x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!
جستجوی تحصیل در کانادا
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در کانادا در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در کانادا

پادکست تحصیل در کانادا

در این مقاله سعی داریم در مورد شرایط تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۰ به همراه اطلاعات کلی بورسیه‌ها و معرفی دانشگاه‌ های برتر کانادا بپردازیم.همچنین قرا است به بررسی کلی شرایط تحصیل و ازمون های ورود این کشور برای مقاطع مختلف بپردازیم.

مقدمه

کشور کانادا دومین کشور بزرگ جهان است. کانادا بدلیل سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است. در سطح بین‌المللی به عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و ادامه تحصیل شناخته شده است. کانادا در میان مقاصد تحصیلی برتر دنیا جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است.

کشورهای آمریکای شمالی همیشه جزو گزینه‌های مورد انتخاب برای مهاجرت و تحصیل ایرانیان هستند. کانادا هم جزو یکی از همین کشورهاست! دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد، برای مثال می‌توان گفت زندگی در این کشور از شرایط مطلوبی برخوردار است، از طرفی اقدامات نژاد پرستانه در آن نسبت به ایالات متحده کم‌تر است، همچنین اقتصاد کانادا به شدت پویاست و احتمال بیکار ماندن در این کشور بسیار کم است. اما این موارد دلایل محکمی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیستند.

از کجا شروع کنیم؟

  توصیه ما به شما این است که، جدولی تهیه کنید، محاسن و مضرات این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی یادداشت کنید؛ با این روش بهتر می‌توانید در این مورد تصمیم بگیرید. در این مقاله قصد داریم تمام جوانب تحصیل و زندگی در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. هدف از ارائه‌ی این مقاله، بالا بردن سطح اطلاعات شما درباره‌ی تحصیل در کانادا است. تحقیق و مطالعه درباره‌ی کشورهایی که قصد تحصیل در آن‌ها را دارید، می‌تواند در تصمیم‌گیری دقیق‌تر به شما کمک کند. در ضمن پیشنهاد می‌شود که برای مشورت به کارشناسان باتجربه در این زمینه مراجعه کنید؛ چرا که در این مقالات اطلاعات کلی درباره‌ی کشور کانادا ارائه شده است و بررسی شرایط شما به صورت اختصاصی و با توجه به رزومه و مدارک تحصیلی شما خالی از لطف نیست. یکی از سوالاتی که همیشه در این زمینه با آن روبرو هستیم این است که آیا تحصیل در کانادا با داشتن مدرک دیپلم امکان پذیر است؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی با اجازه تحصیل، باید:

 • در یک موسسه یادگیری تعیین‌شده ثبت‌نام کنید
 • در اتمام برنامه تحصیلی خود پیشرفت کنید
 • به شرایط ذکرشده در اجازه تحصیل خود احترام بگذارید
 • اگر دیگر شرایط را برآورده نکردید، مطالعه خود را متوقف کنید
 • با منقضی شدن مجوز تحصیل در کانادا، کانادا را ترک کنید
 • مهم است که تأیید کنید که واجد شرایط درخواست اجازه تحصیل هستید.

در همین رابطه بخوانید:

نظام آموزشی در کشور کانادا

در این کشور تحصیل با مدرک دیپلم امکان پذیر است . اگر شما بخواهید در کشور کانادا در مقاطع بالاتری ادامه تحصیل دهید به چند نکته باید توجه کنید :

 1. نداشتن گپ تحصیلی (حد فاصل تعیین شده جهت ادامه تحصیل)
 2. تسلط به زبان انگلیسی
 3. سابقه تحصیلی درخشان
 4. پایین بودن سن متقاضی 

زمینه‌ کار و پیشرفت در کشور کانادا تا حد زیادی وجود دارد و دانشجویان می‌توانند از موقعیت‌های مختلفی که برایشان فراهم می‌شود، نهایت استفاده را برای ساخت آینده‌ی خود ببرند. مطمئنا اعزام دانشجو به کانادا و امکان تحصیل در این کشور یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیلات در سطح بین المللی است . نکته قابل توجه این است که پذیرش دانشجو در کانادا یکی از رکورد های این کشور محسوب می شود. کانادا، یکی از محبوب ترین کشورها برای تحصیل به شمار می رود، زیرا 12 دانشگاه معتبر در این کشور، جزو لیست 200 دانشگاه برتر دنیا محسوب می شوند.

استاندارد بالای دانشگاه‌های کانادا باعث شده که مدارک اخذ شده دانشجویان، در تمامی کشورها اعتبار داشته باشد و به راحتی میتوانید این مدارک را در سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی کنید. تحصیل در کانادا هم از دبستان و هم دبیرستان شروع می‌شود. ترجیحا برای مهاجرت تحصیلی سن فرد باید 12 سال تمام باشد. 

والدین افراد، در مقطع دبیرستان، می توانند ویزای قیم بگیرند اما اجازه کار در آن کشور را ندارند .     

در مهاجرت تحصیلی در مقطع دبیرستان داشتن مدرک زبان از اهمیت زیادی برخوردار نیست ، اما اگر فرد مدرک داشته باشد خود یک امتیاز به شمار می رود. این نکته را برای مهاجرت تحصیلی در مقطع دبیرستان باید در نظر داشته باشید:  فرد 1 تا 2 سال از دوره تحصیلی خود عقب می افتد.

برای مثال : اگر فرد در پایه 11 مشغول به تحصیل باشد، پس از مهاجرت تحصیلی در کانادا باید از پایه 9 شروع به تحصیل کند. در نتیجه فردی که در دوران دبیرستان مهاجرت تحصیلی انجام می‌دهد ، باید از دوره‌ی راهنمایی شروع کند.

کارشناسی و بورسیه           

در دوره کارشناسی بورسیه تعلق نمیگیرد،  هزینه تحصیل به صورت serfid (شهریه با خود شخص) است. مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور بورسیه می‌شوند.  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور متغیر است که بستگی به دانشگاه و رشته‌ای که فرد در آن تحصیل می‌کند دارد که این هزینه تحصیل از 12000 هزار تا 30000 هزار دلار تخمین زده شده است. هزینه شهریه پزشکی در این کشور بالای 25000 هزار تا 60000 هزار دلار کانادا تخمین زده شده است. همچنین هزینه زندگی در این کشور بین 1000 تا 1200 دلار کانادا در ماه است.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی: 

 • معدل دیپلم بالای 15 باشد .
 • آیلتس بالای 6.5 باشد .   

تفاوت بین فاندینگ و اسکالرشیپ 

فاندینگ دانشگاه: کمک هزینه تحصیل قبل از مهاجرت مشخص می‌شود ، که مشاوران ما می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

اسکالرشیپ: بورسیه تحصیلی که عملا در مقطع کارشناسی وجود ندارد، اما اگر فرد 1 یا 2 ترم در این مقطع به هزینه خود تحصیل کند و جزو دانشجوهای نمونه از نظر دانشگاه باشد، خود دانشگاه آن فرد را به مدت 1 سال یا بیشتر (بستگی به فرد و دانشگاه دارد) بورسیه می‌کند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: 

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در هر ترم بین 17000 تا 60000 هزار دلار کانادا متغیر است. 
 • معدل کارشناسی باید بالای 16 باشد.
 • برای تحصیل در این مقطع باید با اساتید دانشگاه مورد نظر مکاتبه کنید. (3 رفرنس) از اساتید در آن دانشگاه باید ایمیل شود. همچنین لازم است آیلتس 6 یا 6.5 داشته باشید.

تحصیل در مقطع دکتری: 

برای تحصیل در مقطع دکتری حداقل باید 2 مقاله تاپ رنک ارائه بدهید. 

 • پکفکتور: قدرت ژورنالی علمی ( ژورنال باید ISI چاپ شود ) از نظر رنکینگ باید Q1 و Q2 باشد.
 • معدل نباید زیر 16 باشد . ( ترجیحا 17 به بالا ) 
 • نمره آیلتس بالای 7 باشد . 
 • نمره تافل باید بالای 105 باشد .
 • نمره آزمون gre باید بالا باشد تا رزومه قوی تری ارائه شود .
 • پروپزال
 • قدرت Refrens       

افرادی که در کانادا تحصیل کرده اند از نظر موقعیت شغلی مشکلی نخواهند داشت . 

مقاطع تحصیلی در کانادا

پیش از این کمی در مورد نظام آموزشی کانادا صحبت کردیم. این نظام یکی از قوی‌ترین نظام‌های آموزشی دنیا است چرا که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی دارای مهارت و تخصص لازم برای ورود به بازار کار می‌شوند. اما در بسیاری از کشورها دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی صرفاً اطلاعات تئوری درباره‌ی رشته‌ی خود دارند و باید مدتی به کسب مهارت برای ورود به بازار کار بپردازند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت سیستم آموزشی کانادا می‌توان به پذیرش دانشجویان بین‌الملل اشاره کرد. در کانادا ملیت اشخاص مورد توجه نیست و افراد صرفاً به خاطر استعدادهایشان وارد دانشگاه‌ها می‌شوند. کانادا با جذب دانشجو به تربیت نیروهای متخصصی که در همین کشور تعلیم دیده‌اند می‌پردازد و نیروهای مورد نیاز برای اقتصاد، صنعت و سایر رشته‌ها را از این طریق تأمین می‌کنند.

سیستم آموزشی کانادا به صورت ایالتی مدیریت می‌شود و حتی برخی از ایالت‌ها دارای قوانین آموزشی خود هستند و از قوانین کلی کشور کانادا پیروی نمی‌کنند؛ البته از آنجایی که قوانین آموزشی این ایالت‌ها نیز از استانداردهای دولت پیروی می‌کنند، یکپارچگی نظام آموزشی از بین نرفته است.

دولت کانادا اهمیت زیادی به بخش آموزش می‌دهد به طوری که سالانه شش درصد از درآمد تولید ناخالص داخلی را به بحث آموزش اختصاص می‌دهد و این یعنی کشور کانادا بیش از سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی برای بحث آموزش هزینه می‌کند.

تحصیلات دانشگاهی در کانادا در سه دسته‌ی تحصیل در کالج‌ها، تحصیل در دانشگاه‌ها و تحصیل در موسسات فنی تقسیم‌بندی می‌شود. این دوره‌ها در کشور کانادا به دو زبان رسمی این کشور یعنی انگلیسی و فرانسه ارائه می‌شوند؛ البته تسلط دانشجویان به یکی از این دو زبان برای تحصیل در کانادا کفایت می‌کند.

مدارس در کانادا

‌تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا بسیار زیاد است و از این رو مدارس بومی و ایرانی نیز در ایالت‌های مختلف این کشور وجود دارد. بسیاری از پدر و مادرها دوست دارند فرزندانشان در یک مدرسه‌ی ایرانی درس بخوانند تا در میان هموطنانشان باشند.

مدارس ایرانی در مقاطع ابتدایی و متوسطه وجود دارند و در مقاطع متوسطه، رشته‌های متنوعی در آن‌ها ارائه می‌شود. البته لازم است به سن فرزندتان نیز توجه کنید. فرستادن فرزند شما برای تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه به کشور خارجی توصیه نمی‌شود و اگر اصرار زیادی بر این امر دارید، بهتر است او را تنها نفرستید. امروزه رابطه‌ی بین سطح علمی و کیفیت مدرسه و توانایی و بازده دانش‌آموزان بیش از گذشته شده است و این امر ایجاب می‌کند که دقت زیادی در انتخاب مدرسه‌ی فرزند خود داشته باشید. 

 لیسانس در کانادا

اولین چیزی که در تحصیل در کشور کانادا مورد نیاز است، مدرک زبان شما می‌باشد. برای اخذ پذیرش در دوره‌ی لیسانس لازم است معدل دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی شما بالاتر از 14 باشد. دانشجویانی که دوره‌ی پیش دانشگاهی را سپری نکرده‌اند به شرطی می‌توانند در دوره ی لیسانس پذیرش بگیرند که تعداد واحدهای مورد نظر دانشگاه را پیش از شروع دوران تحصیل دانشگاه بگذرانند. 

پذیرش در برخی رشته‌ها و در برخی از دانشگاه‌ها ممتاز با معدل بالاتر از 15 انجام می‌شود. چنان‌چه قصد پذیرش به صورت غیر شرطی را دارید، باید حداقل مدارک زیر را در رزومه‌ی خود داشته باشد. مدرک دیپلم با حداقل سه سال تحصیل و معدل بالای 15، نمره‌ی مورد نیاز در آزمون‌های زبان انگلیسی وابسته به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن‌ را دارید. 

برخی از دانشجویان می‌توانند بدون داشتن شرط زبان نیز پذیرش بگیرند و پیش از آغاز دوره‌ی تحصیلی، دوره‌ی زبان را بگذرانند و به ادامه تحصیل بپردازند که در کل برای این کشور صحیح است ولی به دلیل این که ایرانی ها نیاز به گرفتن ویزا دارند در صورتی که مدرک زبان به سفارت ارائه نکنند احتمال قبولی ویزا برای بسیار پایین هست.

نکته‌ای که باید ذکر شود این است که اخذ پذیرش در دوره‌ی کارشناسی کم‌تر از سایر دوره‌ها مرسوم است و ممکن است شرایط آن تا حدودی سخت‌تر باشد. راهنمایی گرفتن از یک مشاور کاردان و باتجربه می‌تواند در موفقیت شما برای گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس موثر باشد.

 فوق لیسانس در کانادا

پذیرش گرفتن در مقطع کارشناسی ارشد ساده‌تر است و بسیاری از دانشگاه‌های کانادا به جذب دانشجویان در مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می‌پردازند. حال اگر رزومه‌ی شما نیز قوی باشد و از ویژگی‌هایی مانند ارائه مقاله، معدل بالا، مدرک زبان با نمره‌ی خوب و سایر افتخارات علمی دیگر برخوردار باشید، کار شما برای اخذ پذیرش بسیار ساده‌تر خواهد بود. حدود 96 دانشگاه از دانشگاه‌های کشور کانادا دانشجویان کارشناسی ارشد را جذب می‌کنند. این دوره در کشور کانادا یک تا دو سال طول می‌کشد.

دوره‌های فوق لیسانس در کشور کانادا به دو صورت ارشد در رشته‌های هنر و ارشد در علوم دیگر دسته‌بندی می‌شود. البته دوره‌های دیگری مانند مدیریت کسب و کار نیز در این کشور ارائه می‌شود که می‌تواند در دسته‌ای جداگانه قرار گیرد. دوره‌ی کارشناسی ارشد در کانادا شامل تحقیق، پژوهش و کارآموزی است. دانشجویان در شرکت‌ها و نزد کارشناسان حرفه‌ای دوره‌ی کارآموزی خود را سپری می‌کنند و پس از فارغ التحصیلی هر کدام یک نیروی حرفه‌ای برای ورود به بازار کار محسوب می‌شوند.

اولین مدرک مورد نیاز در دوره‌ی کارشناسی ارشد نیز مانند سایر دوره‌ها، مدرک زبان می‌باشد. ارائه‌ی مدرک آزمون تافل یا آیلتس برای اخذ پذیرش در بسیاری از دانشگاه‌ها ضروری است. داشتن یک مدرک زبان فرانسه نیز شانس پذیرش شما را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. شما باید مدارک سوابق تحصیلی خود را به همراه ریزنمرات برای دانشگاه مقصد ارسال نمایید. فرم تقاضا و توصیه نامه نیز از مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش هستند.

 ارائه مدرک  (  جی آر ای  )  برای اکثر دانشگاه‌های کانادا ضروری است.

دکتری در کانادا

کانادا به‌عنوان یک مقصد تحصیلی چند فرهنگی با جذابیت فزاینده‌اش، گزینه‌ای عالی به‌منظور تحصیل در مقطع دکترا برای شماست که از طریق ارائه‌ی گنجینه‌ای از فرصت‌های پژوهشی به شما در توسعه‌ی تخصصتان یاری می‌دهد. بیش از یک‌سوم کل پژوهش‌های کشور کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شود و این امر به‌اندازه‌ی میلیاردها دلار در اقتصاد کانادا نقش‌آفرینی می‌کند. شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های این کشور متفاوت است اما به‌طورکلی به موارد ذیل نیاز دارید:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌ی مربوطه همراه با نمرات خوب و توانایی و پتانسیل اثبات‌شده در امر پژوهش.
 • مدرک توانمندی در زبان انگلیسی یا فرانسه؛ درصورتی‌که زبان اولتان نباشند و سابقه‌ی تحصیل قبلی به یکی از این دو زبان را نداشته باشید. 
 • نمره‌ی خوب در آزمون‌های پذیرش کارشناسی ارشد مثل GMAT یا GRE در برخی از دانشگاه ها

در موارد استثنایی ممکن است بتوانید از طریق “پذیرش سریع” یعنی بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد به تحصیل در مقطع دکترا بپردازید. در این فرایند، به نمرات ممتاز در دو سال پایانی تحصیلتان در مقطع کارشناسی (میانگین نمرات عالی) و نیز مدارکی از سایر قابلیت‌های تحصیلی‌تان مثل نشریات پژوهشی نیاز خواهید داشت. گذراندن کامل بیشتر دوره‌های دکترا در کانادا حدود 4 تا 6 سال زمان می‌برد. هرچند که فرایند پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است اما در مجموع برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکترا باید مراحل ذیل را طی کنید:

 1. دوره‌ی PHD مدنظرتان را تعیین نموده و استاد راهنما و موضوع انتخابی‌تان را مشخص کنید. ممکن است در حوزه‌ی پژوهشی خاصی (خصوصاً در حوزه‌ی علوم) رشته‌هایی از قبل از سوی خود دانشگاه مشخص‌شده باشند اما در مقابل، به‌ویژه در رشته‌های هنر و علوم انسانی می‌توانید پروژه‌ی تحقیقی خودتان را پیشنهاد و تعیین کنید. وقتی استاد راهنمای خود را پیدا کردید ممکن است بعضی دانشگاه‌ها نامه‌ی پشتیبانی از سوی استاد راهنمایتان را درخواست کنند تا آن را در مدارک پذیرش شما بگنجانند.
 2. برای پذیرش، باید یک پروپوزال پژوهشی ارائه دهید ک بر اساس خط‌ مشی‌های دانشگاه مدنظرتان بوده و توضیح دهد که به‌طورکلی به دنبال پژوهش در مورد چه چیزی هستید و اساساً چرا پروژه‌ی مدنظرتان ارزش تحقیق دارد.
 3. درخواست آنلاین، پرداخت هزینه‌های درخواست و ضمیمه کردن مدارک ضروری به درخواستتان از جمله اقدامات دیگری است که باید انجام دهید. این مراحل می‌تواند همه یا بخشی از موارد ذیل را در بربگیرد:
 • بیانیه‌ی هدف: این بیانیه باید پیشینه و تجربیات حرفه‌ای/ آکادمیک نظیر جوایز، آثار چاپ‌شده و تجربیات مرتبط دیگرتان را شرح دهد. لازم است که اهداف دوره‌ی آموزشی‌تان و هر آن چیز دیگری که از سوی دانشگاه قید می‌شود را با رعایت محدودیت تعداد کلمات در فیلدهای تعیین‌شده توضیح دهید.
 • دو یا سه توصیه‌نامه(که یکی از آن‌ها از سوی استاد راهنمای مدنظرتان باشد). بهتر است که مُعرف‌هایتان حتی‌الامکان، افراد دانشگاهی باشند.
 • رونوشت‌های علمی و مدارک تحصیلی- دانشگاه‌های کشور کانادا ممکن است از دانشگاه فعلی شما بخواهند که یک رونوشت رسمی را از طریق ایمیل برای آن‌ها ارسال کند که این رونوشت باید به‌صورت انگلیسی و همراه با مدارکی باشد که به‌درستی ترجمه‌شده‌اند.
 • نمونه‌ی نگارش (بیشتر برای رشته‌های هنر و علوم انسانی)
 • رزومه‌ی کاری شما
 • نتایج آزمون زبان (درصورتی‌که نیاز باشد)
 • گزیده‌ی آثار خلاقانه (برای رشته‌های هنر یا علوم انسانی)

برخی از دانشگاه‌های کانادا نیز ممکن است مصاحبه‌های حضوری داشته باشند.

 1. پس از پذیرش موارد فوق، گام بعدی ارائه‌ی درخواست برای اجازه‌ی تحصیلی شماست که در واقع به‌عنوان ویزای تحصیلی‌تان در طول مدت اقامت عمل می‌کند. همچنین باید بیمه‌ی سلامتی خود را اخذ نموده و برای آشنایی بیشتر با موارد مختلف، وب‌سایت دانشگاهتان را بررسی کنید. هزینه‌های تحصیلی در مقطع دکترا با توجه به دوره‌های آموزشی و دانشگاه‌های کشور کانادا رقمی متغیر است اما معمولاً در حدود دو برابر هزینه‌ای است که دانشجویان کانادایی پرداخت می‌کنند. مثلاً هزینه‌ی هر سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد پژوهشی یا دکترا در دانشگاه بیریتیش کلمبیا دلار کانادا (معادل با 5690 دلار آمریکا) می‌باشد درحالی‌که هزینه‌ی دو سال اول تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه مانیتوبا 10109 دلار کانادا (معادل با 7525 دلار آمریکا) است. در بسیاری از دانشگاه‌ها امکان اخذ تخفیفات شهریه نیز وجود دارد.

اعتبار دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه‌های کشور کانادا از سطح علمی بالایی برخوردارند. همچنین اکثر دانشجویان فارغ‌اتحصیل از این دانشگاه‌ها اگر قصد ادامه تحصیل نداشته باشند، به راحتی جذب بازار کار خواهند شد. این نکته حتی درباره‌ی کالج‌های کانادا نیز وجود دارد که یکی از مهم‌ترین نقاط قوت سیستم آموزشی کانادا است.

طبق آخرین رده‌بندی‌های جهانی، 26 دانشگاه از کانادا جزو بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. این رده بندی‌ها بر اساس موارد مختلفی مانند سطح علمی، میزان مهارت‌های دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی، میزان تحقیقات ارائه شده توسط دانشگاه و... انجام می‌شود. 

سه دانشگاه تورنتو، مک گیل و بریتیش کلمبیا واقع در کشور کانادا هستند که جزو 50 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شوند. 

نکته‌ای که درباره‌ی این رنک‌بندی‌ها وجود دارد این است که ممکن است معیارهای در نظر گرفته شده برای این رنک‌بندی‌ها با معیار‌های شما تفاوت داشته باشند و بهتر است به بررسی هر دانشگاه به صورت انحصاری بپردازید. به طور کلی تمامی دانشگاه‌های کشور کانادا دارای امکانات لازم برای تربیت دانشجویان هستند و این رده‌بندی‌ها صرفاً به خاطر ارائه‌ی لیستی از بهترین‌ها است.

در قسمت‌های بعدی لیستی از ده دانشگاه برتر کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آزمون‌های ورودی کانادا

آزمون های ورودی

همان‌طور که پیش از این گفتیم، اولین مدرکی که برای تحصیل در کشورهای خارجی از جمله کانادا نیاز است، مدرک‌های زبان هستند. معمولاً لازم است دانشجویان نمره‌ی 6 به بالا در آزمون آیلتس کسب کنند، اما بهتر است شرایط دانشگاه مورد نظرتان را در این باره بررسی کنید.

برای رشته‌های غیر پزشکی، معمولاً شرایطی درباره‌‌ی رزومه‌ی تحصیلی دانشجو و نمرات و مقالات قرار داده می‌شود و آن‌ها برای اخذ پذیرش نیازی به دادن آزمون ورودی ندارند.

اما دانشجویان رشتههای پزشکی و پیرا پزشکی باید در آزمون MCAT شرکت کنند. این آزمون برای پذیرش دانشجویان پزشکی در کشورهای کانادا، ایلات متحده آمریکا و استرالیا برگزار می‌شود. این آزمون ملاک بررسی برای همه‌ی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی نیست و در بین دانشگاه‌هایی که این آزمون را ملاک قرار داده‌اند نیز درصد تأثیر آن متفاوت است. در ضمن ممکن است تاریخ قبولی در این آزمون برای دانشگاه مورد نظر شما مهم باشد و قبولی پیش از یک زمان مشخص را نپذیرند. آزمون MCAT توسط انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌شود. 

آزمون MCAT از چهار بخش تشکیل شده است:

 • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم‌های زنده
 • اصول شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژیک
 • اصولی روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار 
 • تحلیل انتقادی و مهارت‌های نگارشی

برای این ‌که بدانید به چه نمره‌ای در این آزمون نیاز دارید، می‌توانید به بررسی حداقل نمره‌های قبولی در دانشگاه مورد نظر خود بپردازید. در اینجا یک دسته‌بندی کلی درباره‌ی نمرات این ‌آزمون ورودی ارائه می‌دهیم.

چنان‌چه نمره‌ی کل شما از 514 تا 528 باشد جزو ده درصد اول این شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرید.

نمره‌ی 508 تا 513 شما را در فضای رقابتی قرار می‌دهد و هرچه رزومه و نمرات بالاتری داشته باشید، شانس بیشتری خواهید داشت.

نمرات 500 تا 507 جزو نمره‌های خوب محسوب می‌شوند و شما در بین 50درصد اول شرکت کنندگان قرار دارید، اما هنگام اپلای به دوره‌های بسیار رقابتی مورد قبول نخواهند بود. 

و نمره‌ی 499 به پایین نیز جزو نمره‌های زیر میانگین است و احتمال اخذ پذیرش بسیار کم است.

دانشجویان دندانپزشکی نیز برای ورود به دانشگاه باید در آزمونی موسوم به NDEB شرکت کنند و گواهینامه‌ی این آزمون را برای تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی و ورود به بازار کار در این رشته داشته باشند.

لازم به ذکر است که شرایط پذیرش برخی از دانشکده‌های علوم پزشکی و دندانپزشکی متفاوت است و ممکن است به مدارک دیگری نیاز باشد. بهتر است شرایط دانشگاه مورد نظر خود را به صورت انحصاری و به کمک مشاوران بررسی کنید.

بورسیه تحصیلی کانادا

و

بورسیه‌ تحصیلی یکی از مواردی است که تقریبا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، به آن توجه می‌کنند. بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف، از کارشناسی گرفته تا دکترا، ارائه می شود؛ اما باید توجه کنیم که بورسیه تحصیلی از دانشگاه به دانشگاه دیگر و شرایط آن از رشته‌ای به رشته دیگر متفاوت است.

از آن‌ جایی که این بورسیه‌ها به دانشجویان مستعد ارائه می‌‌شوند؛ لازم است برای اخذ آن‌‌ها شرایط لازم مانند مدرک ISI، معدل بالای 16، مقاله و روزمه‌ی قوی داشته باشید. وابسته به دانشگاه ارائه دهنده‌ی این دسته از بورسیه‌‌ها ممکن است لازم باشد مدرک آیلتس یا GRE زبان را ارائه دهید. این بورسیه‌‌ها معمولاً توسط منابع دولتی، شرکت‌‌های خصوصی (با اعمال شرایط خاص برای دانشجو) و یا خود دانشگاه‌‌ها اعطا می‌شوند.

دانشجو برای دریافت بورسیه از دانشگاه مربوط لازم است مدرک آیلتس بالای 7 و GRE بالای 310 داشته باشد.

بورسیه (Vanier) (CGS) کانادا

این بورس تحصیلی کانادا همه ساله به 500 دانشجویان دکترای داخلی یا بین‌المللی اعطا می‌شود و تا مبلغ 50 هزار دلار را نیز ساپورت می‌کند؛ رقابت برای دریافت این بورس زیاد است و در ابتدا باید طبق دد لاین دانشگاه مربوطه ثبت نام کنید و سپس شرایط افرادی که معیار‌های شایستگی از جمله مدرک زبان و پژوهش‌های علمی با سطح بالا داشته باشند بررسی می‌شود و  بورس به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

دانشجویان دکترا به ویژه در رشته‌های مهندسی شانس زیادی برای اخذ بورسیه دارند، میزان بورسیه‌های دوره‌ی دکترا به بودجه‌ی دانشگاه، مبلغ در نظر گرفته شده برای پروژه‌ی دانشجو و سطح علمی وی بستگی دارد.

علاوه بر بورسیه Vanier، به بورسیه استانی کبک کانادا نیز میتوان اشاره کرد که شامل همه دانشگاه‌های این استان و از جمله دانشگاه مونترال کانادا می‌شود؛ اما سایر بورس‌ها جز بورس‌های دانشگاهی محسوب می‌شوند که تعداد محدود و مشخصی دارند.

چند نمونه از دانشگاه‌هایی که می‌توان از آن‌ها بورس تحصیلی دریافت کرد به شرح زیر است:

فاندینگ کانادا

از طریق مکاتبه با استاد مربوطه و بررسی مقالات و پژوهش هایتان توسط او و طبق شرایطی که دولت و دانشگاه در اختیار استاد قرار داده است؛ مبلغی را او برای شما در نظر می‌گیرد که فاند نامیده میشود و انواع مختلف دارد؛ مثلا: (half fund و full fund) که بسته به دانشگاه و رشته متفاوت خواهد بود. معمولا در کانادا کسی که رزومه قابل قبولی داشته باشد و مقالاتی در حوزه رشته تحصیلیش به چاپ رسانده باشد؛ می‌تواند فاندی بین 10 تا 20 هزار دلار سالانه دریافت کند. بطور کلی دریافت فاند نسبت به اخذ بورسیه از کانادا راحت‌تر است.

هزینه تحصیل در کانادا

فاند‌ها معمولا بعد از 2 یا 3 ماه حتی بعد از یک ترم تحصیلی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد و نحوه پرداخت این کمک هزینه نیز توسط استاد تعیین می‌شود؛ اما معمولا دانشجو به صورت حقوق ماهانه این مبلغ را دریافت می‌کند. شما می‌توانید هفته ای 20 ساعت، حین تحصیل در کانادا، مشغول به کار شوید؛ دانشجویان مقطع دکترا، این شانس را دارند که کمک استاد (teacher assistant) شوند و هزینه زندگی خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

دانشگاه‌ها معمولا از بدو ورود هزینه یک سال اول تحصیلی را دریافت می‌کنند.

رشته‌های غیر پزشکی در کانادا

رشته

علاوه بر رشته‌های پزشکی و پیرا پزشکی، سایر رشته‌ها نیز متقاضیان زیادی دارد. در ادامه به توضیحات مختصری درباره‌ی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

مهندسی نفت یکی از رشته‌های پر طرفدار متقاضیان می‌باشد. این رشته در دانشگاه‌ها بسیاری در بخش‌های مختلف زمین شناختی، مهندسی معدن و مهندسی تسهیلات نفت و گاز ارائه می‌شود. اعتبار مدرک مهندسی نفت در سطح جهانی بسیار بالا است و افراد می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های این کشور شغل پر‌درآمدی داشته باشندو اما از طرفی فضای رقابتی برای اخذ پذیرش زیاد است.

رشته‌ی خلبانی نیز یکی از رویاهای تحصیلی دانشجویان است. دانشجویان می‌توانند در مقاطع فوق‌دیپلم و لیسانس در این رشته‌ها تحصیل کنند. تحصیلات در این رشته به دو قسمت دروس آکادمیک و آموزش عملی پرواز تقسیم می‌شود. دروس آکادمیک معمولاً با هماهنگی کالج‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند و آموزش‌های عملی در آکادمی‌های پرواز و کالج‌های آموزش خلبانی انجام می‌شود. 

رشته‌های هنر و شاخه‌های مختلف آن در کشور کانادا طرفدارهای خاص خود را دارند. دوره‌های هنر در کانادا در گرایش‌های مختلف و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می‌شود. پیش‌نیاز دوره‌های هنر با توجه به گرایشی که انتخاب می‌کنید متفاوت است و به صورت اختصاصی می‌توانید از دانشگاه مربوطه سوال کنید.

برخی از گرایش‌های پر طرفدار هنر را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ موسیقی یکی از آن‌هاست. در دانشگاه‌های این کشور مباحث متنوعی برای این رشته قابل مطالعه است. دانشجویان باید در یک دوره‌ی 12 ماهه‌ی موسیقی الکترونیک به منظور تسریع در کسب مهارت‌ها شرکت کنند. البته وابسته به این‌که شما پس از اتمام تحصیل می‌خواهید چه کاری انجام دهید، به صورت کارمند باشید یا مستقل کار کنید در انتخاب گرایش تحصیلی شما تأثیر دارد.

رشته‌ی کامپیوتر از رشته‌های به روز و مورد توجه دانشجویان می‌باشد. تمام دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی رشته‌های مهندسی در کانادا دارای امکانات ارائه‌ی این رشته می‌باشند. در برخی از دانشگاه‌ها این رشته به صورت ترکیبی با برق و تحت عنوان رشته‌های الکترونیک و مهندسی الکتریک ارائه می‌شود. تحصیلات تکمیلی در رشته‌ی کامپیوتر موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی برای شما ایجاد خواهد کرد.

فرصت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان رشته‌ی هوافضا در کانادا وجود دارد. مکانیک پرواز، سازه‌های هوافضا، آیرودینامیک، پیش‌ران‌ها و سوانح هوایی از گرایش‌هایی هستند که دانشجویان می توانند برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

برای اخذ مدرک در رشته‌ی داروسازی لازم است ابتدا مدرک لیسانس یا مقاطع بالاتر در این رشته را از یکی از دانشگاه‌های ارائه دهنده‌ی این رشته بگیرید و پس از آن در آزمون برد تخصصی داروسازی شرکت کنید. لازم به ذکر است که این آزمون در ایالت کبک متفاوت می‌باشد. پس از قبولی در این آزمون شما می‌توانید طبق قوانین خاص هر ایالت عضو انجمن داروسازان کانادا شوید.

مدارک دوره‌های قبلی تحصیل متقاضیان رشته‌ی معماری باید توسط موسسه‌ی CACB کانادا تأیید شود تا دانشجویان بتوانند در گرایش‌های مختلف به تحصیل بپردازند. در کانادا یازده دانشگاه به ارائه‌ی رشته‌ی معماری می‌پردازند.

متقاضیان رشته‌ی حقوق می‌توانند به تحصیل در مقاطع مختلف در کانادا بپردازند. لیسانس این رشته سه تا چهار سال طول می‌کشد. ادامه تحصیل در فوق لیسانس دو سال زمان می‌برد و مقطع دکترا نیز سه سال طول می‌کشد. حقوق‌دانان و وکلای فارغ التحصیل از دانشگاه‌های کانادا از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردارند.

دانشکده‌های تجارت و کسب و کار، جزو مهم‌ترین دانشکده‌های کانادا محسوب می‌شوند چرا که مهارت محور هستند و نیروهای بازارکار را تأمین می‌کنند. گرایش‌های مختلف مدیریت نیز در این دانشگاه‌ها ارائه می‌شود که شما می‌توانید در آن‌ها تحصیل کنید.

شما می‌توانید گواهی رشته‌ی توریسم را به راحتی از کالج‌های کانادا دریافت کنید. تنها کافی است دوره‌های مربوط (که مدت زمان کمی طول می‌کشند) را بگذرانید و در امتحان‌های مربوط قبول شوید.

رشته‌ی تئاتر و سینما از دیگر گرایش‌های پرطرفدار هنر در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می‌باشد. شما با تحصیل در این رشته برای کار در سمت‌های مختلف مانند بازیگری، کارگردانی و تهیه کنندگی آماده خواهید شد.

موسسه ی فناوری گرنتون یکی از معتبرترین ارائه دهندگان دوره‌های طراحی لباس و جواهر است. از امکاناتی که این موسسه برای دانشجویان در نظر گرفته است، می‌توان به کمک هزینه‌های تحصیلی و کار در حین تحصیل برای دانشجویان اشاره کرد. علاوه بر این موسسه کالج‌های دیگری نیز برای ارائه‌ی این رشته وجود دارد.

علوم تغذیه در کشور کانادا

کانادا در صدر لیست کشورهای مورد توجه ایرانیان قرار دارد. رشته علوم تغذیه جزء رشته هایی می‌باشد که نخبگان این رشته تمایل زیاد به مهاجرت به کشور کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور دارند. دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه مانیتوبا تنها تعدادی از دانشگاه‌های مطرح کانادا می‌باشند که برای دوره دکتری علوم تغذیه می توان برای پذیرش از آنها اقدام نمود. در صورتی می‌توانید از امکانات تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شوید که دارای یک رزومه علمی پربار باشید. دانشگاه رایرسون از دیگر دانشگاه های کانادا می‌باشد که رشته علوم تغذیه در دانشکده تغذیه آن تدریس می شود. رشته تغذیه و مدیریت سرویس های غذایی یکی از گرایش های رشته علوم تغذیه در کشور کانادا می‌باشد که در کالج لانگارا تدریس می شود؛ این گرایش در ایران وجود ندارد.

هزینه زندگی در کانادا با توجه به موارد مختلفی می تواند متفاوت باشد. سبک زندگی و شهر محل زندگی از این دست عوامل تعیین کننده می باشند. هزینه اجاره آپارتمان در کشور کانادا می تواند با توجه به نوع آپارتمان، مساحت آپارتمان محل آپارتمان و شهر متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه اجاره آپارتمان در حومه شهر ارزان تر از هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر می باشد‌. هزینه اجاره آپارتمان در حومه شهر می تواند مبلغی بین۸۵۰ تا ۲۳۰۰ دلار کانادا در ماه و هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر می تواند مبلغی بین هزار و سیصد تا ۳۶۰۰ دلار کانادا در ماه باشد.

هزینه زندگی در کانادا بدون احتساب هزینه اجاره بها مبلغی حدود هزار دلار در ماه می‌باشد.

حقوق در کشور کانادا

کانادا از مقصد های بسیار محبوب در بین دانشجویان ایرانی است. سطح بالای آموزشی، سطح بالای علمی در دانشگاه ها، پیشرفت چشمگیر علم، امکان کار و فعالیت از دلایلی است که انگیزه تحصیل در دانشجویان ایرانی در کانادا را فراهم کرده است.

این رشته از رشته های آینده دار در کانادا بوده که فارغ التحصیلان حقوق بعد از تحصیل می‌توانند مشغول به کار شده و آینده کاری روشنی را برای خود رقم بزنند. رشته حقوق در کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود.

برای ورود به دوره کارشناسی حقوق کانادا باید به مدت چهار سال در دانشگاه های ایران تحصیل نموده پس از اخذ لیسانس در هر رشته ای که مایل هستید، می‌توانید برای تحصیل در لیسانس حقوق کانادا اقدام نمایید.

برای ورود به دانشگاه حقوق کانادا باید در آزمون ال ست LSAT شرکت کرده و نمره بالای ۱۵۰ را کسب نمایید. پس از قبولی در آزمون با کسب حد نصاب لازم وارد رشته حقوق می‌شوید.

برای اینکه بتوانید یک وکیل موفق در کانادا شوید بعد از گذراندن دوره لیسانس باید یک دوره کارآموزی یک ساله را زیر نظر وکیل بگذرانید یا اینکه می‌توانید در دوره ال پی پی شرکت نمایید. این دوره در دانشگاه رایرسون یا اتاوا به مدت چهار ماه برگزار می‌شود و بعد از گذراندن دوره های کارورزی در  آزمون بار شرکت نموده و بعد از قبولی می‌توان به عنوان یک وکیل در کانادا مشغول به کار شد.

هزینه های زندگی در کانادا متاسفانه بالا بوده و برای داشتن یک زندگی مرفه مبلغ حدود ۳ هزار دلار کانادا در هر ماه نیاز دارید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بین پنج هزار و ۵۰۰ تا ۲۹ هزار دلار کانادا در دوره ارشد بین ۱۳ هزار تا ۲۰ هزار دلار و دوره دکترا بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار دلار است.

خلبانی در کشور کانادا

کانادا از جذاب ترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، به همین سبب بسیاری از افراد قصد مهاجرت و تحصیل در این کشور را دارند. کشور کانادا یک کشور ایده آل برای خلبانان به شمار می رود، به همین سبب بسیاری از دانشجویان و یا دانش آموزان ایرانی قصد دارند برای کسب آموزش های خلبانی به این کشور مهاجرت نمایند. برای تحصیل در رشته خلبانی در کانادا شرایط عمومی و اختصاصی خاصی لحاظ شده است که داشتن این شرایط شرط ورود به این رشته در کانادا است.

مدرک آیلتس با نمره‌ی بالاتر از6، سن بالای 18 سال، سلامت جسمی و روانی کامل، موفقیت در تست های پزشکی کشور کانادا از جمله شرایط خواهدبود. دوره های آموزش خلبانی در کانادا در سه دوره‌ی پرواز تفریحی، پرواز تجاری و دوره کاردانی خلبانی حرفه‌ای برگزار می شود. آموزش تمامی دوره‌ها با یکدیگر حدود 3 سال و 3 ماه به طول می انجامد.

هزینه تحصیل در کانادا تقریبا بالا بوده و شما برای گذراندن دوره ی PPL یا پرواز تفریحی به طور متوسط به 13هزار دلار کانادا نیاز دارید. برای گذراندن دوره خلبانی تجاری یا CPL به حدود 22 هزار دلار برای پرداخت شهریه نیاز دارید. و برای دوره کاردانی خلبانی در هر سال تحصیلی باید مبلغی حدود 17 هزار و 500 دلار بپردازید. به طور کلی برای گذراندن تمامی دوره‌های خلبانی در کانادا باید مبلغی حدود 70 هزار دلار کانادا را شهریه پرداخت نمایید. دوره های خلبانی در کانادا در کالج های ونکوور برگزار می‌شود و متاسفانه این کالج ها برای دانش آموختگان خوابگاهی فراهم نمی کنند، اما دانش آموختگان را به مراکز اقامتی نزدیک کالج معرفی می نمایند. متاسفانه هزینه‌ی اقامت در ونکوور بالا بوده و ماهانه حدود 2000 دلار همراه با وسیله های زندگی صرف اجاره محل اقامت می شود. هزینه‌ی زندگی شامل اجاره آپارتمان، خورد و خوراک، تفریح و رستوران، هزینه‌ی ایاب و ذهاب ماهانه چیزی حدود 3000 دلار برای هر فرد خواهد بود. زبان تحصیل در کانادا انگلیسی است.

مهندسی مواد در کشور کانادا

دولت کانادا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارند بورسیه های تحصیلات تکمیلی راه اندازی کرده است.

بهبود توانایی کانادا در جذب و نگهداری از دانشجویان مقطع دکترا و دائر کردن کلاس های معتبر جهانی باعث شده است افراد در سایر مقاطع نیز علاقه مند به تحصیل در این کشور باشند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی مواد باید مهارت و سطح بالایی از پیشرفت تحصیلی را در زمینه این رشته در مقاطع پایه داشته باشید.

دولت کانادا سالانه 167 بورس تحصیلی اعطا می کند، در سال تحصیلی جدید 500 دانشجو با بورسیه تحصیلی Vanier برای برنامه های دکتری در موسسات مختلف کانادا وجود دارند.

در اینجا چندین نکته مهم دیگر درباره این بورسیه ذکر شده است:

ابتدا باید برای تحصیل در رشته مهندسی مواد در یک مقطع ارشد یا دکترا دانشگاه مورد نظر در این کشور فرم درخواست پر کنید.

بورس تحصیلی 50،000 دلار در سال برای سه سال در طول دوره دکترا می‌باشد.

برای واجد شرایط بودن ، سه معیار ارزیابی وجود دارد: سطح علمی دانشگاهی ، پتانسیل تحقیق و رهبری، نمره زبان 6.5 به بالا

متقاضیان باید توسط مؤسسه کانادایی که می‌خواهند در آن تحصیل کنند انتخاب شوند، هر ساله حدود 200 دانشجو این بورس تحصیلی را برای تحصیل در دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا ، دانشگاه واترلو ، دانشگاه آلبرتا و نزدیک به 100 موسسه دیگر دریافت می‌کنند.

هنرهای اسلامی در کانادا

کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالا است. به همین دلیل کانادا یکی از مناسب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است. هر ساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی یکی از دانشگاه‌های کانادا را برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود انتخاب می‌کنند. کانادا یکی از کشور های انگلیسی زبان است و اکثر دانشجویان بین‌المللی تمایل دارند در یک کشور انگلیسی زبان تحصیل کنند. به همین دلیل کشور کانادا هر ساله پذیرای دانشجویان بین‌المللی بسیار زیادی از سراسر جهان است. یکی از مزیت های تحصیل و زندگی در کشور کانادا چند ملیتی بودن این کشور است. به دلیل چند ملیتی بودن کشور کانادا دانشجویان در این کشور احساس بیگانگی نمی‌کنند و می‌توانند در مدت زمان کوتاهی به زندگی در محیط جدید عادت کنند. دانشگاه‌های کانادا به دلیل بهره مندی از اساتید برجسته و ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت تراز جایگاه علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. همواره نام بسیاری از دانشگاه‌های کانادا در رتبه بندی برترین دانشگاه‌های جهان به چشم می‌خورد. برخی از دانشگاه های کانادا رشته هنرهای اسلامی و گرایش های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا مناسب تر از بسیاری از کشورهای دیگر مانند آمریکا و انگلستان است. از طرفی اکثر دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان مستعد خود کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها کانادا در رشته هنرهای اسلامی حدود 30000 دلار کانادا در سال است. به علاوه میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

ادبیات انگلیسی در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در جهان می باشد. کانادا یک کشور چند ملیتی است و این خود یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. دانشگاه های کشور کانادا دارای تراز علمی بسیار بالایی هستند. کانادا دارای سیسیتم آموزشی انعطاف پذیری می باشد و دانشجویان بین المللی با هر گونه پیشینه تحصیلی می توانند به راحتی با این سیستم آموزشی هماهنگ شوند. هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا با یکدیگر به رقابت می پردازند. دانشگاه های کانادا امکانات آموزشی منحصر به فردی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. در کشور کانادا فرصت های تحصیلی و شغلی بسیار مناسبی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های کانادا در سراسر جهان از اعتبار و ارزش علمی بسیار بالایی برخوردار می باشند. دانشگاه های کانادا رشته ادبیات انگلیسی را درمقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا نسبتا مناسب می باشد. میانگین هزینه تحصیل در کانادا در رشته ادبیات انگلیسی حدود 30000 دلار کانادا در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا حدود 1500 دلار کانادا در ماه می‌باشد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا:

  • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
  • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
  • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

معماری در کانادا

دانشجویان زیادی از سراسر جهان دانشگاه های کانادا را برای تحصیل در رشته معماری انتخاب می کنند. رشته معماری در 24 دانشگاه و موسسه آموزش عالی کانادا ارائه می شود. هزینه تحصیل در دانشگاه کانادا در مقطع کارشناسی معماری حدود 30000دلار کانادا در سال است. هزینه تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری معماری پایین تر است و حدود 16497 دلار کانادا در سال خواهد بود. هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است. هزینه زندگی دانشجویی در کانادا به طور میانگین 1320 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار در ماه

زیست شناسی در کانادا

اگر به تحصیل زیست شناسی در کانادا علاقه مند هستید ، یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر بگیرید این است که هزینه شما چقدر خواهد شد . این راهنما هزینه های ضروری مربوط به  زندگی در کانادا با هدف تحصیل را بیان می‌کند .

شهریه

اینکه دانشگاه ها در کانادا چه میزان برای هر دانشجو شهریه تامین می‌کنند بستگی به برنامه ، وطن دانشجو ، ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده  و مقطع تحصیلی دانشجو دارد.در سال 2017 ، یک شهروند متوسط ​​کانادایی که در کانادا تحصیل می‌کرد ، 6571 دلار یا 3880 پوند (تمام ارقام ذکر شده به دلار کانادایی است) در سطح کارشناسی و 6907 دلار (4078 پوند) در سال برای مدرک تحصیلات تکمیلی پرداخت می‌کرد.دانشجویان بین المللی به طور قابل توجهی بیشتر از شهروندان کانادایی شهریه  می‌پردازند، با وجود این هزینه ی تحصیل در کانادا هم چنان کمتر از سایر کشورهای آنگلوفون ( انگلیسی زبان ) از جمله انگلستان ، ایالات متحده یا استرالیا کمتر است– میانگین شهریه این کشورها در سال های 2017 – 2018  25180 دلار (14.866 پوند) در سال بود.

مهندسی و پزشکی معمولاً هزینه بیشتری برای دانشجویان بین المللی (به طور متوسط ​​28625 دلار یا 16906 پوند در سال) دارد ، در حالی که شهریه ی دروس هنری و علوم انسانی بسیار پایین تر از این میزان است و شهریه ی دوره های کسب و کار و مدیریت کمتر از میانگین کشوری ، در حدود 24683 دلار (14،573 پوند) در سال است .

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی ،طول تحصیل بین یک سال تا سه سال متفاوت است. مدرک تحصیلات تکمیلی بین 4000 تا 6000 دلار( 2500 – 3600 پوند ) در هر سال هزینه خواهد داشت . در برخی موارد خاص تر ممکن است دانشجو سالانه تا 22،485 دلار (15،000 پوند) هزینه داشته باشد .

دانشجویان کانادایی می‌توانند طی یک برنامه سه ساله با هزینه ی27 هزار دلار (15هزارپوند )  فارغ‌التحصیل شوند .دانشجویان بین المللی که از دانشگاه کانادا فارغ التحصیل شده اند می‌توانند طی یک برنامه ی چهار ساله با هزینه 75540 دلار یا 44538 پوند ، فارغ التحصیل شوند .

هزینه اسکان

گزینه های مختلفی در مورد اسکان دانشجویی در کانادا وجود دارد. دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های دانشگاه و یا منازل شخصی اسکان گزینند . متوسط ​​هزینه می‌تواند در حدود 6000 دلار (3537 پوند) در سال باشد.

هزینه‌ی برخی خدمات در منزل  200 دلار (117 پوند) و متوسط ​​هزینه در هر ماه 400-800 دلار (235-471 پوند) است. متوسط ​​هزینه اقامت دانشگاه یا خوابگاه دانشگاهی در سال 3000-7500 دلار (1 میلیون و 769-4،422 پوند) است . محل اقامت منازل خصوصی با وجود هم خانه‌ها ؛ حدود 250-700 دلار در ماه (147-413 پوند) در ماه یا 8،400 دلار (4،953 پوند) در هر سال است .تمام هزینه‌ها در ایالات متفاوت، تغییر خواهند کرد.

سایر هزینه‌های اساسی دانشجویان

طبق شرایط ویزای دانشجویی در کانادا ، شما باید علاوه بر هزینه‌های شهریه و اسکان حداقل 10،000 دلار (یا اگر در کبک تحصیل می‌کنید 11000 دلار)  هزینه کنید، اگرچه برای تأمین هزینه‌های زندگی بهتر باید بودجه شما بسیار بیشتر از این رقم باشد.

دانشگاه مونترال تخمین می‌زند که دانشجویان برای تأمین مسکن، کتاب و منابع درسی، قبض تلفن و سایر هزینه‌ها در سال به 15،050 دلار (8،873 پوند) سالانه نیاز دارند. دانشگاه بریتیش کلمبیا این رقم را 15500 دلار (9،139 پوند) تعیین کرده است .  همچنین طبق آمار منتشر شده و ونکوور گران‌ترین شهر کانادا است .

یکی از مهم‌ترین موارد در لیست هزینه‌های دانشجویان، بیمه‌ی درمانی است که سالانه حدود 600 تا 800 دلار (354-472 پوند) محاسبه شده است. پوشش پزشکی از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. ایالات آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور این بسته به مدت اقامت دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی خود قرار می‌دهند . دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در نوا اسکوشیا، کبک، انتاریو یا جزیره پرنس ادوارد را دارند، باید بیمه درمانی خصوصی برای خود ترتیب دهند.

یکی از هزینه‌های تحصیل در کانادا که معمولا نادیده گرفته می‌شود، مربوط به امکانات گرمایشی است‌، زیرا درجه حرارت می‌تواند تا 40 درجه سانتی‌گراد کاهش یابد. حدود 150 دلار (44/88 دلار) در هر ماه هزینه‌ی خدمات اساسی شما از قبیل برق، وسایل گرمایشی ، آب و لباس‌های زمستانی را خواهد شد. اینترنت حدود 150 دلار در هر ماه (بین مستاجرین تقسیم می‌شود) است .

تقریباً 600 دلار (354 پوند) تمام کتاب‌های لازم برای یک سال تحصیلی متوسط ​​را پوشش می‌دهد و قبض تلفن همراه در حدود 30 دلار در هر ماه است. کرایه حمل و نقل عمومی به طور معمول چند دلار کانادا هزینه دارد و ماهانه بین 80 تا 100 دلار (47-59 پوند) است، اگرچه بسیاری از سیستم‌های حمل و نقل تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند. تاکسی‌ها یک نوع متداول از حمل و نقل در کانادا هستند و بین 2 تا 6 دلار در هر کیلومتر هزینه دارند (1.18-3.54 پوند). متوسط ​​هزینه مصرف شده توسط دانشجویان اتومبیل‌سازی در کانادا در سال 2017 ، 200 دلار در ماه (117.92 پوند) یا سالانه 2400 دلار (1415 پوند) بود.

سبک زندگی

میانگین خرید هفتگی بات غذا 50 دلار (29.48 پوند) است، و یک قرص نان حدود 2.76 دلار (1.63 پوند) هزینه دارد. یک وعده غذایی در یک رستوران در کانادا حدود 15 دلار برای هر فرد (8.84 پوند) و بلیط سینما 12.99 دلار (7.66 پوند) است.

یک لیوان آبجو در یک 6 دلار (3.54-3.83 پوند) ، یک بطری شراب 15 دلار (8.84 پوند) و عضویت ماهیانه سالن بدنسازی در حدود 48 دلار (28.30 پوند) هزینه دارد .

پشتیبانی‌های مالی در دسترس

برای رعایت مقررات تابعیت و مهاجرت کانادا، دانشجویان باید قبل از شروع دوره تحصیلی در کانادا ثابت کنند که پول کافی برای تأمین نیازهای مالی خود دارند. در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بتوانند این مسئله را ثابت کنند بورس تحصیلی و کمک هزینه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت خواهند کرد .

مهم است که تحقیقات اولیه در مورد این گزینه‌ها را زود شروع کنید، زیرا بودجه بورس تحصیلی بسیار رقابتی و با عرضه محدود است. بورس‌های تحصیلی ممکن است برای دستیابی به پیشرفت تحصیلی یا قدرت در زمینه‌ی خاصی باشد. بورس‌های تحصیلی مخصوص دانشگاه نیز وجود دارد که می‌توانید در وب سایت‌ها به دنبال آن بگردید، اما تحقیق در مورد فرصت‌های بورس تحصیلی در خارج از کشور که توسط سازمان‌های کشور خودتان ارائه می‌شود نیز ارزش دارد.

برنامه بورسیه تحصیلی مشترک المنافع کانادا بودجه‌ای را برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع فراهم می‌کند. سایت مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی نیز مفید است.

بسیاری از اصناف ، مغازه‌ها و رستوران‌ها با اثبات ثبت نام دروس (کارت دانشجویی یا کارت تخفیف دانشجویی) تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند. تخفیف‌ها بین 10 تا 50 درصد متغیر است . همچنین ،Canada Air بلیط‌های هواپیمایی با تخفیف برای دانشجویان ارائه می‌دهد.

رشته جغرافیا در کانادا

کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی جهان است. کانادا یک کشور چند ملیتی است و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شوند. دانشگاه‌های کانادا سطح علمی بسیار بالایی دارند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا جزو بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف می‌باشند. دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو ده دانشگاه برتر جهان در رشته جغرافیا است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهایی مانند امریکا و انگلستان مناسب‌تر است. میانگین هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه‌های کانادا بین 30000 تا 40000 دلار کانادا در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا حدود 1500 دلار کانادا در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار کانادا در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار کانادا در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 40 دلار کانادا در ماه

رشته مدیریت در کانادا

کشور کانادا جزء محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. کانادا کشوری امن برای تحصیل و زندگی است و به همین دلیل دانشجویان زیادی تمایل دارند در یکی از دانشگاه‌های کشور کانادا تحصیل کنند. هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبتا پایین‌تر از آمریکا است. اکثر دانشگاه‌های کانادا رشته مدیریت را در گرایش‌های مختلف ارائه می‌دهند. میانگین هزینه تحصیل رشته مدیریت در یکی از دانشگاه‌های کانادا 31000 دلار در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی دانشجویی در کانادا حدود 1300 تا 1500 دلار در ماه است. هزینه زندگی تا حد زیادی بستگی به نوع زندگی دانشجو در کشور مقصد دارد.

جزئیات هزینه‌های زندگی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 95 دلار در ماه

معادل سازی مدارک در کانادا

‌ارزیابی مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی یکی از لازمه‌های تحصیل در کشور کانادا است. البته انجام این مهم برای مهاجرت به این کشور نیز الزامی است. در این قسمت اقداماتی که باید برای معادل سازی مدرک انجام داد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در ابتدا شما باید فرم درخواست را پر کنید. سپس مدارک شناسایی لازم را برای نهاد مربوطه ارسال کنید. در صورتی که قصد ارسال این مدارک به وسیله‌ی پست را دارید، باید کپی برابر اصل آن ارسال شود. در صورتی که نیاز به ارسال اصل مدارک باشد، وزارت مهاجرت از شما درخواست می‌کند.

مدارک تحصیلی دوره‌های پیشین خود را به صورت کامل ارسال کنید تا به دلیل نقصان مدارک، درخواست شما با مشکل مواجه نشود و تأخیر به وجود نیاید. لازم است نسخه‌ی کپی برابر با اصل مدارک را از دانشگاه مربوطه بگیرید. مدارک را به همراه ریز نمرات خود ارسال کنید. 

برای ترجمه‌ی مدارک تحصیلی دو راه وجود دارد. راه اول ترجمه به وسیله‌ی دانشگاه مربوطه و راه دوم ترجمه توسط خود شخص یا مترجمان است. در صورتی که دانشگاه مدارک شما را ترجمه نکند، ترجمه‌‌ی مدارک باید به تأیید انجمن مترجمان رسمی کانادا برسد. چنان‌چه ترجمه‌ی ارائه شده مورد تأیید اعضای انجمن نباشد، دوباره مدارک شما را ترجمه می‌کنند. 

پس از ترجمه و معادل‌سازی مدارک شما، آن‌ها را به دانشگاه‌های مورد نظر شما ارسال می‌کنند و مورد بررسی قرار داده می‌شوند.

ارزیابی و معادل سازی مدارک تحصیلی برای کار و تحصیل به کانادا الزامی است. با این کار می توانید نشان دهید که مدارک تحصیلی شما در کانادا نیز از اعتبار برخوردار است.

معادل سازی مدارک برای دریافت ویزاهای زیر ضروری است:

 • Express Entry 
 • Federal Skilled Worker
 • Work permit
 • Study permit

معادل سازی مدارک برای مهاجرت به کانادا مزایای زیر را دارد:

  1. ببینید که آیا مدرک شما برابر استانداردهای کاری کانادا در رشته شما هست.
  2. آیا نیاز به آموزش، تحصیل، کسب تخصص در رشته کار مورد نظر هستید.
  3. چه شغلی را در کانادا با توجه به مدرک ارزیابی شده می توانید داشته باشید.
  4. به کارفرماها کمک کنید تا تخصص شما را درک کنند.
  5. آخرین مدرک تحصیلی خود را قبل از ادامه تحصیل به دانشگاه های کانادا نشان دهید.
  6. برای کسب امتیاز در برنامه های مهاجرتی اقدام کنید.

چاپ مقالات علمی در کانادا 

به طور کلی تمام کشورهایی که دانشگاه‌های آن‌ها از اعتبار و سطح علمی بالایی باشد، امتیازات خاصی برای ارائه‌ی مقاله در نظر می‌گیرند به خصوص اگر در مقاله ایده‌های نوآورانه‌ای ارائه شده باشد. شما می‌توانید به کمک اساتید راهنمای دانشگاه خود به ارائه‌ی انواع مقاله‌ها و در انواع زمینه‌ها بپردازید. ارائه‌ی مقاله یک برگ برنده برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار برای شما خواهد بود و یکی از نقاط قوت رزومه‌ی تحصیلی شما محسوب می‌شود. از طرفی چون مقاله‌ی شما برای دانشگاهتان نیز اعتبارات علمی به ارمغان می‌آورد، به احتمال زیاد توسط دانشگاه نیز تشویق خواهید شد و می‌توانید از امکاناتی چون بورسیه‌ها استفاده کنید.

کنفرانس‌های علمی کانادا

‌دانشگاه‌های کانادا همه ساله میزبان کنفرانس‌های علمی تحقیقاتی زیادی در زمینه‌های مختلف می‌باشند. چنان‌چه کنفرانسی که دارای موضوع متناسب با رشته‌ی شما می‌باشد، در دانشگاه شما یا یکی از دانشگاه‌های ایالتی که در آن زندگی می‌کنید برگزار شود، موقعیت بسیار خوبی برای شما فراهم خواهد شد. شما با ارائه‌ی مقاله در این کنفرانس‌ها می‌توانید مهارت‌ها و دانش خود را اثبات کنید و برای گرفتن اقامت دائم شرایط هموارتری ایجاد کنید.

در کشور کانادا کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات جذابی چون شبیه‌سازی مغز، هنر در جامعه، خون شناسی، فناوری‌های نانو و... برگزار می‌شود که همه‌ی زمینه‌ها در همه‌ی رشته‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

جشن‌های دانشگاه‌ها در کانادا

‌در کشور کانادا جشن‌ها و تعطیلات رسمی وجود دارد که به دو دسته تقسیم می‌شود. مناسبت‌هایی که تعطیل رسمی هستند؛ در این مناسبت‌ها کار کردن یا ممنوع است یا اضافه کار محسوب شده و دارای دستمزد بیشتری است. برخی روزها نیز در گذشته جزو تعطیلات رسمی بوده‌اند که هنوز در برخی ایالت‌ها برخی افراد در این روزها کار نمی‌کنند.

اولین تعطیلاتی که در کانادا وجود دارد، جشن آغاز سال نو است.

جمعه‌ی خوب و یکشنبه‌ی عید پاک از جشن‌های مذهبی کشور کانادا هستند که هر دو در تقویم کشور تعطیل رسمی می‌باشند و تقریباً هیچ‌کس در این دو روز کار نمی‌کند. دوشنبه‌ی پاک نیز جزو مناسبت‌های مذهبی است. در این روز تنها مراکز دولتی و شرکت‌ها تعطیل هستند و کسب و کارهای آزاد، کار می‌کنند. 

روز ویکتوریا روز تولد ملکه ویکتوریا است که برای یادبود وی تعطیل رسمی است.

روز ملی کانادا یکی از بزرگترین جشن‌های کشور کانادا است. در این روز جشن‌ها و آتش‌بازی‌های زیادی در سراسر کشور کانادا برگزار می‌شود.

روز کارگر نیز جزو تعطیلات رسمی است. این روز به منزله‌ی آخرین روز تعطیلات برای دانشجویان و دانش‌آموزان نیز هست و پس از آن باید به تحصیل بپردازند.

جشن هالوین نیز یکی از پرطرفدارترین جشن‌ها در کشور کاناداست. این جشن در گذشته یکی از نمادهای بت پرستی بوده است، اما امروزه چیزی جز شادی و پایکوبی ندارد. البته این روز تعطیل رسمی نیست ولی به خاطر جذابیت آن، مراسم هرسال برگزار می‌شود.

روز یادبود یکی از مناسبت‌های کانادا است که در آن ارگان‌ها و ادارات دولتی تعطیل اما مدارس و دانشگاه‌ها دایر هستند.

روز کریسمس که نزدیک به تعطیلات سال نوی میلادی است نیز از تعطیلات رسمی در کانادا است. در این روز جشن‌ها و مراسم شادی زیادی برگزار می‌شود و مردم به یکدیگر هدیه می‌دهند. این عید یک عید مذهبی است و در کلیساها نیز مراسم برگزار می‌شود.

شرکت در آزمون‌های بین‌المللی کانادا

‌داشتن مدرک آزمون‌های بین‌المللی نیز یکی از نقاط قوت در رزومه‌ی تحصیلی شما محسوب می‌شود. با آوردن نام آزمون‌های بین‌المللی، ابتدا آزمون‌های زبان مختلف به ذهن ما خطور می‌کند. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در کشورهای خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین رقابت‌های تئوری و عملی دیگری نیز در رشته‌های مختلف و در سطح بین‌الملل برگزار می‌شود که با شرکت در آن‌ها می‌توانید سطح مهارت و تجربه‌ی خود را بالا ببرید و با کسب رتبه در این رقابت‌ها از امتیازات و سوابق خوبی برخوردار شوید.

کار دانشجویی در کانادا

کاردانشجویی

‌ابتدا بگذارید تعریفی از کار تمام وقت و پاره وقت در کانادا ارائه دهیم. کار تمام وقت کاری است که بیش از 30 ساعت در هفته وقت شما را بگیرد و کاری که کم‌تر از 30 ساعت در هفته باشد یک کار پاره وقت است. اولین چیزی که شما برای درخواست کار دانشجویی در کشور کانادا نیاز دارید، سین نامبر یا شماره‌ی تأمین اجتماعی می‌باشد. این شماره را باید بلافاصله پس از ورود به کشور کانادا دریافت کنید.

در واقع سین نامبر نوع اقامت شما در کانادا را مشخص می‌کند؛ اقامت با ویزای کاری، اقامت با ویزای تحصیلی، اقامت دائم و... از نمونه‌هایی هستند که در کشور کانادا مجوز کار و اقامت دارند. از آن جایی که شماره‌ی سین نامبر نوع اقامت شما را مشخص می‌کند، کارفرما پس از مشاهده‌ی آن متوجه ساعت کاری مجاز برای شما می‌شود.

دانشجویان در کانادا به دو صورت تمام وقت و نیمه وقت تحصیلی می‌کنند که ساعت مجاز کاری برای آن‌ها وابسته به این دسته‌بندی متفاوت است. دانشجویان مشغول به تحصیل تمام وقت مجازند 20 ساعت در هفته کار کنند و دانشجویان مشغول به تحصیل نیمه وقت مجاز به کار تا 40 ساعت در هفته هستند. لازم به ذکر است که اگر یک دانشجو در چند مرکز مشغول به کار می‌شود باید توجه کند که مجموع ساعات کاری وی با کارفرماهای مختلف نباید از حد مجاز فراتر برود.

درآمد کار دانشجویی به دو صورت ساعتی یا سالانه محاسبه می‌شود و در ایالات مختلف کانادا متفاوت است. البته لازم به ذکر است که در اقتصاد کشور کانادا همواره نسبتی معقول بین دخل و خرج شما وجود دارد. حقوق پرسنل به صورت ماهانه یا 15 روز یک بار پرداخت می‌شود و نکته‌ی جالبی که در این باره وجود دارد این است که هیچ تفاوتی در مبلغ دریافتی بین یک دانشجوی بین‌ الملل یا یک پرسنل کانادایی وجود ندارد.

در صورتی که خارج دانشگاه مشغول به کار هستید؛ لازم است بیمه‌ی اجتماعی داشته باشید. چنان چه داخل دانشگاه کار می‌کنید؛ داشتن این بیمه الزامی نیست. بیمه‌ی اجتماعی علاوه بر این که صحت سین نامبر شما را تأیید می‌کند، در واقع مجوزی است که از سوی دولت کانادا مبتنی بر اجازه‌ی کار شما صادر می‌شود.

مشاغل دانشجویی کانادا

‌بسیاری از دانشجویان به این امید برای تحصیل به کشور کانادا می‌روند که بتوانند بخشی یا تمام هزینه‌های تحصیل خود را با انجام کارهای دانشجویی تأمین کنند. خوشبختانه این امکان در کانادا وجود دارد. شرایط کار دانشجویی را در قسمت بعدی بررسی می‌کنیم؛ اما مشاغلی که شما می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید را به طور کلی در این قسمت بررسی خواهیم کرد.

پیدا کردن کار دانشجویی وابسته به مهارت‌های شما، رشته‌ی تحصیلی، تجربه‌های قبلی و سطح دانش شما می‌باشد. اگر بخواهید یک کار نسبتاً خوب پیدا کنید، لازم است سطح دانش زبانی شما بسیار بالا باشد. شغل‌های عمومی مانند فروشندگی نیز برای دانشجویان وجود دارند که با سطح زبان معمولی نیز قابل انجام هستند.

دانشجویان همچنین می‌توانند در محیط تحصیلی خود کار کنند. این فعالیت‌ها در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و لازم است به صورت اختصاصی از دانشگاه خود در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

دانشجویان می‌توانند با توجه به رشته‌ی تحصیلی خود، به صورت کارآموز نیز مشغول به کار شوند. در بسیاری از رشته‌ها دوره‌ی کارآموزی بخشی از تحصیل و کسب تجربه‌ی دانشجو می‌باشد که متناسب با فعالیت وی، حقوق دریافت می‌کند.

خدمات دانشجویان کانادا

‌کانادا یک دموکراسی باز و موفق اقتصادی است که باعث می‌شود به افراد تازه وارد خدمات مالی و بانکی به بهترین نحو ممکن ارائه شود. کانادا دارای یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین بانکداری‌های جهان است.

بانک‌های مختلف تمایل به افتتاح حساب توسط مهاجران به ویژه دانشجویان و افرادی که برای کار به کانادا مهاجرت کرده‌اند دارند. هر بانک برای افراد تازه وارد بسته‌ها و خدمات ویژه‌ای را در نظر گرفته است که وابسته به نیازتان می‌توانید در بانک مورد نظر افتتاح حساب نمایید. البته در کنار این بسته‌ها شما باید شرایطی که بانک برای شما قرار می‌دهد را نیز فراهم کنید.

معمولاً شما می‌توانید از طریق بانک‌ها یا به وسیله‌ی نرم افزارهای بانکی تلفن همراهتان با ایران تراکنش‌های مالی انجام دهید و از این نظر دچار مشکل نخواهید بود.

امتیازات کارت دانشجویی در کانادا

در همه‌ی کشورها تخفیفاتی برای دانشجویان در زمینه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

فروشگاه‌ها و رستوران‌های متعددی در قبال ارائه‌ی کارت دانشجویی، تخفیف‌های خوبی به شما می‌دهند. این تخفیف‌ها تا حدی است که شما می‌توانید، پول باقیمانده را پس انداز کنید!

یکی دیگر از راه‌های گرفتن تخفیف از فروشگاه‌ها استفاده از کارت‌هایی مانند ISIC Canada و SPC بهره‌مند شوید. شما با پرداخت یک هزینه‌ی جزئی (بین 10 تا 20 دلار) می‌توانید این کارت‌ها را دریافت کنید و از تخفیف‌ها استفاده نمایید.

در ضمن ممکن است دانشگاه یا خوابگاه‌ شما برای دانشجویان کارت‌های تخفیف مانند تخفیف در حمل و نقل شهری و... در نظر گرفته باشد. در این مورد می‌توانید از مسئولین مربوطه سوال کنید.

توصیه‌ی آخر در این باره این است که همواره کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید، شاید از فروشگاهی که حتی فکرش را نمی‌کنید بتوانید تخفیف خوبی بگیرید.

خوابگاه در کانادا

‌دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در محل‌های مختلفی اقامت کنند. در این قسمت هر کدام از گزینه‌هایی که می‌توانید برای اقامت انتخاب کنید را به شما معرفی می‌کنیم و اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم.

اولین مورد اقامتگاه‌های دانشجویی مانند خوابگاه‌ها یا خانه‌های شهری است. برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی برای دانشجویان خود، ساختمان‌هایی برای اقامت می‌سازند. این ساختمان‌ها یا داخل دانشگاه است یا محلی نزدیک به دانشگاه برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. خوابگاه‌ها ساختمان‌های بزرگی هستند که دارای ظرفیت تعداد زیادی از دانشجویان می‌باشند. خوابگاه‌ها دارای ناحیه‌های مشترک تفریحی، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌باشد. در خوابگاه‌ها یک دانشجو یا بیشتر اقامت می‌کنند. این مراکز توسط خود دانشگاه یا کالج اداره می‌شوند و برای دانشجویان سال اول گزینه‌های مناسبی هستند.

  خانه‌های دانشجویی به صورت جدا از هم ساخته می‌شوند و ظرفیت سه تا شش دانشجو را دارند. این خانه‌ها شامل سه تا شش اتاق تک نفره هستند و طبقه‌ی اصلی شامل هال، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌شوند. این خانه‌ها برای دانشجوهای سال دوم تا چهارم و دانشجوهای ارشد و دکترا در نظر گرفته می‌شوند. 

محل اقامت بعدی آپارتمان‌های اشتراکی یا مالکیت مشترک خارج از محوطه‌ی دانشگاه می‌باشد. در این خانه‌ها دانشجو دارای یک اتاق اختصاصی و هال مشترک و همراه با یک یا دو هم اتاقی زندگی می‌کند. برای پیدا کردن این خانه‌ها موسسات مسکن می‌توانند به شما کمک کنند. این موسسات شما را به آژانس‌ها معرفی می‌کنند. شما خودتان نیز می‌توانید به آژانس‌های محله‌های دلخواهتان مراجعه کنید و نام خود را در لیست آن‌ها بنویسید. البته لازم به ذکر است که هزینه‌ی زندگی در این دسته‌ از آپارتمان‌ها بسیار بیشتر از گزینه‌ی قبلی است.

شما می‌توانید در اقامتگاه‌های خانگی یا خانواده‌های میزبان دانشجویان زندگی کنید. اقامت با یک خانواده‌ی میزبان می‌تواند حس غربت و دوری از خانواده را تا حدودی تسکین دهد. در این خانه‌ها یک اتاق در اختیار شما قرار می‌گیرد و سه وعده‌ی غذایی سرو می‌شود. همچنین شما از امکاناتی مانند اینترنت بهره‌مند خواهید بود. اقامت به همراه‌ یک خانواده شما را با فرهنگ کانادا آشنا می‌کند و راهنمایی‌های لازم را دریافت خواهید کرد. 

شما می‌توانید در اقامتگاه‌های اشتراکی نیز زندگی کنید. در این اقامتگاه‌ها شما دارای یک اتاق شخصی و بدون وعده‌های غذایی خواهید بود. این اقامتگاه‌ها در فاصله‌ی متوسط نسبت به دانشگاه‌ها هستند.

آپارتمان‌های اجاره‌ای مبله یا بدون اثاثیه آخرین مورد هستند. شما می‌توانید به وسیله‌ی اینترنت بهترین آپارتمان‌های اجاره‌ای را پیدا کنید. در این وب ‌سایت‌ها به نظرات مهمانان قبلی توجه کنید تا از کیفیت منزل اطمینان حاصل کنید. 

در کانادا آپارتمان‌های بدون اثاثیه نیز وجود دارد. پیدا کردن آپارتمانی که امن باشد توسط یک دانشجوی تازه وارد کار دشواری است و از طرفی تهیه‌ی اثاثیه برای کسی که می‌خواهد به صورت موقت در این کشور اقامت داشته باشد، منفعتی ندارد.

تسهیلات درمانی دانشجویان کانادا

‌در ایالات مختلف کانادا شرایط متفاوتی برای بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان وجود دارد. شما طی تحصیل در کانادا باید بیمه‌ی سلامت داشته باشید. در برخی از ایالت‌ها این بیمه به صورت رایگان ارائه می‌شود. در منطقه‌هایی که بیمه‌ی سلامت دولتی وجود ندارد، لازم است دانشجویان خود را به وسیله‌ی شرکت‌های خصوصی بیمه کنند. در اکثر مواقع دانشگاه محل تحصیل این کار را برای شما انجام می‌دهد یا موسسه‌هایی که می‌توانید در آن‌ها بیمه شوید را به شما معرفی می‌کند. 

شرکت‌های بیمه‌ی خصوصی ممکن است تنها یک بیمه‌ی اجباری برای دانشجویان در نظر گرفته باشند و یا این که چند نمونه بیمه‌ی درمانی با خدمات و هزینه‌های مختلف برای آن‌ها در نظر بگیرند تا خودشان در این باره تصمیم بگیرند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان کانادا

کانادا یکی از بهترین مناطق جهان برای زندگی است. ما همواره نام کانادا را در بین آمارها و لیست‌هایی که دارای سطح زندگی بالا و مردمان شاد می‌باشند، دیده‌ایم. دوران دانشجویی در این کشور می‌تواند یکی از شیرین‌ترین دوران زندگی شما باشد؛ تا جایی که تشویق به ادامه‌ی زندگی در این کشور شوید.

امنیت کشور کانادا بسیار بالا است و سازمان‌های نظامی و پلیس نظارت کامل روی تمام مناطق دارند و از بروز تمام اتفاقات تروریستی یا اقدامات سیاسی جلوگیری می‌کنند. از طرفی سطح رضایت افراد به حدی در این کشور زیاد است که کم‌تر کسی به فکر اعتراض می‌افتد.

تنها مشکلی که ممکن است برای دانشجویان در کانادا به وجود بیاید، برآورد نکردن هزینه‌های تحصیل در این کشور و با مواجهه با مشکل در تأمین این هزینه‌هاست. بهتر است پیش‌بینی تمام هزینه‌های موجود را قبل از سفر انجام دهید و تا قبل از این‌که وارد دانشگاه نشده‌اید و درک مناسبی از شرایط زندگی در کانادا پیدا نکرده‌اید به درآمد کار دانشجویی برای تأمین تمام هزینه‌ی تحصیل خود فکر نکنید.

مشاوره

جهت تحصیل در کانادا و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به کانادا اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

 

مشاوره تحصیل در کانادا
آخرین ویرایش: ‏1 هفته پیش - 53,373 نمایش

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در کانادا وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا چگونه است؟

نظرات

سلام من می خوام رشه IT رو بخونم می شه کمکم کنید تا بورسیه بگیرم

2019-02-05 13:16:41

سلام دوست عزیز: گرفتن بورسیه ی تحصیلی از کشور کانادا به دلیل بالا بودن شهریه ها مشکل است و نیاز به رزومه ی خیلی قوی دارد به شما پیشنهاد میکنم کشور های کم هزینه تر مانند ایتالیا ، آلمان و فرانسه(فرانسه نیاز به مدرک زبان ندارد) انتخاب کنید. برای اطلاعات بیششتر با شماره های :02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 08:32:17

سلام من میخواهم حقوق بخوانم کمک کنید تا بورسیه بیگیرم

2019-02-09 03:33:18

سلام دوست عزیز: به خاطر شهریه ی بالا بورسیه ی تحصیلی در هنگام ورود مخصوص دانشجویان برتر و با رزومه ی قوی است اما اگر موفق به کسب نمره ی+A بشوید، میتوانید از شهریه ی دانشگاه معاف شوید. برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید. قدردان شما تیم اعزام GO2TR.

2019-07-24 09:20:41

سلام خسته نباشین دختر من سال نهم متوسطه هست سال اینده انتخاب رشته داره ومعدلش بیسته وریاضی فیزیک رو انتخاب کرده که بره میخواستم بدونم اگر بخوام در خارج ا زکشور تحصیلاتش رو ادامه بده کی می تونم اقدام کنم وچه جوری اقدام کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

2019-02-13 13:24:18

سلام دوست عزیز.امکان تحصیل دختر شما در مدارس بین المللی وجود دارد.با توجه به کشور هزینه ها متغیر است.امکان تحصیل ایشان در ایران و اقدام برای مقطع لیسانس نیز وجود دارد.برای دریافت اطلاعات با شماره 02143000021 تماس بگیرید تا مشاوران ما با توجه به شرایط شما را راهنمایی کنند.قدردان شما.تیم اعزام GO2TR.

2020-05-28 08:55:27

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱