مدارس ترکیه

0 869

مدارس ترکیه برای ایرانیان شرایط خوب تحصیلی فراهم ساخته است. مدرسه ایرانی در ترکیه توانسته رشد خوبی داشته باشد. یادگیری دروس در مدارس ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی در نظر گرفته شده است. برای تحصیل در مدارس ترکیه افراد نیاز به ارزیابی مدارک دارند و یک سری مدارک شناسایی والدین آن‌ها هم نیاز است. خوشبختانه شرایط ثبت‌نام در مدارس ترکیه آسان‌تر شده است.

مقدمه

مدارس ترکیه در مدل‌های آلمانی، ایتالیایی، ایرانی و … فعالیت می‌کنند. زبان تحصیل در مدارس ترکیه اغلب انگلیسی و ترکی است. هزینه تحصیل به زبان ترکی ارزان‌تر از زبان انگلیسی است. مدارس بین‌المللی ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان را در نظر گرفته است. مدارس غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند اما فعالیت‌های فوق‌برنامه گسترده‌ای را شامل می‌شوند. شرایط تحصیل در مدارس ترکیه، هزینه، موقعیت مکانی و روند ثبت‌نام از موضوعات مهمی هستند که نیاز به بررسی دارد.

درباره مدارس ترکیه

school in turkey
در همین رابطه:

در مدارس ترکیه برخی برنامه‌های درسی آمریکایی یا انگلیسی با سایر زبان‌های رسمی تحصیلی ادغام شده است. همین‌طور سیستم آموزش زبان فرانسه، ایتالیایی یا آلمانی نیز در این چهارچوب وجود دارد. آموزش در ترکیه شامل شبکه‌ای از دوره‌های ابتدایی و متوسطه است که توسط نظام آموزشی ترکیه تنظیم شده است. تحصیل به مدت 12 سال رایگان و اجباری است که معمولاً به آن “4 + 4 + 4” گفته می‌شود. یعنی 4 سال آموزش ابتدایی (سطح پایین)، 4 سال آموزش ابتدایی (سطح 2) و 4 سال آموزش متوسطه. دانش‌آموزان به طور کلی به زبان ترکی تدریس می‌شوند. تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه موقعیت خوبی دارد. وکیل مهاجرت اروپا موقعیت خوبی برای مهاجرت تحصیلی ترکیه فراهم می‌سازد.

کودکان تحصیلات ابتدایی خود را از ماه سپتامبر و پس از ششمین سالگرد تولد آغاز می‌کنند. گواهی آموزش ابتدایی در سن 14 سالگی اعطا می‌شود. در پایان دوره متوسطه به دانشجویان یک لیز دیپلماتی (دیپلم دبیرستان) اعطا می‌شود که بدین معنی است که آن‌ها می‌توانند امتحان ملی را بگیرند و برای تحصیلات عالی درخواست دهند.
مدارس بین‌المللی می‌توانند راه حل مناسبی برای یک دانش آموز متقاضی مهاجرت (فرزند مدیران شرکت‌های چندملیتی، فرزندان دیپلمات‌ها، کارمندان سازمان‌های غیردولتی) در ترکیه باشند. ممکن است جمعیت محلی وجود داشته باشد، اما مدارس دانش‌آموزان بین‌المللی آماده شده‌اند. مدارس معمولاً از برنامه درسی ایالات متحده، انگلیس، یا فرانسه پیروی می‌کنند و آموزش اصلی ممکن است به هر زبانی باشد(زبان‌های مختلف معمولاً آموزش داده می‌شوند)، اما معمولاً به زبان انگلیسی است. بسیاری از مدارس معیارهای مشابهی را برای آموزش در سراسر جهان ارائه می‌دهند، انتقال آسان میان مدارس برای کشورهای فرانسه و یا ویتنام فراهم می‌شود. مدارس غالباً اعتبارنامه پذیرفته شده بین‌المللی مانند کارشناسی ارشد بین‌المللی را ارائه می‌دهند.

مراحل ورود و ثبت‌نام در مدرسه متفاوت است. فضا اغلب محدود است و ممكن است براساس ملیت دانشجویان ترجیح داده شود. شهریه بر اساس استانداردهای محلی گران است، اما امکانات یادگیری بی نظیر را ارائه می‌دهد و هزینه‌ها طبق اندازه کلاس‌ها ، امکانات درجه یک و فوق‌برنامه اخذ می‌شود. در برخی مدارس امکانات شبانه‌روزی موجود است، اما بیشتر آن‌ها کلاس‌های روزانه را ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل در ترکیه – قوانین جدید تحصیل در ترکیه 2020

انواع مدارس بین‌المللی ترکیه

مدرسه بین‌المللی انگلیس در استانبول

در مدرسه بین‌المللی انگلیس در استانبول طیف کاملی از برنامه‌های دبستانی، ابتدایی و متوسطه ارائه می‌شود. همه برنامه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. این مدرسه در قالب خصوصی تنظیم شده است. دروس به تصویب شورای مدارس بین‌المللی انگلیس رسیده‌اند. در این مدرسه رده سنی 2 الی 14 سال پذیرش می‌شود. برای اتمام دوره آموزش متوسطه گواهی عمومی به فرد اعطا می‌شود. همین‌طور یک سری امتحانات بین‌المللی کمبریج نیز در این مدرسه برگزار می‌شود. وسیع‌ترین دوره انتخاب رشته بین‌المللی برای مدرک دیپلم نیز در این مدرسه تنظیم شده است. ویزای تحصیلی ترکیه طبق قانون به متقاضی صادر می‌شود.

مدرسه پیش دبستانی PLUS

پیش دبستانی PLUS یک برنامه پیش دبستانی برای کودکان 2 الی 6 سال فراهم کرده است. برنامه‌ها در قالب‌های روزانه و نیمه روزانه در نظر گرفته می‌شود و زبان صحبت در پیش دبستانی PLUS انگلیسی و ترکی است. در پیش دبستانی PLUS گروه بازی کاریچ و سایر بازی‌های مهیج فراهم شده است.

مدرسه پیر لوتی ترکیه

اگر به لیست مدارس ترکیه دقت کنید از مدرسه پیر لوتی ترکیه بسیار یاد شده است. این مدرسه در بیوغلو استانبول قرار دارد. مدرسه پیر لوتی ترکیه دارای سیستم آموزش ملی ترکیه است و همه دروس به زبان فرانسه تدریس می‌شود. دوره تحصیل از مهدکودک تا فرانسه ارزیابی شده است. زبان دوم در مدرسه پیر لوتی ترکیه انگلیسی است. مدرک تحصیلی داده شده اغلب فرانسوی است به طوری که امتحانات طبق استاندارد دانشگاه‌های ایالتی فرانسه برگزار می‌شود.

مدرسه سنت لوزه فرانسیسز

مدرسه سنت لوزه فرانسیسز یکی از قدیمی‌ترین مدارس ترکیه است و آموزش در این مدرسه نیز از زبان فرانسه استفاده می‌کند. دروس ادبیات و مطالعات اجتماعی ترکیه در مدرسه سنت لوزه فرانسیسز به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. زبان انگلیسی در این مدرسه دومین زبان خارجی است.

دبیرستان فرانسوی سنت پالچری

دبیرستان فرانسوی سنت پالچری در سال 1846 توسط خواهران جماعت خیریه تأسیس شد. دبیرستان فرانسوی سنت پالچری یک مدرسه دو زبانه ( فرانسوی و ترکی) است. مدت تحصیلات در این مدرسه 5 سال است به طوری که سال اول آموزش زبان فرانسه به طور فشرده صورت می‌گیرد. دیپلم در دبیرستان فرانسوی سنت پالچری معادل با گواهینامه دیپلم بین‌المللی مدارس کشور فرانسه است. نرخ شهریه سالانه برای دبیرستان فرانسوی سنت پالچری توسط سایت این مدرسه به روز رسانی نشده است.

تحصیل در مدارس ترکیه به چه شکل است؟

مدارس انگلیسی زبان در ترکیه

مدرسه جامع بین‌المللی استانبول

رده سنی پذیرش در مدرسه جامع بین‌المللی استانبول از 3 الی 18 سال است. هزینه سالانه تحصیل در این مدرسه از 97.999 TL تا 195.842 TL ارزیابی شده است. زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی است و از معلمان بومی انگلیسی زبان استفاده می‌شود. بیشترین افراد موجود در کلاس درس 20 نفر هستند و مدرسه شامل فعالیت‌های فوق‌برنامه و همین‌طور سرویس رفت‌وآمد است.

متداول‌ترین ملیت‌هایی که در مدرسه جامع بین‌المللی استانبول تحصیل می‌کنند از ایالات متحده، آلمان، انگلیس و کره هستند. در این مدرسه مهارت زبان انگلیسی به درستی آموزش داده می‌شود و همین‌طور کلاس‌های اضافی برای یادگیری فرانسوی از امتیاز 2تا 6 نیز فراهم شده است. زمان شروع مدرسه از 8:30 دقیقه و زمان پایان مدرسه 15 است و فعالیت‌های خارج از برنامه مانند دو و میدانی، بسکتبال، فوتبال، والیبال و … را شامل می‌شود. سرویس ناهارخوری نیز در مدرسه موجود است. این مدرسه در سال 1911 تأسیس شد و برای تربیت فرزندان تمهیدات ویژه‌ای در نظر گرفت. مدرسه در قالب روزانه فعالیت می‌کند.

امکانات ورزشی در مدرسه:


– زمین بسکتبال 33 مترمربع
– زمین فوتبال
180 مترمربع
– دیوار صعود – زمین بازی کمتر از 408 مترمربع و زمین بازی بیشتر از 160 مترمربع به همراه فضای باز برای کودکان در محل بازی

پردیس مارمارا:


– یک سالن ورزشی دو نفره
– دو سالن ورزشی چند منظوره ، در کل 1760 مترمربع
– زمین بسکتبال و تنیس در فضای باز ، در کل
2730 مترمربع
– زمین فوتبال 6230 متر مربع، زمین‌بازی‌های تفریحی 13،000 مترمربع برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه

مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول

برنامه تحصیلی در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول، آمریکایی است. رده سنی از 3 الی 18 سال را پوشش می‌دهد و هزینه سالانه از سوی سایت رسمی مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اعلام نشده است. زبان تحصیل در این مدرسه انگلیسی بوده و از معلمان بومی استفاده شده است. اندازه کلاس‌ها به طول میانگین 15 دانش‌آموز است که در بیشترین شرایط به 20 نفر می‌رسد.

اطلاعاتی در مورد فعالیت فوق‌برنامه در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اعلام نشده است اما در لیست خدمات مدرسه از اتوبوس ویژه نامبرده شده است. کلاس آموزش زبان عربی و ترکی در این مدرسه دیده می‌شود و از فناوری روز دنیا نیز در مدرسه برای آموزش رسمی دانش‌آموزان استفاده شده است.

مهلت ثبت‌نام در مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول اغلب تا پایان 20 ژوئن هر سال است. مدرسه بین‌المللی علوم و فناوری اجزاری استانبول دارای سیستم یادگیری ویژه برای بخش‌های رشد و استعدادیابی توسط مشاوران محبوب است. در این مدرسه شرایط بورسیه برای دانش‌آموزان با استعداد و توانمند فراهم شده است. زمان شروع مدرسه از 9 صبح است. فعالیت‌های ورزی شامل تیراندازی با کمان، فوتبال، بسکتبال، تنیس و هندبال است.

مدرسه بین‌المللی یاس

مدرسه بین‌المللی یاس یک مدرسه خصوصی در ترکیه است که برنامه درسی عربی و انگلیسی را فراهم ساخته است. در مدرسه بین‌المللی یاس از آموزش سطح بالا برای ایجاد یک محیط دانشگاهی استفاده می‌شود. نگرش و درک مثبت در این زمینه بر اساس نظریه‌های یادگیری ارزیابی می‌شود. هزینه سالانه تحصیل در مدرسه بین‌المللی یاس از 25.328 TL تا 44.325 TL ارزیابی شده است. زبان عربی و ترکی نیز برای برخی از دروس در مدرسه بین‌المللی یاس تدریس می‌شود. مدرسه دارای یک آزمایشگاه کامل کامپیوتر بوده و هر کلاس دارای برد هوشمند و پروژکتور هوشمند است و یک محیط یادگیری پویا ایجاد شده است. ارزیابی در مدرسه بین‌المللی یاس بر اساس امتحان و در سطح مشخصی دنبال می‌شود. مدرسه دارای سرویس اتوبوس است. سرویس ناهارخوری نیز در مدرسه بین‌المللی یاس وجود دارد.

مدرسه بین‌المللی کیستون

برنامه درسی مدرسه بین‌المللی کیستون، کانادایی است و رده سنی 3 الی 18 سال را پذیرش می‌کند. تا به امروز بیش از 35 ملیت در مدرسه بین‌المللی کیستون تحصیل کرده‌اند. کلاس اضافی زبان فرانسوی در مدرسه بین‌المللی کیستون بر قرار است. مدرسه دارای فعالیت‌های خارج از برنامه است که شامل: هنرهای تجسمی، داستان‌نویسی، هندبال، کلوپ موسیقی و … . مدرسه دارای سیستم ناهارخوری مخصوص است.

مدرسه بین‌المللی MEF استانبول

برنامه درسی مدرسه بین‌المللی MEF استانبول انگلیسی است و رده سنی 3 الی 18 سال را می‌پذیرد. هزینه سالانه مدرسه بین‌المللی MEF استانبول از 105.691 TL تا 204.625 TL در نظر گرفته شده است. حداکثر تعداد دانش‌آموز در این مدرسه 24 نفر است و فعالیت‌های فوق‌برنامه را نیز شامل می‌شود. 53 ملیت در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول تحصیل می‌کنند. در کلاس‌های مربوط به پیش دبستانی در حدود 16 الی 18 دانش‌آموز تحصیل می‌کنند. 22 دانش‌آموز برای کلاس‌های 1 تا 5 و 24 دانش‌آموز برای کلاس‌های 6 تا 12 تحصیل می‌کنند. زبان تحصیل در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول انگلیسی است اما کلاس‌های اضافی ترکی، فرانسوی و اسپانیایی نیز در آن وجود دارد. در سراسر مدرسه دسترسی به اینترنت بی‌سیم وجود دارد و کلاس‌های درس مجهز به میز هوشمند هستند و دسترسی به امکانات تحصیلی در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول خوب است.

در مدرسه بین‌المللی MEF استانبول بخش پشتیبانی مربوط به خواندن و نوشتن و مشاوره و همین‌طور مربوط به فضای محیطی فراهم شده است. زمان شروع مدرسه 8:20 دقیقه و زمان پایان مدرسه نیز 15:25 دقیقه ارزیابی شده است در هفته 4 ساعت برای بررسی موقعیت مهارت سنجی در نظر گرفته می‌شود تا رشد دانش‌آموزان در یک فضای دقیق صورت بگیرد.

برای دانش‌آموزان هر روز ناهار گرم سرو می‌شود و علاوه بر غذای اصلی ، غذای جانبی و دسر نیز وجود دارد. اغلب برای کلاس‌های بعدازظهر سرو میان وعده نیز دیده می‌شود.

مدرسه بین‌المللی MEF استانبول دارای دو زمین فوتبال در فضای باز، زمین تنیس، استودیوی رقص و همین‌طور استخر گرم و سرپوشیده است. فضای تفریحی رو باز نیز وجود دارد.

مدارس آلمانی در ترکیه

دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول

دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول یک مدرسه آلمانی است و زبان تحصیل در آن نیز آلمانی اعلام شده است. دوره مطالعات اجتماعی و ادبیات در دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول به زبان ترکی صورت می‌گیرد. انگلیسی دومین زبان خارجی در دبیرستان خصوصی آلمانی استانبول است. این مدرسه در سال 1868 برای فرزندان تجار و هنرمندان و همین‌طور برای گروه خاصی از تبعه ترکیه شروع به کار کرد.

دبیرستان سنت جورج اتریشی

دبیرستان سنت جورج اتریشی یکی از معتبرترین مدارس ترکیه محسوب می‌شود و دارای چندین مدرسه راهنمایی است که توسط هیئت اروپایی تأسیس شده است. این آموزشگاه توسط وزارت آموزش‌وپرورش ملی ترکیه بر اساس مقررات تحصیلی وسیعی آغاز به کار کرده است. برنامه‌های درزشی دو زبانه ترکی و اتریشی در دبیرستان سنت جورج اتریشی دیده می‌شود.

ثبت‌نام در مدارس ترکیه

برای اینکه بتوانید در مدارس ترکیه ثبت‌نام کنید نیاز به مدارک آموزشی و اقامتی دارید. در مدارس خصوصی ترکیه شرایط پرداخت شهریه با شما در میان گذاشته می‌شود، مدرسه با توجه به شرایطی که دارد می‌تواند هزینه‌های لازم را به صورت کامل یا به شکل قسطی از شما دریافت کند. مقدار هزینه تحصیل بر اساس مدرسه و امکانات آن متفاوت است. دانش‌آموزان باید مدارک تحصیلی خود را قبل از ثبت‌نام معادل‌سازی کنند. مدارک سال‌های قبل نیز باید برای مدارس ترکیه به صورت ترجمه شده ارائه شود.

مدارس بین‌المللی ترکیه بر اساس پشتیبانی از کشورهایی مانند کانادا و طبق یک سری نظام آموزشی مشخص هم به صورت روزانه و هم به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند. در بیشتر مدارس بین‌المللی ترکیه زبان تحصیلی انگلیسی اعلام شده است.

برای تحصیل و ثبت‌نام در مدارس ترکیه نیاز است کپی پاسپورت دانش‌آموز و والدین وی فراهم باشد. نیاز به چند قطعه عکس از دانش‌آموزان و والدین وی است. نیاز است سوابق بیماری دانش‌آموز و خانواده وی ( در صورت تأکید مدرسه) ارزیابی شود. افراد نیاز به ریزنمرات در سال‌های گذشته دارند و نیاز است ترجمه ریزنمرات به درستی صورت بگیرد.

هزینه ثبت‌نام اغلب بین 100 الی 200 دلار بسته به مدارک دانش‌آموز خواهد بود از سوی دیگر نیاز است هزینه مربوط به اسکان و زندگی نیز لحاظ شود.

مدارس ایرانی در ترکیه

حتماً شرایطی که برای ثبت‌نام در مدارس ایرانیان در کشورهای مختلف را مطالعه کرده‌اید. مدارس ایرانی در ترکیه زیر نظر وزارت آموزش‌وپرورش ایران بوده و به زبانی ساده‌تر فعالیت این مدارس طبق قوانین مخصوص ایران است. در این مدارس تدریس توسط معلمان با تجربه کشور صورت می‌گیرد، آزمون‌ها به صورت مختلف هستند و سطح علمی مدارس ایرانیان نیز مشخص است. مدرسه ایرانی در ترکیه اغلب دارای سه مقطع است. مدرسه ایرانیان ترکیه زیر نظر وزارت امور خارجه فعالیت داشته و تدریس در آن نیز به زبان فارسی صورت می‌گیرد.

در ترکیه دو مدرسه ایرانی یکی در استانبول و دیگری در آنکارا وجود داردیکی از مدارس ایرانی در ترکیه مجتمع آموزشی 22 بهمن آنکارا است که شرایط تحصیل برای سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان را فراهم ساخته است. ثبت‌نام در این مدرسه در ابتدای ماه تیر هر سال تحصیلی است. . مدرسه فجر ایرانیان در استانبول موقعیت ثبت‌نام را به نسبت مدرسه آنکارا آسان‌تر اعلام کرده است.

شما برای ثبت‌نام در مدرسه ایرانی آنکارا نیاز به تنظیم مدارک دارید:

هر شخص باید اصل کپی شناسنامه به همراه‌کارت اقامت معتبر داشته باشد. اصل پاسپورت معتبر نیاز است. هزینه اولیه ثبت‌نام باید برآورد و پرداخت شود. نیاز است که کارنامه تحصیلی سال قبل ارائه شود. یک کد دانش‌آموزشی از مدرسه قبل به فرد تعلق می‌گیرد که بسیار مهم است. افراد نیاز به دفترچه سلامت دارند و تعهد انضباطی نیز اهمیت زیادی دارد.

نظام آموزشی مدرسه ایرانی در ترکیه

نظام آموزشی که در مدارس ایرانی ترکیه دیده می‌شود مانند نظام آموزشی در ایران است. در واقع نوع کتابی که تدریس می‌شود نیز به همان شکل است. مدارس در قالب مختلط برگزار می‌شود (به دلیل کم بودن تعداد متقاضی برای تحصیل).

پیگیری

اعزام دانش‌آموز به ترکیه برای تحصیل از موضوعاتی مهم و اثرگذار است و نیاز به دقت بالا و اطلاعات به روز خواهد داشت. پیگیری در خصوص مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه، شرایط ثبت‌نام در مدارس ترکیه، هزینه تحصیل در مدارس بین‌المللی ترکیه و … از موضوعات بسیار مهمی هستند که نیاز به مشاور مخصوص و کار بلد خواهد داشت.

هزینه مدارس ترکیه


جنبه مهمی که به تعیین هزینه تحصیل در ترکیه کمک می‌کند، اما بسیاری از دانش‌آموزان از آن غافل می‌شوند، این واقعیت است که تفاوت قابل‌توجهی در شهریه بین دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، در مقایسه با دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شود، وجود دارد. دانشگاه‌های ترکیه اغلب زبان انگلیسی را به جای زبان مادری این کشور انتخاب می‌کنند، شاید در تلاش برای جذب بیشتر جمعیت جهانی دانشجویی هستند. بااین‌حال باید توجه داشت که تفاوت هزینه در هنگام زبان فقط در مؤسسات دولتی اعمال می‌شود.

برای دانش‌آموزان بین‌المللی که به اندازه کافی با زبان ترکی آشنا هستند و می‌توانند در یک مدرسه دولتی ترکیه تحصیل کنند ، شهریه سالانه مورد انتظار ارزان نیز است.

افرادی که ترجیح می‌دهند در یک مدرسه دولتی به تحصیل به زبان انگلیسی بپردازند، باید انتظار داشته باشند که شهریه سالانه آن‌ها کمی بالاتر رود.

خوشبختانه، در هر دو مورد، هزینه بسیار پایین تر از مدارس خصوصی در ترکیه است و هر دو مدارس خصوصی و دولتی – صرف‌نظر از زبان – به طور متوسط ​​نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر به شهریه قابل‌توجهی کمتری نیاز دارند.

در صورتی که قصد داشته باشید در یکی از مدارس ترکیه تحصیل کنید بررسی شرایط و هزینه اهمیت زیادی دارد. مدارس ترکیه در دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و سیستم آموزشی ترکیه نیز 12 سال آموزشی را شامل شده است. زبان تحصیل اغلب انگلیسی و ترکی هستند اما در مدارس خصوصی بیشتر از زبان ترکی برای آموزش استفاده می‌شود. مدارس دولتی ترکیه رایگان هستند.

مدارس خصوصی شامل شهریه هستند که وابسته به کیفیت آموزش و امکانات آموزشی هزینه‌ها متفاوت خواهد بود. طبق آمار موجود هزینه تحصیل در مدارس ترکیه از 1000 لیر بیشتر است، مدارس بین‌المللی به طبع هزینه بالاتری نیز دارند. دبیرستان‌های ترکیه اغلب طول دوره 4 ساله برای تحصیل در نظر می‌گیرد. در برخی از مدارس آموزش یک ساله دوره زبان خارجی هم وجود دارد که هزینه مخصوص به خود دارد.

منابع:

  1.  “Artist Feature: Who Was Osman Hamdi Bey?”How To Talk About Art History. 27 April 2017. Retrieved 13 June 2018.
  2. ^ Grove, Jack (2 May 2013). “Global Gender Index, 2013”Times Higher Education. Retrieved 2 June 2017.

نقد و بررسی تحصیل رایگان ترکیه

تحصیل در ترکیه 2020 (شرایط اعزام دانشجو به ترکیه) 

کنکور؛ مقاله بررسی کنکور ایران و سایر کشورهای جهان

دوست دارین آخرین مقالات ما براتون ایمیل بشه؟
خوب اگر علاقمندین به اخبار و مقالات مجله اینترنتی گوتو تی آر لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنین!
هر زمان دوست داشتین لغو اشتراک کنین!
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما را نمایش نمی دهیم.

مشاوره مهاجرت: 02143000021