ویزای کار آلمان ۲۰۲۱

آلمان کشوری است که کمترین نرخ بیکاری در اروپا را دارد. این کشور فرصت‌های شغلی متنوع و مزایای بی‌شماری برای توسعه شغلی و همچنین بهبود تجربه کاری، ایجاد کرده است. از‌این‌رو، بسیاری از افراد خارجی قصد دارند به نیروی کار در آلمان بپیوندند و از درآمد رضایت‌بخش و زندگی متعادل در این کشور، بهره‌مند شوند. در سال‌های اخیر، افراد زیادی سودای مهاجرت کاری به آلمان را در سر پرورانده‌اند! متقاضیانی که دارای مهارت، دانش و تخصص درزمینهٔ کاری خود هستند، جهت مهاجرت کاری به آلمان باید برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. در این مقاله، سعی بر آن است که اطلاعات مفید و به‌روزی را در مورد شرایط و اخذ ویزای کار آلمان در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت کاری به آلمان

ویزای کار آلمان
ویزای کار آلمان

بازسازی آلمان بعد از جنگ جهانی دوم، این کشور را به سرزمین اختراعات و نوآوری‌ها تبدیل کرد. رشد اقتصادی آلمان، زمینه‌ای مناسب را برای بسیاری از مهاجرها فراهم کرد که در این کشور کار کنند. درواقع ویزای کار آلمان فرصتی برای خارجی‌های واجد شرایط است که در آلمان مستقر شده و در زمینه‌های شغلی خود، مشغول‌به‌کار شوند. دارندگان ویزای اشتغال آلمان می‌توانند تا حداکثر دو سال در این کشور بمانند. این ویزا قابل تمدید است و همچنین می‌توان بعد از مدتی حضور در آلمان، کارت آبی اتحادیه اروپا را درخواست کرد.

کلیه اتباع خارجی در صورت داشتن شرایط کار در آلمان، می‌توانند برای ویزای اشتغال آلمان درخواست دهند.

شما حتی اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، می‌توانید در آلمان زندگی و کار کنید. برای کار در آلمان باید شرایط تائید صلاحیت را داشته باشید. مسلماً شما بعد از اینکه شغل موردنظر را پیدا کردید، به‌عنوان یک فرد متقاضی خارج از اتحادیه اروپا، لازم است که از طریق سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود برای ویزای آلمان درخواست کنید. برای اینکه بتوانید به‌طور قانونی در کشور آلمان زندگی و کار کنید، لازم است که حتماً اجازه کار و اقامت آلمان را داشته باشید.

شما مجبور نیستید که مجوز کار آلمان را جدا از اجازه اقامت درخواست کنید. شما هر دو این موارد را از طریق یک درخواست واحد از اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) دریافت می‌کنید.

افراد واجد شرایط ویزای کار آلمان

طبق «قانون اقامت آلمان» که در مورد اقامت خارجیان در آلمان تصمیم می‌گیرد، دسته‌های واجد شرایط درخواست ویزای کار آلمان به شرح زیر هستند:

 • خارجی‌های واجد شرایط، به‌ویژه محققانی که دارای دانش فنی خاص هستند یا افرادی که جزو هیئت‌علمی به‌شمار می‌آیند.
 • نیروی انتقال درون شرکتی، به‌ویژه مدیران و افراد متخصص.
 • اتباع کشورهای جهان سوم با مدرک دانشگاهی یا مدرک حرفه‌ای غیردانشگاهی که شرایط ذکرشده در زیر را دارند:

+ در حرفه‌ای که می‌خواهند در آلمان کار کنند، کمبود نیروی ماهر وجود دارد.

+ شخص متقاضی پیشنهاد شغلی مشخص دارد.

+ تحصیلات متقاضی باید با مدرک آلمانی معادل شناخته شود.

برای کسب اطلاعات در مورد “شغل‌های مورد نیاز آلمان” روی عنوان کلیک کنید.

مراحل اخذ ویزای کار آلمان

ویزای اشتغال آلمان
شرایط مورد نیاز برای کار در آلمان و اخذ ویزای کاری

 مراحل درخواست ویزای کار آلمان به شرح زیر است:

 1. یک پیشنهاد کار در آلمان دریافت کنید.
 2. درخواست ویزای خود را به سفارت آلمان در کشور خود ارائه دهید.
 3. تمام اسناد و مدارک موردنیاز را طبق دستورالعمل جمع‌آوری کنید.
 4. برای مصاحبه ویزا وقت بگیرید.
 5. هزینه ویزای کار آلمان را پرداخت کنید (۷۵ یورو).
 6. در مصاحبه سفارت آلمان شرکت کنید.
 7. منتظر پاسخ درمورد درخواست ویزای خود باشید.

مدارک موردنیاز برای ویزای کار آلمان

برای اینکه به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور محل اقامت خود ثابت کنید که شرایط اخذ ویزای کار را دارید، باید مدارک و اسناد لازم را ارائه دهید. این اسناد در کنار مصاحبه ویزا، قسمت مهم درخواست شما برای ویزای کار آلمان است.

برای اخذ ویزای کار آلمان اسناد و مدارک زیر را جمع‌آوری کنید:

 • پر کردن فرم درخواست
 • دو عکس در اندازه گذرنامه
 • گذرنامه ملی معتبر
 • آدرس محل سکونت، گواهینامه رانندگی و یا قبض تسهیلاتی که به نام شما است.
 • بیمه سلامت
 • یک قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری با جزئیات حقوق ناخالص سالانه و شرح مفصل شغل در آلمان.
 • رزومه. CV به‌روز شده شما که نشان‌دهنده مدارک تحصیلی و تجربه شغلی شما است.
 • اثبات صلاحیت مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها و یا هر چیز مشابه دیگری که صلاحیت شما را ثابت کند.
 • هدف نامه که هدف اخذ ویزا و مدت اقامت را توضیح می‌دهد.
 • اثبات سوءپیشینه کیفری.
 • اثبات هزینه پرداخت‌شده ویزا. هزینه ویزا برای ویزای طولانی‌مدت آلمان ۷۵ یورو است.

ورود به آلمان با ویزای کار

شرایط اخذ ویزای کار آلمان
شرایط اخذ ویزای کار آلمان

پس از دریافت ویزای کار آلمان، می‌توانید آزادانه به آلمان سفر کنید. البته، بلافاصله پس‌از از ورود به آلمان، باید برای دریافت اجازه اقامت آلمان اقدام کنید.

شما برای دریافت اجازه اقامت، باید به نزدیک‌ترین اداره اتباع خارجی به محل اقامت خود در آلمان، بروید. بعضی از این ادارات قبل از مصاحبه از شما می‌خواهند که وقت بگیرید، درحالی‌که برخی دیگر بدون وقت درخواست شما را پذیرش می‌کنند. در مصاحبه از شما سوالاتی شبیه آنچه در سفارت آلمان از شما پرسیده‌اند، مطرح می‌شود.

شما باید در مصاحبه‌ای شرکت کنید و همچنین مدارک لازم برای اجازه اقامت را نیز ارائه دهید. این اسناد عبارت‌اند از:

 • پاسپورت معتبر ملی شما
 • فرم درخواست مجوز اقامت
 • دو عکس
 • گزارش سوابق کیفری پاک
 • اثبات مهارت زبان آلمانی
 • تأیید بیمه درمانی
 • اثبات پیشنهاد شغلی

مدت‌زمان اجازه اقامت شما در آلمان با قرارداد کاری شما تعیین می‌شود. اگر قرارداد شما ۲ ساله باشد، اجازه اقامت شما نیز ۲ سال معتبر خواهد بود. بااین‌حال تا زمانی که وضعیت شغلی خود را حفظ کنید، می‌توانید اقامت خود را هرچند بار که نیاز دارید تمدید کنید.

انواع اجازه اقامت آلمان

انواع اجازه اقامت آلمان
انواع اجازه اقامت در آلمان

بسته به شرایط شما، انواع مختلفی از اجازه اقامت در آلمان وجود دارد:

 • اجازه اقامت موقت برای اهداف شغلی
 • کارت آبی اتحادیه اروپا
 • اجازه اقامت دائم

اگر سوال شما این است که “چگونه جاب آفر آلمان بگیریم؟” پیشنهاد می‌کنم این مطلب را از دست ندهید. 

اجازه اقامت موقت برای اهداف اشتغال

هنگامی‌که در آلمان شغلی پیدا می‌کنید، حق دریافت اجازه اقامت موقت برای اهداف شغلی را دارید. شما بدون دریافت اجازه اقامت اشتغال، مجاز به شروع کار نخواهید بود. برای دریافت این مجوز، باید از طریق آژانس استخدام فدرال (Bundesagentur für Arbeit BA) تاییدیه بگیرید.

مدت‌زمان اجازه اقامت شما با قرارداد کاری که امضا کرده‌اید، تعیین می‌شود. در صورت اعتبار قرارداد شما به مدت ۲ سال، اجازه اقامت شما نیز به مدت ۲ سال معتبر خواهد بود. علاوه‌بر این تا زمانی که وضعیت شغلی شما تغییر نکند، می‌توانید مجوز خود را هر چند بار که می‌خواهید تمدید کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا همانند اجازه اقامت موقت است، اما فقط برای گروه خاصی از افراد مانند اتباع خارجی از کشورهای غیر‌اتحادیه اروپا که مهارت بالایی دارند، در دسترس است. برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باید مهارت بالایی داشته باشید، مهارت بالا به معنای داشتن مدرک تحصیلات عالی مانند لیسانس یا فوق‌لیسانس است. برای دریافت این کارت، افراد باید حداقل درآمد سالانه ۵۶۸۰۰ یورو یا ۴۴۳۰۴ یورو را داشته باشند. همچنین متقاضی در مشاغل موردنیاز مانند شغل‌هایی در زمینه‎‌ ریاضیات، علوم طبیعی، انفورماتیک، فناوری یا پزشکی کار کند.

این کارت چهار سال اعتبار دارد و کسانی که آن را دارند می‌توانند در صورت حفظ شغل خود پس از ۳۳ ماه اقامت دائم خود را دریافت کنند. در صورت اثبات مهارت در آلمان، می‌توانند پس از ۲۱ ماه اجازه اقامت دائم خود را دریافت کنند.

اجازه اقامت دائم

اجازه اقامت دائم که به آن اجازه اقامت نیز گفته می‌شود، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا هر زمان که می‌خواهید در آلمان بمانید. برای اینکه بتوانید این نوع مجوز را دریافت کنید باید ثابت کنید که حداقل ۵ سال در شغل مورد تأیید آژانس استخدام فدرال (BA) کار کرده‌اید و می‌دانید که مهارت زبان آلمانی در سطح پیشرفته دارید.

سوالات متداول

از کجا می‌توان برای ویزای کار آلمان اقدام کرد؟

شما باید برای ویزای کار آلمان در سفارت، کنسولگری و یا مرکز درخواست ویزای آلمان در کشور محل اقامت خود که مسئول پذیرش ویزا است، اقدام کنید.

زمان پردازش ویزای کار آلمان چقدر طول می‌کشد؟

زمان رسیدگی به ویزای کار طولانی‌مدت آلمان ممکن است از یک تا سه ماه طول بکشد. زمان رسیدگی به تعداد درخواست‌هایی که سفارت در آن زمان دریافت می‌کند و همچنین شرایط شما بستگی دارد. در شرایط کنونی تعیین وقت سفارت کمی مشکل و غیرقابل پیشبینی است.

هزینه ویزای اشتغال آلمان چیست؟

هزینه ویزای کار آلمان درمجموع ۷۵ یورو است. بااین‌حال، بسته به شرایط و یا کشور مبدأ خود هزینه کمتر یا بیشتری پرداخت کنید.

مدت اعتبار ویزای کار آلمان چقدر است؟

اعتبار ویزای بلندمدت آلمان یک‌ساله است. بااین‌حال، مدت اجازه اقامت شما به مدت زمان قرارداد کار شما بستگی دارد. مدت اعتبار ویزای کار آلمان قابل تمدید است.

منبع:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱