x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!
جستجوی تحصیل در خارج
شما می‌توانید با جستجوی کلیدواژه مورد نظر مقاله کاملی در ارتباط با تحصیل در خارج در سایت موسسه مهاجرتی گوتوتی‌آر مطالعه کنید.

تحصیل در خارج

تحصیل در کشورهای خارجی، یکی از دغدغه‌هایی است که بسیاری از دانشجویان ایرانی در چند سال اخیر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. درحال حاضر با وجود تحریم‌های مختلف، امکان ادامه تحصیل در خارج از ایران اندکی دشوار شده است و هزینه‌های زیادی به دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها تحمیل می‌شود. در این مطلب سعی داریم، همه‌ی اطلاعات لازم تحصیلی، به ویژه امکاناتی که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به صورت رایگان به تحصیل بپردازید را در اختیار شما قرار دهیم؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید به تحصیل در خارج مشغول شوید و در رابطه با اعزام دانشجو بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

 

مقدمه

تحصیل در خارج

در حال حاضر دانشگاه‌های بسیار خوبی در سطح ایران وجود دارند که امکان تحصیل با کیفیت را برای دانشجویان ایرانی فراهم کرده‌اند؛ اما تعدادی از دانشجویان ایرانی به دلایلی مانند عدم قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر، نیاز به امکانات علمی و رفاه تحصیلی بیش‌تر، تحصیل در برترین دانشگاه‌های دنیا و تضمین کاریابی بهتر در هرجای دنیا پس از فارغ‌التحصیلی، مایل به مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور هستند.

در چند سال گذشته به علت اعمال تحریم‌های مختلف و افزایش نرخ دلار، ادامه تحصیل در بسیاری از کشورهای دنیا به امری دشوار تبدیل شده است؛ به همین دلیل سعی کردیم در این مطلب انواع راه‌هایی را که به کمک آن ها می‌توانید به صورت رایگان و یا با هزینه کم در برخی کشورها به تحصیل بپردازید را با هم بررسی کنیم. همچنین به بررسی انواع برنامه‌های تبادل دانشجو مانند اراسموس و معاهده مولانا پرداخته‌ایم.

یکی از راه‌هایی که به کمک آن می‌توانید شانس اخذ ویزای تحصیلی را افزایش دهید، پر بار کردن رزومه‌ی تحصیلی خود با ارائه‌ی مقالات علمی و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی است. در این مطلب شما را با نکاتی که باید برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و نوشتن مقالات علمی بدانید، آشنا می‌کنیم. از دیگر موضوعاتی که در ادامه درباره‌ی آن‌ها صحبت خواهیم کرد می‌توان به انواع بورس تحصیلی و شرایط اخذ آن، بیمه‌ی دانشجویی، کار دانشجویی، خدمات مالی و بانکی برای دانشجویان و مشکلات پیش‌رو، دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم در کشورهای مختلف و معادل‌سازی مدارک، اکسچنج استیودنت یا طرح‌های تبادل دانشجو و... اشاره کرد.

انتخاب کشور مناسب و دانشگاه‌های با کیفیت برای ادامه تحصیل کار بسیار دشواری است و نیازمند صبر، پشتکار و تحقیقات بسیار زیاد است. همان‌طورکه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر خارجی می‌تواند رشد علمی شما را به همراه داشته باشد، گرفتار شدن در دام موسسات آموزشی بی‌کیفیت و غیر‌مجاز چیزی به جز به هدر رفتن سرمایه و وقت شما ندارد. در نهایت امیدواریم این فرآیند را با موفقیت پشت سر بگذارید و اسیر تبلیغات بیهوده‌ی بسیاری از شرکت‌های مهاجرتی نشوید.

آزمون‌های ورودی دانشگاه ها

برای ورود به دانشگاه در کشورهای مختلف باید مطابق با قوانین آن کشور عمل کرد. برای مثال ورود به دانشگاه در بسیاری از کشورها نیازمند شرکت در آزمون نیست و تنها با سوابق تحصیلی می‌توان در آن‌ها مشغول به تحصیل شد؛ اما بسیاری از برترین دانشگاه‌های دنیا شرایط ویژه‌ای را برای پذیرش دانشجو در نظر گرفته‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به آزمون‌های ورودی اشاره کرد. 

مدرک و نمره آزمون هایی مثل جی آر ای و جی مت و ... می‌تواند شانس شما را در رقابت با دیگر دانشجویان بالا ببرد و همین‌طور در برخی موارد حتی جایگزین کاستی‌های رزومه‌ای افراد شود. 

در این مطلب قصد داریم، بعضی از مطرح‌ترین آزمون‌های ورودی دنیا در کشورهای مختلف و در مقاطع گوناگون را با هم بررسی کنیم؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا با شرایط مهاجرت تحصیلی به کشورها بیش‌تر آشنا شوید.

 مدارس ایرانی در خارج

تحصیل در خارج

یکی از معضلاتی که بسیاری از خانواده‌های ایرانی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، انتخاب مدرسه‌ی مناسب برای فرزندانشان است. قضیه از جایی پیچیده‌تر می‌شود که گاهی بسیاری از ایرانیان مجبور می‌شوند برای مدت زمان مشخصی در کشوری خارجی اقامت داشته باشند و عملا در این زمان کوتاه امکان هماهنگی با سیستم آموزشی و یادگیری زبان برای دانش آموز وجود ندارد. در این موارد بهترین راه، ثبت نام در مدارس ایرانی است که خوشبختانه در بیش‌تر کشورهای دنیا مشغول به فعالیت هستند.

در این مطلب قصد داریم شما را با مدارس ایرانی و سیستم آموزشی آن‌ها آشنا کنیم و در نهایت مدارس ایرانی کشور ترکیه را با هم به عنوان نمونه بررسی کنیم و در نهایت لیستی از مدارس ایرانی چند کشور را ارائه کنیم؛ بنابراین اگر دغدغه‌ی اصلی این روزهای شما چگونگی تحصیل در مدارس ایرانی خارج از کشور است، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، ایرانیان بسیاری وجود دارند که مجبورند برای مدت زمان کوتاهی در کشور دیگری اقامت داشته باشند یا بنا به هر دلیلی دوست دارند اگر در کشور دیگری هم هستند، فرزندانشان مطابق با نظام آموزشی ایران به تحصیل بپردازند. در گذشته مشکلات بسیار زیادی برای این دسته از افراد وجود داشت تا اینکه مدارس ایرانی به عنوان یک راه حل بسیار خوب در بسیاری از کشورهای دنیا افتتاح شد.

در حال حاضر، اگر بخواهید، می‌توانید در بیش تر شهرهای اصلیِ کشورهای گوناگون، مدارس ایرانی مختلفی برای فرزندانتان پیدا کنید.

سیستم آموزشی در مدارس ایرانی در شهرهای گوناگون، مطابق با سیستم آموزشی ایران است و همه‌ی این مدارس زیر نظر سازمان آموزش و پرورش فعالیت می کنند. زبان آموزشی در مدارس ایرانی، فارسی است و آغاز و پایان سال تحصیلی مطابق با کشورمان است؛ یعنی سال تحصیلی مدارس ایرانی کشورهای دیگر از مهر آغاز و در خرداد ماه به پایان می رسد.

مدارس ایرانی می تواند گزینه‌ی مناسبی برای افرادی باشد که هنوز به زبان کشور محل اقامتشان تسلط ندارند و می‌خواهند به آرامی با فرهنگ این کشور آشنا شوند؛ همچنین افرادی که قصد اقامت موقت و بازگشت به ایران را دارند، می‌توانند این دسته از مدارس را انتخاب کنند تا در صورت بازگشت به کشور دچار دردسر نشوند.

همانطور که اشاره کردیم نظام آموزشی مدارس ایرانی در سایر کشورهای دنیا، دقیقا مطابق با ایران است، بر همین اساس دانش آموزان از بدو ورود به مدرسه 12 سال تحصیلی را می‌گذرانند و به این نظام 6-3-3 می‌گویند که در حال حاضر در بیش از 120 کشور دنیا در حال اجراست. بر این اساس دانش آموزان 6 سال در دوره‌ی ابتدایی، 3 سال در دوره‌ی متوسطه اول و 3 سال در دوره ی متوسطه‌ی دوم مشغول به تحصیل می‌شوند و پس از پایان متوسطه‌ی دوم می‌توانند وارد دانشگاه شوند. نکته جالب توجه دیگری که درباره‌ی مدارس ایرانی در سایر کشورهای دنیا وجود دارد این است که این مدارس در حال حاضر، هم‌پای مدارس داخل کشور هوشمندسازی شده اند و آموزش در آن‌ها به شیوه ی جدید و هوشمند انجام می‌شود. در نهایت می‌توانیم بگوییم با تحصیل در مدارس ایرانی کشورهای گوناگون دنیا، دیگر نگران عدم تطبیق دانش آموزان با سیستم‌های آموزشی مختلف نباشید و مطمئن باشید آموزش در داخل کشور و مدارس ایرانی خارج از کشور هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد.

 لیست مدارس ایرانی

تحصیل در خارج

در حال حاضر بیش از 13 هزار دانش آموز در 56 کشور دنیا در مدارس ایرانی مشغول به تحصیل هستند و این آمار نشانگر این است که مدارس ایرانی در چند سال گذشته رشد بسیار خوبی داشته اند؛ اما متاسفانه تغییرات نرخ ارز مشکل بزرگی است که در چند وقت گذشته گریبان گیر این مدارس شده است.

با توجه به اینکه بودجه‌ی این مدارس به صورت مستقیم، توسط وزارت آموزش و پرورش تامین می‌شود و بالا رفتن قیمت دلار و سقوط ارزش ریال را داشته‌ایم، بسیاری از مدارس ایرانی با مشکل کمبود بودجه مواجه شده اند و این عامل می‌تواند در آینده‌ای نزدیک باعث تعطیلی بسیاری از این مدارس شود. در هر صورت امیدواریم این مشکل در آینده ای نزدیک حل شود. در نهایت، مدارس ایرانی راه حل بسیار مناسبی برای همه ی افرادی است که می خواهند در خارج از کشور مطابق با نظام آموزشی ایران به تحصیل بپردازند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که مدارس ایرانی تنها متعلق به ایرانیان نیست و دانش آموزان سایر کشورها در صورتی که مایل به تحصیل به زبان فارسی باشند، می‌توانند در این مدارس ثبت نام کنند. همچنین داشتن اقامت برای ثبت نام در مدارس ایرانی در همه‌ی کشورها الزامی است.

 بیمه ی دانشجویی و تسهیلات درمانی

تحصیل در خارج

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که بسیاری از دانشجویان در هنگام مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی با آن رو به رو هستند، انتخاب بیمه‌ی درمانی مناسب است. با توجه به اینکه در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین شرایط برای تحصیل در خارج از کشور، بیمه شدن در کشور مورد نظر است؛ بنابراین لازم است، پیش از هرگونه اقدامی بیمه‌ی مناسبی را پیدا کرده و به سرعت بیمه شوید.

در این مطلب قصد داریم همه‌ی اطلاعات لازم درباره‌ی بیمه ی دانشجویی و موارد تحت پوشش را توضیح دهیم؛ در نهایت بیمه‌ی دانشجویی در چند کشور را با هم بررسی کنیم؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشور دیگری را دارید، پیشنهاد می کنیم در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا با این نوع از بیمه بیش تر آشنا شوید.

بیمه دانشجویی

روش‌های مختلفی برای بیمه‌ی دانشجویی وجود دارد و توجه به این نکته ضروری است که پیش از هر کاری بهتر است وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را به دقت چک کنید و مطابق با پروتکل‌های دانشگاه عمل کنید؛ زیرا در مواردی دیده شده است که دانشجویان هزینه ی بالایی برای بیمه شدن توسط یک شرکت کرده‌اند و بعدها متوجه شدند این بیمه نه از سوی دانشگاه و نه از سوی کشور مقصد، هیچ‌گونه اعتباری ندارد.

پیشنهاد بعدی ما این است که اگر دانشگاه محل تحصیل شما شرایط ویژه ای برای بیمه ی دانشجویی در نظر گرفته است و علاوه بر آن شما را در انتخاب نوع بیمه آزاد گذاشته است، بهتر است مطابق با دستورالعمل آن عمل کنید؛ زیرا این کار پروسه‌ی گیج کننده‌ی بیمه شدن را برای شما بسیار راحت می‌کند.

 بیمه‌ی دانشجویی مسافرتی

اگر می‌خواهید به منظور دریافت ویزای تحصیلی به خارج از کشور مراجعه کنید و یا می‌خواهید برای چند ماه به عنوان فرصت مطالعاتی در کشوری دیگر اقامت داشته باشید، باید از بیمه‌ی دانشجویی مسافرتی استفاده کنید. جالب است بدانید، در حال حاضر داشتن بیمه‌ی مسافرتی دانشجویی یکی از شرایط لازم برای اجازه‌ی اقامت موقت در کشور مقصد است و به عبارت دیگر اگر بیمه نباشید، نمی‌توانید ادامه‌ی پروتکل مهاجرت تحصیلی خود را کامل کنید. شرکت‌های ایرانی بسیاری، بیمه‌ی دانشجویی ارائه می‌دهند که همه‌ی آن‌ها هزینه‌ی بخشی از حوادثی که ممکن است برای شما اتفاق بیافتد را تامین می کنند. در پایان ذکر این نکته ضروری است که پیش از اقدام برای دریافت بیمه‌ی دانشجویی سفر، مطمئن باشید که کشور مقصد، خدمات ارائه شده توسط شرکت ایرانی را قبول می کند یا خیر.

 حالا اگر بخواهید برای چند سال به عنوان دانشجو در کشوری دیگر مشغول به تحصیل شوید، برای بیمه تان باید چه کنید؟ در این مورد، دو راه پیش روی شماست که در ادامه به صورت مختصر درباره ی آن ها توضیح خواهیم داد.

 •  اولین راه این است که در کشور خود یا سایر کشور های دیگر بیمه شوید؛ برای مثال اگر بیمه دانشجویی آمریکا را داشته باشید، می‌توانید از آن در آلمان یا بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی نیز استفاده کنید؛ همچنین شرکت‌های بیمه‌ی بسیاری در ایران وجود دارند که می توانید از طریق آن‌ها بیمه‌ی دانشجویی دریافت کنید. توجه داشته باشید که پیش از هرکاری بررسی کنید، شرکت بیمه‌ی ایرانی و خدمات آن توسط  کشور مقصد معتبر شناخته می شود یا نه.
 • راه دوم این است که پس از پذیرفته شدن در دانشگاه، بیمه‌ی دانشجویی خود را از یک شرکت خارجی دریافت کنید. برای این کار باید ابتدا در دانشگاه پذیرفته شوید و بعد، شرایط دیگری مثل افتتاح حساب بانکی ، ثبت نام خوابگاه، ثبت نام در شهرداری و... را داشته باشید.
معمولا بیمه‌هایی که توسط شرکت‌های خارجی ارائه می شوند، مواردی از جمله خدمات دندانپزشکی و روان شناسی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. در نهایت ذکر این نکته ضروری است که بیش تر بیمه نامه‌های ایرانی محدودیت 92 روزه دارند و این بدین معنی است که بیمه نامه‌ی شما تنها 92 روز اعتبار دارد؛ مگر اینکه پیش از اتمام این 92 روز، یک بار به کشور مراجعه کنید و دوباره به کشور محل تحصیل خود بازگردید.

 موارد تحت پوشش بیمه دانشجویی

با توجه به نوع بیمه‌ی دانشجویی، خدمات و تسهیلات درمانی ارائه شده متفاوت است؛ اما، در ادامه لیستی از خدماتی که بیشتر بیمه‌های دانشجویی آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند را با هم بررسی می‌کنیم.

 •  پرداخت هزینه‌های بستری، جراحی، بیمارستان و داروخانه در زمان حوادث و بیماری‌هایی که در طول سفر برای فرد ایجاد می‌شود.
 •  پرداخت هزینه‌های مرتبط به بخش دارویی
 •  پذیرش و یا انتقال فرد بیمه شده از بیمارستان به داخل کشور
 •  پرداخت هزینه‌های مرتبط به دعاوی حقوقی
 •  راهنمایی و کمک رسانی در سرقت یا مفقود شدن مدارک
 •  بهره مندی از اتاق های شخصی در صورت امکان
 •  انتقال پیام های فوری و اضطراری فرد بیمه شده

 خدمات بانکی و مالی

تحصیل در خارج

ادامه تحصیل در خارج از ایران، رویای شیرینی است که بسیاری از افراد برای رسیدن به آن همه‌ی تلاش خود را می‌کنند؛ اما، برای زندگی در کشوری دیگر، باید هزینه‌های زیادی را متحمل شوید که پرداخت آن‌ها تنها از طریق ارز فیزیکی ممکن نیست.

بسیاری از دانشجویان برای تامین مخارج زندگی، در کشور مقصد، مشغول به کار می شوند.

به طور میانگین در بیشتر کشورها 20 ساعت اجازه کار قانونی از سوی دولت ها برایشان اعلام شده است؛ هرچند که بسته به مقطع تحصیلی و کشور موردنظر این میزان ساعت می‌تواند تغییر کند.

دانشجویانی که ایران را به قصد ادامه تحصیل در سایر کشورها ترک می کنند، در بیش‌تر مواقع آنقدر هیجان زده و سردرگم هستند که فراموش می‌کنند برای زندگی در کشوری دیگر نیاز به آشنایی با خدمات بانکی و مالی دارند.

در گذشته‌ای نه چندان دور، خانواده‌ها می‌توانستند همه‌ی هزینه‌های زندگی دانشجو را به سادگی تامین کنند؛ بنابراین دانشجویان اندکی در حین تحصیل به کار مشغول می‌شدند و نیاز به انجام خدمات بانکی را عملا احساس نمی‌کردند؛ تا این که با اعمال تحریم‌های بانکی، این مساله شکل جدی‌تری به خود گرفت؛ به طوری که در حال حاضر، خدمات بانکی و مالی از اصلی‌ترین معضلات بسیاری از دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور و خانواده‌هایشان تبدیل شده است.

از جمله خدمات دولتی که به دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور ارائه می شود می توان به صدور گذرنامه رایگان، مهر خروج از کشور برای خود و افراد درجه یک خانواده، تخفیف در بلیط هواپیما و... اشاره کرد؛ البته تا چند ماه گذشته یکی از مهم ترین تسهیلاتی که به این دسته از دانشجویان ارائه می شد، ارز دانشجویی با نرخ دولتی بود که در چند ماه گذشته با نوسانات بازار ارز و تغییرات بنیادین در سیاست‌های ارزی دولت، در حال حاضر، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در چند سال گذشته به‌منظور سهولت پرداخت هزینه‌های تحصیلی در خارج از کشور، به دانشجویان ارز دولتی ارائه می‌شد و دانشجویان پس از تشکیل پرونده در وزارت علوم می‌توانستند با مراجعه به بانک‌ها، هر ساله به میزان مشخصی، ارز دانشجویی دریافت نمایند. با ملتهب شدن بازار ارز در نیمه‌ی اول سال 97، دولت سیاست‌های جدیدی را در پیش گرفت که بر طبق آن‌ها، ارائه‌ی ارز دانشجویی توسط بانک‌ها صورت نمی‌گرفت و مسئولیت آن به صرافی ها واگذار شد و ارائه ی ارز دانشجویی عملاً در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. در حال حاضر با همه‌ی اعتراض هایی که دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به این سیاست‌های جدید داشته‌اند، بانک مرکزی تنها به ابلاغ بخشنامه ای در 20 مرداد 97 قناعت کرد که بر اساس بندی از آن، ارز دولتی به دانشجویانی که مشغول به تحصیل هستند و تنها تا پایان شهریور ماه 97، تعلق گرفت. در هر حال به نظر می‌رسد در روزهای پیش رو و با این روند، بسیاری از دانشجویان جدیدالورود و دانشجویان شاغل به تحصیل، با توجه به افزایش سرسام‌آور نرخ دلار، با مشکل مواجه خواهند شد.

با این اوصاف بهترین راه برای تامین هزینه های زندگی در خارج از ایران، اشتغال در حین تحصیل و دریافت حقوق به دلار یا ارز رایج کشور مقصد است. به همین دلیل و دلایل دیگری مثل پرداخت اجاره بها و انجام سایر خدمات مالی از جمله پرداخت قبوض، خرید و...، بهتر است پس از اینکه به عنوان دانشجو در کشور موردنظرتان مشغول به تحصیل شدید، نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنید. البته افتتاح حساب بانکی برای ایرانی ها مشکلاتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 افتتاح حساب بانکی در خارج از کشور

تحصیل در خارج

اگر برای ادامه تحصیل برای مدت زمانی در یکی از کشورهای خارجی اقامت دارید، باید حساب بانکی افتتاح کنید تا بتوانید اموری مثل پرداخت شهریه، پرداخت اجاره بها، دریافت حقوق و... را به سادگی انجام دهید؛ اما اگر برای فرصت مطالعاتی چند ماهه به کشور دیگری مراجعه کرده‌اید و نیازی به پرداخت اجاره بها یا دریافت حقوق ندارید، اصولا نیازی به باز کردن حساب بانکی و طی کردن پروسه ی طولانی آن نیست.

متاسفانه در چند وقت اخیر به علت تحریم‌های بانکی ایرانیان، گزارشاتی از سوی شهروندان ایرانی در کشورهای مختلف دنیا ارائه شده است که مطابق آن بعضی از بانک ها از افتتاح حساب برای ایرانیان سرباز زده‌اند. بعضی از این موانع با رایزنی‌ها حل شده است. با این وجود، هنوز هم بعضی از بانک ها قوانین سفت و سختی را برای ایرانیان در نظر گرفته اند.

در هر صورت اگر بخواهید در شرایط عادی در کشورهای گوناگون دنیا به عنوان یک دانشجو حساب بانکی افتتاح کنید، باید مدارکتان را به نزدیک‌ترین بانک به محل تحصیل‌تان ببرید و نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنید.

این مدارک در کشورهای گوناگون متغیر است؛ اما، به صورت استاندارد این 4 مورد نیاز است:

 • مدارک اثبات هویت (پاسپورت)
 • ویزای تحصیلی یا کاری معتبر
 • نامه‌ای از دانشگاه که نشان دهنده ی ثبت نام شما در آن باشد
 • شواهدی دال بر داشتن نشانی محل زندگی در آن کشور (که معمولا یک قرارداد اجاره است) و یا اگر هنوز در آپارتمانی زندگی نمی‌کنید، مدارکی که نشان دهد برای مدتی در آن کشور زندگی خواهید کرد (که معمولا این شواهد در قالب نامه ای از دانشگاه ارائه می شود.)

در نهایت توجه به نکات زیر در هنگام افتتاح حساب بانکی در کشورهای گوناگون دنیا الزامی است:

 1.  امور بانکی و مالی در بسیاری از کشورهای اروپایی در داخل بانک انجام می‌شود، به همین دلیل به شما توصیه‌ی اکید می کنیم تا در نزدیک‌ترین شعبه‌ی بانکِ نزدیک به محل تحصیل یا اقامت خود حساب بانکی باز کنید تا مجبور نباشید برای انجام امور بانکی در هوای غیرقابل پیشبینی و ترافیک سرسام آور بسیاری از کشورهای اروپایی، مسافت بسیار زیادی را طی کنید.
 2.  اگر به زبان کشور محل تحصیل تان تسلط کافی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای تسریع امور، حتما به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید، در غیر این صورت از یکی از افراد بومی مطمئن کمک بگیرید.
 3.  فرآیند افتتاح حساب در بسیاری از کشورهای دنیا، فرآیند پیچیده ای است و زمان زیادی می برد؛ بنابراین صبر و حوصله و همکاری شما با ماموران بانک، می تواند تاثیر به سزایی در راحت شدن این فرآیند داشته باشد.

چطور رایگان درس بخوانیم؟

تحصیل در خارج

با توجه به افزایش بی سابقه‌ی قیمت دلار و سقوط ارزش ریال در چند وقت گذشته، تامین هزینه های تحصیل از سوی دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها به شدت دشوار شده است و به همین دلیل بسیاری از متقاضیان تحصیل در سایر کشورهای دنیا به دنبال امکان تحصیل رایگان هستند. این امکان در بعضی از کشور‌های دنیا وجود دارد و متقاضیان بسته به شرایطشان می‌توانند در بعضی از مطرح‌ترین دانشگاه های دنیا با هزینه کم یا رایگان، مشغول به تحصیل شوند.

در این مطلب قصد داریم شما را با بعضی از مطرح ترین کشورهای دنیا که در آن ها امکان تحصیل رایگان حتی بدون دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد، آشنا کنیم؛ بنابراین اگر به دنبال تحصیل رایگان در برترین دانشگاه های اروپایی هستید، پیشنهاد می کنیم در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

 آشنایی با انواع بورسیه‌های تحصیلی

تحصیل در خارج

با توجه به بالا بودن هزینه‌های تحصیل در بسیاری از کشورهای دنیا، بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای خارجی، مایل به دریافت بورسیه تحصیلی هستند. از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب شما را با انواع بورس تحصیلی و شرایط استفاده از آن‌ها آشنا کنیم.

بورسیه های تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی راه‌های زیادی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام فرستادن درخواست پذیرش به دانشگاه‌های گوناگون، درخواست بورسیه شدن را نیز بفرستید تا در صورت کامل بودن مدارک و داشتن همه ی شرایط لازم، بتوانید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید. 

 انواع بورس تحصیلی

1. بورس تحصیلی در ازای انجام فعالیت:

(در این نوع از بورس تحصیلی شما در ازای کاری که برای دانشگاه یا اساتید انجام می‌دهید، به صورت ماهیانه حقوق دریافت می کنید. این حقوق هم می‌تواند از سوی دانشگاه پرداخت شود و هم از سوی اساتید)

 • دانشجویان مقاطع دکتری و فوق لیسانس می‌توانند بیش‌ترین بهره را از این نوع بورس تحصیلی ببرند. بر همین اساس دانشجویانی که این بورس را دریافت می کنند، به دو دسته تقسیم می شوند:

الف- دستیار تحقیق (Research Assistantship)

 • دستیار تحقیق یا RA، افرادی هستند که در ازای کار در آزمایشگاه یا کمک به اساتید در حوزه های مختلفی مثل نوشتن مقاله، کتاب، انجام تحقیقات و... ، حقوق مشخصی از سوی استاد دریافت می کنند.
 • دستیاران تحقیق بیش تر از میان دانشجویان دکتری انتخاب می شوند؛ اما، در مواردی دیده شده که دانشجویان فوق لیسانس موفق شدند این عنوان را کسب نمایند.
 • برای دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی پیشنهاد می کنیم اساتیدی را انتخاب کنید که زمینه ی کاری آن ها شبیه به علایق و زمینه‌ی کاری شما باشد تا تایید شوید و بتوانید در پست دستیار تحقیق فعالیت داشته باشید و حقوق دریافت کنید.

ب- دستیار تدریس (Teaching Assistantship)

 • دستیار تدریس یا TA، همان استاد حل تمرین در ایران است. این افراد از میان دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد انتخاب می شوند و وظیفه‌ی آن‌ها، برگزاری کلاس‌های حل تمرین و رفع اشکال، تصحیح اوراق امتحانی و... است.
 • دستیار تدریس به صورت ماهیانه از طرف دانشگاه حقوق دریافت می کند. از جمله شرایطی که می‌توانید با داشتن آن موقعیت دستیار تدریس را به خود اختصاص دهید، می‌توان به تسلط و اشراف کامل به زبان انگلیسی به ویژه محاورات روزمره و برخورداری از دانش علمی اشاره کرد.
 •  با کسب این عنوان می توانید به صورت ماهیانه حقوق دریافت کنید و به سادگی هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

2. بورسیه تحصیلی بدون انجام فعالیت:

الف- وام (Loan)

 • دانشجویان می‌توانند در طول دوران تحصیل از نهادهای مختلف دولتی، تقاضای دریافت وام کنند. این وام‌ها شرایط بازپرداخت گوناگونی دارند و همواره برای تامین هزینه‌های شهریه به دانشجو اعطا می‌شوند و مستقیما به حساب دانشگاه واریز می شوند.
 • توجه داشته باشید که برای دریافت وام باید یک ضامن معتبر داشته باشید که در شهر محل تحصیل شما ساکن باشد و شهروند رسمی کشور محل تحصیل تان محسوب شود.

ب- بورسیه تحصیلی Scholarship

 • نوعی کمک بلاعوض از سوی دانشگاه است که برای تامین هزینه‌های تحصیل، اقامت و... به دانشجویانی با سوابق علمی درخشان اعطا می شود و برای تداوم داشتن آن، شرایط ویژه ای از جمله بالا بودن معدل دانشجو در طول ترم‌های تحصیل، نیاز است.

ج- کمک هزینه تحصیلی Grant

 • کمک هزینه بلاعوضی است که در طول دوران تحصیل از سوی سازمان‌های خصوصی، دولتی یا مردم نهاد به دانشجویان در هر سال تحصیلی اعطا می شود.
 • توجه داشته باشید که هر سازمان شرایط ویژه ای را برای دریافت این بورس تحصیلی در نظر می گیرد.

د- کمک هزینه تحصیلی Fellowship

 • کمک هزینه‌ی تحصیلی‌ای است که بیش تر به دانشجویان دوره‌ی دکتری و در مواردی به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد.
 • این بورسیه تحصیلی، مخصوص دانشجویان و گروه‌های است که بر روی پروژه‌های تحقیقاتی کار می کنند و هر سال هم تمدید می شود.
 • توجه داشته باشید که فلوشیب هم می‌تواند از سوی دانشگاه اعطا شود و هم از جانب بعضی از نهادهای خصوصی و خیریه؛ بنابراین، اگر بتوانید در دوران تحصیلی خود بر روی پروژه های تحقیقاتی کار کنید، می توانید از این بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

ه- کمک هزینه تحصیلی Award

 • این کمک هزینه‌ی تحصیلی در مواردی به شما اعطا خواهد شد که به واسطه‌ی انجام فعالیتی خاص، شایسته‌ی تقدیر شناخته شوید؛ برای مثال، شرکت در انواع مسابقات علمی، فرهنگ و هنری و کسب رتبه در آن ها می تواند این بورسیه تحصیلی را برای شما به همراه بیاورد.
 • تفاوت جالب این بورسیه تحصیلی با انواع دیگر این است که به صورت مستقیم به حساب شما واریز می شود و نیازی نیست حتما آن را برای تحصیل خرج کنید.
 • ذکر این نکته ضروری است که مقدار کمک هزینه تحصیلی Award چندان زیاد نیست.

و- کمک هزینه تحصیلی Waiver

 • با دریافت این بورسیه تحصیلی، تنها از بخشی از هزینه‌های دانشگاه و شهریه معاف خواهید شد؛ برای مثال، با این بورس تحصیلی می توانید هزینه های خوابگاه یا یک واحد درسی را پرداخت کنید.
 • شرایط دریافت این بورسیه تحصیلی متناسب با مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه شما متفاوت است؛ بنابراین اگر برای پرداخت بخشی از شهریه در شرایط اضطراری قرار گرفتید، می‌توانید از این بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

 بورسیه تحصیلی در شرایط اضطراری

 • الف- کمک هزینه مربوط به معلولیت‌ها یا بیماری‌های خاص
 • این بورس تحصیلی همان طور که از نام آن مشخص است برای سهولت تحصیل افراد دارای معلولیت های جسمی و ذهنی، اعطا می شود.
 • از جمله ی این معلولیت‌ها بیماری‌ها می توان به نابینایی، ناشنوایی، ناتوانی در حرکت و بیماری های خاصی نظیر ایدز و... اشاره کرد.
 • ب- کمک هزینه مهارت‌های خاص
 • در صورتی که در کنار تحصیل، مهارت خاصی دارید، می توانید از این بورس تحصیلی استفاده کنید. از جمله ی این مهارت ها می توان به مهارت های هنری، توانایی نواختن ساز و مهارت های ویژه در رشته های ورزشی مختلف اشاره کرد.
 • هدف از اعطای این بورس تحصیلی، تشویق دانشجویان به انجام مهارت هایی است که به آن ها علاقه مند و در آن تخصص دارند.
 • ج- کمک هزینه Financial Need
 • این کمک هزینه ی تحصیلی به دانشجویان کوشا و مستعدی تعلق می گیرد که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیلی خود را به هیچ عنوان ندارند، برای استفاده از این کمک هزینه تحصیلی، باید اثبات کنید توانایی مالی پرداخت شهریه یا سایر هزینه های اقامتی خود را ندارید.
 • د- کمک هزینه‌ی مخصوص بانوان
 • این بورسیه تحصیلی همان طور که از نام آن مشخص است تنها به بانوان اعطا خواهد شد و هدف آن تشویق زنان به ادامه تحصیل در شاخه های گوناگون است؛ بنابراین همه ی خانم ها با مهارت های گوناگون می توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده کنند.
 • در نهایت برای پرداخت شهریه و سایر هزینه های دانشگاه می توانید از انواع بورسیه های تحصیلی که در بالا درباره آن ها توضیح دادیم استفاده کنید، با این حال راه‌های دیگری نیز برای تامین هزینه‌های زندگی و شهریه در کشورهای خارجی وجود دارد که یکی از این راه ها گذراندن دوران کارورزی است.
 • شما به عنوان یک دانشجو می توانید در مراکز مختلف برای یادگیری امور عملی رشته ی خود مشغول به کار شوید و حقوق دریافت کنید. توجه داشته باشید که در حال حاضر پیدا کردن کار متناسب با رشته ی تحصیلی تان یا همان کارورزی بسیار دشوار است و همه ی دانشجویان تنها مجازند در هفته ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند؛ همچنین دانشجویانی که به عنوان TA و RA مشغول به کار هستند، تنها می تواند در تابستان به عنوان کارورز مشغول به فعالیت شوند.
 • بسیاری از دانشجویان برای تامین شهریه، در حین تحصیل به کارهای دیگری نیز مشغول می شوند. به این دسته از مشاغل، کار دانشجویی می گویند که به عنوان شغل نیمه وقت تلقی می شوند و دانشجویان از پرداخت مالیات نیز معاف هستند. در این باره در مقالات پیشین به صورت مفصل توضیح دادیم.
 • در نهایت در صورتی که مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، می توانید از بورس های تحصیلی متنوعی استفاده کنید تا تقریبا به صورت رایگان در کشورهای دیگر به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل شوید.

اراسموس: بورسیه ای از سمت اتحادیه اروپا و طی معاهده بولونیاست که دانشجویانی که برای تحصیل، مهاجرت به ترکیه و یا تحصیل در اروپا را تجربه می‌کنند به مدت حداکثر 2 ترم به کشور دیگری بطور کاملا رایگان می روند و هزینه‌ای از خودشان پرداخت نمی‌کنند. این در صورتی است که بخواهند آن کشور را به عنوان مقصد تحصیل مقطع بعدی انتخاب کنند و شرایط خاص خود را دارد. 

طرح مولانا: بورسیه‌ای که طبق آن دانشجویان می توانند به دانشگاه های برتر ترکیه برای تحصیل در ترکیه تبادل مقطعی شوند.

 چاپ مقالات علمی و تاثیر آن در اخذ ویزای تحصیلی

تحصیل در خارج

یکی از مهم‌ترین امتیازاتی که به کمک آن می توان به سادگی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرد، چاپ مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر دنیا است. در این مطلب قصد داریم درباره‌ی مقالات علمی و تاثیر آن در اخذ ویزای تحصیلی صحبت کنیم؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف دنیا را دارید، پیشنهاد می کنیم در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

مقاله علمی

ژورنال‌های بسیاری در سر‌تا‌سر دنیا برای چاپ مقالات علمی وجود دارند، با این حال تعداد انگشت شماری از آن‌ها معتبر هستند و تحقیقات علمی بسیاری به آن‌ها ارجاع داده می شوند. در هر صورت از دانشجویان فوق لیسانس انتظار می‌رود تا توانایی نگارش مقالات علمی را کسب کنند و بتوانند حداقل یک مقاله را در ژورنال های معتبر به چاپ برسانند؛ با این کار علاوه بر این که رزومه‌ی تحصیلی قوی می‌سازند و امکان پذیرش آن‌ها در مقطع دکتری در برترین دانشگاه‌های دنیا بیش‌تر می‌شود، شانس بیش‌تری برای ادامه تحصیل در سایر کشورهای دنیا را دارند. در واقع یکی از اصلی‌ترین شرایط دریافت ویزای تحصیلی در کشورهای دیگر دنیا داشتن رزومه‌ی قوی و مقالات علمی در ژورنال‌های معتبر است.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که کم تر پیش می آید که مسئولین دانشگاه پیش از پذیرش مقالات شما را مطالعه کرده و بر اساس بار علمی آن نسبت به پذیرش شما تصمیم‌گیری کنند، بلکه چند فاکتور برای آن ها اهمیت بسیاری دارد: تعداد مقالات چاپ شده، اعتبار ژورنال‌هایی که در آن ها مقاله را به چاپ رساندید و تعداد ارجاعاتی که به مقاله‌ی شما داده شده است.

بررسی صحت آمار افزایش مقالات علمی و تاثیر آن

تحصیل در خارج

اگر پیگیر اخبار باشید، حتما خبرهایی مبنی بر افزایش تعداد مقالات ISI توسط پژوهشگران ایرانی به گوشتان خورده است. اما این آمار تا چه اندازه درست است و اصولا افزایش تعداد مقالات می تواند تضمین کننده ی رشد علمی کشورمان باشد یا نه؟

برای پاسخ به این سوال باید به این نکته اشاره کنیم که این آمار با واقعیت، فرسنگ‌ها فاصله دارد. این روزها اگر سری به خیابان انقلاب بزنید، زمزمه‌ی پایان نامه و مقاله‌ی ISI را از هر گوشه می شنوید. همین امر نشان‌دنده‌ی این است که بخشی از مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر، جعلی هستند و افرادی برای نگارش آن ها پول پرداخت کرده‌اند! از سوی دیگر در حال حاضر به علت جو رقابتی ایجاد شده برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور و تاثیر چاپ مقالات در تسریع این فرآیند، ولع بسیار عجیبی برای چاپ مقاله در ژورنال‌های مختلف دنیا به وجود آمده است.

با همه‌ی این اوصاف با این که ایران از لحاظ چاپ مقاله در ژورنال‌ها و پایگاه‌های مختلف رتبه‌ی بسیار خوبی در سطح دنیا دارد، با این وجود به هیچ عنوان رشد علمی مطلوبی ندارد و میزان ارجاع به مقالات ایرانی به شدت کم است. در نهایت مطمئن باشید پذیرش شما در دانشگاه تنها بخشی از پروسه‌ی پیچیده‌ای است که پیش روی شما قرار دارد، گام مهم بعدی سطح علمی و توانایی تحقیقاتی شما است؛ بنابراین خودتان دست به کار شوید و نسبت به نوشتن مقالات علمی اقدام کنید تا بتوانید رزومه‌ی پرباری را برای خود بسازید.

مزایای چاپ مقاله برای دانشجویان

تحصیل در خارج

در ادامه بعضی از مزایای چاپ مقاله برای دانشجویان را با هم بررسی می کنیم:

 •  پذیرش راحت تر در مقطع دکتری
 •  گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در سراسر جهان
 •  استخدام راحت تر در کلیه ادارات و سایر مراکز دولتی و خصوصی
 •  پذیرفته شدن بسیار راحت‌تر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی
 •  امکان ادامه تحصیل در مقطع، رشته و دانشگاه دلخواه در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدون آزمون ورودی
 •  امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان
 • شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع
 •  امکان گرفتن پروژه‌های تحقیقاتی با درآمدهایی بسیار بالا
 •  ایجاد شدن احساس افتخار و اعتماد به نفس در نویسندگان مقالات
 •  نظریه‌پردازی و بیان دیدگاه‌های نویسندگان در زمینه های تخصصی
 •  ثبت کردن تحقیقات و مطالعات انجام شده به نام نویسندگان و حفظ دائمی آنها
 •  عرضه پژوهش و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به افراد زیادی در تمامی نقاط جهان
 • بررسی کنفرانس‌های علمی مطرح دنیا و لزوم شرکت در آن ها

کنفرانس های علمی

تحصیل در خارج

در ادامه بعضی دیگر از مزایای شرکت در کنفرانس‌های علمی مطرح دنیا را با هم بررسی می کنیم:

 •  ارائه‌ی مقالات در کنفرانس های علمی مطرح می‌تواند زمینه ساز ارتقا سطح علمی باشد و تعامل مناسب شما و صاحب نظران و اساتید رشته‌ی شما را به صورت موثری پدید آورد. با این کار می‌توانید ایرادات کار خود را برطرف کرده و رزومه‌ی موثرتری را بسازید.
 •  می توانید پروپوزال‌ها و تز‌های خود را در کنفرانس‌های علمی گوناگون ارائه دهید و با این کار، زمینه‌ی پخته‌تر شدن طرح ها و ایده‌های خود را با رایزنی با اساتید مختلف، به وجود آورید.
 •  همه‌ی کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و کلاس‌های جنبی عموما توسط اسپانسرها برگزار می شوند، که هدف از برگزاری آن ها ضمن آشنایی بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان با محصولات و خدمات ارائه شده، آشنایی آن ها با جدیدترین متدهای روز دنیا است؛ بنابراین با شرکت در این کارگاه ها می توانید دانش علمی خود را به صورت شگفت انگیز افزایش دهید و از آموخته های خود در محیط کار و محافل آکادمیک استفاده کنید.
 •  می توانید مقالات خود را با صرف هزینه و زمان بسیار کمی در ژورنال‌ها و نشریات کنفرانس‌های علمی به چاپ برسانید و همچنین می‌توانید در کنفرانس‌های علمی مختلف، پوسترهای تحقیقاتی به چاپ برسانید.
 •  فرصت present مقالات خود را در محافل علمی با حضور اساتید و داوران و کارشناسان و فعالان تجاری و تحقیقاتی جهانی بدست آورید.
 •   فرصت review خوردن مقالات خود را در یک محیط علمی رایگان از سوی اساتید حرفه‌ای کنفرانس کسب کنید.
 •  با شرکت در کنفرانس های علمی، فرصت آشنایی با کارشناسان و نویسندگان مقالات را به دست می‌آورید و می‌توانید از آن ها برای ویرایش مقالات یا همکاری‌های مشترک کمک بگیرید.
در هر صورت شرکت در کنفرانس‌های علمی فواید بسیاری دارد که حداقل آن‌ها، افزایش دایره ی ارتباطات و آشنایی با برترین‌ها در حوزه کاری و تحصیلی شما است؛ پس اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا ارتقای شغلی را دارید، شرکت در کنفرانس های علمی را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

اعزام دانشجو

اعزام دانشجو بر اساس شرایط فرد ارزیابی می‌شود. نسخه اعزام هر شخص با شخص دیگر فرق دارد، شرایط تحصیلی، سنی، میزان تخصص و همین‌طور موقعیت مالی متقاضی از موضوعات مهم است. مؤسسات مجاز اعزام دانشجو دارای ویژگی‌های مهمی هستند که متقاضی باید به دقت آن را بررسی کرده و سپس تصمیم‌گیری کند.

یکی از موضوعات مهم برای اعزام دانشجو به خارج از کشور آشنایی با مسائل حقوق کشور مورد نظر است. اطلاعات در زمینه اخذ پذیرش و ویزا از موضوعات بسیار مهم محسوب می‌شود. مؤسسات مجاز اعزام دانشجو در شناسایی بهترین دانشگاه‌های کشور مقصد به شما یاری خواهند رساند.

اطلاعات کلی اعزام دانشجو

یکی از روش‌های مهاجرت به خارج از کشور، اخذ ویزای تحصیلی است. در سال‌های اخیر افراد زیادی روش تحصیل در خارج از کشور را یک راه ورود بسیار عالی به مقصد مورد علاقه خود می‌دانند. وقتی نوجوانان و جوانان دوره ابتدایی و متوسطه را پشت سر می‌گذارند به دنبال کسب تجربه مختلف هستند. عده‌ای مهاجرت به کشورهای اروپایی را انتخاب می‌کنند، عده‌ای در تلاش هستند به آمریکا سفر کنند و عده‌ای هم استرالیا را منطقه‌ای ایده آل برای تحصیل می‌دانند. مؤسسات اعزام دانشجو به کشورهای مختلف در تلاش هستند مسیر رسیدن به اهداف تحصیلی متقاضی را هموارتر نمایند.

اعزام دانشجو همیشه پیچیدگی و ابهامات زیادی به دنبال دارد. قوانین اعزام دانشجو هر دوره با هم متفاوت است و آشنایی با قوانین نیاز به صرف زمان زیادی دارد. در مؤسسات اعزام دانشجو از دانش و اطلاعات روز دنیا استفاده می‌شود تا متقاضی تجربه و آشنایی لازم برای مهاجرت تحصیلی را یاد بگیرد، در این راستا روند مهاجرت سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

اعزام دانشجو به خارج از کشور اهداف مخصوص به خود را شامل می‌شود. اولین و مهم‌ترین هدف در این راستا کمک به تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص مورد نیاز کشور مورد نظر و همین‌طور شناخت نوآوری‌های علمی بر اساس آخرین تجربیات علمی و تخصصی است. شرایط اعزام دانشجو به خارج از کشور بر اساس مدرک تحصیلی، سطح سواد فرد، اعتقاد دینی ، عدم وابستگی به احزاب ، شرایط تأهل و تجرد و سایر شرایط تخصصی وی ارزیابی می‌شود. در سال‌های اخیر، در لیست شرایط اعزام دانشجو به خارج عدم سوءپیشینه کیفری مؤثر اهمیت زیادی دارد. برای اعزام دانشجو به خارج از کشور نیاز به نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر است. پرداخت بیعانه شهریه دانشگاه جهت دریافت نسخه ثبت‌نام اولیه الزامی است. اعتبار پاسپورت به‌طور دقیق بررسی می‌شود. افراد می‌بایست مدرک زبان مناسب داشته باشند و سایر مدارک نیز با توجه به مقصد انتخاب شده می‌بایست توسط مشاوران مرکز اعزام دانشجو به دقت بررسی و تهیه شود.

مؤسسات مجاز اعزام دانشجو

این روزها مؤسسات زیادی در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور فعالیت می‌کنند. شناسایی مؤسسات مجاز از غیرمجاز موضوعی بسیار پراهمیت است. اگر از متقاضیان ویزای تحصیلی در مورد دغدغه‌هایشان سؤال کنید به همین موضوع اشاره دارند.

یکی از ویژگی‌های مهم یک موسسه مجاز اعزام دانشجو، شماره مجوز قانونی از وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری است. این مجوز مشخص می‌کند که موسسه مورد نظر در راستای قوانین به روز مهاجرتی از سوی اداره مهاجرت و طبق قوانین جمهوری اسلامی اقدام به اعزام دانشجو می‌کند، به این ترتیب تحصیل در این کشورها از نظر وزارت علوم مورد تأیید است و همین‌طور شرایط برای دریافت فاند نیز فراهم می‌شود. به طبع هزینه مهاجرت منصفانه‌تر بوده و کیفیت آموزش نیز بالاتر است.

از دیگر ویژگی‌های مهم موسسه مجاز اعزام دانشجو، اطمینان بالا در مورد کیفیت و درستی کار خود است، تضمین در کار و ارائه نمونه کار اجرایی در شرایط مشابه بسیار می‌تواند حائز اهمیت باشد.

سابقه کاری از دیگر موارد بسیار پراهمیت برای انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو مجاز است. در پرونده کاری موسسه اعزام دانشجو نیاز است مشاوره‌های لازم در زمینه انتخاب رشته، انتخاب دانشگاه، خدمات مربوط به بخش ترجمه مدارک، تنظیم مدارک مورد نیاز، بررسی مدرک برابر اصل دانشگاهی و همین‌طور ارزیابی شرایط ویزای دانشجویی به وضوح دیده شود. یک موسسه اعزام دانشجوی معتبر قطعاً اهمیت زیادی برای بیمه دانشجویی قائل است، شرایط تهیه ارز و ارسال آن را بررسی می‌کند و تعیین درستی در خصوص فضای خوابگاهی دانشگاه مقصد خواهد داشت. پشتیبانی دانشجو در کشور مقصد و همین‌طور تهیه ویزای توریستی برای افراد همراه ( والدین) از دیگر ویژگی‌های مهم یک موسسه اعزام دانشجو مجاز است.

موضوعی که در خصوص مؤسسات مجاز اعزام دانشجو کمی ابهام برانگیز است مدرک زبان یا تسلط به زبان تحصیلی کشور مقصد است. مشاورانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند اطلاعات به روز و کاملاً دقیق در زمینه زبان کشور مقصد دارند.

تخمین هزینه زندگی و تحصیل از دیگر وظایف مهم مرکز مشاوره اعزام دانشجو به خارج از کشور است. بررسی هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد از سوی متقاضی کار ساده‌ای نیست و می‌بایست توسط فرد متخصص و رابط مشخص صورت بگیرد.

مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو

در شلوغی‌های مهاجرت تحصیلی به کشورهای پیشرفته در دنیا، وجود مراکز غیرمجاز اعزام دانشجو دردسرساز شده است. گاهی تشخیص اینکه موسسه مورد نظر فعالیت قانونی و مجاز دارد از یک موسسه غیرمجاز بسیار دشوار است، اما یک سری اطلاعات در این بخش به شما می‌دهیم که قطعاً خالی از لطف نخواهد بود. اول از هر چیز بدانید اگر موسسه‌ای اصرار دارد که شما نیاز به هیچ مدرک زبانی ندارید و حتی الزامی به یادگیری زبان رسمی کشور مقصد وجود ندارد بهتر است کمی شک کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها به‌طور مستقیم مدرک زبان را وارد شرایط قبولی تحصیلی نکرده‌اند اما اینکه هیچ اطلاعات زبانی نداشته باشید عملاً تحصیل را مختل می‌کند. برخی از مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو به شما پیشنهاد‌هایی در زمینه دست‌کاری در مدارک تحصیلی به خصوص در وضعیت ریزنمرات می‌دهند و رویایی در سر شما می‌پرورانند که هرگز به واقعیت تبدیل نشده و این امکان نیز وجود دارد که برای مدت طولانی از تحصیل در مقصد مورد نظر خود دور شوید. مؤسساتی که شما قول می‌دهند در سریع‌ترین زمان ممکن ( زمانی غیرعادی) می‌توانند شرایط اعزام را برایتان کنند، مؤسساتی که هیچ مجوز وزارت علوم مشخصی ندارند و در پرونده کاری آن‌ها هیچ نسخه مستندی یافت نمی‌شود نیز نمی‌تواند مورد اعتماد شما قرار بگیرد. مؤسساتی که آدرس محل کاری خود را تغییر داده یا مدام در حال تغییر آدرس مورد نظر هستند نیز اغلب فاقد اعتبار بوده یا حداقل نیاز به دقت بالایی دارند.

 

مشاوره تحصیل در خارج
آخرین ویرایش: ‏2 هفته پیش - 41,061 نمایش

فایل‌های قابل دانلود

دانلود معروف ترین مدارس ایرانی دنیا - 808.36 کیلوبایت
در ادامه لیستی از بعضی از معروف ترین مدارس ایرانی دنیا را با هم بررسی می کنیم:

سوالات متداول

اکسچنج استیودنت چیست و چه مزایایی دارد؟

 بورس تحصیلی چیست ؟

طرح اکسچنج استیودنت فارابی چیست؟

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱