canada
کشور کانادا

تحصیل در کانادا

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo
موسسه اعزام دانشجو-تحصیل در کشور کانادا- go2tr

کشورهای آمریکای شمالی یکی از مهم‌ترین مقاصد برای مهاجرت ایرانیان هستند. افراد زیادی علاقه به کار و تحصیل در کانادا دارند چون شرایط زندگی در این کشور از وضع مطلوبی برخوردار است و از طرفی اقدامات نژادپرستانه در آن نسبت به ایالات متحده کم‌تر است، همچنین اقتصاد کانادا به شدت پویا است و احتمال بیکار ماندن در این کشور بسیار کم است. اما این موارد دلایل محکمی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیستند. به شما توصیه می‌کنیم یک جدول تهیه کنید و منفعت‌ها و ضررهای انتخاب کانادا به عنوان مقصد تحصیلی را یادداشت کنید؛ با این روش بهتر می‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید. این مقاله صرفاً به بررسی جوانب تحصیل و زندگی در کانادا می‌پردازد و مورد بررسی قرار می‌گیرد. هدف از ارائه‌ی این مقاله بالا بردن سطح اطلاعات شما درباره‌ی تحصیل در کانادا است. تحقیق و مطالعه درباره‌ی کشورهایی که قصد تحصیل در آن‌ها را دارید، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. در ضمن پیشنهاد می‌شود که برای مشورت به کارشناسان باتجربه در این زمینه مراجعه کنید؛ چرا که در این مقالات اطلاعات کلی درباره‌ی کشور کانادا ارائه شده است و بررسی شرایط شما به صورت اختصاصی و با توجه به رزومه و مدارک تحصیلی شما خالی از لطف نیست.

زمینه‌ی کار و پیشرفت در کشور کانادا تا حد زیادی وجود دارد و دانشجویان می‌توانند از موقعیت‌های مختلفی که برایشان فراهم می‌شود، نهایت استفاده را برای ساخت آینده‌ی خود ببرند. 

چه امکاناتی برای تحصیل در کانادا وجود دارد؟ هزینه‌های تحصیل برای رشته‌های مختلف چگونه است؟ آیا می‌توان در حین تحصیل کار کرد؟ آیا مدارک دانشگاه‌های کانادا در ایران و در سطح بین‌الملل معتبر است؟ و بسیاری از سوالات دیگر که شما در این مقاله پاسخشان را دریافت خواهید کرد.

دانشجویان ایرانی می‌توانند از بورسیه‌های داخلی برای تأمین هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا استفاده نمایند. امکان اخذ این بورسیه‌ها در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارد، اما ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا رواج بیشتری دارد. 

اولین چیزی که در مورد تحصیل در کشورهای خارجه بررسی می‌شود، زبان این کشورها و میزان تسلط دانشجویان به این زبان است. هرکدام از ایالت‌های کانادا به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت می‌کنند و این دو، زبان‌های اصلی کشور کانادا به حساب می‌آیند.

نکته‌ای که درباره‌ی این رنک‌بندی‌ها وجود دارد این است که ممکن است معیارهای در نظر گرفته شده برای این رنک‌بندی‌ها با معیار‌های شما تفاوت داشته باشند و بهتر است به بررسی هر دانشگاه به صورت انحصاری بپردازید.

دانشجویان دندانپزشکی نیز برای ورود به دانشگاه باید در آزمونی موسوم به ndeb شرکت کنند و گواهینامه‌ی این آزمون را برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی و ورود به بازار کار در این رشته داشته باشند.

پس از ترجمه و معادل‌سازی مدارک شما، آن‌ها را به دانشگاه‌های مورد نظر شما ارسال می‌کنند و مورد بررسی قرار داده می‌شوند.

شما می‌توانید در اقامتگاه‌های اشتراکی نیز زندگی کنید. در این اقامتگاه‌ها شما دارای یک اتاق شخصی و بدون وعده‌های غذایی خواهید بود. این اقامتگاه‌ها در فاصله‌ی متوسط نسبت به دانشگاه‌ها هستند.

در همه‌ی کشورها تخفیفاتی برای دانشجویان در زمینه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعددی در قبال ارائه‌ی کارت دانشجویی، تخفیف‌های خوبی به شما می‌دهند. این تخفیف‌ها تا حدی است که شما می‌توانید، پول باقیمانده را پس انداز کنید!

دانشجویان می‌توانند با توجه به رشته‌ی تحصیلی خود، به صورت کارآموز نیز مشغول به کار شوند. در بسیاری از رشته‌ها دوره‌ی کارآموزی بخشی از تحصیل و کسب تجربه‌ی دانشجو می‌باشد که متناسب با فعالیت وی، حقوق دریافت می‌کند.

 

‌ابتدا بگذارید تعریفی از کار تمام وقت و پاره وقت در کانادا ارائه دهیم. کار تمام وقت کاری است که بیش از 30 ساعت در هفته وقت شما را بگیرد و کاری که کم‌تر از 30 ساعت در هفته باشد یک کار پاره وقت است.

‌در ایالات مختلف کانادا شرایط متفاوتی برای بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان وجود دارد. شما طی تحصیل در کانادا باید بیمه‌ی سلامت داشته باشید. در برخی از ایالت‌ها این بیمه به صورت رایگان ارائه می‌شود.

‌کانادا یک دموکراسی باز و موفق اقتصادی است که باعث می‌شود به افراد تازه وارد خدمات مالی و بانکی به بهترین نحو ممکن ارائه شود. کانادا دارای یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین بانکداری‌های جهان است.

چنان‌چه قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در کشور خودمان مشغول به کار شوید، لازم است از میزان اعتبار مدرک خود در ایران اطلاعاتی داشته باشید. دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم در چهار دسته‌ی ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف هستند که در ادامه آن‌ها را به ترتیب نام می‌بریم.

همان‌ طور که پیش از این گفتیم؛ اگر قصد برگشت به ایران را دارید اعتبار مدارک از سوی ایران مهم‌ترین عاملی است که باید مورد توجه خود قرار دهید. در مورد دانشگاه‌های علوم پزشکی، سخت‌گیری‌های بیشتری برای تأیید مدارک اعمال می‌شود.

دانشگاه تورنتو دومین دانشگاه کانادا است. دانشکده‌ی مدیریت این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی است که در سال 1827 افتتاح شده است. رشته‌های مدیریت کسب و کار و تجارت رونق زیادی در این دانشگاه دارد.

سیستم آموزشی کانادا به صورت ایالتی مدیریت می‌شود و حتی برخی از ایالت‌ها دارای قوانین آموزشی خود هستند و از قوانین کلی کشور کانادا پیروی نمی‌کنند؛ البته از آنجایی که قوانین آموزشی این ایالت‌ها نیز از استانداردهای دولت پیروی می‌کنند، یکپارچگی نظام آموزشی از بین نرفته است.

برخی از دانشجویان می‌توانند بدون داشتن شرط زبان نیز پذیرش بگیرند و پیش از آغاز دوره‌ی تحصیلی، دوره‌ی زبان را بگذرانند و به ادامه تحصیل بپردازند.

اولین مدرک مورد نیاز در دوره‌ی کارشناسی ارشد نیز مانند سایر دوره‌ها، مدرک زبان می‌باشد. ارائه‌ی مدرک آزمون تافل یا آیلتس برای اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها ضروری است.

دوره‌ی phd مدنظرتان را تعیین نموده و استاد راهنما و موضوع انتخابی‌تان را مشخص کنید. ممکن است در حوزه‌ی پژوهشی خاصی (خصوصاً در حوزه‌ی علوم) رشته‌هایی از قبل از سوی خود دانشگاه مشخص‌شده باشند اما در مقابل، به‌ویژه در رشته‌های هنر و علوم انسانی می‌توانید پروژه‌ی تحقیقی خودتان را پیشنهاد و تعیین کنید.

رشته‌ی پزشکی کشور کانادا در سطح جهانی از اعتبار خوبی برخوردار است و 17 دانشکده‌ی علوم پزشکی در کانادا جزو 200 مرکز آموزشی علوم پزشکی برتر جهان محسوب می‌شوند. شرایط تحصیل در این رشته با ایران متفاوت است به این صورت که فرد ابتدا باید در رشته‌ی دیگری مانند علوم پایه مدرک کارشناسی خود را دریافت کند و پس از آن با دادن آزمون‌های ورودی و اقدامات لازم درخواست خود را برای ورود به رشته‌ی پزشکی اعلام کند. از طرفی تنها چند دانشکده‌ی عاوم پزشکی محدود، دانشجوها بین‌الملل را پذیرش می‌‌کنند که همین امر باعث افزایش فضای رقابت می‌شود.برخی از دانشکده‌های علوم پزشکی مانند دانشکده‌ی علوم پزشکی کبک لزوماً نیاز به مدرک لیسانس برای آغاز دوره‌ی پزشکی ندارند و تنها کافی است پیش از آغاز تحصیل دو سال دوره‌ی CEGEP را بگذرانید. افراد باید چهار سال به اخذ مدرک لیسانس بپردازند و پس از آن چهار سال تحصیلات پزشکی را تکمیل کنند تا به یک پزشک عمومی تبدیل شوند. 

دندان‌پزشکی نیز از رشته‌هایی است که در کشور کانادا از سطح علمی بالایی برخوردار است و اخیراً میزان تقاضای دانشجویان بین‌الملل برای تحصیل در این رشته افزایش یافته است.دانشجویان متقاضی این رشته ابتدا باید یک دوره‌ی Premedical را بگذرانند.پس از گذراندن این دوره، دانشجویان در آزمون‌های ورودی شرکت می‌کنند.

دانشجویان پس از تحصیل در این رشته می‌توانند با استفاده از موقعیت‌ها و نمراتی که به دست می‌آورند در کانادا مشغول به کار شوند و اقامت دائم بگیرند.

 

دوره‌ی تخصص پزشکی در کانادا سه سال طول می‌کشد. مدارس پزشکی در بین افراد برای تخصص پزشکی به دنیال دانشجویانی هستند که از رزومه‌ی تحصیلی خوبی برخوردار باشند و برای موفقیت در اخذ پذیرش لازم است به همه‌ی موارد از جمله نمره‌ی آزمون زبان، معدل پزشکی عمومی و مقالاتی که ارائه داده‌اید توجه کنید.

در کشور کانادا افراد می‌توانند تحصیلات دندانپزشکی خود را در 9 گرایش ادامه دهند. بهداشت دهان و دندان، ریشه‌درمانی، جراحی فک و دهان، پاتولوژی دهان، رادیولوژی فک و دهان، ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، پروتز دندان و لثه درمانی گرایش‌های این رشته برای تخصص هستند که 2 تا 4 سال به طول می‌انجامند.

برخی از گرایش‌های پر طرفدار هنر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ موسیقی یکی از آن‌هاست. در دانشگاه‌های این کشور مباحث متنوعی برای این رشته قابل مطالعه است.

تنها مشکلی که ممکن است برای دانشجویان در کانادا به وجود بیاید، برآورد نکردن هزینه‌های تحصیل در این کشور و با مواجهه با مشکل در تأمین این هزینه‌هاست.

بسیاری از پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان در یک مدرسه‌ی ایرانی درس بخوانند تا در میان هموطنانشان باشند.

ارائه‌ی مقاله یک برگ برنده برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار برای شما خواهد بود

‌داشتن مدرک آزمون‌های بین‌المللی نیز یکی از نقاط قوت در رزومه‌ی تحصیلی شما محسوب می‌شود. با آوردن نام آزمون‌های بین‌المللی، ابتدا آزمون‌های زبان مختلف به ذهن ما خطور می‌کند. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در کشورهای خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است.

‌دانشگاه‌های کانادا همه ساله میزبان کنفرانس‌های علمی تحقیقاتی زیادی در زمینه‌های مختلف می‌باشند. چنان‌چه کنفرانسی که دارای موضوع متناسب با رشته‌ی شما می‌باشد، در دانشگاه شما یا یکی از دانشگاه‌های ایالتی که در آن زندگی می‌کنید برگزار شود، موقعیت بسیار خوبی برای شما فراهم خواهد شد.

جمعه‌ی خوب و یکشنبه‌ی عید پاک از جشن‌های مذهبی کشور کانادا هستند که هر دو در تقویم کشور تعطیل رسمی می‌باشند و تقریباً هیچ‌کس در این دو روز کار نمی‌کند. دوشنبه‌ی پاک نیز جزو مناسبت‌های مذهبی است.

سلام من می خوام رشه IT رو بخونم می شه کمکم کنید تا بورسیه بگیرم

2019-02-05 06:16:41

سلام دوست عزیز: گرفتن بورسیه ی تحصیلی از کشور کانادا به دلیل بالا بودن شهریه ها مشکل است و نیاز به رزومه ی خیلی قوی دارد به شما پیشنهاد میکنم کشور های کم هزینه تر مانند ایتالیا ، آلمان و فرانسه(فرانسه نیاز به مدرک زبان ندارد) انتخاب کنید. برای اطلاعات بیششتر با شماره های :02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-07-24 01:32:17

سلام من میخواهم حقوق بخوانم کمک کنید تا بورسیه بیگیرم

2019-02-08 20:33:18

سلام دوست عزیز: به خاطر شهریه ی بالا بورسیه ی تحصیلی در هنگام ورود مخصوص دانشجویان برتر و با رزومه ی قوی است اما اگر موفق به کسب نمره ی+A بشوید، میتوانید از شهریه ی دانشگاه معاف شوید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 02:20:41

سلام خسته نباشین دختر من سال نهم متوسطه هست سال اینده انتخاب رشته داره ومعدلش بیسته وریاضی فیزیک رو انتخاب کرده که بره میخواستم بدونم اگر بخوام در خارج ا زکشور تحصیلاتش رو ادامه بده کی می تونم اقدام کنم وچه جوری اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

2019-02-13 06:24:18

سلام من می‌خواستم در رشته های علوم معماری درس بخونم البته به صورت بورسیه لطفا بهم کمک کنید

2019-02-15 12:38:35

سلام من مي خواهم در رشته زبان انگليسي دوره ماستري خود را ادامه بدهم لطفا كمكم كنيد در گرفتن بورسبه

2019-02-22 06:06:38

سلام. وقت بخیر. بنده در رشته برق قدرت درمقطع دکتری میخوام بورس بشم و البته بصورت رایگان. دوتامقاله داخلی دارم. لطفا راخنمایی بفرمایین چه کاری باید انجام بدم برا استارت و ادامه روند آن. ممنون و سپاس گذارم

2019-02-24 14:30:25

سلام خسته نباشید در کانادا میتوان شهریه ی دانشگاه رو از حقوق مشاغل دانشجویی پرداخت کرد؟؟؟

2019-06-09 16:38:54

با سلام دوست عزیز شهریه های دانشگاه ها به طور متوسط سالی12 تا 20 هزار دلار آمریکاست و شما 20 ساعت در هفته اجازه کار دارید که حقوق آن ساعتی 10 دلار است و میتواند کمک هزینه ی تحصیلتان باشد.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید: 02195119493 ارادتمند شما تیم اعزام go2tr

2019-06-11 03:19:51

من میخوام سال دوم هنرستان در رشته ی حسابداری رو شروع کنم . میخواستم بدونم از الان چه کارهایی میتونه برای بورسیه کمکم کنه و در چه مرحله ای از تحصیلم میتونم بورسیه شم و چطوری ؟ راجب رشته ام نتونستم متاسفانه در مقاله هایه شما اطلاعات زیادی رو پیدا کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید

2019-06-22 15:18:35

سلام دوست عزیز. تا مقطع فوق لیسانس شانس بورسیه شدن پایین است. شهریه ی دانشگاه ها معمولا ااز 3.000 دلار تا 20.000 دلار هست. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-06-30 02:53:32

سلام خسته نباشید ، بنده ترم سه مهندسی شیمی هستم با معدل الف، میخواستم اگ بشه همراهیم کنید و بگید که اگ بخوام بورسیه بگیرم باید تو این سه سال باقی مونده چ کارایی انجام بدم، و اینکه اگه بورسیه نشم با ۲۰ هزار دلار میتونم امیدوار باشم یا نه ،با تشکر

2019-07-26 14:03:46

سلام دوست عزیز: شرایط بورسیه گرفتن برای کشور کانادا کمی مشکل است و نیاز به رزومه ی قوی، نمره ی آیلتس باللا و مقاله های مورد تایید دارد.پیشنهاد ما به شما کشوریست که تحصیل در آن کم هزینه و رایگان باشد. متنند آلمان،ایتالیا،ترکیه و.... برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02195119493/09981082046 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام go2tr.

2019-07-27 05:37:49