شرایط مهاجرت مشمولین سربازی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

مهاجرت مشمولین سربازی همواره یکی از دغدغه های پسرانی است؛ که به سن ۱۸ سالگی رسیده‌اند؛ اما دارای کارت پایان خدمت و یا برگه معافیت نیستند. به همین جهت این افراد برای مهاجرت نیازمند اخذ مجوز از سازمان نظام وظیفه هستند. مهاجرت مشمولین سربازی به اهداف مختلف همچون؛ سفرهای علمی، زیارتی و مطالعاتی ممکن است. با وجود این مهاجرت کردن با هرکدام از این اهداف نیازمند ارائه‌ی وثیقه بانکی است. نوع سفر در میزان وثیقه تاثیر گذار خواهد بود. فرصت مطالعاتی برای افرادی که هنوز خدمت سربازی را پشت سر نگذاشته اند در دوره کارشناسی ارشد ۶ ماه و در دوره دکتری ۱ سال می‌باشد.

افرادی که به قصد تحصیل از کشور خارج شده اند اما به هر دلیلی همچون ترک تحصیل و اخراج، قادر به ادامه تحصیل در خارج از کشور نبودند، می‌بایست خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نمایند.

شرایط خروج پسران مشمول سربازی از کشور

پسرانی؛ که بیش از ۱۸ سال سن دارند. برای انواع سفرها همچون علمی، ورزشی، سیاحتی و یا کاری نیاز به تاییدیه سازمان نظام وظیفه دارند. شرایط عمومی برای خروج از کشور و دریافت مجوز نظام وظیفه این افراد به صورت زیر است:

 • دارای غیبت سربازی نباشند. به عبارت دیگر در زمان مقرر خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نموده باشند.
 • دارای معافیت تحصیلی باشند.
 • وضعیت تحصیلی آنها مشخص باشد ( یا دارای گواهی اشتغال به تحصیل باشند و یا فارغ التحصیل باشند).

شرایط مهاجرت سربازان معاف از تحصیل

اگر سربازی دارای معافیت تحصیلی می باشد و قصد خروج از کشور را دارد، در گام اول می بایست از دانشگاه خود گواهی اشتغال به تحصیل دریافت نموده و به سازمان نظام وظیفه ارائه کند. سازمان نظام وظیفه پس از تایید مدارک گواهی را برای ناجا ارسال میکنند. پس از آن شخص می‌تواند؛ برای دریافت پاسپورت اقدام نماید.

مهاجرت مشمولین سربازی که دارای مدرک دیپلم هستند و کمتر از ۱ سال از تاریخ فارغ التحصیلی آنها می گذرد، چنانچه از دانشگاه خارجی خود تاییدیه تحصیلی دریافت نمایند می‌توانند اقدام به سپردن وثیقه و دریافت پاسپورت نمایند.

مقدار وثیقه مورد نیاز برای مشمولین سربازی

سربازی که مجوز ورود و خروج از کشور را توسط سازمان نظام وظیفه دریافت می نماید لازم است تا به ازای خروج خود مبلغی را به عنوان وثیقه قرار دهد. این مورد برای سربازی که دارای معافیت تحصیلی است مبلغ ۲۰ میلیون تومان خواهد بود. برای سفرهای گردشی و سیاحتی مبلغ وثیقه ۱۵ میلیون و سفرهای زیارتی ۳  میلیون تومان است.

مشمولان سربازی در صورتی  که مجوز مربوطه را دریافت نمودند؛ اما در زمان مقرر به کشور بازنگشته اند، جریمه می شوند. آنها پس از ضبط وثیقه، محدودیت خروج و جریمه برایشان اجرایی می گردد.

مهاجرت مشمولین سربازی و نحوه‌ی دریافت گذرنامه

پس از آنکه مشخص شد سرباز مورد نظر شرایط دریافت گذرنامه و معافیت سربازی را دارد. لازم است تا وثیقه و مدارک خود را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهد. سازمان مذکور شرایط وی را بررسی نموده و پس از حدود ۱هفته الی ۱۰ روز نتیجه را اعلام می نماید. چنانچه شرایط ایشان تایید شده باشد، نام سرباز مذکور به اداره گذرنامه جهت صدور گذرنامه ارسال می گردد.

انواع وثیقه برای مهارجت مشمولین سربازی

برای مهاجرت مشمولین سربازی عموما وثیقه دریافت می شود. این وثیقه به صورت سفته، پول نقد و یا سند ملکی می باشد. همچنین این وثیقه یا به صورت وجه نقد و یا به صورت ضمانت های بانکی می باشد. البته گفتنی است؛ که همه بانک ها این گونه ضمانت نامه ها را ارائه نمی‌دهند، لذا لازم است تا قبل از اقدام به دریافت ضمانت نامه، مفاد آن را از بانک مد نظر خود بررسی نمایید. در زیر شرایط هر کدام از این وثیقه‌ها به تفصیل شرح داده شده است:

استفاده از سند:

چنانچه قصد داشته باشید برای مهاجرت از سند خانه به عنوان وثیقه استفاده نمایید، می‌بایست سند شش دانگ منزل را در گرو نماینده سازمان نظام وظیفه قرار دهید. در این روش سند زمین مورد قبول نمی باشد. چنانچه منزل مسکونی در تهران بزرگ باشد پس حضور نماینده سازمان وظیفه عمومی و شما در دفتر خانه، ملک مد نظر به تصرف و گرو سازمان نظام وظیفه در می آید. اگر خانه و یا ملک در شهرستان واقع شده باشد برای دریافت مجوز لازم است تا ابتدا توسط نماینده رسمی دادگستری قیمت و ارزش گذاری شده و سپس تاییدیه و نامه مهر شده به تهران ارسال گردد. در گام آخر می توانید با حضور در دفتر ثبت اسناد رسمی وثیقه خود را منتقل نمایید.

ارائه ضمانت های بانکی:

 شما می توانید سفته و یا پول نقد را برای مهاجرت مشمولین سربازی نزد بانک گذاشته و به ازای آن سند یا ضمانت نامه های بانکی دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که این مورد توسط بعضی از بانک ها ارائه می شود

پول نقد:

 برای افرادی که دوره سربازی را پشت سر نگذاشتند و قصد مهاجرت دارند، این امکان وجود دارد تا از پول نقد به عنوان ضمانت استفاده نمایند. در این حالت پول نقدی با توجه به نوع گذرنامه (سیاحتی، زیارتی، تحصیلی و …) مبلغی به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت نزد بانک قرار داده می شود. بانک به ازای این سرمایه گذاری به شما ضمانت نامه بانکی ارائه می نماید که می توانید به  اداره نظام وظیفه ارائه دهید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که ضمانت ها به این شکل به صورت یکساله است و لازم است تا هر سال این مورد تمدید گردد.

دریافت ضمانت نامه بانکی به وسیله سند:

در آخرین روش شما این امکان را خواهید داشت که سند ۶ دانگ منزلی را در گرو بانک قرار دهید و پس از ارزش گذاری توسط کارشناس های شهرداری و معرفی به بانک، در قبال ملک از بانک مد نظر ضمانت بانکی دریافت نمایید.

ارائه مجوز لازم برای مهاجرت مشمولین سربازی

مشمولینی که قصد مهاجرت دارند در گام اول می بایست به شعب پلیس + ۱۰ مراجعه نمایند.

پس از اینکه با کد سخا و کد ملی وارد سامانه خود شدید، می توانید تاریخ سفر را مشخص نمایید. در مرحله بعد مجوز های لازم، وثیقه ها و تاییدیه مدارک می بایست ارسال گردد تا پس از بررسی گذرنامه شخص مد نظر صادر شود.

کد سخا که وضعیت نظام وظیفه شخص را تعیین می‌نماید. این کد توسط مراکز پلیس+ 10 صادر می شود.

و در آخر

مهاجرت مشمولین سربازی باید ها و نباید های بسیاری دارد که در این مقاله تلاش شد تا به  آن پرداخته شود و ابهامات ذهنی شما را برطرف نماید. آنچه مسلم است این مهم می باشد که آقایان پس از ۱۸ سال حق خروج از کشور را ندارند مگر آنکه دوره سربازی خود را پشت سر گذاشته باشند.
هم اکنون بسیاری از افراد که قصد مهاجرت به خارج را دارند و جز مشمولین محسوب می شوند؛ با استفاده از تبصره هایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، گذرنامه خارجی دریافت می‌کنند. به گونه‌ای که می‌توانند همچون سایر افراد از امکانات و بیمه های مسافرتی استفاده نمایند.

2 دیدگاه برای “شرایط مهاجرت مشمولین سربازی

 1. rasoul گفته:

  سلام پسر من lمشمول است برای تحصیل خارج از کشور تا مرداد ماه از کشور خارج شود چه کار باید انجام دهد?

 2. علی گفته:

  با عرض سلام و درود
  من تعهد به خدمت دولتی ندارم ، آیا امکان دارد با گذاشتن وثیقه مدرک پزشکی ام را آزاد کنم و برای تخصص به خارج بروم . ممنون از پاسخگویی سریع

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید