تحصیل در ترکیه؛ با کمتر از ۳۰۰ دلار شهریه

10 1,248

آیا میدانید هزینه ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه کمتر از ترمی ۳۰۰ دلار است؟

امکان دارد، تحصیل در ترکیه با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار در این شرایط، با نوسانات ارز و تورم بالا برای برخی باورنکردنی باشد. اما صرفاً جهت اطلاع شما عزیزان عرض می‌کنیم که تحصیل در ترکیه با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار امکان‌پذیر است. همان‌طور که مطلع هستید. شهریه به عوامل مختلفی همچون: نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی، مقطع و رشته‌ی تحصیلی انتخابی بستگی دارد. در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، شهریه هر ترم ممکن است حدود ۳۰۰ دلار باشد، این در حالی است که در دانشگاه‌های خصوصی آن شهریه هر ترم می‌تواند، از هزار تا چهار هزار دلار متغیر باشد. اطلاعات دقیق مربوط به شهریه بهتر است مستقیماً از مؤسسه و یا دانشگاهی که مایل به تحصیل در آن هستید، درخواست شود. اما این نکته را نباید فراموش کرد که شهریه‌ی دانشگاه‌های خصوصی همیشه نسبت به مؤسسات دولتی گران‌تر است و هزینه‌ی تحصیلات تکمیلی یعنی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز نسبت به مقطع کاردانی و کارشناسی بیشتر خواهد بود. مقدار شهریه‌ی دوره‌های مختلف تحصیلی هرسال توسط دولت در ابتدای همان سال تحصیلی تعیین می‌شود. همچنین شهریه دانشجویان بین‌المللی بسته به ماهیت برنامه‌ی اجرای دولت‌های مختلف متفاوت است. 

جهت اطلاع یافتن از دانشگاه‌های دولتی ترکیه که کمتر از 300  دلار شهریه دریافت می‌کنند، لطفاً تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

آیا متقاضی برای یادگیری زبان ترکی، شهریه و یا هزینه‌ی اضافی پرداخت می‌کند؟

در همین رابطه:

در بعضی از دانشگاه‌های ترکیه به‌طور کلی زبان‌اصلی انگلیسی و در بعضی دیگر زبان‌اصلی ترکی است اما؛ زبان آموزش در برخی از دانشگاه‌ها  به‌صورت ترکیبی است. یعنی هم انگلیسی و هم ترکی مورداستفاده قرار می‌گیرد که البته بیشتر انگلیسی است. در این دانشگاه‌ها هفتاد درصد (۷۰%) دروس به زبان انگلیسی و سی درصد (۳۰%) به زبان ترکی خواهد بود. به همین جهت اکثر دانشگاه‌ها کلاس‌های آموزشی زبان ترکی را برای دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. این کلاس‌ها اغلب به‌صورت رایگان برگزار می‌شود و بابت آنها شهریه‌ای از دانشجو گرفته نمی‌شود. تا آنها به خوبی قبل از ورود به کلاس درس زبان ترکی را یاد بگیرند. شاید جالب باشد بدانید، که تدریس در کلیه ی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی به زبان ترکی انجام می گیرد.

برای اطلاع کامل از شرایط تحصیل رایگان در ترکیه پیشنهاد می‌کنم مقاله تحصیل در ترکیه را مطالعه بفرمایید.

تحصیل در دانشگاه Ege؛ با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار

همان‌طور که میدانید، شهریه برنامه‌های آموزشی دانشگاه‌ها توسط دولت‌ها در ابتدای هرسال تحصیلی تعیین می‌شود. بنابراین مقدار شهریه در سال‌های مختلف متفاوت است. اما تحصیلات در ترکیه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های اروپایی هزینه‌ی کمتری دارد. مقدار شهریه‌ها در این دانشگاه معمولاً از یک رشته‌به‌رشته دیگر متفاوت است اما؛ میانگین شهریه‌های دانشگاه Ege ترکیه چیزی حدود ۳۸۲ دلار برای یک سال یعنی دو ترم است. این شهریه‌ها قابل قسط‌بندی هستند و می‌توان آن را به‌صورت دو قسط در ابتدای هر ترم پرداخت کرد. این دانشگاه دارای رشته‌های مختلف؛ مهندسی، مدیریت، پزشکی، داروسازی مدیریت سفر، راهنمای گردشگری، اقتصاد کشاورزی، ماشین‌آلات کشاورزی، ساختارهای مزرعه و آبیاری، محصولات کشاورزی، علوم خاک، برنامه‌ریزی و غیره است.

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه  Ege

دانشگاه Ege هرسال تعداد زیادی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. که ایرانیان نیز در آن سهم دارند. معیارهای پذیرش این دانشگاه توسط شورای آموزش عالی ترکیه مشخص و تأیید می‌شود. این دانشگاه هرسال آزمونی به نام دانشگاه  Ege ترکیه برای دانشجویان خارجی برگزار می‌کند. شرکت در این آزمون قدم اول برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه است. همچنین دانشگاه مذکور برای پذیرش دانشجوی خارجی در تحصیلات تکمیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری نیز آزمون‌هایی را با همین عنوان برگزار خواهد کرد. ازآنجایی‌که میانگین شهریه‌ی اخذشده این دانشگاه از ۳۰۰ دلار کمتر است، تعداد پذیرش دانشجو محدود است. دانشجوهای خارجی پذیرفته‌شده می‌توانند، در چهارچوب قراردادهای جاری که میان دانشگاه و دانشجویان بسته می‌شود، در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در دانشگاه Ege ترکیه به‌صورت رایگان

ریاست دانشگاه Ege به دانشجویان برجسته بورس تحصیلی اختصاص می‌دهد. همچنین این دانشگاه برای عملکرد بهتر دانشجو و بر اساس نیاز مالی وی امکانات اولیه‌ی مثل: خوابگاه، غذا و کتاب رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه Ege  ترکیه هرسال از دانشجویان برتر و برجسته حمایت کرده است. این دانشگاه به دانشجویانی که جزو هزار ( ۱۰۰۰) نفر برتر کنکور هستند، بورس اختصاص می‌دهد. به این معنی که هیچ‌گونه شهریه‌ای از آنها دریافت نمی‌شود. همچنین به متقاضیانی که مقام ورزشی دارند و یا در هر کدام از رشته‌های ورزشی برجسته و شناخته شده محسوب ‌می شوند، بورس تحصیلی اعطا می‌کند. لازم به ذکراست که این دانشگاه در صورت نیاز و درخواست دانشجو، به آنها شغل پاره‌وقت خواهد داد.

تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه ( EMTU)؛ با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار

دانشگاه فنی خاورمیانه یک دانشگاه دولتی است. که میانگین شهریه‌ی دریافتی آن در رشته‌ها مختلف کمتر از ۳۰۰ دلار است. این دانشگاه در مرکز شهر آنکارا قرار دارد. همچنین شامل پنج دانشکده بزرگ است. زبان‌اصلی آموزش در این دانشگاه انگلیسی است. پس دانشجو باید در آزمون‌های TOFI  و یا IELTS نمره‌ی مناسبی کسب کند. در غیر این صورت دانشجو موظف است نمره قبولی را در آزمون تعیین سطح زبان که توسط دانشگاه مربوطه بر گذار می‌شود به‌دست بیاورد. دانشگاه فنی خاورمیانه شامل دانشکده مهندسی، دانشکده معماری، دانشکده‌ی هنر و علوم، دانشکده‌ی اقتصاد،  دانشکده‌ی علوم اداری، زبان انگلیسی و آموزش است. این دانشگاه نزدیک به صد رشته‌ی کارشناسی ارشد و بیش از شصت و دو رشته‌ی دکتری ارائه می‌دهد.

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی خاورمیانه (EMTU)

امتحان دانشجویان خارجی برای مقاطع آموزش عالی در ترکیه به‌صورت متمرکز نمی‌باشد. بلکه دانشگاه برای پذیرش دانشجوی خارجی اقدام به برگزاری آزمون YOS  می‌کند. پذیرفته‌شدگان در این آزمون مدارک خود را به این دانشگاه ارسال کرده و پس از پذیش حق راه‌یابی به دانشگاه را خواهند داشت.  لازم است بدانید، که دیپلم‌های دوازده ساله در این دانشگاه‌ها پذیرفته است. یعنی اگر دیپلم یازده ساله باشد، متقاضی موظف است، پیش‌دانشگاهی علوم انسانی، تجربی یا ریاضی را بگذارند. همچنین متقاضی این اختیار را دارد به‌جای یک سال پیش‌دانشگاهی مدرک کاردانی به دانشگاه فنی خاورمیانه ارائه دهد. این دانشگاه آزمون YOS را سالی یک‌بار برگزار می‌کند. از آنجایی که میانگین شهریه‌ی دریافتی کمتر از ۳۰۰ دلار است، پذیرش همچون کنکور به‌صورت رقابتی است. به‌علاوه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد ایران برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری پذیرفته است.

تحصیل در دانشگاه آنا دولو ترکیه؛ با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار

میزان شهریه‌ی دریافتی در مقاطع کارشناسی دانشگاه آنا دولو  300 دلار و یا زیر ۳۰۰ دلار در هر ترم است. لازم به ذکر است که در مقاطع بالاتر هزینه‌ی شهریه افزایش پیدا می‌کند. این دانشگاه جزو دانشگاه‌های دولتی ترکیه است. دانشگاه آنا دولو همچون سایر دانشگاه‌های دولتی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. هرسال تعدادی از دانشجوهای این دانشگاه را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. دانشگاه  دولتی آنا دولو یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ترکیه به لحاظ علمی است. چون میانگین شهریه‌ی دریافتی در دانشگاه آنا دولو کمتر از ۳۰۰ دلار است، رقابت میان داوطلبان برای گرفتن کرسی دانشجویی در این دانشگاه زیاد است. به‌گونه‌ای که در میان هر ۱۰ متقاضی ۱ نفر موفق به اخذ پذیرش می‌شود. 

نحوه‌ی پذیرش دانشجو در دانشگاه آنا دولو ترکیه

جهت ادامه تحصیل در تمام مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری متقاضی موظف به کسب نمره‌ی قبولی دریکی از آزمون‌های YOS، SAT1، ABITUR  و یا غیره است. متقاضی پس از قبولی دریکی از این آزمون‌ها مدرک دیپلم دوازده ساله (دیپلم یازده سال موردقبول نیست)، کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را به همراه دیگر مدارک موردنیاز به دانشگاه آنا دولو ارائه می‌دهد. دانشگاه پس از بررسی‌های لازم اقدام به پذیرش آنها خواهد کرد.

هدف ترکیه از پذیرش دانشجوی خارجی با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار

شاید برای شما نیز این سؤال مطرح شود که چرا ترکیه در این شرایط اقتصادی دانشجوی خارجی می‌پذیرد، آن‌هم با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار؟! دولت ترکیه همسو باسیاست خارجی خود، به‌طور جدی در صدد ترویج و افزایش تعداد دانشجویان خارجی است تا در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. هدف اصلی این کشور جذب دانشجو از کشورهای عضو آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی است. این امر به‌نوعی تلاش دولت ترکیه برای حفظ موقعیت پیشرو منطقه‌ای کشور در سطح جهان محسوب می‌شود. بنابراین، دولت ترکیه از نقش مهمی که آموزش و مبادله‌های آموزشی در پشتیبانی از اهداف و سیاست های خارجی دارد کاملا آگاه بوده و از آن به نحو احسن استفاده می کند. در همین راستا دولت ترکیه خود را متعهد ساخته است تا بورسیه‌های بیشتری را ارائه دهد و باکم کردن میزان شهریه‌ها موجب افزایش تعداد دانشجویان بین‌المللی در این کشور شود. به همین خاطر، دانشگاه‌های دولتی را  موظف کرده که با دریافت شهریه‌های بسیار پایین دانشجوی خارجی پذیرش کنند.، بر این اساس تعداد دانشجویان بین‌المللی افزایش می‌یابد. اما جالب است بدانید. که از سال ۱۹۹۲ میلادی تعداد دانشجویان بین‌المللی که با کمک‌های مالی دولت ترکیه فارغ‌التحصیل شده‌اند به پانزده هزار (۱۵۰۰۰) نفر رسیده است. همچنین این کشور توانسته است در سال تحصیلی ۲۰۱۱-۲۰۱۲ میلادی حدود  3600 دانشجوی بین‌المللی را از بورس تحصیلی ( کاملاً رایگان) بهره‌مند کند.

دیگر دانشگاه های ترکیه با شهریه ی زیر سیصد دلار

 علاوه بر دانشگاه‌های نامبرده ترکیه دارای صد و نه (۱۰۹) دانشگاه دولتی است. که میزان شهریه‌ی آنها بسیار مناسب بوده و گاهی کمتر از ۳۰۰ دلار هستند. به عنوان نمونه: دانشگاه‌هایی همچون: حاجت تپه، آتاتورک، دانشگاه ازمیر، دانشگاه اسکندر، آنکارا و… جزو دانشگاه‌های دولتی ترکیه محسوب می‌شوند. که شهریه‌های پایینی دارند. مقدار شهریه دررشته های مختلف متفاوت است اما؛ به طور خلاصه در لیست زیر میانگینی از شهریه‌های دانشگاه دولتی ترکیه را برای متقاضیانی که قصد تحصیل در ترکیه رادارند، قرار داده‌ایم.

کارشناسی به زبان انگلیسی: ۴۵۰ – ۱۵۰۰ دلار / برای یک سال تحصیلی ( دو ترم)

کارشناسی به زبان ترکی: ۲۴۰ – ۷۵۰ دلار / برای یک سال تحصیلی ( دو ترم)

کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی: ۶۰۰ – ۹۰۰ دلار/  برای یک سال تحصیلی (دو ترم)

آیا مدارک اخذشده از دانشگاه‌های ترکیه با این مقدار هزینه‌ی کم معتبر است؟

شاید برای شما نیز سؤال باشد که چون تحصیل در ترکیه با شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار در این شرایط اقتصادی امکان‌پذیر است، پس حتماً مدرک اعطایی این دانشگاه‌ها معتبر نیست! اما این‌گونه نیست ما به شما اطمینان می‌دهیم که هر دو دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه مطابق با سیستم آموزشی بولونیا است. این دانشگاه‌ها هماهنگ با برنامه‌های آموزشی سراسر اروپا عمل می‌کنند. همچنین مدارک دانشگاهی اعطاشده از سوی دانشگاه‌های کشور ترکیه در سراسر اروپا و آمریکا معتبر است و در کشورهای مختلف آسیایی متغیر است. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه شرکت‌کننده در برنامه اراسموس هستند. به این معنی که از تبادل دانشجویی بین‌المللی پشتیبانی می‌کند. به‌علاوه در آخرین رتبه‌بندی انجام‌گرفته توسط مؤسسات آموزشی عالی QS دانشگاه ها و سیستم آموزش کشور ترکیه در رتبه‌ی چهل و سوم (۴۳) جهان قرار گرفته است.

با تحصیل در ترکیه خواهید توانست رؤیاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

متقاضیان پس از اتمام تحصیلات می‌توانند، با مدرک اخذشده در کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکایی مشغول به‌کار شوند. همچنین آنها می‌توانند در خود کشور ترکیه جذب بازار کار شوند. به این منظور دولت ترکیه این فرصت را به دانشجویان داده است که تا یک سال پس از اتمام تحصیلات نیز اقامت تحصیلی داشته باشند و پس از پیدا کردن کار اقامت کاری آنها جایگزین اقامت تحصیلی خواهد شد. به‌علاوه پس از چند سال اقامت کاری، اقامت دائم کشور ترکیه به آنها اعطا خواهد شد. در این راستا لازم است بدانید که اقامت شهروندان ایرانی با گرفتن اقامت ترکیه لغو نخواهد شد. نظر شما چیست؟  آیا این فرصت رؤیایی نیست؟! متقاضیان با هزینه کردن ترمی کمتر از ۳۰۰ دلار می‌توانند ادامه تحصیل دهند، کار پیدا کنند و اقامت بگیرند؟! آیا شما دانشگاه‌هایی را می‌شناسید که شهریه‌ی کمتر از ۳۰۰ دلار داشته باشد و درعین‌حال چنین امکاناتی را در اختیار متقاضی قرار دهد؟

شاید خواندن مقاله ی مهاجرت به کلمبیا؛ بهشت گمشده ی صد سال تنهایی! برای شما نیز جالب باشد، لطفا کلیک کنید.

مقاله های مرتبط:

مهاجرت به پنج کشور دنیا؛ که شما را پولدار خواهد کرد.

مهاجرت غیر قانونی؛ قتلگاه رویاها

راه های تشخیص موسسات مهاجرتی قانونی از غیرقانونی و جعلی را بشناسید!

مهاجرت تحصیلی غیرقانونی و رایگان!

انواع مهاجرت و انگیزه ی آن

منابع:

Top universities

mastersportal

Anadolu universitie

study abroad aide

Ege universitie

Metu universitie

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
10 نظرات
 1. Baharpr می گوید

  ممنون از اطلاعات پربار و مفیدتون خانم صادقی

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگذارم بابت حسن نیت و توجهتون.

 2. سارینا می گوید

  من کم کم دارم وسوسه میشم برم ترکیه تحصیل کنم:)

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام دوست من
   ترکیه به خاطر نزدیکی به ایران،شرایط اقتصادی مناسب و شهریه ی کم دانشگاهی مکان مناسبی برای مهاجرت است. البته مزایای زیاد دیگه ای هم داره

 3. ژینا می گوید

  با همین مقدار شهریه میشه در رشته های پزشکی هم ادامه تحصیل داد

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   همانطور که در مقاله ذکر شده، مقدار شهریه های اخذ شده توسط دانشگاه های دولتی ترکیه خیلی اقتصادی و به صرفه است. شما می تونید برای دریافت اطلاعات دقیقتر با مشاوره های Go2TR تماس بگیرید. حتما شما رو به طور کامل راهنمایی خواهند کرد.

 4. پريا پروهان می گوید

  ????

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   ممنونم.

 5. Miad os می گوید

  خیلی جالبه من نمی دونستم

  1. آرینا صادقی می گوید

   سلام
   بله شرایط تحصیل در ترکیه عالیه دوست عزیز

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021