خرید ملک در اتریش

اتریش هشتمین کشور از 10 کشور برتر اروپایی در سال 2018 است. وین را بهترین شهر دنیا برای زندگی جوانان می‌دانند. مهاجران زیادی از سراسر جهان اتریش را برای زندگی، کار و تحصیل انتخاب می‌کنند. هیچ محدودیتی برای خرید خانه در اتریش برای خارجی‌ها وجود ندارد. افراد زیادی خرید ملک در اتریش را راهی صحیح برای سرمایه‌گذاری می‌دانند. با خرید ملک در اتریش می‌توان اقامت این کشور را اخذ کرد. آیا نیاز به مهاجرت به اتریش دارید؟ سازمان‌دهی جابجایی بین‌المللی کاری نیست که باید به‌تنهایی انجام دهید.

مقدمه

آیا طرفدار اسکی در رشته‌کوه‌های آلپ هستید؟ آیا شما عاشق تاریخ شاهنشاهی اتریش با معماری فوق‌العاده باروک هستید؟ آیا همیشه آرزوی زندگی نزدیک به اصالت موتزارت را داشته‌اید؟ اتریش به‌طور مرکزی در اروپا واقع‌شده است اما با آب و هوایی نسبتاً معتدل، شهرهای پررونق مانند پایتخت آن وین یا اینسبروک و حومه بی سروصدا و دریاچه‌های زیبا در نزدیکی سالزبورگ یا استراحتگاه اسکی معروف مانند کیتزبل در کوهستان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. درعین‌حال که اتریش بسیار ایمن است، مکان جالبی برای گذراندن تعطیلات و یک‌عمر زندگی است. بازار املاک و مستغلات اتریش امکان خرید ملک در آنجا را به‌راحتی فراهم می‌کند. ما از شما دعوت می‌کنیم تا نحوه خرید ملک در اتریش را در دستورالعمل زیر مشاهده کنید.

اتریش در یک خلاصه

 • پایتخت: وین
 • تعداد ساکنان: 8.725.931
 • ارز: یورو
 • زبان‌ها: اتریشی – آلمانی

درباره خرید ملک در اتریش

اتریش در طول 20 سال گذشته شاهد بزرگ‌ترین جهش در کیفیت زندگی بوده است. با توجه به این رتبه این کشور با مهاجران بسیاری مواجه است؛ اما کمبود ملک مسکونی به‌شدت قابل‌مشاهده است. بر اساس گزارش املاک ImmoDEX 2016، قیمت ملک در اتریش از سال 2010 به‌طور متوسط ​​39 درصد افزایش یافته است. یک خانه جدید در اتریش (123 متر مربع) اکنون به‌طور متوسط ​​359،000 یورو هزینه دارد. گران‌ترین املاک اتریش در شهر وین واقع‌اند. ارزش املاک قدیمی نیز به‌طور متوسط ​​حدود 35 درصد افزایش یافته است. قیمت اجاره املاک در اتریش نیز 21 درصد افزایش یافته است که میانگین هزینه آن اکنون 11،50 یورو در هر متر مربع است.

هزینه زندگی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش از شهری به شهر دیگر متفاوت است اما در کل، اقامتگاه در این کشور می‌تواند گران باشد. این امر به‌ویژه درصورتی‌که می‌خواهید ملکی را بخرید صادق است.

آیا زندگی در اتریش گران است؟ از بعضی جهات به‌عنوان‌مثال، احتمالاً خواهید فهمید که مسکن در اتریش نسبت به ایالات‌متحده با توجه به فضایی که برای پول خود دریافت می‌کنید، گران‌تر است. بااین‌حال، گزینه‌های مسکن در اتریش بیش از 10 درصد ارزان‌تر از کشورهای همسایه چون آلمان و به‌طور متوسط ​​نزدیک به 30 درصد ارزان‌تر از فرانسه است.

هزینه‌های شما به محل استقرار شما نیز بستگی دارد. هزینه زندگی در اتریش بین استان‌ها و شهرهای مختلف متفاوت است. به‌طورکلی، وین و اینسبروک به‌طور مداوم در رده‌بندی گران‌ترین شهرهای اتریش قرار دارند، درحالی‌که ارزان‌ترین شهرها شامل Graz و Klagenfurt هستند.

اگرچه وین طبق استانداردهای اتریشی گران است، اما پیشرفت‌های عالی در مورد مسکن در شهر وجود دارد که اکثر آن‌ها بعد از سال 1920 ساخته‌شده‌اند. حدود 60٪ از ساکنان وین در مسکن اجتماعی زندگی می‌کنند.

بااین‌وجود گزارشی که اخیراً توسط مجله CEOLOAD انجام‌شده است، اتریش را به عنوان هجدهمین کشور گران‌قیمت در جهان ثبت کرده است.

معاملات مسکن در اتریش

با وجود این آمار باز می‌بینیم که معاملات مسکن در اتریش هر روز بیشتر می‌شود. زیرا در این خصوص تحقیقاتی انجام شده و طبق آخرین آمار در سال 2018، 6 درصد معاملات مسکن افزایش یافته است. و ارزش و میزان این معامله‌ها از 5/15 % به 58/22 میلیارد یورو رسیده است. و تخمین داده شده که در سال 2019 تعداد این معامله‌ها بیشتر نیز شوند. پیتر مارشال که یکی از کارکنان در مستغلات و املاک است و در وین کار می‌کند گفته است: از سال 2008 که بحران شدید اقتصادی به وجود آمد تمامی سرمایه گذاران به دنبال یک سرمایه گذاری امن و مطمئن بودند.

سرمایه گذاران خارجی

 هم‌چنین باید دانست که برای آپارتمان‌های جدید تقاضای بیشتری وجود داشته. مارشال هم‌چنین افزود: امروزه 60 % از خریداران ملک، کسانی هستند که در دسته خریداران سطح بالا قرار دارند. و 40 % از آنها خارجی‌ها هستند. و این خارجی‌ها معمولا از کشورهای اوکراین و اروپای شرقی مانند روسیه هستند. و در سال 2019 قیمت آپارتمان جدید در وین 7/7 % افزایش پیدا کرده. مردم اروپای شرقی به این دلیل به سمت اتریش جذب می‌شوند که دارای شباهت‌های فرهنگی هستند. و بیشتر آنها جز افراد ثروتمند اند که اتریش را یک محیط امن و بسیار مناسب برای زندگی و سرمایه گذاری می‌بینند. هم‌چنین در وین انواع خارجی را می‌شد دید. طبق نظر ریچارد بوکسبا، رئیس بازاریابی مسکونی، بیشتر این خارجی‌ها از مردم سوئیس، خاورمینه، ایالات متحده و هنگ کنگ هستند.

طبق آخرین خبر از بانک اتریش، تعداد افراد 25 تا 44 ساله برای تقاضای مسکن هر روز رو به رشد است. بنابراین در 10 سال آینده جمعیت به طور سالانه 5% افزایش می‌یابد.

خرید ملک در اتریش به عنوان یک خارجی

برای خرید ملک در اتریش هیچ محدودیتی برای شهروندان اتحادیه اروپا وجود ندارد. بیگانگان غیر اتحادیه اروپا باید مراحل تصویب را طی کنند که بسته به ایالت که ملک در آن قرار دارد متفاوت است. همچنین محدودیت‌های خاصی برای خریداران صرف‌نظر از ملیت آن‌ها برای خرید خانه دوم در اتریش وجود دارد. لطفاً توجه داشته باشید که این محدودیت‌ها ممکن است در هر ایالت متفاوت باشد. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای خرید ملک در اتریش باید مراحل تصویب را طی کنند. برای رسیدن به تأیید، متقاضیان باید یک فرم را پر کنند، پاسپورت معتبر را در دست داشته و اظهارنامه‌ای را برای استفاده در نظر گرفته‌شده ارائه دهند. علاوه بر این، یک پیش‌نویس قرارداد، یک رجیستری فعلی زمین و یک نقشه سایت باید تهیه شود. توصیه می‌شود قبل از درخواست، با مقامات محلی تماس بگیرید.

رونق مسکن در مناطق مختلف اتریش

در سال‌ها 2003 تا 2013 قیمت خانه‌های وین در حال رشد هستند. طی همین سال‌ها قیمت ملکدر پایتخت اتریش 6/99 % افزایش یافت. اما در شهرهای دیگر اتریش بین سال‌های 2003 تا 2013 هزینه مسکن کاهش یافت. اما در سال‌های بعد از 2013 شرایط تغییر کرد زیرا پایتخت دچار گرانی شد. تنها در سال 2015 قیمت مسکن دوباره با 2/2 % افزایش یافت و بقیه سال‌ها درصد رشد قیمت بیشتر از گذشته شد.

نحوه کار با نمایندگان املاک و مستغلات در اتریش

در اتریش نمایندگان املاک و مستغلات برای اینکه بتوانند در حرفه خودکار کنند مجوز دارند. برای دستیابی به گواهینامه لازم، نمایندگان املاک و مستغلات باید در امتحان مقدماتی قبول شوند تا بتوانند در این حرفه فعالیت کنند. کارگزاران اتریشی هم برای خریدار و هم برای فروشنده کار می‌کنند و به همین دلیل مبلغ مربوط به کمسیون توسط هر دو طرف نیز پرداخت می‌شود. این بدان معنی است که کارگزار مسئولیت‌های مربوط به هر دو طرف را دارد و باید اطمینان حاصل کند که منافع هر دو طرف را حفظ کرده و بی‌طرف مانده است.

پیشنهاد

خریداران بالقوه باید در بیان قصد عدم اطمینان از احتمالات خود دقت کنند، زیرا یک قرارداد شفاهی – حتی نتیجه‌گیری از رفتار – می‌تواند الزام‌آور باشد.

توافق مقدماتی

توافق اولیه در اتریش رایج نیست زیرا یک قرارداد شفاهی مبتنی بر اجماع در حال حاضر الزام‌آور است. در صورت توافق اولیه، بقیه مراحل طبق قوانین تصویب‌شده، پیموده می‌شود.

تکمیل

برای رسمی کردن خرید ملک در اتریش، دو مرحله وجود دارد. یکی از این قراردادهای خرید با نام “Titel” است. بخش دوم ورود به ثبت زمین است که به “مودوس” معروف است. همچنین این نکته زمانی است که معمولاً پرداخت معامله انجام می‌شود؛ بنابراین، یک قرارداد کتبی با امضاهای تأیید شده ضروری است. دفتر اسناد رسمی قرارداد فروش را از طرف هر دو طرف تهیه می‌کند. لطفاً توجه داشته باشید، در اتریش معمول است كه دفتر اسناد رسمی برای هر دو طرف عمل می‌کند و ازنظر قانونی به عنوان واسطه برای خریدار و فروشنده فعالیت می‌کند. به یک سرمایه‌گذار خارجی توصیه می‌شود که این وجه را به و کلی که عضو Treuhandbuch است، همکاری وکلا اتریشی و یا به‌حساب حضانت یک دفتر اسناد رسمی تحویل دهد. این پول پس از اتمام ثبت‌نام در زمین ثبت به فروشنده تحویل داده می‌شود. لطفاً توجه داشته باشید که فسخ معامله بدون هیچ هزینه‌ای اغلب در اتریش امکان‌پذیر نیست. در صورت نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد برای تغییر مجدد، این امکان فسخ یا شرایط پیشین باید در قرارداد خرید درج شود. کل مراحل خرید ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اینکه ملک به‌طور قانونی به مالک جدید منتقل شود.

سرمایه‌گذاری در املاک اتریش

اتریش با رشد حدود 1.0٪ در سال 2020، به کمترین مرحله از چرخه اقتصادی فعلی خواهد رسید. تنها با یک‌روند صعودی متوسط ​​در اقتصاد آلمان و پایین آمدن نرخ رشد در کشورهای CEE، شرایط منطقه‌ای برای اقتصاد اتریش همچنان دشوار است. بر اساس بازده پایین بازار ثانویه، باوجود کاهش بازده، سرمایه‌گذاری در املاک اتریش همچنان جذاب است.

یک سال رکورد جدید برای بازار سرمایه‌گذاری اتریش با حجم کلی در حدود 5.9 میلیارد یورو تأسیس شد. بیشتر آن‌ها توسط سرمایه‌گذاران بین‌المللی تکمیل شد. تقاضای شدید و فشار سرمایه‌گذاران اطمینان حاصل کرد که بازده اول همچنان در سال 2019 صعود کرد.

 نزدیک به 20،000 واحد مسکونی جدید، رکورد تکمیل جدید در سال 2020 در وین شکسته شد. میزان بالای عرضه در سال جاری و آینده انتظارات را برای توسعه اجاره آپارتمان‌های تازه ساخت افزایش می‌دهد. حجم سرمایه‌گذاری مسکن نهادی در سال 2019 از سطح رکورد سال گذشته در حدود 3/3 میلیارد یورو فراتر خواهد رفت.

ممنوعیت خرید ملک در نواحی مرزی

اگرچه خبر خوب این است که خرید ملک به عنوان یک خارجی بسیار ساده‌تر از گذشته است. تا همین اواخر، فقط اتریشی‌ها مجاز بودند در اتریش بدون مجوزهای ویژه خاص، مالکیت املاک را در اختیار داشته باشند.

در بیشتر مناطق اتریش می‌توانید ملک برای اقامت ثانویه خریداری کنید؛ اما در مناطق مرزی مانند Burgenland و Vorarlberg این‌گونه نیست. شما باید در سایت مقامات محلی ثبت‌نام کنید و ملک باید محل اصلی زندگی شما باشد. این امر برای جلوگیری از هجوم ساکنان مرزی است که سهم خود را از خدمات شهری نمی‌پردازند. اقامتگاه‌های ثانویه از اکثر مالیات‌های شهرداری معاف هستند.

خرید خانه در اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که سالانه افراد زیادی برای زندگی، کار و تحصیل به آنجا مهاجرت می‌کنند. این کشور با داشتن ثبات سیاسی و اقتصادی همواره جز بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت بوده است. خانه‌های وین با توجه به استانداردهای اتریش بسیار گران است و تقریباً سه برابر گران‌تر از هرجای کشور است. خارجی‌های غیر اتحادیه اروپا باید مراحل تصویب را طی کنند که بسته به ایالتی که خانه در آن قرار دارد متفاوت است. همچنین محدودیت‌های خاصی برای خریداران صرف‌نظر از ملیت آن‌ها برای خرید خانه دوم در اتریش وجود دارد. لطفاً توجه داشته باشید که این محدودیت‌ها ممکن است در هر ایالت متفاوت باشد. شهروندان غیر اتحادیه اروپا برای خرید ملک در اتریش باید مراحل تصویب را طی کنند.  افراد خارجی می‌توانند با خرید خانه در اتریش، اقامت این کشور را کسب کنند.

نحوه خرید خانه اتریش

به عنوان یک خارجی هنگامی‌که یک خانه انتخاب کرده‌اید از طریق نماینده املاک و مستغلات پیشنهاد کتبی را ارائه دهید. ضمیمه اسناد پیشنهادی یک لیست موردی (Kostenaufstellung) هزینه‌های مربوط به معاملات مانند هزینه حقوقی، مالیات انتقال خانه، ثبت‌نام، هزینه اسناد رسمی و هزینه نماینده املاک و مستغلات است.

هنگامی‌که فروشنده پیشنهاد شما را قبول می‌کند، یک قرارداد خرید یا یک دفتر اسناد رسمی اتریشی تهیه می‌شود. با امضای قرارداد، از خریدار انتظار می‌رود 10٪ از قیمت خرید را به عنوان سپرده پرداخت کند که تا زمان اتمام در یک امانت یا حساب سپرده‌گذاری قرار می‌گیرد. پس از اتمام وکیل شما جزئیات انتقال را در اداره ثبت محلی ثبت می‌کند و وظایف انتقال و ثبت را پرداخت می‌کند.

هزینه ثبت‌نام املاک حدود 4.5٪ از ارزش املاک را دربر دارد. به‌طور متوسط ​​9 تا 32 روز طول می‌کشد تا هر سه روش لازم برای ثبت خانه در اتریش انجام شود.

هزینه‌های معاملات خرید خانه در اتریش

هزینه‌های معاملات رفت‌وبرگشت شامل کلیه هزینه‌های خریدوفروش مجدد یک خانه – حق‌الزحمه وکلا، هزینه اسناد رسمی، هزینه ثبت‌نام، مالیات، کارگزاران و غیره است.

هزینه‌های حقوقی

این قرارداد معمولاً توسط وکیل یا سردفتری با 1٪ تا 3٪ از قیمت خرید (+ 20٪ مالیات بر ارزش افزوده) تنظیم می‌شود.

مالیات انتقال خانه

مالیات نقل‌وانتقال املاک به‌طورکلی با نرخ 3/5 درصد از ارزش خانه تعیین می‌شود. مالیات انتقال برای انتقال بین نزدیکان نزدیک به 2٪ کاهش می‌یابد.

مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده)

مالیات بر ارزش افزوده (مالیات بر ارزش افزوده) برای املاک تازه ساخته قابل پرداخت است.

صاحبان املاک در صورت اجاره دادن خانه می‌توانند 20٪ مالیات بر ارزش افزوده را پس بگیرند. بااین‌حال، درآمد اجاره در این حالت به مالیات بر ارزش افزوده اضافه خواهد شد، به‌علاوه مالیات توریستی در حدود 0.10 یورو برای هر نفر در شب.

وظیفه ثبت‌نام

هزینه‌های مربوط به ثبت‌اسناد مربوط به خانه قابل پرداخت است.

هزینه دفتر اسناد رسمی

امضاهای فروشنده و خریدار باید در قرارداد تأیید شوند. این کار حداکثر 120 یورو برای هر شخص (به‌علاوه 20٪ مالیات بر ارزش افزوده) توسط دفتر اسناد رسمی یا دادگاه قابل پرداخت است. هزینه دادگاه ممکن است کمی با دفتر اسناد رسمی متفاوت باشد.

هزینه نمایندگی املاک و مستغلات

هزینه نماینده املاک و مستغلات طبق قانون 3٪ تا 4٪ قیمت خرید خانه یا ارزش بازار تعیین می‌شود. کمیسیون عامل توسط خریدار و فروشنده قابل پرداخت است.

قیمت خانه در اتریش

یک خانه جدید در اتریش (123 متر مربع) اکنون به‌طور متوسط ​​359،000 یورو هزینه دارد. قیمت دارایی‌های جدید در Styria طی شش سال گذشته بیشترین افزایش یافته است. خانه‌های جدید در پایتخت اتریش یعنی وین گران‌تر است. به‌طوری‌که جایی که یک آپارتمان یا خانه 123 متر مربعی حدود 471،000 یورو هزینه دارد. طبق آمار موجود قیمت املاک در اتریش با افزایش 22 درصدی از سال 2010 روبرو بوده است. ارزش املاک قدیمی نیز به‌طور متوسط ​​حدود 35 درصد افزایش یافته است. متقاضیان امروز برای آپارتمان‌های جدید در حال حاضر به‌طور متوسط ​​351،000 یورو برای 80 متر مربع هزینه می‌کنند.

اتریش – این نام خود به‌تنهایی باعث می‌شود تا آدم به کاخ‌های قدیمی وین و کشوری پر از میراث فرهنگی غنی فکر کند. اتریش یک کشور زیبا است که خانه‌های آن به زیبایی این کشور افزوده است.

یک خانه نوساز در اتریش (123 متر مربع) اکنون به‌طور متوسط ​​359،000 یورو هزینه دارد. قیمت خانه در Styria طی شش سال گذشته بیشترین افزایش یافته. گران‌ترین خانه‌های جدید در پایتخت اترش، وین، جایی که یک آپارتمان یا خانه 123 متر مربعی حدود 471،000 یورو هزینه دارد. قیمت خانه در وین نیز با افزایش 22 درصدی از سال 2010 مواجه شده است. علاوه به راین ارزش املاک قدیمی نیز به‌طور متوسط ​​حدود 35 درصد افزایش یافته است.

 قیمت معامله برای خانه‌های قدیمی را می‌توان در Burgenland، Carinthia و Styria یافت ( با متوسط ​​قیمت خانه بین 230،000 و 290،000 یورو). قیمت خانه در وارارلبرگ و سالزبورگ دو برابر یا سه برابر بپردازید که میانگین قیمت آن‌ها بین 515،000 یورو و 560،000 یورو است. گران‌ترین املاک قدیمی در وین (جایی که برای یک خانه یا آپارتمان با 169 متر مربع باید حدود 710،000 یورو بپردازید) و در تیرول (که در آن قیمت متوسط ​​640،000 یورو است) است. برای خرید آپارتمان‌های جدید در حال حاضر به‌طور متوسط ​​351،000 یور برای 80 متر مربع باید هزینه کرد.

هزینه اجاره خانه در اتریش

هزینه‌های اجاره ماهانه خانه در اتریش نیز در شش سال گذشته افزایش یافته است. برای یک آپارتمان استفاده‌شده هم‌اکنون می‌توانید انتظار داشته باشید که به‌طور متوسط ​​9،80 یورو در هر متر مربع پرداخت کنید (شامل هزینه‌های عملیاتی). اجاره خانه در اتریش حدوداً با افزایش 11 درصدی از سال 2010 مواجه بوده است.

قیمت اجاره ملک‌های جدید به میزان 21 درصد افزایش یافته است که میانگین هزینه آن اکنون 11،50 یورو در هر متر مربع است. دارایی‌های متعلق به شورای وین که اجاره‌بها ارزان‌تر است و فقط با توجه به تورم افزایش می‌یابد، تقاضای زیادی دارند. طبق گزاراشات دولتی در حال حاضر 13100 نفر در لیست انتظار خانه‌های شورای وین قرار دارند که علاقه خود را برای اجاره ثبت کرده‌اند.

جورج اشپیگلفلد، رئیس شبکه کارگزاری اتریش Immobilienring IR می‌گوید، این واقعیت که قیمت ملک در اتریش حال افزایش است باید باعث نگرانی شود. وی گفت: “خواص کافی در دسترس نیست و این مشکل به‌مرور افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود حدود 300000 نفر طی چند سال آینده به وین مهاجرت کنند و شهر برای این کار آماده نشده است. ” وی گفت که تنها پاسخ “ساخت، ساخت، ساخت و طراحی مجدد” است.

برای خرید خانه در اتریش باید به کجا مراجعه کرد؟

برای خرید خانه باید مستقیماً به اداره مربوطه مراجعه کرد و آن‌ها می‌توانند متقاضی را در جریان تمام اطلاعات مربوط به شرایط خاص استان و جزئیات دقیق قرار دهند. درخواست‌ها در صورتی تائید می‌شوند که معامله فرهنگی، اجتماعی یا در راستای منافع اقتصاد کلان باشد و هیچ اثر سوء بر منافع ملی نداشته باشد. مرجع استانی مربوطه یا مرجع اداری ناحیه مربوطه، مرجع مسئول در این رابطه است. پیش از خرید ملک باید همیشه ثبت‌نام دولتی را برای آگاهی از شرایط قانونی، حقوق و محدودیت‌ها، شامل عنوان مالکیت فروشنده، رهن‌ها، اجاره‌ها، حقوق، حقوق راه‌ها، کانال‌ها، خطوط، چاه‌ها بررسی نمود. در این راستا، باید در رابطه با هر ملک اتریشی موجود از هر دادگاه، ناحیه یا اداره نقشه‌کشی یا اداره ثبت زمین‌های دولتی استعلام گرفت. دفاتر اسناد رسمی، وکلا و سایر افراد یا مراجع که به معامله ملک می‌پردازند نیز به داده‌های ملک دسترسی دارند.

هزینه‌های مربوط به خرید خانه در اتریش

کل مراحل خرید ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اینکه ملک به‌طور قانونی به مالک جدید منتقل شود. در این مسیر خریدار باید هزینه‌ای مربوط به هر مرحله از پروسه خرید خانه را پرداخت کند. این هزینه‌ها به شرح زیر است:

 • هزینه ویزای اتریش
 • هزینه نماینده املاک و مستغلات 7.2٪ از قیمت خرید (درحالی‌که 50٪ معمولاً توسط خریدار و 50% توسط فروشنده قابل پرداخت است)
 • هزینه دفتر اسناد رسمی 1،8٪ از قیمت خرید
 • مالیات انتقال 3،5٪
 • مالیات رجیستری 1،1٪
 • در کل تقریباً 13٪
 • مالیات املاک در اتریش
مالیات املاک سالانه به ارزش واحد مالیاتی یک ملک محاسبه می‌شود که معمولاً ⅕ از ارزش بازار یک ملک است. بااین‌حال، بسیار توصیه می‌شود مشاوره مالیاتی محلی خود را برای مشاوره دقیق بخواهید.

مراحل خرید خانه در اتریش

اگر خودتان اقدام به خرید می‌کنید، باید برای اطلاعیه‌های خصوصی derstandard.at و willhaben.at را بررسی کنید. آگاه باشید 90٪ از کل تبلیغات از طریق نمایندگان املاک و مستغلات صورت می‌گیرد، حتی اگر همان ملک در دسترس خصوصی نیز باشد. حتی اگر می‌خواهید در پایان خصوصی بخرید، باید پیشنهاد‌ها نمایندگان املاک و مستغلات را نیز مورد بررسی قرار دهید تا نظر بازار را در منطقه هدفمند خود به دست آورید.

در زمان خرید خانه، مسائل حقوقی و پیچیده‌ای مطرح می‌شوند و بر این اساس توصیه می‌شود از یک دفتر ثبت یا وکیل برای عقد قرارداد و پیش برد ثبت خانه کمک گرفته شود. در اصل، این امکان وجود دارد که قرارداد خرید خانه را (شامل رضایت مبنی بر انتقال مالکیت) مبتنی بر توافقات دیگر الگوبرداری کرد و سپس برای ثبت رسمی امضاها، با طرف دیگر به یک اداره ثبت یا یک دادگاه منطقه‌ای مراجعه نمود. در ابتدا باید موارد خاص قانون اتریش برای اخذ و از دست دادن حقوق شهروندی (خانه، حق رهن، خدمت اجباری و غیره) را در نظر بگیرید:

اصل ثبت با ثبت زمین: مالکیت خانه با امضاء قرارداد خرید خانه و پرداخت قیمت آن حاصل نمی‌شود. بلکه آنچه برای حصول مالکیت نیاز است این است که در درخواست شما حق خانه وارد شده باشد، برای مثال، در ثبت ارض به عنوان متصرف جدید قید شده باشد.

اصل اولویت: ترتیب ثبت در اداره ثبت دولت بنا به تاریخ دریافت درخواست مربوطه تعیین می‌شود. علت بررسی دقیق از ثبت زمین پیش از خرید آن (به‌خصوص پیش از انتقال قیمت خرید) این است که همه حقوق وارد شده برای ثبت پیش از ثبت حق خانه خریدار، باید به‌طورکلی به نظر وی برسد یا این‌که در مورد وی اجرایی باشد.

مراحل خرید ملک در اتریش

 • اولین قدم برای خرید ملک در اتریش، تصمیم‌گیری در مورد مکان خرید است زیرا بسیاری از آیین‌نامه به این تصمیم بستگی دارد. هنگامی‌که موقعیت مکانی خود را انتخاب کردید، باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید خصوصی خریداری کنید یا از طریق یک نماینده املاک و مستغلات اقدام کنید. هزینه نماینده املاک و مستغلات در اتریش 3٪ به عهده خریدار است (گرچه بعضی‌اوقات هزینه نیز با فروشنده تقسیم می‌شود). بسیاری از خانه‌ها و آپارتمان‌ها نیز به‌صورت خصوصی فروخته می‌شوند.
 • مرحله بعدی ترتیب بودجه است. هیچ‌چیز بدتر از یافتن خانه رؤیاهای شما و از دست رفتن آن نیست، زیرا نمی‌توان به اندازه کافی تأمین اعتبار خود را به سرعت جمع کرد. بانک‌های اتریشی حدود 70٪ قیمت خرید خارجی را تأمین می‌کنند. برای اتریشی‌ها این شرایط تحت برخی شرایط تا 90٪ افزایش می‌یابد، بنابراین در سطح تأمین مالی هنوز تبعیض وجود دارد.
 • اگر خودتان اقدام به خرید می‌کنید، باید برای اطلاعیه‌های خصوصی derstandard.at و willhaben.at را بررسی کنید. آگاه باشید 90٪ از کل تبلیغات از طریق نمایندگان املاک و مستغلات صورت می‌گیرد، حتی اگر همان ملک در دسترس خصوصی نیز باشد. حتی اگر می‌خواهید در پایان خصوصی بخرید، باید پیشنهاد‌های نمایندگان املاک و مستغلات را نیز مورد بررسی قرار دهید.

بازسازی املاک در اتریش

نوسازی املاک در اتریش بسیار، بسیار گران است و بیشتر به دلیل قیمت بالای کار دستی است. شما می‌توانید یک خانه به قیمت 100000 تا 150،000 یورو خریداری کنید و دریابید که نوسازی‌های آن برای رسیدن به استانداردهای مدرن گرمایش و عایق کاری بیشتر از خود ملک هزینه خواهد کرد. هزینه‌های نوسازی و زحمت آن باعث می‌شود خانه‌هایی که در حال حاضر 250،000 یورو و 300،000 یورو بازسازی شده‌اند، از نگاه اول بسیار جذاب‌تر به نظر برسند.

از طرف دیگر، کیفیت ساخت به‌طورکلی بسیار بالا است و سازندگان اتریشی در خط مقدم فناوری مسکن سالم بوم‌شناسی قرار دارند (مفهوم معروف Passivhaus به دو صورت خالص و ترکیبی). با انجام نوسازی خود می‌توانید دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهید به دست آورید و ازنظر عایق و فناوری گرمایش جدیدترین و بهترین را خواهید داشت که هر دو مورد در طی ده سال گذشته بسیار بهبود یافته‌اند.

با توجه به هزینه‌های بالا و خطرات مربوط به نوسازی، بهتر است قبل از خرید، سازنده یا معماری را پیدا کنید. شما باید بازرس خود را بیاورید تا خصوصیات موردنظرتان را برای خرید جدی ببیند.

پیشنهاد قیمت ملک

اکنون که ملکی را که دوست دارید پیداکرده‌اید و اگر آن را توسط سازنده خود بازرسی کرده‌اید، آماده هستید که قیمت خود را پیشنهاد دهید. قیمت ملک در اتریش قابل مذاکره است. به نظر می‌رسد اکثر املاک در 5 یا 10٪ بالاتر از آنچه مالک واقعاً می‌پذیرد ذکر شده است. املاک گران‌قیمت مدت طولانی در بازار باقی می‌مانند. در مذاکرات خود باید بسیار مراقب باشید تا آنچه را که می‌خواهید در خانه بمانید موجودی کنید. در غیر این صورت، وضعیت فروش قانونی یک خانه در اتریش خالی است. شما نمی‌خواهید برگردید و تمام وسایل زیبا از بین رفته را پیدا کنید.

اگر پیشنهاد شما پذیرفته شود، زمان مراجعه به دفتر اسناد رسمی خواهد بود. در یک خرید مستقیم، معمولاً نیازی به وکیل ندارید و داشتن یک وکیل 2 تا 3 درصد دیگر به قیمت شما اضافه می‌کند.

آنچه شما نیاز دارید یک دفتر اسناد رسمی معتبر است که اطمینان خواهد داد كه منافع هر دو طرف در معامله محافظت می‌شوند. مصاحبه اولیه دفتر اسناد رسمی حدود دو ساعت طول خواهد کشید، پس‌ازآن دفتر اسناد رسمی قرارداد را در حدود یک هفته آماده می‌کند – سریع‌تر در صورت درخواست.

بین دو تا سه روز فرصت دارید تا قرارداد را مطالعه کنید. اگر آلمانی شما ضعیف است و یا دانش محدودی در مورد املاک و مستغلات و / یا قوانین اتریش دارید، اکنون زمان آن است که یک وکیل داشته باشید.

بازرسی از برنامه‌های منطقه بندی و توسعه

برنامه‌های منطقه‌ای و توسعه برای بازرسی عمومی در دفاتر شهرداری (Gemeindeämter) (در وین: اداره شهرداری 21 (Magistratsabteilung 21)) موجود است که نشان می‌دهد آیا فعالیت‌های ساختمانی بر روی املاک موردنظر شما مجاز است یا خیر.

دفاتر شهرداری همچنین در مورد محل برنامه‌های منطقه بندی و توسعه برای هر مکان خاص به‌صورت چاپی به شما اطلاع می‌دهند. هرگونه برنامه‌ای ازاین‌دست با هزینه‌ای اندک قابل خریداری است.

اطلاعات مربوط به نقشه‌برداری از املاک، قوانین، نقشه‌برداری و غیره از وب‌سایت دفتر فدراسیون اندازه‌گیری و نقشه‌برداری (Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen) در دسترس است.

اراضی دولتی

قبل از خرید ملک، همیشه باید از ثبت اراضی دولتی در مورد هرگونه الزامات قانونی، حقوق و محدودیت‌هایی ازجمله عنوان مالکیت فروشنده، وام‌ها، حق پیش‌فروش، حقوق راه، کانال‌ها، خطوط، بروج‌ها استفاده کنید.

برای این منظور می‌توانید وضعیت فعلی را از ثبت اراضی دولتی در مورد هرگونه املاک اتریشی در دسترس از هر دادگاه منطقه (Bezirksgericht) یا دفتر نقشه‌برداری (Vermessungsamt) دریافت کنید.

دفتر اسناد رسمی (notarinnen / notare)، وکلا (Rechtsanwältinnen / Rechtsanwälte) و افراد یا مقامات دیگری که با معامله املاک سروکار دارند نیز به بانک اطلاعات ملک دسترسی دارند.

ثبت زمین دولتی نیز در اینترنت موجود است! بااین‌حال، درخواست‌ها رایگان نیستند. لطفاً از طریق وب‌سایت وزارت امور خارجه فدرال قانون اساسی، اصلاحات، تخریب و عدالت (Bundesministerium für Verfassung، Reformen، Deregulierung und Justiz) به مراکز صدور صورتحساب مربوطه دسترسی پیدا کنید.

قرارداد خرید

بسیاری از مسائل حقوقی و پیچیده در مورد خریدوفروش املاک موردبحث قرار می‌گیرد، به همین دلیل توصیه می‌کنیم برای تهیه قرارداد و انجام ثبت‌نام زمین، به دفتر اسناد رسمی (نوتارین / اسناد رسمی) یا یک وکیل (Rechtsanwältin / Rechtsanwalt) سفارش دهید.

روش خرید املاک در اتریش

مالکیت یک ملک با امضای قرارداد خرید، تملک دارایی و پرداخت قیمت خرید حاصل نمی‌شود. آنچه برای دستیابی به مالکیت لازم است، درخواست شما برای داشتن حق مالکیت شما است، یعنی ثبت‌نام در ثبت زمین به عنوان مالک جدید.

ترتیب ثبت‌نام در ثبت اراضی دولتی با تاریخ دریافت درخواست مربوطه تعیین می‌شود. دلیل اینکه شما باید قبل از خرید (و به‌ویژه قبل از انتقال قیمت خرید) به ثبت جزئیات در زمین بپردازید این است که کلیه حقوق مندرج در سفارش ثبت‌نام قبل از ثبت حق مالکیت خریدار باید عموماً توسط وی فرض شود یا بر او مؤثر هستند.

اگر خارجی‌ها حق یک ملک یا آپارتمان را خریداری کنند، تصویب اجباری لازم است. شهروندان یک اتحادیه اروپا یا یک کشور عضو EEA از تصویب خارج شده و از شهروندان محلی از وضعیت برابر برخوردار می‌شوند. مراحل تصویب فقط باید توسط شهروندان کشور ثالث انجام شود.

شما برای دستیابی به املاک و مستغلات باید مستقیماً با دفتر مربوطه تماس بگیرید و در آنجا بتوانید کلیه اطلاعات مربوط به شرایط خاص استان و جزئیات دقیق (به‌عنوان‌مثال مهلت) را به دست آورید. همچنین می‌توانید یاد بگیرید که آیا تقاضای تأیید باید به همین دفتر ارائه شود یا به مرجع ذیصلاح شهرداری (مثلاً در وراربرگ).

مدارک موردنیاز برای خرید املاک در اتریش

 • تائیدیه درخواست
 • قرارداد یا پیش‌نویس (کپی)
 • اعلامیه استفاده از ملک
 • نقشه نقشه‌بردار
 • چکیده فعلی از ثبت زمین (ثبت زمین برای بازرسی در دادگاه‌ها، اسناد رسمی و اینترنت) در دسترس است
 • گذرنامه
 • اثبات درآمد (در صورت درخواست)
 • پرداخت هزینه (میزان هزینه‌ها از استان به استان دیگر متفاوت است.)

مدارک موردنیاز برای ثبت زمین

 • توافق‌نامه خرید با امضاهای کلیه طرف قرارداد که توسط دادگاه یا دفتر اسناد رسمی تأیید شده‌اند

برای آپارتمان‌های آزاد (اگر منظور از ثبت شدن دارایی باشد): گاهی اوقات لازم است:

 • بیانیه توسط مسئول ساختمان یا گزارش کارشناسی در مورد وجود واحدهای مسطح مستقل آزاد
 • گزارش در مورد ارزش مفید توسط مهندس عمران یا یک متخصص
 • بیانیه مربوط به محاسبه ارزش زمین یا تأیید عدم بدهی
 • بیانیه احتمالی لغو یا توافق‌نامه تأمین اعتبار بانک‌ها، پیش‌فروش یا دیگران
 • تأیید احتمالی دفتر صالح برای به دست آوردن املاک و مستغلات (لطفاً توجه داشته باشید: 9 قانون املاک و مستغلات وجود دارد، به این معنی که برای هر استان مقررات مختلفی در مورد مالکیت خارجی، کشاورزی و دارایی‌های جنگلداری یا شهرداری‌ها پیش از موعد وجود دارد)
 • هزینه درخواست ثبت‌نام در ثبت زمین: 44 یورو
 • اگر هزینه درخواست به‌صورت الکترونیکی پرداخت نشود: 62 یورو

قیمت ملک در اتریش

با اینکه اقتصاد در اتریش رو به کاهش است اما قیمت مسکن در این کشور به شدت افزایش پیدا می‌کند. تا سال 2019 قیمت اصلی مسکن در اتریش 5/22 افزایش پیدا کرده است. و طبق تحقیقات انجام شده در طی این چند ماه اخیر قیمت ملکحدودا 83% بیشتر شده است. در وین که پایتخت اتریش است قیمت ملکدر طول سال 7/62% افزایش یافته است.

هزینه‌های خرید ملک در اتریش

 • هزینه نماینده املاک و مستغلات 7.2٪ از قیمت خرید،
 • درحالی‌که 50٪ هزینه نماینده املاک معمولاً توسط خریدار قابل پرداخت است
 • هزینه دفتر اسناد رسمی 1،8٪ از قیمت خرید
 • مالیات انتقال 3،5٪
 • مالیات رجیستری 1،1٪
 • در کل تقریباً 13٪ از هزینه‌ها مربوط به مراحل خرید ملک است

قیمت مسکن بر اساس ارزش ملک

قیمتی که برای خانه‌های جدید در نظر گرفته شده است نشان می‌دهد که به طور میانگین 8/53 %  افزایش یافته‌اند. همینطور قیمت خانه‌های موجود در حال حاضر در سال 2019  5/32 % بیشتر شده است. و برای آپارتمان‌ها نیز میانگین قیمت تخمین زده شده 6/43 % است اما نسبت به سه ماه پیش توانسته 1/1 % کاهش پیدا کند.

تفاوت قیمت مسکن در اتریش

وین از نظر کیفیت و موقعیت زندگی جز بهترین شهرهای جهان است. حتی پایتخت اتریش برای یک دهه توانسته امتیاز بهترین موقعیت زندگی را کسب کند. به دلیل امکانات تفریحی، زندگی سالم، حمل و نقل عمومی، توانسته این همه مهاجر را برای خریدن ملکبه خود جذب کند.

شهر درون یکی از میراث‌های یونسکو است که به دلیل معماری باروک و کاخ امپریال، جز اولین مناطق برای خریدن ملکاست. در سال جدید قیمت آپارتمان در این شهر 069/14 یورو بوده است که قیمت‌ها به 300000 یورو در هر متر مربع می‌رسند. شاید در مواردی استثنایی قیمت خانه‌ها در اطراف این شهر کمی کاهش پیدا کند.

خانه‌ها در شهر گراز به طور متوسط 3211 یورو در هر متر مربع هستند. هم‌چنین خانه‌های سالزبورگ دو برابر بیشتر از  699/6 یورو در هر متر مربع است.

قیمت اجاره ملک در اتریش

بازخورد اجاره ملکدر وین نسبت به دیگر مناطق اتریش ضعیف‌تر است. کمتر کسی پیدا می‌شود که در وین برای ملکویلایی یا آپارتمان اجاره پرداخت کند. زیرا تنها ثروتمندان می‌توانند از عهده این کار بربیایند. در دیگر منطقه‌های شهر وین، اجاره برای آپارتمان‌های بزرگ 5%  و برای آپارتمان‌های کوچک‌تر 4% ارزان‌تر است. آپارتمان‌ها بیشترین قیمت اجاره را در اتریش دارند. از 18 یورو تا 22 یورو در هر متر مربع هستند. اما با توجه به آخرین آمار گرفته شده قیمت اجاره خانه‌ها در سه سال پیش بیشتر نشده است.

وضعیت وام‌های مسکن

با وجود تقاضاهای زیادی که وجود دارد اما عرضه مداوما در حال کاهش است. طبق آمار انجام شده در اتریش نشان داده می‌شود که نیمه اول سال 2019 تمامی خانه‌هایی که برای ساخت و ساز به اجرا درآمده‌اند توانسته‌اند 2% کاهش پیدا کنند. هم‌چنین بر اساس آماری که در بانک مرکزی اروپا انجام شده است در اکتبر 2019 تمام وام‌های مسکن 5/4 % نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. و توانسته به 117.59 یورو برسد.

به خاطر وضعیت وام در اتریش با نرخ بهره در پایین‌ترین زمان (حدود 3٪)، خرید ملک حتی برای خارجی‌ها بسیار وسوسه‌انگیز می‌شود. در بسیاری از موارد با هزینه اجاره یک شخص، می‌توان وام لازم برای تملک این ملک را دریافت کرد. برای زیر 1000 یورو می‌توانید پرداخت را با وام 170،000 یورویی انجام دهید.

بنابراین حتماً پیشنهاد مالی خود را به‌صورت کتبی ارائه دهید. بانکداران در مقابل این امر مقاومت می‌کنند زیرا ترجیح می‌دهند پیشنهاد خود را در مورد اموال موردنظر خریداری کنند. با توجه به مشكلات روند وام، حتم احتیاط است كه دو پیشنهاد از مؤسسات مالی مختلف داشته باشید.

افراد خارجی ممکن است در اتریش وام دریافت کنند. معمولاً وام‌ها برای تأمین هزینه حداکثر 70٪ از اموال گرفته می‌شوند. برای درخواست وام ممکن است مستندات خاصی لازم باشد، بنابراین بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با بانک محلی خود مشورت کنید.

مالیات املاک در اتریش

مالیات املاک سالانه به ارزش واحد مالیاتی یک ملک محاسبه می‌شود که معمولاً ⅕ از ارزش بازار یک ملک است. بااین‌حال، بسیار توصیه می‌شود مشاوره مالیاتی محلی خود را برای مشاوره دقیق بخواهید.

مشاوره

جهت مهاجرت به اتریش و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت و خرید ملک در اتریش هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: ملک
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس