x
مشاوره رایگان:021 43000 021
usa
کشور آمریکا

تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا برای برخی از دانشجویان در اولویت اول قرار دارد و برای برخی دیگر نیز جزء اولویت‌های مهم دسته بندی می‌شود. اما برای یک انتخاب عاقلانه تحقیقات و بررسی‌های زیادی لازم است. ما در این مقاله شرایط تحصیل در کشور آمریکا را زیر ذره بین خود قرار داده‌ایم تا اطلاعات جامع مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار دهیم. البته بهتر است به این اطلاعات بسنده نکنید و درباره‌ی شرایط تحصیل در رشته مورد نظرتان در آمریکا نیز تحقیقاتی انجام دهید. 

آمریکا یکی از کشورهایی است که متقاضیان زیادی برای تحصیل در آن از سوی ایران درخواست می‌دهند و به همین دلیل پذیرش گرفتن در آمریکا برای برخی از افراد به یک رویا تبدیل شده است. یکی از دلایل اصلی متقاضیان اخذ اقامت دائم در این کشور برای دوران بعد از فارغ التحصیلی است. 

آمریکا یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی محسوب می‌شود. آمریکا چهارمین کشور بزرگ دنیا است. واشنگتن پایتخت این کشور است. تحصیل در آمریکا زمینه‌های شغلی زیادی برای شما فراهم می‌کند و جایی است که به خوبی می‌توانید نتیجه زحمات خود را ببینید. همچنین در این کشور تفریحات زیادی وجود دارد که زندگی و دوران دانشجویی را برای شما بسیار لذت بخش می‌کند. دانشگاه‌های این کشور از اعتبار خوبی برخوردارند و تمام افرادی که به تحصیل در آمریکا می‌پردازند، می‌توانند موقعیت‌های شغلی خوبی برای آینده خود فراهم کنند. هزینه زندگی در آمریکا تقریبا بالاست اما دانشجویان می‌توانند با انجام کار دانشجویی بخشی از هزینه‌های خود را تأمین کنند. بهتر است برای تحصیل در آمریکا پشتوانه مالی داشته باشید.

تحصیل رایگان در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- تحصیل رایگان در آمریکا - go2tr

دانشگاه‌های کشور آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های ایالتی و دانشگاه‌های خصوصی دسته بندی می‌شوند.

بورسیه تحصیلی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- بورسیه تحصیلی در آمریکا - go2tr

این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز با معدل بالا ارائه می‌شود. همچنین دانشجویانی که بین مقاطع تحصیلی آن‌ها وقفه نباشد، در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی قرار دارند.

اعتبار دانشگاه های آمریکا و انتقال به کشور های دیگر

موسسه اعزام دانشجو- اعتبار دانشگاه های آمریکا و انتقال به کشور های دیگر - go2tr

همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه‌های خوبی در جهان هستند و برخی از آن‌ها در جایگاه‌های بالای لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند.

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آمریکا - go2tr

همچنین دانشجویان متقاض تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی mcat شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. این آزمون برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا و کانادا برگزار می‌شود.

معادل سازی مدارک در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- معادل سازی مدارک در آمریکا - go2tr

اگر مدرک دیپلم شما دوازده ساله نیست، مانند افرادی که در مدارس فنی و حرفه‌ای تحصیل کرده‌اند، لازم است ابتدا در ایران دوره فوق دیپلم را سپری کنید و سپس برای اخذ پذیرش در آمریکا اقدام نمایید. 

خوابگاه در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- خوابگاه در آمریکا - go2tr

نکاتی وجود دارد که بهتر است پیش از اجاره محل اقامت به آن‌ها دقت کنید. اگر می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید، بهتر است محلی در نزدیکی دانشگاه خود را انتخاب کنید،  تا هزینه‌ی زیادی صرف رفت و آمد به دانشگاه نکنید.

امتیازات کارت دانشجویی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- امتیازات کارت دانشجویی در آمریکا - go2tr

این که بگوییم کارت دانشجویی کشور آمریکا دارای مزیت خاصی است،  حرف اشتباهی است. به طور کلی در آمریکا و در تمام کشورها خدمات و تخفیفاتی به دانشجویان ارائه می‌شود و کشور آمریکا از این قاعده مستثنی نیست.

مشاغل دانشجویی

موسسه اعزام دانشجو- مشاغل دانشجویی - go2tr

همان‌طور که گفتیم هزینه تحصیل در آمریکا بالاست و همین امر بسیاری از دانشجویان را به فکر کار کردن می‌اندازد. شما پس از ورود به کشور آمریکا تا مدتی مجاز به کار در محیط بیرون نیستید و صرفا می‌توانید در دانشگاه ، کار دانشجویی قبول کنید. 

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آمریکا - go2tr

اما اگر قصد دارید حتما کار کنید لازم است شماره بیمه اجتماعی خود را به کارفرما ارائه دهید. کلیه مجوزها و اطلاعات لازم با این شماره ثبت می‌شود و نام شما به عنوان یک شخص شاغل در اداره مالیات آمریکا ثبت خواهد شد.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آمریکا - go2tr

نکته‌ ای که باید به آن توجه شود این است که بیمه‌های دانشگاه‌ها، عمومی هستند و شامل هزینه‌های درمان‌های تخصصی مانند چشم پزشکی و دندانپزشکی نمی‌شوند.

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آمریکا - go2tr

دانشجویان در کشور آمریکا می‌توانند حساب جاری یا پس انداز داشته باشند. حساب جاری، حسابی است که می‌توانید به وسیله آن کلیه تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید.

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در آمریکا - go2tr

وزارت علوم ایران دانشگاه‌های مورد تأیید خود در کشور آمریکا را در لیستی دقیق ارائه داده است و آن‌ها را در سه دسته متوسط، خوب و ممتاز دسته بندی کرده است.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در آمریکا - go2tr

پیش از این که برای تحصیل در آمریکا اقدام کنید، لازم است به آینده خود پس از فارغ التحصیلی نیز فکر کنید. اگر قصد دارید به ایران بازگردید لازم است در دانشگاهی تحصیل کنید که مورد تأیید وزارت بهداشت باشد تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار شوید و در معادل سازی مدرک خود دچار مشکل نشوید. دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت در لیست زیر ارائه شده‌اند.


دانشگاه های برتر در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- دانشگاه های برتر در آمریکا - go2tr

مقایسه بین دانشگاه‌های آمریکا کار ساده‌ای نیست. علاوه بر دانشگاه‌هایی که در بالا معرفی شد، دانشگاه‌های شیکاگو، پرینستون و کرنل نیز جزو بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در آمریکا محسوب می‌شوند.

 

نظام آموزشی آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- نظام آموزشی کشور آمریکا - go2tr

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های خصوصی و مدارس ایالتی تقسیم‌بندی می‌شود.

لیسانس در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- لیسانس در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش لیسانس در آمریکا - go2tr

دوره لیسانس در آمریکا چهار سال طول می‌کشد.

فوق لیسانس در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- فوق لیسانس در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش فوق لیسانس در آمریکا - go2tr

رقابت برای تحصیل در آمریکا در دوره فوق لیسانس بسیار زیاد است و به همین دلیل لازم است معدل مقاطع قبلی شما بالا باشد.

دکترا در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- دکترا در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش دکترا در آمریکا - go2tr

معمولا دو تا سه نسخه از ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی لازم هستند. این مدارک باید در پاکت هایی مهر و موم شده از سوی دانشگاه در کشور خود به آدرس دانشگاه مقصد در آمریکا پست شود.

تحصیل پزشکی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- تحصیل پزشکی در آمریکا- go2tr

از آن‌جایی که دانشکده‌های پزشکی کشور آمریکا به سختی متقاضیان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند، بهتر است درخواست خود را از طریق انجمن آمریکایی دانشکده‌های پزشکی ارائه دهند.پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا از سطح بالای علمی برخوردار است و رقابت شدیدی برای تحصیل در آمریکا وجود دارد. دوره پزشکی در بین سه تا هفت سال به طول می‌انجامد و این زمان وابسته به گرایشی است که شما برای تحصیل انتخاب می‌کنید.دانشجویان برای ورود به رشته پزشکی باید دارای مدرک لیسانس باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی عبارت است از:

  • مدرک کارشناسی تأیید شده توسط WES
  • مدرک زبان و مدرک قبولی آزمون MCAT
  • انگیزه‌ نامه
  • و....
  • که در این مقاله بررسی می‌شود

تحصیل دندانپزشکی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- تحصیل دندانپزشکی در آمریکا - go2tr

تحصیل در آمریکا در رشته دندانپزشکی نیز کار سختی است چرا که دانشجویان بین المللی به سختی می‌توانند پذیرش بگیرند.  دقت کنید که توصیه نامه‌ها تأثیر زیادی در شانس پذیرش شما خواهند داشت،  پس سعی کنید از اساتیدی که توانایی‌های شما را می‌شناسند و می‌توانند توصیه نامه خوبی برای شما بنویسند، درخواست کنید.برای تحصیل در آمریکا باید ابتدا در مقطع کارشناسی در یک رشته مرتبط تحصیل کنید. شرایط این دوره‌ها برای هر دانشگاه متفاوت است و لازم است از طریق وب سایت دانشگاه مورد نظر خود اطلاعاتی کسب کنید.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش گرفتن در دوره دندانپزشکی عبارتند:

  • ویزای تحصیل در آمریکا
  • مدرک زبان
  • مدرک آزمون MCAT
  • و...
  • که در این مقاله بررسی می‌شود

تخصص پزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- تخصص پزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا - go2tr

دوره تخصص پزشکی بین 3 تا 5 سال طول می‌کشد و پس از آن شما به یک متخصص کاردان تبدیل خواهید شد. 

تخصص دندانپزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- تخصص دندانپزشکی در آمریکا و شرایط اخذ پذیرش تخصص دندانپزشکی در آمریکا - go2tr

مدارک مورد نیاز برای اخذ  پذیرش در تخصص دندانپزشکی نیز مانند تخصص پزشکی است. 

رشته های غیر پزشکی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- رشته های غیر پزشکی در آمریکا - go2tr

شما می‌توانید در رشته‌های دیگری که از رونق خوبی در آمریکا برخوردارند به تحصیل در آمریکا بپردازید. از جمله‌ی این رشته‌ها می‌توان به توریسم، حقوق، مدیریت و... اشاره کرد.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- خطرات احتمالی برای دانشجویان در آمریکا - go2tr

نکته دیگری که در این باره وجود دارد، این است که شهریه و هزینه زندگی شما باید تأمین شود و برای این کار نمی‌توانید به کار دانشجویی یا بورسیه‌های تحصیلی تکیه کنید.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آمریکا - go2tr

شما می‌توانید لیست ایالت‌هایی که دارای مدارس فارسی زبان هستند را در اینترنت و با پرس و جو از اداره‌های آموزش و پرورش پیدا کنید.

چاپ مقالات علمی در آمریکا و تاثیر آن

موسسه اعزام دانشجو- چاپ مقالات علمی در آمریکا و تاثیر آن - go2tr

اگر در دوره تحصیلی خود نیز مقاله ارائه دهید، مورد تشویق و حمایت دانشگاه قرار می‌گیرید و می‌توانید راحت ‌تر از قبل بورسیه تحصیلی دریافت کنید. 

شرکت در آزمون های بین المللی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- شرکت در آزمون های بین المللی در آمریکا - go2tr

حتی اگر در این رقابت‌ها و آژمون‌های بین المللی مقامی کسب نکنید،  شرکت در آن‌ها تجربه خوبی خواهد بود و باعث افزایش سطح علمی شما به میزان قابل توجهی خواهد شد. 

کنفرانس های علمی در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- کنفرانس های علمی در آمریکا - go2tr

کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور آمریکا برگزار شده‌ است، عبارتند از: کنفرانس بین المللی مواد هسته‌ای، کنفرانس بین المللی ورزش و جامعه، کنفرانس پلی فنول، کنفرانس توسعه و حمل و نقل، کنفرانس تحقیقات رفتاری سفر و... . همانطور که مشاهده می‌کنید این کنفرانس‌ها طیف عظیمی از موضوعات را در بر می‌گیرند.

جشن های دانشگاه ها در آمریکا

موسسه اعزام دانشجو- جشن های دانشگاه ها در آمریکا - go2tr

اولین جشن در آمریکا نیز مانند تمام کشورهای مسیحی جشن آغاز سال نو و تولد مسیح خواهد بود.

مطالب مرتبط