اخذ تابعیت آلمان از طریق قبول شهروندی

0 428

آلمان از شرایط اقتصادی بسیار خوبی برخوردار است و جزو کشورهایی است؛ که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. شهروندان آلمان از رفاه بالایی برخوردارند. علاوه بر این کشور آلمان جزو یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا است که توافقنامه‌ی پیمان شینگن را امضا و یکی از اعضای آن محسوب می‌شود. طبق این پیمان آلمان همچون 26 کشور اروپایی دیگر قادر به رفت‌وآمد آزادانه در میان صد و هفتاد(170) کشور اروپایی است. به همین جهت افراد زیادی متقاضی اخذ تابعیت آلمان هستند.

شرایط ایده‌آل اقتصادی و سطح بالای رفاه مردم کشور آلمان موجب شده است؛ که افراد زیادی سالانه به این کشور مهاجرت کنند و به دنبال دریافت تابعیت این کشور باشند. همچنین مهمترین روش دریافت تابعیت آلمان؛ قبول شهروندی این کشور است؛ که به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد.

شرایط کلی اخذ تابعیت آلمان از طریق شهروندی

قبول تابعیت آلمان به این معنی است که افراد پس از اخذ اقامت دائم و گذشت مدت مشخصی از آن می‌توانند تابعیت آلمان را کسب کنند. بنابراین اشخاصی که اقامت موقت دارند؛ باید ابتدا اقامت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند و پس از گذشت چند سال از اقامت دائم قادر به گرفتن تابعیت و یا شهروندی این کشور خواهند شد.

در همین رابطه:

اخذ تابعیت از طریق قبول شهروندی به این معنی است؛ که افراد الزامات خاصی را که دولت آلمان تعیین کرده است، رعایت کرده‌‌اند و توانسته اند؛ اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند. همچنین مدت زمان مشخصی را که دولت آلمان برای اعطای تابعیت مشخص کرده است با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

روش‌های مختلف اخذ تابعیت آلمان از طریق شهروندی

اخذ تابعیت آلمان از طریق ویزای کار؛ در این روش افراد با اخذ ویزای کار یک ساله وارد کشور آلمان می‌شوند و پس از تمدید اقامت کاری خود به مدت 3 الی 5 سال می‌توانند؛ اقامت دائم خود را کسب کنند و سپس آن را به تابعیت تبدیل کنند.

شغل های مورد نیاز آلمان برای ایرانی ها

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق تحصیل؛ افراد می‌توانند؛ از طریق تحصیل وارد کشور آلمان شوند و پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال زمان دارند؛ تا کار مورد نظر خود را پیدا کنند. بنابراین آنها می‌توانند؛ به سادگی اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنند. به علاوه آنها می‌توانند پس از گذشت 3 الی 5 سال اقامت موقت خود را به دائم و سپس تابعیت تبدیل کنند.

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق سرمایه‌گذاری؛ روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در آلمان وجود دارد؛ که همه‌ی آنها منجر به اخذ اقامت و به دنبال آن تابعیت نمی‌شود؛ اما در تعدادی از روش‌های سرمایه‌گذاری افراد با پرداخت 3 الی 5 سال بیمه و مالیات در این کشور موفق به اخذ اقامت و پس از آن تابعیت این کشور می‌شوند.

اخذ تابعیت‌آلمان از طریق ازدواج؛ فردی که با تبعه‌ی آلمانی ازدواج کند در ابتدا اقامت موقت یک الی سه ساله دریافت می‌کند؛ در صورتی که شخص در طول این مدت در خاک آلمان زندگی کرده باشد و ثابت کند که هنوز زندگی مشترک خود را دارند موفق به اخذ اقامت دائم و سپس تابعیت این کشور خواهد شد.

الزامات عمومی اخذ تابعیت‌آلمان از طریق شهروندی

الزامات متفاوتی برای اخذ تابعیت‌آلمان از طریق شهروندی و قبول تابعیت وجود دارد. این الزامات از یک شخص تا شخص دیگر و نوع اقامت وی متفاوت است. نمونه‌هایی از الزامات کلی آن عبارت‌اند از:

 • افراد باید حداقل 7 الی 8 سال در آلمان مقیم بوده و زندگی کرده باشند.
 • افراد باید مهارت زبان آلمانی را حداقل تا سطح B1 داشته باشند و با ارائه ی گواهی معتبر این امر را ثابت کنند.
 • افراد باید از نظر مالی قادر باشند بدون هیچ‌گونه کمک دولتی از خود و خانواده خود پشتیبانی کنند. به همین جهت متقاضیان تابعیت می‌توانند، برای اثبات توانایی مالی خود صورت‌حساب بانکی و سایر اسناد ملکی را ارائه دهند.
 • افراد باید یک شهروند مطیع قانون و بدون سابقه‌ی کیفری باشند.
 • افراد باید در یک آزمون تابعیت موفق شوند.
 • افراد باید از تابعیت قبلی خود چشم‌پوشی کنند.

مزیت‌های اخذ تابعیت‌آلمان

اخذ تابعیت‌آلمان شامل کلیه‌ی مزایا و حقوقی می‌شو؛د که آلمانی‌ها از آن برخوردارند. به‌عنوان نمونه:

 • اخذ پاسپورت آلمان( سفر به 170 کشور اروپایی بدون نیاز به ویزا)
 • حق رأی دادن
 • حق تجمع و اجتماع
 • حق آزادی حرکت در حوزه‌های مشخص‌شده
 • حق اخذ شغل‌های دولتی
 • حق حفاظت از کنسولگری و…

هر آنچه که لازم است در مورد« مهاجرت به آلمان» بدانید.

اخذ تابعیت‌آلمان امری امکان پذیر

همانطور که مشاهده کردید؛ اخذ تابعیت آلمان پروسه‌ای کاملا متفاوت از اخذ اقامت این کشور است. همچنین دریافت تابعیت مزیت‌ها و منافع بیشتری را برای شخص مهاجر در پی خواهد داشت. به همین جهت مهاجرین معمولا به دنبال به دست آوردن تابعیت این کشور هستند؛ نه صرفا اخذ اقامت موقت و یا حتی دائم؟! هرچند که دریافت تابعیت آلمان مقداری زمانبر است؛ اما امری کاملا امکان پذیر و قابل اجرا است. نظر شما راجع به اخذ تابعیت و یا شهروندی آلمان چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

چند نکته‌ی طلایی جهت پذیرش درخواست کار در آلمان

منبع:

australien.diplo.de

بیشتر بخوانیم:

مهاجرت به بهترین شهرهای قاره‌ی آسیا

چگونه کاورلتر بنویسیم؟

ازدواج و دریافت اقامت ایسلند

اخذ تابعیت دوگانه در بهترین کشورها

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021