تحصیل در هلند

در این مقاله، تحصیل در هلند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر قصد تحصیل در خارج را دارید، حتما ملاک‌های زیادی برای انتخاب کشور مقصد و دانشگاه در نظر دارید. بهتر این است که لیستی از ملاک‌های مورد نظر خود بنویسید و پس از آن، کشورها را با توجه به ملاک‌هایتان در یک لیست قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بهترین تصمیم را اتخاذ کنید و بهترین کشور را برای تحصیل انتخاب کنید. کمک گرفتن از یک مشاور با تجربه در این زمینه، می‌تواند به شما کمک کند. 

مقدمه

مهاجرت تحصیلی به هلند و اخذ اقامت هلند از طریق تحصیل، می‌تواند فرصت مناسبی را برای ادامه تحصیل، در خارج از کشورهای اروپایی ایجاد کند. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در هلند و همچنین تحصیل در دانشگاه‌های هلند و اخذ اقامت تحصیلی، مستلزم آگاهی از قوانین و شرایط توسط افراد متقاضی تحصیل در هلند است.

تجربه تحصیل در هلند به‌واسطه بازار کار مناسب در این کشور، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. 

نظام آموزشی هلند

نظام آموزشی این کشور بسیاری از والدین را ترغیب کرده است که فرزندان خود را در دوره پیش از دانشگاه نیز به تحصیل در هلند بفرستند. همه کودکان هلندی از سن 5 تا 17 سال به تحصیل در مدرسه می‌پردازند و تحصیلات برای همه اجباری است. پس از آن دانشجویان علاقمند می‌توانند وارد کالج‌ها شوند و برای ورود به دانشگاه در رشته مورد علاقه‌شان آمادگی لازم را کسب کنند.

موضوعی که وجود دارد این است که در نظام آموزشی کشور هلند از روش‌های آموزشی بسیار نوین استفاده می‌شوند و علاوه بر درس، دانش آموزان نحوه صحیح زندگی کردن را می‌آموزند. حتی متخصصان در زمینه‌های مختلف مانند روانشناسی، علوم اجتماعی و… روی سیستم آموزش و پرورش این کشور نظارت دارند و مدام به سمت بهبود نظام آموزشی کشور هلند پیش می‌روند.

تمام این موضوعات در کنار هم باعث شده است که کشور هلند به یکی از بافرهنگ‌ترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تبدیل شود که مردم آن از سطح زندگی بالایی برخوردارند.

مقاطع تحصیلی هلند

.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در هلند

تقریبا کسی در این کشور به ایرانی بودن مدارس فکر نمی‌کند. ممکن است تعدادی مدارس ایرانی در شهرهای بزرگ این کشور وجود داشته باشد. به طور کلی در هر کشوری که سفارت ایران وجود داشته باشد، مدارس ایرانی هم هستند؛ اما، کیفیت آموزش پیش از دانشگاه در هلند، به قدری زیاد است که والدین حساسیت زیادی نسبت به ایرانی بودن مدرسه نشان نمی‌دهند. برخی از والدین ترجیح می‌‌هند که فرزندان خود را برای تحصیل در هلند در مراحل پیش از دانشگاه بفرستند و اما توصیه می‌شود که در صورتی که در هلند آشنا و دوستی ندارید، خودتان با فرزندتان همراه شوید. 

 مقطع کارشناسی

تحصیل لیسانس در هلند می‌تواند در دانشگاه‌های تحقیقاتی، و یا دانشگاه‌های علوم کاربردی صورت گیرد. از مزایای تحصیل در کشور هلند، امکان یافتن کار مناسب پس از تحصیل است. برای تحصیل کارشناسی در هلند نیاز به مدرک زبان با نمره آیلتس ۶ خواهد بود. از دیگر مدارک مهم در رابطه با تحصیل در این مقطع، می‌توان به معدل بالای دیپلم اشاره کرد.

تحصیل در دانشگاه‌های علوم پایه

 • تحصیل در مقطع لیسانس، در دانشگاه‌های علوم کاربردی می‌تواند، طیف وسیعی از رشته‌های کشاورزی، هنرهای زیبایی، بهداشت، اقتصاد، و…. انواع زیادی از برنامه‌ها وجود دارد که می‌تواند از نظر محتوا از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. پس از اخذ مدرک لیسانس یا برای کار یا فوق لیسانس خود اقدام کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های تحقیقاتی

 • در دانشگاه‌های تحقیقاتی، می‌توانید در برنامه‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف از قبیل : حقوق و پزشکی، علوم طبیعی، مهندسی و فن‌آوری، زبان و فرهنگ، اقتصاد، علوم و رفتار اجتماعی ثبت نام کنید. این برنامه‌ها توسط چندین کالج دانشگاهی در سراسر کشور ارائه می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند تمام وقت است؛ اما، اکثر دانشجوها به طور نیمه وقت کار می‌کنند. این مزیت به شما این امکان را می‌دهد تا تئوری کلاس درس را به کار روزانه اعمال کنید، و در طرف مقابل تجربه کاری را در محیط آکادمیک به اشتراک بگذارید. هدف اصلی در برنامه‌های تحقیقاتی در مقطع کارشناسی‌ارشد، در این کشور این است که، مهارت‌های لازم و تحلیلی خود را در سطح تحصیلات تکمیلی به شما ارائه دهد، تا بتوانید تحقیقات مستقل را در زمینه خاص یا چند رشته‌ای انجام دهید. بسیاری از دوره‌های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

دانشگاه آمستردام دارای بیش از ۱۳۰ برنامه کارشناسی ارشد در زبان انگلیسی است.
لازم به ذکر است، که جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند متقاضیان، باید مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ را ارائه دهند. و همچنین تمامی مدارک مبنی بر فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی باید ارائه گردد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور هلند بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است.

 مقطع دکتری

به عنوان یک دانشجوی دکترا در هلند، احتمالا به یک کار تحقیقاتی خواهید پرداخت و تحت نظارت سوپروایزر متخصص و با امکانات پیشرفته مطالعات خود را انجام خواهید داد. موسسات آموزش بین‌المللی بر روی پروژه‌های همکاری و مشارکت‌های علمی متمرکز هستند که متخصصین مختلف را در اختیار دارند. دانشگاه‌ها مسئول کیفیت و محتوای فرایندهای آموزش دکترای خود هستند. تحصیل در مقطع phd در هلند توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شوند.

اعتبار دانشگاه‌های هلند

پیشرفته بودن و کیفیت آموزشی در کشور هلند بر کسی پوشیده نیست و همچنین جو آرام این کشور محیطی بسیار عالی را برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است و از بسیاری از کشورهای جهان تقاضا برای تحصیل در هلند وجود دارد. بدیهی است که یک کشور پیشرفته دارای دانشگاه‌های با سطح علمی بالا است و متخصصان حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف در دانشگاه‌های آن تربیت می‌شوند.

از بین دانشگاه‌های این کشور حدود 15 دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر جهان دسته‌بندی شده‌اند. البته این گروه‌بندی‌ها با توجه به ملاک‌های مختلفی انجام می‌شود و ممکن است در هر سال تغییرات جزئی در آن‌ها به وجود آید؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشگاهی که در بین برترین‌های جهان قرار داشته باشد، از اعتبار خوبی برخوردار است و تحصیل در آن می‌تواند آینده خوبی برای دانشجویان رقم بزند.

بهترین دانشگاه‌های هلند در رنک‌بندی‌های اخیر عبارتند از؛ دانشگاه اوتخرت، دانشگاه نایمخن، دانشگاه آمستردام و چند دانشگاه دیگر. در مورد دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در هلند در قسمت‌های بعدی توضیحات کامل‌تری ارائه داده‌ایم.

آزمون‌های ورودی هلند

به طور کلی برای تحصیل در هلند رزومه تحصیلی و نمرات آزمون زبان شما اهمیت دارد و برای ورود به دانشگاه‌های این کشور نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نخواهید داشت.

دانشگاه‌های کشور هلند برای قبول شما به مدرک زبان و مدارک دوره‌های تحصیلی قبلی شما توجه می‌کنند؛ البته برخی از دانشگاه‌ها ممکن است شرایطی اضافه بر این موضوع، برای دانشجویان متقاضی برخی از رشته‌ها، قرار داده باشند.

نکته دیگری که برای اخذ پذیرش در هلند اهمیت دارد، یادگیری زبان هلندی است. با وجود اینکه امکان تحصیل در هلند به زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما برخی از رشته‌ها در برخی از دانشگاه‌ها به زبان هلندی ارائه می‌شوند و عدم تسلط به این زبان، باعث بازماندن شما از تحصیل در این رشته‌ها می‌شود.

در قسمت‌های بعدی مقاله درباره مقاطع تحصیلی مختلف در هلند و شرایط پذیرش در آن‌ها اطلاعات بیشتری برای شما ارائه خواهیم داد.

 بورسیه تحصیلی هلند

احتمال گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار پایین است. مگر با داشتن رزومه قوی و دارا بودن حداقل ۲ مقاله ISI، اما در مقطع دکتری شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی راحت‌تر است. که بسته به دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

رشته‌های غیر پزشکی در هلند

.

دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند به رشته‌های متنوعی فکر می‌کنند. در واقع تمام رشته‌های شناخته شده در ایران در هلند نیز ارائه می‌شود و شما می‌توانید در هر رشته‌ای در این کشور تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌های هلند در رشته‌های خاصی دارای رتبه‌های بالای جهانی است و تحصیل در آن‌ها باعث می‌شود که از اعتبار خوبی در سطح بین‌الملل برخوردار شوید. ما در این قسمت قصد داریم به وضعیت ارائه تعدادی از رشته‌های پرطرفدار بین دانشجویان برای تحصیل در هلند بپردازیم.

خلبانی یکی از رشته‌هایی است که  مورد علاقه دانشجویان بین‌الملل و به خصوص دانشجویان ایرانی است. دوره خلبانی در دانشگاه‌های هلند به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. این رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌شود و معمولا به زبان انگلیسی است.

کشور هلند دارای دانشگاه هنرهای زیباست و از آن گذشته تعدادی از دانشگاه‌های این کشور دارای دانشکده هنر است و این موضوع باعث شده است که دانشجویان بین‌المللی بسیاری موفق شوند در رشته هنری مورد علاقه خود تحصیل کنند. رشته موسیقی یکی از پرطرفدارترین رشته‌های هنری است که در دانشگاه‌های هنر هلند از لیسانس تا دکترا ارائه می‌شود. مدارس موسیقی هلند دارای اعتبار خوبی در جهان هستند و شما را به یک موسیقیدان حرفه‌ای تبدیل می‌کنند. البته رشته‌های دیگری مانند طراحی لباس و جواهر، معماری، بازیگری و سینما و… نیز در دانشگاه‌های هلند ارائه می‌شود و همه چیز به علاقه شما بستگی دارد.

داروسازی پس از رشته پزشکی و دندانپزشکی در بین رشته‌های محبوب دانشجویانی است که می‌خواهند در علم طب تحصیل کنند. به همین دلیل رقابت برای پذیرش در کشور هلند در این رشته نیز بسیار زیاد است. 

کشور هلند دارای دانشگا‌ه‌های صنعتی با سطح علمی بسیار بالایی است که تعدادی از آن‌ها در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و این موضوع مدرکی برای اثبات کیفیت رشته‌های مهندسی است.

امروزه رشته کامپیوتر یکی از پرتقاضاترین رشته‌هاست چون دارای بازار کار و تنوع شغلی بسیاری است. شما می‌توانید در کشور هلند از بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر ارائه می‌شود، استفاده کنید.

تحصیل رشته گردشگری در کشور زیبایی مانند هلند می‌تواند علاقه شما به این رشته را چند برابر کند. از آن‌جایی که تحصیل در این رشته در یک کشور توریستی به شما کمک می‌کند که همه چیز را به صورت عملی تجربه کنید، می‌توانید به یک کارشناس گردشگری با تجربه تبدیل شوید.

علوم تغذیه در کشور هلند

کشور هلند از کشورهای عضو اتحادیه شینگن است. امکان ادامه تحصیل در آن برای تمامی رشته‌ها وجود دارد. در صورت داشتن رزومه پربار می‌توانید برای اخذ بورسیه دانشگاه‌های هلند اقدام نمایید؛ کشور هلند مانند کشورهایی که بورسیه را به صورت نقدی به دانشجویان می‌دهند؛ بورسیه اعطا نمی‌کند بلکه بورسیه‌های کشور هلند شامل تخفیف در شهریه، تحصیل رایگان است. اگر دارای رزومه علمی پرباری نباشید باید با پرداخت شهریه در دانشگاه‌های هلند تحصیل نمایید. هزینه شهریه دانشگاه‌های هلند نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی کمتر است؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه‌های هلند بیشتر از ۱۴ هزار دلار در سال نیستند. دانشجویان دوره دکترا در هلند نه تنها شهریه پرداخت نمی‌کنند بلکه به عنوان محقق فعالیت کرده و از دانشگاه حقوق دریافت می‌نمایند. هزینه زندگی در کشور هلند ۷۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است یک سوم این هزینه مربوط به اجاره محل اقامت است.

دانشگاه واخنینگن و لئووردن در هلند دانشگاه‌هایی هستند که رشته علوم تغذیه در آن‌ها تدریس می‌شود.

هنرهای اسلامی در هلند

هلند یکی از شادترین و امن‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. دانشگاه‌های هلند دارای بالاترین استانداردهای آموزشی هستند و خدمات آموزشی بی‌نظیری را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های هلند دارای شهرتی جهانی هستند. مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های هلند در سطح بین‌المللی معتبر هستند. برخی از دانشگاه‌های هلند رشته هنرهای اسلامی و گرایش‌های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در دانشگاه‌های هلند زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان هلندی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، انگلیسی است. دانشجویانی که به زبان هلندی تسلط ندارند می‌توانند در کلاس‌های آموزش زبان هلندی که توسط دانشگاه‌های هلند برگزار می‌شوند شرکت کنند و این زبان را یاد بگیرند. اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی تسلط دارند و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود زیرا دانشجویان می‌توانند از طریق زبان انگلیسی به راحتی با مردم ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره و شخصی خود را انجام دهند. هزینه تحصیل و زندگی در هلند بسیار مناسب است. اکثر دانشگاه‌های هلند شهریه مناسبی دارند. میانیگین هزینه تحصیل در رشته هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های هلند 2000 یورو در سال است. متوسط هزینه زندگی در کشور هلند نیز 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

ادبیات انگلیسی در هلند

هلند دارای دانشگاه‌های مشهور و شناخته شده بسیار زیادی است. آموزش و پرورش در هلند مطابق با استانداردهای بین‌المللی است و سیستم آموزشی این کشور در سراسر دنیا مشهور است. دانشگاه‌های هلند خدمات آموزشی منحصر به فردی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. پژوهش‌ها و تحقیقات علمی انجام شده در دانشگاه‌های هلند در سطح ملی و بین‌المللی بسیار ارزشمند است. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های هلند در سطح جهانی دارای ارزش و اعتبار بسیار زیادی است. دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به کشور هلند می‌آیند. هلند یک کشور چند ملیتی است و اکثر مردم هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند. بنابراین دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به راحتی با جامعه و مردم هلند ارتباط برقرار کنند و کارهای روزمره خود را انجام دهند. بسیاری از دانشگاه‌های هلند رشته ادبیات انگلیسی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. در دانشگاه‌های هلند زبان تحصیل در مقطع کارشناسی زبان هلندی و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری زبان تحصیل، انگلیسی است. هزینه تحصیل در هلند نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، مقرون به صرفه و مناسب است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های هلند در رشته ادبیات انگلیسی 20000 یورو در سال است. متوسط هزینه زندگی در کشور هلند نیز 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

هنرهای نمایشی در هلند

هزینه تحصیل در هلند سالانه حدود 7000 تا ۱۵۰۰۰ یورو در مقطع کارشناسی در نظر گرفته شده است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سالانه ۵۰۰۰ تا 15000 و در مقطع دکتری رایگان است و اگر سلف فاند بروند تمام هزینه‌ها با خود فرد است. زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند با توجه به تقاضای دانشجو هلندی و یا انگلیسی هستند. داشتن مدرک آیلتس 5/6 و تافل 100 الزامی است. همچنین هزینه‌های زندگی در هلند که شامل بیمه و حمل و نقل و مواد غذایی می‌شود، ماهانه ۷۰۰ یورو است. دانشگاه‌های هلند در مقطع ارشد و دکتری برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه می‌دهد. رشته هنرهای نمایشی در دانشگاه‌های بزرگ هلند تدریس می‌شود و علاقه‌مندان به این رشته می‌توانند دانشگاه‌های هلند را برای ادامه تحصیل در رشته هنرهای نمایشی انتخاب کنند.

معماری در هلند

نام یکی از دانشگاه‌های هلند در لیست برترین دانشگاه‌های معماری جهان به چشم می‌خورد. دانشگاه فناوری دلفت توانست در سال 2019 رتبه سوم را در بین بهترین دانشگاه‌های معماری جهان کسب کند. زبان تحصیل در مقطع کارشناسی هلندی و در مقطع ارشد و دکتری انگلیسی است. هزینه تحصیل در رشته معماری در این دانشگاه 14500 یورو در سال در مقطع کارشناسی 18750 یورو در سال و در مقطع کارشناسی‌ارشد است. هزینه زندگی در هلند با توجه به شهر محل تحصیل متفاوت است. به طور میانگین هزینه زندگی در هلند از 650 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در هلند برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

رشته جغرافیا در هلند

کشور هلند یکی از مقاصد تحصیلی محبوب در اروپا است. هلند یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین سیستم آموزش عالی را در جهان دارد. کشور هلند دارای دانشگاه‌های مشهور و شناخته شده بسیار زیادی است. تحقیقات علمی انجام شده در دانشگاه‌های هلند در سطح ملی و بین‌المللی بسیار ارزشمند است.

و به همین دلیل دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالایی دارند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های هلند در مقطع کارشناسی زبان هلندی و در مقاطع تحصیلات تکمیلی زبان تحصیل، انگلیسی است. برخی از دانشگاه‌های هلند برای دانشجویان بین‌المللی برنامه‌های آموزشی خود را در مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. هلند یک کشور غیر انگلیسی زبان است که 95٪ از ساکنان آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. این عامل باعث می‌شود زندگی، تحصیل و کار در هلند برای دانشجویان بین‌المللی راحت‌تر و دلپذیرتر باشد. اکثر دانشگاه‌های هلند رشته جغرافیا را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه‌های هلند حدود 20000 یورو در سال است. متوسط هزینه زندگی در کشور هلند نیز 1000 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170 یورو در ماه
 • حمل و نقل: 35 یورو در ماه

رشته مدیریت در هلند

کشور هلند جزء بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان به شمار می‌رود. هلند مکان مناسبی برای زندگی، تحصیل و کار است. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. اکثر مردم این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و این یک مزیت بزرگ برای دانشجویان خارجی است. میانگین هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه‌های هلند 6000 تا 20000 یورو در سال است. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در هلند 700 تا 1500 یورو در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه‌های زندگی در هلند:

 • اجاره بها خوابگاه: 350 تا 500 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 170یورو در ماه
 • حمل و نقل: 30 تا 80 یورو در ماه

چاپ مقالات علمی در هلند 

 یکی از مواردی که باعث تقویت رزومه تحصیلی شما می‌شود، ارائه مقالات علمی و چاپ آن‌ها در مجلات معتبر است. این کار، علاوه بر این که به شما کمک می‌کند تا به راحتی در هلند پذیرش بگیرید، برای آینده شغلی شما هم بسیار مفید است.

البته همه چیز در ارائه مقاله پیش از اقدام برای تحصیل در هلند خلاصه نمی‌شود. اگر حین تحصیل در هلند، مقاله ارائه دهید، می‌توانید از امتیازات خوبی مانند استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. شما حتی می‌توانید با این کار، یک شغل دانشجویی مناسب به دست آورید و اگر بتوانید خوب بدرخشید، جای پای خود را برای آینده‌ای روشن محکم کرده‌اید.

کنفرانس‌های علمی در هلند

در کشورهای پیشرفته کنفرانس‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف و مرتبط با رشته‌های گوناگون برگزار می‌شود. دانشجویانی که مشغول به تحصیل در هلند هستند، از این موهبت برخوردارند و می‌توانند در این کنفرانس‌ها شرکت کنند. کنفرانس‌های علمی، محاسن بسیاری برای شما دارد که می‌توان به فرصت‌های ارائه مقالات علمی، آشنایی با شخصیت‌های مهم و کارآفرین در رشته تحصیلی شما و کسب تجربه اشاره کرد. کنفرانس‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شوند، دارای موضوعات متنوعی هستند و همین موضوع باعث می‌شود که اکثر دانشجویان با علایق مختلف بتوانند در آن شرکت کنند.

کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور هلند برگزار شده‌اند، عبارتند از؛

کنفرانس بین‌المللی ایدز، کنفرانس بین‌المللی مهندسی بیومتریک، کنفرانس بین‌المللی پوست، کنفرانس بین‌المللی معماری، مواد و سازه، کنفرانس بین‌المللی نانوتکنولوزی پیشرفته، کنفرانس بین‌المللی مدیریت و فناوری اطلاعات، کنفرانس بین‌المللی مهندسی معدن، مواد و متالوژی.

جشن‌های دانشگاه‌ها در هلند

هلند به کشور گل و گیاه معروف است و به همین دلیل جشنواره‌های گل و گیاه زیادی در آن برگزار می‌شود. از جمله این جشنواره‌ها می‌توان به جشن باغ کوکنهف و جشن گل بلومن کورسو اشاره کرد.

روز 27 آوریل سالگرد تولد پادشاه الکس است و این روز در هلند به نام جشن پادشاه نام گرفته است. در این جشن خیابانی اکثر مردم لباس نارنجی به تن می‌کنند و به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. مردم غذاهای متنوع می‌خورند، گروه‌های موسیقی هنرنمایی می‌کنند و برخی افراد سوار بر قایق در کانال‌های آمستردام در این جشن شرکت می‌کنند.

یکی از بزرگترین جشنواره‌های دنیا جشن موقرمز‌ها در هلند است. این جشن در هفته آخر سپتامبر برگزار می‌شود و افراد موقرمز از سراسر جهان به هلند می‌آیند. این جشنواره در کشورهای دیگر برگزار می‌شود؛ اما در هلند محبوب‌تر است. اگر موهای شما قرمز است، می‌توانید روزهای خوبی را در این جشنواره تجربه کنید.

جشن روز یادبود به یاد کشته‌شدگان جنگ جهانی اول برگزار می‌شود. در این روز، رژه نظام برگزار می‌شود و ملکه و کابینه دولت به میدان اصلی آمستردام می‌آیند و مقابل مجسمه یادبود ادای احترام می‌کنند. در این روز پرچم‌های هلند به حالت نیمه افراشته در می‌آید و در ساعت هشت شب مردم به احترام کشته شدگان جنگ دو دقیقه سکوت می‌کنند.

جشن روز آسیبا، از دیگر جشن‌های هلند است. در این روز تمام آسیاب‌های آبی و بادی این کشور کار می‌کنند و مردم به بازدید از آن‌ها می‌روند. کودکان در این روز به جشن و شادمانی می‌پردازند. پنکیک، خوراکی محبوب مردم هلند در این جشن است.

روز دوشنبه سفید درست پنجاه روز بعد از یکشنبه عید پاک است. این روز در هلند به روز قصر شناخته می‌شود و بازدید از قصرها برای عموم مردم میسر است؛ البته این امکان در تمام ایام سال میسر است؛ اما قصرهایی که دارای مالکان خصوصی می‌باشند، تنها در این روز امکان  بازدید  دارند.

جشن کارناوال، از دیگر جشن‌های جذاب هلند است. این جشن سه روز طول می‌کشد و مردم در این سه روز لباس‌های فانتزی و رنگارنگ می‌پوشند و به خیابان‌ها می‌آیند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

شرکت در آزمون‌های بین‌المللی در هلند

آزمون زبان هلندی، مهمترین آزمون بین‌المللی است که در این کشور برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون‌ برای دانشجویان یک برگ برنده مهم محسوب می‌شود؛ به خصوص در رشته‌هایی که رقابت زیاد است و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از شانس کم‌تری برای پذیرش گرفتن در این رشته‌ها برخوردارند؛ با کسب نمره قبولی در این آزمون، می‌توانند به راحتی پذیرش بگیرند. پس از آن، آزمون‌های زبان در رتبه دوم اهمیت در بین آزمون‌ها بین‌المللی هلند قرار دارند. 

در برخی از رشته‌ها، رقابت‌های علمی و عملی بسیاری در زمینه‌های مختلف برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها می‌تواند باعث افزایش تجربه علمی شما می‌شود و کسب مقام، یک نکته مثبت در رزومه تحصیلی شماست.

معادل سازی مدارک در هلند

معادل سازی مدارک برای تحصیل در هلند مانند سایر کشورهای اروپایی است و استثنایی ندارد. برای ورود به دوره کارشناسی باید دارای مدرک دیپلم 12 ساله باشید. در صورتی که مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشید، می‌توانید در دوره‌ی پیش دانشگاهی در کشور هلند تحصیل کنید؛ اما یک راهکار ساده‌تر آن است که در ایران مدرک کاردانی خود را دریافت کنید و پس از آن برای تحصیل در هلند اقدام نمایید. 

برای این که مدارک خود را معادل سازی کنید؛ ابتدا باید مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به تأیید اداره آموزش و پرورش منطقه برسانید. در صورتی که دارای مدرک دانشگاهی هستید، باید پس از طی کردن پروسه اداری تأیید مدرک، مدرک مهر شده توسط دانشگاه را دریافت کنید.

پس از دریافت تأییدیه‌ها نوبت به ترجمه مدارک تحصیلی شما می‌رسد. باید مدارک تحصیلی و مدارک شناسایی خود را به دست مترجمان مورد تأیید توسط سفارت هلند بسپارید. 

بهتر است پیش از این که درخواست پذیرش خود را بنویسید و مدارک خود را به سفارت هلند بسپارید تا به دانشگاه مقصد ارسال شوند؛ به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید تا از مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل در آن دانشگاه به طور کامل اطلاع پیدا کنید. کمبود مدارک مشکلات زیادی برای شما به وجود می‌آورد و ممکن است باعث شود که پذیرش شما برای تحصیل در هلند یک سال به تعویق بیفتد.

تسهیلات دانشجویی هلند

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در هلند

روابط اقتصادی ایران و هلند مسالمت آمیز است و معمولا دانشجویان با مشکلی در افتتاح حساب در این کشور مواجه نمی‌شوند. شما می‌توانید پس از ورود به کشور هلند، در یکی از بانک‌های این کشور حساب باز کنید و یا این که در ایران یک حساب بین‌المللی افتتاح کنید تا علاوه بر هلند بتوانید در سایر کشورها از آن‌ها استفاده کنید.

انجام تراکنش بانکی بین ایران و هلند امکان پذیر است و شما می‌توانید این تراکنش‌ها را به صورت اینترنتی یا حضوری انجام دهید. حساب‌های کشور هلند شامل حساب‌های جاری و پس‌انداز هستند. دانشجویان معمولا از حساب پس‌انداز استفاده می‌کنند. 

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در بانک‌های هلند، ویزای تحصیل در هلند و فرمی است که بانک به شما ارائه می‌دهد و باید اطلاعات آن را کامل پر کنید. دقت کنید که حتما آدرس و شماره تماس درستی ارائه کنید. توصیه می‌شود تمام خدمات اینترنتی و غیر حضوری حساب و کارت خود را دریافت کنید. با این کار به ساعات کاری بانک‌ها محدود نخواهید بود و به همین دلیل می‌توانید در تمام ساعات شبانه روز از خدمات بانکی استفاده کنید.

در هلند، بیشتر خرید‌ها از طریق کارت‌های بانکی و دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز صورت می‌گیرد و از این نظر، مشکلی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در هلند وجود نخواهد داشت.

کار دانشجویی در هلند

 دانشجویان هلند اجازه کار در حین تحصیل را دارند. برای این که بتوانید به کار حین تحصیل در هلند بپردازید، باید ویزای تحصیل در هلند با اعتبار بیش از شش ماه داشته باشید و همچنین باید مجوز کار دانشجویی دریافت کنید تا بتوانید مشغول شوید. کارفرمایی که قصد استخدام شما را دارد، باید برای شما درخواست مجوز کند. دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار کنند؛ اما، دانشجویان سایر کشورها مانند ایران باید مجوز دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که کارهایی که شما به عنوان یک کارآموز در حین تحصیل خود انجام می‌دهید نیازی به مجوز ندارند.

دانشجویانی که قصد اشتغال دارند باید تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشند؛ در غیر این صورت موفق به دریافت اجازه کار نخواهند شد. دانشجویانی که مشغول به کار حین تحصیل در هلند می‌شوند، باید مالیات پرداخت کنند. این مالیات شامل یک سوم درآمد ناخالص دانشجو می‌شود. 

توجه کنید که حتما به میزان تعیین شده کار کنید و در کاری که برای آن مجوز دریافت کرده‌اید، مشغول شوید؛ چون در غیر این صورت علاوه بر این که بیمه نخواهید شد؛ ممکن است توسط دانشگاه جریمه شوید و حتی ویزای تحصیل در هلند و مجوز اقامت شما در این کشور باطل شود.

مشاغل دانشجویی هلند

بسیاری از دانشجویان حین تحصیل در هلند به انجام کار دانشجویی رو می‌آورند تا بتوانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین کنند؛ اما چه مشاغلی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در هلند وجود دارد؟ فروشندگی، منشی‌گری، کار در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها و کارهای ساختمانی از جمله مشاغلی است که برای دانشجویان وجود دارد. همچنین دانشجویان می‌توانند به عنوان حسابدار یا طراح وب و… در برخی از شرکت‌ها استخدام شوند.

اگر می‌خواهید در زمینه‌ رشته تحصیلی خودتان مشغول به کار شوید، بهتر است به شرکت‌های مرتبط به رشته تحصیلی خود مراجعه‌ کنید و از نیروهای مورد نیاز آن‌ها مطلع شوید. همچنین اساتید دانشگاه می‌توانند به شما در معرفی فرصت‌های شغلی مرتبط با رشته تحصیلی‌تان کمک کنند.

تسلط به زبان هلندی یک برگ برنده برای شما در پیدا کردن کار است. از آنجایی که تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی به قصد تحصیل به زبان انگلیسی وارد کشور هلند می‌شوند؛ تعداد دانشجویان بین‌المللی که به زبان هلندی مسلط هستند کم است و شما با تسلط به این زبان می‌توانید به سادگی کار پیدا کنید.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در هلند

کشور هلند به دانشجویان خود خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌دهد؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که شما می‌توانید حین تحصیل در هلند، با بیمه‌ای قرارداد ببندید که از خدمات بهتری برای شما برخوردار است. در واقع اگر شما یک دانشجو مشغول به تحصیل در هلند هستید و سن شما کم‌تر از سی سال است، مجبور به دریافت خدمات درمانی نیستید؛ مگر این که قصد کار در حین تحصیل را داشته باشید. البته توصیه می‌شود حتما خود را بیمه کنید، چون هزینه‌های درمانی در هلند به صورت آزاد، زیاد است.

برای این که تحت پوشش بیمه قرار بگیرید، ابتدا باید ثبت نام دانشگاه را انجام دهید و ویزای تحصیل در هلند را دریافت کنید. پس از آن باید مجوز اقامت خود را از موسسه IND دریافت کنید. سپس باید به فرمانداری شهر محل تحصیل خود مراجعه کنید و خود را به عنوان یک ساکن جدید در آن شهر معرفی نمایید. پس از دریافت تأییدیه فرمانداری می‌توانید به شرکت‌های بیمه مراجعه کنید و از خدمات درمانی ارائه شده توسط آن‌ها استفاده کنید.

امتیازات کارت دانشجویی در هلند

همانطور که پیش از این ذکر کردیم؛ تحصیل در هلند تنها به درس خواندن محدود نمی‌شود و شما می‌توانید تجربه چند سال زندگی شاد را داشته باشید. زندگی در کشور هلند از سطح بالایی برخوردار است و طبیعتاً هزینه‌های زندگی در آن، نسبتا زیاد است. البته این هزینه‌ها با درآمد مردم همخوانی دارد و شما می‌توانید با کار در حین تحصیل و بهره‌مندی از تخفیف‌های در نظر گرفته شده در مراکز مختلف یک زندگی دانشجویی با هزینه متوسط و شاد را تجربه کنید.

بسته به نوع علاقه‌های شما زندگی در هلند می‌تواند لذت‌های بسیاری را برای شما فراهم کند. شما می‌توانید به بازدید از موز‌ه‌های  کشور هلند بپردازید. به طور کلی، نمی‌توانیم بگوییم که کدام مراکز تفریحی یا گردشگری دارای تخفیف برای دانشجویان هستند و به همین دلیل بهترین راه این است که شما همیشه کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید؛ چون ممکن است از فروشگاه یا رستورانی که اصلا توقع ندارید، موفق به گرفتن تخفیف شوید.

خوابگاه در هلند

در دانشگاه‌های  هلند خوابگاه‌های دانشجویی وجود ندارد و دانشجویان نمی‌توانند در محوطه دانشگاه اقامت کنند. البته تعداد محدودی از دانشگاه‌های این کشور به تازگی خوابگاه‌هایی برای آسایش دانشجویان ارائه داده‌اند؛ اما تعداد آنها محدود است.

هزینه‌های اقامت در هلند نسبتا زیاد است و برای پیدا کردن یک محل اقامت مقرون به صرفه و مناسب باید مدتی زمان برای جست و جو صرف کنید. البته در سال اول تحصیل با مشکل اقامت مواجه هستید و پس از آن می‌توانید به اتفاق دوستان تازه‌ای که پیدا می‌کنید خانه دانشجویی اجاره کنید و در آن زندگی کنید. تقسیم هزینه‌های زندگی دانشجویی باعث می‌شود که به هیچ یک از دانشجویان فشاری وارد نشود. پس از این که موفق به اخذ پذیرش شدید و برای تحصیل در هلند اقدام کردید؛ باید به دنبال محل اقامت باشید و هرچه بیشتر بخت یارتان باشد، زودتر محل مناسبی پیدا خواهید کرد.

با وجود این که دانشگاه‌های هلند در محوطه دانشگاه خوابگاه ندارد؛ اما تعدادی از آن‌ها برای رفاه بیشتر دانشجویان و به خصوص دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌هایی را در نزدیکی دانشگاه ارائه می‌دهند. البته از آن‌جایی که تقاضا زیاد و ظرفیت این خوابگاه‌ها محدود است؛ در صورتی که دیر اقدام کنید نمی‌توانید صاحب خوابگاه شوید. خوابگاه‌های دانشجویی در هلند مانند سایر کشورها از امکانات مشترک بهره‌مندند و تنها برای یکی دو سال اول تحصیل توصیه می‌شوند.

پس از آن اجاره‌ی یک آپارتمان به همراه دوستانتان مقرون به صرفه است و از امکانات بهتری نسبت به خوابگاه‌ها برخوردار است. خوابگاه‌های دانشگاه‌ها معمولا به صورت تک نفره هستند و در هر سالن تعدادی اتاق قرار دارد که سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه بین تمام اتاق‌های هر سالن مشترک می‌باشد.

جالب است بدانید علی‌رغم کمبود خوابگاه در هلند در شهرهای آمستردام و روتردام هتل‌های دانشجویی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها اقامت کنند. این هتل‌ها از امکانات خوبی مانند تهیه غذا، کتابخانه و سالن مطالعه برخوردارند. زمان اجاره اتاق‌های هتل‌های دانشجویی وابسته به خودتان است و می‌توانید یک سال تحصیلی، یک ترم یا چند شب تا پیدا کردن محل اقامت دائمی در آن‌ها سکونت کنید.

ممکن است دانشگاه برای اقامت دانشجویان پیشنهادهایی داشته باشد و آپارتمان‌ها و مسکن‌های دانشجویی را به آن‌ها معرفی کند. علاوه بر آن در هلند آژانس‌های مسکن نیز وجود دارند که می‌توانند در قبال دریافت هزینه‌ای نه چندان زیاد به شما در یافتن منزل مناسب کمک کنند. آن‌ها حتی می‌توانند به شما هم اتاقی‌هایی را معرفی کنند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در هلند

این کشور در بین کشورهایی دسته‌بندی می‌شود که سطح زندگی بالایی دارند. میزان وقوع جرم و جنایت در کشور هلند بسیار کم است و زندان‌های این کشور به سمت تعطیلی می‌روند. از طرفی جو سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور بسیار آرام است و از این نظر، مشکلی برای دانشجویان به وجود نمی‌آید.

تنها نکته‌ای که لازم است دانشجویان به آن توجه کنند، این است که از منابع مالی خوبی برخوردار باشند تا از این نظر با مشکل مواجه نشوند؛ چون در صورتی که با کمبود بودجه در این کشور مواجه شوند، دیگر نمی‌توانند کاری انجام دهند و ناچار هستند به کشور خودشان بازگردند.

مشاوره

جهت تحصیل در هلند و آشنایی با دانشگاه ها و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به هلند اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی تحصیلی
برای ارزیابی تحصیلی، با موسسه ما تماس بگیرید.

 

آیا امکان تحصیل رایگان در هلند وجود دارد؟
تحصیل رایگان و بدون پرداخت شهریه در هلند امکان پذیر نیست و دانشجویان می‌توانند با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های دانشجویی هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را کاهش دهند. استفاده از بورسیه های تحصیلی نیز شرایطی دارد که بهتر است با آن آشنا شوید.
آیا امکان کار در حین تحصیل در هلند وجود دارد؟
در هلند نیز مانند بسیاری از کشورها دانشجویان اجازه کار در حین تحصیل را دارند. برای این که بتوانید به کار حین تحصیل در هلند بپردازید، باید ویزای تحصیل در هلند با اعتبار بیش از شش ماه داشته باشید. همچنین باید مجوز کار دانشجویی دریافت کنید تا بتوانید مشغول شوید. کارفرمایی که قصد استخدام شما را دارد باید برای شما درخواست مجوز داشته باشد. دانشجویان اتحادیه اروپا می‌توانند بدون نیاز به مجوز کار کنند. اما دانشجویان سایر کشورها مانند ایران باید مجوز دریافت کنند. البته لازم به ذکر است که کارهایی که شما به عنوان یک کارآموز در حین تحصیل خود انجام می‌دهید نیازی به مجوز ندارند. توجه کنید که حتما به میزان تعیین شده کار کنید و در کاری که برای آن مجوز دریافت کرده‌اید، مشغول شوید. چون در غیر این صورت علاوه بر این که بیمه نخواهید شد؛ ممکن است توسط دانشگاه جریمه شوید و حتی ویزای تحصیل در هلند و مجوز اقامت شما در این کشور باطل شود.
شرایط اقامت پس از تحصیل در هلند چگونه است؟
بسیاری از دانشجویان حین تحصیل در هلند به انجام کار دانشجویی رو می‌آورند تا بتوانند تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را تأمین کنند.این امر اگر با دقت باشد و شغل خود را با حساسیت بیشتری انتخاب کنند می‌توانند به عنوان کار آموز مشغول شوند و پس از فارغ التحصیلی، از طرف کار فرمای خود پیشنهاد کاری داشته باشند و در این صورت می‌توانند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و اقامت بگیرند.
بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجو به هلند چگونه است؟
بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجو به هلند این کشور از دیرباز مقد دانشجویان بین المللی بوده استو اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا نیز در این کشور امکان پذیر است. به این ترتیب که دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد مبلغی معادل 5000 یورو به عنوان کمک هزینه ی تحصیلی در سال اول تحصیلات خود دریافت می کنند. در کنار آن دانشگاه های هلند به وسیله برنامه مخصوص بورسیه تحصیلی  Erasmus Mundus کمک هزینه های زیادی را به دانشجویان خارجی اعطا می کند. قصد داریم چند بورسیه معتبر در این کشور را نام ببریم: بورسیه تحصیلی لیبرال هلند بورسیه تحصیلی دزموند فورتس هلند بورسیه تحصیلی منا (MENA) بورسیه تحصیلی دانشگاه فناوری Delft بورسیه تحصیلی دانشگاه آمستردام (AES) بورسیه تحصیلی دانشگاه ماستریخت (UM) بورسیه تحصیلی دانشگاه VU بورسیه تحصیلی دانشگاه Hague بورسیه تحصیلی دانشگاه Radboud
سیستم آموزشی کشور هلند چگونه است؟
سیستم آموزشی کشور هلند جزو معتبرترین و قدیمی ترین سیستم های آموزشی در دنیا است. شرایط مطلوب اقتصادی، نرخ پایین بیکار و تورم ناچیز باعث شده که متقاضیان تحصیل بین المللی در این کشور بیشتر از گذشته باشد.سیستم آموزشی هلند بسیار قدیمی است و به قدمت آن به قرن 16 میلادی باز می گردد. جامعه ی تحصیل کرده و فرهنگ بالای مردم این کشور در کنار برخورد مناسب با مهاجران باعث شده است که کشور هلند یکی از بهترین گزینه های تحصیل بین المللی است. بیشتر دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم در ایران هستند. پیش از افدام می توانید برای آشنایی با همه زوایای تحصیل در این کشور با یک موسسه اعزام دانشجوی معتبر مشورت کرده و همه ی جوانب کار را بسنجید.
برنامه های تحصیلی هلند به چه صورت است؟
برنامه های تحصیلی و اعزام دانشجو به هلند در سه پایه ی تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شود. کارشناسی: برای تحصیل در این پایه افراد باید معدل بالای 12 در دیپلم داشته باشند. برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان ایلتس را با نمره 6 را ارائه بدهند در صورت نداشتن مدرک زبان می توانند در دوره های زبان در کشور هلند شرکت کنند. مدرت زمان و دوره ی تحصیل در این مقطع چهار سال است زبان تحصیل نیز آلمانی است. متقاضیان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های هلند باید مدرک  B1یا B2 را ارائه کنند. دانشجویان مقطع فوق لیسانس تحصیلات خود را در یک دوره ی 2 ساله به پایان می رسانند. همچنین تحصیل دکترا در یک دوره ی 4 ساله انجام می شود افراد می توانند در این مقطع اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی نموده و از مزایایی آن بهره مند شوند.
هزینه تحصیل در هلند چقدر است؟
هزینه تحصیل و اعزام دانشجو به هلند اگر چه مانند آلمان و اتریش نیست اما نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و امریکایی کمتر است. دانشجویان محصل در برنامه ی لیسانس موظف هستند که به شکل سالیانه مبلغی حدود 7000 تا 11000 یورو بپردازند.لازم به ذکتر است که بدانید تحصیل در دانشگاه های هلند بدون مدرک زبان انگلیسی امکان پذیر نیست. هزینه ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس مبلغی حدود 11000 تا 15000 یورو است. دانشجویان مقطع دکترا می توانند خودشان هزینه ی تحصیل را پرداخت کنند یا برای اخذ بورسیه اقدام نمایند در صورت اخذ بورسیه تحصیلی در ماه مبلغی حدود 2000 دلار دریافت می کنند. رقابت در سطح دکترا برای دریافت بورسیه بسیار زیاد است. داوطلبان اخذ بورسیه باید مدراک خود را از دانشگاه های معتبر دریافت کرده و رزومه ی درخشان  در کنار آن باید مدرک زبان آیلتس همچنین مقالات isi ارائه بدهند.
اجازه کار در حین تحصیل در هلن به چه صورت است؟
دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند به مدت 10 ساعت در هفته به کار بپردازند که حقوق آن ها در هفته بین 80 تا 100 یورو است. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و حقوقی معادل 160 تا 200 یورو را دریافت کنند. قوانین کار برای داشجویان مقطع دکترا 30 ساعت در هفته است که میانگین حقوق آن ها 240 تا 300 یورو در هفته است.
هزینه های زندگی در هلند چگونه است؟
هزینه زندگی در اعزام دانشجو به هلند نسبت به شهر محل زندگی افراد متغیر است. اما به شکل تقریبی می توانیم بگوییم که هزینه ی زندگی دانشجویی در هلند به شکل ماهانه700 تا 1000 یورو است. بیشترین قسمت از این هزینه را هزینه ی مسکن در برمی گیرد. میزان مبلغی که افراد باید برای مسکن در یک ماه صرف کنند مبلغی حدود 250 تا 650 یورو است. این هزینه براساس امکاناتی که مسکن مورد نظر مانند اینترنت، تلویزیون و غیره در اختیار دانشجو قرار می دهد متغیر است.


5 دیدگاه برای “تحصیل در هلند

 1. ناشناس گفته:

  حداقل مدرکی که لازم برای تحصیل است چیست ؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، مدارک مورد نیاز بستگی به مقطع و رشته مورد نظر شما دارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 داخلی 76 تماس بگیرید.تیم اعزام GO2TR.

 2. ناشناس گفته:

  سلام
  شرایط تحصیل دانش اموز ابتدایی چیست

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، متقاضیان خارجی تحصیل در مقاطع ابتدایی امکان ثبت نام در مدارس بین المللی را دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 3. ناشناس گفته:

  براي رشته گرافيك در هلند چه مدرك تحصيلي لازم هست؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر این مدارک متفاوت است اما در حالت کلی داشتن پورتفولیو قوی از جمله مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.قدردان شما هلدینگ مهاجرتیGO2TR.

 4. ناشناس گفته:

  سلام با مدرک دیپلم میشه برای تحصیل در هلند اقدام کرد؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  این امکان وجود دارد اما شما نیازمند ارائه ی یک رزومه ی قوی هستید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *