تحصیل در آمریکا

در این مقاله بیشتر با شرایط تحصیل، بورسیه‌ها، هزینه‌ها و دانشگاه‌های معتبر در آمریکا آشنا می‌شویم. کشور آمریکا نسبت به دیگر کشورها متقاضیان بیشتری برای تحصیل در سطح بین‌المللی دارد. یکی از دلایل انتخاب این کشور امکانات و سطح علمی بسیار بالای دانشگاه‌های آمریکا است.

مقدمه

تحصیل در آمریکا

تحصیل، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است.  دانشجویان زیادی در سراسر دنیا برای رسیدن به آرزوهایشان، شرایط تحصیلی خوب، موقعیت کاری ایده‌آل و در نهایت زندگی بهتر تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرند. دانشجویان در دنیا با برنامه‌ریزی درست، تحقیقات زیاد در مورد کشورهای مختلف و دانشگاه‌های معتبر جهان، تلاش می‌کنند تا به اهداف خود دست یابند؛ ازاین‌رو همواره اولین انتخاب دانشجویان برای تحصیل، کشور آمریکا است؛ زیرا این کشور دارای سیستم فوق‌العاده آموزشی، دانشگاه‌های معتبر از نظر علمی در جهان است. آمریکا با نظام اقتصادی قوی توانسته بهترین شرایط را برای دانشجویان فراهم کند.

ما به شما دانشجویان عزیز توصیه می‌کنیم در ابتدا اطلاعاتی در مورد کشور مورد نظر و دانشگاه‌های معتبر آن به دست آورید و سپس اقدام به مهاجرت کنید.

مقاطع آموزشی آمریکا

تحصیل در آمریکا

سیستم آموزشی آمریکا یکی از انعطاف‌ پذیرترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان است. تنوع موسسات آموزشی و مدارس به قدری در این کشور زیاد است که افراد می‌توانند به روش آموزشی دلخواه خود، تخصص مورد علاقه‌شان را کسب کنند و وارد بازار کار شوند.

موسسات آموزشی این کشور از استانداردهای خاصی پیروی نمی‌کنند و هرکدام قوانین مخصوص به خود را دارند. این قوانین با استفاده از نظرسنجی‌های مردم منطقه وضع می‌شود.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آمریکا به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. دانشگاه‌های خصوصی (دانشگاه‌های خصوصی دارای شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های ایالتی هستند.)
 2. مدارس ایالتی 
دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه می‌توانند واحدهای ارائه شده را انتخاب کنند و پس از قبولی در تعداد واحد تعیین شده می‌توانند فارغ التحصیل شوند. 

تحصیل لیسانس در آمریکا

اولین شرط برای پذیرش گرفتن در تمام مقاطع تحصیلی در آمریکا تسلط کامل به زبان انگلیسی و کسب نمره خوب در آزمون‌های زبان انگلیسی به خصوص آزمون تافل خواهد بود. باید رشته مورد نظر خود را بررسی کنید تا در صورت نیاز در آزمون SAT شرکت کنید.

سعی کنید تا جایی‌که می‌توانید نمرات خوبی در دوره‌ی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به دست آورید. توجه کنید که حتما باید دیپلم شما 12 ساله باشد.

دوره لیسانس در آمریکا مانند ایران به دو صورت پیوسته و ناپیوسته امکان‌پذیر است. دوره لیسانس در آمریکا چهار سال طول می‌کشد.

بهتر است هرچه سریع‌تر پس از گرفتن مدرک پیش دانشگاهی خود برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا اقدام کنید؛ چرا که پیوستگی دوره‌های تحصیلی در آمریکا بسیار مهم است. 
در این رابطه پیشنهاد می‌شود مقاله آزمون AP را مطالعه کنید.

تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

رقابت برای تحصیل در آمریکا در دوره فوق‌لیسانس بسیار زیاد است و به همین دلیل لازم است، معدل مقاطع قبلی شما بالا باشد. برای پذیرش در دوره فوق‌لیسانس در رشته مورد نظر در آمریکا باید مدرک کارشناسی شما مرتبط باشد؛ برای مثال اگر قصد تحصیل در رشته‌ی معماری را دارید، باید مدرک لیسانس شما مربوط به معماری باشد یا مدارکی ارائه دهید که شما یک کارشناس در رشته معماری هستید. مدرک زبان یکی از شرایط لازم برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس است.

مدارک مورد نیاز تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا:

 • ویزای تحصیل در آمریکا
 • مدارک تحصیلی معادل‌سازی شده توسط WES
 • توصیه‌‌نامه از طرف سه یا چهار استاد دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی
 • رزومه تحصیلی
 • مدارک زبان و آزمون‌های تعیین شده توسط دانشگاه مانند GMAT و…
 • انگیزه‌نامه

تحصیل دکترا در آمریکا

 آمریکا با در دست داشتن رتبه اول در تحصیلات آکادمیک، شرایط فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان به‌خصوص دانشجویان دکترا فراهم کرده است؛ به همین علت بسیاری از افراد آمریکا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

 این کشور در مقایسه با اروپا علاوه‌بر موضوعات تحصیلی و علمی به گسترش طرز تفکر دانشجویان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. بیش از ۱۷۰۰ موسسه آموزشی به ارائه رشته‌های گسترده‌ای در تمام مقاطع تحصیلی پرداخته و بیش از ۷۵ درصد از ۲۰ دانشگاه برتر در این کشور واقع شده‌اند.

جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور آمریکا دانشجویان باید در آزمون‌های تخصصی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند؛ البته این نمره قبولی در نظر دانشگاه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود و دانشگاه‌‌های با رتبه بالا، نمره‌های قبولی بالاتری را مد نظر دارند که این امر رقابت بین دانشجویان را سخت‌تر می‌نماید.

 تحصیل در آمریکا

دوره ی دکترا معمولا از سه تا چهار ترم تمام‌وقت متشکل از کلاس‌های پیشرفته معمولا در سمینار‌های کوچک برگزار می‌شوند. دانشجویان باید امتحانات کتبی یا شفاهی قبل از شروع پایان‌نامه را بگذرانند. پایان‌نامه در دوره‌ی دکترا عموما یکسال یا بیشتر طول می‌کشد که به اندازه‌ی یک کتاب باید نگاشته شود؛ پس از اتمام پایان نامه و دفاعیه در حضور کمیته‌ی سه تا پنج نفری از اساتید، دانشجویان مدرک دکترا دریافت می‌کنند.

ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر است؛ به دلیل محدودیت پذیرش تعداد دانشجو، پرونده‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند که از شرایط مناسب‌تری نسبت به سایر پرونده‌ها برخوردار باشند.

اخذ پذیرش مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. شما باید دارای مدرک زبان باشید و تسلط به زبان انگلیسی خود را ثابت کنید، به‌خصوص برای رشته‌هایی که دانشجو به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس از همان ابتدا مشغول به کار می‌شود.

 امکان دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی و همچنین کمک هزینه برای زندگی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد؛ لازم به ذکر است بعضی از رشته‌ها از سوی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه حمایت مالی می‌شوند که در این صورت هزینه‌ی زندگی و تحصیل شما کامل پرداخت خواهد شد که گاهی تا چهل هزار دلار سالانه، به شما اهدا خواهد شد.

پس از انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل باید داوطلب مدارک زیر را تهیه کند:

 • داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه یا اگر در مرکز پژوهشی مشغول به کار بوده‌اید از رئیس مرکز پژوهشی ( حداقل دو توصیه نامه)که صلاحیت ،توانایی و علاقه‌ی شما را تایید کند.
 • اظهار نامه‌ی شخصی مرتبط با رشته‌ای که در آن می‌خواهید درس بخوانید.
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)
 • مدرک GRE با نمره ی700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )

به‌خاطر داشته باشید که برای اخد بورسیه در دوره‌ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:

 • دارا بودن مقاله‌های علمی و پژوهشی در نشریات بین‌المللی، که نشان دهنده ی اندیشه‌ی برتر و مهارت‌های تحلیل و نوشتاری شما باشد.
 • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه‌نامه‌ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می‌شناسد و توانایی‌های شما را تایید می‌کند.
 • شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و در صورت امکان ارائه مقاله .

مدارس آمریکا

در آمریکا مدارس فارسی زبان به‌ندرت یافت می‌شوند. در برخی از ایالت‌ها که دانش‌آموزان ایرانی دارد، در آخر هفته‌ها به بچه‌ها زبان فارسی آموزش داده می‌شود. این دسته از مدارس تنها در مقطع ابتدایی و متوسطه دوره اول وجود دارند. در اکثر مواقع پدر و مادرها خودشان زبان فارسی را به فرزندانشان آموزش می‌دهند و آن‌ها را برای تحصیل به مدارس عادی در آمریکا می‌فرستند.

شما می‌توانید لیست ایالت‌هایی که دارای مدارس فارسی زبان هستند را در اینترنت و با پرس‌و‌جو از اداره‌های آموزش و پرورش پیدا کنید.

اعتبار دانشگاه های آمریکا

صحبت درباره اعتبارات علمی دانشگاه‌های آمریکا ممکن است مدت‌ها زمان ببرد. آمریکا یکی از بهترین کشورها در آموزش‌های علمی و پرورش متخصصان در زمینه‌های مختلف است  و دانشگاه‌های آن در سطح بین‌الملل معتبر هستند؛ همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه‌های خوبی در جهان هستند و برخی از آن‌ها در جایگاه‌های بالای لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند.

همانطور که می‌دانید پذیرش گرفتن برای تحصیل در آمریکا کار ساده‌ای نیست و این خود دلیلی بر کیفیت بالای دانشگاه‌های این کشور است که تنها دانشجویان ممتاز و واجد شرایط را می‌پذیرد. برخی از دانشگاه‌های این کشور در ارائه برخی از رشته‌ها حرف اول را می‌زنند و بسیاری از افراد از کشورهای خارجی برای تحصیل در این رشته‌ها به آمریکا سفر می کنند.

دانشجویانی که در این کشور تحصیل کرده‌اند، به راحتی می‌توانند از کشورهای برتر دنیا برای ادامه تحصیل پذیرش بگیرند و حتی شغل مناسب خود را در سطح بین‌المللی پیدا کنند.

رشته های غیر پزشکی در آمریکا

تحصیل در آمریکا

متقاضیان برای تحصیل در آمریکا در رشته‌های مختلفی اقدام می‌کنند. در این قسمت به بررسی پرطرفدارترین رشته‌ها در آمریکا می‌پردازیم.

مهندسی نفت یکی از رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های ممتاز ایران ارائه می‌شود؛ اما متأسفانه به دلیل تحریم‌های این کشور علیه ایران، دانشجویان ایرانی امکان اخذ ویزای تحصیل در این کشور برای این رشته را ندارند.

رشته خلبانی یکی از رشته‌هایی است که با کیفیت بسیار زیاد در آمریکا ارائه می‌شود. این آموزش‌ها که شامل دوره‌های مختلف تئوری، عملی و تجربی است باعث می‌شود کارآموزان به خلبانان حرفه‌ای تبدیل شوند.

امکان تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته هنر مانند موسیقی، سینما، طراحی لباس و جواهر و معماری در آمریکا وجود دارد. آکادمی‌ها و دانشکده‌های هنر به تدریس گرایش‌های مختلف در این زمینه می‌پردازند و هنرمندان حرفه‌ای تربیت می‌کنند.

از دیگر رشته‌های پر طرفدار در آمریکا و در گرایش‌های مختلف مانند سخت‌افزار، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، رباتیک و… می‌توان اشاره کرد.

شما می‌توانید در رشته‌های دیگری که از رونق خوبی در آمریکا برخوردارند به تحصیل در آمریکا بپردازید. از جمله‌ی این رشته‌ها می‌توان به توریسم، حقوق، مدیریت و… اشاره کرد.

علوم تغذیه در کشور آمریکا

کشور آمریکا رویایی‌ترین کشور برای نخبگان رشته علوم تغذیه است.

موارد زیر باعث شده این رشته در آمریکا بسیار پرطرفدار باشد:

 • قرار داشتن بهترین دانشگاه‌های جهان در کشور آمریکا،
 • تحقیق محور بودن این رشته،
 • با اهمیت بودن این رشته در این کشور،
 • اختصاص بودجه قابل توجهی به تحقیقات این رشته

متاسفانه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانیان بسیار سخت است؛ در صورتی‌که قصد دارید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به آمریکا مهاجرت نمایید، می‌توانید برای مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد به یک کشور اروپایی رفته و با قوی‌تر کردن رزومه خود برای دکتری علوم تغذیه در دانشگاه‌های آمریکا اقدام نمایید.

دانشگاه‌های نیویورک، میشیگان، آریزونا، کرنل جزء بهترین دانشگاه‌های علوم تغذیه در جهان و آمریکا هستند.

خلبانی در کشور آمریکا

بدون شک کشور آمریکا معتبرترین کشور در زمینه‌ی آموزش خلبانی به‌شمار می‌رود و بسیاری از عاشقان هوانوردی و پرواز آرزو دارند تا در ایالات متحده آمریکا تحصیل کرده و در یک شرایط کاملا ایده‌آل با پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا تحصیل نمایند.

در کشور آمریکا بیش از 1500 کالج خلبانی وجود دارد که رقابت خیلی سخت و فشرده‌ای بین دانش‌آموختگان آن وجود دارد. با توجه به هدف خود می‌توانید شرایط کالج‌های خلبانی آمریکا را بررسی کرده و با توجه به بودجه و هدف خود برای کالج‌های خلبانی درخواست پذیرش دهید. بهترین خلبانان ایرانی چون شهید عباس بابایی، شهید محمود خضرایی، شهید حسین طیار زاده جزء افرادی بودند که در دانشکده خلبانی آمریکا تربیت شده‌اند.نه تنها ایرانیان بلکه بسیاری از علاقه‌مندان پرواز در دنیا آرزوی تحصیل خلبانی در آمریکا را در سر می‌پرورانند.

هزینه تحصیل در رشته هوانوردی در آمریکا با توجه به گرایش، طول مدت تحصیل، نوع کالج یا دانشکده، شرایط آموزشی و غیره می‌تواند متفاوت باشد؛ اما اگر قصد دارید که دوره‌ی خلبانی را تا مقطع ATP بگذرانید، حدود 75 هزار دلار را باید به شهریه‌ی تحصیلی اختصاص دهید.

زبان تحصیل در کشور آمریکا انگلیسی بوده و شرط  ورود و اخذ ویزا، تسلط به زبان انگلیسی است. تحصیل در رشته خلبانی برای ایرانیان و مسلمانان سراسر جهان بعد از حادثه‌ی 11 سپتامبر بسیار سخت است. قوانین سخت و پیچیده‌ای برای علاقه‌مندان مسلمان وضع کرده‌اند که تقریبا احتمال قبولی در این رشته نزدیک به چند درصد خواهد بود.

هزینه‌های پزشکی در کشور آمریکا بسیار گران است؛ به همین سبب توصیه می‌شود بعد از ورود به آمریکا حتما خود را بیمه درمانی نمایید.

رشته مهندسی مواد در کشور آمریکا

مهندسان مواد به شکل خلاقانه، روش‌های جدیدی را برای استفاده از محصولاتی چون پلاستیک، سرامیک و فولاد و … پیدا می کنند. کشور آمریکا یکی از چند کشور برتر در زمینه رشته متالورژی یا مهندسی مواد است که دانشجویان مهندسی مواد در همه کشورها علاقه بسیاری برای ادامه تحصیل در این کشور دارند؛ اما از آنجایی‌که هزینه‌های زندگی و میزان شهریه پرداختی دانشگاه‌های کشور آمریکا بسیار بالا است، دانشجویان مستلزم اخذ بورس‌های تحصیلی هستند که به‌صورت سالیانه و ماهیانه مبلغی را برای کمک هزینه تحصیلی از ایالات کشور آمریکا دریافت کنند. این بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا متغیر است.

رشته مهندسی مواد در دانشگاه‌های آمریکا در دو زیر شاخه ارائه می‌گردد:

 1. متالورژی فیزیکی ( مطالعه ساختار های فیزیکی مواد تشکیل دهنده )
 2. متالورژی استخراجی (جداسازی و خالص سازی)

هنرهای اسلامی در آمریکا

دانشگاه‌های آمریکا همیشه جزء برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف هستند. دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالایی دارند و به همین دلیل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا مشکل است. تقریبا پنجاه درصد از دانشگاه‌های برتر جهان در ایالات متحده آمریکا واقع شده‌اند. بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند در کشور آمریکا تحصیل و زندگی کنند؛ در واقع آمریکا محبوب‌ترین مقصد تحصیلی در جهان است و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جمعیت دانشجویان بین‌المللی در کشور آمریکا حدود 1 میلیون نفر است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند. برای دانشجویانی که مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های معتبر آمریکا اخذ کرده باشند، موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی وجود دارد. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا در سراسر جهان دارای ارزش و اعتبار است. تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا موقعیت‌های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا، رشته هنرهای اسلامی و گرایش‌های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌های آمریکا شهریه بسیار بالایی دارند؛ البته برخی از دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان مستعد بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. میانگین هزینه تحصیل در رشته هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های آمریکا حدود 50000 دلار در سال است؛ البته شهریه دانشگاه‌های دولتی آمریکا مناسب‌تر است. معمولا میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آمریکا حدود 30000 دلار در سال است.

ادبیات انگلیسی در آمریکا

ایالت متحده آمریکا دارای بهترین دانشگاه‌های زبان و ادبیات انگلیسی در جهان است. بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، 8 دانشگاه از ایالت متحده آمریکا جزء ده دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی هستند. دانشگاه‌های آمریکا دارای بهترین سیستم آموزشی در جهان هستند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در آمریکا، رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهند.

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بسیار مشکل است و هر ساله فقط تعداد معدودی از دانشجویان مستعد موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا می‌شوند؛ همچنین برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا، داوطلبان باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند؛ البته برخی از دانشگاه‌های آمریکا شرکت در این آزمون‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی الزامی نمی‌دانند. دانشگاه‌های آمریکا همیشه از ورود دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند و همچنین در طول دوره تحصیلی از دانشجویان بین‌المللی خود حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

هنرهای نمایشی در آمریکا

رشته هنرهای نمایشی در اکثر دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌شود. *دانشگاه هاروارد*یکی از برترین دانشگاه‌ها در این رشته به‌شمار می‌رود. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند باید تمامی هزینه‌ها را در نظر بگیرند و یا به دنبال بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی باشند.

ژنتیک در کشور آمریکا

آمریکا می‌تواند یکی از کشورهای ایده‌آل برای کسانی باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته ژنتیک را دارند؛ تحقیقات گسترده‌ای در آمریکا در حیطه ژنتیک پزشکی صورت می‌گیرد که روابط جدید بین بیماری‌ها ژنتیک را کشف می‌کنند. در آمریکا آنکولوژی و ژنومیک با یکدیگر ترکیب شده و استراتژی‌های جدیدی را برای درمان بیماری‌ها کشف می‌کنند.

دانشگاه گرین ریور در آمریکا که در کالیفرنیا واقع شده است از ۶۴ کشور جهان برای بخش بین‌المللی خود دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه هاروارد بهترین دانشگاه جهان در *رشته زیست‌شناسی*و ژنتیک است که می‌توانید برای اخذ بورسیه در این دانشگاه اقدام نمایید. با اخذ بورسیه می‌توانید با هزینه‌های کم در این رشته‌ها تحصیل کرده و آینده کاری روشنی را برای خود رقم بزنید.

زبان تحصیل در تمامی دانشگاه‌های این کشور انگلیسی است؛ به همین سبب یکی از شرایط تحصیل در این دانشگاه‌ها تسلط به زبان انگلیسی خواهد بود.

معماری در آمریکا

براساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، چهار دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های معماری جهان در ایالات‌متحده هستند:

تحصیل در آمریکا

دانشگاه‌های معماری آمریکا به دلیل برخورداری از کیفیت بالای آموزشی معماران برجسته‌ای را تربیت می‌کنند. اکثر دانشجویان معماری در آمریکا پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار می‌شوند و این خود یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

زبان تحصیل در آمریکا انگلیسی است و دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مدرک تافل یا آیلتس داشته باشند. بعضی از دانشگاه‌های آمریکا فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان انگلیسی قبول دارند و مدرک آیلتس را نمی‌پذیرند.

 هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه هاروارد حدود 50144 هزار دلار در سال و هزینه تحصیل در رشته معماری در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) حدود 73160 هزار دلار در سال است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آمریکا بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی خواهد بود. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) تنها 11442 دلار در سال است؛ البته دانشگاه‌های آمریکا در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری بورسیه‌های تحصیلی زیادی را در رشته معماری ارائه می‌دهند.

رشته جغرافیا در آمریکا

بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا *رشته جغرافیا* را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. نام چند دانشگاه از کشور آمریکا در بین برترین دانشگاه‌های جهان در رشته جغرافیا به چشم می‌خورد. میانگین هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه‌های امریکا حدود 50000 دلار در سال است.

رشته مدیریت در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت است. آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در حوزه آموزش محسوب می‌شود و دانشگاه‌های این کشور جزء برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف هستند. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه‌های آمریکا به‌طور میانگین 41000 تا 73000 دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی آن خواهد بود. از طرفی هزینه‌های زندگی در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار زیاد است؛ البته دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار کنند تا بتوانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تا حدودی تامین کنند.

برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند و دانشجویان می‌توانند از این بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی در آمریکا

راهنمای مهاجرت به خارج

بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند تنها به عنوان یک کمک هزینه باشند یا این‌که هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش دهند تا شما نیاز به کار کردن نداشته باشید. این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز با معدل بالا ارائه می‌شود؛ همچنین دانشجویانی که بین مقاطع تحصیلی آن‌ها وقفه نباشد، در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی قرار دارند، برای این منظور دانشگاه‌های آمریکا برای مقاطع مختلف، شرط سنی قرار داده‌‌اند. نمره بالا آزمون زبان یکی از شروط لازم برای اخذ بورسیه تحصیل در آمریکا است؛ ولی کافی نیست.

اعطای بورسیه در دوران کارشناسی نسبت به مقاطع بالاتر رونق کم‌تری دارد و بورسیه‌های تحصیلی معمولا به دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا داده می‌شوند. از دیگر فاکتورهایی که به عنوان برگ برنده برای اخذ بورسیه تحصیلی محسوب می‌شود می‌توان به ارائه مقالات و چاپ آن‌ها در مجلات معتبر بین‌المللی، شرکت و کسب مقام در مسابقات علمی مرتبط با رشته تحصیلی و ثبت اختراع اشاره کرد؛ هرچه رزومه و مدارکی که ارائه می‌دهید، قوی‌تر باشد، میزان درصد این‌که بورسیه‌ دریافت ‌کنید بیشتر خواهد بود.

یکی از راه‌های اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا برای دوران کارشناسی این است که پس از پایان این دوره آنقدر قدرتمند باشید که تحصیلات خود را مستقیماً در مقطع دکترا ادامه دهید و از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. بورسیه‌های تحصیلی در این روش به‌صورت پاداش به شما اعطا می‌شوند و یا برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در نظر گرفته می‌شوند.

درخواست برای بورسیه‌ تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس بسیار زیاد است و به همین دلیل بین دانشجویان برای گرفتن بورسیه تحصیل در آمریکا رقابت وجود دارد. در این جا رزومه تحصیلی و کاری شما به کمکتان خواهد آمد؛ همچنین اگر دانشجو دارای ایده‌ای جدید در رابطه با حل یک مشکل یا ایده‌ی علمی داشته باشد، از شانس بیشتری برای دریافت پاداش و بورسیه‌های تحصیلی برخوردار خواهد بود.

اگر رزومه قوی ندارید، با تلاش زیاد و پذیرش گرفتن در آمریکا می‌توانید یک فرصت دوباره برای خود فراهم کنید و در دانشگاه‌های این کشور بدرخشید تا بتوانید از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید و همچنین آینده روشنی برای خود رقم بزنید.

هزینه تحصیل در آمریکا

آمریکا جز کشورهایی است که بهترین و معتبرترین مدرک‌های تحصیلی اعم از لیسانس و کارشناسی‌ارشد را ارائه می‌دهد؛ اما از طرفی هزینه‌های بالقوه بالایی برای دانشجویان خواهد داشت که باید آگاه باشند و اگر کسی قصد دارد که در دانشگاه‌های ایالت متحده تحصیل کند، لازم است که برنامه‌ریزی دقیقی برای هزینه زندگی خود داشته باشد؛ بنابراین لازم است که تخمین‌های درست و به جایی برای هزینه زندگی دانشجویی، اقامت دانشجویی بزنند و بهترین و کلیدی‌ترین راه‌کارها را برای صرفه‌جویی به کار ببرند.

البته باید دانست که هزینه زندگی دانشجویی می‌تواند متفاوت باشد؛ زیرا زندگی و اجاره کردن خوابگاه یا خانه در یک منطقه شهری بزرگ قطعا هزینه بیشتری می‌طلبد؛ اما زندگی در حومه شهر و خوابگاه‌های معمولی قاعدتا پول زیادی را به خود اختصاص نخواهند داد؛ به‌طور کلی برای این‌که تصویر واضح‌تری از هزینه و خرج و مخارج در این کشور را ارائه داده شود، در سال 2020 بعضی از تخمین‌های هزینه بردار را در آمریکا در نظر گرفته‌اند.

عوامل اصلی هزینه‌های دانشجویی در آمریکا

هزینه‌هایی که برای یک سال اقامت در نظر گرفته شده است بستگی به مقدار تعطیلات دوران دانشگاه دارد. جدا از این، دانشگاه‌های مناطق میانه غربی آمریکا، هزینه‌های کمتری را به خود اختصاص می‌دهند.؛ در حالی‌که دانشگاه‌های شرق و شمال شرقی آمریکا هزینه زیادی را در برمی‌گیرند.

هزینه دانشجویی در آمریکا به چهار عامل اصلی بستگی دارد:

 • ماندن در محوطه دانشگاه یا اجاره کردن آپارتمان در خارج از محیط دانشگاه
 • انتخاب کردن برنامه غذایی دانشگاه یا سفارش دادن غذا در خارج از محیط دانشگاه
 • استفاده از حمل و نقل عمومی یا شخصی
 • هزینه‌های صرف شده برای سرگرمی و تفریح

هزینه‌های تخمین زده شده در مناطق مختلف آمریکا

طبق آمار گرفته شده برای هزینه‌های دانشجویی ارقامی در نظر گرفته شده است که نشان می‌دهد کدام مناطق پر هزینه و کدام منطقه کم خرج‌تر هستند و این توضیحات می‌تواند به دانشجویانی که قصد دارند در آمریکا تحصیل کنند، کمک بسیاری کند.

مناطق مختلف آمریکا هزینه‌های دانشجویی در هرماه
بوستون( ماساچوست) و میامی (فلوریدا) 1500 – 300
آتلانتا(جورجیا) 50000-5000
فیلادلفیا (پنسیلوانیا) 33000
واشنگتن دی سی ، و شهر نیویورک 500
لس آنجلس (کالیفرنیا) 215367
سان فرانسیسکو (کالیفرنیا) 3500
سن دیگو (کالیفرنیا) 8.161
نیواورلئان (لوئیزیانا) 50000
سیاتل (واشنگتن) 45000
شیکاگو (ایلینویز) 962.7
دیترویت (میشیگان) 8.171
دالاس (تگزاس) و هیوستون (تگزاس) 75000-30000

اگر کسی قصد دارد هزینه‌های دقیق‌تری به دست بیاورد می‌تواند با دانشگاهی که ثبت‌نام کرده تماس بگیرد تا اطلاعات لازم را در با تمام جزئیات در اختیار افراد قرار دهند.

هزینه اقامت دانشجویی در ایالت‌ها

هزینه *اقامت آمریکا*مانند سایر هزینه‌های دیگر متفاوت است.

این هزینه‌ها به شکل زیر است:

 • دانشجویانی که می‌خواهند آپارتمان اجاره کنند باید 33.480 دلار بپردازند؛ البته این مقدار اجاره برای آپارتمان‌هایی است که یک خوابه و در مناطق روستایی هستند.
 • آپارتمان در بوستون نیز 3500 دلار هزینه برمی‌دارد؛ البته اجاره خانه در خارج از دانشگاه گاهی اوقات هزینه کمتری را دربرمی‌گیرد.
 • اگر کسی بخواهد اتاق‌های مشترک را اجاره کند باید ماهی 11.000دلار بپردازد.

هزینه‌های مربوط به تخت و اتاق در آمریکا

دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می‌کنند باید به فکر هزینه اتاق و تخت خود باشند. هزینه‌ها در هر دانشگاهی نسبت به دیگر دانشگاه‌ها متفاوت است.

به عنوان مثال:

 1. برای 4 سال تحصیلی در دانشگاه‌های عمومی 45000 USD هزینه نیاز دارند.
 2. برای 4 سال تحصیل در کالج‌های خصوصی 11100 USD هزینه لازم است.

هزینه‌های مربوط به دیگر خدمات

دانشجویان بهتر است به مخارج جانبی نیز فکر کنند.

این هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه برق بسته به اندازه آپارتمانی که در آن سکونت دارند و اینکه چند وسیله گرمایشی و برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر وسیله گرمایشی الکتریکی باشد باید هر ماه 1.54 دلار بپردازند؛ ولی اگر بخواهند تا حد ممکن در مصرف برق صرفه جویی کنند باید هر ماه بین 60 تا 100 دلار صرف کنند.
 • یکی‌دیگر از هزینه‌های ضروری برای دانشجویان مصرف اینترنت است؛ زیرا از اینترنت به صورت مداوم استفاده می‌شود و به‌طور متوسط باید 29 تا 49 دلار را برای این مورد بپردازند.
 • خدمات تلفنی شامل هزینه‌های روزمره دانشجویان است، کسانی‌که در آمریکا تحصیل کرده‌اند؛ به‌طور متوسط هر ماه 50 دلار صرف هزینه تلفن کرده‌اند.
 • در آمریکا هزینه آب و زباله بر عهده صاحب خانه است؛ اما اگر کسی مجبور باشد پول آنها را خود بپردازد باید هر سه ماه یک بار حدود 1.54 هزینه کند.

هزینه غذا برای دانشجویان ساکن در آمریکا

هزینه مواد غذایی به‌طور متوسط می‌تواند 30 تا 50 دلار را در بربگیرد؛ البته این میزان هزینه به‌طور میانگین برای هر نوع سلیقه‌ای در نظر گرفته شده است؛ زیرا هزینه غذا می‌تواند بسته به نوع سلیقه افراد متفاوت باشد.

ارزان‌ترین سوپر مارکت‌ها در آمریکا برای دانشجویان وال مارت، هدف و Costco است. اگر دانشجویان بخواهند از غذاهای موجود در دانشگاه استفاده کنند باید ماهانه 15 دلار بپردازند؛ بعضی از رستوران‌ها خدمات ارزنده‌ای برای دانشجویان دارند. مثلا در رستوران بولینگ گرین قیمت یک پیتزا برای دانشجویان 12.10 دلار است و قهوه را با 2.70 دلار می‌توانند تهیه کنند.

هزینه حمل و نقل برای دانشجویان در آمریکا

هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان در آمریکا ماهانه بین 50 تا 70 دلار است؛ البته لازم به ذکر است، در بعضی از دانشگاه‌ها برای حمل و نقل عمومی تخفیف‌هایی برای دانشجویان قرار می‌دهند. برای مثال در سینسیناتی کارت کرایه مترو را برای دانشجویان عرضه می‌کنند که 40 دلار است.

سیستم آموزش عالی در آمریکا یکی از گران‌ترین سیستم‌های جهان است. سال گذشته، متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایالات‌متحده آمریکا 24000 دلار و در دانشگاه‌های خصوصی 32000 دلار بود. اولین مدرکی که می‌توانید در یک دانشگاه آمریکایی کسب کنید (لیسانس) 4 سال طول می‌کشد؛ بنابراین متوسط هزینه کل برای انجام تحصیلات کارشناسی خود در ایالات‌متحده آمریکا بر اساس قیمت‌های سال گذشته بین 96000 تا 128000 دلار است. جای تعجب نیست که بسیاری از دانشجویان آمریکایی بدهی برای بازپرداخت دارند!

اگر بودجه یک برنامه بلندمدت از دسترس شما خارج باشد، تحصیلات کوتاه مدت در خارج از کشور گزینه مناسبی است. می‌توانید دوره‌های انگلیسی را در ایالات‌متحده با حدود 600 دلار در هفته شامل محل اقامت و برخی وعده‌های غذایی در ایالات‌متحده پیدا کنید. با پروازها و لوازم اضافی می‌توانید با بودجه‌ای در حدود 3500 دلار به مدت یک ماه در آمریکا تحصیل کنید.

درحالی‌که آمریکا محبوب‌ترین مقصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی است، درعین‌حال گران‌ترین گزینه‌ها است. با این حال، گرچه هزینه‌های اصلی تحصیل در ایالات‌متحده ممکن است دلهره‌آور باشد که اغلب شامل یک‌رشته اعداد پنج‌رقمی است؛ بنابراین قبل از تصمیم‌گیری، همه حقایق مربوط به هزینه‌ها و گزینه‌های بودجه را بررسی کنید، زیرا ممکن است ارزان‌تر از آن چیزی باشد که شما در ابتدا فکر می‌کنید.

در گزارش HSBC 2018، ارزش آموزش، ایالات‌متحده بار دیگر در میان گزینه‌های برتر والدین برای تحصیل در دانشگاه خارج از کشور برای فرزند خود ظاهر شد. دانش آموزان در طول دوره تحصیل خود به‌طور متوسط ​​99417 دلار آمریکا هزینه می‌کنند.

با در نظر گرفتن بیشتر مدارک کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی 26290 دلار (طبق اعلام سازمان حمایت دانشجویی College Board)، ممکن است بسیاری از دانشجویان احتمالی که می‌خواهند در دانشگاه‌های آمریکا شرکت کنند به تجملات کاخ سفید فکر کنند درحالی‌که شما به دنبال مکانی مناسب برای زندگی دانشجویی هستید.

هزینه‌های تحصیل در انواع مختلف دانشگاه‌های ایالات‌متحده

در دانشگاه‌های سطح بالای ایالات‌متحده (که اکثر آن‌ها غیرانتفاعی خصوصی هستند)، شهریه‌ها و هزینه‌های زندگی ممکن است تا حدود 60،000 دلار در سال برسد، اما تحصیل در ایالات‌متحده با هزینه بسیار کم نیز ممکن است.

کسانی که به دنبال گزینه‌ای ارزان‌تر هستند، شهریه کمتری را در دانشگاه‌های ایالات‌متحده در بخش دولتی پیدا می‌کنند. این‌ها معمولاً به عنوان سیستم‌های دانشگاه ایالتی اداره می‌شوند – مجموعه کالج‌های یک ایالت که دارای برخی جنبه‌های اداری هستند درحالی‌که به عنوان نهادهای جداگانه فعالیت می‌کنند. دانشگاه‌های دولتی در ایالات‌متحده دو نرخ شهریه دارند: یکی برای ساکنان ایالت و دیگری برای خارجیان. دسته دوم (گران‌تر) به‌طور مساوی برای متقاضیان سایر ایالت‌های ایالات‌متحده و سایر کشورها اعمال می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی به دلیل این‌که شهریه برای همه دانشجویان یکسان است تمایل دارند بسیار کمتر از دانشگاه‌های دولتی باشند و از جمعیت دانشجویی متنوعی‌تر (هم از ایالت‌های مختلف و هم از کشورهای مختلف) برخوردار هستند.

به گفته کالج بورد، شهریه منتشرشده برای 2018/19 در کالج‌های ایالتی برای ساکنان ایالت به‌طور متوسط ​​10،230 دلار آمریکا و برای بقیه 26،290 دلار بوده است. در مقایسه با هزینه متوسط ​​35830 دلار در کالج‌های غیرانتفاعی خصوصی بسیار کمتر بوده است. ارزان‌ترین گزینه، کالج‌های دوساله در بخش دولتی است – همچنین به عنوان کالج‌های اجتماعی، فنی یا شهری شناخته می‌شوند – که هزینه‌های متوسط ​​برای 2018/19 فقط 3660 دلار است.

مسلماً، شما نمی‌توانید یک مدرک کامل را در یک کالج به مدت دو سال به پایان برسانید، اما می‌توانید مدرک کاردانی کسب کنید. این مدرک به عنوان نیمه اول لیسانس محسوب می‌شود که می‌تواند با انتقال به دانشگاه دیگری برای دو یا سه سال اضافی تکمیل شود.

درحالی‌که این میانگین‌ها نمای کلی مفید از طیف گسترده‌ای از هزینه‌های تحصیل در آمریکا را ارائه می‌دهند، لازم به یادآوری است که همچنان تفاوت قابل‌توجهی در شهریه‌های دریافت شده توسط هر نوع موسسه وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، در معتبرترین دانشگاه‌های دولتی، هزینه‌ها ممکن است به‌اندازه هزینه‌های بخش خصوصی باشد. به‌عنوان‌مثال، دانشگاه میشیگان (یکی از بالاترین دانشگاه‌های دولتی ایالات‌متحده در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS) هزینه دانشجویان جدید خارج از کشور در پاییز / زمستان 2018/19 را 49350 دلار برآورد می‌کند، علاوه بر هزینه‌های اضافی 11،534 دلار برای اتاق و تخته، 1048 دلار برای کتاب و وسایل مطالعه و 2،454 دلار برای وسایل شخصی و متفرقه. این هزینه کل سالانه 64386 دلار، یا 70356 دلار برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی است. هزینه‌ها نیز بسته به اینکه اهل ایالت دانشگاه هستید یا خیر متفاوت خواهد بود.

میانگین شهریه سالانه در ایالات‌متحده آمریکا 2019/20:

 • دوساله عمومی 2،861 پوند (3،730 دلار)
 • چهارساله دولتی (در ایالت) 8،010 پوند (10،440 دلار)
 • چهارساله دولتی (خارج از کشور) 20،577 پوند (26،820 دلار)
 • غیرانتفاعی خصوصی چهارساله 27375 پوند (35،680 دلار)

* این ارقام از کالج بورد تهیه‌شده است که این ارقام را به دلار آمریکا منتشر می‌کنند. در هنگام نوشتن، تبدیل‌ها دقیق بوده‌اند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دانشگاه‌های خصوصی به‌طور متوسط ​​هزینه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های بودجه دولتی برای شهریه دریافت می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌های برتر آمریکا خصوصی هستند و به‌طورمعمول حتی بیش از متوسط ​​رقم دریافت می‌کنند، شهریه هر دو دانشگاه بیل و هاروارد سالانه 50000 دلار است.

هزینه‌های شما باید پیش از هر ترم پرداخت شود و شما می‌توانید هزینه کل سال یا ترم را انتخاب کنید.

هزینه زندگی هنگام تحصیل در آمریکا

با توجه به اینکه بیشتر دوره‌های کارشناسی در ایالات‌متحده چهار سال (حدود شش یا بیشتر) است، شما باید هزینه واقعی زندگی در آنجا را در نظر بگیرید و آن را با آنچه برای سه سال در انگلیس پرداخت می‌کنید مقایسه کنید دوره سالیانه (هنجار در انگلستان).

هنگامی‌که محل اقامت، حمل‌ونقل و سایر هزینه‌های خود را حساب کردید، هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایالات‌متحده آمریکا در سال 2019/20 به شرح زیر است.

هزینه سالانه زندگی به عنوان دانشجو در آمریکا 2019/20

 • دوساله عمومی 11270 پوند (14،690 دلار)
 • چهارساله دولتی (در ایالت) 12391 پوند (16،150 دلار)
 • چهارساله عمومی (خارج از کشور)
 • غیرانتفاعی خصوصی چهارساله 13119 پوند (17100 دلار)

* ارقام برآورد شده توسط کالج بورد که ارقام را به دلار آمریکا ارائه می‌دهند. در هنگام نوشتن، تبدیل‌ها دقیق بوده‌اند.

اگر این ارقام متوسط ​​را برای شهریه و هزینه‌های زندگی باهم ترکیب کنیم، شما به‌طور متوسط ​​نمایش متوسط ​​هزینه سالانه را نشان می‌دهید.

هزینه کل سالانه تحصیل در آمریکا 2019/20

 • عمومی دوساله 14،132 پوند (18،420 دلار)
 • چهارساله دولتی (در ایالت) 20401 پوند (26590 دلار)
 • چهارساله دولتی (خارج از کشور) 32،968 پوند (42،970 دلار)
 • غیرانتفاعی خصوصی چهارساله 41،415 پوند (53،980 دلار)

* این ارقام از کالج بورد تهیه‌شده است که این ارقام را به دلار آمریکا منتشر می‌کنند. در هنگام نوشتن، تبدیل‌ها دقیق بوده‌اند.

واضح است که تحصیل در آمریکا به عنوان دانشجوی بین‌المللی ارزان نیست؛ و برای ایجاد چالش بیشتر، هزینه‌های تحصیل در آمریکا باید پیش از هر ترم پرداخت شود. خوشبختانه از بورس تحصیلی گرفته تا وام دانشجویی و حتی مشاغل نیمه‌وقت، گزینه‌های زیادی وجود دارد.

آزمون های ورودی آمریکا

تحصیل در آمریکا

به‌طور کلی برای تحصیل در آمریکا نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نخواهید داشت. آزمون زبان، یکی از آزمون‌هایی است که برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا لزوما باید در آن‌ها شرکت کنید. برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش در برخی از رشته‌های خود از دانش‌آموزان *مدرک آزمون SAT*را درخواست می‌کنند، می‌توان از این آزمون به عنوان آزمون ورودی دانشگاه‌ها یاد کرد. این آزمون برای ارزیابی استعدادها و اطلاعات دانشجو در زمینه‌های ریاضی، انشاء و مهارت‌های خواندن است. بیشتر دانشگاه‌های ممتاز مدرک این آزمون را درخواست می‌کنند؛ در ضمن هرچه نمره شما در این آزمون بیشتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی خواهید داشت.

شرط معدل و رزومه تحصیلی برای ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در آمریکا الزامی است.

برخی از رشته‌های تحصیلی در بعضی از دانشگاه‌ها به ویژه در دانشگاه‌های ممتاز دارای مصاحبه حضوری یا آنلاین هستند. این مصاحبه‌ها در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا با قدرت بیشتری برگزار می‌شود. لازم است پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، اطلاعات کاملی درباره شرایط پذیرش در رشته مورد‌نظر و دانشگاه مورد نظر خود به دست آورید.

دانشجویان متقاض تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی *MCAT* شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. این آزمون برای ورود به رشته پزشکی و *دندانپزشکی در آمریکا *و کانادا برگزار می‌شود.

اگر مدرک دیپلم شما دوازده ساله نیست، مانند افرادی که در مدارس فنی و حرفه‌ای تحصیل کرده‌اند، لازم است ابتدا در ایران دوره فوق‌دیپلم را سپری کنید و سپس برای اخذ پذیرش در آمریکا اقدام نمایید. 

بر اساس این‌که قصد دارید در کدام کشور به ادامه تحصیل مشغول شوید، آزمون‌های متفاوتی وجود دارد؛ با این حال آزمون‌های استانداردی تعریف شده است که در آمریکا  اعتبار دارد، جالب است بدانید با کسب حداقل نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها حتی می‌توانید در کشورهایی مانند ترکیه به تحصیل مشغول شوید.

 مقطع کارشناسی

برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و بسیاری دیگر از کشورهای انگلیسی زبان باید در آزمونSAT شرکت کنید. واژه ی SAT مخفف Scholastic Assessment Test است.

 تحصیلات تکمیلی ( دوره‌ی فوق‌لیسانس و دکتری)

ورود به دوره‌ی فوق‌لیسانس و دکتری تنها بر اساس کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌های ورودی نیست؛ بلکه سوابق تحصیلی و تسلط کامل به زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این آزمون‌ها به *GRE * و *GMAT* مراجعه کنید.

شرکت در آزمون های بین المللی در آمریکا

آزمون‌های بین‌المللی از دیگر فاکتورهایی هستند که می‌توانند رزومه تحصیلی شما را تقویت کنند. آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی هستند. برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا باید در این آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. آزمون‌ها و رقابت‌های بین‌المللی دیگری مانند المپیادهای علمی  وجود دارند که شرکت در آن‌ها می‌تواند یکی از مواردی باشد که باعث می‌شود به راحتی در آمریکا پذیرش بگیرید. اگر این رقابت‌ها جزء المپیادهای علمی محسوب شود، علاوه‌بر افزایش شانس پذیرش شما باعث می‌شود که در آینده بتوانید برای ورود به بازار کار از آن استفاده کنید.

حتی اگر در این رقابت‌ها و آزمون‌های بین‌المللی مقامی کسب نکنید، شرکت در آن‌ها تجربه خوبی خواهد بود و باعث افزایش سطح علمی شما به میزان قابل توجهی خواهد شد.

تسهیلات دانشجویی آمریکا

خدمات بانکی و مالی دانشجویان آمریکا

معمولاً در کشور آمریکا هیچ گونه خدمات نقدی وجود ندارد و همه چیز به‌صورت آنلاین و با استفاده از دستگاه پوز و ATM و کارت‌های بانکی انجام می‌شود. دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا می‌توانند در روز اول ورود خود به این کشور با استفاده از مدارک شناسایی خود مانند پاسپورت یا ویزای تحصیل در آمریکا اقدام به افتتاح حساب کنند. بانک‌های مختلف آمریکا خدمات متنوعی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

دانشجویان در کشور آمریکا می‌توانند حساب جاری یا پس‌انداز داشته باشند. حساب جاری، حسابی است که می‌توانید به وسیله آن کلیه تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید. می‌توانید یک حساب پس‌انداز داشته باشید تا مبالغ اضافی از پول خود را در آن نگهداری کنید؛ البته سود زیادی به پول شما در حساب‌های پس‌انداز تعلق نمی‌گیرد و عملاً هیچ تفاوتی با حساب جاری ندارد؛ اما اگر پول زیادی با خود دارید، نگهداری آن در چند حساب کار عاقلانه‌‌ای است.

کارت‌های اعتبار در آمریکا انواع مختلفی دارند. کارت‌های اعتباری مختلف، خدمات متنوعی را به شما می‌دهند و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید به ازای خرید بالاتر از مقداری خاص، تخفیف دریافت کنید.

کارت‌های اعتباری discover it، discover it student cash back، journey، barclayring master card و… از جمله کارت‌های اعتباری آمریکا هستند که خدمات خوبی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

تسهیلات درمانی دانشجویان آمریکا

بیمه یکی از اولویت‌های شما به محض ورود به آمریکاست. شما می‌توانید در حین تحصیل در آمریکا از خدمات بیمه و درمان در این کشور برخوردار شوید. هزینه‌های درمان به‌صورت خصوصی در آمریکا بسیار زیاد است.

این‌که شما تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار گیرید، وظیفه دانشگاه شما در آمریکاست. شما باید به محض ثبت‌نام در دانشگاه بیمه شوید و شماره بیمه تأمین اجتماعی خود را دریافت کنید؛ به‌طور کلی شما هزینه بیمه خود را به همراه شهریه دانشگاه پرداخت می‌کنید؛ پس اگر موفق به اخذ بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی شوید، هزینه بیمه درمانی شما توسط بورسیه‌ای که دریافت می‌کنید، پرداخت می‌شود.

نکته‌‌ای که باید به آن توجه شود این است که بیمه‌های دانشگاه‌ها، عمومی هستند و شامل هزینه‌ درمان‌های تخصصی مانند چشم‌پزشکی و دندانپزشکی نمی‌شوند. اگر قصد دارید تحت پوشش بیمه‌‌ای قرار بگیرید که شامل این نوع هزینه‌ها باشد، باید با شرکت‌های بیمه قرارداد ببندید. این شرکت‌ها معمولاً به دانشجویان تخفیف می‌دهند و شما می‌توانید با شرکتی که خدماتی متناسب با نیاز شما ارائه می‌دهد، قرارداد ببندید و تحت پوشش بیمه قرار بگیرید.

بیمه‌های دانشجویی انواع مختلفی دارند که با توجه به خدمات ارائه شده، دارای قیمت‌های مختلفی هستند؛ به همین دلیل لازم است از مفاد کامل بیمه‌‌نامه‌‌ای که دانشگاه شما ارائه می‌دهد، اطلاع کافی داشته باشید.

معمولاً در تمام بیمه‌‌نامه‌ها شما موظف به پرداخت بخش کوچکی از هزینه‌های درمانی هستید. این امر شامل تمام درمان‌ها حتی ویزیت پزشک می‌شود.

کارت دانشجویی آمریکا

این که بگوییم کارت دانشجویی کشور آمریکا دارای مزیت خاصی است، حرف اشتباهی است؛ به‌طور کلی در آمریکا و در تمام کشورها خدمات و تخفیفاتی به دانشجویان ارائه می‌شود و کشور آمریکا از این قاعده مستثنی نیست. این تخفیفات بیشتر در غذاخوری‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و بارها وجود دارند؛ همچنین شما می‌توانید با استفاده از کارت دانشجویی در بلیط موزه‌ها و یا تفریحات مختلف تخفیف بگیرید.

ممکن است در حین خرید از یک فروشگاه بتوانید از تخفیف‌های خوبی بهره‌مند شوید؛ پس حتما در همه جا ذکر کنید که دانشجو هستید و کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید.

ممکن است دانشگاه شما، بن‌های تخفیف یا کارت‌های تخفیف برخی از مراکز را به شما ارائه دهد؛ موارد این چنینی بیشتر برای دانشجویان مقیم خوابگاه در نظر گرفته می‌شوند و لازم است همواره پیگیر آن‌ها از ادارات مربوطه در دانشگاه خود باشید.

خوابگاه در آمریکا

محل اقامت برای دوره‌ی تحصیلی در آمریکا یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از سفر به این کشور مشخص شود؛ البته اگر قصد دارید به‌صورت آنلاین خوابگاه یا مسکن رزرو کنید، بهتر است قرارداد کوتاه‌‌مدت ببندید تا در صورت وجود مشکل بتوانید به راحتی جا به جا شوید. مکان‌های مختلفی برای اقامت دانشجویان در آمریکا در نظر گرفته شده است. بهتر است در سال‌های اول تحصیل خود در این کشور در اقامتگاه‌هایی که دانشگاه برای شما در نظر گرفته است، سکونت کنید تا برای آشنایی بیشتر با محل زندگی و پیدا کردن دوستان جدید، فرصت داشته باشید.

مسکن‌های دانشجویی در کشور آمریکا به چند دسته تقسیم می‌شوند:

تحصیل در آمریکا

هال دانشجویی: هال دانشجویی یا کالج‌هال، اقامتگاه‌هایی هستند که معمولاً داخل دانشگاه‌ها یا در محلی نزدیکی آن‌ها قرار دارند. اجاره بهای این نوع اقامتگاه نسبت به سایر اقامتگاه‌ها پایین‌تر است. اتاق‌های کالج هال دو نفره یا سه نفره هستند و دارای سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه مشترک است. برخی از کالج‌ هال‌ها دارای سلف است و دانشجویان می‌توانند غذای خود را مقرون به صرفه‌تر از همه جا تهیه کنند. کالج هال خصوصی یکی از انواع کالج هال است که شامل اجاره بهای بیشتری می‌شود. اتاق‌های این کالج هال‌ها یک نفره است و از امکانات بیشتری نسبت به کالج هال عمومی برخوردار است. برخی از کالج هال‌های خصوصی دارای سرویس بهداشتی و حمام مجزا برای هر واحد است و برخی از آن‌ها دارای یک سرویس مشترک برای چند اتاق است.

اقامتگاه‌های خصوصی: پس از گذشت چند ترم اول می‌توانید به اقامتگاه‌های خصوصی بروید؛ حتی ممکن است شما در کالج هال دوستانی پیدا کنید و به همراه یکدیگر آپارتمان اجاره کنید. اجاره بهای آپارتمان در آمریکا نسبتاً بالاست و البته در شهرهای مختلف، متفاوت است. اجاره بها در واشنگتن و نیویورک بسیار بیشتر است. شما می‌توانید این آپارتمان‌ها را با قراردادهای یک ماهه تا یک ساله اجاره کنید. در اکثر مواقع دانشجویان مقاطع بالاتر مانند دکترا یا دانشجویانی که به همراه خانواده خود زندگی می‌کنند، اقدام به اجاره آپارتمان‌های شخصی می‌کنند. شما می‌توانید این اقامتگاه‌ها را به عنوان یک دانشجوی مسافر یا به‌صورت اقامتگاه خانوادگی اجاره نمایید.

نکاتی وجود دارد که بهتر است پیش از اجاره محل اقامت به آن‌ها دقت کنید؛ اگر می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید، بهتر است محلی در نزدیکی دانشگاه خود را انتخاب کنید، تا هزینه‌ی زیادی صرف رفت و آمد به دانشگاه نکنید.

بهتر است درباره محله‌ای که در آن اقامت می‌کنید، پرس‌و‌جو کنید و پیش از عقد قرارداد از امکانات موجود در اطراف ساختمان مورد‌نظر مطلع شوید. 

 کار دانشجویی آمریکا

تحصیل در آمریکا

پیش از هرچیز باید مشخص کنیم که انجام کار دانشجویی نمی‌تواند پاسخگوی تمام هزینه‌های شما برای تحصیل و زندگی در آمریکا باشد و لازم است یک پشتوانه مالی داشته باشید. در آمریکا مانند بسیاری از کشورهای دیگر دانشجویان می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت به انجام کار دانشجویی بپردازند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشجویان در شش ماه اول تحصیل در این کشور مجاز به کار در محیط بیرون از دانشگاه نیستند.

حین تحصیل در آمریکا بهتر است خیلی به فکر کار کردن در بیرون از دانشگاه نباشید؛ چرا که کار در این کشور تنها باعث کسب درآمد خواهد بود و عملا جزء این، نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ اما اگر روی موضوعی مانند دریافت بورسیه‌های تحصیلی به‌خصوص در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا تمرکز کنید؛ علاوه‌بر این‌که می‌توانید بخش اعظم هزینه‌های خود را تأمین کنید در دانشگاه دارای اعتبار خواهید بود و حتی می‌تواند برای آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار مفید واقع شود.

اگر قصد دارید حتما کار کنید، لازم است شماره بیمه اجتماعی خود را به کارفرما ارائه دهید. کلیه مجوزها و اطلاعات لازم با این شماره ثبت می‌شود و نام شما به عنوان یک شخص شاغل در اداره مالیات آمریکا ثبت خواهد شد.

در آمریکا شما مجاز به داشتن یک شغل پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته هستید؛ حتی اگر با چند کارفرما کار کنید، باید دقت کنید که ساعات کاری شما از این میزان  تجاوز نکند.

مشاغل دانشجویی آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا بالاست و همین امر بسیاری از دانشجویان را به فکر کار کردن می‌اندازد. شما پس از ورود به کشور آمریکا تا مدتی مجاز به کار در محیط بیرون نیستید و صرفا می‌توانید در دانشگاه، کار دانشجویی قبول کنید.

دانشگاه، فرصت‌های شغلی مختلفی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرد. شما می‌توانید در بوفه‌ها و رستوران‌ها مشغول به کار شوید، لابراتوار کامپیوتر باشید یا در کتابخانه کار کنید؛ همچنین برخی از دانشجویان می‌توانند توسط اداره حراست و امنیت دانشگاه شاغل شوند و دستمزد دریافت کنند.

بیرون از دانشگاه فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارد که پس از شش ماه می‌توانید با اخذ مجوزهای لازم در آن‌ها مشغول به کار شوید. آگهی‌های استخدام به‌صورت کاغذی یا اینترنتی، پرس‌و‌جو از دوستان و آشنایان و همچنین استفاده از اطلاعات اساتید دانشگاه می‌تواند به شما کمک کند، شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. شما می‌توانید در تابستان به‌صورت تمام‌وقت کار کنید.

اگر دارای تخصص خاصی باشید می‌توانید متناسب با تخصص خود در این کشور مشغول به کار شوید.

معادل سازی مدارک در آمریکا

تحصیل در آمریکا

موسسه*WES*که نام آن مخفف world education service است، موسسه‌ای است که وظیفه معادل‌سازی مدارک برای تحصیل در آمریکا را بر عهده دارد. این موسسه دارای کارمندانی از سراسر جهان است  و پایگاه داده بسیار وسیعی دارد که با توجه به آن مدارک متقاضیان از تمام جهان برای تحصیل در این کشور را معادل‌سازی می‌کند. شما با ارسال این مدارک از ارزش مدرک خود در کشور آمریکا مطلع می‌شوید و به‌طور دقیق خواهید فهمید که مدرک شما با مدرک کدام یک از سطوح تحصیلی در آمریکا برابری می‌کند؛ برای این‌که بتوانید از خدمات WES بهره‌مند شوید، لازم است ابتدا درخواست خود را در سامانه این موسسه ثبت کنید و هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید؛ پس از آن از طریق سامانه یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد. با توجه به کد رهگیری و به ترتیب خواسته شده توسط موسسه، مدارک خود را آپلود کنید؛ پس از آن موسسه WES مدارک شما را ارزیابی خواهد کرد و به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر شما ارسال می‌کند. شما می‌توانید هزینه مورد نیاز را از طریق کارت‌های اعتباری و یا مستر کارت پرداخت کنید.

دقت کنید که مدارکی که برای موسسه WES ارسال می‌کنید، باید توسط مترجم‌های معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند؛ در ضمن مدارک شما باید دارای مهر تایید از مراکز مربوطه مانند اداره آموزش پرورش (برای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی) یا دانشگاه باشد.

کنفرانس‌ها و جشن‌های آمریکا

کنفرانس‌های مختلف یکی از بهترین محل‌ها برای ارائه مقالات شما هستند؛ به‌خصوص اگر این کنفرانس در دانشگاه شما برگزار شود. شما در این کنفرانس‌ها می‌توانید با افراد بسیار زیادی آشنا شوید و حتی ممکن است بتوانید شغل مناسب خود را پیدا کرده و موفق به اخذ اقامت دائم در آمریکا شوید.

تحصیل در آمریکا این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که در کنفرانس‌هایی شرکت کنید که از سطح علمی بالایی برخوردارند و با این کار دانش خود را افزایش دهید و به یک متخصص در رشته تحصیلی‌تان تبدیل شوید. کنفرانس‌هایی که در کشور آمریکا برگزار می‌شوند دارای موضوعات جدید و خلاقانه‌ای هستند و به‌طور کلی زمینه‌های مختلف را پوشش می‌دهند. این تنوع در موضوعات باعث می‌شود بتوانید در زمینه مورد علاقه خود تحقیق کنید.

تحصیل در آمریکا

همانطور که مشاهده می‌کنید این کنفرانس‌ها طیف عظیمی از موضوعات را در بر می‌گیرند.

یکی از جذابترین قسمت‌های این مقاله توضیح درباره جشن‌های مختلفی است که در کشور آمریکا برگزار می‌شود. برخی از این جشن‌ها که بیشتر جنبه رسمی دارند در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند.

 • اولین جشن در آمریکا مانند تمام کشورهای مسیحی جشن آغاز سال نو و تولد مسیح خواهد بود.
 • در آمریکا روز تولد آبراهام لینکن تعطیل است و روز تولد جرج واشنگتن به عنوان روز رئیس جمهور شناخته می‌شود و جزء تعطیلات رسمی است.
 • سال نو چینی از دیگر جشن‌هایی است که در آمریکا برگزار می‌شود و تاریخ آن وابسته به تقویم قمری چینی است.
 • بزرگترین لیگ قهرمانی فوتبال آمریکا که با نام سوپر باول شناخته می‌شود، از دیگر تعطیلات این کشور است. در این روز همه مردم به تماشای بازی فوتبال تیم مورد علاقه شان می‌پردازند.
 • جشن ولنتاین از جشن‌های نام آشنای آمریکاست. این روز در آمریکا به عنوان روز عشق تعطیل است.
 • روز سنت پارتیک روزی است که در آن رژه و جشن ایرلندی برگزار می‌شود. در این روز مردم به کافه‌ها می‌روند. از دیگر رسوم این جشن پوشیدن لباس‌‌های سبز رنگ است.
 • از دیگر جشن‌هایی که در این روز در کشور آمریکا برگزار می‌شود، می‌توان به جشن شکرگزاری، روز عید پاک، روز یادبود، روز جانباز، روز کارگر، جشن هالووین و… اشاره کرد.

شرکت در این جشن‌ها علاوه‌بر این که شما را با فرهنگ مردم آمریکا آشنا می‌کند، باعث می‌شود بیشتر به آن‌‌ها نزدیک شوید و خاطرات خوبی از دوران تحصیل خود بسازید. در کشور آمریکا می‌توانید بهترین دوران زندگی خود را تجربه کنید.

خطرات احتمالی دانشجویان در آمریکا

کشور آمریکا کشوری است که دارای امنیت بسیار بالایی است؛ با وجود این‌که روابط بین ایران و آمریکا خوب نیست؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که در این کشور خطری شما را تهدید کند. تنها مشکلی که ممکن است برای شما به وجود آید این است که گشت‌های پلیس تنها به بهانه‌های مختلف بخواهند شما را تفتیش کنند. این موضوع تنها در مواقعی که در فرودگاه یا مکان‌هایی مانند آن هستید، ممکن است رخ دهد.

از طرف دیگر اقتصاد آمریکا از ثبات خوبی برخوردار است و سیاست‌های آمریکا به گونه‌ای نیست که اعتراضات گسترده به دنبال داشته باشد؛ اما جانب احتیاط را رعایت کنید و از حضور در تجمع‌های اعتراض آمیز شدیدا پرهیز کنید تا مورد برخورد نژادپرستانه برخی از مامورین آمریکا قرار نگیرید.

نکته دیگری که در این باره وجود دارد، این است که شهریه و هزینه زندگی شما باید تأمین شود و برای این کار نمی‌توانید به کار دانشجویی یا بورسیه‌های تحصیلی تکیه کنید. لازم است حتما یک پشتوانه مالی داشته باشید تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

مشاوره

جهت تحصیل در آمریکا و آشنایی با انواع مدارس و شرایط مربوطه آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه‌ی مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دارید فرزندتان را برای تحصیل به آمریکا اعزام کنید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.
آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟
دانشگاه‌های کشور آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های ایالتی و دانشگاه‌های خصوصی دسته بندی می‌شوند. هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های ایالتی پایین تر از دانشگاه‌های خصوصی است، اما به طور کلی باید گفت امکان تحصیل در آمریکا به صورت کاملاً رایگان وجود ندارد، تنها راهی که وجود دارد این است که شما با تأمین شرایط مورد نیاز دانشگاه‌های این کشور از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده که تعدادشان کم نیست بهره‌مند شوید. اگر دارای گرین کارت آمریکا هستید، بخت با شما یار بوده و هزینه‌های تحصیل شما با سایر دانشجویان بسیار متفاوت خواهد بود.
آیا امکان کار در حین تحصیل در آمریکا وجود دارد؟
حین تحصیل در آمریکا بهتر است خیلی به فکر کار کردن در بیرون از دانشگاه نباشید، چرا که کار در این کشور تنها باعث کسب درآمد خواهد بود و عملا جز این نتیجه‌ای نخواهد داشت. اما اگر روی موضوعی مانند دریافت بورسیه‌های تحصیلی به خصوص در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا تمرکز کنید، علاوه بر اینکه می‌توانید بخش اعظم هزینه‌های خود را تأمین کنید در دانشگاه دارای اعتبار خواهید بود و حتی می‌تواند برای آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار مفید واقع شود. اما اگر قصد دارید حتما کار کنید لازم است شماره بیمه اجتماعی خود را به کارفرما ارائه دهید. کلیه مجوزها و اطلاعات لازم با این شماره ثبت می‌شود و نام شما به عنوان یک شخص شاغل در اداره مالیات آمریکا ثبت خواهد شد. در آمریکا شما مجاز به داشتن یک شغل پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته هستید. حتی اگر در با چند کارفرما کار کنید، باید دقت کنید که ساعات کاری شما از این میزان تجاوز نکند.
شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا چگونه است؟
اقامت پس از تحصیل در آمریکا بسیار سخت است و ممکن است اصلا صورت نگیرد اما در مجموع می‌توان گفت این کشور شرایطی را برای اقامت نیز فراهم آورده است. یکی از حداقل ترین شرایط تسلط کافی و خوب به زبان انگلیسی است. اما مسئله ای که وجود دارد این است که تنها تسلط به زبان انگلیسی برای اقامت کافی نیست و شما باید جاب افر داشته باشید تا بتوانید در این کشور ماندگار شوید. ممکن است سد های بسیاری در این مسیر مقابل شما قرار داشته باشد بنابراین بهتر است با مشاورین متخصص ما در ارتباط باشید.
شرایط تحصیل و اعزام دانشجو در امریکا به چه صورت است؟
اعزام دانشجو به امریکا در حال حاضر جمعیت دانشجویان بین المللی در امریکا حدود یک میلیون نفر است با این حساب 5 درصد از جمعیت دانشجویان در امریکا را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند. سیستم آموزشی امریکا در طول سالهای متمادی مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده است. در اواسط دهه ی 90 تعداد دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در امریکا حدود 35 هزار نفر بود. سیستم آموزشی فوق العاده در این کشور باعث افزایش تقاضا برای تحصیل بیشتر شده است.
شرایط آزمون های ورودی در دانشگاه های مختلف آمریکا!
آزمون های ورودی و اعزام دانشجو به امریکا، اولین گزینه که برای ورود به دانشگاه های امریکا الزامی است دانش و مهارت در زبان انگلیسی از طریق آزمون های استاندارد به اثبات برسانند. آزمون های مورد نظر به عنوان معیاری برای تعیین سطح توانایی و مهارت های متقاضیان تحصیل در مقاطع مختلف می تواند ارزشمند باشد. نمراتی که در این آزمون ها توسط افراد کسب می شود نقش مستقیمی در پذیرش آن ها در دانشگاه های مورد نظرشان دارد. دانشجویان بین المللی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد موظف به گذراندن آزمون های تافل هستند تا از مهارت آن ها در زبان انگلیسی اطمینان لازم حاصل شود. برخی از آزمون های استاندارد که به عنوان بخشی از پذیرش دانشگاه های امریکایی محسوب می شود به شرح زیر است. آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (TOEFL ) تست کالج آمریکایی ( ACT ) تست ارزیابی تحصیلی ( SAT )
هزینه تحصیل و زندگی در امریکا به چه صورت است؟
یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد در پروسه اعزام دانشجو به امریکا تامین هزینه تحصیل و زندگی در این کشور است. تحصیل در امریکا به طور کلی هزینه ی بالایی دارد البته دانشگاه ها در این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که از این که هزینه ها از این نظر با هم متفاوت هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه هایی که در رنکینگ جهانی حضور دارند بسیار بالا است به عنوان مثال هزینه تحصیل در دانشگاه ماساچوست تا 50000 دلار نیز می رسد. اگر در امریکا به دنبال تحصیل با هزینه های کم هستید می توانید دانشگاه های دولتی را انتخاب کنید که هزینه ی تحصیل در آن ها نیز به دو دسته هزینه شهروندان امریکا و هزینه دانشجویان خارجی برآورد  می شود. دانشگاه های خصوصی به نسبت دولتی دانشگاه های کوچکتری هستند که هزینه تحصیل برای همه یکسان است. البته دانشگاه های دولتی معتبری نیز در امریکا وجود دارد که هزینه تحصیل در آن ها به اندازه ی دانشگاه های خصوصی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های عمومی امریکا برای یک دوره چهارساله باید مبلغ 40 هزار دلار بپردازند این در حالی است که گذراندن همین دوره در دانشگاه های خصوصی مبلغ 50 هزار دلار هزینه دارد. هزینه زندگی در امریکا 57 درصد بیشتر از ایران است که بسته به نوع زندگی فرد و نوع انتخاب خوابگاه ها تا حدی متفاوت است.
مزایای تحصیل در امریکا چیست؟
مزایای تحصیل و اعزام دانشجو به امریکا اولین گزینه می تواند استفاده استفاده از آخرین تکنولوژی ها و فرصت های تحقیقاتی فوق العاده، برنامه های مختلف تحصیلی همچنین کسب تجربه ی بی نظیر در زمینه ی تحصیل باشد. فراموش نشود که اخذ مدرک از یک دانشگاه امریکایی برای فرد ایجاد فرصت های مناسبی در سطح جهان خواهد کرد. یکی دیگر از مزایای اصلی تحصیل در امریکا این است که پتانسیل یادگیری تفاوت های ظریف در زبان انگلیسی را به افراد خواهد داد. در صورتی که متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی مسلط نباشند می توانند از برنامه های فشرده ی زبان با استفاده از برنامه تحصیلی خود شرکت کنند.
بورسیه های تحصیلی در امریکا چگونه است؟
در اعزام دانشجو به امریکا امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد که امر از طریق شایستگی به افراد اعطا می شود. این شایستگی ها شامل شرکت در پروژه های تحقیقاتی، کسب نمرات بالا و فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های معتبر است. در انتها قصد داریم چند مورد از محیوب ترین بورسیه تحصیلی در امریکا را نام ببریم برنامه کمک هزینه تحصیلی هوبرت هامفری برنامه دانشجویی فلوبرایت بورسیه تحصیلی غیر دولتی برای دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خانم


21 دیدگاه برای “تحصیل در آمریکا

 1. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید رشته mba تو آمریکا چطوره؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  رشته ی MBA یکی از رشته های پردرآمد به حساب می آید اما شهریه ی دانشگاه ها از سالی30.000 دلار شروع میشود و برای این رشته شما نیاز به آزمون GMAT دارید.
  البته کشورهای ارزان تری هم برای تحصیل در این رشته وجود دارد.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم GO2TR.

 2. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام من مدت 7 سال هست که کارشناسی رو تموم کردم و خیلی علاقه دارم که کارشناسی ارشدم رو در آمریکا ادامه بدم آیا می تونم اقدام کنم ممنون میشم اگه کمکم کنید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز:
  شما باید مدارکی ارایه دهید که گپ تحصیلی طولانی شما را جبران کند(مانند سابقه ی کار). همچنین بسته به رشته ی تحصیلی شما داشتن مدرک GMAT ویا GRE و مدرک آیلتس 6.5 به بالا الزامیست.
  برای اطلاعات بیشتر با شماره های:02143000021 تماس بگیرید.
  قدردان شما تیم GO2TR.

 3. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام
  من ۳ قوم نه چندان نزدیک در آمریکا دارم که یکی دندانپزشک یکی رئیس بیمارستان(۲ تاphd داره) و یکی هم روانشناس هست.من الآن کلاس ۱۰ ام رشته تجربی هستم؛میخام بدون با داشتن مدرک دیپلم(معدل بالای ۱۷ و ۱۸)و با کمک مالی این۳ نفر و بدون ورود به دانشگاه ایران برای ادامه تحصیل به آمریکا برم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  برای تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم شانس خیلی کمی وجود داره
  برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره
  021 43000 021 تماس بگیرید
  تا مشاورین ما شما را راهنمایی کنند
  قدردان شما
  تیم اعزام GO2TR

 4. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام
  من ۲۰ سالم هست و الان کاردانی رشته کامپیوتر میخونم
  Gpa دیپلم من ۳.۸ هست
  ایلتس ۸ دارم.
  طراحی وب و برنامه نویسی بلدم.
  خودم همراه با کمک خانواده میتونم ۳۰۰ میلیون تومن نهایتا جمع کنم.

  ۱.به نظر شما میتونم با این بودجه و مهارت ها مهاجرت تحصیلی یا کاری کنم به امریکا یا حداقل کانادا؟

  ۲.یه سری دانشگاه ها رو یعنی لانگ بیج ، مینوت ، آلکورن ، مک الن و university of people هستن که شهریه های کمی میگیرن و واسه دانشجویان خارجی هم پذیرش میدن به نظر شما امکانش هست من که ایرانی م ازشون پذیرش بگیرم؟

  ۳.من چه مهارت ها و ازمون ها و کارهایی باید انجام بدم که بتونم از دانشگاه های امریکا بورسیه زیادی بگیرم که با همین بودجه برم؟

  ۴.چه کشوری برای من خوب هست که اگر نشد بتونم از طریق کاری یا تحصیلی در نهایت پاسپورتش رو بگیرم و بعدش برم ؟ (یه سری جاها میگن مثلا المان میشه ۲ ساله اقامت گرفت و بعدش رفت امریکا این حقیقت داره؟!!)

  در صورتی که پاسخ بدید کمک بزرگی بهم کردید چون همه سایتا اطلاعات ناامید کننده نوشتن که بودجه زیاد میخواد در حد ۵۰ هزار دلار میخواد

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما رزومه خوبی دارید اما مدرک تحصیلیتون پایین است و سرمایه نسبتا پایینی برای مهاجرت دارین.برای اطلاعات بیشتر با شماره 43000021-021 تماس بگیرید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR

 5. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام ببخشید امکان اینکه در امریکا ابتدا زبان انگلیسی رو یاد بگیریم و بعد رشته ی اصلی خود رو ،هست؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، به علت شرایط فعلی، شانس ویزا شدن برای دوره ی کالج پایین است. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 6. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام من کلاس نهم هستم و انگیزه زیادی برای مهاجرت دارم خصوصا به آمریکا
  من در درس ریاضی خیلی موفق هستم و چند آزمون استانی دادم و مقام خوبی گرفتم
  من می خوام هرچه سریعتر به آمریکا مهاجرت کنم و به رشته کامپیوتر می خوام برم
  و حدود 2 سال هست که زبان میرم و تا 3 سال دیگه تافل می گیرم
  1. آیا من شانسی برای اخذ بورسیه دارم؟
  2. درچه مقطعی می توانم بورسیه بگیرم؟ (هر چه زودتر بهتر)
  3. رشته کامپیوتر برای آمریکا برای اخذ بورسیه مناسب هست؟
  ممنون از مطالب مفید تون
  برایم خیلی مفید بود
  ممنون از سایت شما

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، برای دریافت بورسیه شما باید رزومه تحصیلی قوی ای را ارائه دهید همچنین معمولا بورسیه ها در مقاطع ارشد و بالاتر ارائه میشوند با این حال در صورت داشتن شرایط لازم این امکان برای شما وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 7. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید فعالیت در بازار های مالی(فارکس،نزدک،داوجونزو …)که به منظور کسب دآمد باشه هم داشتن شغل محسوب میشه؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز،
  اگر به منظور محدودیت کار در زمان دانشجویی می فرمائید خیر.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 8. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام .خسته نباشید
  میشه یک مقاله راجب دانشگاه هنر و سینما در امریکا بنویسید

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، این مورد رو حتما بررسی خواهیم کرد. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 9. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام چند سوال دارم که لطفا در قالب یک کامنت ارسال کنید .
  1. ایا 60 هزار دلار سرمایه برای تحصیل کارشناسی در امریکا مناسب هست ؟ ( این کل سرمایه من هست و پشتوانه دیگری ندارم )
  2. ایا امکان بردن همراه در مقطع کارشناسی وجود دارد ؟
  3. ویزای اف 1 امریکا دانشجویان را مجاز به 20 کار در هفته میکنه , یعنی روزی 4 ساعت . ایا میشه اخر هفته ها که روز کاری نیست تمام وقت کار کنم ( شنبه ها و یک شنبه ها )

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  به طور کلی هزینه ها متغیر بوده و بستگی به شرایط شما و رشته و دانشگاه دارد اما می تواند کافی باشد،برای سایر اعضای خانواده می توانید دعوت نامه بفرستید تا ویزای توریستی دریافت کنند اما کسب اقامت تنها در شرایط خاص صورت می گیرد.همچنین قوانین کار دانشجویی در آخر هفته بستگی به قوانین این کشور دارد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 10. Avatar
  ناشناس گفته:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم سوم کارشناسی مهندسی هوافضا از دانشگاه علوم تحقیقات هستم
  میخواستم ببینم شانس اپلای برای کشور آمریکا دارم؟
  و چه کشور هایی بهترین مقصد برای تحصیل و اشتغال در این رشته تحصیلی هستند

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز
  شما به منظور ادامه تحصیل می توانید اقدام کنید.
  برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمائید.
  قدردان شما هلدینگ مهاجرتی Go2tr

 11. Avatar
  ناشناس گفته:

  با سلام
  من کارشناسی رشته معماری رو از دانشگاه البرز دارم و معدلم 18/61 شد و مدرک کاردانی رو توی دانشگاه چمران اهواز گرفتم اما یکمی معدلم کم شود 15/43
  و سه تا مقاله دارم و از اساتید دانشگام توصیه نامه دارم و مدرک ایلتس نمره 7 گرفتم gre ندارم و شرایط مالی متوسط دارم میخوام برای دانشگاه های امریکا و کانادا درخواست بدم
  میتونم بورسیه تحصیلی دریافت کنم؟

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، در صورتی که مقالات شما isi باشد شانس دریافت بورسیه را دارید هر چند ممکن است لازم باشد آزمون GRE را نیز ضمیمه پرونده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره ی تخصصی با شماره ی 02143000021 تماس حاصل فرمایید. قدردان شما هلدینگ مهاجرتی GO2TR.

 12. Avatar
  mahsa گفته:

  سلام من 25 سالمه دانشجوی سال اخر داروی تهران هستم اکثر ترم ها نمره الف شدم بجز 3ترم اول …ایلتس 8 دارم و فرانسه هم نسبتا بلدم (ن زیاد) لیسانس مدیریت دانشگاه ازاد تهرانم دارم … دوران دانشجویی تمرکزم روی ارائه مقاله بوده و چندین مقاله تو ساینس دایرکت شر کردم…حدود سرمایه م هم حدودا 1م دلاره امکان تحصیل تخصص فارماکولوژی رو در هاروارد دارم؟ وضعیت اشتغال داروسازان تو کدوم ایالت بهتره؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ:
  سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که در اینجا ذکر کرده اید شما میتوانید شرایط نسبتا خوبی را برای این دانشگاه داربد ولی شایان ذکر است که این دانشگاه دارای یک فضای رقابتی می باشد در این جهت شرایط سخگیرانه ای دارد . بنابر این شرایط شما باید با موشکافی بررسی شود.
  برای کسب اطلاعت بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره 02143000021 تماس حاصل فرمایید.
  قدردان شما،هلدینگ مهاجرتی Go2tr.

 13. Avatar
  Ava گفته:

  سلام,من کلاس نهم هستم.قصد مهاجرت دارم.می خواستم از الان مقاله بنویسم اما بلد نیستم.چطور می تونم از کسی کمک بگیرم؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما برای نوشتن مقاله نیاز به داشتن تحصیلات آکادمیک دانشگاهی خواهید داشت.
   برای گرفتن راهنمایی بیشتر می توانید با مشاوران تلفنی ما از طریق شماره 02143000021 تماس بگیرید.
   ممنون از شما موسسه حقوقی مهاجرتی Go2tr

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   اولا این کشور برای ایرانیان خیلی خیلی سخت ویزای کار صادر می کنید،دوما این که شما حداقل به مدرک کارشناسی و سه الی ۵ سال سابقه کار نیاز خواهید داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمائید.
   ممنون از شما Go2tr

 14. Avatar
  مجتبی گفته:

  سلام
  من کارشناسی مهندسی عمران با معدل 13.72 و ارشد عمران سازه با معدل 17.20 گرفتم هشت سال از مدرک ارشدم گذشته و 35 سالمه. مدرک زبان آیلتس 6.5 دارم و دو تا مقاله Q2 ژورنالی دارم و یک کنفرانس بین المللی. ممیخواستم بدونم امکان اخذ پذیرش و بورسیه از دانشگاههای امریکا برام مقدوره؟

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   شما رزومه ی تحصیلی بسیار خوبی دارید اما همانطور که احتمالا اطلاع دارید ۸ سال گپ تحصیلی باعث ایجاد ریسک ویزا خواهد شد، به خصوص برای کشور امریکا که به سختی ویزا صادر می کند، اما در کل شما شانس خواهید داشت.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۴۳۰۰۰۰۲۱تماس حاصل فرمایید.
   سپاس از همراهی شما Go2tr

  • Avatar
   امیرعلی مقدم گفته:

   سلام دوست عزیز
   برنامه نویسی رشته ای است که در اغلب کشورها خواهان دارد اما برای کسب ویزای کار این کشور شما باید رزومه کاری بسیار قوی ارائه دهید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02143000021 تماس بگیرید.
   ممنون از همراهی شما Go2tr

 15. Avatar
  تارا گفته:

  سلام ببخشید من بعد از اینکه تحصیلاتم در ایران تموم شد میتونم با استفاده از گرین کارت به امریکا برم یا از طریق کار؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مهاجرت از متخصصان GO2TR مشاوره بگیرید:تماس: ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱