ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین دارای شرایط و مراحل خاصی است و همچنین نیاز به تهیه و تنظیم مدارک بسیاری دارد. در این مطلب سعی کرده ایم به بررسی تمامی این شرایط و هزینه های ثبت شرکت در چین بپردازیم.

مقدمه

دولت چین میدان را برای سرمایه‌گذاران خارجی از طریق ثبت شرکت در چین باز گذاشته است. روش‌های ثبت شرکت در چین بیشتر از قبل هستند و به این ترتیب مهاجرت به چین به واسطه ثبت شرکت در این کشور این روزها بسیار دیده می‌شود. چین غول اقتصادی در آسیا و حتی در دنیا است و تبادلات اقتصادی این کشور به کل جهان ثابت شده است. خوشبختانه مسیر ثبت شرکت در چین نیز برای ایرانیان هموار بوده و تنظیم مدارک لازم برای ثبت شرکت در چین یا ثبت دفتر نمایندگی کار چندان دشواری نخواهد بود. در صورتی که پروسه ثبت شرکت در چین به درستی صورت بگیرد و توجیه اقتصادی به دقت انجام شود، تابعیت چین برای فرد متقاضی و همراهان وی فراهم می‌شود.

درباره ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری ارزشمند برای متقاضیان مهاجرت به چین محسوب می‌شود. مزایای ثبت شرکت در چین بسیار زیاد است. در واقع شما در کشوری ثبت شرکت انجام خواهید داد که غول اقتصادی در دنیا شناخته شده است و از نظر سیاسی و اقتصادی روابط خوبی با کشورهای آسیایی به خصوص ایران عزیزمان دارد. ثبت شرکت در چین به شما این اجازه را می‌دهد که به راحتی وارد دنیای صادرات و واردات محصولات مختلف شوید و تجارت بین‌المللی را دنبال کنید.

مواردی مانند تحریم در این روش به ندرت دیده می‌شود. ثبت شرکت در چین می‌تواند هم به‌صورت مالکیت صد در صد متقاضی و هم در قالب دفتر نمایندگی صورت بگیرد. با ثبت شرکت در چین شرایط برای تولید و توزیع خدمات در اختیار شما قرار می‌گیرد. دریافت مجوز از اداره مهاجرت چین برای هر نوع فعالیت تجاری در اختیار شما قرار می‌گیرد. کسانی که ثبت شرکت در چین را انتخاب می‌کنند می‌توانند نیروی کار محلی و خارجی را استخدام کنند.

البته که خدمات درمانی رایگان در چین نیز شامل حال شما و سایر پرسنل شرکت می‌شود. پروسه‌های معافیت مالیاتی برای کسانی که ثبت شرکت در چین را انتخاب می‌کنند، دیده شده و شرایط مالیاتی با فشار کمی همراه خواهد بود. افتتاح حساب در چین به‌سادگی و قانونی صورت می‌گیرد. پروسه ثبت شرکت در چین زمان زیادی را تلف نمی‌کند.

انواع ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین به‌صورت حضوری امکان‌پذیر است؛

اما مالک شرکت می‌تواند به یک نماینده حق وکالت دهد تا بدون حضور وی شرکت در چین ثبت گردد. تأسیس شرکت در چین برای شرکت‌های خارجی فقط برای سه ساختار اصلی تجاری امکان‌پذیر است. این شامل؛ بنگاه‌های کاملاً خارجی (WFOEs)، مشاغل مشترک و دفاتر نمایندگی است. LehmanBrown خدمات ثبت و نگهداری شرکت را ارائه می‌دهد.

WFOE ها 100٪ سهام دارند که متعلق به احزاب خارجی (نه چینی) با مسئولیت محدود، شرکت‌های خارج از ساحل یا هلدینگ هستند. صنایع مختلف دارای الزامات مختلف سرمایه ثبت‌شده (سهام و سرمایه‌گذاری) برای WFOE ها هستند. WFOEs همچنین می‌توانند فاکتورهایی را در RMB برای مشتریان خود صادر کنند و درآمدهای RMB دریافت کنند، می‌توانند سود RMB را به دلیل واریز به شرکت مادر در خارج از چین به دلار آمریکا تبدیل کنند، کارمندان را مستقیماً در داخل چین استخدام کرده و از مالکیت معنوی خود محافظت کنند.

اگر تصمیم به ثبت شرکت در چین دارید، روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد که در ادامه به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم. واضح است که هر یک از روش‌های ثبت شرکت در چین دارای یک سری مزایا و معایب هستند که بررسی آن‌ها سبب می‌شود تا انتخاب هوشمندانه‌ای داشته باشید.

 • ثبت شرکت در چین به‌صورت کامل (Wholly Owned Foreign Enterprises)

در این روش از ثبت شرکت که به اختصار WOFE نیز شناخته می‌شود شما یک شرکت با مسئولیت محدود را انتخاب خواهید کرد که سرمایه‌گذاران آن کاملاً خارجی هستند. اگر بخواهیم در بین روش‌های ثبت شرکت در چین، بهترین مورد را انتخاب کنید، با اختلاف می‌توان ثبت شرکت با سرمایه‌گذار خارجی را در رتبه اول قرار داد. در این نوع از روش ثبت شرکت در چین، سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمینه‌های تجارت، تولید، گسترش نرم افزا، خدمات مشاوره‌ای و همین‌طور سایر فعالیت‌های سودآور فعالیت داشته باشند. آمارها نشان می‌دهد بسیاری از شرکت‌های خارجی ترجیح می‌دهند وارد این فضای سرمایه‌گذاری شوند زیرا ۱۰۰ درصد سهام به نام سهامداران خارجی به ثبت می‌رسد.

 • ثبت شرکت در چین به‌صورت دفتر نمایندگی (Representative Office)

وقتی قرار است ثبت شرکت به‌صورت دفتر نمایندگی صورت بگیرد، شرایط بین شرکت مادر و سایر دفاتر نمایندگی هماهنگ می‌شود. دفتر نمایندگی شرکت در چین در واقع یک مکان است که قرار است به نمایندگی از شرکت مادر فعالیت داشته باشد و مدیریت اصلی توسط شرکت مادر صورت می‌گیرد. برای ثبت دفتر نمایندگی در چین نیاز است شرکت مادر خارجی حداقل دو سال سابقه فعالیت داشته باشد. چندین نکته برای ثبت دفتر نمایندگی وجود دارد که با هم بررسی می‌کنیم:

یک دفتر نمایندگی یک نهاد مجزای قانونی شناخته نمی‌شود! به زبانی ساده‌تر دفتر نمایندگی به تنهایی اجازه ندارد هر فاکتوری صادر نماید و یا این اجازه داده نمی‌شود که هر درآمدی بدون مالیات متعلق به دفتر نمایندگی باشد.

همه هزینه‌هایی که برای دفتر نمایندگی محاسبه می‌شود می‌بایست توسط شرکت مادر تأمین شود.

یک نوع شرکت دیگر به عنوان JV (Joint Venture) نیز وجود دارد که شاید نتوان برای آن یک گروه جداگانه در نظر گرفت اما شناخت آن خالی از لطف نیست.

این مدل از شرکت‌ها اغلب دو ملیتی (گاه چندملیتی) هستند و متداول‌ترین شیوه حضور خارجیان در چین به عنوان سرمایه‌گذار تلقی می‌شود. دولت چین سرمایه‌گذاران را تشویق به انتخاب این مدل از ثبت شرکت در چین می‌کند. در این مدل از ثبت شرکت سهام متقابل و روابط تجاری به‌صورت یکسان در نظر گرفته می‌شود. به زبانی ساده‌تر در این روش بکار گیری تکنولوژی های مدرن آسان‌تر صورت می‌گیرد. آمارها نشان می‌دهد اغلب تولیدات ارزان قیمت چینی توسط شرکت‌های JV صورت می‌گیرد و دولت سخت‌گیری کمتری دارد. این نوع شرکت‌ها در واقع سرمایه‌گذاری مشترک نیز نامیده می‌شوند به طوری که سرمایه‌گذاری برابر بین سرمایه‌گذاران چینی و خارجی وجود دارد و سهم طرفین و به‌تبع مسئولیت طرفین در قبال بدهی نیز برابر است.

آسان‌ترین روش ثبت شرکت در چین

همان‌طور که در بخش انواع روش‌های ثبت شرکت در چین صحبت شد، دو راه پیش روی متقاضی ثبت شرکت در چین قرار می‌گیرد که در بین آن روش ثبت دفتر نمایندگی روشی آسان و شاید کم هزینه‌تر باشد.

افرادی که قصد حضور قانونی در چین دارند می‌توانند به سراغ تأسیس دفتر نمایندگی وابسته به شرکت مادر خارجی بروند. هدف از این انتخاب، ارتباط بهتر با دنیای تجارت و همین‌طور مصرف‌کنندگان چین و آسیا از سوی مالکان اصلی شرکت با کل جهان خواهد بود. دفتر نمایندگی وابسته به شرکت مادر فعالیت می‌کند. دفتر نمایندگی اجازه ندارد وارد قراردادهای خرید و فروش شود. همین‌طور دریافت پول و خدمات مربوط به بازگردانی پول نیز به تنهایی توسط دفتر نمایندگی صورت نخواهد گرفت. دفتر نمایندگی می‌تواند فعالیت‌های عملیاتی را هدایت کند این موضوع را با یک مثال شفاف‌سازی می‌کنیم:

فرض کنید شما تصمیم به ثبت نمایندگی از یک شرکت مادر خارجی در چین دارید، در این شرایط فعالیتی که برای دفتر نمایندگی شما تعریف می‌شود از این قرار است:

 • شما می‌توانید بین مصرف‌کننده، تأمین‌کننده و دفتر مرکزی ارتباط برقرار کنید و به واسطه این ارتباط فروش محصولات را بر اساس طرح توجیه اقتصادی شرکت مادر پیش ببرید.
 • وظیفه اصلی شما جستجوی تأمین‌کننده‌ها و همین‌طور پیش برد فروش با سوددهی بالاتر خواهد بود.
 • نقش دفتر نمایندگی در بازار دادوستد بسیار پررنگ بوده و می‌تواند با سودآوری بیشتر خود نیز به رشد بالاتری برسد.

حال سؤال اینجاست که وظایف دفتر نمایندگی سخت به نظر می‌رسد پس چرا در گروه آسان‌ترین روش ثبت شرکت در چین قرار گرفته است؟

یکی از دلایلی که افراد ثبت دفتر نمایندگی در چین را انتخاب می‌کنند، عدم نیاز به سرمایه اولیه است. راه‌اندازی دفتر نمایندگی در چین با آیین دادرسی تطابق داشته و طبق برنامه‌های تجویز شده از سوی شرکت مادر صورت می‌گیرد. از دیگر دلایلی که ثبت دفتر نمایندگی در چین را روشی مناسب در نظر می‌گیرد، زمان کوتاه (معمولاً کمتر از ۳ ماه) برای درخواست است، این در حالی است که برای ثبت شرکت کامل گاهی یک سال زمان نیاز است.

از ژانویه سال ۲۰۱۰  قانون سابقه حداقل دو سال فعالیت برای شرکت مادر در نظر گرفته شده که تا امروز این شرط واقعی شمرده می‌شود. همین‌طور نیاز است وضعیت حساب بانکی شرکت مادر نیز مورد تأیید قرار بگیرد.

برای ثبت دفتر نمایندگی در چین نیاز به فضای دفتر است. دفتر نمایندگی باید در محلی دایر شود که مالک آن  قانونی، واقعی و مجاز به اجاره باشد. نیاز به گواهی اجاره و قرارداد است و همه موارد نیاز به تأییدیه مقامات دولتی چین دارد. هر دفتر نمایندگی نیاز به ثبت آدرس دارد. در آغاز ثبت دفتر نمایندگی می‌توان از مراکز تجاری که شامل اتاق‌های گردهمایی هستند استفاده شود.

مراحل ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین ۵ مرحله باید رعایت شود. مراحل به‌صورت پیش‌نیاز هستند و باید به همین ترتیبی که گفته شده پیش برود:

 • مرحله اول: انتخاب نام برای شرکت قبل از ثبت آن

در این مرحله نیاز است اسمی برای شرکت به ثبت برسد. قوانین ثبت اسم برای شرکت گاه بسیار سخت گیرانه است و گاه نیز در شرایط معمولی ارزیابی می‌شود. اسمی که برای شرکت انتخاب می‌شود باید معنی مشخصی داشته باشد و با فعالیت شرکت مغایرت نداشته باشد (اگر متناسب با فعالیت یا خدمات شرکت باشد، شانس پذیرش بیشتری دارد). اسم بهتر است کوتاه و واقعی باشد، استفاده از اسامی عجیب و غریب اغلب مورد قبول واقع نمی‌شود. نام باید یکتا باشد و کپی از نام سایر شرکت‌های ثبت شده نباشد. نام انتخاب شده برای شرکت نباید با قوانین چین مغایرت داشته باشد.  شما می‌توانید یک نام انگلیسی بر روی شرکت خود بگذارید و مهر شرکت را نیز با همین اسم منقوش کنید.

 • مرحله دوم: درخواست گواهی شرکت

مرحله زمانی آغاز می‌شود که نام شرکت به ثبت اولیه رسیده باشد. در این مرحله نیاز است درخواست لازم برای اخذ گواهی ثبت شرکت به‌صورت کتبی و با رعایت اصول مخصوص در نظر گرفته شود. این پروسه گاه یک ماه زمان نیاز دارد و استارت اولیه ثبت محسوب می‌شود

 • مرحله سوم: درخواست ثبت مهر شرکت تجاری

در صورتی که پروسه ثبت اسم و درخواست گواهی شرکت بدون مشکل به نتیجه رسید نیاز است برای شرکت خود درخواست ثبت مهر دهید. از آنجایی که متقاضی خارجی با ثبت شرکت در چین در واقع وارد فضای تجاری می‌شود، قطعاً نیاز به مهر خواهد داشت. مهر مخصوص شرکت شما و روند قانونی به ثبت می‌رسد

 • مرحله چهارم: درخواست گواهی صنعتی

در صورتی که شرکت شما فعالیت صنعتی داشته باشد نیاز به ثبت گواهی صنعتی دارد و باید نوع فعالیت صنعتی و تمهیدات مورد نیاز در گواهی ثبت شده باشد.

 • مرحله پنجم: افتتاح حساب بانکی شرکت

شرکت نیاز به حساب بانکی مخصوص به خود دارد و افتتاح حساب باید به‌صورت قانونی و در زمان و موقعیت درست صورت بگیرد. این مرحله اهمیت زیادی دارد و توسط مقامات مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین نیاز به تهیه و تنظیم یک سری مدارک است. توجه کنید ناقص بودن هر یک از مدارک زیر می‌تواند شانس شما را بسیار کم کند.

 • برای ثبت شرکت در چین نیاز به درخواست کتبی دارید. در متن درخواست کتبی، هدف شما از ثبت شرکت مشخص می‌شود.
 • متقاضی می‌بایست گزارش امکان‌سنجی ارائه دهد. از آنجایی که سؤالات در مورد گزارش امکان‌سنجی زیاد است این موضوع را به زبانی ساده توضیح می‌دهیم. مطالعه امکان‌سنجی در واقع یک فضای تحلیل ایده محسوب می‌شود. در این گزارش مشخص می‌شود که آیا نیاز است شرکت با ایده یا طرح پیشنهادی پیش برود یا خیر. افرادی که وارد فضای تجاری و تولیدی می‌شوند قطعاً نیاز به گزارش امکان‌سنجی دارند. افرادی که قصد ثبت شرکت در چین دارند باید با یک ایده کسب‌وکار پیش از شروع کار یک مطالعه امکان‌سنجی ایجاد کنند. به این ترتیب میزان پایداری ایده انتخاب شده تعیین می‌شود. در گزارش امکان‌سنجی، میزان سرمایه‌گذاری طبق مطالعه دقیق بر اساس درآمد و سود ارزیابی می‌شود. گزارش امکان‌سنجی، سرمایه‌گذاری در طولانی‌مدت را پایدارتر می‌کند. به‌طورکلی گزارش امکان‌سنجی باید شامل موارد زیر باشد:

خلاصه‌ای از شرایط فعالیت مدیران و سرمایه‌گذاران، تجزیه ‌و تحلیل حوزه فعالیت، معرفی محصول، اطلاعاتی در مورد روند تولید، ساختار سازمانی شرکت، طرح مالی و برنامه  و همین‌طور ارزیابی موقعیت ریسک.

 • مدارک مربوط به تأمین بودجه از منابع خارجی باید به دقت تنظیم شود
 • اسامی افرادی که قرار است در هیئت مدیره فعالیت داشته باشند.
 • مدارک شناسایی و مالی افراد سرمایه‌گذار
 • گواهی کتبی از سوی دولت محلی برای مکانی که قرار است شرکت در آن شروع به کار کند
 • در صورتی که نیاز به وارد کردن کالا به چین باشد، نیاز به تنظیم لیست دقیق خواهد بود.
 • همه سهامداران باید گذرنامه معتبر داشته باشند.
 • نیاز به 6 قطعه عکس رنگی از سهامداران است.
 • طرح توجیه اقتصادی به‌صورت مفصل و مختصر باید ضمیمه پرونده شود.
 • گاه نیاز به گواهی عدم سوءپیشینه و عدم اعتیاد برای سهامداران است (این گواهی به طور رسمی در قوانین ثبت شرکت در چین قید نشده است)
 • گواهی سلامت پزشکی سهامداران نیاز است تا مشخص شود که از بیماری سختی رنج نمی‌برند و در صورت داشتن بیماری، پروسه درمان و داروی مورد نیاز در چین یافت می‌شود.

کسانی که قرار است ثبت شرکت در چین داشته باشند نیاز به تنظیم یک سری مدارک برای اداره مالیات دارند که به شرح زیر است:

 • افتتاح حساب بانکی
 • موضوع مالیات در ثبت شرکت اهمیت زیادی دارد و نیاز است درخواست کتبی برای کاهش میزان مالیات و یا در صورت امکان معافیت از مالیات فراهم شود
 • درخواست کتبی برای افزایش زمان پرداخت مالیات
 • خرید برگه فروش (در صورت نیاز)
 • در صورتی که فعالیت اتمام شده باشد و یا روند تعلیق برای آن صورت بگیرد نیاز است که درخواست به‌صورت کتبی ارائه شود

دقت کنید که همه کارگران و کارمندان شرکت‌های خارجی می‌بایست به‌صورت جداگانه اقدام به پرداخت مالیات داشته باشند.

ویژگی‌های نماینده ارشد در دفتر نمایندگی

فردی که مسئولیت همه فعالیت‌های دفتر نمایندگی را بر عهده دارد نماینده ارشد نامیده می‌شود. نماینده ارشد توسط شرکت مادر تعیین و تصویب می‌شود. وی دارای وجهه قانونی است به این معنی که اجازه دارد همه فرم های دولتی و یا هر نوع پرونده مورد درخواست توسط روابط تجاری دولت را تأیید و امضا نماید.

وی اجازه دارد به حساب‌های بانکی دسترسی داشته باشد. شخصی که به عنوان نماینده ارشد انتخاب می‌شود بهتر است تا حدی به زبان چین تسلط داشته باشد و همین‌طور روابط تجاری در چین را یاد گرفته باشد. او باید بتواند در پایان سال و با بسته شدن دفتر نمایندگی به یک سری سؤالاتی که در خصوص پرداخت مالیات بر درآمد شخصی از وی پرسیده می‌شود پاسخ دهد. دقت کنید که نماینده ارشد وظیفه دارد مالیات برآمد شخصی در چین را به‌صورت خودکار پرداخت نماید. در صورتی که فرد در چین باشد مالیات به‌صورت ماهانه و طبق دستمزد حقوق ارزیابی می‌شود و در صورتی که در چین مقیم نباشد بر اساس میزان درآمد تعداد روزهای ماه‌های مشخص ارزیابی خواهد شد.

اگر نباید به تغییر مکان دفتر نمایندگی در چین باشد آدرس جدید و سایر ملزومات می‌بایست توسط فرد نماینده ارشد به تأیید برسد و سپس توسط مقامات دولتی نیز مورد تأیید قرار بگیرد. نماینده ارشد می‌تواند استخدام پرسنل خارجی یا بومی بر اساس نیاز شرکت داشته باشد اما طبق آیین‌نامه جدیدی که از دولت چین اعلام شده است دفاتر نمایندگی تنها می‌توانند از ۴ فرد مقیم خارجی یعنی یک نماینده ارشد و سه کارمند حمایت نمایند.

شرایط ثبت شرکت در چین

شرایط زیر برای ثبت شرکت در چین نیاز است و باید مدنظر سرمایه‌گذاران قرار بگیرد:

 • برای ثبت شرکت در چین باید حداقل سرمایه سهام در نظر گرفته شود که رقمی متغیر بر اساس شهر مورد نظر خواهد بود.
 • نیاز به یک طرح پیش تأیید شرکت تجاری است که می‌بایست توسط کمیسیون اصلاح و توسعه ملی کشور چین اجرا شود.
 • وزارت بازرگانی چین می‌بایست تأییدیه ثبت شرکت را طبق شرایط قانونی صادر کند.
 • همین‌طور نیاز است معامله خارجی تأیید شده با اداره معاملات خارجی دولت چین به ثبت برسد و گواهی ثبت موجود باشد.

ثبت غیرحضوری شرکت در چین

جمهوری خلق چین چندین فرصت برای افراد و شرکت‌های خارجی برای انجام تجارت در چین ارائه می‌دهد. افتتاح یک شرکت با سرمایه‌گذاری خارجی در بازار چین می‌تواند بسیار پیچیده به نظر برسد. به‌طورمعمول توصیه می‌شود از این مسیر به‌تنهایی جلوگیری کنید، به‌خصوص بدون داشتن مهارت خوب در زبان چینی و بدون شبکه‌ی ارتباطی به‌تنهایی اقدام نکنید. شما می‌توانید تمام کارها را به یک نماینده یا وکیل بسپارید تا فرایند ثبت غیرحضوری شرکت در چین انجام شود. فضای کسب‌وکار برای شرکت‌های خارجی بی‌نظیر است، اما شرایط کار از هر کشور دیگری پیچیده‌تر و بحث‌برانگیز است. برای ثبت‌نام در سرزمین اصلی چین، شرکت‌ها موظف‌اند برای دریافت پروانه کسب‌وکار به مراجع ذی‌ربط مراجعه کنند.

ثبت شرکت در چین معمولاً در اداره محلی شرکت صنعت و تجارت (AIC) انجام می‌شود. کلیه شرکت‌های اصلی در سرزمین اصلی چین باید به‌صورت حضوری ثبت‌نام کرده و گواهی ثبت شرکت را دریافت کرد.

فردی که مسئولیت همه فعالیت‌های دفتر نمایندگی را بر عهده دارد نماینده ارشد نامیده می‌شود. نماینده ارشد توسط شرکت مادر تعیین و تصویب می‌شود. وی دارای وجهه قانونی است به این معنی که اجازه دارد همه فرم‌های دولتی و یا هر نوع پرونده مورد درخواست توسط روابط تجاری دولت را تأیید و امضا نماید. وی اجازه دارد به حساب‌های بانکی دسترسی داشته باشد. شخصی که به‌عنوان نماینده ارشد انتخاب می‌شود بهتر است تا حدی به زبان چین تسلط داشته باشد و همین‌طور روابط تجاری در چین را یاد گرفته باشد.

ثبت شرکت می‌تواند در چین پیچیده باشد. بااین‌حال، صنایع می‌توانند برای تعیین سهولت راه‌اندازی یک شخص حقوقی برای سرمایه‌گذاران خارجی به دسته‌های زیر تقسیم شوند:

ممنوع – مالکیت میدان راه‌آهن، حمل‌ونقل، باربری و نفت و گاز. در چنین صنایعی معمول است که سرمایه‌گذاران خارجی مؤسساتی را تأسیس کنند که می‌توانند به صاحبان چینی خدمات ارائه دهند.

محدود – (این فقط مربوط به مشاغل مشترک) معدن، داروها، نفت و گاز و دخانیات است. در یک سرمایه‌گذاری مشترک در داخل چین، حزب چین باید اکثریت را در اختیار داشته باشد.

تشویق – مشاوره، ساخت و FICE (شرکت‌های تجاری خارجی با سرمایه‌گذاری خارجی). این امر در مورد شرکت‌های کاملاً خارجی (WFOEs) و برخی سرمایه‌گذاری‌های مشترک اعمال می‌شود.

مدارک ثبت غیرحضوری شرکت در چین

اسناد زیر معمولاً باید تهیه و سپس به دولت چین ارسال شود:

 • اساسنامه. در این سند کلیه جزئیات مدیریت و سرمایه‌گذاری شرکت بیان شده است. کلیه موضوعات اصلی شرکت و پروژه باید از قبل مشخص و در مقاله‌ها گنجانده شود. این شامل مدیران، مدیریت محلی، آدرس محلی، قوانین ویژه در مورد اختیارات مدیران محلی، آدرس شرکت و سرمایه ثبت‌شده است.
 • امکان سنجی. این پروژه تصویب نخواهد شد مگر اینکه مقامات محلی متقاعد شوند که این امر عملی است. این معمولاً به یک برنامه و بودجه اساسی در سال اول نیاز دارد. به‌طورمعمول از یک برنامه تجاری و بودجه تولید شده برای مشتری برای تهیه طرح امکان سنجی (به زبان چینی) استفاده می‌شود.
 • اجاره‌نامه توافق. نامه‌ای برای کلیه اجاره‌نامه‌های لازم باید ارائه شود. این شامل اجاره فضای اداری و اجاره فضای انبار / کارخانه است. در چین مرسوم است که یک سال قبل اجاره را پرداخت کنند و این باید در برنامه‌ریزی بودجه لحاظ شود زیرا مقامات دولتی انتظار این را دارند.

فرایند ثبت غیرحضوری شرکت

بسته به موقعیت پروژه و اندازه و دامنه آن معمولاً برای تأیید دولت دو تا پنج ماه طول می‌کشد. فرایند ثبت شرکت شهرهای بزرگ مانند شانگهای نسبت به شهرهای کوچک‌تر کندتر هستند. سرمایه‌گذار باید هزینه‌های مختلف ادغام را بپردازد که این هزینه‌ها بسته به موقعیت مکانی، میزان سرمایه ثبت‌شده و هرگونه مجوز ویژه لازم برای پروژه خاص متفاوت است. به‌طورمعمول، این هزینه‌ها با کمی بالاتر از 1٪ سرمایه اولیه برابر است. در مورد پروژه‌های بزرگ و یا پیچیده، روند تصویب اغلب شامل مذاکرات گسترده با مقامات مختلف نظارتی است که تأیید آن‌ها لازم است. به‌عنوان‌مثال، یک کارخانه بزرگ ممکن است کاربری جدی در زمین یا مسائل زیست‌ محیطی داشته باشد؛ بنابراین، چارچوب زمانی تأیید ادغام هرگز مشخص نیست. بستگی به نوع پروژه و محل آن دارد. سرمایه‌گذاران خارجی باید از ابتدا آمادگی این عدم قطعیت را داشته باشند.

هزینه‌ ثبت شرکت در چین

اینکه کدام روش برای ثبت شرکت در چین انتخاب کنید، خود یکی از پارامترهای تعیین هزینه‌های مربوط خواهد بود. برای ثبت شرکت در چین نیاز به یک هزینه اولیه است که به واسطه آن کار شما آغاز می‌شود و بسته به نوع روشی که برای ثبت شرکت در چین انتخاب می‌کنید سرمایه شما قابل بازگشت خواهد بود. اینکه چه فعالیت در شرکت شما صورت می‌گیرد از دیگر مواردی است که در تعیین هزینه مهم است.

فعالیت صنعتی نیاز به اخذ گواهی فعالیت صنعتی دارد که زمان و هزینه مربوط به خود را شامل می‌شود. از سوی دیگر افراد برای ثبت شرکت در چین نیاز به هزینه مربوط به ثبت مهر تجاری دارند.

مکانی که قرار است شرکت در آن فعالیت داشته باشد، اجاره آن و همین‌طور تأیید آدرس آن از دیگر عوامل تعیین هزینه ثبت شرکت در چین محسوب می‌شود. هزینه‌های مربوط به اداره مالیات اهمیت زیادی دارد و باید در طرح توجیه اقتصادی شرکت به طور دقیق گنجانده شود.

یک سری هزینه‌ها مربوط به خدمات داخلی شرکت اعم از خرید وسایل مورد نیاز و فضای بیمه پرسنل است. انتخاب اسم برای شرکت و ثبت آن هزینه زیادی در بر ندارد. برای اینکه پروسه ثبت شرکت در چین به درستی صورت بگیرد نیاز است یک وکیل یا مشاوره متخصص و به روز داشته باشید که این مورد نیز هزینه مخصوص به خود را شامل می‌شود.

مزایای بانکی ثبت شرکت در چین

از ژانویه سال ۲۰۱۰ قانون سابقه حداقل دو سال فعالیت برای شرکت مادر در نظر گرفته‌شده که تا امروز این شرط واقعی شمرده می‌شود. همین‌طور نیاز است وضعیت حساب بانکی شرکت مادر نیز مورد تأیید قرار بگیرد.

برای ثبت دفتر نمایندگی در چین نیاز به فضای دفتر است. دفتر نمایندگی باید در محلی دایر شود که مالک آن قانونی، واقعی و مجاز به اجاره باشد. نیاز به گواهی اجاره و قرارداد است و همه موارد نیاز به تأییدیه مقامات دولتی چین دارد. هر دفتر نمایندگی نیاز به ثبت آدرس دارد. در آغاز ثبت دفتر نمایندگی می‌توان از مراکز تجاری که شامل اتاق‌های گردهمایی هستند استفاده شود.

بهترین بانک‌های چین برای استفاده: بانک چین، بانک کشاورزی چین، بانک ارتباطات، بانک بازرگانان چین

باید برای ثبت شرکت حساب بانکی پایه و حساب سرمایه خارجی شرکت خود را باز کنید و سرمایه خود را تزریق کنید. از مشاور و یا وکیل خود در مورد جزئیات مربوط به افتتاح حساب اصلی RMB و حساب سرمایه خارجی بخواهید تا سرمایه ثبت‌شده خود را تزریق کند و برخی از هزینه‌های استارتاپ (یعنی هزینه‌های دکوراسیون، اجاره، هزینه‌های مشاوره) را پس بگیرد. برای تنظیم حساب اصلی RMB و حساب سرمایه، نماینده قانونی برای تأیید هویت خود باید به بانک مراجعه کند.

مشاوره

جهت مهاجرت به چین و کسب اطلاعات بیشتر برای ثبت شرکت در چین و روند آن لازم است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا در انجام همه مراحل به درست‌ترین روش ممکن عمل کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواهان مهاجرت به چین و ثبت شرکت در این کشوی هستید و یا هرگونه سؤال در همین رابطه دارید با مشاورین ما GO2TR تماس بگیرید تا بعد از بررسی تخصصی شرایط شما، بهترین راهنمایی‌ها را در اختیارتان قرار دهند.

ارزیابی
برای ارزیابی ، با موسسه ما تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

طبقه‌بندی: آرشیو ثبت شرکت
مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید