۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
صفحه اصلی سامانه پیشنهادها
درخواست رزرو مشاوره
سامانه پیشنهادها
وبلاگ
درباره ما
۰۲۱ - ۴۳ ۰۰ ۰۰ ۲۱
:: جستجو

درحال جستجو ...

جستجوی اخذ ویزای کشورها
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با اخذ ویزای کشورها در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

اخذ ویزای کشورها

ویزا(روادید) یک مجوز رسمی است که اجازه می دهد تا شخص به طور قانونی وارد کشور خارجی شود. ویزا معمولا در گذرنامه دارنده، مهر می شود. انواع مختلفی برای ویزاها وجود دارد که هرکدام در کشور میزبان دارای حقوق و شرایط متفاوتی هستند و مدارکی که برای دریافت آن ها باید ارائه کنید، متفاوت است. در این مقاله به توضیح درباره ویزاها می‌پردازیم.

ویزا یا روادید برای ورود قانونی افراد به کشور دیگر است که مدت اقامت و زمان ورود و خروج، توسط سفارت یا کنسولگری و یا اداره مهاجرت، در ویزا مشخص می‌گردد و باعث می‌شود که فرد امکان تخطی از قانون کشور مبدا یا مقصد و انجام کارهای خلاف و مجرمانه یا آسیب‌زننده را نداشته باشد. ویزاها در انواع گوناگونی ارائه می‌شوند که شرایط اخذ و مدارک و هزینه‌شان بسته به هدف شما و نظر افسر سفارت متفاوت است. ویزاهای سنتی را می‌توان با تمبر در گذرنامه چسباند. اگر ویزاهای شما در گذرنامه شما چسبیده باشد، معمولا دارای اطلاعاتی بر روی آن است که شامل نام، شماره گذرنامه، محل تولد، دلیل سفر و تاریخ انقضا است. ویزاهایی که با تمبر هستند، معمولا اطلاعات کمتری در مورد شما ثبت کرده‌اند.

ویزای برخی کشورها به دلیل عدم وجود سفارت در کشور مبدا، به صورت الکترونیکی هم صادر می شوند؛ مثل، ویزای استرالیا در ایران. 

انواع ویزا

ویزاها انواع مختلفی دارند. می‌توانند دانشجویی و تحصیلی، کار و کاریابی، سرمایه‌گذاری مثل ثبت شرکت و خرید ملک و همچنین ازدواج یا تولد و انواع دیگر باشند. در این بخش ما به معرفی انواع ویزاها خواهیم پرداخت. 

ویزای دانشجویی و یا ویزای تحصیلی

اخذ ویزای کشورها

در ادامه برای شما از ویزای تحصیلی و نحوه اخذ آن خواهیم گفت. تا زمانی که در دانشگاه کشور مورد نظر قبول نشوید، نمی‌توانید ویزای دانشجویی دریافت کنید؛ بنابراین، اگر قبلا این کار را نکرده اید، باید برنامه ای را برای دوره مورد نظر برای تحصیل ارسال کنید. نه تنها این، بلکه شما باید اطمینان حاصل کنید که این دوره از شرایط ویزای کشور برخوردار است. اعزام دانشجو و پذیرش ویزای دانشجویی شما توسط چند عامل تعیین می‌شود:

 • کشور تابعیت شما
 • کشور مقصد انتخابی شما
 • دوره ای که می خواهید تحصیل کنید
 • موسسه ای که مایل به تحصیل در آن هستید
 • منابع مالی موردنظر برای تحصیل در کشور مقصد

پذیرش از دانشگاه ها برای دریافت ویزا

کشورهای مختلف دارای سیستم ویزا و مراحل پذیرش متفاوت هستند؛ با این حال، آن ها معمولا بسیار مشابه رفتار می‌کنند.

برای تحصیل در انگلستان، باید پیشنهادی برای یک مکان در یک دوره دریافت کنید. شما باید ثابت کنید که می‌توانید انگلیسی، از جمله خواندن، نوشتن و صحبت کردن را درک کنید. برای تحصیل در ایالات متحده، باید ثابت کنید که در کشور تابعیت خود اقامت دائم دارید. شما باید بودجه لازم برای حمایت از مطالعه و تحصیل خود و مخارج زندگی برای حداقل سال اول حضورتان را در حسابتان داشته باشید و اعلام نمایید که قصد دارید پس از اتمام مطالعه، به کشور خود برگردید. برای تحصیل در استرالیا نیز باید ثابت کنید که بودجه کافی برای پشتیبانی هزینه های دوره و هزینه های زندگی خود را دارید. شما همچنین بر اساس موضوعی که انتخاب کرده اید و کشور تابعیت خود ارزیابی خواهید شد. اگر کشور تابعیت شما عضو اتحادیه اروپا باشد، برای تحصیل در اروپا نیازی به ویزا ندارید. اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید جزئیات ویزای مقصد مورد نظر خود را برای جزئیات بیشتر بررسی کنید. توصیه میکنیم در اسرع وقت برای ویزای هر کشوری که می خواهید اقدام کنید تا فرصت را از دست ندهید.

هزینه اخذ ویزا

این یکی از متداول ترین سوالات است و عامل مهمی در روند درخواست ویزای شما محسوب می‌شود. لازم است که ثابت کنید که بودجه کافی برای هزینه‌های دوره و هزینه‌های زندگی خود دارید. با این حال، پول مورد نیاز می‌تواند بسته به کشور و منطقه در آن کشور متفاوت باشد. برخی از کشورها از شما می‌خواهند که ثابت کنید که برای کل دوره خود بودجه دارید؛ در حالی که دیگران فقط برای سال اول نیاز به اثبات بودجه دارند.

ویزای دانشجویی در انگلستان

 • سال اول هزینه دوره
 • 5،400 پوند (7،200 پوند داخلی لندن) برای تامین هزینه های زندگی به مدت نه ماه

 ویزای دانشجویی استرالیا

 • بلیط هواپیما
 • هزینه دوره
 • 18000 دلار استرالیا در هر سال به عنوان هزینه های زندگی

ویزای دانشجویی ایالات متحده

 • اثبات دارایی های نقدی برای تامین هزینه های تحصیل سال اول و هزینه های زندگی
 • اثبات بودجه ی در دسترس برای تامین سال های تحصیل باقیمانده

مدرک زبان 

دوره ای که برای آن درخواست کرده اید ممکن است شما را مجبور به تکمیل گواهی زبان انگلیسی کند؛ علاوه بر این، قوانین مهاجرت سخت تر بدان معنی است که شما باید اثبات کنید که درک خوبی از زبان انگلیسی در کشور مقصد دارید. تغییرات جدید ویزای دانشجویی در انگلستان بدان معنی است که اگر نتوانید بدون مترجم ارتباط برقرار کنید، از ورود منع می‌شوید.

شما باید برای مهاجرت به اکثر کشورها نمره آیلتس، تافل یا هر آزمون زبان دیگر مربوط به آن کشور را ارائه کنید. حداقل نمره مورد نیاز برای ورود به کشورهای مختلف متفاوت است که باید ابتدا از آن اطلاع یابید.

ویزای توریستی

اخذ ویزای کشورها

ویزاهای مسافرتی را می‌توان به دو دسته مهاجر و غیر مهاجر تفکیک کرد. ویزاهای مهاجرتی به متقاضیان اجازه می‌دهند که بطور دائم در کشور میزبان اقامت داشته باشند؛ در حالی که ویزاهای غیرمهاجر اجازه ورود متقاضی را به صورت موقت به کشور میزبان می‌دهد و همان ویزای توریستی است و مثلا برای مدت زمان محدودی مثل 90 روز (شنگن) فقط می‌توانید در سفر باشید. 

ویزای درخواست شغل

اخذ ویزای کشورها

بعد از پیدا کردن شغلی که مناسب با  شرایط  شما بود، درخواست خود را ارسال کنید. معمولا بیشتر شرکت‌ها مدارک زیر را از شما درخواست می کنند:

 • CV
 • کپی مدارک تحصیلی
 • توصیفات کارفرما
 • نمونه کارهای شما

بسیاری از شرکت ها این امکان را به شما می‌دهند که در مصاحبه آنلاین، شرکت کنید. با این حال، برخی دیگر می‌خواهند که متقاضیان شغل، مصاحبه حضوری داشته باشند. در صورت به دست آوردن شغل در مصاحبه آنلاین، باید در کشور محل اقامت خود، برای دریافت ویزای کار و نوع کارجو اقدام کنید. البته این تنها راه برای گرفتن شغل در آلمان نیست ؛ هرچند که راه آسان تری به نسبت دیگر روش هاست. راه‌های دیگری وجود دارند؛ از جمله، اخذ ویزای کارجو و رفتن به آلمان برای یافتن شغل به صورت حضوری و... که می توانند شما را به اروپا برسانند.

درخواست ویزا

اخذ ویزای کشورها

با استفاده از موتور جستجوگری نظیر گوگل، وب سایت رسمی مهاجرت دولتی کشور مورد نظر خود را پیدا کنید. پس از پیدا کردن و خواندن تمام اطلاعات، از جمله شرایط درخواست ویزا، فرم درخواست ویزای سفر را پر کنید. ممکن است بتوانید فرم را به صورت الکترونیکی ارسال کنید یا ممکن است از شما خواسته شود که آن را از طریق پست ارسال کنید. اگر مقصد شما به هنگام ورود، به ویزا نیاز دارد، دیگر نیازی به نگرانی در مورد درخواست ویزای مسافرتی از قبل ندارید؛ در این حالت ممکن است به محض رسیدن به مقصد مجبور شوید فرم ویزا را پر کرده و هزینه های مربوطه را بپردازید.

موارد لازم را با وب سایت یا کنسولگری مربوطه بررسی کنید؛ زیرا ممکن است لازم باشد یک عکس با اندازه گذرنامه بیاورید.

شرایط اخذ ویزا چیست؟

هر کشور شرایط خود را برای درخواست ویزا دارد. برای اطلاع حتما وب سایت دولتی مناسب کشور خود را بررسی کنید. موارد مورد نیاز به طور معمول شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، تهیه گذرنامه شما در صورت لزوم، عکس و مدارک اضافی مانند برنامه سفر و پرواز، رزرو هتل یا دعوت نامه شماست.

بسیاری از کشورها همچنین هنگام صدور ویزا دستورالعمل‌های عدم پذیرش را دارند. مراجعه کنندگان ممکن است در صورتی غیرقابل قبول تلقی شوند که: 

 • سوابق کیفری و ارتکاب جرم داشته باشند
 • خطر امنیتی یا سیاسی برای کشور ایجاد نمایند
 • از بیماری خاص و خطرزایی رنج ببرند
 • مشکلات مالی جدی دارند 
 • به هر دلیل دیگری ممنوع الخروج باشند

اگر شرایط ویزا را برای کشور مورد نظر خود رعایت نکنید، ممکن است که درخواست ویزای شما رد شود و اجازه ورود به کشور را دریافت نکنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزاهای بازدید کننده چیست؟

هنگام ثبت درخواست ویزا در سفارت کشور مورد نظر، برای بازدید از شما خواسته می‌شود که مدارک موردنظر را با برنامه اصلی ویزایتان درج کنید. در زیر لیستی از اسناد مختلف برای دریافت ویزا بسته به نوع کشوری که سفر می‌کنید، آورده شده است:

 • دعوت نامه
 • یک فتوکپی از صفحه اطلاعات گذرنامه شما
 • یک یا دو عکس با اندازه خاص که توسط دفتر ویزا تعیین می‌شود
 • اثبات پشتیبانی مالی در طول سفر
 • بیمه سفر
 • بلیط های هواپیما
 • اثبات هدف سفر
 • هزینه درخواست ویزا

طی مصاحبه ویزا چه انتظاراتی از شما دارند؟

برخی اوقات پس از ثبت درخواست ویزا، ممکن است از شما خواسته شود تا برای مصاحبه ویزا مراجعه نمایید. اکثر درخواست‌های ویزا بدون نیاز به مصاحبه تایید شده یا رد می‌شوند. موارد زیر سوالات متداولی هستند که ممکن است در طی مصاحبه ویزا از شما پرسیده شود:

 • چرا می‌خواهید به کشور X سفر کنید؟
 • چرا می‌خواهید در این زمان خاص بازدید کنید؟
 • سابقه کیفری دارید؟
 • آیا با شخص دیگری سفر می‌کنید؟
 • از چه کسی بازدید خواهید کرد؟
 • چه مدت در آن جا می‌مانید؟
 • کجا خواهید ماند؟
 • آیا بلیط هواپیما رزرو کرده‌اید؟
 • آیا بیمه درمانی برای این سفر دارید؟
 • اگر هم اکنون شاغل هستید، آیا در مدت زمان مسافرت، از محل کار خود مرخصی دارید؟
 • آیا بعد از بازدید، به کشور خود باز خواهید گشت؟

چرا برای سفر به ویزا احتیاج دارم؟

اخذ ویزای کشورها

برای سفر از کشور خود به کشور دیگر به ویزا(روادید) نیاز داریم. از آن جا که قبل از جنگ جهانی اول سرعت ورود و خروج افراد به دیگر کشورها با قطار بالا بود، امکان کنترل گذرنامه‌ها سخت شد و این موضوع سبب شد که پس از جنگ جهانی اول، ویزا هم در کنار گذرنامه، به عنوان مجوز و سند رسمی صلاحیت و گزیده بودن مهاجران و مسافران استفاده شود. برای کنترل ورود و خروج و مدت اقامت افراد در کشورهای دیگر و به عنوان محدوده و چهارچوبی برای جلوگیری از قانون شکنی ها و کارهای خلاف افراد از کشوری در کشور دیگر، از ویزا استفاده می شود. ویزا انواع مختلفی دارد که دریافت هرکدام نیازمند مدارک و شرایط متفاوت است. بسیاری از کشورها دارای سیاست های ویزا و موافقت نامه‌هایی هستند که به شهروندان خود اجازه می‌دهند بدون نیاز به ویزا و به طور آزاد بین کشورها سفر کنند. به عنوان مثال، کانادایی‌ها و آمریکایی ها برای سفر به کشورهای یکدیگر، فقط به اسناد مسافرتی معتبر احتیاج دارند و نیاز به ویزا ندارند. با این حال، کانادایی ها برای سفر به بوتان به ویزا نیاز دارند؛ چون هیچ توافق ویزایی بین این دو کشور وجود ندارد. در بیشتر موارد سیاست ها دوجانبه و از سوی هردو کشورند. در صورت تمایل به مسافرت به کشوری که دارای سیاست ویزا در کشور خود نباشد، ویزا لازم است. 

رتبه بندی ویزاها

شاید برایتان این سوال‌ها پیش بیاید که برای دریافت ویزای برخی کشورها چه هزینه و زمانی نیاز است و سختی و آسانی دریافت چقدر بوده و این‌که آیا با شینگن می‌توانید به کدام کشورها راحت وارد شوید و مهلت ورود و خروجتان چقدر است. در این زمان احتمالا به اعتبار و رتبه ویزای کشور مقصد و سهولت سفر به دیگر کشورها پس از ورود می‌اندیشید. در ادامه با ما باشید تا دراین‌باره بیشتر بدانید. 

کشورهایی که اخذ ویزا برای آن ها آسان است

اخذ ویزای کشورها

اگر در مورد ایده بازدید از منطقه شینگن فکر کرده اید، باید بدانید که شما تنها نیستید. افراد از سراسر جهان روزانه به سفارت خانه های کشورهای عضو شینگن می روند و نیاز به تجزیه و تحلیل عمیق اسناد و اهداف سفر دارند. شما قبلا با انواع ویزای شینگن و مدارک مورد نیاز برای آن آشنا شده اید و اکنون ممکن است برایتان سرگشایی آمار نرخ صدور سوال باشد.

کشورهایی که اخذ ویزایشان سخت است یا امکان پذیر نیست

اخذ ویزای کشورها

بسیاری از کشورهای غربی دارای قدرتمندترین گذرنامه های جهان هستند، به این معنی که شهروندان آن‌ها می‌توانند به سراسر جهان سفر کنند و به محض ورود، ویزا دریافت می کنند. برخی از گذرنامه های برتر شامل سنگاپور، یونان، آلمان، انگلستان، سوئد و کشورهای دیگر هستند. از طرف دیگر، حتی شهروندان آلمانی و سوئد نیز موظفند درخواست خود را برای بازدید از چین و روسیه ارائه دهند، در غیر این صورت به سختی می‌توانند وارد کشور شوند و کار همه کس نیست و از این جهت ویزای این دو کشور الزامی است.

کره شمالی

ورود به کره شمالی دشوار است. تنها راه دسترسی به کره شمالی از طریق یک تور سازماندهی شده عبور از چین است، در حالی که در این تورها، تعامل با افراد محلی محدود است و باید قوانین سختگیرانه رعایت شود و همچنین، شما نباید درباره رهبر آن ها بد صحبت کنید.

چین

ممکن است تعجب کنید که سفر به چین شامل چنین پروسه طولانی ویزا است. در حالی که بسیاری از دارندگان گذرنامه می توانند به مدت 72 ساعت بدون ویزا به چین سفر کنند، اقامت طولانی تر به ویزای مناسب نیاز دارد. این روند کمی صبوری و پیگیری می‌خواهد.

روسیه

حتی قدرتمندترین گذرنامه های جهان برای شرایط ویزای روسیه همخوانی ندارند. روسیه سفر بدون ویزا را به راحتی امکان پذیر نمی کند و حتی ده قدرتمندترین گذرنامه برتر جهان هنوز هم برای ورود، به ویزا نیاز دارند. بعلاوه، این روند بسیار طولانی است. آماده باشید تا تاریخ شروع و پایان هر سفر در ده سال گذشته را ذکر کنید که کشور روسیه بر سر این مسائل، بسیار حساس است.

ایران

در حالی که روند ویزای ایران ممکن است برای بازدید کنندگان گیج کننده و پیچیده به نظر برسد، این کشور به طور جدی در حال انجام یک روند ساده است. مسافران ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بولیوی، جورجیا، مالزی، سوریه، ترکیه و ونزوئلا واجد شرایط ورود به کشور ایران بدون نیاز به تهیه ویزا هستند.

شرایط ویزا در کشورهای جهان

اخذ ویزای کشورها

بسیاری از کشورها دارای سیاست های ویزا و موافقت نامه‌هایی هستند که به شهروندان خود اجازه می‌دهند بدون نیاز به ویزا و به طور آزاد بین کشورها سفر کنند. به عنوان مثال، کانادایی‌ها و آمریکایی ها برای سفر به کشورهای یکدیگر، فقط به اسناد مسافرتی معتبر احتیاج دارند و نیاز به ویزا ندارند. با این حال، کانادایی ها برای سفر به بوتان به ویزا نیاز دارند؛ چون هیچ توافق ویزایی بین این دو کشور وجود ندارد. در صورت تمایل به مسافرت به کشوری که دارای سیاست ویزا در کشور خود نباشد، ویزا لازم است. 

این سیاست ممکن است به دارندگان گذرنامه های یک کشور اجازه دهد بدون داشتن ویزا وارد آن کشور شوند و یا برعکس آن باشد؛ یعنی فرد صرفا با داشتن یک گذرنامه/پاسپورت نتوانند وارد آن کشور شود. بیشتر سیاست های ویزا دوجانبه هستند، به این معنی که دو کشور اجازه سفر بدون ویزا به شهروندان یکدیگر را می‌دهند؛ اما همیشه اینگونه نیست.

به عنوان مثال، دارندگان گذرنامه‌های کانادایی ممکن است بدون ویزا به گرنادا سفر کنند، اما گرنادایی‌ها برای سفر به کانادا باید برای ویزا اقدام کنند. هیچ قانون و مصوبه جهانی برای تعیین سیاست های ویزا وجود ندارد.

پاسپورتاخذ ویزای کشورها

اگر قصد سفر به کشورهای خارجی و خروج از کشور را داشته باشید حتماً اسم پاسپورت و ویزا به گوشتان خرده است؛ اما شاید به‌خوبی ندانید پاسپورت، گذرنامه، ویزا یا روادید چه تفاوت‌هایی باهم دارند. به‌طورکلی برای اینکه شما یک پاسپورت قوی داشته باشید و بتوانید ویزاهای معتبر را به دست بیاورید بهتر است طبق یک برنامه‌ریزی ابتدا برای کشورهای که آسان‌تر ویزا صادر می‌کنند درخواست ویزا دهید.

درباره پاسپورت

گذرنامه درواقع معادل فارسی کلمه پاسپورت است. پاسپورت دیرینه قدیمی دارد و صدور اولین گذرنامه به سال 450 پیش از میلاد برمی‌گردد. پاسپورت درواقع مدرک شناسایی است که از سوی دولت‌ها برای اتباع کشور صادر می‌شود. این مدرک که هویت شما را نشان می‌دهد به شما اجازه خروج رسمی و قانونی از کشور را می‌دهد. شما با داشتن پاسپورت هویت و تابعیت خود را اثبات کرده و پاسپورت شما می‌تواند تأمین‌کننده امنیت شما در سفر باشد.

اخذ پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت یک مدرک معتبر است که به افراد اجازه می دهد از یک کشور به کشور دیگر سفر کنند. برای مسافرت به کشورهای خارجی علاوه بر پاسپورت نیاز به دریافت ویزا نیز می باشد. گذرنامه یا پاسپورت به منزله یک مدرک هویتی برای شناسایی افراد در هنگام خروج از مرزها می باشد. برای اخذ پاسپورت به ساده ترین روش می توان اقدام کرد. کافی است به دفاتر و موسسات صدور پاسپورت یا دفاتر پلیس +۱۰ در شهر مراجعه کرده و مدارک لازم را آماده کنید. برای صدور پاسپورت شما، یک هزینه مشخص در نظر گرفته می شود. لازم است تذکر دهیم که تمام مراحل اخذ از ابتدا تا انتها باید با حضور خود فرد متقاضی انجام گیرد. برخی از موسسات هزینه‌های صدور پاسپورت را به صورت صدور فیش و پرداخت در بانک انجام می‌دهند و برخی از مراکز نیز امکان پرداخت هزینه ها از طریق دستگاه خودپرداز وجود دارد

برخی از قوانین که در مورد پاسپورت و گذرنامه باید از آن ها اطلاع داشته باشید

 همواره به یاد داشته باشید که پاسپورت یکی از مدارک هویتی و مدرک رسمی شناسایی شما برای خروج از کشور محسوب می‌شود و همین دلیل پاسپورت ها برای هر فرد به صورت جداگانه صادر می‌شوند. حتی کودکان نیز باید یک گذرنامه مجزا داشته باشند. مراحل صدور پاسپورت برای افراد حدود ۱۰ روز طول می کشد و مدرک درخواست شده توسط پست به آدرس پستی متقاضی ارسال می گردد. به خاطر داشته باشید هنگام خروج از مرزها و استفاده از پاسپورت، گذرنامه شما باید حداقل ۶ تا ۷ ماه اعتبار داشته باشد.

اگر قصد مهاجرت به کشور خارجی یا گردش و تفریح را دارید و یا قصد دارید از سایر روش های مهاجرتی استفاده کنید باید به شما بگوییم که هر ساله قوانین مهاجرتی و گردشگری به کشورهای مختلف تغییر می کند بنابراین سه تا پنج ماه قبل از اینکه برای سفر اقدام کنید از تمام جزئیات سفر در مورد مدارک مورد نیاز و قوانین اطلاع پیدا کنید.

تفاوت پاسپورت و ویزا چیست؟

اخذ ویزای کشورها

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید تفاوت پاسپورت با ویزا چیست؟ پاسپورت از سوی کشوری صادر می‌شود که تابعیت آن را دارید و درواقع اجازه خروج از کشور را برای شما صادر می‌کند. ویزا توسط کشور مقصد برای شما صادر می‌شود و دارای انواع مختلفی است. پاسپورت دفترچه کوچکی است که در دارای چندین صفحه است. جلد پاسپورت‌ها در جهان دارای انواع رنگ‌های قرمز، زرشکی و آبی است. مشخصات فرد و عکس وی در صفحه اصلی درج‌شده و مهرهای که در صفحه توضیحات درج‌شده سابقه سفرهای فرد را نشان می‌دهد. پاسپورت دارای مدت اعتبار مشخص است و پس از پایان اعتبار لازم است که تمدید شود.

اینکه شما برای گردش، کار و یا تحصیل به کشوری می‌روید نوع ویزای شما را مشخص می‌کند. ویزا معمولاً به‌صورت برگه‌ای است که به پاسپورت الصاق شده و یا به شکل برگه‌ای جداگانه به شما داده می‌شود. ویزا درواقع مدت‌زمان و هدف از سفر را مشخص می‌کند. این نکته را به یاد داشته باشید صرف داشتن پاسپورت دلیلی برای صدور ویزا نخواهد بود و این کاملاً به هدف سفر شما و نظر سفارت کشور مربوطه بستگی دارد.

در حال حاضر کشورهایی که پاسپورت قدرتمند و معتبر در جهان دارند این امکان برای شهروندان آن‌ها ایجادشده است که بدون ویزا به کشورهای زیادی سفر کنند که ژاپن در صدر این جدول قرار دارد. شما با داشتن ویزا اجازه ورود به کشور خارجی را به دست می‌آورید. هر چه پاسپورت شما قوی‌تر و معتبرتر باشد امنیت شما در کشور مقصد بیشتر خواهد بود.

مدارک لازم برای صدور پاسپورت ایرانی

اخذ ویزای کشورها

برای صدور پاسپورت ایرانی لازم است که به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنید. مدارک لازم جهت صدور پاسپورت ایرانی:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه پاسپورت قبلی (در صورت داشتن اعتبار)
 • ارائه عکس (برای آقایان بدون عینک، کلاه و کراوات و همچنین زیورآلات، خانم‌ها بدون عینک، زیورآلات با روسری و مقنعه تیره و حجاب به شکلی که گردی صورت کاملاً مشخص باشد)
 • افراد زیر 18 سال باید اجازه محضری از ولی و یا قیم قانونی خود ارائه کنند.
 • برای افراد بالای 15 سال شناسنامه باید عکس‌دار باشد و زیر 15 ساله‌ها باید گواهی اشتغال به تحصیل و بیمه ارائه کنند.
 • افراد نظامی در صورت اشتغال باید از حفاظت یگان خود معرفی‌نامه ارائه کنند.
 • همه افراد در هر سنی می‌توانند گذرنامه جداگانه داشته باشند. بعد از پر کردن برگه‌های مربوطه و انجام یک مصاحبه کوتاه، گذرنامه صادرشده و حداکثر طی ده روز به آدرس فرد متقاضی ارسال می‌گردد. با توجه به اینکه بسیاری از کشورها از همه افراد حتی نوزادان پاسپورت جداگانه می‌خواهند بهتر است از ابتدا همه اعضا خانواده پاسپورت جداگانه داشته باشند.
 • افرادی که به خدمت سریازی نرفته‌اند نیز با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و یا با سپردن وثیقه می‌توانند پاسپورت دریافت کرده و کشور را ترک کنند. برای این دسته از افراد پاسپورت موقت به‌اندازه طول سفر و رفت‌وبرگشت صادر می‌شود و افرادی که دانشجو نیستند و یا نمی‌توانند وثیقه ارائه دهند، پاسپورت موقت دریافت نخواهند کرد.

چه کسانی نمی‌توانند گذرنامه یا پاسپورت ایرانی دریافت کنند؟

 • کسانی که دارای سوءپیشینه و یا سوءسابقه باشند.
 • کسانی که ممنوع‌الخروج هستند و از سوی مقامات قضایی اجازه خروج به آن‌ها داده نمی‌شود.
 • کسانی که خروج آن‌ها از کشور با مصالح ملی جمهوری اسلام ایران مغایرت داشته باشد نمی‌توانند پاسپورت دریافت کنند.
 • ممکن است افرادی که بدهی مالیاتی و یا اجرای دادگستری و ثبت‌اسناد دارند، نمی‌توانند از کشور خارج شوند.
 • شما می‌توانید برای اطمینان از ممنوع‌الخروج نبودن به سایت ssaa.ir مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است در فرودگاه از خروج شما جلوگیری شده و هزینه‌های پرداختی به شما برگردانده نخواهد شد. (در صورت رزرو تور و ...)

شرایط صدور پاسپورت ایرانی برای بانوان

 • خانم‌های متأهل برای دریافت پاسپورت نیاز به موافقت کتبی همسر خود دارند. خانم‌ها زیر 18 سال نیز باید اجازه کتبی ولی یا قیم خود را اخذ کنند. خانم‌هایی که مقیم خارج از کشور بوده و یا همسرشان خارجی است ارائه اجازه‌نامه لازم نیست.
 • خانم‌هایی که همسرشان فوت کرده و یا مطلقه هستند باید گواهی فوت و یا طلاق خود را ارائه دهند. زنان متأهلی که همسرشان غائب یا مفقودالاثر است می‌توانند با اجازه دادستانی پاسپورت دریافت کنند. متقاضیان زیر 18 سال که ولی آن‌ها فوت کرده و به قیم و یا سرپرستشان دسترسی ندارند نیز نیاز به اجازه دادستانی دارند.

انواع گذرنامه‌های ایرانی

پاسپورت ایرانی معمولاً دارای 32 صفحه است که در صفحه ابتدایی عکس فرد به همراه مشخصات شناسنامه‌ای‌ به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته‌شده است. جلد گذرنامه ایرانی زرشکی بوده و آرم جمهوری اسلامی با رنگ طلایی بر روی آن حک‌شده است. فرد متقاضی برای ارائه مدارک باید حتماً حضورداشته باشد.

پاسپورت ایرانی معمولاً دارای 5 سال اعتبار داشته و بعد از پایان مدت اعتبار برای دریافت گذرنامه جدید و تمدید آن باید اقدام شود.

صفحات گذرنامه ایرانی منقش به عکس بناها و یادبودهای فرهنگی ایران است. آرامگاه سعدی و حافظ، حرم امام رضا (ع)، تخت جمشید، ارگ بم ازجمله این یادبودها و بناها هستند. صدور گذرنامه زیر نظر اداره گذرنامه وابسته به نیروی انتظامی و از طریق دفاتر پلیس + 10 انجام می‌گردد.

در حال حاضر سه نوع پاسپورت در ایران برای افراد صادر می‌شود.

 • پاسپورت عادی (توریستی): این نوع گذرنامه برای تجارت، تحصیل و سفرهای توریستی صادر می‌گردد.
 • پاسپورت دیپلماتیک: افراد سیاسی برای خروج از کشور باید این نوع گذرنامه را تهیه کنند.
 • پاسپورت خدمت: کارمندانی که برای انجام مأموریت از سوی ارائه مطبوعشان قصد خروج از کشور را دارند باید این نوع گذرنامه را تهیه کنند. روند اخذ این نوع گذرنامه با گذرنامه عادی متفاوت است.
درصورتی‌که در خارج از کشور به هر دلیلی پاسپورت خود را از دست دادید با مراجعه به سفارت ایران و ارائه مدارک می‌توانید نسبت به دریافت مجدد پاسپورت اقدام کنید.

چگونه پاسپورت سفید و ضعیف را به پاسپورت قوی تبدیل کنیم؟

اخذ ویزای کشورها

در حال حاضر و طبق آمارهای جهانی ویزای کشورهایی مانند ژاپن و سنگاپور از اعتبار بالایی در جهان برخوردار هستند. شهروندان این کشورها بدون داشتن ویزا می‌توانند به 200 کشور دنیا سفر کنند. ثبات سیاسی، اقتصادی و تعامل مؤثر با کشورهای جهان از عواملی هستند که اعتبار پاسپورت کشورها را بالا می‌برند.

با توجه به شرایط اقتصادی نامناسب کشور ما، تحریم‌های شدید علیه ایران، عدم تعامل سازنده ایران با بسیاری از کشورهای دنیا متأسفانه پاسپورت ایران از اعتبار چندانی برخوردار نبوده و در رتبه‌های پایین جدول اعتبار پاسپورت در دنیا قرارگرفته است. شهروندان ایرانی برای سفر به بسیاری از کشورهای دنیا باید درخواست ویزا بدهند؛ مانند ویزای کانادا، ویزای شینگن و مانند آن. معمولاً نیز پروسه درخواست و صدور ویزا طولانی و زمان‌بر خواهد بود. شهروندان ایرانی برای ورود به 186 کشور دنیا ازجمله آسیا، اروپا، آمریکا و ... نیازمند دریافت ویزا هستند.

مسئله دیگری که در اعتبار پاسپورت تأثیرگذار است سابقه سفر فرد متقاضی است. کسی که دارای پاسپورت سفید است یعنی هیچ‌گونه سفر خارجی نداشته و سابقه‌ای در پاسپورت وی ثبت‌نشده است. این مسئله در هنگام صدور ویزا می‌تواند مسئول صدور ویزا را تحت اثیر قرار دهد مخصوصاً در هنگام دریافت ویزای کشورهای قدرتمند و پیشرفته.

به‌طورکلی برای اینکه شما یک پاسپورت قوی داشته باشید و بتوانید ویزاهای معتبر را به دست بیاورید بهتر است طبق یک برنامه‌ریزی ابتدا برای کشورهای که آسان‌تر ویزا صادر می‌کنند درخواست ویزا دهید.

به‌عنوان‌مثال دریافت ویزای توریستی ژاپن پروسه چندان سختی نداشته و اعتبار بالای کشور ژاپن می‌تواند اعتبار پاسپورت شما را بالا ببرد. شرکت در کنفرانس‌های علمی و یا دیدار اقوام در کشورهایی مانند کانادا و یا اروپا از دیگر گزینه‌هایی است که به‌آسانی در دسترس است و اعتبار پاسپورت شما را بالا می‌برد.

شاید این سؤال مطرح شود که آیا سابقه سفر به کشورهای همسایه مانند امارات، آذربایجان، گرجستان، ترکیه، مالزی نیز بر اعتبار پاسپورت ایرانی اضافه می‌کند. با توجه به سفر به کشورهای نام‌برده نیاز به ویزا نداشته و تنها با ویزای فرودگاهی می‌توان به آن‌ها سفر کرد، سفر به این کشورها تنها نشان می‌دهد که شما اهل مسافرت هستید و بر وزن و اعتبار پاسپورت شما تأثیری ندارد.

به‌طورکلی می‌توان گفت داشتن سابقه سفر در اخذ ویزاهای معتبر جهان مانند انگلیس، حوزه شینگن، کانادا و استرالیا چندان مؤثر نیست. عدم وجود ثبات اقتصادی، تعامل نه‌چندان مناسب در عرصه بین‌المللی، نبود روابط دیپلماتیک قوی و مؤثر و ازدیاد تعداد افرادی که ا پناهنده به کشورهای اروپایی رفته‌اند، باعث شده است که پاسپورت ایرانی اعتبار چندانی در جهان نداشته باشد و پروسه اخذ ویزای معتبر معمولاً زمان‌بر و طولانی خواهد بود.

البته این را مدنظر داشت باشید صرف دریافت ویزا توریستی اعتبار پاسپورت را بالا نمی‌برد بلکه حضور در کشور مقصد و خروج به‌موقع و درواقع درج مهر ورود و خروج است که اعتبار پاسپورت شما را بالا می‌برد.

به‌عنوان‌مثال نداشتن سابقه سفر برای کسی که درخواست ویزای توریستی شینگن را دارد ازنظر آفیسر سفارت کشور مربوطه کاملاً غیرعادی و غیرمنطقی به نظر می‌رسد و احتمال اینکه فرد درخواست اقامت طولانی و یا پناهندگی را داشته باشد وجود دارد. البته در پروسه دریافت ویزا مقداری شانس نیز می‌تواند به شما کمک کند تا ویزا را دریافت کنید.

با پاسپورت ایرانی به کدام کشورهای می‌توان سفر کرد؟

اخذ ویزای کشورها

طبق آخرین بررسی از بین 107 کشور جهان ایران در رتبه 99 قرار دارد. با توجه به اینکه اعتبار پاسپورت بسیاری از کشورهای دنیا یکسان و هم‌طراز است ایران در رتبه پایین جدول و هم‌ردیف با کشورهای اریتره و بنگلادش و بالاتر از لبنان و فلسطین قرارگرفته است. شهروندان ایرانی با پاسپورت خود می‌توانند بدون ویزا به 42 کشور جهان مسافرت کنند. از این تعداد ویزای 12 کشور رایگان بوده و 30 کشور نیز در هنگام ورود به فرودگاه ویزای فرودگاهی صادر می‌کنند. کشورهای مالزی، ترکیه، مالدیو، ارمنستان و گرجستان ازجمله کشورهایی هستند که مورد استقبال مردم ایران برای مسافرت قرارگرفته‌اند. کشورهای اکوادور، هائیتی و ونزوئلا نیز بدون ویزا با پاسپورت ایرانی قابل مسافرت هستند.

قوی‌ترین و معتبرترین و ضعیف‌ترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشورها است؟

طبق آخرین آمار مربوط به سال 2020 کشور ژاپن همچنان درصد قدرتمندترین پاسپورت جهان قرار دارد. شهروندان ژاپنی می‌توانند بدون داشتن ویزا آزادانه به 190 کشور جهان سفر کنند. کشور سنگاپور که تاکنون هم‌طراز ژاپن در رتبه اول بوده با یک پله سقوط در جایگاه دوم قرارگرفته است.

دیگر رتبه‌ها به پاسپورت کشورهای کره جنوبی و آلمان به شکل مشترک و جایگاه بعدی مربوط به کشورهای ایتالیا و فنلاند است که مشترک در جایگاه سوم دنیا قرارگرفته است. اروپایی‌ها تا جایگاه هشتم این لیست را به خود اختصاص داده و اسپانیا لوکزامبورگ، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند و اتریش به ترتیب در این لیست قرار دارند.

آمریکا و بریتانیا جایگاه بعدی را در جدول داشته و دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند به 184 کشور جهان بدون ویزا وارد شوند. برخلاف تصور همه پاسپورت کشور چین چندان قدرتمند نبوده و شهروندان چینی تنها به 71 کشور بدون روادید وارد شوند.

کشورهای مهاجرپذیر مانند نیوزلند، استرالیا و کانادا مشترکا در جایگاه نهم قرار دارند و از این نظر باهم برابرند.

در میان پاسپورت‌های کشورهای خاورمیانه کشور امارات با داشتن رتبه 18 جهان از همه قوی‌تر است. شهروندان اماراتی می‌توانند بدون داشتن روادید به 171 کشور دنیا مسافرت کنند. پاسپورت اسرائیل، کویت، قطر، بحرین، عمان و عربستان سعودی به ترتیب دیگر پاسپورت‌های قدرتمند خاورمیانه هستند. با نگاهی به کشورهای همسایه ایران درمی‌یابیم که این کشورها در جدول رده‌بندی پاسپورت‌ها در قعر جدول قرارگرفته و وضعیت چندان مطلوبی ندارند.

کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق و سوریه جز بی‌اعتبارترین پاسپورت‌های جهان در سال گذشته میلادی بوده‌اند. خوب است بدانید شاخص اصلی این رتبه‌بندی‌ها که هرساله انجام می‌شود، تعداد کشورهایی است که بدون ویزا می‌توان به آن سفر کرد. این کار توسط موسسه هنلی و شرکا و با استفاده از جمع‌آوری داده‌های معتبر از سازمان حمل‌ونقل بین‌المللی انجام می‌شود.
مشاوره اخذ ویزای کشورها
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 8,889 نمایش

سوالات متداول

ویزا کاری چیست؟

هزینه اخذ ویزا چقدر است؟

ویزای پناهندگی چیست؟

نظرات

چطور میتونم ویزای پناهندگی بگیرم

محسن غلامی - 2021-02-21 01:28:22

سلام دوست عزیز متاسفانه موسسه ما در این زمینه نمی تواند کمکی به شما کند. ممنون از شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

امیرعلی مقدم - 2021-02-21 09:19:05

سلام دوست عزیز متاسفانه موسسه ما در این زمینه نمی تواند کمکی به شما کند. ممنون از شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

امیرعلی مقدم - 2021-02-21 09:19:05

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط