northern-cyprus
کشور قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

موسسه حقوقی مهاجرت تحصیلی GO2TR- لوگو - Logo

در کشور قبرس شمالی، به خاطر داشتن  آب و هوای معتدل، و نزدیکی فرهنگ و زندگی کشور قبرس به ایران و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل نسبت به تحصیل در اروپا، بسیاری از دانشجویان ایرانی مشتاق تحصیل در این کشور هستند.

این کشور سه دانشگاه  دارد که هر سه رتبه بالایی را در سطح بین الملل دارند و از نظر آموزشی در درجه بالایی قرار دارند به همین خاطر قبرس شمالی  به یک کشور دانشگاهی مشهور شده است. دارای دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه آمریکایی گیرنه ، دانشگاه ‌emuو دانشگاه خاور نزدیک است که هر سال تعداد زیادی دانشجو خواستار ادامه تحصیل در این کشور هستند و با این هدف به کشور قبرس شمالی سفر می‌کنند. یکی از امن ترین کشور های دنیا در زمینه تحصیل برای دانشجویان و اتباع خارجی کشور قبرس شمالی است که رتبه یک جهانی را به خود اختصاص داده است. وجود شرایط مناسب و نبودن اختلافات سیاسی از مهم ترین دلایل امنیت تحصیلی در این کشور به حساب می آید   و در سال 2016براساس تحقیقات انجام شده این کشور رتبه 1 جهان در زمینه امنیت پیاده روی در روز و رتبه 2 را در پیاده روی در شب را به خود اختصاص داده است. همه این موارد مزایای تحصیل در این کشور است که باعث می شود در مهر و بهمن دانشجویان زیادی از ایران به قصد تحصیل به قبرس شمالی سفر کنند. و طبق  مقررات این کشور خانواده دانشجوبان می‌توانند تا هر زمان که می خواهند همراه دانشجو در این کشور زندگی کنند و هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. در قبرس شمالی تمام دانشجویان ایرانی از بورس های 50 درصدی برخوردار هستند. دانشجویان ایرانی در این کشور به حدی زیاد است که در بعضی از دانشگاه ها رستوران های ایرانی برای ایرانیان وجود دارد که حتی دانشجویان قادر هستند با کارت بانکی ایرانی از خدمات آن ها استفاده کنند.

برای دانشجویانی که قصد دارند در دوره ای که به تحصیل در این کشور مشغول هستند  در خود دانشگاه سکونت داشته باشند خوابگاه‌ها و سوئیت‌های دانشگاهی با هزینه بسیار مناسب وجود دارد و اگر دانشجویانی تمایل دارند که در خارج از دانشگاه  اقامت داشته باشند، می توانند در آپارتمان‌های اجاره‌ای و خوابگاه‌های خصوصی که در تمام شهرهای بزرگ قبرس شمالی وجود دارد اقامت کنند و  قیمت آن‌ها براساس این که در چه محلّی و با چه امکاناتی که ارائه می شود باشند متغیر است.

 در مورد تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در قبرس شمالی  باید گفت که مدارس فارسی‌زبان وجود ندارد و دانش‌آموزان خارجی باید در تابستان قبل از شروع تحصیل  با و زبان انگلیسی آشنا شوند و  سپس دانش‌آموزان ایرانی به راحتی می‌توانند با محیط خود را هماهنگ کنند.

تحصیل رایگان در قبرس شمالی، در حال حاضر قبرس شمالی به علت شرایط مناسب تحصیلی مقصد تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا شده است.

یکی از دلایل جذب دانشجویان خارجی در این کشور نوپا ارائه تحصیل رایگان در قبرس شمالی است. حال این سوال پیش می آید آیا تحصیل رایگان در قبرس شمالی امکان پذیر است. یکی از مزایایی تحصیلی در کشور قبرس شمالی این است که هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین تر و معقول تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

تحصیل رایگان در قبرس شمالی

قبرس شمالی جزیره ای مدیترانه ای و تاریخی است. قبرس شمالی بخش مسلمان و ترک نشین قبرس است که دانشگاه مدیترانه ی شرقی معتبر ترین دانشگاه آن است. تحصیل رایگان در قبرس شمالی با بورسیه امکان پذیر است.

قبرس شمالی دارای سه دانشگاه معتبر است که در رنکینگ جهانی دارای اعتبار هستند. یکی از مزیت های تحصیل در قبرس کم بودن هزینه های تحصیل در این کشور همچنین از لحاظ بعد مسافت به ایران نزدیک تر است.

 

انواع بورسیه تحصیلی در کشور قبرس شمالی وجود دارد  که بر اساس رزومه و سابقه تحصیلی دانشجویان به آنها داده می‌شود و دانشجویانی که می توانند در دانشگاه های این کشور پذیرفته شوند می‌توانند از مزایای این بورسیه بهره‌مند شوند که دو نوع بورسیه ارائه می شود.که به بورس کامل و بورس جزئی مشهور هستند.

بورس کامل: شامل هزینه شهریه تحصیل در این کشور است که هزینه خوابگاه به همراه 200 دلار در 12ماه و کمک‌هزینه ای برای سکونت پرداخت خواهد شد.

 در اکثر دانشگاه‌های این کشور  به خصوص دانشگاه‌هایی که به عنوان  بهترین دانشگاه‌های قبرس شمالی معرفی شده‌اند، به خاطر داشتن  امکانات و  کیفیت آموزشی بالا و حضور اساتید درجه یک ، در جامعه علمی اروپا و امریکا از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند به همین دلیل می توانند از دانشگاه‌های قبرس به تمام دانشگاه‌های کشورهای اروپایی اعم از  آلمان، آمریکا و کانادا دانشجو ترانسفر کنند

برای ورود و پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی در همه‌ی دانشگاه‌های قبرس الزامی برای برگزاری آزمون نیست .

 کلیه مدارک علمی ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی و دانشگاه‌های دولتی ایران، از نظر وزارت علوم قبرس شمالی قابل تأیید هستند و نیازی به  معادل‌سازی  برای تحصیل در این کشور ندارند.

برای دانشجویانی که قصد دارند در دوره ای که به تحصیل در این کشور مشغول هستند  در خود دانشگاه سکونت داشته باشند خوابگاه‌ها و سوئیت‌های دانشگاهی با هزینه بسیار مناسب وجود دارد.از مزایای اقامت در دانشگاه علاوه بر امنیت و دسترسی آسان به کلاس‌ ها می توان به  دسترسی سریع به تمام امکانات دانشگاه مثل رستوران‌ها و امکانات ورزشی در فضای باز نام برد که در اغلب دانشگاه‌های قبرس شمالی این خدمات ارائه می‌شود.

 استفاده از کارت‌های دانشجویی شامل استفاده از تخفیف عمومی برای تمام دانشجویان در قبرس شمالی نمی شود. ولی در مورد بعضی امکانات و خدمات برای دانشجویان به خصوص دانشجویان تازه وارد تخفیف هایی ارائه می شود. به عنوان مثال حمل و نقل  از فرودگاه به اغلب دانشگاه‌ها برای دانشجویان تازه وارد رایگان است.

شغل‌های  دانشجویی در طی تحصیل  می‌توان از  کار در محیط‌های دانشگاهی مثل کتابخانه‌ها، بخش‌های فرهنگی، بخش کامپیوتر دانشگاه و آزمایشگاه‌ها، کافه‌تریاها و رستوران‌های دانشگاه و مراکز اداری و ورزشی، تا کار در بیرون از دانشگاه، مثل کافه‌ها، رستوران‌ها و غیره، بسته به شرایط و خواست دانشجو و فرصت‌های موجود، نام برد.

دانشجویان کلیه مقاطع که مشغول تحصیل در این کشور هستند  می‌توانند  به صورت پاره‌وقت و به صورت فصلی، کار کنند و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تأمین نمایند. این امکان، شامل 20 ساعت اجازه کار در هفته، در طول سال تحصیلی 38 ساعت در هفته در طول تعطیلات تابستان و سایر تعطیلات می‌شود.

دانشگاه‌ها در قبرس شمالی دارای بیمه‌ها و تسهیلات درمانی برای دانشجویان خود در دوره تحصیل هستند. بنابراین تمامی دانشجویانی که در دانشگاه‌های قبرس شمالی پذیرفته شده اند، از همان ابتدای ورود به طور خودکار تحت پوشش بیمه‌های درمانی دانشجویی قرار می‌گیرند.

تمام دانشجویانی که مشغول تحصیل در کشور قبرس هستند می‌توانند بعد از ثبت نام خود در دانشگاه، حساب بانکی خود را در بانک‌های قبرس افتتاخ نمایند. برای افتتاح حساب دانشجویان به مدارکی نظیر فرم تأییدیه اشتغال یا Student certificate به تحصیل نیاز است که می‌توانند آن را  از اداره آموزش دانشگاه دریافت نمایند، همچنین پاسپورت و برگه‌ای از محل سکونت دانشجو که اگر خوابگاه باشد، می‌توانند از مدیریت خوابگاه دریافت کنند و اگر دارای منزل شخصی هستند می‌توانند از صاحب منزل این برگه را درخواست کنند.

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور، در کشور قبرس شمالی عبارتند از:

گروه ج یا (متوسط)

 • Eastern Mediterranean University
 • Near East University فقط تا مقطع کارشناسی ارشد
 • University of Cyprus فقط تا مقطع کارشناسی ارشد

 

گروه د یا(ضعیف)

 • Cyprus College
 • Cyprus International University
 • European University Cyprus
 • European University of  Lefke
 • Girne American University
 • Inter College
 • The Philips College
 • University of Nicosia

وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران، هیچ کدوم از دانشگاه‌های قبرس شمالی را از نظر ارائه مدرک دندانپزشکی به دانشجویان ایرانی معتبر ندانسته است. ولی در رشته‌ی پزشکی، دانشگا‌های زیر از نظر وزارت بهداشت و درمان معتبر هستند:

 • Eastern Mediterranean
 • University of Cyprus
 • Cyprus University of Technology

یکی از معتبرترین دانشگاه‌های قبرس شمالی که قدمتی 37 ساله دارد که درشهر فاماگوستا قرار دارد. این دانشگاه با داشتن دانشکده‌ها و و همچنین 20هزار دانشجو از 106 کشور مختلف در سطح بالای اروپا بوده و همچنین از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت ایران معتبر هستند.

دانشگاه مدیترانه شرقی در وب سایت معتبر (Webometrics) در بین 500 دانشگاه برتر اروپا معرفی شده و ‌رتبه جهانی این دانشگاه 1345 است

نظام آموزشی  در چهار بخش تعریف می‌شود:

 1. آموزش پیش‌دبستانی: دوره‌ای که توسط مراکز پیش‌دبستانی و مهدکودک‌ها برای کودکان بین 3 تا 6 ساله ارائه می‌شود.
 2. آموزش ابتدایی: این دوره تحصیلی در قالب دو مرحله ارائه‌ می‌شود؛ مرحله اوّل (دبستان) برای گروه سنّی 7 تا 12 سال طراحی شده و به مدّت 5 سال ادامه دارد و به صورت رایگان و اجباری است.

متقاضیان در مقطع کارشناسی برای اخذ پذیرش باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشند و نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند می‌توانند در ابتدا در دوره های زبان که در قبرس برگزار می‌شود شرکت کنند و پس از کسب حد نصاب لازم دوره اصلی خود را شروع نمایند.

به طور کلّی چهار دانشگاه دانشگاه نیکوزیا، دانشگاه خاور نزدیک (دانشگاه NEU)، دانشگاه آمریکایی گیرنه (دانشگاه GAU) و دانشگاه مدیترانه شرقی (دانشگاه EMU)، مشهورترین دانشگاه‌های قبرس شمالی در زمینه اخذ پذیرش دانشجویان متقاضی در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد هستند. دانشگاه‌های قبرس شمالی دوره‌های فوق لیسانس را به دو صورت ارائه می‌دهند : یکی دوره فوق لیسانس با پایان‌نامه و دیگری دوره فوق‌لیسانس بدون پایان‌نامه.

یکی از کشورهایی که در  بین دانشجویان متقاضی تحصیل در دوره دکترای سایر کشورها طرفداران بسیاری دارد قبرس شمالی است. در دوره دکترا برای دانشجویان بین‌المللی شرایط خاصی دارد. برای تحصیل دکتری در قبرس مستلزم دارا بودن مدارک خاصی است.  شرایط سنّی نیز برای تحصیل دکتری در قبرس شمالی  اهمیت دارد.

امکان استفاده از بورسیه برای این دوره در قبرس شمالی وجود ندارد.طول دوره تحصیل در رشته پزشکی 6 سال است که 3 سال ابتدایی آن در دانشگاه EMU قبرس شمالی و 3 سال نهایی آن در دانشگاه مرمره ترکیه برگزار می‌شود و لازم به ذکر است که هر دو دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران هستند. نکته بسیار مهم و شایان توجّه این است که حتماً باید معدل 3 سال اوّل تحصیل در دانشگاه قبرس بالای 14 باشد تا برای پذیرش دانشجو در دانشگاه مرمره ترکیه مشکلی ایجاد نشود.

در رشته دندانپزشکی با توجّه به جذابیت‌های خود این کشور و همچنین شرایط تحصیل دندانپزشکی در قبرس  می‌توانست گزینه‌ای مطلوب برای ایرانیان شناخته شود، امّا به علت اینکه مدارک دانشگاه‌های قبرس از دید وزارت بهداشت ایران معتبر و قابل ارزشیابی نیستند، طبیعتاً کسی زمان و پول خود را صرف تحصیل دندانپزشکی در قبرس نمی‌کند.در حال حاضر دانشگاه‌های خاور نزدیک (NEU) و دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU) و دانشگاه اروپایی (EUC) قبرس شمالی، دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره‌های دندانپزشکی در قبرس شمالی هستند .

رشته نفت جهت اطلاع متقاضیان تحصیل در رشته نفت، دانشگاه فنی قبرس شمالی، معتبرترین دانشگاه این منطقه در ارائه رشته مهندسی نفت و گاز است. مأموریت گروه مهندسی نفت و گاز طبیعی این است که برای آموزش دانشجویان در راستای عمل حرفه‌ای خود در حفاری، تولید و مهندسی مخزن، موضوعاتی در زمینه منابع نفت و گاز زیرزمینی برای پیشرفت دانش و فناوری که اساس مهندسی نفت شکل گرفته است و همچنین برای پیدا کردن راه حل برای مسائل ملّی، بین‌المللی، اجتماعی و زیست محیطی مربوط به صنعت نفت اقدام به فعالیت می‌کند.

یکی از امن ترین کشور های دنیا در زمینه تحصیل برای دانشجویان و اتباع خارجی کشور قبرس شمالی است که رتبه یک جهانی را به خود اختصاص داده است. وجود شرایط مناسب و نبودن اختلافات سیاسی از مهم ترین دلایل امنیت تحصیلی در این کشور به حساب می آید

در قبرس شمالی نیز  همانند ایران مدارس دولتی و خصوصی متفاوتی زیر نظر وزارت آموزش این کشور مشغول به کار هستند و در همه این مدارس تدریس به زبان‌های ترکی و انگلیسی انجام می‌شود. با این حال مدارس انگلیسی زبانی در قبرس وجود دارند که در آن‌ها کلیه دروس به زبان انگلیسی ارائه شده و دانش‌آموزان زبان ترکی را به عنوان یکی از دروس در کنار سایر درس‌ها پاس می‌کنند.

به منظور تحصیل در مقطع دکترا، به مدرک زبان معتبر بین‌المللی نیاز است.  مؤسساتی نظیر بریتیش کانسیل (شورای بین‌المللی سازمان بریتانیا) در قبرس، برگزارکننده انواع آزمون‌های بین‎المللی زبان IELTS، تافل و آزمون‌های ورودی حرفه‌ای و دانشگاه‌های موسیقی هستند.  

دانشگاه‌ها و مراکز علمی شهرهای نیکوزیا، فاماگوستا و کیرنیا، به صورت دوره‌ای مجموعاً میزبان 15 رویداد مهم علمی در قالب همایش‌ها، کنفرانس‌ها و کنگره‌ها در حوزه‌های مختلف علمی هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:کنگره بین‌المللی پرستاری (ICON)- در حوزه بهداشت و درمان و پزشکی در کیرنیاسمینار Physics Day-

تحصیل به دلایل بسیاری یک دوره‌ی دلپذیر و راحت است و علاوه بر زیبایی‌های این منطقه، هرساله در فصل بهار، در طول ماه‎های آوریل و می، دانشگاه‌های قبرس شمالی جشن‌ها و جشنواره‌های سالانه خود را برگزار می‌کنند و کلیه دانشجویان به شرکت در این مراسم تشویق می‌شوند.

انتخاب مقصدی مناسب همواره یکی از چالش‌های اساسی برای کسانی است که تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند. دانشگاه Near East در قبرس شمالی که در سال 1988 برپا شده، در یکی از زیبا ترین جزایر مدیترانه واقع شده است و به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های خاورمیانه در سطح بین‎المللی شناخته می‎شود. این دانشگاه واقع در شهر نیکوزیا در بخش ترک نشین قبرس شمالی است. برای رسیدن به‌این مجموعه دانشگاهی کافی است تنها چند کیلومتر از شهر نیکوزیا خارج شوید.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که همواره آوازه‌ی تحصیل در قبرس به گوشتان رسیده است و از چگونگی تحصیل در این جزیره زیبا بی‌اطلاع هستید، در ادامه‌این مقاله با ما همراه باشد تا با رشته ها و امکانات موجود در دانشگاه Near East و موقعیت‌هایی که در اختیار دانشجویان می‌گذارد آشنا شوید.

 

مطالب مرتبط