مهاجرت به خارج - موسسه مهاجرتی GO2TR

مهاجرت به خارج

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo

شرایط کشورهای مهاجرپذیر

رشد و توسعه جوامع بشری در تمام حوزه ها، اکثر کشورها را بر آن داشته است تا مرزهای خود را با رعایت قوانین و مقررات داخلی کشور به سوی مهاجران خارجی باز کنند. مهاجرت به کشورهای خارجی یکی از متداول ترین روش ها برای زندگی در یک کشور دیگر است. البته در حاصل حاضر بسیاری از مردم جهان تمایل دارند برای ارتقای سطح زندگی و یا تحصیلات و کسب و کار خود به یکی از کشورهای خارجی سفر کنند. کشورهای زیادی در لیست کشورهای مهاجر پذیر جهان قرار گرفته اند و در همین راستا، آمار قابل توجهی را نیز به خود اختصاص داده اند. در قسمت دیگری از همین مطلب به بررسی فهرست کامل کشورهای مهاجر پذیر و آمار مهاجران خواهیم پرداخت اما در این قسمت لازم است به قوانین و مقررات محبوب ترین کشورها برای مهاجرت بپردازیم.

کشورهایی نظیر کانادا، آلمان، سوئد، سوئیس، ایتالیا، نروژ، استرالیا، هلند، فنلاند، دانمارک، لوگزامبورگ و برخی از کشورهای اروپایی کوچک مانند گرجستان، در حال حاضر از پرطرفدارترین کشورهای مهاجر پذیر در جهان هستند. کشورهایی که در قاره اروپا قرار دارند قطعاً از قوانین اتحادیه اروپا برای پذیرش مهاجرات تبعیت می کنند. کانادا به عنوان یک کشور مستقل، دارای یک سری قوانین و مقررات خاص برای مهاجرت است و استرالیا نیز که در آن سوی اقیانوس واقع شده است، شرایط ویژه ای برای مهاجران ارائه می دهد.

قوانین مهاجرت به کشور کانادا

مهاجرت به کانادا در حال حاضر، بیشترین متقاضیان را در جهان به خود اختصاص داده است. رشد حدود 60 درصدی آمار مهاجران به این کشور، نشان دهنده شرایط عالی کانادا برای کار و زندگی می باشد. اگر افراد قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشند باید حتماً از امتیاز زبان انگلیسی برخوردار بوده و همچنین علاوه بر تمکن مالی، مدرک تحصیلی یا مهارت شغلی عالی کسب کرده باشند. مهاجرت به کشور کانادا بدون داشتن شرایط فوق تقریباً غیر ممکن است مگر آنکه فرد مهاجر از طریق ازدواج یا دعوتنامه خویشاوندان به این کشور مهاجرت کند؛ که البته این روش مهاجرتی نیز قوانین خاص خود را دارد.

قوانین مهاجرت به کشور آلمان

مهم ترین دلیل مهاجرت به کشور آلمان را می توان در شرایط اقتصادی این کشور جستجو کرد. کشور آلمان دارای یک اقتصاد قوی با مدیریت بسیار عالی است. بسترهای گسترده ای برای کسب و کارها در این کشور فراهم است و تمام شهرها و ایالت های این کشور از شرایط زندگی ایده آلی برخوردار هستند. بنابراین یکی از شرایطی که مهاجران می توانند با داشتن آن به آلمان مهاجرت کنند، سرمایه گذاری یا ایجاد یک شغل در این کشور است. برای مهاجرت به آلمان، فرد متقاضی مهاجرت باید مدارک لازم مبنی بر تعیین دقیق هدف از سفر به آلمان و یا اعلام اقامت موقت یا کوتاه مدت را ارائه دهد. مهاجرت به کشور آلمان برای کار یا تحصیل از اعتبار بالاتری برخوردار است و دولت این کشور برای این دو دست افراد، قوانین سخت گیرانه ای ارائه نمی دهد. یکی از شرایط مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری یا کار این است که طرح کارآفرینی یا ایجاد شغل که توسط شما ارائه می شد باید به قدری قوی و پربازده باشد که کارشناسان مربوطه در کشور آلمان را متقاعد سازد که شما واجد شرایط مهاجرت هستید.

قوانین مهاجرت به کشور استرالیا

استرالیا یکی از مناطق مهاجر پذیر است؛ به ویژه افرادی که به دنبال یافتن یک فرصت شغلی عالی در قاره ای دیگر می باشند. مهاجرت به استرالیا در هر یک از روش های مهاجرتی دارای شرایط سنی فرد مهاجر و میزان دارایی های می باشد. به عنوان مثال، فردی که برای مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری اقدام می کند باید حساب بانکی او دارای حداقل 800 هزار دلار استرالیا موجودی داشته باشند و البته گردش حساب او نیز معتبر شناخته شود.

مهاجرت به استرالیا از طریق هر یک از روش های مهاجرتی با یک عدد مشخص معرفی می شود؛ به طور مثال، مهاجرت به استرالیا با دریافت ویزای 189، ویزای 190، ویزای 489، ویزای 186، ویزای 187 و ویزای 188، نمونه هایی هستند که هر کدام دارای یک سری قوانین و شرایط بوده و برای یک روش مهاجرتی کاربرد دارند. به طور مثال، ویزای 186 به معنای أخذ اقامت دائم در استرالیا با حمایت یک کارفرمای استرالیایی می باشد. ویزای 489 برای مهاجرت به استرالیا به نوعی ویزا برای مهاجرت به مناطق کم جمعیت استرالیا یا دعوتنامه از سوی خویشاوندان در این کشور تعلق دارد.

شرایط مهاجرت به کشور هلند

هلند یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی است. شرایط زندگی و کار در کشور هلند بسیار عالی است و همین دلیل، افراد زیادی نسبت به مهاجرت به این کشور اقدام  می‌کنند. مهاجرت به هلند از طریق دریافت ویزای کاری، ویزای، تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و یا مهاجرت از طریق ازدواج امکان پذیر است. مهاجرت به هلند، قواعد و اصول ویژه خود را دارد. افرادی که متقاضی دریافت ویزای هلند هستند میتوانند مدارک خود را به سفارت ارائه دهند. برای مهاجرت به هلند، دو مدل ویزا صادر می شود؛ ویزای بلند مدت و ویزای کوتاه مدت. ویزای کوتاه مدت هلند به مدت ۳ ماه اعتبار دارد. در مدت زمان سه ماه متقاضی اقامت در هلند باید مدارک مربوط به دریافت ویزای بلند مدت را آماده کند. برای مهاجرت به هلند از طریق دریافت ویزای کار باید دعوت نامه از سوی کارفرما در اختیار داشته باشید.

افرادی که متقاضی مهاجرت به هلند از طریق ازدواج هستند باید در دوره های زبان آموزش زبان آلمانی شرکت کنند و همسر آنها که در هلند زندگی می کند دارای تمکن مالی قوی باشد. اگر قصد دارید از طریق سرمایه گذاری به هلند مهاجرت کنید باید در حوزه کارآفرینی، ابداع، اختراع و نوآوری دارای طرح شغلی باشید و یا با ارائه فرصت های علمی و پژوهشی، ویزای خود را دریافت کرده و بتوانید مهاجرت کنید. مهاجرت به هلند برای دانش آموزان از طریق ویزای تحصیلی امکان پذیر است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور هلند دارند می توانند با پرداخت حدود ۷ هزار یورو در سال، یکی از دانشگاه های هلند را انتخاب کنند. برای ورود به دانشگاه های هلند ویزای تحصیلی الزامی می باشد. مدارک برای ویزای تحصیلی عبارت است از مدرک معتبر زبان، مدارک پاسپورت، گواهینامه سلامت، نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های هلند و پرداخت هزینه ثبت نام.

شرایط مهاجرت به کشور سوئیس

یکی از محبوب ترین کشورهای مهاجر پذیر در اروپا کشور سوئیس است. شرایط امنیت شهری و رفاهی برای یک زندگی ایده آل در کشور سوئیس مهم می باشد. با توجه به اینکه اقتصاد سوئیس از ثبات و رونق خوبی برخوردار است، متقاضیان مهاجرت به این کشور درصد زیادی را به خود اختصاص داده است. کشور سوئیس یک کشور مرفه و ثروتمند به شمار می آید و جزو بیست و پنجمین کشوری است که به حوزه شینگن پیوسته است. برای مهاجرت به کشور سوئیس نیاز به دریافت ویزای مخصوص دارید. برای مهاجرت به سوئیس، ویزای نوع C و ویزای نوع D برای افراد صادر می شود؛ با استفاده از ویزای نوع C که یک ویزای کوتاه مدت می باشد، فرد متقاضی مهاجرت به کشور سوئیس مجاز است تا سه ماه در این کشور حضور داشته باشد. ویزای نوع D یک ویزای بلند مدت برای اقامت در سوئیس محسوب می شود؛ افرادی که قصد دریافت ویزای نوع  D را دارند حتماً باید ابتدا ویزای کوتاه مدت دریافت کرده و پس از طی مراحل، ویزای بلند مدت را برای مهاجرت به سوئیس و اقامت در این کشور دریافت کند. مهاجرت به کشور سوئیس از طریق دریافت ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی و همچنین ازدواج امکان پذیر است.

اگر افراد بتوانند در کشور سوئیس یک ملک خریداری کنند، می توانند به این کشور مهاجرت نمایند. ویزای نوع B برای افرادی مناسب است که از کشورهایی غیر از کشورهای اروپایی قصد مهاجرت به سوئیس را دارند. مهاجرت به کشور سوئیس از طریق ازدواج نیز امکان پذیر است. اگر پدر و مادر و یا اقوام شما تابعیت کشور سوئیس را داشته باشند و حداقل به مدت ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشند، می توانید از طریق آن ها ویزای سوئیس را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنید.

شرایط مهاجرت به کشور فنلاند

کشور فنلاند نیز یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر در اروپا می باشد. امکان مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کار، ویزای تحصیلی، سرمایه گذاری، تولد و همچنین ازدواج امکان پذیر است. کشور فنلاند از نظر شرایط زندگی بسیار عالی بوده و آب و هوای مطلوب و لذت بخش دارد. مهاجرت به کشور فنلاند از طریق دریافت ویزای کاری نیاز به دعوت نامه از سوی کارفرما یا شرکت معتبر دارد. همچنین اگر تمکن مالی برخوردار باشید یا بتوانید یک ملک خریداری کنید و یا یک کسب و کار راه اندازی نمایید، می توانید ویزای کار و سرمایه‌گذاری دریافت کرده و به این ترتیب به فنلاند مهاجرت کنید. یکی از قوانین کشور فنلاند برای مهاجرت، آن است که اگر افراد برای پنج‌ سال پیوسته در این کشور سکونت داشته باشند و به زبان سوئدی یا فنلاندی مسلط باشند، می تواند تابعیت فنلاند را کسب کنند. مهاجرت به کشور فنلاند از طریق ازدواج با یک تبعه فنلاندی امکان پذیر است.

دریافت ویزای کار برای مهاجرت به فنلاند در ابتدا به مدت سه ماه صادر می شود. در حالت دیگر یک ویزای موقت شش ماه برای مهاجرت کاری فرد صادر می‌شود و در طول این ۶ ماه باید در کشور فنلاند یک شغل برای خود به دست بیاورد. دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این کشور نیز می توانند ویزای تحصیلی دریافت کرده و پس از ۵ سال اقامت در کشور، ویزای اخذ اقامت را دریافت کند.

به طور کلی اگر بخواهیم پرطرفدار ترین و کشورها را برای مهاجرت در جهان فهرست کنیم می توان به ترتیب به این صورت بیان کرد:

 •  کشور سوئد
 • کانادا
 • سوئیس
 • استرالیا
 • آلمان
 • نروژ
 • ایالات متحده آمریکا
 • هلند
 • فنلاند
 • دانمارک
 • و لوکزامبورگ

لیست کشورها بر اساس مهاجرپذیری

در خصوص مسئله مهاجرت به کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی، رهبران این کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اواخر ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ اعلام کردند که مشکل های ناشی از مهاجرت افراد مختلف به این کشور بسیار زیاد بوده است. نتایج نشان داده است تاکنون بیش از 45000 نفر در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸ که از طریق دریای مدیترانه برای مهاجرت به اروپا اقدام کرده اند، دچار حوادثی شده‌اند. همچنین بسیاری از پناهندگان متقاضی مهاجرت به کشورهای اروپایی با محدودیت ها و مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. بر این اساس، تعداد افرادی که در نتیجه خشونت و اوضاع بد قاره آفریقا قصد مهاجرت به اروپا را دارند تا حدودی نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش پیدا کرده است. در این قسمت به ۱۰ کشور برتر مهاجرپذیر نگاه کوتاهی داریم. این اطلاعات بر اساس آخرین بررسی ها از سال ۲۰۱۶ شده است.

 • کشور سوئد در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۳۸ هزار و ۲۰۰ نفر مهاجر ثابت را در خود جای داد که این آمار نسبت به سال ۲۰۱۵، ۳۴ درصد افزایش داشته است. این آمار پس از سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۱۷ هزار نفر رسیده بود. بر اساس آمار ثبت شده و رتبه بندی در سال ۲۰۱۸، کشور سوئد بهترین کشور با شرایط اقتصادی عالی برای مهاجرت انتخاب شده است.
 •  آمار کشور هلند در ۲۰۱۶ ،حدود 138500 نفر از مهاجرین را کشور خود راه داده است. این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۵ حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است.
 •  کشور ایتالیا نیز در سال ۲۰۱۶ حدود 212100 مهاجر ثابت را پذیرش کرده است. این تعداد از مهاجرین دارای ملیت های خارجی بوده و از کشورهایی با بیش از ۵ میلیون جمعیت به ایتالیا مهاجرت کرده‌اند. بیشترین آمار مهاجران به کشور ایتالیا را افرادی تشکیل داده‌اند که از کشور رومانی، آلبانی، مراکش، چین و اوکراین به سمت ایتالیا سفر نموده اند. آمار مهاجرت به کشور ایتالیا از سال ۲۰۱۰ رو به افزایش بوده است.
 • کشور اسپانیا نیز یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر در جهان است. در سال ۲۰۱۶ تعداد ۲۱۵ هزار نفر مهاجر ثابت به این کشور وارد شده است که در مقابل سال ۲۰۱۵ ، حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است. این آمار در سال ۲۰۱۷، ۶۳ درصد افزایش پیدا کرده که یک رکورد جدید برای این کشور محسوب می شود.
 •  کشور استرالیا در سال ۲۰۱۶ تعداد 223500 نفر مهاجر ثابت را در خود جای داده که در مقابل سال ۲۰۱۵  یک درصد عجیب داشته است. این آمار، حدود ۳۰۰۰۰ نفر از آماری که در سال ۲۰۱۳ ثبت شده است کمتر می باشد. اغلب افرادی که به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند از کشور هندوستان، انگلستان و کشور چین هستند. کشور استرالیا در سال ۲۰۱۷ حدود 35170 نفر را از طریق پناهندگی به سمت خود جذب کرده است. این آمار حدود ۲۷ هزار نفر نسبت به سال قبل افزایش داشته است.
 • کشور فرانسه نیز یکی دیگر از کشورهای مهاجر پذیر در جهان است. این کشور در سال ۲۰۱۶ حدود 258900 مهاجر ثابت را در خود جای داده است. این آمار در سال ۲۰۱۵ برابر با 217500 نفر مهاجر جدید بوده است. از این تعداد مهاجر که معمولاً از ملیت های غیر اروپایی بودند، اغلب از مرکز آفریقای شمالی و سایر کشورهای آفریقایی به فرانسه مهاجرت می کردند. بیشتر مهاجران کشور فرانسه برای یافتن کار به این کشور وارد شده اند. این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۵ حدود ۸ درصد افزایش داشته است. در کشور فرانسه حدود 91070 نفر درخواست برای پناهندگی در سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده است که در مقایسه با سال ۲۰۱۵، حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است. آمار پناهندگی مربوط به کشور سودان افغانستان و هائیتی می باشد.
 • کانادا نیز یکی دیگر از کشورهای محبوب برای مهاجرت پذیری است. طبق آمار سال ۲۰۱۶ تعداد 296400 مهاجر ثابت به این کشور وارد شده اند که یک آمار بسیار شگفت آوری در مقایسه با سال ۲۰۱۰ می باشد. آمار مهاجرپذیری از طریق شرایط اقتصادی به کشور کانادا در مقایسه در سال ۲۰۱۷ حدود ۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش داشته است و تعداد ۱۵۹ هزار نفر به ثبت رسیده است. طبق پیش بینی هایی که انجام شده به نظر می‌رسد آمار مهاجرین کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ به ۳۴۰ هزار نفر برسد. تعداد مهاجرین که از طریق پناهندگی به کانادا وارد شدند و پذیرفته شدند در سال ۲۰۱۷ ،41500 نفر بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۶، حدود ۳۰ درصد، کمتر می باشد .
 •  یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی کشور انگلستان می باشد. طبق آمار سال ۲۰۱۶، حدود 350100 نفر مهاجر از کشورهای خارجی به انگلستان مهاجرت کرده اند. این آمار ۵ درصد  در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است. گروه بزرگی از مهاجران کشور انگلستان از کشور رومانی بوده‌اند؛ سایر مهاجران، به کشورهایی نظیر لهستان، چین و هندوستان اختصاص داشته اند.
 •  کشور آلمان یک کشور اروپایی است که در سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون و ۵۱ هزار نفر را در خود جای داده است. این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۵ یک جهش ۵۳ درصدی را ثبت کرده است. اکثر مهاجران کشور آلمان از کشورهای رومانی، سوریه، لهستان و بلغارستان بوده اند. در سال ۲۰۱۶ ،23 درصد از جمعیت مهاجران بدون دریافت حق شهروندی آلمانی در این کشور متولد شده‌اند. آمار مهاجران در سال ۲۰۱۷ در کشور آلمان در مقایسه با سال قبل حدود ۷۲۲ هزار نفر بوده است. علت اینکه تعداد مهاجران کشور آلمان بسیار زیاد است، موقعیت شغلی عالی، سلامت، سطح رفاه زندگی و اقتصاد قدرتمند می‌باشد.

یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر در جهان، ایالات متحده آمریکا با بیش از 1183500 نفر در سال ۲۰۱۶ می باشد. بسیاری از افراد جهان به دلیل جامعه پیشرفته ایالات متحده آمریکا تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند.

لیست کشورهای مهاجرپذیر در جهان

نام کشور

جمعیت متولد شده خارجی

درصد متولدین خارجی

درصد کل جمعیت

United States

243,700,236

100

3.3

Germany

46,627,102

19.8

14.3

Russia

12,005,690

4.9

14.9

Saudi Arabia

11,643,276

4.8

7.7

United Kingdom

10,185,945

3.9

31.4

United Arab Emirates

8,543,120

3.5

13.2

Canada

8,095,126

3.3

83.7

Australia

7,835,502

3.2

21.9

France

7,787,057

3.1

33.3

Spain

7,784,418

3.1

11.1

Italy

6,742,948

2.8

14.3

India

5,788,875

2.6

8.3

Ukraine

5,240,960

2.3

0.4

Thailand

4,834,898

2.2

11.4

Pakistan

3,913,258

1.6

5.6

Kazakhstan

3,628,956

1.8

2.2

South Africa

3,546,778

1.5

21.1

Jordan

3,142,511

1.3

6

Turkey

3,112,026

1.3

40.2

Kuwait

2,964,916

1.3

3.8

Hong Kong

2,866,136

1.3

70

Iran

2,838,665

1.2

38.9

Malaysia

2,726,420

1.1

3.4

Ivory Coast

2,514,243

1.1

8.3

Switzerland

2,175,399

1.1

12.0

Japan

2,438,702

1.0

28.9

Philippines

2,043,877

1.1

1.9

Singapore

211,862

0.09

0.23

Israel

2,543,638

1.0

42.9

Lebanon

2,011,727

0.9

26.5

Netherlands

1,997,776

0.9

33.3

Argentina

1,979,486

0.8

11.1

Sweden

2,086,302

0.8

4.6

Qatar

1,639,771

0.7

18.5

Austria

1,687,640

0.7

73.8

Bangladesh

1,492,374

0.6

15.2

Syria

1,422,805

0.6

0.9

Belgium

875,189

0.6

6.4

Uzbekistan

1,387,940

0.6

12.9

Greece

1,170,899

0.6

4.4

Nigeria

1,242,514

0.6

11.1

South Korea

1,199,115

0.5

0.7

Venezuela

1,327,324

0.5

2.9

Chile

1,404,448

0.5

3.9

Oman

469,436

0.2

5.5

Mexico

1,844,978

0.5

30.6

Belarus

1,193,155

0.5

0.9

Nepal

1,082,905

0.5

11.6

Kenya

971,247

0.4

3.5

China

1,084,357

0.4

2.2

Portugal

978,046

0.4

0.1

Serbia

837,257

0.3

7.5

Libya

807,441

0.3

5.6

Ireland

771,146

0.3

12.2

Norway

746,260

0.3

15.9

Bahrain

741,813

0.3

13.8

Ethiopia

729,357

0.3

54.7

Brazil

1,072,949

0.3

0.8

Burkina Faso

713,568

0.8

0.9

South Sudan

696,983

0.3

4.1

Poland

824,122

0.3

5.6

Croatia

619,403

0.3

1.6

Denmark

576,883

0.3

17.6

Uganda

572,520

0.3

9

New Zealand

531,401

0.3

1.4

Rwanda

1,039,736

0.5

25.1

Hungary

452,406

0.2

3.8

Democratic Republic of Congo

449,632

0.3

4.7

Sudan

446,924

0.2

0.7

Republic of Congo

446,707

0.2

1.2

Costa Rica

431,470

0.2

9.7

Dominican Republic

419,572

0.2

8.7

Czech Republic

415,564

0.2

3.9

Gabon

405,093

0.2

4.0

Guinea

394,953

0.2

23.6

Zimbabwe

378,464

0.2

3.2

Ecuador

360,992

0.2

2.6

Ghana

359,315

0.2

2.2

Macau

358,829

0.2

1.4

Chad

333,269

0.2

58.8

Sri Lanka

331,251

0.2

3.4

Azerbaijan

324,977

0.2

1.5

Armenia

323,843

0.2

3.4

Finland

317,001

0.2

10.6

Yemen

315,881

0.2

5.4

Tanzania

314,683

0.2

1.3

Egypt

312,778

0.2

0.6

Indonesia

297,448

0.2

0.4

Cameroon

295,433

0.2

0.1

Tajikistan

291,792

0.2

1.3

Algeria

275,735

0.2

3.4

Latvia

270,407

0.2

0.7

Palestine

263,126

0.2

13.8

Burundi

256,517

0.2

5.9

Luxembourg

254,477

0.2

2.5

Slovenia

249,325

0.1

43.3

Benin

235,966

0.2

11.3

Kyrgyzstan

234,241

0.2

2.3

Romania

226,960

0.1

4.6

Turkmenistan

226,943

0.1

0.9

Liberia

226,327

0.1

4.3

Mozambique

225,484

0.1

5.3

Senegal

218,881

0.1

0.8

Cyprus

209,398

0.1

1.5

Malawi

207,313

0.1

18.2

Brunei

206,578

0.1

1.3

Togo

206,173

0.1

49.3

Estonia

202,476

0.1

3.0

Mali

202,348

0.1

16.4

Georgia

195,553

0.1

1.3

Paraguay

189,893

0.1

4.4

Slovakia

185,776

0.1

2.8

The Gambia

177,190

0.1

3.3

Panama

162,919

0.1

8.8

Bolivia

187,416

0.1

4.7

Botswana

154,330

0.1

1.4

Moldova

146,456

0.1

7.2

Reunion

142,904

0.2

11.2

Lithuania

136,493

0.1

15.6

Central African Republic

136,036

0.1

4.9

Niger

134,237

0.1

2.9

Macedonia

132,294

0.1

0.7

Colombia

130,730

0.1

6.6

Djibouti

129,632

0.1

0.3

Afghanistan

123,537

0.1

14.2

Peru

105,090

0.1

0.3

French Guiana

104,919

0.1

0.3

Myanmar

104,291

0.1

43.3

Bulgaria

103,117

0.1

0.2

Zambia

102,113

0.1

1.2

Guadeloupe

98,907

0.1

0.7

Sierra Leone

98,507

0.1

20.8

Iraq

96,368

0.1

1.6

Mauritania

95,780

0.1

0.3

Angola

90,206

0.1

2.3

Maldives

87,436

0.1

0.4

Channel Islands

84,230

0.1

24.4

Guam

82,307

0.1

51.0

Cambodia

76,089

0.1

49.6

Uruguay

75,556

0.1

0.5

Mayotte

73,528

0.1

2.3

Guatemala

73,107

0.2

32.9

Vietnam

72,764

0.1

0.5

United States Virgin Islands

68,290

0.1

0.1

New Caledonia

63,271

0.1

59.3

Bahamas

64,290

0.1

24.8

Martinique

59,306

0.1

16.3

Albania

61,731

0.1

15.0

Namibia

57,616

0.1

3.1

Bhutan

51,448

0.1

2.2

Belize

50,862

0.1

6.7

Morocco

50,860

0.1

15.0

Montenegro

50,771

0.1

0.2

North Korea

82,541

0.1

8.2

Andorra

46,813

0.1

0.2

Mauritius

42,082

0.1

56.9

Isle of Man

44,997

0.1

3.6

Suriname

45,221

0.1

52.0

El Salvador

41,670

0.1

7.5

Nicaragua

41,615

0.1

0.6

American Samoa

41,482

0.1

0.7

Haiti

23,216

0.1

71.2

Curacao

39,529

0.1

0.4

Tunisia

37,611

0.1

23.2

Aruba

36,526

0.1

0.3

Jamaica

36,114

0.1

34.9

French Polynesia

23,167

0.1

1.3

Iceland

30,058

0.1

12.8

Trinidad and Tobago

37,522

0.1

10.7

Malta

32,488

0.1

2.4

Madagascar

41,442

0.1

8.0

Barbados

34,313

0.1

0.1

Antigua and Barbuda

34,475

0.1

11.3

Honduras

28,083

0.1

31.9

Sint Maarten

27,503

0.1

0.4

Swaziland

27,021

0.1

59.7

Papua New Guinea

25,524

0.1

2.0

Somalia

25,782

0.1

0.4

Monaco

24,593

0.1

0.2

Northern Mariana Islands

21,042

0.1

64.2

Bosnia and Herzegovina

21,648

0.1

49.9

Fiji

34,803

0.1

0.6

Laos

13,751

0.1

2.5

Bermuda

21,801

0.1

0.3

Guinea-Bissau

19,066

0.1

29.1

Mongolia

18,024

0.1

1.1

Cuba

17,225

0.1

0.6

Eritrea

13,336

0.1

0.1

Cape Verde

15,798

0.1

0.2

Guyana

14,874

0.1

3.0

Caribbean Netherlands

14,770

0.1

1.7

Comoros

12,613

0.1

65.9

Liechtenstein

12,511

0.1

1.7

Saint Lucia

23,493

0.1

33.1

Seychelles

12,180

0.1

6.7

Timor-Leste

12,079

0.1

13.0

Grenada

11,565

0.1

1.0

Turks and Caicos Islands

7,057

0.1

10.7

Saint Vincent and the Grenadines

11,356

0.1

24.8

Equatorial Guinea

10,260

0.1

9.4

Gibraltar

10,141

0.1

1.3

British Virgin Islands

11,065

0.1

33.0

Solomon Islands

17,308

0.1

32.3

Anguilla

2,585

0.1

1.4

Dominica

5,470

0.1

45.6

Sao Tome and Principe

6,720

0.1

8.9

Greenland

6,345

0.1

3.3

Saint Kitts and Nevis

6,009

0.1

10.4

Samoa

5,673

0.1

10.5

Palau

4,929

0.1

3.0

Tonga

5,664

0.1

27.8

Western Sahara

5,731

0.1

4.8

San Marino

4,932

0.1

0.9

Faroe Islands

4,717

0.1

15.4

Cook Islands

5,517

0.1

7.4

Vanuatu

4,152

0.1

15.4

Lesotho

3,187

0.1

1.3

Wallis and Futuna

3,095

0.1

0.1

Kiribati

2,849

0.1

20.5

Micronesia

3,153

0.1

2.6

Nauru

2,756

0.1

2.6

Falkland Islands

3,178

0.1

21.1

Marshall Islands

1,975

0.1

62.1

Montserrat

3,284

0.1

3.2

Saint Pierre and Miquelon

1,351

0.1

25.9

Vatican City

972

0.1

17.1

Saint Helena

800

0.1

100.0

Niue

590

0.1

14.3

Tokelau

557

0.1

37.1

Tuvalu

487

0.1

25.4

 

141

0.1

1.6

 

آمار مهاجران در سراسر جهان

این آمار بر اساس تعداد جمعیت مهاجران در کشورها بیان شده است (سال 2015). این آمار شامل افرادی که حق شهروندی از طریق تولد را کسب نموده اند نمی شود.

نام کشور

مهاجران

آمار کلی

بر اساس ملیت

 Afghanistan

4,843,117

12.96%

 Albania

1,122,910

27.94%

 Algeria

1,763,771

4.26%

 American Samoa

2,035

3.58%

 Andorra

7,571

8.13%

 Angola

555,403

2.14%

 Anguilla

2,406

15.03%

 Antigua and Barbuda

65,489

44.46%

 Argentina

940,273

2.12%

 Armenia

937,299

23.70%

 Aruba

16,724

13.92%

 Australia

526,579

2.15%

 Austria

575,828

6.31%

 Azerbaijan

1,146,769

10.52%

 Bahamas

40,095

9.35%

 Bahrain

55,964

4.00%

 Bangladesh

7,205,410

4.28%

 Barbados

98,464

26.16%

 Belarus

1,485,323

13.53%

 Belgium

530,990

4.48%

 Belize

59,884

14.29%

 Benin

615,852

5.36%

 Bermuda

17,046

20.97%

 Bhutan

44,190

5.40%

 Bolivia

799,605

6.94%

 Bosnia and Herzegovina

1,650,772

30.23%

 Botswana

58,346

2.51%

 Brazil

1,544,024

0.73%

 British Virgin Islands

4,624

14.16%

 Brunei

46,237

9.85%

 Bulgaria

1,176,390

14.13%

 Burkina Faso

1,453,378

7.43%

 Burundi

284,187

2.48%

 Cabo Verde

165,732

24.00%

 Cambodia

1,187,142

7.08%

 Cameroon

328,604

1.39%

 Canada

1,286,176

3.45%

 Caribbean Netherlands

8,920

29.68%

 Cayman Islands

1,569

2.69%

 Central African Republic

440,745

8.17%

 Chad

208,335

1.43%

 Chile

612,409

3.40%

 China

9,546,065

0.69%

 Colombia

4,700,000

10.00%

 Comoros

116,516

12.74%

 Congo

220,501

4.56%

 Cook Islands

21,505

58.95%

 Costa Rica

133,185

2.70%

 Croatia

865,147

16.95%

 Cuba

1,426,380

11.13%

 Curacao

69,893

31.10%

 Cyprus

177,185

13.20%

 Czech Republic

932,582

8.13%

 Democratic Republic of Congo

1,403,757

1.68%

 Denmark

250,675

4.23%

 Djibouti

15,927

1.76%

 Dominica

69,817

49.11%

 Dominican Republic

1,304,493

10.96%

 Ecuador

1,101,923

6.93%

 Egypt

3,268,970

3.43%

 El Salvador

1,436,158

18.99%

 Equatorial Guinea

81,029

8.75%

 Eritrea

499,916

8.68%

 Estonia

198,042

13.11%

 Ethiopia

753,492

0.74%

 Faeroe Islands

14,284

22.32%

 Falkland Islands

1,124

27.71%

 Fiji

204,934

18.65%

 Finland

295,077

5.09%

 France

2,145,975

2.91%

 French Guiana

4,372

1.71%

 French Polynesia

1,337

0.49%

 Gabon

63,209

3.53%

 Gambia

89,639

4.31%

 Georgia

838,430

17.33%

 Germany

4,045,411

4.77%

 Ghana

801,710

2.84%

 Gibraltar

13,065

28.86%

 Greece

871,643

7.37%

 Greenland

17,552

23.80%

 Grenada

65,812

37.52%

 Guadeloupe

10,610

2.56%

 Guam

2,144

1.30%

 Guatemala

1,017,517

5.86%

   Channel Islands

20,335

11.04%

 Guinea

426,941

3.27%

 Guinea-Bissau

101,828

5.67%

 Guyana

460,286

37.03%

 Haiti

1,195,240

9.76%

 Holy See

182

20.87%

 Honduras

648,520

7.43%

 Hong Kong

1,041,264

11.25%

 Hungary

595,937

5.70%

 Iceland

38,496

10.46%

 India

25,575,724

2.17%

 Indonesia

3,876,739

1.48%

 Iran

1,123,383

1.40%

 Iraq

1,479,966

3.90%

 Ireland

882,022

15.83%

 Isle of Man

10,957

11.47%

 Israel

342,585

3.35%

 Italy

2,900,924

4.62%

 Ivory Coast

850,105

3.61%

 Jamaica

1,067,455

27.61%

 Japan

797,496

0.63%

 Jordan

699,719

7.82%

 Kazakhstan

4,075,738

18.78%

 Kenya

455,889

0.96%

 Kiribati

4,717

4.33%

 Kuwait

187,871

4.20%

 Kyrgyzstan

760,847

11.35%

 Laos

1,345,075

16.50%

 Latvia

337,678

14.63%

 Lebanon

798,140

11.96%

 Lesotho

363,763

14.56%

 Liberia

276,630

5.79%

 Libya

141,623

2.20%

 Liechtenstein

3,870

9.39%

 Lithuania

544,120

15.90%

 Luxembourg

61,058

9.72%

 Macau

140,395

17.91%

 Macedonia

516,024

19.89%

 Madagascar

169,984

0.63%

 Malawi

302,515

1.73%

 Malaysia

1,835,252

5.71%

 Maldives

2,844

0.82%

 Mali

1,005,607

5.40%

 Malta

103,392

18.83%

 Marshall Islands

6,901

11.49%

 Martinique

13,618

3.40%

 Mauritania

119,334

2.85%

 Mauritius

168,255

11.77%

 Mayotte

6,602

3.01%

 Mexico

12,339,062

8.85%

 Micronesia

19,798

15.72%

 Moldova

888,610

17.92%

 Monaco

28,626

43.09%

 Mongolia

59,266

1.96%

 Montenegro

138,356

18.11%

 Montserrat

17,744

78.36%

 Morocco

2,834,641

7.62%

 Mozambique

713,867

2.49%

 Myanmar

2,881,797

5.08%

 Namibia

145,852

5.60%

 Nauru

2,391

19.16%

   Nepal

1,629,306

5.41%

 Netherlands

981,434

5.48%

 New Caledonia

6,330

1.71%

 New Zealand

802,335

15.00%

 Nicaragua

638,958

9.51%

 Niger

356,793

1.76%

 Nigeria

1,093,644

0.59%

 Niue

5,355

81.80%

 North Korea

112,783

0.45%

 Northern Mariana Islands

2,649

4.81%

 Norway

193,477

3.58%

 Oman

21,333

0.27%

 Pakistan

5,935,193

3.05%

 Palau

2,552

12.44%

 Palestine

3,551,185

43.83%

 Panama

142,706

3.50%

 Papua New Guinea

4,631

0.06%

 Paraguay

845,373

11.29%

 Peru

3,000,056

4.30%

 Philippines

5,316,320

5.01%

 Poland

4,449,789

10.33%

 Portugal

2,306,321

18.14%

 Puerto Rico

1,768,384

33.73%

 Qatar

25,681

0.69%

 Reunion

3,028

3.44%

 Romania

3,408,118

14.87%

 Russia

10,576,766

6.87%

 Rwanda

315,866

2.65%

 Saint Helena

3,958

48.19%

 Saint Kitts and Nevis

39,132

41.58%

 Saint Lucia

55,414

23.18%

 Saint Pierre and Miquelon

435

6.67%

 Saint Vincent and the Grenadines

60,424

36.97%

 Samoa

113,139

36.68%

 San Marino

2,303

6.60%

 Sao Tome and Principe

35,833

15.83%

 Saudi Arabia

270,029

0.78%

 Senegal

586,870

3.73%

 Serbia

964,585

9.83%

 Seychelles

11,772

11.34%

 Sierra Leone

145,003

2.20%

 Singapore

313,884

5.36%

 Sint Maarten

23,811

41.46%

 Slovakia

341,620

5.92%

 Slovenia

140,490

6.36%

 Solomon Islands

3,833

0.65%

 Somalia

1,998,764

15.63%

 South Africa

841,120

1.52%

 South Korea

2,345,840

4.46%

 South Sudan

634,613

4.89%

 Spain

1,251,004

2.60%

 Sri Lanka

1,637,385

7.32%

 Sudan

1,890,861

3.22%

 Suriname

267,800

30.38%

* یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی کشور انگلستان می باشد. طبق آمار سال ۲۰۱۶، حدود 350100 نفر مهاجر از کشورهای خارجی به انگلستان مهاجرت کرده اند. این آمار ۵ درصد  در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است. گروه بزرگی از مهاجران کشور انگلستان از کشور رومانی بوده‌اند؛ سایر مهاجران، به کشورهایی نظیر لهستان، چین و هندوستان اختصاص داشته اند.

* کشور آلمان یک کشور اروپایی است که در سال ۲۰۱۶ حدود یک میلیون و ۵۱ هزار نفر را در خود جای داده است. این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۵ یک جهش ۵۳ درصدی را ثبت کرده است. اکثر مهاجران کشور آلمان از کشورهای رومانی، سوریه، لهستان و بلغارستان بوده اند. در سال ۲۰۱۶ ،23 درصد از جمعیت مهاجران بدون دریافت حق شهروندی آلمانی در این کشور متولد شده‌اند. آمار مهاجران در سال ۲۰۱۷ در کشور آلمان در مقایسه با سال قبل حدود ۷۲۲ هزار نفر بوده است. علت اینکه تعداد مهاجران کشور آلمان بسیار زیاد است، موقعیت شغلی عالی، سلامت، سطح رفاه زندگی و اقتصاد قدرتمند می‌باشد.

*یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر در جهان، ایالات متحده آمریکا با بیش از 1183500 نفر در سال ۲۰۱۶ می باشد. بسیاری از افراد جهان به دلیل جامعه پیشرفته ایالات متحده آمریکا تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند.

https://www.usnews.com/news/slideshows/10-countries-that-take-the-most-immigrants

 

لیست کشورهای مهاجرپذیر در جهان

نام کشور

جمعیت متولد شده خارجی

درصد متولدین خارجی

درصد کل جمعیت

United States

243,700,236

100

3.3

Germany

46,627,102

19.8

14.3

Russia

12,005,690

4.9

14.9

Saudi Arabia

11,643,276

4.8

7.7

United Kingdom

10,185,945

3.9

31.4

United Arab Emirates

8,543,120

3.5

13.2

Canada

8,095,126

3.3

83.7

Australia

7,835,502

3.2

21.9

France

7,787,057

3.1

33.3

Spain

7,784,418

3.1

11.1

Italy

6,742,948

2.8

14.3

India

5,788,875

2.6

8.3

Ukraine

5,240,960

2.3

0.4

Thailand

4,834,898

2.2

11.4

Pakistan

3,913,258

1.6

5.6

Kazakhstan

3,628,956

1.8

2.2

South Africa

3,546,778

1.5

21.1

Jordan

3,142,511

1.3

6

Turkey

3,112,026

1.3

40.2

Kuwait

2,964,916

1.3

3.8

Hong Kong

2,866,136

1.3

70

Iran

2,838,665

1.2

38.9

Malaysia

2,726,420

1.1

3.4

Ivory Coast

2,514,243

1.1

8.3

Switzerland

2,175,399

1.1

12.0

Japan

2,438,702

1.0

28.9

Philippines

2,043,877

1.1

1.9

Singapore

211,862

0.09

0.23

Israel

2,543,638

1.0

42.9

Lebanon

2,011,727

0.9

26.5

Netherlands

1,997,776

0.9

33.3

Argentina

1,979,486

0.8

11.1

Sweden

2,086,302

0.8

4.6

Qatar

1,639,771

0.7

18.5

Austria

1,687,640

0.7

73.8

Bangladesh

1,492,374

0.6

15.2

Syria

1,422,805

0.6

0.9

Belgium

875,189

0.6

6.4

Uzbekistan

1,387,940

0.6

12.9

Greece

1,170,899

0.6

4.4

Nigeria

1,242,514

0.6

11.1

South Korea

1,199,115

0.5

0.7

Venezuela

1,327,324

0.5

2.9

Chile

1,404,448

0.5

3.9

Oman

469,436

0.2

5.5

Mexico

1,844,978

0.5

30.6

Belarus

1,193,155

0.5

0.9

Nepal

1,082,905

0.5

11.6

Kenya

971,247

0.4

3.5

China

1,084,357

0.4

2.2

Portugal

978,046

0.4

0.1

Serbia

837,257

0.3

7.5

Libya

807,441

0.3

5.6

Ireland

771,146

0.3

12.2

Norway

746,260

0.3

15.9

Bahrain

741,813

0.3

13.8

Ethiopia

729,357

0.3

54.7

Brazil

1,072,949

0.3

0.8

Burkina Faso

713,568

0.8

0.9

South Sudan

696,983

0.3

4.1

Poland

824,122

0.3

5.6

Croatia

619,403

0.3

1.6

Denmark

576,883

0.3

17.6

Uganda

572,520

0.3

9

New Zealand

531,401

0.3

1.4

Rwanda

1,039,736

0.5

25.1

Hungary

452,406

0.2

3.8

Democratic Republic of Congo

449,632

0.3

4.7

Sudan

446,924

0.2

0.7

Republic of Congo

446,707

0.2

1.2

Costa Rica

431,470

0.2

9.7

Dominican Republic

419,572

0.2

8.7

Czech Republic

415,564

0.2

3.9

Gabon

405,093

0.2

4.0

Guinea

394,953

0.2

23.6

Zimbabwe

378,464

0.2

3.2

Ecuador

360,992

0.2

2.6

Ghana

359,315

0.2

2.2

Macau

358,829

0.2

1.4

Chad

333,269

0.2

58.8

Sri Lanka

331,251

0.2

3.4

Azerbaijan

324,977

0.2

1.5

Armenia

323,843

0.2

3.4

Finland

317,001

0.2

10.6

Yemen

315,881

0.2

5.4

Tanzania

314,683

0.2

1.3

Egypt

312,778

0.2

0.6

Indonesia

297,448

0.2

0.4

Cameroon

295,433

0.2

0.1

Tajikistan

291,792

0.2

1.3

Algeria

275,735

0.2

3.4

Latvia

270,407

0.2

0.7

Palestine

263,126

0.2

13.8

Burundi

256,517

0.2

5.9

Luxembourg

254,477

0.2

2.5

Slovenia

249,325

0.1

43.3

Benin

235,966

0.2

11.3

Kyrgyzstan

234,241

0.2

2.3

Romania

226,960

0.1

4.6

Turkmenistan

226,943

0.1

0.9

Liberia

226,327

0.1

4.3

Mozambique

225,484

0.1

5.3

Senegal

218,881

0.1

0.8

Cyprus

209,398

0.1

1.5

Malawi

207,313

0.1

18.2

Brunei

206,578

0.1

1.3

Togo

206,173

0.1

49.3

Estonia

202,476

0.1

3.0

Mali

202,348

0.1

16.4

Georgia

195,553

0.1

1.3

Paraguay

189,893

0.1

4.4

Slovakia

185,776

0.1

2.8

The Gambia

177,190

0.1

3.3

Panama

162,919

0.1

8.8

Bolivia

187,416

0.1

4.7

Botswana

154,330

0.1

1.4

Moldova

146,456

0.1

7.2

Reunion

142,904

0.2

11.2

Lithuania

136,493

0.1

15.6

Central African Republic

136,036

0.1

4.9

Niger

134,237

0.1

2.9

Macedonia

132,294

0.1

0.7

Colombia

130,730

0.1

6.6

Djibouti

129,632

0.1

0.3

Afghanistan

123,537

0.1

14.2

Peru

105,090

0.1

0.3

French Guiana

104,919

0.1

0.3

Myanmar

104,291

0.1

43.3

Bulgaria

103,117

0.1

0.2

Zambia

102,113

0.1

1.2

Guadeloupe

98,907

0.1

0.7

Sierra Leone

98,507

0.1

20.8

Iraq

96,368

0.1

1.6

Mauritania

95,780

0.1

0.3

Angola

90,206

0.1

2.3

Maldives

87,436

0.1

0.4

Channel Islands

84,230

0.1

24.4

Guam

82,307

0.1

51.0

Cambodia

76,089

0.1

49.6

Uruguay

75,556

0.1

0.5

Mayotte

73,528

0.1

2.3

Guatemala

73,107

0.2

32.9

Vietnam

72,764

0.1

0.5

United States Virgin Islands

68,290

0.1

0.1

New Caledonia

63,271

0.1

59.3

Bahamas

64,290

0.1

24.8

Martinique

59,306

0.1

16.3

Albania

61,731

0.1

15.0

Namibia

57,616

0.1

3.1

Bhutan

51,448

0.1

2.2

Belize

50,862

0.1

6.7

Morocco

50,860

0.1

15.0

Montenegro

50,771

0.1

0.2

North Korea

82,541

0.1

8.2

Andorra

46,813

0.1

0.2

Mauritius

42,082

0.1

56.9

Isle of Man

44,997

0.1

3.6

Suriname

45,221

0.1

52.0

El Salvador

41,670

0.1

7.5

Nicaragua

41,615

0.1

0.6

American Samoa

41,482

0.1

0.7

Haiti

23,216

0.1

71.2

Curacao

39,529

0.1

0.4

Tunisia

37,611

0.1

23.2

Aruba

36,526

0.1

0.3

Jamaica

36,114

0.1

34.9

French Polynesia

23,167

0.1

1.3

Iceland

30,058

0.1

12.8

Trinidad and Tobago

37,522

0.1

10.7

Malta

32,488

0.1

2.4

Madagascar

41,442

0.1

8.0

Barbados

34,313

0.1

0.1

Antigua and Barbuda

34,475

0.1

11.3

Honduras

28,083

0.1

31.9

Sint Maarten

27,503

0.1

0.4

Swaziland

27,021

0.1

59.7

Papua New Guinea

25,524

0.1

2.0

Somalia

25,782

0.1

0.4

Monaco

24,593

0.1

0.2

Northern Mariana Islands

21,042

0.1

64.2

Bosnia and Herzegovina

21,648

0.1

49.9

Fiji

34,803

0.1

0.6

Laos

13,751

0.1

2.5

Bermuda

21,801

0.1

0.3

Guinea-Bissau

19,066

0.1

29.1

Mongolia

18,024

0.1

1.1

Cuba

17,225

0.1

0.6

Eritrea

13,336

0.1

0.1

Cape Verde

15,798

0.1

0.2

Guyana

14,874

0.1

3.0

Caribbean Netherlands

14,770

0.1

1.7

Comoros

12,613

0.1

65.9

Liechtenstein

12,511

0.1

1.7

Saint Lucia

23,493

0.1

33.1

Seychelles

12,180

0.1

6.7

Timor-Leste

12,079

0.1

13.0

Grenada

11,565

0.1

1.0

Turks and Caicos Islands

7,057

0.1

10.7

Saint Vincent and the Grenadines

11,356

0.1

24.8

Equatorial Guinea

10,260

0.1

9.4

Gibraltar

10,141

0.1

1.3

British Virgin Islands

11,065

0.1

33.0

Solomon Islands

17,308

0.1

32.3

Anguilla

2,585

0.1

1.4

Dominica

5,470

0.1

45.6

Sao Tome and Principe

6,720

0.1

8.9

Greenland

6,345

0.1

3.3

Saint Kitts and Nevis

6,009

0.1

10.4

Samoa

5,673

0.1

10.5

Palau

4,929

0.1

3.0

Tonga

5,664

0.1

27.8

Western Sahara

5,731

0.1

4.8

San Marino

4,932

0.1

0.9

Faroe Islands

4,717

0.1

15.4

Cook Islands

5,517

0.1

7.4

Vanuatu

4,152

0.1

15.4

Lesotho

3,187

0.1

1.3

Wallis and Futuna

3,095

0.1

0.1

Kiribati

2,849

0.1

20.5

Micronesia

3,153

0.1

2.6

Nauru

2,756

0.1

2.6

Falkland Islands

3,178

0.1

21.1

Marshall Islands

1,975

0.1

62.1

Montserrat

3,284

0.1

3.2

Saint Pierre and Miquelon

1,351

0.1

25.9

Vatican City

972

0.1

17.1

Saint Helena

800

0.1

100.0

Niue

590

0.1

14.3

Tokelau

557

0.1

37.1

Tuvalu

487

0.1

25.4

 

141

0.1

1.6

 

 

آمار مهاجران در سراسر جهان

این آمار بر اساس تعداد جمعیت مهاجران در کشورها بیان شده است (سال 2015). این آمار شامل افرادی که حق شهروندی از طریق تولد را کسب نموده اند نمی شود.

نام کشور

مهاجران

آمار کلی

بر اساس ملیت

 Afghanistan

4,843,117

12.96%

 Albania

1,122,910

27.94%

 Algeria

1,763,771

4.26%

 American Samoa

2,035

3.58%

 Andorra

7,571

8.13%

 Angola

555,403

2.14%

 Anguilla

2,406

15.03%

 Antigua and Barbuda

65,489

44.46%

 Argentina

940,273

2.12%

 Armenia

937,299

23.70%

 Aruba

16,724

13.92%

 Australia

526,579

2.15%

 Austria

575,828

6.31%

 Azerbaijan

1,146,769

10.52%

 Bahamas

40,095

9.35%

 Bahrain

55,964

4.00%

 Bangladesh

7,205,410

4.28%

 Barbados

98,464

26.16%

 Belarus

1,485,323

13.53%

 Belgium

530,990

4.48%

 Belize

59,884

14.29%

 Benin

615,852

5.36%

 Bermuda

17,046

20.97%

 Bhutan

44,190

5.40%

 Bolivia

799,605

6.94%

 Bosnia and Herzegovina

1,650,772

30.23%

 Botswana

58,346

2.51%

 Brazil

1,544,024

0.73%

 British Virgin Islands

4,624

14.16%

 Brunei

46,237

9.85%

 Bulgaria

1,176,390

14.13%

 Burkina Faso

1,453,378

7.43%

 Burundi

284,187

2.48%

 Cabo Verde

165,732

24.00%

 Cambodia

1,187,142

7.08%

 Cameroon

328,604

1.39%

 Canada

1,286,176

3.45%

 Caribbean Netherlands

8,920

29.68%

 Cayman Islands

1,569

2.69%

 Central African Republic

440,745

8.17%

 Chad

208,335

1.43%

 Chile

612,409

3.40%

 China

9,546,065

0.69%

 Colombia

4,700,000

10.00%

 Comoros

116,516

12.74%

 Congo

220,501

4.56%

 Cook Islands

21,505

58.95%

 Costa Rica

133,185

2.70%

 Croatia

865,147

16.95%

 Cuba

1,426,380

11.13%

 Curacao

69,893

31.10%

 Cyprus

177,185

13.20%

 Czech Republic

932,582

8.13%

 Democratic Republic of Congo

1,403,757

1.68%

 Denmark

250,675

4.23%

 Djibouti

15,927

1.76%

 Dominica

69,817

49.11%

 Dominican Republic

1,304,493

10.96%

 Ecuador

1,101,923

6.93%

 Egypt

3,268,970

3.43%

 El Salvador

1,436,158

18.99%

 Equatorial Guinea

81,029

8.75%

 Eritrea

499,916

8.68%

 Estonia

198,042

13.11%

 Ethiopia

753,492

0.74%

 Faeroe Islands

14,284

22.32%

 Falkland Islands

1,124

27.71%

 Fiji

204,934

18.65%

 Finland

295,077

5.09%

 France

2,145,975

2.91%

 French Guiana

4,372

1.71%

 French Polynesia

1,337

0.49%

 Gabon

63,209

3.53%

 Gambia

89,639

4.31%

 Georgia

838,430

17.33%

 Germany

4,045,411

4.77%

 Ghana

801,710

2.84%

 Gibraltar

13,065

28.86%

 Greece

871,643

7.37%

 Greenland

17,552

23.80%

 Grenada

65,812

37.52%

 Guadeloupe

10,610

2.56%

 Guam

2,144

1.30%

 Guatemala

1,017,517

5.86%

   Channel Islands

20,335

11.04%

 Guinea

426,941

3.27%

 Guinea-Bissau

101,828

5.67%

 Guyana

460,286

37.03%

 Haiti

1,195,240

9.76%

 Holy See

182

20.87%

 Honduras

648,520

7.43%

 Hong Kong

1,041,264

11.25%

 Hungary

595,937

5.70%

 Iceland

38,496

10.46%

 India

25,575,724

2.17%

 Indonesia

3,876,739

1.48%

 Iran

1,123,383

1.40%

 Iraq

1,479,966

3.90%

 Ireland

882,022

15.83%

 Isle of Man

10,957

11.47%

 Israel

342,585

3.35%

 Italy

2,900,924

4.62%

 Ivory Coast

850,105

3.61%

 Jamaica

1,067,455

27.61%

 Japan

797,496

0.63%

 Jordan

699,719

7.82%

 Kazakhstan

4,075,738

18.78%

 Kenya

455,889

0.96%

 Kiribati

4,717

4.33%

 Kuwait

187,871

4.20%

 Kyrgyzstan

760,847

11.35%

 Laos

1,345,075

16.50%

 Latvia

337,678

14.63%

 Lebanon

798,140

11.96%

 Lesotho

363,763

14.56%

 Liberia

276,630

5.79%

 Libya

141,623

2.20%

 Liechtenstein

3,870

9.39%

 Lithuania

544,120

15.90%

 Luxembourg

61,058

9.72%

 Macau

140,395

17.91%

 Macedonia

516,024

19.89%

 Madagascar

169,984

0.63%

 Malawi

302,515

1.73%

 Malaysia

1,835,252

5.71%

 Maldives

2,844

0.82%

 Mali

1,005,607

5.40%

 Malta

103,392

18.83%

 Marshall Islands

6,901

11.49%

 Martinique

13,618

3.40%

 Mauritania

119,334

2.85%

 Mauritius

168,255

11.77%

 Mayotte

6,602

3.01%

 Mexico

12,339,062

8.85%

 Micronesia

19,798

15.72%

 Moldova

888,610

17.92%

 Monaco

28,626

43.09%

 Mongolia

59,266

1.96%

 Montenegro

138,356

18.11%

 Montserrat

17,744

78.36%

 Morocco

2,834,641

7.62%

 Mozambique

713,867

2.49%

 Myanmar

2,881,797

5.08%

 Namibia

145,852

5.60%

 Nauru

2,391

19.16%

   Nepal

1,629,306

5.41%

 Netherlands

981,434

5.48%

 New Caledonia

6,330

1.71%

 New Zealand

802,335

15.00%

 Nicaragua

638,958

9.51%

 Niger

356,793

1.76%

 Nigeria

1,093,644

0.59%

 Niue

5,355

81.80%

 North Korea

112,783

0.45%

 Northern Mariana Islands

2,649

4.81%

 Norway

193,477

3.58%

 Oman

21,333

0.27%

 Pakistan

5,935,193

3.05%

 Palau

2,552

12.44%

 Palestine

3,551,185

43.83%

 Panama

142,706

3.50%

 Papua New Guinea

4,631

0.06%

 Paraguay

845,373

11.29%

 Peru

3,000,056

4.30%

 Philippines

5,316,320

5.01%

 Poland

4,449,789

10.33%

 Portugal

2,306,321

18.14%

 Puerto Rico

1,768,384

33.73%

 Qatar

25,681

0.69%

 Reunion

3,028

3.44%

 Romania

3,408,118

14.87%

 Russia

10,576,766

6.87%

 Rwanda

315,866

2.65%

 Saint Helena

3,958

48.19%

 Saint Kitts and Nevis

39,132

41.58%

 Saint Lucia

55,414

23.18%

 Saint Pierre and Miquelon

435

6.67%

 Saint Vincent and the Grenadines

60,424

36.97%

 Samoa

113,139

36.68%

 San Marino

2,303

6.60%

 Sao Tome and Principe

35,833

15.83%

 Saudi Arabia

270,029

0.78%

 Senegal

586,870

3.73%

 Serbia

964,585

9.83%

 Seychelles

11,772

11.34%

 Sierra Leone

145,003

2.20%

 Singapore

313,884

5.36%

 Sint Maarten

23,811

41.46%

 Slovakia

341,620

5.92%

 Slovenia

140,490

6.36%

 Solomon Islands

3,833

0.65%

 Somalia

1,998,764

15.63%

 South Africa

841,120

1.52%

 South Korea

2,345,840

4.46%

 South Sudan

634,613

4.89%

 Spain

1,251,004

2.60%

 Sri Lanka

1,637,385

7.32%

 Sudan

1,890,861

3.22%

 Suriname

267,800

30.38%

 Swaziland

95,671

6.92%

 Swaziland

95,671

6.92%

 Sweden

333,428

3.30%

  Switzerland

664,557

7.41%

 Syria

5,011,509

21.30%

 Tajikistan

589,748

6.50%

 Tanzania

294,531

0.55%

 Thailand

854,327

1.24%

 Timor-Leste

37,311

3.01%

 Togo

446,982

5.77%

 Tokelau

2,255

61.51%

 Tonga

56,524

35.42%

 Trinidad and Tobago

363,332

20.89%

 Tunisia

651,044

5.46%

 Turkey

3,114,471

3.81%

 Turkmenistan

242,948

4.33%

 Turks and Caicos Islands

1,878

3.69%

 Tuvalu

3,472

24.60%

 Uganda

736,017

1.50%

 Ukraine

5,825,745

11.50%

 United Arab Emirates

136,557

1.35%

 United Kingdom

4,917,460

7.05%

 United States of America

3,023,657

0.92%

 United States Virgin Islands

3,407

3.18%

 Uruguay

346,976

9.18%

 Uzbekistan

1,991,040

6.24%

 Vanuatu

8,583

3.40%

 Venezuela

606,344

1.91%

 Vietnam

2,558,678

2.67%

 Wallis and Futuna

7,843

39.13%

 Western Sahara

91,034

13.44%

 Yemen

1,012,889

3.63%

 Zambia

238,121

1.45%

 Zimbabwe

856,345

5.20%

 

جمعیت در سال 2013

نام کشور

جمعیت متولدین خارجی /2013 (%)

جمعیت مهاجران خارجی /2013 (%)

Australia

27.6

-

Austria

16.7

12.6

Belgium

15.5

10.9

Canada

20

-

Czech Republic

7.1

4.2

Denmark

8.5

7.1

Estonia

10.1

16.1

Finland

5.6

3.8

France

12.0

6.4 (2012)

Germany

12.8

9.3

Greece

7.4 (2010)

6.2

Hungary

4.5

1.4

Iceland

11.5

7.0

Ireland

16.4

12.0 (2012)

Israel

22.6

-

Italy

9.5

8.1

Japan

-

1.6

South Korea

-

2.0

Luxembourg

43.7

45.8

Netherlands

11.6

4.9

New Zealand

28.2

-

Norway

13.9

9.5

Poland

-

-

Portugal

8.2

3.7

Slovak Republic

3.2

1.1

Spain

13.4

10.7

Sweden

16.0

7.2

Switzerland

28.3

23.3

United Kingdom

12.3

7.7

United States

13.1

7.0

 

آمار ثبت شده از تعداد مهاجرین و رتبه بندی آن ها در سال 2005

رتبه

نام کشور

مهاجران

آمار کلی

درصد آمار جهانی

1

United States

38,355,000

20.56

2

Russia

12,080,000

6.474

3

Germany

10,144,000

5.437

4

Ukraine

6,833,000

3.662

5

France

6,471,000

3.468

6

Saudi Arabia

6,361,000

3.409

7

Canada

6,200,000

3.272

8

India

5,700,000

3.055

9

United Kingdom

5,408,000

2.898

10

Spain

4,790,000

2.567

11

Australia

4,097,000

2.196

12

People's Republic of China

3,852,000

2.064

13

Pakistan

3,254,000

1.744

14

United Arab Emirates

3,212,000

1.722

 

Hong Kong

2,999,000

1.607

15

Israel

2,661,000

1.426

16

Italy

2,519,000

1.35

17

Kazakhstan

2,502,000

1.341

18

Ivory Coast

2,371,000

1.271

19

Jordan

2,225,000

1.193

20

Japan

2,048,000

1.098

21

Iran

1,959,000

1.05

22

Singapore

1,843,000

0.9878

 

Palestine

1,680,000

0.9004

23

Ghana

1,669,000

0.8945

24

Kuwait

1,669,000

0.8945

25

Switzerland

1,660,000

0.8897

26

Malaysia

1,636,112

0.8784

27

Netherlands

1,638,000

0.8779

28

Argentina

1,500,000

0.8039

29

Turkey

1,328,000

0.7118

30

Uzbekistan

1,268,000

0.6796

31

Austria

1,234,000

0.6614

32

Chile

1,200,000

0.6383

33

Sweden

1,117,000

0.5987

34

South Africa

1,106,000

0.5928

35

Thailand

1,050,000

0.5628

36

Bangladesh

1,032,000

0.5531

37

Venezuela

1,010,000

0.5413

38

Syria

985,000

0.5279

39

Greece

974,000

0.522

40

Nigeria

971,000

0.5204

41

Nepal

819,000

< 0.5

42

Tanzania

792,000

< 0.5

43

Burkina Faso

773,000

< 0.5

44

Portugal

764,000

< 0.5

45

Belgium

719,000

< 0.5

46

Poland

703,000

< 0.5

47

Croatia

661,000

< 0.5

48

Lebanon

1,657,000

< 0.5

49

Mexico

644,000

< 0.5

50

New Zealand

642,000

< 0.5

51

Brazil

641,000

< 0.5

52

Sudan

639,000

< 0.5

53

Qatar

637,000

< 0.5

54

Oman

628,000

< 0.5

55

Libya

618,000

< 0.5

56

Ireland

585,000

< 0.5

57

Ethiopia

555,000

< 0.5

58

South Korea

551,000

< 0.5

59

Uganda

539,000

< 0.5

60

Democratic Republic of the Congo

518,000

< 0.5

61

Serbia and Montenegro

512,000

< 0.5

62

Zimbabwe

511,000

< 0.5

63

Czech Republic

453,000

< 0.5

64

Latvia

449,000

< 0.5

65

Costa Rica

441,000

< 0.5

66

Moldova

440,000

< 0.5

67

Chad

437,000

< 0.5

68

Mozambique

406,000

< 0.5

69

Guinea

406,000

< 0.5

70

Denmark

389,000

< 0.5

71

Philippines

374,000

< 0.5

72

Sri Lanka

368,000

< 0.5

73

Kenya

345,000

< 0.5

74

Norway

655,000

< 0.5

75

Senegal

326,000

< 0.5

76

Hungary

316,000

< 0.5

77

Cambodia

306,000

< 0.5

78

Tajikistan

304,000

< 0.5

79

Bahrain

295,000

< 0.5

80

Republic of the Congo

288,000

< 0.5

81

Kyrgyzstan

288,000

< 0.5

82

Somalia

282,000

< 0.5

83

Zambia

279,000

< 0.5

84

Malawi

275,000

< 0.5

85

Yemen

265,000

< 0.5

 

Macau

257,000

< 0.5

86

Gabon

245,000

< 0.5

87

Algeria

242,000

< 0.5

88

Armenia

235,000

< 0.5

89

Gambia

232,000

< 0.5

90

Turkmenistan

231,000

< 0.5

91

Estonia

224,000

< 0.5

92

Chile

202,000

< 0.5

93

Georgia

191,000

< 0.1

94

Togo

183,000

< 0.1

95

Benin

182,000

< 0.1

96

Azerbaijan

175,000

< 0.1

97

Luxembourg

174,000

< 0.1

98

Paraguay

168,000

< 0.1

99

Egypt

167,000

< 0.1

100

Slovenia

166,000

< 0.1

101

Lithuania

165,000

< 0.1

102

Indonesia

160,000

< 0.1

103

Finland

156,000

< 0.1

104

Dominican Republic

156,000

< 0.1

105

Namibia

143,000

< 0.1

106

Cameroon

137,000

< 0.1

107

Romania

133,000

< 0.1

108

Morocco

132,000

< 0.1

109

Brunei

124,000

< 0.1

110

Slovakia

124,000

< 0.1

111

Niger

124,000

< 0.1

112

Colombia

123,000

< 0.1

113

Rwanda

121,000

< 0.1

114

Macedonia

121,000

< 0.1

115

Sierra Leone

119,000

< 0.1

116

Myanmar

117,000

< 0.1

117

Cyprus

116,000

< 0.1

118

Bolivia

116,000

< 0.1

119

Ecuador

114,000

< 0.1

120

Bulgaria

104,000

< 0.1

121

Panama

102,000

< 0.1

122

Burundi

100,000

< 0.1

123

Uruguay

84,000

< 0.1

124

Albania

83,000

< 0.1

125

Botswana

80,000

< 0.1

126

Central African Republic

76,000

< 0.1

127

Cuba

74,000

< 0.1

128

Comoros

67,000

< 0.1

129

Mauritania

66,000

< 0.1

130

Madagascar

63,000

< 0.1

131

Angola

56,000

< 0.1

132

Guatemala

53,000

< 0.1

133

Andorra

52,000

< 0.1

134

Liberia

50,000

< 0.1

135

Mali

46,000

< 0.1

136

Swaziland

45,000

< 0.1

137

Afghanistan

43,000

< 0.1

138

Peru

42,000

< 0.1

139

Belize

41,000

< 0.1

140

Bosnia and Herzegovina

41,000

< 0.1

141

Tunisia

38,000

< 0.1

142

Trinidad and Tobago

38,000

< 0.1

143

North Korea

37,000

< 0.1

144

The Bahamas

32,000

< 0.1

145

Haiti

30,000

< 0.1

146

Nicaragua

28,000

< 0.1

147

Iraq

28,000

< 0.1

148

Barbados

26,000

< 0.1

149

Honduras

26,000

< 0.1

150

Monaco

25,000

< 0.1

151

Laos

25,000

< 0.1

152

Papua New Guinea

25,000

< 0.1

153

El Salvador

24,000

< 0.1

154

Iceland

23,000

< 0.1

155

Mauritius

21,000

< 0.1

156

Vietnam

21,000

< 0.1

157

Djibouti

20,000

< 0.1

158

Guinea-Bissau

19,000

< 0.01

159

Antigua and Barbuda

18,000

< 0.01

160

Jamaica

18,000

< 0.01

161

Fiji

17,000

< 0.01

162

Eritrea

15,000

< 0.01

163

Liechtenstein

12,000

< 0.01

164

Grenada

11,000

< 0.01

165

Malta

11,000

< 0.01

166

Cape Verde

11,000

< 0.01

167

Saint Vincent and the Grenadines

10,000

< 0.01

168

Bhutan

10,000

< 0.01

169

Saint Lucia

9,000

< 0.01

170

Samoa

9,000

< 0.01

171

Mongolia

9,000

< 0.01

172

San Marino

9,000

< 0.01

173

São Tomé and Príncipe

7,000

< 0.01

174

Equatorial Guinea

6,000

< 0.01

175

Lesotho

6,000

< 0.01

176

East Timor

6,000

< 0.01

177

Dominica

5,000

< 0.01

178

Nauru

5,000

< 0.01

179

Seychelles

5,000

< 0.01

180

Suriname

5,000

< 0.01

181

Federated States of Micronesia

4,000

< 0.01

182

Saint Kitts and Nevis

4,000

< 0.01

183

Palau

3,000

< 0.01

184

Kiribati

3,000

< 0.01

185

Cook Islands

3,000

< 0.01

186

Maldives

3,000

< 0.01

187

Solomon Islands

3,000

< 0.01

188

Marshall Islands

2,000

< 0.01

189

Vatican City

1,000

< 0.01

190

Tonga

1,000

< 0.01

191

Vanuatu

1,000

< 0.01

192

Guyana

1,000

< 0.01

193

Tuvalu

300

< 0.01

194

Niue

100

< 0.01

 

میزان رضایت مهاجران از مهاجرت خود

طبق یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸ ، از ۱۸ کشور که بیش از نیمی از مهاجران جهان را در خود جای داده اند نشان داده که اکثر مردم عقیده دارند مهاجرت می تواند زمینه را برای پیشرفت کشور فراهم کند. مهاجرانی که به کشورهای مهاجر پذیر مهاجرت کرده‌اند، این عامل را یک قدرت برای کشورهای مهاجر پذیر به شمار می‌آورند. در این میان، بزرگترین کشورهای مهاجرپذیر شامل ایلات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، کانادا و استرالیا هر کدام در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷ میلیون مهاجر را میزبانی کرده اند. یک نظریه دیگر در این مورد می گویند، اکثریت کشورهای مورد بررسی نظیر مجارستان، یونان، آفریقای جنوبی و روسیه مهاجران را به عنوان یک عامل ایجاد مسئولیت به شمار می آورند. در این کشورها معمولاً حدود ۵ میلیون نفر مهاجر وجود دارد.

مهاجرانی که در کشورهای لهستان و ایتالیا زندگی می کنند عقیده دارند اکثر کشورهای اروپایی مسئولیت بیشتری برای مهاجرت مهاجران متحمل می شوند. در کشورهای اروپایی، مسئولیت‌پذیری برای مهاجران حدود ۲۰ و ۳۱ درصد ذکر شده است. طبق نظرسنجی ها مشخص شده ایالات متحده آمریکا با آمار ۵۹ درصدی، بیشترین تعداد مهاجران را از طریق جذب نیروی کار به خود اختصاص داده است. البته حدود ۳۴ درصد از مهاجران از مشاغل و مزایای اجتماعی خوبی برخوردار می شون.د این دیدگاه از سال ۱۹۹۰ نسبت به مهاجران در ایالات متحده آمریکا تغییرات زیادی پیدا کرده است. از دیدگاه مردم آمریکا، مهاجران بار مسئولیتی سنگینی را به کشورشان تحمیل می کنند.

 این در حالی است که نتایج عمومی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتایج دیگری را مطرح کرده است. دیدگاه عمومی نسبت به مهاجران از سال ۲۰۱۴ در کشور های اروپا بسیار پیشرفت کرده است، به طوری که این کشورها مهاجرت را عامل رشد و پیشرفت اوضاع کشور خود می دانند. در سال ۲۰۱۵ بیش از صدها هزار پناهنده به کشورهای اروپایی وارد شدند. به این ترتیب، کشورهایی نظیر یونان، آلمان و ایتالیا، سه کشور اروپایی مهاجرت پذیر بودند که با درآمد بالایی مواجه شدند.

 نظرسنجی نشان داد که افکار عمومی در کشور فرانسه، انگلیس و اسپانیا در جهت مخالف حرکت کرده است. به این صورت که در سال ۲۰۱۵ تعداد بیشتری پناهنده به این کشورها وارد شده‌اند. در هر سه کشور در سال ۲۰۱۸ اکثریت مردم بر این نظر بودند که مهاجران می توانند اوضاع کشور را ارتقا دهند و موجبات پیشرفت آن ها را فراهم کنند. البته تعداد مهاجران در سراسر یک کشور مهاجرپذیر به طور مساوی تقسیم می شود. مهاجرانی که امکان مالی قوی داشته باشند و یا از مهارت و حرفه برخوردار باشند در جامعه درآمد بالاتری دارند. همچنین دانشجویان و افراد تحصیل کرده از موقعیت بهتری برخوردار هستند.

 افرادی که به کشورهای دیگر مهاجرت کردند در این نظرسنجی، عقاید متفاوتی دارند برخی بر این باور هستند که نتیجه مثبت یا منفی، رضایت مهاجران از زندگی در یک کشور خاص را به دنبال دارد. همچنین توجه به این امر اهمیت دارد که مهاجران تا چه اندازه می توانند با فرهنگ و عقاید یک کشور مهاجرپذیر هماهنگ باشند؛ به طور مثال مهاجرت به کشور ژاپن، مکزیک، آفریقای جنوبی، آمریکا، فرانسه و سوئد احتمال بیشتری دارد که مهاجران بتوانند فرهنگ رسمی کشور را بپذیرند. البته برخی از مهاجران تمایل دارند در جهت عقاید خود در کشورهای مهاجرپذیر زندگی کنند.

 بیش از ۷۵ درصد نظرسنجی ها نشان داده است که اکثر مردم تمایل به سازگاری با قوانین کشورهای مهاجرت پذیر را دارند. در آمار دیگری که در این زمینه ثبت شده، در 7 کشور مهاجرپذیر شامل مجارستان، روسیه، یونان، ایتالیا، آلمان، لهستان و استرالیا، اکثر مهاجران تمایل دارند که در عقاید خود پا برجا بوده و متمایز با فرهنگ مردم زندگی کنند.

پرطرفدارترین روش مهاجرت

یک سوال در زمینه مهاجرت به وجود می‌آید و آن سوال این است که آیا به طور کلی مهاجرت خوب است یا بد؟ برخی از افراد عقیده دارند که مهاجرت به مرزهای کشورها تحمیل خواهد شد و بار مالیاتی شغلی و یک تهدید برای فرهنگ بومی کشورها محسوب می شود. بسیاری افراد دیگر نیز عقیده دارند که مهاجرت می‌تواند رشد اقتصادی کشورها را افزایش دهد؛ به ویژه برای کشورهایی که با کمبود نیروی متخصص و ماهر روبه‌رو هستند، به ایجاد یک جامعه پویا تر کمک می کند. آمار به طور وضوح نشان داده اند که مهاجران، مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای کشورهای مهاجر پذیر ارائه می دهند. با این حال، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی کوتاه مدت برای این کشورها ایجاد می شود. مهاجرت پذیری در حوزه تجارت و کسب و کار نیاز به برنامه‌ریزی درازمدت برای جوامع دارد. به نظر می‌رسد ارائه یک راه حل ایده آل که از طریق سیاست‌های مالی و فرهنگی ارائه شده باشد می تواند خسارات وارد شده به کشورها را جبران کند.

 در سطح جهان، ۲۳۰ میلیون مهاجر وجود دارد که این جمعیت حدود ۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل داده اند. این ارقام در سال گذشته تغییری نداشته است چرا که جمعیت جهان در همین راستا افزایش پیدا کرده است. تعداد کشورهای مهاجرپذیر از اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۵۰ کشور به بیش از ۲۰۰ کشور افزایش پیدا کرده است. این عوامل نشان دهنده این است که مرزهای بیشتری برای پذیرش مهاجرین گشوده شده است.

طبق جریان جهانی، سالانه حدود 15 میلیون مهاجر در یکی از چهار طبقه قرار دارند: اقتصادی (6 میلیون نفر)، دانش آموزی (4 میلیون نفر)، خانواده (2 میلیون نفر) و پناهندگی (3 میلیون نفر). حدود 20 میلیون پناهنده رسمی شناخته شده در سراسر جهان وجود دارد که 86 درصد از آنها در کشورهای همسایه قرار دارند و از دهه 70 ،رشد 70 درصدی داشته است.

بیشتر از یک سوم جمعیت مهاجران در آمریکا را نیروی متخصص و ماهر تشکیل داده است. این روند مشابه در کشورهای اروپایی نیز مشاهده می شود. نیروهای کار که دارای مهارت یا تخصص در یک زمینه هستند نیز درصد زیادی از نیازهای اقتصادی اروپا را تامین می کنند. به همین دلیل شهروندان اروپایی نسبت به پذیرش مهاجرینی که بتوانند به کسب و کار کشورشان کمک کنند علاقه نشان می دهند. نقطه  مقابل این نظریه در آمریکا قابل مشاهده است؛ این وضعیت شامل مهاجرانی است که از مهارت یا تخصصی برخوردار نیستند اما معمولاً در بخش های ساخت و ساز کشاورزی و خدمات مشغول به کار می باشند.

روش های مهاجرت

در حال حاضر افراد زیادی در سراسر جهان تمایل دارند به کشورهای مختلف مهاجرت کنند. امکان مهاجرت و اقامت به هر یک از کشورها در هر یک از قاره های جهان قوانین و اصول خاص خود را دارند. به طور مثال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای یک سری قوانین و اصول مهاجرت پذیری هستند. قوانین مهاجرت کشور استرالیا با قوانین مهاجرت به کشورهای آمریکایی نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور کلی مهاجرت به کشورهای مختلف از طریق مختلف و با دریافت ویزا و اخذ اقامت امکان پذیر است. برای مهاجرت به یک کشور نیاز به ویزا دارید. ویزاها در انواع و عناوین مختلف برای افراد صادر می شوند؛ به طور مثال، امکان مهاجرت از طریق اعزام نیروی کار، ویزای تحصیلی، مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج، اخذ ویزا برای بازدید اعضای خانواده و غیره می باشد. شرایط اقامت در کشورهای مختلف نیز متفاوت است؛ به طور مثال برای یک کشور خاص ابتدا باید یک ویزای کوتاه مدت دریافت کرده و به مدت زمان معین در یک کشور ساکن شوید؛ پس از یک دوره کوتاه به شما اجازه اقامت کوتاه مدت داده می شود چنانچه به تعهدات خود پایبند باشید می توانید برای دریافت ویزای بلند مدت به اخذ اقامت دائم در یک کشور اقدام کنید.

 در حال حاضر روش های مهاجرتی کشورهای مختلف در میان افراد محبوبیت متفاوتی دارد . اولین و بالاترین آمار مهاجرتی به دریافت ویزای کار اختصاص دارد. اکثر افراد تمایل دارند موقعیت کاری با در آمد بالا در یکی از کشورهای خارجی به دست بیاورند. بر این اساس برای دریافت ویزای کار اقدام می کنند و سپس پس از یک دوره مشخص می توانند اقامت دائم را دریافت کنند.

 در این آمار، روشی که در رتبه دوم روشهای مهاجرتی قرار دارد، مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی است. سایر روش های مهاجرتی نیز عبارتند از ازدواج با یک تبعه خارجی، تولد نوزاد و غیره. در قسمت های بعدی با هر یک از انواع روش های مهاجرتی و دریافت انواع ویزا آشنا خواهید شد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

جدول زیر، لیست مقایسه سریع کشورهایی است که برنامه های "اقامت توسط سرمایه گذاری" (CBI) را به شهروندان کشورهای مختلف ارائه می دهند (Citizenship by Investment) (CBI).توجه: انگلستان، یک کشور عضو شنگن نیست. ویزا و مجوز اقامت صادر شده به شهروندان غیر اتحادیه اروپا، برای سفر به انگلستان معتبر نیست. بنابراین ویزای مجاز انگلیس فقط شامل شهروندان اتحادیه اروپا و دارندگان گذرنامه اتحادیه اروپا بوده و این افراد می توانند بدون داشتن ویزا به انگلیس سفر کنند.

 

پاسپورت کشور

حداقل سرمایه گذاری

عنوان برنامه

زمان اجرای برنامه

سرمایه گذاری دائم

سرمایه گذاری املاک و مستغلات

سرمایه گذاری شغلی

حداقل زمان اقامت

اقامت دائم (PR)

مدت زمان شهروندی

شهروندی دوگانه

اعتبار پاسپورت (تا 10 سال)

Australia

A$ 1.5 میلیون

جریان سرمایه گذاری

4 ماه

بله

 

بله

40 روز در سال

پس از 4 سال

PR + 4 سال

بله

9.4

Austria

طرح اقامتی

بدون شهروندی در سرمایه گذاری

 

امکان پذیر است

خیر

بله

 

5 سال

10 سال

خیر

9.6

Antigua & Barbuda

$ 100,000

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

3 ماه

no

بله (حداقل $400,000)

$1.5 میلیون دلار

نیازی نیست

بله

8.5

Bahamas

$500,000

سرمایه گذاری اقتصادی PR

4  ماه

بله

بله

بله

 

فوری PR

10 سال

خیر

8.4

Bulgaria

€ 512,000 (اقامت)

€1 million (شهروندی)

ویزای سرمایه گذاری

7 ماه

 بله

خیر

بله

فوری

پس از 5 سال

بله

9.0

Canada (Quebec)

CAD 1,200,000

برنامه سرمایه گذاری در کبک

6 ماه

yes

no

yes

 

2 سال

3 سال

بله

9.1

               

5  سال

10 سال

بله

9.4

Costa Rica

$10 million ویزای سرمایه گذاری

                   

Croatia

$100,000

طرح کسب و کار

         

5  سال

10 سال

بله

9.0

Cyprus

€ 2 میلیون (املاک)

Cypriot (EU) شهروندی از طریق سرمایه گذاری

6 ماه – ویزای اقامتی فوری

خیر

بله

€ 5 میلیون

هیچکدام

5 سال

8 سال

بله

9.0

Denmark

برنامه ای وجود ندارد

           

6 سال

9 سال

بله

9.6

Dominica

$ 100,000

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

8 تا 10 ماه

خیر

$200,000

هیچکدام

   

بله

7.5

Estonia

€1 میلیون

برنامه اصلی سرمایه گذاری

4 ماه

       

5 سال

8 سال

خیر

9.2

France

€300,000 پاسپورت مهارتی

اقامت سرمایه گذار

3 ماه

       

5 سال

10 سال

بله

9.6

Germany

€250,000

برنامه اصلی سرمایه گذاری

4 ماه

خیر

 

€ 250,000

 

5 سال

8 سال

خیر

9.8

Grenada

$ 150,000

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

3 ماه

خیر

$350,000

خیر

     

بله

7.8

Greece

€ 250,000 (املاک)

ویزای طلایی یونان

3 تا 4 ماه

شهروندی فوری

بله

خیر

هیچکدام

فوری PR granted

7 سال

بله

9.3

Hungary

€ 300,000 

شهروندی مجارستان (برنامه ای این تاریخ، مسدود شده است- Mar 20, 2017)

4 تا 5 ماه

شهروندی فوری

خیر

خیر

هیچکدام

فوری PR

7 سال

بله

9.2

Hong Kong

HK$ 10 million

برنامه سرمایه گذاری -پایتخت

3 تا 5 ماه

شهروندی فوری

خیر

بله

بله

پس از 7 سال

 

خیر

9.1

Iceland

برنامه ویژه ای وجود ندارد

       

 

 

4 سال

7 سال

بله

9.2

Ireland

برنامه سرمایه گذاری مهاجرت ایرلندی (IIP)

€1,000,000 پاداش or €2 million (Bonds) or

3 ماه

اقامت فوری

امکان پذیر است

€ 1 میلیون

 

5 سال

5 سال

بله

9.5

Italy

€500,000 million

ویزای طلایی

2 ماه

اقامت

بله

بله

 

5 سال

10 سال

بله

9.5

Japan

Investor visa

           

10 سال

10 سال

بله

9.4

Malta

 €250,000 (ویزای اقامتی مالتا)

€900K IIP برنامه اقامتی

برنامه سرمایه گذاری انفرادی (IIP) or برنامه اقامتی مالتا

3 ماه

12 ماه برای شهروندی

€ 350,000 (موضوعی)

خیر

هیچکدام

5 سال-متغیر

5 سال-متغیر

بله

9.5

Monaco (Monte Carlo)

€ 1 million

ویزای سرمایه گذاری

3 ماه

اقامت فوری

موضوعی

بدون محدودیت

6 ماه در سال

5 سال

10 سال

خیر

9.9

Malaysia

$125,000 (RM 500K)

MM2H اقامت

2 ماه

فوری

     

5 سال

10 سال

خیر

8.0

Netherlands

€ 1.25 million

ویزای سرمایه گذاری هلند

3 ماه

اقامت فوری

 

بله

بله

5 سال

5 سال

خیر

9.6

Poland

برنامه ای وجود ندارد

           

5 سال

8 سال

بله

9.2

Portugal

€ 350,000

ویزای طلایی پرتغال

3 تا 4 ماه

بله

بله

€ 1 million

7 روز در سال

پس از 5 سال

6 سال

بله

9.6

Romania

€100,000

اقامت سرمایه گذاری

         

5 سال

8 سال

بله

9.0

Russia

$ 300,000

در انتظار

 

بله

 

بله

 

2سال

3 تا 5 سال

بله

7.0

Spain

€500,000 (املاک)

ویزای طلایی اسپانیا

3 تا 4 ماه

بله

بله

خیر

هیچکدام

پس از 5 سال

10 سال

صرفاً برای کشورهای اسپانایی زبان

9.5

Switzerland

CHF 1 million

Swiss Lump Sum Taxation

3 ماه

بله

خیر

CHF 1 million turnover

بله

10 سال

12 سال

بله

9.8

St Lucia

$100,000

شهروندی با سرمایه گذاری

2 تا 3 ماه

خیر

$300,000

$3.5 million

هیچکدام

   

بله

7.9

Saint Kitts and Nevis

$150,000

شهروندی با سرمایه گذاری

8 ماه

خیر

$400,000

 

هیچکدام

   

بله

8.3

Slovenia

بدون محدودیت

مجوز اقامت سرمایه گذاری

         

5 سال

10 سال

بله

8.5

Slovakia

€100 million

سرمایه گذاری

3 ماه

       

5 سال

8 سال

بله

8.5

Thailand

$15,000

Elite Visa

1 ماه

اقامت

     

5 سال

6 سال

بله

7.0

United Kingdom (UK)

GBP 200,000 or GBP 2 million

UK ویزای سرمایه گذاری

2 ماه

بله

خیر

بله

9 ماه اقامت با پاسپورت انگلیسی

5 سال

6 سال

بله

9.8

United States (U.S.A)

$ 500,000 – 1 million

EB-5 ویزای سرمایه گذاری

10 ماه

بله

خیر

بله

50% در آمریکا

فوری

5 سال

بله

9.7

Liechtenstein

بدون برنامه

           

5 سال

30 سال

بله

9.9

Latvia

€100,000 (کسب و کار) or €250,000 (املاک)

ویزای طلایی

4 ماه

بله

€250,000

€80,000

 

5 سال

10 سال

بله

9.4

Lithuania

€250,000

سرمایه گذاری کسب و کار

         

5 سال

10 سال

خیر

9.3

Luxembourg

€500,000

ویزای طلایی

         

5 سال

7 سال

بله

9.5

New Zealand

NZ$ 3 million

ویزای سرمایه گذاری کسب و کار

3 تا 4 ماه

اقامت فوری

امکان پذیر است

بله

146 روز در سال

2 سال

5 سال

بله

9.6

Norway

بدون برنامه

           

3 سال

7 سال

خیر

9.6

Poland

بدون برنامه

           

5 سال

10 سال

بله

9.4

Panama

$300,000

املاک

 

اقامت فوری (PR)

بله

بله

   

5 سال

 

7.9

Serbia

بدون برنامه

           

5 سال

 

بله

8.6

Sweden

بدون برنامه

           

5 سال

5 سال

بله

9.8

South Korea

ویزای سرمایه گذاری ($250,000)

F5 PR

 

بله

 

بدون محدودیت

   

5 سال

بله

9.2

Singapore

SG$ 2.5 million (تقریباً US$ 2 million)

برنامه سرمایه گذاری جهانی (GIP)

 

بله

خیر

بله

 

اقامت دائم

2 تا 6 سال با برنامه PR

خیر

9.2

Slovakia

€100 million ایجاد 300 موقعیت شغلی

مجوز سرمایه گذاری

         

5 سال

8 سال

   

Vanuatu

$160,000 شهروندی از طریق سرمایه گذاری

برنامه توسعه (DSP)

             

بله

7.2

Moldova

€100,000 MCBI راه اندازی از  2018

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

           

10 سال

بله

8

Montenegro

€350,000

 

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

           

10 سال

بله

8.2

United States

$500,000

EB-5

20 ماه

         

5 سال

بله

9.1

Turkey

$250,000 (املاک) or $500,000

شهروندی از طریق سرمایه گذاری

4 ماه

           

بله

7.0

 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از انواع روشهای مهاجرت به کشورهای مختلف است. برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، نیاز به دریافت ویزای سرمایه گذاری برای فرد سرمایه گذار می باشد. این نوع روش مهاجرتی اغلب برای افرادی مناسب است که بودجه لازم و کافی با مقدار قابل توجه در اختیار داشته و می خواهد شرکت خود را در یک کشور توسعه و گسترش دهد؛ از طرف دیگر افرادی که سرمایه قابل توجهی دارند و می خواهند در یکی از بخش های اقتصادی یکی از کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری کنند، می توانند ویزای سرمایه گذاری دریافت کرده و از این طریق به یک کشور مهاجرت نمایند. در هر سال مالی،  حدود ۱۴۰ هزار پیشنهاد مهاجرتی برای اشتغال به کار در کشورها صادر می شود. به طور کلی ویزای مهاجرتی بر اساس اولویت اشتغال به ۵ دسته تقسیم می شود.

ویزای مهاجرتی ویزای سرمایه گذاری که امکان مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری را فراهم می کند؛ این ویزا برای سرمایه گذاران، کارآفرینان، مدیران شرکت ها، برای ثبت شرکت و همچنین ایجاد اشتغال صادر می شود. معمولاً به افرادی ویزای سرمایه گذاری داده می‌شود که بودجه کافی و مجاز برای این کار را داشته باشد. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشورهای آمریکایی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین مهاجرت به کشور استرالیا و سایر کشورها قوانین و قواعد خود را دارد اما به طور کلی می توان بهترین کشورها برای سرمایه گذاری را به این صورت فهرست کرد:

 •  کانادا: کشور کانادا در سال ۲۰۰۷ توانسته است بیش از ۲۴ میلیون دلار سرمایه جذب کند. موقعیت های شغلی، کارآفرینی و همچنین سرمایه گذاری در کشور کانادا بسیار عالی هستند. همچنین نیروی کار متخصص و اقتصاد پیشرفته یکی از دلایلی است که سرمایه گذاری در کانادا را آسان نموده است. برای مهاجرت  از طریق سرمایه گذاری و دریافت ویزا حداقل چند میلیون دلار باید سرمایه گذاری در حوزه های کارآفرینی، خوداشتغالی، استارتاپ و یا بخش‌های خدماتی نظیر صنعت گردشگری انجام شود.

 •  کشور انگلستان: یکی از محبوب ترین کشورهایی که تقاضا برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری برای آن زیاد است کشور انگلستان می باشد. این کشور و همچنین کشور بریتانیا کشورهایی هستند که بهترین موقعیت کارآفرینی را دارند. برای سرمایه گذاری در بریتانیا و انگلستان حداقل به ۲ میلیون پوند سرمایه نیاز می باشد. آغاز یک شغل معمولی در یک حوزه خاص به حداقل حدود ۵۰ هزار پوند نیاز دارد
 •  کشور پرتغال: یکی از کشور اروپایی که امکان مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به آن فراهم می باشد کشور پرتغال است. سرمایه گذاری در بخش مسکن، گردشگری و مشاغل استارتاپ در این حوزه پرطرفدار می باشد. افرادی که قصد دارند از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور ویزای سرمایه گذاری کسب کنند می توانند پس از گذشت شش سال، اقامت دائم پرتغال را به دست آورند. حداقل سرمایه گذاری برای کسب و کارهای سودآور در این کشور، ۳۵۰ هزار یورو می باشد.

 •  مهاجرت به اتریش از طریق ویزای سرمایه گذاری: کشور اتریش یکی از پیشرفته ترین اقتصادها را در جهان به خود اختصاص داده است. سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور در حال حاضر رو به رشد و توسعه است. صنعت، املاک، گردشگری و فرصت های مطالعاتی و علمی در کشور اتریش بیشترین سرمایه گذار را به سمت خود جذب کرده اند. اگر قصد دریافت ویزای مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری را دارید، سرمایه شما باید حداقل ۱۰ میلیون یورو باشد. پس از یک دوره خاص می توانید اقامت دائم اتریش را به دست آورید. اگر میزان سرمایه شما قابل توجه باشد و بتوانید نظر مراجع قانونی کشور اتریش را جذب کنید، در مدت کوتاه تری اقامت دائم به شما تعلق می گیرد.
 •  سرمایه گذاری در استرالیا و مهاجرت: مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه‌گذاری با حداقل ۲۰۰ هزار دلار تا یک میلیون دلار امکان پذیر است. دریافت ویزای استرالیا شرایط خاصی دارد؛ به طور مثال ویزای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری تحت عنوان ویزای شماره ۱۸۸ استرالیا شناخته می شود. برای این کار، شرکت شما باید به تایید وزارت بازرگانی و همچنین مراجع قانونی رسیده باشد. استرالیا یکی از بهترین کشورها برای توسعه کسب و کارها و همچنین تاسیس شرکت است.

 بطور کلی برای مهاجرت به کشورهای مختلف از طریق سرمایه‌گذاری می‌توان به فرصت های ایجاد اشتغال و کارآفرینی در حوزه های مختلف دقت کرد. صنعت گردشگری یکی از صنعت های رو به رشد و البته پرطرفدار در هر کشور محسوب می‌شود. ایجاد اشتغال در هر یک از حوزه های گردشگری و توریسم نظیر افتتاح هتل، مرکز گردشگری، کمپ های توریستی، برنامه‌های تفریحی و غیره، همه جزو بهترین موقعیت های سرمایه گذاری در کشور های خارجی است. به این ترتیب می توانید به راحتی با ارائه یک سرمایه کافی اقامت دائم یک کشور دلخواه را به دست آورید.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج به فرایندی گفته می‌شود که فرد بتواند با یک تبعه از کشور دیگر ازدواج کرده و از طریق این امر، ویزای مهاجرتی و اقامت دائم دریافت کند. شرایط برای دریافت اقامت دائم و مهاجرت از طریق ازدواج در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

به طور مثال اگر فردی با یک تبعه ازدواج کند، باید یک قوانین مشخص را پشت سر بگذارد. در مقابل ازدواج با یک فرد از قاره آمریکا یا آسیا از یک کشور خارجی قوانین مربوط به خود را دارد. طبق قوانین اروپا اگر با یک فرد تبعه اروپا ازدواج کنید، قوانین مهاجرت به شما می گوید که باید تمکن مالی خوبی برای اداره زندگی خود و همسر داشته باشید. همچنین برای مهاجرت از طریق ازدواج باید کسب و کار شما معتبر باشد، به این مفهوم که یک منبع درآمد برای خود داشته باشید. برای مهاجرت به کشور خارجی از طریق ازدواج نیاز به ارائه مدارک معتبر دارید. به این صورت که باید مدارک هویتی نظیر شناسنامه، کپی از تمام صفحات، کارت ملی، پاسپورت معتبر، ارائه صورتحساب بانکی و گردش حساب، سند ازدواج به همراه ترجمه آن، تمکن مالی از بانک و همچنین ویزای مسافرتی را به مراجع قانونی کشور مهاجر پذیر ارائه دهید.

مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت از طریق تولد یک روش مهاجرتی است و به معنای این است که اگر فرزندی در یکی از کشورهای خارجی به دنیا بیاید مشمول حق شهروندی می شود. حق شهروندی فرزندان، مزایای زیادی را برای پدر و مادر به وجود می آورد. پدر و مادرانی که فرزندان خود را در کشورهای دیگر به دنیا می آورند می توانند برای اخذ تابعیت و حق شهروندی اقدام کند. قوانین مهاجرت از طریق تولد در کشورهای مختلف متفاوت است. پدر و مادرهایی که قصد دارند فرزند خود را در یکی از کشورهای خارجی به دنیا بیاورند و از طریق آن برای اخذ تابعیت اقدام کنند نیاز به طی مراحل قانونی دارند. پاسپورت و ویزای مسافرتی باید برای این کار تهیه شود و در زمان تولد فرزند به کشور مورد نظر مراجعه گردد. در حال حاضر دو کشور کانادا و امریکا از پرطرفدارترین کشورهایی هستند که پدر و مادرها از سایر کشورهای جهان تمایل دارند فرزند خود را در این دو کشور به دنیا بیاورند تا بتوانند از قوانین اخذ تابعیت و شهروندی استفاده کنند. علاوه بر کانادا و آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی برای مهاجرت از طریق تولد شرایط بسیار عالی دارد.

 قوانین فرزند پدر و مادر خارجی که در یک کشور خارجی متولد می شود برای بسیاری از کشورها بسیار ساده است. البته هنوز هم برخی از کشورها از قوانین مهاجرت از طریق تولد پیروی نمی کنند. پیشنهاد می کنیم اگر تمایل دارید برای مهاجرت از طریق تولد حق شهروندی یکی از کشورها را به دست آورید حتماً از شرایط و قوانین اصلی آن کشور اطلاع پیدا کنید. برخی از کشورهایی که امکان مهاجرت از طریق تولد برای آنها امکان پذیر است عبارت است از: برزیل، آرژانتین، بولیوی، پاناما، هندوراس، جامائیکا، پاکستان، مکزیک، کشور آلمان، اتریش و کشورهای عضو اتحادیه اروپا. قوانین مهاجرت از طریق تولد در کشورهای ذکر شده در قسمت قبل، سایر کشورها را نیز شامل می گردد. هر یک از کشورها دارای یک سری از قوانین هستند، بنابراین بهتر است قبل از اقدام برای مهاجرت از طریق تولد به واسطه شرکت مهاجرتی معتبر در این زمینه اطلاعات کافی را به دست آورید.

به دلیل اینکه اخذ تابعیت یک کشور از طریق مهاجرت از طریق تولد شامل شرایط متفاوت برای هر کشوری است، پرداختن به تمام کشورهای جهان در این مطلب نمی گنجد اما محبوب ترین مقاصد گردشگری و مهاجرتی جهان را از نظر مهاجرت از طریق تولد به اختصار بیان می کنیم.

 مهاجرت از طریق تولد برای کشور آلمان

 طبق قوانین مهاجرتی آلمان، اگر یک فرزند از یک پدر و مادر آلمانی در خاک آلمان به دنیا بیاید تابعیت کشور آلمان را کسب می کند. اگر فرزندی که در خارج از کشور آلمان به دنیا می آید، پدر آلمانی و مادر غیر آلمانی داشته باشد نیز  تابعیت این کشور را کسب کند. اگر فرزندی که در خاک کشور آلمان به دنیا می آید مادر آلمانی و پدر غیر اروپایی داشته باشد نیز مشمول تابعیت آلمان می باشد.

قوانین مهاجرتی کشور آلمان بیان می کند که فرزندانی در این کشور به دنیا می‌آیند باید به مدت ۶ سال در یکی از موسسات آموزشی کشور آلمان تحصیل کرده باشند و تا حدود ۲۰ و ۲۱ سالگی، حدود ۸ سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد. همچنین فرزندانی که تابعیت آلمان را بدست می آورند باید در دوره های آموزش های حرفه ای شرکت کرده باشد. کشور آلمان یکی از کشورهای بی نظیر برای سکونت است و بنابراین بسیاری از خانواده ها تمایل دارند فرزندان خود را در این کشور به دنیا بیاورند.

 مهاجرت از طریق تولد برای کشور سوئد

 سوئد یکی از کشورهای ثروتمند و مرفه اروپا است. بسیاری از خانواده‌ها علاقه دارند فرزندان خود را در کشور سوئد به دست می آورند تا از آن طریق بتوانند مشمول تابعیت و حقوق شهروندی شوند. گرفتن تابعیت از کشور سوئد از طریق تولد فرزند، فرایندی پیچیده دارد، به دلیل اینکه مسائل و موضوعات مهم حقوق و بین الملل برای اتباع خارجی در میان است. طبق قوانین مهاجرتی کشور سوئد اگر فرزندان پس از سال ۲۰۱۵ در هر یک از نقاط شهر کشور سوئد متولد شده باشند یک شهروند سوئدی محسوب می شود.

همچنین اگر پدر و مادر سوئدی فرزند خود را خارج از این کشور به دنیا آورند، فرزند آنها دارای تابعیت سوئد می باشد. برای دریافت اطلاعات در خصوص جزئیات اخذ اقامت برای مهاجرت از طریق تولد حتما باید از طریق موسسات حقوق و مهاجرتی معتبر اقدام کنید.

 مهاجرت از طریق تولد برای کشور هلند

 هلند یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپایی است. برخی از خانواده ها تمایل دارند از طریق تولد فرزندانشان در کشور هلند، تابعیت و حقوق شهروندی این کشور به دست آورند. اگر فرزندی متعلق به پدر و مادر هلندی در کشور دیگری به دنیا بیاید تابعیت هلند را به طور خود به خود دارد. اگر فرد غیر هلندی با یک شهروند هلندی ازدواج کند به طور خود به خود از حقوق شهروندی برخوردار است و فرزند آنها تابعیت هلند را به دست می‌آورد.

برای مهاجرت از طریق تولد به کشور هلند باید قبل از زمان تولد فرزندان در این کشور حضور داشته باشید. مهمترین مدارک برای اخذ اقامت برای تولد فرزند در کشور هلند عبارت است از پاسپورت، مجوز اقامت موقت، اسناد ازدواج، مدارک هویتی، اسناد مالی و همچنین اسناد مربوط به تولد نوزاد. برای مهاجرت به کشور هلند از طریق تولد نیز باید از طریق موسسات معتبر اقدام گردد.

 مهاجرت به کشور کانادا از طریق تولد فرزند

 امروزه بسیاری از خانواده ها از تمام کشورهای جهان تمایل دارند فرزند خود را در کانادا به دنیا می آورند تا از این طریق از شرایط حقوق شهروندی برخوردار شده و فرزند آنها دارای تابعیت کانادا باشد. طبق قوانین مهاجرت کانادا، بدون توجه به تابعیت پدر و مادر، نوزادانی که در خاک کانادا به دنیا بیایند شهروند کانادا محسوب می شود و از تمام شرایط و تسهیلات برخوردار می باشد. کودکانی که در کشور کانادا متولد می شوند از تمام امکانات آموزشی، رفاهی، خدمات درمانی، بیمه و غیره برخوردار هستند و آنچه را که نیاز داشته باشند به صورت مادام العمر در اختیار دارند. خدماتی که برای کودکان این کشور ارائه می‌شود برای نوزادانی که تابعیت کانادا را نیز به دست می آورند یکسان در نظر گرفته شده است.

قوانین مهاجرتی برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق تولد فرزند بسیار ساده است. برای این کار کافی است مدارک لازم را در اختیار داشته باشید؛ به راحتی می توانید به کشور کانادا سفر کنید و فرزند خود را در کانادا به دنیا بیاورید.

 مهاجرت به کشور استرالیا از طریق تولد فرزند

 قانون مهاجرت به کشور استرالیا از طریق تولد فرزند، کمی دشوار است؛ طبق این قوانین اگر پدر و مادری که به کشور استرالیا مهاجرت می کنند دارای ویزای موقت باشند و فرزند خود را در این کشور به دنیا بیاورند آن فرزند شهروند استرالیا محسوب می شود و دارای اجازه موقت می باشد. اما اگر مادری با اقامت دائم، فرزند خود را در این کشور به دنیا بیاورد، به طور خود به خود، فرزند آنها یک شهروند استرالیایی محسوب می شود.

مهاجرت پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از روش های مهاجرتی نه چندان مناسب برای مهاجرت به کشورهای خارجی است. روش پناهندگی به معنای آن است که یک فرد از کشور خود به یک کشور خارجی فرار کرده است. برای قوانین مهاجرت از طریق پناهندگی، قانون جهانی به نام "کنوانسیون ۱۹۵۱ " صادر شده است. حمایت از حقوق پناهندگان در راستای این کنوانسیون اجرا می گردد. اگرچه این قانون برای پناهندگان در کشورهای مختلف اجرا می شود اما خطرات پناهندگی بسیار بیشتر از آن هستند که افراد بتوانند جان و مال خود را به خطر بیاندازند. به عبارت ساده تر در یک کلام بگوییم امکان سوء استفاده به عنوان مهاجرت از طریق پناهندگی بسیار بالا است. این روش مهاجرتی بالاترین ریسک پذیری را برای افراد مقابل ایجاد می کند. در حال حاضر کشورهای زیادی مخالف مهاجرت از طریق پناهندگی هستند.

 یکی از علت‌هایی که اکثر مهاجران متقاضی از طریق پناهندگی برای توجیه مهاجرت خود بیان می‌کنند بر مبنای تبعیض نژادی، مشکلات مذهب، ملیت و یا مسائل خاص اجتماعی است که در کشور خود داشتند و اکنون در حال فرار از چالش به وجود آمده هستند. این در حالی است که مهاجران بیان می کنند اگر به کشور خود بازگردند با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد. پناهندگان کشورهای مختلف که به یک کشور دیگر پناهنده می‌شوند از نظر شرایط اقامت در کمپ های بسیار نامناسب نگهداری می شوند که از نظر زندگی، بهداشت و خدمات درمانی، وضعیت بسیار تاسف باری دارند. متقاضیان مهاجرت از طریق پناهندگی چند سال را در این وضع غم انگیز به سر می برند تا دولت کشوری که به آن مهاجرت کرده اند مجوز لازم را برای پناهندگی برای آن‌ها صادر کند.

 یکی دیگر از خطراتی که مهاجران پناهنده را تهدید می‌کند، سوء استفاده قاچاقچیان از اموال آنها است. این خطر به ویژه زمانی که مهاجران قصد مهاجرت از طریق سفرهای دریایی به کشورهای خارجی داشته باشند، پررنگ تر می شود؛ در این میان، خطر اصلی، حمله دزدان دریایی و قاچاقچیان به کشتی مهاجران است. ریسک از دست دادن جان و مال، اصلی ترین موضوعی است که مهاجران متقاضی پناهندگی در سفرهای دریایی باید در مورد آن فکر کنند.

 افرادی که به خطرات مهاجرت از طریق پناهندگی توجهی نداشته باشند نه تنها مال خود را از دست می دهند، بلکه ممکن است جان خود را در این راه، از دست داده و یا اگر زنده بمانند ممکن است با سرافکندگی به کشور مقصد خود بازگردانده شوند. در این میان، بسیاری از کشورها مرزهای خود را برای مهاجران پناهنده مسدود کرده اند چرا که آنها مشکلات بسیار زیادی برای دولت ها ایجاد می کنند؛ این قوانین اکثراً در کشورهای اروپایی اجرا شده است.

 خطر دیگری که مهاجران پناهنده را تهدید می کند افتادن در دام قاچاقچیان انسان است که در نهایت منجر به از دست دادن جان آنها خواهد شد. اگر قصد مهاجرت به کشور خارجی را دارید بهتر است از راه های قانونی اقدام کنید. برای این کار، مدارک خود را آماده کرده و ویزای مسافرتی تهیه کنید. قطعاً تمایل ندارید که سال های طولانی در اردوگاه های با وضع بد و مشکلات و خطرات زیاد زندگی کنید، در انتظار این که روزی گواهی اجازه موقت پناهندگی برای شما از یک کشور خارجی صادر شود. در حال حاضر متقاضی برای مهاجرت از طریق پناهندگی به کشورهای آلمان، سوئد، کانادا و دانمارک بسیار زیاد است. برای پناهندگی باید دلایل مذهبی، نژادی، سیاسی، ملیتی، گرویدن به گروه‌های خاص اجتماعی و خطرات اجتماعی در کشور مبدا به کشور مهاجر پذیر ارائه شود.

 پیشنهاد می کنیم برای مهاجرت از روش های قانونی که شامل مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت از طریق نیروی کار، مهاجرت از طریق ازدواج و یا ادامه تحصیل است اقدام کنید.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از روش های مهاجرت است که به ویژه برای دانشجویان و افراد متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی دنبال می گردد. جالب است بدانید روش مهاجرت تحصیلی، تنها روشی است که به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی تعلق می گیرد و افرادی که بتوانند ویزای تحصیلی دریافت کنند قادر خواهند بود به عنوان یک شهروند، اجازه اقامت موقت در یک کشور را کسب کنند. روش های مهاجرتی تحصیلی در کشورهای خارجی برای هر یک از کشورها به طور مجزا مطرح می شود؛ به طور مثال، مهاجرت تحصیلی در کشورهای اروپایی با شرایط تحصیل در کشورهای حوزه اقیانوسیه، آسیا و یا آمریکا و کانادا با یکدیگر تفاوت دارد. مهاجرت تحصیلی در کشورهای خارجی، هم از طریق اقدام برای پذیرش از طریق یکی از دانشگاه های خارج از کشور و همچنین از طریق دریافت بورسیه تحصیلی امکان پذیر است. جهت اقدام برای مهاجرت تحصیلی، دانشجو باید علاوه بر مدرک زبان، نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر داشته باشد و همچنین مدارک هویتی، مالی، معرفی نامه پذیرش، مدارک تحصیلات قبلی و ریز نمرات سال های قبل، به علاوه یک رزومه کامل و ... در اختیار داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان به منزله تحصیل در دوره‌های مختلف در دانشگاه‌ها و همچنین امکان ادامه تحصیل برای دانش آموزان در مدارس خارج از کشور است. طی یک دوره، اجرایی شدن این تکنیک ها و فن آوری های آموزشی، امکان ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی در جهان رشد چشمگیری داشت به طوری که به یک فعالیت جهان با بازار گسترده مبدل گشت. چیزی که امروزه به عنوان مهاجرت تحصیلی شاهد آن هستیم، دانشجویان و دانش آموزان زیادی را به سمت کشورهای مختلف جذب می کند. همین عامل، موجب رونق اقتصادی و علمی بسیاری از کشورهای توسعه یافته شده است.

 با افزایش سطح تحصیلات بین المللی، دانشجویان هر روز بیشتر و بیشتر به دنبال تحصیلات عالی در کشورهای خارجی هستند به طوری که بسیاری از دانشجویان بین المللی در حال حاضر در خارج از کشور تحصیل می کنند که موفق به دریافت اقامت دائم در یک کشور شده اند. سهم دانشجویان خارجی در توسعه و رشد اقتصادی کشور مقصد بسیار پررنگ بوده است. همچنین پیشرفت های فرهنگی و مالی موجب شده کشورهای پذیرش کننده دانشجویان بین المللی بتوانند طرح های بیشتری برای تسهیل فرآیند جذب دانشجویان و دانش آموزان خارجی در کشور پیاده سازی کنند. مهمترین قوانین مهاجرت تحصیلی بر اساس سیاست های کشورها در این راستا در اثر اصلاح قوانین مهاجرت، دریافت ویزا و همچنین سیاست های مهاجرت پذیری است. در حال حاضر سال ها است که کشورهای ایالات متحده آمریکا و انگلستان قوانین سختگیرانه برای ویزای دانشجویان بین المللی دارند و البته میزان تقاضا برای ادامه تحصیل در این دو کشور زیاد است.

 اهمیت مهاجرت تحصیلی برای تأمین هزینه ها و سرمایه گذاری چیست؟

 در حال حاضر، نقل و انتقالات دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در کشورهای مختلف به یک منبع مهم درآمد برای اقتصاد کشورها تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از موسسات به شدت بر میزان درآمد حاصل از پذیرش دانشجویان و دانش آموزان خارجی تاکید دارند. در این میان، کشورهایی موفق می‌شوند که قوانین مهاجرپذیری را ساده تر کرده تا دانشجویان بیشتری بتوانند از شرایط تحصیلی داخل کشور برخوردار شوند. همچنین بسیاری از دانشجویان بین المللی که از طریق مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی سفر می کنند تمایل دارند در مشاغل پاره وقت و نیمه وقت به کار دانشجویی مشغول شوند ؛همین عامل منجر به توسعه اشتغال در کشورهای مهاجرپذیر خواهد شد. البته از این نکته غافل نشویم که یافتن فرصت های شغلی برای افرادی که صرفاً از طریق کار، قصد مهاجرت به کشور خارج را دارند کمی دشوارتر خواهد بود.

طبق قوانین مهاجرت تحصیلی، اکثر کشورهای میزبان، آموزش عالی را در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. از ۱۹۸۰ بسیاری از کشورها هزینه ای برای تحصیل دانشجویان داخلی و بین‌المللی تعیین نکرده بودند. کشور انگلستان اولین ملتی بود که دانشجویان بین المللی را پذیرش کرد؛ پس از آن کشورهای دیگر نظیر استرالیا شروع به پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خود کردند. رقابت بر سر جذب دانشجویان از طریق مهاجرت تحصیلی ب قدری زیاد است که هم اکنون شاهد آن هستیم بازار بین المللی برای انتقال و پذیرش دانشجویان خارجی بسیار داغ بوده به طوری که اکنون میلیاردها دلار سرمایه به کشور وارد می کند. با توجه به این اوضاع، رقابت میان موسسات مهاجرتی و تحصیلی برای اعزام و پذیرش دانشجو بسیار نزدیک به هم است.

 در کشورهای عضو OECD، سه الگو برای کسب هزینه ها وجود دارد:

در برخی از کشورها هزینه دانشجویان بین المللی بسیار بیشتر از دانشجویان داخلی است. این پدیده در کشورهای استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلستان و ایالات متحده رخ داده است. کشور سوئد از سال ۲۰۱۱ برای دانشجویان غیر اروپایی هزینه هایی را پرداخت نموده است.

 •  برخی از کشورها هزینه های دانشجویان بین المللی و دانشجویان داخلی را مجزا نمی کنند؛ هزینه تحصیل دانشجویان خارجی و داخلی در کشور فرانسه، یونان، مجارستان، ایتالیا و ژاپن ثابت باقی می ماند.
 •  کشورهایی مانند دانمارک، فنلاند و نروژ هنوز هزینه های تحصیلی ویژه دانشجویان خارجی راه اندازی نکرده‌اند.

 چه عواملی در مهاجرت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان بین المللی تاثیرگذار است؟

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که افزایش درخواست مهاجرت تحصیلی و تعداد دانشجویان و دانش‌آموزان بین المللی را توجیه می کند. بسیاری از کشورهای در حال توسعه دارای بهترین موقعیت دانشگاهی هستند تا بتوانند نیازهای جامعه را برطرف کنند. به این ترتیب، دانش آموزان و دانشجویان این چنین کشورها گزینه های مناسب تری برای مطالعه در خارج از کشور در اختیار نخواهند داشت. علاوه بر این، انتظار می رود که مطالعه در خارج از کشور بتواند فرصت کسب و کار حرفه ای و آموزش یادگیری مهارت های جدید را فراهم آورد. با توجه به این موارد، استفاده از قوانین مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان کشورها یک امتیاز محسوب می شود.

به طور کلی دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه خارج از کشور را دارند، عموماً در جستجوی تحصیلات عالی در بهترین مراکز جهان هستند و به همین علت به کشورهایی که دارای موسسات آموزشی پیشرفته تر از کشور خودشان هستند وارد می شوند. به طور مثال، دانش آموزان و دانشجویان کشورهای عربی معمولاً تمایل دارند برای ادامه تحصیل به کشور مصر مهاجرت کنند. همچنین دانش آموزان و دانشجویان کشورهای بنگلادش و نپال تمایل دارند تحصیلات خود را در کشور هندوستان به پایان برسانند. در حال حاضر جریان خاصی از دانشجویان بین المللی در حال انتقال مهاجرت به کشورهای توسعه یافته می باشد؛ این دانشجویان عقیده دارند که کیفیت و استانداردهای آموزش و پرورشی که در کشورهای OECD ارائه شده است برتر از کشورهای کشور خودشان می باشد.

 به مسئله مهاجرت تحصیلی می توان از جنبه دیگر نگاه کرد؛ تحصیلات عالیه دانشگاهی به عنوان یکی از مهمترین کالاها و خدمات صادراتی جهانی به شمار می رود. کشورهای در حال توسعه با استخدام دانشجویان خارجی، نیروی کار در داخل کشور را جبران می کنند. پس از آن، تغییرات در سیاست های ویزا و مهاجرت یک انگیزه کافی برای دانشجویان فراهم می کند که به خارج از کشور مهاجرت کرده و برای اخذ اقامت دائم در کشور میزبان اقدام کنند. فرصت های جدید مهاجرت تحصیلی همچنین موجب شده است مهاجرت دانشجویان و دانش آموزان افزایش پیدا کند. طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۰۶ در دانشگاه استرالیا انجام شد، نتایج نشان دادند که ۷۵ درصد از دانشجویان هندوستان تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور استرالیا به پایان رسانده اند و قصد اقامت دائم در این کشور را دارند؛ نتیجه اصلی که از این تحقیق به دست آمده است نشان داد دلیل اصلی که دانشجویان هندی را وادار به مهاجرت و اقامت تحصیل در استرالیا کرد در حقیقت اعتبار علمی دانشگاه نبود، بلکه یک فرصت برای کسب اقامت دائم در استرالیا بوده است.

 عامل مهم دیگری که دانشجویان و دانش‌آموزان بین المللی، تمایل زیادی دارند از مهاجرت تحصیلی استفاده کنند، گرایش به تحصیل در یک زبان خارجی غیر از زبان مادری دانشجو است؛ به طور مثال، تعداد دانشجویانی که آرزوی ادامه تحصیل به کشورهای بریتانیا، انگلستان و اروپای مرکزی را داشتند این بوده است که در یک محیط آموزشی دانشگاهی تحصیل کنند که تمام ارتباطات فردی و تدریس دروس به زبان انگلیسی ارائه شود. عامل دیگری که افزایش تعداد دانشجویان در مهاجرت تحصیلی را موجب می شود، کاهش هزینه های سفر، دسترسی به فناوری‌های پیشرفته و سطح رفاه بالاتر در شرایط زندگی است.

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای خارج می توانند در دانشگاه های معتبر خارجی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ادامه تحصیل دهند. امکان تحصیل در رشته های علوم پایه، علوم مهندسی، فلسفه، حقوق، علوم انسانی، زبان خارجی، هنر،، موسیقی پزشکی و دندانپزشکی و بسیاری از رشته‌های دیگر برای دانشجویان وجود دارد. قوانین آموزشی کشورهای جهان شامل چهار سال در دوره لیسانس، سه سال در دوره فوق لیسانس و حدود چهار سال در دوره دکترا می باشد. هزینه تحصیل در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

برخی از کشورها هزینه های زیادی را برای زندگی دانشجویی در بر دارند و برخی دیگر از نظر شرایط تحصیل در بهترین وضعیت قرار گرفته اند. مهاجرت تحصیلی با توجه به توان مالی دانشجو این امکان را برای او فراهم می کند که بتوانند علاوه بر کسب مدارج عالی، فرصت ایده آل را برای یافتن شغل بهتر به دست آورند. به دلیل گستردگی شرایط مختلف مهاجرت تحصیلی در کشورها، در این قسمت برخی از جزئیات را در مورد چند کشور معرفی می‌کنیم. البته پرداختن به جزئیات تحصیل و کار در کشورهای مختلف قطعاً به وقت و زمان بیشتری نیاز دارد.

 • هزینه تحصیل در کشور پرتغال در مقطع لیسانس حداکثر ۱۲۰۰ یورو و در مقطع دکترا تا حدود ۳ هزار یورو می باشد. هزینه تحصیل در این کشور در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر می باشد.
 • هزینه تحصیل در دوره لیسانس در کشور ایتالیا حدود ۳ هزار یورو و تحصیل در مقطع دکترا، حدود 6000 و حتی در برخی از دانشگاه‌های خصوصی تا ۲۰ هزار یورو در سال می باشد.
 • هزینه ادامه تحصیل در کشور هلند در مقطع کارشناسی حداکثر ۱۰ هزار یورو، تحصیل در دوره فوق لیسانس حداکثر ۲۰ هزار یورو و تحصیل در مقطع دکترا تا ۵۰ هزار یورو در سال می باشد. به نظر می رسد کشور هلند، یک کشور گرانقیمت برای مهاجرت تحصیلی باشد.
 • هزینه ادامه تحصیل در کشور سنگاپور در دوره لیسانس تا ۴۳۲ هزار دلار و در مقطع فوق لیسانس ۳۵ هزار دلار می باشد. سیستم آموزشی سنگاپور یک انتخاب ایده آل برای مهاجرت تحصیلی است. بسیاری از دانش‌آموزان نیز قصد ادامه تحصیل در سنگاپور را دارند.
 • صربستان یک کشور ارزان قیمت برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی است. هزینه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی در کشور صربستان از حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو متغیر است.
 • ادامه تحصیل در کشور ایرلند در مقطع کارشناسی حدود ۴۵ هزار یورو، در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر ۳۷ هزار یورو و در مقطع دکترا بیشتر از ۳۰ هزار یورو می باشد. ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه ایرلند، مبلغ حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو در بر دارد. ایرلند نیز مانند کشور هلند یک کشور گرانقیمت برای ادامه تحصیل می باشد.

 

50 دانشگاه برتر جهان در سال 2019 برای مهاجرت تحصیلی

 

رتبه

نام دانشگاه

نسبت دانشجویان

مرد: زن

1

دانشگاه آکسفورد - انگلستان

46 : 54

2

دانشگاه کمبریج - انگلستان

46 : 54

3

دانشگاه استفورد - آمریکا

43 : 57

4

دانشگاه فنی و مهندسی ماساچوست - آمریکا

38 : 62

5

انستیتو فناوری کالیفرنیا - آمریکا

33 : 67

6

دانشگاه هاروارد - آمریکا

48 : 52

7

دانشگاه پرینستون - آمریکا

45 : 55

8

دانشگاه Yale - آمریکا

50 : 50

9

کالج کمبریج لندن - انگلستان

38 : 62

10

دانشگاه شیکاگو - آمریکا

44 : 56

11

دانشگاه ETH در شهر زوریخ - سوییس

31 : 69

=12

دانشگاه جان هاپکینز - آمریکا

52 : 48

=12

دانشگاه پنسیلوانیا - آمریکا

52 : 48

14

دانشگاه UCL – انگلستان

57 : 43

15

دانشگاه کالیفرنیا/برکلی - آمریکا

51 : 49

16

دانشگاه کلمبیا - آمریکا

n/a

17

دانشگاه لوس آنجلس - آمریکا

53 : 47

18

دانشگاه دوکه - آمریکا

48 : 52

19

دانشگاه کورنل - آمریکا

49 : 51

20

دانشگاه میشیگان - آمریکا

48 : 52

21

دانشگاه تورنتو - کانادا

n/a

22

دانشگاه Tsinghua - چین

34 : 66

23

دانشگاه ملی سنگاپور

50    : 50

24

Carnegie Mellon دانشگاه

آمریکا

40 : 60

25

Northwestern University

آمریکا

48 : 52

26

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن - انگلستان

52 : 48

27

دانشگاه نیویورک -  آمریکا

56 : 44

28

دانشگاه واشینگتن - آمریکا

53 : 47

29

دانشگاه ادینبورگ - انگلستان

60 : 40

30

دانشگاه کالیفرنیا – سان دیگو - آمریکا

46 : 54

31

دانشگاه پکن - چین

48 : 52

=32

دانشگاه LMU / مونیخ - آلمان

61 : 39

=32

دانشگاه ملبورن - استرالیا

56 : 44

34

مؤسسه فنی جورجیا - آمریکا

32 : 68

35

École Polytechnique Fédérale de Lausanne

سوییس

28 : 72

36

دانشگاه هنگ کنگ

54 : 46

37

دانشگاه بریتیش کلمبیا - کانادا

54 : 46

38

کالج کینگز – لندن - انگلستان

62 : 38

39

دانشگاه تگزاس - آمریکا

51 : 49

40

Karolinska انستیتو تحقیقاتی

سوئد

68 : 32

41

دانشگاه علوم و فناوری - هنگ کنگ

n/a

41

Paris Sciences et Lettres – مؤسسه تحقیقاتی

پاریس - فرانسه

44 : 56

42

دانشگاه توکیو - ژاپن

n/a

43

Wisconsin-Madisonدانشگاه

آمریکا

n/a

=44

McGill دانشگاه

کانادا

58 : 42

=44

دانشگاه فنی و تکنولوژی مونیخ – آلمان

34 : 66

47

Heidelberg دانشگاه

آلمان

54 : 46

48

KU Leuvenدانشگاه

بلژیک

49 : 51

49

دانشگاه ملی استرالیا - استرالیا

52 : 48

50

دانشگاه ایلینویز در کمبریج – انگلستان

 

 

برای اطلاع از سایر رتبه بندی ها در جهان می توانید به لینک زیر مشاهده کنید.

مهاجرت کاری

مهاجرت کاری یکی از انواع روش های مهاجرت می باشد که در حال حاضر مورد استقبال بسیاری از  فارغ التحصیلان دانشگاهی، دانشجویان و متخصصان حرفه ای و صنایع می باشد. تمام افراد جهان که دارای یک مهارت یا تخصص هستند، علاقمند هستند برای یافتن موقعیت شغلی بهتر با درآمد بالا و آغاز یک زندگی ایده آل با سطح رفاهی دلخواه به یکی از کشورهای خارجی پیشرفته مهاجرت کنند. دلیل اصلی مهاجرت کاری متخصصان به کشورهای پیشرفته، ارتقای سطح مهارتی و همچنین شغلی است. مهاجرت کاری به هر یک از کشورهای جهان نیاز به دریافت ویزای کاری دارد. دریافت ویزای کاری نیاز به یک سری ملزومات، مدارک و شرایط لازم دارد که هر فرد که جویای شغل در خارج از کشور است باید به آنها آگاهی داشته باشد. به طور مثال، فردی که متقاضی مهاجرت کاری و یافتن شغل مناسب در یکی از کشورهای خارجی است، باید گواهی لازم از سوابق کاری و علمی خود، مدارک تحصیلی، مدرک معتبر زبان انگلیسی، گواهی اشتغال در شغل فعلی، نامه تمکن مالی و غیره را برای دریافت ویزای کاری آماده کند.

 مهاجرت کاری یکی از متداول ترین روش های توسعه شرایط اقتصادی در کشورهای مختلف است. در این میان، کشورهایی که شرایط مهاجر پذیری نیروهای متخصص را ساده تر کنند می توانند نیروی بیشتری به سمت مشاغل و صنایع خود جذب کرده و از این جهت، شرایط خود را در جهان ارتقا دهند. در حال حاضر کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای اقتصادی پیشرفته، بالاترین میزان مهاجرت کاری را به خود اختصاص دادند و هر یک دارای یک ویژگی برای جذب نیروی کار هستند؛ به طور مثال، کشورهای کانادا، کشورهای حوزه اتحادیه اروپا نظیر آلمان، ایتالیا، اتریش، سوئد، سوئیس، فنلاند، لهستان و غیره و همچنین کشور استرالیا، نیوزلند، کشور ژاپن، چین، سنگاپور، مالزی و سایر کشورها جزو پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت کاری به شمار می روند. هر یک از کشورهایی که دارای صنایع قدرتمند و همچنین بخش خدماتی فعال باشند نسبت به پذیرش نیروی متخصص، استقبال بیشتری نشان می دهند.

 برخی از کشورها نظیر کشور آلمان و استرالیا، شرایط سنی خاصی را برای پذیرش نیروی کار اعلام می کنند. برخی از کشورهای دیگر نظیر اتریش، سوئد و سوئیس، ایتالیا و آلمان دارای شرط مدرک تسلط به زبان غیر انگلیسی می باشند؛ به طور مثال برای یافتن یک شغل ایده آل در کشور ایتالیا فرد متقاضی حتما باید به زبان ایتالیایی مسلط باشد. بسیاری از کشورهایی که نسبت به جذب نیروی کار خارجی اقدام می‌کنند، دارای موسسات آموزش زبان محلی در برخی از مناطق هستند؛ نیروهایی که به زبان کشور مقصد مسلط نیستند می توانند یک سال را تحت آموزش های خاص زبان قرار گیرند.

 اشتغال و مهاجرت کاری در مشاغل حوزه صنعت و خدمات در کشورهای مختلف ارائه می شود. مشاغل حوزه صنایع شیمیایی، ماشین آلات، طراحی قطعات صنعتی، خودروسازی، صنعت و معدن، صنایع دارویی، مواد غذایی، پوشاک و صنایع ساختمانی در بخش صنعت، بیشترین فعالیت را در جهان به خود اختصاص داده اند. مشاغل حوزه خدمات برای مهاجرت کاری شامل خدمات درمانی نظیر جذب پزشک، دندانپزشک، پرستار، داروساز و غیره، خدمات بانکی، خدمات مترجم تور گردشگری، خدمات مربوط به حوزه هتلداری و از همه مهمتر، خدمات مربوط به آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی از دوره ابتدایی گرفته تا دانشگاه مربوط می شود.

 پرداختن به بحث توسعه صنعت و خدمات و البته بخش آموزش، جزو اولویت های اصلی بسیاری از کشورهای توسعه یافته نظیر کانادا و کشورهای اروپایی است. به همین دلیل بخش اعظم متقاضیان مهاجرت کاری به این کشورها اختصاص دارد. برای دریافت جزئیات بیشتر در مورد شرایط مهاجرت پذیری از طریق ویزای کار در هر کشور می توانید با موسسات معتبر مهاجرتی تماس بگیرید.

مهاجرت از طریق همراه

مهاجرت از طریق همراه به یک روش مهاجرتی اطلاق می شود که فرد متقاضی دریافت ویزا، یک ویزای همراه دریافت می کند. ویزای همراه به افرادی اعطا می شود که به عنوان همراه دانشجو یا دانش آموز قرار است اجازه همراهی فرزند خود در یکی از کشورهای خارجی را داشته باشد. ویزای همراه برای والدین این امکان را برای او فراهم می کند تا زمانی که فرد مشغول به تحصیل در یکی از کشورهای خارجی است همراه او نیز بتواند در آن کشور اقامت موقت داشته باشد. البته دریافت ویزای همراه و استفاده از روش مهاجرتی به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. دانش آموزان و دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشور خارجی سفر می‌کنند باید ویزای دانشجویی دریافت کنند. در همین راستا والدین می توانند برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند. ویزای دانشجویی و ویزای همراه، هر کدام مدت زمان مشخصی دارند و یک سری مدارک باید برای دریافت ویزا آماده گردد. دانشجویان متاهل می توانند همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه با استفاده از روش مهاجرت از طریق همراه به همراه خود به کشور محل تحصیل انتقال دهند.

 دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کشورهای خارجی را دارند نیز می توانند والدین خود را به همراه ببرند. قوانین مهاجرت از طریق همراه برای افرادی که به سن قانونی نرسیده اند در برخی از کشورها دارای محدودیت است. همچنین مهاجرت از طریق همراه برای متقاضیان دریافت ویزای کار و یافتن شغل مناسب در یک کشور خارجی صادر می‌شود. به این مفهوم که اگر فرد بتواند یک شغل مناسب در کشور دیگر برای خود بیابد می تواند اعضای خانواده خود را با ویزای همراه تا مدت زمان مشخص به همراه خود ببرد. مدت زمان ویزای همراه برای دانشجویان و دانش‌آموزان و همراهان آنها متفاوت است

مهاجرت توریستی

مهاجرت توریستی یک نوع روش مهاجرتی است که از طریق دریافت ویزای مهاجرتی امکان پذیر می باشد. ویزای توریستی یا ویزای مهاجرتی، یک سند مشروط است که توسط کشورها به افراد داده می شود تا بتوانند در مدت معین در قلمرو آن ها سکونت داشته باشند. در حقیقت ویزای گردشگری، تحت قوانین ثابت، زمان معین را برای گردشگر تعیین می کند و پس از تمام شدن دوره ویزا، گردشگران باید قلمرو کشور خارجی را ترک کنند. در تعیین مدت زمان معین شده در ویزای توریستی عواملی نظیر قوانین کشور، تعداد بازدید کنندگان مجاز، حقوق فردی و غیره تاثیرگذار است. ویزای مهاجرتی می‌تواند مقدمه‌ای برای دریافت ویزای کار باشد، چرا که تعداد متقاضیان برای مهاجرت به نقاط مختلف جهان برای کار بسیار زیاد است. هر سفر توریستی با دریافت ویزا امکان پذیر می باشد. ویزا مجوز واقعی ورود به یک کشور خارجی است که در هر زمان امکان لغو آن وجود دارد. ویزای توریستی معمولًا به شکل یک برچسب می باشد که در پاسپورت گردشگران صادر می شود. استفاده از پاسپورت و ویزای مهاجرتی برای مهاجرت توریستی از سال های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته است. با استفاده از روش مهاجرت توریستی، گردشگران به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و شرایط زندگی و سطح رفاهی کشور را به طور کامل مورد ارزیابی قرار می دهند؛ سپس می توانند به راحتی برای خدمات مهاجرتی و اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

درخواست های ویزای توریستی برای استفاده از روش مهاجرت توریستی در حقیقت پیش از رسیدن به کشورهای مقصد، با در نظر گرفتن شرایط متقاضی، امنیت مالی، اهداف سفر و جزئیات دیگر در نظر گرفته می شود. در روش مهاجرت توریستی، توریست،ها و گردشگران، پس از ورود به یک کشور خارجی باید مورد بازرسی و تأیید صلاحیت قرار گیرند. همچنین برخی از کشورها تاریخ خروج توریست‌ها از کشور را صادر می کند. آنچه در مهاجرت توریستی اهمیت دارد این است که برخی از ویزاهای توریستی پس از ورود یا درخواست قبلی توسط فرد متقاضی از سوی سفارت یا کنسولگری یک کشور خاص و یا از طریق متخصصان و موسسات خدمات مهاجرتی و صدور ویزا بررسی و تأیید می گردد؛ به این ترتیب، سفارتخانه ها و کنسولگری ها در حقیقت مراکز اصلی هستند که ویزای توریستی صادر می کنند. همچنین خدمات ویزای توریستی به علاوه هزینه های اضافی برای آنها از طریق سفارت امکان پذیر است. اگر موسسات دیگری، هر گونه هزینه اضافی از متقاضی مهاجرت توریستی درخواست کند، یک اقدام قانونی محسوب می شود.

در روش مهاجرت توریستی این محدودیت وجود دارد که ممکن است سفارت یک کشور مقصد در کشور مبدا وجود نداشته باشد؛ به این ترتیب، لازم است متقاضیان گردشگری به کشور مورد نظر، کشور سوم را برای صدور ویزای توریستی انتخاب کنند. نیاز و یا عدم نیاز به ویزای توریستی به طور کلی به شرایط حق شهروندی متقاضی، مدت زمان اقامت در کشور مورد نظر و اهداف فرد بستگی دارد. ویزای توریستی در مهاجرت توریستی به چند دسته مختلف تقسیم می شود؛ معروفترین ویزای گردشگری که با نام ویزای گردشگری شنگن شناخته می شود، یک مدرک معتبر برای سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در حال حاضر این روش مهاجرت توریستی یکی از محبوب ترین و متداول ترین روش های مهاجرتی به اروپا می باشد.

 یکی دیگر از ویزاهایی که در مهاجرت توریستی استفاده می شود، ویزای انفرادی آمریکای مرکزی است؛ این ویزا برای کشورهای گواتمالا، باربادوس، هندوراس و نیکاراگوئه صادر می شود. برای درخواست ویزای این کشورها حتماً با موسسات حقوقی معتبر گفتگو کنید. ویزای شنگن برای سفر به کشورهای اروپایی از بیشتر از ۹۰ روز تا حدود ۱۸۰ روز و برای گردشگری، اهداف کسب و کار، ملاقات اقوام و اعضای خانواده و غیره صادر می شود.

 نوع دیگر ویزای مهاجرت توریستی، ویزای گردشگری انفرادی در آفریقای مرکزی است. این ویزا نیز شرایط خاص خود را دارد و بنابراین نیاز به بررسی های دقیق تر می باشد. اکثرکشورهای آفریقایی نیز برای صدور ویزای مهاجرت توریستی قوانین معینی دارند. به طور کلی می توان گفت مهاجرت توریستی به دو صورت امکان پذیر است؛ در اول، گردشگران در یک دوره کوتاه، قصد گردشگری در یک کشور خارجی را دارند؛ در روش دوم، ویزای توریستی برای اهداف بلند مدت و همچنین کسب و کار صادر می شود.

برخی از کشورها به این نکته اهمیت می دهند که مدت زمان اعتبار ویزای توریستی دقیقاً مشخص باشد؛ به طور مثال اگر ویزا در تاریخ 1 ژانویه صادر شده باشد و در تاریخ ۳۰ ماه مارس به پایان برسد، دوره اقامت مجاز این کشور خاص، ۹۰ روز است و پس از آن، مسافر باید کشور را ترک کند. مشابه این قوانین را در آمریکا شاهد هستیم. به عنوان سخن پایانی لازم است بگوییم استفاده از مهاجرت توریستی و ورود به یک کشور، بدون داشتن ویزای معتبر ممکن است منجر به بازداشت شدن و یا حتی تبعید گردد. اگر کسی با قصد گردشگری برای یافتن کار، به روش غیر مجاز وارد کشور شود احتمال زیاد دارد که به صورت یک مهاجر غیر قانونی به او نگریسته شود و قطعاً طبق قوانین آن کشور با او برخورد خواهد شد.

مهاجرت شرایط خاص، ورزشکاری، مدال، رتبه، هنر، استارتاپ، کارآفرینی 

یکی از روش های مهاجرتی که به مهاجران متقاضیان مهاجرت به کشورهای خارجی امکان می دهد تا بتوانند سریع تر ویزای خود را دریافت کرده و بتواند در مدت زمان معلوم اقامت موقت و یا دائم یک کشور را به دست آورند استفاده از شرایط مهاجرت با شرایط خاص است. در این روش مهاجرتی متقاضیان مهاجرت باید دارای یک امتیاز ویژه، مهارت، تخصص و یا برتری قابل تمایز با سایر مهاجران داشته باشند. این افراد باید در مهارت های حرفه ای یا ورزشکاری، مدال های جهانی کسب کرده باشند یا باید به عنوان نخبه های برتر علمی رتبه های بالا در المپیادهای علمی به دست آورده باشند و یا باید در یکی از رشته های هنری یا فنی دارای تخصص و مهارت حرفه ای باشند. همچنین متقاضیان مهاجرت از طریق مهاجرت واجد شرایط باید دارای ایده‌های کارآفرینی و استارتاپی بسیار فوق العاده با سودآوری بالا باشند. اگر افراد یکی از این شرایط را داشته باشند به راحتی می توانند برای مهاجرت، درخواست خود را اعلام کنند.

 در حال حاضر کشورهایی شامل مهاجرت با شرایط خاص می شوند که ظرفیت مهاجرپذیری از این روش را داشته باشند. در حال حاضر مهاجرت شرایط خاص از طریق کارآفرینی و استارتاپ‌ها یکی از زیرشاخه های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری محسوب می شود. کشورهایی که دارای ظرفیت ها و فرصت های اشتغال زایی و کارآفرینی داشته باشند برای دریافت ویزای مهاجرتی بسیار ساده تر در اختیار متقاضیان مهاجرت قرار خواهند گرفت. به عبارت دیگر اگر شما واجد یکی از شرایط فوق باشید، قطعاً کشورهای زیادی را خواهید یافت که ظرفیت های پذیرش شما را داشته باشند. برخی از این کشورها عبارت است از: استرالیا، نیوزلند، کانادا، آفریقای جنوبی، آلمان، اتریش، فنلاند و غیره. پرداختن به مسئله استارتاپ و کارآفرینی به عنوان یکی از مسائل اقتصادی برای هر کشوری مجزا بوده از حوصله این بحث خارج خواهد بود اما تا حدی که بتواند اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و به شما کمک کند که بدانید چگونه می توانید از طریق شرایط خاص برای کارآفرینی و استارتاپ‌ها به کشورهای دیگر مهاجرت کنید، مطالبی را برای شما بیان می کنیم.

 یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت از طریق کسب و کار کارآفرینی استارت و شرایط خاص کشور کانادا است. اگر شما یک ایده کارآفرینی دارید و یا تمایل به راه اندازی استارت آپ سودآور هستید، کشور کانادا برای شما بهترین گزینه است. این کشور، برنامه ریزی های منظمی را برای پذیرش کارآفرینان و ارائه راهکارهایی برای تسهیل مهاجرت آنان فراهم کرده است. کشور کانادا یک برنامه جذاب کارآفرینی در سراسر جهان طراحی کرده که موجب شده افراد زیادی از سراسر جهان متقاضی مهاجرت به کانادا باشند. به عبارت ساده، کشورها با برنامه ریزی دقیق توانسته اند برای ایجاد کسب و کار در سطح جهان رقابت کنند. کارآفرینانی که واجد شرایط دریافت برنامه ویزا باشند، تکلیف درخواست آنها در عرض چند هفته مشخص می شود و می توانند ویزای کارآفرینی کانادا را به دست آورند. پس از دوره مشخص، افراد می توانند اقامت دائم کانادا و حقوق شهروندی را به دست آورند.

 اگر قصد کارآفرینی در کانادا و یا سرمایه‌گذاری در آنجا را دارید باید از طریق صندوق سرمایه‌گذاری ملی در کانادا اقدام کنید. برنامه های مدون و مشخصی از طریق صندوق سرمایه گذاری کار برای کارآفرینان و سرمایه گذاران اعلام می‌شود. قبل از هرگونه اقدام برای استارت اپ و کارآفرینی و مهاجرت از طریق شرایط خاص به کانادا باید از تمام قوانین و جزئیات برنامه اطلاع داشته باشید. گام اول در ویزای کارآفرینی و استارت آپ و دریافت ویزای مهاجرتی با شرایط خاص این است که گروه‌های مربوطه یا صندوق‌های مالی را متقاعد کنید که حرفه تخصصی یا ایده کسب و کار و استارت آپ شما ارزش سرمایه گذاری را دارد. اگر مسئولان به خوبی توجیه شوند که ایده‌های شما برای کشور آنها سود آور است گروه‌های سرمایه‌گذاری را به شما معرفی کنند و هر آنچه در اختیار دارید و هر آنچه نیاز دارید در اختیار شما قرار خواهند داد. به طور مثال طرح های صنعتی که بتواند بخش عظیمی از نیاز جهان را تامین کند در این دسته قرار می گیرند.

 اگر قصد مهاجرت به کانادا یا هر کشور دیگری را دارید ایده بسیار خوبی است که زمان لازم را برای تحقیق در گروه های مختلف و حوزه های کسب و کار صرف کنید. به این ترتیب می توانید بهترین ایده را برای کارآفرینی در یک کشور و اخذ شهروندی آن به دست آورید.

خطرات احتمالی برای مهاجران در کشور مقصد

اگرچه مهاجرت در جوامع امروزی یک امر عادی محسوب می‌شود اما اگر به صورت غیرقانونی انجام گیرد، خسارات و صدمات جبران ناپذیری برای مهاجران در پی خواهد داشت. در همین ابتدای کار توصیه می‌کنیم به صورت قانونی از هر یک از روش های مهاجرتی قانونی و تثبیت شده که می توانید استفاده کنید. تمام کشورها قوانین خاص مهاجرتی برای پذیرش مهاجران اجرا می کنند و اگر شما نتوانید به کشور وارد شوید و قصد داشته باشید از راه های غیرقانونی از یک منطقه عبور کنید قطعاً به عنوان متخلف با شما برخورد خواهد شد. در قسمت های قبلی به مسائل و مشکلات مهاجرت از طریق پناهندگی اشاره کردیم و بیان نمودیم که پناهندگان از وضعیت خوبی در اردوگاه‌ها و کمپ‌های اقامتی برخوردار نیستند و ممکن است در دام قاچاقچیان انسان و سارقان گرفتار شده و حتی منجر به مرگ آن می شود.

 متفاوت از روش های غیر قانونی، مهاجرت به روش های قانونی و سکونت در کشورها ، مسائل و مشکلات خود را به همراه دارد. به ویژه مهاجرت گروهی از افراد به کشورهایی که به شدت نژادپرست هستند خطرات زیادی در بر دارد. نژادپرستی به ویژه برای سیاه ‌پوستان در بسیاری از کشورهای جهان هنوز هم مشاهده می شود. بسیاری از کشورهای توسعه یافته، نگاه کمرنگی برای مهاجران کشورهای در حال توسعه دارند و برای شخصیت آنها ارزش فوق العاده کمی قائل می شوند.

 مشکلات دیگری که مهاجران را تهدید می کند به ویژه برای مهاجران مسلمان می باشد. با توجه به اینکه تعداد مسلمانان در سراسر جهان همواره رو به رشد است اما هنوز هم برخی از مناطق در جهان هستند که نگاه درستی به مسلمانان ندارند، به همین دلیل ممکن است آنها را مورد آزار و اذیت قرار دهند.

خطر دیگری که مهاجران را در کشورها تهدید می‌کند، نگاه ملیت های مختلف به مسئله مهاجرت است. اکثر کشورهای اروپایی و شهروندان اروپایی مهاجرت را یک مشکل جدی در جهان می دانند چرا که بر این باور هستند مهاجران به دلیل شرایط اقتصادی و استفاده از مزایای کشور اروپایی وارد اروپا می شود. این شهروندان عقیده اند ورود خارجیان به کشور آن ها تمام جوانب امنیتی اقتصادی و فرهنگی کشور را در خطر می اندازد. اکثر کشورهای اروپایی عقیده دارند با ورود مهاجران از هر ملیت به کشور آن ها، میزان جرم و خشونت افزایش پیدا می‌کند. همچنین ضررهای مالی زیادی را برای دولت به وجود می‌آورند. به همین دلیل شش کشور عضو اتحادیه اروپا شامل فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلستان در سال ۲۰۱۶ ، یک کمیته با عنوان "تحقیق جرم" تشکیل دادند. تشکیل این کمیته به این دلیل بود که شهروندان اروپایی از رواج خشم و جنایت در کشور خود اظهار نارضایتی کردند.

نمونه دیگری از شدیدترین مشکلات مهاجرت و خطرات برای مهاجرین به خصوص در کشورهای آمریکایی و آمریکای لاتین مشاهده می شود. متقاضیان مهاجرت کشورهای قاره آمریکا عموماً هزینه های گزافی را برای گذر از اقیانوس و ورود به کشورهای آمریکایی پرداخت می کنند، غافل از اینکه در میان راه ممکن است گرفتار دزدان دریایی شده و یا حتی جان خود را از دست بدهند. به طور مثال، مهاجرانی که در راه مکزیک، ایالات متحده آمریکا، کشور گواتمالا و آمریکای مرکزی قدم گذاشته اند اغلب قربانی آدم‌ربایی، اخاذی مالی، آزار و اذیت و گرفتار شدن در دام قاچاقچیان شده اند. با وجود خطرات فوق هنوز هم هزاران نفر قصد ورود به کشورهای آمریکایی از طریق مزرها را دارند. بسیاری از این افراد، سرنوشت نامعلومی خواهند داشت و چنانچه موفق شوند به کشور مورد نظر خود وارد شوند چیزی جز هراس و کارگری در انتظار آنها نخواهد بود. این خطرات به ویژه برای قشر آسیب پذیر زنان و کودکان شدت بیشتری پیدا می‌کند. به همین دلیل سازمان های زیادی در حال حاضر در حال فعالیت برای اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مهاجران به کشورهای مختلف به ویژه کشورهای حوزه آمریکای شمالی و آمریکای مرکزی می باشند.

اخذ ویزا

اخذ ویزا اولین و مهمترین شرط برای ورود به یک کشور خارجی است. افرادی که قصد دارند از یکی از روش های مهاجرتی وارد یک کشور خارجی شوند نیاز به اخذ ویزا دارند. فرآیند دریافت ویزا یک فرآیند قانونی است که باید مراحل آن به طور کامل طی شود. مراحل اخذ ویزا ممکن است از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد. البته این مدت زمان بسته به نوع ویزا و شرایط متقاضی دریافت ویزا متغیر می باشد. ویزا یک سند و مدرک معتبر است که نشان می دهد شما مجاز هستید در یک مدت زمان خاص به یک کشور وارد شوید. هدف از دریافت ویزا ممکن است گردشگری، تحصیل، کار یا دیدار اقوام و خویشان باشد. اگر در هر یک از مراحل دریافت ویزا یکی از شرایط در فرد متقاضی وجود نداشته باشد درخواست او ریجکت خواهد شد. افرادی که متقاضی دریافت ویزا هستند و با ریجکت مواجه می‌شود می‌توانند درخواست تجدید نظر خود را برای سفارت ارسال کنند. برای اینکه بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید باید اطلاعات کافی در مورد کشور مقصد خود به دست آورید و شرایط ورود به کشور را دقیقاً بدانید. به طور مثال، سفر در کشورهای حوزه منطقه شنگن که شامل ۲۶ کشور اروپایی از شمال تا نروژ و از جنوب تا کشور یونان می باشند به گردشگران اجازه می دهد تا مدت ۹۰ روز بدون نیاز به ویزا در این کشورها سفر کنند. در حال حاضر شرکت های معتبر مهاجرتی و اقامتی در حوزه اخذ ویزای شنگن در حال فعالیت هستند. این در حالی است که افرادی که دارای ویزای شنگن هستند برای سفر به مقصدی غیر از اروپا نظیر سفر به چین، برزیل، مکزیک، آفریقای جنوبی و غیره نیاز به اخذ مجوز و ویزای مجزا دارند.

 اولین گام برای دریافت ویزا این است که فرد متقاضی درخواست خود را یا به صورت آنلاین و یا از طریق موسسات معتبر مهاجرتی به سفارت کشور یا کنسولگری ارسال کند. به طور معمول، شرایط لازم و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در وب سایت های سفارت یا کنسولگری درج شده اند. پس از اینکه مدارک فرد متقاضی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت، نامه پذیرش از سوی سفارت برای فرد متقاضی ارسال می گردد. این فرایند ممکن است از دو هفته تا چند ماه طول بکشد.

 نکته مهم دیگر در مراحل دریافت ویزا، پرداخت هزینه ها است. معمولاً باید برای ثبت درخواست ویزا و انجام مراحل قانونی، مبلغی پول بپردازید. ویزای معمولی تا حداکثر ۲۰۰ دلار هزینه دارد. اما ویزاهای کشورهای مختلف هر کدام هزینه های مخصوص به خود را دارند. در این قسمت لازم است توجه شما را به یک نکته جلب کنیم. اگر به هر دلیل تصمیم دارید روند دریافت ویزای خود را کوتاه تر کنید و بخواهید از شرکت‌های غیر معتبر از این طریق اقدام کنید، قطعاً پول ،وقت و انرژی شما به سرعت به هدر می رود. پس بدانید که تهیه و آماده سازی مدارک و اقدام قانونی، بهترین راه برای دریافت ویزا خواهد بود.

 یکی از ویزاهای معروف که به افراد داده می شود، ویزای منطقه شنگن است. ویزای شینگن برای سفر به اروپا مورد نیاز می باشد. به خصوص افرادی که به سفر در طولانی مدت علاقه مند هستند. اگر پیش از این هرگز به اروپا سفر نکرده اید در اولین اقدام باید ویزای شنگن تهیه کنید. با ویزای شینگن می‌توانید به راحتی در اروپا رفت و آمد کنید. در اختیار داشتن ویزای شینگن برای تردد در منطقه اروپا برای افراد الزامی است. ویزای شنگن انواع مختلفی دارد بنابر این شما متناسب با هدف مسافرتی خود از یکی از انواع ویزا استفاده می کنید؛ انواع ویزای شینگن عبارتند از:

 ویزای تردد/ ویزای گردشگری/ ویزای شینگن برای ملاقات افراد خانواده یا دوستان/ ویزای کاری/ دریافت ویزای شنگن برای فعالیت های ورزشی هنری یا فرهنگی/ ویزای شنگن برای سفرهای انفرادی/ ویزای تحصیلی/ ویزای شنگن برای دلایل پزشکی

 مرحله بعدی در دریافت ویزای شینگن این است که به طور دقیق مشخص کنید به کدام کشورها می خواهید سفر کنید. بسته به اینکه کشور مقصد شما در منطقه شنگن چگونه ویزای شما را تنظیم کرده است، باید مجوز درخواست ویزای خود را به این صورت شفاف سازی کنید: شماره یک- امکان سفر به یک کشور/ شماره ۲- امکان سفر به چند کشور

 اگر قصد شما از دریافت ویزای شینگن بازدید از یک کشور است، درخواست خود را به مرکز سفارت یا کنسولگری کشور مقصد ارسال می کنید اما اگر قصد دارید به طور همزمان از دو یا چند کشور بازدید کنید باید درخواست خود را به سفارت کشوری ارسال کنید که قصد دارید مدت زمان بیشتری را در آنجا ساکن باشید. برای هر یک از مراحل نیز هزینه‌های خود را به دقت مدیریت کنید.

 مرحله بعدی دریافت ویزای شنگن این است که مدت زمان سفر خود را به همراه طول اقامت دقیقا تعیین کنید. یک زمان مناسب برای دریافت ویزای شینگن انتخاب کنید، به طور مثال حداکثر ۱۵ روز قبل از این که قصد سفر به اروپا را داشته باشید باید درخواست ویزای خود را ارائه دهید. بهترین زمان برای دریافت ویزای شنگن، سه هفته قبل از سفر است.

نحوه پر کردن فرم برای درخواست ویزای شنگن

 مرحله بعدی برای دریافت ویزای شنگن، پر کردن فرم است که باید آن را به سفارت ارائه دهید. معمولاً فرم مورد نیاز در وب سایت های موسسات مهاجرت و یا وب سایت سفارت و کنسولگری وجود دارد. شما می توانید فرم را دانلود کرده و آن را به طور کامل و البته صحیح پر کنید. فرم درخواست اخذ ویزای شنگن به همان فرمتی است که در ویزای معمولی به افراد ارائه داده شده است. شما باید اطلاعاتی نظیر اطلاعات شخصی و هویتی، سوابق کاری و تحصیلی، اعلام هدف از ورود به منطقه شنگن و جزئیات دیگر را به طور کامل در فرم وارد کنید. اگر فرم اخذ ویزا را به صورت آنلاین تکمیل می کنید حتما تمام قسمت ها را کامل کرده و همچنین از دستورالعمل های که به شما ارائه شده اند که چگونه باید فرم را پر کنید استفاده کنید. به یاد داشته باشید در پایان فرآیند آنلاین، حتما یک نسخه برای خود چاپ کنید و کد رهگیری را همیشه در اختیار داشته باشید. مدارکی که برای دریافت ویزای شنگن نیاز دارید عبارت است از ارائه فرم تکمیل شده، ۲ قطعه عکس پرسنلی، مجوز ورود به کشور، عدم سوء پیشینه، گواهی تمکن مالی، ارائه گردش صورت حساب و غیره.

 در مرحله بعدی پس از پذیرفته شدن از سوی سفارت باید در جلسه مصاحبه دریافت ویزا شرکت کنید. در این مصاحبه سوالاتی از تمام حوزه های مربوط به محل اقامت، سوالات هویتی، هدف از سفر و غیره از شما پرسیده می شود. زمان مصاحبه ممکن است تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. در تمام مدت زمان مصاحبه شما باید پاسخ های صحیح و درست بدهید، در غیر این صورت درخواست شما ریجکت خواهد شد. نمونه ای از مهمترین سوالاتی که در مصاحبه ویزای شنگن از شما پرسیده می شود به این صورت است:

 • قصد سفر به کدام کشورهای حوزه شنگن را دارید؟
 • آیا اعضای خانواده یا دوستان شما در اروپا سکونت دارند؟
 • هدف شما از این ملاقات یا سفر چیست؟
 • چه کسی برای حمایت شما هزینه ها را پرداخت خواهد کرد؟
 • آیا ازدواج کرده اید؟ اگر بله، همسر شما چه شغلی دارد؟ چه مدت است که ازدواج کرده اید؟
 • آیا فرزندی دارید؟ اگر پاسخ، بله است، باید شرح دهید که فرزندان شما مشغول به چه کاری هستند؟
 • چه مدت می خواهید در اروپا بمانید؟
 • در چه محلی اقامت خواهید نمود؟
 • مدارک تحصیلی شما چیست؟
 • از چه شرکتی پذیرش دریافت کرده اید؟

مرحله بعدی پس از مصاحبه، این است که هزینه ویزا را باید پرداخت کنید. کشورهای عضو حوزه شنگن هزینه ویزا و مبلغ آن را مشخص کرده اند. اگر هزینه دیگری لازم است پرداخت شود حتماً به متقاضی دریافت ویزا اعلام می گردد. در حال حاضر هزینه ویزای شنگن، ۶۰ یورو برای هر نفر است. کودکان و افرادی دیگر که مجبورند هزینه های کمتر به صورت رایگان را پرداخت کنند بسته به شرایط آنها حتما مشخص می شود. برای اطلاعات بیشتر از جزئیات ویزای شنگن حتما لازم است هزینه‌های ویزای شینگن، افزایش یا کاهش آن و حتی شرایط معافیت را به دقت بررسی کنید تا متوجه شوید که شرایط شما با کدام دسته سازگار است. پس از اینکه تمام مراحل انجام شد و در مصاحبه شرکت کردید باید منتظر بمانید تا پاسخ أخذ ویزای خود را دریافت کنید. اگر چه در اغلب موارد، دریافت ویزا بیشتر از ۱۵ روز تولید می کشد اما ممکن است این زمان تا حدود ۳۰ روز بستگی به قوانین و مراحل قانونی هر کشور به طول بیانجامد.

اخذ اقامت

اقامت در حقیقت یکی از روش‌های مختلف مهاجرتی است. اقامت دائمی به وضعیتی اطلاق می شود که یک فرد قصد داشته باشد یکی از کشورهای خارجی را به عنوان محل سکونت دائم خود انتخاب کند و از حق شهروندی آن برخوردار شود. اخذ اقامت برای کشورهای مختلف روند قانونی متفاوتی دارد جالب است بدانید اخذ اقامت از فرآیندهای مهاجرت کمی متفاوت است، به این مفهوم که هر فردی به کشور خارجی مهاجرت می‌کند و به طور موقت در آن کشور ساکن می شود، حق اقامت دائم به او تعلق نمی گیرد؛ برای اقامت دائم باید از یک سری مراحل عبور کرد.

 قوانین کلی که در بیشتر کشورها مشترک است این است که فرد متقاضی اقامت در یک کشور اگر به به مدت زمان ۵ سال در کشور اقامت داشته باشد و از کشور خارج نشود، پس از پنج سال می تواند اقامت دائم آن کشور را دریافت کند. این دستورالعمل در حال حاضر در کشورهای اروپایی، کشور استرالیا، نیوزلند و سایر کشورها اِعمال می شود. اگر فردی که در مدت زمان اقامت موقت به سر می برد هر گونه خطا یا تخلف از قوانین انجام دهد اقامت او لغو خواهد شد. شرایط اخذ اقامت در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و قطعاً پرداختن به هر یک از آنها از حوصله این بحث خارج می باشد. اقامت کوتاه مدت از طریق دریافت ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و همچنین ویزای فرصت مطالعاتی برای تمام کشورها وجود دارد؛ به این مفهوم که افراد با اهداف مختلف، ویزای کوتاه مدت و اقامت کوتاه مدت دریافت می کنند و در یک دوره معین از اقامت شرایط اقامت کوتاه مدت در کشور مورد نظر خود استفاده می کنند.

 اقامت کوتاه مدت از طریق یافتن یک فرصت کاری در یک کشور عبارت است از این که یک فرد بتواند در مدت سه ماهه یا شش ماهه یک شغل ایده آل برای خود پیدا کرده و سپس مشغول به کار شود. اگر فرد در طول مدت قرارداد کاری بتواند اعتبار لازم را کسب کند، درخواست او برای اقامت موقت پذیرفته خواهد شد. این فرد می‌تواند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزای همراه کند. پس از مدت زمان مشخص، اقامت این فرد به اقامت دائمی مبدل خواهد شد.

اخذ پاسپورت

گذرنامه یا پاسپورت یک مدرک معتبر است که به افراد اجازه می دهد از یک کشور به کشور دیگر سفر کنند. برای مسافرت به کشورهای خارجی علاوه بر پاسپورت نیاز به دریافت ویزا نیز می باشد. گذرنامه یا پاسپورت به منزله یک مدرک هویتی برای شناسایی افراد در هنگام خروج از مرزها می باشد. برای اخذ پاسپورت به ساده ترین روش می توان اقدام کرد. کافی است به دفاتر و موسسات صدور پاسپورت یا دفاتر پلیس +۱۰ در شهر مراجعه کرده و مدارک لازم را آماده کنید. برای صدور پاسپورت شما، یک هزینه مشخص در نظر گرفته می شود. لازم است تذکر دهیم که تمام مراحل اخذ از ابتدا تا انتها باید با حضور خود فرد متقاضی انجام گیرد. برخی از موسسات هزینه‌های صدور پاسپورت را به صورت صدور فیش و پرداخت در بانک انجام می‌دهند و برخی از مراکز نیز امکان پرداخت هزینه ها از طریق دستگاه خودپرداز وجود دارد

**مدارک لازم برای پاسپورت

 • بانوان و آقایان برای دریافت پاسپورت به مدارک زیر نیاز دارند:
  اصل کارت ملی و شناسنامه به همراه کپی آنها
  ارائه آخرین نسخه پاسپورت متقاضی (برای افرادی که پاسپورت خود را تمدید کرده اند)
 • یک قطعه عکس 4×6 تمام رخ، با زمینه سفید (عکس های ارسالی برای صدور پاسپورت باید در 6 ماه اخیر، ثبت شده باشند – عکس آقایان باید با لباس روشن و زمینه سفید گرفته شده باشد – آقایان نباید عینک، کلاه یا موی مصنوعی داشته باشند – خانم ها باید حجاب کامل را رعایت کرده باشند – زمینه تصویر خانم ها باید روشن باشد – خانم ها نباید آرایش غلیظ داشته باشند – تصویر خانم ها باید با مقنعه و به دور از هر گونه زیورآلات باشد.)
 • اجازه قانونی و محضری از پدر یا قیم برای صدور پاسپورت برای افراد با سن کمتر از 18 سال
 • افرادی که بالاتر از 15 سال دارند باید شناسنامه عکس دار به دفتر +10 ارائه دهند.
 • صدور پاسپورت برای دانش آموزان با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکس دار انجام خواهد شد.
 • بازنشستگان نظامی باید گواهی بازنشستگی و کپی کارت مخصوص خود را ارائه دهند.
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت و یا مدرک معافیت از خدمت برای صدور پاسپورت آقایان

برخی از قوانین که در مورد پاسپورت و گذرنامه باید از آنها اطلاع داشته باشید

 همواره به یاد داشته باشید که پاسپورت یکی از مدارک هویتی و مدرک رسمی شناسایی شما برای خروج از کشور محسوب می‌شود و همین دلیل پاسپورت ها برای هر فرد به صورت جداگانه صادر می‌شوند. حتی کودکان نیز باید یک گذرنامه مجزا داشته باشند. مراحل صدور پاسپورت برای افراد حدود ۱۰ روز طول می کشد و مدرک درخواست شده توسط پست به آدرس پستی متقاضی ارسال می گردد. به خاطر داشته باشید هنگام خروج از مرزها و استفاده از پاسپورت، گذرنامه شما باید حداقل ۶ تا ۷ ماه اعتبار داشته باشد. اگر قصد مهاجرت به کشور خارجی یا گردش و تفریح را دارید و یا قصد دارید از سایر روش های مهاجرتی استفاده کنید باید به شما بگوییم که هر ساله قوانین مهاجرتی و گردشگری به کشورهای مختلف تغییر می کند بنابراین سه تا پنج ماه قبل از اینکه برای سفر اقدام کنید از تمام جزئیات سفر در مورد مدارک مورد نیاز و قوانین اطلاع پیدا کنید.

لیست سفارات کشورهای مختلف در ایران

  سفارت جمهوری آذربایجان

  سفارت اتحاد جماهیر شوروی

  سفارت افغانستان 

  سفارت ارمنستان

  سفارت اردن 

  سفارت ازبکستان 

  سفارت امارات متحده عربی 

کنسولگری در شهر بندرعباس

  سفارت اندونزی

  سفارت بحرین 

  سفارت میانمار 

 سفارت برونئی 

  سفارت بنگلادش 

  سفارت بوتان 

 سفارت پاکستان 

 سفارت تاجیکستان 

  سفارت تایلند 

  سفارت ترکمنستان 

  سفارت ترکیه 

 سفارت چین 

  سفارت روسیه 

 سفارت ژاپن 

  سفارت سری‌لانکا

  سفارت سنگاپور 

  سفارت سوریه 

 عراق 

  سفارت عربستان سعودی 

  سفارت عمان 

  سفارت فلسطین 

  سفارت فیلیپین 

 سفارت قبرس 

  سفارت قرقیزستان

 سفارت قزاقستان 

  سفارت قطر 

  سفارت کامبوج 

  سفارت کره شمالی 

  سفارت کره جنوبی 

  سفارت کویت 

  سفارت گرجستان 

  سفارت لائوس 

  سفارت لبنان 

  سفارت مالدیو 

 سفارت مالزی 

 سفارت مغولستان 

  سفارت نپال 

  سفارت ویتنام 

  سفارت هند 

 سفارت یمن 

 

 سفارت  الجزایر 

  سفارت  آنگولا 

  سفارت  بنین 

  سفارت  بوتسوانا 

  سفارت  بورکینافاسو 

  سفارت  بوروندی 

  سفارت  کامرون 

  سفارت  کیپ ورد 

  سفارت  جمهوری آفریقای مرکزی 

  سفارت  چاد 

  سفارت  جمهوری کنگو 

  سفارت  ساحل عاج 

  سفارت  مصر 

  سفارت  گینه استوایی 

  سفارت  اریتره 

  سفارت  اتیوپی 

 سفارت  گابن 

  سفارت  گامبیا 

  سفارت  غنا 

  سفارت  گینه 

  سفارت  گینه بیسائو 

 سفارت  لیبریا 

  سفارت  لیبی 

  سفارت  مالاوی 

  سفارت  مالی 

  سفارت  موریتانی 

  سفارت  موریس 

  سفارت  مراکش 

  سفارت  موزامبیک 

  سفارت  نامیبیا

  سفارت  نیجر 

  سفارت  نیجریه 

  سفارت  رواندا 

  سفارت  سنگال 

  سفارت  سیرالئون 

  سفارت  سومالی 

  سفارت  آفریقای جنوبی 

  سفارت  سودان جنوبی 

  سفارت  سوازیلند 

  سفارت  توگو 

  سفارت  تانزانیا 

  سفارت اوگاندا 

  سفارت  زامبیا 

  سفارت  زیمبابوه

  سفارت  باهاما 

  سفارت  باربادوس 

  سفارت  بلیز 

  سفارت  کاستاریکا 

  سفارت  کوبا 

  سفارت  دومینیکا 

  سفارت  جمهوری دومینیکن 

  سفارت  السالوادور 

  سفارت  گرنادا 

  سفارت  گواتمالا 

  سفارت هائیتی 

  سفارت هندوراس 

 سفارت جامائیکا 

  سفارت  مکزیک 

  سفارت  نیکاراگوئه 

  سفارت  پاناما 

  سفارت  ترینیداد و توباگو 

  سفارت  آرژانتین

  سفارت  بولیوی

  سفارت  برزیل

  سفارت  شیلی

 سفارت  کلمبیا

  سفارت  اکوادور

  سفارت  گویان

 سفارت  پاناما

  سفارت  پاراگوئه

  سفارت  پرو 

 سفارت  سورینام

 سفارت اروگوئه

  سفارت  ونزوئلا

  سفارت بریتانیا

  سفارت روسیه

  سفارت آلبانی

  سفارت آندورا

  سفارت ارمنستان

  سفارت اتریش

  سفارت جمهوری آذربایجان 

  سفارت بلاروس

  سفارت بلژیک

  سفارت بوسنی و هرزگوین 

  سفارت بلغارستان

 سفارت کرواسی

 سفارت قبرس

  سفارت جمهوری چک

  سفارت دانمارک

  سفارت استونی

  سفارت فنلاند

  سفارت فرانسه

  سفارت گرجستان

  سفارت آلمان

  سفارت یونان

  سفارت مجارستان

 سفارت ایسلند

  سفارت جمهوری ایرلند 

  سفارت ایتالیا

  سفارت اسپانیا

  سفارت قزاقستان

  سفارت لتونی

 سفارت لیختن‌اشتاین

 سفارت لیتوانی

 لوکزامبورگ

  سفارت جمهوری مقدونیه 

  سفارت مالت

  سفارت مولداوی

 سفارت موناکو

 سفارت مونته‌نگرو

  سفارت هلند

 سفارت نروژ 

  سفارت لهستان

  سفارت پرتغال

 سفارت رومانی

  سفارت یوگسلاوی

  سفارت سان مارینو

 صربستان

  سفارت اسلواکی

  سفارت اسلوونی

  سفارت اسپانیا

  سفارت سوئد

  سفارت سوئیس

 سفارت چکسلواکی

  سفارت اوکراین

  سفارت واتیکان

  سفارت استرالیا

 سفارت فیجی

  سفارت اندونزی

  سفارت کیریباتی

 سفارت نائورو

  سفارت نیوزیلند

  سفارت پالائو

  سفارت گینه نو

  سفارت ساموآ

  سفارت جزایر سلیمان 

  سفارت تونگا

  سفارت تووالو

  سفارت وانواتو

 

 

نام کشور

نشانی سفارتخانه در تهران

جمهوری آذربایجان

خیابان اقدسیه -شماره ۱۰

آرژانتین

میدان آرژانتین -شماره ۷ -ساختمان ال ایتالیا

آفریقای جنوبی

میدان تجریش- خ ولیعصر -خ یکتا شماره ۵

آلمان

خیابان فردوسی- روبروی بانک مرکزی- شماره ۳۲۴

اتریش

میدان آفریقا- شماره ۷۸ -طبقه سوم

اتیوپی

خیابان دارآباد -نرسیده به کاشانک -شماره ۳۸

اردن

شهرک قدس

ارمنستان

خیابان جمهوری اسلامی- خیابان رازی -خیابان استاد شهریار شماره ۱

اروگوئه

بزرگراه آفریقا- خیابان شهید عاطفی شرقی- کوچه شبنم- شماره ۴۵

ازبکستان

خیابان پاسداران -بالاتر از تقاطع فرمانیه -خیابان بوستان- کوی نسترن

اسپانیا

خیابان قائم مقام فراهانی -خیابان آزادگان -شماره ۱۴

استرالیا

خیابان خالد اسلامبولی -خیابان بیست و سوم شماره ۱۳

اسلواکی

بزرگراه آفریقا- خیابان بابک مرکزی- شماره ۲۴

اسلوونی

خیابان خالد اسلامبولی- خیابان هفتم -شماره ۱۰

افغانستان

خیابان دکتر بهشتی- خیابان پاکستان- کوچه چهارم

اوکراین

خیابان ونک -شماره ۱۰۱

امارات متحده عربی

خیابان ولیعصر- خیابان شهید دستگردی- شماره ۳۳۵

اندونزی

خیابان قائم مقام فراهانی -شماره ۲۱۰

انگلستان

خیابان فردوسی -شماره ۱۴۳

ایتالیا

خیابان نوفل لوشاتو -شماره ۸۱

جمهوری ایرلند

بلوار میرداماد -خیابان رازان شمالی- شماره ۸

بحرین

خیابان خالد اسلامبولی- خیابان سی و یکم -شماره ۱۶

برزیل

میدان ونک -خیابان ونک -شماره ۵۸

برونئی دارالسلام

خیابان ولیعصر -خیابان دستگردی- شماره ۳۱۸

بلژیک

خیابان شهید فیاض بخش- خیابان شبدیز -کوچه بابک- شماره ۳

بلغارستان

خیابان ولیعصر -خیابان شهید عباسپور- خیابان نظامی گنجوی- شماره ۸۲

بنگلادش

خیابان قندی -خیابان پنجم -ساختمان شماره ۱۴

بوسنی و هرزگوین

خیابان دکتر بهشتی -خیابان حرم -شماره ۱۷

بورکینافاسو

بزرگراه آفریقا- خیابان تابان غربی -شماره ۲۵

پاکستان

خیابان دکتر فاطمی- خیابان احمد اعتماد زاده- بلوک شماره ۱

پرتغال

خیابان ولیعصر- خیابان شهید عباسپور -خیابان نظامی گنجوی- شماره ۴۰

تایلند

خیابان بهارستان- پارک امین الدوله- شماره ۴

ترکمنستان

خیابان پاسداران -خیابان گلستان- پنجم شماره ۹

ترکیه

خیابان فردوسی- شماره ۳۱۴

تونس

بزرگراه آفریقا -خیابان نور -شماره ۷۳

جمهوری چک

خیابان میرزای شیرازی -کوچه علی میرزا حسنی شماره ۱۵

چین

خیابان پاسداران- نگارستان هفتم شماره ۱۳

دانمارک

خیابان دکتر علی شریعتی –الهیه- خیابان دشتی شماره ۱۸

روسیه

خیابان نوفل لوشاتو- شماره ۳۹

رومانی

خیابان فخرآباد -شماره ۱۲

ژاپن

خیابان احمد قیصر- خیابان پنجم

سری‌لانکا

بزرگراه آفریقا -خیابان آرش- شماره ۶

سنگال

خیابان ولیعصر -خیابان قبادیان- شماره ۴۸/۲

سوئد

خیابان پاسداران

سوئیس

خیابان الهیه -خیابان بوستان -شماره ۱۳/۱

سوریه

بزرگراه آفریقا -خیابان ایرج- شماره ۱۹

سودان

بزرگراه آفریقا- خیابان اسفندیار- شماره ۱۶

سومالی

خیابان دکتر شریعتی- خیابان سهیل- شماره ۲۰

جمهوری دموکراتیک صحرای غربی

بلوار میردامادمیدان مادر- خیابان شاه نظری- بن بست آذرکان- شماره ۲

عراق

خیابان ولیعصر نرسیده به میدان ولیعصر- جنب وزارت بازرگانی

عربستان سعودی

بزرگراه آفریقا- بلوار صبا- شماره ۱۰

عمان

بزرگراه آفریقا -خیابان تندیس- شماره ۱۰

فرانسه

خیابان نوفل لوشاتو -شماره ۸۵

فلسطین

خیابان فلسطین- شماره ۱۴۵

فنلاند

خیابان ولیعصر- پایین تر از میدان ونک- خیابان نیلو

فیلیپین

بزرگراه آفریقا- خیابان گل آذین- شماره ۲۴

قبرس

خیابان شهید فلاحی- خیابان کاوه -پرزین شماره ۳۹

قزاقستان

 خیابان هدایت- شماره ۴

قطر

بزرگراه آفریقا خیابان گل آذین شماره ۴

کانادا

خیابان استاد مطهری -خیابان شهید سرافراز شماره ۵۷

کرواسی

خیابان پاسداران -خیابان بهستان یکم شماره ۲۵

کره جنوبی

خیابان احمد قصیر- شماره ۳۷

کره شمالی

بزرگراه آفریقا- خیابان شهید دستگردی- شماره ۳۴۹

کویت

بزرگراه آفریقا -خیابان مهیار شماره ۱۵

کلمبیا

خیابان دروس خیابان- هدایت خیابان فریار شماره ۵

کنیا

بزرگراه آفریقا -خیابان هرمز ستاری -شماره ۶۰

کوبا

بزرگراه آفریقا- خیابان شهید عاطفی شرقی -بن بست شبنم شماره ۲۱

گرجستان

خیابان لواسانی

لبنان

خیابان شهید سپهبد قرنی- خیابان شهید کلانتری -شماره ۳۱

لهستان

بزرگراه آفریقا -خیابان شهید یزدان پناه- شماره ۳

لیبی

خیابان استاد مطهری- نرسیده به خیابان شهید مفتح -شماره ۱۶۳

مالزی

خیابان ولیعصر - محمودیه -خیابان شهید مرتضی فیاضی شماره ۲۲

مجارستان

بزرگراه آفریقا- بلوار آرش -شماره ۱۶

مصر (دفتر حفاظت منافع)

بزرگراه آفریقا- خیابان اسفندیار -شماره ۷۰

مراکش

بزرگراه آفریقا- خیابان ارمغان شرقی -شماره ۴۷

مکزیک

بزرگراه آفریقا- خ شهید عاطفی- کوچه شبنم شماره ۲۴

نروژ

خیابان پاسداران- خیابان کوهستان هشتم -شماره ۴۱۲

نیجریه

خیابان شهید خالد اسلامبولی -خیابان سی و یکم- شماره ۹

نیوزیلند

خیابان مطهری -کوچه میرزا حسنی- شماره ۲۹

واتیکان

خیابان نوفل لوشاتو- نبش چهارراه رازی شماره۹۷

ونزوئلا

خیابان احمد قصیر- خیابان نهم -شماره ۳۱

هند

خیابان دکتر بهشتی- خیابان میرعماد -خیابان نهم- شماره ۴۶

هلند

خیابان استاد مطهری -خیابان سربداران- کوچه جهانسوز- شماره ۶

یمن

بزرگراه آفریقا بلوار- گلستان -خیابان گیتی- شماره ۱۵

یوگسلاوی

خیابان ولیعصر -خیابان شهید امیر فیاضی- کوچه امیر تیمور- شماره ۱۲

یونان

بزرگراه آفریقا- خیابان اسفندیار- شماره ۴۳

 

مطالب مرتبط