x
مشاوره مهاجرت
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

ویزای کاری

مقدمه

همانطور که قبلا هم گفته شد مهاجرت کاری امروزه دغدغه بسیاری از جوانانی است که کار ندارند. این جوانان به دنبال دست یافتن به شرایط بهتر، کشور را ترک کرده و به کشورهای دیگر می‌روند. بهتر است بدانید که مقاصدی مانند استرالیا، کانادا و آلمان، امروزه اولین اولویت‌ها برای مهاجرت کاری هستند.

مقدمه

برای دست یافتن به مهاجرت کاری، باید بتوانید در کشور مورد نظرتان کاری را پیدا کنید که با مهارت شما، همخوانی داشته باشد. یا موسسه‌ای در کشور مورد نظر، نیازمندی خود را نسبت به نیروی کار با مهارت شما اعلام کرده باشد. در این صورت شما می‌توانید درخواست کار بدهید و صبر کنید تا شرکت یا موسسه مورد نظر درخواست شما را بپذیرد. در صورتی که درخواست شما از طرف یک موسسه یا شرکت پذیرفته شود، باید از طرف آنها برای شما دعوتنامه کاری ارسال شود. بهتر است بدانید وقتی آگهی در زمینه استخدام نیروی کاری در این کشورها منتشر می‌شود، باید سه ماه صبر کنند. اگر نیروی داخلی برای کار موجود نبود، سپس نیروهای خارج از کشور می‌توانند به کار گرفته شوند. بنابراین در صورتی که نیرویی در داخل نباشد به درخواست شما توجه می‌شود.

برای مهاجرت کاری و اخذ ویزای کار باید شرایط جسمی و روحی شما در سلامت کامل باشد. حفظ سلامت جسمی یکی از شرایط اصلی این نوع مهاجرت و اخذ این نوع ویزا است. از این رو باید معاینات پزشکی لازم را انجام داده و تاییدیه مربوط به سلامت خود را دریافت و در پرونده آماده داشته باشید. عدم سوء پیشینه از دیگر شرایطی است که برای اخذ ویزای کاری باید داشته باشید. پس اگر سوء پیشینه‌ای در پرونده شما وجود داشته باشد از شرایط این نوع ویزا و مهاجرت به هر کشوری منع خواهید شد. بهتر است بدانید که ویزای کاری یک ویزای موقت است و به طور مستقیم نمی‌توانید از شروط اقامت دائم در این کشور برخوردار شوید.

شرایط اخذ ویزای کاری در مواردی که در بالا گفته شد، بین تمام کشورها یکسان است اما هر کشوری ممکن است شرایطی را به صورت ویژه برای کشور خود در نظر بگیرد. از این رو شرایط اخذ ویزای کاری و مهاجرت کاری به کشورهای مختلف، متفاوت است و باید به صورت جداگانه برای هر کشور بررسی شود. برای مثال شما اگر قصد اخذ ویزای کاری آلمان را دارید، باید کارت آبی این کشور را داشته باشید. این کشور در جذب متخصصین در رشته‌های فنی و پزشکی بسیار فعال است. جالب است بدانید ویزای کاری آلمان شش ماهه است و در این شش ماه شما فرصت دارید تا شغل مورد نظرتان را پیدا کنید. اگر موفق شدید پیشنهاد مناسبی دریافت کنید، آن وقت، ویزای شما شش ماه دیگر هم تمدید می‌شود.

بازه سنی مهاجرت کاری

بازه سنی مهاجرت کاری

مهاجرت کاری شرایط و مدارک خاص خود را دارد. بهتر است بدانید بازه سنی برای مهاجرت کاری به خارج از کشور اهمیت زیادی دارد. شرط سنی برای مهاجرت کاری یکی از گزینه‌های مهم است. اگر جزو کسانی هستید که قصد مهاجرت کاری دارید باید خیلی زود اقدام کنید. زیرا ممکن است بعدها برای شما دیر باشد. معمولا بازه سنی برای مهاجرت کاری بین ۱۸ الی ۴۰ سال است. بنابراین کسانی که سن آنها بالای ۴۰ سال باشد نمی‌توانند برای ویزای کاری کشورهای مختلف اقدام کنند.

با این حال بازه سنی تنها در این حد خلاصه نمی‌شود. شرط سن برای هر کشوری متفاوت است برخی کشورها هستند که شرایط سنی آنها برای اخذ ویزای کار آسان‌تر است.  برای مثال اتریش و آلمان تنها شرط سنی را، زیر ۴۰ سال در نظر می‌گیرند.  اما در استرالیا این شرایط متفاوت است. برای اینکه بهتر متوجه شوید که سن شما چه میزان می‌تواند شرایط مهاجرت کاری شما را تحت تاثیر قرار دهد، کشور استرالیا را برای شما مثال می‌زنیم.  

یکی از راه‌های مهاجرت به استرالیا، مهاجرت از طریق مهارت است. اگر فرد متقاضی مهاجرت به منظور کار به استرالیا به این کشور سفر کند، نیازمند کسب امتیاز است.  اگر امتیاز متقاضی به 60 یا 65 برسد، فرد می‌تواند اقدام به مهاجرت کند. از این رو با داشتن تخصص، اگر کارفرما از وی حمایت کند، در کسب امتیاز مهاجرت کاری به استرالیا موثر بوده و می‌تواند برای اخذ ویزا اقدام کند. در امتیاز بندی مهاجرت کاری به استرالیا جهت اخذ ویزا، موارد زیادی تاثیر گذار هستند. این موارد شامل سن، میزان تسلط بر زبان انگلیسی، سابقه کار، تحصیلات، سابقه کار و غیره است.

برای اینکه فرد بتواند امتیاز لازم جهت مهاجرت کاری به استرالیا را کسب کند، باید این امتیاز به ۶۵ برسد. مشخص کردن امتیاز لازم و اینکه آیا امتیاز فرد به ۶۵ برسد کاملا بستگی به شرایط وی دارد. همانطور که گفته شد موارد زیادی در امر امتیاز بندی استرالیا دخیل هستند، که در اینجا جای بحث همه آنها نیست. اما یکی از این موارد، سن شخص متقاضی است.  در این صورت، هر چه سن شخص متقاضی به بازه سنی ذکر شده در قوانین استرالیا نزدیک‌تر باشد، شخص متقاضی امتیاز بهتری را کسب می‌کند.  

شرط سنی در امتیاز بندی مهاجرت کاری به استرالیا تاثیر مستقیم دارد.  جالب است بدانید از این لحاظ، سنین ۱۸ تا ۲۴ سال، ۲۵ امتیاز و سن‌های ۲۵ تا ۳۲ سال ۳۰ امتیاز کسب می‌کنند. سن‌های ۳۳تا ۳۹ سال نیز از  ۲۵ امتیاز برخوردار هستند و افرادی که سن آنها بین ۴۰ تا ۴۴ است کمترین امتیاز، یعنی ۱۵ امتیاز را کسب می‌کنند.  افرادی که سن آنها بالاتر از این مقدار است امتیازی کسب نمی‌کنند. از این رو می‌توان گفت بهترین بازه سنی برای مهاجرت کاری در هر کشوری، بازه سنی ۲۵ تا ۳۲ سال است. این بازه سنی می‌تواند افراد را برای داشتن شرایط کاری بهتر، یاری کند. 

انواع ویزای کاری کشورها

ویزای کاری انواع مختلف دارد. هر یک از کشورهای دنیا که مهاجرت کاری در آنها وجود دارد، بر طبق شرایط اقتصادی خود انواع ویزای کاری را برای مهاجران در نظر گرفته‌اند. ویزای کار از طریق ثبت شرکت، ویزای کار از طریق مهارت که با نام ویزای کار اسکیل ورکر کشورها شناخته می‌شود، انواع ویزای کار استرالیا، ویزای کار کانادا، ویزاهای کاری آلمان و غیره نوعی از ویزای کاری کشورهای مختلف هستند. بنابراین هر کشوری ممکن است طبق ساختار و شرایط خود، انواعی از ویزاها را در نظر گرفته باشد.

ویزای کاری استرالیا از طریق مهارت

ویزای اسکیل ورکر، نوعی دیگر از ویزای کاری در کشورهای مختلف است. این ویزا بر اساس امتیاز بندی در نظر گرفته می‌شود. این نوع ویزا بر اساس تخصص برای افراد صادر می‌شود. در برخی موارد این نوع از ویزا می‌تواند به اقامت دائم فرد در کشور مهاجرپذیر بینجامد. این نوع ویزا در کشورهای مختلف طبق امتیاز بندی ارائه می‌شود. اما این امتیاز بندی در کشورها پارامترهایی متغیر دارد که بر اساس شرایط هر یک، لحاظ شده است. این نوع از ویزا انواع گوناگونی را شامل می‌شود. 

ویزای موقت استرالیا نوعی از ویزای کاری است که برای مهاجرت کاری به استرالیا از طریق سرمایه در نظر گرفته شده است. در این نوع از ویزا، اقامت ۴ماهه به متقاضی داده می‌شود تا از این طریق بتواند شرایط شغلی خود را برای کار مهیا کند. جالب است بدانید که مدت زمان این اقامت بستگی به میزان سرمایه‌ای دارد که فرد متقاضی هزینه می‌کند. در این نوع از ویزا باید سن متقاضی از ۵۵ سال کمتر باشد و میزان گردش مالی وی در دو سال ۵۰۰دلار استرالیا باشد. این ویزا با نام ویزای کاری ۸۸استرالیا نیز شناخته می‌شود.

مهاجرت کاری به استرالیا با داشتن مهارت می‌تواند تبدیل به کارفرمایی فرد و یا خوداشتغالی شود. در این صورت فرد با داشتن میزان سرمایه لازم می‌تواند تمکن مالی خود را ثابت کرده و از طریق ویزای کاری ۱۸۶به استرالیا مهاجرت کند. اگر فرد تمکن مالی شخصی داشته باشد و نیازمند ساپورت کردن شخص دیگری نباشد می‌تواند از طریق ویزای کاری ۱۸۹ اقدام و به استرالیا مهاجرت کند.

ویزای کار با داشتن سابقه کار

مهاجرت کاری از طریق سابقه کار می‌تواند از طریق ویزای کاری ۱۸۷شما را به استرالیا برساند. برای دریافت این نوع از ویزا، باید ثابت کنید که یک کارفرما شما را به استرالیا فرا خوانده است تا برای او کار کنید و در این زمینه باید صلاحیت خود را ثابت کنید.

ویزای کار انگلستان

ویزای کار انگلستان با ثبت شرکت که یک ویزای پرطرفدار است. این نوع ویزا از طریق امتیاز بندی در این کشور است. در این نوع ویزا تمکن مالی فرد، ۷۵ امتیاز دارد و سایر گزینه‌ها مثل تخصص، مدرک زبان انگلیسی و غیره تنها ۲۰ امتیاز دارند که بر روی هم ۹۵ امتیاز را شامل می‌شوند. داشتن تمکن مالی شرط اصلی این نوع از ویزای کاری است. زیرا در این مهاجرت کاری، فرد قصد کارآفرینی دارد. در این نوع از ویزای کاری، فرد کارآفرین قرار است از طریق شرکت، چندین نفر را به کار مشغول کند. این نوع از ویزای کاری در انگلستان پس از پنج سال اقامت موقت، در صورت موفقیت می‌تواند به اقامت دائم تبدیل شود. بنابراین انواع ویزای کاری بسیار متنوع و زیاد هستند. در اینجا تنها به چند مورد از آنها برای نمونه اشاره شده است.

ویزای کاری چین

برای مثال، چین به دلیل داشتن اهداف متفاوت، آسان‌ترین راه را برای مهاجرت کاری خود انتخاب کرده است. بنابراین اگر قصد مهاجرت کاری به چین را دارید، مسیر شما چندان سخت نخواهد بود. با مهاجرت به کشور چین، می‌توانید بعد از مدت کوتاهی، اقامت دائم این کشور را بگیرید. چین یک کشور با رتبه بالای اقتصادی است از این رو بازار کار خوبی برای فارغ‌التحصیلان به شمار می‌رود.

برای اخذ ویزای کاری کشور چین، باید یک کارفرمای چینی، مجوز رسمی استخدام داشته باشد، تا بتواند برای شما دعوتنامه صادر کند. شما از طریق دعوتنامه کاری به این کشور مهاجرت می‌کنید. دعوتنامه‌ای که ارسال می‌شود باید حتما به تایید کشور چین رسیده باشد. جالب است بدانید یکی از پرطرفدارترین شغل‌هایی که در چین به متقاضیان خارجی داده می‌شود، تدریس زبان انگلیسی است. این شغل، می‌تواند یک شغل خوب برای مهاجرین ایرانی است که مهاجرت کاری به چین انجام می‌دهند. شرط مشغول شدن در این کار، این است که فرد دو سال سابقه تدریس زبان انگلیسی را داشته باشد تا بتواند وارد این شغل شود.

ویزای کاری نیوزیلند

در نیوزیلند به دلیل جمعیت کم، فرصت‌های شغلی فراوانی برای مهاجرت کاری وجود دارد. زیرا نیروهای جوان برای پر کردن فرصت‌های شغلی در این کشور، وجود ندارد. نیوزیلند به دنبال نیروهای جوان است، بنابراین شروط سختی برای ورود به کشور خود، در نظر نگرفته است. این فرصت‌های شغلی معمولا در زمینه‌های مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات هستند. کشورهای انگلیس، آلمان و نروژ جزء کشورهایی هستند که مهاجرت کاری به آنها سخت است. این کشورها به دلیل داشتن امتیاز بندی و شرایط خاصی که برای ویزای کاری در نظر می‌گیرند، می‌توانند در زمره سخت‌ترین کشورها برای مهاجرت کاری قلمداد شوند. کشور آلمان نیز به دلیل اینکه سابقه کار را برای افراد متقاضی در نظر می‌گیرد، جزء کشورهایی است که مهاجرت کاری به آن سخت است.

مراحل ویزای کاری در کشورها

مراحل ویزای کاری در کشورها

افرادی که به دنبال دست یافتن به شغل خوب و شرایط بهتر، مهاجرت کاری را انتخاب می‌کنند، باید کشور مقصد خود را جایی انتخاب کنند که نرخ بیکاری در آن بالا نباشد.  به طور قطع، نمی‌توان تعیین کرد که چه نوع مهاجرت کاری بهتر است یا چه کشوری برای این نوع از مهاجرت بهترین یا بدترین است. اما می‌توان شرایط کشورهای مختلف را بررسی کرد و به سخت یا آسان بودن برخی از آنها اشاره کرد.  

کشورها برای پیش بردن اهداف و سیاست‌های اقتصادی خود اقدام به پذیرش مهاجرت کاری به کشور خود می‌کنند.  هر کشوری به دنبال اهداف اقتصادی خود ممکن است شرایط مهاجرت کاری را به کشور خود، سخت یا آسان کند. بنابراین برای ورود به هر کشور، دانستن سیاست‌های اقتصادی و مهاجرتی و آگاه بودن از آنها می‌تواند شما را به سمت مسیرتان، بهتر هدایت کند.

چه ویزایی را به کاری می‌توانیم تبدیل کنیم؟

چه ویزایی را به کاری می‌توانیم تبدیل کنیم؟

ویزای کاری برای مهاجرت کاری به کشور مقصد صادر می‌شود. در این نوع از ویزا، هدف فرد با کار کردن و بر عهده گرفتن یک شغل مناسب در کشور مقصد، صورت می‌گیرد. ویزای کاری انواع مختلف دارد که هر کدام شناخته شده هستند. کشورهای متفاوت بر اساس نیازی که در زمینه مهاجرت کاری دارند، ویزا را برای افراد متخصص در نظر می‌گیرند. با وجود اینکه ویزاهای کاری انواع مشخص دارند که باید از طریق آنها اقدام کرد اما مشاهده می‌شود که برخی از ویزاهای دیگر در کشورهای مختلف هستند که می‌توانیم آنها را تبدیل به ویزای کاری کنیم.

در قوانین بسیاری از کشورها، تبدیل یک ویزا به ویزای دیگر وجود ندارد. اما در برخی از کشورها، شرایط متفاوت است. برای مثال ویزای توریستی کشوری مثل استرالیا به هیچ عنوان تبدیل به ویزای کار نمی‌شود. اما در کشوری مانند کانادا، اگر ویزای شما ویزای توریستی کانادا باشد، با داشتن شرایط خاص می‌توانید آن را تبدیل کنید. در این شرایط، می‌توانید اجازه کار در کانادا را به دست بیاورید. دقت کنید که در این مورد باید شرایط خاص داشته باشید. پس می‌توان گفت ویزای توریستی هیچ کشوری در حالت معمولی و عادی تبدیل به ویزای کاری نمی‌شود.

با این حساب تنها یک شرط وجود دارد که می‌تواند ویزای توریستی شما را تبدیل به ویزای کاری کند و آن هم این است که همسر فرد دارای ویزای توریستی، ویزای کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشد. در این صورت است که فرد می‌تواند از طریق همسرش، شرایط خود را در کانادا تغییر دهد. اگر شرایطی غیر از این باشد، فرد دارای ویزای توریستی نمی‌تواند ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کند. نکته‌ای که باید بدانید این است که اگر افسر مهاجرت حس کند شما قصدی بجز سفر توریستی به کانادا دارید، و یا قصد دارید طولانی مدت در این کشور، اقامت کنید، مانع رفتن شما به کانادا می‌شود. زیرا مطابق ویزای توریستی کانادا، شما تنها می‌توانید ۶ماه در خاک این کشور بمانید.

شاید تنها ویزایی که می‌تواند تبدیل به ویزای کاری شود و در بیشتر کشورهای دنیا، قابل تغییر است ویزای تحصیلی باشد. در صورتی که شخص دارای ویزای تحصیلی در پایان تحصیلات خود از طریق کار هم‌زمان با تحصیل در جایی سابقه کاری داشته باشد و یا بتواند توانایی کار خود را در یک موسسه مرتبط با مدرک خود اثبات کند، در پایان تحصیلات خود می‌تواند ویزای تحصیل خود را به ویزای کاری از طریق تخصص در رشته خود، تبدیل کند. این نوع تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار در سراسر جهان و در تقریبا تمامی کشورها قابل پیگیری است. شما می‌توانید هنگام تحصیل در داخل یا خارج دانشگاه مشغول به کار شوید و به کارفرما ثابت کنید که برای این کار مناسب هستید، تا کارفرما کار را با شما ادامه دهد و برایتان درخواست ویزای کاری کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری

مهاجرت کاری به کشورهایی مانند آلمان استرالیا و کانادا، امروزه بیشترین آمار را در جهان، برای دریافت ویزای کاری دارد. بنابراین برای اینکه مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری را برای شما معرفی کنیم، باید بر روی این سه کشور، تمرکز کنیم. مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری در کشورهای مختلف، تقریبا شباهت دارند. اما ممکن است کشوری شرایط یا مدراک خاصی را به طور ویژه در نظر گرفته باشد که باید به آن توجه کرد.

برای اخذ ویزای کار جهت مهاجرت کاری، باید حتما زمینه شغلی در کشور مقصد، برای درخواست شما وجود داشته باشد تا بتوانید درخواست کار بدهید. بنابراین برای پیدا کردن شغل مورد نظرتان باید سایت‌های کاریابی موجود در کشور مقصد را بشناسید و در آنها جستجو کنید تا شغل مورد نیاز خود را پیدا کنید. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید در این زمینه تفحص کنید، جستجو کردن در روزنامه‌هایی است که در آن آگهی مشاغل مورد نظر شما در آن منتشر می‌شود. پس از یافتن زمینه شغلی مناسب خود، می‌توانید شرایط خود را بررسی و درخواست کاری خود را ارسال کنید. به طور کلی مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری شامل موارد زیر می‌شود:

 • تکمیل کردن فرم مربوط به درخواست کار
 • ارائه مدارک شناسایی شامل شناسنامه یا کارت ملی فرد، اصل و کپی آنها
 • ارائه اصل پاسپورت معتبر و کپی آن
 • ارائه دو قطعه عکس از متقاضی ویزا
 • مدارک مربوط به تمکن مالی متقاضی برای ارائه به سفارت
 • در این مورد، فرد باید بتواند ثابت کند در مهاجرت کاری خود، از نظر مالی مشکلی ندارد و می‌تواند از طرف کسی یا جایی پشتیبانی مالی شود.
 • مدارک تحصیلی فرد و کپی آنها و ترجمه مدارک برای مشخص نمودن تخصص یا مهارت فرد متقاضی
 • ارائه گواهی عدم سوءپیشینه متقاضی اخذ ویزا
 • ارائه رزومه کاری و مهارتی شخص متقاضی در هر زمینه‌ای
 • ارائه سوابق کاری متقاضی و ترجمه آن
 • سوابق کاری فرد می‌تواند تا حدود زیادی ضامن موفقیت فرد برای دست یافتن به ویزای کاری در هر کشور باشد.
 • بیمه نامه فرد متقاضی برای اخذ ویزا
 • مدارک مربوط به بلیط هواپیما و رزرو کردن هتل

برای مهاجرت کاری به کشور مورد نظرتان و اخذ ویزای کاری آن کشور باید زبان مورد نظر آن کشور را بدانید و مدرکی در این زمینه ارائه کنید. اگر شغل شما تخصصی و در رده‌های بالا باشد حتما ارائه مدرک زبان در سطح بالا از شما خواسته می‌شود.

مشاوره دریافت ویزای مهاجرت کاری

برای دریافت ویزای مهاجرت کاری و آشنایی بیشتر با شرایط و روش‌های اقدام برای مهاجرت کاری می‌توانید با مشاوران متخصص ما در هولدینگ مهاجرتی GO2TR  تماس بگیرید.

 

ویزا

مشاوره ویزای کاری
آخرین ویرایش: 2020-06-06 09:39:41 1,389

نظرات

مطالب مرتبط

آزمون UKCAT | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

919 1398-12-17

آزمون USMLE | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

4414 1398-11-20

آزمون mcat | موسسه حقوقی مهاجرت Go2TR

3335 1398-09-25

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها