x
قبل از هر اقدام برای مهاجرت، این ویدئوها رو ببین!

ثبت شرکت در اسپانیا

برای مهاجران، شروع یک تجارت در اسپانیا می‌تواند فرصت‌های زیادی را ایجاد کند. افتتاح یک تجارت جدید در یک کشور خارجی می‌تواند یک پیشنهاد عالی برای ورود به بازار بین‌المللی باشد. بااین‌حال، رعایت کردن مقررات اصلی و پیامدهای راه‌اندازی شرکت می‌تواند به شما کمک کند تا شانس موفقیت خود را تقویت کنید. این راهنما همه‌چیزهایی را که باید در مورد شروع یک تجارت و ثبت شرکت در اسپانیا بدانید را در برمی‌گیرد. این شامل اطلاعات مربوط به فرهنگ تجارت، انواع اصلی تجارت و مهم‌ترین ملاحظات بیمه و مالیات در اسپانیا است.

درباره ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

اسپانیا در شبه‌جزیره ایبری واقع‌شده است و طولانی‌ترین مرز اتحادیه اروپا با پرتغال را دارد. اسپانیا اشتغال را با مشاغل گروه‌بندی‌شده در دسته‌های مختلف که هرکدام مقررات خاص خود را دارند، سخت تنظیم می‌کند. این آیین‌نامه محدوده حقوق، ساعات کار و روزهای تعطیلات سالانه را تعیین می‌کند.

فرهنگ کسب‌وکار اسپانیایی ممکن است تفاوت قابل‌توجهی با فرهنگ کشورهای دیگر داشته باشد. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا با شیوه‌های تجاری اسپانیا تطبیق یابید، اما دیگر نیازی به کناره‌گیری نیست. بانک جهانی تجارت سهولت در انجام کار تجارت اسپانیا را از بین 190 کشور در رتبه 28 قرار داد، به این معنی که انجام تجارت در اینجا بسیار آسان‌تر از اکثر کشورهای همسایه است.

ساختارهای حقوقی مشاغل اسپانیا

قوانین و ملاحظات مربوط به شروع کار در اسپانیا بسته به دامنه برنامه‌های شما متفاوت است. انواع اصلی ساختار تجاری به شرح زیر است.

 • خوداشتغالی در اسپانیا

افراد خود اشتغال در اسپانیا معمولاً به‌عنوان استقلال شناخته می‌شوند و باید تجارت خود را در مرجع مالیات اسپانیا و اداره تأمین اجتماعی اسپانیا ثبت کنند.

 • راه‌اندازی یک شرکت

بیشتر استقلال‌ها باید بازده مالیات بر ارزش‌افزوده سه‌ماهه (IVA) و همچنین اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه (I.R.P.F) را ارائه دهند. سایر اعلامیه‌ها بسته به شرایط شما غالباً به‌صورت ماهانه و سالانه قابل‌اجرا است.

 • معامله‌گران و مشاغل تنها در اسپانیا

ارزان‌ترین راه برای ایجاد یک تجارت در اسپانیا تشکیل شرکتی بدون شراکت است. شما می‌توانید این کار را به‌عنوان یک معامله‌گر تنها (فردی empresa) یا مشارکت (sociedad civil) انجام دهید. با این ترتیب، حداقل الزامات سرمایه‌گذاری وجود ندارد و دیگر لازم نیست هنگام راه‌اندازی یک شرکت محدود، بسیاری از تشریفات موردنیاز را طی کنید. به‌عنوان یک صاحب مشاغل، شما مسئولیت اظهارنامه مالیاتی شخصی خود را بر عهده خواهید گرفت. هیچ تمایز قانونی بین دارایی‌های تجاری و دارایی‌های شخصی شما وجود ندارد؛ بنابراین، اگر مشاغلتان به بدهی برسد، شخصاً مسئولیت‌پذیر هستید.

معامله‌گران و مشارکت‌های شخصی مناسب‌تر برای مشاغل کوچک‌تر هستند که گردش مالی سالانه زیادی ندارند و بسیاری از کارمندان را استخدام می‌کنند. اگر به‌تازگی در اسپانیا مشغول به کار هستید، می‌توانید به‌عنوان حرفه‌ای مستقل به ثبت شرکت بپردازید.

اگر تعداد معدودی از افراد به‌عنوان مشارکت در حال تنظیم هستند و می‌خواهند میزان مسئولیت شخصی را محدود کنند و به یک تجارت رسمی‌تر برسند، می‌توانند به‌جای یک مشارکت عمومی، یک مشارکت محدود (sociedad comanditaria) ایجاد کنند.

شروع تجارت در اسپانیا

شروع یک تجارت در اسپانیا لازم نیست همیشه یک‌روند دشوار باشد. بلکه به نوع شرکتی که تأسیس می‌کنید بستگی دارد، بااین‌وجود، ممکن است روند ثبت شرکت را تا حدودی بوروکراتیک بیابید.

شهروندان اتحادیه اروپا که به‌عنوان معامله‌گران یا مشارکت‌های مشترک فعالیت می‌کنند، می‌توانند نسبتاً سریع از میان شرایط موردنیاز پرش کنند. این مسئله برای مهاجران خارج از اتحادیه اروپا مسئله‌ای متفاوت است. آن‌ها برای انتقال به اسپانیا و ایجاد یک تجارت به مجوز کار احتیاج دارند.

باوجود طیف وسیعی از ساختارهای تجاری مختلف، راه‌اندازی یک شرکت محدود می‌تواند هم پرهزینه و هم مشکل باشد. این امر عمدتاً به این دلیل است كه دولت اسپانیا برای كسانی كه به دنبال ادغام در اسپانیا هستند، از حداقل شرایط مالی استفاده كرده است.

زمان ثبت یک شرکت در اسپانیا

بازه زمانی تقریبی برای ثبت یک شرکت یا شعبه در اسپانیا از چند روز تا یک ماه متغیر است. این امر ممکن است توسط تشریفات مربوط به دریافت شناسنامه مالیاتی و شناسنامه خارجی‌ها، اعطای وکالت، اجرای اسناد و مدارک موردنیاز و تصمیمات داخلی مروجین گسترش یابد.

ازآنجاکه راه‌اندازی دفتر نمایندگی در اسپانیا از منظر قانونی تنظیم‌نشده است (جدا از موارد استثنایی مانند دفاتر نمایندگی مؤسسات مالی) و اختلاط مشمول رعایت هیچ‌گونه تشریفات نیست، زمان راه‌اندازی دفتر نمایندگی در اسپانیا تقریبی است.

شرایط ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

اگر می‌خواهید یک شرکت محدود در اسپانیا راه‌اندازی کنید، یک مسیر مشخص برای دنبال کردن وجود دارد. ما به‌زودی به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت، اما روند کار به این شرح است:

 • اطمینان حاصل کنید که شماره شناسایی مالیات خارجی (NIE) دارید
 • نام شرکت را با رجیستری کالا (Regro Mercantil Central یا RMC) ثبت کنید
 • شماره شناسایی مالیات شرکت (CIF) دریافت کنید
 • یک حساب بانکی تجاری بازکنید
 • توافقنامه‌ها را امضا کنید
 • شرکت را ثبت کنید
 • ثبت‌نام در تأمین اجتماعی

اگر درخواست را به‌صورت حضوری در اداره مالیات محلی خود انجام می‌دهید، اصل و یک کپی از NIE خود را تهیه کنید (numero identificacion extranjero).

برای ثبت‌نام در تأمین اجتماعی هنگام شروع کار در اسپانیا، باید اقدام به ادغام، NIE، CIF و TA 0521 (که از اداره تأمین اجتماعی محلی شما می‌شود) تهیه کنید. جزئیات دفاتر تأمین اجتماعی محلی در اسپانیا را می‌توان در وب‌سایت تأمین اجتماعی یافت.

افتتاح شعبه شرکت‌های خارجی یا شرکت تابعه در اسپانیا

اگر شما شرکت خود را در خانه اداره می‌کنید اما به دنبال راه‌اندازی شعبه یا شرکت فرعی هستید، انجام این کار می‌تواند ساده‌تر از شروع با یک شرکت جدید باشد.

هنگام پردازش برنامه، باید یک سری اسناد ازجمله موارد زیر را ارائه دهید:

 • کپی گواهی شرکت اصلی و گواهی وضعیت خوب
 • وکالت‌نامه محضری
 • شماره شناسایی مالیات اسپانیا (NIE)
 • یکی از کارکنان شعبه اسپانیا به‌عنوان اقامت در اسپانیا که موافقت خواهد کرد که مسئولیت هرگونه بدهی شرکت و پرداخت مالیات باشد.

درحالی‌که شعب و شرکت‌های تابعه اضافی نیازی به ثبت حساب در ثبت‌نام تجاری ندارند، باید مالیات بر درآمد را بپردازند و بازده مالیات بر ارزش‌افزوده سه‌ماهه را از طریق شماره NIE خود ارسال کنند. برخی از بانک‌ها و شرکت‌های مشاوره تجاری بسته‌های ویژه‌ای را ارائه می‌دهند تا به شما در تنظیم مشخصات شعبه جدید در اسپانیا کمک کند.

راه‌اندازی یک شرکت غیرانتفاعی در اسپانیا

شرکت‌های غیرانتفاعی در اسپانیا به دو دسته تقسیم می‌شوند: بنیاد و انجمن. مؤسسات خیریه سنتی که کمک‌های مالی مردم را می‌پذیرند، عموماً در رده پایه قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، انجمن‌ها معمولاً به‌طور غیررسمی توسط گروه‌هایی از افراد که علاقه مشترک دارند، اداره می‌شوند.

برای راه‌اندازی یک انجمن آزاد است، اما برای این کار حداقل 30،000 یورو سرمایه نیاز دارید. با یک بنیاد، هر کس می‌تواند به علت (آن‌ها نیازی به عضویت ندارند) کمک مالی می‌کند و اعضای کمیته نیز می‌توانند به‌عنوان یک مشاغل عادی برای کار خود هزینه کنند. بنیادی که گردش مالی بیش از 2.4 میلیون یورو یا بیش از 50 کارمند داشته باشد، باید سالانه تحت یک ممیزی خارجی قرار گیرند.

شرکت‌های محدود در اسپانیا

چندین نوع ساختار محدود شرکت در اسپانیا وجود دارد. بااین‌حال، رایج‌ترین شکل محدودیت‌های sociedad یا S.L است. ادغام در محافظت از مالک در مقابل ورشکستگی شخصی مهم است، اما این نوع ساختار شامل تعدادی مالیات، حسابداری و تعهدات بازرگانی اضافی است.

یک SL مجبور است سالانه اظهارنامه مالیاتی شرکت و حساب‌های قانونی ارائه دهد. مالک مجبور است اظهارنامه مالیات بر ارزش‌افزوده خود را (IVA) ثبت کند و معمولاً چندین اظهارنامه دوره‌ای دیگر نیز اعمال می‌شود.

انواع شرکت‌ها در اسپانیا

به‌طورکلی، متداول‌ترین انواع شرکت در سیستم حقوقی اسپانیا عبارت‌اند از:

 • Sociedad de Responsabilidad Limitada (شرکت با مسئولیت محدود)؛
 • Sociedad Anónima (شرکت سهامی عام)؛
 • Sociedad Anónima Europea (شرکت سهامی عام اروپا)؛
 • Sociedad Civil (مشارکت خصوصی)؛
 • Sociedad Colectiva (مشارکت عمومی)؛
 • Sociedad Comanditaria (مشارکت محدود)؛
 • Sociedad Comanditaria por acciones (شرکت سهامی)؛
 • شرکت تعاونی (شرکت تعاونی).

بااین‌حال، از دیدگاه عملی، متداول‌ترین انواع شرکت‌ها در اسپانیا عبارت‌اند از: Sociedad Anónima (SA - Public Limited Company) و Sociedad Limitada (SL - شرکت با مسئولیت محدود)، زیرا مسئولیت شرکا را به مبلغی که دارند محدود می‌کنند. سرمایه‌گذاری بر اساس آماری که از اداره ثبت مرکزی ارائه می‌شود، تقریباً 98٪ شرکت‌های اسپانیایی شرکت‌هایی با مسئولیت محدود هستند، درحالی‌که 2٪ باقی‌مانده شرکت‌های محدود دولتی هستند. انواع دیگر شرکت کمتر متداول است.

 برای ادغام یک شرکت در اسپانیا به چه مدارکی نیاز است؟

اسناد موردنیاز برای ادغام یک شرکت در اسپانیا عبارت‌اند از:

 1. وکالت‌نامه.

بنیان‌گذاران باید به شخصی که شرکت جدید را به نمایندگی از آن‌ها در اسپانیا تأسیس می‌کند، وکالت کافی دهند.

 1. NIE یا NIF برای شرکا و مدیران خارجی.

در مواردی که قرار است غیر مقیم به‌عنوان سرپرست منصوب شود، آن شخص می‌تواند از وکالت بخواهد تا NIF یا NIE خود را درخواست کند (بسته به اینکه مدیر جدید شخص حقیقی یا حقوقی باشد).

 1. گواهی ترخیص نام شرکت.

باید یک گواهینامه تائید کنید که نام موردنظر در دسترس است و می‌تواند توسط شرکت جدید مورداستفاده قرار گیرد، به اداره مرکزی ثبت شود.

درخواست گواهی‌نامه ترخیص نام شرکت ممکن است به‌صورت الکترونیکی توسط دفتر اسناد رسمی انجام شود.

اگرچه این گواهینامه به مدت سه (3) ماه اعتبار دارد و باید درصورتی‌که شرکت جدید در آن دوره تشکیل نشده باشد تمدید شود، هیچ شخص دیگری نمی‌تواند در یک دوره اضافی از سه (3) ماه دیگر آن نام را رزرو کند، به این معنی که این نام به‌طور مؤثر برای کل شش (6) ماه محفوظ است.

4- گواهی بانکی مبنی بر اینکه تخصیص سرمایه ایجادشده است.

مبلغ قابل پرداخت به‌صورت نقدی در زمان ثبت شرکت جدید، معمولاً به یک حساب بانکی که در اسپانیا به نام شرکت جدید افتتاح‌شده است، با کلمات "sociedad en formación" ("شرکت در فرآیند تأسیس") منتقل می‌شود. برای باز کردن این حساب، بانک از سندی درخواست می‌کند که تائید کند مراحل ادغام شرکت در حال انجام است: این به‌طورمعمول شامل یک نسخه از گواهی ترخیص کالا از گمرک برای نام شرکت جدید است.

5- اسنادی که باید به دفتر اسناد رسمی اسپانیا ارسال شود.

علاوه بر اسناد ذکرشده در بالا، اسناد زیر موردنیاز است:

 • آئین‌نامه شرکت جدید، با حداقل محتوای موردنیاز قانون اسپانیا.
 • مدارک شناسایی معتبر اصلی افراد راه‌اندازی شرکت.
 • بیانیه سرمایه‌گذاری خارجی که به‌طور مناسب تکمیل‌شده است (مدل‌های موجود از طریق بارگیری AFORIX در لینک زیر: Aforix). اگرچه صرفاً آموزنده است، این سند الزامی است و باید ظرف یک ماه از شرکت جدید که در آن گنجانیده شده است، به اداره کل تجارت و سرمایه‌گذاری وزارت تجارت ارائه شود. در صورت درخواست، دفتر اسناد رسمی می‌تواند از این موضوع مراقبت کند.

6- بیانیه مالکیت سود.

دفاتر اسناد رسمی باید اشخاص حقیقی (نام، ملیت و شماره شناسایی) را که درنهایت مالک یا کنترل می‌شوند، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم، بیش از 25 درصد سرمایه یا حق رأی اشخاص حقوقی درگیر، یا آن را که مستقیم یا غیرمستقیم بر مدیریت کنترل می‌کنند، شناسایی کنند. چنین اشخاص حقوقی به روش‌های دیگر شرکت‌های فهرست شده در یک بازار تنظیم‌شده در اتحادیه اروپا یا سایر کشورها مشابه مستثنا هستند.

NIF -7 (شماره شناسایی مالیاتی موقت) قبل از آژانس مالیاتی اسپانیا. دفتر اسناد رسمی ممکن است این NIF را به‌صورت الکترونیکی درخواست کنند.

8- تنظیم مالیات نقل‌وانتقال دارایی و وظیفه تمبر. همان‌طور که توسط دفاتر تسویه‌حساب مربوط به دفاتر ثبت‌شده شرکت ثبت‌شده است.

9- مستندات ارسال به ثبت شرکت‌ها.

رساله عمومی اختلاط باید ارائه شود. این ممکن است به‌صورت الکترونیکی توسط دفتر اسناد رسمی ارسال شود.

10- قطعی NIF از سازمان مالیات اسپانیا.

11- کتاب‌ها و دفترچه‌های رسمي كه در فهرست ثبت شرکت‌ها قانوني شده‌اند

12- اعلامیه رسمی شروع فعالیت قبل از آژانس مالیاتی اسپانیا، در صورت لزوم.

13- ثبت‌نام تأمین اجتماعی شرکت در صورت لزوم.

مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

راه‌اندازی یک شرکت در اسپانیا اساساً مستلزم آن است که قبل از اسناد رسمی منتشر شود و در ثبت شرکت‌ها ثبت شود. برای این منظور و به‌طورکلی، مراحل زیر باید انجام شود:

 • اگر از طریق یک نماینده انجام شود، بنیان‌گذار (ها) باید به شخصی که شرکت را به ثبت می‌رساند، وکالت دهند.
 • تقاضای شماره شناسنامه مالیاتی ("NIF")، در مورد شخص حقوقی یا شماره شناسنامه خارجی ("NIE") اگر یک شخص حقیقی باشد، برای شرکای خارجی و مدیران شرکت راه‌اندازی می‌شود.
 • درخواست گواهی ترخیص نام شرکت
 • برای سپردن تخصیص سرمایه و دریافت گواهی بانکی، یک حساب‌جاری بازکنید.
 • ادغام شرکت قبل از دفتر اسناد رسمی از طریق صدور اساسنامه.
 • درخواست برای NIF موقت (شماره شناسایی مالیات) برای شرکت.
 • پرداخت مالیات انتقال دارایی.
 • تشکیل پرونده با رجیستری شرکت‌ها.
 • اخذ NIF قطعی شرکت (شماره شناسایی مالیات).
 • کتاب‌های رسمی و دفترچه‌های قانونی کسب‌وکار.
 • تشریفات مالیاتی
 • تشریفات اشتغال.

 

مجوز ثبت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

اولین قدم برای راه‌اندازی یک شرکت محدود، اخذ مجوز برای تائید اینکه نام شرکتی که می‌خواهید از آن استفاده کنید قبلاً گرفته نشده است. این‌یک گواهی عدم تصادف نام خوانده می‌شود و از فهرست مرجع تجاری (RMC) در دسترس است. شما می‌توانید این کار را خودتان از طریق وب‌سایت RMC انجام دهید. این مرحله حدود سه روز طول می‌کشد تا جواب را از طریق پیک از RMC دریافت کنید.

قبل از راه‌اندازی مشاغل در اسپانیا، کلیه افراد خارجی مقیم و غیر مقیم که دارای امور مالی در اسپانیا هستند باید دارای شماره شناسایی مالیات خارجی (NIE) باشند.

NIE برای هرگونه معاملات مالی در اسپانیا، ازجمله درج شرکت در یک شرکت ضروری است. اگر تبعه اسپانیا باشید، به‌جای شماره NIE، NIF خواهید داشت. برنامه‌های مربوط به NIE را می‌توان در یک اداره پردازش برای اتباع خارجی (Oficina de Extranjeros) در یک ایستگاه پلیس ملی اسپانیا (comisaría) انجام داد.

تنظیم حساب بانکی تجاری در اسپانیا

پس از به دست آوردن کد مالیاتی و گواهی عدم هم‌زمانی نام تجاری برای یک تجارت محدود، باید حساب بانکی را با یک بانک اسپانیایی بازکرده و مبلغ 3000 یورو را تهیه کنید. این حداقل سرمایه سهم مجاز هنگام راه‌اندازی یک شرکت محدود است.

شواهد پرداخت را می‌توان در قالب گواهی بانکی به دست آورد که لازم است به دفتر اسناد رسمی یا وکیلی ارائه شود که عملکرد ادغام شرکت را نشان دهد. اگر حساب بانکی اسپانیایی ندارید، نحوه افتتاح حساب بانکی در اسپانیا را بیابید.

عمل اختلاط برای ثبت شرکت در اسپانیا

اکنون برای تأسیس شرکت خود باید اقدام به درخواست ادغام کنید. این سند رسمی است که جزئیات اصلی شرکت (نام، آدرس، جزئیات مدیران، اعضای هیئت‌مدیره، سهامداران و غیره) را بیان می‌کند.

شما می‌توانید یک قرار ملاقات رسمی در دفتر اسناد رسمی ترتیب دهید تا سند اختلاط را امضا کنید. می‌توانید نزدیک‌ترین مورد در منطقه خود را در www.notariado.org بیابید. این مرحله بسته به دفتر اسناد رسمی حدود یک تا سه روز طول می‌کشد.

شما باید اسناد رسمی و عکس‌های اصلی را به دفتر اسناد رسمی تهیه کنید:

 • فرم مالیات 036
 • گواهینامه شما از رجیستری کالا
 • NIE شما
 • شواهد داشتن پول در حساب بانکی شما

ثبت سند اختلاط

با اقدام اولیه اختلاط به‌دست‌آمده از دفتر اسناد رسمی، باید به سازمان امور مالیاتی دولت محلی مراجعه كنید تا آن را ثبت كنید. این اثر با تائید این واقعیت مهر می‌شود. این مرحله نباید بیشتر از دو ساعت طول بکشد. فراموش نکنید که مستندات اصلی و فتوکپی این عمل و NIE را با خود ببرید.

سپس باید تمبر را به RMC برسانید و در آنجا در رجیستر اسپانیایی شرکت‌های محدود ثبت کنید. حدود 15 روز زمان لازم است تا این اثر ثبت شود و اسناد اصلی برگردانده شوند.

سرانجام، برای به دست آوردن شماره شناسایی مالیاتی دائمی شرکت (CIF) پس از اتمام مراحل اختلاط، باید به اداره امور مالیاتی برگردید.

شرکت‌های جدید درج‌شده باید از فرم 036 استفاده‌شده برای درخواست شماره شناسایی مالیاتی استفاده کنند. برای توصیف فعالیت‌های تجاری خود و افشای سایر جزئیات کسب‌وکار. فراموش نکنید که همراه با اصل و فتوکپی این عمل و NIE باشید.

ملاحظات مالیاتی و تأمین اجتماعی

همان‌طور که در بالا ذکر شد، شرکت شما به شماره مالیات نیاز دارد. برای به دست آوردن این امر، باید فرم مالیات 036 را تکمیل کنید. این کار به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و به اداره امور مالیاتی محلی شما تحویل داده می‌شود. می‌توانید در آژانس مالیات اسپانیا (Agencia Tributaria) اطلاعات مربوط به فرم را به همراه بارگیری فرم و لینک‌های تکمیل آن پیدا کنید.

مدیریت شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

مشاغل باید سوابق خود را حفظ کنند و دفترهایی را سفارش دهند که می‌توانند از طریق ارگان‌های دولتی مانند سازمان امور مالیاتی موردبررسی قرار گیرند.

شرکت‌ها همچنین باید دفترچه صورت‌جلسه را درج کنند که شامل جزئیات اقدامات توافق شده در جلسات عمومی سالانه (AGM) است. شرکت‌ها قبل از شروع استفاده از آن‌ها باید دارای دفترچه اجباری حساب خود باشند كه توسط دفتر محلی ثبت كالای تجاری تائید و مهرشده است.

بانکداری تجاری در اسپانیا

حساب‌های بانکی تجاری توسط بزرگ‌ترین وام‌دهندگان در اسپانیا ارائه می‌شود. خبر خوب این است که بسته به نیازهای خاص شغلی خود، می‌توانید به‌حساب کاربری خود وارد کنید.

بانک‌هایی مانند BBVA، Bankia، Santander و La Caixa همه حساب‌های تجاری ارائه می‌دهند. اکثر این وام‌دهندگان نیز به ترتیب محصولات خاصی را برای افراد خوداشتغالی و شرکت‌های بزرگ‌تر ارائه می‌دهند.

برای افتتاح حساب، باید به‌طورکلی اثبات ثبت شرکت، نشانی ثبت‌شده و (برای شرکت‌های بزرگ‌تر) حداقل دو امضاکننده را ارائه دهید. حساب‌های تجاری در هزینه متفاوت است و به‌جای هزینه، برخی به حداقل سپرده احتیاج دارند.

مالیات مشاغل در اسپانیا

نحوه مالیات شغلی شما در اسپانیا به نوع شرکتی که شما در آن فعالیت می‌کنید بستگی دارد. معامله‌گران تنها مالیات را به‌صورت ماهانه با نرخ استاندارد مالیات بر درآمد پرداخت می‌کنند. آن‌ها باید در پایان هرسال مالی اظهارنامه مالیاتی را پر کنند.

مشارکت‌ها به همین ترتیب کار می‌کنند و هر شریک مسئولیت پرداخت مالیات بر درآمد خود را بر عهده دارد. برای شرکت‌های محدود، روند متفاوت است. شرکت‌های محدود مالیات شرکت را پرداخت می‌کنند که از سود جهانی برخوردار است.

معافیت مالیاتی برای شرکت‌های جدید در دسترس است. برای دو سال اول، شرکت‌های محدود 15٪ مالیات برای اولین بار 300،000 یورو و 20٪ مالیات بر سود بالای این آستانه را پرداخت می‌کنند. پس‌ازاین مدت، شما با نرخ کلی 25٪ مالیات می‌گیرید.

مالیات بر ارزش‌افزوده برای شرکت‌های محدود در اسپانیا

درحالی‌که برخی مشاغل از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف هستند، اکثریت قریب به‌اتفاق باید این هزینه را بپردازند. برخلاف برخی دیگر از کشورها، آستانه شروع مالیات بر ارزش‌افزوده وجود ندارد. بلکه قابل‌استفاده بر روی تمام سود است. مالیات بر ارزش‌افزوده به‌طورکلی 21٪ شارژ می‌شود، اگرچه شرکت‌های برخی از صنایع می‌توانند سطح پایین‌تر یا 4٪ یا 10٪ را بپردازند.

تأمین اجتماعی برای شرکت‌های اسپانیا

تنها بازرگانان و مشارکت در اسپانیا نیاز به کمک به تأمین اجتماعی با هزینه‌ای حدود 265 یورو در ماه دارند، به‌علاوه در صورت استخدام کارمندان، سهم بیشتری در این زمینه دارند.

شرکت‌های محدود باید برای پرداخته‌ای تأمین اجتماعی ثبت‌نام کنند و در 29.9٪ از حقوق کارمندان خود مشارکت کنند. آن‌ها همچنین وظیفه دارند هرماه کمک‌های تأمین اجتماعی را از حقوق کارمندان خود کسر کنند.

بیمه‌های تجاری در اسپانیا

میزان بیمه‌های تجاری که باید از آن استفاده کنید، بسته به‌اندازه شرکت شما، چه شاغل و چه ماهیت و ارزش دارایی‌هایی که شرکت در اختیار شماست، متفاوت است.

به‌عنوان صاحب یک شرکت محدود، برای محافظت از کارمندان خود در صورت بروز حوادث یا بیماری باید یک بیمه‌نامه پرسنل تهیه کنید؛ مانند تمام طرح‌های بیمه، سطح پوشش و هزینه‌ها متفاوت است، بنابراین بهتر است از یک کارگزار متخصص مشاوره بگیرید.

اگر مسئولیت تجارت را به عهده‌دارید، بیمه مسئولیت عمومی بسیار مهم است. این امر شما را در برابر هرگونه ادعای شخص ثالث در مورد صدمات، تصادفات یا خسارت دارایی كه در ساعت شما متحمل شده است، یا درنتیجه سهل‌انگاری از طرف شركت شما پوشانده می‌شود.

سرانجام به بیمه ساختمان و محتوا نیز احتیاج خواهید داشت. این امر شما را در برابر هرگونه صدمه به دفاتر یا از بین رفتن سهام و همچنین سرقت سهام متعلق به شرکت شما محافظت می‌کند.

استخدام کارکنان بعد از تأسیس شرکت در اسپانیا

ثبت شرکت در اسپانیا

اشتغال در اسپانیا بسیار منظم است، بنابراین شما باید قبل از گسترش گروه خود اطمینان حاصل کنید که از قوانین پیروی می‌کنید.

کارمندان اسپانیا به‌طورکلی یک هفته 40 ساعت کار می‌کنند و حقوق و دستمزد خود را در هرسال 14 پرداخت (هرماه پرداخت یک‌بار و در ماه‌های ژوئیه و دسامبر اضافی) پرداخت می‌کنند. کارمندان همچنین حق دارند 30 روز تقویم تعطیلات در سال دریافت کنند. حداقل دستمزد در اسپانیا در حال حاضر 900 یورو در ماه، بر اساس 14 پرداخت در سال است.

مرخصی بیمار در اسپانیا

هیچ تعداد روز استانداردی برای مرخصی بیماری وجود ندارد. طبق قانون کار اسپانیا، هنگامی‌که یک کارگر به دلیل بیماری یا تصادف به‌طور موقت قادر به کار نیست و به کمک پزشکی نیاز دارد، حداقل 60 درصد از دستمزد خود را دریافت می‌کنند که توسط اداره تأمین اجتماعی بازپرداخت می‌شود. حداکثر مدت‌زمان چنین مرخصی 18 ماه است که پس‌ازآن باید وضعیت بررسی شود. میزان دستمزد مرخصی بیمار بستگی به وضعیت کارمند و توافق‌نامه قابل‌قبول جمعی دارد.

بیمه درمانی در اسپانیا

بیمه درمانی از طریق مالیات تأمین اجتماعی تأمین می‌شود. بیمه درمانی تکمیلی ممکن است توسط یک کارفرما به‌عنوان یک مزیت به یک کارمند ارائه شود. بیشتر مدیران درخواست بیمه درمانی و زندگی تکمیلی می‌کنند، یا یک شرکت کوچک به‌جای تنظیم بیمه می‌تواند کمک‌هزینه‌ای را ارائه دهد. همکاران جهانی‌سازی، پوشش بیمه درمانی پزشکی تکمیلی را برای متخصصان و یا وابستگان آن‌ها فراهم می‌کند. شرکت‌ها مالیات تأمین اجتماعی را برابر با 29.9٪ از حقوق کارمندان تا سقف حقوق 3596.98 یورو پرداخت می‌کنند.

تعطیلات اسپانیا

کارمندان اسپانیایی باید هفته‌ای 40 ساعت کار کنند. مردم اسپانیا 10 تعطیلات ملی را جشن می‌گیرند:

 • روز سال نو
 • روز سه پادشاه
 • روز کارگر
 • جمعه خوب
 • روز فرض
 • روز ملی
 • همه روز مقدسین
 • روز قانون اساسی
 • روز مفهوم بی‌نقص
 • روز کریسمس

علاوه بر تعطیلات ملی، تعطیلات استانی نیز وجود دارد که در هر یک از جوامع خودمختار متفاوت است.

ثبت شرکت در اسپانیا از طریق وکالت

وکالت باید توسط شخصی که دارای جایگاه کافی است اعطا شود: یا شخص حقیقی اگر شخص حقیقی باشد، یا یک نماینده یا مدیر مجاز با اختیارات کافی اگر شخص حقوقی باشد.

الف) در مورد یک شخص حقوقی در اسپانیا، وکالت معمولاً در اسپانیا اعطا می‌شود. مدیر اصلی باید در دفتر اسناد رسمی حضور یابد. نه حضور و نه پذیرش نماینده مجاز لازم نیست.

ب) در مورد شخص حقوقی خارجی، وکالت معمولاً در کشور مبدأ آن‌ها اعطا می‌شود. در این حالت، مدیر باید در اسناد رسمی در کشوری که وکالت به آن‌ها اعطا می‌شود، ظاهر شود. وکالت‌نامه باید با آپوستیل کنوانسیون لاهه سال 1961 قانونی شود، درصورتی‌که کشوری که عضو آن شده باشد. اگر کشوری که در آن اعطاشده عضویت نداشته باشد، مراحل قانونی شدن اسناد در آن کشور باید دنبال شود. اگر وکالت به زبان اسپانیایی نباشد، ترجمه سوگند لازم است.

در هر دو حالت، مدیر باید مدرکی را که تأییدکننده ظرفیت و حق آن‌ها برای تصدیق وکالت است، با خود به همراه آورد.

برای اعطای وکالت به چه مدارکی نیاز است؟

تنها مدرک موردنیاز برای صدور وکالت، سندی است که صلاحیت وکالت را برای اعطای وکالت اعلام می‌کند. به‌طور مشخص:

اگر شخص حقیقی باشد، سندی که هویت آن‌ها را اثبات کند.

اگر مدیرعامل یک شخص حقوقی باشد، عموم وظیفه خود را بیان می‌کند.

اگر نماینده مجاز یک شخص حقوقی باشد، عمل عمومی که اختیارات وی را بیان می‌کند.

راهنمای NIF / NIE 

ثبت شرکت در اسپانیا

قوانین قابل‌اجرا ایجاب می‌کند که در موارد خاص اشخاص حقیقی یا حقوقی خارجی (که در اسپانیا ساکن نیستند) مشغول تجارت یا ورود به روابط اقتصادی با اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی ساکن اسپانیا می‌شوند باید شماره شناسنامه مالیاتی را به دست آورند. در مورد اشخاص حقیقی، شماره شناسایی خارجی (NIE) و در مورد اشخاص حقوقی، شماره شناسایی مالیات (NIF) وجود دارد.

چه کسی به NIE احتیاج دارد؟

اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی که در اسپانیا غیر مقیم هستند و قصد دارند با معاملات مالیاتی درگیر معامله شوند، موظف‌اند شماره شناسنامه مالیاتی (NIE / NIF) را در اختیار داشته باشند تا در کلیه ارزیابی‌های خود، اظهارنامه مالیاتی، ارتباطات یا اسنادی که آن‌ها به سازمان امور مالیاتی اسپانیا ارسال می‌کنند. این‌یک شماره شناسایی منحصربه‌فرد و اختصاصی، پی‌درپی است. این شماره شخصی به‌عنوان شناسه آن‌ها عمل می‌کند و باید در تمام اسناد صادرشده یا پردازش‌شده ظاهر شود.

چه معاملات دارای پیامدهای مالیاتی است؟ موقعیت‌های تجاری مشترک که در آن اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی که در اسپانیا بیگانگان هستند موظف‌اند NIF یا NIE اسپانیایی را برگزار کنند عبارت‌اند از: شریک بودن یا مدیر شرکت‌های اسپانیای؛ اعطای معاملات برای املاک و مستغلات مربوط به املاک و مستغلات؛ انجام هر نوع معامله اقتصادی در قلمرو اسپانیا (به‌عنوان‌مثال، افتتاح حساب بانکی)؛ و پر کردن فرم‌های رسمی موردنیاز اداره مهاجرت یا سازمان مالیات اسپانیا.

چه موقع می‌توانم درخواست NIF / NIE کنم؟

NIE را می‌توان قبل از ورود به کنسولگری در کشور مبدأ یا هنگام ورود به اسپانیا در اداره مهاجرت مربوطه درخواست کرد. هنگام راه‌اندازی یک شرکت، توصیه می‌شود در ابتدای عمل از NIE تقاضا کنید تا از پردازش آن جلوگیری کنید. NIE می‌تواند به‌صورت حضوری یا از طریق نماینده درخواست شود. نمایندگی باید gr باشد.

NIE را می‌توان قبل از ورود به کنسولگری در کشور مبدأ یا هنگام ورود به اسپانیا در اداره مهاجرت مربوطه درخواست کرد. هنگام راه‌اندازی یک شرکت، توصیه می‌شود در ابتدای عمل از NIE تقاضا کنید تا از پردازش آن جلوگیری کنید. NIE می‌تواند به‌صورت حضوری یا از طریق نماینده درخواست شود. به نمایندگی باید وکالت کافی داده شود، با بیان صریح این‌که نماینده مجاز به درخواست NIE است.

چه مدارکی برای درخواست NIF / NIE لازم است؟

برای درخواست NIE موارد زیر لازم است:

 1. تکمیل فرم 790 برای پرداخت هزینه.
 2. فرم / برنامه استاندارد (فرم EX15).
 3. گذرنامه کامل یا سند مسافرتی یا در صورت لزوم گواهی ثبت معتبر.
 4. بیانیه‌ای از دلایل درخواست.

درخواست‌های ارسال‌شده در اسپانیا توسط نماینده تعیین‌شده توسط متقاضی پذیرفته می‌شوند. این شخص باید:

 1. فرم تکمیل‌شده 790 برای پرداخت هزینه.
 2. فرم / برنامه استاندارد (فرم EX15).
 3. یک نسخه به‌روز از تمام صفحات گذرنامه، تأییدشده توسط دفتر اسناد رسمی و بسته به پرونده بستگی یا مجاز بودن.
 4. اعتبار معتبر نماینده منصوب.
 5. بیانیه‌ای از دلایل درخواست.

برای درخواست NIF موارد زیر لازم است:

 1. فرم / برنامه استاندارد (فرم 036).
 2. فتوکپی از شناسنامه، گذرنامه و NIE متقاضی.
 3. سندی که اثبات وجود شخص حقوقی خارجی یا "گواهی وضعیت خوب" اثبات‌شده یا معتبر با ترجمه‌ای قسم خورده به اسپانیایی است. این سند ممکن است مقالات مربوط به ادغام در کشور آن‌ها و آیین‌نامه شرکت‌ها باشد که در هر یک از ثبت‌های رسمی در کشورشان ثبت‌شده یا مجوز توسط دفتر اسناد رسمی یا سازمان امور مالیاتی اثبات وجود شرکت است.
 4. برنامه‌های ثبت‌شده در اسپانیا توسط نماینده تعیین‌شده توسط این شرکت، علاوه بر مستندات پشتیبان اختیارات شخص، یعنی اختیار وکالت اعطاشده توسط نماینده مجاز شخص غیر مقیم، به‌درستی اجراشده باید قبل از دفتر اسناد رسمی با آپوستیل یا قانونی شدن مربوطه و ترجمه سوگند در صورت لزوم که شخصی را به‌منظور دستیابی به NIF توانمند می‌کند.

از کجا می‌توانم برای NIE یا NIF درخواست کنم؟

در اسپانیا: از طریق نمایندگان زیرمجموعه دولت از طریق خدمات و دفاتر مهاجرت ازآنجاکه این رویه شروع‌شده است (یعنی جایی که خدمات ارائه می‌شود، شرکت ساکن است یا در آن اقامت دارد و غیره.)

در خارج از کشور: از طریق مأموریت دیپلماتیک یا کنسولگری در کشور محل اقامت خارج از کشور، جایی که دلیل درخواست باید توجیه شود.

بااین‌حال، NIF فقط با درخواست به مقامات مالیاتی در اسپانیا قابل‌دستیابی است، اگرچه این درخواست ممکن است به‌صورت الکترونیکی انجام شود.

هزینه ثبت شرکت در اسپانیا

هزینه ادغام، ازجمله عوامل دیگر، به سرمایه راه‌اندازی شرکت جدید بستگی دارد.

به‌طورکلی، میانگین هزینه ترکیب یک شرکت Sociedad Limitada (شرکت با مسئولیت محدود) در اسپانیا تقریباً 550 یورو (با سرمایه 3،000 یورو) به‌علاوه سهم سرمایه است، درحالی‌که هزینه ترکیب یک Sociedad Anónima (شرکت سهامی محدود) تقریباً 750 است یورو (با سهام سرمایه 60،000 یورو) به‌علاوه سهم سرمایه.

ثبت شرکت در اسپانیا و اخذ ویزا 

ثبت شرکت در اسپانیا

شهروندان غیر اتحادیه اروپا که برای شروع کار و ثبت شرکت تجاری به اسپانیا حرکت می‌کنند برای انجام این کار به مجوز کار معتبر نیاز دارند. برای دریافت مجوز کار باید به سفارت اسپانیا در کشور خود مراجعه کنید.

اول از همه، شما باید شواهدی ارائه دهید که نشان می‌دهد سرمایه کافی برای سرمایه‌گذاری در تجارت خود و حمایت از خود در حین زندگی در اسپانیا را دارید. همچنین ممکن است شما ملزم به ارائه یک برنامه کاری و اثبات مهارت و تجربه خود باشید. دولت اسپانیا می‌تواند از شما بخواهد شواهدی ارائه دهید که چگونه شرکت شما می‌تواند برای کارگران اسپانیا شغل ایجاد کند.

مجوزهای کار باید هرساله تمدید شود، اما پس از پنج سال می‌توانید در عوض درخواست اقامت در اسپانیا بدهید. این امر نیاز به دریافت مجوز کار را در آینده برطرف می‌کند.

مشاوره

جهت مهاجرت به اسپانیا و کسب اطلاعات بیشتر برای ثبت شرکت در چین و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به اسپانیا و ثبت شرکت در این کشوی هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

مشاوره ثبت شرکت در اسپانیا
آخرین ویرایش: ‏1 روز پیش - 273 نمایش

دانشگاه‌ها

مشاهده دانشگاه های برتر در ترکیه

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱