خرید ملک در یونان

یونان کشوری آفتابی است که از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند و املاک در آنجا ارزان است. خط ساحلی یونان 17000 کیلومتر – چهار برابر طولانی‌تر از اسپانیا است – که همه از آب‌های مدیترانه محاصره‌شده‌اند، بنابراین فضای زیادی برای شما وجود دارد. بحران اقتصادی ممکن است شدید باشد، اما امروزه درواقع تعداد توریست‌ها افزایش‌یافته و به رکورد جدید 26 میلیون در سال 2015 رسیده است. مهم‌تر از همه، چیزی که بسیاری از ما ابتدا در مورد یونان متوجه آن می‌شویم، دوستی مردم آن است و آن‌ها خون گرم و مهمان‌پذیرند. در این مقاله صفر تا صد خرید ملک در یونان بررسی شده است.

مقدمه

یونان در چند سال گذشته نه‌تنها به دلیل داشتن زیبایی طبیعی، آب‌وهوای معتدل و موقعیت جغرافیایی، بلکه به دلیل افت قابل‌توجه در قیمت‌ها به دنبال بحران مالی که پس از سال 2010 به وجود آمد، به یک مقصد سرمایه‌گذاری مطلوب تبدیل‌شده است. سرمایه‌گذاران از سراسر جهان اکنون به یونان به‌عنوان مقصد جدید سرمایه‌گذاری “داغ” نگاه می‌کنند و برای بهره‌مندی از فراوانی املاک و مستغلات باکیفیت و با قیمت‌های ارزان‌قیمت تلاش می‌کنند. بسیاری به‌عنوان کاربران نهایی و سایر افراد با هدف اجازه خرید می‌کنند.

یونان یک کشور عضو اتحادیه اروپا است که بر اساس قانون اداره می‌شود. این کشور همچنین عضو منطقه یورو است و از تمام مزایایی که ناشی از تقسیم ارز مشترک بدون خطر کاهش ارزش و یا نوسانات تورم است بهره‌مند می‌شود. قوانین مربوط به تملک و مالکیت املاک و مستغلات توسط قانون اساسی یونان و قانون مدنی تهیه‌شده است.

درباره خرید ملک در یونان

با نگاهی به “بحران یونان” و وضعیت فعلی پناهندگان، ممکن است از خود بپرسید، آیا یونان مکانی امن برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است؟ خوب، یونان علاوه بر اینکه یک کشور مدرن و دموکراتیک اروپایی است، یونان کشوری است که سنت بسیار محکمی در قبال دارایی خود دارد. بیش از 80 درصد یونانیان خانه‌های خود را دارند. آن‌ها برخلاف بسیاری از دیگر اقوام بالکان در دوران کمونیسم، هرگز از خواص خود محروم نشدند. قانون اساسی یونان، دادگاه‌ها و مقامات به‌طور کامل حقوق مالکیت را رعایت می‌کنند – که یونان را به مکانی بسیار امن برای سرمایه‌گذاری در املاک تبدیل می‌کند.

هنگام خرید در یونان، به این فکر کنید که چه موقع و چگونه از ملک خود استفاده خواهید کرد. تقاضای خرید ملک در جزایر یونان تفاوت زیادی وجود دارد. یونان از توسعه بیش‌ازحد که کشورهای دیگر را می‌بلعد، فرار کرده است. اگرچه تحولات مدرن نیز در این کشور دیده می‌شود تا حدودی که سلیقه و خواسته‌ی شما را برآورد کند.

هیچ‌کس نیازی به قانع کردن سبک زندگی اغواکننده یونان، سواحل باورنکردنی و روستاهای خیره‌کننده ندارد، بنابراین جای تعجب نیست که چرا بسیاری از مردم در سراسر جهان رویای داشتن املاک در اژه را در سر می‌پرورانند. در اینجا دلایل اصلی وجود دارد که چرا در حال حاضر ممکن است زمان مناسبی برای بهره‌برداری از خانه یونانی دیدنی شما باشد!

بر اساس گزارشی که توسط کارگزاران ملک ترانیو منتشر شد، یونان به یک مقصد بسیار محبوب برای خریداران خارجی تبدیل‌شده است و اکنون بهترین زمان برای هرکسی است که مایل به خرید ملک در این کشور باشد.

 چارچوب قانونی خرید ملک در یونان

الف – حقوق در املاک و مستغلات

صاحبان املاک و مستغلات در یونان ممکن است دارای حقوق متفاوتی باشند.

 • مالکیت کامل (مطلق یا مشترک)
 • مالکیت برهنه (مطلق یا مشترک)
 • غصب (مطلق یا مشترک)

ضروری است که خریدار تعیین کند که حق انتقال فروشنده در هر معامله است تا اطمینان حاصل شود که ارزش املاک و مستغلات در حقوقی که همراه با فروش منعکس می‌شود، باشد.

ب – تملک املاک و مستغلات در یونان

روش‌های مختلفی برای دستیابی به املاک و مستغلات در یونان وجود دارد. برای سرمایه‌گذاران، این‌ها عمدتاً مربوط به دو مورد زیر است:

 • تملک با قرارداد: خریدار و فروشنده در جلوی دفتر اسناد رسمی ظاهر می‌شوند و عملی را امضا می‌کنند که متعاقباً در محل ثبت محل کار یا زمین ثبت می‌شود.
 • تملک دارایی از طریق حراج عمومی: از سال 2017، دولت یونان حراج‌های الکترونیکی را انجام داده است. یونانیان و بیگانگان (اعم از اشخاص حقیقی یا اشخاص حقوقی) می‌توانند به‌صورت آنلاین مشترک شوند. این روش برای عموم آزاد است و خواص ارائه‌شده از طریق یک ژورنال هفتگی به‌راحتی قابل‌دسترسی است.

سرمایه‌گذاری در املاک یونان

طبق نظرسنجی سال 2017 توسط شرکت مشاوره NAI Hellas، با 52 متخصص بازار بین‌المللی سرمایه‌گذاری، 48٪ از پاسخ‌دهندگان چشم‌انداز سرمایه‌گذاری در بازار املاک یونان در پنج سال آینده را “خوب” یا “عالی” می‌دانند. از عوامل سرمایه‌گذاری در بخش املاک یونان می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 1. ویزای طلایی: یونان برای کسانی که ملکی با بیش از 250،000 یورو در یونان می‌خرند، اجازه اقامت اعطا می‌کند – این ارزان‌ترین برنامه برای دریافت اجازه اقامت در اتحادیه اروپا است.
 2. تکثیر ورود توریست‌های خارجی: بر اساس اعلام بانک یونان، بیش از 30 میلیون مسافر خارج از کشور در سال 2017 از این کشور بازدید کردند و بیش از 32 میلیون مسافر تا پایان سال 2018 به این کشور وارد شدند و یونان را به یک مقصد تعطیلات بسیار محبوب تبدیل کردند.
 3. کم‌هزینه: تاکنون هزینه ملک در هر مترمربع در یونان کمتر از سایر پایتخت‌های اروپایی است. اکنون بازار در انتهای چرخه خود قرار دارد، اما شروع به رشد می‌کند.
 4. تغییرات مثبت در اقتصاد: تولید ناخالص داخلی یونان برای سه‌ماهه متوالی در حال رشد است. در ماه اوت 2018، یونان با موفقیت سومین برنامه کمک‌های مالی را به پایان رساند.

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات یونان

قوانین یونان اجازه می‌دهد تا بیگانگان در اکثر مناطق یونان از املاک برخوردار شوند. محدودیت‌هایی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که مایل به خرید در مناطق مرزی هستند (جزایر اژه شرقی، جزایر دودکان، مناطق شمال یونان، کرت، رودس) اعمال می‌شود. شهروندان غیر اتحادیه اروپا که مایل به خرید ملک یا اجاره آن برای مدت بیش از شش سال در مناطق مرزی هستند، باید به مقامات مراجعه کنند.

روش خرید ملک در یونان سریع و ساده است. این قانون سه متخصص حقوقی را درگیر می‌کند: یک وکیل، برای تحقیق در مورد املاک، یک دفتر اسناد رسمی برای ترسیم قرارداد و یک ثبت‌کننده برای ثبت رسمی آن به دفتر وام مسکن محلی.

کلیه عناوین املاک در یونان بر اساس ترتیب حروف الفبای نام صاحبان در دفاتر رهنی هر شهرداری نگهداری می‌شود.

مالیات نقل و انتقالات عمومی در حال حاضر 8-10٪ است. علاوه بر این، مالیات بر ارزش‌افزوده یونان (23٪) با خرید خانه‌های تازه ساخته‌شده پرداخت می‌شود.

مالیات املاک ایالتی سالانه با نرخ 2 الی 2 درجه در روز بر دارایی‌های متعلق – به‌استثنای زمین‌های ساختمانی خارج از برنامه – وجود دارد. همچنین صاحبان مجبورند مبلغ سالانه محلی شهرداری را تا 35/35 درجه در روز بپردازند – که عمدتاً از طریق قبض‌های برق جمع می‌شود. کل هزینه‌های معاملات در یونان زیاد است.

هزینه‌های انتقال سند املاک

مالیات انتقال 3.09٪ – 24٪ خریدار پرداخت می‌کند.

هزینه ثبت‌نام 0.48٪ – 0.68٪ خریدار پرداخت می‌کند.

هزینه اسناد رسمی 0.8٪ – 1٪ (+ 24٪ مالیات بر ارزش‌افزوده) خریدار پرداخت می‌کند.

هزینه‌های حقوقی 1٪ – 2٪ خریدار پرداخت می‌کند.

هزینه نمایندگی املاک و مستغلات 1٪ – 2٪ فروشنده پرداخت می‌کند.

1٪ – 2٪ خریدار پرداخت می‌کند.

 • کل هزینه‌های پرداخت‌شده توسط خریدار: 7.04٪ – 30.88٪
 • کل هزینه‌های پرداخت‌شده توسط فروشنده: 1.24٪ – 2.48٪

روند خرید ملک در یونان

اتباع اتحادیه اروپا می‌توانند آزادانه املاک را در یونان خریداری کنند، درحالی‌که محدودیت‌های کمی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا وجود دارد. خریدار بالقوه باید یک حساب بانکی یونان را باز کند و تمام وجوه موردنیاز برای خرید (قیمت ملک، هزینه دفتر اسناد رسمی، هزینه ثبت‌نام و غیره) را منتقل کند تا مطابق قانون مالیات یونان باشد یا در غیر این صورت واردات بازیگران را از طریق یونان انجام دهد. اداره گمرک به دست آوردن املاک در نزدیکی پایگاه‌های نظامی، مرزهای ملی – عمدتاً به دلایل امنیتی، به‌ویژه کشورهای نزدیک به ترکیه – و در برخی از جزایر نیاز به مجوز ویژه از شورای محلی دارد. چنین مجوزی به اتباع غیر اتحادیه اروپا اعطا نمی‌شود.

مراحل دستیابی به املاک و مستغلات در یونان

 1. پس از انتخاب ملک، خریدار برای انجام کلیه تحقیقات قانونی لازم یک وکیل تعیین می‌کند. جستجوی عنوان در ثبت زمین انجام می‌گیرد و تضمین می‌کند كه دارایی موردنظر واقعاً به فروشنده تعلق دارد و اینكه از هرگونه مشكلات (مانند وام‌ها، سلب حق بیمه و غیره) مشخص است. وکالت همچنین مناسب بودن دارایی را بررسی می‌کند و اگر این در محلی باشد که ممنوعیت یا محدودیت در آن اعمال شود.
 2. صدور شماره مالیاتی. این درخواست یونان است که هر شخص متعامل (شخص حقیقی یا حقوقی) قبل از دستیابی به املاک و مستغلات، شماره مالیات منحصربه‌فرد خود را داشته باشد.
 3. بررسی فنی اموال. این مرحله اجباری نیست، اما بسیار توصیه می‌شود زیرا ممکن است برنامه‌ریزی یا مسائل ساختاری رخ دهد که باعث فروش نامناسب یا سرمایه‌گذاری ضعیف شود.

4- پرداخت عوارض تمبر (مالیات نقل و انتقال). در حال حاضر در 3٪ از ارزش معاملات مؤثر است.

5- تکمیل قرارداد خرید قبل از دفتر اسناد رسمی. خریدار عنوان عمل را دریافت می‌کند که اولین قدم برای مالکیت ملک است.

 1. ثبت عنوان در ثبت محلی اراضی صورت می‌گیرد و اثبات مطلق مالکیت است
 2. ثبت املاک به‌صورت آنلاین در سازمان امور مالیاتی.

صورتحساب خرید ملک در یونان

الف) تملک املاک و مستغلات در یونان مشمول مالیات سالانه (ENFIA) است که بر اساس ارزش هر ملک و در ارتباط باارزش کل دارایی که ممکن است در سبد آن‌ها داشته باشد محاسبه می‌شود. در حال حاضر مالیات سالانه در 5 قسط قابل پرداخت است و در کلیه انواع دارایی‌های املاک و مستغلات – از جمله موارد مربوط به حقوق مربوط به املاک (همان‌طور که در بالا ذکر شد) قابل‌اجرا است. این نوع مالیات هم برای اشخاص حقیقی و هم برای اشخاص حقوقی بدون در نظر گرفتن اینکه ساکن هستند و یا دارای کرسی ثبت‌شده در یونان هستند اعمال می‌شود.

ب- درآمد مبتنی بر دارایی (اجاره کوتاه‌مدت یا بلند مدت، اجاره Airbnb، اجاره‌های بلند مدت و غیره) مشمول مالیات می‌شود. اشخاص حقیقی که از درآمد اجاره بهره‌مند می‌شوند با نرخ‌های مختلف مالیات می‌شوند (آستانه‌ها بسته به میزان درآمد تولیدشده وجود دارد). اشخاص حقوقی که دارایی‌های املاک و مستغلات را دارند متفاوت ازآنجایی‌که درآمد اجاره به‌عنوان درآمد در نظر گرفته می‌شود و تحت 29 درصد مالیات شرکت‌ها قرار می‌گیرند.

 پارامترهای مهم برای اولویت در نظر گرفتن حق‌الزحمه

مانند هر کشور دیگری، محدودیت‌های خاصی برای سرمایه‌گذاران که در یونان املاک خریداری می‌کنند اعمال می‌شود:

 •  تملك در مناطق جنگلی: منوط به قانون اساسی یونان، كاربری اراضی در مناطقی كه جنگل محسوب می‌شوند قابل‌تغییر نیست.
 • تملک املاک و مستغلات در مناطق نزدیک به مرز: پیش‌نیازهای خاصی برای تملک در مناطقی نزدیک مرزها وجود دارد. در این مناطق، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با دریافت مجوز ویژه با تأیید وزیران مشترک، املاک و مستغلات را به دست آورند. یک لیست در دسترس عموم چنین مناطقی را مشخص می‌کند محدودیت‌های سختگیرانه اعمال می‌شود و سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید تحقیقات کاملی در مورد این گونه توطئه‌ها انجام دهند.
 • مواردی که در خارج از منطقه بندی شهری قرار دارند: باید به توطئه‌هایی که در خارج از مناطق شهری یا مسکونی قرار دارند توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا غالباً با توجه به ظرفیت توسعه‌ای که ارائه می‌دهند محدودیت‌هایی دارند و در اکثر موارد توطئه‌ها در بخش‌های کوچک‌تر قابل تقسیم نیست.
 • اکتساب در خط ساحلی: توسعه املاک و مستغلات که در نزدیکی ساحل قرار دارند ممکن است تحت شرایط بسیار مشخصی که توسط دولت تعیین‌شده ممنوع یا مجاز باشد.
 • اکتساب در مناطقی که آثار باستانی در آن قرار دارند: ممکن است توسعه در مناطقی که بناهای تاریخی در آن واقع‌شده‌اند، تحت شرایط بسیار خاص ممنوع یا مجاز شوند. در بیشتر موارد، مجوز ویژه توسط مدیر صالح وزارت فرهنگ لازم است.
 •  اکتساب در مناطقی از زیبایی طبیعی برجسته (Natura) یا تحت نظارت ویژه حفاظت از محیط‌زیست. هر دو کسب و توسعه املاک و مستغلات در چنین مناطقی به دلیل محدودیت‌هایی که ممکن است اعمال شود توسط وزارت محیط‌زیست مسدود شود.

چگونگی خرید ملک در یونان

واردات وجوه برای خرید املاک و مستغلات نیاز به مستندسازی دارد و نیاز به مجوز بانک یونان دارد. همچنین باید یک شماره ثبت مالیاتی را از سرویس درآمد داخلی تهیه کنید. اگر شما یک زوج متأهل هستید که قصد خرید مشترک ملک را دارید، باید هرکدام یکی را به دست آورید.

اولین قدم برای خرید ملک در یونان، استخدام وکیل املاک و مستغلات است. او وظیفه انجام دقت و اطمینان از حفظ منافع شما در معامله را بر عهده خواهد داشت.

پس از انتخاب ملک، به فروشنده پیشنهاد دهید. در صورت پذیرش، وكیل شما توافقنامه خرید اولیه را ترسیم می‌کند. هر دو طرف امضا می‌کنند و شما باید 10٪ واریز کنید تا ملک را رزرو کنید. جستجوی عنوان به شرح زیر است. وکالت شما باید بررسی کند که آیا اتهامات مربوط به این ملک وجود دارد یا خیر، اگر ساخت‌وساز از مقررات برنامه‌ریزی دولت پیروی کرده است و کلیه مالیات‌های پرداخت‌شده توسط فروشنده پرداخت‌شده است. این امر می‌تواند در ثبت رهن انجام شود. هنگامی‌که نتایج به دست شما می‌رسد، به حل‌وفصل مانده و وظایف لازم دولت بروید

فروش املاک و مستغلات یونان معمولاً چهار تا شش هفته طول می‌کشد. شما باید نسخه‌هایی از مشخصات و ویژگی‌های ملک در یک دفترچه را از فروشنده دریافت کنید. وظیفه شما این است که یک دفتر اسناد رسمی را برای تهیه قرارداد پیدا کنید. هر دو طرف باید قرارداد حضور را در حضور سردفتر امضا كنند كه معامله را در سوابق عمومی تأیید و ثبت كند. این امر مستلزم ارائه گذرنامه معتبر، شماره ثبت مالیات و مجوز ویژه برای خرید (در صورت لزوم) است.

مرحله آخر شامل ارسال نسخه‌های سند و انتقال گواهی‌نامه به رجیستری وام برای تغییر مالکیت املاک به نام شما است.

هزینه‌های معاملات رفت‌وبرگشت شامل کلیه هزینه‌های خریدوفروش مجدد یک ملک – حق‌الزحمه وکلا، هزینه اسناد رسمی، هزینه ثبت‌نام، مالیات، کارگزاران و غیره است.

هزینه‌های ثبت زمین: انتقال ملک در کاداستر ثبت‌شده است. هزینه‌های ثبت زمین شامل حقوق ثبت، گواهی‌نامه‌ها و وظیفه تمبر است. هزینه ثبت‌نام در حدود 0.48٪ تا 0.68٪ از ارزش ملک است.

هزینه‌های دفتر اسناد رسمی: هزینه دفتر اسناد رسمی در حدود 0.80٪ تا 1٪ از ارزش ملک، به‌علاوه 24٪ مالیات بر ارزش‌افزوده است. توافقنامه فروش و خرید باید معتبر باشد تا معتبر باشد.

جستجوی املاک در یونان

جستجوی املاک در یونان با Rightmoveoverseas.co.uk – بهترین مکان برای جستجوی ملک در یونان و بخشی از Rightmove.co.uk، است. از خرابه‌های باستانی گرفته تا دریاهای درخشان، یونان یک کشور خیره‌کننده و متنوع با دارایی فراوان برای فروش است. چه به دنبال ویلا در سانتورینی و چه آپارتمانی در آتن باشید، محدوده و ملک بسیار خوبی در یونان وجود دارد. Rightmoveoverseas.co.uk بهترین مکان برای یافتن ملک در یونان است.

املاک در کرت

کرت، جنوبی‌ترین جزایر یونان، کرت ازنظر تعداد گردشگری و فروش بین‌المللی املاک، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جزایر یونان است. قدرت بازار گردشگری خریداران خارجی را ترغیب کرده است که با خرید ملک در این جزیره اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. بخش اعظم املاک در کرت نماینده 4000 سال تاریخ این جزیره است و می‌تواند در مناظر زیبا، سواحل خیره‌کننده و در شهرهای ساحلی خالی از سکنه و روستاهایی که هنوز با گردشگری انبوه و توسعه نیاورد و دست‌نخورده هستند، پیدا کنید. برای ویژگی عالی آرام در کرت، شمال غربی جزیره منطقه‌ای از زیبایی‌های برجسته و سبزترین بخش کرت است. پوشش گیاهی سرسبز ساحل را در برمی‌گیرد که در آن زمان پراکنده شدن روستاها و بندرهای ماهیگیری دست‌نخورده به نظر می‌رسد!

املاک در جزایر ایونی

بخش اعظم جزایر ایونی در ساحل غربی یونان پراکنده‌شده‌اند، به‌استثنای Kythira که در ساحل جنوبی Peloponnese قرار دارد. دو مکان مشهور برای املاک در جزایر ایونی املاک در کورفو و املاک در کفالونیا است. درحالی‌که املاک در زاکینتوس و املاک در لفاکادا توسط استراحتگاه‌های تفریحی محبوب احاطه‌شده و املاک در ایتاکا برای کسانی که به دنبال یک جزیره آرام و خالی از سکنه هستند و دست‌نخورده از توریسم انبوه قرار دارد بسیار عالی است. هر جزیره‌ایونی شخصیت و جذابیت خاصی دارد و با توجه به سلیقه‌ای که دارید نیاز املاک متناسب به شما را ارائه می‌دهد. ملک خود را در Kythira رها کنید تا در سواحل زیبای خالی از سکنه خود استراحت کنید یا ردپای ادیسه هومر دنبال کنید تا بتوانید املاک بی‌نظیر خود را در ایتاکا پیدا کنید. املاک در لفاکادا به معنای اقامت دریکی از استراحتگاه‌های تفریحی بادی در اروپا است.

املاک در جزایر اژه

جزایر اژه از Samos، Chios، Lesbos، Limnos، Ikaria و Thassos ساخته‌شده‌اند و تقریباً کوهستانی هستند که مناظر نمایشی کاملاً مناسب برای اکتشاف را ایجاد می‌کنند! گفته می‌شود که املاک در Limnos با بهترین سواحل در جزایر اژه احاطه‌شده است، اما سواحل تاسوس، ساموس و لسبوس نیز کاملاً دیدنی است. این جزایر در مسیر گردشگری به‌خوبی شناخته‌نشده‌اند، بنابراین اکنون می‌تواند زمان ایدئال برای سرمایه‌گذاری در املاک در ساموس، محل تولد فیثاغورس ریاضیدان در اطراف شهر زیبا با میراث جهانی برای بازدید از ویرانه‌های آفرودیت و تونل یوپالینوس باشد. ملک در Chios، برای لذت بردن از آرامش و اصالت جزیره، همراه با چشم‌اندازهای متنوع و زیبا، روستاهای خوب و سواحل بتونی بهترین انتخاب هستند. املاک در لسبوس، جزیره‌ای که به دلیل پیاده‌روی‌های دیدنی کوهستانی مشهور است که در مسیرهای کوهستانی در شمال و جنوب جزیره قدم می‌زند. املاک در Limnos، جایی که شما نیازی به سرمایه‌گذاری به‌دوراز Myrina، پایتخت پر جنب‌وجوش آن، سواحل زیبا – یکی از هر دو طرف وجود دارد! املاک در Ikaria، جزیره‌ای که به خاطر اسکار اسطوره ایکاروس نام‌گذاری شده است، برای استراحت در چشمه‌های حرارتی طبیعی جزایر و شراب قرمز معروف آن ایدئال است. سرمایه‌گذاری در ملک در تاسوس و بازدید از مکان قدیمی بازار رومی، معبد آتنا و آکروپولیس در آگورا، در اطراف شهر باستانی تاسوس سرگردان شوید.

دلایل خرید ملک در یونان

با توجه به اینکه یونان اکنون از آخرین نرخ نهایی مالی خود خارج شده و با کندتر شدن اقتصاد در حال تغییر است، چهار دلیل برجسته مبنی بر نگاه سرمایه‌گذاران خارجی به املاک یونان:

 1. اقامت از طریق خرید ملک

برنامه “اقامت برای سرمایه‌گذاری” یونان بیشترین سود را در اروپا دارد. یونان با “ویزای طلایی” به خارجیانی که حداقل 250،000 یورو دارایی در کشور دارند، صادر می‌کند. اجازه اقامت یونان در هنگام تعدیل هزینه‌های مالیات و ویزاها ارزان‌ترین قیمت در میان باقی کشورهای اروپایی است: برای مقایسه، لتونی اجازه اقامت را برای افرادی که ملک آن‌ها در مجموع 250،000 یورو است صادر می‌کند، اما خریداران باید 5٪ هزینه ملک را پرداخت کنند و آن را افزایش دهند. همچنین حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 262.500 یورو است. خریداران املاک می‌توانند انتظار داشته باشند که هزینه‌های ویزای طلایی را در جاهای دیگر پرداخت کنند: قبرس به حداقل 300،000 یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد. در پرتغال، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 350،000 یورو است. در اسپانیا، 500 هزار یورو است.

بیش از 900 تبعه روسی از زمان آغاز برنامه تاکنون ویزای طلایی یونانی را دریافت کرده‌اند. تنها کشوری که مجوز اقامت بیشتر از روسیه را دریافت می‌کند، چین است و بیش از 2500 دارندگان از این برنامه بهره‌مند می‌شوند.

طبق این برنامه، در صورت تملک سرمایه‌گذار ملک، اجازه اقامت یونان هر 5 سال یک‌بار قابل تمدید است. اعضای خانواده متقاضی اصلی – همسر، والدین، ​​والدین و فرزندان زیر 21 سال نیز واجد شرایط اقامت هستند. دارندگان اجازه اقامت می‌توانند زندگی دائمی در یونان را انتخاب کنند یا درواقع به این کشور سفر نکنند. آن‌ها همچنین می‌توانند بدون ویزا در کل منطقه شینگن سفر کنند.

برنامه یونان محبوبیت رو به رشدی دارد: بر اساس تصدی Enterprise Greece، 33٪ بیشتر “ویزای طلایی” در سال 2017 نسبت به سال 2016 صادر شده است. از ماه مه سال 2018، از زمان راه‌اندازی این برنامه، 2،639 مجوز اقامت برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی صادر شده است.

 1. رونق گردشگری

یونان یکی از پر بازدیدترین کشورها در جهان است. بر اساس داده‌های سازمان جهانگردی جهانی سازمان ملل در سال 2016 (UNWTO)، تعداد گردشگران به‌طور متوسط ​​2: 1 از تعداد ساکنان محلی فراتر رفته است. طبق اعلام بانک یونان، تعداد گردشگران بین‌المللی در این کشور از 16.9 میلیون نفر در سال 2009 به 30.2 میلیون در سال 2017 افزایش‌یافته است؛ و برای قرار دادن این تعداد در یک زمینه آینده، شورای جهانی جهانگردی و جهانگردی (WTTC) پیش‌بینی می‌کند که این تعداد تا سال 2028 به 42.5 میلیون نفر خواهد رسید. بر اساس WTTC، گردشگری 20٪ به تولید ناخالص داخلی یونان کمک می‌کند.

بر اساس تخمین‌های انجام شده توسط شرکت تحقیقاتی بین‌المللی Euromonitor، آتن با رشد تعداد گردشگران بین‌المللی در سال 2017، دارای دومین نرخ رشد در بین تعداد گردشگران است که به 5 میلیون نفر رسیده است – 10 درصد بیشتر از سال 2016. این سازمان پیش‌بینی می‌کند که گردشگران بین‌المللی در آتن تا سال 2025 30٪ به 6.5 میلیون افزایش می‌یابند، درحالی‌که همین رقم برای پاریس تنها 23٪ و تنها 17٪ برای بارسلونا است.

رونق گردشگری آتن خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران املاک است. آپارتمان‌های مرکز شهر تقاضای گردشگری زیادی دارند. طبق اطلاعات سرویس AirDNA که داده‌های Airbnb را پردازش می‌کند، 16000 بازدید کننده در آوریل 2017 اقامت در آتن را رزرو کردند، درحالی‌که در آوریل 2018 این تعداد به 21.600 مستأجر افزایش‌یافته است – افزایش 34 درصدی. در تابستان، متوسط ​​نرخ اجاره 50 یورو در هر شب با میانگین اشغال 70٪ – رقم‌های بسیار خوش‌تیپ برای یک سرمایه‌گذار آینده‌نگر است.

 1. بحران بیش‌ازحد – زمان برای سرمایه‌گذاری-

بحران اقتصادی جهانی 2008 همراه با کسری بودجه یونان منجر به فلج اقتصادی در سطح کشور شد. بااین‌حال، از سال 2010 دولت یونان اقدامات زیادی را برای کاهش بدهی ملی انجام داده و بهبود اقتصادی این کشور را آغاز کرده است. ثمرات این اقدامات در حال حاضر دیده می‌شود: تولید ناخالص داخلی در چهار سه‌ماهه متوالی در سال 2017 رشد داشته است و کمیسیون اروپا در سال 2018 و 2019 2.5٪ رشد را پیش‌بینی کرده بود. آماری که در ماه فوریه منتشر شد، تأییدکننده افزایش قیمت ملک aq / q برای اولین بار در 8 سال است. زمان مناسب برای خرید ملک در ابتدای مرحله بازیابی است که قیمت‌ها در پایین‌ترین سطح خود قرار دارند و آماده رشد هستند.

در اوایل ماه مه 2018، بانک مرکزی اروپا نتایج آزمایش را برای چهار بانک بزرگ یونان منتشر کرد. حتی در یک سناریوی منفی و نتیجه موفقیت‌آمیز در بازسازی طولانی‌مدت آن‌ها را نشان می‌داد. کارشناسان انتظار دارند که توان‌بخشی تدریجی مالی تأثیر مثبتی در بازار دارایی کشور داشته باشد.

4- پتانسیل رشد قیمت املاک مسکونی

یونان یکی از آخرین بازارهای املاک و مستغلات در اروپا است که هنوز شاهد کمبود ورودی سرمایه است و از سال 2008 بهبود نیافته است. قیمت ملک در آتن 42 درصد پایین‌تر از سطح قبل از بحران است و میانگین قیمت هر مترمربع تنها 1.500 یورو است. برای مقایسه، بین سال‌های 2007 و 2017، قیمت املاک در سوئد، ایسلند، نروژ و لوکزامبورگ بیش از 50 درصد افزایش‌یافته است، درحالی‌که در آلمان، بلژیک، مجارستان، انگلیس و مالت رشد قیمت بین 20 تا 40 درصد بود.

 در سال 2015، قیمت هر مترمربع 5.1٪، در سال 2016 با 2.4٪ و در سال 2017 تنها 1٪ کاهش‌یافته است. در آتن، در Q4 2017، قیمت‌ها تقریباً در مقایسه با مدت مشابه سال 2016 تغییر نکرده.

 خرید یک آپارتمان در آتن

ازآنجاکه قیمت آپارتمان در مرکز تاریخی آتن در حال رشد است، بسیاری از سرمایه‌گذاران اکنون به دنبال خرید هستند – درحالی‌که ارزان هستند و هنوز هم در بین گردشگران محبوب هستند. نمونه‌ای از چنین املاک این آپارتمان دو خوابه در Nea Smyrni، حومه جنوبی آتن، با قیمت 126،000 یورو در بازار است. این ملک با اکروپولیس تنها 30 دقیقه با وسایل نقلیه عمومی و پیاده‌روی کمتر از یک ساعت فاصله دارد.

هزینه خرید ملک در یونان

هزینه‌های حقوقی: استفاده از خدمات وكیل بسیار توصیه می‌شود كه از تجاوز غیرقانونی “چه کسی صاحب چه چیزهایی” در یونان و همچنین نتیجه‌گیری صلاحیت قانونی در مورد هرگونه واریزی مانند بدهی‌ها، وام‌ها و غیره باشد. مطمئن شوید که عنوان زمین به‌صورت قانونی مشخص است.

حداقل مبلغ پاداش برای هرگونه معاملات ملک برای کارمزد وکالت وجود ندارد. این توافق‌نامه بین وکیل و مشتری است که معمولاً بین 1 تا 2٪ از ارزش ملک، به‌علاوه 24٪ مالیات بر ارزش‌افزوده است.

کمیسیون نمایندگان املاک و مستغلات: خریدار و فروشنده هر یک از 1٪ تا 2٪ (به‌علاوه 24٪ مالیات بر ارزش‌افزوده) هزینه نمایندگی املاک و مستغلات را پرداخت می‌کنند. بعضی‌اوقات با تعیین قیمت فروش، برای این کار کمک‌هزینه می‌شود، بنابراین درواقع خریدار می‌پردازد.

مشاوره

جهت مهاجرت به یونان و کسب اطلاعات بیشتر برای شرایط و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت باهدف سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات یونان هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: ملک
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
۵۰ نفر از مشاوران ما در حال حاضر آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید تماس