربوطه نشدید، می‌توانید با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کنید و خلاصه‌ای از مقالات یا پروژه‌ی خود ارائه دهید، آن‌ها اساتیدی که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند را معرفی خواهند کرد.

خوابگاه در فرانسه

خوابگاه در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد. اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌الملل خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌ بهای خوابگاه‌ها در آن‌ها اسکان بیابند. معمولاً همه‌ی دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعاتی در این باره روی سایت خود قرار داده‌اند. برای کسب اطلاعات اختصاصی دانشگاه خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید. اجاره بهای خوابگاه‌ها چیزی در حدود 250 تا 350 یورو در ماه است و ممکن است شهریه‌ی یک تا دو ماه به صورت ودیعه در ابتدای اقامت از شما گرفته شود.

گزینه‌ی دیگر پیش روی دانشجویان اجاره‌ی مسکن دانشجویی است. در فرانسه افرادی هستند که قصد دارند خانه‌ی خود را به دانشجویان اجاره دهند؛ مثلا افراد بازنشسته‌ای که دوست دارند در جوار دانشجویان پر جنب و جوش زندگی کنند. اجاره‌ی خانه‌ها برای افرادی که به صورت موقت در فرانسه اقامت دارند، گزینه‌ی بسیار خوبی است. 

در فرانسه،  کلیه دانشجویان با هرملیت، می توانند از کمک ویژه دولت برای هزینه مسکن بهره مند شوند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که چنین کمک هایی را اعمال می کند. 

دانشجویان خارجی می توانند همسان دانشجویان فرانسوی از این کمک ها که به منظور کاهش هزینه نسبتا بالای اجاره بها در فرانسه اختصاص یافته است، بهره مند شوند. 

این کمک بر مبنای میزان اجاره بها و درآمد دانشجو محاسبه می شود: بنا بر این به صورت اتوماتیک به همه تعلق نمی گیرد و میزان آن هم مورد به مورد محاسبه می گردد. 

برای استفاده از کمک هزینه مسکن  باید دارای سه شرط زیرباشید :

  1. مسکن دراختیارتان باشد تا بتوانید نشانی خود و میزان اجاره بها را اعلام کنید.
  2. حتما دارای بیمه اجتماعی اجباری دانشجویی باشید
  3. دارای یک حساب بانکی در فرانسه باشید چرا که کمک هزینه هر ماه به حساب ذینفع واریز می شود. 

در صورتی که با یک نفر یا بیشتر همخانه هستید، همگی می توانند از کمک هزینه اجاره استفاده کنند در صورتی که نام کلیه مستاجران در اجاره نامه قید شده باشد. هر مستاجر باید تقاضای جداگانه تنظیم کند. اما در مورد زوج ها تنظیم تنها یک تقاضانامه کافی است. 

تقاضای کمک هزینه اجاره به صورت مستقیم و آنلاین در سایت اینترنتی صندوق کمک هزینه خانوادگی (CAF) ،  ظرف سه ماه پس از نقل مکان به مسکن مورد نظرانجام می شود.

 

برخی از دانشگاه‌های فرانسه برای پرداخت شهریه‌های اجاره‌ی خانه‌ی دانشجویی و خوابگاه‌ها کمک هزینه‌هایی به دانشجویان اعطا می‌کنند. بهتر است در حین تحصیل پیگیر شرایط دریافت این کمک هزینه‌ها باشید.

 

 

امتیازات کارت دانشجویی در فرانسه

امتیازات کارت دانشجویی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه بر این که دانشجو بدون شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید. برای مثال بسیاری از مراکز وجود دارند که می‌توانید با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود، از تخفیفات آن ها بهره‌مند شوید. شما با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از برخی از مکان‌های تفریحی و تاریخی پاریس یا سایر شهرهای فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه‌ی بسیار کم بازدید کنید. 

همچنین ممکن است دانشگاه شما بلیط‌های تخفیف دار برای حمل و نقل به شما بدهد. دانشجویان با تهیه‌ی کارت مخصوص می‌توانند از تخفیف خاصی در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو و قطار استفاده کنند. 

فرانسه کشوری است که می‌تواند دانشجویان بسیار شادی داشته باشد! زندگی در فرانسه به درس محدود نمی‌شود؛ گردش در فرانسه می‌تواند بهترین تجربه برای دانشجویان این کشور باشد؛ به خصوص این‌ که می‌توانند با ارائه‌ی کارت دانشجویی از تخفیفاتی نیز بهره‌مند شوند. دانشجویان فرانسه به راحتی و با هزینه‌های نه چندان زیاد می‌توانند به سایر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا نیز سفر کنند و از دوران تحصیل خود نهایت لذت را ببرند. 

در فرانسه فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شود که می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند؛ فستیوال فیلم، فستیوال موسیقی و فستیوال شکلات از فستیوال‌هایی هستند که در فرانسه برگزار می‌شوند.

از دیگر فضاهای تفریحی فرانسه می‌توان به کوه‌های اورونی برای اسکی و پیاده روی، شهر زیبای بیاریتز و سایر فضاهای طبیعی یا تاریخی اشاره کرد.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی برای اقامت در فرانسه هستند می‌توانند در حین تحصیل، به انجام کار نیز بپردازند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را کسب کنند. دانشجویان می‌توانند به کارهای پاره وقتی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها و نگهداری از نوزادها و... بپردازند. همچنین دانشجویان می‌توانند با بستن قراردادهای موقت در مراکز آموزشی مشغول به کار شوند. البته یک دانشجو تا زمانی می‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود. به همین دلیل کار در حین تحصیل دارای محدودیت زمانی است؛ اما دانشجویان می‌توانند در تعطیلات خود به صورت تمام وقت کار کنند. 

همچنین دانشجویان پس از فارغ التحصیلی تا شش ماه فرصت دارند تا در یک کار تمام وقت استخدام شوند یا مشغول به انجام یک شغل در فرانسه شوند؛ در این صورت می‌توانند ویزای کاری دریافت کنند و تا مدتی که مشغول به کار هستند در فرانسه اقامت داشته باشند.

فرانسه دارای آژانس‌های کاریابی می‌باشد که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها و ثبت نام و ارائه‌ی اطلاعاتی درباره‌ی تجربه‌ها و مهارت‌هایتان در لیست بمانید تا در صورت پیدا شدن شغل مناسب شما، با شما تماس گرفته شود.

جست و جو در اینترنت نیز می‌تواند در یافتن کار پاره وقت دانشجویی به شما کمک کند. شما می‌توانید به کارهای نظیر تولید محتوا، ترجمه و طراحی سایت به صورت مجازی مشغول به کار شوید. از محاسن مشاغل اینترنتی این است که شما در محل اقامت خود به انجام کار می‌پردازید و می‌توانید از سایر کشورها مانند ایران کار پذیرش نمایید.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همان‌ طور که در قسمت قبل گفتیم، زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. البته برای کار در دوران تعطیلات محدودیتی وجود ندارد و امکان اشتغال تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد.

برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصاً به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای گرفتن مجوز کارت دانشجویی عبارتند از؛ گذرنامه، ویزا یا اجازه‌ نامه‌ی اقامت، کارت دانشجویی دوران تحصیل جاری، تأیید وابستگی مرکز علمی خود به سازمان تأمین اجتماعی فرانسه، قرارداد کاری و نوع پیشه، پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی و فرم درخواست کار پر شده توسط متقاضی. لازم به ذکر است که در قرارداد کاری ارائه شده لازم است ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان کار، آدرس محل کار و ساعات کاری در طول روز مشخص شده باشد.

دانشجویان دوره ی کارآموزی به عنوان کارمند محسوب نمی‌شوند؛ اما به کارآموزانی که دوره‌ی آن‌ها بیش از دو ماه زمان می‌گیرد و کار دانشجویان مرتبط با رشته‌ی تحصیلی آن‌ها است، باید حقوق پرداخت شود. البته در برخی از شرکت‌های فرانسوی کارآموزانی که موفق به کسب تجربه‌های با ارزش می‌شوند و به یک نیروی کار حرفه‌ای تبدیل می‌شوند را به عنوان نیروی دائمی استخدام می‌کند و این افراد پس از پایان دوره‌ی تحصیل به عنوان کارمند در فرانسه اقامت می‌کنند. 

اطلاعات دوره‌های کارآموزی معمولاً توسط مراکز آموزشی مربوط یا مراکز کاریابی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد؛ بنابراین اگر تمایل به شرکت در این دوره‌ها دارید، می‌توانید از طریق دانشگاه خود پیگیری‌های لازم را انجام دهید.

 

 

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در فرانسه

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط بیمه و هزینه‌های درمانی نیز از دیگر مسائلی است که تکلیف آن باید پیش از آغاز به تحصیل مشخص شود. در کشور فرانسه بیمه‌ی عمومی وجود دارد که شامل 70 درصد از هزینه‌های ویزیت پزشک و داروها می‌شود. یعنی ۷۰ درصد به صورت رایگان و با پرداخت ماهیانه ۱۰.۷ یورو ماهیانه بیمه ۱۰۰ درصدی می شود.

البته شما هنگام مراجعه به پزشک باید تمام هزینه‌ها را پرداخت کنید و پس از مدتی شرکت بیمه مبلغ را طبق قرارداد به حساب شما واریز خواهد کرد. لازم به ذکر است که بیمه‌ی عمومی تنها هزینه‌های درمانی در دندانپزشکی را قبول می‌کند و سایر هزینه‌ها به عهده‌ی خودتان است. شما برای این که تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید، هیچ پولی پرداخت نخواهید کرد. این بیمه برای تمام افرادی که در فرانسه زندگی می‌کنند، رایگان است. تنها کافی است در روزهای اول اقامت خود با در دست داشتن مدارک خود مانند ویزای تحصیلی، به اداره‌های مربوط مراجعه کنید و تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید.

بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند. شرکت‌های ارائه دهنده‌ی این دسته از بیمه‌ها دارای بسته‌های متنوعی هستند که می‌توانید متناسب با نیازتان بسته را انتخاب کنید. این بسته‌ها بیشتر در هزینه‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی با یکدیگر متفاوتند. چنان‌چه شما تحت حمایت بیمه‌های تکمیلی باشید، سی درصد باقیمانده از هزینه‌ی درمان خود را نیز دریافت خواهید کرد. در واقع ابتدا شما هزینه‌ی پزشک را پرداخت می‌کنید؛ پس از طی شدن روند قانونی، بیمه‌ی عمومی هفتاد درصد از مبلغ درمان را به حساب شما واریز خواهد داد و شما رسیدی دریافت خواهید کرد. این رسید را به شرکت ارائه دهنده‌ی بیمه‌ی تکمیلی خود ارسال می‌کنید و پس از تأیید رسید، سی درصد باقیمانده‌ی هزینه از طرف بیمه‌ی تکمیلی عودت خواهد شد. 

 

 

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در فرانسه

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود و دانشجویان می‌توانند با استفاده از حساب‌های مخصوص، با کشورهای دیگر تراکنش‌های مالی انجام دهند. امروزه برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی نیاز نیست حتما به بانک‌ها مراجعه کنید و می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه مانند پی‌پال خدمات بانکی و مالی خود را انجام دهید.

توصیه می‌کنیم پیش از خارج شدن از ایران، به بانک پشتیبان حساب خود مراجعه کنید و از امکاناتی که برای خدمات بانکی بین‌المللی مشتریان در نظر گرفته‌اند، مطلع شوید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در فرانسه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای این که بتوانید پس از فارغ التحصیلی در داخل کشور مشغول به کار شوید یا در دانشگاه‌های داخلی ادامه تحصیل دهید؛ لازم است از اعتبار مدرک دانشگاه فرانسوی خود در ایران اطمینان حاصل کنید. وزارت علوم تعداد زیادی از مراکز آموزشی کشور فرانسه را تأیید می‌کند و آن‌ها در گروه‌های ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی می‌کند. در ادامه لیستی از دسته ‌بندی‌های ارائه شده توسط وزارت علوم قرار گرفته است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در فرانسه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته‌های پزشکی و اعتبار مدرک رشته‌های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و... بیش از سایر رشته ها مورد اهمیت است. معمولاً دانشجویانی که خارج از کشور مدرک خود را گرفته‌اند، باید پس از بازگشت واحدهایی را نیز در دانشگاه‌های ایران سپری کنند تا بتوانند مجوز کار و طبابت بگیرند و مدرکشان در ایران معتبر شود. فرانسه از معدود کشورهایی است که کلیه‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز آموزشی مورد تأیید وزارت و فرهنگ آموزش عالی آن، به تأیید وزارت بهداشت ایران رسیده است.

دانشگاه های برتر در فرانسه

دانشگاه های برتر در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در سازمان‌های آموزشی فرانسه کیفیت آموزش یکسان است. به طور کلی شما نمی‌توانید برای تحصیل در کشور فرانسه تعیین کنید که کدام دانشگاه در تدریس کدام رشته بهتر است. کیفیت آموزش در یک دانشگاه در پاریس با کیفیت آموزش در یک دانشگاه کوچک در یکی از شهرهای کوچک فرانسه برابری می‌کند.

نظام آموزشی فرانسه

نظام آموزشی فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ساختار نظام آموزشی این کشور بر دو پایه‌ی پایداری و پویایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کشور فرانسه در حال حاضر دارای سیزده میلیون محصل است. دوره‌های تحصیلی در فرانسه شامل آموزش پیش دبستانی، دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه، دوره‌ی لیسانس، دوره‌ی فوق لیسانس، دکترا و... می‌باشد. البته بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه پس از لیسانس دوره‌ای تحت عنوان دوره‌ی مستر را ارائه می‌دهند و پس از آن دانشجویان می‌توانند وارد مقطع فوق لیسانس شوند.

تعدادی از مدارس موجود در فرانسه به آموزش‌های حرفه‌ای و تکنولوژیک می‌پردازند. دانش‌آموزان این کشور به کمک مشاوران تحصیلی رشته‌ی خود را انتخاب می‌کنند. بسیاری از آنان در مقطع متوسطه از شاخه‌ی عمومی تحصیلات جدا شده و به فراگیری رشته‌ای خاص و مهارت‌های مربوط به آن می‌پردازند.

در فرانسه 83 دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه‌ها دارای رشته‌های متنوعی با گرایش‌های مختلف هستند.

نمی‌توان گفت که نظام آموزش عالی در کشور فرانسه یک نظام بدون نقص است. مشکلاتی اعم از عدم توانایی در اعطای کمک هزینه‌های مفید تحصیلی به دانشجویان وجود دارد؛ این مشکلات به این دلیل به وجود آمده است که اعطای این کمک هزینه‌ها به ارگان‌های مختلفی واگذار شده است و به همین دلیل میزان نظارت و نظم در این بخش کاهش یافته است؛ البته دولت فرانسه در صدد حل این مشکل برآمده است و به مرور زمان وظیفه‌ی اعطای بورس‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی به یک سازمان مشخص سپرده می‌شود.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که تنها 40 درصد از جوانان فرانسه پس از پایان دوره‌ی متوسطه وارد دانشگاه می‌شوند و از این تعداد تنها 69 درصد آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند. از این رو دانشگاه‌های فرانسه به ارائه‌ی گروه‌های متنوع از رشته‌های مختلف پرداخته است و همچنین به پذیرش دانشجوهای بین‌الملل می‌پردازد.

یک گروه از مراکز آموزشی فرانسه موسسه‌‌های فنی دانشگاهی هستند و به ارائه‌ی آموزش‌های تخصصی و فنی در رشته‌های مختلف می‌پردازند. این موسسات علاوه بر این که به دانشگاه‌ها مربوط هستند، در ارتباط نزدیک با صنایع و تجارت نیز می‌باشند و دانشجویان بخشی از دوران تحصیل خود را به عنوان کارآموز به کسب تجربه‌ در زمینه‌ی تحصیلی خود سپری می‌کنند. 

 

 

لیسانس در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در فرانسه

لیسانس در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دروس دوره‌ی لیسانس در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند و برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف این کشور لازم است مدرک تسلط به زبان فرانسه را ارائه دهید. دوره‌ی تحصیلی لیسانس در فرانسه حدود سه تا چهار سال تحصیلی به طول می‌انجامد. یکی از سخت‌ترین کارها برای آغاز به تحصیل در فرانسه اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. معمولاً دانشجویان پس از مقطع لیسانس و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وارد کشور فرانسه می‌شوند. به همین دلیل چنان‌چه قصد تحصیل در مقطع لیسانس در کشور فرانسه را دارید، به این توضیحات بسنده نکنید و به بررسی شرایط دانشگاه مورد نظرتان بپردازید. حتی ممکن است لازم باشد شما با دانشگاه مورد نظر خود مکاتبه کنید و شرایط پذیرش گرفتن در آن را بپرسید. یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در ارتباط به درخواست پذیرش در دوره‌ی لیسانس به ‌آن توجه کنید، زمان درخواست است. نتیجه‌ی ارسال درخواست در زمان مناسب، بررسی سریع‌تر توسط کارشناسان مربوط در کشور فرانسه و شانس بیشتر برای پذیرش پیش از تکمیل ظرفیت خواهد بود. همچنین اگر پس از پایان زمان در نظر گرفته شده برای ثبت درخواست اقدام کنید، با مشکلات بسیاری نظیر تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها یا تأخیر در بررسی مدارک مواجه خواهید شد. مدرک زبان فرانسه و مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی از مدارک لازم برای ثبت درخواست هستند. بیشترین درخواست‌های پذیرش لیسانس در کشور فرانسه در رشته‌های داروسازی، هنر، زبان فرانسه، روانشناسی و... است. این رشته‌ها از نظر ادامه تحصیل و بازار کار برای اقامت پس از تحصیل در کشور فرانسه موقعیت‌های خوبی برای شما به ارمغان می‌آورند. 

 application fee برای ثبت درخواست و بررسی مدارک لازم است هزینه‌ای نیز تحت عنوان 

نیز پرداخت کنید. 

 

 

فوق لیسانس در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در فرانسه

فوق لیسانس در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس مرسوم‌تر از پذیرش گرفتن در دوره‌ی لیسانس است و شرایط آن نیز ساده‌تر می‌باشد. چنان‌چه دارای معدل بالا و رزومه‌ی قوی باشید می‌توانید به سادگی از بهترین دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرید. از آن‌جایی که دروس مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی و فرانسه ارائه می‌شوند، ارائه‌ی مدرک زبان انگلیسی برای برخی از دانشگاه‌ها الزامی است. از طرفی تسلط بر زبان فرانسه برای تحصیل و اقامت در این کشور به شدت توصیه می‌شود، چون سطح دانش مردم فرانسه در زبان انگلیسی در وضعیت مناسبی قرار ندارد! 

پس از اجرای تغییرات در روند پذیرش دانشجو که از سال 2015 اجرایی شده است، دانشجویان لزوماً باید از طریق وب سایت campus france اقدام به تشکیل پرونده‌ی تحصیلی کنند. برای پذیرش گرفتن در این دوره نیز زمان ارسال درخواست از اهمیت بالایی برخوردار است و باید از اوایل آذر ماه تا اواسط اردیبهشت ماه سال بعد ارسال شود. هر چه زمان ارسال درخواست شما زودتر باشد، با مشکلات کم‌تری رو به رو خواهید شد و احتمال اخذ پذیرش افزایش می‌یابد. زمان پاسخ به درخواست‌ها معمولاً از خرداد تا مرداد است و در سایت campus france اعلام می‌شود.

دوره‌ی فوق لیسانس دو سال طول می‌کشد و در برخی از دانشگاه‌های فرانسه این دوره به دو قسمت مستر یک و مستر دو تقسیم بندی می‌شود. دوره‌ی مستر دو خود به دو گرایش Recherche و  Professionnel تقسیم‌بندی می‌شود که تنها دانشجویان گرایش اول می‌توانند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه دهند.

دکترا در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش دکترا در فرانسه

دکترا در فرانسه و شرایط اخذ پذیرش دکترا در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل دکترا در فرانسه بطور معمول در بازه سه الی چهار سال بطول می‌انجامد و شخصی که در این مقطع در حال تحصیل باشد معمولا دانشجو خطاب نمی‌شود و به عنوان یک محقق شناخته می‌شود. در این کشور بیش از ۳۰۰ دانشگاه موجود است که تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه را ارائه می‌دهند و با ۱۲۰۰ مرکز تحقیقاتی در ارتباط می‌باشند تا محققان را به اهداغ تحقیقاتی خود نزدیک نمایند. مراکز پرورش دانشجویان دکتری تحت حمایت دانشگاه ها است و این همکاری در ادامه راه تحقیقات نیز ادامه خواهد داشت. در ارتباط با اخذ مدرک دکتری یکی از موارد بسیار مورد اهمیت ارائه مقالات بین المللی با ارزش علمی بالا میباشند. نظام آموزشی فرانسه در سطح بالای علمی قرار دارد و از این رو تحصیل در کشور فرانسه ، مخصوصا تحصیل دکترا در فرانسه نیاز به پشتکار بسیار زیاد متقاضی دکتری در فرانسه دارد.نکته قابل توجه در این کشور برنده شدن ۴ جایزه نوبل است و این نشانه سطح یالای علمی این کشور است. تحصیل دکترا در فرانسه با توجه به شهریه بسیار پایین در مقطع دکتری برای بسیاری از متقاضیان بسیار جذاب است.

کشور فرانسه با ۲۸۷۰۰۰ دانشجوی بین المللی و با داشتن ۱۲% از جمعیت دانشجویی این کشور، رتبه چهارم را پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا در دنیا دارد. از این تعداد ۲۵۰۰۰ دانشجو در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند. بیشتر متقاضیان از اروپا است اما سایر کشور ها مانند؛ مراکش، چین، الجزیره، تونس و سنگال نیز دانشجواین فراوانی در فرانسه دارند. در دانشگاه‌های دولتی هزینه دانشگاه و بیمه اجتماعی و اقامتی برای تمامی دانشجویان یکسان است. بطور معمول این دانشگاه ها قرارداد‌های همکاری بسیاری به موسسات تحقیقاتی چه در این کشور و چه در دیگر کشور‌ها را دارند.  

در کشور فرانسه بیش از ۸۳ دانشگاه دولتی موجوداست که مکانیزم تضمین کیفیت بسیار دقیقی دارند و ورود به این دانشگاه ها نیاز به سابقه تحصیلی و علمی بسیار بالایی دارد. دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیل دکترا در فرانسه در این دانشگاه ها شانس بسیار بالایی در حضور در سازمان های تحقیقاتی با بودجه دولتی مانند CNRS و INSERM را دارند.

تحصیل دکترا در فرانسه در مقایسه با سایر کشور ها بسیار مقرون به صرفه است. در مراکز عالی دولتی، تحصیل دکترا در فرانسه بر عهده دولت است و اکثر هزینه ها توسط دولت پوشش داده می‌شود. البته در سوی دیگر دانشگاه های خصوصی می‌باشند که دارای هزینه تحصیلی به نسبت بالایی می باشند.نکته قابل توجه در مقاطع پایین تر، بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان تا سن ۲۰ سال میباشد و برای دانشجویان بالای ۲۰ سال هزینه ای برابر با ۲۰۰ یورو در سال خواهد داشت که باز هم این هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد.

تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت pcem، dcem و دکتری عمومی می‌شود.افرادی که به تحصیل پزشکی در فرانسه مشغول می‌شوند باید یک دوره‌ی نه ساله برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی سپری کنند. هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت PCEM، DCEM و دکتری عمومی می‌شود.دوره‌ی پزشکی عمومی علاوه بر درس‌های تئوری شامل یک دوره‌ی شش ماهه مجاورت و همکاری با یک پزشک نیز می‌شود که شما در این دوره یک رزیدنت محسوب می‌شوید.هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. 

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته‌ی دندانپزشکی نیز مانند رشته‌ی پزشکی در فرانسه از سطح بالایی برخوردار است. این دوره نیز مانند دوره‌ی پزشکی به سه سیکل تقسیم‌ بندی می‌شود و پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند

دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد.سال اول بین دانشجوهای پزشکی و دندانپزشکی مشترک است. دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد. دوره‌ی دوم واحدهای تئوری مربوط به دندان‌پزشکی به همراه آموزش‌های لازم ارائه می‌شود. پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند.دانشجویان در سال آخر تحصیل می‌توانند دوره‌ی کارآموزی خود را به عنوان یک رزیدنت در کنار یک دندانپزشک بگذرانند. در این مقاله تحصیل دندانپزشکی به طور دقیق بررسی می‌شود و نیاز است برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه حتما به مشاور متخصص مراجعه کنید و از نحوه ازمون‌ها و هزینه زندگی   مطلع شوید البته فرانسه در زمینه تحصیل کمک هزینه تقبل می‌کند و کشور کم هزینه‌ای است. 

رشته های غیر پزشکی در فرانسه

رشته های غیر پزشکی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فرانسه تنها مقصد دانشجویان علاقمند به پزشکی و دندان‌پزشکی نیست. در این کشور بسیاری از رشته‌ها مانند شاخه‌های مهندسی، شاخه‌های هنر و علوم پایه نیز از اعتبار خوبی برخوردار است. در ادامه توضیحاتی درباره‌ی برخی از رشته‌ها ارائه می‌شود.

درکشور فرانسه چهار دانشگاه انسرب، انگرز، اورلینز و فری برگ رشته‌ی نفت را ارائه می‌دهند که از اعتبارات خوبی در سطح جهانی برخوردار است. همچنین دانشجویان ممتاز این رشته می‌توانند در همین کشور مشغول به کار شده و اقامت دائم بگیرند.

شما می‌توانید در دانشگاه ملی هوانوردی فرانسه به تحصیل در رشته‌ی خلبانی بپردازید. در این دانشکده کلیه رشته‌های مربوط ارائه می‌شوند. خلبانی و هوافضا از پر طرفدارترین رشته‌های این دانشگاه هستند.

کشور فرانسه یکی از بهترین محل‌ها برای تحصیل در رشته‌های مختلف هنری می‌باشد. در این کشور انواع هنرها مانند موسیقی، معماری، سینما، طراحی لباس و جواهر و... رواج دارد و دانشکده‌های آموزشی این رشته‌ها نیز از رونق بسیار خوبی برخوردارند.

انواع زمینه‌های رشته‌های مهندسی مانند عمران، کامپیوتر، برنامه نویسی و... نیز در دانشگاه‌های بسیاری در این کشور ارائه می‌شود. البته نکته‌ای که درباره‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد این است که پیش از ثبت درخواست تحصیلی خود از اعتبار مدرک آن و تأیید آن از طرف وزارت علوم اطمینان حاصل کنید.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در فرانسه

خطرات احتمالی برای دانشجویان در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اتحادیه‌ی اروپا یکی از امن‌ترین مناطق جهان هستند. همه‌ی ما فرانسه را به عنوان یک کشور آرام و رویایی می‌شناسیم و این شناخت بی‌دلیل نیست. دانشجویان بسیاری از اتحادیه‌ی اروپا و سایر کشورهای جهان برای تحصیل به فرانسه می‌آیند. چنان‌چه به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم، کشور فرانسه محلی کم خطر برای زندگی است. اما ممکن است دانشجویان با مشکلات اختصاصی مانند عدم توانایی تأمین هزینه رو به رو شوند که برای پیشگیری لازم است دانشجویان به این نکته توجه کنند که زندگی در فرانسه کم هزینه نیست و پیش از سفر به این کشور باید میزان هزینه‌ها را تخمین بزنند و محل اسکان خود را مشخص کنند تا با مشکل مواجه نشوند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در فرانسه

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی در تمام کشورهایی که ایران سفیر دارد، مدرسه‌های ایرانی نیز دیده می‌شود. فرانسه یکی از کشورهایی است که دارای مدارس بومی در تمام مقاطع تحصیلی است. دانش‌آموزان ایرانی مقیم فرانسه می‌توانند در مدرسه‌های ایرانی به تحصیل ابتدایی و متوسطه بپردازند و پس از رسیدن به مقطع مناسب نیز در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود ادامه تحصیل دهند.

 

چاپ مقالات علمی در فرانسه و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در فرانسه و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ارائه‌ی مقالات علمی به خصوص در زمینه‌های نوین در همه‌ی نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. مقاله‌های علمی علاوه بر این که امتیاز بسیار بزرگی در رزومه‌ی تحصیلی دانشجویان محسوب می‌شوند، در رتبه‌ی علمی دانشگاه نیز تأثیر دارند و اساتید راهنمای دانشجویان ارائه دهنده‌ی مقاله نیز از امتیازاتی برخوردار می‌شوند.

ارائه‌ی یک یا چند مقاله در زمینه‌های مختلف رزومه‌ی شما را قوی می‌کند و شانس شما برای گرفتن پذیرش در بهترین دانشگاه‌های فرانسه افزایش می‌یابد. از طرفی اگر دانشجوی فرانسه باشید و مقاله ارائه دهید نیز می‌توانید از تشویق‌هایی که دانشگاه برای شما در نظر می‌گیرد، استفاده کنید. 

 

 

شرکت در آزمون های بین المللی در فرانسه

شرکت در آزمون های بین المللی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی دیگر از اقداماتی که برای تقویت رزومه‌ی شما مفید است، شرکت و کسب مقام در آزمون‌های بین‌المللی مختلف در زمینه‌های مختلف است.

پیش از هرچیز توجه کنید که آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که شما باید برای اخذ پذیرش در آن‌ها شرکت کنید و مدرک آن را به همراه درخواست خود ارسال نمایید.

پس از آن می‌توانید از طریق سایت‌های علمی تحقیقاتی در زمینه‌ی رشته‌ی خود از زمان آزمون‌ها و رقابت‌های عملی بین‌المللی مطلع شوید و با شرکت و کسب مقام در آن‌ها علاوه بر کسب تجربه، یک امتیاز مثبت در کارنامه‌ی خود ثبت کنید.

 

 

کنفرانس های علمی در فرانسه

کنفرانس های علمی در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور فرانسه همه ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. این امر یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود چرا که می‌توانند با ارائه‌ی مقاله فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند. کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات ارتباط از راه دور، مهندسی داده، کاتالیزور و مهندسی شیمی، حقوق و علوم سیاسی و فستیوال‌های فیلم و موسیقی از جمله برنامه‌هایی هستند که در سال اخیر در کشور فرانسه برگزار شده‌اند.

جشن های دانشگاه ها در فرانسه

جشن های دانشگاه ها در فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فرانسه کشوری است که جشن‌های ملی بسیاری دارد که این جشن‌ها در دانشگاه‌ها نیز گرامی داشته می‌شوند. دانشجویان می‌توانند علاوه بر استفاده از برنامه‌های دانشگاه به شهر محل تحصیل خود رفته و از جشن‌ها لذت ببرند.

اولین جشن در فرانسه جشن آغاز سال نوی میلادی است که اکثر ما درباره‌ی مراسم‌ها و تعطیلات این جشن اطلاعاتی داریم.

پنج روز پس از جشن آغاز سال نو، جشن شاهان است. در این جشن علاوه بر پایکوبی مراسم‌ جالبی نیز اجرا می‌شود که شما نیز می‌توانید در کنار دوستان خود این مراسم را انجام دهید.

تعطیلات زمستانی مدارس به مدت دو هفته از 14 فوریه آغاز خواهد شد. این یک جشن برای دانش‌آموزان است.

جشن کارناوال یکی از جشن‌هایی است که مرکز آن شهر نیس در فرانسه است. این مراسم در روز عید پاک برگزار می‌شود. عید پاک نیز جشنی مذهبی است که همیشه در روز یکشنبه است و دوشنبه‌ی بعد از آن نیز یکی از تعطیلات رسمی در فرانسه است.

14 ژوئیه روز ملی فرانسه و تعطیل رسمی است. در این روز رژه‌ی بزرگ نظامی در خیابان شانزه‌لیزه برگزار می‌شود. 

اوت ماه تعطیلات تابستانی است که علاوه بر مراکز آموزشی بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و مغازه‌ها نیز به تعطیلات تابستانی می‌روند. همچنین روز 15 این ماه روز معراج حضرت مریم و تعطیل رسمی است.

جشن مردگان یکی دیگر از تعطیلات رسمی فرانسه می‌باشد. در این روز مردم به جشن و پایکوبی می‌پردازند و معتقدند ارواح عزیزانشان برای دیدار آن‌ها به خانه‌هایشان می‌آیند و برای همین هدایا و خوراکی‌های لذیذ روی یک میز می‌چینند و به شادمانی می‌پردازند.
 
 

 

دانشگاه استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه استراسبورگ در شهر استراسبورگ فرانسه واقع شده و یکی از برترین دانشگاه‌های فرانسه و جهان بشمار می‌رود. از اول ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی سه دانشگاه لویی پاستور، مارک بلوچ و روبرت شومن با دانشگاه ادغام و دانشگاه استراسبورگ جدید را تشکیل دادند. بنابراین از این سال دانشگاه به عنوان یک دانشگاه جامع و کامل ارزیابی شده و همواره رتبه‌های بالای جهانی را کسب نموده است. این دانشگاه دومین دانشگاه برتر فرانسه پس از دانشگاه پاریس بشمار می‌رود. دانشگاه تمام رشته‌های تحصیلی را تحت پوشش قرار داده و در اغلب زمینه‌های علمی حرفی برای گفتن دارد. بعلاوه دانشگاه استراسبورگ با دارا بودن بیش از 51۰۰۰ نفر دانشجو بزرگترین دانشگاه فرانسه محسوب می‌شود. از این تعداد دانشجو حدود ۲۰٪ دانشجویان را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. دانشگاه دارای بیش از ۲۴۰۰ عضو هیئت علمی و آموزشی بوده و حدود 3200 محقق، مهندس و تکنسین در آن مشغول به تحقیق و مطالعه هستند. دانشگاه استراسبورگ دارای ۳۷ دانشکده، انستیتو و مدرسه بوده و تحقیقات و مطالعات علمی و پروژه‌های پژوهشی دانشگاه در 73 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی آن انجام می‌پذیرد.

دانشگاه سوربن پاریس

دانشگاه سوربن پاریس | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه سوربن فرانسه قدیمی ترین دانشگاه فرانسه محسوب می‌شود و ریشه های آن به دانشگاه قرون وسطایی پاریس بر می‌گردد. دانشگاه در اواسط قرن دوازدهم میلادی راه اندازی گردید و به سرعت به یک مرکز علمی مهم و پیشرو در فرانسه و جهان تبدیل شد. دانشگاه در سال ۱۲۵۷ میلادی بطور رسمی تاسیس گردید و در سال ۱۸۸۵ میلادی مورد بازنگری کامل قرار گرفت. پس از اعتراضات ماه می سال ۱۹۶۸ میلادی، دانشگاه به سیزده دانشگاه مستقل تقسیم بندی شد. از میان این دانشگاه ها، دانشگاه سوربن پاریس و دانشگاه پی یر و ماری کوری هم اکنون با یکدیگر مرتبط هستند و دانشگاه سوربن فعلی را تشکیل می‌دهند. دانشگاه به عنوان یک دانشگاه چند رشته‌ای، تحقیقاتی در سطح جهانی شناخته می‌شود. محل استقرار دانشگاه در مرکز شهر پاریس است و متعهد به تربیت دانشجویان موفق و آماده برای مواجه علمی با مشکلات قرن بیست و یکم است. دانشگاه یک مرکز تحقیقاتی در کلاس بین المللی محسوب شده و طیف وسیعی از رشته های مختلف علمی در زمینه هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌کند.