x
اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

رشته پزشکی

به‌طور کلی پزشکی به عنوان علم و عمل تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری تعریف می‌شود. پزشکی در راستای حفظ سلامت و بهداشت جامعه فعالیت می‌کند. در حقیقت پزشکی نوعی برنامه درمانی است، هدف اصلی رشته پزشکی درمان بیماری است. پزشکی یک اصطلاح گسترده از انواع روش‌های تکامل یافته برای حفظ و بازیابی سلامت از طریق پیشگیری و درمان بیماری به وسیله انواع داروها، روان‌درمانی و جراحی است. علم پزشکی همواره در حال یافتن راه‌ها و روش‌های جدید درمانی است و تلاش می‌کند تا روش درمان انواع بیماری‌ها را کشف کند. علم پزشکی از سال‌های دور در اکثر جوامع به گونه‌های مختلف وجود داشته است.

مقدمه

رشته پزشکی

 در ابتدا دانشمندان علم پزشکی را به صورت تجربی آموختند و با استفاده از روش‌های آزمون و خطا درمان برخی از بیماری‌ها را کشف کردند؛ اما رفته رفته دانش پزشکی با تلفیق علم و تجربه پیشرفت‌های زیادی کرد و روش‌های درمانی جدید جای روش‌های قبلی را گرفتند. در حقیقت علم پزشکی همواره سعی کرده تا سلامت جامعه را ارتقاء بخشد و روش‌های درمانی جدیدتر و موثرتری را برای انواع بیماری‌ها کشف کند. علم پزشکی در سراسر جهان یک هدف را دنبال می‌کند و آن درمان انواع بیماری‌هاست. این علم در ابتدا سعی می‌کند روش‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری را به جامعه ارائه دهد و سپس سعی می‌کند افراد مبتلا به بیماری را درمان کند.

در حرفه پزشکی مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین مرحله، شناخت بیماری است. بدیهی است که یک پزشک قبل از درمان بیماری باید نسبت به آن بیماری شناخت کامل پیدا کند و سپس با استفاده از دانش پزشکی برای درمان آن بیماری اقدام کند. پزشکی شامل روش‌های درمانی گوناگونی است و پزشکان باید با توجه به هر بیماری روش درمانی خاصی را استفاده کنند.

در نهایت می‌توان گفت که علم پزشکی یعنی نحوه تشخیص و درمان انواع بیماری.

رشته پزشکی در اکثر دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان ارائه می‌شود. دانشجویان پس از مقایسه دانشگاه‌های پزشکی کشورهای مختلف از نظر سطح علمی، شهریه و هزینه زندگی تصمیم می‌گیرند که در کدام کشور تحصیل کنند. در ادامه بیشتر با تحصیل در پزشکی آشنا می‌شویم.

دانشگاه‌های برتر پزشکی

رشته پزشکی

تمام دانشجویان تمایل دارند تا در بهترین دانشگاه‌های پزشکی تحصیل کنند تا در آینده تبدیل به یک پزشک ماهر و حاذق شوند. موسسه علمی QS هر ساله دانشگاه‌های جهان را بر اساس کیفیت آموزشی، فعالیت‌های پژوهشی و سطح علمی رتبه‌بندی می‌کند.

در ادامه به معرفی و بررسی ده دانشگاه برتر جهان براساس وب‌سایت ' QS ' در سال 2020 در زمینه رشته پزشکی می‌پردازیم.

دانشگاه هاروارد

   دانشگاه هاروارد  در سال 2020 به عنوان برترین دانشگاه پزشکی جهان معرفی شد. این دانشگاه با به کارگیری اساتید مجرب این رشته و با فراهم کردن فضای آموزشی مناسب توانسته پزشکان موفقی را تربیت کند. دانشگاه هاروارد قدیمی‌ترین دانشگاه آموزش عالی در ایالت متحده آمریکا محسوب می‌شود و با داشتن قرن‌ها تجربه در آموزش همیشه جزء برترین دانشگاه‌های جهان بوده است. دانشگاه هاروارد از دانشگاه‌های خصوصی ایالت متحده آمریکا است و هزینه تحصیل در آن بسیار بالاست؛ البته این دانشگاه کمک‌های مالی و وام‌های دانشجویی زیادی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. دانشگاه هاروارد برای پیشبرد دانش بشری همواره تلاش کرده تا به تدریس و تحقیق و پژوهش متعهد باشد. این دانشگاه دارای 22 هزار دانشجو در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف است که تعدادی از آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشگاه پزشکی هاروارد نمونه‌ای از استاندارد بین‌المللی برای آموزش پزشکی در ایالات متحده و در سراسر جهان است. دانشجویان باید برای ورود به دانشکده پزشکی هاروارد در یکی از رشته‌های علوم انسانی یا علوم پایه مانند زیست‌شناسی یا شیمی مدرک کارشناسی داشته باشند و سپس برای اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی هاروارد اقدام کنند. همچنین دانشجویان بین‌المللی باید حداقل یک سال در یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند. دانشجویان بین‌المللی که در آمریکا یا کانادا تحصیل نکرده‌اند به ندرت موفق به اخذ پذیرش می‌شوند. به‌طور کلی بعید است یک دانشجوی خارجی بدون حضور در دانشگاه ایالات متحده به عنوان دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی‌ارشد در دانشکده پزشکی هاروارد پذیرفته شود.

از دانشجویان بین‌المللی انتظار می‌رود که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند؛ اما داشتن مدرک TOEFL الزامی نیست.

آزمون

دانشجویانی که می‌خواهند از دانشکده پزشکی هاروارد پذیرش بگیرند باید در آزمون MCAT شرکت کنند و نمره قابل قبولی را در این آزمون کسب کنند. معمولا نمره بالای 35 نمره قابل قبولی برای دانشگاه هاروارد خواهد بود. همچنین نمره بالای GPA هم در اخذ پذیرش تاثیر بسیار زیادی دارد. نمره GPA معمولا از 4 محاسبه می‌شود و نمره 3.8 به بالا برای ورود به دانشکده پزشکی هاروارد مناسب خواهد بود.

شرکت در مصاحبه حضوری الزامی است.

زبان تحصیل

زبان انگلیسی (دانشجویان بین‌المللی باید به زبان انگلیسی مسلط باشند؛ اما ارائه مدرک تافل الزامی نیست.)

هزینه تحصیل

63400 دلار در سال (برای چهار سال اول)، 8400 دلار (برای سال پنجم)

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه آکسفورد

  دانشگاه آکسفورد  همیشه جزء بهترین دانشگاه‌های انگلستان و جهان بوده است. براساس رتبه‌بندی QS در سال 2020 این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه برتر جهان در زمینه آموزش پزشکی معرفی شد و بیش از 250 هزار فارغ‌التحصیل در جهان دارد که بسیاری از آن‌ها در سطح جهانی افتخار آفرین بوده‌اند. این دانشگاه توانسته افتخارات زیادی را کسب کند؛ از جمله بیش از 120 مدال‌آور المپیک، 26 برنده جایزه نوبل، هفت نفر برنده شاعر و بیش از 30 رهبر مدرن جهان (از جمله بیل کلینتون، آونگ سان سو کی، ایندیرا قندی و 26 نخست وزیر انگلیس). متفکران و دانشمندان برجسته آکسفورد شامل تیم برنرز لی، استفان هاوکینگ و ریچارد داوکینز هستند.

 در حال حاضر دانشگاه آکسفورد دارای بیش از 20 هزار دانشجو در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف است. هر ساله دانشجویان زیادی برای ورود به دانشکده پزشکی آکسفورد با یکدیگر رقابت می‌کنند. دوره پزشکی یک دوره شش ساله است؛ اما دانشجویان باید ابتدا سه سال در دوره Pre-clinical تحصیل کنند که منجر به دریافت مدرک کارشناسی می‌شود؛ سپس در پایان سال سوم تحصیل خود می‌توانند برای تحصیل در دوره دوم پزشکی یا دوره Clinical در هر یک از دانشگاه‌های پزشکی انگلستان از جمله دانشگاه آکسفورد اقدام کنند. دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم تجربی هستند می‌توانند برای تحصیل در دوره 4 ساله پزشکی که مخصوص فارغ‌التحصیلان است، اقدام کنند.

برای ورود به دانشکده پزشکی این دانشگاه داوطلبان باید در درس شیمی و حداقل یکی از دروس زیست‌شناسی، فیزیک یا ریاضیات نمرهA داشته باشند؛ همچنین داوطلبان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند.

آزمون

داوطلبان باید در آزمون BMAT شرکت کنند و نمره خوبی را در این آزمون کسب کنند. نمره 5/5 به بالا نمره مناسبی محسوب می‌شود؛ همچنین دانشکده پزشکی آکسفورد از داوطلبان مصاحبه می‌کند. قبولی در مصاحبه از شروط اصلی ورود به دانشکده پزشکی آکسفورد به شمار می‌رود.

زبان تحصیل

انگلیسی   آزمون آیلتس  7و تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

برای سه سال اول (دوره Pre-clinical) 27240 پوند در سال، برای سه سال دوم (دوره Clinical) 37445 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های جهان و انگلستان است. این دانشگاه به دلیل پیشرفت‌های برجسته آکادمیک و کیفیت بالای تحقیقات انجام شده در طیف گسترده‌ای از موضوعات علمی و هنری در جهان مشهور است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های پیشرو انگلستان است که از سال 1997 به‌طور پیوسته جزء بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته‌های مختلف تحصیلی بوده است. کتابخانه دانشگاه یکی از بهترین کتابخانه‌های تحقیقاتی در جهان محسوب می‌شود و اکنون بیش از هفت میلیون جلد کتاب دارد. رشته پزشکی در این دانشگاه یک دوره شش ساله است و به دو دوره سه ساله تقسیم می‌شود.

سه سال اول مربوط به مطالعات پیش بالینی خواهد بود و در سه سال دوم دروس مطالعات بالینی ارائه می‌شوند. دانشجویانی که دوره سه ساله اول را به پایان برسانند موفق به دریافت مدرک کارشناسی می‌شوند و دانشجویانی که دوره دوم را هم با موفقیت به پایان برسانند، دو مدرک کارشناسی که شامل مدرک کارشناسی علوم پزشکی و مدرک کارشناسی جراحی است از دانشگاه کمبریج دریافت می‌کنند.

آزمون

شرکت در آزمون BMAT و مصاحبه حضوری

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7.5 و آزمون تافل 110 به بالا

هزینه تحصیل

55272 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد واقع در 35 مایلی جنوب سان فرانسیسکو و 20 مایلی شمال سان خوزه، در قلب دره سیلیکون کالیفرنیای شمالی، خانه یاهو، گوگل، هیولت پاکارد (HP) و بسیاری دیگر از شرکت‌های پیشرفته فناوری که توسط دانش‌آموختگان این دانشگاه تأسیس شده‌اند، قرار دارد. گفته می‌شود که اگر فارغ‌التحصیلان استنفورد با یکدیگر کشوری تشکیل دهند، آن کشور به یکی از ده اقتصاد برتر جهان تبدیل خواهد شد. این دانشگاه با مساحت 8180 هکتار، یکی از بزرگترین پردیس‌های دانشگاه در ایالات متحده را دارد. این دانشگاه دارای 18 انستیتوی تحقیقاتی و هفت دانشکده است. دانشگاه استنفورد 19 برنده جایزه نوبل را در در بین دانش‌آموختگان خود دارد و مرتباً در بین سه دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد. دانشگاه استنفورد اکنون جامعه‌ای پر رونق با بیش از 11000 انسان خلاق و موفق از سراسر جهان است. تقریباً تمام دانشجویان کارشناسی و 60 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در محوطه دانشگاه زندگی می‌کنند.

دانشگاه استنفورد همواره در آموزش خلاق، تحقیقات پزشکی و درمان‌های بالینی پیشرو بوده است. این دانشگاه توانسته با استفاده از فضای علمی بی‌نظیر و اکتشافات و همکاری‌های خود با موسسات تحقیقاتی انقلابی را در صنعت پزشکی به وجود آورد: MRI‌ها، پیوند ژن‌ها و داروهای سلول‌های بنیادی همه در دانشکده پزشکی استنفورد متولد شده‌اند.

داوطلبانی که می‌خواهند در رشته پزشکی دانشگاه استنفورد تحصیل کنند باید دارای مدرک کارشناسی باشند. دانشجویان بین‌المللی باید حداقل برای یک سال تحصیلی در کالج یا دانشگاه معتبر در ایالات متحده، کانادا یا انگلستان قبل از اقدام به پذیرش تحصیل کرده باشند. به دلیل رقابت بالا، اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی استنفورد بسیار سخت است. برای ورود به سایت دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

آزمون

شرکت در آزمون MCAT برای تمامی داوطلبان ضروری است؛ همچنین داوطلبان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند تا مورد ارزیابی قرار بگیرند.

زبان تحصیل

انگلیسی، تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

58197 دلار در سال

تاریخ ددلاین

اول اکتبر

دانشگاه جانز هاپکینز

دانشگاه جان هاپکینز یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی آمریکا در بالتیمور، مریلند است. این دانشگاه در سال 1876 تأسیس شد و برای یادبود به اسم اولین نیکوکار و کارآفرین آمریکایی جانس هاپکینز نامگذاری شد. این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه تحقیقاتی ایالات متحده، در بین مؤسسات آموزش عالی فعالیت علمی چشمگیر داشته است و امروز بیش از سایر موسسات دانشگاهی ایالات متحده برای تحقیق و پژوهش بودجه مالی در اختیار دارد؛ همچنین به عنوان اولین مؤسسه آمریکایی که به ادغام تدریس و تحقیق اعتقاد داشت و آن را به اثبات رساند، انقلابی را در آموزش عالی را ایجاد کرده است تا به امروز دانشگاه جان هاپکینز 27 برنده جایزه نوبل، از جمله وودرو ویلسون، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را پرورش داده است.

دانشگاه جان هاپکینز مرتباً در بین 10 دانشگاه برتر ایالات متحده قرار می‌گیرد و در سطح جهانی همیشه جزء برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود. داوطلبانی که قصد دارند در دانشکده پزشکی جانز هاپکینز تحصیل کنند باید یک مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم پایه یا علوم انسانی داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی که مدرک کارشنااسی خود را از یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا اخذ نکرده‌اند باید حداقل به مدت یک سال در یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند و سپس برای اخذ پذیرش اقدام کنند. برای ورود به وب‌سایت این دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

آزمون

آزمون MCAT و مصاحبه حضوری

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 و تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

76397 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر (مرحله اول) و اول نوامبر (مرحله دوم)

موسسه کارولینسکا (KI)

موسسه کارولینسکا مستقر در استکهلم سوئد، دوره‌های جذاب علوم پزشکی و بهداشت را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این موسسه شهرت خود را در جهان برای روش‌های تحقیقاتی پیشرفته و روش‌های نوین تدریس به دست آورده است. به عنوان یک دانشگاه، KI تنها مرکز بزرگ تحقیقات دانشگاهی پزشکی سوئد است و گسترده‌ترین دوره‌ها و برنامه‌های پزشکی را در این کشور را ارائه می‌دهد. از سال 1901، مجمع نوبل در انستیتوی کارولینسکا، برندگان جایزه نوبل را در فیزیولوژی یا پزشکی انتخاب کرده است. موسسه کارولینسکا توسط پادشاه کارل XIII در سال 1810 به عنوان "آکادمی برای آموزش جراحان ماهر ارتش" تأسیس شد. امروزه، موسسه کارولینسکا یک دانشگاه مدرن و یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های پزشکی در جهان است.

موسسه کارولینسکا گسترده‌ترین طیف آموزش پزشکی را در سوئد ارائه می‌دهد. تعدادی از این برنامه‌ها شامل آموزش بالینی و یا آموزش‌های دیگر در سیستم مراقبت‌های بهداشتی است. تقریباً 6000 دانشجوی تمام‌وقت در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد در انستیتوی کارولینسکا دوره‌های آموزش پزشکی را می‌گذرانند. استادان این دانشگاه اغلب تحقیقات را به موازات تدریس انجام می‌دهند. این روش تضمین می‌کند که دانشجویان در جریان آخرین پیشرفت‌های حوزه پزشکی قرار می‌گیرند.

داشتن نمرات بالا در دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و مسلط بودن به زبان سوئدی و انگلیسی از شرایط ضروری برای اخذ پذیرش از این دانشگاه محسوب می‌شود. برای ورود به وب‌سایت دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

آزمون

ندارد.

زبان تحصیل

سوئدی و انگلیسی، قبولی در آزمون زبان سوئدی Tisus ، آیلتس 6.5 یا تافل 90 به بالا

هزینه تحصیل

180000 تا 200000 کرون در سال

تاریخ ددلاین

15 آوریل

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)

دانشگاه UCLA یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان در زمینه آموزش پزشکی محسوب می‌شود. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS در سال 2020 به عنوان هفتمین دانشگاه برتر پزشکی جهان معرفی شد. هدف اصلی UCLA به عنوان یک دانشگاه تحقیقاتی تولید، انتشار، حفظ و استفاده از دانش برای پیشرفت جامعه جهانی است. این دانشگاه یک موسسه دولتی است که در سال 1919 تأسیس شده است. دانشکده پزشکی این دانشگاه از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است. مرکز پزشکی رونالد ریگان در دانشگاه UCLA جزء یکی از بیمارستان‌های برتر آمریکا است. نام دانشکده پزشکی دانشگاه UCLA ، دانشکده جفری گفن است. مأموریت برنامه آموزش پزشکی دانشکده دیوید گفن در UCLA، آماده‌سازی فارغ‌التحصیلان برای مشاغل ممتاز در کارورزی پزشکی، تدریس، تحقیق و خدمات عمومی است.

برای ورود به وب‌سایت دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

آزمون

آزمون MCAT و مصاحبه

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 و تافل 87 به بالا

هزینه تحصیل

47432 دلار در سال

تاریخ ددلاین

17 اکتبر

دانشگاه UCL

UCL یکی از دانشگاه‌های مطرح انگلستان و جهان است که دارای بیش از 11000 کارمند و 39000 دانشجو از 150 کشور مختلف است. دانشگاه UCL و دانشگاه MIT به طور مشترک در رتبه نهم برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2020 هستند. دانشکده پزشکی UCL در مرکز شهر لندن واقع شده است و با چندین بیمارستان آموزشی بزرگ همکاری می‌کند. UCL همواره به تحقیق، آموزش و نوآوری پایبند است. دوره پزشکی در این دانشگاه 6 ساله است. دانشجویانی که می‌خواهند برای اخذ پذیرش از دانشکده پزشکی UCL اقدام کنند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند و از سلامت جسمانی برخوردار باشند.

داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دوره‌های پزشکی ضروری خواهد بود. برای ورود به وب‌سایت دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

آزمون

آزمون BMAT و مصاحبه

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 92 به بالا

هزینه تحصیل

34660 پوند در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

دانشگاه ییل

دانشگاه ییل یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی در آمریکا است. ییل در سال 1701 تأسیس شد و تبدیل به سومین موسسه آموزش عالی در ایالات‌متحده شد. پردیس مرکزی دانشگاه 260 هکتار وسعت دارد و شامل ساختمان‌هایی از اواسط قرن 18 است. این دانشگاه دارای 14 دانشکده است. دانشکده پزشکی ییل که در سال 1810 تأسیس شد، یک مرکز مشهور در جهان برای آموزش، تحقیقات پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی پیشرفته است در دانشکده پزشکی، دانش‌آموزان برای دو سال اول تحصیل از طریق نمره ارزیابی نمی‌شوند. همچنین شرکت در آزمون‌ها اختیاری و خودمحور است. کلیه دانشجویان پزشکی دانشگاه ییل باید در زمان فارغ‌التحصیلی یک پایان‌نامه تحقیقاتی ارائه دهند.

دانشجویانی که می‌خواهند دردانشگاه ییل در رشته پزشکی تحصیل کنند باید در یکی از رشته‌های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی داشته باشند. دانشجویان بین‌المللی که مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا کسب نکرده‌اند باید به مدت یک سال در یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا تحصیل کنند تا با فضای آموزشی این کشور بیشتر آشنا شوند. داشتن مدرک زبان انگلیسی هم به اخذ پذیرش از دانشگاه ییل کمک می‌کند.

برای ورود به وب‌سایت دانشگاه اینجا را کلیک کنید.

 

آزمون

آزمون MSAT و مصاحبه حضوری

زبان تحصیل

انگلیسی، آیلتس 7 یا تافل 100 به بالا

هزینه تحصیل

61140 دلار در سال

تاریخ ددلاین

15 اکتبر

برای اطلاعات بیشتر به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

گرایش‌ها و زیرمجموعه‌های پزشکی

رشته پزشکی

رشته پزشکی در مقطع تخصص دارای گرایش‌ها و زیر‌مجموعه‌های بسیاری است. هر کدام از این گرایش‌ها به نوبه خود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تحصیل در هر کدام از آن‌ها ممکن است بین 2 تا 7 سال زمان ببرد. دانشجویان پس از اتمام تحصیل دوره پزشکی عمومی و گذراندن دوره انترنی می‌توانند در یکی از گرایش‌های رشته پزشکی تخصص بگیرند. هر دانشجو باید با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این گرایش‌ها را انتخاب کند.

 

انواع گرایش‌های رشته پزشکی عبارتند از:

بیهوشی، انکولوژی، رادیولوژی، اورولوژی، پزشکی اورژانس، جراحی عمومی، پزشکی داخلی، عصب‌شناسی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، چشم پزشکی، ارتوپدی، آسیب‌شناسی، پزشکی اطفال، جراحی پلاستیک، روان‌پزشکی.

در ادامه برخی از این گرایش‌ها را بررسی می‌کنیم:

بیهوشی

بیهوشی، زیر مجموعه‌ای از علم پزشکی است که برای تسکین درد قبل، حین و بعد از عمل جراحی اختصاص داده می‌شود. به طور کلی سه نوع بیهوشی وجود دارد: موضعی، منطقه‌ای و عمومی.

بیهوشی، عملی در پزشکی است که به این موارد اختصاص داده شده است:

 • مراقبت جامع از بیماران قبل، حین و بعد از عمل و زایمان
 • داروی مراقبت‌های ویژه و درمان درد حاد و مزمن

پیشرفت در علم پزشکی، عمل بیهوشی را بسیار بی‌خطر کرده است. خطر مرگ شخص سالم در اثر بیهوشی 1 در 200000 است. انواع مختلفی از بیهوشی وجود دارد؛ از جمله بی‌حسی عمومی، بی‌حسی آرام‌بخش و بی‌حسی ناحیه‌ای. نوع بیهوشی که انتخاب می‌شود بر اساس سابقه پزشکی بیمار، نوع عمل جراحی و ترجیحات بیمار است. متخصصان بیهوشی کودکان مسئول بیهوشی عمومی، آرام‌بخشی و مدیریت درد نوزادان و کودکان هستند. وظیفه آنها ارزیابی مشکلات پزشکی قبل از عمل، اطمینان از بیهوشی کودک و ایجاد یک برنامه مراقبت ویژه است که به‌طور خاص متناسب با سلامت کودک انجام شود. بسیاری از متخصصان بیهوشی در تشخیص، مدیریت و درمان درد تخصص دارند. درد شامل طیف گسترده‌ای از اختلالات مانند درد حاد، درد مزمن و درد ناشی از سرطان است و در بعضی مواقع ممکن است ترکیبی از هر سه باشد.

از آنجا که رشته پزشکی همچنان اطلاعات بیشتری در مورد پیچیدگی‌های درد کسب می‌کند، داشتن پزشکانی که دانش و مهارت‌های خاصی برای درمان این شرایط دارند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. دانش عمیق از فیزیولوژی درد، توانایی ارزیابی میزان درد بیماران، تجویز مناسب داروها و مهارت انجام اقدامات بیهوشی (مانند بلوک‌های عصبی، تحریک الکتریکی و تزریق در ستون فقرات) همگی بخشی از وظایف یک متخصص بیهوشی محسوب می‌شود.

پاتولوژی یا آسیب‌شناسی

آسیب‌شناسی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که شامل بررسی و تشخیص بیماری از طریق معاینه اندام‌های برداشته شده در جراحی، بافت‌ها (نمونه‌های بیوپسی)، مایعات بدن و در بعضی موارد کل بدن (کالبد شکافی) است. آسیب‌شناسی همچنین شامل مطالعه علمی مرتبط با فرآیندهای بیماری است که به موجب آن دلایل، مکانیسم‌ها و میزان بیماری بررسی می‌شود. متخصصان آسیب‌شناس در تشخیص طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها از جمله سرطان تخصص دارند. اغلب تشخیص بیماری سرطان توسط پاتولوژیست‌ها صورت می‌گیرد.

آسیب‌شناسان الگوی سلولی نمونه‌های بافتی را در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنند تا سرطانی یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) بودن بافت را تشخیص دهند. آسیب‌شناسان همچنین در ارزیابی بیماری‌های مختلف از مطالعات ژنتیکی و نشانگرهای ژن استفاده می‌کنند.

رادیولوژی

رادیولوژی، زیرمجموعه‌ای از علم پزشکی است که با انرژی تابشی در تشخیص و درمان بیماری‌ها سروکار دارد. رادیولوژی را می‌توان به دو بخش گسترده تقسیم کرد: رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله‌ای. پزشک متخصص در رادیولوژی، رادیولوژیست نامیده می‌شود. تصاویر رادیوگرافی معمولی با ترکیبی از پرتوهای یونیزه تولید می‌شوند. بررسی این تصاویر و عکس‌ها به رادیولوژیست‌ها در تشخیص بیماری و انواع مشکلات فیزیکی کمک می‌کند. رادیولوژیست‌ها از انواع تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سونوگرافی،  توموگرافی کامپیوتری (CT)، داروهای هسته‌ای شامل توموگرافی و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص و یا درمان بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها استفاده می‌کنند.

رشته پزشکی دارای زیرمجموعه‌ها و گرایش‌های بسیار متنوعی است و پزشکان می‌توانند در یکی از این گرایش‌ها متخصص شوند و در حوزه تخصص خود فعالیت کنند.

رشته‌های مرتبط با پزشکی

رشته پزشکی

تعداد رشته‌های مرتبط با رشته پزشکی بسیار زیاد است. رابطه رشته پزشکی با رشته‌های دیگر باعث ارتقاء این رشته می‌شود. هر کدام از این رشته‌های مرتبط به نوعی در خدمت رشته پزشکی هستند و جزء زیرشاخه‌های این رشته محسوب می‌شوند. برخی از رشته‌های مرتبط با پزشکی عبارتند از:

 

 

 

 

زیست‌شناسی مولکولی، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، بهداشت عمومی، علوم زیستی، بیوشیمی، میکروب‌شناسی، ایمونولوژی، رادیوتراپی، فیزیوتراپی، رادیولوژی، اپیدمیولوژی، بیوشیمی بالینی، هماتولوژی، زیست‌فناوری پزشکی، علوم تشریحی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی پزشکی (زیست‌مواد)، مهندسی پزشکی (بیوالکتریک).

در ادامه به بررسی برخی از این رشته‌ها می‌پردازیم.

زیست‌شناسی مولکولی

یکی از رشته‌های مرتبط با رشته پزشکی، زیست‌شناسی مولکولی است. رشته زیست‌شناسی مولکولی به بررسی و مطالعه زیست‌شناسی در سطح مولکولی می‌پردازد. در این رشته تعامل بین سیستم‌های مختلف سلول از جمله روابط متقابل DNA ،RNA و سنتز پروتئین و یادگیری نحوه تنظیم این فعل و انفعالات بررسی می‌شود. زیست‌شناسان مولکولی مکانیسم‌هایی مانند تکثیر DNA را شناسایی و مطالعه می‌کنند. به عنوان مثال، دانستن اینکه چگونه مکانیسم جفت شدن پایه DNA در یک گونه زیستی کار می‌کند، به فرد این امکان را می‌دهد تا پیش بینی‌هایی در مورد نحوه عملکرد آن در گونه‌های دیگر داشته باشد. در حقیقت زیست‌شناسی مولکولی، مطالعه موجودات زنده در سطح مولکول‌هایی است که اندام آن‌ها را تشکیل می‌دهند؛ در حالی که زیست‌شناسی سنتی متمرکز بر مطالعه کامل موجودات زنده و چگونگی تعامل آنها در جمعیت است (یک رویکرد از بالا به پایین)، زیست‌شناسی مولکولی در تلاش است تا با بررسی مولکول‌های تشکیل دهنده آنها، موجودات زنده را درک کند. در هر صورت هر دو رویکرد زیست‌شناسی به یک اندازه معتبر هستند.

علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی رشته‌ای مبتنی بر علم زیست‌شناسی و شیمی است. متخصصان این رشته خون، بافت و سایر نمونه‌های بدن را تجزیه و تحلیل می‌کنند. نتایج این آزمایش‌ها نقش مهمی را در تشخیص و درمان بیماری‌ها دارد. دانشمندان علوم آزمایشگاهی که همچنین به عنوان تکنسین‌های آزمایشگاه بالینی شناخته می‌شوند با انجام آزمایش‌ها در تشخیص بیماری و عفونت به پزشکان کمک می‌کنند. دانشجویانی که در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل می‌کنند، یاد می‌گیرند که چگونه از تجهیزات آزمایشگاهی برای آزمایش سلول یا مایعات بدن مانند خون و ادرار استفاده کنند در علوم آزمایشگاهی ممکن است خون شخصی را برای تعیین گروه خونی به منظور انتقال خون یا تعیین تعداد گلبول‌های سفید خون بیمار مبتلا به سرطان آزمایش کنند.

متخصصان علوم ازمایشگاهی همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای بررسی ژن‌هایی که به تشخیص بیماری‌ها یا باکتری‌ها و انگل‌ها کمک می‌کنند، انجام دهند. مطالعات مربوط به ایمنی‌شناسی به دانشجویان می‌آموزد که چگونه بدن انسان با بیماری و عفونت مبارزه می‌کند و چگونه سیستم ایمنی بدن به خطر می‌افتند.

بیوشیمی

بیوشیمی به مطالعه مواد شیمیایی و فرآیندهای رخ داده در گیاهان، حیوانات و جانداران میکروسکوپی و به تغییراتی که آنها در طی رشد و در طول زندگی متحمل می‌شوند، می‌پردازد. اصطلاح بیوشیمی مترادف با دو اصطلاح قدیمی است: شیمی فیزیولوژیکی و شیمی بیولوژیکی. بیوشیمی یک علم جوان و نوپا است که تنها از حدود سال 1900 تحت این اصطلاح به صورت عمومی شناخته شده است؛ با این وجود ریشه‌های این علم را می‌توان در سال‌های خیلی دور جستجو کرد.

تاریخ اولیه علم بیوشیمی بخشی از تاریخ اولیه علوم فیزیولوژی و شیمی است در حقیقت بیوشیمی کاربرد شیمی در مطالعه فرآیندهای بیولوژیکی در سطح سلولی و مولکولی است. بیوشیمی به پایه و اساس فهم کلیه فرآیندهای بیولوژیکی تبدیل شده است. بیوشیمی توضیحاتی را در مورد دلایل بسیاری از بیماری‌ها در انسان، حیوانات و گیاهان ارائه می‌دهد. رشته بیوشیمی رابطه مستقیمی با علوم پزشکی دارد.

واحد‌های درسی مشترک

رشته پزشکی

رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، دندانپزشکی و داروسازی واحد‌های درسی مشترکی با یکدیگر دارند. این رشته به دلیل داشتن زیرمجموعه‌ها و رشته‌های مرتبط، واحد‌های درسی مشترکی را با برخی از رشته‌ها دارد. برای مثال دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی و پرستاری در سال اول و دوم واحد‌های درسی مشترکی را می‌گذرانند. هر یک از این رشته‌ها دروس اصلی و تخصصی مربوط به خود را دارند؛ اما برخی از رشته‌های پیراپزشکی و رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی دروس پایه و تخصصی مشترکی با یکدیگر دارند. مشترک بودن برخی از واحدهای درسی رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی نشان دهنده ارتباط قوی و مستقیم این رشته‌ها با یکدیگر است. تمام رشته‌های مرتبط با پزشکی یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حفظ و ارتقاء سلامت جامعه است.

واحدهای درسی مشترک رشته‌های مرتبط با علوم پزشکی عبارتند از: بیوشیمی (پایه نظری)، بیوشیمی (پایه عملی)، فیزیولوژی 1، فیزیولوژی 2 (نظری)، فیزیولوژی 2 (عملی)، ویروس‌شناسی، میکروب‌شناسی نظری، میکروب‌شناسی عملی، ایمنولوژی‌شناسی نظری، ایمنولوژی‌شناسی عملی، میکروب‌شناسی نظری، میکروب‌شناسی عملی، اصول خدمات بهداشتی، زیست‌شناسی سلولی، بیماری‌شناسی، آسیب‌شناسی عمومی، آناتومی، تکنیک‌های بالینی، بهداشت عمومی، داروشناسی، بهداشت محیط، بهداشت روان، باکتری‌شناسی، اخلاق حرفه‌ای، ایمونو پاتولوژی، ژنتیک، آسیب‌شناسی بالینی و ...

آزمون‌های مرتبط با رشته پزشکی

رشته پزشکی

اکثر دانشگاه‌های پزشکی از آزمون‌های ورودی برای جذب دانشجو استفاده می‌کنند. دو نمونه از آزمون‌های ورودی، آزمون MCAT در آمریکا و آزمون BMAT و UKCAT در انگلستان است. دانشجویان باید برای تحصیل در رشته پزشکی در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا یا انگلیس در این آزمون‌ها نمره قابل‌قبولی را کسب کنند. دانشگاه‌های پزشکی انگلیس و آمریکا علاوه‌بر اخذ آزمون ورودی از داوطلبان، از آن‌ها به صورت حضوری مصاحبه می‌کنند و سپس داوطلبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در ادامه به بررسی آزمون ورودی پزشکی دانشگاه‌های انگلیس و آمریکا می‌پردازیم.

آزمون BMAT

آزمون BMAT آزمون ورودی پزشکی انگلستان است. تمام داوطلبان باید در این آزمون شرکت کنند؛ در غیر این صورت مدارک آن‌ها توسط دانشگاه بررسی نخواهد شد. آزمون BMAT  دارای سه مرحله خواهد بود.

 • در مرحله اول، مهارت‌های عمومی داوطلبان مانند قدرت درک و تحلیل و استنباط و توانایی حل مسئله ارزیابی می‌شوند، داوطلبان باید ظرف مدت 60 دقیقه به 35 سوال تستی پاسخ دهند.
 • در مرحله دوم آزمون، داوطلبان باید در مدت زمان 30 دقیقه به 27 سوال تستی که مربوط به دروس علوم تجربی و ریاضی و فیزیک است، پاسخ دهند.
 • در مرحله سوم یا مرحله آخر آزمون سه سوال تشریحی وجود دارد. داوطلبان به صورت انتخابی باید به یکی از این سوال‌ها در مدت 30 دقیقه به صورت تشریحی پاسخ دهند در این مرحله، توانایی داوطلبان در پردازش و مدیریت ایده‌ها بررسی می‌شود.

آزمون UKCAT

 آزمونUKCAT هم یکی‌دیگر از آزمون‌های ورودی پزشکی در کشور انگلستان محسوب می‌شود. برخی از دانشگاه‌ها آزمون UKCAT  و برخی دیگر هم آزمون BMAT را به عنوان آزمون ورودی قبول دارند. این آزمون به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود و دارای پنج بخش است. در این آزمون تنفکر انتقادی و قدرت استدلال و منطق داوطلبان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

پنج بخش این آزمون عبارتند از:

 • استدلال کلامی 
 • استدلال کمی یا محاسباتی 
 • استدلال انتزاعی
 • استدلال تصمیم‌گیری
 • قضاوت و داوری شرایط

آزمون UKCAT یک آزمون تستی است و درکشورهای همسایه ایران مانند ترکیه برگزار می‌شود.

آزمون MCAT

 آزمون MCAT آزمون ورودی پزشکی در آمریکا و کانادا است. داوطلبان باید پس از اخذ مدرک کارشناسی از یک دانشگاه معتبر در این آزمون شرکت کنند و نمره بالایی را در این آزمون کسب نمایند. آزمون MCAT نه تنها دانش شما را در شیمی عمومی، شیمی ارگانیک، زیست‌شناسی عمومی، بیوشیمی، فیزیک، روانشناسی و جامعه‌شناسی ارزیابی می‌کند؛ بلکه مهارت‌های انتقادی و استدلال شما را آزمایش می‌کند. آشنایی با نحوه تفسیر و توانایی حل مشکلات پیچیده، کلید نمره عالی MCAT است.

آزمون ورودی  MCAT به چهار بخش تقسیم می‌شود:

 • مبانی شیمیایی و فیزیکی سیستم‌های بیولوژیکی
 • تحلیل انتقادی و مهارت‌های استدلال
 • مبانی بیولوژیکی و بیوشیمیایی سیستم‌های زندگی
 • مبانی روانشناختی، اجتماعی و زیست‌شناختی رفتار
داوطلبان پس از اینکه آزمون MCAT را با موفقیت پشت سر گذاشتند باید خود را برای شرکت در مصاحبه حضوری دانشکده آماده کنند.

زبان تحصیل در کشورهای مختلف

رشته پزشکی

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند در یک دانشگاه خارجی تحصیل کنند. تحصیل در رشته پزشکی عمومی در دانشگاه هر کشوری معمولا به زبان تکلم همان کشور خواهد بود. برای مثال در آلمان، زبان تحصیل در دوره‌های پزشکی عمومی آلمانی است و دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه‌های آلمان پذیرش بگیرند باید به زبان آلمانی مسلط باشند؛ اما در برخی از کشورهای اروپایی دانشگاه‌هایی هستند که دوره پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. بیشتر دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند مایلند در کشورهای انگلیسی‌زبان تحصیل کنند؛ زیرا دیگر نیاز به یادگیری زبان جدید ندارند. دانشگاه‌های انگلستان، کانادا و آمریکا از بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان محسوب می‌شوند؛ اما اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها بسیار مشکل است.

داوطلبانی که می‌خواهند از کشورهای انگلیسی‌زبان پذیرش بگیرند باید مدرک آیلتس و تافل داشته باشند؛ حداقل نمره آیلتس باید 6.5 و حداقل نمره تافل باید 87 باشد.

 همچنین برخی دانشگاه‌ها در کشورهای غیرانگلیسی زبان دوره‌های پزشکی عمومی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند و دانشجویان برای ورود به این دوره‌ها باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند. موسسه کارولینسکا در سوئد نمونه‌ای از این دانشگاه‌ها است. در موسسه کارولینسکا دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و این فرصت خوبی برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. با مراجعه به سایت دانشگاه‌ها می‌توان از زبان تحصیل دوره‌های آموزشی مطلع شد.

امکان بورسیه شدن

رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی در اکثر کشورها بسیار پرهزینه است و دانشجویان بسیاری توان پرداخت شهریه‌های سنگین این رشته را ندارند و به دنبال اخذ بورسیه از دانشگاه‌های معتبر جهان هستند. اکثر دانشگاه‌ها برای دوره پزشکی عمومی بورسیه ارائه نمی‌دهند؛ اما دانشگاه‌های زیادی در جهان برای دوره‌های رزیدنسی و فلوشیپ به دانشجویان ممتاز بین‌المللی بورسیه ارائه می‌دهند؛ بعضی از بورسیه‌های تحصیلی فقط قسمتی از هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهند و بعضی دیگر کل هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 دانشجویان متقاضی برای اخذ بورسیه پزشکی باید از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند. داشتن رزومه تحصیلی قوی هم می‌توانند به اخذ بورسیه کمک کند. قبولی در آزمون سراسری (کنکور) شانس داوطلبان را برای اخذ بورسیه بسیار بیشتر می‌کند. یکی از دانشگاه‌هایی که در مقطع BA (دوره پزشکی عمومی) به دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی اختصاص داده است، دانشگاه آکلند (Auckland) در کشور نیوزلند است. دانشگاه آکلند یکی از بهترین دانشگاه‌های نیوزلند و جهان است و هر ساله برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه بورسیه‌های تحصیلی مختلفی را در نظر می‌گیرد. این دانشگاه در سال 2020 برای تحصیل در رشته پزشکی بورسیه ارائه می‌دهد. زمان ثبت‌نام برای ثبت تقاضای بورسیه 20 سپتامبر تا 1 نوامبر است. این بورسیه هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه را پوشش می‌دهد.

در مقاطع تحصیلی بالاتر به‌خصوص در مقطع رزیدنسی و فلوشیپ بورسیه‌های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد؛ حتی بهترین دانشگاه‌های آمریکا و انگلیس هم در این مقطع بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند.

برای اخذ بورسیه در مقاطع رزیدنسی و فلوشیپ داشتن رزومه قوی تحصیلی و کاری بسیار مهم خواهد بود. داشتن سابقه فعالیت پزشکی در بیمارستان یک مزیت محسوب می‌شود؛ همچنین دانشجویان دوره رزیدنسی و فلوشیپ در طول دوره تحصیلی حقوق دریافت می‌کنند.

درآمد ماهیانه

رشته پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی پروسه‌ای زمان‌بر و مشکل است. دانشجویان باید سال‌های زیادی آموزش ببینند و پس از آن دوره کارورزی را بگذرانند؛ اما دانشجویان پس از تحمل سختی‌های تحصیل در رشته پزشکی می‌توانند درآمد بسیار خوبی را از حرفه پزشکی کسب کنند. اکثر پزشکان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در یکی از بیمارستان‌ها یا مراکز پزشکی مشغول به کار می‌شوند و درآمد بسیار خوبی کسب می‌کنند. میانگین درآمد ماهیانه پزشکان در کشورهای مختلف متفاوت است؛ اما می‌توان گفت که در اکثر کشورها میانگین درآمد پزشکان از مشاغل دیگر بسیار بالاتر است؛ همچنین میزان درآمد پزشکان به تخصص آن‌ها بستگی دارد. درآمد پزشکان متخصص در رشته‌های مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

 میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی در آمریکا 17380 دلار است. درآمد متخصصان به مراتب بیشتر از این مقدار است. درآمد میانیگین یک متخصص و جراح در آمریکا 41000 دلار در ماه است. درآمد پزشکان در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا متفاوت است. پزشکان در ایالت کالیفرنیا بیشترین درآمد را دارند. بیشترین میزان درآمد پزشکان در کشور انگلستان حدود 6000 پوند در ماه است؛ در حالیکه درآمد متخصصان به 12000 پوند در ماه می‌رسد.

پزشکان در کشورهای دیگری مانند آلمان، ایرلند، نیوزلند، هلند، ایسلند، سوئیس و لوکزامبورگ درآمد بسیار بالایی دارند. درآمد ماهیانه پزشک عمومی در کشور هلند به طور میانگین 9000 دلار و درآمد یک متخصص 14327 دلار در ماه خواهد بود. در کشور آلمان هم پزشکان از درآمد خوبی برخوردار هستند در کشور آلمان میانگین درآمد ماهیانه پزشکان عمومی حدود 5000 یورو در ماه است و درآمد پزشکان متخصص بیش از 12000 یورو در ماه است. هر زمان لیست حقوق و دستمزد جهانی را تهیه کنید، احتمالا نام کشور سوئیس در آن ظاهر خواهد شد.

سوئیس به عنوان یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان، حقوق و دستمزد قابل توجهی را به پزشکان و متخصصان اختصاص می‌دهد؛ از این رو کشور سوئیس مقصد بسیاری از پزشکان بین‌المللی برای کار است. میزان درآمد پزشکان عمومی در کشور سوئیس 19764 دلار در ماه و درآمد پزشکان متخصص 21500 دلار در ماه خواهد؛ بنابراین پزشکان در اکثر نقاط جهان درآمد بسیار خوبی دارند.

پزشکی عمومی

رشته پزشکی

دوره‌های پزشکی عمومی در کشورهای مختلف تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. تحصیل در رشته پزشکی عمومی در برخی کشورها شش سال و در برخی دیگر بیشتر از هشت سال طول می‌کشد؛ همچنین قوانین ورود به دانشکده‌های پزشکی در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای مثال در ایران دانش‌آموزان پس از قبولی در کنکور سراسری می‌توانند وارد دانشکده پزشکی شوند و تحصیلات خود را آغار نمایند؛ اما در کشور آمریکا داوطلبان باید ابتدا در یک رشته خاص مانند رشته‌های علوم پایه یا علوم انسانی مدرک کارشناسی اخذ کنند و سپس در آزمون ورودی MCAT شرکت کنند و نمره بالایی در آن کسب کنند؛ پس از قبولی در این آزمون دانشجویان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند؛ سپس دانشکده‌های پزشکی مدارک تحصیلی دانشجویان را بررسی می‌کنند و از بین دواطلبان تعدادی از آن‌ها را برای تحصیل در این رشته انتخاب می‌کنند. پزشکی عمومی در دانشگاه‌های انگلستان یک دوره شش ساله است که به دو دوره سه ساله تقسیم می‌شود.

در سه سال اول، دانشجویان دروس پیش بالینی را مطالعه می‌کنند و در دو سال دوم دروس بالینی به دانشجویان آموزش داده می‌شود. دواطلبان باید برای ورود به دانشکده‌های پزشکی انگلیس در آزمون BMAT یا UKCAT شرکت کنند و نمره بالایی را در آن کسب کنند. نمرات دوره دبیرستان هم از اهمیت زیادی برخوردار هستند. اکثر دانشکده‌های پزشکی انگلیس از داوطلبان برای شرکت در مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند. بعضی از کشورها از متد آموزشی کشور انگلیس و برخی دیگر از متد آموزشی کشور آمریکا پیروی می‌کنند.

به‌طور کلی مدارک و دوره‌های پزشکی عمومی در آمریکا و انگلیس به سه نوع تقسیم می‌شوند:

 • دوره لیسانس پزشکی-جراحی (BMBS) Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery (انگلیس)
 • دوره دکتری پزشکی (MD) Doctor of Medicine (آمریکا)
 • دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO) (آمریکا)

در ادامه به توضیح و بررسی هرکدام از این دوره‌ها می‌پردازیم.

دوره لیسانس پزشکی-جراحی (BMBS)

این دوره در دانشگاه‌های پزشکی انگلیس و کشورهای تابع آن ارائه می‌شود. لیسانس پزشکی- لیسانس جراحی (BMBS) شامل سه بخش اصلی است که عبارتند از:

 • مبانی علمی پزشکی
 • تمرین بالینی
 • پیشرفت حرفه‌ای و شخصی در علم پزشکی

تأکید عمده این برنامه آموزشی بر مهارت، توانایی برقراری ارتباط، استدلال بالینی و همچنین توانایی تشخیص بیماری براساس شواهد بالینی است. سخنرانی‌های آموزشی در شاخه‌هایی از علوم پزشکی مانند آسیب‌شناسی، آناتومی، فیزیولوژی و فارماکولوژی در طول ترم ارائه می‌شود.

در سال اول، دانشجویان در دو ترم مبانی علوم زیست‌پزشکی را مطالعه می‌کنند، این واحد درسی به‌طور خاص برای دانشجویان پزشکی طراحی شده است. دوره‌های مهارت‌های بالینی و مهارت‌های پزشکی و حرفه‌ای در هفته اول آغاز می‌شوند و به دانشجویان برای کسب مهارت‌های بالینی کمک می‌کند. آموزش‌های بالینی در سال‌های اول و دوم توسط پزشکان ارشد در یک مرکز مهارت‌های بالینی پیشرفته ارائه می‌شود.

در سال سوم آموزش مهارت‌های بالینی در درجه اول در بیمارستان‌های آموزشی عمومی برگزار می‌شود. یک آزمون بزرگ و مهم در پایان سال پنجم برگزار می‌شود و سپس با توجه به کاهش فشار امتحانات، دانشجویان سال آخر می‌توانند روی تمرین‌های بالینی و پیشرفت حرفه‌ای خود تمرکز کنند.

دوره دکترای پزشکی (MD) Doctor of Medicine

این دوره در دانشگاه‌های پزشکی آمریکا برگزار می‌شود. برخی از کشورهای دیگر هم از این متد آموزشی پیروی می‌کنند.

در ایالات‌متحده، مدرک دانشگاهی اعطا شده توسط دانشکده‌های پزشکی "دکترای حرفه‌ای" توسط کمیته رابط آموزش پزشکی (LCME) معتبر شناخته می‌شود. (LCME) یک نهاد مستقل است که توسط انجمن دانشکده‌های پزشکی آمریکا و انجمن پزشکی آمریکا (AMA) حمایت مالی می‌شود.

رقابت سنگینی برای پذیرش در دانشکده پزشکی در ایالات‌متحده وجود دارد و هر سال تنها حدود 38 درصد از متقاضیان موفق به اخذ پذیرش از دانشکده‌های پزشکی آمریکا می‌شوند. قبل از ورود به این دانشکده، دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره کارشناسی چهار ساله و آزمونMCAT هستند. قبل از فارغ‌التحصیلی از دانشکده و اخذ مدرک دکترای پزشکی، دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون صدور مجوز پزشکی ایالات متحده USMLE در مرحله اول و هر دو بخش دانش علمی و مهارت‌های بالینی در مرحله دوم هستند. تحصیل در این دوره حدود 4 سال تحصیلی به طول می‌انجامد. پزشکانی که مایلند در ایالات‌متحده به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شوند، موظف هستند حداقل یک سال کارآموزی (PGY-1) را گذرانده و مرحله سوم آزمون USMLE را پشت‌سر بگذارند.

دوره Doctor of Osteopathic Medicine (DO)

این دوره پزشکی هم در دانشگاه‌های آمریکا ارائه می‌شود و تفاوت چندانی با دوره (MD) ندارد. تنها تفاوت آن‌ها در فلسفه آموزشی و نوع مراقبت از بیمار است. فلسفه دوره DO شامل معالجه ذهن، بدن و روح است. در این روش استفاده از دارو و تجویز آن به حداقل می‌رسد و به بدن بیمار این فرصت را می‌دهد تا خود را ترمیم و بازسازی کند. این نوع آموزش ارتباط بیشتری با دستکاری فیزیکی بدن دارد. دانشجویان باید قبل از ورود به این دوره مدرک کارشناسی خود را از یکی از دانشگاه‌های معتبر کسب کرده باشند؛ همچنین داوطلبان باید در آزمون MSAT نمره قابل‌قبولی کسب کنند؛ پس از این مراحل داوطلبان می‌توانند برای تحصیل در این دوره اقدامات لازم را انجام دهند. دوره تحصیلی DO مانند دوره MD چهار ساله است. این دوره در سال‌های اول و دوم، بر روی مطالعه علوم زیست‌پزشکی و بالینی تمرکز دارد. سال‌های سوم و چهارم، شامل دوره‌های اصلی آموزش بالینی و کارآموزی در تخصص‌های بالینی است.

دانشجویان پزشکی موظف هستند امتحان جامع مجوز پزشکی Osteopathic (COMLEX-USA) را که توسط هیئت ملی برگزارکنندگان آزمون پزشکی (NBOME) حمایت می‌شود، بگذرانند. این آزمون شامل سه مرحله است که دو مرحله اول آزمون در طول سال تحصیلی و مرحله آخر آن در سال اول کارورزی برگزار می‌شود.

دوره رزیدنسی (دستیاری پزشکی) یا تخصص پزشکی

رشته پزشکی

دوره رزیدنسی مخصوص کسانی است که مدرک پزشکی عمومی خود را اخذ کرده‌اند و قصد دارند در یک رشته تخصصی ادامه تحصیل دهند. اکثر دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل وارد دوره رزیدنسی می‌شوند تا در یکی از شاخه‌های پزشکی تخصص بگیرند. پس از گذراندن دوره انترنی (دوره کارورزی) دانشجویان می‌توانند در دوره‌های تخصص شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در دوره رزیدنسی بستگی به تخصص انتخابی دواطلبان ممکن است بین دو تا هفت سال طول بکشد. تحصیل در هر کدام از رشته‌های تخصصی شرایط خاص خود را دارد. برخی از حوزه‌های تخصصی این دوره شامل تخصص داخلی، کودکان، فوریت‌های پزشکی، روانپزشکی، اطفال، چشم پزشکی، رادیولوژی و بیهوشی است. معمولا پزشکان در دوره رزیدنسی حقوق دریافت می‌کنند.

پزشکان بین‌المللی که قصد دارند دوره رزیدنسی خود را در آمریکا بگذرانند باید در مرحله اول و دوم امتحان USMLE شرکت کنند و در این امتحان قبول شوند؛ سپس می‌توانند برای تحصیل در دوره رزیدنسی اقدام کنند. قبولی در مرحله سوم این امتحان تنها برای داشتن اجازه طبابت در آمریکا است. داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای شرکت در این دوره‌ها الزامی است. اکثر دانشگاه‌های جهان در دوره رزیدنسی از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند. تحصیل در دوره رزیدنسی در هریک از دانشگاه‌های جهان شرایط و قوانین خاص خود را دارد.

داوطلبان تحصیل در دوره رزیدنسی باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنند و شرایط اخذ پذیرش در این دوره را مطالعه نمایند. دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن دوره رزیدنسی به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوند.

دوره فلوشیپ

رشته پزشکی

پس از اتمام تحصیل در دوره رزیدنسی داوطلبان می‌توانند در دوره فلوشیپ مربوط به تخصص خود شرکت کنند. در این دوره مهارت‌های عملی پزشکان در تخصص موردنظرشان افزایش می‌یابد. گذراندن این دوره برای تمام پزشکان ضروری است. تنها پزشکانی که قصد دارند در بیمارستان‌های بزرگ کار و یا تدریس کنند باید این دوره را بگذرانند. ممکن است یک سال دوره رزیدنسی به دوره فلوشیپ داوطلبان اضافه شود. معمولا برای هر تخصص دوره‌های فلوشیپ گوناگونی وجود دارد. برای مثال متخصصان مغز و اعصاب می‌توانند در دوره‌های فلوشیپ سکته مغزی، فلوشیپ نوروافتالمولوژی، جراحی ستون فقرات و ... شرکت کنند. هر کدام از تخصص‌ها، دوره‌های فلوشیپ مخصوص به خود را دارند. پزشکان در دوره فلوشیپ حقوق دریافت می‌کنند. برای مثال پزشکان در آمریکا برای دوره فلوشیپ سالانه بین 54,107 تا 71,167 دلار حقوق دریافت می‌کنند. میزان حقوق پزشکان در دوره فلوشیپ به اینکه چند سال از زمان دریافت مدرک پزشکی‌شان گذشته باشد، بستگی دارد. هرچه این مدت طولانی‌تر باشد حقوق پزشک متخصص بیشتر می‌شود.

 بیشتر دانشگاه‌های پزشکی برای دوره فلوشیپ بورسیه‌های زیادی را ارائه می‌دهند و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. اکثر پزشکان بین‌المللی می‌توانند برای دوره‌های فلوشیپ از دانشگاه‌های معتبر جهان بورسیه اخذ کنند. متقاضیان می‌توانند با بررسی سایت دانشکده‌های پزشکی از فلوشیپ‌های ارائه شده برای تخصص خود مطلع شوند و برای ثبت‌نام در دوره‌های فلوشیپ اقدام کنند. پزشکانی که قصد دارند رزومه تحصیلی و کاری خود را قوی کنند می‌توانند در دوره‌های فلوشیپ شرکت کنند.

داشتن فلوشیپ می‌تواند بر میزان حقوق دریافتی پزشکان تاثیر بگذارد. گذراندن این دوره برای پزشکانی که قصد دارند در بیمارستان‌های بزرگ بین‌المللی مشغول به کار شوند، لازم است. داشتن فلوشیپ در رزومه کاری و تحصیلی برای پزشکان در سراسر جهان یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و درجه علمی آن‌ها را ارتقاء می‌بخشد.

کشورهای متقاضی کار درمان

رشته پزشکی

دانشجویانی که در دانشگاه‌های پزشکی معتبر جهان تحصیل می‌کنند، می‌توانند پس از اتمام تحصیلات خود در اکثر نقاط جهان مشغول به کار شوند؛ زیرا مدرک آن‌ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. این حرفه همواره یکی از حرفه‌های مورد نیاز جوامع بشری بوده است. اکثر کشورها با کمبود پزشک و متخصص مواجه هستند و برای جبران این کمبود سعی می‌کنند از پزشکان بین‌المللی استفاده کنند. بیشتر کشورهای اروپایی پذیرش نیروی کار خارجی را محدود کرده‌اند؛ اما پزشکان از این قاعده مستثنی هستند. کمبود پزشک و متخصص در اکثر کشورهای اروپایی باعث شده تا این کشورها پزشکان و متخصصان حرفه‌ای بین‌المللی را جذب کنند. برای مثال کشور آلمان در سال‌های اخیر به دنبال جذب پزشک از سراسر جهان بوده است.

کشور آلمان به دلیل کمبود نیروی متخصص در علوم پزشکی، سعی دارد تا پزشکان و متخصصان حرفه‌ای را از سراسر جهان جذب کند. کشور آلمان همیشه سعی می‌کند تا بهترین سیستم بهداشت و سلامت را برای مردم کشور خود فراهم کند؛ از این رو همیشه به دنبال جذب پزشکان حرفه‌ای و مستعد است.

آلمان یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در جهان را دارد. استفاده از جدیدترین روش‌های درمانی و تجهیزات پزشکی به تضمین سلامت جامعه کمک می‌کند.

مجوز کار با مدرک

رشته پزشکی

تمام دانشجویان بین‌المللی موظفند پس از اتمام دوره تحصیلی خود به کشورشان بازگردند؛ اما دانشجویان می‌توانند ویزای تحصیلی خود به ویزای کاری تبدیل کنند و برای مدت بیشتری در کشور مورد نظر اقامت داشته باشند. دانشجویان پزشکی می‌توانند پس از پیدا کردن شغل مناسب در یکی از بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی برای اخذ ویزای کاری اقدام کنند. پروسه اخذ ویزای کاری در کشورهای مختلف، متفاوت است. در ادامه به پروسه اخذ ویزا و مجوز کار در چند کشور می‌پردازیم.

ویزای کاری تایر2 ( 2 tier) انگلستان از متداول‌ترین ویزاهای کاری برای دانشجویان بین‌المللی در انگلستان محسوب می‌شود. متقاضیان باید از طرف یک کارفرمای معتبر انگلیسی پیشنهاد کاری داشته باشند. این ویزا یک ویزای پنج ساله است و قابل تمدید نخواهد بود.

دانشجویان پزشکی در آمریکا باید پس از اتمام تحصیلات خود برای اخذ مجوز کار پزشکی در امتحان UCMLE شرکت کنند. این آزمون دارای سه مرحله است که دانشجویان پزشکی مراحل اول و دوم آزمون را در طول دوره تحصیلی گذرانده‌اند؛ اما قبولی در مرحله سوم این آزمون به معنی اخذ مجوز طبابت در آمریکا خواهد بود. دانشجویانی که این مرحله را با موفقیت پشت‌سر بگذارند می‌توانند به عنوان یک پزشک در آمریکا مشغول به کار شوند. البته دانشجویان بین‌المللی باید از طرف یک بیمارستان یا مرکز درمانی پیشنهاد کاری داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی باید پس از دریافت پیشنهاد شغلی باید برای اخذ ویزای کاری اقدامات لازم را انجام دهند.

ویزا

رشته پزشکی

تمام دانشجویان پس از اخذ پذیرش باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند.

دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد:

 • ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت.
 • ویزای تحصیلی بلند‌مدت.

ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت برای دانشجویانی مناسب است که می‌خواهند به مدت کوتاهی برای کارهای ثبت‌نام در کشور مقصد اقامت داشته باشند؛ اما دانشجویانی که می‌خواهند به مدت چند سال در یکی از دانشگاه‌های کشور مقصد تحصیل کنند باید برای اخذ ویزای تحصیلی بلند‌مدت اقدام کنند. برای ایرانیان اخذ ویزای تحصیلی از کشورهای همسایه مانند  کشور ترکیه  به مراتب آسان‌تر از اخذ ویزای کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس است. اخذ ویزای تحصیلی مقدمات و شرایطی دارد. دانشجویان در ابتدا باید فرم تقاضای ویزای تحصیلی را تکمیل کنند و فرم تکمیل شده را همراه با مدارک دیگر به کنسولگری یا سفارت کشور مقصد تحویل دهند.

مدارک دیگری که برای اخذ ویزای تحصیلی لازم هستند عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • دو قطعه عکس در فرمت عکس پاسپورت
 • مدارک تحصیلی (مدارک تحصیلی باید ترجمه شده باشند.)
 • گواهی پذیرش دانشگاه
 • اصل شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه مدارک تمکن مالی (مدارکی که ثابت می کنند شما برای پرداخت شهریه و تامین هزینه‌های زندگی خود تمکن مالی دارید.)
 • ارائه مدارکی که ثابت کند شما قصد بازگشت به کشور خود را دارید.
 • اجاره‌نامه محل اقامت یا خوابگاه دانشجویی (باید ثابت کنید که در کشور مقصد محلی را برای زندگی و اقامت دارید.)

البته شرایط اخذ ویزای تحصیلی هر کشور می‌تواند کمی متفاوت باشد. موارد ذکر شده شرایط عمومی و مشترک اخذ ویزای تحصیلی هستند. با مراجعه به سایت سفارت کشور مورد‌نظر می‌توان از شرایط اخذ ویزای تحصیلی آن کشور مطلع شد. متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی باید این مدارک را به کنسولگری یا سفارت کشور موردنظر خود تحویل دهند و سپس برای جلسه مصاحبه آماده شوند. متقاضیان باید در تعیین وقت مصاحبه بسیار دقت کنند و چند هفته زودتر از تاریخ سفر خود برای انجام مصاحبه اقدام کنند.

جهت کسب اطلاعات و دریافت مشاوره تخصصی درزمینۀ  تحصیل و ویزا‌ها، می‌توانید با مشاورین ما در go2tr تماس حاصل فرمایید.

مشاوره پذیرش در رشته پزشکی

رشته پزشکی

متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج باید با شرایط اخذ پذیرش دانشگاه‌های مختلف آشنا باشند. یکی از شروط اصلی و مهم اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی قبولی در آزمون ورودی است. نمره اخذ شده در این آزمون‌ها بسیار مهم خواهد بود و نقش تعیین کننده‌ای را در اخذ پذیرش دارد. دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه‌های پزشکی آمریکا یا کانادا پذیرش بگیرند باید در آزمون MCAT شرکت کنند. داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی در یکی از رشته‌های علوم پایه یا علوم انسانی باشند. داشتن معدل بالا در دوره کارشناسی یک مزیت محسوب می‌شود. داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا مدرک تافل با نمره 87 به بالا برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه‌ها الزامی است؛ سپس دانشجویان باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند. دانشجویانی که می‌خواهند در دوره پزشکی دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا شرکت کنند باید حداقل یک سال در یکی از دانشگاه‌های آمریکا یا کانادا تحصیل کرده باشند. ارائه مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی می‌تواند تاثیرگذار باشد.

دانشجویانی که قصد دارند از دانشگاه‌های پزشکی انگلیس پذیرش بگیرند، باید در آزمون BMAT  یا UKCAT شرکت کنند. این آزمون‌ها نقش کلیدی را در اخذ پذیرش دارند. برای تحصیل در رشته پزشکی در اکثر دانشگاه‌ها محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما داوطلبان باید برای ورود به دانشکده پزشکی حداقل 18 سال سن داشته باشند. نمرات دوران دبیرستان و معدل دیپلم برای دانشگاه‌های انگلیس بسیار مهم است. دانشگاه‌های انگلیس هم مصاحبه حضوری دارند.

به‌طور کلی اکثر دانشگاه‌های پزشکی آزمون ورودی دارند و برای اخذ پذیرش، کسب نمره مناسب در این آزمون‌ها بسیار حائز اهمیت خواهد بود. داشتن مدرک زبان با نمره بالا هم شانس داوطلبان را برای اخذ پذیرش بیشتر می‌کند. ریزنمرات خوب، معدل بالا، اثبات تمکن مالی، داشتن توصیه‌نامه اساتید و ... همگی می‌توانند به داوطلبان در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی کمک کنند.

مشاوره رشته پزشکی
آخرین ویرایش: ‏2 ماه پیش - 11,355 نمایش

سوالات متداول

چرا رشته پزشکی؟

 مزایا و معایب تحصیل در رشته پزشکی ]چیست ؟

جایگاه رشته پزشکی در جوامع بین المللی چیست ؟

دانشگاه‌ها

مطالب مرتبط

پیشنهادات مرتبط

مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت: 02143000021