x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در رومانی

کشور رومانی یکی از کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل دانشجویان در منطقه اروپا به شمار می‌رود. رومانی به عنوان نقطه تلاقی اروپای مرکزی و اروپای شرقی و ناحیه بالکان محسوب می شود. بسیاری از آثار دیدنی، مکان‌های گردشگری و جاذبه‌های طبیعی متعلق به قرون وسطی در مناطق مختلف کشور رومانی قابل مشاهده هستند. فرهنگ و تمدن مردمان رومانی بسیار غنی بوده و ریشه در دیرینه این سرزمین دارد. چشم اندازهای بسیار زیبا از کلیسا، صومعه، کوهستان و شهرهای با منظره های قرون وسطایی، جذابیت بی ‌نظیری در کشور رومانی ایجاد کرده‌اند.

 آنچه دانشجویان بین المللی را برای ادامه تحصیل به کشور سوق می دهد، پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در مقایسه با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. سیستم آموزشی کشور رومانی تحصیل به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا رومانیایی را ارئه داده است. ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان بسیار هیجان انگیز خواهد بود. 

پایتخت کشور رومانی، شهر بخارست است و مردم این کشور به زبان رومانیایی صحبت می‌کنند. جمعیت کشور رومانی در حدود ۲۰ میلیون نفر است. بیش از 531 هزار دانشجو در دانشگاه های کشور رومانی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد حدود ۲۷ هزار نفر را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می دهند.

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره تحصیل در رومانی
فهرست

تحصیل رایگان در رومانی

تحصیل رایگان در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل رایگان در کشور رومانی به منزله عدم پرداخت شهریه توسط دانشجویان برای ثبت نام در دانشگاه است. تحصیل رایگان در این کشور از طریق دریافت بورسیه های تحصیلی که سازمان های دولتی و سازمان های خصوصی برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند امکان پذیر است. بسیاری از بورسیه های تحصیلی رایگان در کشور رومانی توسط دولت برای دانشجویان ارائه می شود. هزینه بورسیه های تحصیلی متفاوت است و برای حمایت از دانشجویان مقطع لیسانس تا دکترا است. دانشجویانی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در کشور رومانی هستند باید درخواست خود را طبق برنامه زمانبندی شده دریافت بورسیه تحصیلی به سازمان ها ارسال کنند. بورسیه های تحصیلی، هزینه های زندگی دانشجویی را به عنوان یک کمک هزینه مختصر تقبل می کند.

بورسیه تحصیلی در رومانی

بورسیه تحصیلی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

طبق آماری که در منابع ذکر شده اند، بیش از ۸۵ بورسیه تحصیلی شامل بورسیه های دولتی و بورسیه های خصوصی برای ادامه تحصیل دانشجویان در کشور رومانی از مقاطع لیسانس تا دکترا در نظر گرفته می‌شود. تحصیلات آکادمیک موسسه ها، شامل دریافت بورسیه تحصیلی هستند. بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان غیر اروپایی نیز در دسترس است. اعطای هر یک از بورسیه های تحصیلی با توجه به برنامه زمانبندی سازمان و همچنین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها تنظیم می‌شود. 

بورسیه های تحصیلی کشور رومانی برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس بین ۳ تا ۶ سال بسته به رشته موردنظر دانشجو و موفقیت در امتحان نهایی در نظر گرفته شده است. بورسیه های تحصیلی دوره فوق لیسانس بین ۱۸ تا ۲۴ ماه تا پایان مرحله تحصیلی و برای دوره دکترا ۳ تا ۴ سال است. بورسیه های تحصیلی دانشجویان به هر یک از مقاطعبه شرطی به دانشجویان اعطا می‌شود که بتوانند در مدت زمان اعلام شده تحصیلات خود را به پایان برسانند. بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کشور رومانی در رشته های زیر به دانشجویان اعطا می شود:

علوم سیاسی/ علوم مدیریت/ مطالعات فنی و مهندسی/ نویسندگی و خبرنگاری/ علوم مرتبط با حوزه آموزش/ علوم کشاورزی/ هنرهای تجسمی/ دامپزشکی/ معماری و ساخت و ساز/ فرهنگ و تمدن رومانیایی/ نفت و گاز/ مطالعات جامعه شناسی و منابع انسانی.

همچنین بورسیه های تحصیلی ویژه برای ادامه تحصیل در رشته های زبان خارجی و زبان و ادبیات رومانیایی نیز امکان پذیر است. مزایای مهمی که بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان این کشور فراهم می کنند هزینه تحصیل رایگان و همچنین کمک هزینه حدود ۶۰ تا ۷۰ یورو در هر ماه برای زندگی دانشجویی خواهد بود.

اعتبار دانشگاه های رومانی و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های رومانی و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور رومانی یک سیستم پیشرفته را برای آموزش دانشگاهی، طبق فرآیند بلونیا در اروپا ارائه داده است. مدارک صادر شده از دانشگاه‌های کشور رومانی در تمام دانشگاه‌های اروپا مورد تایید هستند. همچنین فارغ التحصیلان این دانشگاه ها می توانند برای ادامه تحصیل به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند. دانشگاه بخارست شهر رومانی از نظر اعتبار مدرک به تایید وزارت علوم و تحقیقات ایران نیز رسیده است. دانشجویان ایرانی که به تحصیل در کشور رومانی علاقه‌مند هستند می توانند دانشگاه بخارست را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. شرایط تحصیلی و زندگی دانشجویی به علاوه هزینه های ماهانه در رومانی معقولانه و رضایت بخش است.سایر دانشگاه های این کشور علاوه بر دانشگاه بخارست در رتبه بندی جهان در جایگاه خوبی قرار گرفتند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در رومانی

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

برای پذیرش در دانشگاههای کشور رومانی هیچ برنامه و مراحل ثابت و خاصی وجود ندارد و از سال ۲۰۰۷ به بعد بسیاری از دانشگاه‌های این کشور به صورت اختصاصی شرایط پذیرش را اعلام کردند. برخی از دانشگاه های کشور رومانی، بدون آزمون و تنها از طریق بررسی مدارک و سوابق علمی و تحصیلی دانشجویان، آنها را پذیرش می‌کنند؛ برخی دیگر از دانشگاه ها یک امتحان ورودی از دروس دبیرستان برای ورود به مقطع لیسانس برگزار می کنند. برخی دیگر از دانشگاه های کشور رومانی برای پذیرش، طرح پژوهشی بر اساس ارائه مقاله، شرکت در محاسبه مصاحبه و شرکت در آزمون های عملکردی برگزار می کنند. بخشی از آزمون های عملی شامل شرکت در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای ارزیابی و تعیین سطح دانشجو است. هر یک از دانشگاه‌ها معیارهای خاص خود را برای برای پذیرش دانشجویان ارائه می دهند.

معادل سازی مدارک در رومانی

معادل سازی مدارک در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معادل سازی مدارک در کشور رومانی برای دانشجویانی اجرا می‌شود که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و در دانشگاه‌های این کشور را داشته باشند. معادل سازی برای مدارک علمی دانشگاهی برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس و دکترا به این گونه انجام می گیرد که متقاضیان ورود به این مقاطع، مدارک تحصیلی دوره قبل به همراه ریز نمرات و فهرست دروس تعداد واحد گذرانده شده را به کارشناسان دانشگاه در قسمت ارزیابی مدارک ارائه می دهند؛ اگر دانشجویان طبق سیستم ارزیابی دانشگاه و نظام آموزشی کشور رومانی، تعداد مجاز واحد‌های دروس در رشته مورد نظر را گذرانده باشند، بدون نیاز به معادل سازی مدرک وارد مقطع مورد نظر خواهند شد، اما اگر در برخی از دروس کمبود واحد مشاهده شود، دانشجویان قبل از ورود به سال تحصیلی باید دروس پیش نیاز را بگذرانند تا مدرک آنها با سیستم آموزشی رومانی هماهنگ شود. از طرف دیگر، دانشجویانی که مدارک خود را در یکی از کشورهای اروپایی دریافت کردند نیازی به معادل سازی مدرک در دانشگاه های رومانی نخواهند داشت، چرا که آنها از نظر سیستم آموزشی، مورد تایید فرآیند بلونیا واقع شده است.

خوابگاه در رومانی

خوابگاه در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور رومانی از نظر تامین هزینه های زندگی دانشجویی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. دانشگاه‌های این کشور خوابگاه های دانشجویی را برای دانشجویان در مقطع لیسانس تا دکترا ارائه داده‌اند. همچنین امکان پرداخت هزینه اقامت در خوابگاه از طریق بورسیه تحصیلی امکان پذیر خواهد بود. این امر به امتیازات و شرایط بورسیه تحصیلی نیز بستگی دارد. دانشجویانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند می‌توانند در پانسیون های مجهز زندگی کرده و یا یک آپارتمان دانشجویی برای خود در شهر محل تحصیل اجاره کنند.

 هزینه سکونت در آپارتمان های مستقل، اندکی بیشتر از اقامت در خوابگاه های دانشجویی است. خوابگاه های کشور رومانی از امکانات کامل و مجهز برای دانشجویان برخوردار هستند. در هر اتاق دو یا سه دانشجو در خوابگاه زندگی می کنند. امکاناتی نظیر آشپزخانه، سرویس های بهداشتی، حمام، فضای مطالعه، تفریح، رستوران، کافه و غیره برای دانشجویان در خوابگاه های کشور رومانی فراهم‌است. در شهرهای بزرگ کشور رومانی نظیر شهر بخارست، خوابگاه های مجهز برای دانشجویان در دسترس است. هزینه سکونت در خوابگاه برای هر نفر تا حداکثر ۵۰ یورو در ماه است، اما اگر دانشجویان بخواهند در آپارتمان ها ساکن باشند، هزینه ماهانه آنها تا حدود ۴۰۰ یورو افزایش خواهد یافت. پس از پذیرفته شدن در دانشگاه های این کشور، دانشجویان باید درخواست خود را مبنی بر دریافت خدمات خوابگاه نیز به دانشگاه ارائه دهند.

امتیازات کارت دانشجویی در رومانی

امتیازات کارت دانشجویی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از ورود به دانشگاه های کشور رومانی دانشجویان یک کارت شناسایی با نام کارت دانشجویی دریافت می‌کنند. کارت دانشجویی، یک کارت الکترونیکی است که تصویر دانشجو بر روی آن وجود دارد و به منزله کارت شناسایی در کشور محسوب می شود. از طریق کارت دانشجویی، دانشجویان می توانند از خدمات درمانی رایگان، تخفیف برای خرید در مراکز خرید، مراکز تفریحی، استفاده از رستوران، کافه، کتاب فروشی و خدمات حمل و نقل بهره مند شوند. کارت دانشجویی در کشور روحانی اهمیت زیادی دارد. دانشجویان می‌توانند با ارائه کارت دانشجویی به عنوان یک کارت تخفیف برای خدمات استفاده کنند و دیگر نیازی به دریافت کارت های تخفیف که در شهر ارائه می‌شود نخواهند داشت.

مشاغل دانشجویی

مشاغل دانشجویی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

مراجعه به وب سایت های اینترنتی برای یافتن فرصت های شغلی پاره وقت و نیمه وقت در کشور رومانی، بهترین راهکار خواهد بود. شهر بخارست در این کشور بیشترین فرصت های مشاغل دانشجویی را ارائه می دهد. 

دانشجویان در دوره تحصیلی خود بنا بر تعداد ساعات مجاز برای کار دانشجویی می توانند در مشاغل مختلف مشغول به تحصیل شوند. تسلط به زبان انگلیسی و رومانیایی در یافتن شغل مورد نظر مؤثر خواهد بود. 

برخی از مشاغل دانشجویی برای دانشجویان به صورت پاره‌وقت عبارت است از: دستیار فروش در فروشگاه ها، تدریس خصوصی، پشتیبان مشتری برای شرکت ها، کارمند نیمه وقت، کار در رستوران و کافه، برنامه نویس کامپیوتر، راهنمای تور گردشگری در مراکز تفریحی، بازاریابی تلفنی، کار در کتابفروشی، مترجم به صورت پاره وقت، آموزش زبان های خارجی و غیره. دانشجویان در هر یک از موقعیت های شغلی که قصد دارند در آن مشغول به کار شوند حتماً باید قرارداد کار امضا کنند. برای تهیه قراردادها، ارائه ویزای تحصیلی به همراه پاسپورت و کارت دانشجویی الزامی است.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در رومانی

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه های تحصیل در کشور رومانی بسیار اندک است اما بسیاری از دانشجویان این کشور تمایل دارند در طول مدت زمان تحصیل خود به کار دانشجویی مشغول شوند.دانشجویانی که بورسیه تحصیلی را دریافت نمی‌کنند می توانند در یکی از مشاغل موجود در شهر محل تحصیل به کار دانشجویی مشغول شده و بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در رومانی

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیمه دانشجویی در کشور رومانی به معاینات پزشکی و خدمات درمانی تعلق می گیرد. دانشجویان پس از ورود به دانشگاه‌های این کشور، هزینه ای را به صورت سالانه برای دریافت خدمات بیمه به دانشگاه می پردازند. دانشجویانی که سن آنها بیشتر از ۲۶ سال باشد، باید بیمه سلامت را از شرکت‌های بیمه خریداری کنند. برای استفاده از خدمات بیمه دانشجویی، دانشجویان باید ویزای تحصیلی، پاسپورت و کارت دانشجویی به همراه داشته باشند. با ارائه خدمات بیمه دانشجویی و کارت دانشجویی، خدمات درمانی در مراکز درمانی کشور رومانی به رایگان برای آنها حساب خواهد شد. هزینه بیمه دانشجویی بر اساس هر سال متغیر است. شرکت های معتبر بیمه نیز در کشور رومانی آماده ارائه خدمات مشاوره برای استفاده از بیمه های مختلف به دانشجویان است.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در رومانی

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیش از ۴۰ بانک تجاری در کشور رومانی در حال فعالیت هستند که در قالب شعب بزرگ، خدمات افتتاح حساب تسهیلات به حساب دانشجویی را به افراد ارائه می دهند. بانک های بزرگ رومانی برای افتتاح حساب عبارتند از:

 • Romanian Commercial Bank 
 • Raiffeisen Bank
 • CEC Bank 
 • Alpha Bank

افتتاح حساب در بانک های کشور رومانی برای دانشجویان کار سختی نیست؛ برای این کار باید به یکی از شعب مورد نظر مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را به بانک ارائه دهند. برای دانشجویان بین المللی، ویزای تحصیلی، پاسپورت و کارت دانشجویی الزامی خواهد بود. افتتاح حساب در بانک های این کشور یک ضرورت برای زندگی دانشجویی محسوب می شود، چرا که از طریق آن دانشجویان قادر خواهند بود تمام واریزها و خدمات پرداخت وجه را به راحتی در کشور رومانی انجام دهند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در رومانی

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های رومانی در رتبه بسیارخوب:

Emil Racovita, Instiute of speleology - The Romanian Academy 

دانشگاه های رومانی در رتبه خوب:

 • Alexandru Ioan Cuza University in Iasi
 • Polytechnica University of Bucharest
 • University of Bucharest

دانشگاه های رومانی در رتبه متوسط:

 • Babes- Bolyai University
 • Bucharest University of Economic Studies
 • Sapientia Hungarian University of Transylvania 
 • University of Alba Iulia

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور رومانی به تایید وزارت بهداشت در ایران نرسیده اند.

دانشگاه های برتر در رومانی

دانشگاه های برتر در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور رومانی تعداد زیادی موسسات آموزش عالی و دانشگاهی برای ادامه تحصیل دانشجویان وجود دارد. تعداد زیادی از موسسات دانشگاهی به صورت دولتی بوده و توسط دولت اداره می شوند. دانشگاه های خصوصی از دهه ۱۸۶۰ و پس از انقلاب رومانی توسعه بیشتری در کشور پیدا کردند، به طوریکه هم اکنون، فرصت عالی را برای ادامه تحصیل دانشجویان در اروپا فراهم ساخته اند. 

طبق نظام آموزشی کشور رومانی، مدرک تحصیلی دانشگاه‌ها در اروپا به رسمیت شناخته شده است. تمام دانشگاه های رومانی سیستم های آموزشی خود را با برنامه بولونیا هماهنگ کرده اند. آموزش و پرورش باکیفیت این کشور به گونه ای برنامه ریزی شده است که کمترین هزینه تحصیل و اقامت را برای دانشجویان ارائه دهد. همچنین امکانات استفاده از خدمات اینترنت برای دسترسی به منابع علمی معتبر برای مطالعات و تحقیقات دانشگاهی در کشور رومانی برای دانشجویان فراهم کرده است.


Transilvania University of Brasov

دانشگاه Transilvania در شهر Brasov در سال ۱۹۴۸ در کشور رومانی تاسیس شد. در این دانشگاه بیش از ۲۰ هزار دانشجو و ۸۰۰ هیات علمی در هر سال در رشته های مختلف فعالیت می کنند. برنامه های آموزشی و رشته های تحصیلی که در دانشگاه Transilvania به دانشجویان ارائه می شود، در راستای نیازهای بازار کار است. سیستم آموزشی دانشگاه Transilvania پژوهش هایی را مبتنی بر توسعه پایدار و چهارچوب ملی و برنامه های اروپایی انجام می دهد. ادامه تحصیل در دانشگاه Transilvania به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی امکان‌پذیر است. دانشجویانی که قصد ورود به این دانشگاه را دارند باید به یکی از این سه زبان مسلط باشند.


دانشگاه شهر بخارست رومانی (University of Bucharest)

دانشگاه بخارست در سال ۱۸۶۴ تأسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین موسسات آموزش عالی در کشور رومانی محسوب می شود. همچنین دانشگاه بخارست با بیش از ۱۰۰ دانشگاه در جهان و رتبه های مختلف علمی همکاری هایی را انجام داده است. بسیاری از دانشجویان بین المللی از سایر کشورها برای ادامه تحصیل به دانشگاه بخارست مراجعه می کنند. این دانشگاه در هر سال بیش از ۳۲ هزار دانشجو را در برنامه‌های آموزشی خود پذیرش می‌کند. همچنین تحصیل در دوره دکترا در دانشگاه بخارست، طرفداران خاص خود را دارد. دانشجویان واجد شرایط می‌توانند با دریافت بورسیه اراسموس در دانشگاه بخارست رومانی تحصیل کنند.


دانشگاه پلی تکنیک شهر بخارست (University POLITEHNICA of Bucharest

یکی دیگر از دانشگاه های معروف کشور رومانی، دانشگاه پلی تکنیک شهر بخارست است. این دانشگاه بیش از ۱۹۰ سال تجربه کاری دارد و یکی از بزرگترین و قدیمی ترین دانشکده های فنی در کشور رومانی محسوب می شود. دانشگاه پلی تکنیک شهر بخارست، اصلی‌ترین منبع برای متخصصان رشته های فنی به شمار می رود. در سال بیش از ۲۳ هزار دانشجو در رشته های مختلف در این دانشگاه پذیرفته می شود. رشته های آموزشی دانشگاه پلی تکنیک شهر بخارست با فرایند مدرن سازی، تعامل با صنعت و برطرف کردن نیازهای بازار کار توجه جهانیان را به خود معطوف داشته است.


آکادمی اقتصاد و کسب و کار بخارست (Bucharest Academy of Economic Studies)

یکی دیگر از دانشگاه های پرطرفدار کشور رومانی آکادمی اقتصاد و کسب و کار در شهر بخارست است. این موسسه آموزشی در سال ۱۹۱۳ تاسیس شده و برنامه متفاوتی را در گرایش های اقتصاد و کسب و کار در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می دهد. آموزش های این موسسه به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی برای دانشجویان است. بیش از ۲۲ هزار دانشجو در ۱۲ دانشکده در این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند. این آکادمی معتبر، خدمات مختلفی را برای دانشجویان بین المللی از قبیل اسکان، هدایت و خدمات پزشکی در نظر گرفته است. همچنین دوره های آموزشی زبان رومانیایی برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی در این موسسه ارائه می‌شود.


Babes-Bolyai University

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر کشور رومانی دانشگاه Babes-Bolyai است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۹ تأسیس شد. Babes-Bolyai یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های رومانی با بیش از ۴۱ هزار دانشجو به شمار می رود. رشته های تدریس شده در این دانشگاه به زبان رومانیایی، مجارستانی، آلمانی، انگلیسی و فرانسوی است. دانشجویان بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند می تواند مطابق با توانایی های خود یکی از دانشکده های آن را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. 


Technical University of Cluj-Napoca

دانشگاه Cluj-Napoca یک مرکز آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته در علوم فنی در کشور رومانی است که در سال ۱۹۲۲ تأسیس شده و در حال حاضر سالانه بیش از ۱۲ هزار دانشجو پذیرش می کند. این مرکز فنی، همکاری های تحقیقاتی و علمی را با بیش از ۲۰۰ دانشگاه معتبر انجام می دهد. اولویت دانشگاه Cluj-Napoca پرداختن به امور پژوهشی در کنار آموزش است.


Alexandru Ioan Cuza University

یکی دیگر از دانشگاه های معروف به کشور رومانی دانشگاه Alexandru Ioan Cuza  است. این دانشگاه در سال ۱۸۶۰ تأسیس شد و یکی از اولین دانشگاه های رومانی است که فرایند بولونیا را در سیستم استاندارد آموزشی خود با کیفیت بسیار عالی در راستای فعالیت سایر کشورهای اروپایی ادامه داد. Alexandru Ioan Cuza  در هر سال، ۲۳ هزار دانشجو را در رشته های مختلف پذیرش می‌کند و بیش از 745 عضو هیات علمی دارد.

Gheorghe Asachi Technical University of Iași

یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر کشور رومانی دانشگاه Gheorghe Asachi است که در سال ۱۸۱۳ تاسیس شده است. این دانشگاه قدیمی ترین و مشهورترین موسسه های کشور رومانی محسوب می شود. رشته های مهندسی، علوم، آموزش، فرهنگ و تاریخ در این کشور رتبه جهانی دارد. آموزش‌های رشته های مختلف در این دانشگاه بر اساس سیستم بولونیا برنامه‌ریزی شده است. در هر سال حدود ۱۷ هزار دانشجو در رشته های مهندسی دانشگاه Gheorghe Asachi پذیرفته می‌شوند.


West University of Timişoara

یکی دیگر از دانشگاه های معروف به کشور رومانی دانشگاه West است که در سال ۱۹۶۲ تاسیس شده است. در این دانشگاه، مبنای آموزش ها بر اساس تحقیق و پژوهش و همکاری‌های بین‌المللی پایه‌گذاری شده است. رشته های زبان خارجی، زبان انگلیسی، زبان فرانسه و آلمانی در دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه West از محبوبیت بالایی برخوردار است.


Politehnica University of Timişoara

دانشگاه Politehnica در سال ۱۹۲۰ در کشور رومانی تاسیس شد و یکی از بزرگترین دانشکده های فنی در مرکز و شرق اروپا محسوب می شود. در این دانشگاه در هر سال ۱۲ هزار دانشجو در برنامه‌های آموزشی شرکت می‌کنند. سیستم آموزشی دانشگاه Politehnica از سیستم بولونیا پیروی می‌کند.

نظام آموزشی رومانی

نظام آموزشی رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در نظام آموزشی کشور رومانی، آموزش برای همه رایگان و اجباری است. دوره آموزشی برای کودکان زیر ۶ سال اختیاری است اما آموزش های مهد کودک در سنین ۶ سال با ورود به دوره پیش دبستانی در کشور رومانی آغاز می شود. شرکت در دوره پیش دبستانی برای مقدمه ورود به کلاس اول لازم است. مدارس کشور رومانی تا کلاس دهم که از سن ۷ تا ۱۷ سال است، برای دانش آموزان اجباری است. هنگامی که دانش آموزان دوره دبیرستان را به پایان رسانده اند، می توانند در دوره های آمادگی برای ورود به تحصیلات دانشگاهی شرکت کنند. دانشگاه‌های کشور رومانی به صورت دولتی و خصوصی اداره می شود.

در نظام آموزشی کشور رومانی، اکثر مدارس ابتدایی به صورت دولتی اداره می شوند. مدارس ابتدایی این کشور در نوبت صبح آغاز شده و تا ساعت بعد از ظهر نیز ادامه پیدا می کند. تحصیل دانش آموزان در مدارس دولتی کشور رومانی کاملاً رایگان بوده که در این حالت، کتاب و مواد آموزشی به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود. دو درصد از مدارس کشور رومانی مدارس خصوصی هستند. تعداد دانش آموزانی که در مدارس خصوصی تحصیل می کنند بسیار اندک است. تحصیل در مدارس رومانی از ابتدای ماه سپتامبر آغاز شده و تا ماه ژوئن سال بعد ادامه خواهد یافت. تعطیلات مراسم کریسمس در ماه ژانویه و فوریه نیز به مدت ۳ هفته و همچنین تعطیلات عید پاک به مدت یک هفته در ماه آوریل برای مدارس در نظر گرفته شده است.

در نظام آموزشی کشور رومانی سیستم نمره دهی بر اساس حروف انگلیسی است. در سال های دبیرستان، سیستم نمره‌دهی از شماره ۱ تا ۱۰ نمره گذاری می شود. حداقل نمره قبولی برای دروس دوره دبیرستان از کلاس دوازدهم، نمره ۵ خواهدبود و دانش آموزانی که نمره ۵ تا ۸ را کسب کنند در سطح خوب قرار دارند اما دانش آموزانی که نمره کمتر از ۵ را به دست آورند به منزله عدم قبولی آنها است.

در دوره ابتدایی، دانش آموزان دروس ریاضیات، زبان رومانیایی، ادبیات، تاریخ، جغرافی، علوم، نقاشی و کاردستی و همچنین آموزش مقدماتی کامپیوتر را می‌گذرانند. در دوره دبیرستان، دانش آموزان با اصول پیشرفته ریاضیات، زبان و ادبیات رومانیایی، جغرافی، زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زبان انگلیسی، هنر، موسیقی، تاریخ، فرهنگ، تکنولوژی و آموزش های ساخت ساز را پشت سر می گذارند.

لیسانس در رومانی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در رومانی

لیسانس در رومانی و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در مقطع لیسانس در کشور رومانی در میان دانشجویان داخلی و خارجی طرفداران خاص خود را دارد. دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در مقطع لیسانس باید مدارک لازم را به دانشگاه ارائه دهند. دانشجویان برای ورود به مقطع لیسانس باید مدرک دیپلم داشته باشند و سایر مدارک نظیر فرم درخواست پذیرش در دانشگاه، گواهی تمکن مالی، گواهی سلامت، ترجمه مدرک تحصیلی سال‌های قبل، گواهی تسلط به یکی از زبان های رومانیایی، انگلیسی، فرانسه و یا آلمانی به همراه ویزای تحصیلی و پاسپورت برای دانشجویان بین المللی الزامی است. دانشجویان می توانند در رشته‌های گروه مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر و گرایش های فنی و تکنولوژی را برای ادامه تحصیل در مقطع لیسانس انتخاب کنند. تحصیل در دوره لیسانس در این کشور حدود چهار سال طول می کشد. دانشجویانی که در مقطع لیسانس در این کشور مشغول به تحصیل می شوند در ابتدای هر سال باید هزینه بیمه درمانی را پرداخت کنند. همچنین در خوابگاه دانشجویی که حداکثر ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو است را باید به دانشگاه پرداخت کنند. به طور کلی هزینه ادامه تحصیل در دوره های لیسانس در کشور رومانی به طور متوسط در رشته های مختلف حداکثر ۳ هزار یورو در سال است. این هزینه مجزای از هزینه های تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در نظر گرفته شده است. ادامه تحصیل در دوره لیسانس در این کشور در رشته های هنری، موسیقی، هنرهای تجسمی، تئاتر و هنرهای نمایشی 7000 تا 9000 یورو نیز متغیر خواهد بود.

فوق لیسانس در رومانی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در رومانی

فوق لیسانس در رومانی و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ادامه تحصیل در گرایش های مختلف در مقطع فوق لیسانس در کشور رومانی به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و رومانیایی امکان‌پذیر است. دانشجویان متقاضی ورود به این دوره تحصیلی در یک مدت زمان دو تا سه ساله مشغول به تحصیل می شوند. رشته های مهندسی و علوم پایه، رشته های مرتبط با حوزه مدیریت و اقتصاد، مطالعات سیاسی، تمام رشته‌های فنی و تکنیکی در دانشگاه های کشور رومانی برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دسترس است. برای ثبت نام در دانشگاه به مدارکی نظیر مدرک لیسانس به همراه ترجمه آن، ریز نمرات سال‌های قبل، معرفی نامه از اساتید، گواهی تمکن مالی، گواهی سلامت، ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، پاسپورت، نامه درخواست برای مدرک معتبر زبان الزامی خواهد بود. دانشجویان می توانند از بورسیه های دولتی کشور رومانی برای ورود به دوره فوق لیسانس استفاده کنند. ادامه تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و مجارستانی امکان‌پذیر است. سیستم آموزشی در دوره فوق لیسانس نیز از فرآیند بولونیا تبعیت می کند. هزینه تحصیل به طور متوسط در دوره فوق‌لیسانس در این کشور حداکثر 7000 تا 8000 یورو متغیر است.

دکترا در رومانی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در رومانی

دکترا در رومانی و شرایط اخذ پذیرش دکترا در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور رومانی از شهرت خوبی در جهان برخوردارند. دانشگاه شهر بخارست یکی از معتبرترین دانشگاه های کشور برای ادامه تحصیل در دوره دکترا است. مدت زمان تحصیل در دوره دکترا چهار سال طول می‌کشد. هزینه‌های تحصیلی در دوره دکتری در این کشور بسته به رشته محل تحصیل دانشجو از سه هزار تا ۱۰ هزار یورو متغیر است. برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا دانشجویان می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. برای ثبت نام در این دوره علاوه بر مدرک لیسانس و فوق لیسانس به همراه ترجمه آن، دانشجویان باید مدارک مبنی بر گواهی تمکن مالی، ریزنمرات سال‌های قبل، گواهی شرکت در کنفرانس ها و همایش ها، معرفی نامه از اساتید معتبر به همراه امضا، ویزای تحصیلی، پاسپورت، گواهی سلامت و همچنین نامه انگیزشی برای ورود به دوره دکترا و فرم درخواست را به دانشگاه تحویل دهند. دانشجویان دوره دکترا نیز می توانند از مزایای بیمه دانشجویی و خوابگاه نیز بهره مند شوند. بهترین فرصت برای دانشجویان دانشگاه های رومانی در دوره دکترا شرکت در کنفرانس ها و همایش های دانشگاه است. تمام رشته های گروه مهندسی و علوم پایه، علوم اقتصادی و هنر مشمول پذیرش دوره دکترا در کشور رومانی هستند.

تحصیل پزشکی در رومانی

تحصیل پزشکی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از رشته های پرطرفدار در کشور رومانی، تحصیل در رشته پزشکی است. دانشگاه شهر بخارست، معتبرترین دانشگاه برای تحصیل در دوره پزشکی است. دانشجویان با در دست داشتن مدرک دیپلم و با سن ۱۸ سال می‌توانند تقاضای خود را برای ورود به دوره پزشکی در رومانی ارائه دهند. علاوه بر مدرک تحصیلی، ریز نمرات سال‌های قبل، معدل خوب، تمکن ‌مالی، گواهی سلامت پزشکی، ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی الزامی است. مدارک دانشگاه های کشور رومانی در تمام اروپا معتبر شناخته شده‌اند. در سال‌های اولیه تحصیل، دانشجویان به آموزش‌های تئوری و دروس پزشکی بالینی می پردازند و در سال های انتهایی به کار در مراکز بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول می‌شوند. دوره پزشکی در این کشور حدود ۶ سال طول می کشد. حداکثر هزینه تحصیل در دوره پزشکی در هر سال پنج تا شش هزار یورو است. دانشجویان متقاضیان ورود به این دوره می توانند از بورسیه تحصیلی و همچنین خدمات بیمه دانشجویی و خوابگاه نیز استفاده کنند.

تحصیل دندانپزشکی در رومانی

تحصیل دندانپزشکی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار در کشور رومانی رشته دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در کشور رومانی حدود ۶ سال طول می‌کشد و تحصیل در این رشته به زبان انگلیسی است. دانشجویان متقاضی ورود به این رشته باید گواهی زبان انگلیسی یا رومانیایی را داشته باشند. حداکثر هزینه تحصیل در این دوره ۶ تا 8 هزار یورو در سال خواهد بود. دانشجویان متقاضی ورود به رشته دندانپزشکی باید مدرک دیپلم داشته باشند و همچنین نامه گواهی تمکن مالی از بانک یا یک سازمان حمایت کننده به علاوه گواهی سلامت و ریز نمرات دوره قبلی تحصیل را به دانشگاه ارائه دهند. در سال‌های اولیه تحصیل دانشجویان به دروس تئوری مشغول هستند و در پایان سال می توانند به کار در کلینیک ها نیز مشغول شوند. مدرک دانشکده های دندانپزشکی دانشگاه‌های کشور رومانی در تمام جهان، معتبر شناخته شدند. دانشجویان دندانپزشکی و پزشکی در این کشور بر اساس ساعات مجاز کار دانشجویی می توانند یک فرصت شغلی پاره وقت برای خود پیدا کنند. دانشجویان این دوره می‌توانند 20 ساعت در هفته را به کار دانشجویی مشغول باشند و بخشی از هزینه‌های درمان زندگی دانشجویی خود را تامین کنند.

تخصص پزشکی در رومانی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در رومانی

تخصص پزشکی در رومانی و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که در دوره پزشکی در کشور رومانی مشغول به تحصیل می شوند یک پزشک عمومی محسوب می‌شوند. اگر تمایل داشته باشند این افراد می‌توانند در دوره های تخصصی پزشکی در دانشکده ها به تحصیل خود ادامه دهند و از طرفی در کلینیک ها و مراکز درمانی نیز به کار مشغول شوند. تحصیل در دوره تخصص پزشکی به زبان انگلیسی و فرانسوی است. از تخصص های پزشکی در این کشور شامل تخصص کودکان، پزشکی عمومی، روانپزشکی، جراحی عمومی، بیماری های مغز و اعصاب، بیماری‌های ژنتیک، پاتولوژی، بیماری های سیستم ایمنی، داروشناسی، مراقبت های کلینیکی، بیماری های زنان و زایمان، چشم پزشکی، بیماری های گوارشی و غیره است.

تخصص دندانپزشکی در رومانی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در رومانی

تخصص دندانپزشکی در رومانی و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

فارغ التحصیلان دندانپزشکی پس از دریافت مدرک دکترای حرفه‌ای خود در رشته دندانپزشکی عمومی می توانند تحصیلات خود را در تخصص های بیماری های دهان و دندان، بیماران جراحی فک، جراحی صورت، جراحی اختصاصی دندان، دندانپزشکی کودکان، تخصص ارتودنسی و دستگاه شناسی دندانپزشکی در کشور رومانی ادامه دهند.

رشته های غیر پزشکی در رومانی

رشته های غیر پزشکی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ادامه تحصیل در رشته های غیر پزشکی در دانشگاه های کشور رومانی در هر یک از دانشگاه ها مطابق با برنامه‌های آموزشی امکانپذیر است. رشته های گروه مهندسی، مهندسی نفت، مهندسی معماری، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مکانیک، مهندسی سازه، رشته های علوم پایه نظیر محیط زیست، شیمی، ریاضیات، فیزیک، رشته‌های علوم اقتصاد، مدیریت، حسابداری و علوم سیاسی، حقوق، جامعه شناسی و روانشناسی، تجارت و کسب و کار و رشته‌های هنری نظیر تئاتر، هنرهای نمایشی، موسیقی، آهنگسازی، هنرهای تجسمی، عکاسی و غیره برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های فوق با تمام زیر شاخه ها و گرایش ها در کشور رومانی امکانپذیر است. خوشبختانه کشور رومانی از نظر فرآیند آموزشی بسیار پیشرفته عمل کرده است. درصد بسیاری از دانشجویان اروپایی نیز برای ادامه تحصیل به کشور رومانی سفر می کنند. برای ثبت نام در هر یک از دانشگاه های مورد نظر، همانطور که در قسمت های قبل ذکر شد مدارک هویتی، مدارک تاییدیه مالی، مدارک مبتنی بر فعالیت های علمی و تحقیقاتی در هر یک از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا برای دانش‌آموزان دانشجویان لازم و ضروری است.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در رومانی

خطرات احتمالی برای دانشجویان در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

منبع معتبری مبتنی بر وجود خطراتی برای دانشجویان بین المللی در هنگام تحصیل در کشور رومانی وجود ندارد. این کشور از لحاظ سطح فرهنگ، بسیار غنی بوده و یکی از پیشرفته ترین کشورهای حوزه اروپای مرکزی و منطقه بالکان محسوب می‌شود. دانشجویان با اطمینان خاطر می توانند یکی از دانشگاه‌های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. با توجه به اینکه در هر کشور، امکان ناامنی و سرقت وجود دارد، به دانشجویان به ویژه دانشجویان خارجی توصیه می کنیم مراقب وسایل شخصی و بخصوص مدارک هویتی، پاسپورت، شناسنامه ویزا و کارت دانشجویی خود باشند.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در رومانی

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

Acton Academy Bucharest

مدرسه آمریکایی - آموزش ها به زبان انگلیسی و فرانسه - برای دانش آموزان ۵ تا ۱۰ سال -کیفیت بالای آموزش در دروس آموزشی، تحقیقاتی و فراهم کردن امکانات


International British School of Bucharest

مدرسه بین المللی انگلیسی- آموزش ها به زبان انگلیسی- برای دانش آموزان سه تا ۱۸ سال- متناسب با استانداردهای آموزشی- ۳۴۰ دانش آموز در مدرسه تحصیل می کنند – 70 درصد دانش‌آموزان از کشور رومانی و ۳۰ درصد دانش آموزان بین المللی در این مدرسه تحصیل می‌کنند- امکان آموزش دروس به زبان آلمانی و اسپانیایی


International School of Bucharest

مدرسه بین‌المللی شهر بخارست، یک مدرسه بین المللی انگلیسی است- متناسب برای سنین ۲ تا ۱۸ سال و آموزش‌ها به زبان انگلیسی است- تعداد کل دانش آموزان این مدرسه ۷۵۰ نفر است- در هر کلاس ۲۰ دانش آموز قرار دارد- آموزش های خصوصی برای زبان فرانسوی و اسپانیایی ارائه می شود- زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم برای رای دروس در این مدرسه انتخاب شده است.


Bucharest Christian Academy

آکادمی آموزشی مسیحیان شهر بخارست یک آکادمی امریکایی به زبان انگلیسی، برای دانش آموزان ۵ تا ۱۸ سال مناسب است- علاوه بر زبان انگلیسی، زبان رومانیایی نیز ارائه می‌شود.


British School of Bucharest

مدرسه انگلیسی زبان شهر بخارست- برای سنین ۲ تا ۱۸ سال مناسب است - آموزش ها به زبان انگلیسی است- در هر کلاس تعداد ۲۰ نفر دانش آموز تحصیل می کنند- تعداد کل دانش آموزان مدرسه ۵۰۰ نفر - ۶۸ درصد دانش آموزان بین المللی و ۳۲ درصد دانش آموزان رومانی است- تدریس دروس در این مدرسه به زبان انگلیسی است.

King's Oak British International School

مدرسه انگلیسی - برای سنین ۱ تا ۱۲ سال- تحصیل به زبان انگلیسی در این مدرسه امکان‌پذیر است- تعداد ۱۴۰ دانش آموز در این مدرسه تحصیل می‌کنند - ۸۳ درصد از دانش آموزان بین المللی و ۱۷ درصد دانش آموزان داخلی - در هر کلاس ۱۲ نفر وجود دارد.


American International School of Bucharest

مدرسه آمریکایی کشور رومانی- یک مدرسه بین المللی به زبان انگلیسی برای دانش آموزان -آموزش زبان انگلیسی- 70 درصد از آن مربوط به دانش‌آموزان بین‌المللی و ۳۰ درصد دانش‌آموزان داخلی است -۱۴ درصد از آمار دانش آموزان از آمریکای شمالی هستند.


Bucharest-Beirut International School

این مدرسه یک مدرسه بین المللی است که آموزش ها به زبان انگلیسی در مرکز ارائه می شود- برای سنین ۳ تا ۱۸ سال مناسب است -تعداد دانش آموزان این مدرسه ۴۰۰ نفر بود - تمام دانش‌آموزان، ملیت رومانیایی دارند.


Verita International School

مدرسه Verita یک مدرسه انگلیسی زبان - تعداد دانش‌آموزان این مدرسه در هر کلاس ۱۶ نفر است.

چاپ مقالات علمی در رومانی و تاثیر آن

چاپ مقالات علمی در رومانی و تاثیر آن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه های کشور رومانی از نظر اعتبار مدرک در تمام اروپا شناخته شده هستند. دانشگاه های شهر بخارست همکاری های علمی را با مراکز معتبر اروپایی و همچنین به صورت تحقیقات بین المللی ارائه داده‌اند. دانشجویانی که در هر یک از دانشگاه‌های این کشور تحصیل می کنند اگر در طول تحصیل به مطالعه و تحقیق در حوزه تحصیلی خود بپردازند و بتوانند نتایج تحقیقات خود را در ژورنال ها و مقالات علمی چاپ کنند، ارزش زیادی برای ادامه تحصیل و رزومه علمی دانشجویان خواهد داشت. شرکت در کنفرانس ها و همایش‌هایی که در کشور رومانی برگزار می شود برای دانشجویان بهترین فرصت است که بتوانند نتایج کارهای تحقیقاتی خود را در قالب مقالات علمی به ثبت برسانند.

چاپ مقالات در ژورنال ها و مجلات معتبر داخلی و خارجی یک امتیاز برای دانشجویان محسوب می شود که می خواهند در دوره های تحصیلات تکمیلی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در کشور رومانی ادامه تحصیل دهند. همچنین برای بدست آوردن موقعیت شغلی مناسب، در دست داشتن مقالات معتبر ارزشمند خواهد بود.

شرکت در آزمون های بین المللی در رومانی

شرکت در آزمون های بین المللی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در بعضی از دانشگاه های کشور رومانی آزمون هایی برگزار می شود و در برخی دیگر آزمونی گرفته نمی شود و هر دانشگاه شرایط مخصوص به خود را برای پذیرفتن دانشجویان داردو در دانشگاه هایی که برای ورود، آزمون هایی گرفته می شود این آزمون ها به صورت عمومی برای همه دانشجویان خارجی و داخلی یکسان است و شرایط پذیرفته شدن یکی است.

کنفرانس های علمی در رومانی

کنفرانس های علمی در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور رومانی تعداد زیادی کنفرانس، همایش، سمپوزیوم ها و نشست های علمی و تحقیقاتی با موضوعات مختلف برگزار می شود. موضوعاتی که حوزه های مهندسی، علوم پایه، علوم تغذیه، فناوری، پزشکی، داروسازی، فرهنگ، جامعه شناسی، هنر و غیره را تحت پوشش قرار می دهند با عناوین مختلف در کشور رومانی برگزار می‌شوند. در این قسمت با برخی از مهمترین عناوین کنفرانس های برگزار شده در رومانی آشنا خواهیم شد.

 • کنفرانس بین المللی علوم پایه، فناوری، مهندسی و مدیریت
 • کنفرانس بین‌المللی علوم ورزشی، تغذیه ورزشی و مفاهیم وابسته
 • کنفرانس بین المللی علوم، داروسازی و غذا
 • کنفرانس بین المللی روش های تحقیق و عملیاتی
 • کنفرانس بین المللی مهندسی مکانیک و هوافضا
 • کنفرانس بین المللی منابع انسانی و جامعه شناسی
 • کنفرانس بین‌المللی اقتصاد، بورس و سرمایه گذاری
 • کنفرانس بین المللی مهندسی برق و الکترونیک
 • کنفرانس بین المللی مهندسی محیط زیست و سازه
 • کنفرانس بین المللی مهندسی شیمی و بیوشیمی
 • کنفرانس بین المللی فیزیولوژی رفتار شناسی و ژنتیک حیات وحش
 • کنفرانس بین المللی مقالات دریای سیاه
 • کنفرانس بین المللی مطالعات، آموزش های فیزیکی و ورزشی
 • کنفرانس بین المللی با موضوع تئوری های تمرین عملی و نقش زبان در یادگیری
 • کنفرانس بین المللی با موضوعات نوآوری هایی در زمینه فناوری و مهندسی
 • کنفرانس بین المللی نانوتکنولوژی، علوم نانو و مواد پیشرفته
 • کنفرانس بین المللی اقتصاد و علوم اجتماعی
 • کنفرانس بین المللی محیط زیست، سازه های شهری
 • کنفرانس بین المللی ادبیات، زبان و فرهنگ
 • کنفرانس بین المللی مدیریت و فناوری اطلاعات
 • کنفرانس بین المللی مهندسی متالورژی، مواد و معدن
 • کنفرانس بین‌المللی پیشرفت‌های نوین در پزشکی و سلامت
 • کنفرانس بین المللی فناوری های نوین در آموزش های مهارتی و تدریس به کودکان
 • کنفرانس بین المللی آموزش الکترونیکی، کسب و کار الکترونیکی و مدیریت الکترونیکی
 • کنفرانس بین المللی مهندسی و علوم طبیعی
 • کنفرانس بین المللی غذا و علوم کشاورزی
 • کنفرانس بین المللی سلامت غذایی و میکروبیولوژی مواد غذایی
 • کنفرانس بین المللی صنعت گردشگری حمل و نقل و انتقال کالا
 • کنفرانس بین المللی فیزیک کاربردی و ریاضیات
 • کنفرانس بین المللی سیاست و حقوق
 • کنفرانس بین المللی روانشناسی زبان و آموزش

جشن های دانشگاه ها در رومانی

جشن های دانشگاه ها در رومانی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در کشور رومانی مانند سایر کشورها در آغاز سال تحصیلی در ابتدای هر نیمسال تحصیلی جشن هایی برای دانشجویان دانشگاه ها ارائه می شود. در هر نیمسال و همچنین در ایام برگزاری سال نو میلادی در ماه فوریه و ژانویه تعداد مشخصی از روز های هفته معمولاً حدود ۲ تا ۳ هفته برای مراسم کریسمس جشن هایی برگزار می شود و همچنین مراسم عید پاک نیز در دانشگاه در این کشور گرامی داشته می شود. بخشی از همایش ها و کنفرانس ها که در هر یک از دانشگاه های کشور رومانی برگزار می‌شوند شامل مراسم افتتاحیه و اختتامیه همایش خواهد بود. منبع دیگری برای برگزاری مراسم و جشن های ویژه در کشور رومانی در دسترس نیست.

آخرین ویرایش: 2019-05-18 10:46:52 4,286