x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته‌ای معرفی شده است که مظهر علم و فناوری طراحی، ساخت، اجرا و اصلاح نرم‌افزارها و قطعات سخت‌افزاری سیستم‌های رایانه‌ای مدرن و تجهیزات کنترل شده کامپیوتر است. رشته مهندسی کامپیوتر ترکیبی از علوم رایانه (CS) و مهندسی برق (EE) است. چنان‌چه قصد مهاجرت و تحصيل در اين رشته جذاب را داريد، در ادامه اين مقاله همراه ما باشيد.

مقدمه

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

  مهندسی کامپیوتر کاملا مبتنی بر تئوری‌ها و اصول علوم کامپیوتر، محاسبات، ریاضیات، علوم مهندسی است. مهندسی کامپیوتر به طور کلی به دو شاخه نرم افزار و سخت افزار تقسیم می‌شود.

مهندسی سخت‌افزار بر روی ساخت و طراحی میکروپردازنده‌ها، برد مدارها، روترها و سایر دستگاه‌های تعبیه شده تمرکز می‌کند و مهندسی نرم افزار به طراحی، آزمایش و اصلاح برنامه‌هایی که از طریق رایانه‌ها، دستگاه‌های تلفن همراه و موارد دیگر اجرا می‌شوند، می‌پردازد.

مهندسی کامپیوتر شامل طراحی سیستم‌های رایانه‌ای (سخت افزاری و نرم افزاری) و دستگاه‌های مرتبط است. مهندسی کامپیوتر از تکنیک‌ها و اصول مهندسی برق و علوم رایانه استفاده می‌کند، اما مناطقی همچون هوش مصنوعی (AI)، روباتیک، شبکه‌های رایانه‌ای، معماری رایانه و سیستم عامل‌ها را نیز در برمی‌گیرد. مهندسان کامپیوتر سیستم‌های رایانه‌ای و سایر دستگاه‌های فناوری را طراحی و توسعه می‌دهند. به گفته دفتر آمار كار آمریکا (BLS)، مهندسان سخت افزار کامپیوتر "تحقیق، طراحی، توسعه و آزمایش سیستم‌های کامپیوتری و مؤلفه‌هایی مانند پردازنده‌ها، تخته‌های مدار، دستگاه های حافظه، شبکه ها و روترها" را انجام می‌دهند.

مهندسان کامپیوتر، نرم‌افزارها را در دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر جاسازی می‌کنند و شبکه‌هایی را برای انتقال داده‌ها ایجاد می‌کنند و راه‌هایی برای ساخت سریع‌تر، کوچک‌تر و همین‌طور تواناتر ساختن کامپیوترها ایجاد می‌کنند. مهندسان کامپیوتر توانایی کامپیوترها را در "دیدن" و "فکر کردن" بهبود می‌بخشند.

رشته مهندسی کامپیوتر مسئولیت توسعه، آزمایش و ارزیابی نرم افزاری‌هایی را که باعث می شود رایانه‌های ما کار کنند، بر عهده دارد. مهندسی کامپیوتر ممکن است در توسعه بازی‌های رایانه‌ای جدید و برنامه های کاربردی تجاری یا حتی در طراحی سیستم عامل‌های کاملا جدید نقش داشته باشد. یک مهندس کامپیوتر ممکن است مسئول ساخت و مدیریت سیستم رایانه‌ای سازمان و تأمین پشتیبانی فنی باشد. مهندسی کامپیوتر در جنبه‌های مختلف علوم کامپیوتری، از جمله طراحی میکروپروسسورهای فردی، رایانه‌های شخصی و ابر رایانه ها گرفته تا طراحی مدار نقش دارند.

وظایف این رشته شامل نوشتن نرم افزار و سیستم عامل برای میکروکنترلرهای جاسازی شده، طراحی تراشه های VLSI، طراحی سنسورهای آنالوگ، طراحی تابلوهای مدار ترکیبی سیگنال و طراحی سیستم عامل‌ها است. مهندسی کامپیوتر در تقاطع فناوری و نوآوری حضور دارد. متخصصان مهندسی کامپیوتر در زمینه‌های متنوعی مانند طراحی نرم افزار، مهندسی الکترونیک و تلفیق نرم افزار و سخت‌افزار تخصص دارند. مهندسی کامپیوتر به متخصصان این امکان را می دهد تا در چندین زمینه مانند تجزیه و تحلیل و طراحی هر چیزی از ریزپردازنده‌های ساده گرفته تا مدارهای بسیار برجسته، طراحی نرم افزار و توسعه سیستم عامل فعالیت کنند. مهندسی کامپیوتر محدود به سیستم عامل‌های رایانه‌ای نیست بلکه هدف این رشته ایجاد یک راه گسترده برای طراحی راه حل‌های فنی جامع‌تر است.

درباره مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر مزایای زیادی دارد. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند مهارت‌های زیادی را فرا می‌گیرند و پس از فارغ‌التحصیلی می توانند به سرعت جذب بازار کار شوند. همچنین  مهندسی کامپیوتر جزو رشته‌های مورد نیاز در تمام کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است. از این رو اکثر دانشجویان این رشته آینده شغلی و حرفه‌ای بسیار خوبی را پیش رو خواهند داشت. دانشجویان هنگام تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر، مهارت‌های لازم برای طراحی و ساخت رایانه و همچنین مهارت‌های لازم برای برنامه نویسی کامپیوتر را فرا خواهند گرفت. آن‌ها می‌توانند در آینده از طریق این مهارت‌ها کسب درآمد کنند.

مهندسان کامپیوتر می‌توانند در شغل‌ها و حرفه‌های تخصصی زیادی مشغول به کار شوند. در بازار کار شغل های متنوع و بسیار زیادی برای رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد. از آنجا که تقریباً هر صنعت و بخش تجاری به علم کامپیوتر متکی است، فرصت‌های شغلی مهندسان کامپیوتر بسیار گسترده و انعطاف پذیر است. مطابق گزارش دفتر کار و آمار ایالات متحده، پیش بینی می شود چشم انداز شغلی برای این رشته بین سال‌های 2014-2024، 17٪ رشد کند.

دانشجویان مهندسی کامپیوتر دارای چشم انداز فارغ‌التحصیل عالی هستند.؛ همان طور كه در اين شرايط بحراني كه به علت همه ‌گير بودن ويروس كرونا بوجود آمده‌است يكي از مشاغلي كه ن تنها تقاضا كم نشده بلكه پيش از پيش رونق داشته همين رشته بوده‌استدرآمد این رشته تحصیلی بسیار زیادتر از رشته های دیگر خواهد بود و در اکثر کشو‌رها درآمد مهندسان کامپیوتر بالاتر از سقف درآمد میانگین مشاغل دیگر است.

همچنین عصر دیجیتال به مهندسان کامپیوتر نیاز دارد. همه ما در این عصر یعنی عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. برنامه‌های کامپیوتری در همه جنبه‌های زندگی ما نفوذ کرده‌اند و نقش بسیار بزرگی را در زندگی ما ایفا می‌کنند. مهندسان کامپیوتر مسئولیت طراحی و توسعه نرم افزارها و سخت افزار‌های برنامه‌هایی را دارند که ما روزانه از آن‌ها در زندگی خود استفاده می‌کنیم و این برای ما بسیار مهم است.

از طرفی تمام صنایع به رشته مهندسی کامپیوتر نیاز دارند. در حقیقت تمام صنایع برای پیشبرد کار و حرفه خود نیاز به دانش کامپیوتر دارند و باید از مهندسی کامپیوتر برای توسعه صنعت خود کمک بگیرند. مشکلات مربوط به علم مهندسی، مراقبت‌های بهداشتی و بسیاری موارد دیگر توسط مهندسی کامپیوتر قابل حل است. مهندسی کامپیوتر با استفاده از سیستم های سخت افزاری (به عنوان مثال ریزپردازنده‌ها، تبلت‌ها) و نرم افزار، کاربردهای بسیاری در صنایع دارد، از فناوری گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی، انرژی سبز، فضانوردی و ... . مهندسان کامپیوتر مشکلات و چالش‌های روزمره را حل می‌کنند تا به بهبود روش زندگی مردم کمک کنند.

 از آنجا که مهندسان کامپیوتر با چالش‌های جالبی روبرو هستند و همیشه مهارت‌های جدید را یاد می‌گیرند، به طور کلی از کار خود بسیار احساس رضایت می‌کنند. در حقیقت، در یک نظرسنجی، 87٪ از مهندسان کامپیوتر گفته‌اند که از کار خود احساس رضایت می‌کنند.

همچنین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته فرصت‌های تحصیلی و شغلی زیادی در تمام کشورهای جهان دارند. مهندسان کامپیوتر می‌توانند در کشورهای مختلف کار پیدا کنند و در آن‌جا مشغول به کار شوند. همچنین بورس‌های تحصیلی زیادی برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد.

جایگاه مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

مهندسی کامپیوتر برای کسی که می‌خواهد دنیا را تغییر دهد، یک رشته خارق العاده و باورنکردنی است. امروزه هیچکس نمی‌تواند اهمیت علم کامپیوتر را در جامعه نادیده بگیرد. فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر با استفاده از نوآوری، خلاقیت و دانش خود بر جهان تأثیر می‌گذارند. مهندسی کامپیوتر در اکثر صنایع کاربرد دارد و باعث بهبود و پیشرفت صنایع می‌شود. دانش کامپیوتر می‌تواند برای مشکلاتی که در جامعه و سازمان ها وجود دارند راه حل پیدا کند. از این رو رشته کامپیوتر از جایگاه بسیار خوبی در تمام جوامع برخوردار است. مهندسی کامپیوتر به طور مستقیم و غیر مستقیم بر روی زندگی تک تک افراد جامعه تاثیر می‌گذارد. مهندسان کامپیوتر سعی می کنند با استفاده از دانش خود دنیا را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کنند.

 مهندسی کامپیوتر در تمام پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی و صنایع دیگر رخ داده به نحوی تاثیرگذار بوده است. علم کامپیوتر و فناوری اطلاعات همه چیز را تحت تأثیر قرار می‌دهد، از تحقیقات علمی گرفته تا توسعه سلامت، حمل و نقل، عملیات بانکی و ارتباطات. مهندسی کامپیوتر و به طور کلی علوم کامپیوتر باعث ایجاد نوآوری در علوم دیگر می‌شود. این‌ها فقط چند مورد از تاثیرات مهندسی کامپیوتر بر روی صنایع دیگر بودند. اگر می‌خواهید در دنیا تفاوت مثبتی ایجاد کنید، باید در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کنید. مهندسی کامپیوتر و فناوری همیشه در حال تغییر و توسعه هستند. مهندسی کامپیوتر از این جهت اهمیت دارد که اقتصاد امروز به سیستم های کامپیوتری وابسته است که سریع، به روز و ایمن هستند. اهمیت کامپیوترها در دنیای امروز در ساده سازی کارها و انجام محاسبات پیچیده است.

تأثیر علوم رایانه و مهندسی کامپیوتر تقریبا در همه ابعاد زندگی ما دیده می‌شود. در واقع بدون علم رایانه و مهندسی کامپیوتر دنیای امروز متوقف می‌شود. به همین دلیل رشته مهندسی کامپیوتر در تمام جوامع پیشرفته و در حال توسعه جایگاه بسیار خوبی دارد و مهندسان کامپیوتر از شخصیت .اجتماعی و حرفه‌ای بسیار خوبی برخوردار هستند.

دانشگاه‌های برتر رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

رشته مهندسی کامپیوتر در اکثر دانشگاه‌های معتبر سراسر  جهان ارائه می‌شود و هر ساله دانشجویان زیادی برای اخد پذیرش از این دانشگاه‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. به همین دلیل بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارند با بهترین دانشگاه‌های مهندسی جهان آشنا شوند. موسسه ارزیابی دانشگاه ها QS در سال 2019 اسامی دانشگاه های برتر جهان در رشته های مهندسی را اعلام کرده است. در ادامه به بررسی برترین دانشگاه های مهندسی در جهان بر مبنای رتبه بندی QS در سال 2019می پردازیم:

مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)

موسسه فناوری ماساچوست (MIT) یک مؤسسه مشهور تحقیقاتی و آموزشی است که در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست واقع شدهاست. این دانشگاه به عنوان یک رهبر در علم و فناوری و تحقیقات و همچنین در رشتههایی مانند مهندسی کامپیوتر، مدیریت، اقتصاد، زبانشناسی، علوم سیاسی و فلسفه شناخته می‌شود. MIT یکی از پنج دانشگاه در ایالات متحده است که به طور مداوم بالاترین نمره ارزیابی دانشگاه‌ها را دریافت میکند و بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 به عنوان برترین دانشگاه مهندسی جهان شناخته شد. MIT یک مؤسسه آموزشی مستقل و خصوصی است. دانشکده‌هایMIT شامل 34 بخش آکادمیک، بخش برنامه‌های اعطای مدرک و آزمایشگاه است. تا کنون 61 نفر از فارغ التحصیلان MIT موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته‌های مختلف شده اند. یک گزارش که در سال 1997 منتشر شد، نشان می دهد درآمد کل حاصل از شرکت‌هایی که توسط MIT و فارغ التحصیلان آن تأسیس شده است، این موسسه را به بیست و چهارمین اقتصاد جهان تبدیل می کند.

پردیس MIT حدود 168 هکتار وسعت دارد و بیش از یک مایل در امتداد کمبریج در حوضه رودخانه چارلز امتداد دارد. بخش‌ها و مدارس برجسته آن عبارتند از: آزمایشگاه لینکلن، آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی، آزمایشگاه رسانه‌ای MIT، موسسه Whitehead و دانشکده مدیریت MIT Sloan. دانشگاه MIT با دانشگاه‌های برتر ایالات متحده و دانشگاه‌های سراسر جهان روابط نزدیکی دارد و با آن‌ها به طور مستقیم همکاری می‌کند. این دانشگاه رشته علوم و مهندسی کامپیوتر را در مقطع کارشناسی و دکتری ارائه می‌دهد. دانشجویان باید برای ورود به این دانشگاه رزومه تحصیلی بسیار قوی داشته باشند.

 • آزمون: آزمون ACT یا CAT برای مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، تافل 90 به بالا، مدرک آیلتس پذیرفته نمی‌شود.
 • هزینه تحصیل: 73160 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 فوریه

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد یکی از دانشگاههای برتر تحقیقاتی در جهان است. آموزش، یادگیری و تحقیق رسالت این دانشگاه است. بر اساس رتبه بندی  QS در سال 2019 دانشگاه استنفورد دومین دانشگاه برتر مهندسی جهان محسوب میشود. این دانشگاه طیف گستردهای از برنامه‌های آمورشی خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در رشته‌های مهندسی، حقوق، پزشکی، آموزش، تجارت، علوم زمین و علوم انسانی ارائه می‌دهد. پردیس دانشگاه استنفورد در منطقه کالیفرنیا، در فاصله 30 مایلی سان‌فرانسیسکو واقع شده است. اساتید استنفورد جوایز معتبری از جمله جوایز نوبل و پولیتزر را دریافت کرده‌اند. بسیاری از اساتید در زمینه‌های مختلف دانشگاهی عضو انجمن‌های ملی هستند و این خود باعث بالا رفتن درجه علمی دانشگاه شده است. میزان فارغ‌التحصیلی دانشجویان در دانشگاه استنفورد 96٪ است.

محتوای اصلی برنامه آموزشی علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد در شش کلاس ارائه شده است و دانشجویان باید در این کلاس‌ها شرکت کنند. سپس دانشجویان می‌توانند گرایش هایی از علوم کامپیوتر را که به آن بیشتر علاقه دارند به عنوان برنامه درسی خود انتخاب کنند و در آن زمینه متخصص شوند. این برنامه درسی به طور معمول از 4-5 کلاس تشکیل شده است. سرانجام، دانشجویان دوره‌های آموزشی علوم کامپیوتر خود را با 2-4 واحد درسی انتخابی به اتمام می‌رسانند. دانشجویان علوم کامپیوتر در استنفورد به آزمایشگاه‌های رایانه واقع در ساختمان گیتس دسترسی دارند و می‌توانند تحقیقات خود را در این آزمایشگاه انجام دهند.

مأموریت برنامه کارشناسی علوم کامپیوتر توسعه دامنه دانش دانشجویان در زمینه‌های علوم کامپیوتر از جمله توانایی آنها در اعمال فرایندهای تعریف نظریه علوم کامپیوتر، انتزاع ، طراحی و اجرا برنامه برای حل مشکلات در این رشته است. دانشجویان ابتدا مجموعه‌ای از دوره‌های اصلی آموزشی را می‌گذرانند و پس از یادگیری تکنیک‌های اساسی برنامه نویسی و مبانی ریاضیات علوم کامپیوتر دوره‌هایی را در زمینه‌هایی از قبیل برنامه نویسی سیستم‌ها، معماری رایانه، تجزیه و تحلیل الگوریتم‌ها، هوش مصنوعی و برنامه‌های کاربردی می‌گذرانند. این برنامه دانشجویان را برای مشاغل موجود در دولت، شرکت‌های بزرگ کامپیوتری و همچنین برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی آماده می‌کند.

 • آزمون: آزمون ACT یا SAT برای مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان نیست، برای مقطع کارشناسی ارشد تافل 89 به بالا و برای دکتری تافل 100 به بالا قابل قبول است.
 • هزینه تحصیل: 53152 دلار در سال، اکثر دانشجویان می‌توانند کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.
 • تاریخ ددلاین: 1 نوامبر و 2 ژانویه

مؤسسه فناوری فدرالزوریخ ETH

ETH Zürich یکی از دانشگاه‌های برتر در حوزه علم و فناوری در کشور سوئیس است. این دانشگاه برنامه‌های آموزشی زیادی را در زمینه علوم ساخت و ساز، علوم مهندسی، علوم طبیعی و ریاضیات و علوم اجتماعی ارائه می‌دهد. تمام برنامه‌های آموزشی کارشناسی در دانشگاه زوریخ به زبان آلمانی تدریس می‌شوند، در حالی که زبان اکثر برنامه‌های آموزشی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری انگلیسی است.

ETH زوریخ یک برنامه کارشناسی گسترده و با کیفیت آموزشی بالا را در مقطع کارشناسی علوم کامپیوتر ارائه می‌دهد. دروس مربوط به ریاضیات، مهندسی برق و همچنین اصول اساسی علوم رایانه در این دوره آموزش داده می‌شود. علاوه بر دروس اصلی مانند سیستم‌ها و مهندسی نرم افزار، پردازش اطلاعات و داده‌ها و علوم نظری رایانه، دانشجویان می‌توانند متناسب با علایق شخصی خود دروس مختلف دیگری را انتخاب کنند. زبان آموزش در ابتدای برنامه آموزشی آلمانی است. اما از سال دوم اکثر واحد های درسی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. دپارتمان علوم کامپیوتر ETH یک برنامه آموزشی گسترده کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی در رشته علوم کامپیوتر ارائه می‌دهد. این برنامه آموزشی به دانشجویان اجازه می دهد تا با مباحث عمومی علوم رایانه و همچنین با تعدادی از زمینه‌های تخصصی مانند علوم نظری رایانه، امنیت اطلاعات و مهندسی نرم افزار آشنا شوند.

دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه ETH زوریخ در رشته علوم و مهندسی کامپیوتر عبارتند از:

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد علوم داده (data)
 • کارشناسی ارشد در امنیت سایبری
 • کارشناسی ارشد رباتیک، سیستم ها و کنترل

دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی‌ارشد با رزومه تحصیلی قوی در رشته علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط هستند می‌توانند از طریق برنامه مطالعات دکتری به طور مستقیم به یکی از گروه‌های تحقیقاتی مشهور بین المللی دانشگاه ETH زوریخ بپیوندد. به طور معمول، تکمیل مدرک دکتری 4-5 سال طول می کشد.

 • آزمون: آزمون ورودی دانشگاه زوریخ در مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: آلمانی و انگلیسی، مدارک زبان آلمانی برای مقطع کارشناسی ( تست داف با نمره 4، DSH  با نمره 3،  Goethe-Zertifikat در سطحC1  و C2، ÖSD Zertifikat  در سطح C1)
 • هزینه تحصیل: 580 فرانک سوئیس در هر ترم
 • تاریخ ددلاین: دوره کارشناسی 30 آوریل، دوره کارشناسی‌ارشد 15 دسامبر

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یکی از دانشگاه های تراز اول جهان محسوب می شود. این دانشگاه در شهر کمبریج انگلستان واقع شده است. این دانشگاه با داشتن اساتید برجسته و کیفیت آموزشی بالا هر ساله دانشجویان زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. در دانشگاه کمبریج هر دانشکده توسط یک هیئت علمی اداره می‌شود که وظیفه ارائه آموزش‌های مناسب و فراهم کردن امکانات تحقیق و پژوهش را دارد. دانشگاه کمبریج در اوایل قرن سیزدهم تشکیل شده است و سومین دانشگاه قدیمی جهان است. این شهر به عنوان یکی از مهم‌ترین مؤسسات دانشگاهی جهان شناخته شده است و رقابت برای ورود به آن بسیار زیاد است.

داوطلبان تحصیل در رشته علوم کامپیوتر موظفند قبل از مصاحبه کمبریج، در آزمون ریاضیات کمبریج (CTMUA) شرکت کنند. دانشگاه کمبریج برای برخی از رشته ها قبل از فرآیند مصاحبه، آزمون ورودی کتبی برگزار می‌کند. رشته علوم مهندسی کامپیوتر هم یکی از این رشته‌ها است و دانشجویان باید قبل از مصاحبه در این آزمون دو بخشی شرکت کنند. بخش اول آزمون مربوط به تفکر ریاضی و بخش دوم مربوط به استدلال ریاضی است. هر دو بخش این آزمون متشکل از سوالات چند گزینه‌ای است و داوطلبان برای هر بخش 75 دقیقه زمان دارند. داوطلبان تحصیل در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه کمبریج باید در این آزمون نمره قابل قبولی را کسب کنند و سپس در مصاحبه شرکت کنند. داوطلبان باید تا قبل از 15 اکتبر برای شرکت در این آزمون ثبت نام کنند.

 • آزمون: آزمون ورودی ریاضیات کمبریج CTMUA، مصاحبه دارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 110 به بالا
 • هزینه تحصیل: 32214 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی

دانشگاه کالیفرنیا، برکلی اغلب در خط مقدم فناوری و نوآوری است و یکی از معتبرترین و قدیمی ترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان است و همواره نام آن در لیست دانشگاه‌های برتر جهان وجود دارد. طبق گزارش QS دانشگاه برکلی پنجمین دانشگاه برتر مهندسی جهان است. در طول تاریخ، برکلی در پیشرفت های علمی اساسی زیادی چون واکسن اول آنفولانزا و درمان جهانی مالاریا نقش داشته است. دانشگاه برکلی یک موسسه دولتی است که در سال 1868 تأسیس شده است و مساحت آن 1232 هکتار است. اخذ پذیرش از دانشگاه برکلی بسیار سخت خواهد بود و حدود 17 درصد از دانشجویان موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه می‌شوند. دانشکده مهندسی حدود 40 مرکز تحقیق و انستیتو دارد که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این دانشگاه یکی از بهترین برنامه‌های آموزشی را برای رشته مهندسی کامپیوتر ارائه می‌دهد.

 • آزمون: ACT یا SAT برای مقطع کارشناسی، آزمون General GRE برای تحصیلات تکمیلی، مصاحبه ندارد.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 به بالا و تافل 90 به بالا
 • هزینه تحصیل: 47293 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 30 نوامبر

دانشگاه صنعتی نانیانگ

دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور (NTU) در سطح جهانی رتبه یازدهم و در بین بهترین دانشگاه های جوان جهان برای پنج سال متوالی رتبه نخست را کسب کرده است و رتبه ششم را کسب کرده است(رتبه بندی دانشگاه QS). NTU دارای 33000 دانشجو است و بخش نسبتا زیادی از این دانشجو ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده اند. رشته های مهندسی از جمله مهندسی کامپیوتر، علوم، تجارت، علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و آموزش در این دانشگاه ارائه می شوند. همچنین دانشگاه نیانگ یک مدرسه پزشکی مشترک با امپریال کالج لندن دارد.

دانشگاه NTU برای دوره 2012-2016 رتبه برتر در جهان برای استناد به هوش مصنوعی را در اختیار دارد. NTU برای یادگیری و آموزش بهتر پذیرای فناوری‌های دیجیتال است.

این دانشگاه در بسیاری از زمینه‌ها دارای اهمیت و تأثیر اجتماعی است از جمله: هوش مصنوعی، علوم داده، روباتیک، حمل و نقل هوشمند، پزشکی، مراقبت های بهداشتی و انرژی پاک. دانشگاه نانیانگ سنگاپور با شرکت‌های معتبر فناوری جهان مانند Alibaba ، Rolls-Royce ، BMW ، Volvo ، Delta Electronics و Singtel همکاری دارد.

 رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش‌های آن در این دانشگاه با بهنترین کیفیت آموزشی ارائه می‌شوند. دانشجویان می‌توانند پس از آماده کردن مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه اقدام کنند. این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته‌های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و علم داده را ارائه می‌دهد.

گرایش‌های مهندسی کامپیوتر که در این دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شوند عبارتند از:

 • هوش مصنوعی
 • علوم داده
 • امنیت سایبری
 • معماری سخت افزار و رایانه
 • سیستم های فیزیکی سایبر
 • مهندسی نرم افزار
 • بانک اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی
 • بیوانفورماتیک
 • چند رسانه ای
 • رسانه‌های اجتماعی
 • محاسبات رایانشی بصری و تعاملی
 • مدل سازی و شبیه سازی
 • محاسبات همراه و توزیع شده
 • پردازش ابری
 • شبکه‌های کامپیوتر

آزمون

آزمون ورودی NTU برای مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

امکان تحصیل به زبان انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا، تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

19250 دلار سنگاپور

تاریخ ددلاین

 31 ژانویه و 31 جولای

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد همواره از برترین دانشگاه های انگلیس و جهان بوده است. در آکسفورد نزدیک به 22000 دانشجو وجود دارد ، از جمله 11747 دانشجوی کارشناسی و 11687 دانشجوی تحصیلات تکمیلی، آکسفورد بیش از 350 برنامه تحصیلات تکمیلی مختلف ارائه می‌دهد. دانشجویان بین المللی تقریبا 43٪ از کل دانشجویان آکسفورد را تشکیل می‌دهند و این یعنی بیش از 10000 دانشجوی بین‌المللی در آکسفورد تحصیل می‌کنند. طبق رتبه بندی QS دانشگاه آکسفورد و دانشگاه صنعتی نیانگ رتبه هفتم را در بین دانشگاه‌های برتر مهندسی دارند.

دانشگاه آکسفورد یکی از بهترین و شاخص ترین دانشگاه‌ها در حوزه مهندسی کامپیوتر محسوب می‌شود. از این رو دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از آکسفورد در رشته مهندسی کامپیوتر با یکدیگر رقابت می‌کنند. دانشجویانی که می‌خواهند در رشته علوم یا مهندسی کامپیوتر در این دانشگاه تحصیل کنند باید رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند و چندین نمره درجه A در کارنامه تحصیلی خود داشته باشند. گروه علوم و مهندسی کامپیوتر دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی‌ترین دپارتمان‌های علوم کامپیوتر در کشور انگلستان است. دانشگاه آکسفورد گرایش‌های زیادی از علوم کامپیوتر را در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. برنامه‌های آموزشی دپارتمان علوم کامپیوتر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به صورت زیر است:

 • دوره های آموزشی کارشناسی :
 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • کارشناسی علوم کامپیوتر و فلسفه
 • دوره های آموزشی تمام وقت کارشناسی ارشد و دکتری:
 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی‌ارشد ریاضیات و مبانی علوم کامپیوتر
 • دکتری علوم کامپیوتر (PhD)
 • برنامه 1 + 1 آکسفورد ( برنامه ترکیبی علوم کامپیوتر و MBA)
 • مرکز امنیت سایبری برای آموزش دکتری (برنامه آموزشی: امنیت سایبری)
 • مرکز آموزش دکتری AIMS ( برنامه آموزشی: ماشین ها و سیستم های هوشمند مستقل)
 • دوره‌های آموزشی نیمه وقت کارشناسی‌ارشد و دکتری:
 • کارشناسی‌ارشد مهندسی نرم افزار
 • کارشناسی‌ار‌شد امنیت نرم افزار و سیستم

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر آکسفورد می‌توانند یکی از این دوره‌های آموزشی را انتخاب کنند و برای اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد اقدامات لازم را انجام دهند.

آزمون

شرکت در آزمون ریاضی MAT برای مقطع کارشناسی، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 به بالا یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

34678 در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر (ممکن است تاریخ ددلاین برای دوره‌های آموزشی مختلف، متفاوت باشد.)

امپریال کالج لندن

امپریال کالج لندن یک موسسه آموزش عالی در انگلستان است که تنها بر روی مهندسی، علوم، پزشکی و تجارت تمرکز دارد. بر اساس آمار QS این دانشگاه هشتمین دانشگاه برتر جهان در حوزه مهندسی به شمار می‌رود. امپریال در کنزینگتون جنوبی شهر لندن، در منطقه‌ای به نام "آلبرتوپولیس" مستقر است. در نتیجه، همسایگان دانشگاه امپریال تعدادی از سازمان‌های فرهنگی برتر جهان از جمله موزه‌های علوم و تاریخ طبیعی و موزه‌های ویکتوریا و آلبرت هستند. امپریال یکی از بین‌المللی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که 59٪ از دانشجویان آن را دانشجویان بین‌المللی از 140 کشور در جهان تشکیل می‌دهند.

رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش‌های آن در دانشگاه امپریال در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد پیوسته و ناپیوسته ارائه می‌شوند. این گرایش‌ها عبارتند از:

محاسبات ( گرایش هوش مصنوعی و یادگیری ماشین)، محاسبات رایانشی، محاسبات (مدیریت و دارایی)، محاسبات (امنیت و قابلیت اطمینان)، محاسبات (مهندسی نرم افزار)، محاسبات (محاسبات ویژوال و رباتیک)

داوطلبانی که قصد دارند در مقطع کارشناسی از دانشگاه امپریال پذیرش بگیرند باید مدرک دیپلم با معدل 18 به بالا داشته باشند و در آزمون کنکور ایران رتبه خوبی را کسب کرده باشند. داشتن دانش زبان هم به اخذ پذیرش از این دانشگاه بسیار کمک می‌کند.

آزمون

آزمون ورودی ندارد، مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 6.5 به بالا یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

31750 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 ژانویه

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)

دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) جزو برترین دانشگاه‌های آسیا و جهان است. این دانشگاه به دلیل داشتن سطح علمی بالا و انجام تحقیقات گسترده در تمام زمینه‌های علمی به طور مداوم به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های آسیا و جهان رتبه‌بندی می‌شود. 29 انیستیتو و مراکز تحقیقاتی در این دانشگاه وجود دارند و دانشجویان می‌توانند به راحتی از امکانات این مراکز تحقیقاتی استفاده کنند. رشته های متنوع و زیادی از جمله مهندسی کامپیوتر، حقوق، هنر و ... در دانشگاه ملی سنگاپور ارائه می‌شوند. این دانشگاه هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کند. یکی از رشته‌های برتر این دانشگاه مهندسی کامپیوتر است. دانشگاه NUS موفق شده تا جزو ده دانشگاه برتر مهندسی جهان باشد. بر اساس رتبه بندی QS دانشگاه ملی سنگاپور و امپریال کالج لندن رتبه هشتم را به صورت مشترک با دانشگاه امپریال لندن  در بین دانشگاه های جهان در حوزه مهندسی دارند.

داوطلبانی که می خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشند و مدارک لازم را در زمان مقرر به دانشگاه ارائه دهند. این دانشگاه در مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر را ارائه می‌دهد و در مقطع ارشد و دکتری رشته های علوم کامپیوتر، سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات و هوش مصنوعی را ارائه می‌دهد.

آزمون

مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد. برای دوره کارشناسی دانشجویان باید دور‌ه‌های زبان MTL را بگذرانند. در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتن مدرک آیلتس با نمره 6 به بالا و مدرک تافل با نمره 85 به بالا ضروری است.

هزینه تحصیل

کارشناسی 22000 تا 45000 دلار در سال – کارشناسی ارشد 22000 تا 35000 دلار در سال – دکتری 15000 تا 16000 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه چینهوا

دانشگاه چینهوا یکی از بهترین دانشگاه‌های چین، آسیا و جهان است. نام این دانشگاه همیشه در رتبه بندی دانشگاه های جهان به چشم می‌خورد. دانشگاه چینهوا در حوزه مهندسی دهمین دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود و به همین دلیل دانشجویان بین المللی زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. سطح علمی بالا و انجام تحقیقات گسترده در زمینه های علمی از ویژگی های بارز این دانشگاه است. به دلیل استقبال دانشجویان بین المللی از این دانشگاه، برنامه‌های آموزشی زیادی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه چینهوا در مقطع کارشناسی رشته مهندسی نرم افزار و علوم و فناوری کامپیوتر را ارائه می‌دهد.

در مقطع تحصیلات تکمیلی چند گرایش از مهندسی کامپیوتر ارائه می‌شود. این گرایش‌ها عبارتند از:

 • علوم و فناوری رایانه (کارشناسی‌ارشد، دکتری)
 • علوم و مهندسی کنترل (کارشناسی‌ارشد، دکتری)
 • امنیت فضای مجازی (کارشناسی ارشد، دکتری)
 • علم و فناوری الکترونیک (کارشناسی ارشد، دکتری)
 • مهندسی اطلاعات و ارتباطات (کارشناسی‌ارشد، دکتری)
 • مهندسی نرم افزار (کارشناسی‌ارشد، دکتری)

آزمون

مصاحبه دارد.

زبان تحصیل

چینی HSK سطح 5 و انگلیسی (آیلتس 6.5 یا تافل 85)

هزینه تحصیل

52880 یوآن چین

تاریخ ددلاین

11 اکتبر، 30 نوامبر، 30 ژانویه

 مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL)

دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان یک موسسه تحقیقاتی و دانشگاهی در لوزان سوئیس است. بر اساس رتبه‌بندی QS این دانشگاه جزو ده دانشگاه برتر در حوزه علوم و مهندسی کامپیوتر به شمار می‌رود. دانشجویان بین المللی زیادی از 112 تابعیت مختلف در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان در بخش فرانسوی زبان کشور سوئیس واقع شده است. دانشگاه EPFL بر روی سه ماموریت تمرکز دارد: آموزش، تحقیق و نوآوری.

این دانشگاه یک برنامه کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر و چند برنامه کارشناسی‌ارشد در زمینه علوم و مهندسی کامپیوتر، علم ارتباطات و علم داده (DATA) ارائه می‌دهد. با شروع پاییز 2019، یک برنامه کارشناسی‌ارشد در زمینه امنیت سایبری به مجموعه علوم و مهندسی کامپیوتر اضافه می‌شود. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند. دانشجویانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر تحصیل کنند باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل بالا باشند. هم چنین دانشجویانی که می‌خواهند در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهند باید دارای نمرات عالی در آخرین دوره تحصیلی خود باشند. تسلط به زبان فرانسه برای تحصیل در این دانشگاه ضروری است. البته اکثر رشته‌ها در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

آزمون

افرادی که مدرک دیپلم ندارند و یا دارای نمرات ضعیفی هستند فقط از طریق شرکت در آزمون ورودی می‌توانند برای اخذ پذیرش این دانشگاه اقدام کنند.

زبان تحصیل

در مقطع کارشناسی زبان فرانسوی (حداقل سطح 2B)، در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند اما ارائه مدرک آیلتس یا تافل ضروری نیست.

هزینه تحصیل

630 فرانک سوئیس در هر ترم

تاریخ ددلاین

کارشناسی 30 آوریل، کارشناسی ارشد 15 دسامبر و 15 آوریل، دکتری 15 دسامبر

رشته‌های مرتبط با مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

مهندسی کامپیوتر رشته بسیار گسترده‌ای است و به طور مستقیم یا غیر مستقیم با رشته های دیگر ارتباط دارد. این رشته داری گرایش‌ها زیادی نیز است. تعداد رشته های مرتبط با مهندسی کامپیوتر بسیار زیاد است. رشته فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، هوش مصنوعی، رباتیک و ... تنها تعدادی از این رشته‌ها هستند. در ادامه به بررسی برخی از رشته‌های مرتبط با مهندسی کامپیوتر می‌پردازیم و روابط این رشته‌ها را با مهندسی کامپیوتر مقایسه می کنیم.

فناوری اطلاعات (IT)

در ابتدایی ترین سطح ، فناوری اطلاعات کاربرد فناوری برای حل مشکلات تجاری یا سازمانی در مقیاس گسترده است. فناوری اطلاعات یا IT به توسعه، نگهداری و استفاده از نرم افزارهای رایانه ای، سیستم ها و شبکه ها اشاره دارد. در حقیقت فناوری اطلاعات، طراحی و اجرای شبکه‌های رایانه‌ای برای پردازش و ارتباط داده است و شامل طراحی سخت افزار برای پردازش اطلاعات و اتصال مؤلفه‌های جداگانه و توسعه نرم افزار هایی است که می تواند به صورت کارآمد و بی عیب و نقص این داده ها را تجزیه و تحلیل کند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها برای مدیریت رایانه‌ها، شبکه ها و سایر زمینه های فنی مشاغل خود، دارای بخش IT هستند. مشاغل IT شامل برنامه نویسی رایانه، مدیریت شبکه، مهندسی کامپیوتر، توسعه وب، پشتیبانی فنی و بسیاری از مشاغل مرتبط دیگر است. از آنجا که ما در "عصر اطلاعات" زندگی می کنیم، فناوری اطلاعات به بخش مهمی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. به طور کلی، رابطه بین فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر کاملاً نزدیک است و این دو رشته به یکدیگر وابسته هستند.

علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر، مطالعه رایانه‌ها و سیستم های محاسباتی است. بر خلاف مهندسان برق و کامپیوتر، دانشمندان علوم کامپیوتر بیشتر با نرم افزار و سیستم‌های نرم افزاری سر و کار دارند. وظایف علوم کامپیوتر شامل طراحی، توسعه و کاربرد نرم افزارها است. دروس و زمینه‌های مطالعاتی رشته علوم کامپیوتر شامل هوش مصنوعی، سیستم‌های رایانه‌ای و شبکه‌ها، امنیت، سیستم‌های پایگاه داده، تعامل رایانه انسان، گرافیک، تجزیه و تحلیل عددی، زبان‌های برنامه نویسی، مهندسی نرم افزار، بیوانفورماتیک و نظریه محاسبات است.

متخصصان علوم کامپیوتر برای حل مشکلات برنامه‌ها و بررسی عملکرد سخت افزارها  و نرم افزار‌های کامپیوتر، الگوریتم‌ها را طراحی و تجزیه و تحلیل می‌کنند. برنامه نویسی فقط ابزاری برای اجرای ایده‌ها است اما برنامه نویسی به خودی خود برای ایجاد نرم افزاری که مردم دوست دارند از آن استفاده کنند کافی نیست. علوم کامپیوتر حوزه‌ای است که به برنامه نویسان این توانایی را می‌دهد تا نرم‌افزار خود را سریع، کارآمد، قابل اعتماد، ایمن، قابل استفاده، هوشمند و مقیاس پذیر طراحی کنند.

مهندسی برق

مهندسی برق رابطه بسیار نزدیکی با رشته‌های علوم و مهندسی کامپیوتر دارد. مهندسی برق یکی از شاخه‌های جدید مهندسی است و قدمت آن به اواخر قرن 19 باز می‌گردد. این شاخه مهندسی به فناوری برق می پردازد. مهندسان برق بر روی طیف گسترده‌ای از مؤلفه‌ها، دستگاه‌ها و سیستم‌ها، از میکروچیپ‌های ریز تا ژنراتورهای بزرگ نیروگاه‌ها کار می کنند. رشته مهندسی برق از زمان آغاز فعالیت خود، در چندین گروه تخصصی، از جمله سیستم‌های تولید و انتقال نیرو ، موتورها ، باتری‌ها و سیستم‌های کنترل گسترش یافته است. مهندسان برق سخت افزارها و دستگاه‌هایی را تولید می‌کنند که در مرحله بعد توسط متخصصان کامپیوتر و مهندسان نرم افزار برنامه‌ریزی می‌شوند.

 

مقاطع تحصیلی مهندسی کامپیوتر

مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر بر رابطه بین سخت افزار و سیستم‌های نرم افزاری کامپیوتر تمرکز دارد. فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر توانایی ارزیابی سیستم‌ها و طراحی راه حل‌های کارآمد در فناوری اطلاعات را دارند. دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر یک دوره 3 یا 4 ساله است و به طور معمول کلاس‌های مرتبط با نرم‌افزار مانند شبکه‌ها، سیستم عامل‌ها و زبان‌های برنامه‌نویسی را با دوره‌های مربوط به سخت افزار ترکیب می کنند. یادگیری این دروس همراه با کار عملی خواهد بود دانشجویان در این دوره مهارت‌های فنی مورد نیاز رشته مهندسی کامپیوتر را کسب می‌کنند. ممکن است برخی دانشگاه‌ها برای این رشته در مقطع کارشناسی دوره کارورزی ارائه دهند. پس از فارغ التحصیلی، دارندگان مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر می‌توانند در یکی از گرایش‌های این رشته ادامه تحصیل دهند یا وارد بازار کار شوند. دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر باید واحدهای درسی زیادی از قبیل طراحی دیجیتال، پردازش سیگنال، طراحی منطق، معماری کامپیوتر، میکروالکترونیک و مدارها را پاس کنند. دانشجویان همچنین با مفاهیمی از زبان های‌مختلف برنامه‌نویسی، ساختار داده‌ها، کیفیت نرم افزار، نحوه مدل سازی سیستم‌های پیچیده و نحوه تعامل کاربران با چنین سیستم‌هایی آشنا خواهند شد.

هدف برنامه کارشناسی مهندسی کامپیوتر پرورش افرادی است که قادر به توسعه سیستم‌های کامپیوتری و قادر به رفع مشکلات مربوط به نرم افزار و سخت افزار هستند.

دروس پایه دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر عبارتند از:

 • مقدمه محاسبات و برنامه نویسی
 • مبانی ریاضی
 • محاسبات
 • ساختمان داده
 •  آشنایی با مهندسی برق و کامپیوتر
 • تحلیل مدار
 • آشنایی با طراحی منطق
 • معرفی سیستم‌های جاسازی شده
 • سیگنال‌ها و سیستم های گسسته و مداوم
 • شبکه‌های ارتباطی رایانه
 • الکترونیک
 • فرآیند‌های احتمالی و تصادفی
 •  سازمان کامپیوتر
 • طراحی ارشد پیشرفته
 • طراحی سیستم های دیجیتال
 • معماری پیشرفته رایانه

  در طول دو سال اول دوره کارشناسی، دانشجویان پیش نیازهای رشته مهندسی کامپیوتر و دوره‌های آموزش عمومی را تکمیل می‌کنند. این دوره آموزشی در دو سال آخر بر روی علوم کامپیوتر، مهندسی‌برق و ریاضیات متمرکز شده است.

دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر باید پس از فارغ‌التحصیلی دارای توانایی‌های زیر باشند:

 • توانایی استفاده از دانش ریاضیات و علوم مهندسی
 • توانایی طراحی و انجام آزمایش و همچنین تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها
 • توانایی طراحی سیستم، مؤلفه یا فرآیند برای رفع نیازهای واقع بینانه مانند نیازهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، بهداشت و ایمنی و ...
 • توانایی شناسایی، تدوین و حل مشکلات مهندسی
 • درک مسئولیت حرفه‌ای و اخلاقی
 • درک تأثیر راه حل‌های مهندسی در یک زمینه جهانی، اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی
 • توانایی استفاده از تکنیک‌ها، مهارت‌ها و ابزارهای مهندسی مدرن

مقطع کارشناسی‌ارشد

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

پس از اتمام دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشجویان می‌توانند در یکی از گرایش های این رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه تحصیل دهند. دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر بر اصول طراحی و استفاده از ابزارهای پیشرفته مهندسی در طراحی و توسعه سیستم های یکپارچه کامپیوتر تاکید دارد. دوره کارشناسی‌ارشد مهندسی کامپیوتر، دانش بالایی را در زمینه‌های مختلف دانش کامپیوتر در اختیار دانشجویان قرار می دهد و توانایی آنها را در تدوین موفقیت آمیز راه حل‌های مربوط به مشکلات فنی موجود در مهندسی کامپیوتر تقویت می کند. دوره کارشناسی ارشد دانشجویان را برای تحصیل در مقطع دکتری و برای مشاغل مهم در شرکت‌های بزرگ کامپیوتری آماده می‌کند.

تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد مهندسی کامپیوتر معمولا به مدت دو سال به طول می‌انجامد. دانشجویان باید در پایان دوره تحصیلی پایان نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند. رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری گرایش‌های زیادی را دارد و دانشجویان باید با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این گرایش ها را انتخاب کنند. پس از انتخاب گرایش مورد نظر دانشجویان اطلاعات و مهارت‌های زیادی را در آن گرایش فرا می‌گیرند و در آن زمینه متخصص می‌شوند.

مهم ترین گرایش‌های مهندسی کامپیوتر در مقطع ارشد عبارتند از:

 •  گرایش مهندسی نرم ‌افزار
 •  گرایش معماری سیستم های کامپیوتری
 • گرایش مهندسی الگوریتم ها و محاسبات
 •  گرایش رایانش امن (امنیت)
 •  گرایش شبکه
 •   گرایش هوش مصنوعی و رباتیک

دکتری مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

دانشجویان دکتری مهندسی کامپیوتر پس از اتمام دوره تحقیق و پژوهش خود در مرحله کارشناسی‌ارشد، تحقیقات خود را در گرایش و موضوع مورد علاقه شان در مهندسی کامپیوتر ادامه می‌دهند. دوره دکتری مهندسی کامپیوتر بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد. دانشجویان در این دوره درگرایش موردعلاقه خود تحصیل می‌کنند و بر روی یک موضوع مرتبط با گرایش خود تحقیق می کنند. دانشجویان دوره دکتری به شکلی تخصصی‌تر و عمیق‌تر در زمینه گرایش خود مطالعه و تحقیق می کنند.

دوره‌های دکتری مهندسی کامپیوتر شامل برنامه‌های درسی و تحقیقاتی است و دانشجویان موظف به ارائه پایان‌نامه هستند. برنامه‌های دوره دکتری در رشته مهندسی کامپیوتر بسیار متنوع هستند و دانشجویان می‌توانند با توجه به گرایش تحصیلی خود در یکی از این دوره‌ها شرکت کنند. دانشجویان در دوره دکتری کارهای عملی بسیاری در حوزه مهندسی کامپیوتر انجام می‌دهند و اکثر دانشجویان در این دوره بورس یا فاند دریافت می‌کنند تا بتوانند تحقیقات خود را به خوبی پیش ببرند.

برخی از گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع دکتری عبارتند از:

 • معماری سیستم های کامپیوتری
 • نرم افزار و الگوریتم
 •  شبکه و رایانش
 • هوش مصنوعی

در دوره دکتری دانشجویان می توانند در حوزه تخصص خود تحقیق و پژوهش کنند و اطلاعات خود را گسترش دهند. دانشجویان در این دوره با شناسایی، تحلیل مشکلات موجود در گرایش های خود و استفاده از روش تحقیق مربوطه برای یافتن راه حل ممکن، آشنا می شوند. برخی از موضوعات تحقیقاتی مهم در دوره دکتری مهندسی کامپیوتر عبارتند از:

 • سیاست های امنیت اطلاعات، تست امنیت اطلاعات، قابلیت اطمینان
 • مدل سازی و شبیه سازی، هوش مصنوعی، سیستم های توزیع شده
 • برنامه ریزی زمان واقعی، تحمل خطا، سیستم‌های جاسازی شده
 • ادغام داده ها، پایگاه داده، مدیریت داده‌های معنایی
 • تضمین اطلاعات، مشکلات امنیتی شبکه های نسل بعد، برنامه‌های کاربردی امنیتی با کارایی بالا
 • پردازش تصویر، ربات همه کاره، بازسازی سه بعدی، واقعیت مجازی، تعامل انسان و کامپیوتر
 • طراحی آزمایشی، سیستم های خبره، منطق فازی، مدل سازی سیستم
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها، مدل سازی اطلاعات

گرایش‌ها و زیرمجموعه های مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

رشته مهندسی کامپیوتر دارای گرایش‌های زیادی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است. هر کدام از این گرایش‌ها از اهمیت خاصی برخوردار هستند. مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سخت افزار، امنیت اطلاعات، تجارت الکترونیک، معماری کامپیوتر، مکاترونیک الگوریتم‌ها و محاسبات مهندسی، شبکه و رایانش، شبکه های کامپیوتری و هوش مصنوعی تنها تعدادی از این گرایش ها محسوب می‌شوند. در ادامه به بررسی تعدادی از گرایش‌های مهندسی کامپیوتر می‌پردازیم.

مهندسی نرم افزار

مهندسی نرم افزار شاخه‌ای از رشته مهندسی کامپیوتر و علوم رایانه است که شامل توسعه و ساخت نرم افزار سیستم‌های رایانه‌ای است. ساخت نرم افزار‌های کاربردی از وظایف اصلی این رشته تحصیلی است. مهندسان نرم افزار و برنامه نویسان رایانه هر دو برنامه‌های نرم افزاری مورد نیاز رایانه‌ها را توسعه می دهند. مهندسان نرم افزار از اصول و رویه‌های علمی کاملا تعریف شده برای ارائه یک محصول نرم افزاری کارآمد و مطمئن استفاده می‌کنند. مهندسان نرم افزار بازی‌های رایانه ای، برنامه‌های تجاری، سیستم های کنترل شبکه و سیستم عامل‌های نرم افزاری را طراحی می‌کنند و آن‌ها را توسعه می‌دهند. رشته مهندسی نرم افزار به طراحی، توسعه، آزمایش، استقرار و مدیریت سیستم‌های نرم افزاری می‌پردازد.

دانشجویان در برنامه آموزشی مهندسی نرم افزار باید دوره‌های آموزشی زیر را بگذرانند و مهارت‌های خود را در این زمینه‌ها گسترش دهند:

جمع آوری نیازمندی‌ها، طراحی نرم افزار، ساخت نرم افزار، نگهداری نرم افزار، مدیریت پیکربندی نرم افزار، مدیریت مهندسی نرم افزار، مدیریت و ایجاد فرایند توسعه نرم افزار، مدل ها و روش‌های مهندسی نرم افزار، کیفیت نرم افزار، شیوه‌های حرفه ای مهندسی نرم افزار و همچنین محاسبات بنیادی و مطالعه ریاضی و مهندسی.

مهندسی نرم افزار با سایر شاخه‌های مهندسی تفاوت دارد زیرا متخصصان در حال ساختن یک ساختار نامحسوس هستند و نه یک ساختار ملموس. در واقع از آنجا که نرم افزار در ماشین‌های مورد استفاده در صنایع مختلف تعبیه شده است، عملکرد ناقص نرم افزار می‌تواند دارای اثرات ملموس باشد. از نرم‌افزارهای کامپیوتری در همه چیز از تجهیزات پزشکی گرفته تا هواپیماها استفاده می‌شود و یک اشتباه در پروسه طراحی یک نرم افزار می‌تواند اثرات مخربی را به جا بگذارد.

مهندسی سخت افزار

رشته مهندسی سخت افزار گرایشی از رشته مهندسی کامپیوتر است که افراد را برای استفاده از اصول ریاضی و علمی در طراحی، توسعه و ارزیابی سخت افزار کامپیوتر و تجهیزات جانبی آماده می‌کند. مهندس سخت افزار کامپیوتر کسی است که تجهیزات کامپیوتری از قبیل تراشه‌ها، برد مدار یا روتر را طراحی می کند و آن‌ها را مورد آزمایش قرار می‌دهد. مهندسان سخت افزار، نقشه‌های تجهیزات کامپیوتری که باید ساخته شوند را طراحی می‌کنند. آن‌ها همچنین مدل‌هایی را که که طراحی کرده‌اند تست می‌کنند و بر فرآیند تولید سخت افزار رایانه نظارت می‌کنند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI)  گرایش و زیرمجموعه‌ای از مهندسی کامپیوتر است که بر ساخت و تولید ماشین‌های هوشمند که مانند انسان کار می‌کنند، تمرکز دارد. تحقیقات مرتبط با هوش مصنوعی بسیار فنی و تخصصی است. مهندسی دانش بخش اصلی تحقیقات هوش مصنوعی است. ماشین آلات معمولا فقط در صورت داشتن اطلاعات فراوان در رابطه با جهان می توانند مانند انسان عمل کنند واکنش نشان دهند. هوش مصنوعی برای پیاده سازی مهندسی دانش باید به اشیا، خصوصیات و روابط بین همه آنها دسترسی داشته باشد. با استفاده از این فناوری، کامپیوترها می توانند با پردازش مقادیر زیادی از داده‌ها و شناخت الگوهای موجود در داده‌ها  به انجام کارهای خاص بپردازند. در حقیقت هوش مصنوعی (AI) شبیه‌سازی فرآیند‌های هوش انسانی توسط ماشین‌ها، به خصوص سیستم‌های رایانه‌ای است.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

یکی از موانع تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور زبان تحصیل است. بسیاری از دانشجویان به زبان انگلیسی مسلط هستند اما با زبان‌های دیگر مانند آلمانی، فرانسوی، چینی و ... هیچ گونه آشنایی ندارند. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان از دانشگاه‌های برتر اروپا و آسیا چشم پوشی می‌کنند. اما بهتر است بدانید که اکثر دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشجویانی که قصد دارند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور تحصیل کنند باید حتما مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند. داشتن نمره بالا در آزمون‌های تافل و آیلتس می‌تواند شانس شما را در اخذ پذیرش بالا ببرد.

حداقل نمره برای آزمون‌های زبان انگلیسی در سایت دانشگاه‌ها موجود است و دانشجویان می‌توانند با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از نمره قابل قبول دانشگاه برای آزمون‌های زبان انگلیسی مطلع شوند. همچنین باید دقت داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها فقط مدرک آیلتس و یا فقط مدرک تافل را قبول دارند. برخی از کشورها مانند ترکیه در مقطع کارشناسی هم برنامه‌های آموزشی خود را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. البته دانشجویان باید برای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ترکیه، شهریه بیشتری پرداخت کنند.

بورسیه مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

هزینه تحصیل در اکثر دانشگاه‌های آمریکا و اروپا بسیار بالا است. از این رو دانشجویان بین المللی به دنبال فرصت‌های بورسیه تحصیلی هستند. در ابتدا باید بدانید که در رشته مهندسی کامپیوتر تنها دانشجویان ممتاز موفق به کسب بورسیه تحصیلی می‌شوند. داشتن معدل بالا، ریزنمرات خوب، سابقه تحصیلی قوی و داشتن مقاله علمی شانس دانشجو رابرای اخذ بورسیه افزایش می‌دهند. همچنین داشتن مدرک تافل و آیلتس با نمره بالا می‌تواند به شما در اخذ بورسیه تحصیلی کمک کند. اخذ بورسیه برای مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر بسیار سخت خواهد بود اما دانشگاه‌های زیادی در سراسر جهان برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند. بعضی از این بورسیه‌ها تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهند و برخی دیگر به طور کامل تمام هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهند. امکان اخذ بورسیه در مقاطع تحصیلی تکمیلی بیشتر است اما رقابت سختی بین دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد.

برای مثال دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) برای دانشجویان کارشناسی در رشته مختلف از جمله رشته مهندسی کامپیوتر بورسیه تحصیلی ارائه داده است. تنها شهروندان کشورهای آسیایی می توانند برای اخذ این بورسیه اقدام کنند. بورسیه تحصیلی دانشگاه NUS تمام هزینه های تحصیلی و زندگی را پوشش می‌دهد. داوطلبان باید از توانایی های بالقوه ای برخوردار باشند و دارای سابقه تحصیلی عالی باشند. همچنین در دوره دبیرستان نمرات بسیار خوبی را کسب کرده باشند. این بورسیه تحصیلی دانشجویان را از پرداخت شهریه معاف می کند. سالانه 6000 دلار سنگاپور به عنوان کمک هزینه زندگی برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. همچنین هزینه اولین بلیط سفر به سنگاپور در آغاز دوره تحصیلی و هزینه بلیط برگشت در پایان دوره تحصیلی توسط این دانشگاه پرداخت می‌شود. هزینه خوابگاه دانشجویی هم توسط دانشگاه ملی سنگاپور پرداخت می‌شود. بنابراین دانشجویان می‌توانند با اخذ این بورسیه از تمام هزینه‌های تحصیلی و زندگی درکشور سنگاپور معاف شوند.

واحدهای درسی مشترک

رشته مهندسی کامپیوتر زیر شاخه‌ها و گرایش‌های فراوانی دارد. همچنین بسیاری از رشته‌ها مانند مهندسی برق، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات رابطه نزدیکی با مهندسی کامپیوتر دارند. اکثر این رشته واحدهای درسی مشترکی را با یکدیگر دارند و به همین دلیل دانشجویان می‌توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر به رشته‌های دیگر تغییر رشته دهند. دانشجویان این رشته‌ها علاوه بر گذراندن واحدهای درسی تخصصی خود باید واحدهای مشترک این رشته‌ها را هم مطالعه کنند. در ادامه دروس و واحد‌های درسی مشترک رشته‌های مربوط به مهندسی کامپیوتر را معرفی می‌کنیم.

دروس و واحد های درسی مشترک

 اصول کامپیوتر، اصول سیستم‌های کامپیوتری، ساختمان داده‌ها و الگوریتم‌ها، مدارهای منطقی، ریاضیات مهندسی، طراحی و تحلیل الگوریتم‌ها، منطق، برنامه ریزی خطی و شبکه‌ای، پایگاه داده‌ها، اصول سیستم‌های عامل، هوش مصنوعی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، زبان‌های برنامه نویسی، شبکه‌های کامپیوتری، آزمایشگاه شبکه‌های کامپیوتری، سیستم‌های عامل، آزمایشگاه سیستم های عامل، نظریه محاسبات، امنیت شبکه، کامپایلر، تحلیل و طراحی سیستم، سیستم‌های خبره، اصول طراحی نرم‌افزار، مدیریت کنترل پروژه، مبانی فناوری اطلاعات، اصول فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مهندسی اینترنت، طراحی زبان‌های برنامه سازی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، سیستم‌های چند رسانه‌ای، مدارهای الکترونیکی، سیستم‌های کنترل خطی، آمار و احتمال مهندسی، الکترونیک دیجیتال، معماری کامپیوتر، امنیت سیستم‌های پایه، مبانی شبکه‌های بی‌سیم، نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها، سیگنال‌ها و سیستم ها و ...

دروس نام برده شده جزو دروس اصلی و مشترک رشته های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و انواع گرایش‌های آن‌ها هستند.

آزمون‌های مرتبط با رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف از آن‌ها آزمون ورودی می‌گیرند و در بعضی مواقع از آن‌ها برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. اکثر دانشگاه‌های انگلیس مانند آکسفورد برای رشته مهندسی کامپیوتر آزمون ورودی برگزار نمی کنند و فقط با آن‌ها به صورت حضوری یا غیرحضوری مصاحبه می‌کنند. اما تمام داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند. برخی از دانشگاه‌ها در آمریکا و کانادا از داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری می خواهند در آزمون جی آر ای شرکت کنند. نمره‌ای که داوطلبان در این آزمون‌ها کسب می‌کنند برای دانشگاه‌ها بسیار مهم است و در پذیرش دانشجو نقشی کلیدی دارد. در ادامه به بررسی آزمون‌های SAT و ACT و GRE می‌پردازیم.

آزمون SAT

SAT یک آزمون ورودی است که توسط بیشتر دانشکده‌ها و دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برای ارزیابی علمی یک دانشجو استفاده می‌شود. SAT یک تست چند گزینه ای است و داوطلبان حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه برای پاسخگویی به سوالات زمان دارند. هدف SAT بررسی و اندازه گیری آمادگی یک دانش‌آموز دبیرستانی برای ورود به دانشگاه است. مسئولان پذیرش دانشگاه‌ها نمرات آزمون را در کنار معدل دبیرستان، کلاس‌هایی که داوطلب در دوره دبیرستان شرکت کرده است، توصیه نامه معلمان یا مربیان، فعالیت های فوق برنامه، مصاحبه های پذیرش و مقالات شخصی بررسی می‌کنند. در کل، هرچه در SAT نمره بالاتری کسب کنید، شانس قبولی شما در دانشگاه‌ها بیشتر می شود. آزمون SAT مهارت‌های ریاضی، خواند و نوشتن (اختیاری) دواطلبان را ارزیابی می‌کند. نمره قابل قبول در آزمون SAT در هردانشگاه متفاوت است. داوطلبان باید با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از نمره مورد قبول دانشگاه برای این آزمون، مطلع شوند.

آزمون ACT

ACT یک آزمون ورودی استاندارد است که مهارت‎های دانش آموزان را در پنج زمینه اصلی: انگلیسی، ریاضی، خواندن، علوم و نوشتن (اختیاری) اندازه گیری می کند. ACT از چهار بخش چند گزینه ای -انگلیسی، ریاضی، خواندن و علوم- و یک بخش تشریحی (اختیاری) - نوشتن تشکیل شده است. کل زمان تست 2 ساعت و 55 دقیقه بدون بخش اختیاری نوشتن و 3 ساعت و 35 دقیقه با بخش اختیاری نوشتن است.

آزمون GRE

GRE یک امتحان استاندارد چند گزینه‌ای رایانه‌ای است که اغلب برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در سطح جهان مورد نیاز است. مسئولان پذیرش دانشگاه‌ها نمره GRE داوطلب و سابقه تحصیلی وی را بررسی می‌کنند تا آمادگی شما را برای شرکت در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی ارزیابی کنند.

بسیاری از دانشگاه‌ها پس از بررسی مدارک داوطلبان از آن‌ها برای شرکت در مصاحبه دعوت می‌کنند و در طول مصاحبه دانشجویان را از نظر علمی مورد ارزیابی قرار مي‌دهند.

مجوز کار با مدرک

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

دانشجویان مهندسی کامپیوتر می‌توانند پس از پایان دوره تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر می‌توانند پس از فارغ التحصیل شدن به راحتی کار پیدا کنند و مدت زمان اقامت خود را افزایش دهند. شرایط اخذ ویزای کاری پس از اتمام تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است. در ادامه شرایط اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کشورهای مختلف بررسی می‌شود.

کانادا

دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ التحصیلی برای اخذ ویزای PGWPP اقدام کنند. دانشجویان تا 90 روز پس از فارغ‌التحصیلی اجازه دارند برای اخذ این ویزا اقدم کنند. داشتن پیشنهاد کاری برای اخذ ویزای PGWPP ضروری نیست. مدت اعتبار این ویزا حداکثر سه سال است.

انگلستان

در کشور انگلستان دو نوع ویزا کاری برای دانشجویان بین المللی که فارغ التحصیل شده‌اند وجود دارد: 1. ویزای Tire 2  2. ویزای Tire 4.

ویزای Tire 2 متدوال ترین ویزای کار در بین دانشجویان است. دانشجویانی که تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه‌های انگلیس به پایان رسانده‌اند و از طرف یک کارفرمای معتبر در انگلیس پیشنهاد کاری دارند می‌توانند برای اخذ این ویزا اقدام کنند. حداقل حقوق کار پیشنهادی باید 30000 دلار در سال باشد، در غیر این صورت ویزای کار صادر نمی‌شود. مدت اعتبار این ویزا 5 سال است.

ویزای Tire 4 مخصوص دانشجویان فارغ‌التحصیل دکتری است. این ویزا به دانش آموختگان دوره دکتری این فرصت را می‌دهند که تا 12 ماه در کشور انگلستان در جست و جوی کار باشند.

آمریکا

ویزای F1 یکی از ویزاهای دانشجویی آمریکا است که به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد پس از اتمام دوره تحصیلی خود به مدت 12 ماه در آمریکا بمانند و در جست و جوی کار باشند. دانشجویانی که در یکی از رشته‌های مهندسی مانند مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده‌اند می توانند به مدت 29 ماه پس از فارغ‌التحصیلی در آمریکا بمانند و شغلی متناسب با رشته خود پیدا کنند و سپس ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند.

مهندسی کامپیوتر در کشورهای مختلف

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود و حتی در بعضی کشورها هزینه تحصیل در دانشگاه رایگان است. یکی دیگر از فاکتور‌های مهم برای تحصیل در خارج از کشور هزینه زندگی است. هزینه زندگی در برخی کشورها مانند آمریکا و انگلیس بسیار بالا است و در کشورهایی همچون آلمان و ترکیه مقرون به صرفه است. در ادامه هزینه‌های تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر و هزینه زندگی را در کشورهای مختلف بررسی می‌کنیم.

مهندسی کامپیوتر در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در کشور آمریکا نسبت به کشورهای دیگر نسبتا بالا است. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های مختلف آمریکا متفاوت است اما به طور میانگین هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در آمریکا بین 47000 تا 73000 دلار در سال است. دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می‌کنند باید هزینه‌های زندگی خود را نیز تامین کنند. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در آمریکا 1000 دلار در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 900 تا 1000 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

مهندسی کامپیوتر در کانادا

دانشگاه‌های کانادا از اعتبار علمی بسیار خوبی در جهان برخوردارند و سالانه دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا با یکدیگر رقابت می‌کنند. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه کانادا به طور میانگین 30742 دلار کانادا است. هزینه زندگی در کشور کانادا ماهانه 1320 دلار کانادا خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 50 تا 100 دلار در ماه

مهندسی کامپیوتر در انگلستان

نام دانشگاه‌های انگلستان در بین بهترین دانشگاه‌های مهندسی جهان به چشم می‌خورد. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در انگلستان حدود 32000 تا 35000 پوند در سال است. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ انگلستان مانند لندن بسیار بالاست. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در انگلیس ماهانه حدود 1000 پوند است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 تا 60 پوند در ماه

مهندسی کامپیوتر در فرانسه

اکثر دانشگاه‌های برتر فرانسه رشته مهندسی کامپیوتر را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می دهند. شهریه دانشگاه‌های دولتی فرانسه در رشته مهندسی کامپیوتر برای دانشجویان غیر اروپایی 2770 یورو در سال در مقطع کارشناسی، 3770 یورو در سال  در مقطع ارشد 380 یورو در سال و در مقطع دکتری است. هزینه زندگی در کشور فرانسه به طور میانگین 850 تا 1000 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی در فرانسه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 300 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی:  30 تا 50 یورو در ماه

مهندسی کامپیوتر در آلمان

هزینه تحصیل در کشور آلمان در تمام مقاطع و رشته های تحصیلی رایگان است. دانشجویان می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های آلمان در رشته مهندسی کامپیوتر به صورت رایگان تحصیل کنند. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. میانگین هزینه زندگی در آلمان 850 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 250 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 94 یورو در ماه

مهندسی کامپیوتر در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه برنامه های تحصیلی زیادی را در حوزه رشته مهندسی کامپیوتر ارائه می‌دهند. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه 300 تا 1500 دلار در سال است. تحصیل به زبان ترکی در دانشگاه های دولتی ترکیه 300 تا 800 دلار در سال است و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه 600 تا 1500 دلار در سال است. هزینه زندگی در ترکیه به طور میانگین 2000 تا 3000 لیر در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 1000 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 400 لیر در ماه 

مهندسی کامپیوتر در سوئیس

هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در کشور سوئیس به طور میانگین 1200 تا 2000 فرانک سوئیس در سال است. دانشگاه زوریخ سوئیس یکی از بهترین دانشگاه های مهندسی جهان محسوب می‌شود و رشته های زیادی را در حوزه مهندسی کامپیوتر ارائه می‌دهد. میانگین هزینه زندگی در کشور سوئیس 1400تا 2000 فرانک سوئیس در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در سوئیس:

 • اجاره بها: 500 تا 900 فرانک در ماه
 • خورد و خوراک: 327 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 65 فرانک در ماه

مهندسی کامپیوتر در هلند

کشور هلند جزو کشورهای پیشرو در علوم کامپیوتر به شمار می‌رود. دانشگاه‌های زیادی در هلند رشته مهندسی کامپیوتر را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های هلند 15000 تا 20000 یورو در سال است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در هلند از 700 تا 1500 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در هلند:

اجاره بها خوابگاه: 350 تا 500 یورو در ماه

خورد و خوراک: 170یورو در ماه

حمل و نقل: 40 تا 80 یورو در ماه

مهندسی کامپیوتر در سنگاپور

نام دو دانشگاه از سنگاپور در بین برترین دانشگاه‌های مهندسی جهان به چشم می‌خورد. دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور (NTU) و دانشگاه ملی سنگاپور (NUS) جزو ده دانشگاه برتر جهان در حوزه مهندسی و تکنولوژی هستند. هزینه تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های سنگاپور به طور میانگین 20000 تا 45000 دلار سنگاپور در سال است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در سنگاپور750 تا 2000 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در سنگاپور:

 • اجاره بها خوابگاه: 200 تا 700 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 تا 450 دلار در ماه
 • حمل و نقل: 50 تا 100 دلار در ماه

مهندسی کامپیوتر در چین

دانشگاه چینهوا در چین بر اساس رتبه بندی QS دهمین دانشگاه برتر مهندسی در جهان به شمار می‌رود. از این رو دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه با یکدیگر رقابت می‌کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های چین برای رشته مهندسی کامپیوتر به طور میانگین 53000 یوآن چین است. هزینه زندگی دانشجویی در چین برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی در چین 4000 تا 7000 یوآن در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در چین:

 • اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 3000 یوآن در ماه
 • خورد و خوراک: 1500 یوآن در ماه
 • حمل و نقل: 105 یوآن در ماه

کشورهای متقاضی کار برای رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

امروزه ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و به همین دلیل به رشته‌هایی همچون مهندسی کامپیوتر برای پیشبرد انواع صنعت‌ها نیاز داریم. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در جهان به دنبال جذب مهندسان کامپیوتر هستند. آمریکا و کشورهای اروپایی مانند آلمان جزو کشورهای متقاضی برای جذب نیروی مهندس کامپیوتر در تمامی گرایش‌ها هستند. اکثر کشورها با کمبود نیروی متخصص در گرایش‌های رشته مهندسی کامپیوتر مواجه هستند و به همین دلیل سعی می‌کنند از سراسر جهان متختصصان ماهر در رشته مهندسی کامپیوتر را جذب کنند. کشورهایی که بیشترین تقاضا را برای جذب نیروی کار متخصص در حوزه رشته مهندسی کامپیوتر دارند عبارتند از: بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند، روسیه، جمهوری اسلواکی، سوئد، انگلیس، کانادا، آمریکا، ژاپن،کره و ...

در بین گرایش‌های مختلف مهندسی کامپیوتر، مهندسان نرم افزار و توسعه دهندگان نرم افزار بیشترین پیشنهاد شغلی را در سراسر جهان دارند و حدود 24 کشور پیشرفته و در حال توسعه در جهان به دنبال جذب مهندسان نرم افزار و توسعه دهنگان نرم افزار هستند. مهندسان کامپیوتر می توانند در بین کشورهای انگلیسی زبان بیشترین فرصت های شغلی را در ایالات متحده، انگلستان (لندن)، ایرلند، هلند (آمستردام)، سوئیس، بلژیک، نیوزیلند و استرالیا پیدا کنند. اما وقتی در مورد ملل غیر انگلیسی زبان صحبت می‌کنیم، داستان تغییر می‌کنند. ژاپن به طرز چشمگیری در حوزه مهندسی و علوم کامپیوتر در حال رشد است. شرکت‌های فناوری اطلاعات در کشورهای روسیه و چین به سرعت در حال رشد هستند و هند، کشورهای آسیای جنوب شرقی (سنگاپور و اندونزی) و کره جنوبی (سئول) سایر بازارهای محبوب و رو به رشد هستند. مهندسان کامپیوتری که قصد دارند در یکی از کشورهای خارجی مشغول به کار شوند می‌توانند از طریق جست‌وجو در کاریابی‌های بین المللی از فرصت‌های شغلی کشورهای مختلف باخبر شوند.

درآمد ماهیانه مهندسی کامپیوتر

مهندسان کامپیوتر با هر تخصصی که داشته باشند از درآمد بسیار خوبی برخوردارند. ممکن است درآمد میانگین برخی از تخصص‌های مهندسی کامپیوتر بیشتر از دیگر تخصص‌ها باشد اما به طور کلی درآمد یک مهندس کامپیوتر از میانگین درآمد مشاغل دیگر بسیار بالاتر خواهد بود. مهندسان کامپیوتر در کشورهای مختلف درآمد متفاوتی دارند. اکثر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به دلیل نیاز شدید به این حرفه حقوق بسیار خوبی را برای مهندسان کامپیوتر در نظر می‌گیرند تا بتوانند آن‌ها را جذب کنند و با استفاده از دانش آن‌ها کسب و کار خود را گسترش دهند. در ادامه به بررسی درآمد میانگین مهندسان کامپیوتر در کشورهای مختلف جهان می پردازیم. متوسط حقوق یک مهندس کامپیوتر در ایالات متحده 102450 دلار در سال است که 106٪ بالاتر از میانگین ایالات متحده است.

حقوق ماهیانه مهندسان کامپیوتر در آمریکا حدود 8000 دلار است. برخی از شهرها و ایالت‌های آمریکا حقوق بیشتری را برای حرفه مهندسی کامپیوتر در نظر می گیرند. شهرهای سان فرانسیسکو، سان خوزه، نیویورک، واشنگتن دی سی، بروکلین، بوستون، شیکاگو، لس آنجلاس، دالاس و فیلادلفیا بیشترین میزان حقوق را ارائه می‌دهند. کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، اپل، لینکدین، فیسبوک، مایکروسافت، آمازون و ... بیشترین میزان حقوق را برای مهندسان کامپیوتر در نظر گرفته‌اند.

کشور آمریکا یک مرکز بسیار مهم برای اشتغال در رشته مهندسی کامپیوتر به شمار می‌رود و مهندسان کامپیوتر از سراسر جهان سعی می‌کنند جذب شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ در آمریکا شوند.

درآمد ماهانه مهندسان کامپیوتر (گرایش توسعه نرم افزار) به طور میانگین در دیگر کشورهای جهان به صورت زیر است:

مهندسان کامپیوتر (گرایش نرم افزار) بیشترین درآمد را در کشورهای نام برده شده دارند. باید در نظر داشته باشید که درآمد تخصص های دیگر مانند تخصص امنیت شبکه، هوش مصنوعی، سخت افزار و ... ممکن است متفاوت باشد. همچنین مدرک تحصیلی بر روی میانگین حقوق مهندسان کامپیوتر تاثیر مستقیم می‌گذارد. افرادی که مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر دارند به نسبت حقوق بسیار کمتری از فردی که در این رشته مدرک ارشد یا دکتری دارد، می‌گیرند. بنابراین هر چه میزان تحصیلات شما بالاتر باشد به همان نسبت حقوق بیشتری هم دریافت خواهید کرد. همچنین سابقه کاری هم می‌تواند نقش پررنگی را در میزان درآمد یک مهندس کامپیوتر داشته باشد.

مشاوره پذیرش رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر داوطلبان باید دارای رزومه تحصیلی قوی باشند. داشتن مدرک دیپلم با معدل بالا، کسب رتبه خوب در آزمون سراسری کنکور و داشتن مدرک آیلتس و تافل می‌تواند شانس شما را برای اخذ پذیرش زیاد کند. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها ورودی دارند و دانشجویان باید علاوه بر ارائه مدارک خود در این آزمون‌های ورودی شرکت کنند. همچنین اگر قصد دارید در یکی از دانشگاه‌های ایالت متحده تحصیل کنید باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنید و نمره قابل قبولی را در یکی از این آزمون‌ها کسب کنید. مسئولان پذیرش دانشگاه پس از بررسی مدارک ارسال شده ممکن است از شما برای شرکت در مصاحبه دعوت کنند. اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی آسان‌تر است. برای اخذ پذیرش در دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند و مدرک آیلتس یا تافل داشته باشند. دانشجویان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر، در آزمون GRE شرکت کنند و نمرات خوبی را در این آزمون کسب کنند. هر چه نمره داوطلب در این آزمون بالاتر باشد شانس اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها بیشتر می شود.

دانشجویانی که یک مقاله علمی پژوهشی نوشته باشند شانس بیشتری در اخذ پذیرش دارند. اکثر دانشگاه های معتبر جهان برای پذیرش دانشجویان بین المللی در مقطع تحصیلات تکمیلی مصاحبه برگزار می کنند و از دانشجویان برای شرکت در مصاحبه حضوری یا مصاحبه آنلاین دعوت می‌کنند.

تاریخ روز مصاحبه از قبل مشخص شده است و به دانشجویان درباره زمان برگزاری مصاحبه اطلاع‌رسانی می‌شود. داوطلبان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر معدل بالایی در دوره تحصیلی قبلی داشته باشند. برای مثال معدل های 14 به بالا در مقطع کارشناسی، برای ورود به دوره کارشناسی‌ارشد قابل قبول می‌باشند اما دانشجویانی که معدل 16 به بالا دارند در اولویت هستند. البته دانشگاه‌ها تنها به معدل داوطلبان توجه نمی‌کنند و فاکتورهای دیگری را هم مد نظر قرار می‌دهند. اکثر دانشگاه‌ها برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی محدودیت سنی ندارند اما هر چه فاصله دوره های تحصیلی کمتر باشد شانس اخذ پذیرش بالاتر خواهد بود.

ویزا

رشته مهندسی کامپیوتر در خارج

شهروندان برخی از کشورها برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به ویزا ندارند. برای مثال شهروندان عضو اتحادیه اروپا برای سفر به کشورهای اروپایی نیازی به ویزا ندارند. اما اکثر کشورهای آسیایی برای ورود به کشورهای دیگر به ویزا نیاز دارند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج نیاز به ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی دارند. به طور کلی دو نوع ویزای تحصیلی داریم: 1. ویزای تحصیلی کوتاه مدت 2. ویزای تحصیلی بلند مدت. ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دانشجویانی مناسب است که باید برای انجام پروسه ثبت در دانشگاه حضور داشته باشند. ویزای تحصیلی بلند مدت برای دانشجویانی مناسب است که می خواهند به مدت چند سال در دانشگاه کشور مقصد تحصیل کنند. اکثر دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنند.

روند اخذ ویزای تحصیلی می تواند پیچیده باشد. در حقیقت پروسه اخذ ویزای تحصیلی کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. اخذ ویزای تحصیلی برخی کشورها مانند آمریکا سخت تر و اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی مانند روسیه و چین راحت تر است. دانشجویان باید پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور مورد نظر اقدام کنند. متقاضیان باید پس از تکمیل فرم ثبت نام و آماده کردن مدارک مورد نیاز، برای انجام مصاحبه به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر مراجعه کنند. در سال های اخیر به دلیل افزایش متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، ویزاهای تحصیلی به یکی از پرطرفدارترین انواع ویزا تبدیل شده است. به همین دلیل دانشجویان باید سریعا پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی را آماده کنند و به صورت آنلاین برای مصاحبه حضوری وقت بگیرند زیرا ممکن است به دلیل بالا بودن تقاضا وقت مصاحبه سفارت و یا کنسولگری زود پر شود. برخی از شرایط اخذ ویزای تحصیلی در بین کشورهای مختلف یکسان خواهد بود. شرایط و مدارک عمومی مورد نیاز برای  اخد ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل تا شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • اثبات تمکن مالی ( دانشجویان باید با ارائه مدارکی ثابت کنند که می توانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را در کشور مورد نظر تامین کنند.)
 • نداشتن گپ تحصیلی (نباید بین دوره های تحصیلی دانشجو فاصله زیادی وجود داشته باشد.)
 • دانش زبانی (داوطلب باید به زبان کشور مورد نظر مسلط باشد)
 • دو قطعه عکس (در فرمت عکس پاسپورت)
 • مدرک پذیرش تحصیلی از طرف یک دانشگاه خارجی
 • قرارداد خوابگاه یا اجاره نامه محل سکونت
 • مدارک تحصیلی دوره های قبلی
 • عدم سوءپیشینه
 • مقایسه رشته مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر

آن دسته از دانشجویانی که نخبه بوده و در کار تحقیقات و مقاله موفق‌تر بوده و قصد ادامه تحصیل در  خارج از کشور را دارند، بهتر است از نحوه‌ی پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور آگاهی کاملی داشته باشند. ازاین‌رو پیشنهاد می‌شود تا با اساتید خود که در خارج از کشور ادامه تحصیل داده‌اند، مشورت کرده تا با راه‌های اخذ پذیرش آشنا شوند. یکی دیگر از راه حل‌های آشنایی با روش اخذ پذیرش این است که به موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کرده و از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرند.

با این حال ما روش‌هایی را به شما به طور مختصر معرفی خواهیم کرد؛ اما با این حال از کمک گرفتن از وکلای مجرب و مشاوران موسسه‌های مهاجرتی در این خصوص غافل نشوید.

 

 

مشاوره تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 27,436 نمایش

نظرات

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱