همه چیز در مورد ارزش پاسپورت ترکیه و کاربرد آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه

آخرین به‌روزسانی در 4 تیر 1400 توسط آرینا صادقی

دریافت پاسپورت ترکیه و دریافت شهروندی این کشور دارای مزایای زیادی برای ایرانی‌ها است. در حالی که شرایط اخذ پاسپورت ترکیه پیچیده نیست و امکان دریافت آن به سادگی امکان پذیر است. ترکیه این روزها به یکی از پرطرفدارترین مقصد مهاجرتی برای ایرانی‌ها تبدیل شده است. این کشور شرایطی را برای ایرانیان مهیا کرده است تا ایرانی‌ها بتوانند به راحتی در آن سرمایه گذاری کنند، ملک بخرند یا حتی شرکت تاسیس کنند. همین موارد باعث شده حجم زیادی از ایرانیان به کشور ترکیه مهاجرت کنند و اهداف خود را دراین کشور دنبال کنند.

ارزش پاسپورت ترکیه

ارزش پاسپورت ترکیه

ارزش پاسپورت ترکیه به میزانی است که می توانید به برخی کشورها بدون ویزا سفر کنید. طبق آخرین آمارها، پاسپورت ترکیه در رده سی و نهم قرار داشته و اگر بتوانید آن را دریافت کنید به راحتی و بدون ویزا به 77 کشور می توانید سفر کنید. ناگفته نماند که شهروندان این کشور می توانند با دریافت ویزای فرودگاهی به 46 کشور دنیا مانند لبنان، کشورهای آفریقایی و بحرین سفر کنند و نهایت لذت را تجربه کنند.

تعدادی از کشورهای دنیا مانند استرالیا برای شهروندان ترکیه ویزای آنلاین صادر کرده و نیاز به مراجعه به سفارت نخواهد بود. از آنجایی که ترکیه کشوری توریستی است و با دیگر کشورها رابطه خوبی دارد، هر ساله  به این ارقام اضافه شده و به کشورهای بیشتری می توانند بدون ویزا سفر کنند.

انواع پاسپورت های ترکیه

انواع پاسپورت های ترکیه

همانطور که گفتیم ارزش پاسپورت ترکیه نسبتا بالا بوده و می توان به وسیله آن به چندین کشور بدون ویزا سفر کرد. جالب است بدانید ترکیه برای هر مقامی یک پاسپورت خاص صادر می کند که هر کدام دارای مزیت های متفاوتی هستند. در اصل پاسپورت یک شهروند با پاسپورت مقام عالی متفاوت بوده و هر کدام مزایا و معایبی دارند.

 • گذرنامه ویژه، که رنگ سبز دارد: فقط مخصوص مقامات ارشد دولت.
 • گذرنامه معمولی، که رنگ قرمز دارد: گذرنامه شهروندان ترکیه. خارجی ها ممکن است از طریق تابعیت گذرنامه های معمولی را بدست آورند.
 • گذرنامه تمبر، که رنگی خاکستری دارد: متعلق به مقامات رسمی، روزنامه نگاران و غیره.
 • گذرنامه دیپلماتیک، که رنگ سیاه دارد: مخصوص دیپلمات ها و سفیران.

پاسپورت ترکیه و مسافرت بدون ویزا

کشورهای مجاز برای دارندگان پاسپورت کشور ترکیه

پاسپورت هر کشوری دارای اعتبار است و بسته به حد و اندازه اعتبار می توان، به کشورهای مختلفی سفر کنند. ترکیه از آن دسته کشورهایی است که پاسپورتش جایگاه خوبی داشته و می توان روی آن حساب کرد. اگر بتوانید با اقامت دائم ترکیه آن را دریافت کنید، می توانید بدون ویزا به کشورهای مختلفی و زیبایی سفر کنید. در ادامه این بخش می خواهیم پرسفرترین کشورهایی که می توانید از ترکیه به آنجا بروید را نام ببریم.

قطر، کره‌ جنوبی، مالزی، تونس، سنگاپور، هنگ‌ کنگ، اردن، اندونزی، برزیل، عراق، آرژانتین، برونئی دارالسلام، مراکش، بلاروس، شیلی، ژاپن، بوسنی و هرزگوین، کلمبیا، گرجستان، ال‌سالوادور، اکوادور، پاراگوئه، صربستان، قبرس شمالی، آفریقای جنوبی، تایلند، اوکراین، اروگوئه.

مزایای داشتن پاسپورت ترکیه

مزایای داشتن پاسپورت ترکیه

ارزش پاسپورت ترکیه موجب شده منافعی هم در میان باشد. در واقع با دریافت پاسپورت ترکیه می توانید از مزایای زیادی برخوردار شوید و علاوه بر سفر به کشورهای مختلف، امتیازات دیگری نیز داشته باشید. در این بخش شما را با مزیت های پاسپورت ترکیه آشنا می کنیم.

 • یکی از جدیدترین قوانین و آیین نامه کشور ترکیه که ارزش پاسپورت ترکیه را بالا می برد این است که، می توانید کمتر از 30 روز کاری گذرنامه ترکیه را دریافت کنید و در پی ان شهروند ترکیه شوید.
 • با دریافت پاسپورت کشور ترکیه، علاوه بر اینکه می توانید به 77 کشور سفر کنید، قادر خواهید بود به 26 کشور عضو شینگن دسترسی داشته باشید.
 • یکی از بهترین و مهمترین ارزش پاسپورت ترکیه و مزایای اخذ پاسپورت ترکیه، شامل تحصیلات رایگان و برنامه های استرداد دانشگاه می شود.
 • در برخی موارد که می خواهید در ترکیه اقامت داشته باشید، دیگر نیاز به اجازه اقامت نخواهید داشت و به راحتی می توانید مجدد در ترکیه اقامت داشته باشید. به فرض مثال قبلا در ترکیه زندگی می کردید و برای مدتی از این کشور خارج می شوید. در صورتی که بخواهید دوباره زندگی در ترکیه را از سر بگیرید، نیازی به کارهای اداری و اجازه اقامت نخواهد بود.
 • خبر خوب برای افراد سن بالا این است که با داشتن پاسپورت ترکیه می توانید مانند یک شهروند، از مزایای بازنشستگی بهره مند شوید.
 • بدون هیچ ممانعتی می توانید در پروسه انتخابات ترکیه شرکت کنید.
 • یکی دیگر از مواردی که به ارزش پاسپورت ترکیه می افزاید، تمام حقوق پزشکی ترکیه به شما نیز تعلق خواهد گرفت و می توانید از آنها بدون هیچ دردسری استفاده کنید.
 • جالب است بدانید اعتبار پاسپورت های ترکیه 10 ساله است و لازم نیست کماکان برای تمدید به دفتر گذرنامه بروید.
 • ناگفته نماند که با داشتن گذرنامه ترکیه می توانید تابعیت دوگانه بگیرید.

روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه

روش های دریافت پاسپورت ترکیه

برای دریافت پاسپورت ترکیه روش های متفاوتی وجود دارد. در اغلب این روش متقاضی ابتدا تابعیت ترکیه را کسب می کند سپس به پاسپورت این کشور می‌رسد. با این وجود یکی از مطلوب ترین و بهترین روش ها اخذ پاسپورت از طریق قانون تنظیم شده خرید ملک است. اگر می خواهید تابعیت ترکیه را دریافت کنید، باید ملکی به ارزش 500.000 دلار بخرید. البته این هزینه در سال های قبل کاهش پیدا کرده و به 250.000 دلار رسیده است. اگر از طریق این راه اقدام کنید، به راحتی می توانید از مزیای اقامت ترکیه و پاسپورت آن بهره‌مند شوید.

یکی دیگر از موارد دخیل در ارزش پاسپورت ترکیه و راه هایی که ایرانیان امتحان می کنند، باز کردن حساب در بانک های ترکیه است. فردی که قصد دارد پاسپورت ترکیه را دریافت کند و از ارش پاسپورت ترکیه بهره مند شود، باید 500.000 دلار به یکی از بانک های ایش یا زراعت واریز کند. با این روش در کمتر از 60 روز گذرنامه ترکیه ای دریافت کرده و یکی از شهروندان این کشور به حساب می آیید.

محاسن اقامت و زندگی در ترکیه

ترکیه از آن دسته کشورهای خاورمیانه است که به راحتی می توان یک زندگی ایده آل را در آن شروع کرد. زیرا هزینه های زندگی پایین بوده و با متوسط درآمد می تواند زندگی خوبی داشت. یکی از مهمترین محاسن زندگی در کشور ترکیه این است که امکان دارد، در آینده به اتحادیه اروپا بپیوندد و شرایط زندگی در این کشور بهتر و آینده ساز باشد. صنعت گردشگری کماکان در این کشور در حال توسعه است و اقتصاد خوبی را رقم می زند.

دانشگاه های ترکیه در رده های بالایی قرار دارد و با داشتن پاسپورت این کشور می توانید از مزایای تحصیلی ترکیه بهره مند شوید.

سریع‌ترین روش اخذ پاسپورت ترکیه

در این مقاله شما را با ارزش پاسپورت ترکیه آشنا کردیم. ارزش پاسپورت ترکیه به قدری است که می توانید بعد از دریافت آن مانند یک شهروند زندگی کنید. پاسپورت ترکیه در مقایسه با پاسپورت ایران در رده بالاتری قرار دارد و به وسیله آن می‌توانید به بهترین کشورهای خاورمیانه و اروپایی سفر کنید. راحت ترین راه برای اخذ پاسپورت ترکیه این است که یک حساب دلاری در بانک باز کنید و مبلغی به ارزش 500.000 دلار واریز کنید. بعد می بینید که به سرعت پاسپورت شما آماده شده و آماده سفر به کشورهای مختلف هستید. همچنین یکی دیگر از روش هایی که امکان رسیدن به پاسپورت ترکیه را برای شما راحت نموده است. خرید آپارتمان از استانبول ترکیه و یا هر شهر دیگر آن است.

منبع: Benefits of Turkish Passport

One thought on “همه چیز در مورد ارزش پاسپورت ترکیه و کاربرد آن

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان مهاجرت:021 43000 021
شما در حال تماس با GO2TR هستید ۰۲۱ ۴۳۰۰۰ ۰۲۱ برای برقراری تماس دکمه زیر را فشار دهید