اطلاعات کلی درباره کشور ترکیه

کشور ترکیه (turkey)، یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و قاره اروپا است. این کشور زیبا و منحصر به فرد در ناحیه‌ای میان آسیا و اروپا واقع شده و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته می‌شود. مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است. پایتخت این کشور، شهر آنکارا است.

 • نام کشور(به عربی و لاتین): ترکیا Turkey
 • نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری
 • زبان های رایج: کردی، ترکی آذربایجانی، زبان زازاها
 • واحد پول و معادل آن در هر دلار: لیره ترکیه؛ ۵۲۸ لیر ترکیه معادل 100 دلار آمریکا
 • پیش شماره تلفن: 0090
 • تعداد کشور های بدون نیاز به ویزا: 11۵
 • پایتخت: آنکارا
 • زبان های رسمی: ترکی
 • جمعیت: 81/79 میلیون نفر (طبق آمار ثبت شده در سال 2017)
 • منطقه زمانی: GMT +03:00
 • دامنه اینترنتی: tr.
 • رتبه تولید ناخالص: 18

ترکیه یک منطقه جذاب و خیره کننده است که شرق اروپا و غرب آسیا را بهم متصل کرده است. جاذبه‌های گردشگری، مناظر طبیعی، تنوع آب و هوایی و اماکن تاریخی و معروف ترکیه، هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. انواع مختلف جاذبه‌های توریستی و امکانات تجاری کشور ترکیه، طیف وسیعی از مسافران با علایق مختلف را در بر می‌گیرد.

سفر به کشور ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخشی از این کشور در خاورمیانه و بخشی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان قرار دارد. این کشور دارای 77 میلیون نفر جمعیت است. شرایط نسبتاً خوب زندگی اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن باعث شده است هرساله عده‌ی زیادی از مردم به این کشور مهاجرت کنند.

زندگی در کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه یکی از روش‌هایی است که در ذهن افراد مختلفی وجود دارد. در نظر داشته باشید که روش‌های مهاجرت به ترکیه متفاوت است. برخی از افراد روش‌های سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به سراغ روش‌های تحصیلی می‌روند. آگاهی به شرایط مهاجرت به ترکیه بسیار مهم است.

مهاجرت به کشور ترکیه

امروزه تحصیل در خارج از کشور در فکر بسیاری از جوانان وجود دارد. برای شروع، انتخاب کشور، اعتبار مدرک، شرایط زندگی و... باید بررسی شوند تا شما بتوانید تصمیم درستی در این باره بگیرید. در این مقاله قصد داریم تحصیل در ترکیه را زیر ذره بین خود قرار دهیم و شرایط و تمام موضوعات مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور برای دانشجویان تمام مقاطع را بررسی کنیم.
ترکیه می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. در این مقاله قصد داریم شرایط و تمام موضوعات مربوط به تحصیل و زندگی در ترکیه کشور برای دانشجویان تمام مقاطع را بررسی کنیم.

تحصیل در کشور ترکیه

اقتصاد کشور ترکیه بر پایه‌ی چند فعالیت مهم و حیاتی استوار است. صنعت کشاورزی از یک سو و صنعت توریسم و گردشگری از سوی دیگر، دو محور اصلی هستند که ارزش و اقتدار اقتصاد ترکیه را تحت کنترل دارند.

کشور ترکیه از نظر برتری در جهان در زمینه‌های شهری، اقتصاد، محیط زیست، سیاست، اجتماع، فناوری و تکنولوژی در سال‌های مختلف تحت مطالعه و بررسی قرار گرفته است و رتبه های خوبی داشته است.

ساختار حکومتی در ترکیه به شکل ریاست جمهوری و تشکیل پارلمان است. در سال‌های اخیر مشکلات زیادی بر سر راه دولتمردان کشور ترکیه به وجود آمد که از نمونه‌های آن، نزول رشد اقتصادی و تبعیض نژادی است.

مهم‌ترین شهر کشور ترکیه، شهر استانبول است. از مهم‌ترین شهرهای دیگر ترکیه می‌توان به استانبول، آنکارا، بورسا، آدانا، قونیه، غازی عینتاب، آنتالیا، قیصریه، مرسین، ازمیر و کوش آداسی اشاره کرد.

در ترکیه شرکت های مختلقی از طرف ایرانیان به ثبت رسیده است. به طور مثال، کالج پوزا، شرکت مهاجرتی go2tr، شرکت بازرگانی رونقی، شرکت بیژن توریسم و بسیاری دیگر از شرکت های ایرانی در ترکیه فعالیت دارند.

مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری شگفت انگیزی در کشور ترکیه وجود دارند، که بازدید از هر کدام برای گردشگران، لذت بخش است. معبد آرتمیس در شهر اِفِسوس و معبد ماسولوس و کاروانسرای اوکوز تنها بخشی از عجایب ترکیه هستند.

این کشور یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های دوران باستان است و قسمت اعظم شبه جزیره آناتولی، هم اکنون به خاک ترکیه مربوط می‌شود, از جمله این تغییرات تشکیل دولت عثمانی و جمهوری ترکیه کنونی را می توان نام برد.

بهترین شرایط تحصیل در کشور ترکیه، بهره‌مندی از بورسیه‌های تحصیلی است. این بورسیه‌ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و دانشجویان پژوهشی تعریف شده‌اند و تمام دانشجویان می‌توانند برای این بورسیه‌ها درخواست دهند.

ترکیه یکی از مهاجر خیزترین کشورهای همسایه با ایران محسوب می‌شود و هر ساله جمعیت زیادی از ایران به این کشور سفر میکنند.

میزان مهاجرت به کشور ترکیه در سال 2018 افزایش یافته است. افراد بین 25 الی 29 سال 12 درصد از مهاجران را تشکیل می‌دهند و افرادی که بین 20 الی 24 سال سن دارند در حدود ۶/۱۱ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

میزان رضایت بر اساس پارامترهای مختلفی بررسی می‌شود. وضعیت نابسامان کار در ایران، سبب شده افراد به فکر مهاجرت به ترکیه باشند. افرادی که از پشتوانه مالی برخوردار هستند، رضایت بالایی برای زندگی در ترکیه دارند.

راحت ترین روش مهاجرت به ترکیه با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است، از آسان‌ترین روش‌های ورود به این کشور، اقامت کوتاه مدت است که عموماً یک ساله خواهد بود.

ترکیه یکی از مهاجر خیزترین کشورهای همسایه ایران است.و هر ساله جمعیت زیادی از ایران به این کشور سفر میکنند. مهاجرت سرمایه گذاری، مهاجرت مهاجرت تحصیلی و مهاجرت از طریق ازدواج تنها چند روش مهاجرت هستند. 

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، یکی از روش های مطمئن محسوب می‌شود، از دیگر روش های سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت و خرید اوراق است.

یکی از روش های مهاجرت به ترکیه، از طریق ازدواج است. در ابتدا می‌توانید اقامت موقت این کشور را اخذ نمایید. سپس بعد از گذشت 5 الی 8 سال زندگی با همسر خود، می‌توانید برای اقامت دائم ترکیه اقدام نمایید.

در مهاجرت از طریق تولد دو سیستم خون و خاک مطرح است. در کشور ترکیه سیستم خون حاکم است. فرزندی که داخل و یا خارج از ترکیه متولد شود در صورتی که پدر و مادر وی ترکیه‌ای باشند، مقیم کشور ترکیه می‌شود.

اگر شما می‌خواهید از طریق ترکیه وارد کشورهای اروپایی شوید و نگاه شما به این کشور یک پل رابط است، بهتر است از فکر پناهندگی خارج شوید. پناهندگی عموماً در ذهن افرادی نقش می‌بندد که شرایط مالی خوبی ندارد.

آنچه در مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل بسیار مهم است، پذیرش شما در دانشگاه های ترکیه است. در نظر داشته باشید برخی از دانشگاه های این کشور برای پذیرش، شرایط و آزمون‌های مشخصی را برگزار می‌کنند.

مهاجرت کاری به هر کشوری می‌تواند یکی از روش های مهم و آینده‌دار باشد. همانطور که از اسم این روش مشخص است، شما می‌بایست با هدف کسب و کار وارد این کشور شوید.

مهاجرت از طریق همراه به ترکیه کمی پیچیده است. روش‌های تحصیل و توریستی نمی‌تواند منجر به مهاجرت به ترکیه از طریق همراه شود، اما در روش سرمایه گذاری، فرد سرمایه گذار می‌تواند خانواده خود را همراه نماید.

مهاجرت توریستی به این کشور عموماً با هدف گردشگری صورت می‌گیرد. در این روش فرد برای گشت و گذار ترکیه را انتخاب می‌کند. بدون داشتن ویزا، افراد می‌توانند اقامت سه ماهه داشته باشند.

یک سری شرایط دیگر برای مهاجرت به ترکیه دیده می‌شود که می‌تواند جالب باشد. افرادی که در زمینه‌های ورزشی، هنری و یا علمی فعالیت می‌کنند، می‌توانند به سراغ ویزای شرایط ویژه ترکیه بروند. 

استانبول مهاجرپذیرترین شهر ترکیه محسوب می‌شود، به طوری که اولین انتخاب افراد به شمار می‌رود. سپس آنکارا و آنتالیا قدرت جذب مهاجر را دارند.

باید مشخص شود قرار است با چه هدفی وارد ترکیه شوید.سپس نوبت به تنظیم مدارک لازم برای نوع ویزای تعیین شده خواهد رسید. برای اخذ ویزای ترکیه باید از پس سوالاتی که از سوی مأمور سفارت پرسیده می‌شود، برآیید.

برای اخذ اقامت ترکیه باید در ابتدا توجه داشت که کدام ویزا را اخذ کرده‌اید و چقدر زمان نیاز است که وارد اقامت موقت و یا دائم شوید. 

پاسپورت ترکیه در دنیا رتبه 52 را دارد. ( این آمار طبق لیست هنلی اعلام شده است). به طور کلی آلمان و سوئد رتبه‌های اولیه و افغانستان رتبه آخر یعنی 104 ام را دارد.

ترکیه یک منطقه خیره کننده است که آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار می‌دهد. فرهنگ پر جنب و جوش، غذاهای معروف، چشم اندازهای شگفت انگیز و وسعت تاریخی آن، همه کسانی را که قصد سفر به ترکیه دارند، حیرت زده می‌کند.

کشور ترکیه در صدد افزایش خدمات توریسم سلامتی و درمان برای گردشگران خارجی است و به همین دلیل تعداد بیمارستان‌های شهری و مراکز سلامتی که برای خدمت رسانی به بیماران خارجی ترکیه تدارک دیده است، را گسترش داده است.

ترکیه دارای مساجد و اماکن مذهبی بسیار است. از مساجد معروف و زیبای ترکیه که برای علاقمندان به سفر به ترکیه و سفرهای مذهبی بسیار قابل توجه است.

پاموک کاله یا  :pamuk kale یکی از شگفت انگیزترین جلوه‌های طبیعی ترکیه است که در زبان انگلیسی "قلعه پنبه" گفته می‌شود. در سفر به ترکیه حتما از این جاذبه طبیعی دیدن کنید.

ترکیه دارای آثار باستانی فراوانی از خرابه‌های گرین و روم است، اما هیچ کدام از آ‌ن‌ها به مانند پرگاموم باستانی در bergama مدرن، قابل رویت نیست. یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های جهان باستان، بقایای معبد باقی مانده از پرگاموم است، که در حال حاضر به طور چشمگیری بر روی تپه ایستاده است.

 کشور ترکیه، هر ساله فستیوال های مختلف و رویدادهای گوناگونی از هنر و موسیقی، ورزش و تفریح، را در سراسر کشور برگزار می‌شود. در این‌جا چند تا از رویدادها و جشنواره‌های بسیار متفاوت و محبوب در ترکیه توصیف می‌شود.

اگر در ماه می برنامه سفر به ترکیه دارید و به استانبول می‌روید (که به هر حال زمان دوست داشتنی برای سفر است!)، باید قطعا از جشنواره معماری درب باز که هر ساله انجام می‌شود، دیدن کنید.

خط ساحلی دریای مدیترانه در ترکیه، شاید در  زمین لرزه‌های سخت، چیزهای زیادی را خراب کند ولی برای بسیاری از مردم در سفر به ترکیه، همه چیز در یک سفر دریایی زیر خورشید و لذت بردن از مناظر زرق و برق دار ساحلی، بهترین تفریح است.

سفر به ترکیه به راحتی از طریق وسایل نقلیه زمینی مثل اتوبوس و قطار نیز امکان دارد. سفر زمینی به ترکیه با تامین بلیط از ترمینال‌های مسافر بری بسیاری از شهرهای ایران امکان پذیر است.

بهار و پاییز، از نیمه فروردین تا خرداد، و از اوایل شهریور تا اواسط آذر به ترتیب، زمان‌های ایده آل برای بازدید از استانبول و مناطق داخلی آن است. این ها زمان‌هایی هستند که درجه حرارت هوا مناسب است، دارای آفتاب لذت بخش و آسمان صاف و آبی است.

در سفر به ترکیه، بیشتر هتل های چهار ستاره و پنج ستاره استانبول در منطقه تکسیم و اطراف آن وجود دارند. اما هتل های با کیفیت دیگری نیز در شهرهای آنالیا و ازمیر وجود دارند. 

ویزای توریستی برای مدت 90 روز ارائه می شو د اما با داشتن این ویزا، اجازه هیچ گونه کسب و کار و خرید و فروش و یا تحصیلی را ندارید.

برای سفر به ترکیه از تعدادی از شهرهای ایران پرواز مستقیم به استانبول وجود دارد. تبریز، اصفهان و مشهد از جمله شهرهایی هستند که می توان از آن برای ترکیه بلیط تهیه کرد.

شرایط آب و هوایی ترکیه تقریبا شبیه به ایران است. آب و هوای مدیترانه ای برای ترکیه، تابستان های گرم و زمستان های سرد همراه با بارش برف از ویژگی های آب وهوایی ترکبه است. 

یک کوله پشتی بزرگ در سفر همراه داشته باشید. داشتن کیف کمری یا کیف بند دار، مقداری پول نقد، کارت‌های وسایل حمل و نقل عمومی و سایر مدارک شناسایی مثل کپی پاسپورت، موبایل و یک دفترچه یادداشت ضروری است.

برای رفع نیاز مسافران ایرانی در ترکیه،  بانک ملی با سه شعبه فعال،  آماده ارائه خدمات بانکی و مالی به گردشگران است.

قبل از هر سفری برای پیشگیری از هزینه های درمان که گاهی هزینه های بالایی را شامل می شود، بهتر است خود و خانواده تان را بیمه کنید تا در صورت نیاز از تسهیلات آن برخوردار شوید.

درسفر به ترکیه، به هر کدام از فرودگاه‌ها که برسید، تابلوهای شرکت‌هایی که به صورت روزانه خودرو اجاره می‌دهند را می‌توانید ببینید. در صورت دارا بودن شرایط، می‌توانید از این شرکت‌ها اتومبیل کرایه کنید.

ممکن است در هر سفری خطراتی مسافرات را تهدید کند. مسافران در سفر به ترکیه باید احتیاط‌های لازم را رعایت کرده و به نکات امنیتی که توسط پلیس یا سفارت داده می‌شود، عمل نمایند.

اصولا گردشگران بایستی قبل از سفر به هر کشوری، نسبت به بیماری های آن کشور واکسینه شوند. در حال حاضر بیماری خاصی برای سفر به ترکیه اعلام نشده است.

حداقل حقوق، مربوط به حقوق کارگران است و منظور، پایین­ ترین دستمزدی است که کارفرما در قبال کار کارگر می­ دهد. در ترکیه میزان حداقل حقوقی که در سال 2018 برای کارگران ترکیه اعلام شد، ۱600 لیرترک است.

میانگین درآمد در هر کشور، سنجشی برای رفاه مالی مردمان آن کشور است. منظور از میانگین درآمد، قدرت خرید مردم یک کشور در قبال رفع ضروریات زندگی است.

برای پیدا کردن کار در ترکیه می ­توان با گرفتن ویزای کار این کشور اقدام کرد. اما اخذ ویزای کار ترکیه مانند هر کار دیگری مراحل خاص خود را دارد.

با توجه به این که هزینه­‌های زندگی در هر جامعه­‌ای بستگی دارد به خود فرد و همچنین اجتماعی که در آن زندگی می­‌کند، میانگین هزینه‌ی ماهانه‌ی زندگی در ترکیه می تواند متفاوت باشد.

رای کسانی که به کشور دیگری مهاجرت می­‌کنند، واجب است هزینه‌­های ضروری یا اساسی زندگی را بدانند. دانستن قیمت برخی کالاهای اساسی در استانبول، که یکی از شهرهای مهم ترکیه است می تواند به شما کمک کند.

مهم‌ترین منابع درآمد مردم ترکیه نساجی است. طبق دسته­‌بندی سازمان سیا، کشور ترکیه در رده کشورهای توسعه­‌ یافته قرار گرفته ‌است.

از مهم‌­ترین مسائل برای کسانی که به کشوری مهاجرت می­‌کنند، امنیت مالی و اقتصادی در آن کشور است. بنابراین لازم است تحقیقات لازم در این باره را انجام دهند و اطلاعات جامعی در مورد وضعیت اقتصادی و امنیت مالی در آن کشور را داشته باشند.

داشتن امنیت از ضروریات برای تمام افراد یک جامعه است. این امر چه برای افرادی که اهل همان کشور باشند و چه مقیم آن‌جا؛ دارای اهمیت است.

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور برای شخص و خانواده­‌اش، با گذراندن مراحل مختلفی امکان پذیر است و با دو روش کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌شود. گاهی فرد می تواند خانواده اش را با خود همراه کند.

طبق قوانین ترکیه، تنها ازدواج‌­های رسمی به رسمیت شناخته می‌­شود. ازدواج­‌های دیگر در این کشور، مرسوم نیست و ازدواج مذهبی (از طریق روحانیون ) تنها پس از انجام قوانین ازدواج رسمی امکان­ پذیر است.

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول۲000لیر است. گران‌ترین شهر ترکیه استانبول وگران ترین  منطقه‌ی استانبول بشیکتاش است که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در این منطقه 8000 لیر است.

میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در استانبول۲000 لیر است. گران‌ترین شهر ترکیه استانبول و گران ترین منطقه‌ی استانبول بشیکتاش است که میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در این منطقه 8000 لیر است.

از مزایای ثبت شرکت در ترکیه می توان به اخذ اقامت و افتتاح حساب بانکی بین المللی اشاره کرد. سالانه تعداد زیادی از مردم با هدف شروع یک زندگی جدید و یا شروع یک شغل جدیدبه کشور ترکیه می‌روند.

ویزاهای کشور ترکیه شامل: ویزای توریستی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای دانشجویی، ویزای کاری، ویزای تحقیقاتی برای کشف و استخراج آثار باستانی، ویزا با اهداف درمانی، ویزا برای حمل و نقل و... است.

در کشور ترکیه برای گرفتن هر یک از این اقامت­‌ها: اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت توریستی و اقامت از طریق خرید ملک، اخذ بیمه سلامت امری اجباری است.

بانک‌های هر کشور تحت نظارت بانک مرکزی آن کشور کار می‌کنند. در ترکیه بانک‌هایی از کشورهای مختلف شعبه داشته و این که سرمایه گذار اصلی، کدام کشور باشد تعیین می‌کند که درباره ایرانیان چه قوانینی دارند.


کسانی که کارت اقامت کشور ترکیه را دارند با داشتن موجودی حساب بانکی، به راحتی می­‌توانند به کشورهای زیادی سفر کنند.

مردم ایران و ترکیه تشابهات فرهنگی زیادی دارند، به ­طوری که اشتراکات این دو کشور بیشتر از تفاوت­‌های آن‌هاست. خونگرمی، مهربانی و مهمان دوستی و علاقه‌ی آنان به هدیه دادن و گرفتن بسیار شبیه ایرانیان است.

تعطیلات رسمی در کشور ترکیه شنبه و یکشنبه است که تعطیلات آن‌ها در مورد کارکنان متفاوت است. مبنای تقویم ترکیه، سال میلادی است و مناسبت‌ها و اعیاد و آغاز سال نو و جشن های ملی نیز تعطیل رسمی است. 

حکومت ترکیه به صورت لائیکاست ولی بسیاری از مردم ترکیه به دین اسلاممعتقد هستند. به طور کلی حق انتخاب دین در ترکیه آزاد است. 

غواصی در دریای مدیترانه، رافتینگ در آنتالیا، تور کشتی استانبول، پارک آبی و آکوا لند، بالن سواری در کاپادوکیا، اماکن تاریخی استانبول، کاخ توپکاپی و ایا صوفیه تنها بخشی از تفریحات در ترکیه هستند.

سیستم حمل و نقل درون شهری ترکیه بسیار با کیفیتاست. سیستم‌های حمل و نقل درون­ شهری ترکیه شامل: اتوبوس، مینی‌­بوس، دلموس، مترو، متروبوس، تراموا، قایق و کشتی بخار است.

روابط دوستانه در ترکیه بسیار مهم است. ترک‌ها برای دوست و حفظ رابطه با دوستان ارزش زیادی قائل هستند. مهمان‌نوازی ترک­ ها زبانزد خاص و عام است. آن‌ها عاشق مهمان و مهمانی هستند. آن‌ها شب‌نشینی­ های با شکوهی دارند و دوست ندارند مهمانشان زود از خانه آن‌ها برود.

در کشور ترکیه هنر در انواع مختلفی به چشم می خورد و همه شاخه های آن دیده می شود. از سینما و تلویزیون گرفته تا طراحی لباس با کیفیت بالا رواج دارد.

 دولت ترکیه باید سلامت ذهنی و جسمی شهروندان ترکیه را با هر سنی توسعه دهد و مردم را به ورزش کردن تشویق کند و از ورزشکاران موفق حمایت کند.

مردم کشور ترکیه هم مانند خیلی از مردم دنیا به برخی خرافات معتقد هستند. چشم نظر و به چوب زدن نمونه ای از این موارد هستند.

همواره در مورد هر قوم و ملیتی شایعات وجود داشته، مردم ترکیه هم از این قاعده مستثنی نیستند.

حمل این ماده غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است. همچنین در این کشور مصرف مشروبات الکلی در خیابان ممنوع  است. استعمال دخانیات هم در تمام اماکن عمومی سربسته ممنوع است.

عدم داشتن اطلاعات کافی و آشنا نبودن با رسم و رسوم رایج در این کشور می‌تواند باعث افتادن در دام افراد کلاهبردار و سودجو شود.

ایران و ترکیه به دلیل آن‌که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌­اند، دارای تشابهات فرهنگی و اعتقادی هستند و از این حیث قوانین مربوط به هر دو کشور نیز شباهت ها و تفاوت­‌های زیادی با هم دارد.

کسانی که دارای گواهینامه رانندگی ایران هستند، بعد از ورود به ترکیه برای اخذ گواهینامه باید از طریق ترجمه رسمی گواهینامه خود از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکیه اقدام کنند.

برای هر فردی در ترکیه لازم و ضروریست که آدرس سفارت خانه ها و کنسولگری های کشور مقصد را بداند. سفارتخانه های ایران در ترکیه در شهر های آنکارا و ارزروم قرار دارند.

 هزینه‌ی تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورها کم‌تر و این هزینه‌ها برای دانشجویان خاورمیانه مقرون به صرفه‌تر است.

بورسیه‌ها برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دانشجویان پژوهشی تعریف شده‌اند و تمام دانشجویان غیر ترکی می‌توانند برای این بورسیه‌ها درخواست دهند.

مدارک دانشگاه‌های ترکیه از اعتبارات خوبی برخوردار و در دانشگاه‌های معتبر جهان شناخته شده است. دانشگاه‌‌های ترکیه با ارائه‌ی مدرک بین الملل این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که در هر کشوری بتوانید در مقاطع بالاتر تحصیل کنید.

رقابت در این آزمون‌ ها برای قبولی در دانشگاه‌ های دولتی کشور ترکیه به دلیل سطح علمی بالاتر و هزینه‌های تحصیلی کم‌تر، تنگاتنگ است. آزمون‌ها به دو زبان انگلیسی و ترکی گرفته می‌شوند

معادل سازی مدارک در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط شورای آموزش‌عالی ترکیه و معادل سازی در مقاطع بالاتر توسط ریاست شورای بین دانشگاهی انجام می‌شود.

خوابگاه‌ها برای دانشجویان تمامی مقاطع در نظر گرفته شده است و در ظرفیت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره وجود دارند. در ادامه به معرفی انواع خوابگاه‌های دانشجویی که در کشور ترکیه وجود دارند می‌پردازیم.

با استفاده از کارت دانشجویی، دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند می‌توانند از خدمات درمانی که دانشگاه‌ها برایشان در نظر گرفته است، استفاده کنند.

مجوزهای کار دانشجویی باید زیر نظر وزارت امور داخلی ترکیه و پلیس مهاجرت این کشور صادر شوند. دانشجویان پس از پر کردن تمامی فرم‌ها و ضمیمه‌ی مدارک مورد نیاز ، درخواست خود را ثبت می‌کنند. 

بیمه‌ی دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ترکیه الزامی است. شما بدون بیمه‌ی دانشجویی موفق به اخذ مجوز اقامت نخواهید شد.

پی‌ پال یکی از روش‌هایی است که افراد از داخل کشور می‌توانند به حساب شما واریز داشته باشند.

در حال حاضر وزارت علوم، لیستی از دانشگاه‌ های مورد تأیید وزارت علوم در ترکیه وجود دارد که آن را به شما ارائه می‌دهیم. این دانشگاه ‌ها در سه دسته‌ی گروه ممتاز، گروه خوب و گروه متوسط رده بندی می‌شوند.

تعداد دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در ترکیه به 6 دانشگاه محدود می‌شود و صاحبان مدارک از این دانشگاه‌ها در ایران می‌توانند مجوز کار دریافت کنند و شاغل شوند.

برای تحصیل در ترکیه نیاز است با دانشگاه های معتبر این کشور آشنا شوید. این که در کدام دانشگاه در ترکیه تحصیل می‌کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. دانشگاه بیلکنت، دانشگاه دوم ترکیه کوچ، دانشگاه سابانجی و دانشگاه بغازیچی تنها چند نمونه از این دانشگاه ها هستند.

موسسات آموزش عالی در ترکیه به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. دانشکده، دانشکده فوق لیسانس، موسسات آموزشی چند مقطعی، دانشکده هنر، مدارس عالی حرفه‌ای و مراکز تحقیقاتی و علوم کاربردی این موسسات را تشکیل می‌دهند.

رشته‌های کارشناسی که مورد استقبال دانشجویان بین الملل بوده‌اند عبارتند از بازرگانی و مدیریت، بانکداری و امور مالی، انواع رشته‌های مهندسی، روابط بین الملل، گردشگری و مهمان داری و انواع شاخه‌های هنر است.

ارائه دهندگان دوره‌های کارشناسی ارشد هم دانشگاه‌های دولتی و هم مراکز خصوصی هستند که شما با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید و رزومه‌ای که دارید، می‌توانید در دانشگاهی که پذیرفته می‌شوید، تحصیل کنید.

بسیاری از رشته‌ها در سطح دکترا با کیفیت عالی در ترکیه ارائه می‌شوند که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر می‌کنیم؛ اقتصاد، روابط بین الملل، مهندسی مواد و علوم، انواع زمینه‌های هنر، رشته‌های مهندسی.

آزمون‌های ورودی yos و sat آزمون‌هایی هستند که برای پذیرش دانشجویان در رشته‌ی پزشکی برگزار می‌شوند. بعد از بازگشت به ایران لازم است واحدهای گذرانده شده را معادل سازی کنید و برخی واحدهای مورد نیاز را نیز بگذرانید.

شرایط تحصیل در رشته‌ی دندانپزشکی نیز تقریبا شبیه به شرایط پزشکی است. آزمون‌ها و شرایط پذیرش در هر دو به یک صورت است.

در تخصص پزشکی اول تسلط بر زبان از طریق آزمون sts مورد بررسی قرار می‌گیرد. چنان‌چه متقاضیان موفق به کسب نمره‌ی قبولی در این آزمون بشوند، می‌توانند در آزمون tus پزشکی شرکت کنند و تحصیل در ترکیه را انتخاب کنند.

افراد متقاضی گذراندن تخصص در ترکیه نیز باید مانند داوطلبان تخصص پزشکی ابتدا در آزمون sts نمره‌ی قبولی کسب کنند و تسلط خود بر زبان مورد نظر را به مرحله‌ی اثبات برسانند تا بعد از آن مجاز شوند در آزمون dus شرکت کنند.

از رشته های غیر پزشکی می توان به رشته‌‌ی خلبانی، رشته‌ی حقوق، شاخه‌های مختلف هنر، موسیقی، رشته‌ی معماری و رشته‌ی هوافضا اشاره کرد. 

نکته‌ای که وجود دارد این است که شما باید در زندگی دور از خانواده بیش از پیش جانب احتیاط را رعایت کنید. این که بخواهید از امنیت صد در صدی خود اطمینان داشته باشید، امری غیر ممکن است.

در تمام کشورهایی که ایران در آن‌ها نماینده دارد، مدارس فارسی زبان برای تحصیل فرزندان آن‌ها وجود دارند. برخی از والدین برای ارتقای سطح علمی فرزندانشان آن‌ها را برای تحصیل به مدرسه‌های بین الملل بفرستند.

مهم‌ترین حسن ارائه‌ی مقاله این است که مقاله‌ی شما برگ برنده برای اخذ بورس در دانشگاه های برتر ترکیه است. همچنین شما می‌توانید با انجام کار دانشجویی، ارائه‌ی مقالات و تحقیق و پژوهش در زمینه‌ی مورد نیاز دانشگاه خود به کسب در آمد بپردازید.

شما در حین تحصیل در ترکیه می‌توانید در آزمون های بین المللی زیادی شرکت کنید و با کسب مدارک قبولی در این آزمون ها صاحب یک رزومه‌ی پرقدرت شوید.

کنفرانس های علمی یک موقعیت عالی برای دانشجویان هستند تا توانایی‌های خود را نشان دهند و جای پای خود را برای اخذ بورس و گرفتن اقامت یا تحصیل در کشورهای دیگر محکم کنند!

جشن های دانشجویی یکی از مهم‌ترین نکاتی است که توجه دانشجویان را به خود جلب می‌کند. جشن های فارغ التحصیلی در دانشگاه ها برای دانشجویان فارغ التحصیل برگزار می‌شود.

کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورها، محل ظهور مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بوده است. از این مشاهیر می توان به آتاتورک, مولانا جلال الدین, ارسطو و بسیاری دیگر از افراد اشاره کرد. 

ترکیه دارای 81 استان مجزا با وسعت‌های متفاوت است. استان‌های ترکیه دارای شهرها، شهرستان‌ها و روستاهای مختلف است.

کشور ترکیه در سال های اخیر روز به روز در حال پیشرفت بوده, به خصوص در زمینه های خطوط هوایی, لوازم خانگی و گردشگری پیشرفت چشمگیری داشته است. 

در کشور ترکیه مثل سایر کشورها قوانین و مقرراتی وجود دارد. دین مردم ترکیه, اهمیت به آراستگی, احترام به بزرگتر ها تنها بخشی از این قوانین هستند.

نوع پوشش مردم ترکیه در نقاط مختلف این کشور متنوع است به طوری که پوشش مردم در شرق این کشور به علت مجاورت با کشورهای آسیایی محافظه کارانه‌تر و در مناطق غربی، پوشش مردم به فرهنگ اروپایی نزدیک­تر است.

ترکیه در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان قرار گرفته و از این جهت دارای موقعیت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است. همچنین وضعیت آب و هوای مدیترانه‌­ای ترکیه باعث شده که دارای شرایط جوی کاملا معتدلی باشد.

یکی از عواملی که باعث شد غذاهای ترکی در تمام دنیا معروف شوند، ویژگی­ های فرهنگ عثمانی است. محبوبیت غذاهای ترکی تا حدودی ناشی از استفاده زیاد ترک‌ها از سبزیجات و ماهی تازه و روغن زیتون است.

زبان رسمی مردم کشور ترکیه، ترکی استانبولی است؛ اگرچه سایر زبان‌های زنده دنیا نظیر کردی و زبان زازها را نیز می‌توان در این کشور یافت. حدود 18 درصد از این کشور را کردها تشکیل می‌دهند که با زبان کردی صحبت می‌کنند.

من سال ۶ پزشکی هستم. وضعیت این شغل تو ترکیه چجوریه؟

2019-01-20 09:15:47

تو ترکیه میشه با دیپلم کار پیدا کرد؟

2019-01-21 08:54:52

من کارگاه باقلوا پزی دارم. ترکیه می شه کار گیر آورد یا خیلی پر شده؟

2019-01-22 01:29:15

هزینه مشاوره برای اعزام به ترکیه چنده؟

2019-01-22 01:34:15

من می تونم مشاوره حضوری داشته باشم؟ هزینه ی مشاوره ی دو ساعته تون چنده؟

2019-01-22 11:27:03

شما می تونین موقعیت شغلی ایجاد کنین برام؟ من هزینه دارم ولی ارتباطی ندارم با کسی تو ترکیه

2019-01-23 03:35:44

salam. man turkey hastam,

2019-01-31 06:05:23

سلام. بنده علاقه دارم که کاری به ترکیهدسفر کنم

2019-02-04 05:34:40

سلام شرایط پذیرش و هزینه پزشکی رو لطف می کنید

2019-02-04 23:59:15

من کارشناس پرستاری هستم با ده سال سابقه کاروضعیت کاری این رشته در ترکیه چطوره

2019-02-06 06:10:11

هرینه تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه سالانه حدودا چنده

2019-02-11 00:56:12