x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته حقوق در خارج

حقوق چیست؟

حقوق چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته حقوق پرکاربردترین و پرطرفدارترین رشته در گروه علوم انسانی محسوب می شود که بسیاری از دانش آموزان نخبه برای تحصیل در این رشته وارد رشته علوم انسانی می شوند. این رشته به بررسی تمامی روابط اجتماعی که بین انسان ها و حکومت ها برقرار است می پردازد، در واقع رشته ی حقوق بن مایه‌ی اصلی مقرارت و قوانین یک کشور بوده و بدون وجود آن با یک جامعه ی ناهنجار و جنگل وار روبرو می‌شویم. یک دانشجوی رشته حقوق با قوانینی که مربوط به روابط بین فردی است، آشنا شده و بعد از فراگیری این قوانین می تواند برای احقاق حق افراد تلاش نماید. روابط بین افراد یک جامعه مختلف بوده و با توجه به روابطی که بین انسان ها برقرار است، حقوقی نیز بر این روابط حاکم خواهد بود که یک حقوقدان می تواند افراد را از قوانین بین روابط به خوبی آگاه نماید. مثلا رابطه ی بین دو فرد در یک جامعه اگر رابطه ی تجاری باشد، برای آگاهی از نحوه ی معامله ی صحیح با یکدیگر باید با قوانین حقوق تجارت آشنایی داشته باشند. برای آشنایی با حقوق ارث باید افراد با حقوق مدنی آشنایی داشته باشند. این رشته فقط به روابط بین فردی نپرداخته و به رابطه ی بین دولت و مردم، انواع حکومت ها، قوانین حاکم بر حکومت و نحوه ی اداره ی کشور نیز می پردازد. رابطه ای بین سازمان های بین المللی و دولت ها نیز برقرار بوده که حقوق بین الملل به این روابط به خوبی می پردازد.

با توجه به این توضیحات باید گفت که حقوق در واقع  مجموعه ای منسجم از قوانین و مقرارت تصویب شده ای است که بر روابط اشخاص (که  اشخاص می توانند حقیقی یا حقوقی باشند) در یک جامعه ی معین حاکم می شود و به روابط صحیح و قانونی بین افراد و سازمان ها جهت می دهد. 

چرا حقوق؟

این رشته همیشه جزء رشته هایی است که خواهان زیادی داشته و کرسی های زیادی در دانشگاه‌های مختلف جهان به این رشته تعلق دارند. اما این رشته چه جذابیتی دارد که بسیاری از افراد نخبه به سمت آن جذب شده و علاقمند به تحصیل در رشته حقوق هستند؟

شاید دلایل زیر بخشی از دلایلی باشد که باعث شده این رشته مشتاقان زیادی در جوامع مختلف داشته باشد:

چرا حقوق؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 • وکلای هر جامعه جزء افراد نخبه یک جامعه محسوب شده و از طرفی این شغل پرستیژ بالایی دارد.
 • حقوق رشته ای چالش برانگیز است و ذهن شما را حسابی درگیر می کند.
 • این رشته رشته ای پویا و جذاب بوده و افراد را دلزده و خسته نمی کند، در واقع رشته ای است که یکنواختی در آن معنی ندارد و از هر جهت چه تحصیلی و چه کاری رشته ای متنوع و پویا است.
 • افرادی که در رشته ی حقوق تحصیل می کنند، افرادی با قدرت استدلال بالا تربیت می شوند.
 • از آنجا که دانشجوی حقوق با فکر و ذهن خود خیلی درگیر می شود، قدرت تحلیل، قدرت حل مسئله و قدرت استدلال وی بالا رفته و در زندگی نیز می تواند موفق تر عمل کند.
 • مهارت های ارتباطی این افراد در طی تحصیل در این رشته قوی می شود.
 • داشتن قلمی روان و داشتن ارتباط جمعی موثر از دیگر مزیت های این رشته است.
 • بازار کار خوب و متنوع از دیگر دلایل رغبت به این رشته است.
 • این افراد مهارت کار تیمی را به خوبی فرا می گیرند.
 • این افراد نسبت به سایر افراد جامعه، در خصوص روابط بین فردی و علوم سیاسی درک روشن‌تر و بصیرتری دارند.

جایگاه حقوق

جایگاه حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته حقوق از رشته هایی است که در جامعه جایگاه ویژه ای دارد و و افراد شاغل در آن را نخبه تلقی می‌کنند. کسی که در رشته حقوق تحصیل می کند در کسوت وکیل، قاضی، مشاور حقوقی، دادیار یا  سردفتردار ظاهر می‌شود به همین سبب این رشته  از بازار کار ویژه ای برخوردار است.

بدون وجود رشته حقوق جامعه دچار هرج و مرج و بی نظمی شده و روابط بین دولت و مردم و روابط بین افراد در جامعه دچار اختلال شده و سوء استفاده های شخصی افزایش خواهد یافت.جایگاه وکیل در جامعه به قدری بالا است که طبق قوانین دیوان عالی کشور اگر دادگاهی متهمی را از اخذ وکیل منع کند، رای صادر شده از طرف قاضی اعتبار نداشته و با دخالت وکیل در پرونده رای معتبر می‌شود.

وکلا همانند قضات باید از تمامی تامینات و مصونیت های جانی برخوردار باشند و اگر فردی اقدام به تهدید و توهین به وکیلی نماید باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. نقش و جایگاه وکیل در جامعه بسیار با اهمیت است، به طوریکه حضور وکلا در جریان پرونده ها در برخی از مواقع باعث صلح بین طرفین شده و حجم پرونده های جریان یافته در دادگاه به طور قابل توجهی کاهش می یابد.هر چقدر حقوق و حقوقدان از جایگاه ویژه تر و بالاتری در جامعه برخوردار باشند، جرایم در آن جامعه با کاهش بیشتری روبرو بوده و آن جامعه اخلاق مدارتر و منظم تر خواهد بود.

دانشگاه های برتر این رشته

دانشگاه های برتر این رشته | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از نخبگان رشته حقوق تمایل دارند که در دانشگاه های مطرح جهان تحصیل نمایند؛ به همین جهت به معرفی برترین دانشگاه های رشته حقوق می‌پردازیم.

رتبه بندی دانشگاه های مطرح جهان بر اساس پارامترهای خاصی صورت می گیرد. رتبه بندی کیو اس یکی از این رتبه بندی های معتبر است؛ که دانشگاه های مطرح جهان در این لیست قرار داشته و با استناد به این لیست می توان با دانشگاه‌های مطرح هر رشته آشنا شد. بر اساس لیست کیو اس دانشگاه‌های هاروارد، آکسفورد، کمبریج، ییل، استنفورد، نیویورک، مدرسه اقتصاد و حقوق لندن، دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه شیکاگو جزء ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رشته حقوق هستند؛ البته در این بین نباید از دانشگاه های مطرحی چون کالج امپریال لندن، دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه جان هاپکینز، دانشگاه کرنل، دانشگاه میشیگان، دانشگاه دوک، دانشگاه منچستر، دانشگاه مک گیل، دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه توکیو، دانشگاه های  سئول و پکن غافل شد؛ این دانشگاه ها با ده دانشگاه نام برده رقابت سخت و فشرده ای داشته به طوریکه بعضی از سال ها این رتبه بندی تغییر پیدا می‌کند.

رتبه بندی تایمز هایر اجوکیشن نیز از دیگر رتبه‌بندی هایی است که می توان به آن استناد نمود. در این رتبه بندی دانشگاه آکسفورد در رتبه اول، دانشگاه کمبریج در رتبه دوم، دانشگاه استنفورد در رتبه سوم، دانشگاه هاروارد در رتبه ششم و دانشگاه ییل در رتبه هشتم قرار دارد.

دانشگاه بولونیا در ایتالیا رتبه چهل و هفتم، دانشگاه هایدلبرگ آلمان در رتبه سی و نهم از دیگر دانشگاه‌های مطرح حقوق هستند.

دانشگاه سوربن فرانسه، دانشگاه لومونوسوف مسکو، دانشگاه مستقل مادرید در اسپانیا از دیگر دانشگاه‌های مطرح جهان در رشته حقوق به شمار می‌روند.

رشته های مرتبط با حقوق

رشته های مرتبط با حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که بیان شد رشته حقوق به قوانین و مقررات حاکم بر جامعه، اداره کشور، انواع حکومت ها و قوانین موجود در آن حکومت می پردازد. بنابراین می توان گفت رشته هایی که این مباحث را دارند رشته‌های مرتبط با حقوق هستند.

علوم اجتماعی، علوم سیاسی، فقه و حقوق اسلامی، مطالعات خانواده، مطالعات زنان، جامعه شناسی و فلسفه علوم مرتبط با حقوق هستند.

علوم اجتماعی به انواع روابط اجتماعی و عوامل ایجاد هرج و مرج در جامعه می‌پردازد؛ به همین سبب این رشته، رشته ای مرتبط با حقوق دانسته می شود. مطالعات خانواده به مباحثی چون حقوق خانواده، حقوق زنان، وصیت و ارث، عوامل تحکیم و تضعیف بنیان خانواده می پردازد به همین سبب رشته ای مرتبط با این رشته دانسته می‌شود.

مطالعات زنان نیز به بررسی حقوق زنان در جوامع مختلف، برابری حقوق زن و مرد،  مباحث مربوط به مهریه نفقه، حق تنصیف، حق حبس و غیره می‌پردازد؛ به همین سبب رشته ای مرتبط با این رشته دانسته می‌شود. فقه و حقوق اسلامی در کنار حقوق به مباحث فقهی و دینی پرداخته و قوانین حقوقی را از منظر اسلام بررسی می‌کند به همین سبب مرتبط با حقوق خواهد بود.

یک حقوقدان مجرب باید از فن بیان بالا و روابط عمومی خوب برخوردار باشد و تا حدودی با اصول زبان بدن آشنایی داشته باشد؛ به همین سبب می‌توان گفت که حقوقدانان از نظر روانشناسی نیز قوی هستند. از آنجا که حقوقدانان باید با استدلال های منطقی و قوی به صدور رأی صحیح کمک نمایند، باید توانایی حل مسئله را نیز داشته باشند به همین سبب می‌توان گفت که روانشناسی و فلسفه نیز رشته هایی مرتبط با حقوق هستند.

میانگین درآمد ماهیانه

میانگین درآمد ماهیانه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خوشبختانه رشته حقوق از آن دسته رشته هایی است که بازار کار خوبی داشته و می‌توان از طریق این رشته به درآمد بالایی نیز دست یافت. فارغ التحصیلان رشته حقوق می‌توانند در نیروی انتظامی، اداره ثبت احوال، شرکت های خصوصی، موسسات مشاوره ای، شرکت نفت، شرکت های پیمانکاری و شرکت‌های انبوه ساز مشغول به کار شوند. حقوق این افراد در اداره جات دولتی بعد از استخدام همانند کارمندان محاسبه شده  و میانگین آن حدودا ماهی 2و نیم تا 3 میلیون تومان است. البته درآمد شرکت های خصوصی بیشتر از دولتی ها بوده و کسانی که به عنوان مشاور حقوقی در شرکت‌های خصوصی فعالیت می‌کنند؛ حقوق بعضی از آن ها به  ماهی ۵ تا ۶ میلیون نیز می‌رسد.

اگر می‌خواهید در این رشته به درآمدهای بالا برسید باید بتوانید به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری فعالیت نمایید. میانگین درآمد ماهیانه وکلا با توجه به نوع پرونده ها، تعدد پرونده ها، میزان سختی پرونده ها می‌تواند متفاوت باشد. هر چقدر که یک وکیل تجربه و سابقه کاری بیشتر داشته باشد و از طرفی میزان موفقیت پرونده‌های وی بالاتر باشند؛ می‌تواند به درآمد بالاتری دست پیدا کند. وکلای مجرب می‌توانند به دستمزد ماهی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان برسند. دستمزد وکلا در خارج از ایران بیشتر بوده به طوریکه در آمریکا می توان حقوق یک وکیل را 200 هزار دلار در سال تخمین زد. حقوق یک وکیل با تجربه در انگلستان می تواند بیش از 80 هزار پوند در سال باشد،  یک وکیل در استرالیا می‌تواند سالانه حدود ۹۰ هزار دلار درآمد داشته باشد.

حقوقدانان می‌توانند در مقام قضاوت نیز فعالیت داشته باشند، در این صورت میانگین درآمد آنها ماهیانه حدود ۱۰ تا 15 میلیون تومان است. افرادی که فارغ التحصیل رشته حقوق هستند، می‌توانند به عنوان سردفتردار نیز فعالیت داشته باشند؛ در این صورت درآمد ماهیانه آنها به طور میانگین چیزی حدود ۱۵ میلیون تومان برای شهرهای متوسط است.

 مقطع کارشناسی حقوق

 مقطع کارشناسی حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اکثرا رتبه های بالای کنکور در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل در لیسانس حقوق را انتخاب می‌کنند. بازار کار کارشناسی رشته حقوق نسبت به بسیاری از رشته های دانشگاهی در موقعیت بهتری قرار دارد؛ به همین جهت  دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر رغبت بیشتری دارند.

دانشجویان لیسانس حقوق ۱۳۵ واحد درسی را که ۹۴ واحد آن مربوط به دروس تخصصی، 6 واحد آن مربوط به دروس تخصصی اختیاری، 15 واحد آن مربوط به دروس پایه و ۲۰ واحد آن مربوط به دروس عمومی است را پاس می نمایند.

دروس مالیه عمومی، مبانی جامعه شناسی، مبانی علم اقتصاد، حقوق اساسی 1، حقوق جزای عمومی 1، زبان عربی، مقدمه علم حقوق و حقوق مدنی ۱ که مربوط به اشخاص و حمایت از محجورین است، جزء دروس پایه این رشته هستند که در دوره لیسانس حقوق دانشجویان این دروس را پاس می‌نمایند.

حقوق خصوصی، حقوق جزای عمومی، حقوق بین الملل عمومی، حقوق سازمانهای بین المللی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بشر، حقوق خانواده، حقوق تجارت، حقوق خصوصی، اصول فقه، قواعد فقه، متون فقه و زبان تخصصی از جمله دروس اختصاصی الزامی هستند.

توجه داشته باشید کسانی که تمایل دارند در کسوت وکالت مشغول فعالیت شوند؛ باید حتما دوره کارشناسی رشته حقوق را بگذرانند زیرا بدون گذراندن لیسانس حقوق حتی با وجود مدرک کارشناسی ارشد و دکترای حقوق نمی‌توان در کسوت وکالت فعالیت کرد.  

مقطع کارشناسی ارشد حقوق

مقطع کارشناسی ارشد حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ورود برای مقطع کارشناسی ارشد حقوق برای تمامی رشته ها مجاز بوده و تمامی افراد می‌توانند در ارشد حقوق حتی بدون داشتن مدرک کارشناسی مرتبط ادامه تحصیل دهند؛ اما دقت نمایید که این افراد در صورتی که مدرک کارشناسی حقوق نداشته باشند نمی توانند در آزمون وکلا شرکت نمایند.

رشته حقوق در ۱۲ گرایش حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق تجارت بین الملل، حقوق خانواده، حقوق محیط زیست، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق بین الملل، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق ارتباطات و حقوق مالکیت فکری ارائه می‌شود.

حقوق عمومی در اسلام، مبانی حقوق عمومی، بین المللی عمومی، اساسی تطبیقی، اداری ایران، حقوق اداری تطبیقی، متون حقوق عمومی به زبان خارجی، سمینار و پایان نامه، حقوق مالی و حقوق کار از دروس تخصصی فوق لیسانس حقوق عمومی هستند.

حقوق مدنی ۱ و۲، متون فقه، اصول فقه، قواعد فقه، حقوق  بین الملل خصوصی و حقوق تجارت، داوری بین المللی، متون حقوق خصوصی به زبان خارجی، سمینار و پایان نامه از درس های تخصصی فوق لیسانس حقوق خصوصی است.

حقوق قراردادها، حقوق تجارت بین الملل و مالکیت فکری، متون حقوقی، تعارض قوانین در زمینه مالکیت فکری، حقوق مالکیت ادبی و هنری 1و۲، حقوق مالکیت صنعتی 1و ۲، رایانه و ارتباطات جدید، ضمانت اجرای مالکیت فکری، حقوق زیست فناوری، ثبت مالکیت فکری، حقوق اموال، حقوق اینترنت و تجارت الکترونیک، حقوق انتقال تکنولوژی و دانش فنی، مبانی نظری و فقهی مالکیت فکری و حقوق بشر، داوری بین المللی و حل و فصل اختلافات مالکیت فکری، فلسفه حقوق مالکیت فکری، رقابت تجاری و اسرار تجاری، مبانی  فنی ناظر به رایانه ها و انتقال داده ها از دروس اختصاصی فوق لیسانس حقوق مالکیت فکری است. افراد فارغ التحصیل در این رشته می‌توانند به عنوان مشاور حقوقی در شرکت های دانش بنیان فعالیت نمایند.

دکتری حقوق

مقطع دکتری حقوق در گرایش های مختلف ارائه می شود؛ به طور جداگانه به برخی  از گرایش‌ها پرداخته می شود.

حقوق خصوصی:

دکتری حقوق خصوصی یکی از گرایش های دکتری حقوق به شمار می رود که به روابط بین اشخاص در یک جامعه می پردازد. این روابط می تواند روابط خانوادگی و روابط تجاری باشد و یا شامل تعهداتی شود که افراد به یکدیگر دارند.

افراد زیر می‌توانند در دوره دکتری حقوق خصوصی شرکت نمایند:

 • افرادی که مدرک لیسانس آنها حقوق و رشته های مرتبط با این رشته باشد. ( حتی با داشتن مدرک ارشد غیر مرتبط)
 • افرادی که کارشناسی ارشد آن ها تمامی گرایش‌های حقوق است.
 • افرادی که در دوره ارشد در رشته های فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق جزا، فقه و حقوق خانواده، فقه و حقوق خصوصی تحصیل کرده اند؛ مجاز به شرکت در دوره دکتری حقوق خصوصی هستند.

حقوق بین الملل:

حقوق بین الملل از گرایش های پرطرفدار در دوره دکتری حقوق است که افراد نخبه این رشته تمایل زیادی به تحصیل در این گرایش دارند.    

مباحثی که در این رشته تدریس می شود، آیین و مقرراتی است که بر روابط بین کشورها و روابط بین سازمان های بین المللی و کشورها برقرار است. شرط موفقیت در دوره دکتری حقوق بین الملل تسلط بر زبان انگلیسی است، به همین سبب افرادی که در این زبان تسلط کافی ندارند، امکان رد شدن در مصاحبه حضوری این رشته برای آن ها بالا خواهد بود. به همین سبب توصیه می شود، قبل از شروع دکتری حقوق بین الملل به زبان انگلیسی تسلط پیدا نمایید.

دکتری حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

افرادی که در تمامی گرایش های حقوق دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، افرادی که در تمامی گرایش‌های علوم سیاسی کارشناسی ارشد دارند و افرادی که در رشته فقه و حقوق اسلامی مدرک ارشد دارند و یا افرادی که در رشته کارشناسی حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و رشته های مرتبط دارای مدرک هستند در صورت داشتن مدرک ارشد غیر مرتبط نیز می توانند در آزمون دکتری حقوق بین الملل شرکت نمایند.

دکتری حقوق جزا و جرم شناسی:

جزا و جرم شناسی از پرطرفدارترین گرایش های دکتری حقوق به شمار می رود. در این گرایش به بررسی علوم جنایی چون علوم جنایی حقوقی، علوم جنایی تجربی، سیاست جنایی و کیفر شناسی پرداخته می شود.

حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، آیین دادرسی کیفری، جزا و جرم شناسی و علم اداره زندان‌ها از مباحث مهم این رشته است.

این رشته به صورت اختصاصی  و با جزئیات انواع جرائم و کیفرها را بررسی می کند.

دکتری حقوق به نسبت بسیاری از رشته ها موقعیت کاری بهتری داشته و فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان مدرس و استاد دانشگاه، عضو هیئت علمی در رشته حقوق، مشاور حقوقی وزارت خانه ها، مراجع قضایی و کانون وکلا مشغول به کار شوند.

گرایش ها و زیر مجموعه های حقوق

گرایش ها و زیر مجموعه های حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته حقوق در مقاطع بالاتر از لیسانس حقوق به گرایش های مختلفی تقسیم بندی می شود، هر کدام از این گرایش ها به طور تخصصی و مفصل در خصوص مباحث حقوقی حاکم بر بخش معینی از جامعه بحث می‌کند. به همین سبب گرایش ها توضیح داده می‌شود.

حقوق مالکیت فکری: این گرایش از حقوق شامل مالکیت ادبی و هنری و مالکیت صنعتی است. این نوع گرایش در خصوص حق مادی و معنوی پدید آورندگان یک اثر فکری بحث می‌کند. در واقع این گرایش از حقوق برای حمایت از مبتکران و نوآوران و مخترعان به وجود آمده است. حق ثبت اختراع، ثبت علائم تجاری، حق کسب و پیشه، حق ثبت و انتشار اثر، حق تالیف از جمله حقوقی است که در این گرایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آثار علمی، نمایشی، موسیقیایی، آثار ادبی، تولید و ثبت برند، کشف یک پدیده علمی، آوا نگاشت ها از جمله حوزه هایی هستند که تحت حمایت حقوق مالکیت فکری قرار دارند. در واقع این گرایش از حقوق باعث می‌شود تا پدید آورندگان آثار فکری بتوانند از اثر خود در چهارچوب قوانین سود ببرند و از سوء استفاده‌های شخصی در این حوزه جلوگیری شود.

حقوق محیط زیست: این گرایش از حقوق گرایشی جدید بوده که در دانشگاه شهید بهشتی ایران نیز تدریس می‌شود. بررسی و تحلیل قوانین حاکم بر محیط زیست، نقد و بررسی قوانین حاکم بر محیط زیست، آشنایی با سازمان های بین المللی حفاظت از محیط زیست، ایجاد یک بستر مناسب برای حفاظت از محیط زیست در سطح  بین المللی از جمله اهداف تاسیس این گرایش از حقوق به شمار می‌روند. حقوق حفاظت از آبها، حقوق حفاظت از پوشش های گیاهی، حقوق حفاظت از جانوران، حقوق حفاظت از هوا، حقوق انرژی و صنعت، مسئولیت بین المللی ناشی از خسارت‌های زیست محیطی از جمله دروس تخصصی فوق لیسانس حقوق محیط زیست هستند.

حقوق نفت و گاز: این گرایش از گرایش های جدید و پرطرفدار رشته حقوق محسوب می‌شود. این رشته در مقطع دکتری در گرایش های حقوق نفت و گاز و حقوق تجارت و سرمایه گذاری بین المللی ارائه می‌شود.

حقوق تجارت بین الملل پیشرفته، حقوق نفت و گاز پیشرفته، حقوق تطبیقی قراردادها، حل و فصل اختلافات و دعاوی در صنعت نفت و گاز، فقه استدلالی نفت و گاز دروس تخصصی الزامی در گرایش حقوق نفت و گاز هستند.

حقوق بیمه در صنعت نفت و گاز، حقوق حمل و نقل در صنعت نفت و گاز، قراردادهای مشارکت در صنعت نفت و گاز از جمله دروس تخصصی در گرایش تجارت و سرمایه گذاری بین المللی در صنعت نفت و گاز هستند.

حقوق تجارت بین الملل: این گرایش از حقوق که در مقطع ارشد و بالاتر ارائه می شود از گرایش‌های بسیار کاربردی این رشته است. این گرایش به بررسی و تحلیل روابط تجاری افراد در سطوح بین المللی و فراتر از مرزهای داخلی یک کشور می پردازد. داوری بازرگانی بین المللی، آشنایی با حقوق سازمان‌های بین‌المللی فعال در عرصه تجارت جهانی مانند سازمان تجارت جهانیwto، حل و فصل دعاوی تجاری در عرصه بین الملل و قراردادهای بین الملل بخشی از دروس تخصصی این گرایش محسوب می‌شوند.گرایش های حقوق به همین چند مورد ختم نشده و موارد بسیار متنوعی را در بر می‌گیرد.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند دغدغه ی زبان است. کسب نمره بالا در زبان یکی از شرایط اصلی مهاجرت تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی خواهد بود. به همین سبب بهتر است با زبان تحصیل در کشورهای مطرح این رشته کمی آشنا شوید.

روسیه یکی از کشورهایی است که دانشجویان حقوق برای ادامه تحصیل در آن رغبت زیادی دارند. امکان تحصیل رایگان در روسیه فراهم است. زبان تحصیل در روسیه روسی و انگلیسی است، البته دانشگاه‌هایی که اقدام به جذب دانشجویان بین المللی می‌نمایند  اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها نیز به زبان روسی تدریس می‌نمایند. خوشبختانه شرط ورود به این کشور تسلط به زبان روسی نیست و با داشتن مدرک زبان انگلیسی و کسب نمره بالاتر از ۶ در آیلتس می توان ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرد.

نروژ جزء کشورهایی است که افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌نمایند؛ با توجه به مقطع تحصیلی، زبان تحصیل در این کشور می‌تواند متفاوت باشد. اگر می خواهید برای مقطع لیسانس حقوق در نروژ اقدام نمایید بهتر است که مدرک زبان نروژی نیز داشته باشید؛ زیرا بدون داشتن مدرک زبان نروژی امکان تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ وجود ندارد. اما برای تحصیل در مقاطع بالاتر امکان تحصیل دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی وجود دارد.

زبان تحصیل در کشور های مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اتریش نیز از دیگر کشورهایی به شمار می‌رود که افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور هستند. زبان تحصیل در اتریش زبان آلمانی و انگلیسی است. اگر قصد تحصیل در اتریش را دارید و می خواهید از دانشگاه های دولتی اتریش بورسیه دریافت نمایید؛ باید به زبان آلمانی نیز تسلط داشته باشید. تحصیل در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترای حقوق در اتریش  نیازمند مدرک زبان آلمانی خواهد بود، اما برای تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی داشتن مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶ کافی است.

کشور فرانسه خصوصاً دانشگاه سوربن جزء دانشگاه های ایده آل نخبگان حقوق است. برای تحصیل در کشور فرانسه باید به زبان فرانسوی یا انگلیسی تسلط داشته باشید. اگر مدرک زبان فرانسوی ندارید، می‌توانید از دانشکده های انگلیسی زبان پذیرش بگیرید؛  اما به یاد داشته باشید که مدرک زبان فرانسه شانس شما را برای تحصیل رایگان در فرانسه بالا می برد.

اوکراین نیز از دیگر کشورهایی به شمار می‌رود که دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور تلاش زیادی می‌کنند. زبان تحصیل در اوکراین روسی و انگلیسی است. اگر می‌خواهید  شانس شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه های اوکراین بالا رود؛  می‌توانید در دوران تحصیل خود در ایران دوره‌های زبان روسی را به صورت فشرده نیز بگذرانید. اما اگر وقت کافی ندارید با تمرکز بر روی دروس تخصصی و گذراندن دوره های زبان انگلیسی می‌توانید از بیشتر دانشگاه های برتر دنیا بورسیه تحصیلی اخذ نمایید.

دانشگاه توکیو در ژاپن از برترین دانشگاه های حقوق در جهان است که با داشتن مدرک زبان ژاپنی یا انگلیسی می‌توانید از این دانشگاه بورسیه تحصیلی اخذ نمایید.

دانشگاه سئول کره جنوبی از دانشگاه های مطرح جهان در رشته حقوق است. داشتن مدرک زبان کره‌ای یا انگلیسی برای تحصیل الزامی خواهد بود. اخذ مدرک  زبان کره ای شانس شما را برای اخذ ویزا بیشتر می‌کند.

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های پیش رو برای دانشجویان ایرانی راغب برای تحصیل در خارج از کشور خواهد بود. زبان تحصیل در کشور ترکیه در دانشگاه های بین المللی انگلیس است. برای زندگی در ترکیه بهتر است که به زبان ترکی نیز تسلط داشته باشید.

زبان تحصیل در آلمان نیز آلمانی و انگلیسی است، با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانید برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان در مقطع ارشد و دکترا اقدام نمایید.  بعد از ورود به دانشگاه می‌توانید دوره‌های زبان آلمانی را گذرانده و به این زبان نیز مسلط شوید.

در خصوص مهاجرت تحصیلی دانشجویان باید نکاتی را مد نظر قرار دهند، یکی از آن نکات تحقیق جامع و کامل در خصوص زندگی در کشوری است که قصد دارند به آن مهاجرت نمایند. اگر شرایط زندگی و تحصیل در کشوری برای شما فراهم شد که زبان تحصیل در آن غیر از زبان انگلیسی بود می توانید برای پذیرش اقدام نموده و سپس در دوره های فشرده زبان شرکت نمایید. برخی از کشورها در این خصوص سختگیری نکرده و داشتن مدرک زبان آیلتس برای آن ها در هنگام پذیرش کافی است، اما پس از ورود به کشور مد نظر می توانید در دوره های فشرده زبان شرکت کرده و بعد از کسب نمره لازم می توانید اقدام به تحصیل نمایید.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خوشبختانه رشته حقوق جزء رشته هایی محسوب می‌شود که دانشجویان ایرانی در صورت کسب شرایط لازم می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کشورهای خارجی اقدام نمایند. امکان تحصیل به صورت رایگان در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، نروژ، ایتالیا، استرالیا و کانادا در رشته حقوق فراهم است. شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در رشته حقوق با توجه به مقطع تحصیلی که می خواهید در آن تحصیل نمایید؛ می تواند متفاوت باشد. شرایط کشور مورد نظر از دیگر پارامترهایی است که در اخذ بورسیه تحصیلی تاثیر گذار خواهد بود. برای آگاهی از امکان بورسیه شدن می توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه نمایید و شرایط را کامل مطالعه نمایید. امکان بورسیه شدن در رشته حقوق برای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

 برخی از کشورها شرایط ویژه ای را برای تحصیل در نظر گرفته اند؛ به عنوان مثال یکی از شرایط تحصیلی برای مقطع لیسانس کشور نروژ این است که شما حتما باید در کنکور سراسری ایران قبول شوید و یا دارای مدرک فوق دیپلم حقوق باشید و یا حداقل یک سال در دانشگاه های حقوق ایران تحصیل کرده باشید و سپس اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع لیسانس دانشگاه های نروژ نمایید.

دانشجویانی که قصد دارند برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا بورسیه تحصیلی اخذ نمایند؛ باید به معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل دقت زیادی نمایند به عنوان مثال برخی از کشورهای خارجی مدارک دانشگاه آزاد ایران را نپذیرفته و دانشجویانی را بورس می‌نمایند که مدرک تحصیلی آنها از دانشگاه‌های سراسری ایران باشد.

داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های سراسری، کسب نمره بالای زبان، داشتن مقالات پژوهشی، داشتن معدل کل بالا، داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی امکان بورس شدن را افزایش می‌دهد.

در اکثر کشورها هر چقدر که مقطع تحصیلی بالاتر رود اخذ بورسیه تحصیلی نیز سخت تر می‌شود، اخذ بورسیه در مقطع لیسانس حقوق راحت تر از اخذ بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، اخذ بورس در مقطع کارشناسی ارشد راحت تر از دکترا است.  برای اخذ بورسیه ی تحصیلی در دکترا داشتن مقاله isi الزامی خواهد بود.

در خصوص امکان بورسیه شدن در یک رشته تحصیلی باید این نکته را مد نظر قرار دهید که دانشگاه‌هایی که شما را پذیرش می‌کنند، قرار نیست تمام هزینه های زندگی شما را تقبل نماید. هزینه‌های روزمره زندگی بر عهده خود شما خواهد بود به همین سبب باید تمکن مالی خود و خانواده را در هنگام اخذ بورسیه تحصیلی به خوبی بسنجید و سپس اقدام به پذیرش نمایید، به همین سبب در خصوص هزینه‌های جاری زندگی در کشور مقصد به خوبی تحقیق نمایید.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که قبلا بیان شده رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی مرتبط ترین رشته با رشته حقوق است. کسانی که دارای مدرک کارشناسی این رشته هستند؛ می توانند در آزمون وکالت نیز شرکت کرده و در کسوت وکالت فعالیت نمایند. یکی از دلایلی که باعث شده فارغ التحصیلان این رشته بتوانند هم پای فارغ التحصیلان رشته حقوق در آزمون وکالت شرکت نمایند واحد های درسی مشترک بین این دو رشته است.

مقدمه علم حقوق، اصول فقه، حقوق اساسی، حقوق مدنی ۱، حقوق مدنی ۲، حقوق مدنی ۳، حقوق تجارت ۱ حقوق تجارت ۲، حقوق بین الملل خصوصی، جزای عمومی، آیین دادرسی مدنی، بین المللی عمومی، حقوق جزای اختصاصی۱، حقوق جزای اختصاصی 2، آیین دادرسی کیفری، حقوق کار، حقوق تطبیقی از واحدهای درسی مشترک رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و حقوق هستند.

علوم سیاسی نیز که از رشته های مرتبط با حقوق است، در دروس مبانی علم حقوق، حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین الملل خصوصی و مالیه عمومی با رشته حقوق مشترک است.

حقوق تجارت و حقوق بین الملل یکی از واحد های درسی مشترک در دوره ارشد در بین گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق بین الملل و حقوق نفت و گاز است.

قواعد فقه یکی از واحد های درسی مشترک در دوره ارشد در بین گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق تجاری اقتصادی بین المللی است.

اصول فقه یکی از درس‌های مشترک در دوره ارشد در گرایش های حقوق خانواده و حقوق خصوصی به شمار می‌رود.

حقوق تجارت در بین گرایشهای حقوق خصوصی و حقوق تجاری اقتصادی بین المللی مشترک است.

حقوق بین الملل خصوصی در بین گرایش های حقوق بین الملل، حقوق خصوصی، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی و حقوق خانواده مشترک خواهد بود. حقوق کار نیز از گرایش های مشترک حقوق کار و حقوق عمومی و حقوق بشر محسوب می‌شود.

آزمون های مرتبط با رشته حقوق

این رشته از آن دست رشته هایی است که برای ورود به بازار کار  باید در آزمون‌های مختلف شرکت کرد. برای ورود به این رشته باید در آزمون سراسری شرکت کرده و بعد از قبولی در کنکور رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی را باید برای ادامه تحصیل انتخاب کرد. فارغ التحصیلان رشته حقوق و رشته های مرتبط با آن می توانند به عنوان مشاور حقوقی، وکیل، قاضی، دادیار، بازپرس، دادستان و معاون دادستان، سردفتردار و دفتر یار مشغول به کار شوند.

آزمون وکالت: از پرطرفدارترین و پر متقاضی ترین آزمون‌ها در بین فارغ التحصیلان حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی است. برای شرکت در این آزمون باید دارای مدرک کارشناسی معتبر در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و حقوق بود. فارغ التحصیلان این رشته ها نیاز نیست که صرفاً فارغ التحصیل دانشگاه باشند بلکه فارغ التحصیلان حوزوی که در رشته های مذکور در حوزه تحصیل کرده‌اند نیز می توانند در این آزمون شرکت نمایند. در صورت قبولی در آزمون وکالت بعد از گذراندن دوره کارورزی و داشتن سن بالاتر از ۲۵ سال  می توان به عنوان وکیل فعالیت نمود.

آزمون های مرتبط با رشته حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون قضاوت: آزمون قضاوت نیز از آزمون هایی است که فارغ التحصیلان رشته لیسانس حقوق، لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی، لیسانس فقه و حقوق، فوق لیسانس پیوسته معارف اسلامی و حقوق، فوق لیسانس پیوسته معارف اسلامی و ارشاد گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی می توانند در این آزمون شرکت نمایند. افرادی که دارای مدرک سطح دو حوزه و بالاتر هستند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. افرادی که دارای مدرک سطح دو حوزه هستند باید در گرایش فقه و اصول در دوره عمومی و گرایش حقوق و قضای اسلامی در دوره تخصصی دارای مدرک باشد. آزمون قضاوت در دو مرحله تستی و تشریحی برگزار می شود. افراد بعد از قبولی وارد مرحله مصاحبه علمی شده و بعد از گذراندن مراحل گزینش وارد دوره کارآموزی شده و بعد از کسب اختبار پایان دوره می‌توانند فعالیت نمایند.

آزمون دادیاری: شرایط آزمون دادیاری دقیقاً مشابه شرایط آزمون قضاوت بوده و افراد نیز باید در آزمون قضاوت برای سمت دادیاری ثبت نام نمایند.

آزمون سردفترداری: فارغ التحصیلان رشته حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. فرق آزمون سردفترداری با بقیه ی آزمون های مرتبط با حقوق این است که فارغ التحصیلان سایر رشته ها نیز می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. البته برای شرکت سایر کارشناسی ها داشتن حداقل ۳ سال سابقه کاری به عنوان دفتریار الزامی است.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

خوشبختانه این رشته جزء رشته هایی است که اگر دانشجویان در زمان تحصیل بتوانند به دروس خود به خوبی مسلط شوند شرایط کاری فوق‌العاده‌ای در انتظار آنان خواهد بود. فارغ التحصیلان حقوق می‌توانند مجوز دفتر اسناد رسمی، مجوز دفتر ثبت ازدواج و طلاق، موسسه مشاوره حقوقی، دفتر وکالت و دفتر خدمات قضایی الکترونیکی را کسب نمایند. 

اگر فارغ التحصیلان حقوق بتوانند در آزمون سردفترداری قبول شوند می‌توانند پس از گذراندن مراحل گزینش مجوز رسمی تاسیس دفتر ازدواج و طلاق یا دفتر ثبت اسناد را بدست آورند. امتحان هر کدام از این دفاتر به صورت جداگانه‌ای برگزار می گردد. سر دفتردارانی که در شرف بازنشستگی هستند، می‌توانند فارغ التحصیلان رشته حقوق را به عنوان جانشین خود معرفی کرده و آن ها پس از مورد تایید واقع شدن توسط قوه قضاییه به عنوان سردفتردار مشغول فعالیت شوند.

مجوز سردفترداری برخی افراد نیز با قیمت بالا به افراد فارغ التحصیل رشته حقوق که مورد تایید قوه قضاییه باشند فروخته می‌شود. فارغ التحصیلان رشته حقوق با داشتن حداقل ۲۵ سال سن و ۵ سال سابقه کار حقوقی می‌توانند دفتر خدمات قضایی الکترونیک را تاسیس نمایند. فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند بعد از قبولی در آزمون وکالت و گذراندن  دوره کارورزی و اخذ پروانه وکالت با دیگر فارغ التحصیلان این رشته یک گروه سه نفره تشکیل داده و مجوز دفتر موسسه مشاوره حقوقی را اخذ نمایند.

فارغ التحصیلان رشته حقوق می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و بعد از گذراندن دوره کارورزی و اخذ پروانه وکیل پایه یک دادگستری یک دفتر وکالت برای خود تاسیس نمایند.

افرادی که در خارج از کشور مشغول تحصیل در این رشته هستند می‌توانند پس از اتمام تحصیل در صورتی که مدرک آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران باشد در آزمون های فوق شرکت کرده و بعد از قبولی مجوز‌های لازم را اخذ نمایند. علاوه بر مشاغل ذکر شده، مشاغل دیگری برای فارغ التحصیلان این رشته در اداره جات دولتی فراهم است.

حقوق در کشور ایتالیا

حقوق در کشور ایتالیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ایتالیا یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را دانشگاه های مختلف به خود جذب می کند. هزینه تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

کشور ایتالیا یکی از کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده و دانشجویان می‌توانند با توجه به سوابق تحصیلی خود برای اخذ بورسیه برای این کشور اقدام نمایند. به عنوان مثال دانشگاه پادوآ و بولونیا پنج هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال به دانشجویان خود بورسیه می‌دهند.

هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار پایین است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین ۸۰۰ تا هفت هزار یورو در سال می تواند متغیر باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا مبلغی بین ۶ هزار تا ۲۰ هزار یورو در سال است. یکی از نکات جالب توجه دردانشگاه های  ایتالیا این است که با توجه به میزان درآمد والدین شهریه دانشگاه برای دانشجو تعیین می‌شود.

همانطور که بیان شد دانشگاه تاثیر زیادی در هزینه های تحصیلی دارد به عنوان مثال شهریه دانشگاه پادوآ سالانه نزدیک به چهار هزار یورو خواهد بود.

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه بولونیا شهریه های تحصیل را برای دانشجویان قسط بندی می کنند و کمک هزینه هایی برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرند. هزینه زندگی در ایتالیا به صورت متوسط ماهانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است، این هزینه ها شامل غذا، مسکن، حمل و نقل و تفریح می‌شود. هزینه زندگی در شهرهای ایتالیا می‌تواند متفاوت باشد، هزینه زندگی در شهر رم و میلان نسبت به شهرهای دیگر به اندازه 100تا ۳۵۰ یورو می تواند گران تر باشد. اگر قصد اقامت در خوابگاه را داشته باشید؛ باید ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو و اگر قصد اقامت در خانه  را داشته باشید ماهانه باید مبلغی حدود ۴۰۰ تا 1000 یورو را برای هزینه مسکن کنار بگذارید. هزینه خورد و خوراک برای هر فرد با احتساب غذای رستوران حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه می‌شود. برای صرفه جویی در هزینه ها می توانید در خوابگاه اقامت کرده و از غذاهای سلف دانشگاه استفاده نمایید. زبان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. از آنجا که زبان رسمی کشور ایتالیایی است یاد گرفتن زبان ایتالیایی زندگی را در کشور ایتالیا برای شما راحت تر می‌کند. اما با داشتن مدرک زبان آیلتس می توانید از دانشگاه های بین المللی مانند پادوآ و بولونیا پذیرش بگیرید.

حقوق در کشور آلمان

حقوق در کشور آلمان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به دلیل مزیت های زیادی که کشورآلمان برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است، تحصیل در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفته است. امکان تحصیل رایگان در رشته حقوق در کشور آلمان وجود داشته و می توان با هزینه های اندک در مقاطع تحصیلی بالا ادامه تحصیل داد. با توجه به مقطع تحصیلی، شرایط تحصیل در آلمان می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را برای مقطع کارشناسی دارید بهتر است بدانید که شرط ورود به این کشور برای مقطع لیسانس داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل در سطحB2  است. ضمن اینکه دانشجو باید در کنکور سراسری دانشگاه های ایران پذیرفته شده باشد تا بتواند برای مقطع لیسانس مهاجرت نماید. امکان تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان وجود ندارد و برای تحصیل رایگان و اخذ بورسیه تحصیلی باید برای مقاطع ارشد و دکترا اقدام نمود.

یکی از مزیت های مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که پس از اتمام تحصیل می توانید به مدت یک سال‌ و نیم اقامت داشته باشید و در صورت پیدا کردن کار ویزای خود را به ویزای کاری تغییر داده و از این طریق می‌توانید اقامت کشور آلمان را به دست آورید.

بعد از پذیرش در دانشگاه های آلمان می توانید به انجمن صنفی کار دانشجویان مراجعه کرده و با ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه های زندگی خود را از این طریق تامین نمایید. کار دانشجویی بخشی از هزینه های شما را به راحتی پوشش داده و زندگی در آلمان را برای شما راحت تر می‌کند. با داشتن ویزای آلمان می‌توانید به کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا مسافرت نمایید. برای تحصیل در مقطع ارشد و دکترا تسلط به زبان انگلیسی کافی بوده و با داشتن نمره ۶ و نیم در آیلتس و سایر شرایط می‌توانید بورسیه دریافت نمایید. بعد از ورود به کشور آلمان می‌توانید با پرداخت ۲۰ تا ۱۳۵ یورو در هر ماه خود را بیمه نمایید و از این  بیمه در تمام  کشورهای اروپایی استفاده نمایید. برای داشتن یک زندگی دانشجویی تقریباً راحت در آلمان به مبلغی حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه نیاز دارید. هزینه مسکن در آلمان مبلغ بین 500 تا 1500 یورو است. البته این تفاوت قیمت به شهر زندگی و نوع مسکن وابسته خواهد بود. زندگی در خوابگاه های دانشجویی بسیار به صرفه تر بوده و هزینه آن در ماه کمتر از ۲۰۰ یورو است. هزینه خورد و خوراک و هزینه زندگی روزمره در آلمان مبلغی حدود ۳۰۰ یورو در ماه خواهد بود.  برای حمل و نقل به صرفه می توانید از کارت حمل و نقل استفاده نمایید، هزینه حمل و نقل در هر ماه 70 یورو است.

 حقوق در کشور اسپانیا

 حقوق در کشور اسپانیا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اسپانیا یکی از کشورهایی است که مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده که سطح بالای علمی دانشگاه‌های این کشور باعث شده افراد موفق در رشته حقوق به این دانشگاه درخواست دهند. بیش از ۳۰ دانشگاه این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران بوده و افراد فارغ التحصیل از دانشگاه‌های اسپانیا بعد از ورود به ایران می‌توانند به راحتی فعالیت نمایند. زبان تحصیل در این کشور اسپانیایی و انگلیسی بوده و با توجه به سطح مقطع تحصیلی شرایط زبان می‌تواند متفاوت باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق باید به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید. متاسفانه تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی حقوق در کشور اسپانیا وجود نداشته و بسته به نوع دانشگاه باید هزینه پرداخت نمایید. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای مقطع کارشناسی بین ۴ تا 6 هزار یورو در سال بوده و در دانشگاه های خصوصی این مبلغ به حدود ۱۸ هزار یورو در سال نیز می‌رسد. تحصیل رایگان در اسپانیا در مقطع ارشد و دکترا وجود داشته البته دقت نمایید که منظور از تحصیل رایگان شهریه پایین دانشگاه است.

اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاههای اسپانیا بسیار سخت بوده و در صورتی که دارای مقاله بین المللی باشید و در کنفرانس های بین المللی شرکت کرده باشید و دارای نمره زبان بالا و سابقه کار مرتبط باشید می‌توانید بورسیه تحصیلی دریافت نمایید. هزینه تحصیل در مقطع ارشد در اسپانیا با توجه به نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد اما مبلغی بین سه هزار تا چهار هزار یورو در سال را میتوان برای تحصیل در نظر گرفت. هزینه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا تقریبا رایگان بوده و مبلغی بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در سال است. دانشجویان ارشد می توانند در هفته 20 ساعت و دانشجویان دکتری در هفته حدود ۳۰ ساعت کار دانشجویی انجام داده و به ازای هر ساعت مبلغی بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کرده و بخشی از هزینه های زندگی خود در اسپانیا را تامین نمایند. دانشگاه های اسپانیا مجهز به خوابگاه های لوکس با امکانات رفاهی کامل بوده و هزینه اقامت در آنها ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

خورد و خوراک در کشور اسپانیا ماهانه مبلغی بین ۲۰۰ یورو است؛ البته اگر دانشجویان از غذاهای سلف دانشجویی استفاده نمایند این مبلغ کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. متوسط هزینه زندگی در اسپانیا سالانه مبلغی بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار و ۵۰۰ یورو در سال است.

زبان تحصیل برای مقطع ارشد و دکترا انگلیسی بوده و نیاز به تسلط به زبان اسپانیایی نیست. اما بهتر است بدانید که زبان اسپانیایی بعد از زبان چینی پرکاربردترین زبان در دنیا بوده و برای زندگی در اسپانیا شما باید به زبان اسپانیایی آشنایی داشته باشید.   

حقوق در کشور فرانسه

حقوق در کشور فرانسه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور فرانسه از مقصدهای محبوب در بین دانشجویان سراسر جهان محسوب می‌شود. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در این کشور فراهم است. همچنین هزینه زندگی در فرانسه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پایین تر بوده و برای دانشجویان تسهیلات زیادی نیز در نظر گرفته شده است.

دانشجویان می‌توانند در خوابگاه های دانشجویی اقامت داشته باشند؛ هزینه اقامت در این خوابگاه ها بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه است. البته باید خاطر نشان نمود که کمک هزینه مسکن به دانشجویان تعلق گرفته و دانشگاه ماهانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو به هر دانشجو می‌پردازد. دانشجویان بعد از اینکه به عنوان دانشجوی رسمی دانشگاه های فرانسه انتخاب شدند به آنها کارت دانشجویی تعلق می‌گیرد، دانشجویانی که دارای کارت دانشجویی باشند می‌توانند از بلیط های تخفیف دار برای حمل و نقل عمومی استفاده کرده و هزینه ایاب و ذهاب را به طور چشمگیری کاهش دهند. دانشجویان خارجی در فرانسه از بیمه کامل برخوردار بوده و هزینه های درمانی آنها مبالغی اندک است.

دانشجویان در هنگام ورود به کشور فرانسه می‌توانند به وزارت کار اشتغال و آموزش حرفه ای مراجعه کرده و تقاضای کار دانشجویی نمایند. دانشجویان می‌توانند در هفته ۲۰ ساعت کار مشغول شده و بخشی از هزینه های زندگی خود در فرانسه را تامین نمایند. دوره های زبان در کشور فرانسه برگزار شده که این دوره‌ها در مراکز دولتی ۱۶ ساعت در هفته بوده که هر ترم آن حدود هزار تا ۲ هزار یورو شهریه دارد. هزینه دوره های زبان در مراکز آموزشی خصوصی حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در ماه است و بعد از گذراندن دوره های زبان می‌توانید مشغول به کار شوید.

اگر قصد مهاجرت به فرانسه را دارید بهتر است به زبان فرانسوی مسلط شوید و بعد از تسلط به زبان فرانسوی اقدام به اخذ بورسیه نمایید؛ زیرا تحصیل به زبان فرانسوی در فرانسه بوده و دانشگاه های انگلیسی زبان شهریه دریافت می کنند این شهریه می تواند تا ۸۰۰۰ یورو در سال نیز باشد. برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان باید دارای مدرک ایلتس ۶ و یا تافل ۸۱ باشید.

هزینه زندگی در فرانسه با توجه به سبک زندگی و نوع شهر می تواند متفاوت باشد. برای داشتن یک زندگی مرفه در شهر پاریس به ماهانه مبلغی حدود 2000 یورو احتیاج خواهید داشت؛ اما برای یک زندگی دانشجویی در شهرهای کوچک تر ماهانه به مبلغی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو احتیاج پیدا خواهید کرد.

هزینه خورد و خوراک در فرانسه ماهان مبلغی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ یورو است. هزینه اجاره مسکن در فرانسه با توجه به نوع شهر و نوع آپارتمان می‌تواند متفاوت باشد اما مبلغی بین 500 تا 1300 یورو میانگین آن است. بعد از اخذ ویزا، ویزای شما گارانتی شده و می توانید بعد از مدت ۵ سال اقامت در فرانسه، شهروند فرانسه شوید.

حقوق در کشور ترکیه

حقوق در کشور ترکیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور ترکیه همواره یکی از مقاصد مورد توجه برای دانشجویان ایرانی است. پذیرش راحت و آسان، پذیرش بدون آزمون در رشته بدون محدودیت سنی، امکان ترانسفر به اروپا و آمریکا از مزیت های تحصیل در ترکیه به شمار می رود؛ به همین جهت ایرانیان رغبت زیادی به تحصیل در ترکیه داشته و ترکیه را پلی برای ورود به کشور های اروپایی و آمریکایی می‌دانند.

زبان تحصیل در ترکیه ترکی، انگلیسی و فرانسوی است. پس از ورود به دانشگاه می توان زبان را به صورت فشرده گذراند و سپس شروع به تحصیل نمود. دانشگاه باشکنت و دانشگاه اکان استانبول از دانشگاه‌های مهم برای تحصیل در رشته حقوق هستند. هزینه تحصیل در ترکیهبا توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی، خصوصی و یا دولتی بودن دانشگاه، زبان تدریس در دانشگاه می تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل دانشگاه های دولتی ترکیه در مقطع لیسانس در صورتی که زبان دانشگاه ترکی باشد مبلغی بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال و اگر دانشگاه انگلیسی زبان باشد هزینه آن ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال است.

هزینه تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه دولتی ترکیه برای دانشگاه های ترکی زبان ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال و برای دانشگاه های انگلیسی زبان ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال خواهد بود. تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه به صورت انگلیسی بوده و هزینه آن سالانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار است. دانشجویان حقوق ترکیه بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند به عنوان وکیل فعالیت نمایند؛ برای این کار باید پس از فراغت از تحصیل یک دوره کارآموزی یک ساله را بگذرانند. دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان خود خوابگاه در نظر می‌گیرند و دانشجویان می‌توانند در خوابگاه های دولتی یا خوابگاه های متعلق به دانشگاه ها یا سوئیت های دانشجویی اقامت داشته باشند. هزینه زندگی در ترکیه ماهانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار بوده و در صورتی که دانشجویان از غذا های سلف دانشجویی استفاده نمایند این هزینه به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. هزینه خورد و خوراک در ترکیه برای هر فرد تقریبا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در ماه است. دانشجویان می‌توانند از تخفیفات دانشجویی برای حمل و نقل استفاده کرده و در نتیجه مبلغ اندکی را برای ایاب و ذهاب بپردازند.

حقوق در کشور انگلستان

حقوق در کشور انگلستان | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور انگلیس بعد از کشور آمریکا دومین مقصد محبوب در جهان برای نخبگان است، وجود دانشگاه‌هایی چون آکسفورد، مدرسه اقتصاد و حقوق لندن، کالج امپریال لندن و دانشگاه کمبریج گواه سطح بالای آموزشی در این کشور است. بدون شک بسیاری از نخبگان حقوق در سراسر جهان آرزوی تحصیل در دانشگاه های انگلیس را دارند اما باید بدانید که ورود به دانشگاه های انگلیس بسیار سخت بوده و داشتن یک رزومه غنی و پربار به همراه موفقیت در مصاحبه ورودی دانشگاه از شرایط ورود به دانشگاه های انگلیس خواهد بود. با وجود سختی های قبولی در دانشگاه های انگلیس، اما بازار کار خوب و درآمد بسیار بالا در انتظار فارغ‌التحصیلان حقوق انگلیس است. وکلا در انگلیس از شان اجتماعی بسیار بالایی برخوردار بوده و دارای امنیت اجتماعی بالایی هستند.

شما می توانید برای مقاطع مختلف تحصیلی در انگلیس تقاضا نمایید، اما بهتر است بدانید که برای این که بتوانید به عنوان وکیل در انگلیس  فعالیت نمایید لازم نیست که دوره کارشناسی را در انگلیس بگذرانید بلکه می‌توانید بعد از دوره ارشد که در انگلیس یک سال است در یک دوره آموزشی شرکت کرده و پس از  قبولی در امتحان کانون وکلا و گذراندن دوره کارآموزی یک وکیل موفق شوید. حقوق در انگلیس از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار بوده و انگلیس مرکز کامن لا است.

هزینه زندگی در انگلیس با توجه به نوع شهر می تواند متغیر باشد. هزینه زندگی در خارج از لندن حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ پوند در سال و هزینه زندگی در لندن ۱۵ هزار و ۲۰۰ پوند در سال است؛ این اختلاف قیمت به سبب اجاره‌ بهای بالای مسکن در لندن خواهد بود.

هزینه مواد غذایی خام در انگلیس ماهانه حدود ۱۵۰ پوند برای هر نفر است. هزینه اجاره بها در لندن ماهانه حدود هشت هزار پوند می‌شود. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در انگلیس بین ۸ هزار تا ۳۸ هزار پوند، هزینه تحصیل در دوره ارشد و دکتری بین ۱۱ هزار تا ۳۲ هزار پوند است. یکی از شرایط دریافت ویزای تحصیلی انگلیسی این است که بتوانید ثابت نمایید که بدون دریافت وام از دولت می‌توانید این هزینه‌ها را پرداخت نمایید. هزینه های تحصیلی ذکر شده به نسبت رشته تحصیلی می‌تواند کمتر یا بیشتر شود اما تحصیل در رشته های حقوق به نسبت بسیاری از رشته هایی که دارای دوره عملی هستند کمتر است.

حقوق درکشور اتریش

حقوق درکشور اتریش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور اتریش نیز از کشورهای مطرح در زمینه حقوق است. پذیرش در کشور اتریش در رشته حقوق بسیار سخت خواهد بود اما افرادی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند و بتوانند مراحل پذیرش را پشت سر بگذارند بازار کار بسیار خوبی در انتظار آنان خواهد بود.

افراد پس از فارغ التحصیلی از رشته حقوق باید یک دوره کارآموزی پنج ساله را پشت سر بگذارنند. دوره کارآموزی ۵ ساله حقوق زمان بسیار زیادی است و بسیاری از افراد به همین دلیل از کار کردن در اتریش منصرف می شوند؛ اما بازار کار خوب و ایده آل آن باعث می‌شود بسیاری از افراد این سختی ها را پشت سر بگذارند.

زبان تحصیل در کشور اتریش به صورت آلمانی و انگلیسی است؛ اما اگر قصد جدی برای مهاجرت به اتریش دارید به شما توصیه می شود دوره های زبان آلمانی را گذرانده و سپس برای مهاجرت اقدام نمایید؛ زیرا پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان اتریش بسیار پایین است و از طرفی برای زندگی و تحصیل در اتریش شما ملزم به یادگیری زبان آلمانی هستید.

هزینه زندگی در اتریش نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی با وجود ثروتمند بودن این کشور و سطح زندگی بالای مردم آن پایین است. هزینه های زندگی به ازای هر نفر مبلغ بین ۶۵۰ تا ۸۵۰ یورو در ماه خواهد بود.

هزینه تحصیل در اتریش نیز پایین بوده و هزینه هر ترم مبلغی بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. نحوه پذیرش دانشگاه های اتریش برحسب رزومه افراد بوده و افراد نیاز به آزمون ورودی ندارند.

دانشجویان می توانند در دوران دانشجویی در اتریش مشغول به کار دانشجویی شده و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایند. سازمان های بین المللی متعدد در اتریش مانند سازمان ملل متحد در وین باعث شده فرصت های شغلی بسیار طلایی برای فارغ التحصیلان حقوق در اتریش فراهم کند.

حقوق در کشور روسیه

حقوق در کشور روسیه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور روسیه برای تحصیل در رشته حقوق کشوری مناسب است . دانشجویان این رشته در ضمن تحصیل می‌توانند مهارت های زیادی را فرا بگیرند. شرایط تحصیل در رشته حقوق کشور روسیه با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد.

حقوق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. برای ورود به مقطع کارشناسی می‌توانید بعد از دیپلم اقدام نمایید و نیازی به شرکت در آزمون سراسری نخواهد بود. برای ورود به کارشناسی ارشد حقوق در روسیه باید حتماً دارای مدرک کارشناسی حقوق باشید. کارشناسی ارشد این رشته در روسیه در گرایش های مختلف از جمله حقوق مالی و اجرایی، حقوق مدنی، تاریخ قانونی، حقوق بین الملل، حقوق تجارت و کسب و کار، تئوری حقوق، حقوق کار، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق خانواده، حقوق زمین و حقوق محیط زیست ارائه می‌شود. هزینه تحصیل در روسیه با توجه به نوع رشته، مقطع تحصیلی، گرایش، ملیت دانشجو و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه مبلغی حدود ۳۹۸۵۰۰ روبل است.

دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه لومونوسوف مسکو، دانشگاه ایرکوتسک از دانشگاه‌های حقوق روسیه هستند.زبان تحصیل در روسیه انگلیسی و روسی بوده و با توجه به توانایی ها و شرایط می‌توانید درخواست پذیرش دهید.هزینه زندگی در روسیه نسبتا پایین بوده و برای داشتن یک زندگی مرفه دانشجویی ماهانه مبلغی حدود 30000هزار روبل  نیاز دارید. هزینه خورد و خوراک در کشور روسیه برای دانشجو حدود 10000 هزار روبل در ماه است.هزینه اجاره بها در روسیه گران بوده و بین 16 تا 50 هزار روبل در ماه اجاره‌ی خانه دانشجویی می‌شود؛ به همین سبب به دانشجویان توصیه می شود در خوابگاه های دانشجویی اقامت داشته باشند.

حقوق در کشور کانادا

حقوق در کشور کانادا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کانادا از مقصد های بسیار محبوب در بین دانشجویان ایرانی است. سطح بالای آموزشی، سطح بالای علمی در دانشگاه ها، پیشرفت چشمگیر علم، امکان کار و فعالیت از دلایلی است که انگیزه تحصیل در دانشجویان ایرانی در کانادا را فراهم کرده است.

این رشته از رشته های آینده دار در کانادا بوده که فارغ التحصیلان حقوق بعد از تحصیل می‌توانند مشغول به کار شده و آینده کاری روشنی را برای خود رقم بزنند. رشته حقوق در کانادا در تمامی مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود.

برای ورود به دوره کارشناسی حقوق کانادا باید به مدت چهار سال در دانشگاه های ایران تحصیل نموده پس از اخذ لیسانس در هر رشته ای که مایل هستید، می‌توانید برای تحصیل در لیسانس حقوق کانادا اقدام نمایید.

برای ورود به دانشگاه حقوق کانادا باید در آزمون ال ست LSAT شرکت کرده و نمره بالای ۱۵۰ را کسب نمایید. پس از قبولی در آزمون با کسب حد نصاب لازم وارد رشته حقوق می‌شوید.

برای اینکه بتوانید یک وکیل موفق در کانادا شوید بعد از گذراندن دوره لیسانس باید یک دوره کارآموزی یک ساله را زیر نظر وکیل بگذرانید یا اینکه می‌توانید در دوره ال پی پی شرکت نمایید. این دوره در دانشگاه رایرسون یا اتاوا به مدت چهار ماه برگزار می‌شود و بعد از گذراندن دوره های کارورزی در  آزمون بار شرکت نموده و بعد از قبولی می‌توان به عنوان یک وکیل در کانادا مشغول به کار شد.

هزینه های زندگی در کانادا متاسفانه بالا بوده و برای داشتن یک زندگی مرفه مبلغ حدود ۳ هزار دلار کانادا در هر ماه نیاز دارید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بین پنج هزار و ۵۰۰ تا ۲۹ هزار دلار کانادا در دوره ارشد بین ۱۳ هزار تا ۲۰ هزار دلار و دوره دکترا بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار دلار است.

حقوق در کشور چین

حقوق در کشور چین | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور چین جزء کشورهایی است که در سال های اخیر مورد توجه کسانی که قصد مهاجرت دارند واقع شده است. هزینه پایین زندگی، اقتصاد قوی، رشد علمی چشمگیر از مهمترین دلایل مهاجرت به چین است.

زبان تحصیل این کشور چینی و انگلیسی بوده و رشته حقوق در تمامی مقاطع در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود. دانشگاه جیلین چین، دانشگاه شانگهای چین، دانشگاه پکن چین از جمله دانشگاه های مورد توجه در رشته حقوق هستند. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا چینی، سلامت کامل جسمی، عدم سابقه کیفری، از جمله شرایطی است که در هنگام اخذ ویزای چین باید دارا باشید.

شرایط تحصیل در چین با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای پذیرش در دانشگاه پکن چین در رشته حقوق باید یک رزومه ۸۰۰ کلمه ای به زبان چینی یا انگلیسی، یک توصیه نامه و ۲ توصیه نامه از اساتید، ریز نمرات ترجمه شده به زبان چینی یا انگلیسی، مدرک لیسانس ترجمه شده به زبان چینی یا انگلیسی، مدرک زبان، پایان نامه ۱۵۰۰ کلمه ای به زبان انگلیسی یا چینی تهیه کرده و این مدارک را به دانشگاه ارسال کرده و منتظر جواب اخذ پذیرش باشید.

هزینه تحصیل در چین با توجه به شرایط می‌تواند متفاوت باشد؛ اما در مقطع کارشناسی متوسط هزینه ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار، در مقطع ارشد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و در مقطع دکترا بطور متوسط 6 هزار دلار است. دانشجویان می‌توانند به مدت ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته مشغول به کار شده و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین نمایند. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ چین مانند پکن و شانگهای ماهانه حدود ۴ هزار و ۵۰۰ یوان و زندگی در شهرهای کوچک تر ماهانه حدود ۳۰۰۰ یوان چین است.

کشورهای متقاضی کار برای این رشته

کشورهای متقاضی کار برای این رشته | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته حقوق از جمله رشته هایی است که افراد شاغل در آن برای پیشرفت کاری یا تجربه کار در محیط‌های جدید تر و متنوع تر تمایل دارند که به خارج از کشور مهاجرت نمایند. برخی از مواقع نیز مهاجرت کاری برای وکلا امری ناخواسته بوده و بنا به دلایلی چون مهاجرت تحصیلی و کاری همسر و فرزندان باید اقدام به مهاجرت نمایند. در این شرایط لازم است تا افراد با نحوه کار کردن در کشورهای مختلف در رشته حقوق اطلاعاتی را به دست آورند.

خوشبختانه رشته حقوق از آن دست رشته هایی است که در کشورهای زیادی موقعیت‌های کاری مناسبی برای آن وجود دارد.

در ابتدا لازم است توصیه شود که اگر تمایل به فعالیت در رشته حقوق در خارج از کشور را دارید بهتر است که شرایط تحصیلی را در خارج از کشور فراهم کرده و بعد از فراغت از تحصیل و گذراندن دوره‌های کارآموزی و اخذ مجوز وکالت در خارج از کشور ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید؛ مهاجرت به این صورت بسیار راحت تر از مهاجرت کاری مستقیم است.

قبل از اقدام برای مهاجرت شما ابتدا باید شرایط کاری کشورهای مختلف را بسنجید، سپس اقدام به مهاجرت نمایید. افرادی که برای رشته حقوق قصد مهاجرت کاری دارند با شرایط ویژه ای اعم از تسلط به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مقصد، داشتن پروانه وکالت در ایران یا مشغول بودن در این حوزه در ایران می‌توانند اقدام نمایند.

کشورهایی چون کانادا، استرالیا، فرانسه، عمان و ترکیه برای رشته حقوق نیروی کار می‌پذیرد.  برای آگاهی از نحوه مهاجرت و شرایط کار در این کشورها باید به موسسات مشاوره ای یا موسسه مهاجرتی با سابقه مراجعه نمایید. 

روش های اخذ پذیرش

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

روش های اخذ پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور و مطرح جهان همواره از دغدغه‌های دانشجویان علاقمند به تحصیل در خارج از کشور و نخبگان است. آگاهی از روش های اخذ پذیرش می‌تواند علاوه بر آگاهی بخشیدن به دانشجویان بسیاری از آن ها را برای تحصیل در خارج از کشور ترغیب نماید، زیرا برخی از دانشجویان احساس می‌کنند، پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور شرایط غیر ممکنی داشته و هر کسی نمی تواند اقدام به پذیرش نماید، در حالی که این تصور کاملا غلط بوده و با افزایش آگاهی و مشورت با موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو می توان این مراحل را هموار کرد.

روش های اخذ پذیرش برای هر کشور و دانشگاه متفاوت است، مراجعه به وب سایت دانشگاه و ایجاد یک اکانت کاربری در آن و آپلود کردن مدارک یکی از راه های نحوه اخذ پذیرش خواهد بود. ما در اینجا نحوه‌ی اخذ پذیرش در دانشگاه پادوآ ایتالیا را برای شما بیان می‌کنیم. برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه ابتدا به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و پس از خواندن تمامی شرایط، مدارک لازم را آماده کرده و یک پنل کاربری در وب سایت دانشگاه برای خود می سازید. سپس مدارک تحصیلی را در اکانت خود آپلود کرده و دانشگاه پس از بررسی مدارک به ایمیل شما پاسخ را ارسال می‌کند. اگر مدارک شما مورد تایید واقع شده باشد، به شما ایمیل زده و برای شما یک تاریخ مصاحبه را مشخص می نمایند. مصاحبه های دانشگاه پادوآ از طریق اسکایپ انجام شده و تسلط به زبان انگلیسی، داشتن اعتماد به نفس در هنگام مصاحبه برای مصاحبه‌کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است. زمان مصاحبه طولانی نبوده و در حد یک مصاحبه‌ی دو تا 5 دقیقه ای زمان خواهد برد. در صورتی که مصاحبه‌ی شما با موفقیت انجام شود و شما بتوانید پذیرش دانشگاه پادوآ را اخذ نمایید، باید مدارک بورس را آماده کرده و این بار برای اخذ بورسیه تحصیلی تلاش نمایید.

برای برخی از دانشگاه های مطرح جهان شرکت در کنفرانس های ملی و بین المللی معتبر در زمینه حقوق، انجام فعالیت های صلح طلبانه، شرکت در سمینارهای مختلف و ارائه مقاله و سخنرانی بسیار مهم بوده و به طور قابل توجهی شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی بالا می‌برد. برای برخی از کشورها مانند فرانسه و آلمان و روسیه مسلط بودن به زبان رسمی کشور غیر از زبان انگلیسی شانس شما را برای اخذ بورسیه تحصیلی بالا میبرد.

معدل کل بالا، نمرات بالا در دروس تخصصی، داشتن مدرک معتبر از دانشگاه های سراسری ایران از دیگر پارامترهای مهم است. دقت نمایید که برخی از کشورها مدرک دانشگاه آزاد ایران را نمی پذیرند.

رایزنی با اساتید برجسته در دانشگاه مقصد و کسب رضایت اساتید یکی دیگر از راه های اخذ پذیرش خواهد بود. شما می‌توانید با اجرای پروژه های مشترک علمی با اساتید دانشگاه بورسیه تحصیلی دریافت نمایید. برای مقاطع تحصیلی ارشد و دکترا می توانید به عنوان دستیار اساتید دانشگاه مقصد فعالیت کرده و بورسیه تحصیلی دریافت نمایید.

ویزا

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارند باید مراحل را به صورت متوالی طی نمایند. مرحله اپلای و پذیرش از دانشگاه مقصد اولین مرحله برای مهاجرت تحصیلی است. بعد از اینکه نامه پذیرش را از دانشگاه اخذ نموده اید باید مراحل اخذ ویزا را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید. اخذ ویزا با توجه به شرایط هر کشور می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال برای اخذ ویزای ایتالیا قبل از هر چیز باید مدارک خود مانند نامه پذیرش از دانشگاه، پاسپورت، ترجمه ریز نمرات، مدرک زبان آیلتس، شناسنامه و کارت ملی، بلیط پرواز، نامه رزرو هتل را آماده کرده و بعد از اینکه همه آنها را به زبان ایتالیایی ترجمه کردید کپی گرفته و به همراه چند فرم پر شده تمامی آن ها را برای تحویل به شرکت آماده می‌کنید. منظور از شرکت شرکت کاکس اند کینگز است. این شرکت را کشور ایتالیا در ایران به منظور هموار کردن مراحل اخذ ویزا تاسیس کرده است.

بعد از آماده کردن مدارک، وارد سایت کاکس اند کینگز  شده در سایت شرکت چندین فرم موجود است که همه آنها را پر کرده و به صورت آنلاین برای رفتن به شرکت وقت می‌گیرید. بعد از فرارسیدن نوبت به شما، به شرکت به صورت حضوری مراجعه کرده و تمامی مدارک خود را به اضافه ۷۰ یورو پول تحویل شرکت می‌دهید.

شرکت تمامی مدارک شما را بررسی کرده و در صورت کامل بودن مدارک شما، اسم شما را در سیستم ثبت کرده و برای شما از سفارت وقت می‌گیرد. شرکت در دو نوبت مدارک را به صورت دقیق بررسی می‌کند. شما باید اصل پاسپورت خود را به شرکت تحویل دهید شرکت بابت دریافت پاسپورت رسیدی به شما تحویل می دهد و سپس شرکت پاسپورت شما را تحویل سفارت خانه می‌دهد. بعد از اینکه زمان مصاحبه شما در سفارت مشخص شد، با شما برای انجام مصاحبه تماس گرفته خواهد شد. در هنگام مصاحبه سوالاتی در خصوص هدف از تحصیل در ایتالیا، دلیل انتخاب کشور ایتالیا و موارد دیگری از شما پرسیده می‌شود. در صورتی که مدارک شما مشکلی نداشته باشد و مصاحبه شما با موفقیت به اتمام رسیده باشد در موعد مقرر تماس گرفته شده و شما برای اخذ ویزای تحصیلی و اخذ پاسپورت به سفارت خانه می‌روید‌.

افرادی که موفق به اخذ ویزا نمی شوند به مدت ۱۰ روز به آنها فرصت داده می شود تا یک نامه رسمی نوشته و در خواست بررسی مجدد مدارک را نمایند و یا در طی این مدت نواقص را برطرف نماید. به عنوان مثال ممکن است فردی به دلیل عدم تمکن مالی ریجکت شود این فرد می تواند در طی مدت ۱۰ روز سرپرست مالی دیگری را معرفی کرده و باعث تجدید نظر در روند اخذ ویزا شود.

نمره پایین زبان، عدم داشتن مدرک زبان، عدم تمکن مالی، مشخص نبودن هدف از تحصیل از مواردی است که باعث ریجکت فرد می‌شود؛ به همین سبب توصیه می شود تمامی مراحل اخذ ویزا را به طور دقیق انجام دهید.

گرفتن اخذ ویزای تحصیلی برای کشورهای فنلاند، لهستان، آلمان، روسیه، ترکیه، اسپانیا، استرالیا، کانادا برای ایرانیان راحت تر است. اخذ ویزای آمریکا در بین کشورهای آمریکایی و اخذ ویزای انگلیس، بلژیک و فرانسه در بین کشورهای اروپایی برای ایرانیان سخت تر خواهد بود. اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی دو زبانه مانند اوکراین فرانسه و اتریش خصوصاً برای مقاطع تحصیلی لیسانس نسبت به کشورهایی که بیشتر به زبان انگلیسی تدریس انجام می‌دهند سخت تر است. در بین کشورهای آسیایی اخذ ویزای مالزی و فیلیپین راحت تر و اخذ ویزای کره جنوبی سخت تر خواهد بود.

معایب رشته حقوق

معایب رشته حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

با تمام جذابیت هایی که رشته حقوق دارد، اما در برخی از مواقع نباید از سختی ها و معایب این رشته غافل شد. آشنایی با معایب و سختی های یک رشته باعث می‌شود تا علاقمندان با دیدبازتر و منطقی تر وارد این رشته شوند و تصمیمات آن ها بر اساس تصمیمات زودگذر نباشد و در نتیجه احتمال موفقیت آن ها و انتخاب صحیح بالاتر رود، چرا که بسیاری از افراد به خاطر تصور غلطی که از یک رشته دارند، وارد آن شده و آینده کاری و تحصیلی خود را ناموفق رقم می‌زنند.

همانطور که می دانید اکثر کسانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، تمایل دارند که در کسوت وکالت مشغول به کار شوند؛ به همین سبب بد نیست که در کنار جذابیت‌های این حرفه به معایب آن نیز پرداخته شود.

وکلا افرادی هستند که باید به طور مداوم و در ساعت های خیلی طولانی کار کنند. بهتر است بدانید وقتی که وکیلی در جریان یک پرونده قرار می‌گیرد ذهن و فکر او با چالش های زیادی روبه رو می‌شود به همین سبب این افراد استراحت کمی داشته و مدام باید فعالیت‌های ذهنی و بدنی داشته باشند.

وکلا به سبب شغل خود جزء افرادی هستند که با قشرهای مختلف سر و کار داشته و باید به حل مشکل این افراد بپردازند از این رو در برخی مواقع تشخیص صداقت افراد کار بسیار سختی بوده و استرس زیادی را به وکلا وارد می‌کند.

درخواست های غیر منطقی و غیر قانونی موکلان یکی دیگر از مشکلاتی است که وکلا با آن سر و کار دارند. برخی از موکلان برای مسائل غیر قابل حل و مسائلی که قانون برای آنها هیچ راهی نگذاشته از وکیل می‌خواهند راه حلی ارائه کند و آنان را در دادگاه پیروز نماید؛ در صورتی که این امر غیر ممکن است و مجاب کردن موکل در اینگونه موارد بسیار سخت خواهد بود.

وکالت یک شغل بسیار رقابتی است، وکلا این که بتوانند بازار کار خوبی داشته باشند باید تلاش زیادی نموده و از رقبا پیشی بگیرند.

تغییر قوانین از دیگر مشکلات شغل وکالت است یک وکیل خبره باید همیشه بروز باشد و از جزئی ترین تغییرات قوانین اطلاع داشته باشد. عدم آگاهی از یک قانون می تواند موجب شکست وکیل در یک پرونده شود و باعث شود که موکلی به صورت غیر صحیح راهنمایی شده و مشکلاتی را برای یک وکیل و موکلش به وجود آورد. خبرهای هولناک و اتفاقات ناگهانی جسم یک وکیل را مورد تهدید قرار داده، به همین سبب وکلا باید بتوانند با یادگیری مهارت های زندگی یک تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری خود به وجود آورند تا کمتر دچار این آسیب ها شوند.

تیپ شخصیتی مناسب رشته حقوق

تیپ شخصیتی مناسب رشته حقوق | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

راه های موفقیت در هر رشته و منصبی این است که آن رشته با تیپ شخصیتی شما سازگار باشد. به همین سبب در خصوص تیپ شخصیتی مناسب برای رشته حقوق می‌پردازیم. افرادی می‌توانند در رشته حقوق موفق شوند که دارای روحیه ای منطقی و واقع گرا بوده و در تصمیم‌گیری های خود احساسات را کمتر دخیل می کنند. اگر جزء افراد احساساتی بوده و تصمیمات شما بر پایه احساسات شما بنا شده است در رشته حقوق متاسفانه موفق نخواهید شد. افرادی که در رشته حقوق تحصیل می‌نمایند باید افرادی صبور و باحوصله فراوان باشند و از قدرت  تجزیه و تحلیل بالایی برخوردار باشند. یک وکیل موفق باید قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشد و بتواند در کمترین زمان بهترین تصمیم را بگیرد همچنین یک وکیل موفق باید از بینش بالایی برخوردار باشد و روابط عمومی بالایی داشته و از نفوذ کلام بالایی برخوردار باشد.

افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی بوده و دارای نفوذ کلام بالایی هستند و می‌توانند دیگران را به خوبی در مورد موضوعی مشخص متقاعد کنند و بر اساس منطق تصمیم گیری می‌کنند؛ این افراد می‌توانند در این رشته موفق عمل نمایند. اگر فردی پرخاشگر هستید یا فردی که زود رنج بوده متاسفانه تیپ شخصیتی شما مناسب این رشته نخواهد بود.

نکاتی که باید علاقه مندان به حقوق بدانند

نکاتی که باید علاقه مندان به حقوق بدانند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بدون شک واقعیت‌های یک رشته با دورنمای یک رشته می تواند بسیار متفاوت باشد به همین سبب به کسانی که به خاطر جذابیت های رشته حقوق و یا به خاطر شأن بالای اجتماعی حقوقدانان می خواهند وارد رشته حقوق شوند توصیه هایی می شود. اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید برای یکبار هم که شده وارد دادگاه شوید و فضای دادگستری را از نزدیک لمس کنید. به شما پیشنهاد می کنیم یک روز وقت گذاشته و با یک وکیل مجرب مشورت کرده و حداقل چند ساعت را در دفتر وکالت وی بگذرانید.رشته حقوق  جزء رشته های سخت دانشگاهی بوده و مشاغل مربوط به آن جزء مشاغل پیچیده و چالش‌برانگیز به حساب می آیند. افراد که دوست دار یک محیط کاری متنوع و منفعل هستند  این شغل می‌تواند آن ها را از این نظر ارضا نماید.

بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند گمان می‌کنند اگر در رشته حقوق تحصیل نمایند باید تمامی مقاطع را در ایران ادامه دهند در حالی که چنین تصوری نادرست است در حالی که می‌توان با وجود داشتن کارشناسی حقوق ایران، ارشد این رشته را در کشور دیگری دریافت کرد یا حتی می‌توان با مدرک کارشناسی حقوق ایران در کشور های دیگر با گذراندن دوره‌های خاص به عنوان وکیل فعالیت نمود.

موفقیت در این رشته نیازمند یک برنامه ریزی درست و تلاش زیاد است.گمان نکنید که به محض فارغ‌التحصیل شدن می‌توانید درآمد بالایی را کسب نمایید یک وکیل یا کارشناس در سال های اول فعالیت خود در آمد بالایی ندارد و برای رسیدن به درآمد بالا تلاش زیادی لازم است. رشته حقوق جزء رشته هایی محسوب می‌شود که حتی اگر دانشجویان تا مقطع دکترا را در ایران بگذرانند آینده شغلی درخشانی در انتظار آنان خواهد بود. افراد برای رسیدن به آینده شغلی مطلوب همیشه نیاز به مهاجرت پیدا نخواهند کرد.

حقوق مدنی چیست؟

حقوق مدنی چیست | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

حقوق مدنی از دروس اصلی و تخصصی این رشته است که هر دانشجوی این رشته باید ۸ کتاب حقوق مدنی را در طی دوره کارشناسی پاس نماید به همین سبب بهتر است که با این واحد آشنا شوید. در حقوق مدنی به حقوقی که از قانون مدنی نشات گرفته است پرداخته می شود؛ در واقع در حقوق مدنی تمامی حقوق یک شخص در جامعه بررسی شده و به بررسی و شرح حقوق بین اشخاص در جامعه فارغ از شخصیت و سمت آنها می‌پردازد. منظور از حق اشخاص در جامعه تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی بوده که این شاخه به حقوق و تکالیف آنها در جامعه مدنی می پردازد. حقوق مالی نیز در حقوق مدنی مورد بحث قرار گرفته و به اموال منقول و غیرمنقول تقسیم بندی شده و برای هر کدام از آنها احکام جداگانه ای صادر شده است. در حقوق مدنی به تعهدات و قراردادهای بین اشخاص حقیقی و حقوقی نیز پرداخته می‌شود و در آن به انواع معاملات، شرایط عقد قراردادهای قانونی، نحوه فسخ قرارداد ها نیز پرداخته می شود. افراد در جامعه دارای مسئولیت های اجتماعی هستند و در قبال یکدیگر وظیفه های مشخص و معینی دارند حقوق مدنی به این مسئولیت ها و احکام کیفری مربوط به نقض این مسئولیت ها می پردازد.

افراد در خانواده نسبت به یکدیگر تکالیف مشخص و معینی دارند مانند حق ارث، نفقه، تمکین، حق تنصیف، مهریه و غیره حقوق مدنی با جزئیات کامل این موارد را مورد بررسی قرار می دهد. قانون مدنی یک جامعه بر اساس فرهنگ، عرف و آیین یک جامعه توسط افراد صاحب نظر در قانون و فقه تنظیم می‌شود.

کار موسسات حقوقی چیست؟

کار موسسات حقوقی چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که بیان شد یکی از فعالیت هایی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند انجام دهند، این است که به صورت گروهی یک موسسه حقوقی تاسیس نمایند. این موسسات حقوقی به عنوان پل ارتباطی بین وکیل و موکل عمل کرده و به افراد مشاوره های حقوقی در زمینه های مختلف ارائه می‌دهند. به عنوان مثال فردی اگر دچار یک مشکل حقوقی شود و نمی داند که برای مشکل حقوقی خود باید به چه نوع وکیلی مراجعه نماید، این موسسات افراد را راهنمایی می کنند. یا به عنوان مثال اگر شما تمایل داشته باشید که فرزندی را به عنوان فرزند خوانده خود انتخاب نمایید، این موسسات شما را راهنمایی خواهند کرد. موسسات حقوقی در خصوص اعزام دانشجو به خارج از کشور نیز فعالیت کرده و شما را راهنمایی می‌نمایند.

 

 

 

مشاوره رشته حقوق در خارج