سرمایه گذاری در مجارستان

مجارستان به طور رسمی به عنوان جمهوری مجارستان شناخته می‌شود. این کشور در اروپای مرکزی واقع شده است و سایر کشورها از هر طرف محصور در خشکی هستند. مجارستان در حوضه Pannonian واقع شده است و از شمال با اسلواکی مرز مشترک دارد و از شرق با اوکراین و رومانی همسایه است، مرزهای جنوبی مجارستان توسط کرواسی و صربستان احاطه شده است و از غرب با اتریش همسایه است. بوداپست، پایتخت مجارستان همچنین بزرگترین شهر آن است. مجارستان یک مقصد گردشگری محبوب در اتحادیه اروپا است و هرساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. در این مقاله سرمایه‌ گذاری در مجارستان، انواع سرمایه‌گذاری جهت مهاجرت به مجارستان، روش‌های سرمایه‌گذاری و مزایای سرمایه‌گذاری در کشور مجارستان بررسی می‌شود.

مقدمه

مجارستان امروز یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهد. این کشور در سال ۲۰۰۴ به عضو اتحادیه اروپا درآمد. مجارستان چشم انداز اقتصادی بسیار پویا و امیدوار کننده‌ای دارد. مجارستان دارای نرخ درآمد سرانه بسیار سالمی است که تقریباً در حدود دو سوم درصد درآمد سرانه متوسط سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. مجارستان با موفقیت برنامه ریزی شده خود را به اقتصاد بازار محور تبدیل کرده است. آژانس سرمایه گذاری و توسعه تجارت مجارستان (ITD) از پروژه‌های سرمایه گذاری با ارزش افزوده بالا پشتیبانی کامل می‌کند.

اگر به آمارهای سرمایه گذاری مستقیم خارجی در مجارستان نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که ایالات متحده با سرمایه گذاری تقریبی 700 میلیون دلار، برجسته‌ترین سرمایه گذار در مجارستان است. دیگر سرمایه گذاران برجسته در مجارستان آلمان و اتریش هستند. بخشهای عمده‌ای که اکثر کشورهای خارجی در آن سرمایه گذاری می‌کنند عبارتند از: ارتباطات از راه دور، پردازش و بسته بندی مواد غذایی و سخت افزار و نرم افزار رایانه‌ای، خدمات خودرویی و مالی.

درباره سرمایه گذاری در مجارستان

مجارستان کشوری است که در قلب اروپا واقع شده است. این کشور به داشتن زیرساخت‌های پیچیده فناوری اطلاعات و ارتباط از راه دور افتخار می‌کند. مجارستان همچنین به دلیل داشتن نیروی کار بسیار تحصیل کرده و توانمند مشهور است. این ویژگی میزبان شرکت‌های بین المللی را به خود جلب می‌کند و باعث شده تا یک سوم مراکز خدمات مرکزی اروپای شرقی در مجارستان ایجاد شود. مجارستان علاوه بر بخش خدمات، در زمینه‌های خودرو، علوم زیستی، الکترونیک، فناوری اطلاعات، R&D، انرژی‌های تجدید پذیر، مدیریت‌های زنجیره تأمین و تدارکات توزیع سرمایه گذاری می‌کند.

دولت مجارستان مدام در حال تشویق به سرمایه گذاری خارجی در این کشور و ابتکار عمل برای تبدیل مجارستان به یک ابرقدرت اقتصادی در مرحله جهانی است. دولت مجارستان با هدف جذب سرمایه گذاری از شرکتهای خارجی، به آنها سود می‌دهد تا در بخشهای تولیدی خاص سرمایه گذاری کنند که این امر به ایجاد فرصتهای شغلی برای افراد محلی کمک می‌کند. دولت همچنین از سرمایه گذاری خارجی را در برخی مناطق خاص جغرافیایی که از نظر صنعتی توسعه نیافته است و سطح بیکاری در آنها بالا است حمایت می‌کند. دولت مجارستان از نظر معافیت مالیاتی در برخی از سرمایه گذاری‌ها، به سرمایه گذاران خارجی کمک هزینه می‌کند. معافیت‌های مالیاتی معمولاً با حداقل مبلغ مشخصی از کل سرمایه اعطا می‌شوند. دولت ایجاد یک قانون اجباری را برای عدم تبعیض بین سرمایه گذاران داخلی و سرمایه گذاران خارجی وضع کرده است و بر اساس آن شرکت‌های خارجی دقیقاً به اندازه مزایایی که شرکت‌های داخلی از آنها برخوردار هستند, بهره مند هستند.

سرمایه گذاری در مجارستان و استان‌ها

بوداپست امروزه یکی از سریعترین شهرهای در حال توسعه در اتحادیه اروپا است که هنوز هم قیمتهای مقرون به صرفه‌ای دارد. آنچه این شهر را منحصر به فرد می‌کند، نه تنها زیبایی و گردشگری آن بلکه فرصتی برای سرمایه گذاری است که در خود دارد. پایتخت مجارستان سالانه حدود 10 میلیون گردشگر جذب می‌کند. این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که در اروپا بوداپست هنوز هم توانایی بالایی برای افزایش سرمایه و همچنین مکانی دلنشین برای زندگی دارد. براساس The Telegraph مجارستان در بین ۲۰ مکان برتر اروپا برای سرمایه گذاری در املاک قرار دارد.

بوداپست از بین ۱۵۰ شهر در شاخص املاک مسکونی جهانی، دوازدهم بود،، که پس از استکهلم در اروپا قرار دارد. بر اساس نظرسنجی CBREs ۲۰۱۶ EMEA Investment Intentions، بوداپست از جذاب‌ترین شهرها برای سرمایه گذاران املاک علاقه مند به منطقه اروپای شرقی است. قیمت خانه‌ها در بوداپست حدود یک دهم در مقایسه با لندن است. هزینه زندگی کم است، بنابراین بوداپست یک آهنربای قوی نه تنها برای سرمایه گذاران بلکه برای دانشجویان نیز است. بوداپست بعنوان یک مکان سرمایه گذاری معتبر منطقه سالها در رتبه بندی‌های مختلف مجله fDi گنجانده شده است و همیشه عضو ۱۰ شهر برتر آینده اروپا انتخاب شده است.

دولت مجارستان مزایای مالیاتی بی شماری را برای سرمایه گذاری‌های خاص فراهم کرده است. این مزایا هم به سرمایه گذاران داخلی و هم به سرمایه گذاران خارجی اعطا می‌شود. دولت مجارستان حداکثر برای ۱۰ سال به سرمایه گذاران امکان پرداخت مالیات کمتر را ارائه می‌دهد. البته تخفیف‌های مالیاتی بسته به منطقه مورد نظر و مقدار سرمایه متفاوت است. تخفیف مالیاتی در برخی از مناطق مجارستان به شرح زیر است:

 • ۲۵% در بوداپست
 • ۴۰% در ترانسدانوبیای غربی
 • ۳۰% در شهرستان Pest
 • ۵۰% در سایر مناطق مجارستان

همچنین ۱۰% تخفیف اضافی برای شرکتهای متوسط و ۲۰٪ اضافی برای شرکتهای کوچک در نظر گرفته شده است.

روش های سرمایه گذاری در مجارستان

سرمایه گذاری در مجارستان

اکثر متقاضیانی که برای سرمایه گذاری در یک کشور خارجی اقدام می‌کنند در واقع هدفشان دریافت اقامت دائم آن کشور و تابعیت است. برای سرمایه گذاری روش‌های مختلفی اعم از ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی، خرید اوراق قرضه دولتی و طرح خود حمایتی وجود دارد، اما همه این روش‌ها در تمامی کشورهای خارجی منجر به دریافت اقامت دائم نمی‌شوند. تمامی متقاضیانی که قصد دریافت اقامت دائم کشور مجارستان را دارند، می‌توانند از طریق ویزای سرمایه گذاری به این هدف دست یابند. بنابراین متقاضی پس از ۵ سال می‌تواند اقامت دائم و پس از ۸ سال شهروندی یا تابعیت این کشور را دریافت کند. لازم به ذکر است که اقامت دائم مجارستان به صورت دوره‌ای و برای مدتی نامحدود صادر نشده و عملاً همیشگی یا مادام العمر است.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق ثبت شرکت

مجارستان فرصتی عالی برای سرمایه گذاران برای دستیابی به بازارهای اتحادیه اروپا در اختیار دارد. ثبات مالی، جریان آزاد سرمایه و نیروی کار در اتحادیه اروپا، کمک‌های دولتی، جو مناسب سرمایه گذاری، حمل و نقل و تدارکات توسعه یافته، نیروی کار آموزش دیده با هزینه کم، کیفیت IT، همه اینها مجارستان را به یک مقصد ترجیحی برای سرمایه گذاری بسیاری از شرکت‌های بین المللی تبدیل می‌کنند. قانون مدنی مجارستان قوانینی را برای کلیه اشکال تجاری در مجارستان تعیین کرده و پنج ساختار عمده تجاری را تعیین کرده است. به عنوان یک سرمایه گذار داخلی یا خارجی شما فقط می‌توانید از طریق یکی از ساختارهای زیر برای ثبت شرکت خود اقدام کنید که عبارتند از:

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود: مسئولیت سهامداران به میزان سرمایه گذاری در سرمایه سهام محدود می‌شود. حداقل سرمایه سهام 3 میلیون فورینت (وتحد پول مجارستان) است.
 • ثبت شرکت سهام خصوصی یا عمومی: شرایط لازم برای این شرکت حداقل 5 میلیون فورینت برای خصوصی و 20 میلیون فورینت برای عمومی.
 • ثبت شرکت طبق مشارکت عمومی: همه اعضای آن در قبال تعهدات تجاری مسئولیت مشترک دارند و بدون نیاز به حداقل سرمایه سهام است
 • ثبت شرکت طبق مشارکت محدود: برخی از اعضا کاملاً مسئول هستند، برخی مسئولیت محدود دارند و بدون نیاز به حداقل سرمایه سهام است.
 • تجارت انفرادی: شخصی که توانایی قانونی دارد و با شرکت‌های ثبت شده همکاری می‌کند.

در زیر مراحل اجباری برای ثبت شرکت در مجارستان ذکر شده است:

 • آیین نامه شرکت‌های خود را تهیه کنید. بنیانگذاران شرکت باید آیین نامه را به همراه سایر اسناد ثبت نام امضا کنند و آنها را توسط وکیل مجارستان به امضا برساند.
 • حساب بانکی برای شرکت باز کنید.
 • ثبت شرکت در دادگاه ثبت مجارستان. (دادگاه گواهی الکترونیکی ثبت را صادر می‌کند)
 • شرکت را در اداره ملی مالیات و گمرک ثبت کنید و شماره شناسایی مالیاتی دریافت کنید.
 • ثبت شرکت در اتاق بازرگانی و صنایع مجارستان، اداره مرکزی بیمه بازنشستگی ملی و دفتر محلی شهرداری
 • ارسال اطلاعات مربوط به کارمندان به سازمان مالیاتی.

در ادامه باید پرونده شما برای ثبت شرکت در مجارستان شامل مجموعه‌ای از مدارک زیر باشد:

 • اسناد تشکیل دهنده شرکت‌ها یا سند بنیاد شرکت
 • رسید بانکی برای ثبت سپرده سرمایه اولیه
 • شناسه و امضای نمونه مدیران
 • برای فعالیتهای خاص تجاری مجوز دفتر مربوطه لازم است

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک

قیمت مسکن در مجارستان هنوز هم به سرعت در حال افزایش است و این امر تحت حمایت شرایط اقتصادی مناسب، دستمزد و اشتغال بالاتر و نرخ پایین وام است. همچنین برنامه‌های دولتی وجود دارد که خرید خانه را در دسترس افراد بیشتری قرار می‌دهد. شهروندان غیر مجارستانی برای خرید ملک باید موافقت دفتر اداری مربوطه را کسب کنند. طبق مقررات اکثر خارجی‌ها باید ظرف ۲-۳ ماه مجوز دریافت کنند. اکثر وکلا به اتباع خارجی توصیه می‌کنند برای خرید ملک ابتدا یک شرکت در مجارستان ثبت کنند. در این حالت، هیچ مجوزی لازم نیست. این یک روش نسبتاً سریع و آسان است و ۱-۲ روز طول می‌کشد. خرید ملک در مجارستان یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌های اخذ اقامت اروپا است.

به طور کلی برای خرید ملک در مجارستان، متقاضی باید از شهرداری محلی، مجوز لازم را کسب نماید. هم چنین خرید ملک در بوداپست (پایتخت این کشور) مستلزم اخذ تأیید و تصویب دفتر اداری (AOB) می‌باشد. به طور کلی شهروندان خارجی برای خرید ملک در مجارستان باید تأیید دفتر اداری مربوطه را اخذ کنند. اخذ این مجوز حدود ۲ الی ۳ ماه زمان می‌برد. برای خرید ملک در مجارستان، بهتر است، از یک وکیل مشاوره گرفته شود که این فرایند را بتواند مدیریت کند. بعد از انتحاب ملک و توافق بین خریدار و فروشنده، وکیل فرایند تأیید اعتبارات محلی لازم را شروع می‌کند. بدین ترتیب قراردادی بین خریدار و فروشنده تنظیم می‌شود.

این قرارداد باید بین وکیل، فروشنده و خریدار و نماینده اداره املاک و مستغلات امضا شود. این توافق نامه باید ظرف ۳۰ روز به اداره ثبت احوال مجاز ارسال گردد. بعد از اینکه قیمت ملک به طور کامل توسط خریدار پرداخت شد، تبت نهایی مالکیت انجام می‌شود که حدود ۶ ماه طول می‌کشد. در طول چند سال گذشته قیمت املاک در مجارستان بسیار بالا رفته است. املاک حومه شهرها ارزان‌تر است، اما فقط به شهروندان مجارستانی تعلق دارد. قیمت املاک در مجارستان، بر اساس مشخصات منطقه و… متفاوت می‌باشد. آپارتمان‌های آجر بنایی در پایتخت (بوداپست) با ۴ درصد تخفیف و در سایر شهرها با ۶ درصد تخفیف فروخته می‌شوند.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید اوراق قرضه

یکی دیگر از راه‌های دریافت اقامت دائم کشور این است که افراد باید در اوراق قرضه دولتی سرمایه گذاری نمایند. این روش سرمایه گذاری برای مهاجرت به مجارستان توسط دولت مجارستان در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسیده است. این قانون راه را برای افرادی که قصد مهاجرت دارند را هموارتر کرده است.

این روش به این صورت است که افراد باید به میزان تعیین شده‌ای در کشور مجارستان اقدام به تهییهٔ اوراق قرضهٔ دولتی نمایند. پس از گذشت ۵ سال از سرمایه گذاری در این بخش افراد سرمایه گذار می‌توانند درخواست خود را برای اقامت دائم مطرح نمایند. پس از تکمیل مدارک و بررسی‌های لازمه اقامت دائم به افراد داده می‌شود. تا قبل از سال ۲۰۱۷ متقاضیان خارجی می‌توانستند از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، اقامت دائم دریافت کنند. برای خرید این اوراق به حداقل ۳۰۰ یورو سرمایه نیاز داشتید و بواسطه آن نیز می‌توانستید اجازه اقامت ۵ ساله دریافت کنید. اما از سال ۲۰۱۷ به بعد این روش لغو شده و دلیل آن نیز وضعیت مالی و اقتصادی مطلوب مجارستان بوده است.

دریافت اقامت مجارستان از طریق سرمایه گذاری

برای اقامت در مجارستان، سرمایه گذاران علاقه مند باید غیر اروپایی باشند، سابقه کیفری نداشته باشند و حداقل ۱۸ سال داشته باشند. تمام سرمایه گذاران خانواده، اعم از همسر و فرزندان خردسال می‌توانند در یک درخواست اقامت گنجانده شوند و فرزندان باید از روز ارسال درخواست زیر ۱۸ سال داشته باشند. برای متقاضیان تأیید شده اقامت موقت پنج ساله صادر می‌شود، اما ممکن است پس از شش ماه به اقامت دائم تبدیل شود.

مزایای رقابتی سرمایه گذاری در مجارستان

سرمایه گذاری در مجارستان

 • امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و حوزه شینگن بدون نیاز به دریافت ویزا
 • هزینه‌های پایین زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • حمایت از سرمایه‌گذار خارجی توسط دولت و در نتیجه ریسک پایین سرمایه‌گذاری در مجارستان
 • امکان دریافت اقامت دائم مجارستان در کوتاهترین زمان ممکن‌عدم نیاز به اقامت قبلی در مجارستان به منظور انجام سرمایه‌گذاری
 • عدم نیاز به شرکت در مصاحبه حضوری برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری
 • عدم وجود محدودیت برای سرمایه گذاران کشورهای مختلف
 • امکان دریافت اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی
 • امکان دریافت ویزا و اقامت برای فرزندان بالای ۱۸ سال در صورت پرداخت هزینه اضافی
 • پایین‌ترین میزان سرمایه اولیه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در مجارستان در میان دیگر کشورهای اروپایی‌عدم نیاز به ارائه گواهی
 • سلامت برای سرمایه گذاران خارجی‌عدم نیاز به شرکت در دوره و طرح‌های آموزشی برای سرمایه گذاران خارجی
 • زندگی در یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا و حوزه شینگن
 • اخذ اقامت دائم مجارستان پس از ۵ سال زندگی و پرداخت مالیات
 • امکان زندگی در یکی از کشورهای امن اروپا
 • پایین بودن مالیات بر درآمد و امکان تصدی شغل در کوتاهترین زمان ممکن برای همراهان
 • مالیات کمتر از ۱۰ درصد
 • امکان تجارت با کشورهای مختلف به عنوان یک سرمایه‌گذار و تاجرعدم محدودیت برای سفرهای خارجی به عنوان تاجر


دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس