x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته مهندسی عمران در خارج

مهندسی عمران چیست؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسی عمران طراحی و ساخت بناهای عمومی از قبیل سدها، پل‌ها و سایر پروژه های بزرگ زیرساختی است. مهندسی عمران یکی از قدیمی ترین شاخه‌های مهندسی است و قدمت آن به زمانی که مردم برای اولین بار زندگی در سکونت گاه‌های دائمی را آغاز کرده‌اند و شروع به شکل دادن به محیط های خود برای پاسخگویی به نیازهای خود می کنند، بازمی گردد.

مهندسان اولیه دیوارها، جاده ها، پل ها، سدها را ساختند. آنها حفر چاه های آبیاری و خاکریزی ها را انجام دادند. از زمانی که گروه های بیشتری از مردم زندگی خود را در شهرها آغاز کردند، مهندسی عمران رو به توسعه و پیشرفت گام نهاد.

رشته مهندسی عمران قدیمی ترین رشته مهندسی است. این کار به محیط ساخته شده می پردازد و می توان تاسیس این رشته را به اولین باری که شخصی در بالای سر خود سقف قرار داده یا یک تنه درخت را در وسط رودخانه گذاشته است تا بتواند راحت تر به آن طرف رودخانه برود نسبت داد.

محیط ساخته شده بسیاری از آنچه تمدن مدرن را تعریف می‌کند را در بر می‌گیرد. ساختمان ها و پل ها اغلب اولین سازه‌هایی هستند که به ذهن متبادر می‌شوند، زیرا آنها آشکارترین خلاقیت‌های مهندسی سازه، یکی از رشته‌های اصلی مهندسی عمران هستند. راه‌ ها، راه آهن، سیستم های مترو و فرودگاه ها توسط مهندسین حمل و نقل طراحی شده است که آنها نیز زیر مجموعه کارهای مهندسی عمران هستند.

شاید اینگونه به نظر برسد که خلاقیت‌های کمتری از مهندسان عمران دیده می‌شود. هر بار که یک شیر آب را باز می‌کنید ، بدون اینکه فکر کنید مهندسان عمران این کار را انجام داده‌اند، انتظار دارید که آب بیرون بیاید. شهر نیویورک دارای یکی از چشم گیرترین سیستم های آبرسانی در جهان است که میلیاردها گالن آب با کیفیت بالا از Catskills در بیش از صد مایل دورتر دریافت می کند که پشت صحنه همه این کارهای مهندسی توسط مهندسان عمران انجام می‌گیرد.

در قدیم رشته مهندسی عمران تا حدودی کار های مهندسی محیط زیست مدرن را نیز انجام می‌داد. و اکنون با توجه به گسترش یافتن کار های مربوط به محیط زیست شاخه ای دیگر در علم مهندسی به نام مهندسی محیط زیست از مهندسی عمران زاده شده است.

تاریخ معاصر نیز با شگفتی‌های معروف مهندسی عمران از جمله برج ایفل که به نام گوستاو ایفل، مهندس عمران فرانسوی که شرکت آن آنرا ساخته است، نامگذاری شده است. پل گلدن گیت ، طراحی شده توسط جوزف استراوس و چارلز الیس؛ کانال پاناما (جان فرانک استیونس)؛ سد هوور (جان ال ساویج)؛ و پل بروکلین ، توسط جان آگوست روبلینگ و پسرش واشنگتن روبلینگ طراحی شده است.

تمدن مدرن اغلب توسط محیط ساخته شده آن تعریف می‌شود. ساختمان ها و پل ها اغلب اولین سازه‌هایی هستند که به ذهن خطور می‌کنند، زیرا آنها آشکارترین خلاقیت‌های مهندسی هستند. اما مهندسان عمران نیز مسئول ایجاد و مشارکت های کمتری هستند. هر بار که یک شیر آب را باز می کنیم، بدون اینکه فکر کنیم مهندسین عمران این کار را انجام داده‌اند، آن‌ها در بسیاری از موارد سیستم هایی را طراحی کرده‌اند که بتوانند آب را از مناطق کوهستانی دور دست که با شهر صدها مایل فاصله دارند، به شهرها بیاورند.

این متخصصان می توانند چگونگی استفاده هوشمندانه و اقتصادی از محیط را در اختیار ما گذاشته و  سطح کیفیت زندگی ما را بهبود ببخشند. بنابراین ، در گسترده ترین شرایط در جواب اینکه مهندسی عمران چیست؟ باید بگوییم، مهندسی عمران رشته‌ای است که باعث می‌شود فارغ التحصیلان آن دانش خود را برای بهبود زیرساخت ها و تاسیسات عمومی که نیازهای اساسی انسان را برآورده می‌کند ، اعمال کنند.

چرا مهندسی عمران؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسان عمران کارهای بسیار بیشتری نسبت به طراحی ساختمان‌ها و پل ها انجام می‌دهند. آنها در صنعت هوافضا کار می کنند و هواپیماهای جت و ایستگاه های فضایی را طراحی می‌کنند. آنها را می‌توان در صنعت خودرو یافت ، ظرفیت بار شاسی را محاسبه می‌کند و مقاومت در برابر تصادف ضربه گیر و در را بهبود می‌بخشد. آنها بخشی از صنعت کشتی سازی ، صنعت برق و چندین صنعت دیگر هستند که تاسیسات و صنایع نیاز مبرم به این رشته دارند.

مهندسی عمران یک حرفه  هیجان انگیز است، زیرا کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند می‌توانند نتایج کار خود را مشاهده کنند: یک پل تکمیل شده، یک ساختمان مرتفع، یک ایستگاه مترو یا یک سد برق آبی.

دنیای مدنی بسیار متنوع است. بنابراین نتیجه می گیرد که مهندسان عمران گزینه های شغلی متنوعی دارند. این بدان معنی است که پاسخ به سؤال "مهندس عمران چه می کند؟" نیز بسته به تخصص مورد نظر ، متنوع است. با این وجود، صرف نظر از رشته فرعی انتخاب شده، وظایف متداولی وجود دارد كه بیشتر مهندسین عمران بطور روزانه انجام می‌دهند.

مهندسان عمران اغلب مسئول تیم های بزرگی هستند که در طراحی، برنامه ریزی و فرآیندهای ساخت پروژه شرکت می‌کنند. این امر مستلزم آن است كه آنها به طور مرتب با این اعضای تیم كه متشکل از نقشه برداران، مدیران ساخت و سازها، معماران، معماران منظر و برنامه ریزان شهری هستند، ملاقات، همکاری و مدیریت کنند. علاوه بر این، خود آنها مقدار قابل توجهی از زمان را صرف طراحی و برنامه ریزی پروژه‌ها و ارائه پیشنهادها، ارزیابی نیازها، بودجه ها و اصلاحات به مشتریان می‌کنند.

و اما چرا مهندسی عمران؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای تبدیل شدن به یک مهندس کار کشته و ماهر به زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز است. اما با پیشرفت فناوری، همچنین نیاز به مهندسان نیز افزایش می‌یابد.

برخی از محبوب ترین دلایل مهندس شدن عبارتند از:

دلیل اصلی که مردم برای  ادامه تحصیل رشته مهندسی عمران را انتخاب می‌کنند، علاقه  شخصی است. این شغلی است که با فراهم آوردن امنیت عالی مالی، تنوع، انعطاف پذیری، اعتبار، پیشرفت فکری، چالش ها و رضایت شخصی شما را خوشحال می‌کند. انواع ایده ها و پروژه های به پایان رسیده کار مهندس را جالب می کند.

کار با سایر افراد  و مسافرت

 افرادی که از کار با افراد دیگر و مسافرت لذت می‌برند ممکن است مهندسین خدمات میدانی شوند. افراد خلاق که دائما درباره همه چیز ایده های جدید دارند ممکن است از کار به عنوان مهندسین طراحی لذت ببرند. افرادی که از انجام آزمایشات در آزمایشگاه ها لذت می برند ممکن است از کار به عنوان مهندس شیمی لذت ببرند. مهندسین کالج های B.Tech در هاریانا برای حل مشکلات به صورت محلی یا در محل مشتری با افراد هوشمند دیگر همکاری می‌کنند.

تبدیل شدن به یک کارآفرین

در حقیقت، مهندسین بیشتر از هر مدرک دانشگاهی دیگر مدیرعامل شرکت‌ها هستند. معمولا به این دلیل است که آنها چیزی اختراع می‌کنند و سپس شرکتی را برای بازاریابی و فروش آن تشکیل می‌دهند. مهندسین دیگر ممکن است شرکت‌های ساختمانی، زیست محیطی یا مشاور را تشکیل دهند زیرا دانش آنها تقاضای زیادی دارد.

جایگاه رشته مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

موقعیت های کارآموزی در دانشگاه ها و کارگاه های مهندسی فرصتی را برای دانشجویان فراهم می آورد تا در زمینه تحصیلی خاص خود تجربه واقعی در جهان کسب کنند. کارورزان در کنار یک حرفه‌ای با سرعت و حرفه‌ای در کنار حرفه ای های کلاس جهانی کار خواهند کرد که تجارب ارزنده ای را با استفاده از دانش و مهارت های آموخته شده از طریق آموزش در یک محیط تجاری فراهم می‌کند.

برای این کار جنبه های معمول مهندسی را که نیاز به دانش و استفاده از اصول اولیه مهندسی را با نظارت دقیق انجام می‌دهد، انجام دهید.

ممکن است از نرم افزارها و تجهیزات مهندسی با کمک رایانه برای انجام کارهای مهندسی استفاده کنید، که نیاز است که کار با این ابزار ها و نرم افزار ها را به خوبی یاد بگیرید.

داده ها را برای ارزیابی جمع آوری و آماده کنید.

کمک به هماهنگی پروژه ها از طرح (امکان سنجی) از طریق تهیه برنامه های نهایی.

در صورت لزوم پشتیبانی از کارمندان مهندسی.

تجربه کاری

تضمین نوعی تجربه کاری بسیار مهم است. کارفرمایان اهمیت زیادی را به تجربه می‌دهند و این بینش را در مورد عملکرد یک شرکت مهندسی عمران به شما می‌دهد.

اگر دوره کارورزی شما شامل یک محل صنعتی نیست، به دنبال تجربه کار و مکان های مربوط به تابستان باشید. هر نوع نقش در ساخت و ساز یا مهندسی عمران به شما امکان را می‌دهد تا درک خود را از موضوعات مربوط به برنامه ریزی و اجرای پروژه‌ها بسازید. از این تجربه برای گسترش دانش خود و توسعه مخاطبین و شبکه استفاده کنید.

کارهای ساختمانی گاه به گاه، ممکن است در دسترس باشد، اما بسیاری از کارفرمایان فرصت تجربه کار ساختاری را ارائه می‌دهند.

ممکن نیست جايي از يك کشور و نقطه ای از يك منطقه دیده شود كه فعاليتها و کار های ساختمانی و عمراني به عنوان مهم‌ترین رکن و اولين و اساسي ترين نيازهاي آن جامعه طرح نشده باشد. اگر به همه امور زندگی به درستی نگاه کنیم در می یابیم که تمام فعاليت هاي كشاورزي و حتی صنعتی … هم به صورت مستقيم یا غير مستقيم به  رشته مهندسی عمران وابسته هستند و به نوعی از این حرفه سود مي‌برند.

علاوه بر رشد و توسعه جوامع، پيشرفت علم و فن آوري نيز ضرورت پرداختن و توجه دقيق و علمي به كارهاي عمراني و تغيير شيوه‌هاي گذشته را آشكار مي‌سازد. فعاليت هاي مختلف عمراني در جهت ايجاد ساختمان ها، راهها- پلها، سدها، شبكه‌هاي آب رساني شهرها و روستاها، ساختمان هاي خاص نظير نيروگاه‌هاي هسته اي و حرارتي و .. بخش بزرگي از مجموعه فعاليت هاي اقتصادي و توليدي كشور را به خود اختصاص مي‌دهد به گونه اي كه سهم عظيمي از سرمايه گذاري‌هاي ملي در طرح‌هاي ساختماني و صنايع وابسته به آن به كار گرفته مي‌شود.

دانشگاه های برتر این رشته

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همه ساله، دانش آموزان و دانش آموختگان دانشکده نسبت به رتبه بندی کالج ها اختلاف دارند تا ببینند که مدارس آنها در کجای این رنکینگ قرار دارد. این رتبه بندی ها سعی در برجسته کردن دانشگاه هایی دارند که کار بسیار خوبی در زمینه آموزش دانشجویان و تولید تحقیقات زمینی دارند.

مدارس مهندسی عمران را در نظر بگیرید اگر به رشته  مهندسی عمران تحصیلی علاقه داریدو می خواهید بهترین آموزش ممکن را در زندگی شخصی بدست آورید. در اینجا چندین دانشگاه وجود دارد که دارای مدرک معتبر جهانی مهندسی عمران هستند.

دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign –  انتخاب این کالج ارجحیت بیشتری در میان دانشجویان دارد، زیرا مقرون به صرفه است.

انستیتوی فناوری جورجیا - انستیتوی فناوری جورجیا از نظر مهندسی عمران یکی از انتخاب های عالی برای تحصیل در رشته مهندسی عمران است. این یک مدرسه محبوب است که مقرون به صرفه است و دانش آموزان را برای حرفه های خود در آینده آماده می‌کند.

دانشگاه کالیفرنیا - برکلی – California Berkeley این مدرسه مناسب‌ترین فرایند پذیرش در دسترس را دارد. با این حال یکی از بهترین کالج‌های موجود است. گرچه از سایر دانشگاه های موجود در لیست گران‌تر است، اما هنوز هم نسبتا مقرون به صرفه است و آموزش رشته مهندسی عمران با کیفیت  بالا را ارائه می‌دهد.

دانشگاه پوردو - ‌purdue اگر می‌خواهید ترکیب از زن و مرد تقریبا برابر باشد، سعی کنید در پوردو ثبت نام کنید. آنها یک برنامه عالی با قیمت مناسب دارند. کیفیت آموزش بالا است و دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در رشته تحصیلی خود( مهندسی عمران) برتری می‌یابند.

دانشگاه استنفورد - Stanford استنفورد یک مؤسسه خصوصی است که نسبت زن و مرد تقریبا برابر است. این دانشگاه خصوصی است ، بنابراین هزینه تحصیل تقریبا چهار برابر بیشتر از سایر کالج‌ها است.

شرکت تحلیلی آموزش عالی مستقر در انگلیس Quacquarelli Symonds (QS) داده های مربوط به 1000 دانشگاه برتر جهان را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که در حالی که موسسات آمریکایی همچنان با تسلط به کار خود ادامه می‌دهند، چندین مدرسه فراتر از ایالات متحده وجود دارد که 10 دانشگاه برتر جهان را شکستند.

در اینجا 10 دانشگاه برتر دنیا برای سال 2019 آورده شده است:

 • کالج دانشگاه لندن UCL
 • کشور: انگلستان
 • دانشگاه شیکاگو‌‌Chicago
 • کشور: ایالات متحده
 • کالج امپریال لندن imperial London
 • کشور: انگلستان
 • ETH زوریخ - موسسه فناوری فدرال سوئیس
 • کشور: سوئیس
 • دانشگاه کمبریج Cambridge
 • کشور: انگلستان
 • دانشگاه آکسفورد Oxford
 • کشور: انگلستان
 • موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)
 • کشور: ایالات متحده
 • دانشگاه هارواردHarvard
 • کشور: ایالات متحده
 • دانشگاه استنفورد stanford
 • کشور: ایالات متحده
 • انستیتوی فناوری ماساچوست MIT
 • کشور: ایالات متحده

 

MIT برای هفتمین سال پیاپی در صدر فهرست QS قرار گرفت. هیچ دانشگاه دیگری تاکنون چنین بلند مدت در صدر مدیریت نکرده است. دانشگاه استنفورد ، دانشگاه هاروارد و انستیتوی فناوری کالیفرنیا نیز به ترتیب جایگاه خود را در رتبه‌های دوم ، سوم و چهارم جهان حفظ کردند.

دانشگاه آکسفورد مرتفع ترین مدرسه خارج از ایالات متحده است که از نزدیک با دانشگاه رقیب کمبریج دنبال می‌شود.

پروفسور لوئیز ریچاردسون، معاون صدراعظم دانشگاه آکسفورد، به QS می گوید: "ما این نتیجه را مدیون استعداد و تعهد کارکنان دانشگاهی خود و شبکه همکاری پژوهشی در سراسر قاره و سراسر جهان هستیم." وی اظهار داشت: "ما به ویژه مفتخریم كه جایگاه برتر اروپا را به دست آوردیم و بسیار امیدوارم كه با خروج آمریكا از اتحادیه اروپا بتوانیم این مقام را حفظ كنیم.

تنها مدرسه خارج از بریتانیا و ایالات متحده که 10 کشور برتر را تشکیل می دهد ETH زوریخ در سوئیس است که در زمینه‌های علوم ، فناوری ، مهندسی و ریاضیات تمرکز دارد و تقریبا 19.233 دانش آموز را ثبت نام می کند.

رشته های مرتبط با مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسي عمران يكي از چندین نوع رشته‌هاي پر ارزش و جذاب مهندسی در مجموعه رشته‌هايی است که در  آزمون سراسري شرکت داده می‌شود و هر کدام از علاقه مندان به این رشته در ایران می بایست كه در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني برای کنکور شرکت کنند.

جایگاه این رشته به گونه‌ای است که پيشرفت روز افزون و سريع جوامع و همچنین نيازهاي همه روزه جوامع برای پیاد ه سازی طرح هاي مختلف عمراني از يك سمت و توسعه علوم مختلف از سمت ديگر، باعث شده است تا با يك برنامه ريزي دقیق و با در نظر گرفتن  همه جوانب و از همه مهم تر پرورش استعداد‌هاي جوان‌تر و به کار گیری بهينه از ابزار و امكانات حال حاضر موجود در جامعه، گامي پر قدرت و  بلند در راه ترقي و پیشرفت جامعه برداشته شود.

و به همین خاطر است که در آزمون سراسري دانشگاه ها ( آزمون ورودی) که همه ساله در ایران برگزار می‌شود، اين رشته در مقاطع مختلف کاردانی،کارشناسی و کارشناسی ارشد، ارائه مي‌شود.

از جمله رشته‌های مرتبط با این رشته می‌توان به رشته مهندسی معماری و طراحی داخلی منزل و دکوراسیون، رشته مهندسی راه و ساختمان، مهندسی محیط زیست، مهندسی نقشه کشی، زمین شناسی و ... اشاره کرد.

مهندسان عمران اغلب مسئول تیم های بزرگی هستند که در طراحی، برنامه ریزی و مراحل ساخت پروژه درگیر هستند. این امر مستلزم آن است كه آنها بطور مرتب با این اعضای تیم كه متشکل از نقشه برداران و مدیران ساخت و سازها، معماران، معماران منظر و برنامه ریزان شهری هستند، ملاقات داشته و همکاری و مدیریت کنند. علاوه بر این، خود آنها مقدار قابل توجهی از زمان را صرف طراحی و برنامه ریزی پروژه‌ها و ارائه پیشنهادها نموده و با ارزیابی نیازها، بودجه ها و اصلاحات را به مشتریان ارائه می‌کنند.

مهندسی معماری

معماری، طراحی ساختمان ها و بناها با تأکید بر زیبایی‌شناسی است. مهندسی معماری، طراحی و زیبایی شناسی ساختمان را با تمرکز بر ساخت و ساز پایدار و کارایی ترکیب می‌کند. این رشته گسترده ترکیبی از بسیاری از رشته های دیگر است و تمایل دارد از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. مهندسان معماری هم دانش ساختاری دارند و هم آگاهی و مهارت خلاق. فارغ التحصیلان این منطقه ممکن است در یک جنبه از طراحی ساختمان تجاری مانند گرمایش، تهویه، محافظت از آتش و برق یا آگوستیک تخصص داشته باشند. نظارت بر روند ساخت و ساز یکی دیگر از مهارت های اساسی است که مهندسان معماری آن را توسعه می‌دهند.

مهندسی ساخت و ساز

مهندسان ساخت و ساز پروژه های مسکونی و / یا ساخت و ساز را مدیریت نموده و تحویل می‌دهند. آنها فعالیت های ساختمانی را برنامه ریزی می‌کنند و بر عناصر ساختاری نظارت می‌کنند و پس از اتمام پروژه، بازرسی ساختمان را انجام می‌دهند. آنها بسیار نزدیک با معماران، مهندسان معماری و تکنسین‌های مهندسی در زمینه طراحی ساختمان و حل مسئله در محل همکاری می‌کنند. آنها همچنین مسئول تهیه گزارش هایی هستند که جزئیات پروژه و تخمین هزینه ها را تفصیل می‌دهد. طراحی کمک رایانه CAD در این رشته متداول است، اگرچه به همان اندازه که در مهندسی سازه وجود ندارد، طراحی نشده است. از مهندسان ساختمان خواسته می شود تا هم مهارت های مدیریت پروژه و هم مهارت ریاضی را در مورد کار خود به کار گیرند. برخی ممکن است در پروژه های مسکونی، آسمان خراش ها، پل ها، انبارهای صنعتی یا سایر انواع خاص زیرساخت ها تخصص داشته باشند. در حالی که تقاضا برای این متخصصان به دلیل سلامت صنعت ساخت و ساز که در آن به دنبال اشتغال هستند، هدایت می‌شود اما مجموعه مهارت های منحصر به فرد آنها به معنای این است که در اکثر کشورها مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند.

مهندسی زلزله

مهندسی زلزله یک رشته تخصصی در مهندسی ژئوتکنیک و مرتبط با رشته مهندسی عمران است. ظرفیت این رشته با توجه به نوع کشور متفاوت بوده و در تعداد محدودی از کشورهایی که مستعد زلزله زدگی هستند فرصت هایی را فراهم می کند. البته مهندسان زمین لرزه نگران ارتعاشات پوسته زمین هستند که به طور بالقوه می تواند خسارت بزرگی به سطح زمین وارد کند. آنها مناطقی را که در معرض خطر زلزله قرار دارد شناسایی می‌کنند و از تکنیک های طراحی و ساخت برای تقویت ساختمان‌ها استفاده می کنند. آنها همچنین برای طراحی عناصر ساختاری که می توانند در معرض زمین لرزه قرار گیرند، بدون تحمل خسارت عمده در ساخت و سازها، تجزیه و تحلیل حالت شکست را انجام می‌دهند.

مهندسی اکولوژی

اکولوژی مربوط به تعامل موجودات با محیط آنها به نام اکوسیستم است. مهندسی اکولوژی یک زمینه تخصصی مهندسی محیط زیست است که در مورد ساخت و نگهداری این اکوسیستم ها است. مهندسان این رشته می توانند بر نگهداری طبیعی اکوسیستم یا ساخت اکوسیستم مصنوعی تمرکز کنند. جنگل های بارانی گرمسیری نمونه ای از اکوسیستم طبیعی است، که دارای تنوع بیشتری از زندگی گیاهان و حیوانات نسبت به هر نوع دیگر اکوسیستم است. یک مهندس محیط زیست سلامت درختان جنگل های بارانی و حیواناتی را که در سایبان خود زندگی می کنند در نظر می‌گیرد. رشته مهندسی عمران با الگو گیری از اکوسیستم‌های طبیعی می تواند اکوسیستم های مصنوعی را بسازد و برای موارد درمانی از آن استفاده نمایند، به عنوان مثال ساخت دریای مرده در اتاقک های نمکی با الگوگیری از طبیعت می تواند نمونه ای از کارهای مهندسی عمران باشد که در کلینیک‌های نمک درمانی انجام می شود.

مهندسی محیط زیست

تأکید این شاخه از مهندسی عمران حفظ کیفیت هوا، آب و زمین با استفاده از روش ها و روش های پایدار است. مهندسان محیط‌زیست برنامه هایی را برای محافظت و بهبود محیط زیست ایجاد می‌کنند. هوا، آب، فلور و جانوران بخشی از محیط زیست هستند که مهندسین برای بهبود و ارتقای کیفیت آن تلاش می‌نمایند. آنها استراتژی هایی را برای مقابله با آلودگی، مدیریت پسماندها و کاهش سطح سر و صدا به کار می‌گیرند. آنها مطالعات موردی را انجام می‌دهند و سپس راه‌هایی را برای جلوگیری از حوادث طبیعی و آلودگی تعیین می‌کنند. بخش عمده‌ای از کار آنها در یک دفتر انجام می‌شود و متمرکز بر داده‌ها و تجزیه و تحلیل آماری است. این مهندسان به ندرت از نرم‌افزار طراحی یا شبیه سازی استفاده می‌کنند. آنها باید قوانین پیچیده محیط زیست و مسائل اخلاقی و اجتماعی مرتبط را درک کنند. مهندسان محیط زیست به دنبال هدایت پروژه‌های دولتی هستند که توسط ادارات پارک ها اداره می‌شوند. شرکت‌های خصوصی ممکن است خدمات این متخصصان را در صورتی فعال کنند که فعالیت آنها تأثیر منفی بر محیط طبیعی نداشته باشد. مهندسان محیط زیست همچنین ممکن است به عنوان مشاور یا به عنوان محقق در دانشگاه ها به کار گرفته شوند.

مهندسی بزرگراه

مهندسی بزرگراه یک رشته تخصصی در مهندسی حمل و نقل است. این رشته طراحی جاده ها و همچنین ارتباط آنها با عابران پیاده را در نظر می گیرد. مهندسان بزرگراه ها حجم و الگوهای رفت و آمد را مطالعه می‌کنند تا راهکارهایی را برای جلوگیری از برخورد و صدمه به سازه های جاده ارائه دهند. آنها سیستم های بزرگراه را با هدف بهینه سازی جریان ترافیک و ایمنی وسایل نقلیه طراحی می‌کنند. اخیرا، این زمینه شروع به پیش بینی و طراحی سیستم های حمل و نقل هوشمند کرده است که نهایت تحول در نحوه سفر انسان ها را نشان می‌دهد.

مهندسی معدن

مهندسی معدن که یک رشته مرتبط با مهندسی عمران است، استخراج معادن و عمل استخراج سنگ ها و مواد معدنی سنگین یا سنگ های فلزی (سنگ معدن) از معادن است. مهندسی معدن، یک رشته تخصصی در مهندسی ژئوتکنیک، منحصرا با استخراج و فرآوری سنگ معدن سرو کار دارد. مهندسان معدن که در بسیاری از زمینه‌های مهندسی مهارت زیادی دارند، قبل از برنامه ریزی و طراحی سایت های معدن، داده های مربوط به گزارش های حفاری و زمین شناسی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. ممکن است از آنها خواسته شود برای نظارت یا بازرسی بر پیشرفت یک پروژه، به یک سایت مراجعه کنند. این متخصصان گاهی مجبورند برای مدت طولانی سفر کنند.

مهندسی راه آهن

مهندسی راه آهن یک رشته تخصصی در مهندسی حمل و نقل است. این رشته در طراحی ، ساخت و بهره برداری از قطارها و سیستم‌های ریلی برای حمل و نقل مردم و یا حمل و نقل متمرکز است. مهندسان راه آهن مهارت های طراحی مکانیکی و دانش سیستم های پیشران را برای طراحی کشتی های قطار به کار می‌گیرند. این رشته واحدهای مشترک درسی زیادی با مهندسی عمران دارد.

میانگین درآمد ماهیانه

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

از حقوق مهندسی عمران در سراسر جهان چه انتظاری را می‌توان داشت؟

جذب سريع فارغ التحصيلان اين رشته در وزارت خانه ها، سازمان‌هاي خصوصی و دولتی مثل: شركت هاي تاسیسی مهندسی مشاوره، شركت هاي راه سازي، شرکت های ساخت و ساز و ساختمانی و … اهميت قابل توجهی به این رشته مهندسی داشته و این شرکت ها همیشه به متخصص مهندسی عمران، نیاز دارند.

مهندسان عمران این فرصت را دارند که به دلیل نوع پروژه‌هایی که روی آن کار می‌کنند تقریبا به هر جای دنیا بروند و از نظر حقوق و دستمزد در سراسر جهان انتظارات بالایی داشته باشند.

اگر به دنبال شغلی هستید که می‌خواهید فرصتی برای ساختن پل‌ها، طراحی تونل ها و نگهداری و ساخت پروژه های زیرساختی دیگر فراهم کند، پس تحصیل در رشته مهندسی عمران یک مسیر حرفه‌ای و ایده‌آل برای پیشروی است.

نکته بسیار مهم در مورد داشتن مدرک مهندسی عمران این است که حرفه شما می‌تواند شما را به سمت دریاها سوق دهد زیرا می‌توانید بر روی سازه‌های باستانی در یونان کار کنید، از برنامه ریزی در مورد طراحی پل ها در برلین گرفته تا ساخت راه‌های جاده‌ای در خاورمیانه یا کار بر روی پروژه‌های دیگر در سراسر جهان.

مشاغل مهندسی عمران در سراسر جهان وجود دارد. اما خوب است بدانید که مهندسان عمران در کل دنیا به طور متوسط چقدر درآمد کسب می‌کنند تا از آنچه می‌توانید هنگام مذاکره در مورد حقوق مهندسی عمران انتظار داشته باشید، بدست آورید. در اینجا چند فاکتور مهم در نظر گرفته شده است:

چه چیز هایی بر حقوق حرفه‌ی مهندسی عمران شما تاثیر دارد؟

چندین عنصر ممکن است بر حقوق و دستمزد مهندسی عمران تأثیر بگذارد، از جمله مکان شرکت شما، سطح تخصص شما و میزان تجربه شما. به عنوان مثال ، طبق گفته PayScale، مهندسان عمران در ایالات متحده متوسط سالانه 65189 دلار حقوق می‌گیرند. با این حال ، PayScale گزارش می‌دهد که مهندسان عمران در استرالیا سالانه به طور متوسط 73/51دلار --- حدود 50،798 دلار --- می‌گیرند.

 حتی شهر‌های بزرگ که مشاغل مهندسی عمران در توسعه آنها بسیار تاثیر گذار بوده‌اند، به عنوان مثال، ZipRecruiter گزارش می‌دهد که مهندسان عمران در انتاریو ( کانادا) به طور متوسط سالانه 62.498 دلار درآمد کسب می‌کنند در حالی که مهندسان عمران در کبک سالانه 77011 دلار حقوق می‌گیرند.

تجربه شما ممکن است بر میزان درآمد ماهیانه مهندسی عمران نیز تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، طبق گفته Glassdoor، مهندسان ارشد عمران در ایالات متحده به طور متوسط 119.600 دلار درآمد دارند. اما PayScale گزارش می‌دهد که مهندسین ارشد عمران در تورنتو، کانادا، به طور متوسط 100.964 دلار کانادا یا حدود 76،697 دلار کسب می‌کنند. بنابراین ، می بایست با ارزش شغلی خود از نظر اقتصادی و میزان درآمد آن در کشور‌های دیگر به خوبی آشنا شوید.

متوسط حقوق ماهیانه مهندسی عمران در ترکیه

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

فردی که به عنوان یک مهندس عمران در ترکیه مشغول به کار است، معمولا در هر ماه 8،499 لیر درآمد دارد.

این میانگین حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق مهندسی عمران ممکن است بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی بسیار متفاوت باشد.

حقوق مهندسی عمران در ترکیه بین 4،079 TRY در هر ماه (حداقل حقوق) تا 12493 لیر در هر ماه (حداکثر حقوق) متغیر است.

مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مدارک مهندسی عمران و برنامه های درسی

هنگامی که مهندسان عمران در کلاس ها ثبت نام می‌کنند، آنها برای یادگیری مهارت های لازم برای تعالی به چالش کشیده می‌شوند. این مهارت ها شامل برنامه ریزی، طراحی، عملیاتی و بازرسی و مدیریت است. مهندسان عمران در کار خود مسئولیت قابل توجهی دارند. اگر طرح های آنها خراب باشد، ممکن است زندگی مردم را در معرض خطر قرار دهد. آنها سازه هایی از قبیل ساختمان ها، راه های ریلی، بزرگراه ها، آبراه ها و سدها را می‌سازند.

در طی چند سال اول تحصیل در مقطع لیسانس مهندسی عمران، می‌توانید پایه و اساس شغلی خود را بسازید. شما می‌توانید هنگام تحصیل در کلاس های زیادی که مربوط به رشته های ریاضی، علوم و مهندسی هستند، شرکت کنید. در سال تحصیل با اصول تحلیل و طراحی آشنا می‌شوید، برخی از کلاس های خاص شامل مهندسی سازه و مهندسی حمل و نقل هستند. کلاس های مربوط به مقاطع تحصیلات تکمیلی تمایل به خاص تر شدن دارند و شامل حالات خاص مورد آزمون در مهندسی عمران هستند.

زیر شاخه های زیادی از مهندسی عمران وجود دارد – حتما گروه مهندسی دانشگاه را با خود بررسی کنید تا بفهمید کدام یک برای شما مناسب است. برخی از محبوب ترین مناطق تمرکز در رشته مهندسی عمران در زیر ذکر شده است.

مهندسی عمران گرایش مهندسی سازه

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسی سازه بر سازه‌های غیر ساختمان تمرکز دارد (سازه های غیر ساختمان به عنوان سازه هایی تعریف می‌شوند که فاقد سکنه هستن( پل ها، قنات ها، سدها، دهانه های آب، راه آهن ها، جاده ها و تونل ها چند نمونه هستند). مهندسی سازه یکی از قدیمی ترین اشکال مهندسی عمران است و صدها سال است که در آن فعالیت می‌کنند. مشاغل مهندسی سازه به دلیل ضرورت وجود سازه‌های غیر ساختمان بدون توجه به جمعیت، تمایل زیادی به تقاضا دارند.

کلاس های مهندسی عمران عموما در مورد کاهش آلودگی هوا، آب و خاک، به ویژه حفظ محیط زیست به مهندسین عمران آینده می‌آموزند. آنها یاد می‌گیرند که چگونه منابع انرژی جایگزین را توسعه داده و سیستم های حمل و نقل احتراق را بهبود بخشند. آنها همچنین برای جلوگیری یا به حداقل رساندن بلایای طبیعی تلاش خواهند کرد.

چندین کلاس در مقطع لیسانس مهندسی عمران وجود دارد که یک دانشجو ممکن است در این صنعت شرکت کند. مثل:

 • آشنایی با مهندسی عمران
 • طراحی مهندسی محیط زیست
 • آزمایشگاه مواد مهندسی عمران
 • عدم قطعیت در مهندسی
 • ارزیابی پروژه
 • مدیریت پروژه
 • چارچوب ها و مدل ها در مهندسی سیستم
 • مکانیک مهندسی

                                                                 

کارشناسی ارشد مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

با یک مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران چه کار می‌توانید بکنید؟

با داشتن یک فوق لیسانس مهندسی عمران، مسیرهای شغلی بالقوه زیادی برای شما باز خواهد شد. با این مدرک، شما می‌دانید که چگونه می توانید با در نظر گرفتن عوامل مختلف مانند بلایای طبیعی، عوامل بار و سایر موارد، ایده‌های طراحی و تطبیق آنها را بگیرید. خواه شما می‌خواهید مهندس ساختمانی، مهندس سازه، مهندس منابع آب، زمین شناس مهندسی یا چیز دیگری باشید.

شرایط لازم برای اخذ مدرک فوق لیسانس مهندسی عمران چیست؟

برخی از برنامه‌ها باعث می‌شود دانشجویان پیش زمینه‌ای در مورد علوم مهندسی و یا یک رشته مرتبط داشته باشند. در حقیقت این سخن ، یادآور می شود که دانشجویان باید از قبل دارای مدرک لیسانس در این رشته باشند.

دانشجویان مهندسی عمران می توانند انتظار داشته باشند دوره‌هایی مانند تغییر آب و هوا، کیفیت آب و عملکرد اکوسیستم، مکانیک جامد و سازه و شهرهای پایدار را طی کنند. بسیاری از برنامه های مهندسی عمران شامل مهندسی ژئوتکنیک و مهندسی سازه و مواد است.

بهترین دانشگاه ها برای اخد مدرک فوق لیسانس مهندسی عمران کدامند؟

از دانشگاه ایلینویز در Urbana-Champaign گرفته تا دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، بهترین فرصت ها برای داشتن مدرک معتبر کارشناسی ارشد هستند.

مقطع دکتری مهندسی عمران؟

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بررسی مقطع دکتری در دانشکده‌های برتر مهندسی عمران ، برنامه درسی ، حوزه و حقوق

دکتری مهندسی عمران یک دوره سه تا پنج ساله است. صلاحیت شرکت در این مقطع گذراندن یک دوره فوق لیسانس مهندسی عمران است ، داوطلبان باید دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه‌های به رسمیت شناخته شده باشند.

مشخصات و مشاغل اصلی فارغ التحصیلان مقطع دکتری عبارتند از: مهندس عمران، مهندس حمل و نقل، مهندس منابع آب، مهندس سازه، مهندسان محیط زیست و تکنسین های مهندسی عمران، دستیار مدیر، مهندس ارشد، مدیر پروژه، مدیر امور عمومی، محققان، مهندس شهر، معاون مهندس و مشاوران مستقل و غیره.

دانشجویان دکترا فرصتی برای برقراری ارتباط با نمایندگان تولید کنندگان دارند. در نتیجه، آنها اطلاعات کاملی در مورد مواد و محصولات کسب می‌کنند.

بیشتر دانشجویان دکتری مهندسی عمران بخشی از مطالعات و تحقیقات خود را در موسسات علمی و آموزشی خارجی انجام می‌دهند.

تحقیقات مهندسی عمران و نقشه برداری در دانشگاه پورتسموث نشان دهنده این فعالیت چند رشته‌ای با همکاری در پروژه‌های مشترک با نقشه برداران، معماران، ریاضیدانان، شیمی دانان و میکروبیولوژیست ها در سراسر جهان است.

فارغ التحصیلان دکترا محققان بسیار ماهر هستند که در طیف وسیعی از بخش ها تأثیر می‌گذارند. آنها از نرخ اشتغال بالا بهره مند می‌شوند و به طور متوسط ​​بیشتر از دارندگان مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد کسب می‌کنند. دکتری مهندسی عمران به کارفرمایان نشان می‌دهد که شما باهوش، توانمند و با انگیزه هستید و مهارت های فنی و تحقیقاتی پیشرفته‌ای دارید.

علاوه بر نظارت از کارشناسان این حوزه، از شما حمایت می‌شود که یک فارغ التحصیل دکتری قابل استخدام بین المللی باشید. همچنین مهارت هایی را خواهید دید که مطلوب برای کارفرمایان از جمله تفکر انتقادی، حل مسئله ، مدیریت پروژه، ارتباطات، رهبری و خلاقیت است.

یکی از مزایای تحصیل در دکتری مهندسی عمران و نقشه برداری در دانشگاه پورتسموت، پشتیبانی همه جانبه‌ای است که آن‌ها در برنامه ریزی شغلی ارائه می‌دهند. برنامه توسعه مدرسه تحصیلات تکمیلی مجموعه‌ای از کارگاه‌های اختصاصی در زمینه برنامه‌ریزی شغلی، به ویژه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران را ارائه می‌دهد. همچنین می توانید به مشاوره با مشاوران مشاغل یا پشتیبانی آنلاین دسترسی داشته باشید. این خدمات پس از فارغ التحصیلی به مدت پنج سال در دسترس است.

گرایش ها و زیر مجموعه های مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در اين قسمت قصد داریم به معرفي جز به جز گرايش هاي مختلف رشته مهندسی عمران بپردازیم :

گرایش‌های مقطع كارداني

روسازی راه، زير سازي راه، كارداني راهداري، كارداني ماشين‌آلات، كارداني حمل و نقل ، كارداني فني پل سازي و فني، نقشه برداري، ساختمانهاي بتني، عمران روستايي، كارهاي عمومي ساختمان، عمران – آب و فاضلاب، بهره برداري از منابع آب، آب شناسي، را ه سازي، تاسيسات حرارت نيروگاه، معلم فني عمران.

گرایش های مقطع لیسانس مهندسی عمران

عمران ، نقشه برداري، بهره برداري راه آهن، مهندسي خط و راه آهن، مهندسي علمي كاربردي عمران_تاسيسات آبي، تربيت دبير فني عمران.

عمران يكي از گرايش هاي مجموعه مهندسي عمران است كه در مقطع كارشناسي در بسياري از دانشگاه‌هاي معتبر كشور ارائه مي گردد.

هدف از اين رشته تربيت نيروهاي متخصصي است كه بتوانند در پروژه هاي مختلف عمراني در زمينه هاي ساختماني، راه سازي، پل سازي، سازه ها و بناهاي آبي، جمع آوري و دفع فاضلاب و … مسووليت طرح، محاسبه اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گيرند.

مهندسی عمران آماده است که در سال 2020 دستخوش تغییر اساسی شود؛ با توجه به پیشرفت در فن آوری که محرک اصلی تغییراتی است که در این صنعت شاهد خواهیم بود. برخی از آخرین فن‌آوری‌هایی که ما در این مقاله پوشش می‌دهیم ، که قبلا به عنوان علمی تخیلی لقب می‌گرفتند ، در حال حاضر شروع به یافتن راهی برای صنعت اصلی کردند. از دهه گذشته تمرکز بیشتر روی مواد هوشمند و ساختمان های با انرژی بود. اما در زمان های اخیر ، مهندسان عمران بیشتر روی چشم انداز رایانه، BIM، واقعیت مجازی، پایداری، IoT و فناوری های چاپ سه بعدی تأکید می‌کنند که به طور موازی برجسته می‌شوند. در این محتوا، ما آخرین پیشرفت‌های مهندسی عمران را نشان می‌دهیم که به آخرین روند تبدیل شده‌اند.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)جدیدترین روند مهندسی عمران در سال 2020 هستند. اگرچه این فناوری جدید نیست، اما کاربرد آن در مقابل عمران و صنعت ساخت و ساز در حال افزایش محبوبیت عظیمی است. VR و AR اشکال رسانه غوطه وری برای تجسم نتایج نهایی هستند و به طور فزاینده ای توسط کاربران نهایی و تیم های پروژه مهندسی عمران به طور یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان

امسال به احتمال زیاد پروژه های مهندسی عمران شاهد بهره‌برداری گسترده از فناوری Cloud و Big Data هستند. همچنین، جدیدترین در لیست نوآوری مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM  ) است. مهندسان اکنون می‌توانند از طریق فرایند هوشمند سازی مدل سازی سه بعدی، مدل های مجازی از طرح های خود ایجاد کنند. این فناوری آینده نگر می‌تواند زمان لازم برای تبدیل نقشه های ساختمان به واقعیت را سرعت بخشد. ساختن پل ها، شبکه های برق و روبنا می تواند با مدل های مجازی قابل استفاده از طرح ها جذابیت بیشتری کسب کند. از آنجا که مدل‌های BIM و 3D به مهندسان مهندسی عمران فرصتی برای تجسم طرح های تکمیل شده در ابتدای کار می‌دهند، فرایند طراحی در آینده مقرون به صرفه و ساده تر خواهد بود. در نتیجه تقاضا برای طرح های پایدار افزایش می‌یابد.

تقاضا برای طرح های پایدار

طراحی پایدار مهم ترین روندهای مهندسی عمران در سال 2020 است. این جنبشی است که از سازمان های جهانی و حتی دولت پشتیبانی زیادی می‌کند. تقاضا برای مواد هوشمند، شبکه‌های برقی هوشمند، ساختمان های هوشمند با سنسورهای تعبیه شده و سایر فناوری های انقلابی، به مهندسان عمران فشار می‌آورد تا به نوآوری طرح های پایدار و آینده نگر بپردازند. یکی از زمینه های مهم تمرکز مسکن با انرژی صفر است. عایق بندی منازل با نمای دوتایی پوست و یکپارچه سازی پانل های PV که باعث بهره‌برداری بهتر از انرژی گرفته شده می‌شود.

از آنجا که فضا یکی از دغدغه های اصلی رشد جمعیت انفجاری است، استفاده هوشمندانه از فضای مسکن که می‌تواند ازدحام و آسفالت راهی برای توسعه پایدار شهری باشد نیز یک روند کلیدی است که امسال و سال های آینده پذیرش گسترده‌تری را پیدا می‌کند.

زبان تحصیل در کشور های مختلف

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید، به طور طبیعی ابتدا می‌بایست به تقویت زبان انگلیسی خود بپردازید.

مقصد تحصیل – انگلیس و ایالات متحده، کانادا، ایرلند و استرالیا  مقصدهایی  هستند که می توانید به زبان انگلیسی در خارج از کشور تحصیل کنید.

اروپا به سرعت در حال تبدیل شدن به منطقه برتر برای یافتن برنامه های مطالعاتی به زبان انگلیسی است،

حتی در کشورهایی که انگلیسی زبان محلی آنها نیست.

اگر جز دانشجویان اتحادیه اروپا باشید یک دوره رایگان به شما انگلیسی آموزش داده می‌شود تقریبا در نیمی از کشورهای اروپایی، از جمله دانمارک ، اتریش، نروژ و یونان. هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بیشتر است، اما هنوز هم نسبتا پایین تر از آنچه در سایر مناطق مطالعاتی محبوب پیدا خواهید کرد، است.

دوره های آموزش زبان انگلیسی در دوره های اخیر تا سال 2009 بسیار اندک بود، به خصوص در سطح لیسانس، اما از آن زمان تاکنون پنجاه برابر افزایش یافته است.

آلمان

حدود 56 درصد از جمعیت آلمان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند

تحصیل در آلمان، به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است. اگر می خواهید در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید در سطح کارشناسی، دوره های انگلیسیtaught  سخت تر است.

هیچ شهریه ای برای مدارک کارشناسی در دانشگاه های دولتی در این کشور وجود ندارد.

آلمان به استثنای دانشگاه های ایالت بادن وورتمبرگ، جایی که دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در حال حاضر نیاز به پرداخت هزینه های 3000 یورو (3،360 دلار آمریکا) در سال دارند.

اگر مدرک لیسانس مهندسی عمران خود را نیز کسب کرده باشید، مدرک فوق لیسانس مهندسی عمران نیز در آلمان رایگان است.

در حالی که دوره های دکترا نیز غالبا رایگان یا بسیار پائین است.

دانشجویان در دانشگاه های خصوصی در آلمان شهریه را پرداخت می کنند، اما این موارد اغلب کمتر از میانگین بین المللی است.

هلند

90 درصد از ساکنان هلند انگلیسی زبان هستند.

کمبود دوره های آموزش زبان انگلیسی نیز وجود ندارد - بیش از این

2،000 معلم زبان انگلیسی در دسترس است که اکثر آنها دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

آژانس دولتی Study در هلند یک مرکز آموزشی که به شما کمک می‌کند دوره کامل انگلیسی زبان خود را در هر سطح تحصیلی ارتقا دهید.

اگرچه در هلند شهریه رایگان نیست ، اما هزینه آن بسیار کمتر است.

امکان بورسیه شدن

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

اگر همیشه آرزوی تحصیل در رشته مهندسی عمران را داشته‌اید اما فکر می‌کنید که موانع مالی ممکن است ترمزهای تحصیلات شما را بکشاند، نگران نباشید. ترکیه سرزمین فرصت است. به طور خاص به کسانی که شایسته هستند همیشه فرصت های کافی اعطا می‌شود. در زیر بورس های تحصیلی متنوعی برای دانشجویانی که در رشته های مهندسی عمران  تحصیل می کنند در دسترس هستند.

 • بورسیه تحصیلی را برای دانشجویانی که دوره های تمام وقت را دنبال می کنند (از جمله دوره های مهندسی)

واجد شرایط بودن

برای واجد شرایط بودن برای این نوع بورسیه تحصیلی، دانشجویان ملزم به پذیرش تمام وقت در سال اول رشته مهندسی عمران در هر دانشگاه شناخته شده هستند.

مقدار معینی میزان بورسیه تحصیلی  در هر ماه برای دانشجویان بورسیه مشخص شده و پرداخت می شود.

شایستگی تقسیم به معنای بورس تحصیلی مبتنی بر وزارت امور اقلیت برای دانشجویانی که تحصیلات تکمیلی دارند (از جمله دوره های مهندسی) ارائه می‌شود.

صلاحیت

دانشجویان متعلق به اقلیت های مذهبی (شیعه) از جمله مسلمانان، مسیحیان و غیره می‌توانند براساس شایستگی داوطلب این بورسیه تحصیلی شده و از مزایای آن بهره مند شوند. دانشجویان باید از یک دانشگاه شناخته شده مدارک خود را در هر پایه تحصیلی که هستند، کسب کنند و درآمد ناخالص خانواده نباید بیش از مقدار تعیین شده بر اساس قانون بورسیه کشور ترکیه در سال باشد.

طرح بورس تحصیلی بخش مرکزی دانش آموزان کالج و دانشگاه

دولت مرکزی ترکیه، وزارت توسعه منابع انسانی (گروه آموزش عالی)، دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد) و دکتری را بورسیه می‌کند.

واجد شرایط بودن

 دانش آموز باید حداقل 80٪ نمرات را در کلاس XII کسب کرده باشد (الگوی 10 + 2)

مبلغ بورسیه

سالانه مقداری کمک هزینه تحصیلی به ازای هر دانشجو در هر ماه و به مدت کلی 10 ماه در هر سال تحصیلی پرداخت می‌شود.

به غیر از ارائه فرصت‌های تحصیلی در کالیبر بین المللی و همچنین دانش و تجربه زیاد، ترکیه به دانشجویان بین المللی از سراسر جهان بورسیه می‌دهد تا در معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کنند.

بورس های تحصیلی ترکیه یک برنامه بورسیه تحصیلی رقابتی بودجه دولتی است که به دانشجویان برجسته اعطا می‌شود تا برنامه تمام وقت یا کوتاه مدت را در دانشگاه‌های برتر ترکیه دنبال کنند.

بورسیه‌های تحصیلی ترکیه قصد دارد تا شبکه ای از مهندسان عمران حرفه ای را متعهد به تقویت همکاری بین کشورها و تفاهم متقابل بین جوامع کند. با این بورسیه های تحصیلی امکان تحصیل رایگان در ترکیه فراهم می‌شود، دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل رایگان در ترکیه را فراهم می‌کنند، امکان تعامل آن ها با دانشگاه‌های مطرح اروپایی و آمریکایی بالا است.

برنامه های بورسیه تحصیلی این کشور برای سال 2020در یک دوره دریافت می‌شود و برنامه ها بین 15 ژانویه - 20 فوریه 2019 برای دانشجویان بین المللی از همه کشورها باز خواهد بود.

چه چیزی باعث شده است که بورس های تحصیلی ترکیه بی نظیر باشد؟

آنچه که بورسیه های تحصیلی این کشور را منحصر به فرد می‌کند این است که نه تنها حمایت مالی را در بر می‌گیرد بلکه دانشجویان برتر می‌توانند در سایر مقاطع تحصیلی بالاتر نیز در این کشور به تحصیل بپردازند به عبارتی در همه مقاطع تحصیلات عالی به افراد برگزیده امتیاز ویژه اعطا می‌شود.

برنامه ها و سطح تحصیلات

برنامه‌هایی که برای درخواست بورسیه شدن در ترکیه باز می‌شوند عبارتند از: برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد

برنامه های کاربردی برای متقاضیانی که مایل به تحصیل در مقاطع لیسانس ، کارشناسی ارشد و دکترا هستند ، آزاد خواهد بود.

برنامه های دیگر مانند بورس های تحصیلی ، بورس های تحصیلی موفقیت و KATİP دوره های متفاوتی دارند و به طور مرتب در وب سایت ها و کانال های رسانه های اجتماعی اعلام می‌شوند.

بورس تحصیلی دولت ترکیه (بورسیه تحصیلی ترکیه بورسلاری) روند درخواست آنلاین برای داوطلبان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین برای داوطلبان دوره بورسیه دوره کوتاه ترکیه در دسترس است.

بورسیه تحصیلی آنلاین ترکیه

هنگامی که مطمئن شدید که تمام مدارک مورد نیاز را برای درخواست بورسیه آنلاین ترکیه تکمیل کرده و در دسترس قرار داده‌اید، سپس اقدام کرده و درخواست آنلاین خود را برای بورسیه دولت ترکیه 2020-2021 آغاز کنید.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که شما یک داوطلب واجد شرایط برای درخواست برنامه بورس تحصیلی هستید و همچنین مطمئن شوید که تمام مدارک را برای ارسال درخواست بورسیه تحصیلی آنلاین ترکیه تکمیل و در دسترس دارید.

ضوابط بورس تحصیلی دولت ترکیه

برخی از کشورهایی که برای برنامه بورس تحصیلی ترکیه مجاز هستند عبارتند از آلمان، ایسلند، ایالات متحده، امارات، پاکستان و غیره. کشورهای دیگر نیز در این لیست وجود دارند که داوطلبان فقط می‌توانند برای برنامه تحصیلات تکمیلی شرکت کنند. معیارهای واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی دولت ترکیه در زیر ذکر شده است:

 • سن نامزد یکی از معیارهای دقیق است که مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • اگر می‌خواهید برای دریافت مدرک دانشگاهی اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1997 متولد شده باشید.
 • اگر می خواهید برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1988 متولد شده باشید.
 • به همین ترتیب، برای دکتری نباید قبل از ژانویه 1983 به دنیا آمد و برای برنامه تحقیق ، ژانویه 1973 است.
 • برای استفاده از برنامه کارشناسی ارشد، 70 درصد نمرات الزامی است.
 • برای استفاده از کارشناسی ارشد و دکتری. برنامه ، 75٪ علائم الزامی است.
 • برنامه‌های دانشکده پزشکی به 90٪ از نمرات نیاز دارد.
 • اگر شهروند ترکیه هستید یا قبلاً شهروند آن بوده‌اید ، پس نمی‌توانید درخواست برنامه کنید.
 • دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند ، قادر به بورس تحصیلی نیستند.
 • دانش آموزان منتخب هنگام سؤال باید اسناد خود را نشان دهند.

لیست اسناد بورس تحصیلی دولت ترکیه

از داوطلبان بورسیه تحصیلی ترکیه خواسته می‌شود کلیه اسناد زیر را در زمان درخواست آنلاین تکمیل کنند. این داوطلبان موظف هستند که داده های معتبر کاندیداها را در زمان درخواست بورسیه آنلاین بورس ترکیه وارد سیستم کنند.

 • مدرک دیپلم یا مدرک تحصیلی با ریز نمرات
 • مدرک دانشگاهی یا دیپلم
 • مدرک دبیرستان
 • گواهی مدرسه راهنمایی
 • مدارک زبان مثل: (TAFEL  یا IELTS)
 • توصیه نامه
 • برگه نمرات آزمون، مدرسه، دبیرستان یا دانشگاه (آخرین نمونه)
 • گواهینامه های تجربه کار (اختیاری)
 • گواهینامه های مشارکت اجتماعی و فوق برنامه (اختیاری)
 • مرحله مراحل درخواست (فقط داوطلبان دعوت شده)

در مرحله بعد داوطلبان تمام موقعیت های اعلام شده بورسیه تحصیلی ترکیه را تحت صفحه «اکانت اصلی» خود را در زیر زبانه‌های دبیرستان، لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری مشاهده خواهند کرد. با کلیک بر روی هر یک از این برگه‌ها، اعلانی را مشاهده می کنید که شما را به عنوان درخواست دهنده مناسب برای هر یک از این بورسیه‌ها سوق می‌دهد. به این دلیل است که داوطلب بخش اطلاعات شخصی و اطلاعات خانوادگی، اطلاعات تماس و اطلاعات مربوط به آموزش، جزئیات زبان، تجربه کار، مدارک تحصیلی، فعالیت های اجتماعی و تجربه کار را می‌بایست پر کند.

هنگامی که داوطلب اطلاعات را در زیر بخش های فوق پر کرد، می‌توان در "صفحه اصلی" مشاهده کرد که این نامزد اکنون واجد شرایط دریافت بورس تحصیل رایگان در ترکیه است و اکنون زمان آن است که داده های پروفایل خود را به عنوان برنامه‌ای برای ترکیه ارسال کنید.

کلیه برنامه های مربوط به بورسیه های بورس لاری توسط اعضای کمیته ارزیابی می شود و در مرحله اول، نامزدها برای مصاحبه کوتاه می آیند و پس از تأیید انتخاب، انتخاب می‌شوند. بعداً اسناد ویزا دانشجویی ترکیه، نامه پذیرش دانشگاه و نامه‌های جایزه بورس تحصیلی به داوطلبان موفق ارسال می‌شود.

روند انتخاب برای بورسیه تحصیلی ترکیه چگونه انجام می‌شود؟

سوابق تحصیلی و نتایج مصاحبه در پشت انتخاب بورس تحصیلی قرار دارد. عملکرد تحصیلی متقاضی با بررسی اسناد پیوست زیر ارزیابی می‌شود:

 • درجه دیپلم
 • نمرات میانگین متوسط ​​آخرین دوره
 • درجه آزمون ورودی دانشگاه (در صورت وجود)
 • امتحان فارغ التحصیلی دبیرستان / نمره کارشناسی (در صورت وجود)
 • امتیاز آزمون بین المللی (در صورت وجود)
 • هر گواهینامه دانشگاهی دیگر یا  معدل تجمعی
 • امتیازات درخواست آنلاین بورس تحصیلی ترکیه عبارتند از:
 • برای برنامه‌های کارشناسی ارشد 70٪
 • برای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری برنامه های درجه 75٪
 • برای برنامه های دانشکده پزشکی 90٪

متقاضیان براساس نمرات تحصیلی ، برای مصاحبه فراخوانی می‌دهند. این مصاحبه در کنسولگری‌های ترکیه برگزار می‌شود و در جایی که این فناوری ها وجود ندارد، استفاده خواهد شد. نتایج در سیستم برنامه قابل مشاهده خواهد بود و از طریق ایمیل نیز ارسال خواهد شد.

واحد های درسی رشته مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

واحد های درسی رشته مهندسی عمران به چند دسته عمومی، تخصصی، پایه، اختیاری و عملی دسته بندی می‌شوند.

واحد های درس های عمومی رشته مهندسی عمران

واحد هایی هستند که در همه‌ی رشته‌های تحصیلی دانشگاهی ( در تمام دوره های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد) به صورت پیوسته و مشترک ارائه می‌شود و دانشجویان موظف به انتخاب و پاس کردن این واحدهای درسی هستند، ( از واحد های درسی عمومی می‌توان به دروسی نظیر معارف اسلامی، دفاع مقدس، فارسی، اندیشه و زبان خارجی اشاره کرد.

دروس پایه رشته مهندسی عمران

این دسته دروس به واحد‌هایی گفته می‌شود که به صورت رشته‌های هم گروه ( مثل گروه فنی و مهندسی ) و به ویژه در گرایش‌های مختلف یک رشته، به شکل مشترک ارائه و تدریس می‌شوند، دروس پایه اساس و بنیان اصلی دروس تخصصی را تشکیل می‌دهد.( از دروس پایه رشته مهندسی عمران می توان به ریاضی عمومی 1و2، معادلات دیفرانسیل و فیزیک اشاره کرد.)

بنا به اطلاعات به دست آمده 13 واحد از کل درس‌های دروس پایه ارائه شده مربوط به ریاضی است، از جمله" ریاضی عمومی1و2 " ، " معادلات دیفرانسیل " ، " آمار " و " احتمال " که این دروس اساس و پایه درس های تخصصی در مهندسی عمران است.

برای موفق شدن در این دروس عنوان شده، دانشجو باید همه تلاش خود را به کار گیرد و از نهایت تلاش فکری و علمی خود استفاده کند.

علاوه بر این درس های " فیزیک حرارت " ، " مکانیک" ، "  الکتریسته " ، " مغناطیس " و به خصوص درس " برنامه نویسی کامپیوتر" – که در آن دانشجو آشنایی کاملی با کامپیوترها  و برنامه نویسی کامپیوتری پیدا می‌کنند، در نتیجه در پایان این کلاس ها دانشجویان به  برنامه نویسی و از آن مهم تر به زبان فرترن تسلط کافی پیدا خواهند کرد.

دروس تخصصی رشته مهندسی عمران

درس هایی است که دانشجو در مورد واحد‌های تخصصی مربوط آموزش می‌بیند، همچنین او برای انجام وظایف خاص در مورد کارهای خویش در جامعه، آشنایی پیدا کرده و آماده می‌شود، از جمله واحد های تخصصی می توان به: " نقشه کشی ساختمان و رسم فنی " ، " سازه های بتن آرمه " و " سازه های فولاد " اشاره کرد، لازم به ذکر است که گذراندن درس های تخصصی الزامی است و بیشتر این دروس به یک دیگر وابسته‌اند تا جایی که بعضی پیش نیاز درس دیگر بوده و برای اینکه بتوان یک درس را در ترم‌های بالاتر انتخاب کرد می بایست پیش نیاز آن درس گذرانده شود. گذراندن درس پیش نیاز بدین شکل است که دانشجو در طول نیم سال‌های قبلی دوران تحصیل خود، آنها را می‌خواند.

دروس اختیاری رشته مهندسی عمران

درس هایی که در این رشته به صورت اختیاری ارائه می‌شوند عبارتند است از : مجموعه دروس با وجود اینکه به نوعی تخصصی هستند، اما دانشجو آزاد است با توجه به علاقه شخصی و همچنین نظر استاد راهنما رشته و گروه خود تعدادی از دروس اختیاری را انتخاب کرده و بگذراند. از جمله دروس اختیاری می‌توان به " ماشین آلات ساختمان " ، اصول مهندسی ترافیک " و بناهای آبی " اشاره کرد.

آزمون های مرتبط با رشته مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون ورودی دانشگاه‌ها، آزمون نظام مهندسی و آزمون FE

آزمون FE آماده سازی آزمون مهندسی عمران

گذراندن امتحانات FE فقط با PrepPack پیشرفته آسان تر شده است. برای اطمینان از آگاه شدن همه موارد کنکور، وب سایت‌های اطلاع رسانی آزمون های FE مجموعه ای کامل از راهنماهای مطالعه و آموزش های ویدئویی را به همراه شبیه‌سازی‌های کامل و به موقع ارائه می‌دهند.

آزمون‌های FE که قبلا با عنوان آموزش مهندسی شناخته می‌شدند، توسط NCEES -  شورای ملی امتحان گیرنده مهندسی و نقشه برداری ساخته و به ثمر می‌رسند. عبور از آنها شرط لازم برای به دست‌آوردن شغل به عنوان یک مهندس دارای مجوز حرفه‌ای  P.Eاست. با توجه به پیچیدگی آزمون، بهتر است امتحان را از نزدیک به پایان برسانید تا در مقطع کارشناسی ارشد خود شرکت کنید. امتحان مهندسی عمران  FE اصول مهندسی مبتنی بر رایانه بدون شک یک رابطه 6 ساعته و طولانی است. این امتحان طیف گسترده‌ای را به عنوان بخشی از برنامه درسی مهندسی عمران و موضوعات تحصیل کرده‌اید ، پوشش می‌دهد که شاید مانند اقتصاد مهندسی به آنها نپرداخته باشید. هرچه از انجام تست های آنلاین راحت‌تر باشید، بهتر عمل خواهید کرد.

امتحانات ورودی مهندسی عمران  UG 2019

هند به عنوان یکی از کشورهای برتر تولید کننده مهندسین در بخش های مختلف شناخته می‌شود. در حال حاضر ، به عنوان محبوب‌ترین تخصص، مهندسی عمران توسط تعداد زیادی از دانشجویان در مقاطع مختلف دنبال می‌شود. هر ساله تقریبا 60 امتحان ورودی مهندسی UG در هندوستان انجام می‌شود. هدف از این امتحانات، آزمون دانش و مهارت های دانش آموزان و ارائه پذیرش در کالج ها به همان ترتیب است.

امتحانات ورودی مهندسی عمران به سطوح مختلفی مانند UG ، PG و Diploma تقسیم می‌شوند. برای تلاش برای امتحان هر سطح، دانشجویان باید واجد شرایطی باشند که شامل نمره قبلی، سوابق، سن و غیره است. همچنین برخی از این امتحانات دانش‌آموزان لیست کوتاه هستند و براساس نمره یا عملکرد مشاوره خود را به کالج های مناسب اختصاص می‌دهند.

آزمون ورودی دانشجویان خارجی در ترکیه

امتحان YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های ترکیه است. این امتحان به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا موضوعاتی مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مجموعه مهندسی( مهندسی عمران مکانیک ، معماری و...) موارد دیگر را در ترکیه تحصیل کنند.

در بیشتر موارد، آزمون YOS از 80 سؤال تشکیل شده است. بیشتر 45 سؤال در امتحان سؤالات به اصطلاح ضریب هوشی (سؤالات مربوط به توانایی عمومی ، سوالات هوش) است. 35 سوال باقی مانده از ریاضیات است. می توان مباحث ریاضیاتی را که در امتحان YÖS رخ می‌دهد با سوالات ریاضیات پایه دهم در دبیرستان مقایسه کرد.

آزمون ورود به دانشگاه‌های مهندسی ایران

این آزمون با عنوان کنکور شناخته می‌شود یک آزمون استاندارد شده است که به عنوان یکی از ابزارهای پذیرش در آموزش عالی در ایران استفاده می‌شود. به طور کلی ، برای دریافت مدرک دکتری در رشته‌های غیر پزشکی سه امتحان وجود دارد که همه آنها کنکور نامیده می‌شوند و برای رسیدن به این مقطع باید این آزمون ها پشت سر گذاشته شود ( البته در این میان استثنا هایی نیز برا دانشجویان برتر یا به اصطلاح دیگران استعداد های درخشان وجود دارد که با توجه به شرایط معدل دانشگاهی ( با معدل بالا) می‌توانند بدون کنکور وارد مقاطع بالاتر تحصیلات تکمیلی شوند.) سال‌های اخیر لایحه مجلس برای حذف تدریجی این آزمون ورودی دانشگاه در ایران وجود داشته است.

در ماه ژوئن هر سال، فارغ التحصیلان دبیرستان‌های ایران امتحان ورودی سخت و متمرکز دانشگاهی سراسر کشور را می‌گیرند و به دنبال مکانی در یکی از دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند. این رقابت شدید است، زیرا پذیرش و فضای خالی دانشگاه‌ها محدود است. در سال های اخیر، اگرچه دولت با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و ایجاد دانشگاه آزاد به منظور دسترسی بهتر و افزایش سریع تعداد متقاضیان پاسخ داده است، اما دانشگاه های دولتی هنوز تنها قادر به پذیرش 10 درصد از کل متقاضیان هستند.

علی رغم تلاش های انجام شده در سال های اخیر برای اصلاح معیارهای انتخاب دانشگاه و ارتقاء برابری فرصت های آموزشی، وجود سهمیه‌های قبولی برای عده‌ای از دانش آموزان مانع دستیابی به آموزش برابر است. هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، معیارهای سهمیه در برابر دانش آموزانی که با سخت‌کوشی تلاش کرده‌اند و عملکرد تحصیلی آنها نسبت به افرادی که از سیستم سهمیه طرفداری می‌کنند برتر است. یکی دیگر از عواملی که به پدیده حذف دانشجو کمک می‌کند، به رغم گسترش زیرساخت‌ها و ایجاد دانشگاه آزاد، فقدان زیرساخت ها و امکانات وجود دارد. دانشگاه آزاد به عنوان یک دانشگاه نیمه خصوصی، از استقلال خود در مدیریت استقبال می‌کند، اما مدارک و برنامه درسی آن توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری نظارت می‌شود.

مجوز کار با مدرک پس از اتمام تحصیل

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

یک مدرک مهندسی عمران شما را برای کار در صنعت ساخت و ساز و همچنین در بخش های تجاری، مدیریت و مالی آماده می‌کند.

گزینه های شغلی

مشاغل مستقیمی که مربوط به مدرک تحصیلی شماست شامل موارد زیر است:

 • نقشه بردار کنترل ساختمان
 • تکنسین CAD
 • مشاور مهندسی عمران
 • مهندسی عمران پیمانکاری
 • مهندس طراح
 • ارزیابی کننده خطر آتش سوزی
 • مهندس هسته ای
 • مهندس سایت
 • مهندس سازه
 • مهندس آب

مشاغلی که درجه تحصیلات شما مفید باشد شامل موارد زیر است:

 • مهندس خدمات ساختمان
 • مدیر ساخت و ساز
 • زمین شناس مهندسی
 • مشاور محیط زیست
 • مهندس ژئوتکنیک
 • مشاور پایداری
 • طراح شهری

به یاد داشته باشید که بسیاری از کارفرمایان درخواست‌های فارغ التحصیلان با هر مدرک تحصیلی را می‌پذیرند ، بنابراین فکر خود را به مشاغل ذکر شده در اینجا محدود نکنید.

الزامات مهندسی عمران و اطلاعات ضروری

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسان مهندسی عمران بر روی پروژه‌های ساخت، نوسازی و بازسازی کار می‌کنند. آنها غالبا در کنار معماران، فن آوران و دیگر متخصصان صنعت کار می‌کنند. وظایف ممکن است از بررسی مقررات دولتی و احکام شهری تا طراحی بزرگراه ها باشد. مهندسان مهندسی عمران باید مهارت های رهبری، مهارت‌های سازمانی و توانایی‌های ریاضی، مهارت‌های حل مسئله و همچنین نویسندگی و سخنرانی را به طور مؤثر داشته باشند.

چگونه می توان وارد دوره مهندسی عمران شد؟

دوره های مهندسی عمران و آموزش

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسان عمران مشتاق ممکن است برای یافتن لیستی از برنامه‌های مصوب به هیئت اعتبار سنجی مهندسی و فناوری  ABET مراجعه کنند، زیرا مدارس دارای این گواهینامه ارزیابی شده‌اند و استانداردهای کیفی این حرفه را رعایت می‌کنند. دانش آموزان دبیرستانی ممکن است دوره‌های پیشرفته ریاضیات، مانند حساب و مثلثات را برای آمادگی در دانشگاه شرکت کنند.

مهندسان عمران مشتاق عموما با ثبت نام در رشته های شیمی، فیزیک و دوره های پیشرفته ریاضیات، مشاغل دانشگاه خود را آغاز می‌کنند. بعضی از برنامه‌ها ممکن است شامل بخشی از نیازهای اصلی کلاس هایی در طراحی به کمک رایانه CAD باشد. علاوه بر این، دانش آموزان می‌توانند دوره‌هایی را در زمینه آمار مهندسی طی کنند تا مهارت‌های محاسباتی خود را توسعه دهند. دوره‌های پیش دانشگاهی همچنین ممکن است اصول و مفاهیم اساسی مهندسی را در بر بگیرد.

رشته های مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

دانشجویان رشته مهندسی عمران پس از اتمام دوره‌های اصلی، به موضوعات پیشرفته‌ای نظیر ترمودینامیک، تجزیه و تحلیل ساختاری، آمار و مکانیک و سیستم‌های مهندسی می‌پردازند. دوره‌ها ممکن است شامل اتمام یک پروژه طراحی باشد، که در آن دانش آموزان صداقت ساختاری مواد را ارزیابی می‌کنند. این ممکن است نیاز به استفاده از برنامه‌های CAD برای آزمایش طرح های آنها داشته باشد.

در کنار یادگیری در کلاس، اکثر برنامه‌ها دانشجویان را مجبور می‌کنند دوره‌های آزمایشگاهی و کارهای دستی در این زمینه را انجام دهند، که در آن می توانند موادی از خاک تا بتن را تجزیه و تحلیل کنند. این دوره ها به دانشجویان کمک می‌کند تا خصوصیات اساسی مواد و همچنین مشکلات احتمالی در استفاده از آنها را تشخیص دهند.

رشته مهندسی عمران در 10 کشور برتر

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهندسی عمران در کشور ایالات متحده، شهر نیویورک

شهر نیویورک از دیرباز به عنوان شهری که هیچ وقت از حرکت و پیشرفت جا نمی‌ماند، مورد استقبال دانشجویان مهندسی عمران قرار گرفته و در پروژه‌های عمرانی شاهد هزینه‌های هنگفت بوده است. برخی از پروژه‌ها شامل گران‌ترین توسعه املاک و مستغلات در تاریخ ایالات متحده، پردیس Cornel Tech در جزیره روزولت است که 2 میلیون فوت مربع دارد، یا توسعه عظیم 28 هکتاری هادسون حیاط متشکل از 33 پروژه کوچکتر است. هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه و نوع مقطع می‌تواند متفاوت باشد، اما برای دوره ی لیسانس مهندسی عمران این هزینه به طور متوسط سالانه بین 14 هزار تا 20 هزار دلار بوده و برای دوره‌ی فوق‌لیسانس مهندسی عمران و دکتری مهندسی عمران 15 هزار تا 22 هزار دلار در سال است. ماهانه 1000 دلار هزینه‌ی زندگی، سالانه 300 تا 500 دلار هزینه بیمه دانشجویی و 7 هزار تا 8 هزار دلار هزینه اسکان و اجاره است.

مهندسی عمران در کشور چین شهر شنژن

شنژن به عنوان قطب الکترونیک جهان شناخته شده است. همه چیز از تلفن همراه گرفته تا توستر را در شنژن می‌توان یافت. این شهر همچنین ثروتمندترین شهر چین است و به همین ترتیب از بازار املاک و مستغلات بسیار با ارزش برخوردار است. شنژن دائما در حال اختراع مجدد خود است و تقاضا برای مهندسان عمران وجود دارد تا به طراحی و ایجاد تحولات جدید در این کلان شهر پراکنده از جمله کمربند و ابتکار جاده با هدف پیوند اقتصاد منطقه خلیج کمک کنند.

هزینه زندگی در این شهر حدود 600 دلار در ماه است و هزینه‌ی تحصیل در کارشناسی مهندسی عمران 3 تا 4 هزار دلار در سال، در دوره ی ارشد مهندسی عمران  4 تا 5 هزار دلار در سال و دوره دکتری مهندسی عمران 5 هزار دلار در سال است.

مهندسی عمران در کشور چین شهر گوانگژو

گوانگژو پرجمعیت ترین شهر واقع در استان گوانگدونگ در جنوب چین است و دارای بندری عظیم است. بیش از یک میلیارد دلار در زیرساخت‌های آن سرمایه‌گذاری شده است. پروژه‌های اصلی شامل خطوط جدید مترو ، پروژه های فاضلاب و پروژه‌های راه آهن سبک در سطح کشور است. افق شهر در حال تغییر و تحول مداوم است و آن را به مکانی مناسب برای مهندسان مهندسی عمران تبدیل کرده است. هزینه‌ی تحصیل در مهندسی عمران و زندگی در گوانگژو تقریبا با هزینه‌ی زندگی و تحصیل در شنژن برابر است، البته به دلیل ثروتمند‌تر بودن این شهر زندگی در شنژن کمی گران‌تر خواهد بود.

مهندسی عمران در کشور چین شهر جینگ جین جی

اگرچه این شهر وسعت باورنکردنی دارد و به دلیل پروژه‌های گسترده زیرساختی که در این منطقه انجام می‌شود،  اهمیت زیادی دارد. این شهر جز شهرهای پرجمعیت چین است مانند شهرهای شامل پکن و تیانجین.

تلاش های زیادی برای اتصال  کل این مناطق با راه آهن پرسرعت انجام شده است و مطمئنا نیاز گسترده این کشور برای مهندسین عمران به صورت بسیار زیادی به چشم می‌خورد. هزینه تحصیل و زندگی در کشور چین توضیح داده شده است، به طور کلی می‌توان گفت کشور چین کشوری استثنایی با فرصت هایی طلایی برای مهندسان مهندسی عمران است که می‌توانند در این رشته علاوه برتحصیل، کار نیز نمود. به دانشجویان محصل در چین کارت دانشجویی تعلق می‌گیرد که می‌توانند امتیازهای زیادی را مانند تخفیف در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها بگیرند. امکان کار دانشجویی در چین نیز وجود داشته و می توانید بخش قابل توجهی از هزینه های خود را تامین نمایید.

مهندسی عمران در کشور امارات شهر دبی

دبی به دلیل شیوه‌های زندگی عجیب و آسمان خراش های چشمگیر شناخته شده است.

برخی از مگاپروژه‌ها در سال‌های اخیر که در دبی انجام شده شامل پروژه کانال آب دبی، شهر الحبوور و بندر دبی کریک است. دبی به دلیل تعدد پروژه‌های ساخت و ساز در این شهر، از مهاجران ماهر قابل توجهی برخوردار است. برای هر مهندس عمران تازه کار یا ماهر، مطمئنا در یکی از جذاب‌ترین شهرهای جهان فرصت‌های زیادی وجود دارد. البته این نکته را در نظر داشته باشید هزینه های تحصیل و زندگی در امارات بسیار بالا است و این گران بودن حتی از هزینه های زندگی در کشورهای ثروتمند اروپایی نیز بیشتر است. از طرفی ویزای کار به ایرانیان تعلق نمی‌گیرد و بنابراین بهتر است ایرانیان به جای مهاجرت به دبی گزینه‌های دیگری را مد نظر قرار دهند.

مهندسی عمران در کشور سوئد شهر استکهلم

 استکهلم در حال حاضر به عنوان سریع‌ترین شهر در حال رشد در اروپا مورد استقبال مهندسان مهندسی عمران و شهرسازی  قرار گرفته است. برخی از پروژه‌ها شامل یک خط راه آهن زیرزمینی 6 کیلومتری و بزرگراه متصل به شمال شهر به جنوب است. هزینه‌ی زندگی در کشور سوئد برای دانشجویان ماهانه حدود 700 تا 900 یورو است. امکان تحصیل رایگان در سوئد نیز وجود داشته، اما در صورتی که امتیازات تحصیل رایگان در سوئد را به دست نیاورید باید هزینه‌ی تحصیل را پرداخت نمایید. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس سالانه مبلغی بین 8 تا 18 هزار یورو است که باید آن را پرداخت نمایید، به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل در کشور سوئد گران خواهد بود به همین سبب توصیه می‌شود تا می‌توانید امتیازات تحصیل رایگان را بدست آورید.

 مهندسی عمران در کشور هند شهر دهلی

یکی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی جهان در هند ساخته می‌شود. این پروژه عظیم زیرساختی شامل ساخت 2 نیروگاه ، 24 شهر هوشمند و 1500 کیلومتر بزرگراه 6 لاین است. این اقدام دولت هند برای افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور با 25 درصد سرسام آور است. میانگین هزینه تحصیل در هند سالانه بین 700 تا 3500 دلار خواهد بود. هزینه زندگی نیز ماهانه بین 500 تا 600 دلار است، به طور کلی هزینه زندگی و تحصیل در هند خیلی گران نبوده و دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

مهندسی عمران در کانادا

کانادا از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در مهندسی عمران محسوب می‌شود. امکان تحصیل رایگان و اخذ بورسیه از این کشور فراهم است، هزینه زندگی در کانادا ماهانه حدود 700 تا 1000 دلار، هزینه خوابگاه حدود 7500 تا 3000 دلار در سال و در صورت تحصیل آزاد شهریه تحصیلی حدود 12 هزار تا 20 هزار دلار در سال است.

مهندسی عمران در اندونزی شهر جاکارتا

جاکارتا پایتخت عظیم اندونزی است. مانند بسیاری از شهرهای پراکنده، پروژه‌های ساختمانی مداوم در حال انجام است. یکی از پروژه‌هایی که در جاکارتا انجام می‌شود، راه‌آهن پر سرعت جاکارتا - بندونگ است. در نهایت این خط می‌تواند گسترش یابد تا بتواند 2 جزیره جاوا را به هم متصل کند. یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ جاده عوارض بزرگراه ترانس سوماتران است. هزینه تحصیل در اندونزی با توجه به نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد، هزینه اجاره ی مسکن در اندونزی بین 400 تا 700 دلار در ماه، هزینه زندگی بین 800 تا 1000 دلار در ماه و هزینه‌ی تحصیل سالانه بین 3000 تا 6000 دلار آمریکا در سال است.

مهندسی عمران در کشور ترکیه

دپارتمان مهندسی عمران EMU که در سال 1979 تأسیس شده است یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های دانشگاه ترکیه است. گروه مهندسی عمران به عنوان یکی از بخش های برتر منطقه، لیسانس علوم را در مهندسی عمران (BS) به عنوان برنامه های ترکی و انگلیسی متوسط ، کاملاً موازی با یکدیگر در محتوا ارائه می‌دهد. این بخش همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترای مهندسی عمران است. کارشناسی ارشد فناوری و مدیریت ساخت و ساز (MS) و دکتر فلسفه (دکتری) ، در مهندسی عمران، برنامه کارشناسی ارشد ارائه شده توسط این بخش با هدف پرورش دانش آموختگان واجد شرایط، که اطلاعاتی در مورد مدیریت مهندسی، مهندسی ساختمان دارند، هیدرولیک، تکنیک های حمل و نقل و فناوری.

از آنجایی که زبان آموزش انگلیسی است، فارغ التحصیلان فرصت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در سراسر جهان دارند. آموزش مهندسی عمران مهارت، اطلاعات و تجربه را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد تا بتوانند در زمینه‌های مختلف کار کنند. برخی از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران ما در حال حاضر تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر در کشورهای مختلف دنبال می‌کنند در حالی که برخی دیگر در شرکت ها و موسسات مستقل شغل پیدا کرده‌اند.

مهندسی عمران در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا از کشورهای پرمتقاضی برای رشته‌های مهندسی چون مهندسی عمران است. هزینه زندگی در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی کمتر است. هزینه زندگی 700 تا 1000 یورو در ماه بوده و هزینه اقامت در خوابگاه بین 250 تا 350 یورو در ماه است. امکان کار دانشجویی و تحصیل رایگان در ایتالیا فراهم است.

مهندسی عمران در کشور انگلیس

کشور انگلیس پرطرفدارترین کشور اروپایی برای تحصیل به شمار می‌رود. اما امکان تحصیل رایگان در این کشور  بسیار پایین است، هزینه‌های زندگی و تحصیل بسیار بالا بوده و هزینه زندگی حدود 1000 تا 1100 پوند در هر ماه است. هزینه‌ی تحصیل در انگلیس بین 8 هزار تا 38 هزار پوند در سال است.

کشور های متقاضی کار برای این رشته

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مهارت های شما در نیوزیلند بسیار مورد توجه است - کمبود مهندس عمران در سراسر کشور وجود دارد، و تقاضا رو به افزایش است.

افزایش پذیرش مهندسان عمران به دلیل زیر است:

 • افزایش هزینه های دولت برای زیرساخت هایی مانند جاده، جمع‌آوری آب، مدیریت فاضلاب و ساختمان های عمومی
 • پروژه‌های مهم جاده سازی و زیرساخت های آب
 • بازسازی منطقه کانتربری پس از زمین لرزه های آن در سال 2010 و 2011
 • نیاز به تأمین نیاز فزاینده برق با تجهیزات و ایستگاه‌های جدید تولید برق.

بیشتر مهندسان مهندسی عمران در نیوزیلند توسط مشاوره‌های مهندسی، مقامات محلی و منطقه‌ای، سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های زیربنایی و کاربری مشغول به کار هستند.

* مهندسی عمران ** کاندیداهای موفق و مسئولین تهیه نقشه‌های مهندسی عمران / سایت ، پشتیبانی از محاسبات و مشخصات را برعهده خواهد داشت. جریان اسناد فنی (الزامات ، نقشه ها ، مشخصات ، محاسبات) بین رشته های مهندسی رابط را هماهنگ می‌کند. با یک تیم چند رشته‌ای از مهندسین مهندسی عمران، خدمات طراحی حرفه ای وجامع در زمینه پروژه‌های چند رشته‌ای را به مشتریان ارائه می‌دهد.

وظایف کاری

 • + مسئول آماده سازی و تکمیل موفقیت آمیز کلیه کارهای مهندسی عمران مانند کارهای عمرانی  / سایت (طراحی جاده و زهکشی).
 • + با استفاده از نرم افزار رایانه فعلی، محاسبات فنی را به استانداردهای بالای کیفیت تولید می‌کند. (مشخصات فنی را آماده می‌کند)
 • + بررسی کار تولید شده توسط دیگران برای اطمینان از نتایج به موقع و دقیق. ارزیابی عملکرد را برای افراد اختصاص داده شده تکمیل می‌کند.
 • + تضمین سازگاری طراحی با کلیه استانداردها و مقررات مربوطه ، تهیه مهر و امضای مهندس حرفه ای در صورت لزوم اساسنامه یا قرارداد.
 • + مشاوره فنی را برای مطالعات و تحلیل های بین رشته‌ای تحلیلی ارائه می‌دهد.

مهندسان مهندسی عمران در کشور کانادا از مشاغل خوب و حقوق رقابتی بهره مند می‌شوند. از آنجا که مهارت‌های آنها تقاضای زیادی دارد، تقریباً در هر مکانی که مایل باشند انعطاف پذیر هستند، مشروط بر اینکه مجوز لازم را کسب کنند.

حتی فارغ التحصیلان اخیر مهندسی عمران با تجربه حرفه‌ای محدود بسیار مورد توجه هستند. در حقیقت، حقوق سطح ورود به این رشته یکی از بالاترین در کانادا است، به همین دلیل فارغ‌التحصیلان جدید مرتبا در محدوده 60،000 دلار رقم می‌گیرند. متخصصین سطح متوسط و پیشرفته می‌توانند حقوق خود را به صدها هزار دلار برساند.

روش های اخذ پذیرش مهندسی عمران

 | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای اکثر مردم در سراسر جهان، تمایل گرفتن اقامت در ایالات متحده بدان معنی است که آنها به ویزا احتیاج دارند. دلایل اخذ ویزا اقامتی با سفرهای توریستی یا شغلی، کار، تحصیل یا جابجایی دائمی در آنجا متفاوت است. این کشور طیف گسترده‌ای از افراد را جذب می‌کند که اهداف مختلفی دارند و می‌خواهند به «رویای آمریکایی» برسند. با این وجود موانع زیادی وجود دارد و یکی از آنها گرفتن ویزا است.

برنامه ویزا ایالات متحده

برای درخواست ویزای ایالات متحده، روش ساده‌ای را دنبال خواهید کرد. درخواست ویزای آمریکا در یک کنسولگری یا سفارت آمریکا در کشور محل اقامت شما در زیر این مراحل ساده انجام می‌شود:

 • در ابتدای کار می بایست، بررسی کنید که آیا به ویزا احتیاج دارید.
 • نوع ویزای ایالات متحده مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • فرم درخواست DS-160 را پر کنید.
 • هزینه درخواست خود را پرداخت کنید.
 • برنامه مصاحبه ویزا
 • فایل سند را آماده کنید.
 • در مصاحبه ویزا شرکت کنید.
 • منتظر بررسی و پردازش باشید.

اتباع 38 کشور متقاضی ویزا نیازی به درخواست ویزا به آمریکا ندارند. برای اینکه دریابید که آیا نیاز به ویزای ایالات متحده دارید ، می توانید از این ابزار استفاده کنید:

 • فرم DS-160
 • فرم DS-160 شامل چیست؟
 • فرم درخواست DS-160 از دو بخش تشکیل شده است.

بخش اول شامل سؤالاتی در مورد اطلاعات شخصی پرسیده می‌شود و به شرح زیر است:

 • نام و نام خانوادگی
 • وضعیت تأهل
 • ملیت
 • تاریخ و محل تولد
 • نشانی
 • کشور
 • شماره موبایل
 • پست الکترونیک
 • شماره پاسپورت
 • شماره ثبتی پاسپورت
 • اطلاعات خانواده
 • تحصیلات
 • کار و غیره

بخش دوم فرم درخواست آنلاین شامل سؤالاتی در مورد امنیت و اطلاعات پیش زمینه است:

 

 • اگر تاکنون دستگیر یا محکوم به جرم یا جنایتی باشید.
 • اگر تاکنون درگیر یک توطئه تخلف شده باشید ، هر قانونی که مربوط به مواد کنترل شده باشد.
 • اگر تا به حال درگیر پولشویی شده باشید.
 • دقت داشته باشید که همه این موارد ذکر باید به درستی و صداقت ثبت شوند، در غیر این صورت درخواست شما رد خواهد شد.
 • چگونگی اخذ ویزا

ویزا چیست و در صورت نیاز به ویزا چگونه می‌توانیم اقدام کنیم؟

ویزا، مجوز شخص برای بازدید و یا اقامت در کشوری است که فرد قصد سفر به آنجا را دارد، ویزا مورد نیاز مسافران بسیاری از کشورها در سراسر جهان است. الزامات ویزا توسط عوامل متعددی ایجاد می‌شود و بهترین راه برای تعیین اینکه آیا برای کشورهایی که بازدید می‌کنید به ویزا احتیاج دارید یا نه؟ ، بررسی شرایط و قوانین کشور خود و کشور میزبان است. یک خطای معمول این است که فرض کنید شما برای کشورهایی که از توریست استقبال می‌کنند، نیاز به ویزا ندارید ، اما همیشه اینطور نیست. به عنوان مثال، استرالیا نیاز به ویزا دارد، در حالی که بسیاری از کشورهایی که کمتر از نظر توریستی در نظر گرفته می‌شوند، ندارند.

علاوه بر این، مدت اقامت شما می تواند بر شرایط ویزا تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، شهروندان ایالات متحده برای بازدید از اکثر کشورهای اروپایی به ویزا احتیاج ندارند، مگر اینکه آنها قصد داشته باشند بیش از 90 روز بمانند.

موقعیت یک کشور دقیقا مشخص نیست که به صورت خودکار ویزا لازم باشد یا نباشد. به عنوان مثال ، قزاقستان توسط کشورهایی احتیاج به ویزا دارد که برای همه ایالات متحده احتیاج دارد. مسافر است، اما برای اقامت کمتر از 15 روز به شهروندان ایالات متحده ویزا نیازی ندارد.

توجه داشته باشید که نوع مسافرتی که انجام می‌دهید مهم است؛ قزاقستان در صورت مشغله اشتغال یا فعالیت های مبلغی به ویزای اقامت زیر 15 روز نیاز دارد.

شرایط ویزا گاهی به صورت موقت تغییر می‌کند. یک نمونه فعلی، تصمیم برزیل مبنی بر چشم پوشی از شرایط ویزا برای مسافران از ایالات متحده، استرالیا، کانادا، ژاپن در تابستان امسال در بازی های المپیک است.

 

رشته تحصیلی

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها
مشاوره رشته مهندسی عمران در خارج
آخرین ویرایش: 2020-03-09 08:37:52 5,426