france
کشور فرانسه

تحصیل در فرانسه

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo

در بین مقصدهای مورد نظر دانشجویان برای مهاجرت‌ تحصیلی، کشورهای اروپایی با استقبال بیشتری نسبت به سایر کشورها رو به رو هستند. دلیل این امر شرایط زندگی در اروپا و سطح علمی بالا در دانشگاه‌های این قاره است. متأسفانه برخی از دانشجویان صرفاً به آن‌چه درباره‌ی این کشورها شنیده‌اند اعتماد می‌کنند و بعدها ممکن است پشیمان شوند. بهتر است پیش از این‌که به صورت قطعی در این باره تصمیم بگیرید، به بررسی و تحقیق و مطالعه درباره‌ی کشور مقصد بپردازید. همچنین پیشنهاد می‌شود تنها یک کشور را به عنوان مقصد در نظر نگیرید، چند کشور را انتخاب کنید و تمام جوانب و شرایط موجود را بررسی کنید. در این صورت شما موفق می‌شوید بهترین کشور برای تحصیل را انتخاب نمایید. 

کشور فرانسه یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است و در عین حال از قدرت اقتصادی خوبی برخوردار است؛ به همین دلیل مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. در این مقاله به کنکاش و بررسی تمام شرایط تحصیل در این کشور می‌پردازیم تا اطلاعات شما در این باره افزایش پیدا کند.

شرایط تحصیل رایگان در فرانسه چیست؟ با توجه به اینکه مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی یکی از راحت ترین راه ها و کم هزینه ترین آن ها به شمار می آید.

 افراد زیادی وجود دارند که علاقه مند هستند تحصیلات عالیه خود را در کشورهای پیشرفته و در دانشگاه های معتبر بگذرانند. فرانسه یکی از قدرتمندترین و مهم ترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

یکی دیگر از ویژگی های کشور فرانسه قطب توریستی بودن آن در جهان است. سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای دیدن اماکن تفریحی و توریستی این کشور زیبا راهی آن جا می شوند.

مردم فرانسه با وجود اینکه اکثریت مسیحی هستند ولی آزادی مذهبی در این کشور وجود دارد شای یکی از دلایل علاقه به تحصیل در فرانسه همین باشد.

در کنار آن حضور افراد مشهور و رعایت حقوق بشر و استاندارد های بالای زندگی را نیز اضافه کنید.

برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل رایگان در فرانسه با ما همراه باشید

دانشگاه اقتصاد پاریس نیز در مقطع کارشناسی ارشد و با هدف تربیت تبدیل دانشجویان به کارشناسانی حرفه‌ای در زمینه‌ی طراحی، توسعه و ارزیابی سیاست‌ها تخفیف‌هایی در دوره‌های آموزشی خود ارائه می‌دهد. به این صورت که این دوره‌ها دو سال زمان می‌برد و هزینه‌ برای هر سال 250 یورو در نظر گرفته می‌شود.

در رتبه‌ بندی‌های مختلف، ملاک‌های متنوعی در نظر گرفته می‌شود و به همین دلیل در این رتبه‌بندی‌ها دانشگاه‌ها در جایگاه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اما نکته‌ای که در این باره وجود دارد این است که معمولاً دانشگاه‌های نمونه در اکثر این رنک‌بندی‌ها دارای جایگاه‌های خوبی هستند. دانشگاه اکول نرمال سوپریور اولین دانشگاه فرانسه است که در محله‌ی لاتین پاریس قرار دارد و دارای رتبه‌ی 43 جهانی می‌باشد. در قسمت‌های بعدی مقاله برترین دانشگاه‌های کشور فرانسه و دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

رفتن برای کارشناسی ارشد را دارند لازم است در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود شرکت کنند. رشته‌های فنی و مهندسی برای قبولی باید حداقل نمره‌ی B1 و رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی باید حداقل نمره‌ی B2 کسب کنند اما متقاضیان ورود به رشته‌های مرتبط با طب مانند پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. در واقع پس از ارائه‌ی مدارک و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان سال اول تحصیل را به انجام مطالعات پیش پزشکی و سلامت بگذرانند.

جالب است بدانید که در فرانسه چیزی تحت عنوان معادل ‌سازی مدارک تحصیلی وجود ندارد. هر موسسه یا دانشگاه برای پذیرش دانشجو طبق امکانات و شرایطی که برای رشته‌های مختلف دارد، معیارهایی را برای پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرد. اما ارائه‌ی مدارکی مانند مقالات، تزهای ارشد و دکترا و مدارک زبان می‌تواند در افزایش احتمال پذیرش شما موثر باشد.

پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات آموزشی مراکز، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد. اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌الملل خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌ بهای خوابگاه‌ها در آن‌ها اسکان بیابند. معمولاً همه‌ی دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعاتی در این باره روی سایت خود قرار داده‌اند. برای کسب اطلاعات اختصاصی دانشگاه خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه بر این که دانشجو بدون شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید. برای مثال بسیاری از مراکز وجود دارند که می‌توانید با ارائه‌ی کارت دانشجویی خود، از تخفیفات آن ها بهره‌مند شوید. شما با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از برخی از مکان‌های تفریحی و تاریخی پاریس یا سایر شهرهای فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه‌ی بسیار کم بازدید کنید. 

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی برای اقامت در فرانسه هستند می‌توانند در حین تحصیل، به انجام کار نیز بپردازند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را کسب کنند. دانشجویان می‌توانند به کارهای پاره وقتی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها و نگهداری از نوزادها و... بپردازند. همچنین دانشجویان می‌توانند با بستن قراردادهای موقت در مراکز آموزشی مشغول به کار شوند. البته یک دانشجو تا زمانی می‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود.

همان‌ طور که در قسمت قبل گفتیم، زمان کاری برای دانشجویان محدود است و آن‌ها در دوره‌ی تحصیل می‌توانند حداکثر تا 20 ساعت در هفته کار کنند. البته برای کار در دوران تعطیلات محدودیتی وجود ندارد و امکان اشتغال تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد. برای این که بتوانید به صورت موقت استخدام شوید یا بتوانید به کار در حین تحصیل بپردازید باید ابتدا مجوز کسب کنید. دانشجو باید شخصاً به دفتر وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه‌ای مراجعه کند و درخواست خود را ارائه دهد.

شما برای این که تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید، هیچ پولی پرداخت نخواهید کرد. این بیمه برای تمام افرادی که در فرانسه زندگی می‌کنند، رایگان است. تنها کافی است در روزهای اول اقامت خود با در دست داشتن مدارک خود مانند ویزای تحصیلی، به اداره‌های مربوط مراجعه کنید و تحت پوشش بیمه‌ی عمومی قرار بگیرید.بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند.

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود و دانشجویان می‌توانند با استفاده از حساب‌های مخصوص، با کشورهای دیگر تراکنش‌های مالی انجام دهند. امروزه برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی نیاز نیست حتما به بانک‌ها مراجعه کنید و می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه مانند پی‌پال خدمات بانکی و مالی خود را انجام دهید.

برای این که بتوانید پس از فارغ التحصیلی در داخل کشور مشغول به کار شوید یا در دانشگاه‌های داخلی ادامه تحصیل دهید؛ لازم است از اعتبار مدرک دانشگاه فرانسوی خود در ایران اطمینان حاصل کنید. وزارت علوم تعداد زیادی از مراکز آموزشی کشور فرانسه را تأیید می‌کند و آن‌ها در گروه‌های ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی می‌کند. در ادامه لیستی از دسته ‌بندی‌های ارائه شده توسط وزارت علوم قرار گرفته است.

تحصیل در رشته‌های پزشکی و اعتبار مدرک رشته‌های پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و... بیش از سایر رشته ها مورد اهمیت است. معمولاً دانشجویانی که خارج از کشور مدرک خود را گرفته‌اند، باید پس از بازگشت واحدهایی را نیز در دانشگاه‌های ایران سپری کنند تا بتوانند مجوز کار و طبابت بگیرند و مدرکشان در ایران معتبر شود. فرانسه از معدود کشورهایی است که کلیه‌ی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز آموزشی مورد تأیید وزارت و فرهنگ آموزش عالی آن، به تأیید وزارت بهداشت ایران رسیده است.

در سازمان‌های آموزشی فرانسه کیفیت آموزش یکسان است. به طور کلی شما نمی‌توانید برای تحصیل در کشور فرانسه تعیین کنید که کدام دانشگاه در تدریس کدام رشته بهتر است. کیفیت آموزش در یک دانشگاه در پاریس با کیفیت آموزش در یک دانشگاه کوچک در یکی از شهرهای کوچک فرانسه برابری می‌کند.

ساختار نظام آموزشی این کشور بر دو پایه‌ی پایداری و پویایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کشور فرانسه در حال حاضر دارای سیزده میلیون محصل است. دوره‌های تحصیلی در فرانسه شامل آموزش پیش دبستانی، دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه، دوره‌ی لیسانس، دوره‌ی فوق لیسانس، دکترا و... می‌باشد. البته بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه پس از لیسانس دوره‌ای تحت عنوان دوره‌ی مستر را ارائه می‌دهند و پس از آن دانشجویان می‌توانند وارد مقطع فوق لیسانس شوند.

دروس دوره‌ی لیسانس در کشور فرانسه به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند.

 معمولاً دانشجویان پس از مقطع لیسانس و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وارد کشور فرانسه می‌شوند.

پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس مرسوم‌تر از پذیرش گرفتن در دوره‌ی لیسانس است و شرایط آن نیز ساده‌تر می‌باشد.

پس از اجرای تغییرات در روند پذیرش دانشجو که از سال 2015 اجرایی شده است، دانشجویان لزوماً باید از طریق وب سایت campus france اقدام به تشکیل پرونده‌ی تحصیلی کنند.

تحصیل دکترا در فرانسه بطور معمول در بازه سه الی چهار سال بطول می‌انجامد و شخصی که در این مقطع در حال تحصیل باشد معمولا دانشجو خطاب نمی‌شود و به عنوان یک محقق شناخته می‌شود. در این کشور بیش از ۳۰۰ دانشگاه موجود است که تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه را ارائه می‌دهند و با ۱۲۰۰ مرکز تحقیقاتی در ارتباط می‌باشند تا محققان را به اهداغ تحقیقاتی خود نزدیک نمایند.

فرانسه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد.

تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت pcem، dcem و دکتری عمومی می‌شود.افرادی که به تحصیل پزشکی در فرانسه مشغول می‌شوند باید یک دوره‌ی نه ساله برای گرفتن مدرک پزشکی عمومی سپری کنند. هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. تحصیل پزشکی عمومی در فرانسه به سه قسمت PCEM، DCEM و دکتری عمومی می‌شود.دوره‌ی پزشکی عمومی علاوه بر درس‌های تئوری شامل یک دوره‌ی شش ماهه مجاورت و همکاری با یک پزشک نیز می‌شود که شما در این دوره یک رزیدنت محسوب می‌شوید.هر ساله دانشگاه‌های علوم پزشکی ظرفیت‌های خود را برای پذیرش در این رشته اعلام می‌کنند که چیزی بالغ بر هشت درصد از این ظرفیت در اختیار دانشجویان بین‌الملل خارج از اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. 

رشته‌ی دندانپزشکی نیز مانند رشته‌ی پزشکی در فرانسه از سطح بالایی برخوردار است. این دوره نیز مانند دوره‌ی پزشکی به سه سیکل تقسیم‌ بندی می‌شود و پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند

دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد.سال اول بین دانشجوهای پزشکی و دندانپزشکی مشترک است. دوره‌ی دندانپزشکی در کشور فرانسه شش سال طول می‌کشد. دوره‌ی دوم واحدهای تئوری مربوط به دندان‌پزشکی به همراه آموزش‌های لازم ارائه می‌شود. پس از پایان سال اول دانشجویان باید در آزمون مربوطه نمره‌ی قبولی کسب کنند.دانشجویان در سال آخر تحصیل می‌توانند دوره‌ی کارآموزی خود را به عنوان یک رزیدنت در کنار یک دندانپزشک بگذرانند. در این مقاله تحصیل دندانپزشکی به طور دقیق بررسی می‌شود و نیاز است برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه حتما به مشاور متخصص مراجعه کنید و از نحوه ازمون‌ها و هزینه زندگی   مطلع شوید البته فرانسه در زمینه تحصیل کمک هزینه تقبل می‌کند و کشور کم هزینه‌ای است. 

فرانسه تنها مقصد دانشجویان علاقمند به پزشکی و دندان‌پزشکی نیست. در این کشور بسیاری از رشته‌ها مانند شاخه‌های مهندسی، شاخه‌های هنر و علوم پایه نیز از اعتبار خوبی برخوردار است.

 البته نکته‌ای که درباره‌ی تحصیل در این دانشگاه‌ها وجود دارد این است که پیش از ثبت درخواست تحصیلی خود از اعتبار مدرک آن و تأیید آن از طرف وزارت علوم اطمینان حاصل کنید.

اتحادیه‌ی اروپا یکی از امن‌ترین مناطق جهان هستند. همه‌ی ما فرانسه را به عنوان یک کشور آرام و رویایی می‌شناسیم و این شناخت بی‌دلیل نیست. دانشجویان بسیاری از اتحادیه‌ی اروپا و سایر کشورهای جهان برای تحصیل به فرانسه می‌آیند. چنان‌چه به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم، کشور فرانسه محلی کم خطر برای زندگی است.

به طور کلی در تمام کشورهایی که ایران سفیر دارد، مدرسه‌های ایرانی نیز دیده می‌شود. فرانسه یکی از کشورهایی است که دارای مدارس بومی در تمام مقاطع تحصیلی است. دانش‌آموزان ایرانی مقیم فرانسه می‌توانند در مدرسه‌های ایرانی به تحصیل ابتدایی و متوسطه بپردازند و پس از رسیدن به مقطع مناسب نیز در رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود ادامه تحصیل دهند.

 

ارائه‌ی مقالات علمی به خصوص در زمینه‌های نوین در همه‌ی نقاط جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. مقاله‌های علمی علاوه بر این که امتیاز بسیار بزرگی در رزومه‌ی تحصیلی دانشجویان محسوب می‌شوند، در رتبه‌ی علمی دانشگاه نیز تأثیر دارند و اساتید راهنمای دانشجویان ارائه دهنده‌ی مقاله نیز از امتیازاتی برخوردار می‌شوند.

پیش از هرچیز توجه کنید که آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌هایی هستند که شما باید برای اخذ پذیرش در آن‌ها شرکت کنید و مدرک آن را به همراه درخواست خود ارسال نمایید. پس از آن می‌توانید از طریق سایت‌های علمی تحقیقاتی در زمینه‌ی رشته‌ی خود از زمان آزمون‌ها و رقابت‌های عملی بین‌المللی مطلع شوید و با شرکت و کسب مقام در آن‌ها علاوه بر کسب تجربه، یک امتیاز مثبت در کارنامه‌ی خود ثبت کنید.

کشور فرانسه همه ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ی اروپا می‌باشد. این امر یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود چرا که می‌توانند با ارائه‌ی مقاله فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند.

فرانسه کشوری است که جشن‌های ملی بسیاری دارد که این جشن‌ها در دانشگاه‌ها نیز گرامی داشته می‌شوند. دانشجویان می‌توانند علاوه بر استفاده از برنامه‌های دانشگاه به شهر محل تحصیل خود رفته و از جشن‌ها لذت ببرند. اولین جشن در فرانسه جشن آغاز سال نوی میلادی است که اکثر ما درباره‌ی مراسم‌ها و تعطیلات این جشن اطلاعاتی داریم.پنج روز پس از جشن آغاز سال نو، جشن شاهان است. در این جشن علاوه بر پایکوبی مراسم‌ جالبی نیز اجرا می‌شود که شما نیز می‌توانید در کنار دوستان خود این مراسم را انجام دهید.

دانشگاه استراسبورگ در شهر استراسبورگ فرانسه واقع شده و یکی از برترین دانشگاه‌های فرانسه و جهان بشمار می‌رود. از اول ژانویه سال ۲۰۰۹ میلادی سه دانشگاه لویی پاستور، مارک بلوچ و روبرت شومن با دانشگاه ادغام و دانشگاه استراسبورگ جدید را تشکیل دادند. بنابراین از این سال دانشگاه به عنوان یک دانشگاه جامع و کامل ارزیابی شده و همواره رتبه‌های بالای جهانی را کسب نموده است. این دانشگاه دومین دانشگاه برتر فرانسه پس از دانشگاه پاریس بشمار می‌رود. دانشگاه تمام رشته‌های تحصیلی را تحت پوشش قرار داده و در اغلب زمینه‌های علمی حرفی برای گفتن دارد. بعلاوه دانشگاه استراسبورگ با دارا بودن بیش از 51۰۰۰ نفر دانشجو بزرگترین دانشگاه فرانسه محسوب می‌شود. از این تعداد دانشجو حدود ۲۰٪ دانشجویان را افراد خارجی تشکیل می‌دهند. دانشگاه دارای بیش از ۲۴۰۰ عضو هیئت علمی و آموزشی بوده و حدود 3200 محقق، مهندس و تکنسین در آن مشغول به تحقیق و مطالعه هستند. دانشگاه استراسبورگ دارای ۳۷ دانشکده، انستیتو و مدرسه بوده و تحقیقات و مطالعات علمی و پروژه‌های پژوهشی دانشگاه در 73 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی آن انجام می‌پذیرد.

مطالب مرتبط