x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

تحصیل در رشته حقوق

رشته حقوق پرکاربردترین و پرطرفدارترین رشته در گروه علوم انسانی محسوب می‌شود که بسیاری از دانش‌آموزان نخبه برای تحصیل در این رشته وارد رشته علوم انسانی می‌شوند. این رشته به بررسی تمامی روابط اجتماعی که بین انسان‌ها و حکومت‌ها برقرار است، می‌پردازد؛ در واقع رشته‌ی حقوق بن‌مایه‌ی اصلی مقرارت و قوانین یک کشور بوده و بدون وجود آن با یک جامعه‌ی ناهنجار روبرو می‌شویم. در این مقاله به بررسی رشته حقوق، برترین دانشگاه‌های این رشته، گرایش‌ها، آزمون‌ها و موارد مربوط به این رشته می‌پردازیم.

مقدمه

رشته حقوق

رشته حقوق از رشته‌هایی است که در جامعه جایگاه ویژه‌ای دارد و و افراد شاغل در آن را نخبه تلقی می‌کنند. کسی که در رشته حقوق تحصیل می‌کند در کسوت وکیل، قاضی، مشاور حقوقی، دادیار یا  سردفتردار ظاهر می‌شود؛ به همین سبب این رشته  از بازار کار ویژه‌ای برخوردار است.

بدون وجود رشته حقوق جامعه دچار هرج و مرج و بی نظمی شده و روابط بین دولت و مردم و روابط بین افراد در جامعه دچار اختلال شده و سوء استفاده‌های شخصی افزایش خواهد یافت. جایگاه وکیل در جامعه به قدری بالا است که طبق قوانین دیوان عالی کشور اگر دادگاهی متهمی را از اخذ وکیل منع کند، رای صادر شده از طرف قاضی اعتبار نداشته و با دخالت وکیل در پرونده رای معتبر می‌شود.

وکلا همانند قضات باید از تمامی تامینات و مصونیت‌های جانی برخوردار باشند و اگر فردی اقدام به تهدید و توهین به وکیلی نماید باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. نقش و جایگاه وکیل در جامعه بسیار با اهمیت است؛ به‌طوری‌ که حضور وکلا در جریان پرونده‌ها در برخی از مواقع باعث صلح بین طرفین شده و حجم پرونده‌های جریان یافته در دادگاه به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

هر چقدر حقوق و حقوقدان از جایگاه ویژه‌تر و بالاتری در جامعه برخوردار باشند، جرایم در آن جامعه با کاهش بیشتری روبرو بوده و آن جامعه اخلاق مدارتر و منظم‌تر خواهد بود.

گرایش‌ها و زیر مجموعه‌ها در رشته حقوق

رشته حقوق

رشته حقوق در مقاطع بالاتر از لیسانس حقوق به گرایش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود، هرکدام از این گرایش‌ها به‌طور تخصصی و مفصل در خصوص مباحث حقوقی حاکم بر بخش معینی از جامعه بحث می‌کند؛ به همین سبب گرایش‌ها توضیح داده می‌شود.

حقوق مالکیت فکری: این گرایش از حقوق شامل مالکیت ادبی، هنری و مالکیت صنعتی است. این نوع گرایش در خصوص حق مادی و معنوی پدید‌آورندگان یک اثر فکری بحث می‌کند؛ در واقع این گرایش از حقوق برای حمایت از مبتکران و نوآوران و مخترعان به وجود آمده است. حق ثبت اختراع، ثبت علائم تجاری، حق کسب و پیشه، حق ثبت و انتشار اثر، حق تالیف از جمله حقوقی است که در این گرایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آثار علمی، نمایشی، موسیقیایی، آثار ادبی، تولید و ثبت برند، کشف یک پدیده علمی، آوا نگاشت‌ها از جمله حوزه‌هایی هستند که تحت حمایت حقوق مالکیت فکری قرار دارند؛ در واقع این گرایش از حقوق باعث می‌شود تا پدید‌آورندگان آثار فکری بتوانند از اثر خود در چهارچوب قوانین سود ببرند و از سوء‌استفاده‌های شخصی در این حوزه جلوگیری شود.

حقوق محیط‌‌‌‌زیست: این گرایش از حقوق گرایشی جدید بوده که در دانشگاه شهید بهشتی ایران تدریس می‌شود. بررسی و تحلیل قوانین حاکم بر محیط‌زیست، نقد‌ و‌ بررسی قوانین حاکم بر محیط‌زیست، آشنایی با سازمان‌های بین‌المللی حفاظت از محیط‌زیست، ایجاد یک بستر مناسب برای حفاظت از محیط‌زیست در سطح بین‌المللی از جمله اهداف تاسیس این گرایش از حقوق به‌شمار می‌روند. حقوق حفاظت از آبها، حقوق حفاظت از پوشش‌های گیاهی، حقوق حفاظت از جانوران، حقوق حفاظت از هوا، حقوق انرژی و صنعت، مسئولیت بین‌المللی ناشی از خسارت‌های زیست‌محیطی از جمله دروس تخصصی فوق‌لیسانس حقوق محیط‌زیست هستند.

حقوق نفت و گاز: این گرایش از گرایش‌های جدید و پرطرفدار رشته حقوق محسوب می‌شود. این رشته در مقطع دکتری در گرایش‌های حقوق نفت و گاز و حقوق تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی ارائه می‌شود.

حقوق تجارت بین‌الملل پیشرفته، حقوق نفت و گاز پیشرفته، حقوق تطبیقی قراردادها، حل و فصل اختلافات و دعاوی در صنعت نفت و گاز، فقه استدلالی نفت و گاز دروس تخصصی الزامی در گرایش حقوق نفت و گاز هستند. حقوق بیمه در صنعت نفت و گاز، حقوق حمل و نقل در صنعت نفت و گاز، قراردادهای مشارکت در صنعت نفت و گاز از جمله دروس تخصصی در گرایش تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی در صنعت نفت و گاز هستند.

حقوق تجارت بین‌الملل: این گرایش از حقوق که در مقطع ارشد و بالاتر ارائه می‌شود از گرایش‌های بسیار کاربردی این رشته است. این گرایش به بررسی و تحلیل روابط تجاری افراد در سطوح بین‌المللی و فراتر از مرزهای داخلی یک کشور می‌پردازد. داوری بازرگانی بین‌المللی، آشنایی با حقوق سازمان‌های بین‌المللی فعال در عرصه تجارت جهانی مانند سازمان تجارت جهانیwto، حل و فصل دعاوی تجاری در عرصه بین‌الملل و قراردادهای بین‌الملل بخشی از دروس تخصصی این گرایش محسوب می‌شوند.

گرایش‌های حقوق به همین چند مورد ختم نشده و موارد بسیار متنوعی را در بر می‌گیرد.

رشته‌های مرتبط با حقوق

رشته حقوق

همان‌طور که بیان شد رشته حقوق به قوانین و مقررات حاکم بر جامعه، اداره کشور، انواع حکومت‌ها و قوانین موجود در آن حکومت می‌پردازد؛ بنابراین می‌توان گفت رشته‌هایی که این مباحث را دارند، رشته‌های مرتبط با حقوق هستند که عبارتند از:

 1. علوم اجتماعی
 2. علوم سیاسی
 3. فقه و حقوق اسلامی
 4. مطالعات خانواده
 5. مطالعات زنان
 6. جامعه‌شناسی 
 7. فلسفه علوم

علوم اجتماعی به انواع روابط اجتماعی و عوامل ایجاد هرج و مرج در جامعه می‌پردازد؛ به همین سبب این رشته، رشته‌ای مرتبط با حقوق دانسته می‌شود. مطالعات خانواده به مباحثی چون حقوق خانواده، حقوق زنان، وصیت و ارث، عوامل تحکیم و تضعیف بنیان خانواده می‌پردازد؛ به همین سبب رشته‌ای مرتبط با این رشته دانسته می‌شود.

مطالعات زنان به بررسی حقوق زنان در جوامع مختلف، برابری حقوق زن و مرد،  مباحث مربوط به مهریه نفقه، حق تنصیف، حق حبس و غیره می‌پردازد؛ به همین سبب رشته‌ای مرتبط با این رشته دانسته می‌شود. فقه و حقوق اسلامی در کنار حقوق به مباحث فقهی و دینی پرداخته و قوانین حقوقی را از منظر اسلام بررسی می‌کند؛ به همین سبب مرتبط با حقوق خواهد بود.

یک حقوقدان مجرب باید از فن بیان بالا و روابط عمومی خوب برخوردار باشد و تا حدودی با اصول زبان بدن آشنایی داشته باشد؛ به همین سبب می‌توان گفت که حقوقدانان از نظر روانشناسی قوی هستند. از آنجا‌ که حقوقدانان باید با استدلال‌های منطقی و قوی به صدور رأی صحیح کمک نمایند باید توانایی حل مسئله را داشته باشند؛ به همین سبب می‌توان گفت که *رشته روانشناسی*و فلسفه رشته‌هایی مرتبط با حقوق هستند.

واحدهای درسی مشترک

رشته حقوق

همان‌طور که قبلا بیان شده رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی مرتبط‌‌‌‌‌ترین رشته با رشته حقوق است. کسانی که دارای مدرک کارشناسی این رشته هستند می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و در کسوت وکالت فعالیت نمایند. یکی از دلایلی که باعث شده فارغ‌التحصیلان این رشته بتوانند هم پای فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در آزمون وکالت شرکت نمایند، واحد‌های درسی مشترک بین این دو رشته است.

 

 

واحدهای درسی مشترک رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و حقوق:

 • مقدمه علم حقوق
 • حقوق مدنی1
 • حقوق مدنی ۲
 • حقوق مدنی 3
 • حقوق بین‌الملل خصوصی
 • حقوق جزای اختصاصی 1
 • حقوق جزای اختصاصی 2
 • اصول فقه
 • جزای عمومی
 • حقوق تجارت ۱
 • حقوق تجارت ۲
 • آیین دادرسی مدنی
 • آیین دادرسی کیفری
 • حقوق بین‌المللی عمومی
 • حقوق کار

علوم سیاسی که از رشته‌های مرتبط با حقوق است، در دروس زیر با رشته حقوق مشترک است:

 • مبانی علم حقوق
 • حقوق بین‌الملل عمومی 
 • حقوق بین‌الملل خصوصی
 • مالیه عمومی

حقوق تجارت و حقوق بین‌الملل یکی از واحد‌های درسی مشترک در دوره ارشد در بین گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق بین‌الملل و حقوق نفت و گاز است.

قواعد فقه یکی از واحد‌های درسی مشترک در دوره ارشد در بین گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی است.

اصول فقه یکی از درس‌های مشترک در دوره ارشد در گرایش‌های حقوق خانواده و حقوق خصوصی به‌شمار می‌رود.

حقوق تجارت در بین گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی مشترک است.

حقوق بین‌الملل خصوصی در بین گرایش‌های حقوق بین‌الملل، حقوق خصوصی، حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی و حقوق خانواده مشترک خواهد بود.

حقوق کار از گرایش‌های مشترک حقوق کار و حقوق عمومی و حقوق بشر محسوب می‌شود.

دانشگاه‌های برتر این رشته

رشته حقوق

بسیاری از نخبگان رشته حقوق تمایل دارند که در دانشگاه‌های مطرح جهان تحصیل نمایند؛ به همین جهت به معرفی برترین دانشگاه‌های رشته حقوق می‌پردازیم.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های مطرح جهان بر اساس پارامترهای خاصی صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی کیو اس یکی از این رتبه‌بندی‌های معتبر است که دانشگاه‌های مطرح جهان در این لیست قرار داشته و با استناد به این لیست می‌توان با دانشگاه‌های مطرح هر رشته آشنا شد.

 

10 دانشگاه برتر جهان براساس لیست *کیو اس* در رشته حقوق:

دانشگاه رتبه کشور
هاروارد 1 آمریکا
آکسفورد 2 انگلیس
کمبریج 3 انگلیس
ییل 4 آمریکا
استنفورد 5 آمریکا
دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE) 6 انگلیس
دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی (UCB) 7 آمریکا
کلمبیا 8 آمریکا
نیویورک 9 آمریکا
ملبورن 10 استرالیا

 

البته در این بین نباید از دانشگاه‌های مطرحی چون کالج امپریال لندن، دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه جان هاپکینز، دانشگاه کرنل، دانشگاه میشیگان، دانشگاه دوک، دانشگاه منچستر، دانشگاه مک گیل، دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا، *دانشگاه تورنتو*، دانشگاه توکیو، دانشگاه‌های سئول و پکن غافل شد، این دانشگاه‌ها با ده دانشگاه نام برده رقابت سخت و فشرده‌ای داشته به‌طوری که بعضی از سال‌ها این رتبه‌بندی تغییر پیدا می‌کند.

رتبه‌بندی *تایمز هایر اجوکیشن* از دیگر رتبه‌بندی‌هایی است که می‌توان به آن استناد نمود، این رتبه‌ها درسال 2020 به شرح زیر است:

دانشگاه رتبه
دانشگاه استنفورد 1
کمبریج 2
ییل 3
آکسفورد 4
شیکاگو آمریکا 5

 

 دیگر دانشگاه‌های مطرح جهان در رشته حقوق:

 • دانشگاه بولونیا در ایتالیا
 • دانشگاه هایدلبرگ آلمان
 • دانشگاه سوربن فرانسه
 • دانشگاه لومونوسوف مسکو
 • دانشگاه مستقل مادرید در اسپانیا

 مقطع کارشناسی حقوق

رشته حقوق

رتبه‌های بالای کنکور در رشته علوم انسانی، اکثرا ادامه تحصیل در لیسانس حقوق را انتخاب می‌کنند. بازار کار کارشناسی رشته حقوق نسبت به بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در موقعیت بهتری قرار دارد؛ به همین جهت دانشجویان برای ادامه تحصیل در این رشته نسبت به رشته‌های دیگر رغبت بیشتری دارند.

دانشجویان لیسانس حقوق، ۱۳۵ واحد درسی را که ۹۴ واحد آن مربوط به دروس تخصصی، 6 واحد آن مربوط به دروس تخصصی اختیاری، 15 واحد آن مربوط به دروس پایه و ۲۰ واحد آن مربوط به دروس عمومی است را پاس می‌نمایند.

 

دروس پایه رشته حقوق در مقطع لیسانس دروس تخصصی رشته حقوق در مقطع لیسانس
دروس مالیه عمومی حقوق خصوصی، حقوق جزای عمومی
مبانی علم اقتصاد حقوق بین‌الملل عمومی، حقوق سازمان‌های بین‌المللی
مبانی جامعه‌شناسی حقوق جزا و جرم‌شناسی
حقوق جزای عمومی 1 حقوق تجارت، حقوق مدنی
مقدمه علم حقوق حقوق خانواده، حقوق بشر
حقوق اساسی 1 حقوق اساسی، اصول فقه
زبان عربی قواعد فقه، متون فقه
حقوق مدنی1 زبان تخصصی

 

 کسانی که تمایل دارند در کسوت وکالت مشغول فعالیت شوند باید حتما دوره کارشناسی رشته حقوق را بگذرانند؛ زیرا بدون گذراندن لیسانس حقوق حتی با وجود مدرک کارشناسی ارشد و دکترای حقوق نمی‌توان در کسوت وکالت فعالیت کرد.  

مقطع کارشناسی‌ارشد حقوق

رشته حقوق

ورود برای مقطع کارشناسی ارشد حقوق برای تمامی رشته‌ها مجاز بوده و تمامی افراد می‌توانند در ارشد حقوق حتی بدون داشتن مدرک کارشناسی مرتبط ادامه تحصیل دهند؛ اما دقت نمایید که این افراد در صورتی‌که مدرک کارشناسی حقوق نداشته باشند، نمی‌توانند در آزمون وکلا شرکت نمایند.

 

 

 

12 گرایش رشته حقوق مقطع فوق‌لیسانس:

 • حقوق خصوصی
 • حقوق عمومی
 • حقوق تجارت بین‌الملل
 • حقوق خانواده
 •  حقوق محیط‌زیست
 • حقوق نفت و گاز
 • حقوق بشر
 • حقوق بین‌الملل
 • حقوق تجاری اقتصادی بین‌المللی
 • حقوق جزا وجرم‌شناسی
 • حقوق ارتباطات
 • حقوق مالکیت فکری
دروس تخصصی فوق‌لیسانس حقوق عمومی دروس تخصصی فوق‌لیسانس حقوق خصوصی
حقوق عمومی در اسلام حقوق مدنی ۱ و۲
مبانی حقوق عمومی متون فقه
بین‌المللی عمومی اصول فقه
اساسی تطبیقی قواعد فقه
 اداری ایران حقوق بین‌الملل خصوصی
حقوق اداری تطبیقی حقوق تجارت
متون حقوق عمومی به زبان خارجی داوری بین‌المللی
 سمینار و پایان‌نامه متون حقوق خصوصی به زبان خارجی
حقوق کار و حقوق کار سمینار و پایان‌نامه

 

افراد فارغ‌التحصیل در این رشته می‌توانند به عنوان مشاور حقوقی در شرکت‌های دانش بنیان فعالیت نمایند.

دکتری حقوق

مقطع دکتری حقوق در گرایش‌های مختلف ارائه می‌شود؛ به‌طور جداگانه به برخی از گرایش‌ها پرداخته می‌شود.

حقوق خصوصی

دکتری حقوق خصوصی یکی از گرایش‌های دکتری حقوق به‌شمار می‌رود که به روابط بین اشخاص در یک جامعه می‌پردازد. این روابط می‌تواند روابط خانوادگی و روابط تجاری باشد و یا شامل تعهداتی شود که افراد به یکدیگر دارند.

افراد زیر می‌توانند در دوره دکتری حقوق خصوصی شرکت نمایند:

 • افرادی که مدرک لیسانس آنها حقوق و رشته‌های مرتبط با این رشته باشد. ( حتی با داشتن مدرک ارشد غیر مرتبط)
 • افرادی که کارشناسی‌ارشد آن‌ها تمامی گرایش‌های حقوق است.
 • افرادی که در دوره ارشد در رشته‌های فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق جزا، فقه و حقوق خانواده، فقه و حقوق خصوصی تحصیل کرده‌اند، مجاز به شرکت در دوره دکتری حقوق خصوصی هستند.

حقوق بین‌الملل

حقوق بین‌الملل از گرایش‌های پرطرفدار در دوره دکتری حقوق است که افراد نخبه این رشته تمایل زیادی به تحصیل در این گرایش دارند.    

مباحثی که در این رشته تدریس می‌شود، آیین و مقرراتی است که بر روابط بین کشورها و روابط بین سازمان‌های بین‌المللی و کشورها برقرار است.

شرط موفقیت در دوره دکتری حقوق بین‌الملل تسلط بر زبان انگلیسی است؛ به همین سبب افرادی که در این زبان تسلط کافی ندارند، امکان رد شدن در مصاحبه حضوری این رشته برای آن‌ها بالا خواهد بود.

ما به شما توصیه می‌کنیم، قبل از شروع دکتری حقوق بین‌الملل به زبان انگلیسی تسلط پیدا نمایید.

افرادی که می‌توانند در آزمون دکتری حقوق بین‌الملل شرکت کنند:

 1. افرادی که در تمامی گرایش‌های حقوق دارای مدرک کارشناسی‌ارشد هستند.
 2. افرادی که در تمامی گرایش‌های علوم سیاسی کارشناسی‌ارشد دارند.
 3. افرادی که در رشته فقه و حقوق اسلامی مدرک ارشد دارند.
 4. افرادی که در رشته کارشناسی حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی و رشته‌های مرتبط دارای مدرک هستند در صورت داشتن مدرک ارشد غیر مرتبط .

دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی

جزا و جرم‌شناسی از پرطرفدارترین گرایش‌های دکتری حقوق به‌شمار می‌رود. در این گرایش به بررسی علوم جنایی چون علوم جنایی حقوقی، علوم جنایی تجربی، سیاست جنایی و کیفر‌شناسی پرداخته می‌شود.

مباحث مهم این رشته :

 • حقوق جزای عمومی،
 • حقوق جزای اختصاصی،
 • آیین دادرسی کیفری،
 • جزا و جرم‌شناس،
 • علم اداره زندان‌ها.
این رشته به‌صورت اختصاصی  و با جزئیات انواع جرائم و کیفرها را بررسی می‌کند. دکتری حقوق به نسبت بسیاری از رشته‌ها موقعیت کاری بهتری داشته و فارغ‌التحصیلان می‌توانند به عنوان مدرس و استاد دانشگاه، عضو هیئت علمی در رشته حقوق، مشاور حقوقی وزارت‌خانه‌ها، مراجع قضایی و کانون وکلا مشغول به کار شوند.

آزمون‌های مرتبط با رشته حقوق

رشته حقوق

این رشته از آن دست رشته‌هایی است که برای ورود به بازار کار باید در آزمون‌های مختلف شرکت کرد. برای ورود به این رشته باید در آزمون سراسری شرکت کرده و بعد از قبولی در کنکور، رشته حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی را باید برای ادامه تحصیل انتخاب کرد.

فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و رشته‌های مرتبط با آن می‌توانند در شغل‌های زیر مشغول به کار شوند:

 1. مشاور حقوقی،
 2. وکیل،
 3. قاضی،
 4. دادیار،
 5. بازپرس،
 6. دادستان و معاون دادستان،
 7. سردفتردار و دفتر یار.

آزمون وکالت

از پرطرفدارترین و پر متقاضی‌ترین آزمون‌ها در بین فارغ‌التحصیلان حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی است. برای شرکت در این آزمون باید دارای مدرک کارشناسی معتبر در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی و حقوق بود. فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها نیاز نیست که صرفاً فارغ‌التحصیل دانشگاه باشند؛ بلکه فارغ‌التحصیلان حوزوی که در رشته‌های مذکور در حوزه تحصیل کرده‌اند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. در صورت قبولی در آزمون وکالت بعد از گذراندن دوره کارورزی و داشتن سن بالاتر از ۲۵ سال می‌توان به عنوان وکیل فعالیت نمود.

آزمون قضاوت

آزمون قضاوت از آزمون‌هایی است که فارغ‌التحصیلان رشته لیسانس حقوق، لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی، لیسانس فقه و حقوق، فوق‌لیسانس پیوسته معارف اسلامی و حقوق، فوق‌لیسانس پیوسته معارف اسلامی و ارشاد گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. افرادی که دارای مدرک سطح دو حوزه و بالاتر هستند می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. افرادی که دارای مدرک سطح دو حوزه هستند باید در گرایش فقه و اصول در دوره عمومی و گرایش حقوق و قضای اسلامی در دوره تخصصی دارای مدرک باشند. آزمون قضاوت در دو مرحله تستی و تشریحی برگزار می‌شود. افراد بعد از قبولی وارد مرحله مصاحبه علمی شده و بعد از گذراندن مراحل گزینش وارد دوره کارآموزی شده و بعد از کسب امتیاز پایان دوره می‌توانند فعالیت نمایند.

آزمون دادیاری

شرایط آزمون دادیاری دقیقاً مشابه شرایط آزمون قضاوت بوده و افراد باید در آزمون قضاوت برای سمت دادیاری ثبت‌نام نمایند.

آزمون سردفترداری

فارغ‌التحصیلان رشته حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. فرق آزمون سردفترداری با بقیه‌ی آزمون‌های مرتبط با حقوق این است که فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند؛ البته برای شرکت سایر کارشناسی‌ها داشتن حداقل ۳ سال سابقه کاری به عنوان دفتریار الزامی است.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

رشته حقوق

خوشبختانه این رشته جزء رشته‌هایی است که اگر دانشجویان در زمان تحصیل بتوانند به دروس خود به خوبی مسلط شوند، شرایط کاری فوق‌العاده‌ای در انتظار آنان خواهد بود.

فارغ‌التحصیلان حقوق می‌توانند مجوز کارهای زیر را کسب کنند که عبارتند از:

 1. دفتر اسناد رسمی،
 2. مجوز دفتر ثبت ازدواج و طلاق،
 3. موسسه مشاوره حقوقی،
 4. دفتر وکالت
 5.  دفتر خدمات قضایی الکترونیکی

به نکات زیر توجه فرمایید:

 • اگر فارغ‌التحصیلان حقوق بتوانند در آزمون سردفترداری قبول شوند می‌توانند پس از گذراندن مراحل گزینش مجوز رسمی، تاسیس دفتر ازدواج و طلاق یا دفتر ثبت اسناد را به‌دست آورند. امتحان هر کدام از این دفاتر به صورت جداگانه‌ای برگزار می گردد.
 • سر‌دفتردارانی که در شرف بازنشستگی هستند می‌توانند فارغ‌التحصیلان رشته حقوق را به عنوان جانشین خود معرفی کرده و آن‌ها پس از مورد تایید واقع شدن توسط قوه قضاییه به عنوان سردفتردار مشغول فعالیت شوند.
 • مجوز سردفترداری برخی افراد با قیمت بالا به افراد فارغ‌التحصیل رشته حقوق که مورد تایید قوه قضاییه باشند، فروخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان این رشته با داشتن حداقل ۲۵ سال سن و ۵ سال سابقه کار حقوقی می‌توانند دفتر خدمات قضایی الکترونیک را تاسیس نمایند.
 • فارغ‌التحصیلان رشته حقوق می‌توانند بعد از قبولی در آزمون وکالت و گذراندن دوره کارورزی و اخذ پروانه وکالت با دیگر فارغ‌التحصیلان این رشته یک گروه سه نفره تشکیل داده و مجوز دفتر موسسه مشاوره حقوقی را اخذ نمایند.
 • فارغ‌التحصیلان رشته حقوق می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کرده و بعد از گذراندن دوره کارورزی و اخذ پروانه وکیل پایه یک دادگستری یک دفتر وکالت برای خود تاسیس نمایند.
 • افرادی که در خارج از کشور مشغول تحصیل در این رشته هستند می‌توانند پس از اتمام تحصیل در صورتی‌که مدرک آن‌ها مورد تایید وزارت علوم ایران باشد در آزمون‌های فوق شرکت کرده و بعد از قبولی مجوز‌های لازم را اخذ نمایند.
علاوه‌بر مشاغل ذکر شده، مشاغل دیگری برای فارغ‌التحصیلان این رشته در اداره‌های دولتی فراهم است.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، دغدغه‌ی زبان است. کسب نمره بالا در زبان یکی از شرایط اصلی مهاجرت تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی خواهد بود؛ به همین سبب بهتر است با زبان تحصیل در کشورهای مطرح این رشته کمی آشنا شوید.

1: روسیه یکی از کشورهایی است که دانشجویان حقوق برای ادامه تحصیل در آن رغبت زیادی دارند. زبان تحصیل در روسیه، روسی و انگلیسی است؛ البته دانشگاه‌هایی که اقدام به جذب دانشجویان بین‌المللی می‌نمایند؛ اغلب به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند؛ برخی از دانشگاه‌ها به زبان روسی تدریس می‌نمایند.

خوشبختانه شرط ورود به این کشور تسلط به زبان روسی نیست و با داشتن مدرک زبان انگلیسی و کسب نمره بالاتر از ۶ در آیلتس می‌توان ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرد.

2: نروژ جزء کشورهایی است که افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می‌نمایند؛ با توجه به مقطع تحصیلی، زبان تحصیل در این کشور می‌تواند متفاوت باشد؛ اگر می‌خواهید برای مقطع لیسانس حقوق در نروژ اقدام نمایید، بهتر است که مدرک زبان نروژی داشته باشید؛ زیرا بدون داشتن مدرک زبان نروژی امکان تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ وجود ندارد.

برای تحصیل در مقاطع بالاتر امکان تحصیل دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی وجود دارد.

3: اتریش از دیگر کشورهایی به‌شمار می‌رود که افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور هستند. زبان تحصیل در اتریش، آلمانی و انگلیسی است؛ اگر قصد تحصیل در اتریش را دارید و می‌خواهید از دانشگاه‌های دولتی اتریش بورسیه دریافت نمایید باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید.

تحصیل در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترای حقوق در اتریش  نیازمند مدرک زبان آلمانی خواهد بود؛ اما برای تحصیل در دانشگاه‌های غیر دولتی داشتن مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶ کافی است.

4: کشور فرانسه خصوصاً *دانشگاه سوربن* جزء دانشگاه‌های ایده‌آل نخبگان حقوق است. برای تحصیل در کشور فرانسه باید به زبان فرانسوی یا انگلیسی تسلط داشته باشید. اگر مدرک زبان فرانسوی ندارید می‌توانید از دانشکده‌های انگلیسی زبان پذیرش بگیرید.

به یاد داشته باشید که مدرک زبان فرانسه شانس شما را برای تحصیل رایگان در فرانسه بالا می‌برد.

5: اوکراین از دیگر کشورهایی به‌شمار می‌رود که دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های این کشور تلاش زیادی می‌کنند. زبان تحصیل در اوکراین، روسی و انگلیسی است؛ اگر می‌خواهید  شانس شما برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های اوکراین بالا رود می‌توانید در دوران تحصیل خود در ایران دوره‌های زبان روسی را به‌صورت فشرده بگذرانید.

اگر وقت کافی ندارید با تمرکز بر روی دروس تخصصی و گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی می‌توانید از بیشتر دانشگاه‌های برتر دنیا بورسیه تحصیلی اخذ نمایید.

6: دانشگاه توکیو در ژاپن از برترین دانشگاه‌های حقوق در جهان است که با داشتن مدرک زبان ژاپنی یا انگلیسی می‌توانید از این دانشگاه بورسیه تحصیلی اخذ نمایید.

7: دانشگاه سئول کره جنوبی از دانشگاه‌های مطرح جهان در رشته حقوق است. داشتن مدرک زبان کره‌ای یا انگلیسی برای تحصیل الزامی خواهد بود. اخذ مدرک  زبان کره‌ای شانس شما را برای اخذ ویزا بیشتر می‌کند.

تحصیل در ترکیه یکی از گزینه‌های پیش رو برای دانشجویان ایرانی راغب برای تحصیل در خارج از کشور خواهد بود. زبان تحصیل در کشور ترکیه در دانشگاه‌های بین‌المللی انگلیسی است. برای زندگی در ترکیه بهتر است که به زبان ترکی تسلط داشته باشید.

8: زبان تحصیل در آلمان، آلمانی و انگلیسی است با داشتن مدرک زبان انگلیسی می‌توانید برای تحصیل رایگان در دانشگاه‌های آلمان در مقطع ارشد و دکترا اقدام نمایید. بعد از ورود به دانشگاه می‌توانید دوره‌های زبان آلمانی را گذرانده و به این زبان مسلط شوید.

در خصوص مهاجرت تحصیلی دانشجویان باید نکاتی را مد‌نظر قرار دهند، یکی از آن نکات تحقیق جامع و کامل در خصوص زندگی در کشوری است که قصد دارند به آن مهاجرت نمایند؛ اگر شرایط زندگی و تحصیل در کشوری برای شما فراهم شد که زبان تحصیل در آن غیر از زبان انگلیسی بود می‌توانید برای پذیرش اقدام نموده و سپس در دوره‌های فشرده زبان شرکت نمایید؛ برخی از کشورها در این خصوص سختگیری نکرده و داشتن مدرک زبان *آیلتس* برای آن‌ها در هنگام پذیرش کافی است.

پس از ورود به کشور مد‌نظر می‌توانید در دوره‌های فشرده زبان شرکت کرده و بعد از کسب نمره لازم می‌توانید اقدام به تحصیل نمایید.

میانگین درآمد ماهیانه رشته حقوق

رشته حقوق

خوشبختانه رشته حقوق از آن دسته رشته‌هایی است که بازار کار خوبی داشته و می‌توان از طریق این رشته به درآمد بالایی دست یافت.

از دیگر مشاغلی که فارغ‌التحصیلان رشته حقوق می‌توانند مشغول به کار شوند عبارتند از:

 1. نیروی انتظامی،
 2. اداره ثبت‌احوال،
 3. شرکت‌های خصوصی،
 4. موسسات مشاوره‌ای،
 5. شرکت نفت،
 6. شرکت‌های پیمانکاری
 7. شرکت‌های انبوه‌ساز.

حقوق این افراد در اداره‌های دولتی بعد از استخدام همانند کارمندان محاسبه شده و میانگین آن حدودا ماهی 2و نیم تا 3 میلیون تومان است؛ البته درآمد شرکت‌های خصوصی بیشتر از دولتی‌ها بوده و کسانی‌که به عنوان مشاور حقوقی در شرکت‌های خصوصی فعالیت می‌کنند، حقوق بعضی از آن‌ها به ماهی ۵ تا ۶ میلیون می‌رسد.

اگر می‌خواهید در این رشته به درآمدهای بالا برسید باید بتوانید به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری فعالیت نمایید. میانگین درآمد ماهیانه وکلا با توجه به نوع پرونده‌ها، تعدد پرونده‌ها، میزان سختی پرونده‌ها می‌تواند متفاوت باشد؛ هر چقدر که یک وکیل تجربه و سابقه کاری بیشتر داشته باشد و از طرفی میزان موفقیت پرونده‌های وی بالاتر باشند می‌تواند به درآمد بالاتری دست پیدا کند. وکلای مجرب می‌توانند به دستمزد ماهی بیش از ۱۰۰ میلیون تومان برسند.

دستمزد وکلا در خارج از ایران بیشتر بوده به‌طوری که در آمریکا می‌توان حقوق یک وکیل را 200 هزار دلار در سال تخمین زد.

حقوق یک وکیل با تجربه در انگلستان می‌تواند بیش از 80 هزار پوند در سال باشد.

یک وکیل در استرالیا می‌تواند سالانه حدود ۹۰ هزار دلار درآمد داشته باشد.

حقوقدانان می‌توانند در مقام قضاوت فعالیت داشته باشند؛ در این صورت میانگین درآمد آنها ماهیانه حدود ۱۰ تا 15 میلیون تومان است. افرادی که فارغ‌التحصیل رشته حقوق هستند می‌توانند به عنوان سردفتردار فعالیت داشته باشند؛ در این صورت درآمد ماهیانه آنها به طور میانگین چیزی حدود ۱۵ میلیون تومان برای شهرهای متوسط است.

امکان بورسیه شدن در رشته حقوق

رشته حقوق

خوشبختانه رشته حقوق جزء رشته‌هایی محسوب می‌شود که دانشجویان ایرانی در صورت کسب شرایط لازم می‌توانند برای اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در کشورهای خارجی اقدام نمایند. امکان تحصیل به صورت رایگان در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، نروژ، ایتالیا، استرالیا و کانادا در رشته حقوق فراهم است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در رشته حقوق با توجه به مقطع تحصیلی که می‌خواهید در آن تحصیل نمایید می‌تواند متفاوت باشد. شرایط کشور مورد‌نظر از دیگر پارامترهایی است که در اخذ بورسیه تحصیلی تاثیر‌گذار خواهد بود. برای آگاهی از امکان بورسیه شدن می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید و شرایط را کامل مطالعه نمایید.

امکان بورسیه شدن در رشته حقوق برای مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا وجود دارد.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک *بورسیه تحصیلی*مراجعه نمایید.

کشورهای متقاضی

رشته حقوق

رشته حقوق از جمله رشته‌هایی است که افراد شاغل در آن برای پیشرفت کاری یا تجربه کار در محیط‌های جدید‌تر و متنوع‌تر تمایل دارند که به خارج از کشور مهاجرت نمایند؛ برخی از مواقع  مهاجرت کاری برای وکلا امری ناخواسته بوده و بنا به دلایلی چون مهاجرت تحصیلی و کاری همسر و فرزندان باید اقدام به مهاجرت نمایند. در این شرایط لازم است تا افراد با نحوه کار کردن در کشورهای مختلف در این رشته اطلاعاتی را به‌دست آورند.

خوشبختانه رشته حقوق از آن دست رشته‌هایی است که در کشورهای زیادی موقعیت‌های کاری مناسبی برای آن وجود دارد.

در ابتدا لازم است توصیه شود که اگر تمایل به فعالیت در این رشته در خارج از کشور را دارید، بهتر است که شرایط تحصیلی را در خارج از کشور فراهم کرده و بعد از فراغت از تحصیل و گذراندن دوره‌های کارآموزی و اخذ مجوز وکالت در خارج از کشور، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهید، مهاجرت به این صورت بسیار راحت‌تر از مهاجرت کاری مستقیم است.

قبل از اقدام برای مهاجرت شما ابتدا باید شرایط کاری کشورهای مختلف را بسنجید؛ سپس اقدام به مهاجرت نمایید. افرادی که برای رشته حقوق قصد مهاجرت کاری دارند با شرایط ویژه‌ای اعم از تسلط به زبان انگلیسی یا زبان رسمی کشور مقصد، داشتن پروانه وکالت در ایران یا مشغول بودن در این حوزه در ایران می‌توانند اقدام نمایند.

کشورهایی چون کانادا، استرالیا، فرانسه، عمان و ترکیه برای رشته حقوق نیروی کار می‌پذیرد. برای آگاهی از نحوه مهاجرت و شرایط کار در این کشورها باید به موسسات مشاوره‌ای یا موسسه مهاجرتی با سابقه مراجعه نمایید. 

در همین رابطه بخوانید:

ویزا

رشته حقوق

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور را دارند باید مراحل را به‌صورت متوالی طی نمایند. برای آشنا شدن این مراحل و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به لینک *ویزا‌ها* مراجعه نمایید.

گرفتن اخذ ویزای تحصیلی برای کشورهای فنلاند، لهستان، آلمان، روسیه، ترکیه، اسپانیا، استرالیا، کانادا برای ایرانیان راحت‌تر است. اخذ ویزای آمریکا در بین کشورهای آمریکایی و اخذ ویزای انگلیس، بلژیک و فرانسه در بین کشورهای اروپایی برای ایرانیان سخت‌تر خواهد بود. اخذ ویزای تحصیلی کشورهایی دو زبانه مانند اوکراین، فرانسه و اتریش خصوصاً برای مقاطع تحصیلی لیسانس نسبت به کشورهایی که بیشتر به زبان انگلیسی تدریس انجام می‌دهند، سخت‌تر است. در بین کشورهای آسیایی اخذ ویزای مالزی و فیلیپین راحت‌تر و اخذ ویزای کره جنوبی سخت‌تر خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات و دریافت مشاوره تخصصی درزمینۀ  تحصیل و ویزا‌ها، می‌توانید با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

معایب رشته حقوق

رشته حقوق

با تمام جذابیت‌هایی که رشته حقوق دارد؛ اما در برخی از مواقع نباید از سختی‌ها و معایب این رشته غافل شد. آشنایی با معایب و سختی‌های یک رشته باعث می‌شود تا علاقه‌مندان منطقی‌تر وارد این رشته شوند و تصمیمات آن‌ها بر اساس تصمیمات زودگذر نباشد و در نتیجه احتمال موفقیت آن‌ها و انتخاب صحیح بالاتر رود؛ چرا که بسیاری از افراد به خاطر تصور غلطی که از یک رشته دارند، وارد آن شده و آینده کاری و تحصیلی خود را ناموفق رقم می‌زنند.

همان‌طور که می‌دانید اکثر کسانی‌که در این رشته تحصیل می‌کنند، تمایل دارند که در کسوت وکالت مشغول به کار شوند؛ به همین سبب بد نیست که در کنار جذابیت‌های این حرفه به معایب آن پرداخته شود که عبارتند از:

 • وکلا افرادی هستند که باید به‌طور مداوم و در ساعت‌های خیلی طولانی کار کنند. بهتر است بدانید وقتی که وکیلی در جریان یک پرونده قرار می‌گیرد، ذهن و فکر او با چالش‌های زیادی رو به رو می‌شود؛ به همین سبب این افراد استراحت کمی داشته و مدام باید فعالیت‌های ذهنی و بدنی داشته باشند.
 • وکلا به سبب شغل خود جزء افرادی هستند که با قشرهای مختلف سر و کار داشته و باید به حل مشکل این افراد بپردازند؛ از این‌رو در برخی مواقع تشخیص صداقت افراد، کار بسیار سختی بوده و استرس زیادی را به وکلا وارد می‌کند.
 • درخواست‌های غیر منطقی و غیر قانونی موکلان یکی‌دیگر از مشکلاتی است که وکلا با آن سر و کار دارند؛ برخی از موکلان برای مسائل غیرقابل حل و مسائلی که قانون برای آنها هیچ راهی نگذاشته از وکیل می‌خواهند راه حلی ارائه کند و آنان را در دادگاه پیروز نماید؛ در صورتی‌که این امر غیرممکن است و مجاب کردن موکل در این‌گونه موارد بسیار سخت خواهد بود.
 • وکالت یک شغل بسیار رقابتی است، وکلا برای این که بتوانند بازار کار خوبی داشته باشند باید تلاش زیادی نموده و از رقبا پیشی بگیرند..
 • تغییر قوانین از دیگر مشکلات شغل وکالت است، یک وکیل خبره باید همیشه به‌روز باشد و از جزئی‌ترین تغییرات قوانین اطلاع داشته باشد.
 • عدم آگاهی از یک قانون می‌تواند موجب شکست وکیل در یک پرونده شود و باعث شود که موکلی به صورت غیرصحیح راهنمایی شده و مشکلاتی را برای یک وکیل و موکلش به وجود آورد.
خبرهای هولناک و اتفاقات ناگهانی جسم یک وکیل را مورد تهدید قرار داده؛ به همین سبب وکلا باید بتوانند با یادگیری مهارت‌های زندگی، تعادل بین زندگی شخصی و زندگی کاری خود به وجود آورند تا کمتر دچار این آسیب‌ها شوند.

پیشنهادات رشته حقوق 

در این بخش شما می‌توانید بخشی از پیشنهادات شغلی/تحصیلی/سرمایه‌گذاری در این زمینه را مشاهده نمایید:

مشاهده همه پیشنهادها

اخذ پذیرش در رشته حقوق

رشته حقوق

روش‌های اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور و مطرح جهان همواره از دغدغه‌های دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور و نخبگان است. آگاهی از روش‌های اخذ پذیرش می‌تواند علاوه‌بر آگاهی بخشیدن به دانشجویان بسیاری از آن‌ها را برای تحصیل در خارج از کشور ترغیب نماید؛ زیرا برخی از دانشجویان احساس می‌کنند، پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور شرایط غیرممکنی داشته و هر کسی نمی‌تواند اقدام به پذیرش نماید؛ در حالی‌که این تصور کاملا غلط بوده و با افزایش آگاهی و مشورت با موسسه مهاجرتی اعزام دانشجو می‌توان این مراحل را هموار کرد.

روش‌های اخذ پذیرش برای هر کشور و دانشگاه متفاوت است، مراجعه به وب‌سایت دانشگاه و ایجاد یک اکانت کاربری در آن و آپلود کردن مدارک یکی از راه‌های نحوه اخذ پذیرش خواهد بود.

ما در اینجا نحوه‌ی اخذ پذیرش در دانشگاه پادوآ ایتالیا را برای شما بیان می‌کنیم:

 • برای گرفتن پذیرش از این دانشگاه ابتدا به*وب‌سایت*دانشگاه مراجعه کرده و پس از خواندن تمامی شرایط، مدارک لازم را آماده کرده و یک پنل کاربری در وب‌سایت دانشگاه برای خود می‌سازید.
 • سپس مدارک تحصیلی را در اکانت خود آپلود کرده و دانشگاه پس از بررسی مدارک به ایمیل شما پاسخ را ارسال می‌کند؛ اگر مدارک شما مورد تایید واقع شده باشد، به شما ایمیل زده و برای شما یک تاریخ مصاحبه را مشخص می‌نمایند.
 • مصاحبه‌های دانشگاه پادوآ از طریق اسکایپ انجام شده و تسلط به زبان انگلیسی، داشتن اعتماد‌به‌نفس در هنگام مصاحبه برای مصاحبه‌کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • زمان مصاحبه طولانی نبوده و در حد یک مصاحبه‌ی دو تا 5 دقیقه‌ای زمان خواهد برد.
 • در صورتی‌که مصاحبه‌ی شما با موفقیت انجام شود و شما بتوانید پذیرش دانشگاه پادوآ را اخذ نمایید باید مدارک بورس را آماده کرده و این بار برای اخذ بورسیه تحصیلی تلاش نمایید.

مشاوره

جهت مشاوره تخصصی در مورد رشته حقوق و اخذ ویزای دانشجویی رشته حقوق در کشورهای مختلف براساس شرایط تحصیلی شما، می‌توانید با مشاوران ما در go2tr تماس حاصل فرمایید تا شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

مشاوره تحصیل در رشته حقوق
آخرین ویرایش: ‏1 ماه پیش - 30,009 نمایش

سوالات متداول

نکاتی که باید علاقه مندان به حقوق بدانند !

چرا رشته حقوق؟

تیپ شخصیتی مناسب رشته حقوق چیست؟

نظرات

سلام ی سوال داشتم . کدوم کشور ها برای رشته حقوق مدرک دانشگاه آزاد رو قبول ندارن؟ بعد راه حلی داره برای گرفتن پذیرش؟ ممنون

2020-02-01 19:14:40

سلام دوست عزیز تنها کشوری که شما می تونید برای ادامه تحصیل مهاجرت کنید فرانسه هست. من به شما پیشنهاد میکنم که با مشاورین ما تماس بگیرید تا کامل شما رو راهنمایی کنند. شماره تماس: ۰۲۱-۴۲۹۵۶ ۰۲۱-۴۳۰۰۰۲۱

2020-02-09 09:09:02

سلام دوست عزیز تنها کشوری که شما می تونید برای ادامه تحصیل مهاجرت کنید فرانسه هست. من به شما پیشنهاد میکنم که با مشاورین ما تماس بگیرید تا کامل شما رو راهنمایی کنند. شماره تماس: ۰۲۱-۴۲۹۵۶ ۰۲۱-۴۳۰۰۰۲۱

2020-02-09 09:09:02

ممنون بابت مطالب فوق العاده ای ک درباره ی رشته ی حقوق گذاشتین.تو زندگیم به هیچ چیزی انقد علاقه ندارم که به رشته ی حقوق دارم و امروز من با امید به رسیدن به رشته حقوق و موفقیت در اون فردا میشه .موفق و موید باشید❤

2020-06-20 15:05:50

سلام دوست عزیز ممنون از لطف شما موفق باشید قدردان شما تیم اعزام GO2TR

2020-06-21 07:35:03

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱