x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در هلند

در این مقاله تحصیل در هلند مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر قصد تحصیل در خارج را دارید، حتما ملاک‌های زیادی برای انتخاب کشور مقصد و دانشگاه در نظر دارید. بهتر این است که لیستی از ملاک‌های مورد نظر خود بنویسید و پس از آن کشورها را با توجه به ملاک‌ها در یک لیست قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و بهترین کشور را برای تحصیل انتخاب کنید. کمک گرفتن از یک مشاور با تجربه در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند. 

تحصیل و اعزام دانشجو به هلند در سال های اخیر متقاضیان زیادی در سراسر دنیا داشته است. کشور هلند از لحاظ عملکرد تحصیلی در رتبه ی شوم دنیا قرار دارد. شرایط مطلوب اقتصادی و پارامترهای مثبت است نرخ بیکاری بسیار پایین و تورم در این کشور کم است.

بهترین روش مهاجرت

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در هلند وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در هلند وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در هلند چگونه است؟

بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجو به هلند چگونه است؟

سیستم آموزشی کشور هلند چگونه است؟

برنامه های تحصیلی هلند به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟

اجازه کار در حین تحصیل در هلن به چه صورت است؟

هزینه های زندگی در هلند چگونه است؟

مشاوره تحصیل در هلند
فهرست

تحصیل رایگان در هلند

تحصیل رایگان در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان و بدون پرداخت شهریه در هلند امکان پذیر نیست و دانشجویان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های دانشجویی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را کاهش دهند. از دیگر کارهایی که می‌توانید برای تأمین هزینه‌های تحصیل در هلند انجام دهید، پیدا کردن مشاغل دانشجویی است. البته بهتر است تمام این موضوعات را به عنوان یک احتمال برای تأمین هزینه‌های دانشجویی در نظر بگیرید و پیش از سفر به هلند برای خود یک پشتوانه مالی فراهم کنید. بورسیه تحصیلی در هلند از رونق خوبی برخوردار است و تقریبا دانشجویان تمام کشورها می‌توانند از آن‌ها بهره‌مد شوند. به همین دلیل بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند بهترین گزینه برای تأمین بخشی از هزینه‌های تحصیل شما باشند. در قسمت بعدی شرایط و انواع این بورسیه‌ها به شما معرفی خواهد شد.

بورسیه تحصیلی در هلند

بورسیه تحصیلی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای این که بتوانید بورسیه‌های تحصیلی هلند را دریافت کنید باید دارای معدل بالا دوره‌های قبلی و حین تحصیل در هلند باشید. نمره مدرک زبان و پژوهش‌ها و مقالات ارائه شده در دریافت این بورسیه‌های تحصیلی تأثیرگذار هستند.

اعتبار دانشگاه های هلند و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های هلند و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیشرفته بودن و کیفیت آموزشی در کشور هلند بر کسی پوشیده نیست. همچنین جو آرام این کشور محیطی بسیار عالی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است و از بسیاری از کشورهای جهان تقاضا برای تحصیل در هلند وجود دارد. بدیهی است که یک کشور پیشرفته دارای دانشگاه‌های با سطح علمی بالا است و متخصصان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف در دانشگاه‌های آن تربیت می‌شوند. از بین دانشگاه‌های این کشور حدود 15 دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر جهان دسته‌بندی شده‌اند. البته این گروه‌بندی‌ها با توجه به ملاک‌های مختلفی انجام می‌شود و ممکن است در هر سال تغییرات جزئی در آن‌ها به وجود آید؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشگاهی که در بین برترین‌های جهان قرار داشته باشد، از اعتبار خوبی برخوردار است و تحصیل در آن می‌تواند آینده خوبی برای دانشجویان رقم بزند. بهترین دانشگاه‌های هلند در رنک‌بندی‌های اخیر عبارتند از؛ دانشگاه اوتخرت، دانشگاه نایمخن، دانشگاه آمستردام و چند دانشگاه دیگر. در مورد دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در هلند در قسمت‌های بعدی توضیحات کامل‌تری ارائه داده‌ایم.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در هلند

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی برای تحصیل در هلند رزومه تحصیلی و نمرات آزمون زبان شما اهمیت دارد و برای ورود به دانشگاه‌های این کشور نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نخواهید داشت.

دانشگاه‌های کشور هلند برای قبول شما به مدرک زبان و مدارک دوره‌های تحصیلی قبلی شما توجه می‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌ها ممکن است شرایطی اضافه بر این موضوع برای دانشجویان متقاضی برخی از رشته‌ها شرایط دیگری نیز قرار داده باشند.

نکته دیگری که برا اخذ پذیرش در هلند اهمیت دارد، یادگیری زبان هلندی است. با وجود اینکه امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما برخی از رشته‌ها در برخی از دانشگاه‌ها به زبان هلندی ارائه می‌شوند و عدم تسلط به این زبان باعث بازماندن شما از تحصیل در این رشته‌ها می‌شود.

در قسمت‌های بعدی مقاله درباره مقاطع تحصیلی مختلف در هلند و شرایط پذیرش در آن‌ها اطلاعات بیشتری برای شما ارائه خواهیم داد.

معادل سازی مدارک در هلند

معادل سازی مدارک در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معادل سازی مدارک برای تحصیل در هلند مانند سایر کشورهای اروپایی است و استثنایی ندارد. برای ورود به دوره کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشید. در صورتی که مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشید می‌توانید در دوره‌ی پیش دانشگاهی در کشور هلند تحصیل کنید؛ اما یک راهکار ساده‌تر آن است که در ایران مدرک کاردانی خود را دریافت کنید و پس از آن برای تحصیل در هلند اقدام نمایید. 

برای این که مدارک خود را معادل سازی کنید؛ ابتدا باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه برسانید. در صورتی که دارای مدرک دانشگاهی نیز هستید، باید پس از طی کردن پروسه اداری تأیید مدرک، مدرک مهر شده توسط دانشگاه را دریافت کنید.

پس از دریافت تأییدیه‌ها نوبت به ترجمه مدارک تحصیلی شما می‌رسد. باید مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی خود را به دست مترجمان مورد تأیید توسط سفارت هلند بسپارید. 

بهتر است پیش از این که درخواست پذیرش خود را بنویسید و مدارک خود را به سفارت هلند بسپارید تا به دانشگاه مقصد ارسال شوند؛ به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا از مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل در آن دانشگاه به طور کامل اطلاع پیدا کنید. کمبود مدارک مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آورد و ممکن است باعث شود که پذیرش شما برای تحصیل در هلند یک سال به تعویق بیفتد.

خوابگاه در هلند

خوابگاه در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در دانشگاه‌های  هلند خوابگاه‌های دانشجویی وجود ندارد و دانشجویان نمی‌توانند در محوطه دانشگاه اقامت کنند. البته تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور به تازگی خوابگاه‌هایی برای آسایش دانشجویان ارائه داده‌اند؛ اما تعداد آنها محدود است.

هزینه‌های اقامت در هلند نسبتا زیاد است و برای پیدا کردن یک محل اقامت مقرون به صرفه و مناسب باید مدتی زمان برای جست و جو صرف کنید. البته در سال اول تحصیل با مشکل اقامت مواجه هستید و پس از آن می‌توانید به اتفاق دوستان تازه‌ای که پیدا می‌کنید خانه دانشجویی اجاره کنید و در آن زندگی کنید. تقسیم هزینه‌های زندگی دانشجویی باعث می‌شود که به هیچ یک از دانشجویان فشاری وارد نشود. پس از این که موفق به اخذ پذیرش شدید و برای تحصیل در هلند اقدام کردید؛ باید به دنبال محل اقامت باشید و هرچه بیشتر بخت یارتان باشد، زودتر محل مناسبی پیدا خواهید کرد.

با وجود این که دانشگاه‌های هلند در محوطه دانشگاه خوابگاه ندارد؛ اما تعدادی از آن‌ها برای رفاه بیشتر دانشجویان و به خصوص دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌هایی را در نزدیکی دانشگاه ارائه می‌دهند. البته از آن‌جایی که تقاضا زیاد و ظرفیت این خوابگاه‌ها محدود است؛ در صورتی که دیر اقدام کنید نمی‌توانید صاحب خوابگاه شوید. خوابگاه‌های دانشجویی در هلند مانند سایر کشورها از امکانات مشترک بهره‌مندند و تنها برای یکی دو سال اول تحصیل توصیه می‌شوند. پس از آن اجاره‌ی یک آپارتمان به همراه دوستانتان مقرون به صرفه است و از امکانات بهتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردار است. خوابگاه‌های دانشگاه‌ها معمولا به صورت تک نفره هستند و در هر سالن تعدادی اتاق قرار دارد که سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه بین تمام اتاق‌های هر سالن مشترک می‌باشد.

جالب است بدانید علی‌رغم کمبود خوابگاه در هلند در شهرهای آمستردام و روتردام هتل‌های دانشجویی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها اقامت کنند. این هتل‌ها از امکانات خوبی مانند تهیه غذا، کتابخانه و سالن مطالعه برخوردارند. زمان اجاره اتاق‌های هتل‌های دانشجویی وابسته به خودتان است و می‌توانید یک سال تحصیلی، یک ترم یا چند شب تا پیدا کردن محل اقامت دائمی در آن‌ها سکونت کنید.

ممکن است دانشگاه برای اقامت دانشجویان پیشنهادهایی داشته باشد و آپارتمان‌ها و مسکن‌های دانشجویی را به آن‌ها معرفی کند. علاوه بر آن در هلند آژانس‌های مسکن نیز وجود دارند که می‌توانند در قبال دریافت هزینه‌ای نه چندان زیاد به شما در یافتن منزل مناسب کمک کنند. آن‌ها حتی می‌توانند به شما هم اتاقی‌هایی را نیز معرفی کنند.

امتیازات کارت دانشجویی در هلند

امتیازات کارت دانشجویی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که پیش از این ذکر کردیم؛ تحصیل در هلند تنها به درس خواندن محدود نمی‌شود و شما می‌توانید تجربه چند سال زندگی شاد را داشته باشید. زندگی در کشور هلند از سطح بالایی برخوردار است و طبیعتاً هزینه‌های زندگی در آن نیز نسبتا زیاد است. البته این هزینه‌ها با درآمد مردم همخوانی دارد و شما می‌توانید با کار در حین تحصیل و بهره‌مندی از تخفیف‌های در نظر گرفته شده در مراکز مختلف یک زندگی دانشجویی با هزینه متوسط و شاد را تجربه کنید.

بسته به نوع علاقه‌های شما زندگی در هلند می‌تواند لذت‌های بسیاری را برای شما فراهم کند. شما می‌توانید به بازدید از موز‌ه‌های  کشور هلند بپردازید. به طور کلی نمی‌توانیم بگوییم کدام مراکز تفریحی یا گردشگری دارای تخفیف برای دانشجویان هستند. به همین دلیل بهترین راه این است که شما همیشه کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید چون ممکن است از فروشگاه یا رستورانی که اصلا توقع ندارید، موفق به گرفتن تخفیف شوید.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از دانشجویان حین تحصیل در هلند به انجام کار دانشجویی رو می‌آورند تا بتوانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین کنند. اما چه مشاغلی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در هلند وجود دارد؟ فروشندگی، منشی‌گری، کار در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها و کارهای ساختمانی از جمله مشاغلی است که برای دانشجویان وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند به عنوان حسابدار یا طراح وب و... در برخی از شرکت‌ها استخدام شوند.

اگر می‌خواهید در زمینه‌ رشته تحصیلی خودتان مشغول به کار شوید، بهتر است به شرکت‌های مرتبط به رشته تحصیلی خود مراجعه‌ کنید و از نیروهای مورد نیاز آن‌ها مطلع شوید. همچنین اساتید دانشگاه می‌توانند  به شما در معرفی فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته تحصیلیتان کمک کنند.

تسلط به زبان هلندی یک برگ برنده برای شما در پیدا کردن کار است. از آنجایی که تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی به قصد تحصیل به زبان انگلیسی وارد کشور هلند می‌شوند؛ تعداد دانشجویان بین‌المللی که به زبان هلندی مسلط هستند کم است و شما با تسلط به این زبان می‌توانید به سادگی کار پیدا کنید.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در هلند

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در هلند نیز مانند بسیاری از کشورها دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل را دارند. برای این که بتوانید به کار حین تحصیل در هلند بپردازید، باید ویزای تحصیل در هلند با اعتبار بیش از شش ماه داشته باشید. همچنین باید مجوز کار دانشجویی دریافت کنید تا بتوانید مشغول شوید. کارفرمایی که قصد استخدام شما را دارد باید برای شما درخواست مجوز داشته باشد. دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار کنند. اما دانشجویان سایر کشورها مانند ایران باید مجوز دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که کارهایی که شما به عنوان یک کارآموز در حین تحصیل خود انجام می‌دهید نیازی به مجوز ندارند.

دانشجویانی که قصد اشتغال دارند باید تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشند؛ در غیر این صورت موفق به دریافت اجازه کار نخواهند شد. دانشجویانی که مشغول به کار حین تحصیل در هلند می‌شوند باید مالیات پرداخت کنند. این مالیات شامل یک سوم درآمد ناخالص دانشجو می‌شود. 

توجه کنید که حتما به میزان تعیین شده کار کنید و در کاری که برای آن مجوز دریافت کرده‌اید، مشغول شوید. چون در غیر این صورت علاوه بر این که بیمه نخواهید شد؛ ممکن است توسط دانشگاه جریمه شوید و حتی ویزای تحصیل در هلند و مجوز اقامت شما در این کشور باطل شود

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در هلند

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور هلند به دانشجویان خود خدمات درمانی و پزشکی نیز ارائه می‌دهد. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما می‌توانید حین تحصیل در هلند با بیمه‌ای قرارداد ببندید که از خدمات بهتری برای شما برخوردار است. در واقع اگر شما یک دانشجو مشغول به تحصیل در هلند هستید و سن شما کم‌تر از سی سال است، مجبور به دریافت خدمات درمانی نیستید؛ مگر این که قصد کار در حین تحصیل را داشته باشید. البته توصیه می‌شود حتما خود را بیمه کنید چون هزینه‌های درمانی در هلند به صورت آزاد زیاد است.

برای این که تحت پوشش بیمه قرار بگیرید، ابتدا باید ثبت نام دانشگاه را انجام دهید و ویزای تحصیل در هلند را دریافت کنید. پس از آن باید مجوز اقامت خود را از موسسه IND دریافت کنید. سپس باید به فرمانداری شهر محل تحصیل خود مراجعه کنید و خود را به عنوان یک ساکن جدید در آن شهر معرفی نمایید. پس از دریافت تأییدیه فرمانداری می‌توانید به شرکت‌های بیمه مراجعه کنید و از خدمات درمانی ارائه شده توسط آن‌ها استفاده کنید.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در هلند

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

روابط اقتصادی ایران و هلند مسالمت آمیز است و معمولا دانشجویان با مشکلی در افتتاح حساب در این کشور مواجه نمی‌شوند. شما می‌توانید  پس از ورود به کشور هلند در یکی از بانک‌های این کشور حساب باز کنید و یا این که در ایران یک حساب بین‌المللی افتتاح کنید تا علاوه بر هلند بتوانید در سایر کشورها نیز از آن‌ها استفاده کنید.

انجام تراکنش بانکی بین ایران و هلند امکان پذیر است و شما می‌توانید این تراکنش‌ها را به صورت اینترنتی یا حضوری انجام دهید. حساب‌های کشور هلند شامل حساب‌های جاری و پس‌انداز هستند. دانشجویان معمولا از حساب پس‌انداز استفاده می‌کنند. 

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک‌های هلند، ویزای تحصیل در هلند و فرمی است که بانک به شما ارائه می‌دهد و باید اطلاعات آن را کامل پر کنید. دقت کنید که حتما آدرس و شماره تماس درستی ارائه کنید. توصیه می‌شود تمام خدمات اینترنتی و غیر حضوری حساب و کارت خود را دریافت کنید. با این کار به ساعات کاری بانک‌ها محدود نخواهید بود و به همین دلیل می‌توانید در تمام ساعات شبانه روز از خدمات بانکی استفاده کنید.

در هلند نیز بیشتر خرید‌ها از طریق کارت‌های بانکی و دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز صورت می‌گیرد و از این نظر نیز مشکلی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در هلند وجود نخواهد داشت.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هرچه در گروه‌های بالاتری تحصیل کنید، برای ادامه تحصیل و ورود به بازار کار راحت‌تر خواهید بود.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به دلیل حساسیت‌های بیشتر وزارت بهداشت و کم‌تر بودن تعداد دانشکده‌های پزشکی نسبت به سایر دانشگاه‌ها در هلند، تعداد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت کم‌تر است.

دانشگاه های برتر در هلند

دانشگاه های برتر در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بررسی دانشگاه‌ها و انتخاب بهترین دانشگاه یک امر نسبی است و وابسته به ملاک‌هایی است که شما در نظر گرفته‌اید. به همین دلیل شما می‌توانید لیستی منحصر به خود را تهیه کنید و دانشگاه‌های برتر هلند را از نظر خود به دست آورید.

نظام آموزشی هلند

نظام آموزشی هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از کشورهای جهان نظام آموزشی هلند را جزو نظام‌های آموزشی برتر دنیا می‌دانند تا جایی که بررسی رازهای موفقیت این نظام آموزشی می‌پردازند. نظام آموزشی این کشور بسیاری از والدین را ترغیب کرده است که فرزندان خود را در دوره پیش از دانشگاه نیز به تحصیل در هلند بفرستند. همه کودکان هلندی از سن 5 تا 17 سال به تحصیل در مدرسه می‌پردازند و تحصیلات برای همه اجباری است. پس از آن دانشجویان علاقمند می‌توانند وارد کالج‌ها شوند و برای ورود به دانشگاه در رشته مورد علاقه‌شان آمادگی لازم را کسب کنند. موضوعی که وجود دارد این است که در نظام آموزشی کشور هلند از روش‌های آموزشی بسیار نوین استفاده می‌شوند و علاوه بر درس، دانش آموزان نحوه صحیح زندگی کردن را می‌آموزند. حتی متخصصان در زمینه‌های مختلف مانند روانشناسی، علوم اجتماعی و... روی سیستم آموزش و پرورش این کشور نظارت دارند و مدام به سمت بهبود نظام آموزشی کشور هلند پیش می‌روند. تمام این موضوعات در کنار هم باعث شده است که کشور هلند به یکی از بافرهنگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تبدیل شود که مردم آن از سطح زندگی بالایی برخوردارند.

لیسانس در هلند و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در هلند

لیسانس در هلند و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معمولا مدرک کارشناس اولین مدرکی است که دانشجویان هلندی اخذ می‌کنند. تعداد کمی از دانشجویان برای کاردانی وارد کشور هلند می‌‌‌شوند. دوره لیسانس در هلند 3 تا 4 سال طول می‌کشد. در کشور هلند سیستم آموزشی به صورت دانشجو محور است. یعنی تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی به این معنا نیست که دانشجو در کلاس درس حاضرشود، جزوه بنویسد و در پایان ترم امتحان دهد و واحدها را یکی پس از دیگری بگذراند. در کشور هلند تدریس بر اساس اطلاعات و تجربه‌های دانشجویان انجام می‌شود و آن‌ها مشارکت بسیار زیادی در ارائه درس دارند. بنابراین توصیه می‌شود حتما برای تحصیل در رشته مورد علاقه‌تان وارد هلند شوید، در غیر این صورت تحصیل در هلند برای شما موفقیت آمیز نخواهد بود.

برای این که بتوانید در دانشگاه‌های هلند پذیرش بگیرید باید دارای معدل دیپلم بالای 12 باشید؛ البته این حداقل میزان ممکن است و ممکن است دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، به معدل بالاتری نیاز داشته باشد. تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی و هلندی نیز از شرایط تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی است.

فوق لیسانس در هلند و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در هلند

فوق لیسانس در هلند و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد معمولا به زبان انگلیسی است و برای همین اولین شرط پذیرش در این کشور ارائه مدرک زبان است. تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد وابسته به رشته تحصیلی بین یک تا دو سال تحصیلی طول می‌کشد. البته ممکن است شما مجبور باشید یک ترم بیشتر برای ارائه پایان نامه یا پژوهش خود در هلند بمانید. دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه‌های هلند می‌توانند به انجام کار دانشجویی به مدت بیست ساعت در هفته بپردازند.

علاوه بر مدرک زبان، ملاک‌های دیگری نیز برای تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. هرچه دانشگاه مورد نظر شما بهتر باشد؛ طبیعتا پذیرش گرفتن در آن نیز سخت‌تر خواهد بود. معدل بالای دوره لیسانس، رزومه تحصیلی و در صورت وجود رزومه‌ی کاری، توصیه نامه و انگیزه نامه از دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش است. توجه کنید که هرچه توصیه نامه و انگیزه نامه قوی‌تر و رزومه پربارتری ارائه دهید، پذیرش برای شما راحت‌تر خواهد بود و همچنین می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده در کشور هلند استفاده کنید.

دکترا در هلند و شرایط اخذ پذیرش دکترا در هلند

دکترا در هلند و شرایط اخذ پذیرش دکترا در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 کشور هلند یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل دکترا در رشته‌های مختلف است. چرا که دانشگاه‌های این کشور دارای سابقه علمی خوبی هستند و اساتید بسیار با تجربه‌ای در دانشگاه‌های ممتاز هلند مشغول به تدریس هستند. تحصیل در کشور هلند می‌تواند آینده شغلی خوبی برای شما فراهم کند، تا جایی که ممکن است بتوانید اقامت دائم در این کشور بگیرید و مشغول به کار شوید.

پذیرش در دوره دکترا نسبت به دوره‌های دیگر کار سختی است. به همین دلیل بهتر است حداقل یک مقاله در رزومه شما وجود داشته باشد. برای پذیرش گرفتن به توصیه نامه نیز نیاز دارید که بهتر است آن را از اساتیدی بگیرید که توانایی‌های شما را عینا دیده‌اند و می‌توانند توصیه نامه خوبی به شما ارائه دهند. مورد دیگری که در پذیرش گرفتن در مقطع دکترا اهمیت دارد، انگیزه نامه‌ای است که می‌نویسید. بهتر است انگیزه نامه خود را به کمک یک مشاور با تجربه بنویسید تا بتوانید تمام موارد و نکات مهم را رعایت کنید. توجه کنید که مدارک خود را توسط مترجم‌های رسمی ترجمه کنید تا در این زمینه نیز با مشکل مواجه نشوید.

تحصیل پزشکی در هلند

تحصیل پزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در هلند در رشته پزشکی مانند سایر رشته‌ها دارای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد پزشکی هرکدام سه سال طول می‌کشد و پس از آن نیز باید یک سال را به عنوان کارآموز در هلند فعالیت کنید.نکته‌ای که درباره تحصیل در هلند در رشته پزشکی وجود دارد این است که برای ورود به این رشته نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارید. با وجود این که می‌توانید در دوره کارشناسی پزشکی به زبان انگلیسی درس بخوانید، باید به زبان هلندی نیز مسلط باشید. دانشجویان هلندی و اتحادیه اروپا در اولویت بالاتر پذیرش در دانشگاه‌های هلند قرار دارند. برای همین باید دارای رزومه تحصیلی قوی و معول بالایی باشید تا بتوانید به تحصیل در هلند در رشته پزشکی بپردازید.

تحصیل دندانپزشکی در هلند

تحصیل دندانپزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

شرایط تحصیل در هلند در رشته دندانپزشکی نیز مانند تحصیل در رشته پزشکی است.  شما باید در دور‌ه‌های لیسانس و فوق لیسانس دندانپزشکی شرکت کنید و پس از آن یک سال آموزش عملی یا به عبارتی آموزش کلینیکی خواهید داشت.پذیرش گرفتن در دوره دندانپزشکی در هلند نیز برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا به دلیل نبودن آزمون ورودی  کار سختی است و باید جزو دانشجویان ممتاز باشند تا بتوانند در دانشگا‌ه‌های این کشور در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند.از آن جایی که تقاضای دانشجویان بریتانیایی برای تحصیل در هلند زیاد است، دوره لیسانس دندانپزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود اما برای این که بتوانید با بیماران خود ارتباط برقرار کنید، لازم است که به زبان هلندی نیز مسلط باشید

تخصص پزشکی در هلند و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در هلند

تخصص پزشکی در هلند و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از این که کارشناسی ارشد پزشکی را دریافت کردید می‌توانید وارد دوره تخصص پزشکی شوید و تحصیلات خود را در هلند ادامه دهید. مدرک پزشکی عمومی تعداد زیادی از دانشگاه‌های ایران معادل فوق لیسانس پزشکی در هلند می‌باشد و به همین دلیل می‌توانند مستقیم وارد رشته پزشکی شوند. در صورتی که مدرک پزشکی آن‌ها مورد قبول نباشد، باید پیش از ورود به دوره تخصص سایر دوره‌های پزشکی در هلند را بگذرانند. تحصیل در هلند در مقطع تخصص پزشکی برای دانشجویانی که دارای فوق لیسانس رشته‌های بهداشت عمومی و تغذیه هستند نیز امکان‌پذیر است. تخصص پزشکی در هلند در چهار دوره مختلف ارائه می‌شود که افراد می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند.این سه دوره عبارتند از تخصص پزشکی که شامل تمام تخصص‌هایی است که در رشته پزشکی وجود دارد، سلامت شغلی،سلامت جامعه و تخصص پرستاری. دانشجویان ایرانی معمولا تحصیل در نوع اول را انتخاب می‌کنند چون بازار کار برای سایر موارد در ایران کم‌تر است.

برای پذیرش گرفتن در تخصص پزشکی لازم است که ابتدا مدارک خود را ارسال کنید و انگیزه نامه و توصیه نامه داشته باشید. در صورت قبولی مدارک شما باید در مصاحبه‌هایی که در دانشگاه‌های هلند برگزار می‌شود شرکت کنید و پس از قبولی در این مصاحبه‌ها می‌توانید به تحصیل در هلند در این رشته بپردازید.

تخصص دندانپزشکی در هلند و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در هلند

تخصص دندانپزشکی در هلند و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی در هلند همان تخصص دندانپزشکی است. تقریبا تمام دانشجویانی که به تحصیل در هلند در رشته دندانپزشکی مشغول هستند وارد مقطع کارشناسی ارشد می‌شوند و به همین دلیل شرایط همچنان رقابتی است. تفاوت دیگری که بین دوره لیسانس و فوق لیسانس دندانپزشکی وجود دارد، زبان تحصیل آن‌ها است. در دوره لیسانس تعداد دانشگاه‌های انگلیسی زبان بیشتر از دانشگاه‌هایی است که این رشته را به زبان هلندی ارائه می‌دهند و این موضوع در دوره کارشناسی ارشد برعکس است. به همین دلیل رقابت بر سر دانشگاه‌های انگلیسی زبان تشدید می‌شود و تنها کسانی که به صورت کامل به این زبان مسلط هستند می‌توانند وارد دانشگاه‌های انگلیسی زبان شوند. به همین دلیل افرادی که به زبان هلندی تسلط دارند راحت‌تر می‌تواند در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته تحصیل کنند. 

توجه کنید که رزومه تحصیلی شما، انگیزه نامه و توصیه‌ نامه‌ای که به دانشگاه ارائه می‌دهید برای پذیرش شما اهمیت زیادی دارد و باید توجه کنید که این موارد به بهترین نحو ممکن ارائه شوند.

رشته های غیر پزشکی در هلند

رشته های غیر پزشکی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند به رشته‌های متنوعی فکر می‌کنند. در واقع تمام رشته‌های شناخته شده در ایران در هلند نیز ارائه می‌شود و شما می‌توانید در هر رشته‌ای در این کشور تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌های هلند در رشته‌های خاصی دارای رتبه‌های بالای جهانی می‌باشند و تحصیل در آن‌ها باعث می‌شود که از اعتبار خوبی در سطح بین الملل برخوردار شوید. ما در این قسمت قصد داریم به وضعیت ارائه تعدادی از رشته‌های پرطرفدار بین دانشجویان برای تحصیل در هلند بپردازیم.

خلبانی یکی از رشته‌هایی است که  مورد علاقه دانشجویان بین‌الملل و به خصوص دانشجویان ایرانی است. دوره خلبانی در دانشگاه‌های هلند به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و معمولا به زبان انگلیسی است.

کشور هلند دارای دانشگاه هنرهای زیباست و از آن گذشته تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای دانشکده هنر می‌باشند و این موضوع باعث شده است که دانشجویان بین‌المللی بسیاری موفق شوند در رشته هنری مورد علاقه خود تحصیل کنند. رشته موسیقی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های هنری است که در دانشگاه‌های هنر هلند از لیسانس تا دکترا ارائه می‌شود. مدارس موسیقی هلند دارای اعتبار خوبی در جهان هستند و شما را به یک موسیقیدان حرفه‌ای تبدیل می‌کنند. البته رشته‌های دیگری مانند طراحی لباس و جواهر، معماری، بازیگری و سینما و... نیز در دانشگاه‌های هلند ارائه می‌شود و همه چیز به علاقه شما بستگی دارد.

داروسازی پس از رشته پزشکی و دندانپزشکی در بین رشته‌های محبوب دانشجویانی است که می‌خواهند در علم طب تحصیل کنند. به همین دلیل رقابت برای پذیرش در کشور هلند در این رشته نیز بسیار زیاد است. 

کشور هلند دارای دانشگا‌ه‌های صنعتی با سطح علمی بسیار بالایی است که تعدادی از آن‌ها در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این موضوع مدرکی برای اثبات کیفیت رشته‌های مهندسی است.

امروزه رشته کامپیوتر یکی از پرتقاضاترین رشته‌هاست چون دارای بازار کار و تنوع شغلی بسیاری است. شما می‌توانید در کشور هلند از بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر ارائه می‌شود، استفاده کنید.

تحصیل رشته گردشگری در کشور زیبایی مانند هلند می‌تواند علاقه شما به این رشته را چند برابر کند. از آن‌جایی که تحصیل در این رشته در یک کشور توریستی به شما کمک می‌کند که همه چیز را به صورت عملی تجربه کنید، می‌توانید به یک کارشناس گردشگری با تجربه تبدیل شوید.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در هلند

خطرات احتمالی برای دانشجویان در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

صحبت درباره خطر برای دانشجویانی که مشغول به تحصیل در کشور هلند هستند خنده دار است! این کشور در بین کشورهایی دسته‌بندی می‌شود که سطح زندگی بالایی دارند. میزان وقوع جرم و جنایت در کشور هلند بسیار کم است و زندان‌های این کشور به سمت تعطیلی می‌روند. 

از طرفی جو سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور بسیار آرام است و از این نظر نیز مشکلی برای دانشجویان به وجود نمی‌آید.

تنها نکته‌ای که لازم است دانشجویان به آن توجه کنند، این است که از منابع مالی خوبی برخوردار باشند تا از این نظر با مشکل مواجه نشوند. چون در صورتی که با کمبود بودجه در این کشور مواجه شوند دیگر نمی‌توانند کاری انجام دهند و ناچار هستند به کشور خودشان بازگردند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در هلند

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از والدین ایرانی قصد دارند که فرزندان خود را به مدارس ایرانی در هلند بفرستند. اما مدارس هلند به اندازه کافی دارای اعتبار می‌باشند و تقریبا کسی در این کشور به ایرانی بودن مدارس فکر نمی‌کند. ممکن است تعدادی مدارس ایرانی در شهرهای بزرگ این کشور وجود داشته باشد. به طور کلی در هر کشوری که سفارت ایران وجود داشته باشد، مدارس ایرانی نیز هستند. اما کیفیت آموزش پیش از دانشگاه در هلند به قدری زیاد است که والدین حساسیت زیادی نسبت به ایرانی بودن مدرسه نشان نمی‌دهند. برخی از والدین ترجیح می‌‌هند که فرزندان خود را برای تحصیل در هلند در مراحل پیش از دانشگاه بفرستند و اما توصیه می‌شود در صورتی که در هلند آشنایی ندارید، خودتان نیز با فرزندتان همراه شوید. 

چاپ مقالات علمی در هلند و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در هلند و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشوری که برای ورود به دانشگاه‌های آن نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارید، متقابلا باید رزومه تحصیلی قدرتمندی ارائه دهید. یکی از مواردی که باعث تقویت رزومه تحصیلی شما می‌تود ارائه مقالات علمی و چاپ آن‌ها در مجلات معتبر است. این کار علاوه بر این که به شما کمک می‌کند به راحتی در هلند پذیرش بگیرید، برای آینده شغلی شما نیز بسیار مفید است.

البته همه چیز در ارائه مقاله پیش از اقدام برای تحصیل در هلند خلاصه نمی‌شود. اگر حین تحصیل در هلند نیز مقاله ارائه دهید، می‌توانید از امتیازات خوبی مانند استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. شما حتی می‌توانید با این کار یک شغل دانشجویی مناسب به دست آورید و اگر بتوانید خوب بدرخشید، جای پای خود را برای آینده‌ای روشن محکم کرده‌اید.

شرکت در آزمون های بین المللی در هلند

شرکت در آزمون های بین المللی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون زبان هلندی مهمترین آزمون بین‌المللی است که در این کشور برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون‌ برای دانشجویان یک برگ برنده مهم محسوب می‌شود. به خصوص در رشته‌هایی که رقابت زیاد است و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از شانس کم‌تری برای پذیرش گرفتن در این رشته‌ها برخوردارند، با کسب نمره قبولی در این آزمون می‌توانند به راحتی پذیرش بگیرند. پس از آن آزمون‌های زبان در رتبه دوم اهمیت در بین آزمون‌ها بین‌المللی هلند قرار دارند. 

در برخی از رشته‌ها رقابت‌های علمی و عملی بسیاری در زمینه‌های مختلف برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها می‌تواند باعث افزایش تجربه علمی شما می‌شود و کسب مقام نیز یک نکته مثبت در رزومه تحصیلی شماست.

کنفرانس های علمی در هلند

کنفرانس های علمی در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشورهای پیشرفته کنفرانس‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف و مرتبط با رشته‌های گوناگون برگزار می‌شود. دانشجویانی که مشغول به تحصیل در هلند هستند نیز از این موهبت برخوردارند و می‌توانند در این کنفرانس‌ها شرکت کنند. کنفرانس‌های علمی محاسن بسیاری برای شما دارد که می‌توان به فرصت‌های ارائه مقالات علمی، آشنایی با شخصیت‌های مهم و کارآفرین در رشته تحصیلی شما و کسب تجربه اشاره کرد. کنفرانس‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شوند دارای موضوعات متنوعی می‌باشند و همین موضوع باعث می‌شود که اکثر دانشجویان با علایق مختلف بتوانند در آن شرکت کنند.

کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور هلند برگزار شده‌اند عبارتند از؛

کنفرانس بین‌المللی ایدز، کنفرانس بین‌المللی مهندسی بیومتریک، کنفرانس بین‌المللی پوست، کنفرانس بین‌المللی معماری، مواد و سازه، کنفرانس بین‌المللی نانوتکنولوزی پیشرفته، کنفرانس بین‌المللی مدیریت و فناوری اطلاعات، کنفرانس بین‌المللی مهندسی معدن، مواد و متالوژی

جشن های دانشگاه ها در هلند

جشن های دانشگاه ها در هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

جشن‌ها و فستیوال‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شوند نیز از گزینه‌هایی هستند که می‌تونند تحصیل در هلند را برای شما جذاب‌تر کنند. برخی از این جشن‌ها که حالت رسمی دارند در دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شوند اما تعدادی از جشن‌ها و فستیوال‌ها نیز در سطح شهرهای مختلف برگزار می‌شوند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. به دلیل محدودیت در فضا از معرفی جشن‌های مشترک بین هلند و سایر کشورها مانند جشن کریسمس و جشن عید پاک صرف نظر می‌کنیم و جشن‌های جالب این کشور را معرفی می‌کنیم.

هلند به کشور گل و گیاه معروف است و به همین دلیل جشنواره‌های گل و گیاه زیادی در آن برگزار می‌شود. از جمله این جشنواره‌ها می‌توان به جشن باغ کوکنهف و جشن گل بلومن کورسو اشاره کرد.

روز 27 آوریل سالگرد تولد پادشاه الکس است و این روز در هلند به نام جشن پادشاه نام گرفته است. در این جشن خیابانی اکثر مردم لباس نارنجی به تن می‌کنند و به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. مردم غذاهای متنوع می‌خورند، گروه‌های موسیقی هنرنمایی می‌کنند و برخی افراد سوار بر قایق در کانال‌های آمستردام در این جشن شرکت می‌کنند.

یکی از بزرگترین جشنواره‌های دنیا جشن موقرمز‌ها در هلند است. این جشن در هفته آخر سپتامبر برگزار می‌شود و افراد موقرمز از سراسر جهان به هلند می‌آیند. این جشنواره در کشورهای دیگر نیز برگزار می‌شود اما در هلند محبوب‌تر است. اگر موهای شما قرمز است می‌توانید روزهای خوبی در این جشنواره تجربه کنید.

جشن روز یادبود به یاد کشته‌شدگان جنگ جهانی اول برگزار می‌شود. در این روز رژه نظام برگزار می‌شود و ملکه و کابینه دولت به میدان اصلی آمستردام می‌آیند و مقابل مجسمه یادبود ادای احترام می‌کنند. در این روز پرچم‌های هلند به حالت نیمه افراشته در می‌آید و در ساعت هشت شب مردم به احترام کشته شدگان جنگ دو دقیقه سکوت می‌کنند.

جشن روز آسیبا از دیگر جشن‌های هلند است. در این روز تمام آسیاب‌های آبی و بادی این کشور کار می‌کنند و مردم به بازدید از آن‌ها میروند. کودکان در این روز به جشن و شادمانی می‌پردازند. پنکیک نیز خوراکی محبوب مردم هلند در این جشن است.

روز دوشنبه سفید درست پنجاه روز بعد از یکشنبه عید پاک است. این روز در هلند به روز قصر شناخته می‌شود و بازدید از قصرها برای عموم مردم میسر است. البته این امکان در تمام ایام سال میسر است. اما قصرهایی که دارای مالکان خصوصی می‌باشند تنها در این روز امکان  بازدید  دارند.

جشن کارناوال نیز از دیگر جشن‌های جذاب هلند است. این جشن سه روز طول می‌کشد و مردم در این سه روز لباس‌های فانتزی و رنگارنگ می‌پوشند و به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

دانشگاه توئنته هلند

دانشگاه توئنته هلند | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه توئنته هلند یک دانشگاه جامع و کامل محسوب شده که در سال ۱۹۶۱ راه‌اندازی گردید و دوره‌های مختلف در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌نماید. دانشگاه به عنوان یک دانشگاه پیشرو در زمینه عرضه برنامه‌های آموزشی مدرن، استاندارد و با کیفیت جهانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بشمار می‌آید. دانشجویان دانشگاه توئنته این فرصت را دارند که روش‌ها و دوره‌های مختلف آموزشی را با هم گذرانده و به دانش و تسلط خوبی در موضوع مورد تحقیق و مطالعه خود دست پیدا کنند. انواع امکانات آموزشی و تجهیزات مدرن دانشگاه این امکان را به دانشجویان می‌دهد که مسیر پژوهش و تحقیقات خود را بدرستی پیدا کنند. دانشگاه توئنته هلند به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان و اروپا برنامه‌های تحقیقات و کارورزی در زمینه علوم اجتماعی و علوم فنی و مهندسی را ارائه می‌دهد. دانشگاه توئنته هلند به عنوان یک دانشگاه جوان و پویا در موضوعاتی همانند فیزیک کاربردی، علوم سیاسی عمومی تا مهندسی بیومدیکال فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دارد.