x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

تحصیل در آمریکا

ایالت متحده آمریکا در شمال قاره آمریکا واقع شده است. دانشگاه‌های این کشور از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند؛ به‌طوری‌ که همیشه جز رتبه‌های برتر در دنیا به شمار می‌روند. تحصیل در آمریکا زمینه‌های شغلی زیادی را برای دانشجویان در سراسر دنیا فراهم می‌کند. این کشور نسبت به دیگر کشورها متقاضیان بیشتری برای تحصیل در سطح بین‌المللی دارد. یکی از دلایل انتخاب این کشور امکانات و سطح علمی بسیار بالای دانشگاه‌های آمریکا است. 

مقدمه

مقدمه

تحصیل، یکی از بهترین روش‌های مهاجرت است.  دانشجویان زیادی در سراسر دنیا برای رسیدن به آرزوهایشان، شرایط تحصیلی خوب، موقعیت کاری ایده‌آل و در نهایت زندگی بهتر تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرند. دانشجویان در دنیا با برنامه‌ریزی درست، تحقیقات زیاد در مورد کشورهای مختلف و دانشگاه‌های معتبر جهان، تلاش می‌کنند تا به اهداف خود دست یابند؛ ازاین‌رو همواره اولین انتخاب دانشجویان برای تحصیل، کشور آمریکا است؛ زیرا این کشور دارای سیستم فوق‌العاده آموزشی، دانشگاه‌های معتبر از نظر علمی در جهان است. آمریکا با نظام اقتصادی قوی توانسته بهترین شرایط را برای دانشجویان فراهم کند. در ادامه در مورد شرایط تحصیلی این کشور و تحصیل در آمریکا بیشتر آشنا می‌شویم.

 

 

 

ما به شما دانشجویان عزیز توصیه می‌کنیم در ابتدا اطلاعاتی در مورد کشور مورد نظر و دانشگاه‌های معتبر آن به دست آورید و سپس اقدام به مهاجرت کنید. در این مقاله ما به کشور آمریکا و شرایط تحصیلی آن می‌پردازیم.

 

بهترین روش مهاجرت

مشاوره تحصیل در آمریکا

نظام آموزشی آمریکا

نظام آموزشی آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

سیستم آموزشی آمریکا یکی از انعطاف‌ پذیرترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان است. تنوع موسسات آموزشی و مدارس به قدری در این کشور زیاد است که افراد می‌توانند به روش آموزشی دلخواه خود، تخصص مورد علاقه‌شان را کسب کنند و وارد بازار کار شوند.

موسسات آموزشی این کشور از استانداردهای خاصی پیروی نمی‌کنند و هرکدام قوانین مخصوص به خود را دارند. این قوانین با استفاده از نظرسنجی‌های مردم منطقه وضع می‌شود.

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های خصوصی و مدارس ایالتی تقسیم‌بندی می‌شود. دانشگاه‌های خصوصی دارای شهریه بیشتری نسبت به دانشگاه‌های ایالتی هستند.

دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه می‌توانند واحدهای ارائه شده را انتخاب کنند و پس از قبولی در تعداد واحد تعیین شده می‌توانند فارغ التحصیل شوند. 

لیسانس در آمریکا

لیسانس در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اولین شرط برای پذیرش گرفتن در تمام مقاطع تحصیلی در آمریکا تسلط کامل به زبان انگلیسی و کسب نمره خوب در آزمون‌های زبان انگلیسی به خصوص آزمون تافل خواهد بود. باید رشته مورد نظر خود را بررسی کنید تا در صورت نیاز در آزمون SAT شرکت کنید.

سعی کنید تا جایی‌که می‌توانید نمرات خوبی در دوره‌ی دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به دست آورید. توجه کنید که حتما باید دیپلم شما 12 ساله باشد.

دوره لیسانس در آمریکا مانند ایران به دو صورت پیوسته و ناپیوسته امکان‌پذیر است. دوره لیسانس در آمریکا چهار سال طول می‌کشد.

بهتر است هرچه سریع‌تر پس از گرفتن مدرک پیش دانشگاهی خود برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا اقدام کنید؛ چرا که پیوستگی دوره‌های تحصیلی در آمریکا بسیار مهم است. 

فوق لیسانس در آمریکا

فوق لیسانس در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رقابت برای تحصیل در آمریکا در دوره فوق‌لیسانس بسیار زیاد است و به همین دلیل لازم است، معدل مقاطع قبلی شما بالا باشد. برای پذیرش در دوره فوق‌لیسانس در رشته مورد نظر در آمریکا باید مدرک کارشناسی شما مرتبط باشد؛ برای مثال اگر قصد تحصیل در رشته‌ی معماری را دارید، باید مدرک لیسانس شما مربوط به معماری باشد یا مدارکی ارائه دهید که شما یک کارشناس در رشته معماری هستید. مدرک زبان یکی از شرایط لازم برای تحصیل در دوره فوق‌لیسانس است.

برای پذیرش گرفتن کارشناسی‌ارشد و تحصیل در آمریکا باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ویزای تحصیل در آمریکا
 • مدارک تحصیلی معادل‌سازی شده توسط WES
 • توصیه‌‌نامه از طرف سه یا چهار استاد دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی
 • رزومه تحصیلی
 • مدارک زبان و آزمون‌های تعیین شده توسط دانشگاه مانند GMAT و...
 • انگیزه‌نامه

دکترا در آمریکا

دکترا در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 آمریکا با در دست داشتن رتبه اول در تحصیلات آکادمیک،شرایط فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان به‌خصوص دانشجویان دکترا فراهم کرده است؛ به همین علت بسیاری از افراد آمریکا را برای تحصیل انتخاب می‌کننداین کشور در مقایسه با اروپا علاوه‌بر موضوعات تحصیلی و علمی به گسترش طرز تفکر دانشجویان اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. بیش از ۱۷۰۰ موسسه آموزشی به ارائه رشته‌های گسترده‌ای در تمام مقاطع تحصیلی پرداخته و بیش از ۷۵ درصد از ۲۰ دانشگاه برتر در این کشور واقع شده‌اند. جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کشور آمریکا دانشجویان باید در آزمون‌های تخصصی شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند؛ البته این نمره قبولی در نظر دانشگاه‌های مختلف، متفاوت خواهد بود و دانشگاه‌‌های با رتبه بالا، نمره‌های قبولی بالاتری را مد نظر دارند که این امر رقابت بین دانشجویان را سخت‌تر می‌نماید.

 مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های آمریکا به قرار زیر هستند:

 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • معمولا دو تا سه نسخه از ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی لازم هستند.
 • این مدارک باید در پاکت‌هایی مهر و موم شده از سوی دانشگاه در کشور خود به آدرس دانشگاه مقصد در آمریکا پست شود.
 • این مدارک تحصیلی باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
 • دانشجویان سال آخر که هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند و متقاضی تحصیل دکترا در آمریکا هستند، می‌توانند نامه‌ای از سوی دانشگاه با کارنامه موقت به دانشگاه ارسال کنند تا کارهای پذیرش اولیه انجام شوند.
 • برای پذیرش قطعی باید مدرک تحصیلی و ریز نمرات نهایتا به دانشگاه ارائه شود.

دوره ی دکترا معمولا از سه تا چهار ترم تمام‌وقت متشکل از کلاس‌های پیشرفته معمولا در سمینار‌های کوچک برگزار می‌شوند. دانشجویان باید امتحانات کتبی یا شفاهی قبل از شروع پایان‌نامه را بگذرانند. پایان‌نامه در دوره‌ی دکترا عموما یکسال یا بیشتر طول می‌کشد که به اندازه‌ی یک کتاب باید نگاشته شود؛ پس از اتمام پایان نامه و دفاعیه در حضور کمیته‌ی سه تا پنج نفری از اساتید، دانشجویان مدرک دکترا دریافت می‌کنند.

ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا معمولا بین 3 تا 15 نفر است؛ به دلیل محدودیت پذیرش تعداد دانشجو، پرونده‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرند که از شرایط مناسب‌تری نسبت به سایر پرونده‌ها برخوردار باشند.

اخذ پذیرش مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. شما باید دارای مدرک زبان باشید و تسلط به زبان انگلیسی خود را ثابت کنید، به‌خصوص برای رشته‌هایی که دانشجو به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس از همان ابتدا مشغول به کار می‌شود.

نکته: امکان دریافت کمک هزینه‌ی تحصیلی و همچنین کمک هزینه برای زندگی برای دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه‌های آمریکا وجود دارد. لازم به ذکر است بعضی از رشته‌ها از سوی دانشگاه یا مراکز تحقیقاتی همکار با دانشگاه حمایت مالی می‌شوند که در این صورت هزینه‌ی زندگی و تحصیل شما کامل پرداخت خواهد شد که گاهی تا چهل هزار دلار سالانه، به شما اهدا خواهد شد.

پس از انتخاب دانشگاه و شهر محل تحصیل باید داوطلب مدارک زیر را تهیه کند:

 • داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالای 16
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه یا اگر در مرکز پژوهشی مشغول به کار بوده‌اید از رئیس مرکز پژوهشی ( حداقل دو توصیه نامه)که صلاحیت ،توانایی و علاقه‌ی شما را تایید کند.
 • اظهار نامه‌ی شخصی مرتبط با رشته‌ای که در آن می‌خواهید درس بخوانید.
 • مدرک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 100; CBT: 250; PBT: 600)
 • مدرک GRE با نمره ی700 (Quantitative: 700, Verbal: 350, Writing: 3.5 )

به‌خاطر داشته باشید که برای اخد بورسیه در دوره‌ی دکتری موارد زیر دارای اهمیت به سزایی هستند:

 • دارا بودن مقاله‌های علمی و پژوهشی در نشریات بین‌المللی، که نشان دهنده ی اندیشه‌ی برتر و مهارت‌های تحلیل و نوشتاری شما باشد.
 • ارتباط با اساتید برتر دانشگاه محل تحصیل ،برای گرفتن توصیه‌نامه‌ی مناسب که نشان دهد استاد مربوطه شما را کاملا می‌شناسد و توانایی‌های شما را تایید می‌کند.
 • شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی و در صورت امکان ارائه مقاله .

رشته های غیر پزشکی در آمریکا

رشته های غیر پزشکی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

متقاضیان برای تحصیل در آمریکا در رشته‌های مختلفی اقدام می‌کنند. در این قسمت به بررسی پرطرفدارترین رشته‌ها در آمریکا می‌پردازیم.

مهندسی نفت یکی از رشته‌هایی است که در دانشگاه‌های ممتاز ایران ارائه می‌شود؛ اما متأسفانه به دلیل تحریم‌های این کشور علیه ایران، دانشجویان ایرانی امکان اخذ ویزای تحصیل در این کشور برای این رشته را ندارند.

رشته خلبانی یکی از رشته‌هایی است که با کیفیت بسیار زیاد در آمریکا ارائه می‌شود. این آموزش‌ها که شامل دوره‌های مختلف تئوری، عملی و تجربی است باعث می‌شود کارآموزان به خلبانان حرفه‌ای تبدیل شوند.

امکان تحصیل در گرایش‌های مختلف رشته هنر مانند موسیقی، سینما، طراحی لباس و جواهر و معماری در آمریکا وجود دارد. آکادمی‌ها و دانشکده‌های هنر به تدریس گرایش‌های مختلف در این زمینه می‌پردازند و هنرمندان حرفه‌ای تربیت می‌کنند. 

از دیگر رشته‌های پر طرفدار در آمریکا و در گرایش‌های مختلف مانند سخت‌افزار، نرم‌افزار، هوش مصنوعی، رباتیک و... می‌توان اشاره کرد.

شما می‌توانید در رشته‌های دیگری که از رونق خوبی در آمریکا برخوردارند به تحصیل در آمریکا بپردازید. از جمله‌ی این رشته‌ها می‌توان به توریسم، حقوق، مدیریت و... اشاره کرد.

علوم تغذیه در کشور آمریکا

کشور آمریکا رویایی‌ترین کشور برای نخبگان رشته علوم تغذیه است. قرار داشتن بهترین دانشگاه‌های جهان در کشور آمریکا، تحقیق محور بودن این رشته با اهمیت بودن این رشته در این کشورو اختصاص بودجه قابل توجهی به تحقیقات این رشته باعث شده بسیاری از نخبگان رویای تحصیل در آمریکا را در سر بپرورانند.

متاسفانه اخذ ویزای تحصیلی آمریکا برای ایرانیان بسیار سخت است؛ در صورتی که قصد دارید برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به آمریکا مهاجرت نمایید، می‌توانید برای مقاطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد به یک کشور اروپایی رفته و با قوی‌تر کردن رزومه خود برای دکتری علوم تغذیه در دانشگاه‌های آمریکا اقدام نمایید.

متاسفانه هزینه زندگی در کشور آمریکا بسیار بالا بوده؛ به‌طوری که هزینه زندگی برای هر فرد ماهانه بیش از دو هزار دلار خواهد شد. متوسط هزینه زندگی برای یک نفر در سال برابر با ۳۲۵۰۰ دلار آمریکا است. متاسفانه هزینه درمان در کشور آمریکا بسیار بالا بوده؛ به‌طوری که هزینه درمان یک سرماخوردگی ساده حدود ۷ دلار می‌شود. هزینه‌های زندگی در کشور آمریکا کاملا وابسته به شهر است؛ به‌طوری که زندگی در سانفرانسیسکو و نیویورک مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است.

دانشگاه‌های نیویورک، میشیگان، آریزونا، کرنل جزء بهترین دانشگاه‌های علوم تغذیه در جهان و آمریکا هستند.

خلبانی در کشور آمریکا

بدون شک کشور آمریکا معتبرترین کشور در زمینه‌ی آموزش خلبانی به‌شمار می‌رود و بسیاری از عاشقان هوانوردی و پرواز آرزو دارند تا در ایالات متحده آمریکا تحصیل کرده و در یک شرایط کاملا ایده‌آل با پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا تحصیل نمایند. در کشور آمریکا بیش از 1500 کالج خلبانی وجود دارد که رقابت خیلی سخت و فشرده‌ای بین دانش‌آموختگان آن وجود دارد. با توجه به هدف خود می‌توانید شرایط کالج‌های خلبانی آمریکا را بررسی کرده و با توجه به بودجه و هدف خود برای کالج‌های خلبانی درخواست پذیرش دهید. بهترین خلبانان ایرانی چون شهید عباس بابایی، شهید محمود خضرایی، شهید حسین طیار زاده جزء افرادی بودند که در دانشکده خلبانی آمریکا تربیت شده‌اند.

نه تنها ایرانیان بلکه بسیاری از علاقه‌مندان پرواز در دنیا آرزوی تحصیل خلبانی در آمریکا را در سر می‌پرورانند. هزینه تحصیل در رشته هوانوردی در آمریکا با توجه به گرایش، طول مدت تحصیل، نوع کالج یا دانشکده، شرایط آموزشی و غیره می‌تواند متفاوت باشد؛ اما اگر قصد دارید که دوره‌ی خلبانی را تا مقطع ATP بگذرانید، حدود 75 هزار دلار را باید به شهریه‌ی تحصیلی اختصاص دهید. برای یک زندگی دانشجویی در آمریکا در هر ماه حداقل مبلغی حدود1000  دلار را باید هزینه نمایید. دقت نمایید که هزینه‌ی تحصیل کاملا وابسته به نوع دانشگاه خواهد بود؛ مثلا تحصیل در دانشگاه اوهایو حدود 55 هزار دلار، در دانشگاه پوردو حدود 28 هزار دلار است؛ به همین سبب 75 هزار دلار هزینه‌ی حداکثری تحصیل در آمریکا خواهد بود.

زبان تحصیل در کشور آمریکا انگلیسی بوده و شرط  ورود و اخذ ویزا تسلط به زبان انگلیسی است. تحصیل در رشته خلبانی برای ایرانیان و مسلمانان سراسر جهان بعد از حادثه‌ی 11 سپتامبر بسیار سخت است. قوانین سخت و پیچیده‌ای برای علاقه‌مندان مسلمان وضع کرده‌اند که تقریبا احتمال قبولی در این رشته نزدیک به چند درصد خواهد بود. هزینه‌های پزشکی در کشور آمریکا بسیار گران است؛ به همین سبب توصیه می‌شود بعد از ورود به آمریکا حتما خود را بیمه درمانی نمایید.

رشته مهندسی مواد در کشور آمریکا

مهندسان مواد به شکل خلاقانه، روش‌های جدیدی را برای استفاده از محصولاتی چون پلاستیک، سرامیک و فولاد و ... پیدا می کنند. کشور آمریکا یکی از چند کشور برتر در زمینه رشته متالورژی یا مهندسی مواد است که دانشجویان مهندسی مواد در همه کشورها علاقه بسیاری برای ادامه تحصیل در این کشور دارند؛ اما از آنجایی‌که هزینه‌های زندگی و میزان شهریه پرداختی دانشگاه‌های کشور آمریکا بسیار بالا است، دانشجویان مستلزم اخذ بورس‌های تحصیلی هستند که به‌صورت سالیانه و ماهیانه مبلغی را برای کمک هزینه تحصیلی از ایالات کشور آمریکا دریافت کنند. این بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا متغیر است.

رشته مهندسی مواد در دانشگاه‌های آمریکا در دو زیر شاخه متالورژی فیزیکی ( مطالعه ساختار های فیزیکی مواد تشکیل دهنده ) و متالورژی استخراجی (جداسازی و خالص سازی) ارائه می‌گردد.

هنرهای اسلامی در آمریکا

دانشگاه‌های آمریکا همیشه جزء برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف هستند. دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالایی دارند و به همین دلیل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا مشکل است. تقریبا پنجاه درصد از دانشگاه‌های برتر جهان در ایالات متحده آمریکا واقع شده‌اند. بسیاری از دانشجویان بین المللی تمایل دارند در کشور آمریکا تحصیل و زندگی کنند؛ در واقع آمریکا محبوب‌ترین مقصد تحصیلی در جهان است و هر ساله دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند.

جمعیت دانشجویان بین‌المللی در کشور آمریکا حدود 1 میلیون نفر است. دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به سرعت جذب بازار کار شوند. برای دانشجویانی که مدارک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های معتبر آمریکا اخذ کرده باشند، موقعیت‌های شغلی بسیار زیادی وجود دارد. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های آمریکا در سراسر جهان دارای ارزش و اعتبار است. تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا موقعیت‌های تحصیلی و شغلی بسیار خوبی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد.

بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا، رشته هنرهای اسلامی و گرایش‌های آن را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهند. متاسفانه هزینه تحصیل و زندگی در ایالت متحده آمریکا بسیار زیاد است. دانشگاه‌های آمریکا شهریه بسیار بالایی دارند البته برخی از دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان مستعد بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. میانگین هزینه تحصیل در رشته هنرهای اسلامی در دانشگاه‌های آمریکا حدود 50000 دلار در سال است؛ البته شهریه دانشگاه‌های دولتی آمریکا مناسب‌تر است. معمولا میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آمریکا حدود 30000 دلار در سال است؛ علاوه‌بر بالا بودن هزینه تحصیل در آمریکا، هزینه زندگی در این کشور بسیار بالا است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در ایالت متحده آمریکا حدود 1500 دلار در ماه است؛ البته هزینه زندگی تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد.

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

ادبیات انگلیسی در آمریکا

ایالت متحده آمریکا دارای بهترین دانشگاه‌های زبان و ادبیات انگلیسی در جهان است. بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، 8 دانشگاه از ایالت متحده آمریکا جزء ده دانشگاه برتر جهان در رشته زبان و ادبیات انگلیسی هستند. دانشگاه‌های آمریکا دارای بهترین سیستم آموزشی در جهان هستند. بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در آمریکا، رشته زبان و ادبیات انگلیسی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا بسیار مشکل است و هر ساله فقط تعداد معدودی از دانشجویان مستعد موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا می‌شوند؛ همچنین برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه‌های آمریکا، داوطلبان باید در آزمون SAT یا ACT شرکت کنند؛ البته برخی از دانشگاه‌های آمریکا شرکت در این آزمون‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی الزامی نمی‌دانند. دانشگاه‌های آمریکا همیشه از ورود دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند و همچنین در طول دوره تحصیلی از دانشجویان بین‌المللی خود حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مزیت‌های بسیار زیادی دارد؛ اما از طرفی هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بسیار بالا است. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بین 45000 تا 60000 دلار در سال است. شهریه دانشگاه‌های دولتی آمریکا مناسب‌تر از دانشگاه‌های خصوصی آن است. هزینه زندگی در کشور آمریکا تقریبا بالا است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا حدود 1000 تا 1500 دلار در ماه است. هزینه زندگی دانشجویی به مقدار زیادی به نوع و سبک زندگی دانشجو بستگی دارد.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا:

  • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه های خصوصی
  • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
  • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

هنرهای نمایشی در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در ایالت‌های مختلف آمریکا متفاوت است. در هر صورت با توجه به بالا رفتن قیمت دلار، هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بسیار بالا خواهد بود. هزینه تحصیل در آمریکا به‌طور حداقل ۱۵ هزار دلار در سال در نظر گرفته شده است و میانگین هزینه زندگی برای یک دانشجو ماهانه حداقل  ۸۰۰ دلار است. رشته هنرهای نمایشی در اکثر دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌شود. دانشگاه هاروارد یکی از برترین دانشگاه‌ها در این رشته به‌شمار می‌رود. دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این کشور هستند باید تمامی هزینه‌ها را در نظر بگیرند و یا به دنبال بورس‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی باشند.

ژنتیک در کشور آمریکا

آمریکا می‌تواند یکی از کشورهای ایده‌آل برای کسانی باشد که قصد ادامه تحصیل در رشته ژنتیک را دارند؛ به همین سبب اطلاع از وضعیت این کشور و هزینه‌های تحصیل و زندگی در آمریکا امری ضروری است؛ به‌طور قطع نمی‌توان مبلغ معینی را برای زندگی در آمریکا تعیین کرد؛ زیرا هزینه‌ی زندگی و تحصیل در آمریکا با توجه به مقطع تحصیلی، سبک زندگی، محل اسکان و غیره می‌تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال زندگی در شمال شرق و شرق آمریکا بیشترین هزینه و زندگی در مرکز و غرب آمریکا پایین‌ترین هزینه را دارد. اگر دانشجو بخواهد که در خوابگاه اقامت نماید بدون شک هزینه‌های رفت و آمد، خورد و خوراک و اسکان به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. با توجه به نوع ایالت هزینه زندگی  می‌تواند متغیر باشد، به عنوان مثال زندگی در ایالت بوستون ماساچوست به‌طور میانگین سالانه حدود ۱۸ تا ۲۴ هزار دلار خواهد بود این در حالی است که زندگی در ایالت واشنگتن دی سی نیویورک سالانه حدود ۲۰۸۰۰ تا۳۰ هزار و ۴۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه‌های خورد و خوراک برای هر فرد با توجه به عادات غذایی فرد می‌تواند متغیر باشد. میانگین هزینه‌ی خورد و خوراک برای هر فرد می‌تواند بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه باشد. اگر دانشجو بخواهد از برنامه‌های غذایی دانشگاه بهره‌مند شود، هزینه‌های آن به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند که میانگین آن برای هر فرد ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار خواهد بود.

نوع دانشگاه مهم‌ترین عامل تعیین کننده هزینه‌های زندگی خواهد بود؛ به‌طوری‌ که هزینه تحصیل در کالج‌های خصوصی حدود 35 هزار دلار بوده و اگر برای دانشگاه‌های دولتی آمریکا اقدام نمایید این هزینه‌ها به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و به سالانه حدود ۱۸ هزار دلار می‌رسد.

آمریکا کشوری ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند در رشته ژنتیک پزشکی ادامه تحصیل دهند.

تحقیقات گسترده‌ای در آمریکا در حیطه ژنتیک پزشکی صورت می‌گیرد که روابط جدید بین بیماری‌ها ژنتیک را کشف می‌کنند.

در آمریکا آنکولوژی و ژنومیک با یکدیگر ترکیب شده و استراتژی‌های جدیدی را برای درمان بیماری‌ها کشف می‌کنند.

دانشگاه گرین ریور در آمریکا که در کالیفرنیا واقع شده است از ۶۴ کشور جهان برای بخش بین‌المللی خود دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه هاروارد بهترین دانشگاه جهان در زیست‌شناسی و ژنتیک است که می‌توانید برای اخذ بورسیه در این دانشگاه اقدام نمایید. با اخذ بورسیه می‌توانید با هزینه‌های کم در این رشته‌ها تحصیل کرده و آینده کاری روشنی را برای خود رقم بزنید.

زبان تحصیل در تمامی دانشگاه‌های این کشور انگلیسی است؛ به همین سبب یکی از شرایط تحصیل در این دانشگاه‌ها تسلط به زبان انگلیسی خواهد بود.

معماری در آمریکا

براساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، سه دانشگاه از بهترین دانشگاه‌های معماری جهان در ایالات‌متحده هستند: موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) و دانشگاه هاروارد. دانشگاه‌های معماری آمریکا به دلیل برخورداری از کیفیت بالای آموزشی معماران برجسته‌ای را تربیت می‌کنند. اکثر دانشجویان معماری در آمریکا پس از فارغ‌التحصیلی جذب بازار کار می‌شوند و این خود یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. زبان تحصیل در آمریکا انگلیسی است و دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مدرک تافل یا آیلتس داشته باشند. بعضی از دانشگاه‌های آمریکا فقط مدرک تافل را به عنوان مدرک زبان انگلیسی قبول دارند و مدرک آیلتس را نمی‌پذیرند. هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بالااست. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه هاروارد حدود 50144 هزار دلار در سال و هزینه تحصیل در رشته معماری در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) حدود 73160 هزار دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آمریکا بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی خواهد بود. برای مثال هزینه تحصیل در رشته معماری در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (UCB) تنها 11442 دلار در سال است؛ البته دانشگاه‌های آمریکا در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری بورسیه‌های تحصیلی زیادی را در رشته معماری ارائه می‌دهند.

هزینه زندگی در کشور آمریکا بسیار بالااست. هزینه تخمینی زندگی در ایالات متحده حدود 10000 تا 12000 دلار در سال است که به‌طور متوسط در حدود 700 تا 1000 دلار در هر ماه خواهد بود. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های محل اقامت، غذا، مسافرت، کتاب های درسی، پوشاک و... هستند.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی:

 • اجاره بها خوابگاه: 9800 دلار در سال برای دانشگاه‌های دولتی، 11100 دلار در سال برای دانشگاه‌های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

زیست‌شناسی در آمریکا

اگر به تحصیل زیست‌شناسی در کانادا علاقه‌مند هستید، یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر بگیرید این است که هزینه شما چقدر خواهد شد. این راهنما هزینه‌های ضروری مربوط به زندگی در کانادا با هدف تحصیل را بیان می‌کند .

شهریه

اینکه دانشگاه ها در کانادا چه میزان برای هر دانشجو شهریه تامین می‌کنند بستگی به برنامه، وطن دانشجو، ایالتی که دانشگاه در آن واقع شده و مقطع تحصیلی دانشجو دارد. در سال 2017 ، یک شهروند متوسط ​​کانادایی که در کانادا تحصیل می‌کرد، 6571 دلار یا 3880 پوند (تمام ارقام ذکر شده به دلار کانادایی است) در سطح کارشناسی و 6907 دلار (4078 پوند) در سال برای مدرک تحصیلات تکمیلی پرداخت می‌کرد. دانشجویان بین‌المللی به‌طور قابل توجهی بیشتر از شهروندان کانادایی شهریه می‌پردازند، با وجود این هزینه‌ی تحصیل در کانادا هم چنان کمتر از سایر کشورهای آنگلوفون ( انگلیسی زبان ) از جمله انگلستان، ایالات‌متحده یا استرالیا کمتر است– میانگین شهریه این کشورها در سال‌های 2017 – 2018  25180 دلار (14.866 پوند) در سال بود.

مهندسی و پزشکی معمولاً هزینه بیشتری برای دانشجویان بین‌المللی (به‌طور متوسط ​​28625 دلار یا 16906 پوند در سال) دارد؛ در حالی که شهریه‌ی دروس هنری و علوم انسانی بسیار پایین‌تر از این میزان است و شهریه‌ی دوره‌های کسب و کار و مدیریت کمتر از میانگین کشوری در حدود 24683 دلار (14،573 پوند) در سال است .

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، طول تحصیل بین یک سال تا سه سال متفاوت است. مدرک تحصیلات تکمیلی بین 4000 تا 6000 دلار( 2500 – 3600 پوند ) در هر سال هزینه خواهد داشت. در برخی موارد خاص‌تر ممکن است دانشجو سالانه تا 22،485 دلار (15،000 پوند) هزینه داشته باشد .

دانشجویان کانادایی می‌توانند طی یک برنامه سه ساله با هزینه‌ی27 هزار دلار (15هزارپوند ) فارغ‌التحصیل شوند. دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند طی یک برنامه‌ی چهار ساله با هزینه 75540 دلار یا 44538 پوند، فارغ‌التحصیل شوند .

هزینه اسکان

گزینه‌های مختلفی در مورد اسکان دانشجویی در کانادا وجود دارد. دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌های دانشگاه و یا منازل شخصی اسکان گزینند. متوسط ​​هزینه می‌تواند در حدود 6000 دلار (3537 پوند) در سال باشد.

هزینه‌ی برخی خدمات در منزل  200 دلار (117 پوند) و متوسط ​​هزینه در هر ماه 400-800 دلار (235-471 پوند) است. متوسط ​​هزینه اقامت دانشگاه یا خوابگاه دانشگاهی در سال 3000-7500 دلار (1 میلیون و 769-4،422 پوند) است. محل اقامت منازل خصوصی با وجود هم خانه‌ها، حدود 250-700 دلار در ماه (147-413 پوند) در ماه یا 8،400 دلار (4،953 پوند) در هر سال است. تمام هزینه‌ها در ایالات متفاوت، تغییر خواهند کرد

سایر هزینه‌های اساسی دانشجویان

طبق شرایط ویزای دانشجویی در کانادا، شما باید علاوه‌بر هزینه‌های شهریه و اسکان حداقل 10،000 دلار (یا اگر در کبک تحصیل می‌کنید 11000 دلار)  هزینه کنید؛ اگرچه برای تأمین هزینه‌های زندگی بهتر باید بودجه شما بسیار بیشتر از این رقم باشد.

دانشگاه مونترال تخمین می‌زند که دانشجویان برای تأمین مسکن، کتاب و منابع درسی، قبض تلفن و سایر هزینه‌ها در سال به 15،050 دلار (8،873 پوند) سالانه نیاز دارند. دانشگاه بریتیش کلمبیا این رقم را 15500 دلار (9،139 پوند) تعیین کرده است؛ همچنین طبق آمار منتشر شده، ونکوور گرانترین شهر کانادا است .

یکی از مهم‌ترین موارد در لیست هزینه‌های دانشجویان، بیمه‌ی درمانی است که سالانه حدود 600 تا 800 دلار (354-472 پوند) محاسبه شده است. پوشش پزشکی از ایالت به ایالت دیگر متفاوت است. ایالات آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور این بسته به مدت اقامت دانشجویان بین‌المللی را تحت پوشش برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی خود قرار می‌دهند. دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در نوا اسکوشیا، کبک، انتاریو یا جزیره پرنس ادوارد را دارند، باید بیمه درمانی خصوصی برای خود ترتیب دهند.

یکی از هزینه‌های تحصیل در کانادا که معمولا نادیده گرفته می‌شود، مربوط به امکانات گرمایشی است‌؛ زیرا درجه حرارت می‌تواند تا 40 درجه سانتی‌گراد کاهش یابد. حدود 150 دلار (44/88 دلار) در هر ماه هزینه‌ی خدمات اساسی شما از قبیل برق، وسایل گرمایشی، آب و لباس‌های زمستانی خواهد شد. اینترنت حدود 150 دلار در هر ماه (بین مستاجرین تقسیم می‌شود) است .

تقریباً 600 دلار (354 پوند) تمام کتاب‌های لازم برای یک سال تحصیلی متوسط ​​را پوشش می‌دهد و قبض تلفن همراه در حدود 30 دلار در هر ماه است. کرایه حمل و نقل عمومی به‌طور معمول چند دلار کانادا هزینه دارد و ماهانه بین 80 تا 100 دلار (47-59 پوند) است؛ اگرچه بسیاری از سیستم‌های حمل و نقل تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند. تاکسی‌ها یک نوع متداول از حمل و نقل در کانادا هستند و بین 2 تا 6 دلار در هر کیلومتر هزینه دارند (1.18-3.54 پوند). متوسط ​​هزینه مصرف شده توسط دانشجویان اتومبیل‌سازی در کانادا در سال 2017 ، 200 دلار در ماه (117.92 پوند) یا سالانه 2400 دلار (1415 پوند) بود.

سبک زندگی

میانگین خرید هفتگی بات غذا 50 دلار (29.48 پوند) است و یک قرص نان حدود 2.76 دلار (1.63 پوند) هزینه دارد. یک وعده غذایی در یک رستوران در کانادا حدود 15 دلار برای هر فرد (8.84 پوند) و بلیط سینما 12.99 دلار (7.66 پوند) است.

یک لیوان آبجو در یک 6 دلار (3.54-3.83 پوند) ، یک بطری شراب 15 دلار (8.84 پوند) و عضویت ماهیانه سالن بدنسازی در حدود 48 دلار (28.30 پوند) هزینه دارد .

پشتیبانی‌های مالی در دسترس

برای رعایت مقررات تابعیت و مهاجرت کانادا، دانشجویان باید قبل از شروع دوره تحصیلی در کانادا ثابت کنند که پول کافی برای تأمین نیازهای مالی خود دارند؛ در صورتی که دانشجویان بین‌المللی بتوانند این مسئله را ثابت کنند، بورس تحصیلی و کمک هزینه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد دریافت خواهند کرد .

مهم است که تحقیقات اولیه در مورد این گزینه‌ها را زود شروع کنید؛ زیرا بودجه بورس تحصیلی بسیار رقابتی و با عرضه محدود است. بورس‌های تحصیلی ممکن است برای دستیابی به پیشرفت تحصیلی یا قدرت در زمینه‌ی خاصی باشد. بورس‌های تحصیلی مخصوص دانشگاه وجود دارد که می‌توانید در وب‌سایت‌ها به دنبال آن بگردید؛ اما تحقیق در مورد فرصت‌های بورس تحصیلی در خارج از کشور که توسط سازمان‌های کشور خودتان ارائه می‌شود، ارزش دارد.

برنامه بورسیه تحصیلی مشترک المنافع کانادا بودجه‌ای را برای دانشجویان کشورهای مشترک المنافع فراهم می‌کند. سایت مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی مفید است.

بسیاری از اصناف، مغازه‌ها و رستوران‌ها با اثبات ثبت‌نام دروس (کارت دانشجویی یا کارت تخفیف دانشجویی) تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند. تخفیف‌ها بین 10 تا 50 درصد متغیر است؛ همچنین ،Canada Air بلیط‌های هواپیمایی با تخفیف برای دانشجویان ارائه می‌دهد.

زیست‌شناسی در آمریکا

در این مطلب قصد داریم هزینه‌های تحصیل زیست‌شناسی در آمریکا را تخمین بزنیم .

شهریه

ایالات‌متحده یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای آموزش عالی است  و همچنین یکی از گران‌ترین‌ها است؛ اگرچه تخمین اولیه ممکن است نفس‌گیر شود؛ اما ارزش آن را دارد که تمامی راه‌های کمک مالی و بودجه‌بندی را بررسی کنید .

شهریه سالانه بین 5000 تا 50 هزار دلار (3800 دلار - 3800 پوند) است. متوسط ​​هزینه سالانه شهریه در ایالات‌متحده در سال 2016 حدود 33.215 دلار (25376 پوند) تخمین زده شده است. بیشترین دوره‌های کارشناسی‌ارشد چهار سال طول کشیده است؛ بنابراین به‌طور متوسط ​​ دانشجویان با 132.860 دلار (101505 £) هزینه فارغ‌التحصیل می‌شوند.

در حالی که برخی از کشورها قیمت گذاری را برای دانشجویان داخلی ، اتحادیه اروپا و دانشجویان بین‌المللی متمایز می‌کنند، دانشگاه‌های آمریکایی بین دانشجویان داخل و خارج از کشور تفاوت قائل هستند. دانشجویان ایالتی برای یک کالج عمومی معمولی چهار ساله در سال‌های 2016-2017 مبلغ 9650 دلار (7372 پوند) پرداخت کردند؛ در حالی که دانشجویان خارج از ایالت 24930 دلار (19466 پوند) هزینه کردند. دانشکده‌های غیرانتفاعی ( خصوصی ) وجود دارند که به‌طور متوسط ​​در همان سال 33،480 دلار (25578 پوند) شهریه دریافت کردند .

به عنوان مثال ، دانشگاه میشیگان (یکی از دانشگاه‌های عالی رتبه دولتی به خصوص در رشته‌ی زیست‌شناسی) برای دانشجویان خارج از ایالت 45410 دلار (34693 پوند) شهریه تعیین کرده بود؛ به علاوه‌ی  هزینه‌ی 10872 دلار (8306 پوند) برای اسکان، 1048 دلار (800 پوند) برای کتاب و منابع مطالعه و 2454 دلار (1،874 پوند) برای سایر هزینه‌های شخصی که در مجموع طی یک سال به رقم 59،784 دلار (45،674 پوند)  می‌رسد.

هزینه اسکان

در مجموع می‌توان گفت، شهرهای دانشگاهی در میانه غربی آمریکا هزینه‌های زندگی پایین‌تری دارند؛ در حالی که مناطق واقع در شرق و شمال شرقی هزینه بیشتری نیاز دارند. یک آپارتمان میان رده ​​از 500 دلار (382 پوند) در هر ماه (یک آپارتمان یک خوابه در یک منطقه دور از شهر) شروع می‌شود و تا 3500 دلار یا 2674 پوند (آپارتمان یک خوابه در بوستون) افزایش می‌یابد.

محل اقامت در محوطه دانشگاه به‌طور معمول در خوابگاه‌ها است و دو یا سه نفر در اتاق سکونت دارند؛ همچنین ساکنان، حمام، توالت و دوش مشترک دارند. در سال 2017، اتاق‌های خوابگاه درون دانشگاه در ایالات‌متحده به‌طور متوسط ، ​​10440 دلار (7،976 پوند) در سال در کالج‌های عمومی چهار ساله و 11890 دلار (9،083 پوند) در سال در کالج‌های خصوصی چهار ساله اجاره داشتند. برای محاسبه برآورد هزینه‌های شهریه و در سایت دانشگاه ماشین حساب‌های خاصی وجود دارد.

سایر هزینه‌های اساسی دانشجویان

تأمین اینترنت 45-50 دلار (34-38 پوند) در ماه هزینه دارد  و صورتحساب تلفنی ماهانه حدود 50 دلار (38 پوند) و قیمت بنزین در هر گالن حدود 3.50 دلار (2.67 پوند) است. یک گذرنامه حمل و نقل عمومی ماهانه حدود 50 تا 60 دلار (38-45 پوند) هزینه دارد و برخی مناطق تخفیفی را برای دانشجویان ارائه می‌دهند. متوسط ​​هزینه کتاب و منابع دانشگاهی در هر سال تحصیلی 1،170 دلار (893 پوند) یا 390 دلار (297 پوند) در هر ترم است.

یکی‌دیگر از موارد اجباری که باید در نظر بگیرید ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایالات‌متحده است که 160 دلار (122 پوند) هزینه دارد. دریافت ویزا یک پروسه ی طولانی است؛ بنابراین بهتر است 3 تا 5 ماه قبل از شروع ترم اقدام کنید .

سبک زندگی

برق در حدود 50 تا 100 دلار (38-76 پوند) در هر ماه و امکانات گرمایشی 50 تا 100 دلار در هرماه است. هزینه‌ی آب، فاضلاب و زباله توسط صاحبخانه پرداخت می‌شود؛ اما اگر این مسئولیت بر عهده مستاجر باشد این هر سه ماه 50-75 دلار خواهد بود.

مواد غذایی هفتگی در ایالات‌متحده، بسته به رژیم غذایی، بین 20 تا 60 دلار (15-45 پوند) هزینه دارد. قیمت میوه و سبزیجات تازه در کل کشور متفاوت است. یک وعده غذایی در یک رستوران حدود 13 دلار (10 پوند) و بلیط سینما حدود 11 دلار (8.40 پوند) است. در سال 2017 ، یک ساندویچ از مک دونالد 5.30 دلار (4.05 پوند) قیمت داشت .

میانگین عضویت ماهیانه سالن بدنسازی 36/37 دلار (27.79 پوند) است. یک بطری شراب حدود 10 دلار (7.64 پوند) هزینه دارد و یک بشقاب آبجو 4 تا 5 دلار (3-3.50 £) هزینه دارد؛ اما می‌تواند در بعضی از شهرها مانند نیویورک به 8 دلار (6 پوند) برسد. قیمت شب‌نشینی به ایالت و فعالیت بستگی دارد؛ اما ارقام سال 2017 نشان می‌دهد که متوسط ​​هزینه در ایالات‌متحده آمریکا به‌طور متوسط ​​81 دلار (62 پوند) در هر شب (26 دلار در نوشیدنی‌ها ، 11 دلار در بلیط حمل و نقل و .... )

پشتیبانی‌های مالی در دسترس

هزینه تحصیل در ایالات‌متحده در نگاه اول به نظر بیش از حد است؛ اما مهم است که تفاوت قیمت "برچسب" (آنچه در وب‌سایت‌های دانشگاه تبلیغ می‌شود) و آنچه که دانشجویان در واقع می‌پردازند را، پس از آنکه همه مخارج مالی در نظر گرفته شد، بررسی کنید .

 در نظر داشته باشید که در سال 2013 ، حدود 85 درصد دانشجویان کارشناسی تمام‌وقت در دانشگاه‌های دولتی چهار ساله و 89 درصد در دانشگاه‌های غیر انتفاعی خصوصی از نوعی کمک مالی بهره‌مند شده‌اند. بیشتر اوقات، معتبرترین دانشگاه‌های ایالات‌متحده، با بالاترین قیمت "برچسب"، به دانشجویان وسیع‌ترین فرصت برای تأمین اعتبار را می‌دهند. به عنوان مثال ، حدود 91 درصد دانشجویان در انستیتوی فناوری ماساچوست کمک مالی دریافت می‌کنند.

کمک‌های مالی در قال‌های مختلفی ارائه می‌شود: بورس‌های تحصیلی، کمک هزینه‌ها و برنامه‌های مطالعه‌ی کارو تحقیقات . برخی از این موارد فقط برای شهروندان آمریکایی امکان‌پذیر است؛ اما بسیاری از فرصت‌های کمک مالی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد. به عنوان مثال، دانشگاه پنسیلوانیا هر سال 6 میلیون دلار برای تأمین اعتبار فارغ‌التحصیلان خارج از ایالات‌متحده و همسایگان کانادا و مکزیک اختصاص می‌دهد.

بسیاری از دانشگاه‌ها تضمین می‌کنند که دانشجویان می‌توانند ضمن تحصیل، در محیط دانشگاه مشغول به کار شوند، اطلاعات بودجه در وب‌سایت‌های هر دانشگاه موجود است، همزمان با انتخاب دانشگاه باید درخواست کمک‌های مالی خود را ثبت کنید .

چندین دانشگاه عالی رتبه در ایالات‌متحده سیاست پذیرش " نابینایان" را اجرا می‌کنند، به این معنی که پیشینه مالی دانشجویان بالقوه در طی مراحل پذیرش نادیده گرفته می‌شود و دانشگاه قول حمایت مالی از دانشجویان را می‌دهد تا هر متقاضی موفق، شانس شرکت داشته باشد . در سال 2017 ، مؤسسات فناوری ماساچوست، دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون، دانشگاه ییل و کالج امرسست بودند. برای به دست آوردن 10 تا 50 درصد تخفیف در لباس، بلیط سینما، ورود به موزه، شناسه دانشجویی لازم است.

سبک زندگی

متوسط ​​صورتحساب هفتگی غذا در انگلیس 50 پوند است؛ اگرچه در منازل شخصی این هزینه پایین‌تر خواهد بود. هزینه قبض مواد غذایی بسته به رژیم شما و محل زندگی شما در کشور متفاوت است. یک وعده غذایی در یک بار 8 تا 12 پوند هزینه دارد، و یک وعده غذایی در رستوران حدود 15 تا 25 پوند خواهد بود. میانگین قیمت بلیط سینما 41/7 پوند است؛ در حالی‌که یک ساندویچ مک دونالد 19/3 پوند است. یک لیوان آبجو حدود 60/3 پوند و یک لیوان شراب 175 میلی لیتر61/3 پوند است. قیمت‌ها در لندن و شهرهای جنوب بالاتر از شهرهای شمال خواهد بود. عضویت در سالن بدنسازی به‌طور معمول حدود 50 پوند در ماه هزینه دارد؛ اما بسیاری از سالن‌های بدنسازی تخفیف دانشجویی ارائه می‌دهند. یک شب معمولی شامل نوشیدنی و ورود به کلوپ تقریباً 30 پوند است.

پشتیبانی‌های مالی در دسترس

بیشتر دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد تمام‌وقت و پاره‌وقت داخلی یا اتحادیه‌ی اروپا وام شهریه را برای پرداخت شهریه‌ی دوره‌ی خود دریافت می‌کنند . وام‌های هزینه‌ی زندگی برای تأمین هزینه‌های زندگی ارائه می‌شوند.

با این حال، این روند برای دانشجویان بین‌المللی پیچیده‌تر است؛ زیرا وام فقط برای دانشجویانی که حداقل سه سال قبل از شروع دوره، زندگی در انگلستان زندگی کرده‌اند، در دسترس است.

بورسیه‌ها، بورس‌ها و کمک‌های مالی زیادی برای دانشجویان خارج از کشور در دسترس است. تمام آن‌ها بسیار رقابتی هستند؛ اما دانشگاه‌های انگلستان همواره به دنبال افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی خود هستند؛ بنابراین باید زمان لازم برای بررسی همه گزینه‌ها را صرف کنید. کمک هزینه تحصیلی در بانک اطلاعاتی شورای انگلیس توسط دولت انگلیس و سازمان‌های خارجی تأمین می‌شود؛ همچنین بهتر است وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را برای دیدن این‌که آیا آنها بورس تحصیلی مناسبی دارند یا خیر بررسی کنید.

در حالی‌که تحصیل در انگلستان ممکن است یکی از گرانترین گزینه‌های جهان باشد، دامنه تخفیف دانشجویی در هزینه‌های روزانه به این معنی است که دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود در انگلستان را ادامه دهند، از نظر اقتصادی دغدغه‌ی کمتری داشته باشند.

کلیه دانشجویان می‌توانند از کارت اتحادیه ملی دانشجویان استفاده کنند که اشتغال به تحصیل دانشجو را اثبات می‌کند و تخفیف حداکثر 50 درصد در خرید وسایل الکترونیکی، خرید مواد غذایی، صرف غذا، تفریح کردن، اشتراک‌های رسانه‌ای، لباس، مسافرت و دانشگاه را ارائه می‌دهد؛ علاوه‌بر تمام این‌ها تدارکات، کارت‌ها و برنامه‌های جداگانه‌ای وجود دارند که خدمات وسیع‌تری را ارائه می‌دهند.

رشته جغرافیا در آمریکا

کشور آمریکا دارای بهترین دانشگاه‌های جهان است. دانشگاه‌های آمریکا تراز علمی بسیار بالایی دارند و برنامه‌های آموزشی بسیار با کیفیتی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. هر ساله بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آمریکا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا رشته جغرافیا را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهند. نام چند دانشگاه از کشور آمریکا در بین برترین دانشگاه‌های جهان در رشته جغرافیا به چشم می‌خورد. هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بسیار بالا است. میانگین هزینه تحصیل در رشته جغرافیا در دانشگاه‌های امریکا حدود 50000 دلار در سال است. هزینه زندگی در آمریکا نسبتا بالا است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور آمریکا حدود 1500 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی دانشجویی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 800 دلار در ماه برای دانشگاه‌های دولتی، 925 دلار در ماه برای دانشگاه‌های خصوصی
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

رشته مدیریت در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت است. آمریکا یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در حوزه آموزش محسوب می‌شود و دانشگاه‌های این کشور جزء برترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های تحصیلی مختلف هستند. هزینه تحصیل در رشته مدیریت در دانشگاه‌های آمریکا به‌طور میانگین 41000 تا 73000 دلار در سال است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی آمریکا بسیار بیشتر از دانشگاه‌های دولتی آن خواهد بود. از طرفی هزینه‌های زندگی در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار زیاد است؛ البته دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار کنند تا بتوانند هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تا حدودی تامین کنند.

همچنین برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی در نظر گرفته‌اند و دانشجویان می‌توانند از این بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنند. میانگین هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجوی بین‌المللی 1000 تا 2000 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه‌های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 تا 1000 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آمریکا

آزمون های ورودی مقاطع مختلف در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به‌طور کلی برای تحصیل در آمریکا نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نخواهد داشت. آزمون زبان، یکی از آزمون‌هایی است که برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا لزوما باید در آن‌ها شرکت کنید. برخی از دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش در برخی از رشته‌های خود از دانش‌آموزان *مدرک آزمون SAT*را درخواست می‌کنند، می‌توان از این آزمون به عنوان آزمون ورودی دانشگاه‌ها یاد کرد. این آزمون برای ارزیابی استعدادها و اطلاعات دانشجو در زمینه‌های ریاضی، انشاء و مهارت‌های خواندن است. بیشتر دانشگاه‌های ممتاز مدرک این آزمون را درخواست می‌کنند؛ در ضمن هرچه نمره شما در این آزمون بیشتر باشد، شانس بیشتری برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی خواهید داشت. 

شرط معدل و رزومه تحصیلی برای ورود به دانشگاه‌ها و تحصیل در آمریکا الزامی است.

برخی از رشته‌های تحصیلی در بعضی از دانشگاه‌ها به ویژه در دانشگاه‌های ممتاز دارای مصاحبه حضوری یا آنلاین هستند. این مصاحبه‌ها در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا با قدرت بیشتری برگزار می‌شود. لازم است پیش از اقدام برای اخذ پذیرش، اطلاعات کاملی درباره شرایط پذیرش در رشته مورد‌نظر و دانشگاه مورد نظر خود به دست آورید.

دانشجویان متقاض تحصیل پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی *MCAT* شرکت کنند و نمره قبولی بگیرند. این آزمون برای ورود به رشته پزشکی و *دندانپزشکی در آمریکا *و کانادا برگزار می‌شود.

اگر مدرک دیپلم شما دوازده ساله نیست، مانند افرادی که در مدارس فنی و حرفه‌ای تحصیل کرده‌اند، لازم است ابتدا در ایران دوره فوق‌دیپلم را سپری کنید و سپس برای اخذ پذیرش در آمریکا اقدام نمایید. 

بر اساس این‌که قصد دارید در کدام کشور به ادامه تحصیل مشغول شوید، آزمون‌های متفاوتی وجود دارد؛ با این حال آزمون‌های استانداردی تعریف شده است که در آمریکا  اعتبار دارد، جالب است بدانید با کسب حداقل نمره‌ی قبولی در این آزمون‌ها حتی می‌توانید در کشورهایی مانند ترکیه به تحصیل مشغول شوید.

 مقطع کارشناسی

برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و بسیاری دیگر از کشورهای انگلیسی زبان باید در آزمونSAT شرکت کنید. واژه ی SAT مخفف Scholastic Assessment Test است.

آزمون SAT هرساله هفت بار در آمریکا و چهار بار در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون يک آزمون استدلالي و كتبي شامل سوالات خواندن و نوشتن به زبان انگليسي و رياضيات است و به دو بخش تقسیم می‌شود که برای پاسخ‌گویی به هر دو بخش چیزی در حدود 5 ساعت زمان نیاز است. آزمون SAT از دو بخش تشکیل شده است که به زبان انگلیسی است. در ادامه به معرفی مختصر بخش‌های مختلف این آزمون می‌پردازیم:

 •  Reasoning Test:

این بخش را SAT1  می‌گویند که شامل چهار بخش: ریاضیات، هندسه، ادبیات و انشا انگلیسی است و برای پاسخگویی به آن در حدود 4 ساعت زمان دارید.

 •  Subject Test:

این بخش را SAT2 می‌گویند و شامل سوالاتی در زمینه‌های تخصصی مانند: ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و... است. برای پاسخ‌گویی به این بخش در حدود یک ساعت زمان دارید.

در نهایت جالب است بدانید برای ورود به دانشگاه‌های ترکیه تنها نمره ی SAT1 مورد نظر است و نیازی به پاسخ به سوالات تخصصی نیست.

 تحصیلات تکمیلی ( دوره‌ی فوق‌لیسانس و دکتری)

ورود به دوره‌ی فوق‌لیسانس و دکتری تنها بر اساس کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌های ورودی نیست؛ بلکه سوابق تحصیلی و تسلط کامل به زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این آزمون‌ها به *GRE * و *GMAT* مراجعه کنید.

شرکت در آزمون های بین المللی در آمریکا

شرکت در آزمون های بین المللی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آزمون‌های بین‌المللی از دیگر فاکتورهایی هستند که می‌توانند رزومه تحصیلی شما را تقویت کنند. آزمون‌های زبان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی هستند. برای ورود به دانشگاه‌های آمریکا باید در این آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید. آزمون‌ها و رقابت‌های بین‌المللی دیگری مانند المپیادهای علمی  وجود دارند که شرکت در آن‌ها می‌تواند یکی از مواردی باشد که باعث می‌شود به راحتی در آمریکا پذیرش بگیرید. اگر این رقابت‌ها جزء المپیادهای علمی محسوب شود، علاوه‌بر افزایش شانس پذیرش شما باعث می‌شود که در آینده بتوانید برای ورود به بازار کار از آن استفاده کنید.

حتی اگر در این رقابت‌ها و آزمون‌های بین‌المللی مقامی کسب نکنید، شرکت در آن‌ها تجربه خوبی خواهد بود و باعث افزایش سطح علمی شما به میزان قابل توجهی خواهد شد.

اعتبار دانشگاه های آمریکا و انتقال به کشور های دیگر

اعتبار دانشگاه های آمریکا و انتقال به کشور های دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

صحبت درباره اعتبارات علمی دانشگاه‌های آمریکا ممکن است مدت‌ها زمان ببرد. آمریکا یکی از بهترین کشورها در آموزش‌های علمی و پرورش متخصصان در زمینه‌های مختلف است  و دانشگاه‌های آن در سطح بین‌الملل معتبر هستند؛ همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه‌های خوبی در جهان هستند و برخی از آن‌ها در جایگاه‌های بالای لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارند.

همانطور که می‌دانید پذیرش گرفتن برای تحصیل در آمریکا کار ساده‌ای نیست و این خود دلیلی بر کیفیت بالای دانشگاه‌های این کشور است که تنها دانشجویان ممتاز و واجد شرایط را می‌پذیرد. برخی از دانشگاه‌های این کشور در ارائه برخی از رشته‌ها حرف اول را می‌زنند و بسیاری از افراد از کشورهای خارجی برای تحصیل در این رشته‌ها به آمریکا سفر می کنند. 

دانشجویانی که در این کشور تحصیل کرده‌اند، به راحتی می‌توانند از کشورهای برتر دنیا برای ادامه تحصیل پذیرش بگیرند و حتی شغل مناسب خود را در سطح بین‌المللی پیدا کنند.

اعتبار یک دانشگاه به موارد مختلفی بستگی دارد و نیاز است که به صورت دقیق و جزئی مورد بررسی قرار بگیرد. در این قسمت به‌طور کلی درباره دانشگاه‌های آمریکا و اعتبار آن‌ها در سطح جهانی صحبت شد. اعتبار این دانشگاه‌ها و مدارک آن‌ها در ایران وجهان نیز در ادامه  مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تحصیل رایگان در آمریکا

تحصیل رایگان در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه‌های کشور آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های ایالتی و دانشگاه‌های خصوصی دسته‌بندی می‌شوند. هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های ایالتی پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است؛ اما به‌طور کلی باید گفت امکان تحصیل در آمریکا به صورت کاملاً رایگان وجود ندارد، تنها راهی که وجود دارد این است که شما  با تأمین شرایط مورد نیاز دانشگاه‌های این کشور از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده که تعدادشان کم نیست بهره‌مند شوید. اگر دارای گرین کارت آمریکا هستید، بخت با شما یار بوده و هزینه‌های تحصیل شما با سایر دانشجویان بسیار متفاوت خواهد بود؛ اما اگر قصد دارید از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرید، باید شرایطی مانند معدل بالا، نمره زبان خوب و... را برای استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی تأمین کنید.

درباره شرایط دریافت بورسیه و انواع بورسیه‌ها در کشور آمریکا در قسمت بعدی توضیحات بیشتری ارائه می‌شود. 

بورسیه تحصیلی در آمریکا

بورسیه تحصیلی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بورسیه‌های تحصیلی می‌توانند تنها به عنوان یک کمک هزینه باشند یا این‌که هزینه‌های تحصیلی شما را پوشش دهند تا شما نیاز به کار کردن نداشته باشید. این بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز با معدل بالا ارائه می‌شود؛ همچنین دانشجویانی که بین مقاطع تحصیلی آن‌ها وقفه نباشد، در اولویت دریافت بورسیه‌های تحصیلی قرار دارند. برای این منظور دانشگاه‌های آمریکا برای مقاطع مختلف، شرط سنی قرار داده‌‌اند. نمره بالا آزمون زبان یکی از شروط لازم برای اخذ بورسیه تحصیل در آمریکا است؛ ولی کافی نیست. 

اعطای بورسیه در دوران کارشناسی نسبت به مقاطع بالاتر رونق کم‌تری دارد و بورسیه‌های تحصیلی معمولا به دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا داده می‌شوند. از دیگر فاکتورهایی که به عنوان برگ برنده برای اخذ بورسیه تحصیلی محسوب می‌شود می‌توان به ارائه مقالات و چاپ آن‌ها در مجلات معتبر بین‌المللی، شرکت و کسب مقام در مسابقات علمی مرتبط با رشته تحصیلی و ثبت اختراع اشاره کرد؛ هرچه رزومه و مدارکی که ارائه می‌دهید، قوی‌تر باشد، میزان درصد این‌که بورسیه‌ دریافت ‌کنید بیشتر خواهد بود. 

یکی از راه‌های اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا برای دوران کارشناسی این است که پس از پایان این دوره آنقدر قدرتمند باشید که تحصیلات خود را مستقیماً در مقطع دکترا ادامه دهید و از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید. بورسیه‌های تحصیلی در این روش به‌صورت پاداش به شما اعطا می‌شوند و یا برای انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در نظر گرفته می‌شوند. 

درخواست برای بورسیه‌ تحصیلی در مقطع فوق‌لیسانس بسیار زیاد است و به همین دلیل بین دانشجویان برای گرفتن بورسیه تحصیل در آمریکا رقابت وجود دارد. در این جا رزومه تحصیلی و کاری شما به کمکتان خواهد آمد؛ همچنین اگر دانشجو دارای ایده‌ای جدید در رابطه با حل یک مشکل یا ایده‌ی علمی داشته باشد، از شانس بیشتری برای دریافت پاداش و بورسیه‌های تحصیلی برخوردار خواهد بود. 

اگر رزومه قوی ندارید، با تلاش زیاد و پذیرش گرفتن در آمریکا می‌توانید یک فرصت دوباره برای خود فراهم کنید و در دانشگاه‌های این کشور بدرخشید تا بتوانید از بورسیه‌های تحصیلی استفاده کنید و همچنین آینده روشنی برای خود رقم بزنید.

معادل سازی مدارک در آمریکا

معادل سازی مدارک در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موسسه*WES*که نام آن مخفف world education service است، موسسه‌ای است که وظیفه معادل‌سازی مدارک برای تحصیل در آمریکا را بر عهده دارد. این موسسه دارای کارمندانی از سراسر جهان است  و پایگاه داده بسیار وسیعی دارد که با توجه به آن مدارک متقاضیان از تمام جهان برای تحصیل در این کشور را معادل‌سازی می‌کند. شما با ارسال این مدارک از ارزش مدرک خود در کشور آمریکا مطلع می‌شوید و به‌طور دقیق خواهید فهمید که مدرک شما با مدرک کدام یک از سطوح تحصیلی در آمریکا برابری می‌کند. برای این‌که بتوانید از خدمات WES بهره‌مند شوید، لازم است ابتدا درخواست خود را در سامانه این موسسه ثبت کنید و هزینه مورد نیاز را پرداخت کنید؛ پس از آن از طریق سامانه یک کد رهگیری دریافت خواهید کرد. با توجه به کد رهگیری و به ترتیب خواسته شده توسط موسسه، مدارک خود را آپلود کنید؛ پس از آن موسسه WES مدارک شما را ارزیابی خواهد کرد و به دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر شما ارسال می‌کند. شما می‌توانید هزینه مورد نیاز را از طریق کارت‌های اعتباری و یا مستر کارت پرداخت کنید. 

دقت کنید که مدارکی که برای موسسه WES ارسال می‌کنید، باید توسط مترجم‌های معتبر به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند؛ در ضمن مدارک شما باید دارای مهر تایید از مراکز مربوطه مانند اداره آموزش پرورش (برای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی) یا دانشگاه باشد. 

 

خوابگاه در آمریکا

خوابگاه در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

محل اقامت برای دوره‌ی تحصیلی در آمریکا یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از سفر به این کشور مشخص شود؛ البته اگر قصد دارید به‌صورت آنلاین خوابگاه یا مسکن رزرو کنید، بهتر است قرارداد کوتاه‌‌مدت ببندید تا در صورت وجود مشکل بتوانید به راحتی جا به جا شوید. مکان‌های مختلفی برای اقامت دانشجویان در آمریکا در نظر گرفته شده است. بهتر است در سال‌های اول تحصیل خود در این کشور در اقامتگاه‌هایی که دانشگاه برای شما در نظر گرفته است، سکونت کنید تا برای آشنایی بیشتر با محل زندگی و پیدا کردن دوستان جدید، فرصت داشته باشید.

مسکن‌های دانشجویی در کشور آمریکا به چند دسته تقسیم می‌شوند:

هال دانشجویی: هال دانشجویی یا کالج‌هال، اقامتگاه‌هایی هستند که معمولاً داخل دانشگاه‌ها یا در محلی نزدیکی آن‌ها قرار دارند. اجاره بهای این نوع اقامتگاه نسبت به سایر اقامتگاه‌ها پایین‌تر است. اتاق‌های کالج هال دو نفره یا سه نفره هستند و دارای سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه مشترک است. برخی از کالج‌ هال‌ها دارای سلف است و دانشجویان می‌توانند غذای خود را مقرون به صرفه‌تر از همه جا تهیه کنند. کالج هال خصوصی یکی از انواع کالج هال است که شامل اجاره بهای بیشتری می‌شود. اتاق‌های این کالج هال‌ها یک نفره است و از امکانات بیشتری نسبت به کالج هال عمومی برخوردار است. برخی از کالج هال‌های خصوصی دارای سرویس بهداشتی و حمام مجزا برای هر واحد است و برخی از آن‌ها دارای یک سرویس مشترک برای چند اتاق است. 

اقامتگاه‌های خصوصی: پس از گذشت چند ترم اول می‌توانید به اقامتگاه‌های خصوصی بروید؛ حتی ممکن است شما در کالج هال دوستانی پیدا کنید و به همراه یکدیگر آپارتمان اجاره کنید. اجاره بهای آپارتمان در آمریکا نسبتاً بالاست و البته در شهرهای مختلف، متفاوت است. اجاره بها در واشنگتن و نیویورک بسیار بیشتر است. شما می‌توانید این آپارتمان‌ها را با قراردادهای یک ماهه تا یک ساله اجاره کنید. در اکثر مواقع دانشجویان مقاطع بالاتر مانند دکترا یا دانشجویانی که به همراه خانواده خود زندگی می‌کنند، اقدام به اجاره آپارتمان‌های شخصی می‌کنند. شما می‌توانید این اقامتگاه‌ها را به عنوان یک دانشجوی مسافر یا به‌صورت اقامتگاه خانوادگی اجاره نمایید. 

نکاتی وجود دارد که بهتر است پیش از اجاره محل اقامت به آن‌ها دقت کنید؛ اگر می‌خواهید یک آپارتمان اجاره کنید، بهتر است محلی در نزدیکی دانشگاه خود را انتخاب کنید، تا هزینه‌ی زیادی صرف رفت و آمد به دانشگاه نکنید. بهتر است درباره محله‌ای که در آن اقامت می‌کنید، پرس‌و‌جو کنید و پیش از عقد قرارداد از امکانات موجود در اطراف ساختمان مورد‌نظر مطلع شوید. 

امتیازات کارت دانشجویی در آمریکا

امتیازات کارت دانشجویی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این که بگوییم کارت دانشجویی کشور آمریکا دارای مزیت خاصی است، حرف اشتباهی است؛ به‌طور کلی در آمریکا و در تمام کشورها خدمات و تخفیفاتی به دانشجویان ارائه می‌شود و کشور آمریکا از این قاعده مستثنی نیست. این تخفیفات بیشتر در غذاخوری‌ها، رستوران‌ها، کافه‌ها و بارها وجود دارند؛ همچنین شما می‌توانید با استفاده از کارت دانشجویی در بلیط موزه‌ها و یا تفریحات مختلف تخفیف بگیرید. ممکن است در حین خرید از یک فروشگاه بتوانید از تخفیف‌های خوبی بهره‌مند شوید؛ پس حتما در همه جا ذکر کنید که دانشجو هستید و کارت دانشجویی خود را به همراه داشته باشید. 

ممکن است دانشگاه شما، بن‌های تخفیف یا کارت‌های تخفیف برخی از مراکز را به شما ارائه دهد. موارد این چنینی بیشتر برای دانشجویان مقیم خوابگاه در نظر گرفته می‌شوند و لازم است همواره پیگیر آن‌ها از ادارات مربوطه در دانشگاه خود باشید.

مشاغل دانشجویی آمریکا

مشاغل دانشجویی آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

هزینه تحصیل در آمریکا بالاست و همین امر بسیاری از دانشجویان را به فکر کار کردن می‌اندازد. شما پس از ورود به کشور آمریکا تا مدتی مجاز به کار در محیط بیرون نیستید و صرفا می‌توانید در دانشگاه ، کار دانشجویی قبول کنید.

دانشگاه، فرصت‌های شغلی مختلفی را برای دانشجویان خود در نظر می‌گیرد. شما می‌توانید در بوفه‌ها و رستوران‌ها مشغول به کار شوید، لابراتوار کامپیوتر باشید یا در کتابخانه کار کنید؛ همچنین برخی از دانشجویان می‌توانند توسط اداره حراست و امنیت دانشگاه شاغل شوند و دستمزد دریافت کنند. 

بیرون از دانشگاه فرصت‌های شغلی بیشتری وجود دارد که پس از شش ماه می‌توانید با اخذ مجوزهای لازم در آن‌ها مشغول به کار شوید. آگهی‌های استخدام به‌صورت کاغذی یا اینترنتی، پرس‌و‌جو از دوستان و آشنایان و همچنین استفاده از اطلاعات اساتید دانشگاه می‌تواند به شما کمک کند، شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. شما می‌توانید در تابستان به‌صورت تمام‌وقت کار کنید.

اگر دارای تخصص خاصی باشید می‌توانید متناسب با تخصص خود در این کشور مشغول به کار شوید.

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آمریکا

کار دانشجویی و اجازه کار دانشجویی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیش از هرچیز باید مشخص کنیم که انجام کار دانشجویی نمی‌تواند پاسخگوی تمام هزینه‌های شما برای تحصیل و *زندگی در آمریکا* باشد و لازم است یک پشتوانه مالی داشته باشید. در آمریکا مانند بسیاری از کشورهای دیگر دانشجویان می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت به انجام کار دانشجویی بپردازند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که دانشجویان در شش ماه اول تحصیل در این کشور مجاز به کار در محیط بیرون از دانشگاه نیستند. 

حین تحصیل در آمریکا بهتر است خیلی به فکر کار کردن در بیرون از دانشگاه نباشید؛ چرا که کار در این کشور تنها باعث کسب درآمد خواهد بود و عملا جزء این نتیجه‌ای نخواهد داشت؛ اما اگر روی موضوعی مانند دریافت بورسیه‌های تحصیلی به‌خصوص در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا تمرکز کنید؛ علاوه‌بر این‌که می‌توانید بخش اعظم هزینه‌های خود را تأمین کنید در دانشگاه دارای اعتبار خواهید بود و حتی می‌تواند برای آینده شغلی و تحصیلی شما بسیار مفید واقع شود. 

اگر قصد دارید حتما کار کنید، لازم است شماره بیمه اجتماعی خود را به کارفرما ارائه دهید. کلیه مجوزها و اطلاعات لازم با این شماره ثبت می‌شود و نام شما به عنوان یک شخص شاغل در اداره مالیات آمریکا ثبت خواهد شد. در آمریکا شما مجاز به داشتن یک شغل پاره وقت به مدت 20 ساعت در هفته هستید؛ حتی اگر در با چند کارفرما کار کنید، باید دقت کنید که ساعات کاری شما از این میزان  تجاوز نکند.

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آمریکا

بیمه و تسهیلات درمانی برای دانشجویان در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیمه یکی از اولویت‌های شما به محض ورود به آمریکاست. شما می‌توانید در حین تحصیل در آمریکا از خدمات بیمه و درمان در این کشور برخوردار شوید. هزینه‌های درمان به‌صورت خصوصی در آمریکا بسیار زیاد است.

این‌که شما تحت پوشش بیمه دانشجویی قرار گیرید، وظیفه دانشگاه شما در آمریکاست. شما باید به محض ثبت‌نام در دانشگاه بیمه شوید و شماره بیمه تأمین اجتماعی خود را دریافت کنی؛ به‌طور کلی شما هزینه بیمه خود را به همراه شهریه دانشگاه پرداخت می‌کنید؛ پس اگر موفق به اخذ بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی شوید، هزینه بیمه درمانی شما توسط بورسیه‌ای که دریافت می‌کنید، پرداخت می‌شود. 

نکته‌‌ای که باید به آن توجه شود این است که بیمه‌های دانشگاه‌ها، عمومی هستند و شامل هزینه‌ درمان‌های تخصصی مانند چشم‌پزشکی و دندانپزشکی نمی‌شوند. اگر قصد دارید تحت پوشش بیمه‌‌ای قرار بگیرید که شامل این نوع هزینه‌ها باشد، باید با شرکت‌های بیمه قرارداد ببندید. این شرکت‌ها معمولاً به دانشجویان تخفیف می‌دهند و شما می‌توانید با شرکتی که خدماتی متناسب با نیاز شما ارائه می‌دهد، قرارداد ببندید و تحت پوشش بیمه قرار بگیرید. 

بیمه‌های دانشجویی انواع مختلفی دارند که با توجه به خدمات ارائه شده، دارای قیمت‌های مختلفی هستند؛ به همین دلیل لازم است از مفاد کامل بیمه‌‌نامه‌‌ای که دانشگاه شما ارائه می‌دهد، اطلاع کافی داشته باشید. معمولاً در تمام بیمه‌‌نامه‌ها شما موظف به پرداخت بخش کوچکی از هزینه‌های درمانی هستید. این امر شامل تمام درمان‌ها حتی ویزیت پزشک می‌شود.

 

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آمریکا

خدمات بانکی و مالی برای دانشجویان در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

معمولاً در کشور آمریکا هیچ گونه خدمات نقدی وجود ندارد و همه چیز به‌صورت آنلاین و با استفاده از دستگاه پوز و ATM و کارت‌های بانکی انجام می‌شود. دانشجویان مشغول به تحصیل در آمریکا می‌توانند در روز اول ورود خود به این کشور با استفاده از مدارک شناسایی خود مانند پاسپورت یا ویزای تحصیل در آمریکا اقدام به افتتاح حساب کنند. بانک‌های مختلف آمریکا خدمات متنوعی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

دانشجویان در کشور آمریکا می‌توانند حساب جاری یا پس‌انداز داشته باشند. حساب جاری، حسابی است که می‌توانید به وسیله آن کلیه تراکنش‌های مالی خود را انجام دهید. می‌توانید یک حساب پس‌انداز داشته باشید تا مبالغ اضافی از پول خود را در آن نگهداری کنید؛ البته سود زیادی به پول شما در حساب‌های پس‌انداز تعلق نمی‌گیرد و عملاً هیچ تفاوتی با حساب جاری ندارد؛ اما اگر پول زیادی با خود دارید، نگهداری آن در چند حساب کار عاقلانه‌‌ای است. 

کارت‌های اعتبار در آمریکا انواع مختلفی دارند. کارت‌های اعتباری مختلف، خدمات متنوعی را به شما می‌دهند و شما با استفاده از آن‌ها می‌توانید به ازای خرید بالاتر از مقداری خاص، تخفیف دریافت کنید.

کارت‌های اعتباری discover it، discover it student cash back، journey، barclayring master card و... از جمله کارت‌های اعتباری آمریکا هستند که خدمات خوبی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آمریکا

خطرات احتمالی برای دانشجویان در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آمریکا کشوری است که دارای امنیت بسیار بالایی است؛ با وجود این‌که روابط بین ایران و آمریکا خوب نیست؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که در این کشور خطری شما را تهدید کند. تنها مشکلی که ممکن است برای شما به وجود آید این است که گشت‌های پلیس تنها به بهانه‌های مختلف بخواهند شما را تفتیش کنند. این موضوع تنها در مواقعی که در فرودگاه یا مکان‌هایی مانند آن هستید، ممکن است رخ دهد. 

از طرف دیگر اقتصاد آمریکا از ثبات خوبی برخوردار است و سیاست‌های آمریکا به گونه‌ای نیست که اعتراضات گسترده به دنبال داشته باشد؛ اما جانب احتیاط را رعایت کنید و از حضور در تجمع‌های اعتراض آمیز شدیدا پرهیز کنید تا مورد برخورد نژادپرستانه برخی از مامورین آمریکا قرار نگیرید.

نکته دیگری که در این باره وجود دارد، این است که شهریه و هزینه زندگی شما باید تأمین شود و برای این کار نمی‌توانید به کار دانشجویی یا بورسیه‌های تحصیلی تکیه کنید. لازم است حتما یک پشتوانه مالی داشته باشید تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری کنید.

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آمریکا

مدارس بومی، بین المللی و ایرانی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در آمریکا مدارس فارسی زبان به‌ندرت یافت می‌شوند. در برخی از ایالت‌ها که دانش‌آموزان ایرانی دارد، در آخر هفته‌ها به بچه‌ها زبان فارسی آموزش داده می‌شود. این دسته از مدارس تنها در مقطع ابتدایی و متوسطه دوره اول وجود دارند. در اکثر مواقع پدر و مادرها خودشان زبان فارسی را به فرزندانشان آموزش می‌دهند و آن‌ها را برای تحصیل به مدارس عادی در آمریکا می‌فرستند.

 

 

شما می‌توانید لیست ایالت‌هایی که دارای مدارس فارسی زبان هستند را در اینترنت و با پرس‌و‌جو از اداره‌های آموزش و پرورش پیدا کنید.

چاپ مقالات علمی در آمریکا

چاپ مقالات علمی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

همانطور که پیش از این گفتیم، پذیرش گرفتن در آمریکا کار ساده‌ای نیست و اولویت با افرادی است که رزومه تحصیلی قوی دارند. برای همین شما باید روی مواردی مانند ارائه مقاله یا چاپ آن در نشریه‌های علمی معتبر تمرکز کنید. ارائه مقاله علمی تنها برای پذیرش گرفتن مفید نیست و می‌تواند یک نقطه مثبت برای شغل آینده یا روند ادامه تحصیل شما باشد. 

اگر در دوره تحصیلی خود مقاله ارائه دهید، مورد تشویق و حمایت دانشگاه قرار می‌گیرید و می‌توانید راحت‌تر از قبل بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

از آن‌جایی که ارائه مقاله از سوی شما برای دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید امتیازاتی دارد، مورد تشویق و حمایت دانشگاه قرار می‌گیرید. 

کنفرانس های علمی در آمریکا

کنفرانس های علمی در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کنفرانس‌های مختلف یکی از بهترین محل‌ها برای ارائه مقالات شما هستند؛ به‌خصوص اگر این کنفرانس در دانشگاه شما برگزار شود. شما در این کنفرانس‌ها می‌توانید با افراد بسیار زیادی آشنا شوید و حتی ممکن است بتوانید شغل مناسب خود را پیدا کرده و موفق به اخذ اقامت دائم در آمریکا شوید. تحصیل در آمریکا این فرصت را برای شما فراهم می‌کند که در کنفرانس‌هایی شرکت کنید که از سطح علمی بالایی برخوردارند و با این کار دانش خود را افزایش دهید و به یک متخصص در رشته تحصیلی‌تان تبدیل شوید. کنفرانس‌هایی که در کشور آمریکا برگزار می‌شوند دارای موضوعات جدید و خلاقانه‌ای هستند و به‌طور کلی زمینه‌های مختلف را پوشش می‌دهند. این تنوع در موضوعات باعث می‌شود بتوانید در زمینه مورد علاقه خود تحقیق کنید. 

کنفرانس‌هایی که اخیرا در کشور آمریکا برگزار شده‌ است، عبارتند از: کنفرانس بین‌المللی مواد هسته‌ای، کنفرانس بین‌المللی ورزش و جامعه، کنفرانس پلی فنول، کنفرانس توسعه و حمل و نقل، کنفرانس تحقیقات رفتاری سفر و... . همانطور که مشاهده می‌کنید این کنفرانس‌ها طیف عظیمی از موضوعات را در بر می‌گیرند.

جشن های دانشگاه ها در آمریکا

جشن های دانشگاه ها در آمریکا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از جذابترین قسمت‌های این مقاله توضیح درباره جشن‌های مختلفی است که در کشور آمریکا برگزار می‌شود. برخی از این جشن‌ها که بیشتر جنبه رسمی دارند در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند.

 • اولین جشن در آمریکا مانند تمام کشورهای مسیحی جشن آغاز سال نو و تولد مسیح خواهد بود.
 • در آمریکا روز تولد آبراهام لینکن تعطیل است و روز تولد جرج واشنگتن به عنوان روز رئیس جمهور شناخته می‌شود و جزء تعطیلات رسمی است. 
 • سال نو چینی از دیگر جشن‌هایی است که در آمریکا برگزار می‌شود و تاریخ آن وابسته به تقویم قمری چینی است.
 • بزرگترین لیگ قهرمانی فوتبال آمریکا که با نام سوپر باول شناخته می‌شود، از دیگر تعطیلات این کشور است. در این روز همه مردم به تماشای بازی فوتبال تیم مورد علاقه شان می‌پردازند.
 • جشن ولنتاین از جشن‌های نام آشنای آمریکاست. این روز در آمریکا به عنوان روز عشق تعطیل است. 
 • روز سنت پارتیک روزی است که در آن رژه و جشن ایرلندی برگزار می‌شود. در این روز مردم به کافه‌ها می‌روند. از دیگر رسوم این جشن پوشیدن لباس‌‌های سبز رنگ است. 
 • از دیگر جشن‌هایی که در این روز در کشور آمریکا برگزار می‌شود، می‌توان به جشن شکرگزاری، روز عید پاک، روز یادبود، روز جانباز، روز کارگر، جشن هالووین و... اشاره کرد.
شرکت در این جشن‌ها علاوه‌بر این که شما را با فرهنگ مردم آمریکا آشنا می‌کند، باعث می‌شود بیشتر به آن‌‌ها نزدیک شوید و خاطرات خوبی از دوران تحصیل خود بسازید. در کشور آمریکا می‌توانید بهترین دوران زندگی خود را تجربه کنید.
آخرین ویرایش: 2020-07-14 09:59:12 26,321

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل رایگان در آمریکا وجود دارد؟

آیا امکان کار در حین تحصیل در آمریکا وجود دارد؟

شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا چگونه است؟

نظرات

مطالب مرتبط

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها