ویزای تحصیلی استرالیا

استرالیا که در نیمکره جنوبی واقع شده است، به کشور کانگوروها و آب و هوای گرم مشهور است. شهرهای این کشور، جاذبه‌های گردشگری و امکانات متنوعی را در خود جای داده‌اند که باعث می‌شود برای بسیاری از افراد سفر به استرالیا و گشت‌و‌گذار در آن‌ لذت‌بخش باشد. استرالیا دارای شهرت قوی در زمینه آموزش در سراسر جهان است. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی، جزئی جدایی‌ناپذیر از جامعه استرالیا هستند و پتانسیل موفقیت برای کسانی که در استرالیا تحصیل می‌کنند بی حد و مرز است. در این مقاله، قصد داریم شما را با راه‌های دریافت ویزای تحصیلی استرالیا آشنا کنیم، تا پایان با ما همراه باشید.

ویزای تحصیلی استرالیا

برای تحصیل در استرالیا لازم است ویزای تحصیلی بگیرید. ویزای تحصیلی استرالیا، ویزای موقتی است که به شما امکان می‌دهد تا مدت زمان تحصیل در استرالیا بمانید. درخواست ویزای دانشجویی در استرالیا کار ساده‌ای نیست و شامل بسیاری از اسناد و مدارک است که باید از مشخصات فنی آن‌ها آگاه باشید.

ویزای دانشجویی کلاس ۵۰۰ استرالیا

ویزای دانشجویی (کلاس ۵۰۰)، به شما امکان می‌دهد تا مدت زمان ۵ سال به منظور تحصیل تمام‌وقت در یک موسسه آموزشی، متناسب با ثبت‌نام خود، در استرالیا اقامت داشته باشید.

مزایای ویزای دانشجویی کلاس ۵۰۰ استرالیا
ویزای دانشجویی ۵۰۰

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دانشجویی استرالیا

برای درخواست ویزای دانشجویی استرالیا (کلاس ۵۰۰)، باید این مدارک را ارائه دهید:

 • تایید الکترونیکی ثبت‌نام (COE) به عنوان مدرک پذیرش در کالج یا دانشگاه: باید در یک دوره تمام‌وقت (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا) ثبت‌نام کنید تا بتوانید واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی باشید. این دوره باید در فهرست موسسات و دوره‌های مشترک‌المنافع ثبت شود. دانشگاه برای دانشجویان خارج از کشور، گواهی تأیید ثبت‌نام الکترونیکی را ارائه می‌دهد که اثبات ثبت‌نام خواهد بود.
 • گذرنامه معتبر
 • عکس بیومتریک جدید: تصویر صورت فرد در عکس بیومتریک باید کاملاً در وسط عکس بوده و تمامی اجزا صورت از چانه تا سر، باید در عکس واضح باشند.
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی: باید فرم درخواست ویزای دانشجویی را تکمیل کرده و امضا کنید.
 • اسناد مدنی: باید اسنادی مانند: شناسنامه، سند ازدواج، اوراق طلاق، اوراق فرزندخواندگی و یا گواهی تغییر نام خود را ارائه دهید.
 • بیمه درمانی دانشجویی خارج از کشور (OSCH): در صورت بروز اتفاقی برای سلامتی شما در استرالیا، مقامات باید بدانند که قادر به پرداخت قبض‌های مراقبت بهداشتی خود خواهید بود. برای اثبات این امر باید بیمه درمانی دانشجویان خارج از کشور را تهیه کنید.
 • شواهد تمکن مالی: باید بودجه مالی کافی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های یک سال زندگی در استرالیا را داشته باشید. مقدار تمکن مالی برای دانشجویان مجرد، ۱۱۰۰۰ دلار استرالیا و برای دانشجویانی که می‌خواهند یک نفر مانند شریک زندگی یا خانواده خود را همراه خود ببرند، ۱۶۰۰۰ دلار استرالیا است. برای خانواده سه نفره، حدود ۲۲۰۰۰ و برای خانواده چهار نفره، ۲۶۰۰۰ دلار استرالیا است. میزان شهریه دانشگاه مقصد به این مبالغ اضافه می‌شود.
 • بیانیه ورود موقت (GTE): نشان می‌دهد که تنها قصد شما تحصیل در استرالیا به صورت موقت است و قصد بازگشت دارید.
 • بیانیه رعایت قوانین استرالیا: دانشجویان متقاضی تحصیل در استرالیا باید بیانیه ارزش‌های استرالیا را امضا کنند که تأیید می‌کند همه ارزش‌ها و قوانین استرالیا را حفظ می‌کنند.
 • اسناد علمی و سابقه کار: رزومه علمی به روز خود را ارائه دهید. همچنین، در صورت شاغل بودن، مدارکی مانند قرارداد کاری می‌تواند این ادعا را ثابت کند.
 • گواهی عدم سوپیشینه: فقط در صورتی که سابقه جنایی یا تروریستی نداشته باشید واجد شرایط درخواست ویزای تحصیلی هستید.
 • گواهینامه زبان انگلیسی: مقامات باید بدانند که شما توانایی کافی در زبان انگلیسی را دارید. با شرکت در آزمون‌های مهارت زبان می‌توانید این مورد را اثبات کنید. نمرات آزمون‌های زیر قابل قبول است:
آزمون زبان حداقل امتیاز قابل قبول
آزمون آیلتس (IELTS) ۵.۵-۷
آزمون تافل (TOEFL)  ۷۹-۹۶
گواهینامه زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج (CAE) ۱۶۲-۱۹۲
آزمون پیرسون انگلیسی (PTE) ۴۲-۶۸
آزمون انگلیسی حرفه‌ای OET سطح B برای هر مهارت آزمون

مراحل اقدام برای ویزای دانشجویی استرالیا

 1. یک حساب کاربری ایجاد کنید (ImmiAccount).
 2. مدارک موردنیاز را تهیه کنید.
 3. هزینه ویزای دانشجویی (کلاس ۵۰۰) را واریز کنید.
 4. درخواست ویزای دانشجویی (کلاس ۵۰۰) را ارسال کنید.

هزینه ویزای دانشجویی (کلاس ۵۰۰) استرالیا

ویزای دانشجویی استرالیا، ۶۲۰ دلار استرالیا است. با این وجود، بسته به اینکه در طول دوره تحصیل خود افرادی را همراه خود ببرید، هزینه درخواست تغییر می‌کند. برای فرد همراه، هزینه ویزا ۴۶۰ دلار استرالیا و اگر زیر ۱۸ سال باشد، ۱۵۰دلار استرالیا است. پرداخت هزینه ویزای استرالیا در اسرع وقت، مهم است. مقامات استرالیایی تا زمانی که هزینه درخواست ویزا را پرداخت نکنید، درخواست شما را در نظر نمی‌گیرند.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی استرالیا

ویزای دانشجویی در استرالیا معمولاً تا ۵ سال اعتبار دارد. اگر دوره تحصیل شما کمتر از آن باشد، ویزا برای مدت تحصیل معتبر خواهد بود.

در صورتی که ویزای دانشجویی قبل از فارغ‌التحصیلی منقضی شود، می‌توانید برای ویزای کلاس ۶۰۰ اقدام کنید که هزینه این ویزا ۳۶۵ دلار استرالیا است.

مدت زمان لازم جهت صدور ویزای دانشجویی استرالیا

مدت زمان معمول، جهت صدور ویزای دانشجویی استرالیا برای تحصیلات عالی، ۴ ماه است. با این حال، زمان رسیدگی به ویزای دانشجویی می‌تواند از ۳ ماه تا یک سال طول بکشد.

سیاست جدید برای دانشجویان بین‌المللی استرالیا در زمان بیماری کرونا

با شروع Covid-19، استرالیا سیاست‌های جدیدی را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است:

 • دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در صورت تحت تأثیر قرار گرفتن Covid-19 برای تکمیل تحصیلات خود تحت ویزای فعلی، به طور رایگان برای تمدید ویزا اقدام کنند.
 • اگر دانشجویان در دانشگاه استرالیا ثبت‌نام کرده‌اند، اما تحت تأثیر ویروس Covid-19 نتوانستند به استرالیا بروند، شرایط دریافت ویزای کار پس از اتمام تحصیل، برای آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

اقامت در استرالیا پس از تحصیل

اگر می‌خواهید بیشتر از مدت اعتبار ویزای دانشجویی در استرالیا بمانید، می‌توانید تحت ویزای ۴۸۵ و ۴۷۶ در استرالیا کار و زندگی کنید.

اقامت با ویزای دانشجویی استرالیا
اقامت در استرالیا

ویزای کار پس از تحصیل (کلاس ۴۸۵) استرالیا

این ویزای کار استرالیا، برای دانشجویانی در دسترس است که در شش ماه گذشته، ویزای دانشجویی کلاس ۵۰۰ داشته و تحصیلات خود را در استرالیا گذرانده باشند. ویزای ۴۸۵ تحت عنوان post-study stream به شما امکان می‌دهد به طور موقت در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنید. هزینه این ویزا، ۱۶۵۰ دلار استرالیا است.

ویزای تحصیلات تکمیلی تشخیص مهارت (کلاس ۴۷۶) استرالیا

این ویزا برای دانشجویان رشته‌های مهندسی تحصیلات تکمیلی، مناسب است و به فارغ‌التحصیلان مهندسی اجازه می‌دهد تا ۱۸ماه در استرالیا زندگی، کار یا تحصیل کنند. هزینه این ویزا، ۴۰۵ دلار استرالیا است.

برای استفاده از ویزای ۴۷۶; باید در مدت ۲ سال گذشته، مدرک تحصیلی مهندسی را در یک موسسه آموزشی مشخص به پایان رسانده و کمتر از ۳۱ سال داشته باشید. همچنین، قبلاً از ویزای کلاس ۴۷۶ یا ۴۸۵ استفاده نکرده باشید.

منابع

visaguide

idp

برای ویزای دانشجویی خود از کجا درخواست کنم؟
معمولا در سفارت کشور مقصد در کشور خود برای ویزای دانشجویی اقدام خواهید کرد و در صورتی که سفارت در کشور شما نباشد باید از سفارتش در کشور همسایه وقت بگیرید. درخواست ویزای استرالیا می تواند بصورت آنلاین از ایران ارسال شود.  برای ویزای دانشجویی ایالات متحده، شما نیاز به شرکت در مصاحبه در سفارت یا کنسولگری دارید.
به چه نوع ویزای دانشجویی نیاز دارم؟
اگر بعد از 16 سالگی در خارج از کشور تحصیل کنید، به ویزای عمومی دانشجویی احتیاج دارید. در انگلیس به این ویزا، Tier 4 (General Student) گفته می شود.در ایالات متحده به این ویزا، F-1 گفته می شود. در استرالیا، نوع ویزا شما به کشور شهروندی و موضوع انتخابی شما بستگی دارد.
آیا خانواده من می توانند با من سفر کنند؟
اگر شما ویزای دانشجویی دریافت کرده اید، خانواده شما در صورت برآورده شدن شرایط ویزای هر کشور می توانند با شما سفر کنند. برای انگلستان، شما باید در یک دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه باشید که حداقل مدت آن 12 ماه باشد و یا یک دانشجوی حامی دولت باشید. برای آمریکا باید رابطه خود را با وابستگی خود با خانواده تان ثابت کنید و خانواده شما هم خودشان باید برای ویزاهای خود اقدام کنند. برای استرالیا باید ثابت کنید که از بودجه کافی برای پشتیبانی هر یک از افراد وابسته برخوردار هستید. توصیه ما این است که الزامات خاصی را برای مقصد انتخابی خود بررسی کنید.
آیا امکان کار در حین تحصیل در استرالیا وجود دارد؟
اجازه کار دانشجویی برای تمام دانشجویان مشغول به تحصیل در استرالیا وجود دارد. دانشجویانی که به صورت حضوری در مقاطع مختلف تحصیل می‌کنند؛ می‌توانند 20 ساعت در طول هفته کار کنند. البته این قانون در کشور استرالیا به صورت 40 ساعت کار در دو هفته نوشته شده است و شما می‌توانید به دلخواه این 40 ساعت کار را بین دو هفته تقسیم کنید؛ اما توجه داشته باشید که ساعت کاری شما بیش از این مقدار نباید باشد. اگر دانشجویی بیش از ساعت مجاز کار کند با مشکل مواجه خواهد شد و حتی ممکن است ویزای دانشجویی او باطل شود. دانشجویانی که در دوره‌های پژوهشی مشغول به تحصیل هستند یا به صورت مجازی درس می‌خوانند دارای محدودیت نمی‌باشند. در ضمن اگر در حین تحصیل شما دوره‌ای تحت عنوان کارآموزی ارائه شود؛ جزو ساعت کاری هفتگی شما حساب نمی‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱