x
مشاوره مهاجرت: 02143000021

رشته پزشکی در خارج

پزشکی چیست؟

پزشکی چیست؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

به طور کلی پزشکی به عنوان علم و عمل تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری تعریف می شود. پزشکی در راستای حفظ سلامت و بهداشت جامعه فعالیت می کند. در حقیقت پزشکی نوعی برنامه درمانی است؛ هدف اصلی رشته پزشکی درمان بیماری است. پزشکی یک اصطلاح گسترده از انواع روش‌های تکامل یافته برای حفظ و بازیابی سلامت از طریق پیشگیری و درمان بیماری به وسیله انواع داروها، روان درمانی و جراحی است. علم پزشکی همواره در حال یافتن راه ها و روش های جدید درمانی است و تلاش می‌کند تا روش درمان انواع بیماری ها را کشف کند. علم پزشکی از سال های دور در اکثر جوامع به گونه های مختلف وجود داشته است.

 در ابتدا دانشمندان علم پزشکی را به صورت تجربی آموختند و با استفاده از روش های آزمون و خطا درمان برخی از بیماری ها را کشف کردند. اما رفته رفته دانش پزشکی با تلفیق علم و تجربه پیشرفت‌های زیادی کرد و روش های درمانی جدید جای روش های قبلی را گرفتند. در حقیقت علم پزشکی همواره سعی کرده تا سلامت جامعه را ارتقاء بخشد و روش های درمانی جدیدتر و موثرتری را برای انواع بیماری ها کشف کند. علم پزشکی در سراسر جهان یک هدف را دنبال می کند و آن درمان انواع بیماری‌هاست. علم پزشکی در ابتدا سعی می کند روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری را به جامعه ارائه دهد و سپس سعی می کند افراد مبتلا به بیماری را درمان کند.

در حرفه پزشکی مهم ترین و ابتدایی ترین مرحله، مرحله شناخت بیماری است. بدیهی است که یک پزشک قبل از درمان بیماری باید نسبت به آن بیماری شناخت کامل پیدا کند و سپس با استفاده از دانش پزشکی برای درمان آن بیماری اقدام کند. پزشکی شامل روش های درمانی گوناگونی است و پزشکان باید با توجه به هر بیماری روش درمانی خاصی را استفاده کنند. در نهایت می توان گفت که علم پزشکی یعنی نحوه تشخیص و درمان انواع بیماری.

چرا پزشکی؟

چرا پزشکی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی یک پروسه زمان بر و بسیار مشکل است. دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند باید به سختی درس بخوانند و در آزمون ها نمرات قابل قبولی کسب کنند. با این حال افراد زیادی دوست دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند. یکی از دلایل محبوبیت این رشته در میان دانشجویان اعتبار بالای علمی و حرفه ای آن است. در تمام جوامع پزشکان مورد احترام مردم هستند و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. پزشکان به عنوان نمادی از عزت، مسئولیت و خدمت به جامعه تلقی می شوند و به همین دلیل موقعیت اجتماعی بسیار خوبی دارند. مطالعه پزشکی ادغامی از علم، تکنولوژی، تجربه و آزمایش است و پزشکان را قادر می سازد تا در هر کجای جهان که هستند درد و رنج انسان را کاهش دهند. در بهترین حالت پزشکی، تلاش برای بهبود شرایط انسانی است.

چرا پزشکی؟ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از مزیت های تحصیل در این رشته داشتن فرصت های شغلی بسیار زیاد پس از فارغ التحصیلی است. دانشجویان پزشکی می توانند پس از اتمام تحصیلات خود به سرعت در زمینه رشته تحصیلی خود کار پیدا کنند و در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها یا موسسات علمی-پژوهشی مشغول به کار شوند. در حقیقت پزشکان در بازار کار به شدت مورد نیاز هستند. دنیا به پزشکان بیشتری احتیاج دارد. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا که کار شهروندان خارجی را ممنوع یا محدود کرده اند، این تصمیم را برای پزشکان اعمال نمی کنند و پزشکان خارجی می توانند به راحتی در اروپا کار کنند. در بیشتر موارد، دانشجویان پزشکی بلافاصله پس از فارغ التحصیلی کار پیدا می کنند. برخی از تخصص های پزشکی مانند پزشک متخصص اطفال، انکولوژیست، ایمونولوژیست و متخصص زنان و زایمان در سطح جهانی مورد نیاز هستند و در دنیا با کمبود این پزشکان مواجه هستیم. بنابراین، دانشجویان می توانند در اروپا یا سایر نقاط جهان در رشته پزشکی تحصیل کننند و بلافاصله پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند.

یکی دیگر از دلایل دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی حس نوع دوستی و بشر دوستی است. تحصیل در این رشته برای افردای که از کمک کردن به دیگران و حل مشکلات آن ها لذت می برند، بسیار مناسب خواهد بود. شما با تحصیل در این رشته می توانید به جامعه خود خدمت کنید و در درمان بیماری ها و کشف دارو ها و روش های درمان جدید برای یک بیماری نقش داشته باشید.

از طرفی پایان مطالعات پزشکی به معنای پایان یادگیری نیست. یکی از جذابیت های دیگر این رشته یادگیری مداوم است. علم پزشکی همواره در حال پیشرفت و تغییر است. هر ساله دارو ها و روش های درمانی جدیدی کشف می شوند و پزشکان همیشه در حال تحقیق و پژوهش هستند. بنابراین دانشجویان پزشکی پس از اتمام تحصیل خود در دانشگاه، باز هم در حال یادگیری مطالب جدید خواهند بود تا خدمات بهتری را به بیماران ارائه دهند.

از طرفی پزشکی یک رشته شناخته شده در سراسر جهان محسوب می شود. علم و دانش پزشکی در اکثر نقاط جهان به شکلی یکسان تدریس می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. این بدان معناست که با فارغ التحصیل شدن از دانشکده پزشکی در اروپا می توانید در هر بیمارستانی در آمریکای جنوبی یا هر جای دیگر دنیا شغلی پیدا کنید و کار کنید. این مسئله در مورد بسیاری از رشته های دیگر صدق نمی کند.

یک دلیل مهم برای انتخاب رشته پزشکی:

داشتن ثبات شغلی پس از فارغ التحصیلی است. حتی در جوامعی که دچار رکود اقتصادی هستند و با مشکل اشتغال جوانان دست و پنجه نرم می کنند، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می توانند به راحتی در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار شوند و درآمد خوبی داشته باشند. همچنین حرفه پزشکی یک حرفه طولانی مدت است و پزشکان پس از مشغول شدن به کار می توانند به مدتی طولانی در این رشته فعالیت کنند و نگران از دست دادن شغل خود نباشند زیرا حرفه پزشکی جزء حرفه های مورد نیاز تمام جوامع است.

جایگاه پزشکی

جایگاه پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

در تمام دوران، پزشکی از حرفه های مورد احترام در تمام جوامع بوده است. علم پزشکی به دلیل خدمت به جامعه همیشه از جایگاه بسیار بالایی برخوردار بوده است. پزشکان نقش مهمی را در بهبود سلامت جامعه ایفا می کنند. در طی سالیان متمادی پزشکی توانسته راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف را کشف کند، انواع بیماری ها را درمان و از شیوع بسیاری از بیماری ها جلوگیری کند. علم پزشکی و پزشکان توانسته اند تا جان میلیون ها نفر را از مرگ حتمی نجات دهند و درد و رنج مردم را در هنگام بیماری کم کنند. از این رو به طور ناخودآگاه علم پزشکی در سراسر جهان مورد توجه همگان  قرار گرفته است و از پزشکانی که برای ارتقاء سلامت جامعه می کوشند قدردانی می شود.

پزشکی به معنای تفاوت مرگ و زندگی است. با پیشرفت علم پزشکی طول عمر انسان نیز زیادتر شده است. در گذشته که هنوز درمان بسیاری از بیماری ها کشف نشده بود افراد زیادی پس از ابتلا به یک بیماری ساده جان خود را از دست می دادند. همچنین طول عمر افراد بسیار کمتر بود. اما امروزه با پیشرفت دانش پزشکی درمان بسیاری از بیماری ها کشف شده است و افراد می توانند برای درمان انواع بیماری به پزشک متخصص مراجعه کنند و به راحتی تحت درمان قرار گیرند. بر خلاف شیوه های پزشکی کهن، امروزه بیماران می توانند به پزشکان متخصص مراجعه کنند که در زمینه های خاصی مانند متخصص زنان و زایمان، دستگاه گوارش، قلب و عروق، مغز و اعصاب و غیره متخصص هستند. در طی 10 سال گذشته، میزان مرگ و میر اجتناب ناپذیر 38٪ و میزان مرگ اجتناب ناپذیر فقط 10٪ بود. امید به زندگی 3٪ افزایش یافته است، بنابراین ارتباط مستقیمی بین پیشرفت در پزشکی مدرن و بهبود استانداردهای زندگی وجود دارد.

در نتیجه علم و حرفه پزشکی به دلیل تاثیر مستقیمی که بر روی زندگی تک تک افراد در سراسر جهان می گذارد، از جایگاه بسیار مهمی در جامعه برخوردار است و مردم برای افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، احترام بسیار زیادی قائلند.

دانشگاه های برتر پزشکی

تمام دانشجویان تمایل دارند تا در بهترین دانشگاه های پزشکی تحصیل کنند تا در آینده تبدیل به یک پزشک ماهر و حاذق شوند. موسسه علمی QS هر ساله دانشگاه های جهان را بر اساس کیفیت آموزشی، فعالیت های پژوهشی و سطح علمی رتبه بندی می کند.

در ادامه به معرفی و بررسی ده دانشگاه برتر جهان در سال 2019 در زمینه رشته پزشکی می پردازیم.

دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه هاروارد در سال 2019 به عنوان برترین دانشگاه پزشکی جهان معرفی شد. این دانشگاه با به کارگیری اساتید مجرب این رشته و با فراهم کردن فضای آموزشی مناسب توانسته پزشکان موفقی را تربیت کند. دانشگاه هاروارد قدیمی ترین دانشگاه آموزش عالی در ایالت متحده آمریکا محسوب می شود و با داشتن قرن ها تجربه در آموزش همیشه جزء برترین دانشگاه های جهان بوده است. دانشگاه هاروارد از دانشگاه های خصوصی ایالت متحده آمریکا است و هزینه تحصیل در آن بسیار بالاست. البته این دانشگاه کمک های مالی و وام های دانشجویی زیادی را به دانشجویان خود ارائه می دهد. دانشگاه هاروارد برای پیشبرد دانش بشری همواره تلاش کرده تا به تدریس و تحقیق و پژوهش متعهد باشد و در این زمینه تلاش کند. این دانشگاه دارای 22 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است که تعدادی از آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه پزشکی هاروارد نمونه ای از استاندارد بین المللی برای آموزش پزشکی در ایالات متحده و در سراسر جهان است. دانشجویان باید برای ورود به دانشکده پزشکی هاروارد در یکی از رشته های علوم انسانی یا علوم پایه مانند زیست شناسی یا شیمی مدرک کارشناسی داشته باشند و سپس برای اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی هاروارد اقدام کنند. همچنین دانشجویان بین المللی باید حداقل یک سال در یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند. دانشجویان بین المللی که در آمریکا یا کانادا تحصیل نکرده اند به ندرت موفق به اخذ پذیرش می شوند. به طور کلی بعید است یک دانشجوی خارجی بدون حضور در دانشگاه ایالات متحده به عنوان دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشکده پزشکی هاروارد پذیرفته شود. از دانشجویان بین المللی انتظار می رود که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند ؛ اما داشتن مدرک TOEFL الزامی نیست.

آزمون: دانشجویانی که می خواهند از دانشکده پزشکی هاروارد پذیرش بگیرند باید در آزمون MCAT شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در این آزمون کسب کنند. معمولا نمره بالای 35 نمره قابل قبولی برای دانشگاه هاروارد خواهد بود. همچنین نمره بالای GPA هم در اخذ پذیرش تاثیر بسیار زیادی دارد. نمره GPA معمولا از 4 محاسبه می شود و نمره 3.8 به بالا برای ورود به دانشکده پزشکی هاروارد مناسب خواهد بود. هم چنین شرکت در مصاحبه حضوری الزامی است.

 • زبان تحصیل: زبان انگلیسی (دانشجویان بین المللی باید به زبان انگلیسی مسلط باشند اما ارائه مدرک تافل الزامی نیست.)
 • هزینه تحصیل: 63400 دلار در سال (برای چهار سال اول)، 8400 دلار (برای سال پنجم)
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه آکسفورد همیشه جزء بهترین دانشگاه های انگلستان و جهان بوده است. بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 دانشگاه آکسفورد به عنوان دومین دانشگاه برتر جهان در زمینه آموزش پزشکی معرفی شد. آکسفورد بیش از 250 هزار فارغ التحصیل در جهان دارد که بسیاری از آن ها در سطح جهانی افتخار آفرین بوده اند. این دانشگاه توانسته افتخارات زیادی را کسب کند؛ از جمله بیش از 120 مدال آور المپیک، 26 برنده جایزه نوبل، هفت نفر برنده شاعر و بیش از 30 رهبر مدرن جهان (از جمله بیل کلینتون، آونگ سان سو کی، ایندیرا قندی و 26 نخست وزیر انگلیس). متفکران و دانشمندان برجسته آکسفورد شامل تیم برنرز لی، استفان هاوکینگ و ریچارد داوکینز هستند.

 در حال حاضر دانشگاه آکسفورد دارای بیش از 20 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف است. هر ساله دانشجویان زیادی برای ورود به دانشکده پزشکی آکسفورد با یکدیگر رقابت می کنند. دوره پزشکی آکسفورد یک دوره شش ساله است اما دانشجویان باید ابتدا سه سال در دوره Pre-clinical تحصیل کنند که منجر به دریافت مدرک کارشناسی می شود، سپس در پایان سال سوم تحصیل خود می‌توانند برای تحصیل در دوره دوم پزشکی یا دوره Clinical در هر یک از دانشگاه های پزشکی انگلستان از جمله دانشگاه آکسفورد اقدام کنند. دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم تجربی هستند می‌توانند برای تحصیل در دوره 4 ساله پزشکی آکسفورد که مخصوص فارغ التحصیلان است، اقدام کنند. برای ورود به دانشکده پزشکی آکسفورد داوطلبان باید در درس شیمی و حداقل یکی از دروس زیست شناسی، فیزیک یا ریاضیات نمرهA  داشته باشند. همچنین داوطلبان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.

آزمون: داوطلبان باید در آزمون BMAT شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب کنند. نمره 5/5 به بالا نمره مناسبی محسوب می شود. همچنین دانشکده پزشکی آکسفورد از داوطلبان مصاحبه می‌کند. قبولی در مصاحبه از شروط اصلی ورود به دانشکده پزشکی آکسفورد به شمار می رود.

 • زبان تحصیل: انگلیسی آیلتس 7 و تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: برای سه سال اول (دوره Pre-clinical) 27240 پوند در سال، برای سه سال دوم (دوره Clinical) 37445 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه کمبریج یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های جهان و انگلستان است. این دانشگاه به دلیل پیشرفت های برجسته آکادمیک و کیفیت بالای تحقیقات انجام شده در طیف گسترده ای از موضوعات علمی و هنری در جهان مشهور است. این دانشگاه یکی از دانشگاه های پیشرو انگلستان است که از سال 1997 به طور پیوسته جزء بهترین دانشگاه های جهان در رشته های مختلفی تحصیلی بوده است. کتابخانه دانشگاه کمبریج یکی از بهترین کتابخانه های تحقیقاتی در جهان محسوب می‌شود و اکنون بیش از هفت میلیون جلد کتاب دارد. رشته پزشکی در این دانشگاه یک دوره شش ساله است و به دو دوره سه ساله تقسیم می شود.

سه سال اول مربوط به مطالعات پیش بالینی خواهد بود و در سه سال دوم دروس مطالعات بالینی ارائه می شوند. دانشجویانی که دوره سه ساله اول را به پایان برسانند موفق به دریافت مدرک کارشناسی می شوند و دانشجویانی که دوره دوم را هم با موفقیت به پایان برسانند دو مدرک کارشناسی که شامل مدرک کارشناسی علوم پزشکی و مدرک کارشناسی جراحی است از دانشگاه کمبریج دریافت می کنند.

 • آزمون: شرکت در آزمون BMAT و مصاحبه حضوری
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7.5 و تافل 110 به بالا
 • هزینه تحصیل: 55272 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه استنفورد واقع در 35 مایلی جنوب سان فرانسیسکو و 20 مایلی شمال سان خوزه، در قلب دره سیلیکون کالیفرنیای شمالی، خانه یاهو، گوگل، هیولت پاکارد (HP) و بسیاری دیگر از شرکت های پیشرفته فناوری که توسط دانش آموختگان این دانشگاه تأسیس شده اند قرار دارد. گفته می شود که اگر فارغ التحصیلان استنفورد با یکدیگر کشوری تشکیل دهند، آن کشور به یکی از ده اقتصاد برتر جهان تبدیل خواهد شد. استنفورد با مساحت 8180 هکتار، یکی از بزرگترین پردیس های دانشگاه در ایالات متحده را دارد. این دانشگاه دارای 18 انستیتوی تحقیقاتی و هفت دانشکده است. دانشگاه استنفورد 19 برنده جایزه نوبل را در در بین دانش آموختگان خود دارد و مرتباً در بین سه دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. دانشگاه استنفورد اکنون جامعه ای پر رونق با بیش از 11000 انسان خلاق و موفق از سراسر جهان است. تقریباً تمام دانشجویان کارشناسی و 60 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در محوطه دانشگاه زندگی می کنند.

دانشگاه استنفورد همواره در آموزش خلاق، تحقیقات پزشکی و درمان های بالینی پیشرو بوده است. دانشگاه استنفورد توانسته با استفاده از فضای علمی بی نظیر و اکتشافات و همکاری های خود با موسسات تحقیقاتی انقلابی را در صنعت پزشکی به وجود آورد: MRI ها، پیوند ژنها و داروهای سلول های بنیادی همه در دانشکده پزشکی استنفورد متولد شده اند.

داوطلبانی که می خواهند در رشته پزشکی دانشگاه استنفورد تحصیل کنند باید دارای مدرک کارشناسی باشند. دانشجویان بین المللی باید حداقل برای یک سال تحصیلی در کالج یا دانشگاه معتبر در ایالات متحده، کانادا یا انگلستان قبل از اقدام به پذیرش تحصیل کرده باشند. به دلیل رقابت بالا، اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی استنفورد بسیار سخت است.

 • آزمون: شرکت در آزمون MCAT برای تمامی داوطلبان ضروری است. هم چنین داوطلبان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند تا مورد ارزیابی قرار بگیرند.
 • زبان تحصیل: انگلیسی، تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 58197 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: اول اکتبر

دانشگاه جانز هاپکینز

دانشگاه جانز هاپکینز | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه جان هاپکینز یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی آمریکا در بالتیمور، مریلند است. این دانشگاه در سال 1876 تأسیس شد و برای یادبود به اسم اولین نیکوکار و کارآفرین آمریکایی جانس هاپکینز نامگذاری شد. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه تحقیقاتی ایالات متحده، در بین مؤسسات آموزش عالی فعالیت علمی چشمگیر داشته است و امروز بیش از سایر موسسات دانشگاهی ایالات متحده برای تحقیق و پژوهش بودجه مالی در اختیار دارد. همچنین به عنوان اولین مؤسسه آمریکایی که به ادغام تدریس و تحقیق اعتقاد داشت و آن را به اثبات رساند، انقلابی را در آموزش عالی را ایجاد کرده است. تا به امروز دانشگاه جان هاپکینز 27 برنده جایزه نوبل، از جمله وودرو ویلسون، رئیس جمهور پیشین آمریکا را پرورش داده است.

دانشگاه جان هاپکینز مرتباً در بین 10 دانشگاه برتر ایالات متحده قرار می گیرد و در سطح جهانی همیشه جزء برترین دانشگاه های جهان شناخته می شود. داوطلبانی که قصد دارند در دانشکده پزشکی جانز هاپکینز تحصیل کنند باید یک مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه یا علوم انسانی داشته باشند. همچنین دانشجویان بین المللی که مدرک کارشنااسی خود را از یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا اخذ نکرده اند باید حداقل به مدت یک سال در یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند و سپس برای اخذ پذیرش اقدام کنند. 

 • آزمون: آزمون MCAT و مصاحبه حضوری
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 و تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 76397 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر (مرحله اول) و اول نوامبر (مرحله دوم)

موسسه کارولینسکا (KI)

موسسه کارولینسکا (KI) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

موسسه کارولینسکا مستقر در استکهلم سوئد، دوره های جذاب علوم پزشکی و بهداشت را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. این موسسه شهرت خود را در جهان برای روش های تحقیقاتی پیشرفته و روش‌های نوین تدریس به دست آورده است. به عنوان یک دانشگاه، KI تنها مرکز بزرگ تحقیقات دانشگاهی پزشکی سوئد است و گسترده ترین دوره ها و برنامه های پزشکی را در این کشور را ارائه می دهد. از سال 1901، مجمع نوبل در انستیتوی کارولینسکا، برندگان جایزه نوبل را در فیزیولوژی یا پزشکی انتخاب کرده است. موسسه کارولینسکا توسط پادشاه کارل XIII در سال 1810 به عنوان "آکادمی برای آموزش جراحان ماهر ارتش" تأسیس شد. امروزه، موسسه کارولینسکا یک دانشگاه مدرن و یکی از برجسته ترین دانشگاه های پزشکی در جهان است.

موسسه کارولینسکا گسترده ترین طیف آموزش پزشکی را در سوئد ارائه می دهد. تعدادی از این برنامه‌ها شامل آموزش بالینی و یا آموزش های دیگر در سیستم مراقبت های بهداشتی است. تقریباً 6000 دانشجوی تمام وقت در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در انستیتوی کارولینسکا دوره های آموزش پزشکی را می گذرانند. استادان این دانشگاه اغلب تحقیقات را به موازات تدریس انجام می دهند. این روش تضمین می کند که دانشجویان در جریان آخرین پیشرفت های حوزه پزشکی قرار می گیرند. داشتن نمرات بالا در دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و مسلط بودن به زبان سوئدی و انگلیسی از شرایط ضروری برای اخذ پذیرش از این دانشگاه محسوب می شود.

 • آزمون: ندارد.
 • زبان تحصیل: سوئدی و انگلیسی، قبولی در آزمون زبان سوئدی Tisus ، آیلتس 6.5 یا تافل 90 به بالا
 • هزینه تحصیل: 180000 تا 200000 کرون در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 آوریل

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه UCLA یکی از برترین دانشگاه های آمریکا و جهان در زمینه آموزش پزشکی محسوب می‌شود. این دانشگاه در رتبه بندی QS در سال 2019 به عنوان هفتمین دانشگاه برتر پزشکی جهان معرفی شد. هدف اصلی UCLA به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی تولید، انتشار، حفظ و استفاده از دانش برای پیشرفت جامعه جهانی است. این دانشگاه یک موسسه دولتی است که در سال 1919 تأسیس شده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است. مرکز پزشکی رونالد ریگان در دانشگاه UCLA جزء یکی از بیمارستان های برتر آمریکا است. نام دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA ، دانشکده جفری گفن است. مأموریت برنامه آموزش پزشکی دانشکده دیوید گفن در UCLA، آماده سازی فارغ التحصیلان برای مشاغل ممتاز در کارورزی پزشکی، تدریس، تحقیق و خدمات عمومی است.

 • آزمون:آزمون MCAT و مصاحبه
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 و تافل 87 به بالا
 • هزینه تحصیل: 47432 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 17 اکتبر

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در آمریکا است. ییل در سال 1701 تأسیس شد و تبدیل به سومین موسسه آموزش عالی در ایالات متحده شد. پردیس مرکزی دانشگاه ییل 260 هکتار وسعت دارد و شامل ساختمان هایی از اواسط قرن 18 است. این دانشگاه دارای 14 دانشکده است. دانشکده پزشکی ییل که در سال 1810 تأسیس شد، یک مرکز مشهور در جهان برای آموزش، تحقیقات پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته است. در دانشکده پزشکی ییل، دانش آموزان برای دو سال اول تحصیل از طریق نمره ارزیابی نمی شوند. همچنین شرکت در آزمون ها اختیاری و خودمحور است. کلیه دانشجویان پزشکی دانشگاه ییل باید در زمان فارغ التحصیلی یک پایان نامه تحقیقاتی ارائه دهند.

دانشجویانی که می خواهند دردانشگاه ییل در رشته پزشکی تحصیل کنند باید در یکی از رشته های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی داشته باشند. دانشجویان بین المللی که مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا کسب نکرده اند باید به مدت یک سال در یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند تا با فضای آموزشی این کشور بیشتر آشنا شوند. داشتن مدرک زبان انگلیسی هم به اخذ پذیرش از دانشگاه ییل کمک می کند.

 • آزمون: آزمون MSAT و مصاحبه حضوری
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 61140 دلار در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

مؤسسه فناوری ماساچوست MIT

مؤسسه فناوری ماساچوست MIT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشگاه MIT با یک هدف مشترک هدایت می شود: ایجاد یک دنیای بهتر از طریق آموزش، تحقیق و نوآوری. دانشگاه MIT بر اساس رتبه بندی QS نهمین دانشگاه برتر جهان در زمینه تحصیلات پزشکی به شمار می‌ورد. ماموریت علمی دانشگاه MIT پیشرفت دانش و آموزش دانشجویان در زمینه های علمی، فناوری و سایر زمینه های تحصیلی است تا بتواند به بهترین وجه در قرن 21 به ملت و جهان خدمت کند.

ویلیام بارتون راجرز، بنیانگذار و اولین رئیس دانشگاه MIT، سالها سعی کرده بود تا یک موسسه آموزش عالی را ایجاد کند که کاملاً به آموزش های علمی و فنی اختصاص داشته باشد. در حالی که MIT شاید به دلیل برنامه های آموزشی خود در مهندسی و علوم فیزیکی شناخته شده باشد اما در سایر زمینه ها از جمله اقتصاد، علوم سیاسی، مطالعات شهری، زبانشناسی و فلسفه نیز بهترین برنامه های آموزشی را ارائه می‌دهد.

MIT دارای مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه های متعددی است. از جمله امکانات آن می توان به یک راکتور هسته ای، یک مرکز محاسبات، رصدخانه های ژئوفیزیکی و اخترفیزیکی، یک مرکز تحقیقات فضایی، تونل های بادی، یک آزمایشگاه هوش مصنوعی و یک مرکز مطالعات بین المللی اشاره کرد. سیستم کتابخانه MIT گسترده است و شامل تعدادی کتابخانه تخصصی است. MIT دانشکده پزشکی ندارد. با این حالMIT و هاروارد از نزدیک با یکدیگر همکاری می کنند و یکی از برنامه های برتر تحصیلات تکمیلی پزشکی، به نام برنامه مشترک MD / PhD را برگزار می کنند. در این برنامه مشترک دانشجو در مدرسه پزشکی هاروارد شرکت می کند و در عین حال از دانشگاه MIT نیز مدرک دکتری می گیرد. از طرفی دانشجویانی که می خواهند در یکی از دانشگاه های پزشکی آمریکا تحصیل کنند باید در یکی از رشته های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی داشته باشند. بسیاری از دانشجویان برای بالا بردن شانس قبولی خود در یکی از دانشکده های پزشکی آمریکا تلاش می کنند تا مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه MIT اخذ کنند. دانشگاه MIT دانشجویان را برای شرکت در آزمون MCAT و تحصیل در دانشکده های پزشکی آماده می سازد.

 • آزمون:  شرکت در آزمون SAT یا ACT در دو مبحث درسی، یکی ریاضی و یکی علوم پایه ( مانند زیست، شیمی، فیزیک)
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 و تافل 100 به بالا
 • هزینه تحصیل: 73160 دلار در سال  
 • تاریخ ددلاین: 15 فوریه

دانشگاه UCL

دانشگاه UCL | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

UCL یکی از دانشگاه های مطرح انگلستان و جهان است که دارای بیش از 11000 کارمند و 39000 دانشجو از 150 کشور مختلف است. دانشگاه UCL و دانشگاه MIT به طور مشترک در رتبه نهم برترین دانشگاه های پزشکی جهان بر اساس رتبه بندی QS در سال 2019 هستند. دانشکده پزشکی UCL در مرکز شهر لندن واقع شده است و با چندین بیمارستان آموزشی بزرگ همکاری می کند. UCL همواره به تحقیق، آموزش و نوآوری پایبند است. دوره پزشکی در این دانشگاه 6 ساله است. دانشجویانی که می‌خواهند برای اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی UCL اقدام کنند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و از سلامت جسمانی برخوردار باشند. داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دوره های پزشکی نیز ضروری خواهد بود.

 • آزمون: آزمون BMAT و مصاحبه
 • زبان تحصیل: انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 92 به بالا
 • هزینه تحصیل: 34660 پوند در سال
 • تاریخ ددلاین: 15 اکتبر

رشته های مرتبط با پزشکی

رشته های مرتبط با پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تعداد رشته های مرتبط با رشته پزشکی بسیار زیاد است. رابطه رشته پزشکی با رشته های دیگر باعث ارتقاء علم پزشکی می شود. هر کدام از این رشته های مرتبط به نوعی در خدمت رشته پزشکی هستند و جزء زیرشاخه های علوم پزشکی محسوب می شوند. برخی از رشته های مرتبط با پزشکی عبارتند از: زیست شناسی مولکولی، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، بهداشت عمومی، علوم زیستی، بیوشیمی، میکروب‌شناسی، ایمونولوژی، رادیوتراپی، فیزیوتراپی، رادیولوژی، اپیدمیولوژی، بیوشیمی بالینی، هماتولوژی، زیست فناوری پزشکی، علوم تشریحی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی پزشکی (زیست‌مواد)، مهندسی پزشکی (بیوالکتریک). در ادامه به بررسی برخی از این رشته ها می پردازیم.

زیست شناسی مولکولی

زیست شناسی مولکولی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

یکی از رشته های مرتبط با رشته پزشکی زیست شناسی مولکولی است. رشته زیست شناسی مولکولی به بررسی و مطالعه زیست شناسی در سطح مولکولی می پردازد. در این رشته تعامل بین سیستم های مختلف سلول از جمله روابط متقابل DNA ، RNA و سنتز پروتئین و یادگیری نحوه تنظیم این فعل و انفعالات بررسی می‌شود. زیست شناسان مولکولی مکانیسم هایی مانند تکثیر DNA را شناسایی و مطالعه می‌کنند. به عنوان مثال، دانستن اینکه چگونه مکانیسم جفت شدن پایه DNA در یک گونه زیستی کار می‌کند، به فرد این امکان را می‌دهد تا پیش بینی هایی در مورد نحوه عملکرد آن در گونه های دیگر داشته باشد.

در حقیقت زیست شناسی مولکولی، مطالعه موجودات زنده در سطح مولکول هایی است که اندام آنها را تشکیل می‌دهند. در حالی که زیست شناسی سنتی متمرکز بر مطالعه کامل موجودات زنده و چگونگی تعامل آنها در جمعیت است (یک رویکرد از بالا به پایین)، زیست شناسی مولکولی در تلاش است تا با بررسی مولکول های تشکیل دهنده آنها، موجودات زنده را درک کند. در هر صورت هر دو رویکرد زیست شناسی به یک اندازه معتبر هستند.

علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

علوم آزمایشگاهی رشته ای مبتنی بر علم زیست شناسی و شیمی است. متخصصان این رشته خون، بافت و سایر نمونه های بدن را تجزیه و تحلیل می کنند. نتایج این آزمایش ها نقش مهمی را در تشخیص و درمان بیماری ها دارد. دانشمندان علوم آزمایشگاهی که همچنین به عنوان تکنسین های آزمایشگاه بالینی نیز شناخته می‌شوند با انجام آزمایش ها در تشخیص بیماری و عفونت به پزشکان کمک می‌کنند. دانشجویانی که در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل می کنند، یاد می گیرند که چگونه از تجهیزات آزمایشگاهی برای آزمایش سلول یا مایعات بدن مانند خون و ادرار استفاده کنند. در علوم آزمایشگاهی ممکن است خون شخصی را برای تعیین گروه خونی به منظور انتقال خون یا تعیین تعداد گلبول های سفید خون بیمار مبتلا به سرطان آزمایش کنند.

متخصصان علوم ازمایشگاهی همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی ژن هایی که به تشخیص بیماری ها یا باکتری ها و انگل ها کمک می کنند، انجام دهند. مطالعات مربوط به ایمنی شناسی به دانشجویان می آموزد که چگونه بدن انسان با بیماری و عفونت مبارزه می‌کند و چگونه سیستم ایمنی بدن به خطر می‌افتند.

بیوشیمی

بیوشیمی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بیوشیمی به مطالعه مواد شیمیایی و فرآیندهای رخ داده در گیاهان، حیوانات و جانداران میکروسکوپی و به تغییراتی که آنها در طی رشد و در طول زندگی متحمل می شوند، می پردازد. اصطلاح بیوشیمی مترادف با دو اصطلاح قدیمی است: شیمی فیزیولوژیکی و شیمی بیولوژیکی. بیوشیمی یک علم جوان و نوپا است که تنها از حدود سال 1900 تحت این اصطلاح به صورت عمومی شناخته شده است. با این وجود، ریشه های این علم را می توان در سال های خیلی دور جستجو کرد.

تاریخ اولیه علم بیوشیمی بخشی از تاریخ اولیه علوم فیزیولوژی و شیمی است. در حقیقت بیوشیمی کاربرد شیمی در مطالعه فرآیندهای بیولوژیکی در سطح سلولی و مولکولی است. بیوشیمی به پایه و اساس فهم کلیه فرآیندهای بیولوژیکی تبدیل شده است. بیوشیمی توضیحاتی را در مورد دلایل بسیاری از بیماری ها در انسان، حیوانات و گیاهان ارائه می‌دهد. رشته بیوشیمی رابطه مستقیمی با علوم پزشکی دارد.

درآمد ماهیانه

درآمد ماهیانه | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی پروسه ای زمان بر و مشکل است. دانشجویان پزشکی باید سال های زیادی آموزش ببینند و پس از آن دوره کارورزی را بگذرانند. اما دانشجویان پس از تحمل سختی های تحصیل در رشته پزشکی می توانند درآمد بسیار خوبی را از حرفه پزشکی کسب کنند. اکثر پزشکان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در یکی از بیمارستان ها یا مراکز پزشکی مشغول به کار می شوند و درآمد بسیار خوبی کسب می‌کنند. میانگین درآمد ماهیانه پزشکان در کشورهای مختلف متفاوت است اما می توان گفت که در اکثر کشور ها میانگین درآمد پزشکان از مشاغل دیگر بسیار بالاتر است. همچنین میزان درآمد پزشکان به تخصص آن ها نیز بستگی دارد. درآمد پزشکان متخصص در رشته مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی در آمریکا 17380 دلار است. درآمد متخصصان به مراتب بیشتر از این مقدار است. درآمد میانیگین یک متخصص و جراح در آمریکا 41000 دلار در ماه است. درآمد پزشکان در ایالت ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت است. پزشکان در ایالت کالیفرنیا بیشترین درآمد را دارند. بیشترین میزان درآمد پزشکان در کشور انگلستان حدود 6000 پوند در ماه است در حالیکه درآمد متخصصان به 12000 پوند در ماه می رسد. پزشکان در کشورهای دیگری مانند آلمان، ایرلند، نیوزلند، هلند، ایسلند، سوئیس و لوکزامبورگ درآمد بسیار بالایی دارند. درآمد ماهیانه پزشک عمومی در کشور هلند به طور میانگین 9000 دلار و درآمد یک متخصص 14327 دلار در ماه خواهد بود. در کشور آلمان هم پزشکان از درآمد خوبی برخوردار هستند. در کشور آلمان میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی حدود 5000 یورو در ماه است و درآمد پزشکان متخصص بیش از 12000 یورو در ماه است. هر زمان لیست حقوق و دستمزد جهانی را تهیه کنید، احتمالا نام کشور سوئیس در آن ظاهر خواهد شد. سوئیس به عنوان یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان، حقوق و دستمزد قابل توجهی را به پزشکان و متخصصان اختصاص می دهد. از این رو کشور سوئیس مقصد بسیاری از پزشکان بین المللی برای کار است. میزان درآمد پزشکان عمومی در کشور سوئیس 19764 دلار در ماه و درآمد پزشکان متخصص 21500 دلار در ماه خواهد. بنابراین پزشکان در اکثر نقاط جهان درآمد بسیار خوبی دارند.

پزشکی عمومی

پزشکی عمومی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره های پزشکی عمومی در کشور های مختلف تفاوت هایی با یکدیگر دارند. تحصیل در رشته پزشکی عمومی در برخی کشور ها شش سال و در برخی دیگر بیشتر از هشت سال طول می کشد. همچنین قوانین ورود به دانشکده های پزشکی در کشورهای مختلف متفاوت است. برای مثال در ایران دانش‌آموزان پس از قبولی در کنکور سراسری می توانند وارد دانشکده پزشکی شوند و تحصیلات خود را آغار نمایند. اما در کشور آمریکا داوطلبان باید ابتدا در یک رشته خاص مانند رشته های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی اخذ کنند و سپس در آزمون ورودی MCAT شرکت کنند و نمره بالایی در آن کسب کنند. پس از قبولی در این آزمون دانشجویان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند. سپس دانشکده‌های پزشکی مدارک تحصیلی دانشجویان را بررسی می کنند و از بین دواطلبان تعدادی از آن ها را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می کنند. پزشکی عمومی در دانشگاه های انگلستان یک دوره شش ساله است که به دو دوره سه ساله تقسیم می شود.

در سه سال اول دانشجویان دروس پیش بالینی را مطالعه می کنند و در دو سال دوم دروس بالینی به دانشجویان آموزش داده می شود. دواطلبان باید برای ورود به دانشکده های پزشکی انگلیس در آزمون BMAT یا UKCAT شرکت کنند و نمره بالایی را در آن کسب کنند. نمرات دوره دبیرستان هم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. اکثر دانشکده های پزشکی انگلیس از داوطلبان برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت می کنند. بعضی از کشورها از متد آموزشی کشور انگلیس و برخی دیگر از متد آموزشی کشور آمریکا پیروی می کنند. به طور کلی مدارک و دوره های پزشکی عمومی در آمریکا و انگلیس به سه نوع تقسیم می شوند:

 • دوره لیسانس پزشکی-جراحی (BMBS) Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery (انگلیس)
 • دوره دکتری پزشکی (MD) Doctor of Medicine (آمریکا)
 • دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO) (آمریکا)

در ادامه به توضیح و بررسی هر کدام از این دوره ها می پردازیم.

دوره لیسانس پزشکی-جراحی (BMBS)

این دوره در دانشگاه های پزشکی انگلیس و کشورهای تابع آن ارائه می شود. لیسانس پزشکی- لیسانس جراحی (BMBS) شامل سه بخش اصلی است که عبارتند از:

 1. مبانی علمی پزشکی
 2. تمرین بالینی
 3. پیشرفت حرفه ای و شخصی در علم پزشکی

دوره لیسانس پزشکی-جراحی (BMBS) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تأکید عمده این برنامه آموزشی بر مهارت، توانایی برقراری ارتباط، استدلال بالینی و همچنین توانایی تشخیص بیماری بر اساس شواهد بالینی است. سخنرانی های آموزشی در شاخه هایی از علوم پزشکی مانند آسیب شناسی، آناتومی، فیزیولوژی و فارماکولوژی در طول ترم ارائه می شود.

در سال اول، دانشجویان در دو ترم مبانی علوم زیست پزشکی را مطالعه می کنند، این واحد درسی به طور خاص برای دانشجویان پزشکی طراحی شده است. دوره های مهارت های بالینی و مهارت های پزشکی و حرفه ای در هفته اول آغاز می شوند و به دانشجویان برای کسب مهارت های بالینی کمک می‌کند. آموزش های بالینی در سال های اول و دوم توسط پزشکان ارشد در یک مرکز مهارت های بالینی پیشرفته ارائه می شود.

در سال سوم آموزش مهارت های بالینی در درجه اول در بیمارستانهای آموزشی عمومی برگزار می‌شود. یک آزمون بزرگ و مهم در پایان سال پنجم برگزار می شود و سپس با توجه به کاهش فشار امتحانات، دانشجویان سال آخر می توانند روی تمرین های بالینی و پیشرفت حرفه ای خود تمرکز کنند.

دوره دکترای پزشکی (MD) Doctor of Medicine

دوره دکترای پزشکی (MD) Doctor of Medicine | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این دوره در دانشگاه های پزشکی آمریکا برگزار می شود. برخی از کشورهای دیگر هم از این متد آموزشی پیروی می کنند.

در ایالات متحده، مدرک دانشگاهی اعطا شده توسط دانشکده های پزشکی "دکترای حرفه ای" توسط کمیته رابط آموزش پزشکی (LCME) نیز معتبر شناخته می شود. (LCME) یک نهاد مستقل است که توسط انجمن دانشکده های پزشکی آمریکا و انجمن پزشکی آمریکا (AMA) حمایت مالی می شود.

رقابت سنگینی برای پذیرش در دانشکده پزشکی در ایالات متحده وجود دارد و هر سال تنها حدود 38 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پذیرش از دانشکده های پزشکی آمریکا می شوند. قبل از ورود به این دانشکده، دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره کارشناسی چهار ساله و آزمونMCAT هستند. قبل از فارغ التحصیلی از دانشکده و اخذ مدرک دکترای پزشکی، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون صدور مجوز پزشکی ایالات متحده (USMLE) در مرحله اول و هر دو بخش دانش علمی و مهارت های بالینی در مرحله دوم هستند. تحصیل در این دوره حدود 4 سال تحصیلی به طول می انجامد. پزشکانی که مایلند در ایالات متحده به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند موظف هستند حداقل یک سال کارآموزی (PGY-1) را گذرانده و مرحله سوم آزمون USMLE را پشت سر بگذارند.

دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO)

دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO) | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

این دوره پزشکی هم در دانشگاه های آمریکا ارائه می شود و تفاوت چندانی با دوره (MD) ندارد. تنها تفاوت آن ها در فلسفه آموزشی و نوع مراقبت از بیمار است. فلسفه دوره DO شامل معالجه ذهن ، بدن و روح است. در این روش استفاده از دارو و تجویز آن به حداقل می رسد و به بدن بیمار این فرصت را می‌دهند تا خود را ترمیم و بازسازی کند. این نوع آموزش ارتباط بیشتری با دستکاری فیزیکی بدن دارد. دانشجویان باید قبل از ورود به این دوره مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه های معتبر کسب کرده باشند. همچنین داوطلبان باید در آزمون MSAT

نمره قابل قبولی کسب کنند. پس از این مراحل داوطلبان می توانند برای تحصیل در این دوره اقدامات لازم را انجام دهند. دوره تحصیلی DO مانند دوره MD چهار ساله است. این دوره در سالهای اول و دوم، بر روی مطالعه علوم زیست پزشکی و بالینی تمرکز دارد. سال های سوم و چهارم، شامل دوره های اصلی آموزش بالینی و کارآموزی در تخصص‌های بالینی است. دانشجویان پزشکی موظف هستند امتحان جامع مجوز پزشکی Osteopathic (COMLEX-USA) را که توسط هیئت ملی برگزارکنندگان آزمون پزشکی (NBOME) حمایت می شود ، بگذرانند. این آزمون شامل سه مرحله است که دو مرحله اول آزمون در طول سال تحصیلی و مرحله آخر آن در سال اول کارورزی برگزار می شود.

دوره رزیدنسی (دستیاری پزشکی) یا تخصص پزشکی

دوره رزیدنسی (دستیاری پزشکی) یا تخصص پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دوره رزیدنسی مخصوص کسانی است که مدرک پزشکی عمومی خود را اخذ کرده اند و قصد دارند در یک رشته تخصصی ادامه تحصیل دهند. اکثر دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل وارد دوره رزیدنسی می شوند تا در یکی از شاخه های پزشکی تخصص بگیرند. پس از گذراندن دوره انترنی (دوره کارورزی) دانشجویان می توانند در دوره های تخصص شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در دوره رزیدنسی بستگی به تخصص انتخابی دواطلبان ممکن است بین دو تا هفت سال طول بکشد. تحصیل در هر کدام از رشته های تخصصی شرایط خاص خود را دارد. برخی از حوزه‌های تخصصی این دوره شامل تخصص داخلی، کودکان، فوریت های پزشکی، روانپزشکی، اطفال، چشم پزشکی، رادیولوژی و بیهوشی است. معمولا پزشکان در دوره رزیدنسی حقوق دریافت می کنند.

پزشکان بین المللی که قصد دارند دوره رزیدنسی خود را در آمریکا بگذرانند باید در مرحله اول و دوم امتحان USMLE شرکت کنند و در این امتحان قبول شوند. سپس می توانند برای تحصیل در دوره رزیدنسی اقدام کنند. قبولی در مرحله سوم این امتحان تنها برای داشتن اجازه طبابت در امریکا است. داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای شرکت در این دوره ها الزامی است. اکثر دانشگاه های جهان در دوره رزیدنسی از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. تحصیل در دوره رزیدنسی در هریک از دانشگاه‌های جهان شرایط و قوانین خاص خود را دارد. داوطلبان تحصیل در دوره رزیدنسی باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و شرایط اخذ پذیرش در این دوره را مطالعه نمایند. دانشجویان می توانند پس از گذراندن دوره رزیدنسی به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوند.

دوره فلوشیپ

دوره فلوشیپ | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پس از اتمام تحصیل در دوره رزیدنسی داوطلبان می توانند در دوره فلوشیپ مربوط به تخصص خود شرکت کنند. در این دوره مهارت های عملی پزشکان در تخصص موردنظرشان افزایش می یابد. گذراندن این دوره برای تمام پزشکان ضروری است. تنها پزشکانی که قصد دارند در بیمارستان های بزرگ کار و یا تدریس کنند باید این دوره را بگذرانند. ممکن است یک سال دوره رزیدنسی به دوره فلوشیپ داوطلبان اضافه شود. معمولا برای هر تخصص دوره های فلوشیپ گوناگونی وجود دارد.  برای مثال متخصصان مغز و اعصاب می توانند در دوره های فلوشیپ سکته مغزی، فلوشیپ نوروافتالمولوژی، جراحی ستون فقرات و ... شرکت کنند. هر کدام از تخصص ها، دوره های فلوشیپ مخصوص به خود را دارند. پزشکان در دوره فلوشیپ حقوق دریافت می کنند. برای مثال پزشکان در آمریکا برای دوره فلوشیپ سالانه بین 54,107 تا 71,167 دلار حقوق دریافت می کنند. میزان حقوق پزشکان در دوره فلوشیپ به اینکه چند سال از زمان دریافت مدرک پزشکی شان گذشته باشد، بستگی دارد. هر چه این مدت طولانی‌تر باشد حقوق پزشک متخصص بیشتر می شود.

 بیشتر دانشگاه های پزشکی برای دوره فلوشیپ بورسیه های زیادی را ارائه می دهند و دانشجویان بین‌المللی می توانند از این بورسیه ها استفاده کنند. اکثر پزشکان بین المللی می توانند برای دوره‌های فلوشیپ از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه اخذ کنند. متقاضیان می توانند با بررسی سایت دانشکده‌های پزشکی از فلوشیپ های ارائه شده برای تخصص خود مطلع شوند و برای ثبت نام در دوره های فلوشیپ اقدام کنند. پزشکانی که قصد دارند رزومه تحصیلی و کاری خود را قوی کنند می توانند در دوره‌های فلوشیپ شرکت کنند. داشتن فلوشیپ می تواند بر میزان حقوق دریافتی پزشکان تاثیر بگذارد. گذراندن این دوره برای پزشکانی که قصد دارند در بیمارستان‌های بزرگ بین المللی مشغول به کار شوند، لازم است. داشتن فلوشیپ در رزومه کاری و تحصیلی برای پزشکان در سراسر جهان یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و درجه علمی آن ها را ارتقاء می‌بخشد.

گرایش ها و زیرمجوعه های پزشکی

رشته پزشکی در مقطع تخصص دارای گرایش ها و زیر مجموعه های بسیاری است. هر کدام از این گرایش ها به نوبه خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تحصیل در هر کدام از آن ها ممکن است بین 2 تا 7 سال زمان ببرد. دانشجویان پزشکی پس از اتمام تحصیل دوره پزشکی عمومی و گذراندن دوره انترنی می توانند در یکی از گرایش های رشته پزشکی تخصص بگیرند. هر دانشجو باید با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این گرایش ها را انتخاب کند. انواع گرایش‌های رشته پزشکی عبارتند از:

بیهوشی، انکولوژی، رادیولوژی، اورولوژی، پزشکی اورژانس، جراحی عمومی، پزشکی داخلی، عصب‌شناسی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، چشم پزشکی، ارتوپدی، آسیب شناسی، پزشکی اطفال، جراحی پلاستیک، روانپزشکی

در ادامه برخی از این گرایش ها را بررسی می کنیم:

بیهوشی

بیهوشی، زیر مجموعه ای از علم پزشکی است که برای تسکین درد قبل، حین و بعد از عمل جراحی اختصاص داده می‌شود. به طور کلی سه نوع بیهوشی وجود دارد: موضعی، منطقه ای و عمومی. بیهوشی، عملی در پزشکی است که به این موارد اختصاص داده شده است:

 • مراقبت جامع از بیماران قبل، حین و بعد از عمل و زایمان
 • داروی مراقبتهای ویژه و درمان درد حاد و مزمن

بیهوشی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

پیشرفت در علم پزشکی، عمل بیهوشی را بسیار بی خطر کرده است. خطر مرگ شخص سالم در اثر بیهوشی 1 در 200000 است. انواع مختلفی از بیهوشی وجود دارد، از جمله بی حسی عمومی، بی حسی آرام بخش و بی حسی ناحیه ای. نوع بیهوشی که انتخاب می شود بر اساس سابقه پزشکی بیمار، نوع عمل جراحی و ترجیحات بیمار است. متخصصان بیهوشی کودکان مسئول بیهوشی عمومی، آرامبخشی و مدیریت درد نوزادان و کودکان هستند. وظیفه آنها ارزیابی مشکلات پزشکی قبل از عمل، اطمینان از بیهوشی کودک، و ایجاد یک برنامه مراقبت ویژه است که به طور خاص متناسب با سلامت کودک انجام شود. بسیاری از متخصصان بیهوشی در تشخیص، مدیریت و درمان درد تخصص دارند. درد شامل طیف گسترده ای از اختلالات مانند درد حاد، درد مزمن و درد ناشی از سرطان است و در بعضی مواقع ممکن است ترکیبی از هر سه باشد.

از آنجا که رشته پزشکی همچنان اطلاعات بیشتری در مورد پیچیدگی های درد کسب می‌کند، داشتن پزشکانی که دانش و مهارت های خاصی برای درمان این شرایط دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. دانش عمیق از فیزیولوژی درد، توانایی ارزیابی میزان درد بیماران، تجویز مناسب داروها و مهارت انجام اقدامات بیهوشی (مانند بلوک های عصبی، تحریک الکتریکی و تزریق در ستون فقرات) همگی بخشی از وظایف یک متخصص بیهوشی محسوب می شود.

پاتولوژی یا آسیب شناسی

پاتولوژی یا آسیب شناسی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

آسیب شناسی شاخه ای از علوم پزشکی است که شامل بررسی و تشخیص بیماری از طریق معاینه اندام‌های برداشته شده در جراحی، بافت ها (نمونه های بیوپسی)، مایعات بدن و در بعضی موارد کل بدن (کالبد شکافی) است. آسیب شناسی همچنین شامل مطالعه علمی مرتبط با فرآیندهای بیماری است که به موجب آن دلایل، مکانیسم ها و میزان بیماری بررسی می شود. متخصصان آسیب شناس در تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها از جمله سرطان تخصص دارند. اغلب تشخیص بیماری سرطان توسط پاتولوژیست ها صورت می گیرد.

آسیب شناسان  الگوی سلولی نمونه های بافتی را در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنند تا سرطانی یا غیر سرطانی (خوش خیم) بودن بافت را تشخیص دهند. آسیب شناسان همچنین در ارزیابی بیماری‌های مختلف از مطالعات ژنتیکی و نشانگرهای ژن استفاده می‌کنند.

رادیولوژی

رادیولوژی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رادیولوژی، زیرمجموعه ای از علم پزشکی است که با انرژی تابشی در تشخیص و درمان بیماری‌ها سروکار دارد. رادیولوژی را می توان به دو بخش گسترده تقسیم کرد: رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله ای. پزشک متخصص در رادیولوژی، رادیولوژیست نامیده می شود. تصاویر رادیوگرافی معمولی با ترکیبی از پرتوهای یونیزه تولید می شوند. بررسی این تصاویر و عکس ها به رادیولوژیست ها در تشخیص بیماری و انواع مشکلات فیزیکی کمک می کند. رادیولوژیست ها از انواع تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سونوگرافی  توموگرافی کامپیوتری (CT)، داروهای هسته ای شامل توموگرافی و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص و یا درمان بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی ها استفاده می‌کنند.

رشته پزشکی دارای زیرمجموعه ها و گرایش های بسیار متنوعی است و پزشکان می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها متخصص شوند و در حوزه تخصص خود فعالیت کنند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

زبان تحصیل در کشورهای مختلف | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یک دانشگاه خارجی تحصیل کنند. تحصیل در رشته پزشکی عمومی در دانشگاه هر کشوری معمولا به زبان تکلم همان کشور خواهد بود. برای مثال در آلمان، زبان تحصیل در دوره های پزشکی عمومی آلمانی است و دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند باید به زبان آلمانی مسلط باشند. اما در برخی از کشور های اروپایی دانشگاه هایی هستند که دوره پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بیشتر دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند مایلند در کشورهای انگلیسی زبان تحصیل کنند زیرا دیگر نیاز به یادگیری زبان جدید ندارند. دانشگاه های انگلستان، کانادا و امریکا از بهترین دانشگاه های پزشکی جهان محسوب می شوند. اما اخذ پذیرش از این دانشگاه ها بسیار مشکل است.

داوطلبانی که می خواهند از کشورهای انگلیسی زبان پذیرش بگیرند باید مدرک آیلتس و تافل داشته باشند. حداقل نمره آیلتس باید 6.5 و حداقل نمره تافل باید 87 باشد. همچنین برخی دانشگاه ها در کشورهای غیرانگلیسی زبان دوره های پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می کنند و دانشجویان برای ورود به این دوره ها باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند. موسسه کارولینسکا در سوئد نمونه ای از این دانشگاه ها است. در موسسه کارولینسکا دوره های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و این فرصت خوبی برای دانشجویان بین المللی محسوب می‌شود. با مراجعه به سایت دانشگاه ها می توان از زبان تحصیل دوره های آموزشی مطلع شد.

امکان بورسیه شدن

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی در اکثر کشورها بسیار پرهزینه است و دانشجویان بسیاری توان پرداخت شهریه های سنگین این رشته را ندارند و به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه های معتبر جهان هستند. اکثر دانشگاه ها برای دوره پزشکی عمومی بورسیه ارائه نمی دهند. اما دانشگاه های زیادی در جهان برای دوره های رزیدنسی و فلوشیپ به دانشجویان ممتاز بین المللی بورسیه ارائه می دهند. بعضی از بورسیه‌های تحصیلی فقط قسمتی از هزینه های تحصیل را پوشش می دهند و بعضی دیگر کل هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می دهند.

امکان بورسیه شدن | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

 دانشجویان متقاضی برای اخذ بورسیه پزشکی باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند. داشتن رزومه تحصیلی قوی هم می توانند به اخذ بورسیه کمک کند. قبولی در آزمون سراسری (کنکور) شانس داوطلبان را برای اخذ بورسیه بسیار بیشتر می کند. یکی از دانشگاه هایی که در مقطع BA (دوره پزشکی عمومی) به دانشجویان بین المللی بورسیه تحصیلی اختصاص داده است، دانشگاه آکلند (Auckland) در کشور نیوزلند است. دانشگاه آکلند یکی از بهترین دانشگاه های نیوزلند و جهان است و هر ساله برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه بورسیه های تحصیلی مختلفی را در نظر می گیرد. این دانشگاه در سال 2020 برای تحصیل در رشته پزشکی بورسیه ارائه می دهد. زمان ثبت نام برای ثبت تقاضای بورسیه 20 سپتامبر تا 1 نوامبر است. این بورسیه هزینه های تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه را پوشش می‌دهد.

در مقاطع تحصیلی بالاتر به خصوص در مقطع رزیدنسی و فلوشیپ بورسه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. حتی بهترین دانشگاه های آمریکا و انگلیس هم در این مقطع بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. برای اخذ بورسیه در مقاطع رزیدنسی و فلوشیپ داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری بسیار مهم خواهد بود. داشتن سابقه فعالیت پزشکی در بیمارستان یک مزیت محسوب می شود. همچنین دانشجویان دوره رزیدنسی و فلوشیپ در طول دوره تحصیلی حقوق دریافت می‌کنند.

واحد های درسی مشترک

واحد های درسی مشترک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

رشته های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و داروسازی واحد های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. رشته پزشکی به دلیل داشتن زیرمجموعه ها و رشته های مرتبط واحد های درسی مشترکی را با برخی از رشته ها دارد. برای مثال دانشجویان رشته های علوم پزشکی و پرستاری در سال اول و دوم واحد های درسی مشترکی را می گذرانند. هر یک از این رشته ها دروس اصلی و تخصصی مربوط به خود را دارند اما برخی از رشته های پیراپزشکی و رشته های مرتبط با علوم پزشکی دروس پایه و تخصصی مشترکی با یکدیگر دارند. مشترک بودن برخی از واحد های درسی رشته های پزشکی و پیراپزشکی نشان دهنده ارتباط قوی و مستقیم این رشته ها با یکدیگر است. تمام رشته های  مرتبط با پزشکی یک هدف را دنبال می کنند و آن حفظ و ارتقاء سلامت جامعه است.

واحد های درسی مشترک رشته های مرتبط با علوم پزشکی عبارتند از: بیوشیمی (پایه نظری)، بیوشیمی (پایه عملی)، فیزیولوژی 1، فیزیولوژی 2 (نظری)، فیزیولوژی 2 (عملی)، ویروس شناسی، میکروب شناسی نظری، میکروب شناسی عملی، ایمنولوژی شناسی نظری، ایمنولوژی شناسی عملی، میکروب شناسی نظری، میکروب شناسی عملی، اصول خدمات بهداشتی، زیست شناسی سلولی، بیماری شناسی، آسیب شناسی عمومی، آناتومی، تکنیک های بالینی، بهداشت عمومی، داروشناسی، بهداشت محیط، بهداشت روان، باکتری شناسی، اخلاق حرفه ای، ایمونو پاتولوژی، ژنتیک، آسیب شناسی بالینی و ...

آزمون های مرتبط با رشته پزشکی

آزمون های مرتبط با رشته پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اکثر دانشگاه های پزشکی از آزمون های ورودی پزشکی برای جذب دانشجو استفاده می کنند. دو نمونه از آزمون های ورودی آزمون MCAT در آمریکا و آزمون BMAT و UKCAT در انگلستان است. دانشجویان باید برای تحصیل در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه های معتبر آمریکا یا انگلیس در این آزمون ها نمره قابل قبولی را کسب کنند. دانشگاه های پزشکی انگلیس و آمریکا علاوه بر اخذ آزمون ورودی از داوطلبان، از آن ها به صورت حضوری مصاحبه می کنند و سپس داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در ادامه به بررسی آزمون وروردی پزشکی دانشگاه های انگلیس و آمریکا می پردازیم.

آزمون BMAT

آزمون BMAT آزمون ورودی پزشکی انگلستان است. تمام داوطلبان باید در این آزمون شرکت کنند. در غیر اینصورت مدارک آن ها توسط دانشگاه بررسی نخواهد شد. آزمون BMAT  دارای سه مرحله خواهد بود. در مرحله اول، مهارت های عمومی داوطلبان مانند قدرت درک و تحلیل و استنباط و توانایی حل مسئله ارزیابی می‌شوند. در مرحله اول داوطلبان باید ظرف مدت 60 دقیقه به 35 سوال تستی پاسخ دهند. در مرحله دوم آزمون، داوطلبان باید در مدت زمان 30 دقیقه به 27 سوال تستی که مربوط به دروس علوم تجربی و ریاضی و فیزیک است پاسخ دهند. در مرحله سوم یا مرحله آخر آزمون سه سوال تشریحی وجود دارد. داوطلبان به صورت انتخابی باید به یکی از این سوال ها در مدت 30 دقیقه به صورت تشریحی پاسخ دهند. در این مرحله، توانایی داوطلبان در پردازش و مدیریت ایده ها بررسی می شود.

آزمون UKCAT

آزمون UKCAT هم یکی دیگر از آزمون های ورودی پزشکی در کشور انگلستان محسوب می شود. برخی از دانشگاه ها آزمون UKCAT  و برخی دیگر هم آزمون BMAT را به عنوان آزمون وروردی قبول دارند. این آزمون به صورت آنلاین برگزار می شود و دارای پنج بخش است. در این آزمون تنفکر انتقادی و قدرت استدلال و منطق داوطلبان مورد بررسی قرار می گیرد. پنج بخش این آزمون عبارتند از:

 • استدلال کلامی 
 • استدلال کمی یا محاسباتی 
 • استدلال انتزاعی
 • استدلال تصمیم گیری
 • قضاوت و داوری شرایط

آزمون UKCAT یک آزمون تستی است و درکشورهای همسایه ایران مانند ترکیه برگزار می‌شود.

آزمون MCAT

آزمون MCAT آزمون ورودی پزشکی در آمریکا و کانادا است. داوطلبان باید پس از اخذ مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر در این آزمون شرکت کنند و نمره بالایی را در این آزمون کسب نمایند. آزمون MCAT نه تنها دانش شما را در شیمی عمومی، شیمی ارگانیک، زیست شناسی عمومی، بیوشیمی، فیزیک، روانشناسی و جامعه شناسی ارزیابی می کند، بلکه مهارت های انتقادی و استدلال شما را نیز آزمایش می کند. آشنایی با نحوه تفسیر و توانایی حل مشکلات پیچیده، کلید نمره عالی MCAT است. آزمون ورودی  MCAT به چهار بخش تقسیم می شود:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستمهای بیولوژیکی
 • تحلیل انتقادی و مهارتهای استدلال
 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم های زندگی
 • مبانی روانشناختی ، اجتماعی و زیست شناختی رفتار

داوطلبان پس از اینکه آزمون MCAT را با موفقیت پشت سر گذاشتند باید خود را برای شرکت در مصاحبه حضوری دانشکده آماده کنند.

مجوز کار با مدرک

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تمام دانشجویان بین المللی موظفند پس از اتمام دوره تحصیلی خود به کشورشان بازگردند. اما دانشجویان می‌توانند ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری تبدیل کنند و برای مدت بیشتری در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند. دانشجویان پزشکی می توانند پس از پیدا کردن شغل مناسب در یکی از بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. پروسه اخذ ویزای کاری در کشورهای مختلف، متفاوت است. در ادامه به پروسه اخذ ویزا و مجوز کار در چند کشور می پردازیم.

مجوز کار با مدرک | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویزای کاری تایر2 ( 2(tier انگلستان از متداول ترین ویزاهای کاری برای دانشجویان بین المللی در انگلستان محسوب می شود. متقاضیان باید از طرف یک کارفرمای معتبر انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند. این ویزا یک ویزای پنج ساله است و قابل تمدید نخواهد بود.

دانشجویان پزشکی در آمریکا باید پس از اتمام تحصیلات خود برای اخذ مجوز کار پزشکی در امتحان UCMLE شرکت کنند. این آزمون دارای سه مرحله است که دانشجویان پزشکی مراحل اول و دوم آزمون را در طول دوره تحصیلی گذرانده اند. اما قبولی در مرحله سوم این آزمون به معنی اخذ مجوز طبابت در آمریکا خواهد بود. دانشجویانی که این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند می توانند به عنوان یک پزشک در آمریکا مشغول به کار شوند. البته دانشجویان بین المللی باید از طرف یک بیمارستان یا مرکز درمانی پیشنهاد کاری داشته باشند. دانشجویان بین المللی باید پس از دریافت پیشنهاد شغلی باید برای اخذ ویزای کاری اقدامات لازم را انجام دهند.

پزشکی در کشورهای مختلف

رشته پزشکی در اکثر دانشگاه های معتبر سراسر جهان ارائه می شود. دانشجویان پس از مقایسه دانشگاه‌های پزشکی کشورهای مختلف از نظر سطح علمی، شهریه و هزینه زندگی تصمیم می گیرند که در کدام کشور تحصیل کنند. در ادامه به بررسی رشته پزشکی درکشورهای مختلف می پردازیم.

پزشکی در آمریکا

هر ساله دانشجویان زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آمریکا با یکدیگر رقابت می‌کنند و تنها تعداد کمی از داوطلبان موفق به اخذ پذیرش می‌شوند. بر اساس رتبه بندی QS اکثر دانشگاه های برتر پزشکی جهان متعلق به کشور آمریکا هستند. داوطلبان برای ورود به این دانشگاه ها باید در آزمون MCAT شرکت کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی آمریکا متفاوت است اما میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های آمریکا بین 58000 دلار تا 76000 دلار در سال خواهد بود. البته بسیاری از دانشگاه های آمریکا به دانشجویان وام های دانشجویی و کمک هزینه های تحصیلی اعطا می‌کنند. در کل شهریه دانشگاه های آمریکا بسیار بالا خواهد بود. دانشجویان باید به غیر از هزینه های تحصیل، توانایی تامین هزینه های زندگی خود را نیز داشته باشند. میانگین هزینه زندگی در آمریکا 700 تا 1000 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در آمریکا:

 • اجاره بها خوابگاه: 9800 تا 11100 دلار در ماه
 • هزینه خورد و خوراک: 400 تا 600 دلار در ماه
 • هزینه حمل و نقل عمومی: 45 تا 100 دلار در ماه

پزشکی در انگلیس

برترین دانشگاه های پزشکی جهان در کشور انگلیس واقع شده اند. دانشگاه آکسفورد و کمبریج نمونه‌ای از این دانشگاه ها محسوب می‌شوند. دوره های پزشکی در انگلیس 6 ساله هستند و داوطلبان باید برای ورود به دانشکده های پزشکی در آزمون های BMAT یا UKCAT شرکت کنند. شهریه دانشکده های پزشکی انگلستان بسیار بالا است. میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلیس 37000 تا 56000 پوند در سال خواهد بود. همچنین هزینه زندگی در شهرهای بزرگ انگلیس مانند لندن بسیار زیاد است. میانگین هزینه زندگی دانشجویان بین المللی در انگلیس 900 تا 1000 پوند در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در انگلستان:

 • اجاره بهای خوابگاه: 450 پوند در ماه
 • خورد و خوراک: 200 پوند در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 45 پوند در ماه

پزشکی در سوئد

یکی از ده دانشگاه پزشکی برتر جهان، موسسه کارولینسکا در سوئد محسوب می‌شود. زبان تحصیل در این دانشگاه سوئدی و انگلیسی است. سوئد یکی از کشور های امن و مرفه جهان است. به همیت علت مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی است. میانگین هزینه تحصیل در رشته پزشکی سوئد 180000 تا 200000 کرون در سال خواهد بود. هزینه زندگی در سوئد برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در سوئد 8190 کرون در ماه خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در سوئد:

 • اجاره بهای خوابگاه: 3200 تا 4800 در ماه
 • خورد و خوراک: 2300 کرون در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 700 کرون در ماه

 پزشکی در کانادا

کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان است. دانشگاه های پزشکی کانادا به دلیل داشتن سطح علمی بالا و فضای آموزشی مناسب در سراسر جهان مشهور هستند. داوطلبانی که می خواهند در دوره پزشکی دانشگاه های کانادا تحصیل کنند باید در آزمون ورودی MCAT شرکت کنند زیرا کانادا از متد آموزشی آمریکا پیروی می‌کند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا بین 16000 تا 35000 دلار در سال است. هزینه تحصیل در کانادا بسیار مناسب تر از هزینه تحصیل در آمریکا و انگلیس خواهد بود. همچنین میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا 1100 تا 1400 دلار در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در کانادا:

 • اجاره بها خوابگاه: 600 تا 800 دلار در ماه
 • خورد و خوراک: 300 دلار در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 95 دلار در ماه

پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه یکی از بهترین کشورهای در حال توسعه در زمینه آموزش پزشکی محسوب می شود. دانشگاه های ترکیه اعتباری بین المللی دارند و دانشجویان می توانند پس از اخذ مدرک خود در اکثر نقاط جهان طبابت کنند. شهریه دانشگاه های ترکیه بسیار مناسب است.  هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان ترکی 1344 تا 4202 لیر در سال است. اما هزینه تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی 3362 تا 8405 لیر در سال است. همچنین برخی از دانشگاه های پزشکی ترکیه به دانشجویان ممتاز بین‌المللی بورسیه تحصیلی پزشکی اعطا می کنند. میانگین هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه 1000 تا 2000 در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه:

 • اجاره بها خوابگاه: 1500 تا 2000 لیر در ماه
 • خورد و خوراک: 1500 لیر در ماه
 • حمل و نقل: 200 لیر در ماه

پزشکی در فرانسه

دانشگاه های پزشکی فرانسه از اعتبار علمی بسیار بالایی برخوردارند. زبان تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه، فرانسوی و در بعضی دروس انگلیسی است. بنابراین داوطلبان باید به هر دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلط باشند. دوره تحصیلی پزشکی در فرانسه 9 ساله است و دانشجویان در طی این 9 سال بارها مورد ارزیابی قرار می گیرند. تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای شهروندان فرانسه و کشورهای اروپایی تقریبا رایگان خواهد بود. اما دانشجویان غیراروپایی مشمول پرداخت شهریه هستند. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی فرانسه به طور میانگین 4000 یورو در سال است.

جزئیات هزینه های زندگی در فرانسه:

اجاره بها خوابگاه: 150 تا 600 یورو در ماه

خورد و خوراک: 300 یورو در ماه

حمل و نقل عمومی: 50 یورو در ماه

پزشکی در آلمان

یکی از کشورهای محبوب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته پزشکی آلمان است. دانشگاه‌های دولتی آلمان از دانشجویان شهریه نمی‌گیرند و رایگان هستند. به همین دلیل دانشجویان بسیار زیادی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان با یکدیگر رقابت می‌کنند. زبان تحصیل در اکثر دانشگاه آلمان، زبان آلمانی است. بعضی از دانشگاه ها ممکن است دوره هایی را به زبان انگلیسی برگزار کنند. اصلی ترین شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان، نمرات دبیرستان، قبولی در کنکور سراسری و مهارت‌های زبان آلمانی است. فقط دوره کارشناسی ارشد مطالعات پزشکی به زبان انگلیسی موجود است.

جزئیات هزینه های زندگی در آلمان:

 • اجاره بها خوابگاه: 234 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 168 یورو در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 70 یورو در ماه

پزشکی در ایتالیا

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. امروزه چهار دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که برنامه های آموزشی را به زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند: دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگاتا در رم. تمام این دانشگاه ها دارای رتبه های برتر در جهان هستند.

وقتی در رشته پزشکی ایتالیا تحصیل می کنید، نه تنها فرصتی برای تحصیل در یک موسسه آکادمیک برجسته را دارید، بلکه فرصتی برای لذت بردن و تجربه شیوه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی را خواهید داشت. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به طور میانگین 1200 یورو در سال خواهد بود. هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در ایتالیا تنها 600 یورو در ماه است که در مقایه با کشورهایی همچون آمریکا وانگلیس بسیار مناسب خواهد بود.

جزئیات هزینه های زندگی در ایتالیا:

اجاره بها خوابگاه: 300 یورو در ماه

خورد و خوراک: 200 یورو در ماه

حمل و نقل عمومی: 35 یورو در ماه

پزشکی در هلند

هلند یکی از کشورهای پیشرو در علم پزشکی محسوب می‌شود. در کشور هلند چندین دانشگاه پزشکی وجود دارد که همگی از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردارند. زبان تحصیل در دانشگاه های هلند، زبان هلندی است. اگرچه ممکن است بعضی از واحدهای درسی به زبان انگلیسی ارائه شوند. بنابراین داشتن دانش زبان هلندی و انگلیسی دو اصل مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند خواهد بود. شهریه دانشگاه های پزشکی هلند به طور میانگین بین 6000 تا 20000 یورو در سال متغیر است. هزینه زندگی دانشجویی در هلند  700 تا 1500 یورو در ماه است.

جزئیات هزینه های زندگی در هلند:

اجاره بها خوابگاه: 350 تا 450 یورو در ماه

خورد و خوراک: 170 یورو در ماه

حمل و نقل: 80 یورو در ماه

پزشکی در چین

کشور چین دارای دانشگاه های پزشکی در سطح بین المللی است. دانشجویان برای تحصیل در دوره های پزشکی در چین باید به زبان انگلیسی و چینی تسلط کافی داشته باشند. هزینه تحصیل و زندگی در چین بسیار مناسب است. برخی از دانشگاه های پزشکی چین دوره های پزشکی را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی برگزار می کنند. دوره پزشکی عمومی در دانشگاه های چین 6 ساله خواهد بود. هزینه تحصیل در دانشگاه های پزشکی چین بین 23000 یوآن تا 70000 یوآن متغیر است. میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در چین 6000 تا 7000 یوآن در ماه است.

 جزئیات هزینه های زندگی در چین:

اجاره بها خوابگاه: 1000 تا 2800 یوآن در ماه

خورد و خوراک: 1400 یوآن در ماه

حمل و نقل: 120 یوآن در ماه

کشورهای متقاضی کار برای پزشکی

دانشجویانی که در دانشگاه های پزشکی معتبر جهان تحصیل می کنند، می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در اکثر نقاط جهان مشغول به کار شوند زیرا مدرک آن ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. حرفه پزشکی همواره یکی از حرفه های مورد نیاز جوامع بشری بوده است. اکثر کشورها با کمبود پزشک و متخصص مواجه هستند و برای جبران این کمبود سعی می کنند از پزشکان بین المللی استفاده کنند. بیشتر کشورهای اروپایی پذیرش نیروی کار خارجی را محدود کرده اند، اما پزشکان از این قاعده مستثنی هستند. کمبود پزشک و متخصص در اکثر کشور های اروپایی باعث شده تا این کشور ها پزشکان و متخصصان حرفه ای بین المللی را جذب کنند. برای مثال کشور آلمان در سال های اخیر به دنبال جذب پزشک از سراسر جهان بوده است.

کشورهای متقاضی کار برای پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

کشور آلمان به دلیل کمبود نیروی متخصص در علوم پزشکی، سعی دارد تا پزشکان و متخصصان حرفه ای را از سراسر جهان جذب کند. کشور آلمان همیشه سعی می کند تا بهترین سیستم بهداشت و سلامت را برای مردم کشور خود فراهم کند. از این رو همیشه به دنبال جذب پزشکان حرفه ای و مستعد است. آلمان یکی از بهترین سیستم های مراقبت های بهداشتی در جهان را دارد. استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی و تجهیزات پزشکی به تضمین سلامت جامعه کمک می‌کند.

روش های اخذ پذیرش

متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج باید با شرایط اخذ پذیرش دانشگاه های مختلف آشنا باشند. یکی از شروط اصلی و مهم اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی قبولی در آزمون ورودی است. نمره اخذ شده در این آزمون ها بسیار مهم خواهد بود و نقش تعیین کننده ای را در اخذ پذیرش دارد. دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه های پزشکی آمریکا یا کانادا پذیرش بگیرند باید در آزمون MCAT شرکت کنند. داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه یا علوم انسانی باشند. داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی یک مزیت محسوب می شود. داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا مدرک تافل با نمره 87 به بالا برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه ها الزامی است. سپس دانشجویان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند. دانشجویانی که می خواهند در دوره پزشکی دانشگاه های آمریکا یا کانادا شرکت کنند باید حداقل یک سال در یکی از دانشگاه های آمریکا یا کانادا تحصیل کرده باشند. ارائه مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی می تواند تاثیرگذار باشد.

روش های اخذ پذیرش | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه های پزشکی انگلیس پذیرش بگیرند باید در آزمون BMAT  یا UKCAT شرکت کنند. این آزمون ها نقش کلیدی را در اخذ پذیرش دارند. برای تحصیل در رشته پزشکی در اکثر دانشگاه ها محدودیت سنی وجود ندارد. اما داوطلبان باید برای ورود به دانشکده پزشکی حداقل 18 سال سن داشته باشند. نمرات دوران دبیرستان و معدل دیپلم برای دانشگاه های انگلیس بسیار مهم است. دانشگاه های انگلیس هم مصاحبه حضوری دارند.

به طور کلی اکثر دانشگاه های پزشکی آزمون ورودی دارند و برای اخذ پذیرش، کسب نمره مناسب در این آزمون ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود. داشتن مدرک زبان با نمره بالا هم شانس داوطلبان را برای اخذ پذیرش بیشتر می کند. ریزنمرات خوب، معدل بالا، اثبات تمکن مالی، داشتن توصیه نامه اساتید و ... همگی می‌توانند به داوطلبان در اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی کمک کنند.

ویزا

تمام دانشجویان پس از اخذ پذیرش باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت .
 • ویزای تحصیلی بلند مدت.

ویزا | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دانشجویانی مناسب است که می خواهند به مدت کوتاهی برای کارهای ثبت نام در کشور مقصد اقامت داشته باشند. اما دانشجویانی که می خواهند به مدت چند سال در یکی از دانشگاه های کشور مقصد تحصیل کنند باید برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت اقدام کنند. برای ایرانیان اخذ ویزای تحصیلی از کشورهای همسایه مانند ترکیه به مراتب آسان تر از اخذ ویزای کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس است. اخذ ویزای تحصیلی مقدمات و شرایطی دارد. دانشجویان در ابتدا باید فرم تقاضای ویزای تحصیلی را تکمیل کنند و فرم تکمیل شده را همراه با مدارک دیگر به کنسولگری یا سفارت کشور مقصد تحویل دهند.

مدارک دیگری که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم هستند عبارتند از:

 1. پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 2. دو قطعه عکس در فرمت عکس پاسپورت
 3. مدارک تحصیلی (مدارک تحصیلی باید ترجمه شده باشند.)
 4. گواهی پذیرش دانشگاه
 5. اصل شناسنامه و کارت ملی
 6. ارائه مدارک تمکن مالی (مدارکی که ثابت می کنند شما برای پرداخت شهریه و تامین هزینه های زندگی خود تمکن مالی دارید.)
 7. ارائه مدارکی که ثابت کند شما قصد بازگشت به کشور خود را دارید.
 8. اجاره نامه محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی (باید ثابت کنید که در کشور مقصد محلی را برای زندگی و اقامت دارید.)

البته شرایط اخذ ویزای تحصیلی هر کشور می تواند کمی متفاوت باشد. موارد ذکر شده شرایط عمومی و مشترک اخذ ویزای تحصیلی هستند. با مراجعه به سایت سفارت کشور مورد نظر می توان از شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن کشور مطلع شد. متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید این مدارک را به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود تحویل دهند و سپس برای جلسه مصاحبه آماده شوند. متقاضیان باید در تعیین وقت مصاحبه بسیار دقت کنند و چند هفته زودتر از تاریخ سفر خود برای انجام مصاحبه اقدام کنند.

 مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی

 مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

تحصیل در رشته پزشکی مانند هر رشته دیگری مزایا و معایبی دارد. رشته پزشکی یکی از سخت ترین رشته های تحصیلی در دنیا به شمار می‌رود. از معایب تحصیل در این رشته می توان به طولانی بودن پروسه تحصیلی آن اشاره کرد. دانشجویان رشته پزشکی باید سال های زیادی از عمر خود را وقف تحصیلات دانشگاهی کنند. آن ها باید واحد های درسی بسیار پیچیده و سختی را مطالعه کنند و در آزمون‌های زیادی شرکت کنند. به همین خاطر بسیاری از دانشجویان در نیمه راه از تحصیل انصراف می‌دهند. بنابراین اگر شخصی به این رشته علاقه قلبی نداشته باشد نمی تواند تحصیلات خود را تا مرحله آخر ادامه دهد. از طرفی دانشجویان این رشته به دلیل برگزاری آزمون های دوره ای به شدت تحت فشار روانی هستند و باید برای قبولی در این آزمون ها به سختی مطالعه و تلاش کنند. در کل رشته پزشکی که یک رشته رقابتی است. یکی دیگر از معایب تحصیل در این رشته هزینه بالای شهریه دوره های پزشکی خواهد بود. اکثر دانشگاه های تراز اول جهان برای دوره های پزشکی شهریه بسیار بالایی را از دانشجویان اخذ می کنند و به همین دلیل دانشجویان باید تا مدت ها بدیهی های مربوط به شهریه خود را پرداخت کنند.

 مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

اما تحصیل در رشته پزشکی مزایایی هم دارد. پس از گذراندن دوره های سخت و فشرده تحصیلی فارغ‌التحصیلان می توانند به سرعت وارد بازار کار شوند و در یک بیمارستان یا مرکز درمانی مشغول به کار شوند. برخلاف رشته های دیگر که باید پس از فارغ التحصیلی تا مدت ها در جست و جوی کار باشند، پزشکان از همان ابتدا جذب بیمارستان ها و مراکز درمانی می شوند. از طرفی پزشکان نسبت به دیگر اقشار جامعه از درآمد بسیار خوبی برخوردار هستند. پزشکانی که در یک گرایش خاص تخصص می گیرند درآمد بسیار بیشتری نسبت به پزشکان عمومی خواهند داشت. بنابراین دانشجویان این رشته می‌توانند امید داشته باشند که پس از تحمل سختی های تحصیل می توانند از همان ابتدا درآمد بسیار خوبی کسب کنند. همچنین دانشجویان پزشکی در دوره های تحصیلی رزیدنسی و فلوشیپ حقوق خوبی دریافت می کنند و این خود یک مزیت محسوب می شود زیرا دانشجویان همزمان با گذراندن دوره تخصصی تحصیل خود، حقوق هم دریافت می کنند. همچنین رشته پزشکی در مقطع تخصص، گرایش های بسیار متنوعی دارد و پزشکان می توانند با توجه به علاقه و استعداد خود در یکی از این گرایش ها تحصیل کنند و متخصص شوند.

از طرفی حرفه پزشکی مانند حرفه های دیگر کسل کننده نیست و حرفه بسیار جذابی است. پزشکان هر روز با شرایط جدیدی سر و کار دارند. پزشکان باید همواره در حال تحقیق و پژوهش باشند و روش‌های درمانی جدیدی را کشف کنند. تنوع و جذابیتی که در حرفه پزشکی است را در کمتر حرفه و شغلی می‌توان مشاهده کرد. یکی دیگر از مهم ترین مزایای پزشک شدن، داشتن شخصیت اجتماعی مناسب است. در تمام جوامع برای پزشکان احترام بسیار زیادی قائلند زیرا پزشکان خدمات ارزنده ای را به جامعه ارائه می دهند و مسئول حفظ و ارتقاء سلامت جامعه هستند.

مشاوره رشته پزشکی در خارج