اگر اولین بار هست که از سایت GO2TR دیدن می‌کنین، حتما از این صفحه شروع کنین!

تحصیل با کمترین هزینه در ترکیه!

12 1,718

تحصیل با کمترین هزینه در ترکیه با‌توجه به شرایط اقتصادی موجود، ممکن است؛ برای برخی باورنکردنی باشد؛ اما صرفاً جهت اطلاع شما عزیزان عرض می‌کنیم؛ که تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی بسیار مقرون و به‌صرفه‌تر است؛ در حالی که مدرک اعطایی این کشور تفاوت زیادی با مدارک ارائه‌ شده توسط دانشگاه‌های اروپایی ندارد.

عوامل مؤثر در‌مقدار شهریه

مقدار شهریه‌ی دانشگاه‌های ترکیه به سه عامل اصلی بستگی دارد. عواملی همچون؛

 • نوع دانشگاه( خصوصی یا دولتی)؛
 • مقطع تحصیلی(کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری)؛
 • رشته‌ی تحصیلی( رشته‌های مثل پزشکی و پیرا پزشکی شهریه‌ی بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها می‌خواهند).

سیستم دانشگاهی ترکیه بر دو اصل خصوصی و دولتی بنا شده است. مقدار شهریه‌ی دریافتی دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیارکمتر از دانشگاه‌های خصوصی آن خواهد بود؛ به همین جهت دراین مطلب تعدادی ازدانشگاه‌های دولتی ترکیه معرفی شده‌است؛ که شهریه‌ی دریافتی آنها در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها کمتر است.

لیست دانشگاه‌های ترکیه با کمترین هزینه‌ی تحصیل

تحصیل با کمترین هزینه در دانشگاه Ege

در یک سال اخیر میانگین شهریه‌های دانشگاه Ege ترکیه در بعضی از رشته‌های تحصیلی چیزی حدود ۳۸۲ دلار برای یک سال؛ یعنی دو ترم بوده است. شهریه‌ در دانشگاه‌های ترکیه قابل قسط‌بندی بوده و می‌توان آن را به‌صورت دو قسط در ابتدای هر ترم پرداخت کرد. این دانشگاه دارای رشته‌های مختلف؛ مهندسی، مدیریت، پزشکی، داروسازی مدیریت سفر، پرستاری، علوم بهداشت، راهنمای گردشگری، اقتصاد، کشاورزی، ادبیات ترکی، جامعه شناسی و… است.

تحصیل دربرخی از رشته های دانشگاه Ege ترکیه با کمترین هزینه امکان پذیر است.

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه  Ege

دانشگاه Ege هرسال تعداد زیادی دانشجوی خارجی می‌پذیرد؛ که ایرانیان نیز در آن سهم دارند. معیارهای پذیرش این دانشگاه توسط شورای آموزش عالی ترکیه مشخص و تأیید می‌شود. این دانشگاه هرسال آزمونی به نام YOS  برای دانشجویان خارجی برگزار می‌کند. شرکت در این آزمون، قدم اول گرفتن پذیرش در این دانشگاه است؛ همچنین دانشگاه مذکور برای پذیرش دانشجوی خارجی در تحصیلات تکمیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری نیز آزمون‌هایی را هر ساله با همین عنوان برگزار می‌کند.

قدم اول گرفتن پذیرش دانشگاه Ege ، شرکت در آزمون‌هایی است؛ که توسط همین دانشگاه برگزار می شود؛ ازآنجایی‌که میانگین شهریه‌ی اخذشده این دانشگاه کمتر از سایر دانشگاه‌ها است؛ تعداد پذیرش دانشجوی آن محدود و به صورت رقابتی خواهد بود.

تحصیل در دانشگاه Ege ترکیه به‌صورت رایگان

ریاست دانشگاه Ege به دانشجویان برجسته بورس تحصیلی اختصاص می‌دهد؛ همچنین به منظور عملکرد بهتر دانشجو امکانات اولیه‌ی مثل: خوابگاه، غذا، کتاب و… را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این دانشگاه به دانشجویانی که جزو هزار ( ۱۰۰۰) نفر برتر آزمون YOS هستند، بورس اختصاص می‌دهد؛ به این معنی که نه تنها هیچ‌گونه شهریه‌ای از آنها دریافت نمی‌کند؛ بلکه به آنها کمک هزینه‌ی تحصیلی پرداخت می‌کند.

دانشگاه Ege هر سال حدود هزار(۱۰۰۰) نفر از برترین‌های کنکور YOS را بورس می کند؛ به علاوه این دانشگاه به متقاضیانی که مقام ورزشی دارند و یا در هر کدام از رشته‌های ورزشی برجسته و شناخته شده محسوب ‌می شوند؛ بورس تحصیلی اعطا می‌کند. لازم است بدانید؛ که امکان کار پاره وقت در این دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد.

تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ( EMTU)

دانشگاه فنی خاورمیانه یک دانشگاه دولتی محسوب می‌شود؛ که میانگین شهریه‌ی دریافتی آن در تعدادی از رشته‌ها کمتر از ۳۰۰ دلار است؛ بنابراین شرایط تحصیل با کمترین هزینه در ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا قرار دارد و دارای پنج دانشکده بزرگ است. در دانشگاه فنی خاورمیانه دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ بنابراین دانشجو جهت اخذ پذیرش باید در آزمون‌های TOFI  و یا IELTS نمره‌ی مناسب کسب کند؛ در غیر این صورت موظف است، نمره قبولی را در آزمون تعیین سطح زبان که توسط دانشگاه مربوطه بر گزار می‌شود، به‌دست بیاورد. دانشگاه فنی خاورمیانه شامل دانشکده مهندسی، دانشکده معماری، دانشکده‌ی هنر و علوم، دانشکده‌ی اقتصاد، دانشکده‌ی علوم اداری، زبان انگلیسی و آموزش است. این دانشگاه نزدیک به صد رشته‌ی کارشناسی ارشد و بیش از شصت و دو رشته‌ی دکتری ارائه می‌دهد.

دانشگاه فنی خاورمیانه(EMTU) دومین دانشگاه ترکیه است؛ که در بعضی از رشته‌ها شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلارمی خواهد و شرایط تحصیل با کمترین هزینه در ترکیه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه می‌توانید، به سایت GO2TR مراجعه بفرمایید.

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی خاورمیانه (EMTU)

امتحان دانشجویان خارجی برای مقاطع آموزش عالی در ترکیه به‌صورت متمرکز نیست؛ بلکه دانشگاه برای پذیرش دانشجوی خارجی اقدام به برگزاری آزمون YOS  می‌کند. پذیرفته‌شدگان در این آزمون مدارک خود را به این دانشگاه ارسال می‌کنند؛ پس از پذیرش مدارک توسط دانشگاه، متقاضی حق راه‌یابی به دانشگاه را خواهد داشت.  لازم است بدانید؛ که تنها دیپلم‌های دوازده ساله در این دانشگاه‌ها پذیرفته است؛ یعنی اگر دیپلم یازده ساله باشد، متقاضی موظف است؛ پیش‌دانشگاهی یکی از رشته‌های علوم انسانی، تجربی یا ریاضی را بگذارند؛ همچنین متقاضی می‌تواند، به‌جای مدرک پیش‌دانشگاهی، مدرک کاردانی به دانشگاه فنی خاورمیانه ارائه دهد.

قدم اول پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه(EMTU) شرکت در آزمون YOS است. این دانشگاه آزمون YOS را سالی یک‌بار برگزار می‌کند؛ از آنجایی که میانگین شهریه‌ی دریافتی دانشگاه فنی خاورمیانه کمتر از ۳۰۰ دلار است؛ و این دانشگاه شرایط تحصیل با کمترین هزینه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده است؛ اخذ پذیرش آن به‌صورت رقابتی انجام می‌گیرد.

تحصیل در دانشگاه آنا دولو ترکیه

تحصیل با کمترین هزینه در دانشگاه آنادولو ترکیه امکان پذیر است؛ به عبارتی دانشجویان بین‌المللی می‌توانند، در برخی از رشته‌های مقطع کارشناسی با شهریه‌ی ۳۰۰ دلار و یا کمتر ادامه تحصیل دهند. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شود؛ که هرسال تعدادی زیادی از دانشجوهای بین‌المللی از آن فارغ‌التحصیل می شوند. دانشگاه دولتی آنا دولو به لحاظ علمی یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه است.

دانشگاه آنادولو یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود؛ که میانگین شهریه‌ی دریافتی آن در برخی از رشته ها کمتر از۵۰۰ دلار است. به همین جهتدر این دانشگاه رقابت میان داوطلبان برای گرفتن کرسی دانشجویی زیاد است؛ به‌گونه‌ای که در میان هر ۱۰ متقاضی یک نفر موفق به اخذ پذیرش می‌شود. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی دانشگاه آنادولومی توانید، به سایت GO2TR مراجعه بفرمایید.

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه آنا دولو ترکیه

متقاضی جهت ادامه تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری مؤظف به کسب نمره‌ی قبولی در آزمون‌ YOS است. آنها پس از قبولی دراین آزمون‌، باید مدارک مورد نیاز دانشگاه را که معمولا در وب سایت رسمی آن لیست می‌شود؛ را به دانشگاه آنا دولو ارائه ‌دهند. دانشگاه پس از بررسی‌های لازم اقدام به پذیرش آنها خواهد کرد.

قدم اول پذیرش در دانشگاه آنادولو پذیرفته شدن در آزمون YOS است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی انجام می‌شود؛ بنابراین یکی از مدارک الزامی برای تحصیل در این دانشگاه، داشتن مدرکTOFI  یا IELTS است.

دانشگاه‌های ترکیه جهت صرفه جویی در هزینه‌ها کلاس‌های آموزش زبان ترکی را کاملا به‌صورت رایگان برای دانشجویان خارجی ارائه می دهند.

عوامل موثر در کم کردن هزینه‌ی تحصیل در ترکیه

یادگیری زبان ترکی یکی از عوامل موثر در کم کردن هزینه‌های تحصیل در ترکیه است. دانشگاه های ترکیه از هر دو زبان ترکی و انگلیسی برای آموزش استفاده می‌کنند. هرچند که اغلب در مقاطع بالاتر تحصیلات مثل؛ ارشد و یا دکتری زبان آموزش انگلیسی است؛ اما یادگیری زبان ترکی در کم کردن هزینه‌های تحصیل در ترکیه بسیار موثر خواهد بود.چراکه مقدار شهریه دریافتی کلاس‌هایی که به زبان ترکی برگزار می‌شود؛ بسیار پایین تر از کلاس‌هایی است؛ که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. به همین جهت دولت ترکیه به منظور کم کردن هزینه‌ی دانشجویان بین‌المللی دوره‌هایی را به صورت رایگان جهت آموزش زبان ترکی برگزار می‌کند.

مقدار شهریه‌ی دریافتی کلاس‌هایی که به زبان ترکی برگزار می‌شود؛ بسیار کمتر از شهریه‌ی کلاسهایی است؛ که به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. به همین جهت یادگیری زبان ترکی تاثیر زیادی در کم کردن هزینه‌های تحصیل در ترکیه دارد.

اخذ شغل پاره وقت از دانشگاه

 یکی دیگر از راه‌های موثر در کم کردن هزینه‌ی تحصیل در نرکیه اخذ شغل پاره وقت از دانشگاه‌ها است. اغلب دانشگاه‌های دولتی شرایط مناسبی برای کار کردن دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند. همچنین کار کردن دانشجو در این کشور حتی خارج از دانشگاه هیچ‌گونه منع قانونی ندارد.

یکی از راهکارهای مناسب جهت کم کردن هزینه‌ی تحصیل در ترکیه اخذ شغل پاره وقت از دانشگاه است؛ چراکه اغلب دانشگاه‌های دولتی ترکیه به دانشجویان بین‌المللی اجازه‌ی کاردر داخل و خارج از دانشگاه را می‌دهند.

میانگین شهریه‌ی دانشگاه‌های دولتی ترکیه

علاوه بر دانشگاه‌های نامبرده ترکیه دارای صد و ده دانشگاه دولتی است؛ که میزان شهریه‌ی دریافتی آنها در مقایسه با دانشگاه‌های آمریکایی واروپایی بسیار کم هستند. به عنوان نمونه؛ حاجت تپه، آتاتورک، ازمیر، اسکندر، آنکارا و… جزو دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شوند؛ که شهریه‌های پایینی دارند؛ و امکان تحصیل با کمترین هزینه را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده اند. همان‌طور که می‌دانید؛ مقدار شهریه دررشته‌های مختلف متفاوت است؛ اما به طور خلاصه در لیست زیر میانگینی از شهریه‌های دانشگاه دولتی ترکیه را برای متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه رادارند، قرار داده‌ایم.

 • کارشناسی به زبان انگلیسی: ۴۵۰ – ۱۵۰۰ دلار / برای یک سال تحصیلی ( دو ترم)
 • کارشناسی به زبان ترکی: ۲۴۰ – ۷۵۰ دلار / برای یک سال تحصیلی ( دو ترم)
 • کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ – ۹۰۰ دلار/  برای یک سال تحصیلی (دو ترم)

هزینه‌های رایج در کشور ترکیه

زندگی در داخل کشور ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است؛ به همین جهت سالانه افراد زیادی این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند؛ البته این نکته را باید در نظر داشت؛ که نحوه‌ی زندگی اشخاص تعیین کننده‌ی مقدار هزینه‌های مورد نیاز است. با این وجود، ما تعدادی از هزینه‌های رایج در کشور ترکیه را در جدول زیر دسته بندی کرده ایم.

محاسبه‌ی هزینه به دلارنمونه‌ هزینه های رایج
اجاره‌ی آپارتمان یک خوابه۱۲۰
غذای یک نفر در رستوران متوسط۳الی ۴
غذا یک نفر در یک رستوران خوب۶
۷ عدد آب معدنی۱
۳ عدد شیر یک لیتری۲
۸ عدد نان۱
یک کیلو و نیم برنج۲
یک کیلو گوشت قرمز۱
دو کیلو سیب زمینی۱
کرایه‌ی ۵ کیلومتر تاکسی۱
۲ لیتر بنزین۱
محاسه‌ی این هزینه ها برای سال ۲۰۲۰ میلادی و به صورت تقریبی است.

شاید خواندن مقاله ی مهاجرت به کلمبیا؛ بهشت گمشده ی صد سال تنهایی! برای شما نیز جالب باشد، لطفا کلیک کنید.

مقاله های مرتبط:

سنت کیتس و نویس ؛ پناهگاه مفسدان اقتصادی ایران!

مهاجرت به پنج کشور دنیا؛ که شما را پولدار خواهد کرد.

مهاجرت غیر قانونی؛ قتلگاه رویاها

راه های تشخیص موسسات مهاجرتی قانونی از غیرقانونی و جعلی را بشناسید!

چطوری برم سفر که همسرم نفهمه!!!

مهاجرت افغانی ها به اروپا در سال ۲۰۲۰ میلادی دوبرابر شد!

منابع:

Top universities

mastersportal

Anadolu universitie

study abroad aide

Ege universitie

Metu universitie

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
12 نظرات
 1. Baharpr می گوید

  ممنون از اطلاعات پربار و مفیدتون خانم صادقی

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزارم بابت حسن نیت و توجهتون.

 2. سارینا می گوید

  من کم کم دارم وسوسه میشم برم ترکیه تحصیل کنم:)

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست من
   ترکیه به خاطر نزدیکی به ایران،شرایط اقتصادی مناسب و شهریه ی کم دانشگاهی مکان مناسبی برای مهاجرت است. البته مزایای زیاد دیگه ای هم داره

 3. ژینا می گوید

  با همین مقدار شهریه میشه در رشته های پزشکی هم ادامه تحصیل داد

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   همانطور که در مقاله ذکر شده، مقدار شهریه های اخذ شده توسط دانشگاه های دولتی ترکیه خیلی اقتصادی و به صرفه است. شما می تونید برای دریافت اطلاعات دقیقتر با مشاوره های Go2TR تماس بگیرید. حتما شما رو به طور کامل راهنمایی خواهند کرد.

 4. پريا پروهان می گوید

  ????

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم.

 5. Miad os می گوید

  خیلی جالبه من نمی دونستم

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   بله شرایط تحصیل در ترکیه عالیه دوست عزیز

 6. دانیال ترکمانی می گوید

  سلام اطلاعاتتون جالب بود من خودم ایران وکیل هستم ودر مقطع کارشناسی ارشد فقط دفاع از پایان نامه ام مونده قصد ادامه تحصیل در رشته تجارت بین الملل در ترکیه رو دارم ممنون میشم با شما قرارداد ببندم

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون دوست عزیز لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوره های GO2TR تماس بگیرید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021