x
مشاوره مهاجرت گوتو تی آر
مشاوره مهاجرت: 02143000021

آزمون تافل

آزمون تافل یا TOEFL (Test of English as a Foreign Language) به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی است، آزمونی بین المللی در زمینه­‌ی زبان انگلیسی است که در زمره­ی پرطرفدارترین و معتبرترین مدارک زبان انگلیسی در دنیا قرار دارد. با این آزمون می­‌توانید ثابت کنید که سطح زبان انگلیسی شما تا چه حدی است.

آزمون تافل چیست؟

زمان برگزاری آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مرکز آزمون تافل در کشور آمریکا قرار داشته و به کمک نهاد یا مؤسسه­‌ی غیر انتفاعی ای تی اس یا ETS (Educational Testing Service) در هر سال برگزار می­‌شود و از اواخر سال 2005 میلادی نیز توسط Sylvan Learning Systems به صورت اینترنتی نیز اجرا می­شود. لازم به ذکر است که این دو نهاد در ایالات متحده­‌ی آمریکا واقع است.

شرکت در این آزمون با اهدافی نظیر تحصیل، مهاجرت و کار انجام می­‌گیرد که در بیش از 130 کشور جهان و 8500 دانشگاه و مؤسسه در سرتاسر جهان معتبر است.

هر سال تعداد افرادی که در آزمون تافل شرکت می­کنند رو به افزایش است که در سرتاسر جهان دارای بیش از هزار مرکز آزمون است. اگر شما نیز از دسته افرادی هستید که مایل به شرکت در این آزمون هستید پیشنهاد می­‌کنیم که به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید تا هر آنچه در مورد آزمون تافل باید بدانید را کسب کنید. با ما همراه باشید.

کاربرد آزمون تافل

کاربرد آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شاید از خود بپرسید کاربرد آزمون تافل چیست و چه مزایایی دارد؟ چرا باید در این آزمون شرکت کنم و ضرورت آن چیست؟ جواب کامل این سؤال پیش ماست. کاربردها و مزایای آزمون تافل به طور کلی به شرح زیر است:

 • اگر قصد تحصیل در دانشگاه­ های کشورهای خارجی مانند آمریکا و دیگر کشورهای انگلیسی زبان را داشته باشید آزمون تافل و داشتن نمره­ی قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی می­کند تا در دانشگاه­ های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • به شما کمک می­‌کند تا به عنوان فردی حرفه­­ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور مقصد بالا ببرید.
 • اکثر افراد حتی اگر برای تحصیل نیز مهاجرت کنند، در کنار تحصیل باید به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون تافل، حتی در پیدا کردن فرصت ­های شغلی بهتر نیز کاربرد دارد.
 • قبولی در آزمون تافل سبب می­شود به شرکت­ های برتر در کشور مقصد نشان دهید که سطح و دامنه­‌ی ارتباطی شما حرفه‌ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در این شرکت­ ها را دارید.
 • اگر قصد مهاجرت و زندگی در کشور خارجی داشته باشید، قطعا تسلط به زبان انگلیسی از ملزومات بوده و قبولی در آزمون تافل با نمره­ی سطح بالا، این مورد را تأیید و به شما کمک خواهد کرد.
 • برای دریافت ویزا قطعا نیاز به ارائه­ی مدرک زبان معتبر به جهت اثبات قدرت زبان انگلیسی خود دارید که آزمون تافل با دارا بودن معتبرترین مدرک زبان انگلیسی در جهان، نقطه­ی اتکا و قدرت بسیار مهمی برای شما محسوب می­گردد.

شرایط و قوانین آزمون تافل

شرایط و قوانین آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون تافل همانند تمامی آزمون‌های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها خواهد بود.

شرایط و قوانین آزمون تافل به شرح زیر است:

 • آزمون تافل توصیه شده برای افراد بالای 16 سال است. اما در واقع هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ی امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ی خود فرد است.
 • شما مجاز به ثبت نام در دو تاریخ مجزا برای آزمون تافل نخواهید بود به جز اینکه 12 روز فاصله ­ی زمانی داشته باشد.

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون تافل

افراد واجد شرایط و غیر واجد شرایط شرکت در آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون تافل همانند تمامی آزمون‌­های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­‌کند چه افرادی واجد شرایط و چه کسانی غیر واجد شرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می­‌گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد.

افراد واجد شرایط

 • کسانی که تحصیلات عالی دبیرستان را گذرانده باشند و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه آن­‌ها تافل است واجد شرایط شرکت در آزمون تافل هستند.
 • کسانی که حداقل سطح فردی زبان انگلیسی آن‌ها متوسط به بالا باشد.
 • کسانی که مایل به کار در شرکت­های خصوصی و حتی دولتی، مهاجرت یا تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان باشند واجد شرایط برای شرکت در آزمون تافل محسوب می‌­گردند.

افراد غیر واجد شرایط

 • اگر زیر 16 سال سن دارید برای شما توصیه نمی­شود زیرا مدت اعتبار آن 2 سال بوده و تازه در سن 18 سالگی جواز حضور برای ورود به دانشگاه را پیدا می­کنید لذا در تاریخ مقرر، اعتبار مدرک شما به اتمام رسیده است.
 • اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجد شرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید.
 • اگر در کشوری زندگی می­کنید یا قصد مهاجرت به دانشگاه و کشوری دارید که آزمون تافل الزامی نیست، واجد شرایط و ملزم به شرکت در آزمون تافل نخواهید بود.

دوره­‌ ها و کلاس ­‌های مرتبط با آزمون تافل

دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت به بررسی انواع دوره­‌ها و کلاس­‌های مرتبط با آزمون تافل بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند.

یکی از دوره­ های بسیار مشهور جهانی برای آزمون تافل، مَگوش یا Magoosh است که بیش از 330 سؤال تمرینی به همراه ویدیو و 2 میلیون ساعت آموزشی و میلیون ­ها سؤال همراه با بیش از 150 سرفصل آموزشی، در خدمت متقاضیان قرار گرفته تا بتوانند قبل از آزمون اصلی مهارت خود را سنجیده و آمادگی کافی را کسب کنند.

دوره­ی بعدی به نام TOEFL iBT Prep Course (Kaplan) است که توسط دانشگاه Kaplan برگزار شده و متخصصین این دانشگاه شما را در تمامی 4 مرحله­ی آزمون تافل شامل، Listening، Speaking، Writing و Reading با بیش از صدها فیلم و نمونه سؤال یاری کرده و در کنار ویدیوهای آموزشی، از اصول آموزشی پیشرفته نیز کمک گرفته می­شود. طول این دوره حدود 3 ماه طول می­کشد.

دوره و کلاس بعدی Udemy یا TOEFL Preparation Classes Online است که درآن تمامی 4 بخش آزمون تافل به تفصیل توضیح داده شده و تمامی استراتژی­ها و مفاهیم آن را یاد خواهید گرفت. همچنین موضوعات پیچیده­ی گرامر و قواعد را نیز به طور کامل آموزش خواهید دید. بهترین مزیت این دوره این است که هر بخش، شامل 30 روز گارانتی بازگشت پول است. طول دوره نیز متغیر خواهد بود.

دوره­‌ی‌ بعدی به نام edX یا TOEFL Test Preparation : The Insider’s Guide بوده که متخصصین و طراحان آزمون ایجاد گردیده است. در این دوره، کوئیزهای کوتاه، نمونه سؤالات همراه با توضیح و ویدیو، گفتمان و غیره وجود دارند. مهارت­های مورد نیاز برای موفقیت در آزمون تافل و مدیریت زمان خود را آموزش خواهید دید. مدت زمان دوره نیز 6 هفته‌­ی 2 تا 4 ساعته است.

دوره­ ی بعدی و نهایی نیز در بین بهترین موارد، Prepare for the TOEFL iBT Test (ETS) است. در این دوره هدف اساتید نه تنها بالا بردن شانس کسب نمرات بالا بوده بلکه مهارت زبان انگلیسی را نیز بالا می­برند. نمونه سؤالات رایگان، برنامه‌­های ایجاد مهارت، آزمون‌­های آزمایشی و نکات و ترفندهای آزمون در اختیار شما قرار داده می‌­شود.

نمره ­ی قبولی آزمون تافل

نمره ­ی قبولی آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

نمره­‌ی کلی یا سقف نمره در آزمون تافل 120 است که هر بخش 30 نمره به صورت جداگانه داشته و محاسبه می­‌گردد و در انتها پس از محاسبه ­ی نمره، میانگین نمرات، تعیین کننده­‌ی نمره­ی نهایی است.

لازم به ذکر است که سیستم تعیین نمره در تافل مقداری متفاوت است به صورتی که اگر به کل سؤالات هر بخش جواب دهید نمره­ی کامل آن را دریافت می­کنید و در غیر این صورت طبق فرمول خاصی، نمره­ی کسب شده محاسبه می­گردد. مهارت‌­های Speaking و Writing به ترتیب از 4 و 5 محاسبه شده و در نهایت برای نمره­ی 30 محاسبه می­ گردند.

به عنوان مثال در بخش Speaking، اگر نمره­ ی 3.5 کسب کنید یعنی به 27 سؤال پاسخ صحیح داده ­اید و اگر 2.5 کسب کنید یعنی به 19 سؤال پاسخ درست داده ­اید. یا در بخش Writing، اگر نمره ­ی 3.5 کسب کنید یعنی به 22 سؤال پاسخ صحیح داده ­اید و در صورتی که نمره­ی 2.5 کسب کنید نشان دهنده­ ی پاسخ صحیح به 17 سؤال است.

زمان اعلام نتیجه­ ی آزمون تافل

زمان اعلام نتیجه­ ی آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که مشخص گردید و در مطالب قبلی مشاهده نمودید، نوع اینترنتی نتایج را زودتر اعلام کرده و می‌­توانید

مشاهده کنید. 10 روز پس از اتمام آزمون، می‌­توانید وارد حساب کاربری ETS شوید و بر روی گزینه ­ی مشاهده­ ی نتایج یا View Scores کلیک کنید و نمره­ی خود را مشاهده کنید. همچنین می­‌توانید نسخه­‌ی PDF نتایج آزمون خود را از بخش حساب کاربری خود مشاهده کنید تا زمان اعلام انتشار نسخه­ی قابل پرینت آن را مشاهده کنید.

معمولا مدت زمانی که طول می‌­کشد تا به طور رسمی نتایج خود را مشاهده کرده و حتی پرینت بگیرید حدود 13 روز پس از روز آزمون تافل است که پس از این تاریخ، به مدت 7 تا 10 روز بعد نیز ایمیل مربوطه را دریافت خواهید کرد که اگر شهروند یا ساکن آمریکا نباشید بیشتر طول خواهد کشید.

مهلت اعتبار آزمون تافل

مهلت اعتبار آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

هر زمانی که شما مدرک آزمون تافل خود را دریافت کنید، از آن تاریخ به مدت 2 سال اعتبار دارد. پس از 2 سال موظف به شرکت مجدد در آزمون، قبولی و در نتیجه تمدید مهلت زمانی آن هستید. به 2 دلیل مدرک آزمون تافل به مدت 2 سال معتبر است:

 • در طی 2 سال امکان تغییر قواعد و شرایط آزمون وجود دارد و فرد دارنده­ی مدرک موظف است خود را با آخرین تغییرات اعمال شده همگام سازد و تنها راه اثبات این موضوع، شرکت مجدد در آزمون و کسب نمره­ی قبولی است.
 • در طی 2 سال به علت فرار بودن زبان و واژگان انگلیسی، امکان فراموش شدن آن توسط فرد دارنده­­ی مدرک وجود داشته، لذا برای به خاطر سپردن و اثبات تسلط خود، باید در آزمون شرکت کند.

سخت و آسان بودن آزمون تافل

سخت و آسان بودن آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

حتما هنگامی که خواستید برای ثبت نام آزمون تافل اقدام کنید متوجه صحبت‌­های این چنینی شده­ اید: تافل خیلی سخت است، تافل نسبت به هر آزمون زبان انگلیسی سخت­تر است مخصوصا بخش­‌های Reading و Speaking و غیره.

اما حقیقت ماجرا چیست؟

تافل استانداردترین آزمون برگزار شده در سطح جهانی بوده و کاملا منصفانه است. تنها اهداف سؤالات آزمون تافل سنجش عیار واژگان و قدرت درک مطلب شما است و هیچ هدفی مانند حقه زدن و تست نظرات و عقاید در آن نیست و سؤالات کاملا واضح هستند و فرد آزمون دهنده به راحتی متوجه هدف سؤال است. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت خواهد بود. ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم؛ خیر تافل سخت نیست.

تعداد سؤالات آزمون تافل

تعداد سؤالات آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که عنوان شد آزمون تافل از 4 بخش تشکیل شده است: Listening، Reading، Writing و Speaking. بخش Listening یا شنیداری آزمون تافل دارای 28 تا 39 سؤال بوده که 41 تا 57 دقیقه به شما فرصت می­‌دهند. بخش Reading نیز 30 تا 40 سؤال برای آن طراحی شده که حدود 54 تا 72 دقیقه به شما زمان خواهند داد. سپس یک وقفه‌­ی 10 دقیق‌ه­ای برای استراحت به شما داده می‌­شود.

بخش­ Writing 2 سؤال پرسیده می‌­شود که در این دو سؤال از شما خواسته می­ شود تا در مورد مطلب خواسته شده یا پیرامون موضوعات مطرح شده متن بنویسید. که در مجموع 50 دقیقه فرصت خواهید داشت.

در بخش Speaking نیز خود به 4 قسمت تقسیم شده و هر بخش سؤالات جداگان‌ه­ای توسط طراحان آزمون پرسیده می­‌شود و شما به آنها پاسخ می­‌دهید. سؤالات در مورد شخص شما، محل زندگی، سلیقه‌­ها و عقاید شما است و حدود 17 دقیقه زمان خواهید داشت. همچنین این بخش برخلاف آیلتس در روز جداگانه­‌ای برگزار نشده و در همان روز آزمون هر 4 بخش امتحان گرفته می­‌شوند. در مجموع نیز آزمون تافل 3 ساعت به طول می­‌انجامد و 30 دقیقه نیز زمان بررسی و وارد کردن جواب­‌ها است.

فرایند و پروسه­‌ ی کلی آزمون تافل

فرایند و پروسه­‌ی کلی آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در ابتدا برای ثبت نام آزمون تافل وارد سایت مربوطه می­‌شوید و نوع آزمون تافل خود را انتخاب می­‌کنید (کاغذی یا اینترنتی). سپس تاریخی که در آن مایل به امتحان دادن هستید را انتخاب کرده و حساب جداگانه­‌ی ETS را ایجاد می­‌کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه‌ی آزمون، ثبت نام را نهایی می­‌کنید.

در روز برگزاری آزمون تافل نیز به سؤالات 4 گانه که متشکل از Listening، Reading، Writing و Speaking است در طی مدت زمان مشخص شده برای هر بخش جواب خواهید داد که کل مدت آزمون 3 ساعت دقیق است.

در انتها نیز مبتنی بر نوع هدفی که بر اساس آن آزمون را ثبت نام نموده­اید و در بخش­های بالاتر نیز توضیح داده شد بین 10 تا 13 روز زمان باید صبر کنید تا بتوانید نتیجه­ی آزمون خود را مشاهده کنید.

گونه‌ ­های آزمون تافل

گونه‌­های آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

به طور کلی آزمون تافل یک نوع بیشتر ندارد که شرکت کنندگان بر اساس هدف خود در تافل آکادمیک یا دانشگاهی شرکت می­‌کنند. در نوع آکادمیک، هدف شرکت کنندگان استفاده از مدرک آزمون تافل برای اهداف آکادمیک و دانشگاهی است که قصد ورود به دانشگاه­های آمریکا، کانادا، استرالیا و اکثر دانشگاه‌­های آلمان و فرانسه را داشته یا قصد دارد در برنامه‌­های آموزشی بین المللی شرکت کنند. همچنین در این نوع از آزمون تافل می­‌توانند با هدف مهاجرت و کار نیز اقدام کنند که بر حسب محل فعالیت و کشور مقصد نمره­ی متفاوتی مد نظر خواهد بود

اعتبار بین المللی آزمون تافل

در مورد اعتبار آزمون تافل در سطح بین المللی همانطور که در بخش­های پیشین نیز توضیح داده شد، این آزمون از معتبرترین آزمون‌های حال حاضر دنیا است که هر سال نیز به تعداد شرکت‌کنندگان آن افزوده می­شود. هم اکنون در سطح جهان، بیش از 130 کشور پذیرای این آزمون بوده و آنها همانند سایر نقاط دنیا، بیش از 50 بار در سال این آزمون برگزار می­گردد.

همچنین آزمون تافل در بیش از 8500 مؤسسه در سرتاسر دنیا پذیرفته شده است و با این مدرک می­توانید به مدت 2 سال تقریبا برای هر جایی از دنیا اقدام کنید. حتی با وجود اینکه در فرانسه و آلمان نیز آیلتس را قبول دارند ترجیح بیشتر به سمت تافل است، همچنین در کانادا، 80\% مؤسسات و دانشگاه­ها آزمون تافل را بیشتر قبول دارند.

همچنین کسانی که مایل به انجام و مشغول به کار شدن در کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا، آلمان، نیوزیلند، آمریکا، هنگ کنگ، ایرلند و دیگر کشورها باشند این مدرک پذیرفته شده در کشورهای فوق و در نتیجه در سطح بین المللی است.

بخش بندی‌­ های مختلف آزمون تافل

بخش بندی‌­های مختلف آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون تافل از 4 بخش تشکیل شده که عبارتند از: Reading، Listening، Speaking و Writing. در هر بخش مهارت­های مربوطه سنجیده می‌­شوند. در بخش Reading شما باید بین 3 تا 4 متن آکادمیک با حدود 700 کلمه را بخوانید و به 10 سؤال مربوط به هر کدام در طی زمان 54 تا 72 دقیقه پاسخ دهید. امتیاز کامل این بخش 30 است. متن­ها معمولا به صورت مقایسه­‌ای، علت و معلولی و خبری هستند.

در بخش Listening شما باید به 3 تا 4 صوت که یا مکالمه­ی بین دو فرد است و یا بین شاگرد و استاد و غیره گوش داده و به 6 سؤال هر مکالمه در طی زمان 3 تا 5 دقیقه پاسخ دهید. 2 تا 3 مکالمه پخش خواهد شد و برای جواب دادن به 5 سؤال هر کدام، 3 دقیقه زمان خواهید داشت. در کل زمانی بین 60 تا 90 دقیقه در اختیار شما قرار می­دهند و هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می­شود. نمره­ی این بخش نیز بین 0 تا 30 است.

پس از یک استراحت 10 دقیقه­ای، بخش Speaking شروع می­شود که شامل 6 قسمت است. یک بخش مستقل که باید عقاید و نظرات خود را نسبت به موضوعی که با آن آشنا هستید بیان کنید. بخش های دیگر تلفیقی بوده و بر اساس مواردی است که شنیده و بیان می­شود. تا 30 ثانیه فرصت دارید به سؤال جواب دهید و 1 دقیقه نیز زمان پاسخگویی است. در کل 20 دقیقه نیز زمان خواهید داشت و نمره­ی شما که بین 0 تا 4 معین شده به نمره­ی 0 تا 30 معادل سازی می­گردد.

در بخش Writing نیز دو متن از شما خواسته می­شود که متن اول تلفیقی است و متن دوم در رابطه با تأیید یک عقیده و نظریه است که برای متن اول 20 دقیقه و متن دوم 30 دقیقه زمان خواهید داشت. نمره­ی شما بین 0 تا 5 تعیین و سپس به 0 تا 30 معادل‌سازی می­گردد.

زمان مصاحبه­‌ی آزمون تافل

زمان مصاحبه­‌ی آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در آزمون تافل برخلاف آیلتس تمامی پارت‌­ها از جمله Speaking در یک روز برگزار می­شوند و زمان جداگانه­ای را به خود اختصاص نمی­دهد. برای این بخش همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، شامل 6 قسمت است. یک بخش مستقل که باید عقاید و نظرات خود را نسبت به موضوعی که با آن آشنا هستید بیان کنید. 4 بخش دیگر تلفیقی بوده و بر اساس مواردی است که شنیده و بیان می­شود. تا 30 ثانیه فرصت دارید به سؤال جواب دهید و 1 دقیقه نیز زمان پاسخگویی است. در کل 20 دقیقه نیز زمان خواهید داشت و نمره­ی شما که بین 0 تا 4 معین شده به نمره­ ی 0 تا 30 معادل سازی می­گردد.

لازم به ذکر است که به دلیل برگزاری بخش مصاحبه­ی آزمون تافل در یک روز با دیگر بخش­ها، نیاز به تعیین زمان مشخص و جداگانه‌ای برای آن نخواهید داشت.

باید و نبایدهای آزمون تافل

باید و نبایدهای آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در مورد آزمون تافل بایدها و نبایدهایی وجود دارد که اگر مایل به موفقیت در این آزمون هستید حتما به آنها عمل کنید. این موارد به شرح زیر هستند:

 • حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید و حتما تاریخ انقضای آن را چک کنید. باید پاسپورت شما معتبر بوده و منقضی نشده باشد.
 • باید اصل پاسپورت را در اختیار داشته باشید و به هیچ وجه کپی آن مورد قبول نیست.
 • مکان آزمون را دقیقا چک کنید و بهترین و سریع­ترین مسیر را از قبل مشخص کنید. آزمون تافل کاملا قانونمند بوده و در رأس ساعت مشخص شده درب­های محل برگزاری آزمون بسته خواهند شد. پس به موقع رسیدن یک امر مهم محسوب می­شود.
 • نباید جملات و نمونه سؤالات آزمون­های قبلی را حفظ کنید زیرا به هیچ وجه مشابه هم نخواهند بود و برای این کار باید خود را کاملا آماده کرده باشید.
 • نباید ثبت نام آزمون خود را به روزهای آخر موکول کنید چرا که زمان­ها محدود و انتخاب شما نیز محدودتر خواهد شد.
 • نگران عقیده­ی فردی که از شما سؤال می­کند نباشید. سؤالات به گونه­ای هستند که هدف سؤال دقت شما در انتخاب واژگان، سلیس و روان صحبت کردن و تسلط بر واژگان است و درستی و غلطی جوابی که می­دهید مد نظر نخواهد بود.
 • حتما مطمئن شوید دانشگاهی که قصد ورود به آن را دارید، نیاز به مدرک تافل داشته باشد، زیرا برخی از دانشگاه­ها در دنیا وجود دارند که نیازی به ارائه­ی مدرک تافل برای آنها ندارید. و یا حتی ممکن است دانشگاه مقصد نیاز به مدرکی به جز آزمون تافل مانند آیلتس داشته باشد.
 • بخش Speaking تافل زمان کمی دارد اما به معنای آسان بودن آن نیست پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد با دیگران صحبت کنید تا کاملا تمرین کرده وارد شوید.
 • نباید انتظار صحبت با یک فرد مصاحبه کننده و یا جواب دادن به سؤالات در برگه داشته باشید زیرا اکثر مراکز دنیا به سمت اینترنتی ساختن کامل آزمون تافل دارند و ضمن اینکه بخش Speaking نیز مصاحبه کننده نداشته و با هدفون به سؤالات گوش خواهید داد.

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشور خودمان

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشور خودمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

گاهی اوقات سؤال پیش می­آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­‌کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون تافل مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ی زیادتر می­دانند. اما باید بدانید آزمون تافل آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون تافل در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ی گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ی زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشورهای دیگر

معایب و مزایای شرکت در آزمون تافل در کشورهای دیگر | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون تافل به آمریکا بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون تافل را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون تافل با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

آزمون تافل کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد سازمان بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای سازمان‌های برگزاری آزمون تافل را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان انگلیسی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. حتی پس از درج نمره توسط نمایندگان آزمون، توسط استانداردهای خود سازمان این نمرات سنجیده می­شود تا صحت نمره­­ی وارد شده مشخص گردد. پس به عبارت کلی، هیچ مزیت و عیب خاصی در کشورهای دیگر برای شرکت در آزمون تافل وجود ندارد.

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون تافل

ظرفیت شرکت کنندگان در آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

واقعیت ماجرا برای آزمون تافل این است که این آزمون سقف ثبت‌نامی ندارد چرا که هر سال به تعداد شرکت کنندگان افزوده می­ شود که در سال 2019 نیز همانند سال ­های گذشته شاهد افزایش تعداد ثبت نامی­ها بوده ­ایم. ظرفیت هر حوزه­ی امتحانی شاید به دلیل محدودیت مکان، محدود باشد اما سقف کلی شرکت در آزمون، محدود به مقدار خاصی نخواهد بود. اما برای شما بهتر است که که ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنید تا شانس انتخاب حوزه­ ی امتحانی نزدیک­تر را از دست ندهید.

به بیان کلی، ظرفیت کلی جهانی آزمون تافل هیچ محدودیتی ندارد و هر سال به تعداد آن افزوده می­ گردد، تنها برخی حوزه­ های امتحانی ممکن است محدودیت مکان داشته باشند که باید موقع ثبت نام به آن توجه کنید.

هزینه ­‌ی شرکت در آزمون تافل

هزینه­‌ی شرکت در آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای آزمون تافل در تمامی کشورها دوره ­هایی توسط برخی از مؤسسات برگزار می­شود که بسته به عوامل مختلفی مانند هدف آن از برگزاری کلاس (ماهر کردن فرد شرکت کننده در یکی از مهارت­ های 4 گانه، ارائه­ی نکات تست زنی، بالا بردن سطح کیفی زبان انگلیسی شما، افزایش سرعت خواندن و درک مطلب و...)، تعداد افراد شرکت کننده، نوع کشور و شهر، سابقه­ی موفقیت مؤسسه­ی برگزار کننده­ی آزمون و مدت زمان دوره­ی آموزشی و حتی درجه­ی کیفیت کاری اساتیدی که در این مؤسسه مشغول به کار هستند، تعیین کننده­ی قیمت نهایی خواهد بود.

به عنوان مثال مؤسسه­ی ILI برای دوره­ها و کلاس­های فشرده­ی خود هزینه­ای حدود 780 دلار برای 4 هفته (کل دوره 8 هفته) دریافت می­کند. یا به عنوان مثال برای دوره­ی نیمه فشرده­ی خود که مخصوص روزهای سه شنبه، چهارشنبه و 5 شنبه است، 260 دلار برای 4 هفته (کل دوره 24 هفته) دریافت می­کند. همچنین برای دوره­ی نیمه فشرده­ی روزهای شنبه ی خود که حدود 40 هفته نیز زمان می­برد، برای هر 4 هفته، 160 دلار دریافت خواهد شد.

معایب و مزایای آزمون کاغذی

مزایا | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که می­دانید به مدت چندین سال آزمون تافل به صورت کاغذی اجرا شده و هنوز نیز اجرا می­گردد. لذا در این بخش قصد داریم به بررسی معایب و مزایای آزمون تافل به صورت کاغذی بپردازیم.

مزایا

از مزیت­های بسیار بزرگ آزمون تافل به صورت کاغذی، امکان نوت برداری، دایره کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر داوطلبان بر روی برگه­ی آزمون است. این کار کمک می­کند تا فرد داوطلب به راحتی جواب درست را مکان یابی کرده، ایده­های خود را بررسی و قبل از وارد کردن جواب به داخل برگه­ی مربوطه، آن را چک کند.

معایب

از بزرگ­ترین عیب­هایی که آزمون کاغذی تافل دارد، نگرانی داوطلبان بابت دست نوشته­ی ناخوانای خود یا بد نوشتن آن است مخصوصا اگر چندین بار خط خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد گاهی اوقات فرد تصحیح کننده­ی اوراق امتحانی، به علت مشکل در خواندن جواب، نخواهد توانست به شما امتیازی بدهد و به راحتی امتیاز از دست خواهید داد.

عیب دیگر این نوع آزمون، وارد کردن جواب­­ها از برگه­ ی سؤال به برگه­ی جواب است که گاهی اوقات افراد تصحیح کننده­‌ی متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه­ها با وجود اینکه در برگه­ی سؤال گزینه­ی درست انتخاب شده بوده است. لذا این موارد معایبی هستند که نمی­توان به راحتی آنها را نادیده انگاشت.

معایب و مزایای آزمون کامپیوتری یا سیستمی

معایب و مزایای آزمون کامپیوتری یا سیستمی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مزایا

یکی از بزرگ­ترین مزایای آزمون کامپیوتری تافل، مربوط به گستردگی و دامنه­ی انتخاب شما در مورد تاریخ و ساعت امتحان است. در نوع کامپیوتری شما روزهای بیشتری را در اختیار خواهید داشت تا برای آزمون خود انتخاب کنید ضمن اینکه تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی آزمون تافل بسیار بیشتر هستند.

از دیگر بزرگ­ترین مزیت­ه‌ای آزمون تافل این است که نتایج آزمون بسیار سریع­تر مشخص می­شوند و نهایتا 5 تا 7 روز زمان انتظار است.

از لحاظ نوشتاری، مزیت بسیار بزرگی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به تمامی داوطلبان توصیه می­شود که تنها برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف نمودن کلمات به ساده­ترین روش ممکن است. مانند هر نرم افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می ­توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید.

طبق تحقیقات انجام شده سرعت تایپ معمولی بر روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می­رسد. همین امر سبب صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد شد.

در نوع کامپیوتری آزمون تافل، به راحتی می­توانید از طریق ساعت کامپیوتر وقت را مدیریت کنید و نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم افزار موجود در آن، به راحتی می­توانید تعداد کلمات را شمرده و استرس کمتری داشته باشید.

در نوع کامپیوتری تعداد افراد کمتری حضور دارند و همین امر سبب آرامش خاصی در شما خواهد شد.

مشکل ورق زدن برگه ­ها و قاطی کردن سؤالات و فراموشی لحظه­ای را نخواهید داشت زیرا صفحه­ی کامپیوتر به دو قسمت سؤال و جواب تقسیم می­گردد.

عیب

بزرگ­ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون تافل این است که نمی‌­توانید مانند نوع کاغذی، نکته و موارد را در آن یادداشت کنید و تمرکز بیشتری داشته باشید.

عیب دیگر آن، صدای تایپ کلمات کیبورد ممکن است خود، عاملی برای حواس پرتی باشد.

خستگی چشم­‌ها در اثر نگاه کردن طولانی مدت به صفحه­ی کامپیوتر نیز می­تواند از معایب این نوع آزمون باشد.

اعتراض به نتیجه­ ی آزمون

اعتراض به نتیجه­ی آزمون | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

زمانی که برگه­‌ی نتایج آزمون تافل خود را دریافت می‌­کنید، در صورتی که نتیجه­‌ی مورد نظر را کسب نکرده باشید دو گزینه پیش روی خود خواهید داشت. یا دوباره آزمون دهید و یا اینکه نسبت به نتیجه­ی آزمون خود اعتراض کنید. در این حالت باید به مرکزی که در آن آزمون تافل داده­اید مراجعه کرده و فرم مخصوص بررسی نتایج یا TOEFL iBT Score Review Request را پر کنید. البته نسبت به هزینه­ ی این کار نیز کاملا جستجو کنید چرا که هر مرکز آزمونی هزینه­‌ی متفاوتی در قبال این کار دریافت می­ کند. اما معمولا به ازای هر بخش 80 دلار آمریکا خواهید پرداخت و در صورتی که به دو نتیجه­‌ی آزمون Speaking و Writing اعتراض داشته باشید 160 دلار باید پرداخت کنید.

اگر به نمره­ی خود اعتراض داشته باشید باید نهایتا تا 30 روز فرم مربوطه را پر کرده و با پرداخت هزینه و مدرک مربوطه­، به آدرس ایمیل نهاد ETS ارسال کنید. از زمانی که فرم شما را دریافت کنند 3 هفته طول خواهد کشید تا نمره­ی جدید به شما اعلام شود. در صورتی که هیچ تغییری در نمره ایجاد نشود، پول شما عودت داده نخواهد شد و در صورتی که نمره‌­ی جدید شما نسبت به نمره­‌ی قبلی کاهش یا افزایش پیدا کند، هزینه‌­­ی شما برگشت داده می­شود.

منابع آزمون تافل

منابع آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می‌­پردازیم که می­توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون تافل کنند. به این دلیل معرفی کتاب را در دستور کار قرار ندادیم زیرا روشی قدیمی است و تقریبا تمامی منابع آن مشخص هستند اما منابع آنلاین کمتر شناخته شده هستند و پیدا کردن بهترین موارد کار دشواری است که ما آن را برای شما در این قسمت آسان ساخته‌­ایم.

 • TOEFL iBT Interactive Sampler

یکی از منابع بسیار معتبر برای آزمون تافل که توسط سازمان ETS طراحی گردیده است تا به دانشجویان در جهت آشنایی با فرمت اینترنتی کمک کند. در این دوره سؤالات دوره­‌های قبلی به عنوان نمونه کار شده و افراد در جو شبیه سازی شده­‌ی آزمون تافل قرار می­‌گیرند.

 • TOEFL iBT Test Questions

این منبع آزمون تافل نیز توسط سازمان ETS طراحی شده و در آن یک بخش Reading، دو بخش Listening، 6 بخش Speaking و 2 بخش Writing گذاشته شده و در آن نمونه سؤالات شبیه سازی شده قرار دارد.

 • TOEFL Quick Prep

از منابع آزمون تافل که 4 مینی تست را در خود جای داده که دو مجموعه از این مینی تست‌­ها حاوی فایل­‌های صوتی برای بخش­‌های شنیداری است در نتیجه با این منبع، تسلط کافی برای Listening را پیدا خواهید کرد.

 • TOEFL iBT Test Planner

این منبع آزمون تافل نیز توسط ETS طراحی شده و در آن برنام‌ه­ای 8 هفته­‌ای برای این آزمون گردآوری شده است. در هر بخش نکات اساسی و ترفندها آورده شده و می­‌توانید حتی از برنامه­‌ی داده شده به عنوان الگو و نه برنامه­ی اصلی خود استفاده کنید.

دیگر منابع معتبر آزمون تافل شام

Magoosh، Magoosh Practice Test، EduSynch، English Club و غیره هستند.

زمان ثبت نام آزمون تافل

زمان ثبت نام آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برای ثبت نام آزمون تافل، همیشه تا 6 ماه بعد تاریخ و مکان امتحان مشخص است و شما می­‌توانید در این تاریخ­‌ها، هر روز و در هر ساعت شبانه روز اقدام به ثبت نام نمایید. اما باید توجه داشته باشید که برخی حوزه­‌های امتحانی به دلیل محدودیت ظرفیت، شاید قادر به پذیرفتن شما نباشند پس اصلا به روزهای آخر موکول نکنید.

ضمنا برای انتخاب هر تاریخ برگزاری آزمون تافل، تا 7 روز قبل از آن فرصت دارید در غیر این صورت تاریخ مورد نظر بسته خواهد شد و برای انجام ثبت نام با تأخیر، 40 دلار اضافه‌­تر باید بپردازید.

شرایط سنی شرکت در آزمون تافل

شرایط سنی شرکت در آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

در برخی مواقع بیان می­‌شود که محدودیت سنی برای آزمون تافل زیر 16 سال است. در واقع آزمون تافل برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده­ای برای افراد زیر 16 سال ندارد. به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار آزمون تافل نیز 2 سال خواهد بود لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند. پس برای این افراد شرکت در آزمون تافل منطقی نیست.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌ ­های قبلی

استفاده از نمونه سؤالات آزمون‌­های قبلی | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

برخی از داوطلبان پیشنهاد می‌­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون تافل، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­‌های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می‌­پردازیم.

 • سری کتاب­‌های TOEFL iBT Sample Questions که در آن مجموعه­‌هایی برای 4 مهارت آزمون تافل آورده شده است.
 • سری کتاب­‌های TOEFL ITP Tests که از نمونه‌­های سؤالاتی استفاده می­‌کند که کاملا شبیه سازی شده است.
 • سری کتاب‌­های TOEFL Junior Standard Test که تست­های شبیه سازی شده در مورد درک مطلب Listening است.
 • TOEFL Primary Tests که در زمینه­ ی Reading و Listening و همچنین Speaking دو مجموعه تست شبیه سازی شده را ارائه می‌­دهد.

دقت داشته باشید که اصل سؤالات به هیچ وجه منتشر نمی­شوند و برگزار کنندگان نظارت شدیدی بر روی آن اعمال می­کنند. لذا تنها باید به دنبال نمونه سؤالات قبلی باشید.

زبان آزمون تافل

زبان آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

آزمون تافل در دسته­‌ی آزمون­‌های بین المللی قرار دارد که برای افرادی طراحی می­‌گردد که قصد تحصیل، مهاجرت و یا کار در محیط انگلیسی زبان را دارند لذا با هر زبان مادری و در هر جای دنیا که قرار داشته باشید، زبان آزمون تافل انگلیسی است و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

مدت زمان آزمون تافل و نحوه­ ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان

مدت زمان آزمون تافل و نحوه­ ی برنامه ریزی برای مدیریت زمان | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

مدت زمانی که آزمون تافل طول می­‌کشد 3 ساعت است و نحوه­‌ی مدیریت زمان در این آزمون بسیار مهم خواهد بود. زیرا اکثر افراد از کمبود وقت خود شکایت دارند. در این قسمت به شما آموزش می‌­دهیم که چگونه برای هر قسمت عمل کنید تا با این مشکل رو به رو نشوید.

Reading

 • دستورالعمل­ ها و هر آنچه سؤال از شما می­خواهد را به دقت بخوانید.
 • اگر معنای برخی کلمات را نمی­دانید اصلا نترسید و تنها از آنها عبور کنید و یا سعی کنید حدس کلمه انجام دهید در غیر این صورت وقت خود را تلف نکنید.
 • ابتدا سؤالات را بخوانید و متوجه شوید در این بخش، باید دنبال چه موردی باشید و سپس شروع به خواندن متن کنید.
 • بیش از حد تعیین شده وقت خود را روی یک سؤال نگذارید.
 • زمان گشتن، خواندن و درک مطلب را برای هر سؤال تعیین کنید و تا انتها مطابق آن پیش بروید.
 • جواب سؤالات به ترتیب در متن آورده شده و از این بابت وقت خود را تلف نکنید.

Listening

 • هدف از این تست ارزیابی میزان عملکرد شما در همزمانی بین درک و شنیدن است و شما نیز همین مهارت را تقویت کنید.
 • در آزمون تافل به نحوه­ی نوشتن یا گرامر جواب­های خود در حین گوش دادن دقت نکنید در انتها وقت کافی خواهید داشت.
 • دستورالعمل­ها و سؤالات را با دقت زیاد بررسی کنید و اصلا عجله نکنید.
 • هنگام گوش دادن به صدای ضبط شده، جواب­ها را فقط وارد برگه­ی سؤالات کنید.
 • با دقت سؤالات را انتقال دهید تا اشتباه گرامری و املایی نداشته باشید.
 • صدا تنها یک بار پخش می­شود پس روی مهارت شنیداری خود به شدت کار کنید و توجه داشته باشید که صدای پخش شده با گویش­های مختلف است.
 •  

Speaking

 • ابتدا کامل گوش کنید و بعد جواب دهید. عجله کردن سبب دستپاچه شدن می­شود و همین امر زمان شما را سوخت خواهد کرد.
 • به صحبت کردن ادامه دهید و به زمان فکر نکنید.
 • به درستی یا غلطی جواب­های خود فکر نکنید تنها روان و سلیس بودن گفتار مهم است. هر زمان وقت صحبت تمام شود به شما اعلام خواهد شد.
 • قبل از اینکه شروع به صحبت کردن پیرامون موضوع درخواستی کنید، کلمات کلیدی مرتبط با آن را در ذهن خود بسازید و سپس مبتنی بر آنها شروع کنید.

Writing

 • حتما ابتدای کار به موضوع فکر کنید و تمامی اطلاعات خود پیرامون آن را سریع مرور کنید.
 • هر آنچه که بلد هستید را با دقت به اصول نگارشی و گرامری و سبک متن نوشتاری، انتقال دهید.
 • قبل از آزمون بارها تست کنید و سعی کنید به صورت چشمی متوجه شوید که چه زمانی به 150 کلمه و 250 کلمه رسیده­اید و یا نزدیک شده­اید در این صورت زمان زیادی برای خود خواهید خرید.

سازمان‌­ ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ ی آزمون تافل

سازمان‌­ها و کشورهای به رسمیت شناخته­‌ی آزمون تافل | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

همانطور که در عناوین قبلی نیز مطرح شد، اکنون آزمون تافل توسط بیش از 130 کشور دنیا پذیرفته شده و 8500 مؤسسه نیز آن را به رسمیت شناخته‌­اند. برخی از کشورهای به رسمیت شناخته­ ی آزمون تافل عبارتند از: افغانستان، آلبانی، الجزایر، آنگولا، آرژانتین، ارمنستان، استرالیا، اتریش، آذربایجان، باهاما، بحرین، بنگلادش، باربادوس، بلاروس، بلژیک، جمهوری بنین، برمودا، بوتان، بولیوی، بوسنی و هرزگوین، بوتسوانا، برزیل، برونئی، بلغارستان،کمبوجیه، کامرون، کانادا، جزایر کیمن، شیلی، چین، کلمبیا، کاستاریکا، کرواسی، کوبا، قبرس، جمهوری چک، جمهوری دموکرات کنگو، دانمارک، اکوادور، مصر، استونی، السالوادور، اتیوپی، فیجی، فنلاند، فرانسه، گرجستان، آلمان، غنا و غیره.

موارد آزمون تافل، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک

موارد آزمون تافل، نمرات هر بخش و بخش­‌های مختلف هر یک | موسسه حقوقی مهاجرت GO2TR

بخش­‌های مختلف آزمون تافل به شرح زیر است

آزمون تافل از 4 بخش تشکیل شده که عبارتند از: Reading، Listening، Speaking و Writing. در هر بخش مهارت‌­های مربوطه سنجیده می­‌شوند.

Reading

شما باید بین 3 تا 4 متن آکادمیک با حدود 700 کلمه را بخوانید و به 10 سؤال مربوط به هر کدام در طی زمان 54 تا 72 دقیقه پاسخ دهید. امتیاز کامل این بخش 30 است. متن­ها معمولا به صورت مقایسه­ای، علت و معلولی و خبری هستند.

Listening

شما باید به 3 تا 4 صوت که یا مکالمه­‌ی بین دو فرد است و یا بین شاگرد و استاد و غیره گوش داده و به 6 سؤال هر مکالمه در طی زمان 3 تا 5 دقیقه پاسخ دهید. 2 تا 3 مکالمه پخش خواهد شد و برای جواب دادن به 5 سؤال هر کدام، 3 دقیقه زمان خواهید داشت. در کل زمانی بین 60 تا 90 دقیقه در اختیار شما قرار می‌­دهند و هر فایل صوتی تنها یک بار پخش می‌­شود. نمره‌ی این بخش نیز بین 0 تا 30 است.

بین این دو قسمت در آزمون تافل و دو قسمت بعدی، استراحت 10 دقیقه­ای وجود دارد که به آن Break می­‌گویند.

Speaking

شروع می­‌شود که شامل 6 قسمت است. یک بخش مستقل که باید عقاید و نظرات خود را نسبت به موضوعی که با آن آشنا هستید بیان کنید. بخش های دیگر تلفیقی بوده و بر اساس مواردی است که شنیده و بیان می­شود. تا 30 ثانیه فرصت دارید به سؤال جواب دهید و 1 دقیقه نیز زمان پاسخگویی است. در کل 20 دقیقه نیز زمان خواهید داشت و نمره­ی شما که بین 0 تا 4 معین شده به نمره­ی 0 تا 30 معادل سازی می­گردد.

Writing

نیز دو متن از شما خواسته می­شود که متن اول تلفیقی است و متن دوم در رابطه با تأیید یک عقیده و نظریه است که برای متن اول 20 دقیقه و متن دوم 30 دقیقه زمان خواهید داشت. نمره­ی شما بین 0 تا 5 تعیین و سپس به 0 تا 30 معادل سازی می­گردد.

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در آزمون تافل

برای شرکت در آزمون تافل، هر تعداد دفعات که مایل باشید می­توانید در آن شرکت کنید و از این بابت هیچ محدودیتی وجود ندارد.

آزمون

فایل‌های قابل دانلود

آزمون تافلدانلود آزمون تافل - 240.85 کیلوبایت
نمونه سوالات آزمون تافل

پیشنهادها

مشاهده همه پیشنهادها

سوالات متداول

زمان برگزاری آزمون تافل ؟

محل برگزاری آزمون تافل در کدام کشورها و مؤسسات؟

آزمون تافل مناسب برای کدام کشورها و دانشگاه­ ها است؟

اهمیت بخش‌­ های مختلف آزمون تافل در نمره دهی متفاوت است؟

آزمون تافل کاغذی است یا سیستمی ؟

شرکت در آزمون تافل بدون شرکت در کلاس امکان پذیر است؟

شرکت در آزمون تافل بهتر است یا آیلتس؟

مشاوره آزمون تافل
آخرین ویرایش: 2020-02-10 12:46:09 7,803