بحران مهاجرت اروپا را به چالش کشید !

0 101

پس از جنگ سوریه و لیبی سیل مهاجران و پناهجویان به اروپا سرازیر شد. شمار پناهجویانی که در مسیر مهاجرت به اروپا قرار گرفتند از سال ۲۰۱۵ با موج شدید افزایش روبرو شد و در عین حال تعداد پاسخ‌های منفی به درخواست‌های پناهندگی نیز افزایش پیدا کرد.

کشورهای شرق اروپا اساساً مخالف پذیرش مهاجران غیرقانونی و پناهجویان هستند، در حالی که کشورهای بزرگ غرب اروپا خواهان پذیرش پناهجویان بر اساس اصول و ضوابط کارشناسی شده‌اند.

اروپا برای حل بحران مهاجرت و پناهجویی قانون دوبلین را تصویب و اجرا کرده است. کشورهای اتریش، بلژیک، بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، بریتانیا، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، نروژ، ایسلند و سوئیس از امضاءکنندگان پیمان دوبلین هستند.

با رأی کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا کشورهای یونان و بلژیک در ژانویه ۲۰۱۱ به صورت موقت و به دلیل نقض حقوق بشر از این قانون کنار گذاشته شده اند.

قانون دوبلین شرایط پذیرش و نحوه رسیدگی به درخواست آن دسته از پناهجویان را که درخواست پناهندگیشان را دریک کشور اتحادیه اروپا ارائه داده اما ویزای یک کشور دیگر را دارند، یا از کشور دیگری عبور کرده یا در کشور دیگری در اتحادیه اروپا قبلاً درخواست پناهندگی داده بودند، تعریف، تعیین و مشخص می‌کند.

همچنین پیمان دوبلین مشخص می‌کند که چه کشوری مسئولیت رسیدگی به درخواست پناهندگی را داشته و یک پناهجو در چه حالتی به یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا بازگردانده می‌شود.

مهمترین انتقاد وارده به اجرای قانون دوبلین این است که در چه مواردی بازگرداندن پناهجو برابر قانون دوبلین می‌تواند منجر به نقض قوانین حقوق بشری اروپا شود.

شرایط نامطلوب اسکان پناهجویان در کشورهایی مانند یونان، مالت، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، مجارستان و جمهوری چک، همچنین بازداشت خودسرانه و غیر قانونی مهاجران و پناهجویان و شرایط سخت ایجاد شده برای کودکان پناهجو و اخراج پناهجویان به کشور خود، با واکنش دادگاه‌ها و مراجع حقوقی در اروپا شده است.

با توجه به این شرایط کشورهای اروپایی معتقدند که باید قانون دوبلین که پیش‌تر در سال ۱۹۹۷ میلادی منعقد و تصویب شده و در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۳ در ۲ مرحله مورد بازنگری و تغییراتی قرار گرفته است، اصلاح شود.

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021